Lake Minnetonka Triathlon -
Excelsior, MN
6/17/2017

race logo










                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 17, 2017
                                                      1/2 Mile Swim - 15 Mile Bike
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank Run  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2  FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== =======
    1   1/6     532 Tom Pettit              Excelsior          MN  48 M     1 14:21  1:38  1:30    1   38:19 23.5  0:21   54:52 
    2   2/6     527 Scott Leo               Minneapolis        MN  55 M     4 18:06  2:04  2:12    2   41:35 21.6  0:41 1:03:02 
    3   1/6     519 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  36 F     2 17:19  1:59  1:28    3   42:59 20.9  0:51 1:03:14 
    4   3/6     533 Ken Saddler             Wayzata            MN  52 M     5 18:34  2:07  2:17    4   46:15 19.5  1:01 1:08:41 
    5   2/6     523 Julie Grafft            Chanhassen         MN  54 F     3 17:30  2:00  2:23    6   49:56 18.0  1:08 1:11:32 
    6   3/6     524 Allison Hurtgen         Minneapolis        MN  29 F     7 20:29  2:20  2:16    5   49:23 18.2  0:51 1:13:30 
    7   4/6     522 Wendy Franklin          Delano             MN  47 F     6 19:15  2:12  2:46    7   51:06 17.6  1:02 1:14:55 
    8   4/6     529 Thomas Lyons            Excelsior          MN  64 M     8 21:23  2:26  4:01   10   52:42 17.1  0:39 1:19:29 
    9   5/6     526 Walt Johnson            St Paul            MN  63 M     9 22:45  2:36  3:14    8   52:20 17.2  1:09 1:20:13 
   10   6/6     521 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  62 M    11 24:54  2:50  5:10    9   52:38 17.1       1:25:29 
   11   5/6     525 Anjanette Johnson       Excelsior          MN  43 F    10 24:03  2:44  2:30   11 1:01:56 14.5  1:20 1:30:30 
   12   6/6     530 Catherine McKegney      Minneapolis        MN  62 F    12 30:09  3:26  3:19   12 1:18:07 11.5  1:38 1:54:37 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tom Pettit              Excelsior          MN  48 M   14:21  1:38 
    2 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  36 F   17:19  1:59 
    3 Julie Grafft            Chanhassen         MN  54 F   17:30  2:00 
    4 Scott Leo               Minneapolis        MN  55 M   18:06  2:04 
    5 Ken Saddler             Wayzata            MN  52 M   18:34  2:07 
    6 Wendy Franklin          Delano             MN  47 F   19:15  2:12 
    7 Allison Hurtgen         Minneapolis        MN  29 F   20:29  2:20 
    8 Thomas Lyons            Excelsior          MN  64 M   21:23  2:26 
    9 Walt Johnson            St Paul            MN  63 M   22:45  2:36 
   10 Anjanette Johnson       Excelsior          MN  43 F   24:03  2:44 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Tom Pettit              Excelsior          MN  48 M   38:19 23.5 
    2 Scott Leo               Minneapolis        MN  55 M   41:35 21.6 
    3 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  36 F   42:59 20.9 
    4 Ken Saddler             Wayzata            MN  52 M   46:15 19.5 
    5 Allison Hurtgen         Minneapolis        MN  29 F   49:23 18.2 
    6 Julie Grafft            Chanhassen         MN  54 F   49:56 18.0 
    7 Wendy Franklin          Delano             MN  47 F   51:06 17.6 
    8 Walt Johnson            St Paul            MN  63 M   52:20 17.2 
    9 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  62 M   52:38 17.1 
   10 Thomas Lyons            Excelsior          MN  64 M   52:42 17.1 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  532 Tom Pettit              Excelsior          MN  48    1 14:21  1:38  1:30    1   38:19 23.5  0:21   54:52 
    2  527 Scott Leo               Minneapolis        MN  55    2 18:06  2:04  2:12    2   41:35 21.6  0:41 1:03:02 
    3  533 Ken Saddler             Wayzata            MN  52    3 18:34  2:07  2:17    3   46:15 19.5  1:01 1:08:41 
    4  529 Thomas Lyons            Excelsior          MN  64    4 21:23  2:26  4:01    6   52:42 17.1  0:39 1:19:29 
    5  526 Walt Johnson            St Paul            MN  63    5 22:45  2:36  3:14    4   52:20 17.2  1:09 1:20:13 
    6  521 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  62    6 24:54  2:50  5:10    5   52:38 17.1       1:25:29 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  519 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  36    1 17:19  1:59  1:28    1   42:59 20.9  0:51 1:03:14 
    2  523 Julie Grafft            Chanhassen         MN  54    2 17:30  2:00  2:23    3   49:56 18.0  1:08 1:11:32 
    3  524 Allison Hurtgen         Minneapolis        MN  29    4 20:29  2:20  2:16    2   49:23 18.2  0:51 1:13:30 
    4  522 Wendy Franklin          Delano             MN  47    3 19:15  2:12  2:46    4   51:06 17.6  1:02 1:14:55 
    5  525 Anjanette Johnson       Excelsior          MN  43    5 24:03  2:44  2:30    5 1:01:56 14.5  1:20 1:30:30 
    6  530 Catherine McKegney      Minneapolis        MN  62    6 30:09  3:26  3:19    6 1:18:07 11.5  1:38 1:54:37 

Total Registered:                         17
Total Number of Individual Finishers:     12
Number of Male   Finishers:                6
Number of Female Finishers:                6
Did not Finish Race or Did Not Start:      5