Can-Am Games- Triathlon
St. Cloud, MN
6/24/2012

race logo










					                                                    GRANITEMAN - ST. CLOUD TRIATHLON
                                              Lake George - St. Cloud, MN - June 24, 2012
                                     CAN-AM GAMES    .32 Mile Swim - 14.8 Mile Bike - 3.1 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8     239 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M     1  5:46  1:02  0:33    1   38:02 23.7  0:33    2   21:40  7:00 1:06:33 
    2   1/1     245 David Voss              Minneapolis        MN  50 M    10  8:12  1:28  0:40    2   38:29 23.4  1:46    1   21:16  6:52 1:10:22 
    3   1/3     222 Nicole Haas             Sartell            MN  34 F     6  7:52  1:24  1:12    6   42:08 21.4  0:36    5   22:55  7:24 1:14:40 
    4   2/8     243 Brandon Thyen           North Branch       MN  39 M    12  8:34  1:32  0:58    3   40:05 22.5  0:37    9   24:40  7:58 1:14:52 
    5   1/2     230 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37 F     8  8:04  1:26  1:07    8   42:35 21.1  0:44    4   22:29  7:15 1:14:58 
    6   3/8     240 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38 M     3  7:43  1:23  1:37   11   43:29 20.7  0:33    3   21:54  7:04 1:15:14 
    7   1/5     216 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41 M     7  8:02  1:26  0:47    9   42:40 21.1  1:09    6   23:33  7:36 1:16:10 
    8   2/5     246 Victor Weiss            Avon               MN  43 M     5  7:47  1:23  0:54    7   42:30 21.2  0:42   12   24:59  8:04 1:16:49 
    9   4/8     217 Mike Dreher             Sauk Rapids        MN  35 M    21 10:23  1:51  1:11    5   41:08 21.9  0:43    7   23:54  7:43 1:17:17 
   10   3/5     224 Pat Hamler              Eau Claire         WI  44 M    19  9:52  1:46  1:16    4   41:01 21.9  0:49   11   24:49  8:01 1:17:46 
   11   5/8     232 John McGinn             Chicago            IL  37 M     2  7:42  1:22  1:01   10   43:21 20.8  1:02   10   24:42  7:58 1:17:46 
   12   6/8      51 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36 M    17  9:39  1:43  1:01   12   43:32 20.7  0:49    8   24:13  7:49 1:19:11 
   13   1/4     228 Jesse Leblanc           Walker             MN  31 M    11  8:27  1:30  1:23   17   45:21 19.8  1:11   18   26:01  8:24 1:22:22 
   14   2/4     231 Dan McDowell            Chicago            IL  34 M    14  9:10  1:38  2:05   14   44:47 20.1  1:26   13   25:10  8:07 1:22:36 
   15   7/8     218 Josh Duda               Pillager           MN  35 M    13  8:43  1:33  1:00   13   44:44 20.1  0:47   20   27:34  8:54 1:22:45 
   16   2/2     227 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37 F    20 10:10  1:49  1:30   18   46:12 19.5  1:10   14   25:14  8:09 1:24:14 
   17   1/1     242 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23 M     4  7:44  1:23  2:57   25   49:58 18.0  0:41   15   25:36  8:16 1:26:55 
   18   4/5     234 Jeff Patrow             Eau Claire         WI  40 M    24 11:27  2:02  1:24   16   45:03 20.0  1:20   21   27:49  8:59 1:27:02 
   19   1/1     223 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  41 F    15  9:25  1:41  2:03   23   49:27 18.2  1:06   16   25:43  8:18 1:27:42 
   20   3/4     213 Ezra Aitch              Milwaukee          WI  31 M     9  8:10  1:27  1:44   24   49:51 18.1  0:51   22   28:19  9:08 1:28:54 
   21   1/4     229 Renee Leblanc           Walker             MN  29 F    18  9:41  1:44  1:45   22   48:35 18.5  0:49   23   28:55  9:20 1:29:43 
   22   2/3     215 Melissa Boxall          Regina             SK  33 F    26 12:03  2:09  1:28   15   44:52 20.1  1:05   25   30:22  9:48 1:29:48 
   23   4/4     221 Adrian Foust            Delaware           OH  30 M    28 13:01  2:19  2:21   20   47:13 19.1  0:56   19   27:21  8:50 1:30:50 
   24   8/8     219 Garth Fleece            Regina             SK  39 M    30 13:46  2:27  3:01   19   46:20 19.4  1:10   28   31:19 10:07 1:35:34 
   25   1/2     214 Bruce Bechtold          St. Joseph         MN  49 M    29 13:44  2:27  3:09   21   47:55 18.8  1:31   26   30:24  9:49 1:36:41 
   26   2/2     258 Tim Jeanetta            Elk River          MN  45 M    31 14:12  2:32  2:17   26   53:08 16.9  0:59   24   29:06  9:24 1:39:40 
   27   2/4     225 Margit Heald            Sartell            MN  28 F    22 10:26  1:51  2:46   28   55:01 16.4  2:16   27   31:09 10:03 1:41:36 
   28   1/1     241 Jeremy Starr            Milwaukee          WI  25 M    25 11:48  2:06  2:17   31 1:00:49 14.8  1:36   17   26:01  8:24 1:42:27 
   29   3/4     259 Erin Curtis             Elk River          MN  28 F    27 12:35  2:15  2:28   27   54:40 16.5  1:16   32   34:28 11:08 1:45:26 
   30   3/3     233 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  32 F    23 10:33  1:53  2:07   30   59:13 15.2  0:41   31   33:22 10:46 1:45:54 
   31   5/5     237 Bret Rusk               Linolakes          MN  44 M    16  9:26  1:41  2:38   32 1:01:18 14.7  1:47   29   32:33 10:30 1:47:39 
   32   4/4     236 Jennifer Ritter         Albany             MN  29 F    32 16:58  3:01  2:19   29   58:21 15.4  1:04   30   33:04 10:40 1:51:45 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  247 Burgess                                          1 10:46  1:55  0:41    1   49:49 18.1  0:31    1   34:00 10:58 1:35:44 
           Carrie Burgess , Jeff Burgess ,                        

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M    5:46  1:02 
    2 John McGinn             Chicago            IL  37 M    7:42  1:22 
    3 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38 M    7:43  1:23 
    4 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23 M    7:44  1:23 
    5 Victor Weiss            Avon               MN  43 M    7:47  1:23 
    6 Nicole Haas             Sartell            MN  34 F    7:52  1:24 
    7 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41 M    8:02  1:26 
    8 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37 F    8:04  1:26 
    9 Ezra Aitch              Milwaukee          WI  31 M    8:10  1:27 
   10 David Voss              Minneapolis        MN  50 M    8:12  1:28 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M   38:02 23.7 
    2 David Voss              Minneapolis        MN  50 M   38:29 23.4 
    3 Brandon Thyen           North Branch       MN  39 M   40:05 22.5 
    4 Pat Hamler              Eau Claire         WI  44 M   41:01 21.9 
    5 Mike Dreher             Sauk Rapids        MN  35 M   41:08 21.9 
    6 Nicole Haas             Sartell            MN  34 F   42:08 21.4 
    7 Victor Weiss            Avon               MN  43 M   42:30 21.2 
    8 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37 F   42:35 21.1 
    9 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41 M   42:40 21.1 
   10 John McGinn             Chicago            IL  37 M   43:21 20.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Voss              Minneapolis        MN  50 M   21:16  6:52 
    2 Bo Simpson              Calgary            AB  35 M   21:40  7:00 
    3 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38 M   21:54  7:04 
    4 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37 F   22:29  7:15 
    5 Nicole Haas             Sartell            MN  34 F   22:55  7:24 
    6 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41 M   23:33  7:36 
    7 Mike Dreher             Sauk Rapids        MN  35 M   23:54  7:43 
    8 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36 M   24:13  7:49 
    9 Brandon Thyen           North Branch       MN  39 M   24:40  7:58 
   10 John McGinn             Chicago            IL  37 M   24:42  7:58 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE OPEN RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  239 Bo Simpson              Calgary            AB  35    1  5:46  1:02  0:33    1   38:02 23.7  0:33    2   21:40  7:00 1:06:33 
    2  245 David Voss              Minneapolis        MN  50    3  8:12  1:28  0:40    2   38:29 23.4  1:46    1   21:16  6:52 1:10:22 
    3  242 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  23    2  7:44  1:23  2:57    3   49:58 18.0  0:41    3   25:36  8:16 1:26:55 
    4  241 Jeremy Starr            Milwaukee          WI  25    4 11:48  2:06  2:17    4 1:00:49 14.8  1:36    4   26:01  8:24 1:42:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE OPEN RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  229 Renee Leblanc           Walker             MN  29    1  9:41  1:44  1:45    1   48:35 18.5  0:49    1   28:55  9:20 1:29:43 
    2  225 Margit Heald            Sartell            MN  28    2 10:26  1:51  2:46    3   55:01 16.4  2:16    2   31:09 10:03 1:41:36 
    3  259 Erin Curtis             Elk River          MN  28    3 12:35  2:15  2:28    2   54:40 16.5  1:16    4   34:28 11:08 1:45:26 
    4  236 Jennifer Ritter         Albany             MN  29    4 16:58  3:01  2:19    4   58:21 15.4  1:04    3   33:04 10:40 1:51:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SENIOR-A RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  228 Jesse Leblanc           Walker             MN  31    2  8:27  1:30  1:23    2   45:21 19.8  1:11    2   26:01  8:24 1:22:22 
    2  231 Dan McDowell            Chicago            IL  34    3  9:10  1:38  2:05    1   44:47 20.1  1:26    1   25:10  8:07 1:22:36 
    3  213 Ezra Aitch              Milwaukee          WI  31    1  8:10  1:27  1:44    4   49:51 18.1  0:51    4   28:19  9:08 1:28:54 
    4  221 Adrian Foust            Delaware           OH  30    4 13:01  2:19  2:21    3   47:13 19.1  0:56    3   27:21  8:50 1:30:50 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SENIOR-A RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Nicole Haas             Sartell            MN  34    1  7:52  1:24  1:12    1   42:08 21.4  0:36    1   22:55  7:24 1:14:40 
    2  215 Melissa Boxall          Regina             SK  33    3 12:03  2:09  1:28    2   44:52 20.1  1:05    2   30:22  9:48 1:29:48 
    3  233 Kimberly Noetzel        Sartell            MN  32    2 10:33  1:53  2:07    3   59:13 15.2  0:41    3   33:22 10:46 1:45:54 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE SENIOR-B RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  243 Brandon Thyen           North Branch       MN  39    3  8:34  1:32  0:58    1   40:05 22.5  0:37    4   24:40  7:58 1:14:52 
    2  240 Jeremy Sroga            Fridley            MN  38    2  7:43  1:23  1:37    4   43:29 20.7  0:33    1   21:54  7:04 1:15:14 
    3  217 Mike Dreher             Sauk Rapids        MN  35    6 10:23  1:51  1:11    2   41:08 21.9  0:43    2   23:54  7:43 1:17:17 
    4  232 John McGinn             Chicago            IL  37    1  7:42  1:22  1:01    3   43:21 20.8  1:02    5   24:42  7:58 1:17:46 
    5   51 Nicholas Folger         Maple Grove        MN  36    5  9:39  1:43  1:01    5   43:32 20.7  0:49    3   24:13  7:49 1:19:11 
    6  218 Josh Duda               Pillager           MN  35    4  8:43  1:33  1:00    6   44:44 20.1  0:47    6   27:34  8:54 1:22:45 
    7  219 Garth Fleece            Regina             SK  39    7 13:46  2:27  3:01    7   46:20 19.4  1:10    7   31:19 10:07 1:35:34 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE SENIOR-B RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Jen Lenarz              Apple Valley       MN  37    1  8:04  1:26  1:07    1   42:35 21.1  0:44    1   22:29  7:15 1:14:58 
    2  227 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37    2 10:10  1:49  1:30    2   46:12 19.5  1:10    2   25:14  8:09 1:24:14 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE MASTER-A RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  216 Jeremiah Canales        Champaign          IL  41    2  8:02  1:26  0:47    3   42:40 21.1  1:09    1   23:33  7:36 1:16:10 
    2  246 Victor Weiss            Avon               MN  43    1  7:47  1:23  0:54    2   42:30 21.2  0:42    3   24:59  8:04 1:16:49 
    3  224 Pat Hamler              Eau Claire         WI  44    4  9:52  1:46  1:16    1   41:01 21.9  0:49    2   24:49  8:01 1:17:46 
    4  234 Jeff Patrow             Eau Claire         WI  40    5 11:27  2:02  1:24    4   45:03 20.0  1:20    4   27:49  8:59 1:27:02 
    5  237 Bret Rusk               Linolakes          MN  44    3  9:26  1:41  2:38    5 1:01:18 14.7  1:47    5   32:33 10:30 1:47:39 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE MASTER-A RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Leigh Wright            Proctor            MN  48    1  8:30  1:31  1:02    2   49:40 18.1  1:12    2   26:25  8:32 1:26:47 
    2  223 Marnie Hamler           Eau Claire         WI  41    2  9:25  1:41  2:03    1   49:27 18.2  1:06    1   25:43  8:18 1:27:42 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE MASTER-B RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  214 Bruce Bechtold          St. Joseph         MN  49    1 13:44  2:27  3:09    1   47:55 18.8  1:31    2   30:24  9:49 1:36:41 
    2  258 Tim Jeanetta            Elk River          MN  45    2 14:12  2:32  2:17    2   53:08 16.9  0:59    1   29:06  9:24 1:39:40 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE MASTER-B RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE GRAND-MASTER RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE GRAND-MASTER RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======