Hope Gardens, St. Andrew, JA
4/29/2018











               EVERYONE'S A WINNER / RUNNING EVENTS 5K & 10K
                          Hope Botanical Gardens
                          Sunday, April 29, 2018


             ********** 10K RUN AWARDS **********

      ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1    40 Janetta Robinson    F  43 PACERS RUNNING CLU 00:47:12 
    2    11 Kadian Williams     F  35 DOUBLE MARCHERS    00:48:25 
    3   261 Kelly Ann Beckford  F  18 UCT STEPPAS        00:49:47 

        ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   246 Oshane Archibald    M  25 UCT STEPPAS        00:33:27 
    2   141 Ryon Chambers       M  38 ADVANCED INTEGRATE 00:35:54 
    3   255 Henry Thomas        M  23 UCT STEPPAS        00:37:12 


----------------------------------------------------------------------------
        TEAM CHAMPIONSHIP - 10K RUN
----------------------------------------------------------------------------

  1. 3:22:19 UCT STEPPAS                   (  40:28)
========================================
  1    33:27    246 Oshane Archibald    M 25 UCT STEPPAS                    
  2    37:12    255 Henry Thomas        M 23 UCT STEPPAS                    
  3    42:34    249 Gavin Francis       M 35 UCT STEPPAS                    
  4    43:41    247 Allay Ashman        M 29 UCT STEPPAS                    
  5    45:25    253 Curtis Miller       M 43 UCT STEPPAS                    

  2. 4:04:31 CONTINENTAL BAKING CO.        (  48:55)
========================================
  1    39:30    155 Sho-Wayne Edwards   M 35 CONTINENTAL BAKING CO.         
  2    47:10    157 Horace Hutchinson   M 28 CONTINENTAL BAKING CO.         
  3    49:17    160 Swaion Smith        M 28 CONTINENTAL BAKING CO.         
  4    53:33    154 Demar Edwards       M 26 CONTINENTAL BAKING CO.         
  5    55:01    153 Devro Dawkins       M 28 CONTINENTAL BAKING CO.         

  3. 4:05:04 PACERS RUNNING CLUB           (  49:01)
========================================
  1    41:10     48 Yasuyuki Koyano     M 47 PACERS RUNNING CLUB            
  2    47:10     40 Janetta Robinson    F 43 PACERS RUNNING CLUB            
  3    52:05    234 Tarik Weekes        M 34 PACERS RUNNING CLUB            
  4    52:15     32 Maura Barry Boyle   F 54 PACERS RUNNING CLUB            
  5    52:24    181 Helga Marzouca      F 51 PACERS RUNNING CLUB 
  
    

          ********** 5K RUN AWARDS **********

      ********** FEMALE OVERALL  RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   922 Juliet Pommells     F  41                    00:23:25 
    2   679 Maureen Robinson    F  42 PACERS RUNNING CLU 00:23:56 
    3  1824 Annakay Edwards     F  26                    00:25:08 

      ********** MALE OVERALL  RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  1810 Garfield Gordon     M  21 UCT STEPPAS        00:14:57 
    2  1505 Kemar Leslie        M  30 RAINFOREST SEAFOOD 00:16:25 
    3  1811 Jerome Kirby        M  24 UCT STEPPAS        00:16:57

          
----------------------------------------------------------------------------
       TEAM CHAMPIONSHIP - 5K RUN
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:41:34 UCT STEPPAS                   (  20:19)
========================================
  1    14:56   1810 Garfield Gordon     M 21 UCT STEPPAS                    
  2    16:56   1811 Jerome Kirby        M 24 UCT STEPPAS                    
  3    19:11   1813 Garfield Simmonds   M 22 UCT STEPPAS                    
  4    23:02   1812 Rajae Morgan        M 20 UCT STEPPAS                    
  5    27:29   1809 Jermaine Faulkner   M 18 UCT STEPPAS                    

  2. 1:48:42 RAINFOREST SEAFOODS A         (  21:45)
========================================
  1    16:24   1505 Kemar Leslie        M 30 RAINFOREST SEAFOODS A          
  2    20:08   1506 Rasheem Samuels     M 24 RAINFOREST SEAFOODS A          
  3    20:49   1498 Phillip Barrett     M 28 RAINFOREST SEAFOODS A          
  4    25:03   1494 Alison Sutherland   F 48 RAINFOREST SEAFOODS A          
  5    26:18   1503 Craig Haughton      M 31 RAINFOREST SEAFOODS A          

  3. 1:56:34 FITNESS ZONE                  (  23:19)
========================================
  1    21:54    604 Ralez Sergeant      M 38 FITNESS ZONE                   
  2    22:37    601 Phillip Mohan       M 35 FITNESS ZONE                   
  3    22:53    598 Jermaine Bryan      M 29 FITNESS ZONE                   
  4    23:40    599 Stephen Chin        M 41 FITNESS ZONE                   
  5    25:30    603 Akeil Russel        M 22 FITNESS ZONE 


        ********** 5K STROLLER AWARDS **********

      ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  1041 Ghana Samuda        F  32                    00:41:10 

      ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  1578 Ching Chin Lee      M  31                    00:28:30 
                  


 ********** JAMAICA MOVES' TOP VIP & GUIDE DUO **********

Place Bib   Name                S Age Team               Time    
===== ===== =================== = === ================ ======== 
    1  1916 Tevin Blake         M  15 JSB BLIND        00:26:34 
    2  2049 Floyd Morris        M  48                  00:33:44 + 2047 / Donovan Jacas
    3  1921 Daniel Garvey       M  14 JSB BLIND        00:36:53 + 1924 / Damaine Riley 


                ********** 5K WALK AWARDS **********

           ********** FEMALE OVERALL  RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  5429 Paula Sinclair      F  43 UCT STEPPAS        00:31:55 
    2  5052 Anna-Kay Swaby      F  29 SHIZZLEFIT         00:32:29 
    3  5036 Kenecia McDonald    F  35 NCU 91FM           00:36:13 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  5040 Duwell Allen        M  29 NCU 91FM           00:24:44 
    2  5253 Lenworth Hunter     M  49                    00:27:17 
    3  5521 Christopher Maxam   M     BODY BY KURT       00:27:36 



----------------------------------------------------------------------------
       PARTICIPATON
----------------------------------------------------------------------------

Largest Participating Team - Rainforest Seafoods 62 persons