Brewhouse Triathlon -
Duluth, MN
8/6/2017

race logo










                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 6, 2017
                                                     .75K Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12    222 Mike Ward               Duluth             MN  28 M    12 13:04  1:36  0:48    2   28:32 26.1  0:39    1   16:40  5:23   59:41 
    2   1/12    154 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  41 M     6 12:22  1:31  1:13    1   28:24 26.2  0:43    3   18:30  5:58 1:01:10 
    3   1/15    225 Chris Westdal           Winnipeg           MA  45 M     2 12:04  1:29  1:18   10   32:30 22.9  0:47    4   18:42  6:02 1:05:20 
    4   2/15    239 John Garrison           Cohasset           MN  45 M    21 13:56  1:42  1:07    3   31:24 23.7  0:56    5   18:53  6:06 1:06:14 
    5   1/30    127 Lisa Lendway            St. Paul           MN  36 F     3 12:07  1:29  1:00    9   32:26 22.9  0:43   12   20:34  6:38 1:06:48 
    6   1/3      56 Daniel Duff             Duluth             MN  53 M    11 13:01  1:36  1:37   12   32:36 22.8  0:58    6   19:18  6:14 1:07:29 
    7   1/20    103 Bettina Keppers         Duluth             MN  34 F     4 12:19  1:31  0:59    6   32:00 23.3  0:58   36   22:17  7:12 1:08:30 
    8   1/6     107 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  52 F     5 12:21  1:31  0:53   16   33:15 22.4  0:45   33   21:55  7:05 1:09:08 
    9   2/30    233 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38 F     1 11:32  1:25  1:18   17   33:43 22.1  1:08   43   22:37  7:18 1:10:16 
   10   2/12     42 Justin Cummins          Duluth             MN  42 M   114 18:03  2:13  1:08    8   32:08 23.2  1:01    2   18:08  5:51 1:10:26 
   11   1/15     47 Lori Deschamps          Anchorage          AK  47 F    16 13:31  1:39  1:28   15   33:06 22.5  0:57   31   21:45  7:01 1:10:45 
   12   1/10    219 Matthew Waldner         Bismarck           ND  39 M    17 13:32  1:39  1:46   13   32:48 22.7  1:34   22   21:19  6:53 1:10:57 
   13   1/3     131 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  18 F    24 13:59  1:43  1:11   31   35:16 21.1  1:00    7   19:34  6:19 1:10:59 
   14   3/15     23 Chris Botten            Hermantown         MN  47 M    36 14:53  1:49  1:32   11   32:30 22.9  0:51   23   21:20  6:53 1:11:05 
   15   1/9     244 Rick Abrahamson         Andover            MN  55 M    32 14:30  1:47  1:38    4   31:42 23.5  0:57   38   22:23  7:13 1:11:09 
   16   2/12    149 Isaac Muscanto          Roseville          MN  27 M     7 12:22  1:31  1:32   28   34:57 21.3  1:43   13   20:37  6:39 1:11:11 
   17   2/9     142 Jeff Melby              Bloomington        MN  58 M    28 14:09  1:44  1:41    7   32:05 23.2  1:05   35   22:14  7:11 1:11:11 
   18   2/10     89 Joseph Holz             Saginaw            MN  37 M     9 12:56  1:35  1:14   35   35:33 20.9  0:38   21   21:11  6:50 1:11:31 
   19   1/22     80 Sara Hess               Kohler             WI  43 F    42 15:02  1:50  1:34   25   34:46 21.4  1:01    8   19:44  6:22 1:12:04 
   20   3/30    134 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  38 F    33 14:33  1:47  1:18   18   33:47 22.0  0:56   28   21:35  6:58 1:12:06 
   21   3/12      3 Keith Ailey             Thunder Bay        ON  43 M    37 14:56  1:50  2:19    5   31:43 23.5  1:17   41   22:34  7:17 1:12:46 
   22   2/22    236 Michelle Breiland       Duluth             MN  40 F     8 12:39  1:33  1:29   42   36:09 20.6  1:04   32   21:54  7:04 1:13:13 
   23   1/10    178 Tess Ryan               Thunder Bay        ON  24 F    30 14:25  1:46  1:15   37   35:35 20.9  1:12   29   21:40  7:00 1:14:05 
   24   4/12    151 Chad Nelson             Willmar            MN  41 M    62 15:42  1:55  1:28   24   34:31 21.6  1:12   30   21:44  7:01 1:14:36 
   25   2/15    155 Jena Ogston             Duluth             MN  46 F    18 13:50  1:42  1:12   41   36:08 20.6  0:50   49   23:00  7:26 1:14:58 
   26   3/15    194 Beth Shipston           Thunder Bay        SE  45 F    67 15:52  1:57  2:02   34   35:32 20.9  1:06   18   20:58  6:46 1:15:28 
   27   1/3     130 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15 F    14 13:21  1:38  1:22   69   39:17 18.9  0:54   17   20:58  6:46 1:15:50 
   28   2/20     77 Abby Hanlon             Eau Claire         WI  31 F    10 12:56  1:35  1:52   70   39:18 18.9  1:00   26   21:27  6:56 1:16:31 
   29   3/22      4 Marilyn Ailey           Thunder Bay        ON  43 F    89 17:00  2:05  1:32   23   34:25 21.6  1:06   42   22:35  7:17 1:16:36 
   30   4/15     48 Alan Dettmer            Grand Rapids       MN  45 M    90 17:08  2:06  1:05   27   34:50 21.4  1:00   45   22:40  7:19 1:16:42 
   31   3/9     140 Greg McNamara           Little Falls       MN  55 M    41 15:01  1:50  2:18   14   32:57 22.6  1:46   78   24:51  8:01 1:16:52 
   32   4/15    224 Barb Wenner Grogan      Wye                KE  45 F    87 16:53  2:04  1:11   43   36:09 20.6  1:16   27   21:28  6:56 1:16:54 
   33   1/3     146 Duane Millslagle        Savage             MN  67 M    29 14:19  1:45  1:57   29   35:01 21.2  1:43   67   24:05  7:46 1:17:04 
   34   2/3      39 Cortney Christnovich    Onalaska           WI  19 F    23 13:58  1:43  1:35   48   37:01 20.1  0:56   59   23:38  7:38 1:17:06 
   35   1/8      14 Paul Bauerly            Duluth             MN  31 M    58 15:37  1:55  2:17   52   37:18 19.9  1:09   19   21:02  6:47 1:17:20 
   36   5/15     17 Pete Began              Barnum             MN  47 M    35 14:53  1:49  1:45   54   37:44 19.7  1:35   24   21:24  6:54 1:17:20 
   37   6/15    235 Brad Spry               Walker             MN  48 M    81 16:45  2:03  1:30   26   34:48 21.4  1:03   57   23:25  7:34 1:17:29 
   38   4/9     115 Paul Kovach             Duluth             MN  56 M    66 15:52  1:57  1:49   33   35:27 21.0  1:15   61   23:41  7:39 1:18:03 
   39   4/30    206 Hannah Sullivan         Saint Paul         MN  38 F    71 16:21  2:00  1:23   40   35:57 20.7  1:15   52   23:09  7:28 1:18:03 
   40   3/20    229 Terry Wosmek            Duluth             MN  30 F    74 16:32  2:01  1:10   53   37:34 19.8  0:48   48   22:51  7:23 1:18:52 
   41   3/12    230 Rudy Young              La Crosse          WI  29 M    79 16:41  2:03  1:16   49   37:02 20.1  1:07   50   23:04  7:27 1:19:08 
   42   1/2      46 Nicholas Dejean         Rosemount          MN  22 M    52 15:26  1:53  2:55   55   37:52 19.6  2:28   15   20:47  6:42 1:19:26 
   43   7/15    168 Daniel Radloff          Duluth             MN  46 M   103 17:41  2:10  1:43   19   33:56 21.9  1:08   82   25:03  8:05 1:19:29 
   44   5/30     98 Anna Johnsen            Duluth             MN  36 F    53 15:27  1:53  1:46   86   40:16 18.5  1:30   14   20:40  6:40 1:19:36 
   45   2/3     161 Sydney Peterson         Lake Elmo          MN  15 F    15 13:23  1:38  1:59   64   38:39 19.2  0:40   85   25:12  8:08 1:19:52 
   46   5/12    175 Patrick Riley           Wrenshall          MN  41 M    73 16:27  2:01  1:29   67   38:59 19.1  1:07   34   21:56  7:05 1:19:56 
   47   6/30    136 Heather Marden          Duluth             MN  36 F    13 13:15  1:37  1:35   61   38:25 19.4  1:12   93   25:34  8:15 1:19:59 
   48   7/30     54 Danielle Drevlow        Golden Valley      MN  39 F    46 15:06  1:51  1:48   58   38:03 19.6  1:16   66   23:58  7:44 1:20:10 
   49   3/10     91 Adam Horner             Elk River          MN  39 M   115 18:04  2:13  2:22   20   34:15 21.7  1:08   72   24:36  7:56 1:20:22 
   50   6/12     71 Timothy Grenier         Birchwood          WI  40 M   129 18:42  2:17  1:21   32   35:18 21.1  1:31   60   23:39  7:38 1:20:29 
   51   1/10    160 Kelly Pechous           Hastings           MN  25 F    80 16:44  2:03  1:34   97   40:50 18.2  0:50   16   20:48  6:43 1:20:45 
   52   4/20    133 Jessie Maher            Bemidji            MN  33 F    19 13:50  1:42  1:53   83   40:13 18.5  1:02   64   23:54  7:43 1:20:50 
   53   4/12     49 Abe Dickinson           Minneapolis        MN  29 M   111 17:58  2:12  2:31   21   34:22 21.6  1:54   74   24:38  7:57 1:21:21 
   54   8/15     51 Curt Dimberio           Duluth             MN  46 M   154 20:41  2:32  2:12   45   36:28 20.4  1:05   20   21:07  6:49 1:21:31 
   55   7/12    165 Shannon Pring           Barnum             MN  41 M    27 14:07  1:44  1:55   65   38:55 19.1  1:10   92   25:34  8:15 1:21:38 
   56   3/3     128 Ketzel Levens           Bayfield           WI  19 F    43 15:02  1:50  1:30  113   41:59 17.7  0:42   39   22:31  7:16 1:21:43 
   57   5/12     74 Jake Guello             Bemidji            MN  27 M   167 21:28  2:38  2:13   38   35:54 20.7  1:11   25   21:24  6:54 1:22:08 
   58   8/30    238 Mia Thibodeau           Duluth             MN  37 F    69 16:14  1:59  2:33   74   39:37 18.8  1:08   44   22:39  7:19 1:22:09 
   59   5/20    113 Elizabeth Kolquist      Duluth             MN  32 F    75 16:33  2:02  3:17  100   41:08 18.1  1:46    9   19:47  6:23 1:22:29 
   60   5/15    126 Erika Lee               Duluth             MN  49 F    55 15:31  1:54  2:17   57   37:59 19.6  1:00   99   26:00  8:24 1:22:45 
   61   9/15    170 Tony Radloff            Saginaw            MN  49 M   146 20:05  2:27  2:23   30   35:15 21.1  1:29   63   23:53  7:43 1:23:04 
   62   9/30    132 Allison Luther          Thunder Bay        ON  35 F    92 17:14  2:07  2:00   80   39:58 18.6  0:53   53   23:11  7:29 1:23:15 
   63  10/15     11 Dan Bari                Sheridan           WY  46 M   170 21:47  2:40  1:22   22   34:25 21.6  1:22   80   24:54  8:02 1:23:46 
   64   6/12     67 Aaron Frey              Madison            WI  25 M    47 15:08  1:51  2:29   84   40:13 18.5  1:13   79   24:52  8:02 1:23:52 
   65   2/10    105 Rachel Kieser           Minneapolis        MN  22 F    26 14:03  1:43  1:52  115   42:09 17.7  1:11   76   24:47  8:00 1:24:00 
   66   4/22    171 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  44 F    45 15:05  1:51  1:28   72   39:18 18.9  0:50  124   27:28  8:52 1:24:08 
   67  11/15    118 Justin Kreczmer         Thunder Bay        ON  45 M    95 17:15  2:07  2:16   44   36:14 20.5  1:19  119   27:10  8:46 1:24:12 
   68   1/5     173 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  62 M    85 16:52  2:04  1:42   47   36:39 20.3  1:15  129   27:53  9:00 1:24:19 
   69  12/15     79 Joel Harris             Duluth             MN  49 M    70 16:17  2:00  1:31   68   39:11 19.0  1:18  101   26:16  8:29 1:24:31 
   70   3/10    144 Margaret Merline        Minneapolis        MN  22 F    48 15:12  1:52  1:36  103   41:21 18.0  1:15   88   25:21  8:11 1:24:43 
   71  10/30    192 Sarah Shilman           Duluth             MN  38 F   116 18:09  2:13  1:38   60   38:21 19.4  1:19   94   25:39  8:17 1:25:03 
   72   5/9      10 Randy Back              Superior           WI  58 M   196 24:47  3:02  1:18   36   35:34 20.9  1:14   46   22:45  7:21 1:25:36 
   73  11/30     30 Moriah Brooks           Duluth             MN  35 F    83 16:50  2:04  2:14   62   38:32 19.3  1:17  116   27:04  8:44 1:25:56 
   74   8/12     69 Brian Gay               Duluth             MN  40 M    20 13:52  1:42  2:02   96   40:48 18.2  1:46  126   27:34  8:54 1:26:00 
   75   7/12     93 Peter Hughes            West St Paul       MN  29 M   121 18:19  2:15  2:03   93   40:37 18.3  1:14   62   23:50  7:42 1:26:02 
   76   6/9     102 Timothy Jung            Saint Paul         MN  55 M   117 18:09  2:13  2:16   51   37:14 20.0  1:39  110   26:47  8:39 1:26:03 
   77   2/10    196 Julie Skoglund          Chisholm           MN  27 F    57 15:35  1:55  2:25  142   44:32 16.7  1:02   40   22:33  7:17 1:26:05 
   78   6/20     78 Katie Hanson            Sag                MN  33 F   132 18:59  2:19  1:33  101   41:19 18.0  1:15   55   23:19  7:32 1:26:24 
   79   6/15    243 Paula Menzel            Hermantown         MN  47 F   153 20:36  2:31  2:02   78   39:54 18.6  0:46   54   23:14  7:30 1:26:30 
   80   3/10    159 Liz Pawlik              Duluth             MN  28 F    77 16:37  2:02  1:51  109   41:55 17.7  1:24   77   24:50  8:01 1:26:35 
   81   2/5     164 Walt Prahl              Duluth             MN  64 M   109 17:49  2:11  1:52   39   35:55 20.7  1:29  151   29:34  9:33 1:26:37 
   82   5/22    179 Renee Saamanen          Duluth             MN  41 F   102 17:37  2:09  1:55   46   36:28 20.4  1:33  140   29:07  9:24 1:26:38 
   83   3/5      60 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  60 M    31 14:26  1:46  1:53   50   37:08 20.0  1:06  173   32:09 10:22 1:26:40 
   84   7/20      7 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  34 F   101 17:36  2:09  3:34   87   40:27 18.4  2:16   58   23:35  7:37 1:27:26 
   85   4/5     205 Bill Stroozas           Duluth             MN  61 M    49 15:18  1:52  1:43  134   44:02 16.9  1:27   83   25:10  8:08 1:27:38 
   86  12/30    145 Erika Miles             Duluth             MN  38 F    40 15:01  1:50  3:06  112   41:57 17.7  1:24  100   26:15  8:28 1:27:41 
   87   4/10    213 Jenna Truedson          Bemidji            MN  20 F   181 22:36  2:46  2:18  117   42:16 17.6  0:54   11   19:54  6:25 1:27:57 
   88   7/15    207 Lyssa Supinski          Duluth             MN  46 F    25 14:01  1:43  2:33   88   40:30 18.4  1:48  147   29:29  9:31 1:28:19 
   89   2/8     198 Ryan Smith              Cameron            WI  31 M    78 16:40  2:02  1:57  157   46:07 16.1  0:52   47   22:46  7:21 1:28:20 
   90   4/10     75 Daniel Gunderson        Duluth             MN  38 M    54 15:27  1:54  1:39   89   40:31 18.4  1:43  138   29:04  9:23 1:28:23 
   91  13/30    172 Nicole Raukar           Hermantown         MN  39 F    60 15:38  1:55  2:05  105   41:34 17.9  1:00  133   28:09  9:05 1:28:23 
   92  14/30     36 Bonnie Chapin           Duluth             MN  36 F   122 18:22  2:15  1:52   92   40:36 18.3  0:57  108   26:43  8:37 1:28:28 
   93   8/12    226 Jack Williams           Robbinsdale        MN  27 M   141 19:38  2:24  1:30   76   39:45 18.7  0:56  111   26:49  8:39 1:28:35 
   94   6/22     72 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  41 F   108 17:44  2:10  3:35  111   41:55 17.7  0:59   71   24:30  7:55 1:28:41 
   95   8/15    148 Katie Mosack            Milwaukee          WI  45 F   125 18:31  2:16  3:26   75   39:41 18.7  1:51   86   25:15  8:09 1:28:43 
   96   9/12    181 David Sanda             Tomah              WI  26 M   184 22:55  2:48  2:10   82   40:00 18.6  1:21   37   22:19  7:12 1:28:44 
   97   7/22     95 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  41 F   145 19:57  2:26  2:52   91   40:33 18.3  1:22   69   24:12  7:49 1:28:55 
   98   5/10     68 Maggie Garbrecht        Rosemount          MN  21 F   113 18:02  2:12  2:28  120   42:59 17.3  1:38   65   23:56  7:43 1:29:01 
   99   8/22     20 Elizabeth Bielejeski    Big Lake           MN  40 F   183 22:52  2:48  2:01   56   37:56 19.6  1:16   81   25:00  8:04 1:29:03 
  100  10/12    112 Paul Kolodge            Minneapolis        MN  29 M   140 19:31  2:23  2:35   71   39:18 18.9  1:14  104   26:35  8:35 1:29:11 
  101   6/10    237 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  20 F    61 15:39  1:55  2:19  171   47:21 15.7  0:51   56   23:21  7:32 1:29:29 
  102   7/9     186 Ted Schick              Duluth             MN  56 M    96 17:19  2:07  1:54   85   40:15 18.5  1:40  135   28:36  9:14 1:29:42 
  103   3/8      19 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32 M   155 20:44  2:32  4:04  125   43:18 17.2  1:52   10   19:48  6:23 1:29:44 
  104   1/3      33 Abbe Burke              Lake Forest        IL  59 F    68 16:08  1:58  2:47   66   38:56 19.1  2:24  154   29:42  9:35 1:29:55 
  105   7/10    125 Marta Larson            Ramsey             MN  21 F    44 15:04  1:51  1:30  164   46:58 15.8  0:46  102   26:22  8:31 1:30:38 
  106   5/10    163 Adam Pierce             Bemidji            MN  36 M   112 18:01  2:12  3:30  108   41:49 17.8  1:30  107   26:43  8:37 1:31:32 
  107   5/5     315 Kenneth Hubert          Faribault          MN  62 M    34 14:43  1:48  4:49   95   40:46 18.3  2:50  136   28:38  9:15 1:31:43 
  108  15/30    147 Christine Mitchell      Duluth             MN  38 F   152 20:35  2:31  2:54  126   43:20 17.2  0:59   68   24:07  7:47 1:31:53 
  109   9/12     21 Neil Bielejeski         Big Lake           MN  44 M   200 25:24  3:06  2:02   63   38:39 19.2  1:16   75   24:41  7:58 1:32:00 
  110   4/10     92 Carlyn Hosking          Minneapolis        MN  29 F   104 17:41  2:10  2:12  152   45:12 16.5  1:26   91   25:32  8:14 1:32:01 
  111   6/10    139 Ryan McKibbon           Proctor            MN  39 M    84 16:51  2:04  2:29  122   43:02 17.3  2:18  125   27:31  8:53 1:32:08 
  112   9/22    232 Elizabeth Zimbinski     Minneapolis        MN  40 F   126 18:40  2:17  2:07  107   41:42 17.8  1:46  131   28:01  9:03 1:32:14 
  113   8/20    185 Kristin Scherber        Rochester          MN  33 F    56 15:35  1:54  2:15  106   41:38 17.9  1:14  170   31:49 10:16 1:32:30 
  114  10/12    174 James Rechs             Rochester          MN  42 M   139 19:24  2:22  2:17  128   43:33 17.1  1:27   98   25:59  8:23 1:32:39 
  115   4/8     231 Jamison Youngren        Duluth             MN  33 M   166 21:19  2:36  2:21  131   43:40 17.0  0:58   73   24:36  7:56 1:32:52 
  116  16/30    152 Lisa Nelson             Cannon Falls       MN  35 F   119 18:14  2:14  2:40  127   43:28 17.1  1:36  117   27:06  8:45 1:33:02 
  117   5/10    119 Elizabeth Kregel        Minneapolis        MN  27 F   105 17:41  2:10  2:22  133   43:57 16.9  2:26  112   26:51  8:40 1:33:16 
  118   6/10     43 Kylie Dahl              Minneapolis        MN  28 F    64 15:51  1:56  2:39  166   47:11 15.8  1:01  105   26:37  8:36 1:33:17 
  119  10/22    200 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  41 F   124 18:25  2:15  2:34   90   40:33 18.3  2:21  146   29:29  9:31 1:33:20 
  120  11/22     65 Nicole Fleming          Duluth             MN  40 F    98 17:24  2:08  1:33   73   39:28 18.9  2:08  177   32:50 10:36 1:33:21 
  121   2/6      97 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  53 F    63 15:50  1:56  3:37  151   45:03 16.5  1:33  122   27:24  8:51 1:33:26 
  122  17/30     70 Kelli Glonchak          South Range        WI  36 F    76 16:37  2:02  2:52  150   44:58 16.5  1:19  130   28:01  9:03 1:33:46 
  123   9/15      9 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  47 F    50 15:19  1:53  3:21  124   43:18 17.2  1:14  163   30:37  9:53 1:33:47 
  124   7/10    121 Justin Krom             Duluth             MN  36 M   131 18:50  2:18  1:45   94   40:39 18.3  1:37  165   31:05 10:02 1:33:55 
  125  18/30    101 Jodie Johnson           Saginaw            MN  36 F    72 16:25  2:00  2:38  129   43:36 17.1  1:51  149   29:31  9:31 1:33:58 
  126   9/20    111 Katie Kolodge           Minneapolis        MN  32 F    94 17:15  2:07  2:45  159   46:23 16.0  1:00  109   26:43  8:37 1:34:03 
  127   5/8     221 Tim Warburton           St Peter           NY  33 M   149 20:22  2:29  2:23  148   44:43 16.6  1:16   97   25:53  8:21 1:34:34 
  128  13/15    382 Mark Sickler            Superior           WI  48 M   147 20:11  2:28  3:00   98   41:03 18.1  0:58  145   29:27  9:30 1:34:37 
  129  10/15    223 Gretchen Warnke         Eagan              MN  47 F    91 17:08  2:06  1:51   77   39:50 18.7  2:25  183   33:27 10:48 1:34:38 
  130   2/2     182 Matthew Sanda           Superior           WI  21 M   185 22:55  2:48  2:41  104   41:32 17.9  1:09  113   26:57  8:42 1:35:12 
  131   2/3      52 Roy Domazlicky          Westmont           IL  52 M   186 23:35  2:53  3:36   59   38:05 19.5  1:58  132   28:06  9:04 1:35:19 
  132  12/22    228 Erin Woodbeck           Thunder Bay        ON  40 F   136 19:21  2:22  3:50  135   44:03 16.9  1:36  103   26:35  8:35 1:35:23 
  133  11/12     81 Alexander Heyliger      Rochester          MN  41 M   100 17:35  2:09  2:49  130   43:38 17.1  1:38  156   29:53  9:39 1:35:32 
  134   8/10     45 Andrea Defreese         Eden Prairie       MN  21 F    22 13:56  1:42  2:00  172   47:24 15.7  0:57  168   31:39 10:13 1:35:56 
  135   9/10    109 Nicole Kleinmann        Brighton           MA  23 F    82 16:45  2:03  3:24  180   48:39 15.3  1:27   96   25:45  8:19 1:35:58 
  136  19/30    191 Jonna Shields           Chanhassen         MN  35 F   148 20:13  2:28  2:10  119   42:35 17.5  2:38  134   28:30  9:12 1:36:03 
  137   7/10     62 Mary Evans              Duluth             MN  26 F   179 22:30  2:45  3:12  116   42:13 17.6  1:47  106   26:42  8:37 1:36:21 
  138  20/30    227 Jessica Witty           Proctor            MN  36 F    59 15:37  1:55  2:00  184   49:13 15.1  2:01  127   27:37  8:55 1:36:26 
  139  21/30     57 Corry Duffy             Duluth             MN  37 F   172 22:02  2:42  3:17  138   44:21 16.8  1:48   90   25:27  8:13 1:36:54 
  140  10/20    220 Jennifer Walters        Hibbing            MN  34 F    97 17:23  2:08  1:48  123   43:11 17.2  1:21  181   33:14 10:44 1:36:55 
  141   8/10    204 Ashley Stokely          Eau Claire         WI  29 F   177 22:23  2:44  2:29  161   46:35 16.0  2:27   51   23:05  7:27 1:36:57 
  142  11/20     12 Maren Barootian         Duluth             MN  34 F   107 17:43  2:10  3:09  153   45:13 16.5  2:07  137   28:53  9:19 1:37:02 
  143  12/20     34 Amanda Carlson          Duluth             MN  32 F   128 18:42  2:17  2:31  176   47:58 15.5  0:49  123   27:26  8:51 1:37:24 
  144  11/12     82 Brett Hiemenz           Duluth             MN  28 M   178 22:26  2:45  3:05  102   41:20 18.0  1:19  153   29:38  9:34 1:37:47 
  145  13/20    209 Maicie Sykes            Duluth             MN  32 F    93 17:14  2:07  2:26  140   44:24 16.8  2:30  171   32:01 10:20 1:38:33 
  146   8/9      37 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55 M   165 21:19  2:36  2:26   81   39:59 18.6  5:40  148   29:30  9:31 1:38:52 
  147  14/20    156 Jennifer Olson          Cloquet            MN  30 F   151 20:29  2:30  2:59  163   46:39 15.9  1:46  115   27:03  8:44 1:38:54 
  148  15/20     38 Suzanne Chowen          Minneapolis        MN  32 F   157 20:47  2:33  1:33  154   45:50 16.2  0:55  157   29:54  9:39 1:38:58 
  149  12/12    108 Dan Kleinmann           St. Peter          MN  27 M   180 22:32  2:45  2:53  175   47:49 15.6  1:24   70   24:24  7:52 1:39:00 
  150  16/20    187 Katherine Schnell       St. Paul           MN  30 F    86 16:52  2:04  3:24  169   47:19 15.7  2:21  142   29:15  9:26 1:39:10 
  151   1/1     116 Robert Kranz            Apple Valley       MN  70 M   187 23:39  2:53  2:45  110   41:55 17.7  2:01  141   29:10  9:25 1:39:27 
  152  13/22     64 Angela Fisher           Hibbing            MN  42 F    99 17:34  2:09  3:22  145   44:38 16.7  0:56  179   33:05 10:41 1:39:34 
  153  12/12      6 David Armin             Milwaukee          WI  44 M   174 22:18  2:44  3:11  155   46:02 16.2  0:49  121   27:19  8:49 1:39:37 
  154   1/2     141 Connie Meek             Hayward            WI  71 F   168 21:37  2:39  2:29  132   43:47 17.0  2:52  139   29:07  9:24 1:39:50 
  155  11/15     86 Susan Hjort             Duluth             MN  49 F   106 17:42  2:10  2:52  177   48:00 15.5  1:03  162   30:36  9:53 1:40:11 
  156   6/8     153 Steven Nelson           Cannon Falls       MN  34 M   198 25:04  3:04  2:31  162   46:36 16.0  1:00   89   25:27  8:13 1:40:36 
  157   8/10    138 Noah Markon             New Hope           MN  38 M   189 23:44  2:54  2:47  170   47:20 15.7  1:08   95   25:40  8:17 1:40:37 
  158   7/8     240 Eric Monson             Duluth             MN  32 M   133 19:01  2:20  2:40  167   47:13 15.8  1:24  160   30:28  9:50 1:40:43 
  159   1/1      85 Nathan Hjort            Duluth             MN  13 M    38 14:56  1:50  3:38  196   52:44 14.1  0:50  144   29:16  9:27 1:41:22 
  160  14/22     15 Heather Baumbach        Minneapolis        MN  44 F   127 18:41  2:17  2:47  160   46:30 16.0  1:36  174   32:19 10:26 1:41:50 
  161  22/30    217 Erin Velander           Cottage Grove      MN  37 F   130 18:50  2:18  4:08   99   41:08 18.1  3:37  186   34:19 11:04 1:41:59 
  162   1/3     137 Sandy Marden-Lokken     Duluth             MN  64 F   169 21:40  2:39  3:09  139   44:23 16.8  3:02  155   29:53  9:39 1:42:05 
  163   9/10     27 Jacqueline Braun        Grand Rapids       MN  29 F    88 16:59  2:05  3:55  200   53:09 14.0  1:01  120   27:12  8:47 1:42:15 
  164   3/6      22 Valerie Blanchenay      Duluth             MN  52 F   188 23:40  2:54  2:41   79   39:58 18.6  1:45  189   34:30 11:08 1:42:32 
  165  15/22    364 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  40 F   202 26:44  3:16  3:31  118   42:27 17.5  2:19  128   27:46  8:58 1:42:46 
  166  23/30    143 Ashleigh Meraki         Thunder Bay        ON  37 F   206 28:01  3:25  3:35  121   43:01 17.3  3:04   84   25:12  8:08 1:42:52 
  167  24/30    120 Heather Krohn           Saginaw            MN  37 F   110 17:50  2:11  2:36  179   48:33 15.3  1:19  182   33:15 10:44 1:43:32 
  168  25/30     87 Amanda Holman           South Range        WI  37 F   142 19:42  2:25  4:44  137   44:17 16.8  2:45  178   33:03 10:40 1:44:29 
  169   1/2     124 Carolyn Laitsch         Cortez             CO  65 F   205 27:51  3:24  2:29  146   44:40 16.7  2:29  118   27:07  8:45 1:44:34 
  170  12/15    212 Jennifer Trotterchaude  Barnum             MN  46 F   195 24:39  3:01  2:06  165   47:00 15.8  1:14  158   30:07  9:43 1:45:03 
  171   9/9     460 James Evans             Woodbury           MN  57 M   207 30:12  3:41  3:16  141   44:25 16.8  1:54   87   25:19  8:10 1:45:04 
  172   8/8      53 Marcus Dresbach         St. Paul           MN  32 M   159 21:00  2:34  5:16  168   47:17 15.7  2:24  143   29:16  9:27 1:45:11 
  173   4/6      31 Crystal Brown           Maple              WI  52 F   161 21:12  2:36  3:57  178   48:11 15.4  1:19  164   30:42  9:54 1:45:19 
  174  17/20    117 Lynn Krause             Vesta              MN  34 F   163 21:17  2:36  3:11  147   44:42 16.6  1:03  190   35:24 11:26 1:45:35 
  175  26/30    201 Marsha Snowdon          Two Harbors        MN  38 F    51 15:24  1:53  2:00  183   49:06 15.2  1:11  200   38:01 12:16 1:45:40 
  176   2/3       2 Penny Agar              Duluth             MN  63 F   156 20:44  2:32  1:52  182   48:58 15.2  2:04  172   32:04 10:21 1:45:41 
  177  16/22    183 Camille Sasik           Minnetonka         MN  41 F   144 19:56  2:26  5:00  144   44:36 16.7  1:51  188   34:30 11:08 1:45:51 
  178  13/15    203 Sonja Stark             Luverne            MN  46 F   158 20:51  2:33  3:41  173   47:25 15.7  1:40  175   32:26 10:28 1:46:01 
  179  17/22    363 Aimee Peter             New Hope           MN  40 F   143 19:47  2:25  2:21  149   44:44 16.6  1:29  198   37:43 12:10 1:46:02 
  180  18/22     40 Nikki Clymer            Ellsworth          WI  43 F   162 21:16  2:36  2:35  188   50:21 14.8  1:40  167   31:16 10:06 1:47:07 
  181  27/30     96 Michelle Jacobson       Brooklyn Park      MN  36 F   118 18:11  2:13  2:51  191   51:00 14.6  2:34  184   33:34 10:50 1:48:09 
  182  28/30    199 Stephanie Smith         Marshfield         WI  35 F   190 23:51  2:55  3:33  185   49:47 14.9  1:29  152   29:35  9:33 1:48:12 
  183  19/22     55 Jamila Drevlow          Cottage Grove      MN  40 F   135 19:11  2:21  2:45  174   47:32 15.7  3:11  191   35:42 11:31 1:48:19 
  184  10/10    242 Kayla Caruso            Duluth             MN  29 F    65 15:52  1:56  2:32  197   52:49 14.1  1:31  197   36:47 11:52 1:49:30 
  185  20/22    166 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  43 F   150 20:25  2:30  2:41  143   44:32 16.7  2:15  203   39:49 12:51 1:49:39 
  186   2/3     193 Nancy Shine             Thunder Bay        ON  55 F   203 27:23  3:21  3:04  136   44:16 16.8  2:13  180   33:10 10:42 1:50:04 
  187   2/3     188 Charles Schumacher      Duluth             MN  66 M   138 19:22  2:22  3:57  194   52:10 14.3  1:51  176   32:46 10:35 1:50:05 
  188   3/3     123 Lois Kubow              Duluth             MN  64 F   160 21:02  2:34  3:10  158   46:15 16.1  2:15  199   37:53 12:14 1:50:33 
  189   3/3     211 Colleen Thompson        Willmar            MN  57 F   193 24:07  2:57  3:29  187   50:15 14.8  1:55  169   31:40 10:13 1:51:24 
  190  14/15    197 Kari Smith              Duluth             MN  49 F   175 22:21  2:44  4:47  195   52:34 14.2  1:28  161   30:34  9:52 1:51:42 
  191   9/10    177 Nate Russell            Buffalo            MN  35 M   123 18:23  2:15  3:38  205   59:12 12.6  1:20  150   29:34  9:33 1:52:06 
  192   5/6     110 Therese Kohs Gilbertson Shoreview          MN  54 F   171 21:50  2:40  3:51  156   46:04 16.2  1:58  201   38:48 12:31 1:52:30 
  193   2/2      88 Liz Holt                Duluth             MN  72 F   182 22:42  2:46  3:56  190   50:56 14.6  2:00  193   35:47 11:33 1:55:19 
  194  14/15     66 Kirk Frauenheim         Minneapolis        MN  49 M   194 24:32  3:00  5:45  192   51:40 14.4  1:37  185   33:49 10:55 1:57:22 
  195  29/30    158 Vikki Pavlovich         Grand Rapids       MN  35 F   209 34:30  4:13  2:54  181   48:43 15.3  1:19  159   30:08  9:44 1:57:32 
  196  15/15     28 Erik Broberg            Lino Lakes         MN  49 M   164 21:18  2:36  4:22  198   53:01 14.0  3:29  194   35:59 11:37 1:58:06 
  197  18/20    122 Heather Krrom           Rochester          MN  34 F   134 19:06  2:20  3:22  189   50:32 14.7  1:23  206   43:53 14:10 1:58:14 
  198  15/15     44 Melanie Danke           Minneapolis        MN  48 F   204 27:25  3:21  4:02  193   51:50 14.4  2:57  187   34:21 11:05 2:00:33 
  199  21/22    129 Amy Liebl               Rochester          MN  40 F   208 30:20  3:42  2:36  186   49:52 14.9  1:25  196   36:35 11:48 2:00:46 
  200  10/10      1 Alyssa Aamodt           Duluth             MN  22 F    39 15:01  1:50  2:53  206 1:01:14 12.2  1:31  204   41:01 13:14 2:01:39 
  201  19/20    208 Amy Swartz              Duluth             MN  30 F   137 19:22  2:22  2:55  207 1:02:38 11.9  1:52  192   35:43 11:32 2:02:29 
  202   3/3      29 Nina Broberg            Lino Lakes         MN  14 F   192 24:05  2:57  6:33  199   53:04 14.0  3:27  195   35:59 11:37 2:03:07 
  203  30/30     61 Katie Evans             Falls Church       VA  35 F   191 24:01  2:56  2:54  201   55:44 13.3  2:08  202   38:54 12:33 2:03:39 
  204   6/6     218 Gail Wahlberg           Hermantown         MN  50 F   120 18:17  2:14  3:43  204   57:38 12.9  1:29  205   43:17 13:58 2:04:24 
  205  10/10     13 Justin Bartlett         Marshfield         WI  35 M   201 25:45  3:09  3:37  208 1:03:54 11.6  1:29  166   31:15 10:05 2:05:58 
  206  22/22    184 Nichole Schaefer        Duluth             MN  44 F   197 25:02  3:04  3:36  202   56:21 13.2  1:57  207   45:47 14:46 2:12:41 
  207   3/3      18 John Beintema           Bloomington        MN  65 M   173 22:06  2:42  6:03  203   57:17 13.0  4:24  208   46:22 14:58 2:16:10 
  208  20/20    241 Therese Monson          Duluth             MN  32 F   176 22:21  2:44  4:16  210 1:12:20 10.3  1:28  209   47:02 15:11 2:27:26 
  209   2/2      25 Kathy Brackett          Floodwood          MN  65 F   199 25:22  3:06  5:01  209 1:10:11 10.6  2:01  210   48:59 15:49 2:31:32 
  210   3/3      63 Matt Evans              Eau Claire         WI  51 M   210 63:59  7:49  1:48  114   42:02 17.7 33:03  114   26:58  8:42 2:47:47 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  479 KUSHINDA                                         3 20:44  2:32  0:51    1   37:55 19.6  0:30    2   25:25  8:12 1:25:25 
           Anna Gaalswyk , Megan Garry , Liz Toftness             
    2  473 3 Ladies                                         1 15:40  1:55  2:18    3   45:55 16.2  0:26    1   23:07  7:28 1:27:24 
           Morgan Wittmers-Graves , Terrie Switzer , Michelle Sod 
    3  478 Dragonfly                                        2 18:17  2:14  0:56    2   43:52 17.0  0:26    3   27:10  8:46 1:30:39 
           Tonia Kittelson , Kelsie Carlson , Tonia Kittelson     


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  475 Northern Squatchers                              4 16:54  2:04  0:44    1   33:53 22.0  0:20    1   15:03  4:52 1:06:53 
           Rachael Hoium , David Ohnstad , Jacob Ohnstad          
    2  469 Trigonal Trihards                                3 16:32  2:01  0:34    2   39:31 18.8  0:24    2   18:01  5:49 1:14:59 
           Sophia Rosato , Michael Yu , Colton Milner             
    3  477 First Timers                                     5 20:38  2:31  0:54    3   40:09 18.5  0:26    4   24:18  7:51 1:26:23 
           Lisa Manders , Jonathan Blum , Dave Manders            
    4  476 Billy Ocean                                      2 14:58  1:50  1:06    6   46:49 15.9  0:29    3   24:00  7:45 1:27:21 
           Kari McCarthy , Brian McCarthy , Leah Hammond          
    5  471 Team Black and Blue                              1 13:31  1:39  1:16    4   41:33 17.9  2:14    6   30:38  9:53 1:29:10 
           Emily Toot , Mark Toot , Mark Toot                     
    6  480 3DGen                                            6 21:02  2:34  0:53    5   44:53 16.6  0:39    5   26:14  8:28 1:33:39 
           Jeries Duncan , Jess Day , Rachel Kamish               


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 



================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 234 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52 F      1 14:06  1:44  1:07    1   31:53 23.3  1:03                            
  73 Angie Groettum          Richfield          MN  41 F      3 20:07  2:28  2:57    2   46:45 15.9                                  
 180 Ryan Saline             Cloquet            MN  43 M      2 14:20  1:45  1:21    3 1:55:17  6.5                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38 F   11:32  1:25 
    2 Chris Westdal           Winnipeg           MA  45 M   12:04  1:29 
    3 Lisa Lendway            St. Paul           MN  36 F   12:07  1:29 
    4 Bettina Keppers         Duluth             MN  34 F   12:19  1:31 
    5 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  52 F   12:21  1:31 
    6 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  41 M   12:22  1:31 
    7 Isaac Muscanto          Roseville          MN  27 M   12:22  1:31 
    8 Michelle Breiland       Duluth             MN  40 F   12:39  1:33 
    9 Joseph Holz             Saginaw            MN  37 M   12:56  1:35 
   10 Abby Hanlon             Eau Claire         WI  31 F   12:56  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  41 M   28:24 26.2 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  28 M   28:32 26.1 
    3 John Garrison           Cohasset           MN  45 M   31:24 23.7 
    4 Rick Abrahamson         Andover            MN  55 M   31:42 23.5 
    5 Keith Ailey             Thunder Bay        ON  43 M   31:43 23.5 
    6 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52 F   31:53 23.3 
    7 Bettina Keppers         Duluth             MN  34 F   32:00 23.3 
    8 Jeff Melby              Bloomington        MN  58 M   32:05 23.2 
    9 Justin Cummins          Duluth             MN  42 M   32:08 23.2 
   10 Lisa Lendway            St. Paul           MN  36 F   32:26 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mike Ward               Duluth             MN  28 M   16:40  5:23 
    2 Justin Cummins          Duluth             MN  42 M   18:08  5:51 
    3 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  41 M   18:30  5:58 
    4 Chris Westdal           Winnipeg           MA  45 M   18:42  6:02 
    5 John Garrison           Cohasset           MN  45 M   18:53  6:06 
    6 Daniel Duff             Duluth             MN  53 M   19:18  6:14 
    7 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  18 F   19:34  6:19 
    8 Sara Hess               Kohler             WI  43 F   19:44  6:22 
    9 Elizabeth Kolquist      Duluth             MN  32 F   19:47  6:23 
   10 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32 M   19:48  6:23 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  222 Mike Ward               Duluth             MN  28    6 13:04  1:36  0:48    2   28:32 26.1  0:39    1   16:40  5:23   59:41 
    2  154 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  41    2 12:22  1:31  1:13    1   28:24 26.2  0:43    3   18:30  5:58 1:01:10 
    3  225 Chris Westdal           Winnipeg           MA  45    1 12:04  1:29  1:18    8   32:30 22.9  0:47    4   18:42  6:02 1:05:20 
    4  239 John Garrison           Cohasset           MN  45    9 13:56  1:42  1:07    3   31:24 23.7  0:56    5   18:53  6:06 1:06:14 
    5   56 Daniel Duff             Duluth             MN  53    5 13:01  1:36  1:37   10   32:36 22.8  0:58    6   19:18  6:14 1:07:29 
    6   42 Justin Cummins          Duluth             MN  42   43 18:03  2:13  1:08    7   32:08 23.2  1:01    2   18:08  5:51 1:10:26 
    7  219 Matthew Waldner         Bismarck           ND  39    7 13:32  1:39  1:46   11   32:48 22.7  1:34   13   21:19  6:53 1:10:57 
    8   23 Chris Botten            Hermantown         MN  47   17 14:53  1:49  1:32    9   32:30 22.9  0:51   14   21:20  6:53 1:11:05 
    9  244 Rick Abrahamson         Andover            MN  55   14 14:30  1:47  1:38    4   31:42 23.5  0:57   21   22:23  7:13 1:11:09 
   10  149 Isaac Muscanto          Roseville          MN  27    3 12:22  1:31  1:32   20   34:57 21.3  1:43    8   20:37  6:39 1:11:11 
   11  142 Jeff Melby              Bloomington        MN  58   11 14:09  1:44  1:41    6   32:05 23.2  1:05   19   22:14  7:11 1:11:11 
   12   89 Joseph Holz             Saginaw            MN  37    4 12:56  1:35  1:14   25   35:33 20.9  0:38   12   21:11  6:50 1:11:31 
   13    3 Keith Ailey             Thunder Bay        ON  43   18 14:56  1:50  2:19    5   31:43 23.5  1:17   22   22:34  7:17 1:12:46 
   14  151 Chad Nelson             Willmar            MN  41   26 15:42  1:55  1:28   17   34:31 21.6  1:12   17   21:44  7:01 1:14:36 
   15   48 Alan Dettmer            Grand Rapids       MN  45   35 17:08  2:06  1:05   19   34:50 21.4  1:00   23   22:40  7:19 1:16:42 
   16  140 Greg McNamara           Little Falls       MN  55   20 15:01  1:50  2:18   12   32:57 22.6  1:46   38   24:51  8:01 1:16:52 
   17  146 Duane Millslagle        Savage             MN  67   12 14:19  1:45  1:57   21   35:01 21.2  1:43   32   24:05  7:46 1:17:04 
   18   14 Paul Bauerly            Duluth             MN  31   25 15:37  1:55  2:17   35   37:18 19.9  1:09   10   21:02  6:47 1:17:20 
   19   17 Pete Began              Barnum             MN  47   16 14:53  1:49  1:45   36   37:44 19.7  1:35   15   21:24  6:54 1:17:20 
   20  235 Brad Spry               Walker             MN  48   32 16:45  2:03  1:30   18   34:48 21.4  1:03   27   23:25  7:34 1:17:29 
   21  115 Paul Kovach             Duluth             MN  56   27 15:52  1:57  1:49   24   35:27 21.0  1:15   29   23:41  7:39 1:18:03 
   22  230 Rudy Young              La Crosse          WI  29   31 16:41  2:03  1:16   32   37:02 20.1  1:07   26   23:04  7:27 1:19:08 
   23   46 Nicholas Dejean         Rosemount          MN  22   23 15:26  1:53  2:55   37   37:52 19.6  2:28    9   20:47  6:42 1:19:26 
   24  168 Daniel Radloff          Duluth             MN  46   39 17:41  2:10  1:43   13   33:56 21.9  1:08   41   25:03  8:05 1:19:29 
   25  175 Patrick Riley           Wrenshall          MN  41   29 16:27  2:01  1:29   41   38:59 19.1  1:07   18   21:56  7:05 1:19:56 
   26   91 Adam Horner             Elk River          MN  39   44 18:04  2:13  2:22   14   34:15 21.7  1:08   34   24:36  7:56 1:20:22 
   27   71 Timothy Grenier         Birchwood          WI  40   48 18:42  2:17  1:21   23   35:18 21.1  1:31   28   23:39  7:38 1:20:29 
   28   49 Abe Dickinson           Minneapolis        MN  29   41 17:58  2:12  2:31   15   34:22 21.6  1:54   36   24:38  7:57 1:21:21 
   29   51 Curt Dimberio           Duluth             MN  46   58 20:41  2:32  2:12   30   36:28 20.4  1:05   11   21:07  6:49 1:21:31 
   30  165 Shannon Pring           Barnum             MN  41   10 14:07  1:44  1:55   40   38:55 19.1  1:10   45   25:34  8:15 1:21:38 
   31   74 Jake Guello             Bemidji            MN  27   64 21:28  2:38  2:13   27   35:54 20.7  1:11   16   21:24  6:54 1:22:08 
   32  170 Tony Radloff            Saginaw            MN  49   55 20:05  2:27  2:23   22   35:15 21.1  1:29   31   23:53  7:43 1:23:04 
   33   11 Dan Bari                Sheridan           WY  46   65 21:47  2:40  1:22   16   34:25 21.6  1:22   40   24:54  8:02 1:23:46 
   34   67 Aaron Frey              Madison            WI  25   21 15:08  1:51  2:29   47   40:13 18.5  1:13   39   24:52  8:02 1:23:52 
   35  118 Justin Kreczmer         Thunder Bay        ON  45   36 17:15  2:07  2:16   29   36:14 20.5  1:19   56   27:10  8:46 1:24:12 
   36  173 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  62   34 16:52  2:04  1:42   31   36:39 20.3  1:15   60   27:53  9:00 1:24:19 
   37   79 Joel Harris             Duluth             MN  49   28 16:17  2:00  1:31   42   39:11 19.0  1:18   49   26:16  8:29 1:24:31 
   38   10 Randy Back              Superior           WI  58   76 24:47  3:02  1:18   26   35:34 20.9  1:14   24   22:45  7:21 1:25:36 
   39   69 Brian Gay               Duluth             MN  40    8 13:52  1:42  2:02   53   40:48 18.2  1:46   59   27:34  8:54 1:26:00 
   40   93 Peter Hughes            West St Paul       MN  29   46 18:19  2:15  2:03   50   40:37 18.3  1:14   30   23:50  7:42 1:26:02 
   41  102 Timothy Jung            Saint Paul         MN  55   45 18:09  2:13  2:16   34   37:14 20.0  1:39   52   26:47  8:39 1:26:03 
   42  164 Walt Prahl              Duluth             MN  64   40 17:49  2:11  1:52   28   35:55 20.7  1:29   71   29:34  9:33 1:26:37 
   43   60 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  60   13 14:26  1:46  1:53   33   37:08 20.0  1:06   77   32:09 10:22 1:26:40 
   44  205 Bill Stroozas           Duluth             MN  61   22 15:18  1:52  1:43   65   44:02 16.9  1:27   42   25:10  8:08 1:27:38 
   45  198 Ryan Smith              Cameron            WI  31   30 16:40  2:02  1:57   69   46:07 16.1  0:52   25   22:46  7:21 1:28:20 
   46   75 Daniel Gunderson        Duluth             MN  38   24 15:27  1:54  1:39   49   40:31 18.4  1:43   64   29:04  9:23 1:28:23 
   47  226 Jack Williams           Robbinsdale        MN  27   54 19:38  2:24  1:30   44   39:45 18.7  0:56   53   26:49  8:39 1:28:35 
   48  181 David Sanda             Tomah              WI  26   70 22:55  2:48  2:10   46   40:00 18.6  1:21   20   22:19  7:12 1:28:44 
   49  112 Paul Kolodge            Minneapolis        MN  29   53 19:31  2:23  2:35   43   39:18 18.9  1:14   50   26:35  8:35 1:29:11 
   50  186 Ted Schick              Duluth             MN  56   37 17:19  2:07  1:54   48   40:15 18.5  1:40   62   28:36  9:14 1:29:42 
   51   19 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32   59 20:44  2:32  4:04   61   43:18 17.2  1:52    7   19:48  6:23 1:29:44 
   52  163 Adam Pierce             Bemidji            MN  36   42 18:01  2:12  3:30   57   41:49 17.8  1:30   51   26:43  8:37 1:31:32 
   53  315 Kenneth Hubert          Faribault          MN  62   15 14:43  1:48  4:49   52   40:46 18.3  2:50   63   28:38  9:15 1:31:43 
   54   21 Neil Bielejeski         Big Lake           MN  44   78 25:24  3:06  2:02   39   38:39 19.2  1:16   37   24:41  7:58 1:32:00 
   55  139 Ryan McKibbon           Proctor            MN  39   33 16:51  2:04  2:29   60   43:02 17.3  2:18   58   27:31  8:53 1:32:08 
   56  174 James Rechs             Rochester          MN  42   52 19:24  2:22  2:17   62   43:33 17.1  1:27   48   25:59  8:23 1:32:39 
   57  231 Jamison Youngren        Duluth             MN  33   63 21:19  2:36  2:21   64   43:40 17.0  0:58   35   24:36  7:56 1:32:52 
   58  121 Justin Krom             Duluth             MN  36   49 18:50  2:18  1:45   51   40:39 18.3  1:37   75   31:05 10:02 1:33:55 
   59  221 Tim Warburton           St Peter           NY  33   57 20:22  2:29  2:23   67   44:43 16.6  1:16   47   25:53  8:21 1:34:34 
   60  382 Mark Sickler            Superior           WI  48   56 20:11  2:28  3:00   54   41:03 18.1  0:58   68   29:27  9:30 1:34:37 
   61  182 Matthew Sanda           Superior           WI  21   71 22:55  2:48  2:41   56   41:32 17.9  1:09   54   26:57  8:42 1:35:12 
   62   52 Roy Domazlicky          Westmont           IL  52   72 23:35  2:53  3:36   38   38:05 19.5  1:58   61   28:06  9:04 1:35:19 
   63   81 Alexander Heyliger      Rochester          MN  41   38 17:35  2:09  2:49   63   43:38 17.1  1:38   73   29:53  9:39 1:35:32 
   64   82 Brett Hiemenz           Duluth             MN  28   68 22:26  2:45  3:05   55   41:20 18.0  1:19   72   29:38  9:34 1:37:47 
   65   37 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55   62 21:19  2:36  2:26   45   39:59 18.6  5:40   69   29:30  9:31 1:38:52 
   66  108 Dan Kleinmann           St. Peter          MN  27   69 22:32  2:45  2:53   74   47:49 15.6  1:24   33   24:24  7:52 1:39:00 
   67  116 Robert Kranz            Apple Valley       MN  70   73 23:39  2:53  2:45   58   41:55 17.7  2:01   65   29:10  9:25 1:39:27 
   68    6 David Armin             Milwaukee          WI  44   67 22:18  2:44  3:11   68   46:02 16.2  0:49   57   27:19  8:49 1:39:37 
   69  153 Steven Nelson           Cannon Falls       MN  34   77 25:04  3:04  2:31   70   46:36 16.0  1:00   44   25:27  8:13 1:40:36 
   70  138 Noah Markon             New Hope           MN  38   74 23:44  2:54  2:47   73   47:20 15.7  1:08   46   25:40  8:17 1:40:37 
   71  240 Eric Monson             Duluth             MN  32   50 19:01  2:20  2:40   71   47:13 15.8  1:24   74   30:28  9:50 1:40:43 
   72   85 Nathan Hjort            Duluth             MN  13   19 14:56  1:50  3:38   77   52:44 14.1  0:50   67   29:16  9:27 1:41:22 
   73  460 James Evans             Woodbury           MN  57   80 30:12  3:41  3:16   66   44:25 16.8  1:54   43   25:19  8:10 1:45:04 
   74   53 Marcus Dresbach         St. Paul           MN  32   60 21:00  2:34  5:16   72   47:17 15.7  2:24   66   29:16  9:27 1:45:11 
   75  188 Charles Schumacher      Duluth             MN  66   51 19:22  2:22  3:57   76   52:10 14.3  1:51   78   32:46 10:35 1:50:05 
   76  177 Nate Russell            Buffalo            MN  35   47 18:23  2:15  3:38   80   59:12 12.6  1:20   70   29:34  9:33 1:52:06 
   77   66 Kirk Frauenheim         Minneapolis        MN  49   75 24:32  3:00  5:45   75   51:40 14.4  1:37   79   33:49 10:55 1:57:22 
   78   28 Erik Broberg            Lino Lakes         MN  49   61 21:18  2:36  4:22   78   53:01 14.0  3:29   80   35:59 11:37 1:58:06 
   79   13 Justin Bartlett         Marshfield         WI  35   79 25:45  3:09  3:37   81 1:03:54 11.6  1:29   76   31:15 10:05 2:05:58 
   80   18 John Beintema           Bloomington        MN  65   66 22:06  2:42  6:03   79   57:17 13.0  4:24   81   46:22 14:58 2:16:10 
   81   63 Matt Evans              Eau Claire         WI  51   81 63:59  7:49  1:48   59   42:02 17.7 33:03   55   26:58  8:42 2:47:47 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  127 Lisa Lendway            St. Paul           MN  36    2 12:07  1:29  1:00    3   32:26 22.9  0:43    5   20:34  6:38 1:06:48 
    2  103 Bettina Keppers         Duluth             MN  34    3 12:19  1:31  0:59    2   32:00 23.3  0:58   17   22:17  7:12 1:08:30 
    3  107 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  52    4 12:21  1:31  0:53    5   33:15 22.4  0:45   16   21:55  7:05 1:09:08 
    4  233 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38    1 11:32  1:25  1:18    6   33:43 22.1  1:08   21   22:37  7:18 1:10:16 
    5   47 Lori Deschamps          Anchorage          AK  47   10 13:31  1:39  1:28    4   33:06 22.5  0:57   14   21:45  7:01 1:10:45 
    6  131 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  18   15 13:59  1:43  1:11   10   35:16 21.1  1:00    1   19:34  6:19 1:10:59 
    7   80 Sara Hess               Kohler             WI  43   23 15:02  1:50  1:34    9   34:46 21.4  1:01    2   19:44  6:22 1:12:04 
    8  134 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  38   20 14:33  1:47  1:18    7   33:47 22.0  0:56   12   21:35  6:58 1:12:06 
    9  236 Michelle Breiland       Duluth             MN  40    5 12:39  1:33  1:29   15   36:09 20.6  1:04   15   21:54  7:04 1:13:13 
   10  178 Tess Ryan               Thunder Bay        ON  24   19 14:25  1:46  1:15   12   35:35 20.9  1:12   13   21:40  7:00 1:14:05 
   11  155 Jena Ogston             Duluth             MN  46   11 13:50  1:42  1:12   14   36:08 20.6  0:50   24   23:00  7:26 1:14:58 
   12  194 Beth Shipston           Thunder Bay        SE  45   41 15:52  1:57  2:02   11   35:32 20.9  1:06    9   20:58  6:46 1:15:28 
   13  130 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15    8 13:21  1:38  1:22   28   39:17 18.9  0:54    8   20:58  6:46 1:15:50 
   14   77 Abby Hanlon             Eau Claire         WI  31    6 12:56  1:35  1:52   29   39:18 18.9  1:00   10   21:27  6:56 1:16:31 
   15    4 Marilyn Ailey           Thunder Bay        ON  43   56 17:00  2:05  1:32    8   34:25 21.6  1:06   20   22:35  7:17 1:16:36 
   16  224 Barb Wenner Grogan      Wye                KE  45   54 16:53  2:04  1:11   16   36:09 20.6  1:16   11   21:28  6:56 1:16:54 
   17   39 Cortney Christnovich    Onalaska           WI  19   14 13:58  1:43  1:35   18   37:01 20.1  0:56   32   23:38  7:38 1:17:06 
   18  206 Hannah Sullivan         Saint Paul         MN  38   44 16:21  2:00  1:23   13   35:57 20.7  1:15   26   23:09  7:28 1:18:03 
   19  229 Terry Wosmek            Duluth             MN  30   46 16:32  2:01  1:10   19   37:34 19.8  0:48   23   22:51  7:23 1:18:52 
   20   98 Anna Johnsen            Duluth             MN  36   31 15:27  1:53  1:46   39   40:16 18.5  1:30    6   20:40  6:40 1:19:36 
   21  161 Sydney Peterson         Lake Elmo          MN  15    9 13:23  1:38  1:59   26   38:39 19.2  0:40   43   25:12  8:08 1:19:52 
   22  136 Heather Marden          Duluth             MN  36    7 13:15  1:37  1:35   24   38:25 19.4  1:12   48   25:34  8:15 1:19:59 
   23   54 Danielle Drevlow        Golden Valley      MN  39   27 15:06  1:51  1:48   22   38:03 19.6  1:16   35   23:58  7:44 1:20:10 
   24  160 Kelly Pechous           Hastings           MN  25   50 16:44  2:03  1:34   45   40:50 18.2  0:50    7   20:48  6:43 1:20:45 
   25  133 Jessie Maher            Bemidji            MN  33   12 13:50  1:42  1:53   38   40:13 18.5  1:02   33   23:54  7:43 1:20:50 
   26  128 Ketzel Levens           Bayfield           WI  19   24 15:02  1:50  1:30   56   41:59 17.7  0:42   18   22:31  7:16 1:21:43 
   27  238 Mia Thibodeau           Duluth             MN  37   43 16:14  1:59  2:33   32   39:37 18.8  1:08   22   22:39  7:19 1:22:09 
   28  113 Elizabeth Kolquist      Duluth             MN  32   47 16:33  2:02  3:17   47   41:08 18.1  1:46    3   19:47  6:23 1:22:29 
   29  126 Erika Lee               Duluth             MN  49   32 15:31  1:54  2:17   21   37:59 19.6  1:00   51   26:00  8:24 1:22:45 
   30  132 Allison Luther          Thunder Bay        ON  35   58 17:14  2:07  2:00   37   39:58 18.6  0:53   27   23:11  7:29 1:23:15 
   31  105 Rachel Kieser           Minneapolis        MN  22   17 14:03  1:43  1:52   57   42:09 17.7  1:11   39   24:47  8:00 1:24:00 
   32  171 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  44   26 15:05  1:51  1:28   30   39:18 18.9  0:50   67   27:28  8:52 1:24:08 
   33  144 Margaret Merline        Minneapolis        MN  22   28 15:12  1:52  1:36   49   41:21 18.0  1:15   45   25:21  8:11 1:24:43 
   34  192 Sarah Shilman           Duluth             MN  38   73 18:09  2:13  1:38   23   38:21 19.4  1:19   49   25:39  8:17 1:25:03 
   35   30 Moriah Brooks           Duluth             MN  35   52 16:50  2:04  2:14   25   38:32 19.3  1:17   61   27:04  8:44 1:25:56 
   36  196 Julie Skoglund          Chisholm           MN  27   34 15:35  1:55  2:25   77   44:32 16.7  1:02   19   22:33  7:17 1:26:05 
   37   78 Katie Hanson            Sag                MN  33   84 18:59  2:19  1:33   48   41:19 18.0  1:15   29   23:19  7:32 1:26:24 
   38  243 Paula Menzel            Hermantown         MN  47   98 20:36  2:31  2:02   35   39:54 18.6  0:46   28   23:14  7:30 1:26:30 
   39  159 Liz Pawlik              Duluth             MN  28   49 16:37  2:02  1:51   53   41:55 17.7  1:24   40   24:50  8:01 1:26:35 
   40  179 Renee Saamanen          Duluth             MN  41   65 17:37  2:09  1:55   17   36:28 20.4  1:33   76   29:07  9:24 1:26:38 
   41    7 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  34   64 17:36  2:09  3:34   40   40:27 18.4  2:16   31   23:35  7:37 1:27:26 
   42  145 Erika Miles             Duluth             MN  38   22 15:01  1:50  3:06   55   41:57 17.7  1:24   52   26:15  8:28 1:27:41 
   43  213 Jenna Truedson          Bemidji            MN  20  114 22:36  2:46  2:18   59   42:16 17.6  0:54    4   19:54  6:25 1:27:57 
   44  207 Lyssa Supinski          Duluth             MN  46   16 14:01  1:43  2:33   41   40:30 18.4  1:48   79   29:29  9:31 1:28:19 
   45  172 Nicole Raukar           Hermantown         MN  39   36 15:38  1:55  2:05   50   41:34 17.9  1:00   72   28:09  9:05 1:28:23 
   46   36 Bonnie Chapin           Duluth             MN  36   77 18:22  2:15  1:52   44   40:36 18.3  0:57   57   26:43  8:37 1:28:28 
   47   72 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  41   70 17:44  2:10  3:35   54   41:55 17.7  0:59   38   24:30  7:55 1:28:41 
   48  148 Katie Mosack            Milwaukee          WI  45   79 18:31  2:16  3:26   33   39:41 18.7  1:51   44   25:15  8:09 1:28:43 
   49   95 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  41   92 19:57  2:26  2:52   43   40:33 18.3  1:22   37   24:12  7:49 1:28:55 
   50   68 Maggie Garbrecht        Rosemount          MN  21   72 18:02  2:12  2:28   62   42:59 17.3  1:38   34   23:56  7:43 1:29:01 
   51   20 Elizabeth Bielejeski    Big Lake           MN  40  116 22:52  2:48  2:01   20   37:56 19.6  1:16   41   25:00  8:04 1:29:03 
   52  237 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  20   37 15:39  1:55  2:19  100   47:21 15.7  0:51   30   23:21  7:32 1:29:29 
   53   33 Abbe Burke              Lake Forest        IL  59   42 16:08  1:58  2:47   27   38:56 19.1  2:24   82   29:42  9:35 1:29:55 
   54  125 Marta Larson            Ramsey             MN  21   25 15:04  1:51  1:30   96   46:58 15.8  0:46   53   26:22  8:31 1:30:38 
   55  147 Christine Mitchell      Duluth             MN  38   97 20:35  2:31  2:54   66   43:20 17.2  0:59   36   24:07  7:47 1:31:53 
   56   92 Carlyn Hosking          Minneapolis        MN  29   66 17:41  2:10  2:12   86   45:12 16.5  1:26   47   25:32  8:14 1:32:01 
   57  232 Elizabeth Zimbinski     Minneapolis        MN  40   80 18:40  2:17  2:07   52   41:42 17.8  1:46   71   28:01  9:03 1:32:14 
   58  185 Kristin Scherber        Rochester          MN  33   33 15:35  1:54  2:15   51   41:38 17.9  1:14   94   31:49 10:16 1:32:30 
   59  152 Lisa Nelson             Cannon Falls       MN  35   75 18:14  2:14  2:40   67   43:28 17.1  1:36   62   27:06  8:45 1:33:02 
   60  119 Elizabeth Kregel        Minneapolis        MN  27   67 17:41  2:10  2:22   70   43:57 16.9  2:26   59   26:51  8:40 1:33:16 
   61   43 Kylie Dahl              Minneapolis        MN  28   39 15:51  1:56  2:39   98   47:11 15.8  1:01   55   26:37  8:36 1:33:17 
   62  200 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  41   78 18:25  2:15  2:34   42   40:33 18.3  2:21   78   29:29  9:31 1:33:20 
   63   65 Nicole Fleming          Duluth             MN  40   62 17:24  2:08  1:33   31   39:28 18.9  2:08   99   32:50 10:36 1:33:21 
   64   97 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  53   38 15:50  1:56  3:37   85   45:03 16.5  1:33   65   27:24  8:51 1:33:26 
   65   70 Kelli Glonchak          South Range        WI  36   48 16:37  2:02  2:52   84   44:58 16.5  1:19   70   28:01  9:03 1:33:46 
   66    9 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  47   29 15:19  1:53  3:21   65   43:18 17.2  1:14   89   30:37  9:53 1:33:47 
   67  101 Jodie Johnson           Saginaw            MN  36   45 16:25  2:00  2:38   68   43:36 17.1  1:51   80   29:31  9:31 1:33:58 
   68  111 Katie Kolodge           Minneapolis        MN  32   60 17:15  2:07  2:45   91   46:23 16.0  1:00   58   26:43  8:37 1:34:03 
   69  223 Gretchen Warnke         Eagan              MN  47   57 17:08  2:06  1:51   34   39:50 18.7  2:25  105   33:27 10:48 1:34:38 
   70  228 Erin Woodbeck           Thunder Bay        ON  40   87 19:21  2:22  3:50   71   44:03 16.9  1:36   54   26:35  8:35 1:35:23 
   71   45 Andrea Defreese         Eden Prairie       MN  21   13 13:56  1:42  2:00  101   47:24 15.7  0:57   92   31:39 10:13 1:35:56 
   72  109 Nicole Kleinmann        Brighton           MA  23   51 16:45  2:03  3:24  108   48:39 15.3  1:27   50   25:45  8:19 1:35:58 
   73  191 Jonna Shields           Chanhassen         MN  35   94 20:13  2:28  2:10   61   42:35 17.5  2:38   73   28:30  9:12 1:36:03 
   74   62 Mary Evans              Duluth             MN  26  113 22:30  2:45  3:12   58   42:13 17.6  1:47   56   26:42  8:37 1:36:21 
   75  227 Jessica Witty           Proctor            MN  36   35 15:37  1:55  2:00  112   49:13 15.1  2:01   68   27:37  8:55 1:36:26 
   76   57 Corry Duffy             Duluth             MN  37  109 22:02  2:42  3:17   74   44:21 16.8  1:48   46   25:27  8:13 1:36:54 
   77  220 Jennifer Walters        Hibbing            MN  34   61 17:23  2:08  1:48   64   43:11 17.2  1:21  103   33:14 10:44 1:36:55 
   78  204 Ashley Stokely          Eau Claire         WI  29  112 22:23  2:44  2:29   93   46:35 16.0  2:27   25   23:05  7:27 1:36:57 
   79   12 Maren Barootian         Duluth             MN  34   69 17:43  2:10  3:09   87   45:13 16.5  2:07   74   28:53  9:19 1:37:02 
   80   34 Amanda Carlson          Duluth             MN  32   82 18:42  2:17  2:31  104   47:58 15.5  0:49   66   27:26  8:51 1:37:24 
   81  209 Maicie Sykes            Duluth             MN  32   59 17:14  2:07  2:26   76   44:24 16.8  2:30   95   32:01 10:20 1:38:33 
   82  156 Jennifer Olson          Cloquet            MN  30   96 20:29  2:30  2:59   94   46:39 15.9  1:46   60   27:03  8:44 1:38:54 
   83   38 Suzanne Chowen          Minneapolis        MN  32  100 20:47  2:33  1:33   88   45:50 16.2  0:55   84   29:54  9:39 1:38:58 
   84  187 Katherine Schnell       St. Paul           MN  30   53 16:52  2:04  3:24   99   47:19 15.7  2:21   77   29:15  9:26 1:39:10 
   85   64 Angela Fisher           Hibbing            MN  42   63 17:34  2:09  3:22   80   44:38 16.7  0:56  101   33:05 10:41 1:39:34 
   86  141 Connie Meek             Hayward            WI  71  106 21:37  2:39  2:29   69   43:47 17.0  2:52   75   29:07  9:24 1:39:50 
   87   86 Susan Hjort             Duluth             MN  49   68 17:42  2:10  2:52  105   48:00 15.5  1:03   88   30:36  9:53 1:40:11 
   88   15 Heather Baumbach        Minneapolis        MN  44   81 18:41  2:17  2:47   92   46:30 16.0  1:36   97   32:19 10:26 1:41:50 
   89  217 Erin Velander           Cottage Grove      MN  37   83 18:50  2:18  4:08   46   41:08 18.1  3:37  107   34:19 11:04 1:41:59 
   90  137 Sandy Marden-Lokken     Duluth             MN  64  107 21:40  2:39  3:09   75   44:23 16.8  3:02   83   29:53  9:39 1:42:05 
   91   27 Jacqueline Braun        Grand Rapids       MN  29   55 16:59  2:05  3:55  124   53:09 14.0  1:01   64   27:12  8:47 1:42:15 
   92   22 Valerie Blanchenay      Duluth             MN  52  117 23:40  2:54  2:41   36   39:58 18.6  1:45  110   34:30 11:08 1:42:32 
   93  364 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  40  125 26:44  3:16  3:31   60   42:27 17.5  2:19   69   27:46  8:58 1:42:46 
   94  143 Ashleigh Meraki         Thunder Bay        ON  37  129 28:01  3:25  3:35   63   43:01 17.3  3:04   42   25:12  8:08 1:42:52 
   95  120 Heather Krohn           Saginaw            MN  37   71 17:50  2:11  2:36  107   48:33 15.3  1:19  104   33:15 10:44 1:43:32 
   96   87 Amanda Holman           South Range        WI  37   89 19:42  2:25  4:44   73   44:17 16.8  2:45  100   33:03 10:40 1:44:29 
   97  124 Carolyn Laitsch         Cortez             CO  65  128 27:51  3:24  2:29   81   44:40 16.7  2:29   63   27:07  8:45 1:44:34 
   98  212 Jennifer Trotterchaude  Barnum             MN  46  122 24:39  3:01  2:06   97   47:00 15.8  1:14   85   30:07  9:43 1:45:03 
   99   31 Crystal Brown           Maple              WI  52  103 21:12  2:36  3:57  106   48:11 15.4  1:19   90   30:42  9:54 1:45:19 
  100  117 Lynn Krause             Vesta              MN  34  105 21:17  2:36  3:11   82   44:42 16.6  1:03  111   35:24 11:26 1:45:35 
  101  201 Marsha Snowdon          Two Harbors        MN  38   30 15:24  1:53  2:00  111   49:06 15.2  1:11  120   38:01 12:16 1:45:40 
  102    2 Penny Agar              Duluth             MN  63   99 20:44  2:32  1:52  110   48:58 15.2  2:04   96   32:04 10:21 1:45:41 
  103  183 Camille Sasik           Minnetonka         MN  41   91 19:56  2:26  5:00   79   44:36 16.7  1:51  109   34:30 11:08 1:45:51 
  104  203 Sonja Stark             Luverne            MN  46  101 20:51  2:33  3:41  102   47:25 15.7  1:40   98   32:26 10:28 1:46:01 
  105  363 Aimee Peter             New Hope           MN  40   90 19:47  2:25  2:21   83   44:44 16.6  1:29  118   37:43 12:10 1:46:02 
  106   40 Nikki Clymer            Ellsworth          WI  43  104 21:16  2:36  2:35  116   50:21 14.8  1:40   91   31:16 10:06 1:47:07 
  107   96 Michelle Jacobson       Brooklyn Park      MN  36   74 18:11  2:13  2:51  119   51:00 14.6  2:34  106   33:34 10:50 1:48:09 
  108  199 Stephanie Smith         Marshfield         WI  35  118 23:51  2:55  3:33  113   49:47 14.9  1:29   81   29:35  9:33 1:48:12 
  109   55 Jamila Drevlow          Cottage Grove      MN  40   86 19:11  2:21  2:45  103   47:32 15.7  3:11  112   35:42 11:31 1:48:19 
  110  242 Kayla Caruso            Duluth             MN  29   40 15:52  1:56  2:32  122   52:49 14.1  1:31  117   36:47 11:52 1:49:30 
  111  166 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  43   95 20:25  2:30  2:41   78   44:32 16.7  2:15  123   39:49 12:51 1:49:39 
  112  193 Nancy Shine             Thunder Bay        ON  55  126 27:23  3:21  3:04   72   44:16 16.8  2:13  102   33:10 10:42 1:50:04 
  113  123 Lois Kubow              Duluth             MN  64  102 21:02  2:34  3:10   90   46:15 16.1  2:15  119   37:53 12:14 1:50:33 
  114  211 Colleen Thompson        Willmar            MN  57  121 24:07  2:57  3:29  115   50:15 14.8  1:55   93   31:40 10:13 1:51:24 
  115  197 Kari Smith              Duluth             MN  49  110 22:21  2:44  4:47  121   52:34 14.2  1:28   87   30:34  9:52 1:51:42 
  116  110 Therese Kohs Gilbertson Shoreview          MN  54  108 21:50  2:40  3:51   89   46:04 16.2  1:58  121   38:48 12:31 1:52:30 
  117   88 Liz Holt                Duluth             MN  72  115 22:42  2:46  3:56  118   50:56 14.6  2:00  114   35:47 11:33 1:55:19 
  118  158 Vikki Pavlovich         Grand Rapids       MN  35  131 34:30  4:13  2:54  109   48:43 15.3  1:19   86   30:08  9:44 1:57:32 
  119  122 Heather Krrom           Rochester          MN  34   85 19:06  2:20  3:22  117   50:32 14.7  1:23  126   43:53 14:10 1:58:14 
  120   44 Melanie Danke           Minneapolis        MN  48  127 27:25  3:21  4:02  120   51:50 14.4  2:57  108   34:21 11:05 2:00:33 
  121  129 Amy Liebl               Rochester          MN  40  130 30:20  3:42  2:36  114   49:52 14.9  1:25  116   36:35 11:48 2:00:46 
  122    1 Alyssa Aamodt           Duluth             MN  22   21 15:01  1:50  2:53  128 1:01:14 12.2  1:31  124   41:01 13:14 2:01:39 
  123  208 Amy Swartz              Duluth             MN  30   88 19:22  2:22  2:55  129 1:02:38 11.9  1:52  113   35:43 11:32 2:02:29 
  124   29 Nina Broberg            Lino Lakes         MN  14  120 24:05  2:57  6:33  123   53:04 14.0  3:27  115   35:59 11:37 2:03:07 
  125   61 Katie Evans             Falls Church       VA  35  119 24:01  2:56  2:54  125   55:44 13.3  2:08  122   38:54 12:33 2:03:39 
  126  218 Gail Wahlberg           Hermantown         MN  50   76 18:17  2:14  3:43  127   57:38 12.9  1:29  125   43:17 13:58 2:04:24 
  127  184 Nichole Schaefer        Duluth             MN  44  123 25:02  3:04  3:36  126   56:21 13.2  1:57  127   45:47 14:46 2:12:41 
  128  241 Therese Monson          Duluth             MN  32  111 22:21  2:44  4:16  131 1:12:20 10.3  1:28  128   47:02 15:11 2:27:26 
  129   25 Kathy Brackett          Floodwood          MN  65  124 25:22  3:06  5:01  130 1:10:11 10.6  2:01  129   48:59 15:49 2:31:32 
       234 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52   18 14:06  1:44  1:07    1   31:53 23.3  1:03                            
        73 Angie Groettum          Richfield          MN  41   93 20:07  2:28  2:57   95   46:45 15.9                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   85 Nathan Hjort            Duluth             MN  13    1 14:56  1:50  3:38    1   52:44 14.1  0:50    1   29:16  9:27 1:41:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  130 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15    1 13:21  1:38  1:22    2   39:17 18.9  0:54    1   20:58  6:46 1:15:50 
    2  161 Sydney Peterson         Lake Elmo          MN  15    2 13:23  1:38  1:59    1   38:39 19.2  0:40    2   25:12  8:08 1:19:52 
    3   29 Nina Broberg            Lino Lakes         MN  14    3 24:05  2:57  6:33    3   53:04 14.0  3:27    3   35:59 11:37 2:03:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  131 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  18    2 13:59  1:43  1:11    1   35:16 21.1  1:00    1   19:34  6:19 1:10:59 
    2   39 Cortney Christnovich    Onalaska           WI  19    1 13:58  1:43  1:35    2   37:01 20.1  0:56    3   23:38  7:38 1:17:06 
    3  128 Ketzel Levens           Bayfield           WI  19    3 15:02  1:50  1:30    3   41:59 17.7  0:42    2   22:31  7:16 1:21:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   46 Nicholas Dejean         Rosemount          MN  22    1 15:26  1:53  2:55    1   37:52 19.6  2:28    1   20:47  6:42 1:19:26 
    2  182 Matthew Sanda           Superior           WI  21    2 22:55  2:48  2:41    2   41:32 17.9  1:09    2   26:57  8:42 1:35:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  178 Tess Ryan               Thunder Bay        ON  24    3 14:25  1:46  1:15    1   35:35 20.9  1:12    2   21:40  7:00 1:14:05 
    2  105 Rachel Kieser           Minneapolis        MN  22    2 14:03  1:43  1:52    3   42:09 17.7  1:11    5   24:47  8:00 1:24:00 
    3  144 Margaret Merline        Minneapolis        MN  22    6 15:12  1:52  1:36    2   41:21 18.0  1:15    6   25:21  8:11 1:24:43 
    4  213 Jenna Truedson          Bemidji            MN  20   10 22:36  2:46  2:18    4   42:16 17.6  0:54    1   19:54  6:25 1:27:57 
    5   68 Maggie Garbrecht        Rosemount          MN  21    9 18:02  2:12  2:28    5   42:59 17.3  1:38    4   23:56  7:43 1:29:01 
    6  237 Mariah Donofrio         Hermantown         MN  20    7 15:39  1:55  2:19    7   47:21 15.7  0:51    3   23:21  7:32 1:29:29 
    7  125 Marta Larson            Ramsey             MN  21    5 15:04  1:51  1:30    6   46:58 15.8  0:46    8   26:22  8:31 1:30:38 
    8   45 Andrea Defreese         Eden Prairie       MN  21    1 13:56  1:42  2:00    8   47:24 15.7  0:57    9   31:39 10:13 1:35:56 
    9  109 Nicole Kleinmann        Brighton           MA  23    8 16:45  2:03  3:24    9   48:39 15.3  1:27    7   25:45  8:19 1:35:58 
   10    1 Alyssa Aamodt           Duluth             MN  22    4 15:01  1:50  2:53   10 1:01:14 12.2  1:31   10   41:01 13:14 2:01:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  222 Mike Ward               Duluth             MN  28    2 13:04  1:36  0:48    1   28:32 26.1  0:39    1   16:40  5:23   59:41 
    2  149 Isaac Muscanto          Roseville          MN  27    1 12:22  1:31  1:32    3   34:57 21.3  1:43    2   20:37  6:39 1:11:11 
    3  230 Rudy Young              La Crosse          WI  29    4 16:41  2:03  1:16    5   37:02 20.1  1:07    5   23:04  7:27 1:19:08 
    4   49 Abe Dickinson           Minneapolis        MN  29    5 17:58  2:12  2:31    2   34:22 21.6  1:54    8   24:38  7:57 1:21:21 
    5   74 Jake Guello             Bemidji            MN  27    9 21:28  2:38  2:13    4   35:54 20.7  1:11    3   21:24  6:54 1:22:08 
    6   67 Aaron Frey              Madison            WI  25    3 15:08  1:51  2:29    9   40:13 18.5  1:13    9   24:52  8:02 1:23:52 
    7   93 Peter Hughes            West St Paul       MN  29    6 18:19  2:15  2:03   10   40:37 18.3  1:14    6   23:50  7:42 1:26:02 
    8  226 Jack Williams           Robbinsdale        MN  27    8 19:38  2:24  1:30    7   39:45 18.7  0:56   11   26:49  8:39 1:28:35 
    9  181 David Sanda             Tomah              WI  26   12 22:55  2:48  2:10    8   40:00 18.6  1:21    4   22:19  7:12 1:28:44 
   10  112 Paul Kolodge            Minneapolis        MN  29    7 19:31  2:23  2:35    6   39:18 18.9  1:14   10   26:35  8:35 1:29:11 
   11   82 Brett Hiemenz           Duluth             MN  28   10 22:26  2:45  3:05   11   41:20 18.0  1:19   12   29:38  9:34 1:37:47 
   12  108 Dan Kleinmann           St. Peter          MN  27   11 22:32  2:45  2:53   12   47:49 15.6  1:24    7   24:24  7:52 1:39:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  160 Kelly Pechous           Hastings           MN  25    5 16:44  2:03  1:34    1   40:50 18.2  0:50    1   20:48  6:43 1:20:45 
    2  196 Julie Skoglund          Chisholm           MN  27    1 15:35  1:55  2:25    5   44:32 16.7  1:02    2   22:33  7:17 1:26:05 
    3  159 Liz Pawlik              Duluth             MN  28    4 16:37  2:02  1:51    2   41:55 17.7  1:24    4   24:50  8:01 1:26:35 
    4   92 Carlyn Hosking          Minneapolis        MN  29    7 17:41  2:10  2:12    6   45:12 16.5  1:26    5   25:32  8:14 1:32:01 
    5  119 Elizabeth Kregel        Minneapolis        MN  27    8 17:41  2:10  2:22    4   43:57 16.9  2:26    8   26:51  8:40 1:33:16 
    6   43 Kylie Dahl              Minneapolis        MN  28    2 15:51  1:56  2:39    8   47:11 15.8  1:01    6   26:37  8:36 1:33:17 
    7   62 Mary Evans              Duluth             MN  26   10 22:30  2:45  3:12    3   42:13 17.6  1:47    7   26:42  8:37 1:36:21 
    8  204 Ashley Stokely          Eau Claire         WI  29    9 22:23  2:44  2:29    7   46:35 16.0  2:27    3   23:05  7:27 1:36:57 
    9   27 Jacqueline Braun        Grand Rapids       MN  29    6 16:59  2:05  3:55   10   53:09 14.0  1:01    9   27:12  8:47 1:42:15 
   10  242 Kayla Caruso            Duluth             MN  29    3 15:52  1:56  2:32    9   52:49 14.1  1:31   10   36:47 11:52 1:49:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   14 Paul Bauerly            Duluth             MN  31    1 15:37  1:55  2:17    1   37:18 19.9  1:09    2   21:02  6:47 1:17:20 
    2  198 Ryan Smith              Cameron            WI  31    2 16:40  2:02  1:57    5   46:07 16.1  0:52    3   22:46  7:21 1:28:20 
    3   19 Jordan Bergeman         Chippewa Falls     WI  32    5 20:44  2:32  4:04    2   43:18 17.2  1:52    1   19:48  6:23 1:29:44 
    4  231 Jamison Youngren        Duluth             MN  33    7 21:19  2:36  2:21    3   43:40 17.0  0:58    4   24:36  7:56 1:32:52 
    5  221 Tim Warburton           St Peter           NY  33    4 20:22  2:29  2:23    4   44:43 16.6  1:16    6   25:53  8:21 1:34:34 
    6  153 Steven Nelson           Cannon Falls       MN  34    8 25:04  3:04  2:31    6   46:36 16.0  1:00    5   25:27  8:13 1:40:36 
    7  240 Eric Monson             Duluth             MN  32    3 19:01  2:20  2:40    7   47:13 15.8  1:24    8   30:28  9:50 1:40:43 
    8   53 Marcus Dresbach         St. Paul           MN  32    6 21:00  2:34  5:16    8   47:17 15.7  2:24    7   29:16  9:27 1:45:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  103 Bettina Keppers         Duluth             MN  34    1 12:19  1:31  0:59    1   32:00 23.3  0:58    3   22:17  7:12 1:08:30 
    2   77 Abby Hanlon             Eau Claire         WI  31    2 12:56  1:35  1:52    3   39:18 18.9  1:00    2   21:27  6:56 1:16:31 
    3  229 Terry Wosmek            Duluth             MN  30    5 16:32  2:01  1:10    2   37:34 19.8  0:48    4   22:51  7:23 1:18:52 
    4  133 Jessie Maher            Bemidji            MN  33    3 13:50  1:42  1:53    4   40:13 18.5  1:02    7   23:54  7:43 1:20:50 
    5  113 Elizabeth Kolquist      Duluth             MN  32    6 16:33  2:02  3:17    6   41:08 18.1  1:46    1   19:47  6:23 1:22:29 
    6   78 Katie Hanson            Sag                MN  33   14 18:59  2:19  1:33    7   41:19 18.0  1:15    5   23:19  7:32 1:26:24 
    7    7 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  34   11 17:36  2:09  3:34    5   40:27 18.4  2:16    6   23:35  7:37 1:27:26 
    8  185 Kristin Scherber        Rochester          MN  33    4 15:35  1:54  2:15    8   41:38 17.9  1:14   14   31:49 10:16 1:32:30 
    9  111 Katie Kolodge           Minneapolis        MN  32    9 17:15  2:07  2:45   14   46:23 16.0  1:00    8   26:43  8:37 1:34:03 
   10  220 Jennifer Walters        Hibbing            MN  34   10 17:23  2:08  1:48    9   43:11 17.2  1:21   16   33:14 10:44 1:36:55 
   11   12 Maren Barootian         Duluth             MN  34   12 17:43  2:10  3:09   12   45:13 16.5  2:07   11   28:53  9:19 1:37:02 
   12   34 Amanda Carlson          Duluth             MN  32   13 18:42  2:17  2:31   17   47:58 15.5  0:49   10   27:26  8:51 1:37:24 
   13  209 Maicie Sykes            Duluth             MN  32    8 17:14  2:07  2:26   10   44:24 16.8  2:30   15   32:01 10:20 1:38:33 
   14  156 Jennifer Olson          Cloquet            MN  30   17 20:29  2:30  2:59   15   46:39 15.9  1:46    9   27:03  8:44 1:38:54 
   15   38 Suzanne Chowen          Minneapolis        MN  32   18 20:47  2:33  1:33   13   45:50 16.2  0:55   13   29:54  9:39 1:38:58 
   16  187 Katherine Schnell       St. Paul           MN  30    7 16:52  2:04  3:24   16   47:19 15.7  2:21   12   29:15  9:26 1:39:10 
   17  117 Lynn Krause             Vesta              MN  34   19 21:17  2:36  3:11   11   44:42 16.6  1:03   17   35:24 11:26 1:45:35 
   18  122 Heather Krrom           Rochester          MN  34   15 19:06  2:20  3:22   18   50:32 14.7  1:23   19   43:53 14:10 1:58:14 
   19  208 Amy Swartz              Duluth             MN  30   16 19:22  2:22  2:55   19 1:02:38 11.9  1:52   18   35:43 11:32 2:02:29 
   20  241 Therese Monson          Duluth             MN  32   20 22:21  2:44  4:16   20 1:12:20 10.3  1:28   20   47:02 15:11 2:27:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  219 Matthew Waldner         Bismarck           ND  39    2 13:32  1:39  1:46    1   32:48 22.7  1:34    2   21:19  6:53 1:10:57 
    2   89 Joseph Holz             Saginaw            MN  37    1 12:56  1:35  1:14    3   35:33 20.9  0:38    1   21:11  6:50 1:11:31 
    3   91 Adam Horner             Elk River          MN  39    6 18:04  2:13  2:22    2   34:15 21.7  1:08    3   24:36  7:56 1:20:22 
    4   75 Daniel Gunderson        Duluth             MN  38    3 15:27  1:54  1:39    4   40:31 18.4  1:43    7   29:04  9:23 1:28:23 
    5  163 Adam Pierce             Bemidji            MN  36    5 18:01  2:12  3:30    6   41:49 17.8  1:30    5   26:43  8:37 1:31:32 
    6  139 Ryan McKibbon           Proctor            MN  39    4 16:51  2:04  2:29    7   43:02 17.3  2:18    6   27:31  8:53 1:32:08 
    7  121 Justin Krom             Duluth             MN  36    8 18:50  2:18  1:45    5   40:39 18.3  1:37    9   31:05 10:02 1:33:55 
    8  138 Noah Markon             New Hope           MN  38    9 23:44  2:54  2:47    8   47:20 15.7  1:08    4   25:40  8:17 1:40:37 
    9  177 Nate Russell            Buffalo            MN  35    7 18:23  2:15  3:38    9   59:12 12.6  1:20    8   29:34  9:33 1:52:06 
   10   13 Justin Bartlett         Marshfield         WI  35   10 25:45  3:09  3:37   10 1:03:54 11.6  1:29   10   31:15 10:05 2:05:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  127 Lisa Lendway            St. Paul           MN  36    2 12:07  1:29  1:00    1   32:26 22.9  0:43    1   20:34  6:38 1:06:48 
    2  233 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38    1 11:32  1:25  1:18    2   33:43 22.1  1:08    4   22:37  7:18 1:10:16 
    3  134 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  38    4 14:33  1:47  1:18    3   33:47 22.0  0:56    3   21:35  6:58 1:12:06 
    4  206 Hannah Sullivan         Saint Paul         MN  38   12 16:21  2:00  1:23    4   35:57 20.7  1:15    6   23:09  7:28 1:18:03 
    5   98 Anna Johnsen            Duluth             MN  36    8 15:27  1:53  1:46   11   40:16 18.5  1:30    2   20:40  6:40 1:19:36 
    6  136 Heather Marden          Duluth             MN  36    3 13:15  1:37  1:35    7   38:25 19.4  1:12   12   25:34  8:15 1:19:59 
    7   54 Danielle Drevlow        Golden Valley      MN  39    6 15:06  1:51  1:48    5   38:03 19.6  1:16    8   23:58  7:44 1:20:10 
    8  238 Mia Thibodeau           Duluth             MN  37   11 16:14  1:59  2:33    9   39:37 18.8  1:08    5   22:39  7:19 1:22:09 
    9  132 Allison Luther          Thunder Bay        ON  35   16 17:14  2:07  2:00   10   39:58 18.6  0:53    7   23:11  7:29 1:23:15 
   10  192 Sarah Shilman           Duluth             MN  38   18 18:09  2:13  1:38    6   38:21 19.4  1:19   13   25:39  8:17 1:25:03 
   11   30 Moriah Brooks           Duluth             MN  35   15 16:50  2:04  2:14    8   38:32 19.3  1:17   16   27:04  8:44 1:25:56 
   12  145 Erika Miles             Duluth             MN  38    5 15:01  1:50  3:06   15   41:57 17.7  1:24   14   26:15  8:28 1:27:41 
   13  172 Nicole Raukar           Hermantown         MN  39   10 15:38  1:55  2:05   14   41:34 17.9  1:00   20   28:09  9:05 1:28:23 
   14   36 Bonnie Chapin           Duluth             MN  36   21 18:22  2:15  1:52   12   40:36 18.3  0:57   15   26:43  8:37 1:28:28 
   15  147 Christine Mitchell      Duluth             MN  38   25 20:35  2:31  2:54   18   43:20 17.2  0:59    9   24:07  7:47 1:31:53 
   16  152 Lisa Nelson             Cannon Falls       MN  35   20 18:14  2:14  2:40   19   43:28 17.1  1:36   17   27:06  8:45 1:33:02 
   17   70 Kelli Glonchak          South Range        WI  36   14 16:37  2:02  2:52   23   44:58 16.5  1:19   19   28:01  9:03 1:33:46 
   18  101 Jodie Johnson           Saginaw            MN  36   13 16:25  2:00  2:38   20   43:36 17.1  1:51   22   29:31  9:31 1:33:58 
   19  191 Jonna Shields           Chanhassen         MN  35   24 20:13  2:28  2:10   16   42:35 17.5  2:38   21   28:30  9:12 1:36:03 
   20  227 Jessica Witty           Proctor            MN  36    9 15:37  1:55  2:00   27   49:13 15.1  2:01   18   27:37  8:55 1:36:26 
   21   57 Corry Duffy             Duluth             MN  37   26 22:02  2:42  3:17   22   44:21 16.8  1:48   11   25:27  8:13 1:36:54 
   22  217 Erin Velander           Cottage Grove      MN  37   22 18:50  2:18  4:08   13   41:08 18.1  3:37   28   34:19 11:04 1:41:59 
   23  143 Ashleigh Meraki         Thunder Bay        ON  37   29 28:01  3:25  3:35   17   43:01 17.3  3:04   10   25:12  8:08 1:42:52 
   24  120 Heather Krohn           Saginaw            MN  37   17 17:50  2:11  2:36   24   48:33 15.3  1:19   26   33:15 10:44 1:43:32 
   25   87 Amanda Holman           South Range        WI  37   23 19:42  2:25  4:44   21   44:17 16.8  2:45   25   33:03 10:40 1:44:29 
   26  201 Marsha Snowdon          Two Harbors        MN  38    7 15:24  1:53  2:00   26   49:06 15.2  1:11   29   38:01 12:16 1:45:40 
   27   96 Michelle Jacobson       Brooklyn Park      MN  36   19 18:11  2:13  2:51   29   51:00 14.6  2:34   27   33:34 10:50 1:48:09 
   28  199 Stephanie Smith         Marshfield         WI  35   27 23:51  2:55  3:33   28   49:47 14.9  1:29   23   29:35  9:33 1:48:12 
   29  158 Vikki Pavlovich         Grand Rapids       MN  35   30 34:30  4:13  2:54   25   48:43 15.3  1:19   24   30:08  9:44 1:57:32 
   30   61 Katie Evans             Falls Church       VA  35   28 24:01  2:56  2:54   30   55:44 13.3  2:08   30   38:54 12:33 2:03:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  154 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  41    1 12:22  1:31  1:13    1   28:24 26.2  0:43    2   18:30  5:58 1:01:10 
    2   42 Justin Cummins          Duluth             MN  42    8 18:03  2:13  1:08    3   32:08 23.2  1:01    1   18:08  5:51 1:10:26 
    3    3 Keith Ailey             Thunder Bay        ON  43    4 14:56  1:50  2:19    2   31:43 23.5  1:17    5   22:34  7:17 1:12:46 
    4  151 Chad Nelson             Willmar            MN  41    5 15:42  1:55  1:28    4   34:31 21.6  1:12    3   21:44  7:01 1:14:36 
    5  175 Patrick Riley           Wrenshall          MN  41    6 16:27  2:01  1:29    8   38:59 19.1  1:07    4   21:56  7:05 1:19:56 
    6   71 Timothy Grenier         Birchwood          WI  40    9 18:42  2:17  1:21    5   35:18 21.1  1:31    6   23:39  7:38 1:20:29 
    7  165 Shannon Pring           Barnum             MN  41    3 14:07  1:44  1:55    7   38:55 19.1  1:10    8   25:34  8:15 1:21:38 
    8   69 Brian Gay               Duluth             MN  40    2 13:52  1:42  2:02    9   40:48 18.2  1:46   11   27:34  8:54 1:26:00 
    9   21 Neil Bielejeski         Big Lake           MN  44   12 25:24  3:06  2:02    6   38:39 19.2  1:16    7   24:41  7:58 1:32:00 
   10  174 James Rechs             Rochester          MN  42   10 19:24  2:22  2:17   10   43:33 17.1  1:27    9   25:59  8:23 1:32:39 
   11   81 Alexander Heyliger      Rochester          MN  41    7 17:35  2:09  2:49   11   43:38 17.1  1:38   12   29:53  9:39 1:35:32 
   12    6 David Armin             Milwaukee          WI  44   11 22:18  2:44  3:11   12   46:02 16.2  0:49   10   27:19  8:49 1:39:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   80 Sara Hess               Kohler             WI  43    2 15:02  1:50  1:34    2   34:46 21.4  1:01    1   19:44  6:22 1:12:04 
    2  236 Michelle Breiland       Duluth             MN  40    1 12:39  1:33  1:29    3   36:09 20.6  1:04    2   21:54  7:04 1:13:13 
    3    4 Marilyn Ailey           Thunder Bay        ON  43    4 17:00  2:05  1:32    1   34:25 21.6  1:06    3   22:35  7:17 1:16:36 
    4  171 Kimberly Radloff        Saginaw            MN  44    3 15:05  1:51  1:28    6   39:18 18.9  0:50    8   27:28  8:52 1:24:08 
    5  179 Renee Saamanen          Duluth             MN  41    7 17:37  2:09  1:55    4   36:28 20.4  1:33   11   29:07  9:24 1:26:38 
    6   72 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  41    8 17:44  2:10  3:35   11   41:55 17.7  0:59    5   24:30  7:55 1:28:41 
    7   95 Jenae Hutchins          Minneapolis        MN  41   16 19:57  2:26  2:52    9   40:33 18.3  1:22    4   24:12  7:49 1:28:55 
    8   20 Elizabeth Bielejeski    Big Lake           MN  40   20 22:52  2:48  2:01    5   37:56 19.6  1:16    6   25:00  8:04 1:29:03 
    9  232 Elizabeth Zimbinski     Minneapolis        MN  40   10 18:40  2:17  2:07   10   41:42 17.8  1:46   10   28:01  9:03 1:32:14 
   10  200 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  41    9 18:25  2:15  2:34    8   40:33 18.3  2:21   12   29:29  9:31 1:33:20 
   11   65 Nicole Fleming          Duluth             MN  40    5 17:24  2:08  1:33    7   39:28 18.9  2:08   15   32:50 10:36 1:33:21 
   12  228 Erin Woodbeck           Thunder Bay        ON  40   13 19:21  2:22  3:50   13   44:03 16.9  1:36    7   26:35  8:35 1:35:23 
   13   64 Angela Fisher           Hibbing            MN  42    6 17:34  2:09  3:22   16   44:38 16.7  0:56   16   33:05 10:41 1:39:34 
   14   15 Heather Baumbach        Minneapolis        MN  44   11 18:41  2:17  2:47   18   46:30 16.0  1:36   14   32:19 10:26 1:41:50 
   15  364 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  40   22 26:44  3:16  3:31   12   42:27 17.5  2:19    9   27:46  8:58 1:42:46 
   16  183 Camille Sasik           Minnetonka         MN  41   15 19:56  2:26  5:00   15   44:36 16.7  1:51   17   34:30 11:08 1:45:51 
   17  363 Aimee Peter             New Hope           MN  40   14 19:47  2:25  2:21   17   44:44 16.6  1:29   20   37:43 12:10 1:46:02 
   18   40 Nikki Clymer            Ellsworth          WI  43   19 21:16  2:36  2:35   22   50:21 14.8  1:40   13   31:16 10:06 1:47:07 
   19   55 Jamila Drevlow          Cottage Grove      MN  40   12 19:11  2:21  2:45   20   47:32 15.7  3:11   18   35:42 11:31 1:48:19 
   20  166 Alyssa Purdy            St. Paul           MN  43   18 20:25  2:30  2:41   14   44:32 16.7  2:15   21   39:49 12:51 1:49:39 
   21  129 Amy Liebl               Rochester          MN  40   23 30:20  3:42  2:36   21   49:52 14.9  1:25   19   36:35 11:48 2:00:46 
   22  184 Nichole Schaefer        Duluth             MN  44   21 25:02  3:04  3:36   23   56:21 13.2  1:57   22   45:47 14:46 2:12:41 
        73 Angie Groettum          Richfield          MN  41   17 20:07  2:28  2:57   19   46:45 15.9                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  225 Chris Westdal           Winnipeg           MA  45    1 12:04  1:29  1:18    2   32:30 22.9  0:47    1   18:42  6:02 1:05:20 
    2  239 John Garrison           Cohasset           MN  45    2 13:56  1:42  1:07    1   31:24 23.7  0:56    2   18:53  6:06 1:06:14 
    3   23 Chris Botten            Hermantown         MN  47    4 14:53  1:49  1:32    3   32:30 22.9  0:51    4   21:20  6:53 1:11:05 
    4   48 Alan Dettmer            Grand Rapids       MN  45    7 17:08  2:06  1:05    7   34:50 21.4  1:00    6   22:40  7:19 1:16:42 
    5   17 Pete Began              Barnum             MN  47    3 14:53  1:49  1:45   11   37:44 19.7  1:35    5   21:24  6:54 1:17:20 
    6  235 Brad Spry               Walker             MN  48    6 16:45  2:03  1:30    6   34:48 21.4  1:03    7   23:25  7:34 1:17:29 
    7  168 Daniel Radloff          Duluth             MN  46    9 17:41  2:10  1:43    4   33:56 21.9  1:08   10   25:03  8:05 1:19:29 
    8   51 Curt Dimberio           Duluth             MN  46   12 20:41  2:32  2:12   10   36:28 20.4  1:05    3   21:07  6:49 1:21:31 
    9  170 Tony Radloff            Saginaw            MN  49   10 20:05  2:27  2:23    8   35:15 21.1  1:29    8   23:53  7:43 1:23:04 
   10   11 Dan Bari                Sheridan           WY  46   14 21:47  2:40  1:22    5   34:25 21.6  1:22    9   24:54  8:02 1:23:46 
   11  118 Justin Kreczmer         Thunder Bay        ON  45    8 17:15  2:07  2:16    9   36:14 20.5  1:19   12   27:10  8:46 1:24:12 
   12   79 Joel Harris             Duluth             MN  49    5 16:17  2:00  1:31   12   39:11 19.0  1:18   11   26:16  8:29 1:24:31 
   13  382 Mark Sickler            Superior           WI  48   11 20:11  2:28  3:00   13   41:03 18.1  0:58   13   29:27  9:30 1:34:37 
   14   66 Kirk Frauenheim         Minneapolis        MN  49   15 24:32  3:00  5:45   14   51:40 14.4  1:37   14   33:49 10:55 1:57:22 
   15   28 Erik Broberg            Lino Lakes         MN  49   13 21:18  2:36  4:22   15   53:01 14.0  3:29   15   35:59 11:37 1:58:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   47 Lori Deschamps          Anchorage          AK  47    1 13:31  1:39  1:28    1   33:06 22.5  0:57    3   21:45  7:01 1:10:45 
    2  155 Jena Ogston             Duluth             MN  46    2 13:50  1:42  1:12    3   36:08 20.6  0:50    4   23:00  7:26 1:14:58 
    3  194 Beth Shipston           Thunder Bay        SE  45    6 15:52  1:57  2:02    2   35:32 20.9  1:06    1   20:58  6:46 1:15:28 
    4  224 Barb Wenner Grogan      Wye                KE  45    7 16:53  2:04  1:11    4   36:09 20.6  1:16    2   21:28  6:56 1:16:54 
    5  126 Erika Lee               Duluth             MN  49    5 15:31  1:54  2:17    5   37:59 19.6  1:00    7   26:00  8:24 1:22:45 
    6  243 Paula Menzel            Hermantown         MN  47   11 20:36  2:31  2:02    8   39:54 18.6  0:46    5   23:14  7:30 1:26:30 
    7  207 Lyssa Supinski          Duluth             MN  46    3 14:01  1:43  2:33    9   40:30 18.4  1:48    8   29:29  9:31 1:28:19 
    8  148 Katie Mosack            Milwaukee          WI  45   10 18:31  2:16  3:26    6   39:41 18.7  1:51    6   25:15  8:09 1:28:43 
    9    9 Amy Bacigalupo          Montevideo         MN  47    4 15:19  1:53  3:21   10   43:18 17.2  1:14   12   30:37  9:53 1:33:47 
   10  223 Gretchen Warnke         Eagan              MN  47    8 17:08  2:06  1:51    7   39:50 18.7  2:25   14   33:27 10:48 1:34:38 
   11   86 Susan Hjort             Duluth             MN  49    9 17:42  2:10  2:52   13   48:00 15.5  1:03   11   30:36  9:53 1:40:11 
   12  212 Jennifer Trotterchaude  Barnum             MN  46   14 24:39  3:01  2:06   11   47:00 15.8  1:14    9   30:07  9:43 1:45:03 
   13  203 Sonja Stark             Luverne            MN  46   12 20:51  2:33  3:41   12   47:25 15.7  1:40   13   32:26 10:28 1:46:01 
   14  197 Kari Smith              Duluth             MN  49   13 22:21  2:44  4:47   15   52:34 14.2  1:28   10   30:34  9:52 1:51:42 
   15   44 Melanie Danke           Minneapolis        MN  48   15 27:25  3:21  4:02   14   51:50 14.4  2:57   15   34:21 11:05 2:00:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   56 Daniel Duff             Duluth             MN  53    1 13:01  1:36  1:37    1   32:36 22.8  0:58    1   19:18  6:14 1:07:29 
    2   52 Roy Domazlicky          Westmont           IL  52    2 23:35  2:53  3:36    2   38:05 19.5  1:58    3   28:06  9:04 1:35:19 
    3   63 Matt Evans              Eau Claire         WI  51    3 63:59  7:49  1:48    3   42:02 17.7 33:03    2   26:58  8:42 2:47:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  107 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  52    1 12:21  1:31  0:53    2   33:15 22.4  0:45    1   21:55  7:05 1:09:08 
    2   97 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  53    3 15:50  1:56  3:37    4   45:03 16.5  1:33    2   27:24  8:51 1:33:26 
    3   22 Valerie Blanchenay      Duluth             MN  52    7 23:40  2:54  2:41    3   39:58 18.6  1:45    4   34:30 11:08 1:42:32 
    4   31 Crystal Brown           Maple              WI  52    5 21:12  2:36  3:57    6   48:11 15.4  1:19    3   30:42  9:54 1:45:19 
    5  110 Therese Kohs Gilbertson Shoreview          MN  54    6 21:50  2:40  3:51    5   46:04 16.2  1:58    5   38:48 12:31 1:52:30 
    6  218 Gail Wahlberg           Hermantown         MN  50    4 18:17  2:14  3:43    7   57:38 12.9  1:29    6   43:17 13:58 2:04:24 
       234 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52    2 14:06  1:44  1:07    1   31:53 23.3  1:03                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  244 Rick Abrahamson         Andover            MN  55    2 14:30  1:47  1:38    1   31:42 23.5  0:57    2   22:23  7:13 1:11:09 
    2  142 Jeff Melby              Bloomington        MN  58    1 14:09  1:44  1:41    2   32:05 23.2  1:05    1   22:14  7:11 1:11:11 
    3  140 Greg McNamara           Little Falls       MN  55    3 15:01  1:50  2:18    3   32:57 22.6  1:46    5   24:51  8:01 1:16:52 
    4  115 Paul Kovach             Duluth             MN  56    4 15:52  1:57  1:49    4   35:27 21.0  1:15    4   23:41  7:39 1:18:03 
    5   10 Randy Back              Superior           WI  58    8 24:47  3:02  1:18    5   35:34 20.9  1:14    3   22:45  7:21 1:25:36 
    6  102 Timothy Jung            Saint Paul         MN  55    6 18:09  2:13  2:16    6   37:14 20.0  1:39    7   26:47  8:39 1:26:03 
    7  186 Ted Schick              Duluth             MN  56    5 17:19  2:07  1:54    8   40:15 18.5  1:40    8   28:36  9:14 1:29:42 
    8   37 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  55    7 21:19  2:36  2:26    7   39:59 18.6  5:40    9   29:30  9:31 1:38:52 
    9  460 James Evans             Woodbury           MN  57    9 30:12  3:41  3:16    9   44:25 16.8  1:54    6   25:19  8:10 1:45:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   33 Abbe Burke              Lake Forest        IL  59    1 16:08  1:58  2:47    1   38:56 19.1  2:24    1   29:42  9:35 1:29:55 
    2  193 Nancy Shine             Thunder Bay        ON  55    3 27:23  3:21  3:04    2   44:16 16.8  2:13    3   33:10 10:42 1:50:04 
    3  211 Colleen Thompson        Willmar            MN  57    2 24:07  2:57  3:29    3   50:15 14.8  1:55    2   31:40 10:13 1:51:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  173 Mark Rauschenfels       Duluth             MN  62    4 16:52  2:04  1:42    2   36:39 20.3  1:15    2   27:53  9:00 1:24:19 
    2  164 Walt Prahl              Duluth             MN  64    5 17:49  2:11  1:52    1   35:55 20.7  1:29    4   29:34  9:33 1:26:37 
    3   60 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  60    1 14:26  1:46  1:53    3   37:08 20.0  1:06    5   32:09 10:22 1:26:40 
    4  205 Bill Stroozas           Duluth             MN  61    3 15:18  1:52  1:43    5   44:02 16.9  1:27    1   25:10  8:08 1:27:38 
    5  315 Kenneth Hubert          Faribault          MN  62    2 14:43  1:48  4:49    4   40:46 18.3  2:50    3   28:38  9:15 1:31:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Sandy Marden-Lokken     Duluth             MN  64    3 21:40  2:39  3:09    1   44:23 16.8  3:02    1   29:53  9:39 1:42:05 
    2    2 Penny Agar              Duluth             MN  63    1 20:44  2:32  1:52    3   48:58 15.2  2:04    2   32:04 10:21 1:45:41 
    3  123 Lois Kubow              Duluth             MN  64    2 21:02  2:34  3:10    2   46:15 16.1  2:15    3   37:53 12:14 1:50:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  146 Duane Millslagle        Savage             MN  67    1 14:19  1:45  1:57    1   35:01 21.2  1:43    1   24:05  7:46 1:17:04 
    2  188 Charles Schumacher      Duluth             MN  66    2 19:22  2:22  3:57    2   52:10 14.3  1:51    2   32:46 10:35 1:50:05 
    3   18 John Beintema           Bloomington        MN  65    3 22:06  2:42  6:03    3   57:17 13.0  4:24    3   46:22 14:58 2:16:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Carolyn Laitsch         Cortez             CO  65    2 27:51  3:24  2:29    1   44:40 16.7  2:29    1   27:07  8:45 1:44:34 
    2   25 Kathy Brackett          Floodwood          MN  65    1 25:22  3:06  5:01    2 1:10:11 10.6  2:01    2   48:59 15:49 2:31:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  116 Robert Kranz            Apple Valley       MN  70    1 23:39  2:53  2:45    1   41:55 17.7  2:01    1   29:10  9:25 1:39:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  141 Connie Meek             Hayward            WI  71    1 21:37  2:39  2:29    1   43:47 17.0  2:52    1   29:07  9:24 1:39:50 
    2   88 Liz Holt                Duluth             MN  72    2 22:42  2:46  3:56    2   50:56 14.6  2:00    2   35:47 11:33 1:55:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        247
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:    210
Number of Male   Finishers:               81
Number of Female Finishers:              129
Did not Finish Race or Did Not Start:     28