Monticello, MN
7/21/2018











                                                        BERTRAM BLAST TRIATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 21, 2018
                                        1/3 Mile Swim - 6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/16      4 Sam Janicki             Mound              MN  32 M     2  8:03  1:23  0:56    3   28:07 12.8  0:32    5   21:51  7:17   59:27 
    2   1/14    128 Luke Nelson             Ramsey             MI  44 M    21 10:17  1:46  1:15    1   26:29 13.6  0:35    2   21:00  7:00   59:34 
    3   2/16      1 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  38 M     7  9:04  1:33  1:26    4   28:15 12.7  0:41    4   21:49  7:17 1:01:14 
    4   3/16     22 Ross Golla              Minnetonka         MN  39 M    32 11:00  1:53  0:32    9   29:11 12.3  0:33    1   20:29  6:50 1:01:43 
    5   1/9       6 Tim Bode                Buffalo            MN  50 M     1  8:01  1:23  0:53    7   28:53 12.5  0:48   10   23:24  7:48 1:01:56 
    6   4/16     10 Nathan Arvidson         Andover            MN  34 M    20 10:02  1:43  1:12    2   27:36 13.0  1:09    7   22:24  7:28 1:02:21 
    7   5/16     11 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  38 M     8  9:33  1:38  1:04   10   29:37 12.2  0:24    6   22:12  7:24 1:02:49 
    8   6/16      8 John Kallemeyn          Big Lake           MN  32 M    34 11:07  1:54  1:38    5   28:17 12.7  0:27    3   21:43  7:15 1:03:11 
    9   7/16      5 Mike Ladendorf          Farmington         MN  36 M    17  9:56  1:42  0:44   11   29:37 12.2  0:32    8   23:00  7:40 1:03:48 
   10   1/5       7 Joseph Martin           Ramsey             MN  22 M    47 12:02  2:04  1:03    6   28:21 12.7  0:33   11   24:03  8:01 1:06:01 
   11   2/14    125 Michael Hankee          Lake Elmo          MI  41 M     9  9:36  1:39  0:44   23   32:02 11.2  0:34   14   24:22  8:08 1:07:17 
   12   8/16     62 Andrew Gislason         Owatonna           MN  37 M    18  9:57  1:42  1:08   16   30:26 11.8  0:47   17   25:15  8:25 1:07:32 
   13   9/16     12 Andrew Lehto            Thunder Bay        ON  38 M    28 10:47  1:51  1:09   12   29:48 12.1  0:39   19   26:00  8:40 1:08:21 
   14   1/4      28 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  50 F    16  9:53  1:42  1:17   13   29:58 12.0  0:58   20   26:16  8:46 1:08:21 
   15   1/10    124 Diane Hankee            Lake Elmo          MI  41 F    12  9:47  1:41  0:55   33   34:36 10.4  0:20    9   23:10  7:44 1:08:46 
   16   3/14    131 Brad Spry               Walker             MI  49 M    14  9:52  1:41  1:17   21   31:36 11.4  0:41   21   26:20  8:47 1:09:44 
   17   2/5       3 Tyson Molitor           Belgrade           MN  29 M    15  9:53  1:42  1:03   30   33:48 10.7  0:53   12   24:11  8:04 1:09:46 
   18   1/10     41 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  38 F    27 10:45  1:51  0:44   27   33:18 10.8  0:33   15   24:38  8:13 1:09:56 
   19   2/9      30 Craig Harrison          Aberdeen           SD  58 M    13  9:50  1:41  0:55   15   30:17 11.9  1:09   28   27:50  9:17 1:09:59 
   20   2/4      27 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  50 F    24 10:33  1:48  1:02   14   30:06 12.0  0:54   32   28:33  9:31 1:11:06 
   21   3/5     132 Aaron Burroughs         Champlin           MI  27 M     5  8:56  1:32  2:41    8   29:07 12.4  1:10   35   29:19  9:47 1:11:11 
   22   2/10     42 Lyndsay Hupka           Thunder Bay        ON  39 F    31 10:59  1:53  1:28   18   30:38 11.8  0:47   26   27:24  9:08 1:11:15 
   23  10/16     35 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  35 M    11  9:41  1:40  1:16   20   31:12 11.5  0:30   33   28:48  9:36 1:11:25 
   24   4/14     63 Craig Kurtz             Blaine             MN  48 M    22 10:19  1:46  1:02   25   32:35 11.0  0:36   24   27:15  9:05 1:11:45 
   25   2/10     26 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  48 F    38 11:21  1:57  1:16   24   32:12 11.2  1:00   23   26:28  8:50 1:12:15 
   26  11/16     40 Peter Rhodes            Owatonna           MN  37 M     6  9:04  1:33  1:56   29   33:35 10.7  0:15   31   28:28  9:30 1:13:17 
   27   5/14     24 Jim Guenter             Saint Paul         MN  48 M     3  8:50  1:31  0:37   53   39:10  9.2  0:29   13   24:19  8:07 1:13:23 
   28  12/16     32 Robert Ibler            Minneapolis        MN  30 M    10  9:40  1:39  0:53   32   34:17 10.5  0:38   30   28:05  9:22 1:13:32 
   29   3/10     57 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38 F     4  8:53  1:31  0:59   26   33:12 10.8  0:35   40   30:28 10:10 1:14:05 
   30   4/5      31 Dustin Renner           Mapleton           ND  29 M    19 10:01  1:43  2:37   41   36:03 10.0  0:44   16   25:03  8:21 1:14:26 
   31   1/4      36 Caden Zens              Delano             MN  13 M    35 11:09  1:55  2:02   36   35:24 10.2  0:41   22   26:26  8:49 1:15:39 
   32   3/9      29 Patrick Butler          Minneapolis        MN  56 M    45 11:58  2:03  2:00   22   31:57 11.3  1:17   37   29:47  9:56 1:16:57 
   33   4/10     38 Molly Uecker            Buffalo            MN  35 F    23 10:19  1:46  1:18   47   38:21  9.4  0:43   27   27:26  9:09 1:18:05 
   34   4/9      44 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  52 M    43 11:45  2:01  2:41   34   34:39 10.4  1:31   29   28:01  9:21 1:18:35 
   35   6/14     59 Mitchell Irwin          Hastings           MN  42 M    44 11:51  2:02  3:06   40   36:03 10.0  0:31   25   27:16  9:06 1:18:44 
   36   2/4      37 Justin Zens             Delano             MN  13 M    36 11:14  1:55  1:56   54   39:45  9.1  0:28   18   25:29  8:30 1:18:50 
   37   5/9      68 Micheal Thompson        St. Paul           MN  59 M    53 13:22  2:17  2:27   19   30:51 11.7  1:25   43   31:56 10:39 1:19:58 
   38   7/14     25 Craig Laing             Minnetonka         MN  48 M    49 12:16  2:06  2:12   17   30:27 11.8  0:50   54   34:33 11:31 1:20:17 
   39   5/10     34 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  34 F    30 10:56  1:52  1:11   45   37:41  9.6  0:46   38   29:52  9:58 1:20:24 
   40  13/16     39 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  35 M    29 10:53  1:52  2:24   31   34:13 10.5  1:02   47   32:18 10:46 1:20:49 
   41   6/9      66 Wayne Cerven            Thunder Bay        ON  53 M    65 15:07  2:35  2:06   37   35:36 10.1  0:34   34   28:50  9:37 1:22:11 
   42   8/14     64 Andrew Sawyer           Chanhassen         MN  49 M    40 11:35  1:59  2:24   35   34:52 10.3  1:16   48   32:30 10:50 1:22:34 
   43  14/16     48 Gunther Langhart        Eden Prairie       MN  33 M    42 11:43  2:00  4:34   38   35:40 10.1  0:57   39   30:05 10:02 1:22:57 
   44   9/14     23 Jeff Brueggeman         Ballwin            MO  44 M    41 11:37  1:59  1:30   28   33:21 10.8  1:04   60   36:00 12:00 1:23:30 
   45   3/10     58 Sally Knapp             Carver             MN  40 F    54 13:24  2:18  1:04   44   36:29  9.9  0:41   44   32:15 10:45 1:23:51 
   46   1/2      96 Randall Brandt          Rosemount          MN  61 M    58 14:09  2:25  0:36   46   37:55  9.5  0:20   42   31:55 10:39 1:24:52 
   47   3/4      67 Chris Haukos            Saint Cloud        MN  53 F    37 11:15  1:56  0:34   52   39:04  9.2  1:04   51   33:11 11:04 1:25:07 
   48   7/9      93 David Barlow            Maple Grove        MN  55 M    50 12:17  2:06  2:05   42   36:11  9.9  0:31   52   34:11 11:24 1:25:13 
   49   4/10    127 Tina Olson              Apple Valley       MI  42 F    26 10:44  1:50  1:37   39   35:42 10.1  1:49   61   36:29 12:10 1:26:20 
   50   5/10     43 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  47 F    46 12:00  2:03  1:21   56   40:13  9.0  0:24   56   35:23 11:48 1:29:21 
   51  10/14     61 Glen Varns              Minneapolis        MN  43 M    55 13:25  2:18  1:21   49   38:36  9.3  7:03   36   29:25  9:49 1:29:47 
   52  11/14    135 Matthew Arveson         Boulder            CO  44 M    48 12:03  2:04  2:26   59   40:54  8.8  0:23   62   36:33 12:11 1:32:19 
   53   1/2      91 Morgan Glissmeyer       Nowthen            MN  14 F    33 11:03  1:53  1:59   51   39:03  9.2  0:32   72   39:47 13:16 1:32:21 
   54   6/10     33 Kim Kelley              Minneapolis        MN  31 F    39 11:26  1:58  1:22   68   43:40  8.2  1:13   57   35:26 11:49 1:33:04 
   55   6/10     79 Leslie Nagel            Eagan              MN  42 F    61 14:44  2:31  3:04   65   42:38  8.4  1:13   49   32:44 10:55 1:34:21 
   56   8/9     101 Burt Arrigoni           Becker             MN  57 M    71 15:57  2:44  4:23   43   36:15  9.9  0:55   65   37:41 12:34 1:35:10 
   57   7/10     92 Carole Norris           Saint Paul         MN  48 F    70 15:47  2:42  4:56   55   40:02  9.0  1:27   50   33:08 11:03 1:35:18 
   58   7/10     73 Heather Arbanella       Monticello         MN  38 F    63 15:03  2:35  2:27   69   45:55  7.8  0:34   41   31:37 10:33 1:35:34 
   59  15/16    133 Callen Weispfennig      Monticello         MI  32 M    57 14:06  2:25  1:24   61   41:33  8.7  0:59   68   37:49 12:37 1:35:50 
   60   5/5      46 Carl Hipp               Saint Paul         MN  29 M    51 12:50  2:12  2:03   66   43:32  8.3  0:17   64   37:34 12:32 1:36:14 
   61   1/3      47 Jamie Kelly             Saint Paul         MN  29 F    60 14:29  2:29  2:19   60   41:18  8.7  0:21   67   37:48 12:36 1:36:14 
   62  12/14    100 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  47 M    52 13:15  2:16  1:50   58   40:39  8.9  0:41   73   40:07 13:23 1:36:30 
   63   1/3      97 Nancy Bauer             Champlin           MN  70 F    62 14:53  2:33  2:51   64   42:29  8.5  1:15   55   35:13 11:45 1:36:39 
   64   2/3      95 Cathy Torgerson         Rochester          MN  60 F    56 13:43  2:21  2:30   50   39:00  9.2  2:17   74   40:12 13:24 1:37:40 
   65  13/14     76 Brent Nygaard           Monticello         MN  40 M    75 17:01  2:55  2:01   67   43:32  8.3  1:21   53   34:12 11:24 1:38:05 
   66   3/4      89 Dean Glissmeyer         Nowthen            MN  12 M    73 16:21  2:48  3:22   62   42:20  8.5  0:50   59   35:53 11:58 1:38:44 
   67   2/3     134 Lauren Harville         Minneapolis        MI  29 F    79 18:47  3:13  4:45   57   40:22  8.9  1:06   63   36:37 12:13 1:41:36 
   68   8/10     77 Jennifer Berthiaume     South Haven        MN  41 F    67 15:22  2:38  3:41   76   51:54  6.9  1:00   45   32:17 10:46 1:44:12 
   69   2/2      70 Emma Berthiaume         South Haven        MN  18 F    68 15:22  2:38  3:42   77   51:56  6.9  0:56   46   32:18 10:46 1:44:12 
   70   9/10     75 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  40 F    74 16:23  2:48  3:22   63   42:24  8.5  0:46   76   42:27 14:09 1:45:19 
   71   9/9      94 Jeffrey Will            Rogers             MN  56 M    59 14:13  2:26  2:56   48   38:28  9.4  1:06   79   48:42 16:14 1:45:22 
   72   4/4      90 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  13 M    25 10:37  1:49  2:23   73   49:15  7.3  0:48   78   43:27 14:29 1:46:29 
   73  14/14    105 Charlie Gaulke          Monticello         MN  47 M    76 17:14  2:57  2:32   72   49:07  7.3  0:37   69   38:50 12:57 1:48:18 
   74   8/10     72 Lindsey Hangsleben      Circle Pines       MN  34 F    64 15:06  2:35  2:05   78   53:34  6.7  0:52   66   37:42 12:34 1:49:18 
   75   2/2      98 Stephen (ste Paladie    Plymouth           MN  75 M    69 15:41  2:41  2:40   70   48:01  7.5  1:56   77   42:46 14:16 1:51:02 
   76  16/16     99 Dave Bohmann            Saint Louis Park   MN  39 M    82 21:19  3:39  2:41   71   48:23  7.4  1:21   70   39:15 13:05 1:52:57 
   77   3/3     110 Shawn Hipp              Saint Paul         MN  61 F    78 18:39  3:11  2:43   75   50:40  7.1  0:50   75   41:02 13:41 1:53:51 
   78   3/3     102 Molly Brant             Roseville          MN  26 F    80 19:10  3:17  6:28   74   50:31  7.1  2:23   58   35:35 11:52 1:54:07 
   79   9/10    107 Brenda Fischbach        Lino Lakes         MN  35 F    81 19:16  3:18  6:12   79   54:08  6.7  0:41   71   39:20 13:07 1:59:35 
   80  10/10     78 Shannon Reagan          Monticello         MN  41 F    66 15:21  2:38  0:55   81 1:12:16  5.0  0:40   80   49:59 16:40 2:19:10 
   81  10/10    103 Becky Hampton           Little Canada      MN  32 F    77 18:25  3:09  7:06   80 1:10:25  5.1  1:21   81   51:51 17:17 2:29:07 
   82   4/4     109 Jan O'Neill             Maplewood          MN  59 F    72 16:02  2:45  6:24   82 1:14:12  4.9  0:40   82   52:08 17:23 2:29:24 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== =============================================  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    9 Blue Barry                                       6 11:41  2:00  0:20    2   31:40 11.4  0:21    1   24:16  8:06 1:08:15 
           Johanna Ficatier , Josh Ruhnke , Johanna Ficatier      
    2   13 Beer & Cupcakes                                  5 11:04  1:54  1:54    1   31:18 11.5  0:27    3   26:45  8:55 1:11:25 
           Tom Segar , Tom Segar , Michelle Modrijan              
    3   69 Sons of Thor                                     3 10:19  1:46  0:49    3   38:58  9.2  0:50    2   24:46  8:16 1:15:39 
           Ira Thorson , Ira Thorson , Chris Thorson              
    4   74 Team Fabulosa                                    1  9:47  1:41  0:21    4   41:32  8.7  1:02    4   30:57 10:19 1:23:36 
           Liz Hirschman , Samantha Altman , Grace Latourelle     
    5    2 Montevideans                                     4 10:46  1:51  2:00    6   45:09  8.0  0:56    5   36:30 12:10 1:35:20 
           Sam Hathaway , Sam Hathaway , Lindsay Popovich         
    6  108 lovebirds                                        2  9:55  1:42  0:31    5   42:33  8.5  0:26    6   44:14 14:45 1:37:37 
           Warren Hegge , Ann Brummer , Ann Brummer               
    7  129 Vikings                                          7 14:59  2:34  0:54    7 1:01:58  5.8  1:06    7   55:06 18:22 2:14:01 
           Ray Arveson , Stephanie Arveson , Stephanie Arveson    


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: TRIATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  80 Tony Stack              Inver Grove Height MN  47 M      1 11:30  1:58  2:34    1   40:13  9.0                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tim Bode                Buffalo            MN  50 M    8:01  1:23 
    2 Sam Janicki             Mound              MN  32 M    8:03  1:23 
    3 Jim Guenter             Saint Paul         MN  48 M    8:50  1:31 
    4 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38 F    8:53  1:31 
    5 Aaron Burroughs         Champlin           MI  27 M    8:56  1:32 
    6 Peter Rhodes            Owatonna           MN  37 M    9:04  1:33 
    7 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  38 M    9:04  1:33 
    8 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  38 M    9:33  1:38 
    9 Michael Hankee          Lake Elmo          MI  41 M    9:36  1:39 
   10 Robert Ibler            Minneapolis        MN  30 M    9:40  1:39 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Luke Nelson             Ramsey             MI  44 M   26:29 13.6 
    2 Nathan Arvidson         Andover            MN  34 M   27:36 13.0 
    3 Sam Janicki             Mound              MN  32 M   28:07 12.8 
    4 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  38 M   28:15 12.7 
    5 John Kallemeyn          Big Lake           MN  32 M   28:17 12.7 
    6 Joseph Martin           Ramsey             MN  22 M   28:21 12.7 
    7 Tim Bode                Buffalo            MN  50 M   28:53 12.5 
    8 Aaron Burroughs         Champlin           MI  27 M   29:07 12.4 
    9 Ross Golla              Minnetonka         MN  39 M   29:11 12.3 
   10 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  38 M   29:37 12.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ross Golla              Minnetonka         MN  39 M   20:29  6:50 
    2 Luke Nelson             Ramsey             MI  44 M   21:00  7:00 
    3 John Kallemeyn          Big Lake           MN  32 M   21:43  7:15 
    4 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  38 M   21:49  7:17 
    5 Sam Janicki             Mound              MN  32 M   21:51  7:17 
    6 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  38 M   22:12  7:24 
    7 Nathan Arvidson         Andover            MN  34 M   22:24  7:28 
    8 Mike Ladendorf          Farmington         MN  36 M   23:00  7:40 
    9 Diane Hankee            Lake Elmo          MI  41 F   23:10  7:44 
   10 Tim Bode                Buffalo            MN  50 M   23:24  7:48 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    4 Sam Janicki             Mound              MN  32    2  8:03  1:23  0:56    3   28:07 12.8  0:32    5   21:51  7:17   59:27 
    2  128 Luke Nelson             Ramsey             MI  44   18 10:17  1:46  1:15    1   26:29 13.6  0:35    2   21:00  7:00   59:34 
    3    1 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  38    6  9:04  1:33  1:26    4   28:15 12.7  0:41    4   21:49  7:17 1:01:14 
    4   22 Ross Golla              Minnetonka         MN  39   23 11:00  1:53  0:32    9   29:11 12.3  0:33    1   20:29  6:50 1:01:43 
    5    6 Tim Bode                Buffalo            MN  50    1  8:01  1:23  0:53    7   28:53 12.5  0:48    9   23:24  7:48 1:01:56 
    6   10 Nathan Arvidson         Andover            MN  34   17 10:02  1:43  1:12    2   27:36 13.0  1:09    7   22:24  7:28 1:02:21 
    7   11 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  38    7  9:33  1:38  1:04   10   29:37 12.2  0:24    6   22:12  7:24 1:02:49 
    8    8 John Kallemeyn          Big Lake           MN  32   24 11:07  1:54  1:38    5   28:17 12.7  0:27    3   21:43  7:15 1:03:11 
    9    5 Mike Ladendorf          Farmington         MN  36   14  9:56  1:42  0:44   11   29:37 12.2  0:32    8   23:00  7:40 1:03:48 
   10    7 Joseph Martin           Ramsey             MN  22   33 12:02  2:04  1:03    6   28:21 12.7  0:33   10   24:03  8:01 1:06:01 
   11  125 Michael Hankee          Lake Elmo          MI  41    8  9:36  1:39  0:44   20   32:02 11.2  0:34   13   24:22  8:08 1:07:17 
   12   62 Andrew Gislason         Owatonna           MN  37   15  9:57  1:42  1:08   14   30:26 11.8  0:47   15   25:15  8:25 1:07:32 
   13   12 Andrew Lehto            Thunder Bay        ON  38   21 10:47  1:51  1:09   12   29:48 12.1  0:39   17   26:00  8:40 1:08:21 
   14  131 Brad Spry               Walker             MI  49   12  9:52  1:41  1:17   18   31:36 11.4  0:41   18   26:20  8:47 1:09:44 
   15    3 Tyson Molitor           Belgrade           MN  29   13  9:53  1:42  1:03   24   33:48 10.7  0:53   11   24:11  8:04 1:09:46 
   16   30 Craig Harrison          Aberdeen           SD  58   11  9:50  1:41  0:55   13   30:17 11.9  1:09   22   27:50  9:17 1:09:59 
   17  132 Aaron Burroughs         Champlin           MI  27    4  8:56  1:32  2:41    8   29:07 12.4  1:10   28   29:19  9:47 1:11:11 
   18   35 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  35   10  9:41  1:40  1:16   17   31:12 11.5  0:30   26   28:48  9:36 1:11:25 
   19   63 Craig Kurtz             Blaine             MN  48   19 10:19  1:46  1:02   21   32:35 11.0  0:36   20   27:15  9:05 1:11:45 
   20   40 Peter Rhodes            Owatonna           MN  37    5  9:04  1:33  1:56   23   33:35 10.7  0:15   25   28:28  9:30 1:13:17 
   21   24 Jim Guenter             Saint Paul         MN  48    3  8:50  1:31  0:37   39   39:10  9.2  0:29   12   24:19  8:07 1:13:23 
   22   32 Robert Ibler            Minneapolis        MN  30    9  9:40  1:39  0:53   26   34:17 10.5  0:38   24   28:05  9:22 1:13:32 
   23   31 Dustin Renner           Mapleton           ND  29   16 10:01  1:43  2:37   33   36:03 10.0  0:44   14   25:03  8:21 1:14:26 
   24   36 Caden Zens              Delano             MN  13   25 11:09  1:55  2:02   29   35:24 10.2  0:41   19   26:26  8:49 1:15:39 
   25   29 Patrick Butler          Minneapolis        MN  56   32 11:58  2:03  2:00   19   31:57 11.3  1:17   30   29:47  9:56 1:16:57 
   26   44 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  52   30 11:45  2:01  2:41   27   34:39 10.4  1:31   23   28:01  9:21 1:18:35 
   27   59 Mitchell Irwin          Hastings           MN  42   31 11:51  2:02  3:06   32   36:03 10.0  0:31   21   27:16  9:06 1:18:44 
   28   37 Justin Zens             Delano             MN  13   26 11:14  1:55  1:56   40   39:45  9.1  0:28   16   25:29  8:30 1:18:50 
   29   68 Micheal Thompson        St. Paul           MN  59   39 13:22  2:17  2:27   16   30:51 11.7  1:25   33   31:56 10:39 1:19:58 
   30   25 Craig Laing             Minnetonka         MN  48   35 12:16  2:06  2:12   15   30:27 11.8  0:50   38   34:33 11:31 1:20:17 
   31   39 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  35   22 10:53  1:52  2:24   25   34:13 10.5  1:02   34   32:18 10:46 1:20:49 
   32   66 Wayne Cerven            Thunder Bay        ON  53   44 15:07  2:35  2:06   30   35:36 10.1  0:34   27   28:50  9:37 1:22:11 
   33   64 Andrew Sawyer           Chanhassen         MN  49   27 11:35  1:59  2:24   28   34:52 10.3  1:16   35   32:30 10:50 1:22:34 
   34   48 Gunther Langhart        Eden Prairie       MN  33   29 11:43  2:00  4:34   31   35:40 10.1  0:57   31   30:05 10:02 1:22:57 
   35   23 Jeff Brueggeman         Ballwin            MO  44   28 11:37  1:59  1:30   22   33:21 10.8  1:04   40   36:00 12:00 1:23:30 
   36   96 Randall Brandt          Rosemount          MN  61   42 14:09  2:25  0:36   36   37:55  9.5  0:20   32   31:55 10:39 1:24:52 
   37   93 David Barlow            Maple Grove        MN  55   36 12:17  2:06  2:05   34   36:11  9.9  0:31   36   34:11 11:24 1:25:13 
   38   61 Glen Varns              Minneapolis        MN  43   40 13:25  2:18  1:21   38   38:36  9.3  7:03   29   29:25  9:49 1:29:47 
   39  135 Matthew Arveson         Boulder            CO  44   34 12:03  2:04  2:26   42   40:54  8.8  0:23   41   36:33 12:11 1:32:19 
   40  101 Burt Arrigoni           Becker             MN  57   46 15:57  2:44  4:23   35   36:15  9.9  0:55   43   37:41 12:34 1:35:10 
   41  133 Callen Weispfennig      Monticello         MI  32   41 14:06  2:25  1:24   43   41:33  8.7  0:59   44   37:49 12:37 1:35:50 
   42   46 Carl Hipp               Saint Paul         MN  29   37 12:50  2:12  2:03   45   43:32  8.3  0:17   42   37:34 12:32 1:36:14 
   43  100 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  47   38 13:15  2:16  1:50   41   40:39  8.9  0:41   47   40:07 13:23 1:36:30 
   44   76 Brent Nygaard           Monticello         MN  40   48 17:01  2:55  2:01   46   43:32  8.3  1:21   37   34:12 11:24 1:38:05 
   45   89 Dean Glissmeyer         Nowthen            MN  12   47 16:21  2:48  3:22   44   42:20  8.5  0:50   39   35:53 11:58 1:38:44 
   46   94 Jeffrey Will            Rogers             MN  56   43 14:13  2:26  2:56   37   38:28  9.4  1:06   50   48:42 16:14 1:45:22 
   47   90 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  13   20 10:37  1:49  2:23   50   49:15  7.3  0:48   49   43:27 14:29 1:46:29 
   48  105 Charlie Gaulke          Monticello         MN  47   49 17:14  2:57  2:32   49   49:07  7.3  0:37   45   38:50 12:57 1:48:18 
   49   98 Stephen (ste Paladie    Plymouth           MN  75   45 15:41  2:41  2:40   47   48:01  7.5  1:56   48   42:46 14:16 1:51:02 
   50   99 Dave Bohmann            Saint Louis Park   MN  39   50 21:19  3:39  2:41   48   48:23  7.4  1:21   46   39:15 13:05 1:52:57 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   28 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  50    3  9:53  1:42  1:17    1   29:58 12.0  0:58    3   26:16  8:46 1:08:21 
    2  124 Diane Hankee            Lake Elmo          MI  41    2  9:47  1:41  0:55    7   34:36 10.4  0:20    1   23:10  7:44 1:08:46 
    3   41 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  38    7 10:45  1:51  0:44    6   33:18 10.8  0:33    2   24:38  8:13 1:09:56 
    4   27 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  50    5 10:33  1:48  1:02    2   30:06 12.0  0:54    7   28:33  9:31 1:11:06 
    5   42 Lyndsay Hupka           Thunder Bay        ON  39    9 10:59  1:53  1:28    3   30:38 11.8  0:47    5   27:24  9:08 1:11:15 
    6   26 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  48   12 11:21  1:57  1:16    4   32:12 11.2  1:00    4   26:28  8:50 1:12:15 
    7   57 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38    1  8:53  1:31  0:59    5   33:12 10.8  0:35    9   30:28 10:10 1:14:05 
    8   38 Molly Uecker            Buffalo            MN  35    4 10:19  1:46  1:18   11   38:21  9.4  0:43    6   27:26  9:09 1:18:05 
    9   34 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  34    8 10:56  1:52  1:11   10   37:41  9.6  0:46    8   29:52  9:58 1:20:24 
   10   58 Sally Knapp             Carver             MN  40   15 13:24  2:18  1:04    9   36:29  9.9  0:41   11   32:15 10:45 1:23:51 
   11   67 Chris Haukos            Saint Cloud        MN  53   11 11:15  1:56  0:34   14   39:04  9.2  1:04   16   33:11 11:04 1:25:07 
   12  127 Tina Olson              Apple Valley       MI  42    6 10:44  1:50  1:37    8   35:42 10.1  1:49   21   36:29 12:10 1:26:20 
   13   43 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  47   14 12:00  2:03  1:21   16   40:13  9.0  0:24   18   35:23 11:48 1:29:21 
   14   91 Morgan Glissmeyer       Nowthen            MN  14   10 11:03  1:53  1:59   13   39:03  9.2  0:32   26   39:47 13:16 1:32:21 
   15   33 Kim Kelley              Minneapolis        MN  31   13 11:26  1:58  1:22   22   43:40  8.2  1:13   19   35:26 11:49 1:33:04 
   16   79 Leslie Nagel            Eagan              MN  42   18 14:44  2:31  3:04   21   42:38  8.4  1:13   14   32:44 10:55 1:34:21 
   17   92 Carole Norris           Saint Paul         MN  48   25 15:47  2:42  4:56   15   40:02  9.0  1:27   15   33:08 11:03 1:35:18 
   18   73 Heather Arbanella       Monticello         MN  38   20 15:03  2:35  2:27   23   45:55  7.8  0:34   10   31:37 10:33 1:35:34 
   19   47 Jamie Kelly             Saint Paul         MN  29   17 14:29  2:29  2:19   18   41:18  8.7  0:21   24   37:48 12:36 1:36:14 
   20   97 Nancy Bauer             Champlin           MN  70   19 14:53  2:33  2:51   20   42:29  8.5  1:15   17   35:13 11:45 1:36:39 
   21   95 Cathy Torgerson         Rochester          MN  60   16 13:43  2:21  2:30   12   39:00  9.2  2:17   27   40:12 13:24 1:37:40 
   22  134 Lauren Harville         Minneapolis        MI  29   30 18:47  3:13  4:45   17   40:22  8.9  1:06   22   36:37 12:13 1:41:36 
   23   77 Jennifer Berthiaume     South Haven        MN  41   23 15:22  2:38  3:41   26   51:54  6.9  1:00   12   32:17 10:46 1:44:12 
   24   70 Emma Berthiaume         South Haven        MN  18   24 15:22  2:38  3:42   27   51:56  6.9  0:56   13   32:18 10:46 1:44:12 
   25   75 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  40   27 16:23  2:48  3:22   19   42:24  8.5  0:46   29   42:27 14:09 1:45:19 
   26   72 Lindsey Hangsleben      Circle Pines       MN  34   21 15:06  2:35  2:05   28   53:34  6.7  0:52   23   37:42 12:34 1:49:18 
   27  110 Shawn Hipp              Saint Paul         MN  61   29 18:39  3:11  2:43   25   50:40  7.1  0:50   28   41:02 13:41 1:53:51 
   28  102 Molly Brant             Roseville          MN  26   31 19:10  3:17  6:28   24   50:31  7.1  2:23   20   35:35 11:52 1:54:07 
   29  107 Brenda Fischbach        Lino Lakes         MN  35   32 19:16  3:18  6:12   29   54:08  6.7  0:41   25   39:20 13:07 1:59:35 
   30   78 Shannon Reagan          Monticello         MN  41   22 15:21  2:38  0:55   31 1:12:16  5.0  0:40   30   49:59 16:40 2:19:10 
   31  103 Becky Hampton           Little Canada      MN  32   28 18:25  3:09  7:06   30 1:10:25  5.1  1:21   31   51:51 17:17 2:29:07 
   32  109 Jan O'Neill             Maplewood          MN  59   26 16:02  2:45  6:24   32 1:14:12  4.9  0:40   32   52:08 17:23 2:29:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   36 Caden Zens              Delano             MN  13    2 11:09  1:55  2:02    1   35:24 10.2  0:41    2   26:26  8:49 1:15:39 
    2   37 Justin Zens             Delano             MN  13    3 11:14  1:55  1:56    2   39:45  9.1  0:28    1   25:29  8:30 1:18:50 
    3   89 Dean Glissmeyer         Nowthen            MN  12    4 16:21  2:48  3:22    3   42:20  8.5  0:50    3   35:53 11:58 1:38:44 
    4   90 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  13    1 10:37  1:49  2:23    4   49:15  7.3  0:48    4   43:27 14:29 1:46:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   91 Morgan Glissmeyer       Nowthen            MN  14    1 11:03  1:53  1:59    1   39:03  9.2  0:32    2   39:47 13:16 1:32:21 
    2   70 Emma Berthiaume         South Haven        MN  18    2 15:22  2:38  3:42    2   51:56  6.9  0:56    1   32:18 10:46 1:44:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    7 Joseph Martin           Ramsey             MN  22    4 12:02  2:04  1:03    1   28:21 12.7  0:33    1   24:03  8:01 1:06:01 
    2    3 Tyson Molitor           Belgrade           MN  29    2  9:53  1:42  1:03    3   33:48 10.7  0:53    2   24:11  8:04 1:09:46 
    3  132 Aaron Burroughs         Champlin           MI  27    1  8:56  1:32  2:41    2   29:07 12.4  1:10    4   29:19  9:47 1:11:11 
    4   31 Dustin Renner           Mapleton           ND  29    3 10:01  1:43  2:37    4   36:03 10.0  0:44    3   25:03  8:21 1:14:26 
    5   46 Carl Hipp               Saint Paul         MN  29    5 12:50  2:12  2:03    5   43:32  8.3  0:17    5   37:34 12:32 1:36:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   47 Jamie Kelly             Saint Paul         MN  29    1 14:29  2:29  2:19    2   41:18  8.7  0:21    3   37:48 12:36 1:36:14 
    2  134 Lauren Harville         Minneapolis        MI  29    2 18:47  3:13  4:45    1   40:22  8.9  1:06    2   36:37 12:13 1:41:36 
    3  102 Molly Brant             Roseville          MN  26    3 19:10  3:17  6:28    3   50:31  7.1  2:23    1   35:35 11:52 1:54:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    4 Sam Janicki             Mound              MN  32    1  8:03  1:23  0:56    2   28:07 12.8  0:32    4   21:51  7:17   59:27 
    2    1 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  38    3  9:04  1:33  1:26    3   28:15 12.7  0:41    3   21:49  7:17 1:01:14 
    3   22 Ross Golla              Minnetonka         MN  39   12 11:00  1:53  0:32    5   29:11 12.3  0:33    1   20:29  6:50 1:01:43 
    4   10 Nathan Arvidson         Andover            MN  34    9 10:02  1:43  1:12    1   27:36 13.0  1:09    6   22:24  7:28 1:02:21 
    5   11 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  38    4  9:33  1:38  1:04    6   29:37 12.2  0:24    5   22:12  7:24 1:02:49 
    6    8 John Kallemeyn          Big Lake           MN  32   13 11:07  1:54  1:38    4   28:17 12.7  0:27    2   21:43  7:15 1:03:11 
    7    5 Mike Ladendorf          Farmington         MN  36    7  9:56  1:42  0:44    7   29:37 12.2  0:32    7   23:00  7:40 1:03:48 
    8   62 Andrew Gislason         Owatonna           MN  37    8  9:57  1:42  1:08    9   30:26 11.8  0:47    8   25:15  8:25 1:07:32 
    9   12 Andrew Lehto            Thunder Bay        ON  38   10 10:47  1:51  1:09    8   29:48 12.1  0:39    9   26:00  8:40 1:08:21 
   10   35 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  35    6  9:41  1:40  1:16   10   31:12 11.5  0:30   12   28:48  9:36 1:11:25 
   11   40 Peter Rhodes            Owatonna           MN  37    2  9:04  1:33  1:56   11   33:35 10.7  0:15   11   28:28  9:30 1:13:17 
   12   32 Robert Ibler            Minneapolis        MN  30    5  9:40  1:39  0:53   13   34:17 10.5  0:38   10   28:05  9:22 1:13:32 
   13   39 Justin Wolfswinkel      Sioux Falls        SD  35   11 10:53  1:52  2:24   12   34:13 10.5  1:02   14   32:18 10:46 1:20:49 
   14   48 Gunther Langhart        Eden Prairie       MN  33   14 11:43  2:00  4:34   14   35:40 10.1  0:57   13   30:05 10:02 1:22:57 
   15  133 Callen Weispfennig      Monticello         MI  32   15 14:06  2:25  1:24   15   41:33  8.7  0:59   15   37:49 12:37 1:35:50 
   16   99 Dave Bohmann            Saint Louis Park   MN  39   16 21:19  3:39  2:41   16   48:23  7.4  1:21   16   39:15 13:05 1:52:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   41 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  38    3 10:45  1:51  0:44    3   33:18 10.8  0:33    1   24:38  8:13 1:09:56 
    2   42 Lyndsay Hupka           Thunder Bay        ON  39    5 10:59  1:53  1:28    1   30:38 11.8  0:47    2   27:24  9:08 1:11:15 
    3   57 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  38    1  8:53  1:31  0:59    2   33:12 10.8  0:35    5   30:28 10:10 1:14:05 
    4   38 Molly Uecker            Buffalo            MN  35    2 10:19  1:46  1:18    5   38:21  9.4  0:43    3   27:26  9:09 1:18:05 
    5   34 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  34    4 10:56  1:52  1:11    4   37:41  9.6  0:46    4   29:52  9:58 1:20:24 
    6   33 Kim Kelley              Minneapolis        MN  31    6 11:26  1:58  1:22    6   43:40  8.2  1:13    7   35:26 11:49 1:33:04 
    7   73 Heather Arbanella       Monticello         MN  38    7 15:03  2:35  2:27    7   45:55  7.8  0:34    6   31:37 10:33 1:35:34 
    8   72 Lindsey Hangsleben      Circle Pines       MN  34    8 15:06  2:35  2:05    8   53:34  6.7  0:52    8   37:42 12:34 1:49:18 
    9  107 Brenda Fischbach        Lino Lakes         MN  35   10 19:16  3:18  6:12    9   54:08  6.7  0:41    9   39:20 13:07 1:59:35 
   10  103 Becky Hampton           Little Canada      MN  32    9 18:25  3:09  7:06   10 1:10:25  5.1  1:21   10   51:51 17:17 2:29:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  128 Luke Nelson             Ramsey             MI  44    4 10:17  1:46  1:15    1   26:29 13.6  0:35    1   21:00  7:00   59:34 
    2  125 Michael Hankee          Lake Elmo          MI  41    2  9:36  1:39  0:44    4   32:02 11.2  0:34    3   24:22  8:08 1:07:17 
    3  131 Brad Spry               Walker             MI  49    3  9:52  1:41  1:17    3   31:36 11.4  0:41    4   26:20  8:47 1:09:44 
    4   63 Craig Kurtz             Blaine             MN  48    5 10:19  1:46  1:02    5   32:35 11.0  0:36    5   27:15  9:05 1:11:45 
    5   24 Jim Guenter             Saint Paul         MN  48    1  8:50  1:31  0:37   10   39:10  9.2  0:29    2   24:19  8:07 1:13:23 
    6   59 Mitchell Irwin          Hastings           MN  42    8 11:51  2:02  3:06    8   36:03 10.0  0:31    6   27:16  9:06 1:18:44 
    7   25 Craig Laing             Minnetonka         MN  48   10 12:16  2:06  2:12    2   30:27 11.8  0:50   10   34:33 11:31 1:20:17 
    8   64 Andrew Sawyer           Chanhassen         MN  49    6 11:35  1:59  2:24    7   34:52 10.3  1:16    8   32:30 10:50 1:22:34 
    9   23 Jeff Brueggeman         Ballwin            MO  44    7 11:37  1:59  1:30    6   33:21 10.8  1:04   11   36:00 12:00 1:23:30 
   10   61 Glen Varns              Minneapolis        MN  43   12 13:25  2:18  1:21    9   38:36  9.3  7:03    7   29:25  9:49 1:29:47 
   11  135 Matthew Arveson         Boulder            CO  44    9 12:03  2:04  2:26   12   40:54  8.8  0:23   12   36:33 12:11 1:32:19 
   12  100 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  47   11 13:15  2:16  1:50   11   40:39  8.9  0:41   14   40:07 13:23 1:36:30 
   13   76 Brent Nygaard           Monticello         MN  40   13 17:01  2:55  2:01   13   43:32  8.3  1:21    9   34:12 11:24 1:38:05 
   14  105 Charlie Gaulke          Monticello         MN  47   14 17:14  2:57  2:32   14   49:07  7.3  0:37   13   38:50 12:57 1:48:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Diane Hankee            Lake Elmo          MI  41    1  9:47  1:41  0:55    2   34:36 10.4  0:20    1   23:10  7:44 1:08:46 
    2   26 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  48    3 11:21  1:57  1:16    1   32:12 11.2  1:00    2   26:28  8:50 1:12:15 
    3   58 Sally Knapp             Carver             MN  40    5 13:24  2:18  1:04    4   36:29  9.9  0:41    3   32:15 10:45 1:23:51 
    4  127 Tina Olson              Apple Valley       MI  42    2 10:44  1:50  1:37    3   35:42 10.1  1:49    8   36:29 12:10 1:26:20 
    5   43 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  47    4 12:00  2:03  1:21    6   40:13  9.0  0:24    7   35:23 11:48 1:29:21 
    6   79 Leslie Nagel            Eagan              MN  42    6 14:44  2:31  3:04    8   42:38  8.4  1:13    5   32:44 10:55 1:34:21 
    7   92 Carole Norris           Saint Paul         MN  48    9 15:47  2:42  4:56    5   40:02  9.0  1:27    6   33:08 11:03 1:35:18 
    8   77 Jennifer Berthiaume     South Haven        MN  41    8 15:22  2:38  3:41    9   51:54  6.9  1:00    4   32:17 10:46 1:44:12 
    9   75 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  40   10 16:23  2:48  3:22    7   42:24  8.5  0:46    9   42:27 14:09 1:45:19 
   10   78 Shannon Reagan          Monticello         MN  41    7 15:21  2:38  0:55   10 1:12:16  5.0  0:40   10   49:59 16:40 2:19:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    6 Tim Bode                Buffalo            MN  50    1  8:01  1:23  0:53    1   28:53 12.5  0:48    1   23:24  7:48 1:01:56 
    2   30 Craig Harrison          Aberdeen           SD  58    2  9:50  1:41  0:55    2   30:17 11.9  1:09    2   27:50  9:17 1:09:59 
    3   29 Patrick Butler          Minneapolis        MN  56    4 11:58  2:03  2:00    4   31:57 11.3  1:17    5   29:47  9:56 1:16:57 
    4   44 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  52    3 11:45  2:01  2:41    5   34:39 10.4  1:31    3   28:01  9:21 1:18:35 
    5   68 Micheal Thompson        St. Paul           MN  59    6 13:22  2:17  2:27    3   30:51 11.7  1:25    6   31:56 10:39 1:19:58 
    6   66 Wayne Cerven            Thunder Bay        ON  53    8 15:07  2:35  2:06    6   35:36 10.1  0:34    4   28:50  9:37 1:22:11 
    7   93 David Barlow            Maple Grove        MN  55    5 12:17  2:06  2:05    7   36:11  9.9  0:31    7   34:11 11:24 1:25:13 
    8  101 Burt Arrigoni           Becker             MN  57    9 15:57  2:44  4:23    8   36:15  9.9  0:55    8   37:41 12:34 1:35:10 
    9   94 Jeffrey Will            Rogers             MN  56    7 14:13  2:26  2:56    9   38:28  9.4  1:06    9   48:42 16:14 1:45:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   28 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  50    1  9:53  1:42  1:17    1   29:58 12.0  0:58    1   26:16  8:46 1:08:21 
    2   27 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  50    2 10:33  1:48  1:02    2   30:06 12.0  0:54    2   28:33  9:31 1:11:06 
    3   67 Chris Haukos            Saint Cloud        MN  53    3 11:15  1:56  0:34    3   39:04  9.2  1:04    3   33:11 11:04 1:25:07 
    4  109 Jan O'Neill             Maplewood          MN  59    4 16:02  2:45  6:24    4 1:14:12  4.9  0:40    4   52:08 17:23 2:29:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Randall Brandt          Rosemount          MN  61    1 14:09  2:25  0:36    1   37:55  9.5  0:20    1   31:55 10:39 1:24:52 
    2   98 Stephen (ste Paladie    Plymouth           MN  75    2 15:41  2:41  2:40    2   48:01  7.5  1:56    2   42:46 14:16 1:51:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   97 Nancy Bauer             Champlin           MN  70    2 14:53  2:33  2:51    2   42:29  8.5  1:15    1   35:13 11:45 1:36:39 
    2   95 Cathy Torgerson         Rochester          MN  60    1 13:43  2:21  2:30    1   39:00  9.2  2:17    2   40:12 13:24 1:37:40 
    3  110 Shawn Hipp              Saint Paul         MN  61    3 18:39  3:11  2:43    3   50:40  7.1  0:50    3   41:02 13:41 1:53:51 

Total Registered:                         95
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:     82
Number of Male   Finishers:               50
Number of Female Finishers:               32
Did not Finish Race or Did Not Start:      6