Hope Gardens, St. Andrew, JA
6/17/2018











 EVERYONE'S A WINNER / THE BEST DRESSED CHICKEN 5K & 10K
            Hope Botanical Gardens
            Sunday, June 17, 2018

   ********** 10K RUN AWARDS **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3973 Jozanne Harris      F  37 JAMDAMMERS         00:47:16 
    2  3831 Janetta Robinson    F  43 PACERS RUNNING CLU 00:48:10 
    3  3914 Pauline Murphy      F  39 JAMDAMMERS         00:48:59 

********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1    23 Oshane Archibald    M  25 UCT STEPPAS        00:34:05 
    2  3874 Ryon Chambers       M  38 ADVANCED INTEGRATE 00:34:16 
    3    30 Henry Thomas        M  23 UCT STEPPAS        00:35:44 


     ********** 5K RUN AWARDS **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  2852 Llori Sharpe        F  17                    00:19:08 
    2  4629 Sherona Stewart     F  20 UCT STEPPAS        00:22:16 
    3  2820 Annakay Edwards     F  26                    00:23:40 

********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  4633 Garfield Gordon     M  20 UCT STEPPAS        00:15:24 
    2  3420 Kemar Leslie        M  30 RAINFOREST SEAFOOD 00:16:11 
    3  4636 Jerome Kirby        M  24 UCT STEPPAS        00:16:15 


 ********** 5K WALK AWARDS **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  8186 Anna-Kay Swaby      F  29 SHIZZLEFIT         00:31:02 
    2  8675 Paula Sinclair      F  44 UCT STEPPAS        00:31:52 
    3  8167 Shanessa Hall       F  19 NCU91FM            00:34:50 

********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  8178 Duwell Allen        M  29 NCU91FM            00:24:56 
    2  8380 Lenworth Hunter     M  49                    00:27:55 
    3  8187 O'Shea Morgan       M  32 SHIZZLEFIT         00:28:33 



   ********** 5K STROLLER AWARDS **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3285 Karen Parsard       F  51 THE BEST DRESSED   00:18:48 

   
********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  4078 Richard McLeggan    M  31 JUST 4 FUN         00:22:53 




    ********** 1K KIDS AWARDS **********

********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1  3292 Zhana Wright        F   7
    2  4083 Gabrielle Wellingto F   6 RUN WID IT RUNNING 00:04:34 
    3  4492 Ruth-Ann Nembhard   F   7 NATIONAL BAKING CO 00:04:39 

 

********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1 3352  Miles Hanna         M  9  PACERS RUNNING CLUB
    2 2718  Cormac Corrigan     M  8  JAMDAMMERS
    3 2917 Aiden-Khallil Dale   M  8  JA. CIVIL AVIATION 00:04:13 



----------------------------------------------------------------
    TEAM CHAMPIONSHIP - 10K RUN
----------------------------------------------------------------

  1. 3:19:18 UCT STEPPAS                   (  39:52)
========================================
  1    34:04     23 Oshane Archibald    M 25 UCT STEPPAS                    
  2    35:43     30 Henry Thomas        M 23 UCT STEPPAS                    
  3    42:50     26 Gavin Francis       M 35 UCT STEPPAS                    
  4    42:57     24 Allay Ashman        M 30 UCT STEPPAS                    
  5    43:44     29 Curtis Miller       M 43 UCT STEPPAS                    

  2. 3:43:02 NATIONAL BAKING CO.           (  44:37)
========================================
  1    39:33     10 Showayne Edwards    M 36 NATIONAL BAKING CO.            
  2    42:48      8 Taffawa Dunchie     M 22 NATIONAL BAKING CO.            
  3    45:58     14 Swaion Smith        M 28 NATIONAL BAKING CO.            
  4    47:16      6 Kevin Brown         M 27 NATIONAL BAKING CO.            
  5    47:27     12 Horace Hutchinson   M 28 NATIONAL BAKING CO. 
 
 3. 3:45:04 PACERS RUNNING CLUB           (  45:01)
========================================
  1    38:56     45 David Dyke          M 43 PACERS RUNNING CLUB            
  2    40:32   3832 Yasuyuki Koyano     M 48 PACERS RUNNING CLUB            
  3    47:04   3922 Stephen Royes       M 38 PACERS RUNNING CLUB            
  4    48:07   3831 Janetta Robinson    F 43 PACERS RUNNING CLUB            
  5    50:25   3916 Karlene Blagrove    F 47 PACERS RUNNING CLUB             




-----------------------------------------------------------------
    TEAM CHAMPIONSHIP - 5K RUN
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:35:35 UCT STEPPAS                   (  19:07)
========================================
  1    15:20   4633 Garfield Gordon     M 20 UCT STEPPAS                    
  2    16:12   4636 Jerome Kirby        M 24 UCT STEPPAS                    
  3    20:08   4637 Garfield Simmonds   M 22 UCT STEPPAS                    
  4    21:44   4638 Ken Tait            M 26 UCT STEPPAS                    
  5    22:11   4629 Sherona Stewart     F 20 UCT STEPPAS                   

  2. 1:36:47 RAINFOREST SEAFOODS           (  19:22)
========================================
  1    16:11   3420 Kemar Leslie        M 30 RAINFOREST SEAFOODS            
  2    18:35   3427 Rasheem Samuels     M 25 RAINFOREST SEAFOODS            
  3    19:25   3412 Camal Ellis         M 23 RAINFOREST SEAFOODS            
  4    20:19   3399 Romain Baker        M 23 RAINFOREST SEAFOODS            
  5    22:17   3424 Nicholas McDonald   M 24 RAINFOREST SEAFOODS            

  3. 1:46:29 THE BEST DRESSED CHICKEN      (  21:18)
========================================
  1    18:42   3245 Adrian Tulloch      M 27 THE BEST DRESSED CHICKEN       
  2    20:48   3228 Cash McKenzie       M 21 THE BEST DRESSED CHICKEN       
  3    21:23   3216 Dervin Campblell    M 27 THE BEST DRESSED CHICKEN       
  4    21:33   4080 Richard Barnett     M    THE BEST DRESSED CHICKEN       
  5    24:03   3214 Victor Bogle        M 31 THE BEST DRESSED CHICKEN



********** ROY THOMAS TROPHY - 10 CLUB CHAMPIONSHIP AWARDS **********

1. UCT STEPPAS                - 20PTS

2. PACERS RUNNING CLUB        - 18PTS

3. JAMDAMMERS                 - 16PTS