Blaine Triathlon -
Blaine, MN
9/9/2017

race logo










                                                            BLAINE TRIATHLON
                                         Lakeside Commons Park - Blaine, MN - September 9, 2017
                                              .3 Mile Swim - 16.7 Mile Bike - 3.5 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     152 Brian Sames             Shakopee           MN  31 M     5  7:43  1:28  1:37    2   40:34 24.7  0:37    1   19:24  5:33 1:09:53 
    2   2/6     134 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M     1  6:35  1:15  1:32    3   40:34 24.7  0:36    5   21:52  6:15 1:11:08 
    3   3/6     169 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M     2  7:08  1:21  1:31    4   41:04 24.4  0:34    3   20:57  6:00 1:11:12 
    4   4/6     180 Joel Lafrance                              MN  37 M    11  8:15  1:34  1:33    1   39:54 25.1  0:52    4   21:27  6:08 1:11:59 
    5   1/22    144 Moshe Peri              Minnetonka         MN  40 M     3  7:27  1:25  1:33    8   43:50 22.9  0:34    6   22:17  6:22 1:15:40 
    6   1/10     81 Jeff Grebner            Bloomington        MN  50 M     4  7:32  1:26  1:35    6   41:59 23.9  1:00   10   23:44  6:47 1:15:48 
    7   2/22     83 Michael Guswiler        Blaine             MN  43 M     8  8:03  1:32  2:12   10   43:59 22.8  1:08   14   24:21  6:58 1:19:41 
    8   2/10     47 Tim Brown               Blaine             MN  59 M    27  9:03  1:43  2:16    7   42:58 23.3  1:12   13   24:18  6:57 1:19:45 
    9   1/9     156 Kole Seiler             Minneapolis        MN  27 M    14  8:21  1:35  2:35   16   47:11 21.2  0:56    2   20:52  5:58 1:19:52 
   10   1/25     86 Jared Hall              Fargo              ND  36 M    10  8:05  1:32  2:23   12   44:53 22.3  0:54   12   24:12  6:55 1:20:27 
   11   1/4      94 Jack Hennen             Cambridge          MN  17 M     7  7:59  1:31  1:34   15   47:10 21.2  1:11   11   23:46  6:48 1:21:37 
   12   3/22    100 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  40 M    76 11:27  2:11  1:43    5   41:20 24.2  0:53   21   26:38  7:37 1:21:59 
   13   2/25     85 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38 M    25  8:58  1:42  2:09   17   47:13 21.2  0:41    9   23:43  6:47 1:22:41 
   14   5/6     161 Eben Spencer            Apple Valley       MN  38 M    15  8:21  1:35  1:59    9   43:54 22.8  0:59   31   27:56  7:59 1:23:07 
   15   1/2     123 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  18 F     9  8:04  1:32  1:43   23   48:35 20.6  0:45   16   24:51  7:06 1:23:57 
   16   3/25    160 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34 M    13  8:21  1:35  2:16   13   45:19 22.1  0:41   33   27:57  7:59 1:24:31 
   17   4/25    107 Jonathan Kell           Blaine             MN  37 M    71 11:00  2:05  1:58   11   44:39 22.4  0:56   22   26:52  7:41 1:25:24 
   18   4/22    113 Craig Kurtz             Blaine             MN  47 M     6  7:50  1:29  2:30   14   46:33 21.5  0:59   44   28:37  8:11 1:26:27 
   19   2/9      91 Ben Hayon               Minneapolis        MN  28 M    41 10:00  1:54  2:36   26   49:42 20.2  0:45    7   23:28  6:43 1:26:29 
   20   5/22     84 Stephen Haiden          Blaine             MN  46 M    37  9:48  1:52  2:21   19   47:19 21.2  0:33   20   26:32  7:35 1:26:32 
   21   6/22    114 Thomas Laberge          Blaine             MN  48 M    20  8:37  1:38  3:07   21   47:50 20.9  1:40   27   27:45  7:56 1:28:58 
   22   3/9      54 Dayton Cooney           Waconia            MN  24 M    19  8:33  1:38  2:05   54   54:49 18.3  0:43    8   23:30  6:43 1:29:39 
   23   6/6     181 Alan Cornett                               MN  43 M    63 10:38  2:01  1:55   18   47:15 21.2  1:07   46   29:06  8:19 1:29:59 
   24   7/22    139 Richard Olson           Blaine             MN  44 M    28  9:11  1:45  2:50   31   50:32 19.8  1:14   18   26:29  7:34 1:30:15 
   25   5/25    153 Sean Sanford            Saint Paul         MN  35 M    32  9:21  1:47  3:05   24   48:49 20.5  1:22   25   27:41  7:55 1:30:17 
   26   8/22    176 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  47 M    58 10:22  1:58  3:09   20   47:49 21.0  1:27   28   27:48  7:57 1:30:32 
   27   1/8     155 Quin Seiler             Minneapolis        MN  28 F    56 10:16  1:57  2:29   37   51:51 19.3  1:24   15   24:36  7:02 1:30:34 
   28   6/25     98 John Hierlinger         Saint Paul         MN  39 M    18  8:31  1:37  4:29   22   48:18 20.7  1:54   34   28:00  8:00 1:31:09 
   29   7/25    157 Adam Siemers            Brainerd           MN  31 M    16  8:21  1:35  3:04   30   50:17 19.9  0:34   48   29:17  8:22 1:31:32 
   30   3/10    104 Rob Jarvis              Buffalo            MN  53 M    39  9:51  1:52  2:16   33   50:56 19.7  1:19   41   28:32  8:09 1:32:51 
   31   1/1     108 Daniel Kirk             Blaine,            MN  71 M    38  9:50  1:52  2:10   28   49:52 20.1  1:41   49   29:23  8:24 1:32:55 
   32   1/3      40 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  60 M    40  9:55  1:53  2:43   35   51:05 19.6  1:12   45   28:39  8:12 1:33:32 
   33   8/25     68 Erik Erickson           Blaine             MN  39 M    35  9:38  1:50  3:11   36   51:44 19.4  0:44   38   28:23  8:07 1:33:38 
   34   4/10     97 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  54 M    62 10:35  2:01  2:38   25   49:28 20.3  0:55   59   30:07  8:37 1:33:41 
   35   2/2     124 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15 F    12  8:18  1:35  1:46   76   57:14 17.5  0:51   17   25:35  7:19 1:33:42 
   36   1/3     137 Rhiannon Oconnor        Dellwood           MN  61 F    42 10:00  1:54  2:49   27   49:51 20.1  0:59   71   31:09  8:54 1:34:47 
   37   2/8      75 Maren Frisell           Providence         RI  27 F    21  8:45  1:40  2:33   49   54:26 18.4  0:26   62   30:31  8:44 1:36:40 
   38   4/9      51 George Ceremuga         Rochester          MN  28 M    52 10:11  1:56  4:15   42   52:36 19.0  1:33   37   28:13  8:04 1:36:48 
   39   5/9      92 Tyler Heil              Blaine             MN  26 M    54 10:13  1:57  3:24   39   52:16 19.2  2:49   36   28:08  8:03 1:36:49 
   40   9/22     72 Jeremy Frandrup         Minneapolis        MN  43 M    47 10:07  1:55  2:27   69   56:06 17.9  0:38   26   27:44  7:56 1:36:59 
   41   9/25     89 Christopher Hasling     Blaine             MN  34 M    23  8:57  1:42  3:48   56   55:01 18.2  1:24   35   28:03  8:01 1:37:10 
   42  10/25    173 Crosby Warren           Blaine             MN  39 M    53 10:12  1:56  2:52   67   55:58 17.9  1:19   23   27:08  7:45 1:37:27 
   43  10/22     53 David Clemens           Woodbury           MN  45 M    57 10:21  1:58  4:07   34   50:58 19.7  1:28   66   30:52  8:50 1:37:44 
   44   5/10    159 Scott Snyder            White Bear Lk      MN  52 M    69 10:54  2:04  4:00   38   51:54 19.3  1:24   56   29:54  8:33 1:38:04 
   45   6/10    138 Ed O'Connor             North Oaks         MN  53 M    26  8:59  1:43  3:09   55   55:00 18.2  1:29   51   29:30  8:26 1:38:06 
   46   7/10     67 Carlos Eduarte          Minneapolis        MN  57 M    92 12:36  2:23  3:03   32   50:42 19.8  2:01   58   29:56  8:34 1:38:16 
   47   1/7      66 Mary Edelman            Maple Grove        MN  56 F    29  9:14  1:45  3:42   29   50:07 20.0  1:39   94   33:45  9:39 1:38:25 
   48   1/2      39 Morgan Bell             Maple Grove        MN  15 F    59 10:23  1:58  2:18   64   55:43 18.0  0:31   53   29:40  8:29 1:38:33 
   49   8/10     56 Dennis Crane            Plymouth           MN  57 M   103 13:08  2:30  2:45   44   53:38 18.7  1:16   29   27:51  7:58 1:38:37 
   50   2/4      63 Hunter Doherty          Vadnais Hts        MN  15 M    49 10:07  1:55  4:23   46   53:49 18.6  1:01   54   29:46  8:31 1:39:05 
   51   1/23     74 Kelly Frasier           Bloomington        MN  30 F    33  9:23  1:47  3:50   47   53:59 18.6  0:46   73   31:24  8:59 1:39:21 
   52   6/9     141 Zachary Ostenso         Coon Rapids        MN  28 M    83 11:46  2:14  3:37   41   52:34 19.1  1:11   60   30:22  8:41 1:39:29 
   53   2/23     90 Jaime Hauglid           Elk River          MN  31 F    24  8:57  1:42  3:35   87   58:21 17.2  1:03   32   27:56  7:59 1:39:50 
   54   2/7     177 Susan Woods             Shoreview          MN  55 F    64 10:39  2:01  2:46   40   52:27 19.1  1:27   86   32:52  9:24 1:40:08 
   55   1/10     96 Deborah Hess            Saint Paul         MN  40 F    78 11:34  2:12  3:20   45   53:44 18.6  1:42   57   29:56  8:34 1:40:14 
   56   3/23     42 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  37 F    45 10:04  1:55  2:47   61   55:33 18.0  1:58   61   30:23  8:41 1:40:43 
   57  11/25     61 Israel Diaz             Blaine             MN  39 M    72 11:02  2:06  3:30   74   56:54 17.6  0:59   39   28:27  8:08 1:40:50 
   58   2/10    149 Angela Rehbein          Blaine             MN  46 F   114 13:30  2:34  3:55   62   55:36 18.0  1:04   24   27:08  7:46 1:41:11 
   59   3/7     130 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  50 F    79 11:36  2:12  2:51   43   53:27 18.7  1:12   78   32:09  9:12 1:41:14 
   60   9/10    128 Pete R McConnell        Plymouth           MN  51 M    48 10:07  1:55  3:03   93   59:40 16.8  0:56   30   27:54  7:59 1:41:38 
   61  12/25     59 Jason Czycalla          Lakeville          MN  35 M    61 10:29  1:59  2:46   59   55:27 18.1  1:18   76   31:44  9:04 1:41:42 
   62  11/22    116 Peter Leppa             Plymouth           MN  40 M   109 13:21  2:32  3:54   52   54:32 18.4  0:44   47   29:13  8:21 1:41:42 
   63  13/25     95 Matt Herrmann           Blaine             MN  35 M    65 10:42  2:02  2:42   58   55:24 18.1  1:07   77   31:53  9:07 1:41:47 
   64   2/3      99 Susan Holt              Plymouth           MN  61 F    30  9:18  1:46  2:59   51   54:29 18.4  2:07   90   33:19  9:32 1:42:09 
   65   4/7     143 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58 F    82 11:45  2:14  2:48   48   54:01 18.5  0:58   87   32:56  9:25 1:42:27 
   66   5/7     129 Terri McConnell         Andover            MN  50 F    34  9:27  1:48  4:21   73   56:40 17.7  1:05   72   31:16  8:56 1:42:48 
   67   3/8     111 Bre Kunkel              Lakeville          MN  22 F    68 10:51  2:04  3:33   91   59:07 16.9  0:54   43   28:37  8:11 1:42:59 
   68  14/25    122 Curt Lockman            Lakeville          MN  36 M    55 10:14  1:57  1:58   81   57:38 17.4  1:07   82   32:20  9:15 1:43:16 
   69  12/22     52 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  40 M    60 10:24  1:59  3:33   50   54:28 18.4  1:55   89   33:15  9:30 1:43:32 
   70   4/23    101 Kathy Ignagni           Blaine             MN  39 F    46 10:05  1:55  4:00   80   57:34 17.4  0:52   70   31:07  8:54 1:43:35 
   71  15/25    170 Zach Taylor             St Louis Park      MN  37 M    67 10:44  2:02  3:17   82   57:39 17.4  1:42   64   30:34  8:44 1:43:54 
   72  16/25    112 Joseph Kurland          Blaine             MN  37 M    31  9:19  1:46  4:32   57   55:19 18.1  1:32   93   33:37  9:37 1:44:17 
   73  13/22    140 Joey Orrey              Blaine             MN  42 M    66 10:43  2:02  4:55   68   56:00 17.9  2:06   67   31:01  8:52 1:44:44 
   74  17/25     78 Paul Ghizoni            Blaine             MN  36 M    73 11:10  2:07  4:22   72   56:36 17.7  1:05   74   31:35  9:02 1:44:46 
   75  14/22    154 Lane Schoening          Zimmerman          MN  46 M   101 13:04  2:29  3:34   65   55:44 18.0  1:25   75   31:35  9:02 1:45:19 
   76   6/7      64 Ruthann Duda            Eagan              MN  52 F   105 13:12  2:30  3:41   66   55:56 17.9  3:12   52   29:32  8:27 1:45:30 
   77  18/25     34 Ben Anderson            Moorhead           MN  37 M    88 12:15  2:20  3:53   63   55:38 18.0  1:25   91   33:26  9:33 1:46:35 
   78   5/23     33 Shannon Allison         Blaine             MN  38 F    80 11:42  2:13  3:15   95 1:00:33 16.5  1:07   63   30:34  8:44 1:47:09 
   79   6/23     77 Melissa Gettel          Blaine             MN  30 F    91 12:35  2:23  6:07   84   58:00 17.3  2:07   42   28:36  8:11 1:47:24 
   80   2/3      36 Tom Barringer           St.Francis         MN  61 M   106 13:14  2:31  3:27   75   56:57 17.6  1:28   88   33:06  9:28 1:48:10 
   81  15/22     87 Paul Hanek              Woodbury           MN  46 M   110 13:22  2:32  3:19   85   58:14 17.2  1:13   79   32:09  9:12 1:48:15 
   82   7/9      43 Danny Borgerding        Belgrade           MN  29 M   123 15:21  2:55  6:48   83   57:58 17.3  2:00   19   26:30  7:35 1:48:34 
   83   7/23    132 Shanna Miller           Maple Grove        MN  33 F    77 11:33  2:12  3:41   90   58:56 17.0  1:13   92   33:36  9:36 1:48:57 
   84   8/23    117 Janelle Leppa           Plymouth           MN  39 F    90 12:33  2:23  4:43   86   58:18 17.2  2:38   69   31:03  8:53 1:49:13 
   85   4/8      60 Michelle Deedrick       Lake Park          FL  28 F    74 11:11  2:07  3:27   96 1:00:58 16.4  1:20   83   32:21  9:15 1:49:16 
   86   8/9      70 Simon Fields            Minneapolis        MN  28 M    84 11:54  2:16  4:36  103 1:02:56 15.9  1:37   50   29:23  8:24 1:50:25 
   87  16/22     79 Stephen Gilbert         Maple Grove        MN  49 M    86 12:09  2:18  4:32   98 1:01:21 16.3  0:34   80   32:11  9:12 1:50:44 
   88  17/22    172 Joe Waln                Saint Paul         MN  41 M   124 15:45  2:59  4:38   79   57:24 17.5  2:02   68   31:02  8:52 1:50:50 
   89  19/25     76 Kevin Gadek             Savage             MN  32 M    95 12:54  2:27  4:38   89   58:44 17.1  2:01   84   32:36  9:19 1:50:51 
   90   5/8      93 Kimberly Hellquist      Blaine             MN  27 F    85 12:06  2:18  4:57   60   55:33 18.0  2:53  108   36:16 10:22 1:51:42 
   91   3/10    146 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  42 F   100 13:01  2:28  3:20   92   59:22 16.9  1:35  101   34:32  9:52 1:51:48 
   92  18/22    164 Emberlito Tan           Blaine             MN  47 M   115 14:19  2:43  3:55   77   57:22 17.5  1:48  107   36:01 10:18 1:53:23 
   93   3/3      50 Greg Carlson            Shoreview          MN  68 M    81 11:44  2:14  2:50   94 1:00:02 16.7  1:40  117   38:22 10:58 1:54:37 
   94   6/8      46 Nicole Brown            Minneapolis        MN  26 F    17  8:26  1:36  4:27  114 1:07:15 14.9  0:36   99   34:27  9:51 1:55:09 
   95  20/25     80 Lannon Grady            Eden Prairie       MN  39 M   104 13:09  2:30  9:28  104 1:02:58 15.9  1:38   40   28:28  8:08 1:55:40 
   96   7/7     182 Linda Johnson                              MN  50 F    70 10:56  2:05  5:01   53   54:36 18.4  2:20  128   43:03 12:18 1:55:53 
   97  19/22    110 Paul Kubinski           Brooklyn Park      MN  43 M    98 13:00  2:28  4:14   71   56:26 17.8  2:28  123   39:51 11:24 1:55:57 
   98  21/25    115 Andrew Langeberg        Blaine             MN  32 M    43 10:01  1:54  3:34  120 1:09:39 14.4  0:43   81   32:19  9:14 1:56:14 
   99   9/23    126 Hollie Manning          Blaine             MN  39 F   111 13:24  2:33  4:46   78   57:23 17.5  2:54  114   37:55 10:50 1:56:19 
  100  10/23     41 Susan Berlien           Shoreview          MN  39 F    36  9:40  1:50  3:02  106 1:03:07 15.9  2:10  119   38:45 11:05 1:56:43 
  101  22/25    171 David Von Ruden         Bloomington        MN  37 M   116 14:38  2:47  3:26   97 1:01:16 16.4  0:58  109   36:38 10:28 1:56:54 
  102   7/8      62 Mia Divecha             Minneapolis        MN  26 F   113 13:29  2:34  5:02  100 1:02:26 16.0  0:53  106   35:59 10:17 1:57:47 
  103   4/10    118 Diane Lesmeister        Minneapolis        MN  42 F   112 13:25  2:33  3:59  110 1:05:04 15.4  1:03  100   34:31  9:52 1:57:59 
  104   9/9      32 Nima Ahmadi             Minneapolis        MN  26 M    22  8:55  1:42  4:25  117 1:08:29 14.6  1:46  102   34:35  9:53 1:58:07 
  105   5/10    109 Donna Klingenberg       Fridley            MN  49 F   102 13:07  2:30  6:48  109 1:03:52 15.7  2:07   85   32:51  9:24 1:58:44 
  106  23/25    166 Michael Tanaka          Plymouth           MN  39 M   117 14:48  2:49  3:48  107 1:03:16 15.8  1:41  104   35:35 10:10 1:59:06 
  107  11/23    105 Melanie Johnson         St Paul            MN  30 F    93 12:39  2:24  3:54  102 1:02:52 15.9  1:42  116   38:16 10:56 1:59:22 
  108  20/22    165 Adrian Patri Tan III    Blaine             MN  49 M   125 15:58  3:02  5:25   88   58:23 17.2  2:45  111   37:07 10:37 1:59:37 
  109  12/23    119 Angela Lindberg         Chicago            IL  30 F   122 15:10  2:53  6:42   70   56:26 17.8  3:58  113   37:47 10:48 2:00:00 
  110   6/10    175 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41 F   107 13:14  2:31  3:23   99 1:02:15 16.1  1:42  122   39:43 11:21 2:00:15 
  111  13/23    147 Carrie Radatz           Spring Lk Pk       MN  32 F    51 10:11  1:56  4:28  105 1:03:00 15.9  2:06  126   40:48 11:40 2:00:32 
  112  14/23    168 Cristin Tandberg        Blaine             MN  38 F   134 19:21  3:40  3:19  113 1:06:56 15.0  0:54   65   30:51  8:49 2:01:20 
  113   7/10     88 Amy Hansen              Minneapolis        MN  46 F    99 13:01  2:28  3:49  118 1:08:56 14.5  1:55  103   35:06 10:02 2:02:44 
  114   8/10    135 Joanna Mylan            Minneapolis        MN  43 F    87 12:11  2:19  4:31  126 1:11:33 14.0  1:39   96   33:57  9:42 2:03:48 
  115   3/4      73 Parker Frandrup         Minneapolis        MN  16 M   121 15:07  2:52  4:28  124 1:11:17 14.1  0:59   95   33:46  9:39 2:05:35 
  116  15/23    145 Ashley Pfleger          Saint Francis      MN  32 F    94 12:43  2:25  4:53  108 1:03:27 15.8  1:28  129   43:16 12:22 2:05:45 
  117  16/23     58 Rita Czapko             Fridley            MN  39 F    97 12:58  2:28  5:17  121 1:09:43 14.4  2:43  105   35:52 10:15 2:06:31 
  118  17/23    179 Julia Zhang             Minneapolis        MN  30 F   131 17:23  3:18  5:32  111 1:05:56 15.2  1:15  110   36:40 10:29 2:06:44 
  119  24/25     55 Chris Coplan            Blaine             MN  33 M    50 10:11  1:56  5:27  129 1:13:44 13.6  3:31   97   34:02  9:44 2:06:53 
  120  21/22    142 Chad Payne              Blaine             MN  47 M   126 16:12  3:04  3:44  116 1:08:08 14.7  1:00  115   37:59 10:51 2:07:02 
  121  22/22    151 Bradley Robideau        St. Paul           MN  46 M    75 11:13  2:08  5:30  134 1:20:10 12.5  2:03   55   29:48  8:31 2:08:42 
  122   8/8     102 Kirstyn Indgjer         New York           NY  28 F   132 17:43  3:22  3:53  125 1:11:32 14.0  1:54   98   34:08  9:46 2:09:09 
  123   4/4     127 Peter Matern            Blaine             MN  16 M    44 10:02  1:54  3:57  119 1:09:22 14.4  1:40  132   45:03 12:53 2:10:02 
  124  18/23     49 Liz Carlson             Rush City          MN  30 F   135 19:32  3:42  5:23  101 1:02:50 15.9  4:02  120   39:10 11:12 2:10:54 
  125  25/25     37 Pete Beauchamp          Blaine             MN  36 M   128 16:30  3:08  6:03  115 1:07:57 14.7  2:30  118   38:26 10:59 2:11:25 
  126  19/23    121 Carly Locke             Andover            MN  36 F   120 15:02  2:51  4:44  122 1:10:54 14.1  0:54  124   40:27 11:34 2:11:59 
  127  20/23     69 Isabelle Felson         Minneapolis        MN  35 F   127 16:16  3:05  6:15  123 1:11:16 14.1  1:32  112   37:10 10:37 2:12:27 
  128   9/10    131 Allison Mehlhorn        Oakdale            MN  41 F   119 14:50  2:49  6:05  127 1:12:30 13.8  1:02  127   41:16 11:48 2:15:41 
  129  10/10    148 Shannon Reagan          Monticello         MN  40 F   108 13:17  2:31  4:01  131 1:13:53 13.6  1:04  131   44:08 12:37 2:16:21 
  130  21/23    120 Danielle Lindquist      Plymouth           MN  39 F   130 17:03  3:14  5:30  130 1:13:46 13.6  2:38  121   39:23 11:15 2:18:17 
  131  10/10    150 Jim Ringdal             Blaine             MN  59 M   118 14:50  2:49  4:45  133 1:17:31 12.9  0:41  125   40:42 11:38 2:18:27 
  132   2/2      31 Carly Ahlers            Blaine             MN  18 F   129 16:51  3:12  4:59  112 1:06:04 15.2  1:22  134   49:28 14:08 2:18:42 
  133  22/23    103 Melissa Jannakos        Roseville          MN  36 F    89 12:25  2:21  6:24  132 1:16:27 13.1  1:28  130   43:19 12:23 2:20:02 
  134   3/3     106 Connie Johnson          Burnsville         MN  65 F    96 12:56  2:27  7:19  128 1:13:36 13.6  1:50  133   45:31 13:01 2:21:10 
  135  23/23     38 Alli Beauchamp          Blaine             MN  34 F   133 18:20  3:29  6:59  135 1:25:09 11.8  1:13  135   54:10 15:29 2:45:48 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1    9 Hold My Drink                                    2  7:06  1:21  1:15    1   51:02 19.6  0:21    2   26:23  7:33 1:26:06 
           Will Sutor , Zachary Pieper , Mitch Seiffert           
    2    4 NickConorSebrum                                  1  7:01  1:20  1:10    2 1:00:58 16.4  0:21    1   24:10  6:55 1:33:38 
           Nick Grivna , Conor Allen , Sebrum Herron              
    3   10 PL Boys                                          3 12:43  2:25  1:23    3 1:27:02 11.5  0:31    3   31:17  8:57 2:12:53 
           Warren Downing , Jason Kist , Bill Mohr                


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   12 Lapse  in Judgment                               1  9:23  1:47  2:03    1   58:13 17.2  0:30    1   29:21  8:24 1:39:29 
           Erin Yankey , Krissy Giesler , Jason Pfleger           
    2   13 Pierce Newman                                    2 11:23  2:10  1:53    2 1:23:08 12.1  0:35    2   29:41  8:29 2:06:39 
           Holly Newman , Erica Pierce , Haley Pierce-Ramsdell    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   14 Triperfecta                                      6 11:11  2:08  1:19    1   44:35 22.5  0:26    1   23:57  6:51 1:21:27 
           Lisa Goepfert , Jason Goepfert , Kellie Schrank        
    2    1 Crown Bay                                        7 13:16  2:31  1:48    2   48:48 20.5  0:32    2   27:25  7:50 1:31:46 
           Theresa Martin , Jim Miller , Sheri Miller             
    3   15 Woods                                            4 10:00  1:54  2:10    3   52:14 19.2  1:22    7   34:30  9:52 1:40:15 
           Amy Croonquist , Steve Woods , Steve Woods             
    4    5 Three Generations 2.0                            1  7:49  1:29  1:13    5   58:34 17.1  0:25    6   34:09  9:46 1:42:09 
           Shana Erickson , Ron Letnes , Anja Erickson            
    5    3 Rasplekins                                       8 13:32  2:34  2:28    4   54:41 18.3  0:28    8   34:32  9:52 1:45:40 
           Anya Zach , Mark Zach , Maren Zach                     
    6    2 FischerD's                                       5 10:08  1:56  3:16    6 1:00:22 16.6  0:40    4   33:06  9:28 1:47:31 
           Rick Fisher , Trudy Fransen , Terry Fisher             
    7   16 20/20 Vision                                     2  9:29  1:48  1:31    7 1:08:48 14.6  0:25    3   29:15  8:22 1:49:25 
           Patrick Johnson , Cathy Olsen , Kathryn Johnson        
    8   11 Vicsters                                         9 13:55  2:39  2:24    8 1:10:33 14.2  0:35    5   33:40  9:38 2:01:06 
           Vicky Kholomya , Paul Moore , Hannah Moore             
    9    8 My Sister, My Husband, an                        3  9:52  1:52  2:00    9 1:11:28 14.0  0:37    9   47:21 13:32 2:11:16 
           Bridget Matern , Greg Matern , Stacey Matern           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 162 Katie Strafaccia        Blaine             MN  32 F      2 14:03  2:40  7:16    2   54:09 18.5  4:24    1   48:01 13:44 2:07:52 
 136 Jim Nack                Madison Lake       MN  57 M      1  8:48  1:40  2:34    1   44:48 22.4  1:14                            
   6 Daniel Jaeger           Coon Rapids        MN  25 M                             3 1:16:35 13.1                                  

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  152 Brian Sames             Shakopee           MN  31    3  7:43  1:28  1:37    2   40:34 24.7  0:37    1   19:24  5:33 1:09:53 
    2  134 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34    1  6:35  1:15  1:32    3   40:34 24.7  0:36    4   21:52  6:15 1:11:08 
    3  169 Chris Tatton            Blaine             MN  40    2  7:08  1:21  1:31    4   41:04 24.4  0:34    2   20:57  6:00 1:11:12 
    4  180 Joel Lafrance                              MN  37    4  8:15  1:34  1:33    1   39:54 25.1  0:52    3   21:27  6:08 1:11:59 
    5  161 Eben Spencer            Apple Valley       MN  38    5  8:21  1:35  1:59    5   43:54 22.8  0:59    5   27:56  7:59 1:23:07 
    6  181 Alan Cornett                               MN  43    6 10:38  2:01  1:55    6   47:15 21.2  1:07    6   29:06  8:19 1:29:59 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  18    1  8:04  1:32  1:43    1   48:35 20.6  0:45    1   24:51  7:06 1:23:57 
    2  124 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  15    2  8:18  1:35  1:46    2   57:14 17.5  0:51    2   25:35  7:19 1:33:42 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M    6:35  1:15 
    2 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M    7:08  1:21 
    3 Moshe Peri              Minnetonka         MN  40 M    7:27  1:25 
    4 Jeff Grebner            Bloomington        MN  50 M    7:32  1:26 
    5 Brian Sames             Shakopee           MN  31 M    7:43  1:28 
    6 Craig Kurtz             Blaine             MN  47 M    7:50  1:29 
    7 Jack Hennen             Cambridge          MN  17 M    7:59  1:31 
    8 Michael Guswiler        Blaine             MN  43 M    8:03  1:32 
    9 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  18 F    8:04  1:32 
   10 Jared Hall              Fargo              ND  36 M    8:05  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Joel Lafrance                              MN  37 M   39:54 25.1 
    2 Brian Sames             Shakopee           MN  31 M   40:34 24.7 
    3 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M   40:34 24.7 
    4 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M   41:04 24.4 
    5 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  40 M   41:20 24.2 
    6 Jeff Grebner            Bloomington        MN  50 M   41:59 23.9 
    7 Tim Brown               Blaine             MN  59 M   42:58 23.3 
    8 Moshe Peri              Minnetonka         MN  40 M   43:50 22.9 
    9 Eben Spencer            Apple Valley       MN  38 M   43:54 22.8 
   10 Michael Guswiler        Blaine             MN  43 M   43:59 22.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brian Sames             Shakopee           MN  31 M   19:24  5:33 
    2 Kole Seiler             Minneapolis        MN  27 M   20:52  5:58 
    3 Chris Tatton            Blaine             MN  40 M   20:57  6:00 
    4 Joel Lafrance                              MN  37 M   21:27  6:08 
    5 Josh Mork               Lino Lakes         MN  34 M   21:52  6:15 
    6 Moshe Peri              Minnetonka         MN  40 M   22:17  6:22 
    7 Ben Hayon               Minneapolis        MN  28 M   23:28  6:43 
    8 Dayton Cooney           Waconia            MN  24 M   23:30  6:43 
    9 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38 M   23:43  6:47 
   10 Jeff Grebner            Bloomington        MN  50 M   23:44  6:47 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  144 Moshe Peri              Minnetonka         MN  40    1  7:27  1:25  1:33    4   43:50 22.9  0:34    2   22:17  6:22 1:15:40 
    2   81 Jeff Grebner            Bloomington        MN  50    2  7:32  1:26  1:35    2   41:59 23.9  1:00    6   23:44  6:47 1:15:48 
    3   83 Michael Guswiler        Blaine             MN  43    5  8:03  1:32  2:12    5   43:59 22.8  1:08   10   24:21  6:58 1:19:41 
    4   47 Tim Brown               Blaine             MN  59   18  9:03  1:43  2:16    3   42:58 23.3  1:12    9   24:18  6:57 1:19:45 
    5  156 Kole Seiler             Minneapolis        MN  27    8  8:21  1:35  2:35   12   47:11 21.2  0:56    1   20:52  5:58 1:19:52 
    6   86 Jared Hall              Fargo              ND  36    6  8:05  1:32  2:23    8   44:53 22.3  0:54    8   24:12  6:55 1:20:27 
    7   94 Jack Hennen             Cambridge          MN  17    4  7:59  1:31  1:34   11   47:10 21.2  1:11    7   23:46  6:48 1:21:37 
    8  100 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  40   51 11:27  2:11  1:43    1   41:20 24.2  0:53   14   26:38  7:37 1:21:59 
    9   85 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38   16  8:58  1:42  2:09   13   47:13 21.2  0:41    5   23:43  6:47 1:22:41 
   10  160 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34    7  8:21  1:35  2:16    9   45:19 22.1  0:41   23   27:57  7:59 1:24:31 
   11  107 Jonathan Kell           Blaine             MN  37   47 11:00  2:05  1:58    6   44:39 22.4  0:56   15   26:52  7:41 1:25:24 
   12  113 Craig Kurtz             Blaine             MN  47    3  7:50  1:29  2:30   10   46:33 21.5  0:59   32   28:37  8:11 1:26:27 
   13   91 Ben Hayon               Minneapolis        MN  28   27 10:00  1:54  2:36   20   49:42 20.2  0:45    3   23:28  6:43 1:26:29 
   14   84 Stephen Haiden          Blaine             MN  46   23  9:48  1:52  2:21   14   47:19 21.2  0:33   13   26:32  7:35 1:26:32 
   15  114 Thomas Laberge          Blaine             MN  48   12  8:37  1:38  3:07   16   47:50 20.9  1:40   19   27:45  7:56 1:28:58 
   16   54 Dayton Cooney           Waconia            MN  24   11  8:33  1:38  2:05   37   54:49 18.3  0:43    4   23:30  6:43 1:29:39 
   17  139 Richard Olson           Blaine             MN  44   19  9:11  1:45  2:50   23   50:32 19.8  1:14   11   26:29  7:34 1:30:15 
   18  153 Sean Sanford            Saint Paul         MN  35   21  9:21  1:47  3:05   18   48:49 20.5  1:22   17   27:41  7:55 1:30:17 
   19  176 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  47   39 10:22  1:58  3:09   15   47:49 21.0  1:27   20   27:48  7:57 1:30:32 
   20   98 John Hierlinger         Saint Paul         MN  39   10  8:31  1:37  4:29   17   48:18 20.7  1:54   24   28:00  8:00 1:31:09 
   21  157 Adam Siemers            Brainerd           MN  31    9  8:21  1:35  3:04   22   50:17 19.9  0:34   35   29:17  8:22 1:31:32 
   22  104 Rob Jarvis              Buffalo            MN  53   25  9:51  1:52  2:16   25   50:56 19.7  1:19   31   28:32  8:09 1:32:51 
   23  108 Daniel Kirk             Blaine,            MN  71   24  9:50  1:52  2:10   21   49:52 20.1  1:41   36   29:23  8:24 1:32:55 
   24   40 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  60   26  9:55  1:53  2:43   27   51:05 19.6  1:12   33   28:39  8:12 1:33:32 
   25   68 Erik Erickson           Blaine             MN  39   22  9:38  1:50  3:11   28   51:44 19.4  0:44   28   28:23  8:07 1:33:38 
   26   97 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  54   42 10:35  2:01  2:38   19   49:28 20.3  0:55   43   30:07  8:37 1:33:41 
   27   51 George Ceremuga         Rochester          MN  28   34 10:11  1:56  4:15   32   52:36 19.0  1:33   27   28:13  8:04 1:36:48 
   28   92 Tyler Heil              Blaine             MN  26   36 10:13  1:57  3:24   30   52:16 19.2  2:49   26   28:08  8:03 1:36:49 
   29   72 Jeremy Frandrup         Minneapolis        MN  43   30 10:07  1:55  2:27   47   56:06 17.9  0:38   18   27:44  7:56 1:36:59 
   30   89 Christopher Hasling     Blaine             MN  34   15  8:57  1:42  3:48   39   55:01 18.2  1:24   25   28:03  8:01 1:37:10 
   31  173 Crosby Warren           Blaine             MN  39   35 10:12  1:56  2:52   45   55:58 17.9  1:19   16   27:08  7:45 1:37:27 
   32   53 David Clemens           Woodbury           MN  45   38 10:21  1:58  4:07   26   50:58 19.7  1:28   46   30:52  8:50 1:37:44 
   33  159 Scott Snyder            White Bear Lk      MN  52   46 10:54  2:04  4:00   29   51:54 19.3  1:24   41   29:54  8:33 1:38:04 
   34  138 Ed O'Connor             North Oaks         MN  53   17  8:59  1:43  3:09   38   55:00 18.2  1:29   38   29:30  8:26 1:38:06 
   35   67 Carlos Eduarte          Minneapolis        MN  57   57 12:36  2:23  3:03   24   50:42 19.8  2:01   42   29:56  8:34 1:38:16 
   36   56 Dennis Crane            Plymouth           MN  57   61 13:08  2:30  2:45   33   53:38 18.7  1:16   21   27:51  7:58 1:38:37 
   37   63 Hunter Doherty          Vadnais Hts        MN  15   32 10:07  1:55  4:23   34   53:49 18.6  1:01   39   29:46  8:31 1:39:05 
   38  141 Zachary Ostenso         Coon Rapids        MN  28   53 11:46  2:14  3:37   31   52:34 19.1  1:11   44   30:22  8:41 1:39:29 
   39   61 Israel Diaz             Blaine             MN  39   48 11:02  2:06  3:30   50   56:54 17.6  0:59   29   28:27  8:08 1:40:50 
   40  128 Pete R McConnell        Plymouth           MN  51   31 10:07  1:55  3:03   60   59:40 16.8  0:56   22   27:54  7:59 1:41:38 
   41   59 Jason Czycalla          Lakeville          MN  35   41 10:29  1:59  2:46   42   55:27 18.1  1:18   51   31:44  9:04 1:41:42 
   42  116 Peter Leppa             Plymouth           MN  40   64 13:21  2:32  3:54   36   54:32 18.4  0:44   34   29:13  8:21 1:41:42 
   43   95 Matt Herrmann           Blaine             MN  35   43 10:42  2:02  2:42   41   55:24 18.1  1:07   52   31:53  9:07 1:41:47 
   44  122 Curt Lockman            Lakeville          MN  36   37 10:14  1:57  1:58   54   57:38 17.4  1:07   56   32:20  9:15 1:43:16 
   45   52 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  40   40 10:24  1:59  3:33   35   54:28 18.4  1:55   59   33:15  9:30 1:43:32 
   46  170 Zach Taylor             St Louis Park      MN  37   45 10:44  2:02  3:17   55   57:39 17.4  1:42   45   30:34  8:44 1:43:54 
   47  112 Joseph Kurland          Blaine             MN  37   20  9:19  1:46  4:32   40   55:19 18.1  1:32   61   33:37  9:37 1:44:17 
   48  140 Joey Orrey              Blaine             MN  42   44 10:43  2:02  4:55   46   56:00 17.9  2:06   47   31:01  8:52 1:44:44 
   49   78 Paul Ghizoni            Blaine             MN  36   49 11:10  2:07  4:22   49   56:36 17.7  1:05   49   31:35  9:02 1:44:46 
   50  154 Lane Schoening          Zimmerman          MN  46   60 13:04  2:29  3:34   44   55:44 18.0  1:25   50   31:35  9:02 1:45:19 
   51   34 Ben Anderson            Moorhead           MN  37   56 12:15  2:20  3:53   43   55:38 18.0  1:25   60   33:26  9:33 1:46:35 
   52   36 Tom Barringer           St.Francis         MN  61   63 13:14  2:31  3:27   51   56:57 17.6  1:28   58   33:06  9:28 1:48:10 
   53   87 Paul Hanek              Woodbury           MN  46   65 13:22  2:32  3:19   57   58:14 17.2  1:13   53   32:09  9:12 1:48:15 
   54   43 Danny Borgerding        Belgrade           MN  29   71 15:21  2:55  6:48   56   57:58 17.3  2:00   12   26:30  7:35 1:48:34 
   55   70 Simon Fields            Minneapolis        MN  28   54 11:54  2:16  4:36   64 1:02:56 15.9  1:37   37   29:23  8:24 1:50:25 
   56   79 Stephen Gilbert         Maple Grove        MN  49   55 12:09  2:18  4:32   63 1:01:21 16.3  0:34   54   32:11  9:12 1:50:44 
   57  172 Joe Waln                Saint Paul         MN  41   72 15:45  2:59  4:38   53   57:24 17.5  2:02   48   31:02  8:52 1:50:50 
   58   76 Kevin Gadek             Savage             MN  32   58 12:54  2:27  4:38   59   58:44 17.1  2:01   57   32:36  9:19 1:50:51 
   59  164 Emberlito Tan           Blaine             MN  47   66 14:19  2:43  3:55   52   57:22 17.5  1:48   66   36:01 10:18 1:53:23 
   60   50 Greg Carlson            Shoreview          MN  68   52 11:44  2:14  2:50   61 1:00:02 16.7  1:40   70   38:22 10:58 1:54:37 
   61   80 Lannon Grady            Eden Prairie       MN  39   62 13:09  2:30  9:28   65 1:02:58 15.9  1:38   30   28:28  8:08 1:55:40 
   62  110 Paul Kubinski           Brooklyn Park      MN  43   59 13:00  2:28  4:14   48   56:26 17.8  2:28   72   39:51 11:24 1:55:57 
   63  115 Andrew Langeberg        Blaine             MN  32   28 10:01  1:54  3:34   71 1:09:39 14.4  0:43   55   32:19  9:14 1:56:14 
   64  171 David Von Ruden         Bloomington        MN  37   67 14:38  2:47  3:26   62 1:01:16 16.4  0:58   67   36:38 10:28 1:56:54 
   65   32 Nima Ahmadi             Minneapolis        MN  26   14  8:55  1:42  4:25   69 1:08:29 14.6  1:46   64   34:35  9:53 1:58:07 
   66  166 Michael Tanaka          Plymouth           MN  39   68 14:48  2:49  3:48   66 1:03:16 15.8  1:41   65   35:35 10:10 1:59:06 
   67  165 Adrian Patri Tan III    Blaine             MN  49   73 15:58  3:02  5:25   58   58:23 17.2  2:45   68   37:07 10:37 1:59:37 
   68   73 Parker Frandrup         Minneapolis        MN  16   70 15:07  2:52  4:28   72 1:11:17 14.1  0:59   62   33:46  9:39 2:05:35 
   69   55 Chris Coplan            Blaine             MN  33   33 10:11  1:56  5:27   73 1:13:44 13.6  3:31   63   34:02  9:44 2:06:53 
   70  142 Chad Payne              Blaine             MN  47   74 16:12  3:04  3:44   68 1:08:08 14.7  1:00   69   37:59 10:51 2:07:02 
   71  151 Bradley Robideau        St. Paul           MN  46   50 11:13  2:08  5:30   75 1:20:10 12.5  2:03   40   29:48  8:31 2:08:42 
   72  127 Peter Matern            Blaine             MN  16   29 10:02  1:54  3:57   70 1:09:22 14.4  1:40   74   45:03 12:53 2:10:02 
   73   37 Pete Beauchamp          Blaine             MN  36   75 16:30  3:08  6:03   67 1:07:57 14.7  2:30   71   38:26 10:59 2:11:25 
   74  150 Jim Ringdal             Blaine             MN  59   69 14:50  2:49  4:45   74 1:17:31 12.9  0:41   73   40:42 11:38 2:18:27 
       136 Jim Nack                Madison Lake       MN  57   13  8:48  1:40  2:34    7   44:48 22.4  1:14                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  155 Quin Seiler             Minneapolis        MN  28   13 10:16  1:57  2:29    3   51:51 19.3  1:24    1   24:36  7:02 1:30:34 
    2  137 Rhiannon Oconnor        Dellwood           MN  61    9 10:00  1:54  2:49    1   49:51 20.1  0:59   15   31:09  8:54 1:34:47 
    3   75 Maren Frisell           Providence         RI  27    2  8:45  1:40  2:33    9   54:26 18.4  0:26   10   30:31  8:44 1:36:40 
    4   66 Mary Edelman            Maple Grove        MN  56    4  9:14  1:45  3:42    2   50:07 20.0  1:39   25   33:45  9:39 1:38:25 
    5   39 Morgan Bell             Maple Grove        MN  15   14 10:23  1:58  2:18   14   55:43 18.0  0:31    7   29:40  8:29 1:38:33 
    6   74 Kelly Frasier           Bloomington        MN  30    6  9:23  1:47  3:50    7   53:59 18.6  0:46   17   31:24  8:59 1:39:21 
    7   90 Jaime Hauglid           Elk River          MN  31    3  8:57  1:42  3:35   22   58:21 17.2  1:03    3   27:56  7:59 1:39:50 
    8  177 Susan Woods             Shoreview          MN  55   15 10:39  2:01  2:46    4   52:27 19.1  1:27   21   32:52  9:24 1:40:08 
    9   96 Deborah Hess            Saint Paul         MN  40   19 11:34  2:12  3:20    6   53:44 18.6  1:42    8   29:56  8:34 1:40:14 
   10   42 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  37   10 10:04  1:55  2:47   12   55:33 18.0  1:58    9   30:23  8:41 1:40:43 
   11  149 Angela Rehbein          Blaine             MN  46   41 13:30  2:34  3:55   13   55:36 18.0  1:04    2   27:08  7:46 1:41:11 
   12  130 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  50   20 11:36  2:12  2:51    5   53:27 18.7  1:12   18   32:09  9:12 1:41:14 
   13   99 Susan Holt              Plymouth           MN  61    5  9:18  1:46  2:59   10   54:29 18.4  2:07   23   33:19  9:32 1:42:09 
   14  143 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58   22 11:45  2:14  2:48    8   54:01 18.5  0:58   22   32:56  9:25 1:42:27 
   15  129 Terri McConnell         Andover            MN  50    7  9:27  1:48  4:21   17   56:40 17.7  1:05   16   31:16  8:56 1:42:48 
   16  111 Bre Kunkel              Lakeville          MN  22   16 10:51  2:04  3:33   24   59:07 16.9  0:54    5   28:37  8:11 1:42:59 
   17  101 Kathy Ignagni           Blaine             MN  39   11 10:05  1:55  4:00   19   57:34 17.4  0:52   14   31:07  8:54 1:43:35 
   18   64 Ruthann Duda            Eagan              MN  52   35 13:12  2:30  3:41   15   55:56 17.9  3:12    6   29:32  8:27 1:45:30 
   19   33 Shannon Allison         Blaine             MN  38   21 11:42  2:13  3:15   26 1:00:33 16.5  1:07   11   30:34  8:44 1:47:09 
   20   77 Melissa Gettel          Blaine             MN  30   27 12:35  2:23  6:07   20   58:00 17.3  2:07    4   28:36  8:11 1:47:24 
   21  132 Shanna Miller           Maple Grove        MN  33   18 11:33  2:12  3:41   23   58:56 17.0  1:13   24   33:36  9:36 1:48:57 
   22  117 Janelle Leppa           Plymouth           MN  39   26 12:33  2:23  4:43   21   58:18 17.2  2:38   13   31:03  8:53 1:49:13 
   23   60 Michelle Deedrick       Lake Park          FL  28   17 11:11  2:07  3:27   27 1:00:58 16.4  1:20   19   32:21  9:15 1:49:16 
   24   93 Kimberly Hellquist      Blaine             MN  27   23 12:06  2:18  4:57   11   55:33 18.0  2:53   34   36:16 10:22 1:51:42 
   25  146 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  42   33 13:01  2:28  3:20   25   59:22 16.9  1:35   30   34:32  9:52 1:51:48 
   26   46 Nicole Brown            Minneapolis        MN  26    1  8:26  1:36  4:27   40 1:07:15 14.9  0:36   28   34:27  9:51 1:55:09 
   27  126 Hollie Manning          Blaine             MN  39   38 13:24  2:33  4:46   18   57:23 17.5  2:54   38   37:55 10:50 1:56:19 
   28   41 Susan Berlien           Shoreview          MN  39    8  9:40  1:50  3:02   33 1:03:07 15.9  2:10   40   38:45 11:05 1:56:43 
   29   62 Mia Divecha             Minneapolis        MN  26   40 13:29  2:34  5:02   29 1:02:26 16.0  0:53   33   35:59 10:17 1:57:47 
   30  118 Diane Lesmeister        Minneapolis        MN  42   39 13:25  2:33  3:59   36 1:05:04 15.4  1:03   29   34:31  9:52 1:57:59 
   31  109 Donna Klingenberg       Fridley            MN  49   34 13:07  2:30  6:48   35 1:03:52 15.7  2:07   20   32:51  9:24 1:58:44 
   32  105 Melanie Johnson         St Paul            MN  30   28 12:39  2:24  3:54   31 1:02:52 15.9  1:42   39   38:16 10:56 1:59:22 
   33  119 Angela Lindberg         Chicago            IL  30   44 15:10  2:53  6:42   16   56:26 17.8  3:58   37   37:47 10:48 2:00:00 
   34  175 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41   36 13:14  2:31  3:23   28 1:02:15 16.1  1:42   43   39:43 11:21 2:00:15 
   35  147 Carrie Radatz           Spring Lk Pk       MN  32   12 10:11  1:56  4:28   32 1:03:00 15.9  2:06   45   40:48 11:40 2:00:32 
   36  168 Cristin Tandberg        Blaine             MN  38   51 19:21  3:40  3:19   39 1:06:56 15.0  0:54   12   30:51  8:49 2:01:20 
   37   88 Amy Hansen              Minneapolis        MN  46   32 13:01  2:28  3:49   41 1:08:56 14.5  1:55   31   35:06 10:02 2:02:44 
   38  135 Joanna Mylan            Minneapolis        MN  43   24 12:11  2:19  4:31   46 1:11:33 14.0  1:39   26   33:57  9:42 2:03:48 
   39  145 Ashley Pfleger          Saint Francis      MN  32   29 12:43  2:25  4:53   34 1:03:27 15.8  1:28   47   43:16 12:22 2:05:45 
   40   58 Rita Czapko             Fridley            MN  39   31 12:58  2:28  5:17   42 1:09:43 14.4  2:43   32   35:52 10:15 2:06:31 
   41  179 Julia Zhang             Minneapolis        MN  30   48 17:23  3:18  5:32   37 1:05:56 15.2  1:15   35   36:40 10:29 2:06:44 
   42  102 Kirstyn Indgjer         New York           NY  28   49 17:43  3:22  3:53   45 1:11:32 14.0  1:54   27   34:08  9:46 2:09:09 
   43   49 Liz Carlson             Rush City          MN  30   52 19:32  3:42  5:23   30 1:02:50 15.9  4:02   41   39:10 11:12 2:10:54 
   44  121 Carly Locke             Andover            MN  36   43 15:02  2:51  4:44   43 1:10:54 14.1  0:54   44   40:27 11:34 2:11:59 
   45   69 Isabelle Felson         Minneapolis        MN  35   45 16:16  3:05  6:15   44 1:11:16 14.1  1:32   36   37:10 10:37 2:12:27 
   46  131 Allison Mehlhorn        Oakdale            MN  41   42 14:50  2:49  6:05   47 1:12:30 13.8  1:02   46   41:16 11:48 2:15:41 
   47  148 Shannon Reagan          Monticello         MN  40   37 13:17  2:31  4:01   50 1:13:53 13.6  1:04   49   44:08 12:37 2:16:21 
   48  120 Danielle Lindquist      Plymouth           MN  39   47 17:03  3:14  5:30   49 1:13:46 13.6  2:38   42   39:23 11:15 2:18:17 
   49   31 Carly Ahlers            Blaine             MN  18   46 16:51  3:12  4:59   38 1:06:04 15.2  1:22   51   49:28 14:08 2:18:42 
   50  103 Melissa Jannakos        Roseville          MN  36   25 12:25  2:21  6:24   51 1:16:27 13.1  1:28   48   43:19 12:23 2:20:02 
   51  106 Connie Johnson          Burnsville         MN  65   30 12:56  2:27  7:19   48 1:13:36 13.6  1:50   50   45:31 13:01 2:21:10 
   52   38 Alli Beauchamp          Blaine             MN  34   50 18:20  3:29  6:59   52 1:25:09 11.8  1:13   52   54:10 15:29 2:45:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   94 Jack Hennen             Cambridge          MN  17    1  7:59  1:31  1:34    1   47:10 21.2  1:11    1   23:46  6:48 1:21:37 
    2   63 Hunter Doherty          Vadnais Hts        MN  15    3 10:07  1:55  4:23    2   53:49 18.6  1:01    2   29:46  8:31 1:39:05 
    3   73 Parker Frandrup         Minneapolis        MN  16    4 15:07  2:52  4:28    4 1:11:17 14.1  0:59    3   33:46  9:39 2:05:35 
    4  127 Peter Matern            Blaine             MN  16    2 10:02  1:54  3:57    3 1:09:22 14.4  1:40    4   45:03 12:53 2:10:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   39 Morgan Bell             Maple Grove        MN  15    1 10:23  1:58  2:18    1   55:43 18.0  0:31    1   29:40  8:29 1:38:33 
    2   31 Carly Ahlers            Blaine             MN  18    2 16:51  3:12  4:59    2 1:06:04 15.2  1:22    2   49:28 14:08 2:18:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  156 Kole Seiler             Minneapolis        MN  27    1  8:21  1:35  2:35    1   47:11 21.2  0:56    1   20:52  5:58 1:19:52 
    2   91 Ben Hayon               Minneapolis        MN  28    4 10:00  1:54  2:36    2   49:42 20.2  0:45    2   23:28  6:43 1:26:29 
    3   54 Dayton Cooney           Waconia            MN  24    2  8:33  1:38  2:05    6   54:49 18.3  0:43    3   23:30  6:43 1:29:39 
    4   51 George Ceremuga         Rochester          MN  28    5 10:11  1:56  4:15    5   52:36 19.0  1:33    6   28:13  8:04 1:36:48 
    5   92 Tyler Heil              Blaine             MN  26    6 10:13  1:57  3:24    3   52:16 19.2  2:49    5   28:08  8:03 1:36:49 
    6  141 Zachary Ostenso         Coon Rapids        MN  28    7 11:46  2:14  3:37    4   52:34 19.1  1:11    8   30:22  8:41 1:39:29 
    7   43 Danny Borgerding        Belgrade           MN  29    9 15:21  2:55  6:48    7   57:58 17.3  2:00    4   26:30  7:35 1:48:34 
    8   70 Simon Fields            Minneapolis        MN  28    8 11:54  2:16  4:36    8 1:02:56 15.9  1:37    7   29:23  8:24 1:50:25 
    9   32 Nima Ahmadi             Minneapolis        MN  26    3  8:55  1:42  4:25    9 1:08:29 14.6  1:46    9   34:35  9:53 1:58:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  155 Quin Seiler             Minneapolis        MN  28    3 10:16  1:57  2:29    1   51:51 19.3  1:24    1   24:36  7:02 1:30:34 
    2   75 Maren Frisell           Providence         RI  27    2  8:45  1:40  2:33    2   54:26 18.4  0:26    3   30:31  8:44 1:36:40 
    3  111 Bre Kunkel              Lakeville          MN  22    4 10:51  2:04  3:33    4   59:07 16.9  0:54    2   28:37  8:11 1:42:59 
    4   60 Michelle Deedrick       Lake Park          FL  28    5 11:11  2:07  3:27    5 1:00:58 16.4  1:20    4   32:21  9:15 1:49:16 
    5   93 Kimberly Hellquist      Blaine             MN  27    6 12:06  2:18  4:57    3   55:33 18.0  2:53    8   36:16 10:22 1:51:42 
    6   46 Nicole Brown            Minneapolis        MN  26    1  8:26  1:36  4:27    7 1:07:15 14.9  0:36    6   34:27  9:51 1:55:09 
    7   62 Mia Divecha             Minneapolis        MN  26    7 13:29  2:34  5:02    6 1:02:26 16.0  0:53    7   35:59 10:17 1:57:47 
    8  102 Kirstyn Indgjer         New York           NY  28    8 17:43  3:22  3:53    8 1:11:32 14.0  1:54    5   34:08  9:46 2:09:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   86 Jared Hall              Fargo              ND  36    1  8:05  1:32  2:23    2   44:53 22.3  0:54    2   24:12  6:55 1:20:27 
    2   85 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38    6  8:58  1:42  2:09    4   47:13 21.2  0:41    1   23:43  6:47 1:22:41 
    3  160 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  34    2  8:21  1:35  2:16    3   45:19 22.1  0:41    6   27:57  7:59 1:24:31 
    4  107 Jonathan Kell           Blaine             MN  37   17 11:00  2:05  1:58    1   44:39 22.4  0:56    3   26:52  7:41 1:25:24 
    5  153 Sean Sanford            Saint Paul         MN  35    8  9:21  1:47  3:05    6   48:49 20.5  1:22    5   27:41  7:55 1:30:17 
    6   98 John Hierlinger         Saint Paul         MN  39    4  8:31  1:37  4:29    5   48:18 20.7  1:54    7   28:00  8:00 1:31:09 
    7  157 Adam Siemers            Brainerd           MN  31    3  8:21  1:35  3:04    7   50:17 19.9  0:34   12   29:17  8:22 1:31:32 
    8   68 Erik Erickson           Blaine             MN  39    9  9:38  1:50  3:11    8   51:44 19.4  0:44    9   28:23  8:07 1:33:38 
    9   89 Christopher Hasling     Blaine             MN  34    5  8:57  1:42  3:48    9   55:01 18.2  1:24    8   28:03  8:01 1:37:10 
   10  173 Crosby Warren           Blaine             MN  39   12 10:12  1:56  2:52   14   55:58 17.9  1:19    4   27:08  7:45 1:37:27 
   11   61 Israel Diaz             Blaine             MN  39   18 11:02  2:06  3:30   16   56:54 17.6  0:59   10   28:27  8:08 1:40:50 
   12   59 Jason Czycalla          Lakeville          MN  35   14 10:29  1:59  2:46   12   55:27 18.1  1:18   15   31:44  9:04 1:41:42 
   13   95 Matt Herrmann           Blaine             MN  35   15 10:42  2:02  2:42   11   55:24 18.1  1:07   16   31:53  9:07 1:41:47 
   14  122 Curt Lockman            Lakeville          MN  36   13 10:14  1:57  1:58   17   57:38 17.4  1:07   18   32:20  9:15 1:43:16 
   15  170 Zach Taylor             St Louis Park      MN  37   16 10:44  2:02  3:17   18   57:39 17.4  1:42   13   30:34  8:44 1:43:54 
   16  112 Joseph Kurland          Blaine             MN  37    7  9:19  1:46  4:32   10   55:19 18.1  1:32   21   33:37  9:37 1:44:17 
   17   78 Paul Ghizoni            Blaine             MN  36   19 11:10  2:07  4:22   15   56:36 17.7  1:05   14   31:35  9:02 1:44:46 
   18   34 Ben Anderson            Moorhead           MN  37   20 12:15  2:20  3:53   13   55:38 18.0  1:25   20   33:26  9:33 1:46:35 
   19   76 Kevin Gadek             Savage             MN  32   21 12:54  2:27  4:38   19   58:44 17.1  2:01   19   32:36  9:19 1:50:51 
   20   80 Lannon Grady            Eden Prairie       MN  39   22 13:09  2:30  9:28   21 1:02:58 15.9  1:38   11   28:28  8:08 1:55:40 
   21  115 Andrew Langeberg        Blaine             MN  32   10 10:01  1:54  3:34   24 1:09:39 14.4  0:43   17   32:19  9:14 1:56:14 
   22  171 David Von Ruden         Bloomington        MN  37   23 14:38  2:47  3:26   20 1:01:16 16.4  0:58   24   36:38 10:28 1:56:54 
   23  166 Michael Tanaka          Plymouth           MN  39   24 14:48  2:49  3:48   22 1:03:16 15.8  1:41   23   35:35 10:10 1:59:06 
   24   55 Chris Coplan            Blaine             MN  33   11 10:11  1:56  5:27   25 1:13:44 13.6  3:31   22   34:02  9:44 2:06:53 
   25   37 Pete Beauchamp          Blaine             MN  36   25 16:30  3:08  6:03   23 1:07:57 14.7  2:30   25   38:26 10:59 2:11:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   74 Kelly Frasier           Bloomington        MN  30    2  9:23  1:47  3:50    1   53:59 18.6  0:46    8   31:24  8:59 1:39:21 
    2   90 Jaime Hauglid           Elk River          MN  31    1  8:57  1:42  3:35    8   58:21 17.2  1:03    1   27:56  7:59 1:39:50 
    3   42 Danielle Bjorklund      Blaine             MN  37    4 10:04  1:55  2:47    2   55:33 18.0  1:58    3   30:23  8:41 1:40:43 
    4  101 Kathy Ignagni           Blaine             MN  39    5 10:05  1:55  4:00    5   57:34 17.4  0:52    7   31:07  8:54 1:43:35 
    5   33 Shannon Allison         Blaine             MN  38    8 11:42  2:13  3:15   10 1:00:33 16.5  1:07    4   30:34  8:44 1:47:09 
    6   77 Melissa Gettel          Blaine             MN  30   11 12:35  2:23  6:07    6   58:00 17.3  2:07    2   28:36  8:11 1:47:24 
    7  132 Shanna Miller           Maple Grove        MN  33    7 11:33  2:12  3:41    9   58:56 17.0  1:13    9   33:36  9:36 1:48:57 
    8  117 Janelle Leppa           Plymouth           MN  39   10 12:33  2:23  4:43    7   58:18 17.2  2:38    6   31:03  8:53 1:49:13 
    9  126 Hollie Manning          Blaine             MN  39   15 13:24  2:33  4:46    4   57:23 17.5  2:54   14   37:55 10:50 1:56:19 
   10   41 Susan Berlien           Shoreview          MN  39    3  9:40  1:50  3:02   14 1:03:07 15.9  2:10   16   38:45 11:05 1:56:43 
   11  105 Melanie Johnson         St Paul            MN  30   12 12:39  2:24  3:54   12 1:02:52 15.9  1:42   15   38:16 10:56 1:59:22 
   12  119 Angela Lindberg         Chicago            IL  30   17 15:10  2:53  6:42    3   56:26 17.8  3:58   13   37:47 10:48 2:00:00 
   13  147 Carrie Radatz           Spring Lk Pk       MN  32    6 10:11  1:56  4:28   13 1:03:00 15.9  2:06   20   40:48 11:40 2:00:32 
   14  168 Cristin Tandberg        Blaine             MN  38   22 19:21  3:40  3:19   17 1:06:56 15.0  0:54    5   30:51  8:49 2:01:20 
   15  145 Ashley Pfleger          Saint Francis      MN  32   13 12:43  2:25  4:53   15 1:03:27 15.8  1:28   21   43:16 12:22 2:05:45 
   16   58 Rita Czapko             Fridley            MN  39   14 12:58  2:28  5:17   18 1:09:43 14.4  2:43   10   35:52 10:15 2:06:31 
   17  179 Julia Zhang             Minneapolis        MN  30   20 17:23  3:18  5:32   16 1:05:56 15.2  1:15   11   36:40 10:29 2:06:44 
   18   49 Liz Carlson             Rush City          MN  30   23 19:32  3:42  5:23   11 1:02:50 15.9  4:02   17   39:10 11:12 2:10:54 
   19  121 Carly Locke             Andover            MN  36   16 15:02  2:51  4:44   19 1:10:54 14.1  0:54   19   40:27 11:34 2:11:59 
   20   69 Isabelle Felson         Minneapolis        MN  35   18 16:16  3:05  6:15   20 1:11:16 14.1  1:32   12   37:10 10:37 2:12:27 
   21  120 Danielle Lindquist      Plymouth           MN  39   19 17:03  3:14  5:30   21 1:13:46 13.6  2:38   18   39:23 11:15 2:18:17 
   22  103 Melissa Jannakos        Roseville          MN  36    9 12:25  2:21  6:24   22 1:16:27 13.1  1:28   22   43:19 12:23 2:20:02 
   23   38 Alli Beauchamp          Blaine             MN  34   21 18:20  3:29  6:59   23 1:25:09 11.8  1:13   23   54:10 15:29 2:45:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  144 Moshe Peri              Minnetonka         MN  40    1  7:27  1:25  1:33    2   43:50 22.9  0:34    1   22:17  6:22 1:15:40 
    2   83 Michael Guswiler        Blaine             MN  43    3  8:03  1:32  2:12    3   43:59 22.8  1:08    2   24:21  6:58 1:19:41 
    3  100 Mike Hoyhtya            Blaine             MN  40   13 11:27  2:11  1:43    1   41:20 24.2  0:53    5   26:38  7:37 1:21:59 
    4  113 Craig Kurtz             Blaine             MN  47    2  7:50  1:29  2:30    4   46:33 21.5  0:59    9   28:37  8:11 1:26:27 
    5   84 Stephen Haiden          Blaine             MN  46    6  9:48  1:52  2:21    5   47:19 21.2  0:33    4   26:32  7:35 1:26:32 
    6  114 Thomas Laberge          Blaine             MN  48    4  8:37  1:38  3:07    7   47:50 20.9  1:40    7   27:45  7:56 1:28:58 
    7  139 Richard Olson           Blaine             MN  44    5  9:11  1:45  2:50    8   50:32 19.8  1:14    3   26:29  7:34 1:30:15 
    8  176 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  47    9 10:22  1:58  3:09    6   47:49 21.0  1:27    8   27:48  7:57 1:30:32 
    9   72 Jeremy Frandrup         Minneapolis        MN  43    7 10:07  1:55  2:27   14   56:06 17.9  0:38    6   27:44  7:56 1:36:59 
   10   53 David Clemens           Woodbury           MN  45    8 10:21  1:58  4:07    9   50:58 19.7  1:28   12   30:52  8:50 1:37:44 
   11  116 Peter Leppa             Plymouth           MN  40   17 13:21  2:32  3:54   11   54:32 18.4  0:44   10   29:13  8:21 1:41:42 
   12   52 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  40   10 10:24  1:59  3:33   10   54:28 18.4  1:55   18   33:15  9:30 1:43:32 
   13  140 Joey Orrey              Blaine             MN  42   11 10:43  2:02  4:55   13   56:00 17.9  2:06   13   31:01  8:52 1:44:44 
   14  154 Lane Schoening          Zimmerman          MN  46   16 13:04  2:29  3:34   12   55:44 18.0  1:25   15   31:35  9:02 1:45:19 
   15   87 Paul Hanek              Woodbury           MN  46   18 13:22  2:32  3:19   18   58:14 17.2  1:13   16   32:09  9:12 1:48:15 
   16   79 Stephen Gilbert         Maple Grove        MN  49   14 12:09  2:18  4:32   20 1:01:21 16.3  0:34   17   32:11  9:12 1:50:44 
   17  172 Joe Waln                Saint Paul         MN  41   20 15:45  2:59  4:38   17   57:24 17.5  2:02   14   31:02  8:52 1:50:50 
   18  164 Emberlito Tan           Blaine             MN  47   19 14:19  2:43  3:55   16   57:22 17.5  1:48   19   36:01 10:18 1:53:23 
   19  110 Paul Kubinski           Brooklyn Park      MN  43   15 13:00  2:28  4:14   15   56:26 17.8  2:28   22   39:51 11:24 1:55:57 
   20  165 Adrian Patri Tan III    Blaine             MN  49   21 15:58  3:02  5:25   19   58:23 17.2  2:45   20   37:07 10:37 1:59:37 
   21  142 Chad Payne              Blaine             MN  47   22 16:12  3:04  3:44   21 1:08:08 14.7  1:00   21   37:59 10:51 2:07:02 
   22  151 Bradley Robideau        St. Paul           MN  46   12 11:13  2:08  5:30   22 1:20:10 12.5  2:03   11   29:48  8:31 2:08:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Deborah Hess            Saint Paul         MN  40    1 11:34  2:12  3:20    1   53:44 18.6  1:42    2   29:56  8:34 1:40:14 
    2  149 Angela Rehbein          Blaine             MN  46    9 13:30  2:34  3:55    2   55:36 18.0  1:04    1   27:08  7:46 1:41:11 
    3  146 Heather Podgorski       Maple Grove        MN  42    4 13:01  2:28  3:20    3   59:22 16.9  1:35    6   34:32  9:52 1:51:48 
    4  118 Diane Lesmeister        Minneapolis        MN  42    8 13:25  2:33  3:59    6 1:05:04 15.4  1:03    5   34:31  9:52 1:57:59 
    5  109 Donna Klingenberg       Fridley            MN  49    5 13:07  2:30  6:48    5 1:03:52 15.7  2:07    3   32:51  9:24 1:58:44 
    6  175 Jen Wieweck             Brooklyn Park      MN  41    6 13:14  2:31  3:23    4 1:02:15 16.1  1:42    8   39:43 11:21 2:00:15 
    7   88 Amy Hansen              Minneapolis        MN  46    3 13:01  2:28  3:49    7 1:08:56 14.5  1:55    7   35:06 10:02 2:02:44 
    8  135 Joanna Mylan            Minneapolis        MN  43    2 12:11  2:19  4:31    8 1:11:33 14.0  1:39    4   33:57  9:42 2:03:48 
    9  131 Allison Mehlhorn        Oakdale            MN  41   10 14:50  2:49  6:05    9 1:12:30 13.8  1:02    9   41:16 11:48 2:15:41 
   10  148 Shannon Reagan          Monticello         MN  40    7 13:17  2:31  4:01   10 1:13:53 13.6  1:04   10   44:08 12:37 2:16:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Jeff Grebner            Bloomington        MN  50    1  7:32  1:26  1:35    1   41:59 23.9  1:00    1   23:44  6:47 1:15:48 
    2   47 Tim Brown               Blaine             MN  59    4  9:03  1:43  2:16    2   42:58 23.3  1:12    2   24:18  6:57 1:19:45 
    3  104 Rob Jarvis              Buffalo            MN  53    5  9:51  1:52  2:16    6   50:56 19.7  1:19    5   28:32  8:09 1:32:51 
    4   97 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  54    7 10:35  2:01  2:38    4   49:28 20.3  0:55    9   30:07  8:37 1:33:41 
    5  159 Scott Snyder            White Bear Lk      MN  52    8 10:54  2:04  4:00    7   51:54 19.3  1:24    7   29:54  8:33 1:38:04 
    6  138 Ed O'Connor             North Oaks         MN  53    3  8:59  1:43  3:09    9   55:00 18.2  1:29    6   29:30  8:26 1:38:06 
    7   67 Carlos Eduarte          Minneapolis        MN  57    9 12:36  2:23  3:03    5   50:42 19.8  2:01    8   29:56  8:34 1:38:16 
    8   56 Dennis Crane            Plymouth           MN  57   10 13:08  2:30  2:45    8   53:38 18.7  1:16    3   27:51  7:58 1:38:37 
    9  128 Pete R McConnell        Plymouth           MN  51    6 10:07  1:55  3:03   10   59:40 16.8  0:56    4   27:54  7:59 1:41:38 
   10  150 Jim Ringdal             Blaine             MN  59   11 14:50  2:49  4:45   11 1:17:31 12.9  0:41   10   40:42 11:38 2:18:27 
       136 Jim Nack                Madison Lake       MN  57    2  8:48  1:40  2:34    3   44:48 22.4  1:14                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   66 Mary Edelman            Maple Grove        MN  56    1  9:14  1:45  3:42    1   50:07 20.0  1:39    6   33:45  9:39 1:38:25 
    2  177 Susan Woods             Shoreview          MN  55    3 10:39  2:01  2:46    2   52:27 19.1  1:27    4   32:52  9:24 1:40:08 
    3  130 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  50    4 11:36  2:12  2:51    3   53:27 18.7  1:12    3   32:09  9:12 1:41:14 
    4  143 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  58    5 11:45  2:14  2:48    4   54:01 18.5  0:58    5   32:56  9:25 1:42:27 
    5  129 Terri McConnell         Andover            MN  50    2  9:27  1:48  4:21    6   56:40 17.7  1:05    2   31:16  8:56 1:42:48 
    6   64 Ruthann Duda            Eagan              MN  52    6 13:12  2:30  3:41    5   55:56 17.9  3:12    1   29:32  8:27 1:45:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   40 Thomas Bergren          Lindstrom          MN  60    1  9:55  1:53  2:43    1   51:05 19.6  1:12    1   28:39  8:12 1:33:32 
    2   36 Tom Barringer           St.Francis         MN  61    3 13:14  2:31  3:27    2   56:57 17.6  1:28    2   33:06  9:28 1:48:10 
    3   50 Greg Carlson            Shoreview          MN  68    2 11:44  2:14  2:50    3 1:00:02 16.7  1:40    3   38:22 10:58 1:54:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Rhiannon Oconnor        Dellwood           MN  61    2 10:00  1:54  2:49    1   49:51 20.1  0:59    1   31:09  8:54 1:34:47 
    2   99 Susan Holt              Plymouth           MN  61    1  9:18  1:46  2:59    2   54:29 18.4  2:07    2   33:19  9:32 1:42:09 
    3  106 Connie Johnson          Burnsville         MN  65    3 12:56  2:27  7:19    3 1:13:36 13.6  1:50    3   45:31 13:01 2:21:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  108 Daniel Kirk             Blaine,            MN  71    1  9:50  1:52  2:10    1   49:52 20.1  1:41    1   29:23  8:24 1:32:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        168
Total Number of Team Finishers:           14
Total Number of Individual Finishers:    135
Number of Male   Finishers:               80
Number of Female Finishers:               55
Did not Finish Race or Did Not Start:     18