Hartford, SD
6/23/2018











                                                       DAKOTAMAN TRIATHLON - KIDS
                                             Wall Lake Park - Hartford, SD - June 23, 2018
                                                                    
   


================================================================================================================================================
                                                        BOYS AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Trn1 Rank  Bike    Trn2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  217 Evan Mahrous            Sioux Falls        SD  12    1  3:16  0:20    1    5:47  0:22    1    6:18   16:02 
    2  214 Lane Knutson            Sioux Falls        SD  14    2  3:36  0:24    2    6:10  0:23    2    6:36   17:07 
    3  212 Daniel Jensen           Sioux Falls        SD  14    5  4:01  0:34    4    6:39  0:19    3    7:44   19:16 
    4  230 Connor Bates            Colman             SD  14    4  3:58  0:47    3    6:29  0:19    4    7:56   19:26 
    5  211 Andrew Jensen           Sioux Falls        SD  13    3  3:46  0:43    5    7:19  0:24    5    8:06   20:17 

================================================================================================================================================
                                                        GIRLS AGE GROUP  12 - 14
                                                200 Yard Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Trn1 Rank  Bike    Trn2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  228 Mia Wentzy              Sioux Falls        SD  12    3  3:41  0:23    1    6:09  0:24    1    6:27   17:01 
    2  208 Gracie Gruber           Brandon            SD  12    1  3:28  0:23    2    6:10  0:23    2    7:01   17:23 
    3  221 Ruth Pardy              Sioux Falls        SD  12    2  3:37  1:15    4    7:47  0:26    3    7:15   20:18 
    4  233 Sydney Campbell         Sioux Falls        SD  13    4  5:28  1:06    3    7:29  0:21    4    7:34   21:56 

================================================================================================================================================
                                                         BOYS AGE GROUP  9 - 11
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Trn1 Rank  Bike    Trn2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  210 Ryan Jencks             Wentworth          SD  10    2  2:21  0:42    1    6:28  0:23    2    3:48   13:41 
    2  204 Ethan Degeest           Tea                SD  11    1  2:12  0:30    2    6:53  0:24    4    3:56   13:54 
    3  234 Levi Schroeder          Marion             SD  11    3  2:22  1:27    4    8:11  0:11    5    4:06   16:15 
    4  227 Cooper Strande          Sioux Falls        SD   9    4  2:54  0:38    3    8:05  0:30    8    4:51   16:56 
    5  201 Orlando Aadland         Sioux Falls        SD   9    5  2:57  1:16    6    8:33  0:21    6    4:12   17:17 
    6  224 Caleb Schroeder         Marion             SD   9    6  3:04  1:14    5    8:32  0:40    3    3:55   17:23 
    7  232 Ronan Campbell          Sioux Falls        SD  11    7  3:28  1:07    7    8:37  0:28    7    4:23   18:02 
    8  236 Sean Engst              Aberdeen           SD  10    8  3:50  0:59    8   13:53  0:13    1    2:42   21:33 

================================================================================================================================================
                                                        GIRLS AGE GROUP  9 - 11
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Trn1 Rank  Bike    Trn2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  216 Siri Knutson            Sioux Falls        SD   9    5  2:29  0:33    1    7:01  0:21    1    3:50   14:12 
    2  229 Addison Bates           Colman             SD  11    2  2:21  0:37    2    7:38  0:18    2    3:52   14:44 
    3  218 Chloe Mathiesen         Harrisburg         SD  11    4  2:29  0:32    4    7:42  0:22    5    4:16   15:19 
    4  213 Sarah Jensen            Sioux Falls        SD  11    3  2:23  0:56    3    7:40  0:24    4    4:13   15:33 
    5  220 Klaire Oehlke           Sioux Falls        SD  11    1  2:20  0:29    6    8:52  0:26    6    5:01   17:07 
    6  202 Audrey Bormann          Sioux Falls        SD   9    6  2:55  1:01    7    9:20  0:31    3    4:03   17:47 
    7  223 Grace Remmers           Watertown          SD  11    7  3:04  1:07    5    8:31  0:26    7    9:49   22:56 

================================================================================================================================================
                                                       BOYS AGE GROUP  8 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Trn1 Rank  Bike    Trn2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    2  222 Thomas Pardy            Sioux Falls        SD   8    2  1:41  1:10    2    3:13  0:26    2    2:20    8:47   
    1  219 Kade Oehlke             Sioux Falls        SD   8    1  1:34  0:33    5    4:25  0:20    1    1:58    8:48   
    3  225 Sam Schroeder           Marion             SD   6    3  1:46  1:03    3    3:30  0:21    4    2:48    9:27   
    4  235 Micheal Luetjen         Harrisburg         SD   7    4  1:52  1:14    4    3:38  0:23    3    2:31    9:37   
    5  209 Ryker Hulst             Dedham             IA   7    6  2:54  2:23    1    3:02  0:40    5    2:59   11:56   
    6  203 Emmett Degeest          Tea                SD   8    5  2:29  0:26    6    7:02  0:24    6    3:50   14:09 

================================================================================================================================================
                                                       GIRLS AGE GROUP  8 - UNDER
                                               50 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Trn1 Rank  Bike    Trn2 Rank    Run  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ ======= 
    3  226 Cate Strande            Sioux Falls        SD   7    2  1:49  0:42    1    2:23  0:19    1    1:05    6:18 
    1  205 Evelyn Degeest          Tea                SD   6    1  1:47  0:56    2    3:03  0:29    2    2:14    8:27  
    2  206 Tori Gassen             Sioux Falls        SD   8    3  1:52  0:53    3    3:24  0:25    5    2:37    9:09  
    4  215 Lila Knutson            Sioux Falls        SD   5    5  2:28  1:10    5    3:39  0:49    3    2:18   10:22  
    5  207 Emma Gruber             Brandon            SD   6    4  2:00  1:52    4    3:36  0:51    4    2:20   10:37  
    6  231 Kate Bates              Colman             SD   5    6  2:33  1:13    6    5:41  0:41    6    3:19   13:25  


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: KIDS
================================================================================================================================================
Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Trn1 Rank  Bike    Trn2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======

Total Registered:                         36
Number of Male   Finishers:               19
Number of Female Finishers:               17
Did not Finish Race or Did Not Start:      0