Saint Paul, MN
9/30/2017











     "UNOFFICIAL"                TC 10K
---------------------------------------------------------------------------
                         CORPORATE CHALLENGE
---------------------------------------------------------------------------

   1.  Minnesota Population Center 10K           
            41:05   43:22   45:08   49:53   50:00 = 3:49:28
         Evan Roberts 42 Minneapolis MN, Gina Rumore 39 St Louis Park MN,
         Jonathan Schroeder 41 Saint Paul MN, Risa Griffin 30 Minneapolis MN,
         Jason Kerwin 34 Saint Paul MN
   2.  3M-10K                                    
            43:30   45:08   46:02   47:38   48:45 = 3:51:03
         Matt Mousel 33 Eau Claire WI, Diego Jurado 43 Woodbury MN, Scott
         Miller 39 St Paul MN, Maria Patterson 36 Eagan MN, Steve Martin 60
         Shoreview MN
   3.  UnitedHealth/Optum-10K                    
            42:49   47:21   48:11   48:38   48:59 = 3:55:58
         Matt Schwein 33 Edina MN, Alex Aristides 22 St. Louis Park MN, Michael
         Leclair 29 Eden Prairie MN, Eric McCorkle 22 Minneapolis MN, Meghan
         Flounlacker 24 Minneapolis MN
   4.  HealthPartners-10K                        
            44:27   45:11   48:57   50:10   50:41 = 3:59:26
         Michael Bowman 39 Eagan MN, Katie Thompson 33 Eden Prairie MN, Lindsay
         Bergstreser 35 Eagan MN, Tracy Newell 46 Inver Grove Height MN, Abby
         Miller 35 Minneapolis MN
   5.  Target-10k                                
            43:53   48:18   50:11   54:27   54:27 = 4:11:16
         Chris Uecker 43 Minnetonka MN, Kari Meiller 40 Chaska MN, Stephanie
         Erickson 26 Minneapolis MN, Hannah Haaland 22 Edina MN, Cydney Haaland
         25 Edina MN
   6.  Allina-10K                                
            47:04   48:10   50:01   53:37   55:38 = 4:14:30
         Glen Varns 42 Minneapolis MN, Carrie Gahr 27 Minneapolis MN, Amy
         Norquist 42 Minneapolis MN, David Tetley 52 Basalt CO, Lisa Scholl 51
         Coon Rapids MN
   7.  Two Harbors Investment 10k                
            49:20   52:35   52:43   52:50   53:32 = 4:21:00
         Kevin Weir 27 Minnetonka MN, Shawn Kelly 45 Plymouth MN, Germano
         Santos 32 Shoreview MN, Beth Petersen 37 Shoreview MN, Mike Moncur 47
         Plymouth MN
   8.  Medtronic-10K                             
            46:55   51:14   53:45   54:57   55:14 = 4:22:05
         Ryan Bowe 23 Minneapolis MN, Chee Pha 37 Brooklyn Park MN, Tricia
         Jensen 45 Blaine MN, Chris Edwards 44 Hugo MN, Katy Anderson 36
         Plymouth MN
   9.  Aeritae Consulting Group 10k              
            43:06   52:45   52:46   58:20   58:29 = 4:25:26
         Joe Schmitt 42 White Bear Lake MN, Rob Lande 34 Bloomington MN, Nick
         Pipho 30 Andover MN, Susan Rylance 46 Shakopee MN, Linda Schubring 42
         Minneapolis MN
  10.  Minneapolis Public Schools-10K            
            49:36   51:24   54:37   55:32   59:22 = 4:30:31
         Nathan Kennedy 31 Minneapolis MN, Ashley Firouzi 33 Saint Louis Park
         MN, Angie Powell 45 Minneapolis MN, Laura Rosemeier 39 Rogers MN,
         Peter Michaletz 27 Edina MN
  11.  HealthEast-10K                            
            50:23   50:23   50:25   50:30 1:10:00 = 4:31:41
         Beth Brown 41 Woodbury MN, Georgine Lowe 47 Woodbury MN, Andrea Larson
         45 Woodbury MN, Lindsay Laramy 25 Minneapolis MN, Jeff Radke 41
         Saint Paul MN
  12.  Wells Fargo-10K                           
            45:22   54:10   55:56   58:04   58:33 = 4:32:05
         Chris Halloran 44 Minneapolis MN, Jessica Reginek 38 Woodbury MN,
         David Brady 42 Chanhassen MN, Debra Kruckow 58 Minneapolis MN, Brian
         Madson 51 Minneapolis MN
  13.  Best Buy Run Club-10K                     
            44:07   55:02   56:57   58:46 1:00:02 = 4:34:54
         Michael Cowger 28 Minneapolis MN, Melissa Craig 35 Edina MN, Isaac
         Broberg 38 Edina MN, Kate Waxon 40 St. Paul MN, Brooke Jordan 36 55124
         MN
  14.  US Bank-10K                               
            43:01   48:10   55:52 1:03:29 1:05:10 = 4:35:42
         Karina Taylor 31 Saint Paul MN, John Gable 55 Woodbury MN, Marc Ruska
         42 Baldwin WI, Arun Muthya 45 Shakopee MN, Aruna Rajaram 40 Shakopee
         MN
  15.  Uponor - 10K                              
            45:24   55:41   57:20   58:17 1:02:50 = 4:39:32
         Diana Smirnova 34 Edina MN, Mark Skoog 47 Inver Grove Height MN, Ann
         Studnicka 39 Shakopee MN, Ann Solum 47 Apple Valley MN, Jennifer
         Martinson 46 Rosemount MN
  16.  Whittier Clinic-10K                       
            45:47   54:57   55:04   56:30 1:15:13 = 4:47:31
         Laura Kotowski 41 Saint Louis Park MN, Marianna Moss 37 Minneapolis MN,
         Ayham Moty 42 Minneapolis MN, Aneudy Nunez 36 Minneapolis MN, Jennifer
         Bjergaard 35 Minneapolis MN
  17.  St. Paul Public Schools-10K               
            44:24   59:14 1:03:44 1:04:01 1:07:52 = 4:59:15
         Kevin Warneke 36 Saint Paul MN, Kelly Kantack 44 Roseville MN, James
         Patterson 60 Saint Paul MN, Monica Fitzgerald 53 Maplewood MN, John
         Horton 37 Saint Paul MN
  18.  Fairview Health-10K                       
            54:34   57:31   57:31   58:25 1:11:38 = 4:59:39
         Kari Minnich 37 Golden Valley MN, Steve Deroche 45 Saint Paul MN, Kim
         Deroche 45 Saint Paul MN, Timothy Ryan 41 Wayzata MN, Kary Langenfeld
         49 Princeton MN
  19.  Thomson Reuters-10K                       
            55:19   55:48 1:13:12 1:13:13 1:26:14 = 5:43:46
         Casey Schultz 32 Saint Paul MN, Alejandro Medrano 45 Saint Paul MN,
         Matt Newman 34 Lakeville MN, Andrew Welter 32 Eagan MN, Karen
         Rasmussen 56 Minneapolis MN