Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/4/2017

race logo











              GRANITEMAN TRIATHLON SERIES - OVERALL STANDINGS
                              SPRINT DISTANCE

Eve Name                    City               St Age Sex Buffalo Clearwa Big Lak Average     
=== ======================= ================== == === === ======= ======= ======= ======== 
  1 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M     59:49                    59:49 
  2 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   1:04:46                  1:04:46 
  3 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 M   1:04:52                  1:04:52 
  4 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45 M   1:05:52                  1:05:52 
  5 John Rammel             Sartell            MN  33 M   1:08:28                  1:08:28 
  6 Josh Sell               Waconia            MN  38 M   1:09:47                  1:09:47 
  7 Scott Dezurik           Avon               MN  49 M   1:11:13                  1:11:13 
  8 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62 M   1:11:51                  1:11:51 
  9 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19 M   1:13:20                  1:13:20 
 10 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42 M   1:13:41                  1:13:41 
 11 Jason Nelson            Hugo               MN  39 M   1:14:05                  1:14:05 
 12 Troy Williams           Savage             MN  34 M   1:14:14                  1:14:14 
 13 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35 M   1:14:20                  1:14:20 
 14 Dale Kolstad            Hugo               MN  40 M   1:14:44                  1:14:44 
 15 David Voss              Saint Paul         MN  55 M   1:15:38                  1:15:38 
 16 David Smith             Sartell            MN  42 M   1:16:24                  1:16:24 
 17 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14 M   1:16:47                  1:16:47 
 18 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63 M   1:17:16                  1:17:16 
 19 Gunther Maurus          Mankato            MN  56 M   1:18:38                  1:18:38 
 20 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55 M   1:20:22                  1:20:22 
 21 Megan Rose              Sartell            MN  33 F   1:20:42                  1:20:42 
 22 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37 F   1:20:56                  1:20:56 
 23 Jason Badger            St Cloud           MN  29 M   1:21:02                  1:21:02 
 24 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44 F   1:22:05                  1:22:05 
 25 Sean Randolph           Bowlus             MN  18 M   1:22:07                  1:22:07 
 26 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61 F   1:23:08                  1:23:08 
 27 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34 M   1:23:37                  1:23:37 
 28 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45 M   1:23:54                  1:23:54 
 29 Garrett Cardinal        Hanover            MN  26 M   1:24:28                  1:24:28 
 30 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31 M   1:27:49                  1:27:49 
 31 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58 F   1:28:31                  1:28:31 
 32 Lisa Skelton            Champlin           MN  37 F   1:31:51                  1:31:51 
 33 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58 F   1:32:08                  1:32:08 
 34 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  53 M   1:32:25                  1:32:25 
 35 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36 F   1:32:26                  1:32:26 
 36 Carol Gragert           Elk River          MN  65 F   1:34:33                  1:34:33 
 37 Jen Croft               Shakopee           MN  40 F   1:34:44                  1:34:44 
 38 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  46 M   1:36:42                  1:36:42 
 39 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33 F   1:40:25                  1:40:25 
 40 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36 M   1:41:10                  1:41:10 
 41 Christine Callinan      Maple Grove        MN  46 F   1:41:15                  1:41:15 
 42 Amy Edelstein           Mankato            MN  51 F   1:50:26                  1:50:26 
 43 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32 M   1:55:40                  1:55:40 
 44 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57 F   2:07:34                  2:07:34 
 45 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58 F   2:09:38                  2:09:38 
 46 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31 F   2:13:41                  2:13:41 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

================================================================================
MALE SPRINT SERIES RESULTS (TOP 10)
================================================================================
Eve Name                    City               St Age Buff    Clw     Bl      Total Ti    
=== ======================= ================== == === ======= ======= ======= ======== 
  1 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26   59:49                    59:49 
  2 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 1:04:46                  1:04:46 
  3 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 1:04:52                  1:04:52 
  4 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45 1:05:52                  1:05:52 
  5 John Rammel             Sartell            MN  33 1:08:28                  1:08:28 
  6 Josh Sell               Waconia            MN  38 1:09:47                  1:09:47 
  7 Scott Dezurik           Avon               MN  49 1:11:13                  1:11:13 
  8 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  62 1:11:51                  1:11:51 
  9 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19 1:13:20                  1:13:20 
 10 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42 1:13:41                  1:13:41 


================================================================================
FEMALE SPRINT SERIES RESULTS (TOP 10)
================================================================================
Eve Name                    City               St Age Buff    Clw     Bl      Total Ti    
=== ======================= ================== == === ======= ======= ======= ======== 
  1 Megan Rose              Sartell            MN  33 1:20:42                  1:20:42 
  2 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37 1:20:56                  1:20:56 
  3 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44 1:22:05                  1:22:05 
  4 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61 1:23:08                  1:23:08 
  5 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58 1:28:31                  1:28:31 
  6 Lisa Skelton            Champlin           MN  37 1:31:51                  1:31:51 
  7 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58 1:32:08                  1:32:08 
  8 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36 1:32:26                  1:32:26 
  9 Carol Gragert           Elk River          MN  65 1:34:33                  1:34:33 
 10 Jen Croft               Shakopee           MN  40 1:34:44                  1:34:44 


              GRANITEMAN TRIATHLON SERIES - OVERALL STANDINGS
                             OLYMPIC DISTANCE

Eve Name                    City               St Age Sex Buffalo Clearwa Big Lak Average     
=== ======================= ================== == === === ======= ======= ======= ======== 
  1 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  43 M   2:17:07                  2:17:07 
  2 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37 M   2:21:35                  2:21:35 
  3 Kyle Flack              Grand Forks        ND  30 M   2:26:32                  2:26:32 
  4 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47 F   2:28:57                  2:28:57 
  5 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47 M   2:30:29                  2:30:29 
  6 Josh Duda               Pillager           MN  40 M   2:32:38                  2:32:38 
  7 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  35 M   2:34:39                  2:34:39 
  8 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  36 M   2:35:43                  2:35:43 
  9 Lukas Pitzl             Minneapolis        MN  23 M   2:37:27                  2:37:27 
 10 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  51 F   2:38:47                  2:38:47 
 11 Ryan Barrett            Sartell            MN  38 M   2:40:10                  2:40:10 
 12 Kirsten Knockel         Hopkins            MN  27 F   2:43:18                  2:43:18 
 13 Betsy McCann            Minnetonka         MN  36 F   2:45:20                  2:45:20 
 14 Sarah Getty             Maple Grove        MN  34 F   2:45:36                  2:45:36 
 15 Timothy Hoffard         Savage             MN  47 M   2:46:06                  2:46:06 
 16 Michael Franklin        Delano             MN  49 M   2:48:02                  2:48:02 
 17 Dan Christoferson       Otsego             MN  44 M   2:50:54                  2:50:54 
 18 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  28 M   2:54:40                  2:54:40 
 19 Corey Vetter            West Fargo         ND  39 M   2:58:41                  2:58:41 
 20 Bret Johnson            Coon Rapids        MN  27 M   3:01:33                  3:01:33 
 21 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  63 M   3:02:05                  3:02:05 
 22 Robert Tatro            Zimmerman          MN  55 M   3:04:37                  3:04:37 
 23 Tony Weidner            Elk River          MN  26 M   3:15:59                  3:15:59 
 24 Jeffrey Antonsen        Andover            MN  47 M   3:28:55                  3:28:55 
 25 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  59 M   3:31:06                  3:31:06 
 26 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  34 F   3:37:45                  3:37:45 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com

================================================================================
MALE OLYMPIC  SERIES RESULTS (TOP 10)
================================================================================
Eve Name                    City               St Age Buff    Clw     Bl      Total Ti    
=== ======================= ================== == === ======= ======= ======= ======== 
  1 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  43 2:17:07                  2:17:07 
  2 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  37 2:21:35                  2:21:35 
  3 Kyle Flack              Grand Forks        ND  30 2:26:32                  2:26:32 
  4 Joel Hoekstra           Minneapolis        MN  47 2:30:29                  2:30:29 
  5 Josh Duda               Pillager           MN  40 2:32:38                  2:32:38 
  6 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  35 2:34:39                  2:34:39 
  7 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  36 2:35:43                  2:35:43 
  8 Lukas Pitzl             Minneapolis        MN  23 2:37:27                  2:37:27 
  9 Ryan Barrett            Sartell            MN  38 2:40:10                  2:40:10 
 10 Timothy Hoffard         Savage             MN  47 2:46:06                  2:46:06 

================================================================================
FEMALE OLYMPIC SERIES RESULTS (TOP 10)
================================================================================
Eve Name                    City               St Age Buff    Clw     Bl      Total Ti    
=== ======================= ================== == === ======= ======= ======= ======== 
  1 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  47 2:28:57                  2:28:57 
  2 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  51 2:38:47                  2:38:47 
  3 Kirsten Knockel         Hopkins            MN  27 2:43:18                  2:43:18 
  4 Betsy McCann            Minnetonka         MN  36 2:45:20                  2:45:20 
  5 Sarah Getty             Maple Grove        MN  34 2:45:36                  2:45:36 
  6 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  34 3:37:45                  3:37:45