Olathe, KS
8/25/2018











                                                    JCPRD U Kids Triathlon
                                                      Age 6 - 10 Results
                                                               
                                         100 meter Swim - 3.6 mile Bike - 1 mile Run

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex Rank Swim   Trn.1  Rank Bike  Trn.2 Rank Run Finish
===== ========= ==== ======================= === === =========== ====== ========== ===== ===============
    1   1/12     124 Miles Harbert              9 M      2  1:13  0:20    1 10:56  0:26    5  9:23   22:16 
    2   1/8      155 Grant Seay                10 M      4  1:17  0:31    2 12:10  0:16    2  8:37   22:49 
    3   1/11     115 Ava Fugate                10 F      1  1:12  0:37    4 12:17  0:21    7  9:30   23:55 
    4   2/12     161 Kypton O'Neal              9 M     10  1:25  0:34    7 13:06  0:28    9  9:40   25:11 
    5   3/12     163 Bridger Reimche            9 M     44  1:51  0:55    6 13:00  0:28    4  9:16   25:28 
    6   4/12     111 Jacob Mabe                 9 M     24  1:32  1:08   10 13:57  0:25    6  9:25   26:24 
    7   2/11     112 Nora Miller               10 F     22  1:30  0:46    9 13:46  0:23   12 10:09   26:32 
    8   2/8      148 Luke Rayhawk              10 M      8  1:23  1:08    8 13:23  0:30   21 11:29   27:51 
    9   1/8      136 Britta Hydeman             9 F      9  1:23                   0:22    3  9:04   28:01 
   10   3/8      120 Owen Carnagey             10 M      3  1:17  1:11   16 16:04  0:34   11 10:01   29:05 
   11   5/12     105 Joshua Victoriano          9 M     15  1:28  1:04   18 16:33  0:38    8  9:36   29:17 
   12   1/6      107 Dylan Tenbrink             8 F     45  1:51  1:05   14 15:40  0:30   18 11:20   30:24 
   13   3/11     131 Presley Borgman           10 F      6  1:21  1:23   12 14:17  0:26   32 12:59   30:25 
   14   6/12     104 Cameron Hagen              9 M     49  1:55  1:48   11 14:02  0:50   25 11:52   30:25 
   15   4/11     106 Addyson Tenbrink          10 F     19  1:30  0:52   19 16:38  0:30   17 11:19   30:47 
   16   2/8      157 Taelynn Shupe              9 F     35  1:42  1:03   24 17:09  0:25   16 11:15   31:32 
   17   2/6      116 Aidan Katz                 8 F     48  1:55  1:20   47 19:52  0:41    1  8:08   31:54 
   18   5/11     114 Grace Donnell             10 F     31  1:40  1:22   13 15:14  0:35   40 13:53   32:41 
   19   7/12     158 Daxton Weigand             9 M     30  1:40  2:17   23 16:54  0:41   19 11:20   32:50 
   20   4/8      123 Carter Zuch               10 M     13  1:28  2:05   32 18:05  0:28   14 10:55   32:59 
   21   3/8      166 Elley Nicholl              9 F     26  1:34  1:11   36 18:38  0:43   15 10:58   33:02 
   22   1/6      134 Cameron Sablin             8 M     28  1:37  0:53   26 17:35  0:33   29 12:31   33:06 
   23   8/12     138 Jacob Lemire               9 M     12  1:28  1:20   29 17:41  0:28   27 12:17   33:12 
   24   9/12     126 Chase Molinaro             9 M     23  1:32  3:04   17 16:25  0:53   23 11:40   33:31 
   25   4/8      130 Harper Iles                9 F     18  1:29  1:29   27 17:35  0:30   30 12:31   33:32 
   26   5/8      151 Max Collings              10 M     40  1:45  1:14   31 18:00  0:38   26 12:02   33:38 
   27   2/6      125 Kai Miller                 8 M     14  1:28  1:07   38 18:40  0:52   24 11:43   33:48 
   28   3/6      147 Kate Rayhawk               8 F     32  1:41  1:21   25 17:18  0:23   35 13:07   33:48 
   29   6/11     117 Zoe Katz                  10 F     41  1:47  1:50   48 19:56  0:37   10  9:48   33:56 
   30  10/12     159 Eric Smith                 9 M     57  2:10  2:08   37 18:39  0:32   13 10:39   34:07 
   31   6/8      150 Markus Peach              10 M     29  1:39  1:58   21 16:49  0:28   36 13:19   34:12 
   32   3/6      165 Davi Muniz                 8 M     43  1:50  2:05    3 12:17  1:48   53 16:56   34:54 
   33   7/11     142 Clara Budimlija           10 F     38  1:44  2:08   30 17:54  0:30   31 12:54   35:08 
   34   4/6      122 Hank Stewart               8 M     55  2:04  1:32   28 17:36  0:39   37 13:24   35:13 
   35   1/5      119 Darren Kelo                7 M     56  2:07  3:07    5 12:35  0:32   57 18:18   36:35 
   36   5/8      154 Camden Strickland          9 F     25  1:32  2:02   35 18:25  0:43   41 14:00   36:40 
   37   5/6      146 Luke Kaestner              8 M     27  1:36  1:39   50 20:14  0:56   28 12:19   36:42 
   38   8/11     149 Natalie Macdonald         10 F     20  1:30  2:11   43 19:19  0:53   34 13:01   36:52 
   39   4/6      160 Maci Kaemmer               8 F     47  1:52  1:44   45 19:34  0:33   38 13:24   37:04 
   40   5/6      143 Evelyn Wyrick              8 F     17  1:28  1:13   41 18:55  0:57   44 14:39   37:10 
   41  11/12     132 Jack Tomas                 9 M     37  1:44  1:11   22 16:50  0:43   52 16:54   37:20 
   42   6/8      144 Sofia Paddock              9 F     11  1:28  1:10   51 20:24  0:36   39 13:45   37:21 
   43   2/5      140 Lucca Abreu                7 M     33  1:42  1:40   34 18:19  0:35   47 15:10   37:24 
   44   1/2      139 Nathan Lemire              6 M     42  1:50  1:11   55 22:13  0:44   22 11:39   37:35 
   45   6/6      121 Chloe Carnagey             8 F     50  1:57  2:16   33 18:09  0:28   46 14:49   37:37 
   46   2/2      101 Oliver Bond                6 M     39  1:45  2:38   44 19:26  1:02   33 13:00   37:49 
   47  12/12     137 Landon Pippitt             9 M     46  1:51  2:19   40 18:51  0:53   48 15:33   39:25 
   48   9/11     135 Isabelle Sablin           10 F     34  1:42  1:34   49 19:57  0:48   49 15:39   39:38 
   49   3/5      153 Luke Virgil                7 M     51  1:57  2:38   20 16:49  0:52   56 17:27   39:42 
   50  10/11     141 Jillian Spacek            10 F     36  1:42  1:31   54 21:53  0:47   42 14:12   40:02 
   51   7/8      102 Margot Bond                9 F     21  1:30  1:20   56 22:23  1:00   45 14:39   40:50 
   52  11/11     129 Coco Iles                 10 F      7  1:22  2:13   15 15:45  0:40   62 21:23   41:22 
   53   8/8      152 Lane Virgil                9 F     16  1:28  1:49   52 20:49  0:39   54 16:58   41:42 
   54   1/3      162 Cassandra Stone            7 F     53  2:01  1:29   42 19:06  0:55   58 18:21   41:51 
   55   1/1      145 Aleksandra Paddock         6 F     60  2:22  1:44   57 22:25  1:06   43 14:25   42:00 
   56   4/5      133 Greyson Wooldridge         7 M     52  2:00  2:08   39 18:48  1:09   59 19:14   43:18 
   57   7/8      113 Banks Anderson            10 M      5  1:17  1:30   60 28:36  0:43   20 11:27   43:31 
   58   6/6      103 William Watkins            8 M     59  2:13  1:35   46 19:45  1:09   60 19:21   44:01 
   59   5/5      118 Lake Waid                  7 M     58  2:12  2:43   58 23:14  0:42   50 16:23   45:12 
   60   2/3      128 Reygan Gorake              7 F     62  2:24  3:36   53 21:38  1:24   51 16:23   45:22 
   61   3/3      127 Remi Gorake                7 F     61  2:23  3:20   59 25:04  1:29   55 17:23   49:37 
   62   8/8      164 Aidan Day                 10 M     54  2:02  2:01   61 31:10  0:52   61 19:29   55:32 

results by Mtec Results                results posted on:  www.mtecresults.com


                                                    JCPRD U Kids Triathlon
                                                     Age 11 - 14 Results
                                                               
                                         200 meter Swim - 5.4 mile Bike - 2 mile Run
                                                   OPEN WATER SWIM DIVISION

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex Rank Swim   Trn.1  Rank Bike  Trn.2 Rank Run Finish
===== ========= ==== ======================= === === =========== ====== ========== ===== ===============
    1   1/1      239 Garrett Reimche           14 M      9  3:35  0:38    1 15:24  0:35    3 12:24   32:34 
    2   1/6      232 Nate Kaestner             14 M      3  3:05  0:48    2 16:17  0:23    2 12:09   32:41 
    3   1/2      215 Anthony Molinaro          13 M      1  2:57  1:01    5 17:04  0:19    1 11:50   33:09 
    4   2/6      221 Merritt Gregory           14 M     14  3:57  1:13    4 17:01  0:20    4 12:54   35:24 
    5   1/1      240 Colton Mabe               13 M     18  4:11  1:18    3 16:29  0:19    5 13:15   35:30 
    6   3/6      212 David Giem                14 M      6  3:21  0:44    8 19:16  0:19    6 13:20   36:58 
    7   1/4      223 Kate Miller               12 F     11  3:45  1:00    7 19:12  0:24    7 13:47   38:07 
    8   1/4      233 Bennett Molitor-Kirsch    12 M      7  3:27  0:34    6 17:57  0:20   12 16:22   38:38 
    9   1/1      208 Madison Boyles            14 F      8  3:28  0:26    9 19:22  0:29    9 15:43   39:26 
   10   4/6      222 Jack Miller               14 M     20  4:28  1:41   10 20:00  0:33    8 14:30   41:10 
   11   2/4      225 Hope Marriott             12 F     15  4:01  0:59   11 20:07  0:33   11 16:22   41:59 
   12   1/1      218 Cayman Barnes             11 F     10  3:36  1:15   15 21:25  0:33   10 15:53   42:39 
   13   3/4      204 Alexandria Mabe           12 F     23  4:42  1:50   13 20:59  0:25   13 16:42   44:37 
   14   1/1      224 Avery Spacek              13 F      4  3:18  1:09   17 22:40  0:35   14 17:00   44:39 
   15   2/2      213 Maddock Oberzan           13 M     22  4:38  1:56   12 20:35  0:27   16 19:07   46:42 
   16   2/4      219 Ben Tieves                12 M      5  3:19  1:21   18 23:07  0:32   15 18:42   46:59 
   17   5/6      210 Calvin Denson             14 M      2  2:59  1:02   16 22:24  0:27   18 21:25   48:14 
   18   1/2      237 Sophie Trainor            11 F     12  3:47  1:07   14 21:12  0:40   19 21:51   48:36 
   19   3/4      217 Joshua Coulson            12 M     16  4:04  1:22   21 25:16  0:30   17 20:41   51:51 
   20   2/2      234 Ella Dischinger           11 F     13  3:57  0:44   20 24:20  0:41   21 23:10   52:49 
   21   6/6      211 George Giem               14 M     17  4:05  1:23   22 25:40  0:25   20 22:20   53:51 
   22   4/4      226 Gabriel Budimlija         12 M     21  4:34  2:08   19 23:24  0:38   22 26:32   57:14 
   23   4/4      236 Eva Smith                 12 F     19  4:15  1:16   23 32:57  0:38   23 27:01 1:06:05 

results by Mtec Results                results posted on:  www.mtecresults.com


                                                    JCPRD U Kids Triathlon
                                                     Age 11 - 14 Results
                                                               
                                         200 meter Swim - 5.4 mile Bike - 2 mile Run
                                                        BEACH DIVISION

Place Div/Tot   Bib  Name                    Age Sex Rank Swim   Trn.1  Rank Bike  Trn.2 Rank Run Finish
===== ========= ==== ======================= === === =========== ====== ========== ===== ===============
    1   1/2      206 Aidan Fugate              12 M      7  2:29  1:09    1 17:07  0:22    1 13:57   35:02 
    2   1/1      207 Hailey Scheuer            13 F     10  2:34  0:53    2 18:29  0:21    3 14:59   37:15 
    3   1/1      220 Adelaide Hydeman          11 F      4  2:21  1:02    7 19:33  0:21    2 14:14   37:29 
    4   1/2      238 Katherine Stone           13 F      3  2:16  0:52    3 18:48  0:22    5 15:47   38:04 
    5   1/2      202 Gus Malone                11 M      9  2:34  0:54    8 19:59  0:50    4 15:08   39:22 
    6   1/1      229 Brody Shulda              14 M      1  2:13  1:23    4 19:09  0:25    7 16:43   39:51 
    7   1/1      205 Keith Kessens             13 M      5  2:21  1:50    6 19:32  0:55    6 16:42   41:19 
    8   1/1      228 Zackary Zumwalt           11 M     14  2:48  1:20    5 19:20  0:39    9 18:04   42:09 
    9   1/2      235 Teagan Shupe              11 F      2  2:16  0:48   10 23:17  0:17   10 18:04   44:40 
   10   2/2      227 Peyton Walls              11 F     11  2:37  1:15    9 23:07  0:40   14 20:48   48:26 
   11   2/2      216 Dylan Mothersbaugh        11 M     15  2:54  2:52   12 24:07  0:37   11 18:16   48:45 
   12   1/1      231 Logan Virgil              12 M      8  2:33  1:59   11 23:19  0:51   13 20:20   49:01 
   13   2/2      214 Lyndon Budimlija          12 M     16  3:10  2:24   15 28:24  1:01    8 17:37   52:34 
   14   1/2      209 Stella Platt              12 F     12  2:43  1:56   16 28:41  0:51   12 19:26   53:35 
   15   2/2      201 Lauren Huddleston         12 F     13  2:47  2:11   13 26:55  0:53   15 21:05   53:49 
   16   2/2      230 Sadie Macdonald           13 F      6  2:28  2:07   14 27:33  0:49   16 25:27   58:22 

results by Mtec Results                results posted on:  www.mtecresults.com


=============================================================================
BOYS AGE GROUP  6 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Nathan Lemire              6 M     37:35 
    2 Oliver Bond                6 M     37:49 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  7 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Darren Kelo                7 M     36:35 
    2 Lucca Abreu                7 M     37:24 
    3 Luke Virgil                7 M     39:42 
    4 Greyson Wooldridge         7 M     43:18 
    5 Lake Waid                  7 M     45:12 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  8 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Cameron Sablin             8 M     33:06 
    2 Kai Miller                 8 M     33:48 
    3 Davi Muniz                 8 M     34:54 
    4 Hank Stewart               8 M     35:13 
    5 Luke Kaestner              8 M     36:42 
    6 William Watkins            8 M     44:01 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  9 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Miles Harbert              9 M     22:16 
    2 Kypton O'Neal              9 M     25:11 
    3 Bridger Reimche            9 M     25:28 
    4 Jacob Mabe                 9 M     26:24 
    5 Joshua Victoriano          9 M     29:17 
    6 Cameron Hagen              9 M     30:25 
    7 Daxton Weigand             9 M     32:50 
    8 Jacob Lemire               9 M     33:12 
    9 Chase Molinaro             9 M     33:31 
   10 Eric Smith                 9 M     34:07 
   11 Jack Tomas                 9 M     37:20 
   12 Landon Pippitt             9 M     39:25 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  10 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Grant Seay                10 M     22:49 
    2 Luke Rayhawk              10 M     27:51 
    3 Owen Carnagey             10 M     29:05 
    4 Carter Zuch               10 M     32:59 
    5 Max Collings              10 M     33:38 
    6 Markus Peach              10 M     34:12 
    7 Banks Anderson            10 M     43:31 
    8 Aidan Day                 10 M     55:32 


=============================================================================
BOYS AGE GROUP  11 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Gus Malone                11 M     39:22 
    2 Zackary Zumwalt           11 M     42:09 
    3 Dylan Mothersbaugh        11 M     48:45 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  12 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Aidan Fugate              12 M     35:02 
    2 Logan Virgil              12 M     49:01 
    3 Lyndon Budimlija          12 M     52:34 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  13 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Keith Kessens             13 M     41:19 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  14 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Brody Shulda              14 M     39:51 


=============================================================================
BOYS AGE GROUP  12 - OPEN DIVISION
=============================================================================
    1 Bennett Molitor-Kirsch    12 M     38:38 
    2 Ben Tieves                12 M     46:59 
    3 Joshua Coulson            12 M     51:51 
    4 Gabriel Budimlija         12 M     57:14 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  13 - OPEN DIVISION
=============================================================================
    1 Anthony Molinaro          13 M     33:09 
    2 Colton Mabe               13 M     35:30 
    3 Maddock Oberzan           13 M     46:42 

=============================================================================
BOYS AGE GROUP  14 - OPEN DIVISION
=============================================================================
    1 Garrett Reimche           14 M     32:34 
    2 Nate Kaestner             14 M     32:41 
    3 Merritt Gregory           14 M     35:24 
    4 David Giem                14 M     36:58 
    5 Jack Miller               14 M     41:10 
    6 Calvin Denson             14 M     48:14 
    7 George Giem               14 M     53:51 


=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  6 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Aleksandra Paddock         6 F     42:00 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  7 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Cassandra Stone            7 F     41:51 
    2 Reygan Gorake              7 F     45:22 
    3 Remi Gorake                7 F     49:37 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  8 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Dylan Tenbrink             8 F     30:24 
    2 Aidan Katz                 8 F     31:54 
    3 Kate Rayhawk               8 F     33:48 
    4 Maci Kaemmer               8 F     37:04 
    5 Evelyn Wyrick              8 F     37:10 
    6 Chloe Carnagey             8 F     37:37 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  9 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Britta Hydeman             9 F     28:01 
    2 Taelynn Shupe              9 F     31:32 
    3 Elley Nicholl              9 F     33:02 
    4 Harper Iles                9 F     33:32 
    5 Camden Strickland          9 F     36:40 
    6 Sofia Paddock              9 F     37:21 
    7 Margot Bond                9 F     40:50 
    8 Lane Virgil                9 F     41:42 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  10 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Ava Fugate                10 F     23:55 
    2 Nora Miller               10 F     26:32 
    3 Presley Borgman           10 F     30:25 
    4 Addyson Tenbrink          10 F     30:47 
    5 Grace Donnell             10 F     32:41 
    6 Zoe Katz                  10 F     33:56 
    7 Clara Budimlija           10 F     35:08 
    8 Natalie Macdonald         10 F     36:52 
    9 Isabelle Sablin           10 F     39:38 
   10 Jillian Spacek            10 F     40:02 
   11 Coco Iles                 10 F     41:22 


=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  11 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Adelaide Hydeman          11 F     37:29 
    2 Teagan Shupe              11 F     44:40 
    3 Peyton Walls              11 F     48:26 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  12 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Stella Platt              12 F     53:35 
    2 Lauren Huddleston         12 F     53:49 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  13 - BEACH DIVISION
=============================================================================
    1 Hailey Scheuer            13 F     37:15 
    2 Katherine Stone           13 F     38:04 
    3 Sadie Macdonald           13 F     58:22 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  11 - OPEN DIVISION
=============================================================================
    1 Cayman Barnes             11 F     42:39 
    2 Sophie Trainor            11 F     48:36 
    3 Ella Dischinger           11 F     52:49 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  12 - OPEN DIVISION
=============================================================================
    1 Kate Miller               12 F     38:07 
    2 Hope Marriott             12 F     41:59 
    3 Alexandria Mabe           12 F     44:37 
    4 Eva Smith                 12 F   1:06:05 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  13 - OPEN DIVISION
=============================================================================
    1 Avery Spacek              13 F     44:39 

=============================================================================
GIRLS AGE GROUP  14 - OPEN DIVISION
=============================================================================
    1 Madison Boyles            14 F     39:26