Chain of Lakes Triathlon -
Alexandria, MN
5/5/2012

race logo










					                                                        CHAIN OF LAKES TRIATHLON
                                         Discovery Middle School - Alexandria, MN - May 5, 2012
                                               600 yd Swim - 13 Mile Bike - 2.8 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/33    101 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M     1  7:09  1:12  1:01    1   30:20 25.7  0:29    1   16:15  5:49   55:12 
    2   2/33     11 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32 M     8  8:14  1:23  0:57   12   32:42 23.9  0:57    4   17:36  6:17 1:00:23 
    3   1/26     91 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  46 M    63 10:27  1:45  0:47    7   32:13 24.2  0:37    2   16:22  5:51 1:00:24 
    4   3/33     67 David Lewis             Nevis              MN  37 M    46  9:46  1:38  1:02    6   32:13 24.2  0:42    3   17:23  6:13 1:01:04 
    5   4/33     77 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M    31  9:17  1:33  1:13    5   32:01 24.4  0:52    8   17:57  6:25 1:01:18 
    6   5/33     20 Bill Corcoran           Sartell            MN  39 M    30  9:15  1:33  0:58    4   31:37 24.7  0:46   21   18:53  6:45 1:01:27 
    7   1/22    103 Eric Swenson            Alexandria         MN  26 M    40  9:30  1:35  1:22    9   32:22 24.1  0:58   10   18:02  6:27 1:02:12 
    8   2/22     83 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M    14  8:29  1:25  1:28   16   33:16 23.4  0:41   14   18:30  6:37 1:02:22 
    9   2/26     61 David Knack             Prior Lake         MN  49 M    25  9:05  1:31  1:13   14   32:56 23.7  0:46   17   18:36  6:39 1:02:34 
   10   6/33     90 Matthew Schmidgall      Morris             MN  30 M    33  9:19  1:34  1:43   17   33:26 23.3  0:23    9   17:57  6:25 1:02:46 
   11   1/6      60 Neil King               Nevis,             MN  62 M    51  9:58  1:40  0:59   11   32:41 23.9  0:26   25   19:29  6:58 1:03:32 
   12   1/14     42 James Graif             Elk River          MN  50 M     6  8:03  1:21  1:05   15   33:11 23.5  0:54   43   20:23  7:17 1:03:32 
   13   3/26     71 Michael McConkey        Baxter             MN  46 M    69 10:41  1:47  1:21    2   31:15 25.0  0:36   28   19:47  7:04 1:03:37 
   14   4/26     51 Joseph Hill             Sartell            MN  43 M    75 11:03  1:51  1:05    8   32:21 24.1  0:47   13   18:28  6:36 1:03:41 
   15   2/14    100 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  55 M    66 10:28  1:45  1:08   13   32:49 23.8  0:29   20   18:52  6:44 1:03:44 
   16   7/33      5 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34 M    48  9:55  1:40  0:47   18   33:28 23.3  0:51   18   18:48  6:43 1:03:47 
   17   3/22     68 Daniel Luoma            Roseville          MN  27 M    28  9:14  1:33  1:44   19   33:47 23.1  0:36   15   18:33  6:38 1:03:52 
   18   8/33     66 Ryan Larson             Minneapolis        MN  32 M    59 10:23  1:44  1:11   10   32:26 24.0  0:52   23   19:15  6:53 1:04:06 
   19   4/22     35 Chris Foster            West St Paul       MN  27 M    62 10:27  1:45  1:01    3   31:34 24.7  0:50   42   20:22  7:17 1:04:11 
   20   1/14    142 Angie Hop               Rosemount          MN  41 F    13  8:29  1:25  1:13   23   34:26 22.7  0:30   37   20:08  7:12 1:04:43 
   21   9/33      8 Scott Beesley           St. Paul           MN  33 M    43  9:34  1:36  2:02   20   33:58 23.0  0:56   12   18:22  6:34 1:04:50 
   22   5/26     52 Troy Hocum              Alexandria         MN  42 M    49  9:57  1:40  1:27   21   33:58 23.0  0:58   16   18:34  6:38 1:04:51 
   23   6/26     14 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  48 M    73 10:54  1:49  1:28   27   34:40 22.5  0:46    5   17:48  6:22 1:05:34 
   24   7/26     13 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44 M    47  9:53  1:39  0:48   30   34:55 22.3  0:56   24   19:27  6:57 1:05:57 
   25   8/26    104 Tim Sykes               Fertile            MN  46 M    44  9:38  1:37  1:12   31   35:04 22.2  0:28   41   20:20  7:16 1:06:39 
   26   5/22     49 Don Henderson           Grand Forks        ND  29 M     4  7:46  1:18  2:21   32   35:11 22.2  0:59   54   20:56  7:29 1:07:11 
   27   1/29    153 Christina Meier         Minneapolis        MN  34 F    15  8:32  1:26  1:16   26   34:34 22.6  0:27   71   22:30  8:02 1:07:16 
   28  10/33     54 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  33 M    89 11:32  1:56  1:23   40   36:01 21.7  0:28   11   18:02  6:27 1:07:24 
   29   1/12    157 Jody Mullet             Minnetonka         MN  24 F    72 10:50  1:49  0:43   29   34:54 22.3  0:56   35   20:06  7:11 1:07:26 
   30  11/33      7 Fotis Bazakos           Saint Paul         MN  32 M    86 11:26  1:55  1:16   25   34:32 22.6  1:04   22   19:12  6:52 1:07:27 
   31  12/33     98 Jeremy Solt             Prior Lake         MN  35 M     3  7:31  1:16  1:53   42   36:25 21.4  0:49   53   20:55  7:28 1:07:31 
   32   6/22     28 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29 M    34  9:20  1:34  1:34   34   35:48 21.8  0:24   49   20:43  7:24 1:07:48 
   33   2/6      31 Dennis Ellingson        Courtland          MN  60 M    24  8:52  1:29  1:28   28   34:46 22.4  0:34   67   22:10  7:55 1:07:49 
   34   3/14     75 Mark Nelsen             Alexandria         MN  59 M    64 10:27  1:45  0:45   65   38:27 20.3  0:25    7   17:56  6:25 1:07:59 
   35  13/33     44 Andy Gunsaullus         Alexandria         MN  37 M    26  9:10  1:32  1:20   38   35:52 21.7  1:15   59   21:24  7:39 1:08:59 
   36   4/14    105 Gregg Trautwein         Fargo              ND  54 M    50  9:57  1:40  1:08   24   34:27 22.6  1:05   73   22:35  8:04 1:09:09 
   37   7/22    107 Samuel Vinje            Alexandria         MN  20 M    19  8:45  1:28  0:45   81   39:55 19.5  0:17   26   19:43  7:03 1:09:23 
   38   2/29    141 Deb Hess                St. Paul           MN  35 F    71 10:45  1:48  0:58   46   36:55 21.1  1:06   30   19:51  7:06 1:09:33 
   39   5/14     85 Pete Royer              Litchfield         MN  52 M    82 11:19  1:54  1:49   37   35:51 21.8  0:47   31   19:58  7:08 1:09:42 
   40   2/12    132 Sarah Florell           Alexandria         MN  29 F    20  8:47  1:28  1:06   58   38:04 20.5  0:53   55   20:56  7:29 1:09:44 
   41   8/22     64 Adam Lanser             Saint Paul         MN  23 M    12  8:28  1:25  2:16   53   37:21 20.9  0:43   56   20:58  7:30 1:09:44 
   42  14/33    102 Mike Svir               Baxter             MN  32 M   107 12:09  2:02  1:24   43   36:37 21.3  0:49   19   18:48  6:43 1:09:45 
   43   6/14     50 Dennis Hetland          Fargo              ND  50 M    55 10:06  1:41  1:38   47   37:00 21.1  1:00   40   20:09  7:12 1:09:51 
   44   9/22     78 Patrick Nelson          Bloomington        MN  27 M    61 10:26  1:45  1:32   56   37:47 20.6  0:29   29   19:49  7:05 1:10:01 
   45   9/26     97 Greg Skoog              Sartell            MN  44 M    57 10:19  1:44  2:47   22   34:16 22.8  1:25   60   21:46  7:47 1:10:32 
   46   2/14    133 Sarah Foley             Cologne            MN  41 F    52  9:58  1:40  1:20   60   38:16 20.4  1:06   34   20:02  7:10 1:10:40 
   47  15/33     21 Kevin Corcoran          Lino Lakes         MN  38 M    38  9:28  1:35  2:14   52   37:21 20.9  0:54   51   20:51  7:27 1:10:45 
   48  16/33     84 Michael Roach           Randall            MN  34 M    54 10:04  1:41  1:49   57   37:59 20.5  1:17   44   20:25  7:18 1:11:33 
   49  10/26     10 Bill Benning            Lakeville          MN  49 M    42  9:32  1:36  1:41   72   39:05 20.0  0:49   46   20:38  7:23 1:11:45 
   50  11/26     63 Pete Lambertz           West Fargo         ND  47 M    32  9:18  1:33  2:19   39   35:57 21.7  2:00   72   22:32  8:03 1:12:04 
   51   3/29    165 Michelle Rose           Chanhassen         MN  33 F    27  9:12  1:32  1:48   80   39:36 19.7  1:27   38   20:09  7:12 1:12:09 
   52   3/12    137 Heather Godfrey         Alexandria         MN  27 F    88 11:28  1:55  2:33   50   37:19 20.9  0:57   32   19:59  7:09 1:12:14 
   53  10/22     22 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M     2  7:20  1:14  2:26  107   42:16 18.5  0:33   27   19:44  7:03 1:12:17 
   54  17/33     95 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  37 M    16  8:34  1:26  1:39   67   38:38 20.2  1:29   76   22:37  8:05 1:12:55 
   55  11/22     37 Jeff Giroux             Alexandria         MN  24 M    98 11:44  1:58  1:41   89   40:40 19.2  1:03    6   17:49  6:22 1:12:55 
   56   7/14     88 Carl Schirmer           Brainerd           MN  57 M   119 13:01  2:11  1:32   45   36:44 21.2  1:34   45   20:26  7:18 1:13:16 
   57   8/14     55 Scott Jensen            Grand Forks        ND  50 M    36  9:26  1:35  1:30   36   35:51 21.8  0:45  124   25:56  9:16 1:13:26 
   58  18/33     29 Josh Duda               Pillager           MN  35 M    56 10:16  1:43  1:20   55   37:45 20.7  1:12   86   23:22  8:21 1:13:53 
   59  12/26     79 Mark Nieters            Sartell            MN  44 M    17  8:35  1:26  2:47   75   39:20 19.8  1:28   61   21:54  7:50 1:14:03 
   60   3/14    190 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46 F    70 10:43  1:48  1:52   68   38:38 20.2  1:00   65   22:05  7:54 1:14:17 
   61  19/33      9 Hector Benavides        Degraff            MN  31 M   110 12:12  2:02  2:31   62   38:17 20.4  1:16   39   20:09  7:12 1:14:24 
   62  20/33     74 Colin Moran             West Fargo         ND  35 M   117 12:58  2:10  2:57   44   36:37 21.3  1:11   52   20:51  7:27 1:14:32 
   63   3/6     112 Mark Winholtz           Andover            MN  60 M   104 12:06  2:01  1:21   33   35:42 21.8  1:06   97   24:25  8:44 1:14:38 
   64   4/29    156 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31 F   100 11:52  1:59  1:44   79   39:34 19.7  0:48   50   20:45  7:25 1:14:41 
   65   5/29    176 Kristin Terrell         Prior Lake         MN  35 F    23  8:52  1:29  1:27   76   39:27 19.8  1:08   91   23:50  8:31 1:14:42 
   66   6/29    180 Kristen Tucker          West Fargo         ND  30 F    95 11:41  1:57  2:11   51   37:21 20.9  0:27   84   23:13  8:18 1:14:51 
   67   9/14     16 Kurt Bollman            Fargo              ND  50 M   129 13:25  2:15  2:16   48   37:08 21.0  0:59   57   21:15  7:36 1:15:01 
   68  21/33    111 Jeff Williams           Fargo              ND  34 M    60 10:25  1:45  2:40   83   40:09 19.4  1:53   33   20:01  7:09 1:15:06 
   69   7/29    124 Megan Burkhammer        Garfield           MN  32 F    41  9:31  1:36  2:30   95   41:06 19.0  0:01   63   22:01  7:52 1:15:07 
   70  13/26     38 Doug Graham             Bismarck           ND  48 M    96 11:41  1:57  2:25   49   37:08 21.0  1:25   75   22:36  8:05 1:15:13 
   71   8/29    178 Alison Triebenbach      Osakis             MN  33 F    74 10:55  1:50  2:00   69   39:03 20.0  0:26   80   22:54  8:11 1:15:16 
   72  22/33     30 Jason Eckert            Waverly            MN  38 M    35  9:23  1:34  2:17   64   38:24 20.3  2:05   85   23:21  8:21 1:15:28 
   73  12/22     46 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  20 M    93 11:39  1:57  2:33   71   39:05 20.0  0:35   62   21:59  7:52 1:15:48 
   74  10/14     24 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50 M    77 11:06  1:51  2:21   54   37:23 20.9  1:51   92   23:51  8:31 1:16:30 
   75   9/29    171 Shawn Severson          Alexandria         MN  39 F   112 12:20  2:04  1:24   91   40:56 19.1  1:29   48   20:40  7:23 1:16:47 
   76  23/33     76 Andrew Nelson           St Cloud           MN  36 M   140 14:06  2:21  1:51   35   35:49 21.8  1:29   89   23:43  8:28 1:16:56 
   77  24/33     92 James Schreiner         Sauk Centre        MN  39 M    10  8:20  1:24  2:27   92   40:57 19.0  1:34   93   24:04  8:36 1:17:21 
   78  25/33    109 Matthew Weum            Brooklyn Park      MN  36 M   105 12:07  2:02  1:25   78   39:30 19.7  1:01   87   23:22  8:21 1:17:23 
   79  26/33     26 Jeff Cross              Alexandria         MN  37 M    92 11:35  1:56  1:29   85   40:20 19.3  1:30   78   22:43  8:07 1:17:34 
   80   1/5     140 Jan Handlos             Baxter             MN  58 F    76 11:05  1:51  2:41   59   38:09 20.4  0:22  113   25:31  9:07 1:17:45 
   81  13/22    108 Josh Waltzing           Carlos             MN  29 M    79 11:14  1:53  1:57   82   39:56 19.5  0:57   90   23:45  8:29 1:17:47 
   82  14/26     62 Randy Knutson           Mankato            MN  49 M    78 11:10  1:52  1:52   70   39:03 20.0  1:15  102   24:49  8:52 1:18:08 
   83  15/26     48 Dan Hawkins             Bloomington        MN  41 M    45  9:38  1:37  1:26   77   39:30 19.7  1:06  131   26:41  9:32 1:18:19 
   84  10/29    182 Dawn Vanderbeek         Monticello         MN  38 F     7  8:04  1:21  2:01  112   42:53 18.2  0:37  104   24:56  8:55 1:18:30 
   85  11/29    186 Kelly Wencl             Alexandria         MN  32 F     5  8:02  1:21  1:43  133   44:59 17.3  0:50   83   23:05  8:15 1:18:38 
   86  14/22     72 Darwin Meints           Moorhead           MN  26 M   113 12:21  2:04  2:25  108   42:29 18.4  1:26   36   20:06  7:11 1:18:45 
   87   4/14    161 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  44 F   127 13:20  2:14  1:49   90   40:41 19.2  0:59   70   22:28  8:02 1:19:16 
   88  27/33     57 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35 M   128 13:24  2:14  1:48   63   38:20 20.3  1:09  100   24:42  8:50 1:19:21 
   89  28/33     43 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  32 M    22  8:52  1:29  2:20  113   42:55 18.2  0:59   96   24:24  8:43 1:19:27 
   90  29/33     69 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  35 M    91 11:35  1:56  2:11  106   42:14 18.5  0:39   82   22:57  8:12 1:19:34 
   91  11/14     86 Douglas Rumpza          Fargo              ND  54 M    87 11:27  1:55  2:31   98   41:21 18.9  1:49   77   22:40  8:06 1:19:47 
   92  16/26    113 Thomas Wosepka          Alexandria         MN  47 M   111 12:18  2:03  3:55   41   36:09 21.6  1:15  126   26:20  9:25 1:19:55 
   93  15/22     41 Kyle Graham             Golden Valley      MN  25 M   143 14:11  2:22  2:37   87   40:33 19.2  0:31   68   22:25  8:01 1:20:14 
   94   1/3     146 Hadley Klepper          Alexandria         MN  17 F    68 10:35  1:46  2:14  131   44:47 17.4  1:20   58   21:22  7:38 1:20:16 
   95  17/26      6 Mike Bartolomeo         Alexandria         MN  47 M    65 10:28  1:45  1:07  110   42:41 18.3  1:11  106   24:59  8:56 1:20:24 
   96  12/29    188 Kari Whitlock           Baxter             MN  34 F    39  9:28  1:35  2:17  116   43:15 18.0  0:55   98   24:35  8:47 1:20:28 
   97  18/26     23 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  40 M   149 14:51  2:29  1:59   61   38:16 20.4  1:25   94   24:05  8:36 1:20:34 
   98  30/33     59 Tom Kielty              Elk River          MN  37 M   145 14:14  2:23  2:12   73   39:08 19.9  0:57   95   24:07  8:37 1:20:36 
   99  16/22     73 Joseph Mettler          Fargo              ND  22 M   142 14:08  2:22  3:15  101   41:58 18.6  0:44   47   20:40  7:23 1:20:43 
  100  12/14     94 Jeff Schultz            Mason City         IA  56 M   114 12:39  2:07  2:16   74   39:10 19.9  1:01  115   25:39  9:10 1:20:45 
  101   4/12    131 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29 F    37  9:28  1:35  2:19  115   43:08 18.1  1:20  103   24:50  8:52 1:21:03 
  102  17/22     40 Kirk Graham             Burnsville         MN  22 M   123 13:10  2:12  2:24  100   41:49 18.7  0:23   88   23:22  8:21 1:21:05 
  103  18/22     65 Ross Larson             Moorhead           MN  27 M    58 10:19  1:44  2:56  114   42:58 18.2  0:28   99   24:35  8:47 1:21:15 
  104   5/12    160 Ronna Onken             Miltona            MN  27 F    21  8:48  1:28  2:04  103   42:02 18.6  0:56  138   27:32  9:50 1:21:20 
  105   6/12    114 Kathryn Alfonso         Fargo              ND  23 F   102 11:57  2:00  3:02  118   43:48 17.8  0:52   66   22:07  7:54 1:21:45 
  106   7/12    184 Emily Vogel             Melrose            MN  23 F   124 13:11  2:12  2:37  102   42:01 18.6  1:18   79   22:44  8:08 1:21:49 
  107   4/6      47 Rick Hans               Brainerd           MN  64 M    81 11:17  1:53  2:32   88   40:36 19.2  2:34  122   25:52  9:15 1:22:49 
  108  31/33     27 Layne Danielson         Baxter             MN  39 M   133 13:39  2:17  3:10   86   40:33 19.2  1:00  101   24:44  8:50 1:23:04 
  109  19/26     34 Jeff Fjeld              Lino Lakes         MN  42 M   125 13:11  2:12  2:55   97   41:18 18.9  1:05  105   24:58  8:55 1:23:24 
  110  13/29    120 Lindsay Berger          Alexandria         MN  35 F   138 14:01  2:21  2:33   93   41:02 19.0  0:50  107   25:03  8:57 1:23:27 
  111   8/12    139 Andrea Hammer           Alexandria         MN  26 F    29  9:14  1:33  2:15  123   44:10 17.7  0:55  140   27:47  9:56 1:23:30 
  112  19/22     33 Brian Farnes            Richfield          MN  28 M   101 11:54  1:59  3:07  109   42:41 18.3  0:37  111   25:23  9:04 1:23:39 
  113   1/2      81 Kyle Pietrowski         Alexandria         MN  15 M     9  8:20  1:24  3:35  148   48:33 16.1  0:51   69   22:25  8:01 1:23:41 
  114   9/12    162 Bethany Paradee         Prior Lake         MN  28 F    84 11:22  1:54  1:20  117   43:26 18.0  1:09  130   26:37  9:31 1:23:52 
  115  14/29    183 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  34 F   120 13:03  2:11  2:33   96   41:15 18.9  1:06  127   26:26  9:27 1:24:21 
  116  15/29    177 Dawn Tolifson           Alexandria         MN  39 F    94 11:39  1:57  3:20  120   44:00 17.7  0:25  109   25:09  8:59 1:24:31 
  117  13/14     99 Scott Steffes           Fargo              ND  50 M   160 17:34  2:56  1:51   66   38:34 20.2  1:28  108   25:08  8:59 1:24:32 
  118  16/29    166 Lori Rothstein          Duluth             MN  34 F    97 11:44  1:58  1:58  127   44:22 17.6  0:50  116   25:42  9:11 1:24:33 
  119  32/33     12 Henry Bishop            Minneapolis        MN  34 M    85 11:24  1:54  1:59  111   42:47 18.2  0:46  141   27:51  9:57 1:24:44 
  120  20/26     80 Chad Pederson           Moorhead           MN  43 M    90 11:33  1:56  2:38  125   44:12 17.6  0:46  118   25:46  9:13 1:24:53 
  121   5/14    185 Lisa Vogel              Melrose            MN  49 F   108 12:10  2:02  2:40   99   41:33 18.8  1:14  136   27:22  9:47 1:24:57 
  122  17/29    159 Angela Nelson           St Cloud           MN  36 F    53 10:00  1:40  1:25  122   44:10 17.7  1:21  143   28:21 10:08 1:25:15 
  123  21/26    106 Chuck Turner            Crosby             MN  40 M   130 13:29  2:15  2:48  105   42:06 18.5  0:55  125   26:09  9:21 1:25:25 
  124  18/29    150 Jessica Lee             West Fargo         ND  32 F   106 12:08  2:02  3:10  126   44:19 17.6  1:00  121   25:52  9:15 1:26:27 
  125   6/14    168 Heidi Rudstrom          Brainerd           MN  46 F    80 11:15  1:53  3:12  134   45:50 17.0  1:31  110   25:19  9:03 1:27:04 
  126  20/22     39 Kaleb Graham            Bismarck           ND  20 M   155 15:54  2:39  4:18  124   44:11 17.7  0:51   64   22:03  7:53 1:27:15 
  127  21/22     89 Jesse Schmidgall        Morris             MN  25 M    67 10:33  1:46  2:35  145   48:03 16.2  0:45  119   25:47  9:13 1:27:42 
  128  19/29    143 Jolene Hovde            Alexandria         MN  36 F   156 16:40  2:47  3:41  119   43:54 17.8  0:47   81   22:55  8:11 1:27:55 
  129  22/26     19 Jim Chan                Alexandria         MN  45 M    18  8:39  1:27  2:27  104   42:05 18.5  1:34  165   33:36 12:00 1:28:19 
  130   2/3     187 Adrianne Wensman        Alexandria         MN  17 F    83 11:22  1:54  2:41  147   48:21 16.1  0:31  117   25:42  9:11 1:28:34 
  131  20/29    118 Sarah Bazakos           Champlin           MN  33 F   135 13:47  2:18  2:10  132   44:54 17.4  1:05  142   28:13 10:05 1:30:07 
  132  23/26     18 Michael Carr            Verndale           MN  40 M   103 11:59  2:00  2:19  152   49:25 15.8  0:18  129   26:34  9:29 1:30:32 
  133   7/14    189 Julie Wilson            Moorhead           MN  49 F   116 12:48  2:08  2:39  138   47:11 16.5  2:31  114   25:33  9:08 1:30:40 
  134  21/29    149 Amber Larson            Minneapolis        MN  30 F   121 13:05  2:11  2:23  139   47:27 16.4  0:49  135   27:02  9:40 1:30:44 
  135  22/29    144 Mary Jenc               Superior           WI  33 F    99 11:45  1:58  2:29  157   50:39 15.4  0:44  112   25:23  9:04 1:30:58 
  136  23/29    147 Jillian Kruger          Chaska             MN  32 F   139 14:04  2:21  4:10  154   49:41 15.7  0:48   74   22:35  8:04 1:31:16 
  137  24/29    154 Kristi Mertens          Alexandria         MN  36 F   137 14:00  2:20  3:34  140   47:35 16.4  0:44  120   25:51  9:14 1:31:43 
  138   2/2      56 Dustin Johnson          Sartell            MN  17 M    11  8:27  1:25  2:22  151   49:21 15.8  0:36  159   31:03 11:06 1:31:47 
  139  10/12    123 Katie Brown             Alexandria         MN  20 F   132 13:35  2:16  2:58  130   44:42 17.4  0:47  151   30:04 10:44 1:32:04 
  140   8/14    115 Amy Anderson            Rochester          MN  48 F   118 13:01  2:11  3:15  129   44:31 17.5  1:26  152   30:05 10:45 1:32:16 
  141   9/14    129 Joell Diamond           West Fargo         ND  43 F   131 13:31  2:16  2:28  150   48:48 16.0  0:37  137   27:23  9:47 1:32:46 
  142   2/5     179 Kimberly Tryggeseth     Alexandria         MN  50 F   115 12:39  2:07  3:37  136   46:11 16.9  0:44  156   30:46 11:00 1:33:56 
  143  24/26     32 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48 M   146 14:29  2:25  3:02  135   45:54 17.0  0:54  150   30:00 10:43 1:34:17 
  144  25/26     82 Robert Ploetz           Rosemount          MN  41 M   109 12:12  2:02  2:36   94   41:03 19.0  1:55  167   36:35 13:04 1:34:19 
  145  26/26     17 Tim Bush                Alexandria         MN  49 M   164 18:08  3:02  1:11  144   47:52 16.3  1:31  133   26:56  9:37 1:35:37 
  146  33/33     93 Chris Schroeder         West Fargo         ND  35 M   126 13:14  2:13  3:40  153   49:34 15.7  0:46  144   28:32 10:12 1:35:44 
  147  25/29    130 Julie Dolman            Alexandria         MN  35 F   144 14:11  2:22  4:13  149   48:33 16.1  0:43  145   28:42 10:15 1:36:20 
  148   3/5     167 Mary Royer              Litchfield         MN  51 F   162 17:39  2:57  3:27  142   47:44 16.3  1:03  132   26:49  9:35 1:36:40 
  149  26/29    127 Melissa Carlson         Garfield           MN  39 F   147 14:41  2:27  2:42  155   49:51 15.6  0:32  148   29:28 10:32 1:37:12 
  150  11/12    117 Maria Bazakos           Minneapolis        MN  23 F   148 14:50  2:29  3:41  159   52:07 15.0  0:52  123   25:55  9:16 1:37:23 
  151  10/14    169 Kristin Sachs           Brainerd           MN  42 F   136 13:57  2:20  3:23  141   47:41 16.4  1:04  160   31:27 11:14 1:37:31 
  152  11/14    174 Renae Stephens          Brainerd           MN  40 F   152 15:34  2:36  2:57  143   47:46 16.3  2:30  149   29:36 10:35 1:38:21 
  153  12/14    173 Corinne Skoog           Sartell            MN  40 F   161 17:35  2:56  3:58  128   44:27 17.5  1:46  157   30:47 11:00 1:38:30 
  154  27/29    138 Robin Groetsch          Saint Cloud        MN  36 F   153 15:42  2:37  3:26  158   51:15 15.2  0:50  147   29:10 10:25 1:40:21 
  155  13/14    175 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46 F   165 19:52  3:19  2:54  137   46:55 16.6  2:03  153   30:28 10:53 1:42:09 
  156  22/22     70 Marc Marshall           Nisswa             MN  26 M   169 30:00  5:00  4:08   84   40:17 19.4  1:22  128   26:26  9:27 1:42:10 
  157   1/4     116 Marie Anderson          Alexandria         MN  60 F   150 15:07  2:32  2:59  146   48:20 16.1  1:37  166   34:34 12:21 1:42:34 
  158   3/3     191 Courtney Wosepka        Alexandria         MN  16 F   141 14:08  2:22  4:29  161   52:58 14.7  1:06  154   30:28 10:53 1:43:07 
  159  28/29    136 Brenda Goble            Fort Ripley        MN  34 F   158 16:57  2:50  3:54  162   53:34 14.6  1:30  139   27:41  9:54 1:43:35 
  160  12/12    152 Emily Malone            Shoreview          MN  28 F   166 19:54  3:19  1:48  160   52:23 14.9  1:59  146   28:57 10:21 1:44:58 
  161  29/29    181 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  32 F   122 13:09  2:12  3:38  165   55:26 14.1  0:43  161   32:10 11:29 1:45:03 
  162   5/6      45 Stephen Halsey          Buffalo            MN  60 M   159 17:17  2:53  7:37  156   50:03 15.6  1:01  155   30:37 10:56 1:46:33 
  163   4/5     163 Penny Railing           Fargo              ND  51 F   163 17:54  2:59  3:56  169   57:23 13.6  0:45  134   26:56  9:38 1:46:53 
  164  14/14    192 Toni Zerebeski          Alexandria         MN  44 F   151 15:17  2:33  3:25  170   58:02 13.4  1:12  158   30:52 11:02 1:48:46 
  165  14/14     15 Greg Bodin              Maple Grove        MN  58 M   134 13:43  2:18  5:05  164   54:31 14.3  3:13  162   32:22 11:34 1:48:52 
  166   6/6      58 David Kautz             Fargo              ND  61 M   168 24:30  4:05  6:07  121   44:05 17.7  2:23  164   33:08 11:50 1:50:12 
  167   5/5     122 Mary Brenden            Northwood          ND  56 F   157 16:45  2:48  5:12  168   56:05 13.9  0:41  163   32:33 11:38 1:51:15 
  168   2/4     164 Jan Roach               Randall            MN  64 F   154 15:45  2:38  4:03  163   54:12 14.4  1:30  168   39:43 14:11 1:55:11 
  169   3/4     121 Sandy Bishop            Star Prairie       WI  64 F   167 21:58  3:40  4:15  166   55:49 14.0  1:05  169   39:55 14:16 2:02:59 
  170   4/4     158 Lindsay Nauen           St Paul            MN  61 F   170 33:06  5:31  4:28  167   55:51 14.0  4:17  170   42:49 15:18 2:20:28 


================================================================================================================================================
                            OPEN RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  198 Lakes Area Multisport                            6  9:41  1:37  0:29    1   31:29 24.8                            58:19 
           Kirk Crabb , Eric Carder , Travis Miller               
    2  209 We Can Haz Fast                                  7  9:48  1:38  0:38    2   35:21 22.1  0:12    2   19:42  7:03 1:05:40 
           Noah Odland , Kyle Ries , Scott Sailer                 
    3  207 The Tri Amigos                                   2  8:44  1:28  0:33    4   39:24 19.8  0:12    1   18:23  6:34 1:07:14 
           Stacy Terebayza , Andrea Olson , Todd Olson            
    4  199 Might Die Tri'n                                  1  8:13  1:23  0:36    3   37:39 20.7                          1:10:45 
           Jessie Wacek , Stacey Crosby , Chelsey Slack           
    5  205 The DAM Team                                     4  9:12  1:32  0:41    5   40:34 19.2  0:11    5   22:33  8:03 1:13:09 
           Mandy Wolvert , Michael Suggett , David Suggett        
    6  194 Chromey                                          3  9:06  1:31  0:40    7   43:10 18.1  0:14    3   22:21  7:59 1:15:29 
           Nicholas Chromey , Sharon Havlicek , Mark Chromey      
    7  201 Sassy                                            9 11:52  1:59  0:34    8   43:27 18.0  0:13    7   23:38  8:27 1:19:42 
           Ashtyn Molesworth , Jessie Pederson , Jessie Pederson  
    8  196 Doc & Daughters                                 10 13:25  2:15  0:45    9   43:33 17.9  0:16    6   23:29  8:24 1:21:27 
           Sandy Emmons , Paul Engebretson , Aimee Engebretson    
    9  211 Will Tri For Beer                               12 14:43  2:28  0:43    6   41:25 18.8  0:17    9   24:39  8:48 1:21:45 
           Nicole Anderson , Mark Ternes , Scott Orn              
   10  200 Relay SME                                       13 15:04  2:31  0:35   10   46:52 16.6  0:14    8   23:49  8:31 1:26:33 
           Mariah Hedner , Stacy Hedner , Erica Mois              
   11  197 FDSS                                            11 13:44  2:18  0:40   11   52:29 14.9                          1:27:43 
           Paul Thibedeau , Cori Miller , Corey Vetter            
   12  125 Butler                                           8 10:14  1:43  1:01   12 1:00:18 12.9  1:08    4   22:22  8:00 1:35:01 
           Nicole Butler , Jackie Kopel , Jackie Kopel            
   13  208 Tiger Muskies                                    5  9:38  1:37  0:45   13 1:02:34 12.5  1:22   10   26:01  9:18 1:40:18 
           Christine Marvin Farnes , Rachel Swanson , Rachel Swan 


================================================================================================================================================
                            LOCAL RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  203 Team Mystery                                     3  9:18  1:33  1:59    1   40:35 19.2  0:29    1   20:14  7:14 1:12:33 
           Jackie Olson , Jackie Olson , Scott Woods              
    2  206 The Third Generation                             1  8:44  1:28  0:38    3   44:50 17.4  0:13    3   22:32  8:03 1:16:55 
           Shane Johnston , Vicki Johnston , Blake Johnston       
    3  195 Cornerstone Chiropractic                         4 11:13  1:53  0:43    4   46:02 16.9  0:17    2   21:16  7:36 1:19:28 
           Quentin Bymers , Brian Bymers , Brian Bymers           
    4  202 Second Wind                                      5 12:41  2:07  0:43    2   44:15 17.6  0:13    4   25:05  8:58 1:22:56 
           Judy Florell , Paul Florell , Pam Carlson              
    5  193 air3-TFC                                         2  9:16  1:33  0:56    5   46:57 16.6  0:22    5   27:44  9:54 1:25:12 
           Jenna Kremer , Carie Stotesbery , Jill Kremer          
    6  210 We'll Tri Anything                               6 15:07  2:32  0:40    6   49:15 15.8  0:11    6   28:44 10:16 1:33:55 
           Tess Evink , Stephanie Heseltine , Kim Hovland         


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M    7:09  1:12 
    2 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24 M    7:20  1:14 
    3 Jeremy Solt             Prior Lake         MN  35 M    7:31  1:16 
    4 Don Henderson           Grand Forks        ND  29 M    7:46  1:18 
    5 Kelly Wencl             Alexandria         MN  32 F    8:02  1:21 
    6 James Graif             Elk River          MN  50 M    8:03  1:21 
    7 Dawn Vanderbeek         Monticello         MN  38 F    8:04  1:21 
    8 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32 M    8:14  1:23 
    9 Kyle Pietrowski         Alexandria         MN  15 M    8:20  1:24 
   10 James Schreiner         Sauk Centre        MN  39 M    8:20  1:24 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   30:20 25.7 
    2 Michael McConkey        Baxter             MN  46 M   31:15 25.0 
    3 Chris Foster            West St Paul       MN  27 M   31:34 24.7 
    4 Bill Corcoran           Sartell            MN  39 M   31:37 24.7 
    5 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M   32:01 24.4 
    6 David Lewis             Nevis              MN  37 M   32:13 24.2 
    7 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  46 M   32:13 24.2 
    8 Joseph Hill             Sartell            MN  43 M   32:21 24.1 
    9 Eric Swenson            Alexandria         MN  26 M   32:22 24.1 
   10 Ryan Larson             Minneapolis        MN  32 M   32:26 24.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35 M   16:15  5:49 
    2 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  46 M   16:22  5:51 
    3 David Lewis             Nevis              MN  37 M   17:23  6:13 
    4 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32 M   17:36  6:17 
    5 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  48 M   17:48  6:22 
    6 Jeff Giroux             Alexandria         MN  24 M   17:49  6:22 
    7 Mark Nelsen             Alexandria         MN  59 M   17:56  6:25 
    8 Luke Nelson             Ramsey             MN  38 M   17:57  6:25 
    9 Matthew Schmidgall      Morris             MN  30 M   17:57  6:25 
   10 Eric Swenson            Alexandria         MN  26 M   18:02  6:27 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  101 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35    1  7:09  1:12  1:01    1   30:20 25.7  0:29    1   16:15  5:49   55:12 
    2   11 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32    6  8:14  1:23  0:57   12   32:42 23.9  0:57    4   17:36  6:17 1:00:23 
    3   91 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  46   49 10:27  1:45  0:47    7   32:13 24.2  0:37    2   16:22  5:51 1:00:24 
    4   67 David Lewis             Nevis              MN  37   34  9:46  1:38  1:02    6   32:13 24.2  0:42    3   17:23  6:13 1:01:04 
    5   77 Luke Nelson             Ramsey             MN  38   22  9:17  1:33  1:13    5   32:01 24.4  0:52    8   17:57  6:25 1:01:18 
    6   20 Bill Corcoran           Sartell            MN  39   21  9:15  1:33  0:58    4   31:37 24.7  0:46   21   18:53  6:45 1:01:27 
    7  103 Eric Swenson            Alexandria         MN  26   29  9:30  1:35  1:22    9   32:22 24.1  0:58   10   18:02  6:27 1:02:12 
    8   83 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25   11  8:29  1:25  1:28   16   33:16 23.4  0:41   14   18:30  6:37 1:02:22 
    9   61 David Knack             Prior Lake         MN  49   18  9:05  1:31  1:13   14   32:56 23.7  0:46   17   18:36  6:39 1:02:34 
   10   90 Matthew Schmidgall      Morris             MN  30   24  9:19  1:34  1:43   17   33:26 23.3  0:23    9   17:57  6:25 1:02:46 
   11   60 Neil King               Nevis,             MN  62   39  9:58  1:40  0:59   11   32:41 23.9  0:26   25   19:29  6:58 1:03:32 
   12   42 James Graif             Elk River          MN  50    5  8:03  1:21  1:05   15   33:11 23.5  0:54   37   20:23  7:17 1:03:32 
   13   71 Michael McConkey        Baxter             MN  46   54 10:41  1:47  1:21    2   31:15 25.0  0:36   28   19:47  7:04 1:03:37 
   14   51 Joseph Hill             Sartell            MN  43   56 11:03  1:51  1:05    8   32:21 24.1  0:47   13   18:28  6:36 1:03:41 
   15  100 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  55   52 10:28  1:45  1:08   13   32:49 23.8  0:29   20   18:52  6:44 1:03:44 
   16    5 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34   36  9:55  1:40  0:47   18   33:28 23.3  0:51   18   18:48  6:43 1:03:47 
   17   68 Daniel Luoma            Roseville          MN  27   20  9:14  1:33  1:44   19   33:47 23.1  0:36   15   18:33  6:38 1:03:52 
   18   66 Ryan Larson             Minneapolis        MN  32   45 10:23  1:44  1:11   10   32:26 24.0  0:52   23   19:15  6:53 1:04:06 
   19   35 Chris Foster            West St Paul       MN  27   48 10:27  1:45  1:01    3   31:34 24.7  0:50   36   20:22  7:17 1:04:11 
   20    8 Scott Beesley           St. Paul           MN  33   31  9:34  1:36  2:02   20   33:58 23.0  0:56   12   18:22  6:34 1:04:50 
   21   52 Troy Hocum              Alexandria         MN  42   37  9:57  1:40  1:27   21   33:58 23.0  0:58   16   18:34  6:38 1:04:51 
   22   14 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  48   55 10:54  1:49  1:28   25   34:40 22.5  0:46    5   17:48  6:22 1:05:34 
   23   13 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44   35  9:53  1:39  0:48   27   34:55 22.3  0:56   24   19:27  6:57 1:05:57 
   24  104 Tim Sykes               Fertile            MN  46   32  9:38  1:37  1:12   28   35:04 22.2  0:28   35   20:20  7:16 1:06:39 
   25   49 Don Henderson           Grand Forks        ND  29    4  7:46  1:18  2:21   29   35:11 22.2  0:59   46   20:56  7:29 1:07:11 
   26   54 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  33   65 11:32  1:56  1:23   37   36:01 21.7  0:28   11   18:02  6:27 1:07:24 
   27    7 Fotis Bazakos           Saint Paul         MN  32   63 11:26  1:55  1:16   24   34:32 22.6  1:04   22   19:12  6:52 1:07:27 
   28   98 Jeremy Solt             Prior Lake         MN  35    3  7:31  1:16  1:53   39   36:25 21.4  0:49   45   20:55  7:28 1:07:31 
   29   28 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29   25  9:20  1:34  1:34   31   35:48 21.8  0:24   42   20:43  7:24 1:07:48 
   30   31 Dennis Ellingson        Courtland          MN  60   17  8:52  1:29  1:28   26   34:46 22.4  0:34   54   22:10  7:55 1:07:49 
   31   75 Mark Nelsen             Alexandria         MN  59   50 10:27  1:45  0:45   56   38:27 20.3  0:25    7   17:56  6:25 1:07:59 
   32   44 Andy Gunsaullus         Alexandria         MN  37   19  9:10  1:32  1:20   35   35:52 21.7  1:15   49   21:24  7:39 1:08:59 
   33  105 Gregg Trautwein         Fargo              ND  54   38  9:57  1:40  1:08   23   34:27 22.6  1:05   58   22:35  8:04 1:09:09 
   34  107 Samuel Vinje            Alexandria         MN  20   15  8:45  1:28  0:45   67   39:55 19.5  0:17   26   19:43  7:03 1:09:23 
   35   85 Pete Royer              Litchfield         MN  52   61 11:19  1:54  1:49   34   35:51 21.8  0:47   30   19:58  7:08 1:09:42 
   36   64 Adam Lanser             Saint Paul         MN  23   10  8:28  1:25  2:16   47   37:21 20.9  0:43   47   20:58  7:30 1:09:44 
   37  102 Mike Svir               Baxter             MN  32   76 12:09  2:02  1:24   40   36:37 21.3  0:49   19   18:48  6:43 1:09:45 
   38   50 Dennis Hetland          Fargo              ND  50   41 10:06  1:41  1:38   43   37:00 21.1  1:00   34   20:09  7:12 1:09:51 
   39   78 Patrick Nelson          Bloomington        MN  27   47 10:26  1:45  1:32   50   37:47 20.6  0:29   29   19:49  7:05 1:10:01 
   40   97 Greg Skoog              Sartell            MN  44   43 10:19  1:44  2:47   22   34:16 22.8  1:25   50   21:46  7:47 1:10:32 
   41   21 Kevin Corcoran          Lino Lakes         MN  38   28  9:28  1:35  2:14   46   37:21 20.9  0:54   43   20:51  7:27 1:10:45 
   42   84 Michael Roach           Randall            MN  34   40 10:04  1:41  1:49   51   37:59 20.5  1:17   38   20:25  7:18 1:11:33 
   43   10 Bill Benning            Lakeville          MN  49   30  9:32  1:36  1:41   61   39:05 20.0  0:49   40   20:38  7:23 1:11:45 
   44   63 Pete Lambertz           West Fargo         ND  47   23  9:18  1:33  2:19   36   35:57 21.7  2:00   57   22:32  8:03 1:12:04 
   45   22 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    2  7:20  1:14  2:26   85   42:16 18.5  0:33   27   19:44  7:03 1:12:17 
   46   95 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  37   12  8:34  1:26  1:39   58   38:38 20.2  1:29   60   22:37  8:05 1:12:55 
   47   37 Jeff Giroux             Alexandria         MN  24   71 11:44  1:58  1:41   75   40:40 19.2  1:03    6   17:49  6:22 1:12:55 
   48   88 Carl Schirmer           Brainerd           MN  57   83 13:01  2:11  1:32   42   36:44 21.2  1:34   39   20:26  7:18 1:13:16 
   49   55 Scott Jensen            Grand Forks        ND  50   27  9:26  1:35  1:30   33   35:51 21.8  0:45   88   25:56  9:16 1:13:26 
   50   29 Josh Duda               Pillager           MN  35   42 10:16  1:43  1:20   49   37:45 20.7  1:12   65   23:22  8:21 1:13:53 
   51   79 Mark Nieters            Sartell            MN  44   13  8:35  1:26  2:47   64   39:20 19.8  1:28   51   21:54  7:50 1:14:03 
   52    9 Hector Benavides        Degraff            MN  31   78 12:12  2:02  2:31   53   38:17 20.4  1:16   33   20:09  7:12 1:14:24 
   53   74 Colin Moran             West Fargo         ND  35   82 12:58  2:10  2:57   41   36:37 21.3  1:11   44   20:51  7:27 1:14:32 
   54  112 Mark Winholtz           Andover            MN  60   74 12:06  2:01  1:21   30   35:42 21.8  1:06   75   24:25  8:44 1:14:38 
   55   16 Kurt Bollman            Fargo              ND  50   88 13:25  2:15  2:16   44   37:08 21.0  0:59   48   21:15  7:36 1:15:01 
   56  111 Jeff Williams           Fargo              ND  34   46 10:25  1:45  2:40   69   40:09 19.4  1:53   31   20:01  7:09 1:15:06 
   57   38 Doug Graham             Bismarck           ND  48   70 11:41  1:57  2:25   45   37:08 21.0  1:25   59   22:36  8:05 1:15:13 
   58   30 Jason Eckert            Waverly            MN  38   26  9:23  1:34  2:17   55   38:24 20.3  2:05   64   23:21  8:21 1:15:28 
   59   46 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  20   69 11:39  1:57  2:33   60   39:05 20.0  0:35   52   21:59  7:52 1:15:48 
   60   24 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50   57 11:06  1:51  2:21   48   37:23 20.9  1:51   70   23:51  8:31 1:16:30 
   61   76 Andrew Nelson           St Cloud           MN  36   92 14:06  2:21  1:51   32   35:49 21.8  1:29   68   23:43  8:28 1:16:56 
   62   92 James Schreiner         Sauk Centre        MN  39    8  8:20  1:24  2:27   76   40:57 19.0  1:34   71   24:04  8:36 1:17:21 
   63  109 Matthew Weum            Brooklyn Park      MN  36   75 12:07  2:02  1:25   66   39:30 19.7  1:01   66   23:22  8:21 1:17:23 
   64   26 Jeff Cross              Alexandria         MN  37   68 11:35  1:56  1:29   71   40:20 19.3  1:30   62   22:43  8:07 1:17:34 
   65  108 Josh Waltzing           Carlos             MN  29   59 11:14  1:53  1:57   68   39:56 19.5  0:57   69   23:45  8:29 1:17:47 
   66   62 Randy Knutson           Mankato            MN  49   58 11:10  1:52  1:52   59   39:03 20.0  1:15   79   24:49  8:52 1:18:08 
   67   48 Dan Hawkins             Bloomington        MN  41   33  9:38  1:37  1:26   65   39:30 19.7  1:06   93   26:41  9:32 1:18:19 
   68   72 Darwin Meints           Moorhead           MN  26   80 12:21  2:04  2:25   86   42:29 18.4  1:26   32   20:06  7:11 1:18:45 
   69   57 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35   87 13:24  2:14  1:48   54   38:20 20.3  1:09   77   24:42  8:50 1:19:21 
   70   43 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  32   16  8:52  1:29  2:20   90   42:55 18.2  0:59   74   24:24  8:43 1:19:27 
   71   69 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  35   67 11:35  1:56  2:11   84   42:14 18.5  0:39   63   22:57  8:12 1:19:34 
   72   86 Douglas Rumpza          Fargo              ND  54   64 11:27  1:55  2:31   79   41:21 18.9  1:49   61   22:40  8:06 1:19:47 
   73  113 Thomas Wosepka          Alexandria         MN  47   79 12:18  2:03  3:55   38   36:09 21.6  1:15   90   26:20  9:25 1:19:55 
   74   41 Kyle Graham             Golden Valley      MN  25   94 14:11  2:22  2:37   73   40:33 19.2  0:31   55   22:25  8:01 1:20:14 
   75    6 Mike Bartolomeo         Alexandria         MN  47   51 10:28  1:45  1:07   88   42:41 18.3  1:11   81   24:59  8:56 1:20:24 
   76   23 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  40   97 14:51  2:29  1:59   52   38:16 20.4  1:25   72   24:05  8:36 1:20:34 
   77   59 Tom Kielty              Elk River          MN  37   95 14:14  2:23  2:12   62   39:08 19.9  0:57   73   24:07  8:37 1:20:36 
   78   73 Joseph Mettler          Fargo              ND  22   93 14:08  2:22  3:15   81   41:58 18.6  0:44   41   20:40  7:23 1:20:43 
   79   94 Jeff Schultz            Mason City         IA  56   81 12:39  2:07  2:16   63   39:10 19.9  1:01   84   25:39  9:10 1:20:45 
   80   40 Kirk Graham             Burnsville         MN  22   84 13:10  2:12  2:24   80   41:49 18.7  0:23   67   23:22  8:21 1:21:05 
   81   65 Ross Larson             Moorhead           MN  27   44 10:19  1:44  2:56   91   42:58 18.2  0:28   76   24:35  8:47 1:21:15 
   82   47 Rick Hans               Brainerd           MN  64   60 11:17  1:53  2:32   74   40:36 19.2  2:34   87   25:52  9:15 1:22:49 
   83   27 Layne Danielson         Baxter             MN  39   90 13:39  2:17  3:10   72   40:33 19.2  1:00   78   24:44  8:50 1:23:04 
   84   34 Jeff Fjeld              Lino Lakes         MN  42   85 13:11  2:12  2:55   78   41:18 18.9  1:05   80   24:58  8:55 1:23:24 
   85   33 Brian Farnes            Richfield          MN  28   72 11:54  1:59  3:07   87   42:41 18.3  0:37   83   25:23  9:04 1:23:39 
   86   81 Kyle Pietrowski         Alexandria         MN  15    7  8:20  1:24  3:35   98   48:33 16.1  0:51   56   22:25  8:01 1:23:41 
   87   99 Scott Steffes           Fargo              ND  50  100 17:34  2:56  1:51   57   38:34 20.2  1:28   82   25:08  8:59 1:24:32 
   88   12 Henry Bishop            Minneapolis        MN  34   62 11:24  1:54  1:59   89   42:47 18.2  0:46   95   27:51  9:57 1:24:44 
   89   80 Chad Pederson           Moorhead           MN  43   66 11:33  1:56  2:38   94   44:12 17.6  0:46   85   25:46  9:13 1:24:53 
   90  106 Chuck Turner            Crosby             MN  40   89 13:29  2:15  2:48   83   42:06 18.5  0:55   89   26:09  9:21 1:25:25 
   91   39 Kaleb Graham            Bismarck           ND  20   98 15:54  2:39  4:18   93   44:11 17.7  0:51   53   22:03  7:53 1:27:15 
   92   89 Jesse Schmidgall        Morris             MN  25   53 10:33  1:46  2:35   97   48:03 16.2  0:45   86   25:47  9:13 1:27:42 
   93   19 Jim Chan                Alexandria         MN  45   14  8:39  1:27  2:27   82   42:05 18.5  1:34  102   33:36 12:00 1:28:19 
   94   18 Michael Carr            Verndale           MN  40   73 11:59  2:00  2:19  100   49:25 15.8  0:18   92   26:34  9:29 1:30:32 
   95   56 Dustin Johnson          Sartell            MN  17    9  8:27  1:25  2:22   99   49:21 15.8  0:36   99   31:03 11:06 1:31:47 
   96   32 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48   96 14:29  2:25  3:02   95   45:54 17.0  0:54   97   30:00 10:43 1:34:17 
   97   82 Robert Ploetz           Rosemount          MN  41   77 12:12  2:02  2:36   77   41:03 19.0  1:55  103   36:35 13:04 1:34:19 
   98   17 Tim Bush                Alexandria         MN  49  101 18:08  3:02  1:11   96   47:52 16.3  1:31   94   26:56  9:37 1:35:37 
   99   93 Chris Schroeder         West Fargo         ND  35   86 13:14  2:13  3:40  101   49:34 15.7  0:46   96   28:32 10:12 1:35:44 
  100   70 Marc Marshall           Nisswa             MN  26  103 30:00  5:00  4:08   70   40:17 19.4  1:22   91   26:26  9:27 1:42:10 
  101   45 Stephen Halsey          Buffalo            MN  60   99 17:17  2:53  7:37  102   50:03 15.6  1:01   98   30:37 10:56 1:46:33 
  102   15 Greg Bodin              Maple Grove        MN  58   91 13:43  2:18  5:05  103   54:31 14.3  3:13  100   32:22 11:34 1:48:52 
  103   58 David Kautz             Fargo              ND  61  102 24:30  4:05  6:07   92   44:05 17.7  2:23  101   33:08 11:50 1:50:12 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  142 Angie Hop               Rosemount          MN  41    3  8:29  1:25  1:13    1   34:26 22.7  0:30    5   20:08  7:12 1:04:43 
    2  153 Christina Meier         Minneapolis        MN  34    4  8:32  1:26  1:16    2   34:34 22.6  0:27   15   22:30  8:02 1:07:16 
    3  157 Jody Mullet             Minnetonka         MN  24   18 10:50  1:49  0:43    3   34:54 22.3  0:56    4   20:06  7:11 1:07:26 
    4  141 Deb Hess                St. Paul           MN  35   17 10:45  1:48  0:58    4   36:55 21.1  1:06    1   19:51  7:06 1:09:33 
    5  132 Sarah Florell           Alexandria         MN  29    5  8:47  1:28  1:06    7   38:04 20.5  0:53    9   20:56  7:29 1:09:44 
    6  133 Sarah Foley             Cologne            MN  41   13  9:58  1:40  1:20    9   38:16 20.4  1:06    3   20:02  7:10 1:10:40 
    7  165 Michelle Rose           Chanhassen         MN  33    8  9:12  1:32  1:48   14   39:36 19.7  1:27    6   20:09  7:12 1:12:09 
    8  137 Heather Godfrey         Alexandria         MN  27   24 11:28  1:55  2:33    5   37:19 20.9  0:57    2   19:59  7:09 1:12:14 
    9  190 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46   16 10:43  1:48  1:52   10   38:38 20.2  1:00   12   22:05  7:54 1:14:17 
   10  156 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31   29 11:52  1:59  1:44   13   39:34 19.7  0:48    8   20:45  7:25 1:14:41 
   11  176 Kristin Terrell         Prior Lake         MN  35    7  8:52  1:29  1:27   12   39:27 19.8  1:08   22   23:50  8:31 1:14:42 
   12  180 Kristen Tucker          West Fargo         ND  30   26 11:41  1:57  2:11    6   37:21 20.9  0:27   21   23:13  8:18 1:14:51 
   13  124 Megan Burkhammer        Garfield           MN  32   12  9:31  1:36  2:30   18   41:06 19.0  0:01   11   22:01  7:52 1:15:07 
   14  178 Alison Triebenbach      Osakis             MN  33   19 10:55  1:50  2:00   11   39:03 20.0  0:26   18   22:54  8:11 1:15:16 
   15  171 Shawn Severson          Alexandria         MN  39   33 12:20  2:04  1:24   16   40:56 19.1  1:29    7   20:40  7:23 1:16:47 
   16  140 Jan Handlos             Baxter             MN  58   20 11:05  1:51  2:41    8   38:09 20.4  0:22   30   25:31  9:07 1:17:45 
   17  182 Dawn Vanderbeek         Monticello         MN  38    2  8:04  1:21  2:01   23   42:53 18.2  0:37   25   24:56  8:55 1:18:30 
   18  186 Kelly Wencl             Alexandria         MN  32    1  8:02  1:21  1:43   39   44:59 17.3  0:50   20   23:05  8:15 1:18:38 
   19  161 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  44   41 13:20  2:14  1:49   15   40:41 19.2  0:59   14   22:28  8:02 1:19:16 
   20  146 Hadley Klepper          Alexandria         MN  17   15 10:35  1:46  2:14   37   44:47 17.4  1:20   10   21:22  7:38 1:20:16 
   21  188 Kari Whitlock           Baxter             MN  34   11  9:28  1:35  2:17   25   43:15 18.0  0:55   23   24:35  8:47 1:20:28 
   22  131 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29   10  9:28  1:35  2:19   24   43:08 18.1  1:20   24   24:50  8:52 1:21:03 
   23  160 Ronna Onken             Miltona            MN  27    6  8:48  1:28  2:04   22   42:02 18.6  0:56   44   27:32  9:50 1:21:20 
   24  114 Kathryn Alfonso         Fargo              ND  23   30 11:57  2:00  3:02   27   43:48 17.8  0:52   13   22:07  7:54 1:21:45 
   25  184 Emily Vogel             Melrose            MN  23   40 13:11  2:12  2:37   21   42:01 18.6  1:18   17   22:44  8:08 1:21:49 
   26  120 Lindsay Berger          Alexandria         MN  35   47 14:01  2:21  2:33   17   41:02 19.0  0:50   26   25:03  8:57 1:23:27 
   27  139 Andrea Hammer           Alexandria         MN  26    9  9:14  1:33  2:15   31   44:10 17.7  0:55   46   27:47  9:56 1:23:30 
   28  162 Bethany Paradee         Prior Lake         MN  28   23 11:22  1:54  1:20   26   43:26 18.0  1:09   38   26:37  9:31 1:23:52 
   29  183 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  34   37 13:03  2:11  2:33   19   41:15 18.9  1:06   37   26:26  9:27 1:24:21 
   30  177 Dawn Tolifson           Alexandria         MN  39   25 11:39  1:57  3:20   29   44:00 17.7  0:25   27   25:09  8:59 1:24:31 
   31  166 Lori Rothstein          Duluth             MN  34   27 11:44  1:58  1:58   33   44:22 17.6  0:50   32   25:42  9:11 1:24:33 
   32  185 Lisa Vogel              Melrose            MN  49   32 12:10  2:02  2:40   20   41:33 18.8  1:14   42   27:22  9:47 1:24:57 
   33  159 Angela Nelson           St Cloud           MN  36   14 10:00  1:40  1:25   30   44:10 17.7  1:21   48   28:21 10:08 1:25:15 
   34  150 Jessica Lee             West Fargo         ND  32   31 12:08  2:02  3:10   32   44:19 17.6  1:00   35   25:52  9:15 1:26:27 
   35  168 Heidi Rudstrom          Brainerd           MN  46   21 11:15  1:53  3:12   40   45:50 17.0  1:31   28   25:19  9:03 1:27:04 
   36  143 Jolene Hovde            Alexandria         MN  36   58 16:40  2:47  3:41   28   43:54 17.8  0:47   19   22:55  8:11 1:27:55 
   37  187 Adrianne Wensman        Alexandria         MN  17   22 11:22  1:54  2:41   50   48:21 16.1  0:31   33   25:42  9:11 1:28:34 
   38  118 Sarah Bazakos           Champlin           MN  33   44 13:47  2:18  2:10   38   44:54 17.4  1:05   47   28:13 10:05 1:30:07 
   39  189 Julie Wilson            Moorhead           MN  49   35 12:48  2:08  2:39   43   47:11 16.5  2:31   31   25:33  9:08 1:30:40 
   40  149 Amber Larson            Minneapolis        MN  30   38 13:05  2:11  2:23   44   47:27 16.4  0:49   41   27:02  9:40 1:30:44 
   41  144 Mary Jenc               Superior           WI  33   28 11:45  1:58  2:29   55   50:39 15.4  0:44   29   25:23  9:04 1:30:58 
   42  147 Jillian Kruger          Chaska             MN  32   48 14:04  2:21  4:10   53   49:41 15.7  0:48   16   22:35  8:04 1:31:16 
   43  154 Kristi Mertens          Alexandria         MN  36   46 14:00  2:20  3:34   45   47:35 16.4  0:44   34   25:51  9:14 1:31:43 
   44  123 Katie Brown             Alexandria         MN  20   43 13:35  2:16  2:58   36   44:42 17.4  0:47   54   30:04 10:44 1:32:04 
   45  115 Amy Anderson            Rochester          MN  48   36 13:01  2:11  3:15   35   44:31 17.5  1:26   55   30:05 10:45 1:32:16 
   46  129 Joell Diamond           West Fargo         ND  43   42 13:31  2:16  2:28   52   48:48 16.0  0:37   43   27:23  9:47 1:32:46 
   47  179 Kimberly Tryggeseth     Alexandria         MN  50   34 12:39  2:07  3:37   41   46:11 16.9  0:44   58   30:46 11:00 1:33:56 
   48  130 Julie Dolman            Alexandria         MN  35   50 14:11  2:22  4:13   51   48:33 16.1  0:43   49   28:42 10:15 1:36:20 
   49  167 Mary Royer              Litchfield         MN  51   62 17:39  2:57  3:27   47   47:44 16.3  1:03   39   26:49  9:35 1:36:40 
   50  127 Melissa Carlson         Garfield           MN  39   51 14:41  2:27  2:42   54   49:51 15.6  0:32   52   29:28 10:32 1:37:12 
   51  117 Maria Bazakos           Minneapolis        MN  23   52 14:50  2:29  3:41   57   52:07 15.0  0:52   36   25:55  9:16 1:37:23 
   52  169 Kristin Sachs           Brainerd           MN  42   45 13:57  2:20  3:23   46   47:41 16.4  1:04   61   31:27 11:14 1:37:31 
   53  174 Renae Stephens          Brainerd           MN  40   55 15:34  2:36  2:57   48   47:46 16.3  2:30   53   29:36 10:35 1:38:21 
   54  173 Corinne Skoog           Sartell            MN  40   61 17:35  2:56  3:58   34   44:27 17.5  1:46   59   30:47 11:00 1:38:30 
   55  138 Robin Groetsch          Saint Cloud        MN  36   56 15:42  2:37  3:26   56   51:15 15.2  0:50   51   29:10 10:25 1:40:21 
   56  175 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46   64 19:52  3:19  2:54   42   46:55 16.6  2:03   56   30:28 10:53 1:42:09 
   57  116 Marie Anderson          Alexandria         MN  60   53 15:07  2:32  2:59   49   48:20 16.1  1:37   64   34:34 12:21 1:42:34 
   58  191 Courtney Wosepka        Alexandria         MN  16   49 14:08  2:22  4:29   59   52:58 14.7  1:06   57   30:28 10:53 1:43:07 
   59  136 Brenda Goble            Fort Ripley        MN  34   60 16:57  2:50  3:54   60   53:34 14.6  1:30   45   27:41  9:54 1:43:35 
   60  152 Emily Malone            Shoreview          MN  28   65 19:54  3:19  1:48   58   52:23 14.9  1:59   50   28:57 10:21 1:44:58 
   61  181 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  32   39 13:09  2:12  3:38   62   55:26 14.1  0:43   62   32:10 11:29 1:45:03 
   62  163 Penny Railing           Fargo              ND  51   63 17:54  2:59  3:56   66   57:23 13.6  0:45   40   26:56  9:38 1:46:53 
   63  192 Toni Zerebeski          Alexandria         MN  44   54 15:17  2:33  3:25   67   58:02 13.4  1:12   60   30:52 11:02 1:48:46 
   64  122 Mary Brenden            Northwood          ND  56   59 16:45  2:48  5:12   65   56:05 13.9  0:41   63   32:33 11:38 1:51:15 
   65  164 Jan Roach               Randall            MN  64   57 15:45  2:38  4:03   61   54:12 14.4  1:30   65   39:43 14:11 1:55:11 
   66  121 Sandy Bishop            Star Prairie       WI  64   66 21:58  3:40  4:15   63   55:49 14.0  1:05   66   39:55 14:16 2:02:59 
   67  158 Lindsay Nauen           St Paul            MN  61   67 33:06  5:31  4:28   64   55:51 14.0  4:17   67   42:49 15:18 2:20:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   81 Kyle Pietrowski         Alexandria         MN  15    1  8:20  1:24  3:35    1   48:33 16.1  0:51    1   22:25  8:01 1:23:41 
    2   56 Dustin Johnson          Sartell            MN  17    2  8:27  1:25  2:22    2   49:21 15.8  0:36    2   31:03 11:06 1:31:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  146 Hadley Klepper          Alexandria         MN  17    1 10:35  1:46  2:14    1   44:47 17.4  1:20    1   21:22  7:38 1:20:16 
    2  187 Adrianne Wensman        Alexandria         MN  17    2 11:22  1:54  2:41    2   48:21 16.1  0:31    2   25:42  9:11 1:28:34 
    3  191 Courtney Wosepka        Alexandria         MN  16    3 14:08  2:22  4:29    3   52:58 14.7  1:06    3   30:28 10:53 1:43:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  103 Eric Swenson            Alexandria         MN  26    8  9:30  1:35  1:22    2   32:22 24.1  0:58    2   18:02  6:27 1:02:12 
    2   83 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25    4  8:29  1:25  1:28    3   33:16 23.4  0:41    3   18:30  6:37 1:02:22 
    3   68 Daniel Luoma            Roseville          MN  27    6  9:14  1:33  1:44    4   33:47 23.1  0:36    4   18:33  6:38 1:03:52 
    4   35 Chris Foster            West St Paul       MN  27   11 10:27  1:45  1:01    1   31:34 24.7  0:50    9   20:22  7:17 1:04:11 
    5   49 Don Henderson           Grand Forks        ND  29    2  7:46  1:18  2:21    5   35:11 22.2  0:59   12   20:56  7:29 1:07:11 
    6   28 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29    7  9:20  1:34  1:34    6   35:48 21.8  0:24   11   20:43  7:24 1:07:48 
    7  107 Samuel Vinje            Alexandria         MN  20    5  8:45  1:28  0:45   10   39:55 19.5  0:17    5   19:43  7:03 1:09:23 
    8   64 Adam Lanser             Saint Paul         MN  23    3  8:28  1:25  2:16    7   37:21 20.9  0:43   13   20:58  7:30 1:09:44 
    9   78 Patrick Nelson          Bloomington        MN  27   10 10:26  1:45  1:32    8   37:47 20.6  0:29    7   19:49  7:05 1:10:01 
   10   22 Kyle Cordry             Saint Cloud        MN  24    1  7:20  1:14  2:26   17   42:16 18.5  0:33    6   19:44  7:03 1:12:17 
   11   37 Jeff Giroux             Alexandria         MN  24   15 11:44  1:58  1:41   14   40:40 19.2  1:03    1   17:49  6:22 1:12:55 
   12   46 Caleb Halverson         Thief River Falls  MN  20   14 11:39  1:57  2:33    9   39:05 20.0  0:35   14   21:59  7:52 1:15:48 
   13  108 Josh Waltzing           Carlos             MN  29   13 11:14  1:53  1:57   11   39:56 19.5  0:57   18   23:45  8:29 1:17:47 
   14   72 Darwin Meints           Moorhead           MN  26   17 12:21  2:04  2:25   18   42:29 18.4  1:26    8   20:06  7:11 1:18:45 
   15   41 Kyle Graham             Golden Valley      MN  25   20 14:11  2:22  2:37   13   40:33 19.2  0:31   16   22:25  8:01 1:20:14 
   16   73 Joseph Mettler          Fargo              ND  22   19 14:08  2:22  3:15   16   41:58 18.6  0:44   10   20:40  7:23 1:20:43 
   17   40 Kirk Graham             Burnsville         MN  22   18 13:10  2:12  2:24   15   41:49 18.7  0:23   17   23:22  8:21 1:21:05 
   18   65 Ross Larson             Moorhead           MN  27    9 10:19  1:44  2:56   20   42:58 18.2  0:28   19   24:35  8:47 1:21:15 
   19   33 Brian Farnes            Richfield          MN  28   16 11:54  1:59  3:07   19   42:41 18.3  0:37   20   25:23  9:04 1:23:39 
   20   39 Kaleb Graham            Bismarck           ND  20   21 15:54  2:39  4:18   21   44:11 17.7  0:51   15   22:03  7:53 1:27:15 
   21   89 Jesse Schmidgall        Morris             MN  25   12 10:33  1:46  2:35   22   48:03 16.2  0:45   21   25:47  9:13 1:27:42 
   22   70 Marc Marshall           Nisswa             MN  26   22 30:00  5:00  4:08   12   40:17 19.4  1:22   22   26:26  9:27 1:42:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  157 Jody Mullet             Minnetonka         MN  24    5 10:50  1:49  0:43    1   34:54 22.3  0:56    2   20:06  7:11 1:07:26 
    2  132 Sarah Florell           Alexandria         MN  29    1  8:47  1:28  1:06    3   38:04 20.5  0:53    3   20:56  7:29 1:09:44 
    3  137 Heather Godfrey         Alexandria         MN  27    7 11:28  1:55  2:33    2   37:19 20.9  0:57    1   19:59  7:09 1:12:14 
    4  131 Jessie Donovan          Buffalo            MN  29    4  9:28  1:35  2:19    6   43:08 18.1  1:20    6   24:50  8:52 1:21:03 
    5  160 Ronna Onken             Miltona            MN  27    2  8:48  1:28  2:04    5   42:02 18.6  0:56    9   27:32  9:50 1:21:20 
    6  114 Kathryn Alfonso         Fargo              ND  23    8 11:57  2:00  3:02    8   43:48 17.8  0:52    4   22:07  7:54 1:21:45 
    7  184 Emily Vogel             Melrose            MN  23    9 13:11  2:12  2:37    4   42:01 18.6  1:18    5   22:44  8:08 1:21:49 
    8  139 Andrea Hammer           Alexandria         MN  26    3  9:14  1:33  2:15    9   44:10 17.7  0:55   10   27:47  9:56 1:23:30 
    9  162 Bethany Paradee         Prior Lake         MN  28    6 11:22  1:54  1:20    7   43:26 18.0  1:09    8   26:37  9:31 1:23:52 
   10  123 Katie Brown             Alexandria         MN  20   10 13:35  2:16  2:58   10   44:42 17.4  0:47   12   30:04 10:44 1:32:04 
   11  117 Maria Bazakos           Minneapolis        MN  23   11 14:50  2:29  3:41   11   52:07 15.0  0:52    7   25:55  9:16 1:37:23 
   12  152 Emily Malone            Shoreview          MN  28   12 19:54  3:19  1:48   12   52:23 14.9  1:59   11   28:57 10:21 1:44:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  101 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  35    1  7:09  1:12  1:01    1   30:20 25.7  0:29    1   16:15  5:49   55:12 
    2   11 Josh Bertelson          Minnetonka         MN  32    3  8:14  1:23  0:57    6   32:42 23.9  0:57    3   17:36  6:17 1:00:23 
    3   67 David Lewis             Nevis              MN  37   14  9:46  1:38  1:02    4   32:13 24.2  0:42    2   17:23  6:13 1:01:04 
    4   77 Luke Nelson             Ramsey             MN  38    9  9:17  1:33  1:13    3   32:01 24.4  0:52    4   17:57  6:25 1:01:18 
    5   20 Bill Corcoran           Sartell            MN  39    8  9:15  1:33  0:58    2   31:37 24.7  0:46   10   18:53  6:45 1:01:27 
    6   90 Matthew Schmidgall      Morris             MN  30   10  9:19  1:34  1:43    7   33:26 23.3  0:23    5   17:57  6:25 1:02:46 
    7    5 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34   15  9:55  1:40  0:47    8   33:28 23.3  0:51    8   18:48  6:43 1:03:47 
    8   66 Ryan Larson             Minneapolis        MN  32   18 10:23  1:44  1:11    5   32:26 24.0  0:52   12   19:15  6:53 1:04:06 
    9    8 Scott Beesley           St. Paul           MN  33   13  9:34  1:36  2:02    9   33:58 23.0  0:56    7   18:22  6:34 1:04:50 
   10   54 Ryan Hughes             Thief River Falls  MN  33   22 11:32  1:56  1:23   13   36:01 21.7  0:28    6   18:02  6:27 1:07:24 
   11    7 Fotis Bazakos           Saint Paul         MN  32   21 11:26  1:55  1:16   10   34:32 22.6  1:04   11   19:12  6:52 1:07:27 
   12   98 Jeremy Solt             Prior Lake         MN  35    2  7:31  1:16  1:53   14   36:25 21.4  0:49   18   20:55  7:28 1:07:31 
   13   44 Andy Gunsaullus         Alexandria         MN  37    7  9:10  1:32  1:20   12   35:52 21.7  1:15   19   21:24  7:39 1:08:59 
   14  102 Mike Svir               Baxter             MN  32   26 12:09  2:02  1:24   15   36:37 21.3  0:49    9   18:48  6:43 1:09:45 
   15   21 Kevin Corcoran          Lino Lakes         MN  38   12  9:28  1:35  2:14   17   37:21 20.9  0:54   16   20:51  7:27 1:10:45 
   16   84 Michael Roach           Randall            MN  34   16 10:04  1:41  1:49   19   37:59 20.5  1:17   15   20:25  7:18 1:11:33 
   17   95 Reese Seefeldt          Hutchinson         MN  37    5  8:34  1:26  1:39   23   38:38 20.2  1:29   20   22:37  8:05 1:12:55 
   18   29 Josh Duda               Pillager           MN  35   17 10:16  1:43  1:20   18   37:45 20.7  1:12   24   23:22  8:21 1:13:53 
   19    9 Hector Benavides        Degraff            MN  31   27 12:12  2:02  2:31   20   38:17 20.4  1:16   14   20:09  7:12 1:14:24 
   20   74 Colin Moran             West Fargo         ND  35   28 12:58  2:10  2:57   16   36:37 21.3  1:11   17   20:51  7:27 1:14:32 
   21  111 Jeff Williams           Fargo              ND  34   19 10:25  1:45  2:40   26   40:09 19.4  1:53   13   20:01  7:09 1:15:06 
   22   30 Jason Eckert            Waverly            MN  38   11  9:23  1:34  2:17   22   38:24 20.3  2:05   23   23:21  8:21 1:15:28 
   23   76 Andrew Nelson           St Cloud           MN  36   32 14:06  2:21  1:51   11   35:49 21.8  1:29   26   23:43  8:28 1:16:56 
   24   92 James Schreiner         Sauk Centre        MN  39    4  8:20  1:24  2:27   29   40:57 19.0  1:34   27   24:04  8:36 1:17:21 
   25  109 Matthew Weum            Brooklyn Park      MN  36   25 12:07  2:02  1:25   25   39:30 19.7  1:01   25   23:22  8:21 1:17:23 
   26   26 Jeff Cross              Alexandria         MN  37   24 11:35  1:56  1:29   27   40:20 19.3  1:30   21   22:43  8:07 1:17:34 
   27   57 Kyle Johnson            Moorhead           MN  35   30 13:24  2:14  1:48   21   38:20 20.3  1:09   30   24:42  8:50 1:19:21 
   28   43 Kyle Gulbrandson        Eagan              MN  32    6  8:52  1:29  2:20   32   42:55 18.2  0:59   29   24:24  8:43 1:19:27 
   29   69 Paul Manecke            East Gull Lake     MN  35   23 11:35  1:56  2:11   30   42:14 18.5  0:39   22   22:57  8:12 1:19:34 
   30   59 Tom Kielty              Elk River          MN  37   33 14:14  2:23  2:12   24   39:08 19.9  0:57   28   24:07  8:37 1:20:36 
   31   27 Layne Danielson         Baxter             MN  39   31 13:39  2:17  3:10   28   40:33 19.2  1:00   31   24:44  8:50 1:23:04 
   32   12 Henry Bishop            Minneapolis        MN  34   20 11:24  1:54  1:59   31   42:47 18.2  0:46   32   27:51  9:57 1:24:44 
   33   93 Chris Schroeder         West Fargo         ND  35   29 13:14  2:13  3:40   33   49:34 15.7  0:46   33   28:32 10:12 1:35:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  153 Christina Meier         Minneapolis        MN  34    3  8:32  1:26  1:16    1   34:34 22.6  0:27    6   22:30  8:02 1:07:16 
    2  141 Deb Hess                St. Paul           MN  35    9 10:45  1:48  0:58    2   36:55 21.1  1:06    1   19:51  7:06 1:09:33 
    3  165 Michelle Rose           Chanhassen         MN  33    5  9:12  1:32  1:48    7   39:36 19.7  1:27    2   20:09  7:12 1:12:09 
    4  156 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31   15 11:52  1:59  1:44    6   39:34 19.7  0:48    4   20:45  7:25 1:14:41 
    5  176 Kristin Terrell         Prior Lake         MN  35    4  8:52  1:29  1:27    5   39:27 19.8  1:08   12   23:50  8:31 1:14:42 
    6  180 Kristen Tucker          West Fargo         ND  30   12 11:41  1:57  2:11    3   37:21 20.9  0:27   11   23:13  8:18 1:14:51 
    7  124 Megan Burkhammer        Garfield           MN  32    7  9:31  1:36  2:30   10   41:06 19.0  0:01    5   22:01  7:52 1:15:07 
    8  178 Alison Triebenbach      Osakis             MN  33   10 10:55  1:50  2:00    4   39:03 20.0  0:26    8   22:54  8:11 1:15:16 
    9  171 Shawn Severson          Alexandria         MN  39   17 12:20  2:04  1:24    8   40:56 19.1  1:29    3   20:40  7:23 1:16:47 
   10  182 Dawn Vanderbeek         Monticello         MN  38    2  8:04  1:21  2:01   12   42:53 18.2  0:37   14   24:56  8:55 1:18:30 
   11  186 Kelly Wencl             Alexandria         MN  32    1  8:02  1:21  1:43   20   44:59 17.3  0:50   10   23:05  8:15 1:18:38 
   12  188 Kari Whitlock           Baxter             MN  34    6  9:28  1:35  2:17   13   43:15 18.0  0:55   13   24:35  8:47 1:20:28 
   13  120 Lindsay Berger          Alexandria         MN  35   23 14:01  2:21  2:33    9   41:02 19.0  0:50   15   25:03  8:57 1:23:27 
   14  183 Tamara Vanwechel        Argusville, Nd     ND  34   18 13:03  2:11  2:33   11   41:15 18.9  1:06   21   26:26  9:27 1:24:21 
   15  177 Dawn Tolifson           Alexandria         MN  39   11 11:39  1:57  3:20   15   44:00 17.7  0:25   16   25:09  8:59 1:24:31 
   16  166 Lori Rothstein          Duluth             MN  34   13 11:44  1:58  1:58   18   44:22 17.6  0:50   18   25:42  9:11 1:24:33 
   17  159 Angela Nelson           St Cloud           MN  36    8 10:00  1:40  1:25   16   44:10 17.7  1:21   25   28:21 10:08 1:25:15 
   18  150 Jessica Lee             West Fargo         ND  32   16 12:08  2:02  3:10   17   44:19 17.6  1:00   20   25:52  9:15 1:26:27 
   19  143 Jolene Hovde            Alexandria         MN  36   28 16:40  2:47  3:41   14   43:54 17.8  0:47    9   22:55  8:11 1:27:55 
   20  118 Sarah Bazakos           Champlin           MN  33   21 13:47  2:18  2:10   19   44:54 17.4  1:05   24   28:13 10:05 1:30:07 
   21  149 Amber Larson            Minneapolis        MN  30   19 13:05  2:11  2:23   21   47:27 16.4  0:49   22   27:02  9:40 1:30:44 
   22  144 Mary Jenc               Superior           WI  33   14 11:45  1:58  2:29   26   50:39 15.4  0:44   17   25:23  9:04 1:30:58 
   23  147 Jillian Kruger          Chaska             MN  32   24 14:04  2:21  4:10   24   49:41 15.7  0:48    7   22:35  8:04 1:31:16 
   24  154 Kristi Mertens          Alexandria         MN  36   22 14:00  2:20  3:34   22   47:35 16.4  0:44   19   25:51  9:14 1:31:43 
   25  130 Julie Dolman            Alexandria         MN  35   25 14:11  2:22  4:13   23   48:33 16.1  0:43   26   28:42 10:15 1:36:20 
   26  127 Melissa Carlson         Garfield           MN  39   26 14:41  2:27  2:42   25   49:51 15.6  0:32   28   29:28 10:32 1:37:12 
   27  138 Robin Groetsch          Saint Cloud        MN  36   27 15:42  2:37  3:26   27   51:15 15.2  0:50   27   29:10 10:25 1:40:21 
   28  136 Brenda Goble            Fort Ripley        MN  34   29 16:57  2:50  3:54   28   53:34 14.6  1:30   23   27:41  9:54 1:43:35 
   29  181 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  32   20 13:09  2:12  3:38   29   55:26 14.1  0:43   29   32:10 11:29 1:45:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   91 Joseph Schneiderhan     Alexandria         MN  46   11 10:27  1:45  0:47    2   32:13 24.2  0:37    1   16:22  5:51 1:00:24 
    2   61 David Knack             Prior Lake         MN  49    3  9:05  1:31  1:13    4   32:56 23.7  0:46    5   18:36  6:39 1:02:34 
    3   71 Michael McConkey        Baxter             MN  46   13 10:41  1:47  1:21    1   31:15 25.0  0:36    7   19:47  7:04 1:03:37 
    4   51 Joseph Hill             Sartell            MN  43   15 11:03  1:51  1:05    3   32:21 24.1  0:47    3   18:28  6:36 1:03:41 
    5   52 Troy Hocum              Alexandria         MN  42    9  9:57  1:40  1:27    5   33:58 23.0  0:58    4   18:34  6:38 1:04:51 
    6   14 Dan Bjorkstrand         Guthrie            MN  48   14 10:54  1:49  1:28    7   34:40 22.5  0:46    2   17:48  6:22 1:05:34 
    7   13 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44    8  9:53  1:39  0:48    8   34:55 22.3  0:56    6   19:27  6:57 1:05:57 
    8  104 Tim Sykes               Fertile            MN  46    6  9:38  1:37  1:12    9   35:04 22.2  0:28    8   20:20  7:16 1:06:39 
    9   97 Greg Skoog              Sartell            MN  44   10 10:19  1:44  2:47    6   34:16 22.8  1:25   10   21:46  7:47 1:10:32 
   10   10 Bill Benning            Lakeville          MN  49    5  9:32  1:36  1:41   15   39:05 20.0  0:49    9   20:38  7:23 1:11:45 
   11   63 Pete Lambertz           West Fargo         ND  47    4  9:18  1:33  2:19   10   35:57 21.7  2:00   12   22:32  8:03 1:12:04 
   12   79 Mark Nieters            Sartell            MN  44    1  8:35  1:26  2:47   16   39:20 19.8  1:28   11   21:54  7:50 1:14:03 
   13   38 Doug Graham             Bismarck           ND  48   18 11:41  1:57  2:25   12   37:08 21.0  1:25   13   22:36  8:05 1:15:13 
   14   62 Randy Knutson           Mankato            MN  49   16 11:10  1:52  1:52   14   39:03 20.0  1:15   15   24:49  8:52 1:18:08 
   15   48 Dan Hawkins             Bloomington        MN  41    7  9:38  1:37  1:26   17   39:30 19.7  1:06   22   26:41  9:32 1:18:19 
   16  113 Thomas Wosepka          Alexandria         MN  47   21 12:18  2:03  3:55   11   36:09 21.6  1:15   20   26:20  9:25 1:19:55 
   17    6 Mike Bartolomeo         Alexandria         MN  47   12 10:28  1:45  1:07   22   42:41 18.3  1:11   17   24:59  8:56 1:20:24 
   18   23 Joe Cornelius           Thief River Falls  MN  40   25 14:51  2:29  1:59   13   38:16 20.4  1:25   14   24:05  8:36 1:20:34 
   19   34 Jeff Fjeld              Lino Lakes         MN  42   22 13:11  2:12  2:55   19   41:18 18.9  1:05   16   24:58  8:55 1:23:24 
   20   80 Chad Pederson           Moorhead           MN  43   17 11:33  1:56  2:38   23   44:12 17.6  0:46   18   25:46  9:13 1:24:53 
   21  106 Chuck Turner            Crosby             MN  40   23 13:29  2:15  2:48   21   42:06 18.5  0:55   19   26:09  9:21 1:25:25 
   22   19 Jim Chan                Alexandria         MN  45    2  8:39  1:27  2:27   20   42:05 18.5  1:34   25   33:36 12:00 1:28:19 
   23   18 Michael Carr            Verndale           MN  40   19 11:59  2:00  2:19   26   49:25 15.8  0:18   21   26:34  9:29 1:30:32 
   24   32 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48   24 14:29  2:25  3:02   24   45:54 17.0  0:54   24   30:00 10:43 1:34:17 
   25   82 Robert Ploetz           Rosemount          MN  41   20 12:12  2:02  2:36   18   41:03 19.0  1:55   26   36:35 13:04 1:34:19 
   26   17 Tim Bush                Alexandria         MN  49   26 18:08  3:02  1:11   25   47:52 16.3  1:31   23   26:56  9:37 1:35:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  142 Angie Hop               Rosemount          MN  41    1  8:29  1:25  1:13    1   34:26 22.7  0:30    2   20:08  7:12 1:04:43 
    2  133 Sarah Foley             Cologne            MN  41    2  9:58  1:40  1:20    2   38:16 20.4  1:06    1   20:02  7:10 1:10:40 
    3  190 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  46    3 10:43  1:48  1:52    3   38:38 20.2  1:00    3   22:05  7:54 1:14:17 
    4  161 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  44    8 13:20  2:14  1:49    4   40:41 19.2  0:59    4   22:28  8:02 1:19:16 
    5  185 Lisa Vogel              Melrose            MN  49    5 12:10  2:02  2:40    5   41:33 18.8  1:14    7   27:22  9:47 1:24:57 
    6  168 Heidi Rudstrom          Brainerd           MN  46    4 11:15  1:53  3:12    8   45:50 17.0  1:31    5   25:19  9:03 1:27:04 
    7  189 Julie Wilson            Moorhead           MN  49    6 12:48  2:08  2:39   10   47:11 16.5  2:31    6   25:33  9:08 1:30:40 
    8  115 Amy Anderson            Rochester          MN  48    7 13:01  2:11  3:15    7   44:31 17.5  1:26   10   30:05 10:45 1:32:16 
    9  129 Joell Diamond           West Fargo         ND  43    9 13:31  2:16  2:28   13   48:48 16.0  0:37    8   27:23  9:47 1:32:46 
   10  169 Kristin Sachs           Brainerd           MN  42   10 13:57  2:20  3:23   11   47:41 16.4  1:04   14   31:27 11:14 1:37:31 
   11  174 Renae Stephens          Brainerd           MN  40   12 15:34  2:36  2:57   12   47:46 16.3  2:30    9   29:36 10:35 1:38:21 
   12  173 Corinne Skoog           Sartell            MN  40   13 17:35  2:56  3:58    6   44:27 17.5  1:46   12   30:47 11:00 1:38:30 
   13  175 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46   14 19:52  3:19  2:54    9   46:55 16.6  2:03   11   30:28 10:53 1:42:09 
   14  192 Toni Zerebeski          Alexandria         MN  44   11 15:17  2:33  3:25   14   58:02 13.4  1:12   13   30:52 11:02 1:48:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   42 James Graif             Elk River          MN  50    1  8:03  1:21  1:05    2   33:11 23.5  0:54    5   20:23  7:17 1:03:32 
    2  100 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  55    6 10:28  1:45  1:08    1   32:49 23.8  0:29    2   18:52  6:44 1:03:44 
    3   75 Mark Nelsen             Alexandria         MN  59    5 10:27  1:45  0:45   10   38:27 20.3  0:25    1   17:56  6:25 1:07:59 
    4  105 Gregg Trautwein         Fargo              ND  54    3  9:57  1:40  1:08    3   34:27 22.6  1:05    8   22:35  8:04 1:09:09 
    5   85 Pete Royer              Litchfield         MN  52    8 11:19  1:54  1:49    5   35:51 21.8  0:47    3   19:58  7:08 1:09:42 
    6   50 Dennis Hetland          Fargo              ND  50    4 10:06  1:41  1:38    7   37:00 21.1  1:00    4   20:09  7:12 1:09:51 
    7   88 Carl Schirmer           Brainerd           MN  57   11 13:01  2:11  1:32    6   36:44 21.2  1:34    6   20:26  7:18 1:13:16 
    8   55 Scott Jensen            Grand Forks        ND  50    2  9:26  1:35  1:30    4   35:51 21.8  0:45   13   25:56  9:16 1:13:26 
    9   16 Kurt Bollman            Fargo              ND  50   12 13:25  2:15  2:16    8   37:08 21.0  0:59    7   21:15  7:36 1:15:01 
   10   24 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  50    7 11:06  1:51  2:21    9   37:23 20.9  1:51   10   23:51  8:31 1:16:30 
   11   86 Douglas Rumpza          Fargo              ND  54    9 11:27  1:55  2:31   13   41:21 18.9  1:49    9   22:40  8:06 1:19:47 
   12   94 Jeff Schultz            Mason City         IA  56   10 12:39  2:07  2:16   12   39:10 19.9  1:01   12   25:39  9:10 1:20:45 
   13   99 Scott Steffes           Fargo              ND  50   14 17:34  2:56  1:51   11   38:34 20.2  1:28   11   25:08  8:59 1:24:32 
   14   15 Greg Bodin              Maple Grove        MN  58   13 13:43  2:18  5:05   14   54:31 14.3  3:13   14   32:22 11:34 1:48:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Jan Handlos             Baxter             MN  58    1 11:05  1:51  2:41    1   38:09 20.4  0:22    1   25:31  9:07 1:17:45 
    2  179 Kimberly Tryggeseth     Alexandria         MN  50    2 12:39  2:07  3:37    2   46:11 16.9  0:44    4   30:46 11:00 1:33:56 
    3  167 Mary Royer              Litchfield         MN  51    4 17:39  2:57  3:27    3   47:44 16.3  1:03    2   26:49  9:35 1:36:40 
    4  163 Penny Railing           Fargo              ND  51    5 17:54  2:59  3:56    5   57:23 13.6  0:45    3   26:56  9:38 1:46:53 
    5  122 Mary Brenden            Northwood          ND  56    3 16:45  2:48  5:12    4   56:05 13.9  0:41    5   32:33 11:38 1:51:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   60 Neil King               Nevis,             MN  62    2  9:58  1:40  0:59    1   32:41 23.9  0:26    1   19:29  6:58 1:03:32 
    2   31 Dennis Ellingson        Courtland          MN  60    1  8:52  1:29  1:28    2   34:46 22.4  0:34    2   22:10  7:55 1:07:49 
    3  112 Mark Winholtz           Andover            MN  60    4 12:06  2:01  1:21    3   35:42 21.8  1:06    3   24:25  8:44 1:14:38 
    4   47 Rick Hans               Brainerd           MN  64    3 11:17  1:53  2:32    4   40:36 19.2  2:34    4   25:52  9:15 1:22:49 
    5   45 Stephen Halsey          Buffalo            MN  60    5 17:17  2:53  7:37    6   50:03 15.6  1:01    5   30:37 10:56 1:46:33 
    6   58 David Kautz             Fargo              ND  61    6 24:30  4:05  6:07    5   44:05 17.7  2:23    6   33:08 11:50 1:50:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  116 Marie Anderson          Alexandria         MN  60    1 15:07  2:32  2:59    1   48:20 16.1  1:37    1   34:34 12:21 1:42:34 
    2  164 Jan Roach               Randall            MN  64    2 15:45  2:38  4:03    2   54:12 14.4  1:30    2   39:43 14:11 1:55:11 
    3  121 Sandy Bishop            Star Prairie       WI  64    3 21:58  3:40  4:15    3   55:49 14.0  1:05    3   39:55 14:16 2:02:59 
    4  158 Lindsay Nauen           St Paul            MN  61    4 33:06  5:31  4:28    4   55:51 14.0  4:17    4   42:49 15:18 2:20:28 

Total Registered:                        207
Total Number of Team Finishers:           19
Total Number of Individual Finishers:    170
Number of Male   Finishers:              103
Number of Female Finishers:               67
Did not Finish Race or Did Not Start:     24