St. Joseph, MN
5/12/2018











                           LAKE WOBEGON MARATHON
                              St. Joseph, MN
                               May 12, 2018
                                 MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Braden Richardson        33 M   Byron              MN 2:45:52.07 
    2 William McGinnis         38 M   Madison            SD 2:54:44.45 
    3 Bryan Larison            34 M   Minneapolis        MN 2:55:07.75 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Wanda Gau                55 F   Little Falls       MN 3:05:43.22 
    2 Rachel Rice              38 F   Durham             NC 3:12:56.86 
    3 Sarah Schmidt-Dannert    18 F   Shoreview          MN 3:19:32.44 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Matt Binsfeld            42 M   Saint Stephen      MN 3:02:16.56 
    2 David Norton             43 M   Minneapolis        MN 3:06:23.96 
    3 Robert Day               52 M   Medina             MN 3:10:51.29 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Kris Pearson             40 F   Wykoff             MN 3:23:37.41 
    2 Mary Chestolowski        46 F   Rochester          MN 3:24:36.07 
    3 Tara Wagner              44 F   Edina              MN 3:27:29.80 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Eric Janssen             23 M   Saint Cloud        MN 3:37:02 
    2 Noah Becker              20 M   Browerville        MN 4:09:26 
    3 Kevin Chem               19 M   Savage             MN 5:37:39 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Sarah Schmidt-Dannert    18 F   Shoreview          MN 3:19:16 
    2 Brooke Lorentz           19 F   Sauk Rapids        MN 3:29:32 
    3 Krystal Klander          21 F   Iron               MN 3:34:31 
    4 Claire Roth              20 F   Victoria           MN 3:55:10 
    5 Megan Lavergne           20 F   Cold Spring        MN 3:58:38 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Matt Axelrod             26 M   St. Louis Park     MN 3:10:24 
    2 Jonathan Frank           29 M   Bloomington        MN 3:11:52 
    3 Riley Moynihon           29 M   Minneapolis        MN 3:14:14 
    4 Kurtis Rahkola           28 M   Minneapolis        MN 3:34:34 
    5 Blake Huppert            27 M   Wasilla            AK 3:40:48 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Kelli Swenson            29 F   Woodbury           MN 3:26:28 
    2 Brittany Markgren        29 F   Superior           WI 3:29:34 
    3 Sarah Lancour            29 F   Janesville         WI 3:37:00 
    4 Ashley Staley            27 F   Minneapolis        MN 3:55:27 
    5 Kristen Werner           28 F   Minneapolis        MN 4:10:46 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Bryan Larison            34 M   Minneapolis        MN 2:55:06 
    2 Evan Richardson          31 M   Rochester          MN 2:58:40 
    3 Bradley Sipley           33 M   Minneapolis        MN 2:59:24 
    4 Matthew Barnabei         34 M   Chaska             MN 3:09:11 
    5 Justin Youngblom         33 M   Woodbury           MN 3:10:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Sophia Wagner            30 F   St. Paul           MN 3:29:50 
    2 Miranda Klobe            31 F   Apple Valley       MN 3:30:25 
    3 Emily Deutsch            31 F   Rock Rapids        IA 3:30:29 
    4 Mandy Stoesz             33 F   Buffalo            MN 3:54:44 
    5 Heidi Nistler            33 F   Eden Prairie       MN 3:57:21 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 William McGinnis         38 M   Madison            SD 2:54:44 
    2 Jamie Steidl             39 M   Fargo              ND 2:59:28 
    3 Karsten Finseth          38 M   Lakeville          MN 3:01:02 
    4 Tyler Thomas             38 M   Plymouth           MN 3:05:05 
    5 Michael Hess             37 M   Minneapolis        MN 3:05:19 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Rachel Rice              38 F   Durham             NC 3:12:54 
    2 Shannon Dunlay           39 F   Rochester          MN 3:27:29 
    3 Brittany Henning         37 F   Elysian            MN 3:31:01 
    4 Farrah Machula           38 F   Saint Cloud        MN 3:40:28 
    5 Melany Swenson           35 F   Saint Cloud        MN 3:42:41 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 David Norton             43 M   Minneapolis        MN 3:06:22 
    2 Pete Sanchez             43 M   Minneapolis        MN 3:14:52 
    3 Ryan Arnholt             40 M   Shoreview          MN 3:15:15 
    4 Chang Liu                44 M   Austin             TX 3:16:43 
    5 Brian Warzecha           41 M   Alexandria         MN 3:18:41 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Tara Wagner              44 F   Edina              MN 3:27:25 
    2 Jennifer Sjoberg         40 F   Isanti             MN 3:31:38 
    3 Jessica Feda             42 F   Rochester          MN 3:32:02 
    4 Stephanie Peterson       41 F   Apple Valley       MN 3:38:41 
    5 Bridget Carter           41 F   Rochester          MN 3:39:07 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Karl Mische              49 M   Fridley            MN 3:14:25 
    2 Russell Groebner         49 M   Mapleton           MN 3:17:37 
    3 Jim Browning             46 M   Rosemount          MN 3:17:57 
    4 Dave Schwartz            47 M   Sartell            MN 3:20:00 
    5 Jason Byers              45 M   Minneapolis        MN 3:21:09 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Mary Chestolowski        46 F   Rochester          MN 3:24:31 
    2 Cheryl Lang              49 F   West Salem         WI 3:36:22 
    3 Stacia Kautzer           45 F   Oronoco            MN 3:36:23 
    4 Shireen Mahabadi         46 F   Victoria           MN 3:37:52 
    5 Jennifer Kamm            47 F   Plymouth           MN 3:41:41 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Robert Day               52 M   Medina             MN 3:10:48 
    2 Brent Gustafson          52 M   Ham Lake           MN 3:21:50 
    3 Dale Pfrimmer            50 M   Rochester          MN 3:23:50 
    4 Andrew Galbus            52 M   Rochester          MN 3:24:31 
    5 John Kingston            53 M   West Dundee        IL 3:27:05 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Linda Kobilarcsik        54 F   Chanhassen         MN 3:34:58 
    2 Michele Grieves          54 F   North Attleboro    MA 3:56:00 
    3 Claudia Schmidt-Dannert  52 F   Shoreview          MN 4:02:02 
    4 Jolene Krsiean           52 F   St. Cloud          MN 4:26:04 
    5 Deanne Johnson           50 F   Paynesville        MN 4:34:42 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 John Raitor              55 M   Buffalo            MN 3:19:29 
    2 Joe Klein                56 M   Richmond           MN 3:27:34 
    3 Joe Smedsrud             55 M   Minneapolis        MN 3:30:29 
    4 Tom Hunsberger           57 M   Rochester          MN 3:37:11 
    5 David Deutsch            55 M   Maple Grove        MN 3:37:13 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Cindy Lewandowski        56 F   Sartell            MN 3:41:01 
    2 Waynette Saul            58 F   Cedar Falls        IA 4:03:34 
    3 Renee Saxman             57 F   Visalia            CA 4:12:37 
    4 Sonja Kranz              55 F   Rochester          MN 4:23:11 
    5 Dot Lauer                57 F   Northfield         MN 4:46:39 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Ken English              62 M   Stewartville       MN 3:30:14 
    2 James Amundson           62 M   St Louis Park      MN 3:51:29 
    3 Rick Hlebain             67 M   St Joseph          MN 3:54:41 
    4 Dave Eide                60 M   Kasson             MN 4:04:12 
    5 Stanley Hup              63 M   Northfield         MN 4:05:29 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Mary Alice Purcell       60 F   Bloomington        MN 4:19:33 
    2 Katherine Adams          61 F   Rice               MN 4:25:52 
    3 Sara Cherne              69 F   Duluth             MN 4:53:14 
    4 Barbara Gregory          61 F   Richmond           MN 5:06:56 
    5 Doris Baltes             61 F   New Hampton        IA 5:08:24 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Dave Trefethen           70 M   Monticello         MN 4:23:31 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================