Fergus Falls, MN
7/28/2018











                                                          HOOT LAKE TRIATHLON
                                                    Fergus Falls, MN - July 28, 2018
                                             1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15     50 Keeghan Hurley          Dent               MN  22 M     1  5:18  1:13  0:36    1   37:00 25.5  0:30    1   17:58  5:27 1:01:21 
    2   2/15     75 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  23 M     9  6:16  1:26  0:49    2   38:35 24.4  0:38    6   22:10  6:43 1:08:26 
    3   1/16     64 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34 M    24  7:54  1:48  1:01    3   39:31 23.8  0:22    4   21:52  6:38 1:10:39 
    4   3/15    156 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  26 M    43  8:49  2:01  1:11    4   39:51 23.6  0:48    2   20:55  6:21 1:11:32 
    5   1/9     112 Kyle Swenson            Rogers             MN  16 M     3  5:48  1:19  0:51    9   43:22 21.7  0:34    3   21:42  6:35 1:12:15 
    6   2/16      3 Zachary Beatty          Minneapolis        MN  32 M    29  8:06  1:51  1:00    6   40:59 23.0  0:34    5   22:08  6:43 1:12:44 
    7   1/12     74 Andrea Nunez-Smith      Austin             TX  23 F     4  5:50  1:20  0:34   12   43:55 21.4  0:44    9   22:59  6:58 1:14:00 
    8   4/15     19 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  23 M     5  5:54  1:21  0:51   13   43:58 21.4  0:40    8   22:56  6:57 1:14:18 
    9   1/12     40 Jason Glynn             Fargo              ND  40 M    16  7:32  1:43  1:32    5   40:36 23.2  1:04   27   25:54  7:51 1:16:36 
   10   5/15     79 Jaron Olsoe             Minneapolis        MN  23 M    23  7:52  1:48  1:07   10   43:41 21.6  0:39   17   24:45  7:30 1:18:02 
   11   6/15     17 Jordan Davis            Bismarck           ND  27 M    33  8:17  1:53  1:15    7   43:01 21.9  1:01   16   24:42  7:30 1:18:15 
   12   2/12    111 Kristina Swenson        Rogers             MN  21 F     6  6:05  1:23  0:36   20   46:13 20.4  0:28   21   25:00  7:35 1:18:19 
   13   3/16    106 Blake Steinbring        Alexandria         MN  31 M    27  8:01  1:50  1:49   14   44:03 21.4  1:10   12   23:27  7:07 1:18:29 
   14   4/16     67 Mike Maier              Bismarck           ND  34 M    31  8:14  1:53  0:40    8   43:02 21.9  0:28   35   26:36  8:04 1:18:59 
   15   2/12     68 Thomas Matzke           Fargo              ND  43 M    36  8:28  1:56  1:23   17   45:04 20.9  0:45   22   25:00  7:35 1:20:38 
   16   7/15     83 Aaron Ostlund           Moorhead           MN  28 M    39  8:37  1:58  0:57   18   45:10 20.9  0:26   25   25:32  7:45 1:20:40 
   17   5/16     61 Zach Lange              Fergus Falls       MN  38 M    15  7:10  1:38  1:32   26   47:30 19.8  0:18   24   25:17  7:40 1:21:46 
   18   3/12     93 Brent Romenesko         Chaska             MN  40 M    17  7:36  1:44  1:08   32   48:23 19.5  0:35   15   24:31  7:26 1:22:11 
   19   6/16     27 Jason Edwards           Fargo              ND  36 M    26  8:00  1:50  1:55   29   47:46 19.7  1:55   11   23:04  7:00 1:22:38 
   20   7/16     41 Cody Gronsten           Mitchell           SD  33 M    95 12:13  2:47  0:24   15   44:11 21.3  1:08   23   25:17  7:40 1:23:10 
   21   4/12      1 Paul Allen              Granite Falls      MN  47 M    28  8:05  1:51  1:15   21   46:14 20.4  0:25   41   27:38  8:23 1:23:34 
   22   5/12     80 Mark Olson              Enderlin           ND  49 M    30  8:10  1:52  1:33   30   48:09 19.6  0:56   19   24:51  7:32 1:23:39 
   23   2/9     109 Brenden Swanson                                18 M    11  6:40  1:31  2:02   50   52:17 18.0  0:25   10   23:00  6:59 1:24:22 
   24   1/11     36 Kevin Fruhwirth         East Grand Forks   MN  53 M    54  9:24  2:08  1:54   25   47:29 19.8  1:24   14   24:22  7:23 1:24:31 
   25   3/9      78 Matthew Oehler          Erhard             MN  17 M    87 11:01  2:31  1:48   39   49:24 19.1  0:16    7   22:12  6:44 1:24:39 
   26   8/16      9 Andy Bogenrief          Fargo              ND  31 M    19  7:43  1:46  1:35   45   50:22 18.7  0:20   20   24:56  7:34 1:24:54 
   27   6/12    110 Greg Swenson            Rogers             MN  49 M    12  6:46  1:33  1:20   23   46:30 20.3  0:45   60   29:53  9:04 1:25:12 
   28   2/11     66 Dave Maier              Bismarck           ND  59 M    37  8:33  1:57  0:57   11   43:43 21.5  1:45   67   30:32  9:16 1:25:29 
   29   7/12    122 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  40 M    22  7:50  1:47  1:48   34   48:30 19.4  1:24   29   26:00  7:53 1:25:31 
   30   8/15    114 Edwin Tan               Savage             MN  28 M    68  9:54  2:15  1:30   19   46:12 20.4  1:24   43   27:57  8:28 1:26:54 
   31   1/17     58 Jess Knutson            Fergus Falls       MN  38 F    80 10:22  2:22  1:00   37   49:08 19.2  0:50   26   25:48  7:49 1:27:06 
   32   1/3     107 Dan Stone               Maple Grove        MN  61 M    57  9:29  2:10  1:05   24   46:36 20.2  1:07   55   29:14  8:52 1:27:29 
   33   3/11     48 Ken Heitzman            Spicer             MN  53 M    61  9:45  2:13  2:11   22   46:15 20.4  1:17   48   28:30  8:38 1:27:56 
   34   9/16    117 Evan Twedt              McHenry            ND  31 M    64  9:50  2:14  1:57   41   49:45 18.9  0:31   33   26:13  7:57 1:28:14 
   35   1/12    125 Janelle Waslaski        Inver Grove Height MN  51 F    53  9:20  2:08  1:17   47   50:40 18.6  1:08   31   26:09  7:56 1:28:32 
   36   1/8      59 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  40 F    21  7:49  1:47  0:55   48   50:51 18.5  0:58   45   28:03  8:30 1:28:34 
   37  10/16      7 Alex Blondeau           Fergus Falls       MN  39 M    32  8:16  1:53  1:20   40   49:44 18.9  0:17   51   29:03  8:49 1:28:38 
   38   2/12      5 Linda Belanger          International Fall MN  50 F    51  9:14  2:06  0:45   38   49:09 19.2  0:42   50   29:02  8:48 1:28:51 
   39   3/12     12 Kari Callahan           Fargo              ND  54 F    56  9:27  2:09  1:11   35   48:37 19.4  0:39   53   29:04  8:49 1:28:56 
   40   9/15     90 Charlie Revering        Fergus Falls       MN  28 M    49  9:12  2:06  0:58   55   52:57 17.8  0:23   28   25:57  7:52 1:29:24 
   41   4/11     92 Dan Rogers              Guthrie            MN  56 M    55  9:27  2:09  3:30   33   48:28 19.4  1:37   37   26:41  8:06 1:29:41 
   42  11/16    126 Isaiah Weber            Fergus Falls       MN  38 M    62  9:45  2:13  1:54   16   45:04 20.9  2:20   69   30:43  9:19 1:29:44 
   43   4/9      81 Noah Osborn             Fergus Falls       MN  16 M    14  7:03  1:37  1:17   74   56:21 16.7  0:19   18   24:51  7:32 1:29:49 
   44   2/3      72 Bruce Money             Fergus Falls       MN  62 M    60  9:41  2:12  2:12   28   47:42 19.7  1:23   57   29:17  8:53 1:30:13 
   45  12/16     56 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38 M     7  6:10  1:24  1:38   53   52:38 17.9  0:57   59   29:48  9:02 1:31:09 
   46   5/9      20 Broden Diederich        Grand Forks        ND  15 M    99 12:28  2:50  1:50   52   52:34 17.9  0:38   13   24:04  7:18 1:31:33 
   47   2/17     53 Erika Jones             St. Cloud          MN  38 F    44  8:56  2:02  1:29   46   50:26 18.7  0:39   73   31:24  9:31 1:32:53 
   48   8/12    116 Ryan Tungseth           Fergus Falls       MN  42 M    58  9:31  2:10  1:56   42   49:59 18.8  1:27   74   31:35  9:35 1:34:26 
   49   2/8     115 Mary Tungseth           Fergus Falls       MN  40 F    38  8:37  1:58  2:06   71   55:31 17.0  1:44   34   26:34  8:03 1:34:30 
   50   3/17     85 Amy Peeters             Nisswa             MN  31 F    40  8:37  1:58  2:38   70   55:29 17.0  0:33   40   27:37  8:23 1:34:53 
   51   4/12    124 Angie Walther           Park Rapids        MN  50 F    41  8:45  2:00  1:38   51   52:23 18.0  1:03   72   31:14  9:28 1:35:01 
   52   3/12     84 Megan Ostrand           Fargo              ND  23 F    75 10:08  2:19  1:28   58   53:43 17.5  1:07   49   28:43  8:43 1:35:08 
   53   4/12     52 Shantel Johnson         Fargo              ND  24 F    69 10:01  2:17  1:42   79   56:55 16.6  0:25   32   26:10  7:56 1:35:11 
   54   9/12     31 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  47 M    81 10:23  2:22  1:38   43   50:13 18.8  0:49   82   32:15  9:47 1:35:15 
   55   5/12    153 Jane Hutzol             Arvilla            ND  53 F    13  6:59  1:36  1:58   44   50:20 18.7  1:41   91   34:33 10:29 1:35:29 
   56   5/11     13 Stanley Carignan        Ottertail          MN  55 M   109 13:19  3:02  3:10   31   48:16 19.5  1:41   54   29:09  8:50 1:35:34 
   57   3/8      94 Holly Romenesko         Chaska             MN  44 F    20  7:46  1:46  1:02   62   54:20 17.3  0:57   75   31:36  9:35 1:35:39 
   58   4/8      21 Elisa Diederich         Grand Forks        ND  40 F    92 11:52  2:42  1:48   27   47:41 19.8  1:03   86   33:28 10:09 1:35:50 
   59   6/9      25 Tristan Duenow          Fargo              ND  19 M    71 10:04  2:18  2:27   61   53:59 17.4  0:35   52   29:04  8:49 1:36:07 
   60   4/17     71 Melissa Meyer           Laporte            MN  38 F    84 10:50  2:28  2:57   36   48:53 19.3  3:16   64   30:22  9:12 1:36:15 
   61   5/12      6 Morgan Bicker           Roseau             MN  21 F    76 10:12  2:20  1:18   57   53:34 17.6  0:59   66   30:25  9:13 1:36:26 
   62   1/4     100 Ilsa Shobe              Saint Joseph       MN  19 F   110 13:22  3:03  1:59   54   52:51 17.8  1:09   39   27:28  8:20 1:36:47 
   63  13/16     65 Brett Longtin           Fergus Falls       MN  36 M    82 10:28  2:23  2:44   60   53:59 17.4  0:33   58   29:18  8:53 1:37:00 
   64   5/17      2 Alli Beatty             Minneapolis        MN  32 F    34  8:20  1:54  2:08   78   56:49 16.6  0:25   62   30:06  9:08 1:37:47 
   65   6/12     87 Margaret Powell         Grand Forks        ND  20 F    85 10:56  2:29  2:38   82   57:30 16.4  0:45   30   26:08  7:55 1:37:55 
   66   2/4      96 Amanda Sargeant         Jamestown          ND  17 F   105 13:06  2:59  1:17   77   56:30 16.7  0:33   36   26:41  8:06 1:38:06 
   67   7/9      22 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  19 M    42  8:48  2:00  3:09   68   55:19 17.0  0:42   68   30:39  9:18 1:38:33 
   68   7/12     69 Amanda McDonald         West Fargo         ND  28 F    98 12:22  2:49  1:20   59   53:46 17.5  1:04   63   30:09  9:09 1:38:40 
   69   8/12     14 Liz Cheli               St. Charles        MO  21 F    35  8:24  1:55  1:42   97 1:01:19 15.4  0:35   38   26:55  8:10 1:38:53 
   70   6/17     28 Kathy Edwards           Fargo              ND  33 F    63  9:48  2:14  2:06   87   58:47 16.0  0:35   44   28:02  8:30 1:39:17 
   71   6/12     70 Jill McNamara           Buffalo            MN  51 F    48  9:07  2:05  1:37   66   54:59 17.1  1:03   87   33:33 10:10 1:40:18 
   72   7/17     47 Holly Hedlund           Moorhead           MN  35 F    77 10:17  2:21  2:44   88   59:23 15.9  0:24   47   28:13  8:33 1:40:59 
   73   8/17     16 Emily Crane             Minneapolis        MN  30 F    25  7:58  1:49  1:23   81   57:06 16.5  0:58   90   34:28 10:27 1:41:51 
   74   6/11     37 Scott Fruhwirth         Neenah             WI  57 M    94 12:00  2:44  1:31   49   51:11 18.4  0:51  105   36:55 11:11 1:42:27 
   75  10/15     23 Brandon Duenow          Fargo              ND  22 M    72 10:04  2:18  2:15   86   58:31 16.1  0:31   78   31:42  9:37 1:43:01 
   76   9/17    101 Paula Shouse            Fergus Falls       MN  33 F    59  9:37  2:12  2:34   98 1:01:43 15.3  0:36   56   29:14  8:52 1:43:43 
   77   7/12     76 Linda Nygaard           So. St. Paul       MN  51 F    78 10:17  2:21  1:34   64   54:56 17.1  0:50  102   36:18 11:00 1:43:54 
   78   8/9      99 Carl Shobe              Saint Joseph       MN  12 M   113 13:45  3:08  2:54   72   55:52 16.9  1:17   65   30:25  9:13 1:44:11 
   79   7/11     32 Don Finn                Plymouth           MN  51 M   106 13:08  2:59  3:07   63   54:33 17.3  0:47   85   32:59 10:00 1:44:31 
   80   9/12     77 Madeline Nygaard        South Saint Paul   MN  20 F    45  8:57  2:02  2:11   80   56:56 16.5  1:29  101   35:38 10:48 1:45:09 
   81  10/12    113 Corey Synstelien        Fergus Falls       MN  43 M    79 10:20  2:21  2:44   89   59:30 15.8  1:53   70   30:45  9:20 1:45:11 
   82  10/12     51 Samantha Johnson        Fargo              ND  29 F    74 10:07  2:18  2:08  106 1:04:55 14.5  0:39   42   27:51  8:27 1:45:39 
   83  11/15    154 Mike Oehler             Fergus Falls       MN  26 M   122 17:19  3:57  2:57   76   56:27 16.7  0:54   46   28:06  8:31 1:45:42 
   84   8/11     30 Vic Evavold             Fergus Falls       MN  54 M    91 11:51  2:42  2:41   65   54:58 17.1  1:48   94   34:50 10:34 1:46:05 
   85   9/11     63 Greg Lillemon           Ashby              MN  54 M    73 10:06  2:18  3:19   75   56:27 16.7  1:36   92   34:41 10:31 1:46:07 
   86  10/11     26 John Dummer             Fergus Falls       MN  54 M    67  9:54  2:15  2:25   93 1:00:19 15.6  0:34   88   33:43 10:13 1:46:51 
   87   1/5      73 Lorna Moss              Sioux Center       IA  66 F    65  9:52  2:15  1:23   56   52:58 17.8  1:30  115   41:14 12:30 1:46:55 
   88  14/16    105 Jared Smith             Lebanon            IN  30 M    10  6:36  1:30  2:21   83   58:19 16.2  0:34  111   39:48 12:04 1:47:35 
   89   3/3     118 John Ugstad             Fergus Falls       MN  63 M    96 12:13  2:47  2:42   85   58:24 16.1  2:38   80   32:04  9:43 1:48:00 
   90   3/4     127 Carly Wiirre            Alexandria         MN  16 F   108 13:09  3:00  1:13   91 1:00:14 15.6  1:17   83   32:25  9:50 1:48:16 
   91  10/17     39 Cassandra Glynn         Fargo              ND  39 F   112 13:31  3:05  2:37   73   56:20 16.7  1:33  100   35:22 10:44 1:49:21 
   92  11/17     10 Jessica Bristow         Fargo              ND  32 F   116 14:10  3:14  4:57   84   58:21 16.1  1:08   71   30:58  9:23 1:49:32 
   93  11/12     55 Moriah Juhl             Fergus Falls       MN  25 F    47  9:04  2:04  2:17  109 1:06:24 14.2  0:33   77   31:40  9:36 1:49:56 
   94   5/8      35 Cindy Freeland          Corcoran           MN  47 F    50  9:13  2:06  2:43  102 1:03:57 14.7  1:53   84   32:27  9:50 1:50:12 
   95  12/17     38 Cindy Gillund           Fargo              ND  36 F    89 11:20  2:35  1:58   94 1:00:52 15.5  1:15   98   35:12 10:40 1:50:36 
   96  13/17     33 Tara Flack              West Fargo         ND  33 F    66  9:52  2:15  2:38   95 1:00:54 15.5  0:55  103   36:20 11:01 1:50:37 
   97   8/12    129 Toni Zerebeski          Kensington         MN  50 F   107 13:08  3:00  1:52   69   55:19 17.0  1:48  109   39:15 11:54 1:51:20 
   98  14/17      8 Megan Blondeau          Fergus Falls       MN  35 F    88 11:12  2:33  2:08   96 1:01:00 15.4  0:39  104   36:39 11:07 1:51:36 
   99  15/16    102 Richard Shouse          Fergus Falls       MN  35 M   121 17:06  3:54  2:02   92 1:00:15 15.6  0:37   76   31:38  9:36 1:51:37 
  100   9/12     46 Polly Hebig             Intl Falls         MN  51 F    90 11:41  2:40  1:21   90   59:30 15.8  0:33  108   38:36 11:42 1:51:39 
  101  16/16     95 Tom Rufer               Fergus Falls       MN  38 M   114 13:46  3:08  3:07   67   55:13 17.1  2:31  106   37:12 11:17 1:51:47 
  102  12/15     57 Seth Kinrade            Fergus Falls       MN  29 M    52  9:18  2:07  3:04  103 1:04:05 14.7  0:57   95   34:53 10:35 1:52:15 
  103   2/5      18 Nancy Deedrick          Intl Falls         MN  60 F   102 12:43  2:54  1:25   99 1:02:37 15.0  0:37   99   35:16 10:42 1:52:36 
  104  12/12     91 Tami Revering           Fargo              MN  25 F   115 13:48  3:08  2:19  100 1:03:44 14.8  0:46   81   32:11  9:46 1:52:46 
  105  13/15    103 Cody Smith              Sioux Falls        SD  26 M    18  7:41  1:45  2:06  111 1:06:38 14.1  1:27   97   34:56 10:35 1:52:46 
  106  14/15     15 Zach Cormican           West Fargo         ND  27 M     8  6:13  1:25  3:32  112 1:06:39 14.1  1:29   96   34:56 10:35 1:52:47 
  107  15/15     86 Chad Peterson           Underwood          MN  21 M   117 15:00  3:25  3:50  108 1:05:40 14.3  0:36   61   30:02  9:06 1:55:06 
  108  11/11     62 Dan Lasch               Lino Lakes         MN  55 M    93 11:55  2:43  2:32  110 1:06:26 14.2  1:09   93   34:41 10:31 1:56:40 
  109   9/9     121 Sawyer Votava           Dalton             MN  17 M     2  5:45  1:19  0:57  123 1:19:17 11.9  0:26   79   32:01  9:43 1:58:25 
  110  15/17     88 Arianne Pyke            Bemidji            MN  36 F   124 18:17  4:10  2:05  105 1:04:08 14.7  0:53   89   34:25 10:26 1:59:46 
  111  16/17    108 Anna Strahm             West Fargo         ND  34 F    46  8:57  2:02  2:35  101 1:03:53 14.7  1:29  119   44:27 13:29 2:01:18 
  112  10/12     49 Laura Hexum             Elizabeth          MN  50 F    83 10:48  2:28  2:31  104 1:04:08 14.7  0:45  120   44:54 13:37 2:03:04 
  113  11/12     97 Gail Sauve              Barnesville        MN  58 F   100 12:29  2:51  2:24  115 1:08:18 13.8  0:46  114   41:14 12:30 2:05:09 
  114   6/8     120 Joyce Vanlith           Fargo              ND  45 F   111 13:29  3:04  5:12  107 1:05:04 14.5  2:16  112   39:52 12:05 2:05:51 
  115   3/5     128 Marcia Williams         Fergus Falls       MN  61 F    97 12:20  2:49  3:18  119 1:11:44 13.1  1:06  107   37:27 11:21 2:05:53 
  116   7/8      60 Malynda Krieg           Moorhead           MN  46 F   120 16:21  3:43  2:48  116 1:08:24 13.8  1:21  113   41:01 12:26 2:09:53 
  117  17/17     44 Claire Grunewald        Fargo              ND  31 F   104 12:54  2:56  2:47  117 1:10:23 13.4  0:53  118   44:12 13:24 2:11:09 
  118   8/8      89 Shannon Reagan          Monticello         MN  41 F    86 11:00  2:30  1:15  118 1:10:46 13.3  1:26  122   46:45 14:10 2:11:10 
  119   4/5     157 Rene Diebold            Marshall           MN  69 F   123 17:23  3:57  5:03  114 1:07:57 13.9  1:51  110   39:22 11:56 2:11:35 
  120   4/4      43 Sarah Grotberg          Fergus Falls       MN  10 F   118 15:08  3:27  2:22  120 1:12:20 13.0  0:29  117   41:54 12:42 2:12:10 
  121  12/12     42 Diane Grotberg          Fergus Falls       MN  50 F   119 16:12  3:41  2:59  113 1:07:29 14.0  0:37  123   47:24 14:22 2:14:40 
  122  11/12     11 Alex Cabrera            Fergus Falls       MN  47 M    70 10:02  2:17  3:42  121 1:12:57 12.9  2:04  121   46:02 13:57 2:14:46 
  123  12/12     24 Brian Duenow            Fargo              ND  46 M   101 12:29  2:51  2:56  124 1:22:37 11.4  0:53  116   41:36 12:37 2:20:30 
  124   5/5     123 Shelley Wahlin Quinlan  McIntosh           MN  63 F   103 12:51  2:56  2:37  122 1:12:59 12.9  0:45  124   52:32 15:56 2:21:42 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  143 Swim, Bike, Rum                                  1  6:53  1:34  0:26    1   43:00 21.9  0:13    2   21:27  6:30 1:11:57 
           Nick Mariotti , Colton Lathrop , Nate Jensen           
    2  134 Chase'n Druncles                                 2 11:48  2:41  0:30    2   49:54 18.9  0:16    1   20:21  6:10 1:22:48 
           Paul Baumgartener , Rob Longthorne , Chase Fossum      


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  132 Beach Babes                                      2  8:13  1:52  0:27    2   51:48 18.2  0:22    2   26:05  7:55 1:26:54 
           Tess Seay , Shauna Overgaard , Jessica Larson          
    2  138 Gustaf, Knut, John                               5  9:32  2:10  0:26    1   49:10 19.2  0:21    3   27:47  8:26 1:27:14 
           Karoline Gustafson , Natalie Knutson , Katie Johnson   
    3  136 Double Mint                                      7 11:07  2:32  1:39    3   56:13 16.8  0:22    1   25:33  7:45 1:34:51 
           Amanda Wach , Amanda Wach , Jessica Dickinson          
    4  149 Three Amigas                                     3  8:31  1:57  0:26    4   57:29 16.4  0:17    6   33:09 10:03 1:39:50 
           Anna Norgard , Emma Norgard , Emma Daniels             
    5  139 LunaChicks                                       4  9:12  2:06  0:27    5   59:45 15.8  0:21    7   39:15 11:54 1:48:59 
           Susan Rohde , Sarah Duffy , Rachel Tuel                
    6  145 Team M & M                                       6 10:32  2:24  2:40    6 1:05:24 14.4  0:53    4   30:52  9:21 1:50:19 
           Maggie Gulsvig , Maggie Gulsvig , Amelia Barry         
    7  144 Team Kitzman                                     1  7:58  1:49  0:26    8 1:20:56 11.6  0:19    5   31:44  9:37 2:01:22 
           Susie Berg , Sandy Kitzman , Kelly Parence             
    8  131 260s and a half                                  8 14:56  3:24  0:36    7 1:13:21 12.8  0:22    8   40:53 12:24 2:10:05 
           Maris O'Connell , Shelley Finney , Mallory Petersen    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  130 #trialways                                       3  8:01  1:50  0:27    1   46:08 20.4  0:24    2   21:39  6:34 1:16:36 
           Jake Greenstein , Sarah Deutsch , Daniel Velasco       
    2  147 The Pickles                                      2  7:48  1:47  0:38    2   47:29 19.8  0:17    3   22:28  6:49 1:18:38 
           Chris Haukos , Chris Haukos , Sean Pickle              
    3  148 The Village People                               1  7:38  1:44  0:29    4   49:08 19.2  0:19    6   25:59  7:53 1:23:31 
           Emily Stawarski , Larry Bethel , Dennis Lipp           
    4  152 Deer Lake Loons                                  5  8:28  1:56  0:25    5   50:31 18.6  0:17    5   25:13  7:39 1:24:53 
           Ryan Hermes , Pam Hermes , Ryan Hermes                 
    5  151 We Can Do It!                                   10 11:45  2:41  0:32    3   48:31 19.4  0:19    9   28:21  8:36 1:29:25 
           Steve Atchison , Maggie Stael Von Holstein , Shelly St 
    6  140 Roller's Crew                                   11 12:27  2:50  0:29   10   57:25 16.4  0:30    1   20:32  6:14 1:31:22 
           Betsy Wells , Ron Roller , Paul Shol                   
    7  133 Betty and the Jets                              13 14:57  3:24  0:20    9   56:58 16.5  0:15    4   22:47  6:54 1:35:15 
           Elizabeth Grotberg , Thomas Grotberg , Caleb Danielson 
    8  142 SNOG8RS                                          9 11:36  2:39  3:04    8   55:37 16.9  0:26    7   27:46  8:25 1:38:28 
           Christine Rosaasen , Christine Rosaasen , Orlynn Rosaa 
    9  146 The Incredibles                                  6  8:30  1:56  0:25   11 1:02:26 15.1  0:21   10   28:59  8:47 1:40:41 
           Matthew Tuel , Emma Dirkman , Matthew Tuel             
   10  141 Sho-Be-Won                                      12 13:48  3:09  0:51    6   54:45 17.2  2:30   11   30:43  9:19 1:42:36 
           Susan Sandvig Shobe , Joel Shobe , Susan Sandvig Shobe 
   11  137 Gabe's Crew                                      4  8:03  1:50  2:20    7   55:01 17.1  0:42   13   36:51 11:10 1:42:54 
           Claudia Eisenhuth , Sebass Eisenhuth , Gabe Eisenhuth  
   12  135 Cirque Du Sore Legs                              7 10:31  2:24  0:31   13 1:08:39 13.7  0:18    8   28:01  8:30 1:47:58 
           Sara Thieschafer , Kindra Peterson , Cole Peterson     
   13  150 Wach's Warriors                                  8 10:52  2:29  1:08   12 1:07:19 14.0  0:20   12   35:01 10:37 1:54:38 
           Stacy Burda , Larry Dickinson , Joshua Burda           


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  29 Peter Eisenhuth         Mendota Heights    MN  52 M      1  8:03  1:50  2:20    1   55:01 17.1  1:21                            
   4 Chad Belanger           Intl Falls         MN  45 M      2 11:17  2:34  5:39    2   55:15 17.0  2:09                            

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Keeghan Hurley          Dent               MN  22 M    5:18  1:13 
    2 Sawyer Votava           Dalton             MN  17 M    5:45  1:19 
    3 Kyle Swenson            Rogers             MN  16 M    5:48  1:19 
    4 Andrea Nunez-Smith      Austin             TX  23 F    5:50  1:20 
    5 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  23 M    5:54  1:21 
    6 Kristina Swenson        Rogers             MN  21 F    6:05  1:23 
    7 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38 M    6:10  1:24 
    8 Zach Cormican           West Fargo         ND  27 M    6:13  1:25 
    9 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  23 M    6:16  1:26 
   10 Jared Smith             Lebanon            IN  30 M    6:36  1:30 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Keeghan Hurley          Dent               MN  22 M   37:00 25.5 
    2 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  23 M   38:35 24.4 
    3 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34 M   39:31 23.8 
    4 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  26 M   39:51 23.6 
    5 Jason Glynn             Fargo              ND  40 M   40:36 23.2 
    6 Zachary Beatty          Minneapolis        MN  32 M   40:59 23.0 
    7 Jordan Davis            Bismarck           ND  27 M   43:01 21.9 
    8 Mike Maier              Bismarck           ND  34 M   43:02 21.9 
    9 Kyle Swenson            Rogers             MN  16 M   43:22 21.7 
   10 Jaron Olsoe             Minneapolis        MN  23 M   43:41 21.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Keeghan Hurley          Dent               MN  22 M   17:58  5:27 
    2 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  26 M   20:55  6:21 
    3 Kyle Swenson            Rogers             MN  16 M   21:42  6:35 
    4 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34 M   21:52  6:38 
    5 Zachary Beatty          Minneapolis        MN  32 M   22:08  6:43 
    6 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  23 M   22:10  6:43 
    7 Matthew Oehler          Erhard             MN  17 M   22:12  6:44 
    8 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  23 M   22:56  6:57 
    9 Andrea Nunez-Smith      Austin             TX  23 F   22:59  6:58 
   10 Brenden Swanson                                18 M   23:00  6:59 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   50 Keeghan Hurley          Dent               MN  22    1  5:18  1:13  0:36    1   37:00 25.5  0:30    1   17:58  5:27 1:01:21 
    2   75 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  23    7  6:16  1:26  0:49    2   38:35 24.4  0:38    6   22:10  6:43 1:08:26 
    3   64 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34   19  7:54  1:48  1:01    3   39:31 23.8  0:22    4   21:52  6:38 1:10:39 
    4  156 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  26   32  8:49  2:01  1:11    4   39:51 23.6  0:48    2   20:55  6:21 1:11:32 
    5  112 Kyle Swenson            Rogers             MN  16    3  5:48  1:19  0:51    9   43:22 21.7  0:34    3   21:42  6:35 1:12:15 
    6    3 Zachary Beatty          Minneapolis        MN  32   23  8:06  1:51  1:00    6   40:59 23.0  0:34    5   22:08  6:43 1:12:44 
    7   19 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  23    4  5:54  1:21  0:51   12   43:58 21.4  0:40    8   22:56  6:57 1:14:18 
    8   40 Jason Glynn             Fargo              ND  40   13  7:32  1:43  1:32    5   40:36 23.2  1:04   24   25:54  7:51 1:16:36 
    9   79 Jaron Olsoe             Minneapolis        MN  23   18  7:52  1:48  1:07   10   43:41 21.6  0:39   16   24:45  7:30 1:18:02 
   10   17 Jordan Davis            Bismarck           ND  27   27  8:17  1:53  1:15    7   43:01 21.9  1:01   15   24:42  7:30 1:18:15 
   11  106 Blake Steinbring        Alexandria         MN  31   21  8:01  1:50  1:49   13   44:03 21.4  1:10   11   23:27  7:07 1:18:29 
   12   67 Mike Maier              Bismarck           ND  34   25  8:14  1:53  0:40    8   43:02 21.9  0:28   28   26:36  8:04 1:18:59 
   13   68 Thomas Matzke           Fargo              ND  43   28  8:28  1:56  1:23   16   45:04 20.9  0:45   20   25:00  7:35 1:20:38 
   14   83 Aaron Ostlund           Moorhead           MN  28   30  8:37  1:58  0:57   17   45:10 20.9  0:26   23   25:32  7:45 1:20:40 
   15   61 Zach Lange              Fergus Falls       MN  38   12  7:10  1:38  1:32   24   47:30 19.8  0:18   22   25:17  7:40 1:21:46 
   16   93 Brent Romenesko         Chaska             MN  40   14  7:36  1:44  1:08   29   48:23 19.5  0:35   14   24:31  7:26 1:22:11 
   17   27 Jason Edwards           Fargo              ND  36   20  8:00  1:50  1:55   26   47:46 19.7  1:55   10   23:04  7:00 1:22:38 
   18   41 Cody Gronsten           Mitchell           SD  33   56 12:13  2:47  0:24   14   44:11 21.3  1:08   21   25:17  7:40 1:23:10 
   19    1 Paul Allen              Granite Falls      MN  47   22  8:05  1:51  1:15   19   46:14 20.4  0:25   30   27:38  8:23 1:23:34 
   20   80 Mark Olson              Enderlin           ND  49   24  8:10  1:52  1:33   27   48:09 19.6  0:56   18   24:51  7:32 1:23:39 
   21  109 Brenden Swanson                                18    9  6:40  1:31  2:02   39   52:17 18.0  0:25    9   23:00  6:59 1:24:22 
   22   36 Kevin Fruhwirth         East Grand Forks   MN  53   35  9:24  2:08  1:54   23   47:29 19.8  1:24   13   24:22  7:23 1:24:31 
   23   78 Matthew Oehler          Erhard             MN  17   52 11:01  2:31  1:48   32   49:24 19.1  0:16    7   22:12  6:44 1:24:39 
   24    9 Andy Bogenrief          Fargo              ND  31   16  7:43  1:46  1:35   37   50:22 18.7  0:20   19   24:56  7:34 1:24:54 
   25  110 Greg Swenson            Rogers             MN  49   10  6:46  1:33  1:20   21   46:30 20.3  0:45   41   29:53  9:04 1:25:12 
   26   66 Dave Maier              Bismarck           ND  59   29  8:33  1:57  0:57   11   43:43 21.5  1:45   44   30:32  9:16 1:25:29 
   27  122 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  40   17  7:50  1:47  1:48   31   48:30 19.4  1:24   26   26:00  7:53 1:25:31 
   28  114 Edwin Tan               Savage             MN  28   44  9:54  2:15  1:30   18   46:12 20.4  1:24   31   27:57  8:28 1:26:54 
   29  107 Dan Stone               Maple Grove        MN  61   37  9:29  2:10  1:05   22   46:36 20.2  1:07   37   29:14  8:52 1:27:29 
   30   48 Ken Heitzman            Spicer             MN  53   40  9:45  2:13  2:11   20   46:15 20.4  1:17   33   28:30  8:38 1:27:56 
   31  117 Evan Twedt              McHenry            ND  31   42  9:50  2:14  1:57   34   49:45 18.9  0:31   27   26:13  7:57 1:28:14 
   32    7 Alex Blondeau           Fergus Falls       MN  39   26  8:16  1:53  1:20   33   49:44 18.9  0:17   34   29:03  8:49 1:28:38 
   33   90 Charlie Revering        Fergus Falls       MN  28   33  9:12  2:06  0:58   42   52:57 17.8  0:23   25   25:57  7:52 1:29:24 
   34   92 Dan Rogers              Guthrie            MN  56   36  9:27  2:09  3:30   30   48:28 19.4  1:37   29   26:41  8:06 1:29:41 
   35  126 Isaiah Weber            Fergus Falls       MN  38   41  9:45  2:13  1:54   15   45:04 20.9  2:20   46   30:43  9:19 1:29:44 
   36   81 Noah Osborn             Fergus Falls       MN  16   11  7:03  1:37  1:17   50   56:21 16.7  0:19   17   24:51  7:32 1:29:49 
   37   72 Bruce Money             Fergus Falls       MN  62   39  9:41  2:12  2:12   25   47:42 19.7  1:23   38   29:17  8:53 1:30:13 
   38   56 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38    5  6:10  1:24  1:38   41   52:38 17.9  0:57   40   29:48  9:02 1:31:09 
   39   20 Broden Diederich        Grand Forks        ND  15   58 12:28  2:50  1:50   40   52:34 17.9  0:38   12   24:04  7:18 1:31:33 
   40  116 Ryan Tungseth           Fergus Falls       MN  42   38  9:31  2:10  1:56   35   49:59 18.8  1:27   48   31:35  9:35 1:34:26 
   41   31 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  47   50 10:23  2:22  1:38   36   50:13 18.8  0:49   53   32:15  9:47 1:35:15 
   42   13 Stanley Carignan        Ottertail          MN  55   61 13:19  3:02  3:10   28   48:16 19.5  1:41   36   29:09  8:50 1:35:34 
   43   25 Tristan Duenow          Fargo              ND  19   46 10:04  2:18  2:27   44   53:59 17.4  0:35   35   29:04  8:49 1:36:07 
   44   65 Brett Longtin           Fergus Falls       MN  36   51 10:28  2:23  2:44   43   53:59 17.4  0:33   39   29:18  8:53 1:37:00 
   45   22 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  19   31  8:48  2:00  3:09   48   55:19 17.0  0:42   45   30:39  9:18 1:38:33 
   46   37 Scott Fruhwirth         Neenah             WI  57   55 12:00  2:44  1:31   38   51:11 18.4  0:51   62   36:55 11:11 1:42:27 
   47   23 Brandon Duenow          Fargo              ND  22   47 10:04  2:18  2:15   55   58:31 16.1  0:31   50   31:42  9:37 1:43:01 
   48   99 Carl Shobe              Saint Joseph       MN  12   62 13:45  3:08  2:54   49   55:52 16.9  1:17   43   30:25  9:13 1:44:11 
   49   32 Don Finn                Plymouth           MN  51   60 13:08  2:59  3:07   45   54:33 17.3  0:47   54   32:59 10:00 1:44:31 
   50  113 Corey Synstelien        Fergus Falls       MN  43   49 10:20  2:21  2:44   56   59:30 15.8  1:53   47   30:45  9:20 1:45:11 
   51  154 Mike Oehler             Fergus Falls       MN  26   66 17:19  3:57  2:57   52   56:27 16.7  0:54   32   28:06  8:31 1:45:42 
   52   30 Vic Evavold             Fergus Falls       MN  54   53 11:51  2:42  2:41   46   54:58 17.1  1:48   58   34:50 10:34 1:46:05 
   53   63 Greg Lillemon           Ashby              MN  54   48 10:06  2:18  3:19   51   56:27 16.7  1:36   56   34:41 10:31 1:46:07 
   54   26 John Dummer             Fergus Falls       MN  54   43  9:54  2:15  2:25   58 1:00:19 15.6  0:34   55   33:43 10:13 1:46:51 
   55  105 Jared Smith             Lebanon            IN  30    8  6:36  1:30  2:21   53   58:19 16.2  0:34   64   39:48 12:04 1:47:35 
   56  118 John Ugstad             Fergus Falls       MN  63   57 12:13  2:47  2:42   54   58:24 16.1  2:38   52   32:04  9:43 1:48:00 
   57  102 Richard Shouse          Fergus Falls       MN  35   65 17:06  3:54  2:02   57 1:00:15 15.6  0:37   49   31:38  9:36 1:51:37 
   58   95 Tom Rufer               Fergus Falls       MN  38   63 13:46  3:08  3:07   47   55:13 17.1  2:31   63   37:12 11:17 1:51:47 
   59   57 Seth Kinrade            Fergus Falls       MN  29   34  9:18  2:07  3:04   59 1:04:05 14.7  0:57   59   34:53 10:35 1:52:15 
   60  103 Cody Smith              Sioux Falls        SD  26   15  7:41  1:45  2:06   62 1:06:38 14.1  1:27   61   34:56 10:35 1:52:46 
   61   15 Zach Cormican           West Fargo         ND  27    6  6:13  1:25  3:32   63 1:06:39 14.1  1:29   60   34:56 10:35 1:52:47 
   62   86 Chad Peterson           Underwood          MN  21   64 15:00  3:25  3:50   60 1:05:40 14.3  0:36   42   30:02  9:06 1:55:06 
   63   62 Dan Lasch               Lino Lakes         MN  55   54 11:55  2:43  2:32   61 1:06:26 14.2  1:09   57   34:41 10:31 1:56:40 
   64  121 Sawyer Votava           Dalton             MN  17    2  5:45  1:19  0:57   65 1:19:17 11.9  0:26   51   32:01  9:43 1:58:25 
   65   11 Alex Cabrera            Fergus Falls       MN  47   45 10:02  2:17  3:42   64 1:12:57 12.9  2:04   66   46:02 13:57 2:14:46 
   66   24 Brian Duenow            Fargo              ND  46   59 12:29  2:51  2:56   66 1:22:37 11.4  0:53   65   41:36 12:37 2:20:30 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   74 Andrea Nunez-Smith      Austin             TX  23    1  5:50  1:20  0:34    1   43:55 21.4  0:44    1   22:59  6:58 1:14:00 
    2  111 Kristina Swenson        Rogers             MN  21    2  6:05  1:23  0:36    2   46:13 20.4  0:28    2   25:00  7:35 1:18:19 
    3   58 Jess Knutson            Fergus Falls       MN  38   31 10:22  2:22  1:00    6   49:08 19.2  0:50    3   25:48  7:49 1:27:06 
    4  125 Janelle Waslaski        Inver Grove Height MN  51   19  9:20  2:08  1:17   10   50:40 18.6  1:08    5   26:09  7:56 1:28:32 
    5   59 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  40    5  7:49  1:47  0:55   11   50:51 18.5  0:58   14   28:03  8:30 1:28:34 
    6    5 Linda Belanger          International Fall MN  50   18  9:14  2:06  0:45    7   49:09 19.2  0:42   17   29:02  8:48 1:28:51 
    7   12 Kari Callahan           Fargo              ND  54   20  9:27  2:09  1:11    4   48:37 19.4  0:39   18   29:04  8:49 1:28:56 
    8   53 Erika Jones             St. Cloud          MN  38   12  8:56  2:02  1:29    9   50:26 18.7  0:39   26   31:24  9:31 1:32:53 
    9  115 Mary Tungseth           Fergus Falls       MN  40    9  8:37  1:58  2:06   23   55:31 17.0  1:44    7   26:34  8:03 1:34:30 
   10   85 Amy Peeters             Nisswa             MN  31   10  8:37  1:58  2:38   22   55:29 17.0  0:33   11   27:37  8:23 1:34:53 
   11  124 Angie Walther           Park Rapids        MN  50   11  8:45  2:00  1:38   12   52:23 18.0  1:03   25   31:14  9:28 1:35:01 
   12   84 Megan Ostrand           Fargo              ND  23   27 10:08  2:19  1:28   16   53:43 17.5  1:07   16   28:43  8:43 1:35:08 
   13   52 Shantel Johnson         Fargo              ND  24   25 10:01  2:17  1:42   27   56:55 16.6  0:25    6   26:10  7:56 1:35:11 
   14  153 Jane Hutzol             Arvilla            ND  53    3  6:59  1:36  1:58    8   50:20 18.7  1:41   36   34:33 10:29 1:35:29 
   15   94 Holly Romenesko         Chaska             MN  44    4  7:46  1:46  1:02   18   54:20 17.3  0:57   27   31:36  9:35 1:35:39 
   16   21 Elisa Diederich         Grand Forks        ND  40   39 11:52  2:42  1:48    3   47:41 19.8  1:03   32   33:28 10:09 1:35:50 
   17   71 Melissa Meyer           Laporte            MN  38   33 10:50  2:28  2:57    5   48:53 19.3  3:16   22   30:22  9:12 1:36:15 
   18    6 Morgan Bicker           Roseau             MN  21   28 10:12  2:20  1:18   15   53:34 17.6  0:59   23   30:25  9:13 1:36:26 
   19  100 Ilsa Shobe              Saint Joseph       MN  19   49 13:22  3:03  1:59   13   52:51 17.8  1:09   10   27:28  8:20 1:36:47 
   20    2 Alli Beatty             Minneapolis        MN  32    7  8:20  1:54  2:08   26   56:49 16.6  0:25   20   30:06  9:08 1:37:47 
   21   87 Margaret Powell         Grand Forks        ND  20   34 10:56  2:29  2:38   30   57:30 16.4  0:45    4   26:08  7:55 1:37:55 
   22   96 Amanda Sargeant         Jamestown          ND  17   46 13:06  2:59  1:17   25   56:30 16.7  0:33    8   26:41  8:06 1:38:06 
   23   69 Amanda McDonald         West Fargo         ND  28   41 12:22  2:49  1:20   17   53:46 17.5  1:04   21   30:09  9:09 1:38:40 
   24   14 Liz Cheli               St. Charles        MO  21    8  8:24  1:55  1:42   39 1:01:19 15.4  0:35    9   26:55  8:10 1:38:53 
   25   28 Kathy Edwards           Fargo              ND  33   22  9:48  2:14  2:06   32   58:47 16.0  0:35   13   28:02  8:30 1:39:17 
   26   70 Jill McNamara           Buffalo            MN  51   16  9:07  2:05  1:37   20   54:59 17.1  1:03   33   33:33 10:10 1:40:18 
   27   47 Holly Hedlund           Moorhead           MN  35   29 10:17  2:21  2:44   33   59:23 15.9  0:24   15   28:13  8:33 1:40:59 
   28   16 Emily Crane             Minneapolis        MN  30    6  7:58  1:49  1:23   29   57:06 16.5  0:58   35   34:28 10:27 1:41:51 
   29  101 Paula Shouse            Fergus Falls       MN  33   21  9:37  2:12  2:34   40 1:01:43 15.3  0:36   19   29:14  8:52 1:43:43 
   30   76 Linda Nygaard           So. St. Paul       MN  51   30 10:17  2:21  1:34   19   54:56 17.1  0:50   41   36:18 11:00 1:43:54 
   31   77 Madeline Nygaard        South Saint Paul   MN  20   13  8:57  2:02  2:11   28   56:56 16.5  1:29   40   35:38 10:48 1:45:09 
   32   51 Samantha Johnson        Fargo              ND  29   26 10:07  2:18  2:08   47 1:04:55 14.5  0:39   12   27:51  8:27 1:45:39 
   33   73 Lorna Moss              Sioux Center       IA  66   23  9:52  2:15  1:23   14   52:58 17.8  1:30   51   41:14 12:30 1:46:55 
   34  127 Carly Wiirre            Alexandria         MN  16   48 13:09  3:00  1:13   35 1:00:14 15.6  1:17   30   32:25  9:50 1:48:16 
   35   39 Cassandra Glynn         Fargo              ND  39   51 13:31  3:05  2:37   24   56:20 16.7  1:33   39   35:22 10:44 1:49:21 
   36   10 Jessica Bristow         Fargo              ND  32   53 14:10  3:14  4:57   31   58:21 16.1  1:08   24   30:58  9:23 1:49:32 
   37   55 Moriah Juhl             Fergus Falls       MN  25   15  9:04  2:04  2:17   49 1:06:24 14.2  0:33   28   31:40  9:36 1:49:56 
   38   35 Cindy Freeland          Corcoran           MN  47   17  9:13  2:06  2:43   44 1:03:57 14.7  1:53   31   32:27  9:50 1:50:12 
   39   38 Cindy Gillund           Fargo              ND  36   37 11:20  2:35  1:58   36 1:00:52 15.5  1:15   37   35:12 10:40 1:50:36 
   40   33 Tara Flack              West Fargo         ND  33   24  9:52  2:15  2:38   37 1:00:54 15.5  0:55   42   36:20 11:01 1:50:37 
   41  129 Toni Zerebeski          Kensington         MN  50   47 13:08  3:00  1:52   21   55:19 17.0  1:48   46   39:15 11:54 1:51:20 
   42    8 Megan Blondeau          Fergus Falls       MN  35   36 11:12  2:33  2:08   38 1:01:00 15.4  0:39   43   36:39 11:07 1:51:36 
   43   46 Polly Hebig             Intl Falls         MN  51   38 11:41  2:40  1:21   34   59:30 15.8  0:33   45   38:36 11:42 1:51:39 
   44   18 Nancy Deedrick          Intl Falls         MN  60   43 12:43  2:54  1:25   41 1:02:37 15.0  0:37   38   35:16 10:42 1:52:36 
   45   91 Tami Revering           Fargo              MN  25   52 13:48  3:08  2:19   42 1:03:44 14.8  0:46   29   32:11  9:46 1:52:46 
   46   88 Arianne Pyke            Bemidji            MN  36   58 18:17  4:10  2:05   46 1:04:08 14.7  0:53   34   34:25 10:26 1:59:46 
   47  108 Anna Strahm             West Fargo         ND  34   14  8:57  2:02  2:35   43 1:03:53 14.7  1:29   54   44:27 13:29 2:01:18 
   48   49 Laura Hexum             Elizabeth          MN  50   32 10:48  2:28  2:31   45 1:04:08 14.7  0:45   55   44:54 13:37 2:03:04 
   49   97 Gail Sauve              Barnesville        MN  58   42 12:29  2:51  2:24   52 1:08:18 13.8  0:46   50   41:14 12:30 2:05:09 
   50  120 Joyce Vanlith           Fargo              ND  45   50 13:29  3:04  5:12   48 1:05:04 14.5  2:16   48   39:52 12:05 2:05:51 
   51  128 Marcia Williams         Fergus Falls       MN  61   40 12:20  2:49  3:18   56 1:11:44 13.1  1:06   44   37:27 11:21 2:05:53 
   52   60 Malynda Krieg           Moorhead           MN  46   56 16:21  3:43  2:48   53 1:08:24 13.8  1:21   49   41:01 12:26 2:09:53 
   53   44 Claire Grunewald        Fargo              ND  31   45 12:54  2:56  2:47   54 1:10:23 13.4  0:53   53   44:12 13:24 2:11:09 
   54   89 Shannon Reagan          Monticello         MN  41   35 11:00  2:30  1:15   55 1:10:46 13.3  1:26   56   46:45 14:10 2:11:10 
   55  157 Rene Diebold            Marshall           MN  69   57 17:23  3:57  5:03   51 1:07:57 13.9  1:51   47   39:22 11:56 2:11:35 
   56   43 Sarah Grotberg          Fergus Falls       MN  10   54 15:08  3:27  2:22   57 1:12:20 13.0  0:29   52   41:54 12:42 2:12:10 
   57   42 Diane Grotberg          Fergus Falls       MN  50   55 16:12  3:41  2:59   50 1:07:29 14.0  0:37   57   47:24 14:22 2:14:40 
   58  123 Shelley Wahlin Quinlan  McIntosh           MN  63   44 12:51  2:56  2:37   58 1:12:59 12.9  0:45   58   52:32 15:56 2:21:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  112 Kyle Swenson            Rogers             MN  16    2  5:48  1:19  0:51    1   43:22 21.7  0:34    1   21:42  6:35 1:12:15 
    2  109 Brenden Swanson                                18    3  6:40  1:31  2:02    3   52:17 18.0  0:25    3   23:00  6:59 1:24:22 
    3   78 Matthew Oehler          Erhard             MN  17    7 11:01  2:31  1:48    2   49:24 19.1  0:16    2   22:12  6:44 1:24:39 
    4   81 Noah Osborn             Fergus Falls       MN  16    4  7:03  1:37  1:17    8   56:21 16.7  0:19    5   24:51  7:32 1:29:49 
    5   20 Broden Diederich        Grand Forks        ND  15    8 12:28  2:50  1:50    4   52:34 17.9  0:38    4   24:04  7:18 1:31:33 
    6   25 Tristan Duenow          Fargo              ND  19    6 10:04  2:18  2:27    5   53:59 17.4  0:35    6   29:04  8:49 1:36:07 
    7   22 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  19    5  8:48  2:00  3:09    6   55:19 17.0  0:42    8   30:39  9:18 1:38:33 
    8   99 Carl Shobe              Saint Joseph       MN  12    9 13:45  3:08  2:54    7   55:52 16.9  1:17    7   30:25  9:13 1:44:11 
    9  121 Sawyer Votava           Dalton             MN  17    1  5:45  1:19  0:57    9 1:19:17 11.9  0:26    9   32:01  9:43 1:58:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  100 Ilsa Shobe              Saint Joseph       MN  19    3 13:22  3:03  1:59    1   52:51 17.8  1:09    2   27:28  8:20 1:36:47 
    2   96 Amanda Sargeant         Jamestown          ND  17    1 13:06  2:59  1:17    2   56:30 16.7  0:33    1   26:41  8:06 1:38:06 
    3  127 Carly Wiirre            Alexandria         MN  16    2 13:09  3:00  1:13    3 1:00:14 15.6  1:17    3   32:25  9:50 1:48:16 
    4   43 Sarah Grotberg          Fergus Falls       MN  10    4 15:08  3:27  2:22    4 1:12:20 13.0  0:29    4   41:54 12:42 2:12:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   50 Keeghan Hurley          Dent               MN  22    1  5:18  1:13  0:36    1   37:00 25.5  0:30    1   17:58  5:27 1:01:21 
    2   75 Corey Nygaard           South St. Paul     MN  23    4  6:16  1:26  0:49    2   38:35 24.4  0:38    3   22:10  6:43 1:08:26 
    3  156 Spencer Uetz            Grand Forks        ND  26    9  8:49  2:01  1:11    3   39:51 23.6  0:48    2   20:55  6:21 1:11:32 
    4   19 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  23    2  5:54  1:21  0:51    6   43:58 21.4  0:40    4   22:56  6:57 1:14:18 
    5   79 Jaron Olsoe             Minneapolis        MN  23    6  7:52  1:48  1:07    5   43:41 21.6  0:39    6   24:45  7:30 1:18:02 
    6   17 Jordan Davis            Bismarck           ND  27    7  8:17  1:53  1:15    4   43:01 21.9  1:01    5   24:42  7:30 1:18:15 
    7   83 Aaron Ostlund           Moorhead           MN  28    8  8:37  1:58  0:57    7   45:10 20.9  0:26    7   25:32  7:45 1:20:40 
    8  114 Edwin Tan               Savage             MN  28   12  9:54  2:15  1:30    8   46:12 20.4  1:24    9   27:57  8:28 1:26:54 
    9   90 Charlie Revering        Fergus Falls       MN  28   10  9:12  2:06  0:58    9   52:57 17.8  0:23    8   25:57  7:52 1:29:24 
   10   23 Brandon Duenow          Fargo              ND  22   13 10:04  2:18  2:15   11   58:31 16.1  0:31   12   31:42  9:37 1:43:01 
   11  154 Mike Oehler             Fergus Falls       MN  26   15 17:19  3:57  2:57   10   56:27 16.7  0:54   10   28:06  8:31 1:45:42 
   12   57 Seth Kinrade            Fergus Falls       MN  29   11  9:18  2:07  3:04   12 1:04:05 14.7  0:57   13   34:53 10:35 1:52:15 
   13  103 Cody Smith              Sioux Falls        SD  26    5  7:41  1:45  2:06   14 1:06:38 14.1  1:27   15   34:56 10:35 1:52:46 
   14   15 Zach Cormican           West Fargo         ND  27    3  6:13  1:25  3:32   15 1:06:39 14.1  1:29   14   34:56 10:35 1:52:47 
   15   86 Chad Peterson           Underwood          MN  21   14 15:00  3:25  3:50   13 1:05:40 14.3  0:36   11   30:02  9:06 1:55:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   74 Andrea Nunez-Smith      Austin             TX  23    1  5:50  1:20  0:34    1   43:55 21.4  0:44    1   22:59  6:58 1:14:00 
    2  111 Kristina Swenson        Rogers             MN  21    2  6:05  1:23  0:36    2   46:13 20.4  0:28    2   25:00  7:35 1:18:19 
    3   84 Megan Ostrand           Fargo              ND  23    8 10:08  2:19  1:28    4   53:43 17.5  1:07    7   28:43  8:43 1:35:08 
    4   52 Shantel Johnson         Fargo              ND  24    6 10:01  2:17  1:42    6   56:55 16.6  0:25    4   26:10  7:56 1:35:11 
    5    6 Morgan Bicker           Roseau             MN  21    9 10:12  2:20  1:18    3   53:34 17.6  0:59    9   30:25  9:13 1:36:26 
    6   87 Margaret Powell         Grand Forks        ND  20   10 10:56  2:29  2:38    8   57:30 16.4  0:45    3   26:08  7:55 1:37:55 
    7   69 Amanda McDonald         West Fargo         ND  28   11 12:22  2:49  1:20    5   53:46 17.5  1:04    8   30:09  9:09 1:38:40 
    8   14 Liz Cheli               St. Charles        MO  21    3  8:24  1:55  1:42    9 1:01:19 15.4  0:35    5   26:55  8:10 1:38:53 
    9   77 Madeline Nygaard        South Saint Paul   MN  20    4  8:57  2:02  2:11    7   56:56 16.5  1:29   12   35:38 10:48 1:45:09 
   10   51 Samantha Johnson        Fargo              ND  29    7 10:07  2:18  2:08   11 1:04:55 14.5  0:39    6   27:51  8:27 1:45:39 
   11   55 Moriah Juhl             Fergus Falls       MN  25    5  9:04  2:04  2:17   12 1:06:24 14.2  0:33   10   31:40  9:36 1:49:56 
   12   91 Tami Revering           Fargo              MN  25   12 13:48  3:08  2:19   10 1:03:44 14.8  0:46   11   32:11  9:46 1:52:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   64 Thomas Loegering        West Fargo         ND  34    5  7:54  1:48  1:01    1   39:31 23.8  0:22    1   21:52  6:38 1:10:39 
    2    3 Zachary Beatty          Minneapolis        MN  32    8  8:06  1:51  1:00    2   40:59 23.0  0:34    2   22:08  6:43 1:12:44 
    3  106 Blake Steinbring        Alexandria         MN  31    7  8:01  1:50  1:49    4   44:03 21.4  1:10    4   23:27  7:07 1:18:29 
    4   67 Mike Maier              Bismarck           ND  34    9  8:14  1:53  0:40    3   43:02 21.9  0:28    9   26:36  8:04 1:18:59 
    5   61 Zach Lange              Fergus Falls       MN  38    3  7:10  1:38  1:32    7   47:30 19.8  0:18    7   25:17  7:40 1:21:46 
    6   27 Jason Edwards           Fargo              ND  36    6  8:00  1:50  1:55    8   47:46 19.7  1:55    3   23:04  7:00 1:22:38 
    7   41 Cody Gronsten           Mitchell           SD  33   14 12:13  2:47  0:24    5   44:11 21.3  1:08    6   25:17  7:40 1:23:10 
    8    9 Andy Bogenrief          Fargo              ND  31    4  7:43  1:46  1:35   11   50:22 18.7  0:20    5   24:56  7:34 1:24:54 
    9  117 Evan Twedt              McHenry            ND  31   12  9:50  2:14  1:57   10   49:45 18.9  0:31    8   26:13  7:57 1:28:14 
   10    7 Alex Blondeau           Fergus Falls       MN  39   10  8:16  1:53  1:20    9   49:44 18.9  0:17   10   29:03  8:49 1:28:38 
   11  126 Isaiah Weber            Fergus Falls       MN  38   11  9:45  2:13  1:54    6   45:04 20.9  2:20   13   30:43  9:19 1:29:44 
   12   56 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  38    1  6:10  1:24  1:38   12   52:38 17.9  0:57   12   29:48  9:02 1:31:09 
   13   65 Brett Longtin           Fergus Falls       MN  36   13 10:28  2:23  2:44   13   53:59 17.4  0:33   11   29:18  8:53 1:37:00 
   14  105 Jared Smith             Lebanon            IN  30    2  6:36  1:30  2:21   15   58:19 16.2  0:34   16   39:48 12:04 1:47:35 
   15  102 Richard Shouse          Fergus Falls       MN  35   16 17:06  3:54  2:02   16 1:00:15 15.6  0:37   14   31:38  9:36 1:51:37 
   16   95 Tom Rufer               Fergus Falls       MN  38   15 13:46  3:08  3:07   14   55:13 17.1  2:31   15   37:12 11:17 1:51:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Jess Knutson            Fergus Falls       MN  38   10 10:22  2:22  1:00    2   49:08 19.2  0:50    1   25:48  7:49 1:27:06 
    2   53 Erika Jones             St. Cloud          MN  38    4  8:56  2:02  1:29    3   50:26 18.7  0:39    9   31:24  9:31 1:32:53 
    3   85 Amy Peeters             Nisswa             MN  31    3  8:37  1:58  2:38    4   55:29 17.0  0:33    2   27:37  8:23 1:34:53 
    4   71 Melissa Meyer           Laporte            MN  38   11 10:50  2:28  2:57    1   48:53 19.3  3:16    7   30:22  9:12 1:36:15 
    5    2 Alli Beatty             Minneapolis        MN  32    2  8:20  1:54  2:08    6   56:49 16.6  0:25    6   30:06  9:08 1:37:47 
    6   28 Kathy Edwards           Fargo              ND  33    7  9:48  2:14  2:06    9   58:47 16.0  0:35    3   28:02  8:30 1:39:17 
    7   47 Holly Hedlund           Moorhead           MN  35    9 10:17  2:21  2:44   10   59:23 15.9  0:24    4   28:13  8:33 1:40:59 
    8   16 Emily Crane             Minneapolis        MN  30    1  7:58  1:49  1:23    7   57:06 16.5  0:58   11   34:28 10:27 1:41:51 
    9  101 Paula Shouse            Fergus Falls       MN  33    6  9:37  2:12  2:34   14 1:01:43 15.3  0:36    5   29:14  8:52 1:43:43 
   10   39 Cassandra Glynn         Fargo              ND  39   15 13:31  3:05  2:37    5   56:20 16.7  1:33   13   35:22 10:44 1:49:21 
   11   10 Jessica Bristow         Fargo              ND  32   16 14:10  3:14  4:57    8   58:21 16.1  1:08    8   30:58  9:23 1:49:32 
   12   38 Cindy Gillund           Fargo              ND  36   13 11:20  2:35  1:58   11 1:00:52 15.5  1:15   12   35:12 10:40 1:50:36 
   13   33 Tara Flack              West Fargo         ND  33    8  9:52  2:15  2:38   12 1:00:54 15.5  0:55   14   36:20 11:01 1:50:37 
   14    8 Megan Blondeau          Fergus Falls       MN  35   12 11:12  2:33  2:08   13 1:01:00 15.4  0:39   15   36:39 11:07 1:51:36 
   15   88 Arianne Pyke            Bemidji            MN  36   17 18:17  4:10  2:05   16 1:04:08 14.7  0:53   10   34:25 10:26 1:59:46 
   16  108 Anna Strahm             West Fargo         ND  34    5  8:57  2:02  2:35   15 1:03:53 14.7  1:29   17   44:27 13:29 2:01:18 
   17   44 Claire Grunewald        Fargo              ND  31   14 12:54  2:56  2:47   17 1:10:23 13.4  0:53   16   44:12 13:24 2:11:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   40 Jason Glynn             Fargo              ND  40    2  7:32  1:43  1:32    1   40:36 23.2  1:04    4   25:54  7:51 1:16:36 
    2   68 Thomas Matzke           Fargo              ND  43    7  8:28  1:56  1:23    2   45:04 20.9  0:45    3   25:00  7:35 1:20:38 
    3   93 Brent Romenesko         Chaska             MN  40    3  7:36  1:44  1:08    6   48:23 19.5  0:35    1   24:31  7:26 1:22:11 
    4    1 Paul Allen              Granite Falls      MN  47    5  8:05  1:51  1:15    3   46:14 20.4  0:25    6   27:38  8:23 1:23:34 
    5   80 Mark Olson              Enderlin           ND  49    6  8:10  1:52  1:33    5   48:09 19.6  0:56    2   24:51  7:32 1:23:39 
    6  110 Greg Swenson            Rogers             MN  49    1  6:46  1:33  1:20    4   46:30 20.3  0:45    7   29:53  9:04 1:25:12 
    7  122 Greg Wagner             Fergus Falls       MN  40    4  7:50  1:47  1:48    7   48:30 19.4  1:24    5   26:00  7:53 1:25:31 
    8  116 Ryan Tungseth           Fergus Falls       MN  42    8  9:31  2:10  1:56    8   49:59 18.8  1:27    9   31:35  9:35 1:34:26 
    9   31 Frank Fairchild         Grand Rapids       MN  47   11 10:23  2:22  1:38    9   50:13 18.8  0:49   10   32:15  9:47 1:35:15 
   10  113 Corey Synstelien        Fergus Falls       MN  43   10 10:20  2:21  2:44   10   59:30 15.8  1:53    8   30:45  9:20 1:45:11 
   11   11 Alex Cabrera            Fergus Falls       MN  47    9 10:02  2:17  3:42   11 1:12:57 12.9  2:04   12   46:02 13:57 2:14:46 
   12   24 Brian Duenow            Fargo              ND  46   12 12:29  2:51  2:56   12 1:22:37 11.4  0:53   11   41:36 12:37 2:20:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  40    2  7:49  1:47  0:55    2   50:51 18.5  0:58    2   28:03  8:30 1:28:34 
    2  115 Mary Tungseth           Fergus Falls       MN  40    3  8:37  1:58  2:06    4   55:31 17.0  1:44    1   26:34  8:03 1:34:30 
    3   94 Holly Romenesko         Chaska             MN  44    1  7:46  1:46  1:02    3   54:20 17.3  0:57    3   31:36  9:35 1:35:39 
    4   21 Elisa Diederich         Grand Forks        ND  40    6 11:52  2:42  1:48    1   47:41 19.8  1:03    5   33:28 10:09 1:35:50 
    5   35 Cindy Freeland          Corcoran           MN  47    4  9:13  2:06  2:43    5 1:03:57 14.7  1:53    4   32:27  9:50 1:50:12 
    6  120 Joyce Vanlith           Fargo              ND  45    7 13:29  3:04  5:12    6 1:05:04 14.5  2:16    6   39:52 12:05 2:05:51 
    7   60 Malynda Krieg           Moorhead           MN  46    8 16:21  3:43  2:48    7 1:08:24 13.8  1:21    7   41:01 12:26 2:09:53 
    8   89 Shannon Reagan          Monticello         MN  41    5 11:00  2:30  1:15    8 1:10:46 13.3  1:26    8   46:45 14:10 2:11:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   36 Kevin Fruhwirth         East Grand Forks   MN  53    2  9:24  2:08  1:54    3   47:29 19.8  1:24    1   24:22  7:23 1:24:31 
    2   66 Dave Maier              Bismarck           ND  59    1  8:33  1:57  0:57    1   43:43 21.5  1:45    5   30:32  9:16 1:25:29 
    3   48 Ken Heitzman            Spicer             MN  53    4  9:45  2:13  2:11    2   46:15 20.4  1:17    3   28:30  8:38 1:27:56 
    4   92 Dan Rogers              Guthrie            MN  56    3  9:27  2:09  3:30    5   48:28 19.4  1:37    2   26:41  8:06 1:29:41 
    5   13 Stanley Carignan        Ottertail          MN  55   11 13:19  3:02  3:10    4   48:16 19.5  1:41    4   29:09  8:50 1:35:34 
    6   37 Scott Fruhwirth         Neenah             WI  57    9 12:00  2:44  1:31    6   51:11 18.4  0:51   11   36:55 11:11 1:42:27 
    7   32 Don Finn                Plymouth           MN  51   10 13:08  2:59  3:07    7   54:33 17.3  0:47    6   32:59 10:00 1:44:31 
    8   30 Vic Evavold             Fergus Falls       MN  54    7 11:51  2:42  2:41    8   54:58 17.1  1:48   10   34:50 10:34 1:46:05 
    9   63 Greg Lillemon           Ashby              MN  54    6 10:06  2:18  3:19    9   56:27 16.7  1:36    8   34:41 10:31 1:46:07 
   10   26 John Dummer             Fergus Falls       MN  54    5  9:54  2:15  2:25   10 1:00:19 15.6  0:34    7   33:43 10:13 1:46:51 
   11   62 Dan Lasch               Lino Lakes         MN  55    8 11:55  2:43  2:32   11 1:06:26 14.2  1:09    9   34:41 10:31 1:56:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  125 Janelle Waslaski        Inver Grove Height MN  51    5  9:20  2:08  1:17    4   50:40 18.6  1:08    1   26:09  7:56 1:28:32 
    2    5 Linda Belanger          International Fall MN  50    4  9:14  2:06  0:45    2   49:09 19.2  0:42    2   29:02  8:48 1:28:51 
    3   12 Kari Callahan           Fargo              ND  54    6  9:27  2:09  1:11    1   48:37 19.4  0:39    3   29:04  8:49 1:28:56 
    4  124 Angie Walther           Park Rapids        MN  50    2  8:45  2:00  1:38    5   52:23 18.0  1:03    4   31:14  9:28 1:35:01 
    5  153 Jane Hutzol             Arvilla            ND  53    1  6:59  1:36  1:58    3   50:20 18.7  1:41    6   34:33 10:29 1:35:29 
    6   70 Jill McNamara           Buffalo            MN  51    3  9:07  2:05  1:37    7   54:59 17.1  1:03    5   33:33 10:10 1:40:18 
    7   76 Linda Nygaard           So. St. Paul       MN  51    7 10:17  2:21  1:34    6   54:56 17.1  0:50    7   36:18 11:00 1:43:54 
    8  129 Toni Zerebeski          Kensington         MN  50   11 13:08  3:00  1:52    8   55:19 17.0  1:48    9   39:15 11:54 1:51:20 
    9   46 Polly Hebig             Intl Falls         MN  51    9 11:41  2:40  1:21    9   59:30 15.8  0:33    8   38:36 11:42 1:51:39 
   10   49 Laura Hexum             Elizabeth          MN  50    8 10:48  2:28  2:31   10 1:04:08 14.7  0:45   11   44:54 13:37 2:03:04 
   11   97 Gail Sauve              Barnesville        MN  58   10 12:29  2:51  2:24   12 1:08:18 13.8  0:46   10   41:14 12:30 2:05:09 
   12   42 Diane Grotberg          Fergus Falls       MN  50   12 16:12  3:41  2:59   11 1:07:29 14.0  0:37   12   47:24 14:22 2:14:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  107 Dan Stone               Maple Grove        MN  61    1  9:29  2:10  1:05    1   46:36 20.2  1:07    1   29:14  8:52 1:27:29 
    2   72 Bruce Money             Fergus Falls       MN  62    2  9:41  2:12  2:12    2   47:42 19.7  1:23    2   29:17  8:53 1:30:13 
    3  118 John Ugstad             Fergus Falls       MN  63    3 12:13  2:47  2:42    3   58:24 16.1  2:38    3   32:04  9:43 1:48:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   73 Lorna Moss              Sioux Center       IA  66    1  9:52  2:15  1:23    1   52:58 17.8  1:30    4   41:14 12:30 1:46:55 
    2   18 Nancy Deedrick          Intl Falls         MN  60    3 12:43  2:54  1:25    2 1:02:37 15.0  0:37    1   35:16 10:42 1:52:36 
    3  128 Marcia Williams         Fergus Falls       MN  61    2 12:20  2:49  3:18    4 1:11:44 13.1  1:06    2   37:27 11:21 2:05:53 
    4  157 Rene Diebold            Marshall           MN  69    5 17:23  3:57  5:03    3 1:07:57 13.9  1:51    3   39:22 11:56 2:11:35 
    5  123 Shelley Wahlin Quinlan  McIntosh           MN  63    4 12:51  2:56  2:37    5 1:12:59 12.9  0:45    5   52:32 15:56 2:21:42 

Total Registered:                        157
Total Number of Team Finishers:           23
Total Number of Individual Finishers:    124
Number of Male   Finishers:               66
Number of Female Finishers:               58
Did not Finish Race or Did Not Start:     10