Chase the Police Triathlon -
Walker, MN
7/28/2012

race logo










					                                                       CHASE THE POLICE TRIATHLON
                                             Walker City Park - Walker, MN - July 28, 2012
                                              1/4 Mile Swim - 17 Mile Bike - 2.8 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/35    157 Sean Kaneski            Pequot Lakes       MN  40 M     2  5:57  1:22  0:58    2   42:32 24.0  0:20   16   18:31  6:37 1:08:16 
    2   1/32    243 Joshua Pohlman          Grand Forks        ND  25 M     8  6:41  1:31  0:51    1   41:51 24.4  0:39   15   18:27  6:36 1:08:26 
    3   2/32    166 Thomas Klinger          Walker             MN  21 M     6  6:31  1:29  0:41    3   43:33 23.4  0:42    3   17:25  6:13 1:08:51 
    4   3/32    246 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M     4  6:24  1:28  0:59    5   44:13 23.1  0:36    8   17:56  6:25 1:10:07 
    5   1/56    245 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  37 M    13  6:52  1:34  0:37    8   44:50 22.8  0:42    2   17:21  6:12 1:10:21 
    6   4/32    346 Tyler Zima              Fargo              ND  26 M    20  7:09  1:38  0:58    7   44:43 22.8  0:27    5   17:27  6:14 1:10:42 
    7   1/6     108 Pat Griffith            Maple Grove        MN  18 M    49  7:48  1:47  0:28    9   44:52 22.7  0:35    4   17:27  6:14 1:11:08 
    8   2/35    205 Arne Michalson          Hayden             ID  48 M    34  7:27  1:42  1:08   11   44:58 22.7  0:40   10   18:11  6:30 1:12:21 
    9   3/35    155 Jay Jorgenson           Osage              MN  46 M    48  7:46  1:46  0:57   10   44:57 22.7  0:46   11   18:13  6:31 1:12:36 
   10   2/56    337 Luke Winger             Banner Elk         NC  31 M    94  9:06  2:04  0:56    4   43:41 23.3  0:47    9   18:10  6:29 1:12:38 
   11   3/56     12 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34 M    15  6:54  1:35  0:54   14   45:37 22.4  0:36   17   18:41  6:41 1:12:42 
   12   1/20    237 Craig Peterson          Minneapolis        MN  50 M    12  6:49  1:33  0:40   13   45:37 22.4  0:30   26   19:09  6:51 1:12:43 
   13   1/42    333 Jenny Wilcox            Cottage Grove      MN  37 F    35  7:27  1:42  1:05   17   45:45 22.3  0:47    7   17:54  6:24 1:12:56 
   14   1/34    209 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43 F     1  4:57  1:08  0:50   44   48:17 21.1  0:30   19   18:46  6:43 1:13:18 
   15   4/56     75 Joe Eder                Shakopee           MN  32 M    38  7:32  1:43  1:18    6   44:30 22.9  1:06   25   19:05  6:49 1:13:28 
   16   5/56     69 Justin Domogalla        Staples            MN  31 M    79  8:40  1:59  0:34   16   45:45 22.3  0:38   13   18:16  6:32 1:13:50 
   17   6/56    202 Dan McKeon              Bemidji            MN  35 M    40  7:38  1:44  0:39   24   46:43 21.8  0:34   22   18:59  6:47 1:14:31 
   18   2/42     46 Tiffany Carlson         Duluth             MN  31 F    30  7:22  1:41  0:47   41   48:01 21.2  0:44   14   18:18  6:33 1:15:10 
   19   7/56    147 Dusty Hough             Barnesville        MN  39 M    45  7:44  1:46  1:10   12   44:58 22.7  0:42   46   20:40  7:23 1:15:12 
   20   2/34    143 Jamie Heying            Buffalo            MN  42 F    21  7:10  1:38  0:28   30   47:27 21.5  0:36   35   19:51  7:06 1:15:30 
   21   1/39     85 Marey Erickson          Waite Park         MN  25 F    17  6:58  1:35  1:08   34   47:40 21.4  0:44   23   19:03  6:48 1:15:31 
   22   8/56    191 Scott Manske            Algona             IA  35 M     3  6:22  1:27  1:15   28   47:21 21.5  0:35   41   20:25  7:18 1:15:57 
   23   3/42    125 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32 F     9  6:41  1:32  0:55   22   46:19 22.0  0:38   76   22:12  7:56 1:16:44 
   24   9/56     11 Mike Back               Elk River          MN  37 M    11  6:47  1:33  0:48   40   47:59 21.3  0:35   45   20:39  7:23 1:16:46 
   25  10/56    206 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  33 M    51  7:54  1:48  0:49   29   47:25 21.5  1:00   33   19:48  7:04 1:16:53 
   26   2/20    149 Ken Janda               Big Lake           MN  51 M    53  7:55  1:48  1:18   26   47:02 21.7  0:41   36   20:05  7:11 1:17:00 
   27   2/39     45 Jasmine Carlson         Becida             MN  27 F   179 10:22  2:22  0:43   19   45:53 22.2  0:37   29   19:41  7:02 1:17:15 
   28  11/56    150 Justin Johnson          Grand Forks        ND  34 M   107  9:15  2:07  0:58   18   45:49 22.3  0:51   42   20:34  7:21 1:17:25 
   29   5/32    123 Ben Hadrich             McGregor           MN  28 M    61  8:19  1:54  1:36   54   49:40 20.5  0:45    1   17:11  6:09 1:17:29 
   30  12/56     50 Chad Christianson       Minneapolis        MN  34 M    10  6:43  1:32  1:13   45   48:47 20.9  0:32   44   20:37  7:22 1:17:50 
   31   4/35    253 Mark Rosen              Otsego             MN  48 M   101  9:11  2:06  0:54   15   45:39 22.3  0:49   61   21:27  7:40 1:17:59 
   32  13/56    178 Chad Larson             Hawley             MN  35 M    14  6:53  1:34  1:18   38   47:54 21.3  1:03   52   20:59  7:30 1:18:05 
   33   6/32     39 Ben Bruce               Wabun              MN  29 M    71  8:30  1:56  1:24   55   50:00 20.4  0:47    6   17:35  6:17 1:18:14 
   34   7/32     66 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29 M    41  7:39  1:45  0:58   25   47:01 21.7  0:40   75   22:11  7:56 1:18:26 
   35   5/35     51 Dana Cirks              Moorhead           MN  40 M    31  7:24  1:41  1:12   35   47:44 21.4  0:56   57   21:16  7:36 1:18:29 
   36   6/35    304 Timothy Thull           Lakeville          MN  43 M    68  8:29  1:56  1:13   31   47:27 21.5  0:44   51   20:54  7:28 1:18:46 
   37  14/56    226 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  36 M    56  8:07  1:51  1:54   42   48:06 21.2  0:44   38   20:14  7:14 1:19:02 
   38   8/32     43 Spencer Campion         Plymouth           MN  24 M    39  7:34  1:43  1:19   36   47:48 21.3  1:15   59   21:18  7:37 1:19:11 
   39   3/20    176 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  57 M    46  7:45  1:46  1:27   46   48:49 20.9  1:02   56   21:11  7:34 1:20:12 
   40   9/32    312 Matt Van Vleet          Waite Park         MN  26 M    98  9:08  2:05  1:41   27   47:20 21.5  1:13   53   20:59  7:30 1:20:19 
   41  10/32     95 Croix Fylpaa            Bemidji            MN  24 M   132  9:38  2:12                          1:07   30   19:44  7:03 1:20:33 
   42  15/56    174 Brad Kuzel              Guthrie            MN  32 M   205 11:09  2:32  0:49   39   47:55 21.3  1:01   34   19:49  7:05 1:20:43 
   43   4/42    212 Jennifer Mortale        St. Louis Park     MN  35 F    24  7:15  1:39  1:07   56   50:05 20.4  0:39   70   22:01  7:52 1:21:05 
   44  16/56    244 Henry Praska            Brainerd           MN  31 M    44  7:43  1:46  1:27   51   49:22 20.7  0:37   78   22:20  7:59 1:21:27 
   45  11/32    117 David Gurney            Minneapolis        MN  28 M    52  7:54  1:48  1:15   63   50:38 20.1  1:06   47   20:42  7:24 1:21:32 
   46   7/35      7 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41 M    64  8:23  1:55  0:45   47   48:49 20.9  0:40   90   23:01  8:14 1:21:36 
   47  12/32    199 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27 M    74  8:35  1:57  1:30   50   49:13 20.7  0:54   65   21:35  7:43 1:21:46 
   48   4/20      4 Hans Anderson           Proctor            MN  58 M    63  8:22  1:54  1:40   37   47:50 21.3  0:51   93   23:09  8:17 1:21:50 
   49   8/35    299 Matt Swenke             Apple Valley       MN  40 M    19  7:08  1:38  1:19   72   51:38 19.8  0:54   50   20:54  7:28 1:21:52 
   50  17/56    101 Chris Godwin            Nevis              MN  37 M   135  9:39  2:12  1:05   23   46:37 21.9  1:14  102   23:36  8:26 1:22:10 
   51   5/20    290 Patrick Smith           Brainerd           MN  50 M   155 10:02  2:17  1:37   21   46:14 22.1  1:05   96   23:17  8:19 1:22:14 
   52  18/56    332 Thomas Wierzbicki       Lake Elmo          MN  34 M   150  9:52  2:15  2:02   20   45:56 22.2  0:52  106   23:45  8:29 1:22:25 
   53   9/35    270 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  41 M    90  8:57  2:02  0:56   52   49:27 20.6  0:43   84   22:36  8:05 1:22:36 
   54  13/32    284 Levi Skog               Deerwood           MN  21 M   201 10:58  2:30  1:09   32   47:32 21.5  1:05   68   21:57  7:51 1:22:39 
   55  14/32     94 Cove Fylpaa             Bemidji            MN  21 M    70  8:30  1:56  3:01   33   47:34 21.4  1:05   88   22:44  8:07 1:22:52 
   56  10/35     74 Jeff Dykema             Northfield         MN  46 M    72  8:33  1:57  1:02   43   48:07 21.2  0:59  125   24:18  8:41 1:22:58 
   57   6/20    130 Lee Hanson              Bemidji            MN  54 M    88  8:55  2:02  3:54   53   49:29 20.6  1:49   21   18:55  6:46 1:23:00 
   58  11/35    293 Brad Spry               Walker             MN  43 M    36  7:27  1:42  1:56   49   49:04 20.8  0:29  116   24:07  8:37 1:23:02 
   59  19/56    183 Jesse Leblanc           Walker             MN  32 M    32  7:24  1:41  1:09   74   52:03 19.6  1:02   62   21:32  7:42 1:23:08 
   60  20/56     70 Paul Dooley             Nisswa             MN  38 M    16  6:55  1:35  1:41   48   48:53 20.9  0:42  142   25:01  8:56 1:23:09 
   61   1/9     210 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  18 F    18  7:04  1:37  0:45   84   52:53 19.3  0:35   71   22:02  7:52 1:23:16 
   62   7/20    208 Jim Miner               Duluth, Mn  55804  MN  57 M    37  7:30  1:43  1:10   57   50:08 20.3  1:36   97   23:24  8:22 1:23:46 
   63  12/35    163 Darren Klatt            Monticello         MN  42 M    22  7:14  1:39  1:08   58   50:11 20.3  1:05  122   24:17  8:41 1:23:53 
   64   2/6     255 Kyle Sagedahl           Bemidji            MN  17 M   167 10:11  2:19  1:14   86   53:02 19.2  0:27   24   19:03  6:48 1:23:56 
   65   5/42    173 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37 F    83  8:50  2:01  1:31   70   51:34 19.8  0:46   58   21:17  7:36 1:23:56 
   66  21/56    277 Jason Selin             Park Rapids        MN  31 M    50  7:52  1:48  2:12   71   51:37 19.8  0:29   74   22:06  7:54 1:24:13 
   67   6/42    309 Abigail Turman          Minneapolis        MN  30 F    47  7:45  1:46  0:53   89   53:10 19.2  0:39   72   22:03  7:53 1:24:29 
   68  15/32    275 Andrew Scully           Waite Park         MN  28 M    59  8:13  1:52  1:09   60   50:22 20.3  1:08  103   23:40  8:27 1:24:30 
   69   7/42    283 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38 F   142  9:43  2:13  1:36   83   52:44 19.3  0:48   32   19:46  7:04 1:24:35 
   70  13/35    224 Eric Opheim             Walker             MN  42 M    43  7:42  1:45  2:02  122   56:03 18.2  0:30   20   18:53  6:45 1:25:08 
   71   3/39    152 Sheila Johnson          Baudette           MN  27 F   158 10:05  2:18  1:29  103   54:15 18.8  0:40   18   18:45  6:42 1:25:12 
   72  16/32    278 Michael Sicora          Minneapolis        MN  22 M    57  8:11  1:52  2:44   94   53:25 19.1  0:51   39   20:20  7:16 1:25:28 
   73   8/20    302 Dave Teneyck            Nisswa             MN  58 M    29  7:22  1:41  1:48   65   51:03 20.0  1:17  131   24:26  8:44 1:25:53 
   74   8/42     10 Mandy Back              Elk River          MN  36 F     5  6:30  1:29  1:24  110   54:59 18.6  0:51   79   22:22  8:00 1:26:04 
   75  22/56    345 Michael Zanko           Minneapolis        MN  33 M    60  8:18  1:54  2:09   59   50:20 20.3  1:25  110   23:54  8:33 1:26:04 
   76   3/34     18 Linda Belanger          International Fall MN  44 F    93  9:03  2:04  0:49   93   53:23 19.1  0:43   77   22:17  7:58 1:26:13 
   77   3/6     256 Tony Sagedahl           Bemidji            MN  17 M   118  9:23  2:08  1:46   91   53:19 19.1  0:31   60   21:20  7:37 1:26:16 
   78   9/42    330 Kari Whitlock           Baxter             MN  34 F    28  7:21  1:41  1:15  104   54:19 18.8  0:55   82   22:30  8:02 1:26:18 
   79  10/42    138 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  36 F   122  9:29  2:10  0:52   78   52:32 19.4  0:39   94   23:15  8:18 1:26:45 
   80  14/35     30 Richard Boerner         Chaska             MN  48 M   105  9:13  2:06  2:03   97   53:37 19.0  0:58   54   20:59  7:30 1:26:49 
   81   1/18    128 Jan Handlos             Baxter             MN  58 F    76  8:38  1:58  1:29   64   50:52 20.1  0:31  150   25:25  9:05 1:26:53 
   82  11/42    292 Andrea Sorvig           St. Hilaire        MN  30 F    58  8:11  1:52  1:44   69   51:30 19.8  1:46  113   24:00  8:35 1:27:09 
   83   4/39    291 Samantha Smith          Brainerd           MN  21 F    69  8:30  1:56  1:12   99   53:56 18.9  0:58   85   22:39  8:06 1:27:12 
   84   9/20    225 Steve Otto              Cohasset           MN  53 M   186 10:37  2:25  1:44   79   52:34 19.4  0:39   69   22:00  7:52 1:27:32 
   85  12/42    109 Karlene Griggs          Maple Grove        MN  31 F   109  9:16  2:07  0:42   76   52:12 19.5  0:40  146   25:09  8:59 1:27:57 
   86  17/32    193 William Adam Marshall   Hackensack         MN  22 M   225 11:46  2:41  2:01  100   53:57 18.9  1:00   27   19:16  6:53 1:27:58 
   87  23/56    230 William Pattison        St. Paul           MN  30 M   106  9:15  2:07  2:11   61   50:23 20.2  1:55  129   24:22  8:43 1:28:04 
   88  15/35     49 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  49 M   183 10:35  2:25  1:25   62   50:28 20.2  1:36  128   24:21  8:42 1:28:24 
   89  18/32     24 Eric Bigham             Robbinsdale        MN  25 M    84  8:52  2:01  2:22   77   52:15 19.5  1:28  105   23:45  8:29 1:28:40 
   90  13/42    190 Jessica Manske          Algona             IA  35 F   112  9:19  2:07  1:51   82   52:44 19.3  1:01  118   24:09  8:38 1:29:02 
   91  16/35    175 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  43 M   127  9:35  2:11  1:53  105   54:23 18.8  0:46   86   22:40  8:06 1:29:16 
   92   4/34    295 Susan Stendahl          Buffalo            MN  43 F    89  8:56  2:02  2:18  128   56:39 18.0  0:39   49   20:54  7:28 1:29:23 
   93  14/42    273 Sara Scott              Foley              MN  38 F    95  9:07  2:05  1:38   80   52:37 19.4  1:09  140   24:55  8:54 1:29:24 
   94  19/32    185 Keith Lumley            Big Lake           MN  25 M   243 12:25  2:50  1:39   90   53:13 19.2  0:38   63   21:32  7:42 1:29:26 
   95  20/32     48 Daniel Cerise           Pequot Lakes       MN  27 M    62  8:22  1:54  1:45   66   51:12 19.9  1:03  184   27:25  9:48 1:29:44 
   96   1/3     129 Rick Hans               Brainerd           MN  64 M    86  8:53  2:02  1:27  101   53:58 18.9  1:26  127   24:19  8:41 1:30:01 
   97  17/35    159 Gordon Kaufmann         Minneapolis        MN  45 M     7  6:33  1:30  2:16   87   53:03 19.2  1:08  177   27:14  9:44 1:30:11 
   98   5/34    217 Julie Nessly            Chanhassen         MN  44 F   104  9:12  2:06  1:20  109   54:54 18.6  0:56  109   23:52  8:32 1:30:12 
   99  24/56    335 Brady Windschitl        Owatonna           MN  35 M   165 10:10  2:19  2:33  135   56:50 17.9  1:00   31   19:46  7:04 1:30:17 
  100   4/6     368 Tim Axberg              New Brighton       MN  14 M   119  9:23  2:08  2:01  172   59:05 17.3  1:41   12   18:15  6:31 1:30:24 
  101  25/56    249 Scott Remiger           Lakeville          MN  38 M    81  8:49  2:01  1:48  119   55:42 18.3  0:39  101   23:33  8:25 1:30:29 
  102   5/39    289 Madison Smith           Brainerd           MN  20 F   245 12:27  2:50  1:16  129   56:42 18.0  0:45   28   19:23  6:56 1:30:31 
  103  10/20    352 William Hoeg            Minneapolis        MN  53 M   190 10:41  2:26  4:10   73   51:56 19.6  1:45   73   22:04  7:53 1:30:34 
  104   6/34    241 Sheila Pidde            Stillwater         MN  42 F   195 10:53  2:29  1:47  117   55:36 18.3  0:39   67   21:49  7:48 1:30:42 
  105  26/56    234 Benjamin Perkins        Brooklyn Center    MN  32 M   136  9:40  2:12  2:26  102   54:07 18.8  1:01  100   23:32  8:25 1:30:43 
  106  27/56    145 Travis Hoffarth         Breezy Point       MN  31 M   196 10:54  2:29  2:10  126   56:32 18.0  0:55   40   20:25  7:18 1:30:54 
  107   6/39    184 Renee Leblanc           Walker             MN  29 F    78  8:39  1:58  1:16  121   55:49 18.3  0:56  133   24:36  8:47 1:31:14 
  108   7/34    370 Lisa Klatt              Monticello         MN  45 F   246 12:28  2:50  1:58   81   52:40 19.4  1:14   92   23:09  8:16 1:31:28 
  109  28/56     33 Christian Borle         Brainerd           MN  37 M   171 10:15  2:20  4:10  112   55:17 18.5  0:41   55   21:09  7:33 1:31:29 
  110   8/34    320 Patty Wallace           Baxter             MN  44 F    27  7:18  1:40  1:25  137   56:57 17.9  1:10  135   24:46  8:51 1:31:34 
  111   2/18     58 Judy Dean               Walker             MN  50 F   152  9:56  2:16  1:42  115   55:34 18.4  0:49  112   23:59  8:34 1:31:58 
  112  21/32    269 David Schrum            Minneapolis        MN  28 M   128  9:36  2:11  1:14  114   55:30 18.4  0:51  138   24:53  8:53 1:32:01 
  113  18/35    135 Bradley Hayes           Elk River          MN  44 M   153  9:57  2:16  2:09   68   51:23 19.9  2:48  162   26:00  9:18 1:32:16 
  114  22/32     96 Alex Gapinski           Hackensack         MN  20 M   215 11:19  2:35  1:34  148   57:27 17.8  0:37   64   21:34  7:42 1:32:29 
  115  29/56    317 Steve Wagner            Bemidji            MN  39 M   241 12:22  2:49  4:19  106   54:30 18.7  0:45   48   20:49  7:26 1:32:43 
  116  30/56      6 Joe Arndt               Walker             MN  39 M   222 11:32  2:38  2:31  120   55:43 18.3  0:33   83   22:35  8:04 1:32:51 
  117  19/35     16 Ron Beckman             Northome           MN  41 M   218 11:26  2:36  2:08  107   54:46 18.6  0:56  104   23:42  8:28 1:32:56 
  118  31/56     25 Shawn Billing           Maple Grove        MN  31 M   236 12:09  2:46  1:48   88   53:06 19.2  0:52  148   25:20  9:03 1:33:13 
  119   9/34    338 Janet Winter            Buffalo            MN  40 F   154 10:00  2:17  2:24  145   57:21 17.8  1:14   81   22:28  8:02 1:33:24 
  120  32/56    124 Steve Hagen             Moorhead           MN  31 M    65  8:23  1:55  1:50   75   52:06 19.6  1:23  236   30:06 10:45 1:33:47 
  121  11/20    131 Paul Hanson             East Grand Forks   MN  54 M   206 11:10  2:33  2:14   67   51:23 19.9  1:22  189   27:43  9:54 1:33:50 
  122  15/42    100 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  39 F   197 10:54  2:29  2:02  116   55:34 18.4  1:26  121   24:15  8:40 1:34:10 
  123   3/18    172 Lisa Kudelka            Center             ND  51 F    80  8:48  2:00  2:18  131   56:45 18.0  0:48  152   25:35  9:09 1:34:13 
  124  20/35     89 Frank Fairchild         Swan River         MN  41 M   251 12:38  2:53  2:20   98   53:39 19.0  0:44  141   24:58  8:55 1:34:17 
  125  21/35    214 Michael Murphy          Eden Prairie       MN  48 M    67  8:26  1:55  2:44  155   57:54 17.6  1:03  126   24:19  8:41 1:34:24 
  126  33/56     68 Jerad Dixon             Ramsey             MN  32 M   103  9:12  2:06  2:47  139   57:07 17.9  1:10  119   24:10  8:38 1:34:24 
  127  22/35    339 Scott Winter            Buffalo            MN  41 M   207 11:11  2:33  1:42  133   56:48 18.0  0:55  117   24:08  8:38 1:34:42 
  128  23/35    154 Curtiss Jones           Andover            MN  42 M    75  8:37  1:58  2:25   96   53:36 19.0  2:10  201   28:22 10:08 1:35:08 
  129   7/39     36 Trina Brennan           Mentor             MN  29 F   174 10:18  2:21  1:34  180   59:44 17.1  1:07   87   22:40  8:06 1:35:22 
  130  10/34    315 Leah Vizenor            Hudson             WI  43 F   117  9:22  2:08  2:51  123   56:06 18.2  1:07  161   25:59  9:17 1:35:23 
  131  11/34    111 Linda Groebner          Andover            MN  44 F    42  7:40  1:45  1:47  191 1:00:58 16.7  0:44  124   24:18  8:41 1:35:26 
  132  34/56    146 Adam Horner             Elk River          MN  33 M   156 10:03  2:17  2:48   92   53:23 19.1  1:36  188   27:39  9:53 1:35:27 
  133   8/39    248 Kristen Reich           Minneapolis        MN  23 F   164 10:09  2:19  3:21  124   56:15 18.1  1:10  134   24:39  8:48 1:35:31 
  134  35/56    239 Matthew Petz            Elk River          MN  38 M    73  8:35  1:57  2:22  162   58:17 17.5  1:21  143   25:01  8:57 1:35:34 
  135  12/34    114 Denae Grove             East Grand Forks   MN  40 F   148  9:50  2:14  1:30  144   57:19 17.8  1:18  158   25:51  9:14 1:35:46 
  136   9/39    298 Lisa Sweeney            Scottsbluff        NE  27 F   114  9:21  2:08  2:49  176   59:26 17.2  1:04   95   23:15  8:18 1:35:53 
  137  10/39    139 Theresa Henning         Hackensack         MN  29 F    23  7:15  1:39  1:15  142   57:15 17.8  0:47  222   29:24 10:30 1:35:55 
  138  13/34      1 Lisa Abresch            Monticello         MN  43 F   187 10:38  2:25  1:32  111   54:59 18.6  1:14  187   27:35  9:51 1:35:55 
  139  36/56     55 Nick Dahlberg           Ramsey             MN  31 M    85  8:53  2:02  2:35  169   58:57 17.3  0:40  144   25:02  8:57 1:36:05 
  140  12/20     54 Mike Dahlberg           Ramsey             MN  55 M   168 10:12  2:19  3:27  118   55:40 18.3  1:11  153   25:37  9:09 1:36:06 
  141  11/39     65 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27 F   100  9:09  2:05  1:07  136   56:55 17.9  0:47  200   28:21 10:08 1:36:17 
  142  12/39    229 Sarah Pattison          St. Paul           MN  29 F    96  9:07  2:05  1:18  134   56:49 18.0  0:55  196   28:12 10:05 1:36:19 
  143  13/39    329 Jenna Wendorff          Shakopee           MN  28 F   138  9:40  2:12  2:43  150   57:35 17.7  1:16  149   25:24  9:04 1:36:36 
  144  14/34    115 Jane Gruhot             Argyle             MN  42 F   141  9:43  2:13  1:12  166   58:33 17.4  0:52  167   26:25  9:26 1:36:43 
  145  15/34      8 Pam Stegora Axberg      New Brighton       MN  48 F   147  9:49  2:14  1:59  140   57:10 17.8  1:24  166   26:24  9:26 1:36:44 
  146  23/32    112 Nils Groger             Goettingen         NO  21 M   160 10:06  2:18  3:12  168   58:56 17.3  1:05   99   23:32  8:25 1:36:49 
  147  24/35    106 Robert Gregory          Rochester          MN  49 M    91  8:58  2:03  2:22  154   57:54 17.6  1:15  169   26:34  9:30 1:37:01 
  148  14/39     90 Ellen Fleisher          Birmingham         AL  29 F   111  9:18  2:07  2:31  157   58:06 17.6  1:25  159   25:55  9:16 1:37:12 
  149  16/34    303 Jennifer Thull          Lakeville          MN  44 F   157 10:04  2:18  1:54  156   57:59 17.6  1:01  163   26:15  9:23 1:37:13 
  150  13/20    325 Chris Weegman           Elk River          MN  53 M   115  9:21  2:08  2:46   95   53:34 19.0  1:52  233   30:01 10:43 1:37:31 
  151   4/18    200 Pat McDonald            St. Louis Park     MN  52 F    55  8:01  1:50  2:10  173   59:07 17.3  1:23  176   27:10  9:42 1:37:48 
  152  17/34     84 Heidi Erickson          St. Cloud          MN  40 F   181 10:26  2:23  1:53  190 1:00:50 16.8  0:39  114   24:03  8:36 1:37:50 
  153  15/39     28 Joelle Blais            Saint Cloud        MN  27 F   208 11:12  2:33  1:53  212 1:02:34 16.3  0:39   66   21:39  7:44 1:37:55 
  154  16/42    306 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  33 F   173 10:16  2:20  2:10  160   58:15 17.5  0:39  173   26:50  9:35 1:38:08 
  155  37/56    171 Adam Kronstedt          Pequot Lakes       MN  32 M   130  9:37  2:11  3:05  147   57:26 17.8  0:51  185   27:30  9:50 1:38:26 
  156  25/35    251 Dominic Rigert          Minneapolis        MN  46 M    97  9:07  2:05  2:26  167   58:47 17.4  0:50  180   27:19  9:46 1:38:27 
  157  38/56     17 Chad Belanger           International Fall MN  39 M   124  9:29  2:10  2:33  186 1:00:42 16.8  1:18  132   24:31  8:46 1:38:32 
  158   5/18    258 Waynette Saul           Cedar Falls        IA  53 F   238 12:17  2:48  1:48  179   59:42 17.1  1:04  108   23:51  8:31 1:38:39 
  159  39/56    318 Dion Walker             Shoreview          MN  36 M   108  9:16  2:07  1:48  146   57:22 17.8  1:42  204   28:39 10:14 1:38:45 
  160  18/34    297 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46 F   140  9:43  2:13  1:34  130   56:42 18.0  1:36  217   29:13 10:26 1:38:46 
  161   2/9     367 Emma Byers              Stevens Point      WI  16 F    25  7:16  1:40  1:46  213 1:02:39 16.3  0:47  165   26:19  9:24 1:38:46 
  162   3/9      97 Jessica Gapinski        Hackensack         MN  18 F   134  9:39  2:12  2:23  219 1:03:29 16.1  0:38   89   22:45  8:08 1:38:53 
  163  17/42      2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36 F   129  9:36  2:11  2:10  159   58:13 17.5  0:34  202   28:31 10:11 1:39:04 
  164  18/42     87 Teri Fabian             Brainerd           MN  33 F   192 10:44  2:27  1:11  195 1:01:27 16.6  0:46  145   25:05  8:58 1:39:11 
  165  19/42    336 Marni Windschitl        Owatonna           MN  31 F   214 11:18  2:34  2:18  187 1:00:44 16.8  1:26   98   23:28  8:23 1:39:12 
  166  16/39    373 Daviana Winger          Ramsey             MN  28 F   175 10:20  2:21  1:22  151   57:40 17.7  1:04  210   28:57 10:21 1:39:21 
  167  24/32    377 Tyler Hoeg              Minneapolis        MN  22 M   286 16:31  3:46  3:06  161   58:17 17.5  1:19   37   20:12  7:13 1:39:22 
  168  17/39    220 Christy Newell          Minneapolis        MN  23 F   161 10:07  2:18  3:22  138   57:03 17.9  0:44  199   28:20 10:08 1:39:34 
  169   5/6     110 Ben Groebner            Andover            MN  14 M   223 11:35  2:38  2:20  200 1:01:46 16.5  0:54   91   23:05  8:15 1:39:39 
  170  40/56    204 Chris McNeill           Plymouth           MN  38 M   283 15:37  3:33  2:40  108   54:49 18.6  1:25  147   25:09  8:59 1:39:39 
  171  19/34    136 Kimberly Hayes          Elk River          MN  45 F   102  9:11  2:06  1:48  192 1:00:59 16.7  1:48  160   25:56  9:16 1:39:40 
  172  20/34    122 Holly Hackley           Plymouth           MN  41 F   185 10:36  2:25  1:37  163   58:18 17.5  1:33  190   27:46  9:55 1:39:48 
  173  14/20    313 Roger Vanvleet          St. Cloud          MN  53 M   203 11:07  2:32  2:30  127   56:39 18.0  0:35  213   29:03 10:23 1:39:52 
  174  20/42     88 Dawn Fairchild          Swan River         MN  36 F   226 11:47  2:41  3:29  218 1:03:02 16.2  1:10   43   20:35  7:21 1:40:02 
  175  41/56    250 Mike Riedel             Bloomington        MN  30 M   177 10:21  2:21  2:42  165   58:27 17.5  1:28  182   27:24  9:48 1:40:20 
  176  18/39    282 Siri Simons             Eden Prairie       MN  21 F   272 14:10  3:14  3:11  170   58:57 17.3  0:38  120   24:11  8:39 1:41:06 
  177  19/39    218 Alexia Netter           Lake Elmo          MN  27 F   120  9:23  2:08  3:28  149   57:34 17.7  0:58  230   29:49 10:39 1:41:10 
  178  26/35     41 Todd Butkowski          Hanover            MN  43 M   216 11:21  2:35  2:54  174   59:07 17.3  1:35  172   26:45  9:34 1:41:41 
  179   2/3     216 Mike Nelson             Walker             MN  60 M   113  9:21  2:08  3:05  175   59:08 17.2  1:00  215   29:09 10:25 1:41:41 
  180  27/35    203 Todd McMichael          Fargo              ND  46 M   235 12:06  2:45  2:54  164   58:22 17.5  1:48  170   26:38  9:31 1:41:44 
  181  42/56    170 Steve Kritzeck          Zimmerman          MN  38 M   189 10:41  2:26  2:56  113   55:20 18.4  2:07  245   30:49 11:01 1:41:51 
  182  21/42     27 Katherine Bisciglia     Mendota Heights    MN  33 F    99  9:08  2:05  3:33  153   57:50 17.6  1:26  231   29:56 10:42 1:41:52 
  183  21/34    148 Maggie Howard           Rio Rancho         NM  43 F   242 12:23  2:49  1:41  217 1:02:53 16.2  1:27  107   23:48  8:30 1:42:10 
  184  43/56     15 Dan Bart                Duluth             MN  35 M   295 20:05  4:34  4:14   85   52:55 19.3  0:36  130   24:25  8:43 1:42:12 
  185  22/42    344 Anna Zanko              Minneapolis        MN  32 F   110  9:17  2:07  1:54  152   57:50 17.6  2:00  253   31:37 11:18 1:42:36 
  186   6/18    238 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  50 F   257 12:49  2:55  1:45  143   57:17 17.8  1:35  220   29:17 10:28 1:42:41 
  187  25/32    231 Andrew Payne            Alexandria         VA  29 M   159 10:05  2:18  3:24  181   59:50 17.0  0:57  203   28:31 10:12 1:42:45 
  188  26/32    331 Mike Wierzbicki         Saint Cloud        MN  25 M   123  9:29  2:10  1:54  182 1:00:16 16.9  1:05  238   30:10 10:47 1:42:53 
  189  28/35    144 Tony Heying             Buffalo            MN  42 M   144  9:44  2:13  2:33  158   58:09 17.5  1:59  242   30:35 10:56 1:42:58 
  190  44/56     21 Mark Benson             Plymouth           MN  33 M   230 11:58  2:44  1:46  177   59:27 17.2  0:32  223   29:26 10:31 1:43:09 
  191  27/32    316 Dustin Voorhees         Bemidji            MN  21 M   248 12:30  2:51  2:06  141   57:13 17.8  0:44  244   30:43 10:59 1:43:15 
  192  20/39    228 Joanne Pattison         Willmar            MN  22 F    82  8:50  2:01  1:44  207 1:02:02 16.4  1:03  227   29:42 10:37 1:43:19 
  193   7/18    102 Susan Goltz             Duluth             MN  53 F   145  9:45  2:13  2:00  216 1:02:52 16.2  1:28  186   27:30  9:50 1:43:33 
  194  15/20    314 Steve Vanvleet          Saint Cloud        MN  51 M   200 10:58  2:30  2:09  208 1:02:15 16.4  1:58  164   26:16  9:23 1:43:33 
  195   3/3      92 Douglas Francis         Baxter             MN  62 M   121  9:27  2:09  1:47  196 1:01:28 16.6  1:22  234   30:03 10:44 1:44:05 
  196  45/56      5 Jared Anderson          Minnetonka         MN  35 M    87  8:55  2:02  1:41  171   59:00 17.3  1:27  265   33:05 11:49 1:44:06 
  197  28/32    227 Alec Papierniak         Minneapolis        MN  28 M   125  9:34  2:11  2:34  223 1:04:31 15.8  0:35  175   26:56  9:37 1:44:07 
  198   8/18     42 Cindy Byers             Stevens Point      WI  50 F   126  9:35  2:11  1:59  203 1:01:57 16.5  1:39  212   29:03 10:23 1:44:11 
  199  29/35    266 Tim Schmitt             Waconia            MN  45 M   198 10:56  2:29  3:00  197 1:01:31 16.6  0:54  195   28:10 10:04 1:44:29 
  200  21/39     64 Joanna Diaz             Minneapolis        MN  28 F   239 12:17  2:48  1:44  194 1:01:18 16.6  1:16  193   28:00 10:00 1:44:34 
  201  30/35    121 David Hackley           Plymouth           MN  44 M   178 10:21  2:22  2:26  125   56:27 18.1  2:14  267   33:12 11:52 1:44:38 
  202  23/42    369 Amanda Bart             Duluth             MN  30 F   149  9:50  2:15  4:20  228 1:05:29 15.6  0:38  137   24:50  8:52 1:45:05 
  203  46/56    301 Mark Sylstad            Walker             MN  30 M   182 10:29  2:23  3:21  225 1:04:47 15.7  0:59  151   25:31  9:07 1:45:05 
  204  24/42    179 Landi Larson            Hawley             MN  35 F   176 10:20  2:21  1:31  205 1:02:00 16.5  0:47  243   30:38 10:57 1:45:14 
  205  25/42    272 Kimberly Scott          Minneapolis        MN  32 F   204 11:08  2:32  2:55  211 1:02:32 16.3  1:02  192   27:47  9:56 1:45:22 
  206  31/35    132 Keith Hargis            Clear Lake         IA  48 M   255 12:45  2:54  3:29  178   59:32 17.1  1:14  205   28:40 10:15 1:45:38 
  207  22/39    296 Alison Streyle          Fargo              ND  24 F   188 10:39  2:26  2:24  184 1:00:36 16.8  0:33  252   31:34 11:17 1:45:44 
  208  16/20     53 Mark Curwin             Duluth             MN  51 M   275 14:27  3:17  5:07  132   56:48 18.0  4:46  136   24:48  8:52 1:45:54 
  209  23/39    280 Megan Sieben            Fargo              ND  27 F   209 11:12  2:33  2:43  241 1:07:19 15.2  1:13  115   24:06  8:37 1:46:32 
  210  24/39     26 Morgan Binnie           Minnetonka         MN  29 F   202 11:02  2:31  2:56  222 1:04:29 15.8  0:54  179   27:17  9:45 1:46:37 
  211  47/56    165 Thomas Klein            Brooklyn Park      MN  31 M   213 11:14  2:34  2:33  227 1:05:25 15.6  1:00  168   26:30  9:28 1:46:41 
  212  48/56    300 Paul Swenson            Bloomington        MN  30 M   139  9:42  2:13  1:53  202 1:01:57 16.5  0:57  262   32:51 11:44 1:47:18 
  213   9/18    326 Wendy Weegman           Elk River          MN  52 F   193 10:44  2:27  2:12  188 1:00:47 16.8  1:28  257   32:10 11:30 1:47:19 
  214  49/56    281 Hans Siefker            Waconia            MN  37 M   260 12:56  2:57  2:32  206 1:02:02 16.4  1:22  209   28:54 10:20 1:47:45 
  215  22/34     91 Cheryl Fox              Shakopee           MN  43 F   191 10:44  2:27  1:29  199 1:01:42 16.5  0:40  268   33:22 11:55 1:47:55 
  216  10/18    374 Lisa Holien             Elk River          MN  51 F   170 10:15  2:20  3:24  193 1:01:08 16.7  2:23  249   31:17 11:11 1:48:25 
  217  29/32    376 Austin Hoey             Minneapolis        MN  20 M   244 12:26  2:50  5:08  232 1:05:55 15.5  1:02  123   24:18  8:41 1:48:47 
  218  11/18    240 Linda Pfaff             Burnsville         MN  51 F   221 11:30  2:37  2:33  237 1:06:23 15.4  1:19  178   27:16  9:45 1:48:59 
  219  26/42    233 Brandy Pemberton        Bemidji            MN  37 F   247 12:30  2:51  2:48  233 1:06:09 15.4  0:53  171   26:42  9:33 1:49:00 
  220  32/35     31 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  49 M   250 12:37  2:52  5:34  183 1:00:25 16.9  1:13  219   29:15 10:27 1:49:02 
  221  50/56     23 Justin Betzold          Blaine             MN  31 M   227 11:49  2:41  3:02  226 1:04:49 15.7  0:48  207   28:52 10:19 1:49:17 
  222  27/42    186 Tara Lynch              Rice               MN  39 F   217 11:24  2:36  2:27  210 1:02:29 16.3  0:53  256   32:07 11:28 1:49:18 
  223  33/35    198 Jeff Mayer              Golden Valley      MN  45 M   194 10:48  2:28  2:26  245 1:08:05 15.0  0:36  183   27:25  9:48 1:49:19 
  224   6/6     286 Colter Smith            Park Rapids        MN  16 M   279 14:54  3:23  2:23  236 1:06:19 15.4  0:54  139   24:53  8:53 1:49:20 
  225  28/42     34 Lee Bostrom             Fargo              ND  36 F   262 13:03  2:58  1:40  240 1:06:57 15.2  0:50  174   26:55  9:37 1:49:22 
  226  30/32     81 Steven Enke             Burnsville         MN  26 M   274 14:13  3:14  2:50  198 1:01:34 16.6  0:51  232   29:57 10:42 1:49:23 
  227  25/39     82 Maggie Eppler           Fargo              ND  28 F   294 19:30  4:26  2:58  204 1:02:00 16.5  1:18  111   23:57  8:34 1:49:41 
  228  12/18     32 Lisa Borgen             Moorhead           MN  50 F   268 13:32  3:05  2:41  214 1:02:40 16.3  2:05  206   28:52 10:19 1:49:48 
  229  23/34     86 Jennifer Ernster        Baxter             MN  41 F   162 10:09  2:19  1:52  231 1:05:52 15.5  0:45  250   31:24 11:13 1:49:59 
  230  34/35     63 Tom Demars              Pine River, Mn     MN  46 M   233 12:03  2:45  2:30  229 1:05:30 15.6  0:40  221   29:17 10:28 1:49:59 
  231  24/34    327 Margaret Weides         Stillwater         MN  49 F   252 12:40  2:53  3:43  242 1:07:26 15.1  0:45  154   25:39  9:10 1:50:11 
  232  29/42    153 Amanda Jones            Blaine             MN  32 F   234 12:05  2:45  2:11  235 1:06:10 15.4  1:46  197   28:13 10:05 1:50:23 
  233  13/18    196 Megan Massey            Scottsbluffstreets NE  50 F   180 10:25  2:22  2:36  238 1:06:25 15.4  0:52  237   30:09 10:46 1:50:25 
  234  30/42     22 Cristin Betzold         Blaine             MN  31 F   240 12:22  2:49  2:32  253 1:09:03 14.8  0:51  157   25:50  9:14 1:50:37 
  235  51/56    323 Robert Ward             Colchester         VT  32 M   146  9:47  2:14  1:56  185 1:00:39 16.8  1:45  283   36:51 13:10 1:50:56 
  236  26/39    257 Mari Santoyo            Moorhead           MN  25 F   253 12:42  2:54  4:13  221 1:04:10 15.9  1:01  208   28:52 10:19 1:50:56 
  237  31/42    201 Sheila McGee            Grand Forks        ND  36 F   284 15:49  3:36  2:41  215 1:02:47 16.2  0:51  218   29:13 10:26 1:51:19 
  238  17/20     83 Carl Erickson           St. Cloud          MN  56 M   220 11:30  2:37  2:58  220 1:04:01 15.9  1:05  258   32:10 11:30 1:51:42 
  239  35/35    189 Todd Malcolm            St. Cloud          MN  49 M   265 13:17  3:01  3:34  201 1:01:47 16.5  1:04  255   32:05 11:28 1:51:45 
  240  18/20     76 Steven Ekholm           Walker             MN  57 M   210 11:14  2:33  3:34  209 1:02:23 16.4  0:56  271   33:52 12:06 1:51:57 
  241  25/34    126 Joni Hamson             Cushing            MN  48 F   224 11:43  2:40  3:02  189 1:00:50 16.8  0:58  280   36:10 12:55 1:52:41 
  242  27/39     13 Erin Bangasser          Hopkins            MN  27 F   256 12:45  2:54  2:00  279 1:14:44 13.6  0:50   80   22:26  8:01 1:52:44 
  243  52/56    308 Jay Tupa                Bemidji            MN  32 M   199 10:57  2:30  3:23  247 1:08:30 14.9  0:57  224   29:27 10:31 1:53:11 
  244  26/34    103 Stacie Goodmanson       Andover            MN  44 F                          263 1:10:57 14.4  1:52  198   28:18 10:07 1:54:07 
  245  32/42     78 Jami Emery              Walker             MN  35 F   228 11:50  2:42  2:41  254 1:09:15 14.7  0:41  228   29:43 10:37 1:54:08 
  246  31/32    268 Peter Schneider         St. Cloud          MN  28 M   292 17:22  3:57  3:10  230 1:05:33 15.6  0:55  181   27:21  9:47 1:54:19 
  247  19/20    192 Bill Marshall           Hackensack         MN  53 M   270 13:54  3:10  3:36  234 1:06:10 15.4  0:56  239   30:12 10:48 1:54:46 
  248  27/34    219 Michele Neuhauser       Detroit Lakes      MN  45 F   264 13:14  3:01  2:24  246 1:08:24 14.9  1:13  225   29:36 10:34 1:54:49 
  249  28/39    334 Chelsey Wilz            New London         WI  22 F   261 12:58  2:57  3:22  243 1:07:39 15.1  1:08  229   29:46 10:38 1:54:51 
  250  28/34    223 Jean Olson              Andover            MN  42 F   266 13:28  3:04  1:45  267 1:11:25 14.3  0:43  191   27:46  9:55 1:55:05 
  251  14/18    188 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  56 F   151  9:56  2:16  2:22  273 1:12:51 14.0  0:52  216   29:12 10:26 1:55:11 
  252  20/20    195 John Massey             Scottsbluff        NE  53 M    66  8:24  1:55  4:07  266 1:11:23 14.3  1:20  235   30:03 10:44 1:55:15 
  253  29/39     19 Bethany Beniek          Waite Park         MN  24 F   288 16:42  3:48  2:58  224 1:04:45 15.8  0:51  240   30:14 10:48 1:55:28 
  254   4/9      61 Morgan Demars           Pine River         MN  17 F   172 10:16  2:20  2:21  262 1:10:42 14.4  1:03  248   31:17 11:11 1:55:36 
  255  53/56     77 Chad Emery              Walker             MN  34 M   278 14:51  3:23  3:14  252 1:09:03 14.8  0:44  194   28:01 10:01 1:55:51 
  256  33/42      3 Catherine Anderson      Brooklyn Park      MN  33 F   281 15:28  3:31  1:48  249 1:08:33 14.9  1:51  211   28:58 10:21 1:56:36 
  257  30/39    127 Meghan Hamson           Cushing            MN  21 F   116  9:22  2:08  2:10  244 1:08:00 15.0  0:49  282   36:23 13:00 1:56:41 
  258  34/42     93 Michelle Frizzell       Laporte            MN  35 F   169 10:14  2:20  2:47  250 1:08:49 14.8  2:29  260   32:44 11:42 1:57:01 
  259  31/39    274 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  28 F   163 10:09  2:19  2:40  248 1:08:31 14.9  0:45  275   35:15 12:36 1:57:19 
  260  32/39     29 Lindsay Blumenshein     Minneapolis        MN  24 F   133  9:38  2:12  3:35  256 1:10:02 14.6  1:05  272   34:04 12:10 1:58:22 
  261  32/32    194 Jacob Massey            Scottsbluffstreets NE  21 M   166 10:11  2:19  4:17  265 1:11:22 14.3  1:02  254   31:46 11:21 1:58:36 
  262  33/39    142 Jessica Hensel          Bemidji            MN  24 F   237 12:16  2:48  3:10  272 1:12:38 14.0  1:39  214   29:05 10:24 1:58:46 
  263  35/42    310 Sara Undem              Shakopee           MN  31 F    92  9:00  2:03  2:18  276 1:13:52 13.8  0:54  261   32:48 11:43 1:58:50 
  264  34/39     59 Jessie Delano           Minneapolis        MN  22 F   273 14:11  3:14  3:11  268 1:11:30 14.3  0:41  226   29:38 10:35 1:59:09 
  265  35/39    107 Kaitlin Griffin         Moorhead           MN  25 F   263 13:04  2:59  3:44  270 1:12:20 14.1  1:15  241   30:27 10:53 2:00:48 
  266  36/42     79 Kristi Engelstad        West Fargo         ND  34 F   277 14:48  3:22  1:50  264 1:10:59 14.4  0:47  264   33:05 11:49 2:01:27 
  267  29/34    372 Lisa Davis              Barnesville        MN  44 F    26  7:17  1:40  3:32  277 1:13:57 13.8  1:04  278   36:00 12:52 2:01:48 
  268   5/9     137 Marin Hayes             Elk River          MN  15 F    33  7:25  1:41  4:23  257 1:10:02 14.6  1:43  288   39:34 14:08 2:03:04 
  269   6/9     221 Paige Nocton            Fridley            MN  16 F    54  8:01  1:50  3:46  259 1:10:22 14.5  1:24  290   39:35 14:08 2:03:04 
  270   7/9     375 McKenna Holien          Elk River          MN  16 F    77  8:39  1:58  3:07  261 1:10:34 14.5  1:13  289   39:34 14:08 2:03:05 
  271  37/42    319 Nicole Walker           Fridley            MN  37 F   254 12:43  2:54  4:00  269 1:11:41 14.2  1:08  270   33:48 12:05 2:03:18 
  272  36/39    294 Jennifer Stabenow       Minneapolis        MN  23 F   211 11:14  2:34  3:16  278 1:14:08 13.8  1:18  269   33:32 11:59 2:03:26 
  273  54/56     67 Michael Dinnel          Pequot Lakes       MN  30 M   258 12:53  2:56  3:06  281 1:14:47 13.6  1:38  259   32:18 11:33 2:04:41 
  274   8/9      44 Emma Carlson            Buffalo            MN  11 F   232 12:01  2:44  1:36  282 1:14:58 13.6  0:41  276   35:37 12:44 2:04:51 
  275  15/18     35 Mary Brenden            Northwood          ND  56 F   231 12:01  2:44  3:36  271 1:12:24 14.1  1:39  281   36:13 12:56 2:05:50 
  276  30/34    134 Dawn Michele Hart       St Paul            MN  47 F   291 17:03  3:53  4:12  239 1:06:28 15.3  3:33  273   34:38 12:23 2:05:53 
  277  37/39    168 Alison Knudson          East Grand Forks   MN  27 F   184 10:36  2:25  3:58  260 1:10:32 14.5  2:20  286   38:31 13:46 2:05:55 
  278  38/42    260 Meagan Sayer            Marathon           FL  33 F   131  9:37  2:12  2:20  255 1:10:01 14.6  1:29  293   42:30 15:11 2:05:56 
  279  31/34    211 Sandra Moore            Wyoming            MN  49 F   267 13:31  3:05  2:38  258 1:10:15 14.5  0:43  287   38:58 13:55 2:06:03 
  280  16/18    156 Katherine Joyce         Omaha              NE  56 F   229 11:53  2:42  3:04  251 1:08:59 14.8  2:10  291   40:11 14:21 2:06:15 
  281  38/39     56 Ivana Damjanac          Roseville          MN  24 F   212 11:14  2:34  3:17  286 1:20:00 12.8  0:41  251   31:29 11:15 2:06:39 
  282  17/18    215 Lynnda Nelson           Prior Lake         MN  58 F   289 16:44  3:49  3:45  275 1:13:36 13.9  1:52  247   31:03 11:06 2:06:58 
  283  39/39    267 Melanie Schneider       St Cloud           MN  27 F   271 13:55  3:10  2:45  284 1:19:01 12.9  1:01  246   30:52 11:02 2:07:32 
  284  32/34    288 Kelly Smith             Brainerd           MN  45 F   143  9:44  2:13  2:13  283 1:15:44 13.5  0:41  292   40:17 14:24 2:08:37 
  285  39/42    232 Jun Payne               Alexandria         VA  33 F   290 16:58  3:52  3:16  274 1:13:11 13.9  0:52  277   35:46 12:47 2:10:01 
  286  33/34    321 Kim Walters             Longville          MN  45 F   259 12:54  2:56  2:31  285 1:19:25 12.8  1:03  279   36:03 12:53 2:11:55 
  287   1/2     259 Ginger Sayer            Marathon           FL  60 F   137  9:40  2:12  3:28  290 1:25:16 12.0  1:26  263   32:53 11:45 2:12:42 
  288  55/56     38 Casey Brovold           Fargo              ND  35 M   269 13:34  3:05  9:35  293 1:26:30 11.8  1:49  155   25:47  9:13 2:17:14 
  289  56/56    177 Randy Landa             Minneapolis        MN  34 M   276 14:45  3:21  8:23  291 1:26:30 11.8  1:49  156   25:49  9:13 2:17:14 
  290  40/42    324 Laura Wavra             Minneapolis        MN  30 F   219 11:28  2:37  5:44  292 1:26:30 11.8  1:43  274   34:55 12:29 2:20:18 
  291  34/34    118 Char Gust               Casselton          ND  45 F   285 16:21  3:43  3:53  280 1:14:45 13.6  1:39  295   44:08 15:46 2:20:45 
  292  41/42    276 Cassie Selin            Park Rapids        MN  31 F   282 15:29  3:32  6:26  289 1:25:05 12.0  1:03  284   37:38 13:27 2:25:40 
  293  42/42     20 Mandy Benson            Plymouth           MN  31 F   293 17:47  4:03  4:15  288 1:25:00 12.0  1:02  285   37:42 13:28 2:25:45 
  294  18/18    169 Pam Knudson             Grand Forks        ND  53 F   287 16:32  3:46  4:40  287 1:22:50 12.3  1:23  294   42:36 15:13 2:27:59 
  295   2/2     371 Vera Demars             Walker             MN  70 F   249 12:35  2:52  4:54  294 1:27:24 11.7  2:11  296   47:18 16:54 2:34:21 
  296   9/9     279 Courtney Sieben         Burtrum            MN  18 F   280 15:02  3:25  3:30  295 1:43:57  9.8  1:14  266   33:05 11:49 2:36:46 


================================================================================================================================================
                          2 PERSON RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  363 Tortoise and the Hare                            1  7:00  1:36  0:34    1   46:02 22.2  0:24    1   17:44  6:20 1:11:42 
           Jon Turner , Jeff Turner ,                             
    2  350 G Forces                                         2  7:28  1:42  1:44    2   47:47 21.3  0:23    3   20:44  7:25 1:18:04 
           Lance Glosemeyer , Jill Glosemeyer ,                   
    3  357 Team Haugen-Jackson                              4  9:06  2:04  0:46    3   48:01 21.2  0:21    5   22:33  8:04 1:20:45 
           Erin Haugen-Jackson , Dave Jackson ,                   
    4  356 Team Amazeballs                                  3  7:46  1:46  0:41    6   58:02 17.6  0:40    4   21:56  7:50 1:29:03 
           Ryan Chernik , Sarah Knox ,                            
    5  348 Dakota Safety                                    5 10:12  2:20  1:46    4   55:02 18.5  0:25    9   25:38  9:10 1:33:01 
           Andrew Miller , McKayla Miller ,                       
    6  360 The BGs                                          6 10:38  2:25  2:54    7   59:38 17.1  0:34    2   20:35  7:21 1:34:16 
           Scott Campbell , Kari Campbell ,                       
    7  361 The Honeymooner's                                7 12:19  2:48  2:49    5   58:01 17.6  0:51    8   25:34  9:08 1:39:33 
           Denise Grove , Jon Anderson ,                          
    8  358 Team Sophie                                      8 12:34  2:52  1:02    8 1:07:22 15.1  0:25    7   23:39  8:27 1:45:00 
           Tara Rick , Samantha Magnuson ,                        
    9  359 Team Whitefish                                   9 14:31  3:18  2:34    9 1:11:08 14.3  0:43    6   23:16  8:19 1:52:10 
           Scott Drake , Alison Thron ,                           


================================================================================================================================================
                          3 PERSON RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  365 Tri,Tri,Tri Again                                2  7:48  1:47  0:45    1   47:28 21.5  0:26    4   22:50  8:10 1:19:16 
           Hank Millette , Karen Millette , Shari Fruechte        
    2  355 Shores of Leech Lake                             4  8:57  2:02  0:25    6   55:58 18.2  0:26    1   20:45  7:25 1:26:28 
           Ellise Loomis , Vaughn Loomis , Mitch Loomis           
    3  351 GallaGirls                                       1  7:36  1:44  0:44    7   58:03 17.6  0:23    3   21:51  7:49 1:28:35 
           Kate Gallagher , Christine Gallagher Kearney , Becky G 
    4  362 Toro Friends                                     7 10:17  2:21  0:33    5   55:50 18.3  0:26    2   21:39  7:44 1:28:44 
           Dick Manske , Mike Hoffman , Angie Teeter              
    5  366 ZoomSkis                                         5 10:14  2:20  0:43    2   52:25 19.5  0:23    5   25:15  9:02 1:28:59 
           Brian Piekarski , Jodi Piekarski , Brenda Piekarski    
    6  349 Family time                                      6 10:14  2:20  2:00    3   54:14 18.8  0:36    6   25:21  9:03 1:32:22 
           Mike Holien , Lisa Holien , McKenna Holien             
    7  353 Luck 'O the Irish                                3  7:51  1:47  0:35    8   58:54 17.3  1:18    7   26:07  9:20 1:34:43 
           Annie McSharry , Jan McSharry , Danielle McSharry      
    8  364 Traders Bay Craw Fish                            9 11:46  2:41  0:46    4   54:49 18.6  0:31    8   34:07 12:11 1:41:57 
           Kay Rave , Tracy Schrafel , Travis Schrafel            
    9  347 Butt 'n' Bunnies                                 8 10:30  2:23  1:14    9 1:14:24 13.7  0:30    9   38:31 13:46 2:05:07 
           Aimee Downes , Karl Papierniak , Gwen Papierniak       

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  37 Leanne Bronson          Superior           WI  41 F      1  6:58  1:35  0:43                                                    
 340 Racquel Wohlk           Forest Lake        MN  15 F      2  7:04  1:37  0:47                                                    
 354 Robert Weides           Stillwater         MN  36 M      3  8:47  2:00                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43 F    4:57  1:08 
    2 Sean Kaneski            Pequot Lakes       MN  40 M    5:57  1:22 
    3 Scott Manske            Algona             IA  35 M    6:22  1:27 
    4 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M    6:24  1:28 
    5 Mandy Back              Elk River          MN  36 F    6:30  1:29 
    6 Thomas Klinger          Walker             MN  21 M    6:31  1:29 
    7 Gordon Kaufmann         Minneapolis        MN  45 M    6:33  1:30 
    8 Joshua Pohlman          Grand Forks        ND  25 M    6:41  1:31 
    9 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32 F    6:41  1:32 
   10 Chad Christianson       Minneapolis        MN  34 M    6:43  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Joshua Pohlman          Grand Forks        ND  25 M   41:51 24.4 
    2 Sean Kaneski            Pequot Lakes       MN  40 M   42:32 24.0 
    3 Thomas Klinger          Walker             MN  21 M   43:33 23.4 
    4 Luke Winger             Banner Elk         NC  31 M   43:41 23.3 
    5 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M   44:13 23.1 
    6 Joe Eder                Shakopee           MN  32 M   44:30 22.9 
    7 Tyler Zima              Fargo              ND  26 M   44:43 22.8 
    8 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  37 M   44:50 22.8 
    9 Pat Griffith            Maple Grove        MN  18 M   44:52 22.7 
   10 Jay Jorgenson           Osage              MN  46 M   44:57 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ben Hadrich             McGregor           MN  28 M   17:11  6:09 
    2 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  37 M   17:21  6:12 
    3 Thomas Klinger          Walker             MN  21 M   17:25  6:13 
    4 Pat Griffith            Maple Grove        MN  18 M   17:27  6:14 
    5 Tyler Zima              Fargo              ND  26 M   17:27  6:14 
    6 Ben Bruce               Wabun              MN  29 M   17:35  6:17 
    7 Jenny Wilcox            Cottage Grove      MN  37 F   17:54  6:24 
    8 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25 M   17:56  6:25 
    9 Luke Winger             Banner Elk         NC  31 M   18:10  6:29 
   10 Arne Michalson          Hayden             ID  48 M   18:11  6:30 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE LAW ENFORCEMENT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  246 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25    1  6:24  1:28  0:59    1   44:13 23.1  0:36    2   17:56  6:25 1:10:07 
    2   39 Ben Bruce               Wabun              MN  29    7  8:30  1:56  1:24    4   50:00 20.4  0:47    1   17:35  6:17 1:18:14 
    3  226 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  36    5  8:07  1:51  1:54    2   48:06 21.2  0:44    3   20:14  7:14 1:19:02 
    4  299 Matt Swenke             Apple Valley       MN  40    3  7:08  1:38  1:19    6   51:38 19.8  0:54    4   20:54  7:28 1:21:52 
    5  183 Jesse Leblanc           Walker             MN  32    4  7:24  1:41  1:09    7   52:03 19.6  1:02    6   21:32  7:42 1:23:08 
    6   70 Paul Dooley             Nisswa             MN  38    2  6:55  1:35  1:41    3   48:53 20.9  0:42   10   25:01  8:56 1:23:09 
    7   48 Daniel Cerise           Pequot Lakes       MN  27    6  8:22  1:54  1:45    5   51:12 19.9  1:03   17   27:25  9:48 1:29:44 
    8   33 Christian Borle         Brainerd           MN  37   18 10:15  2:20  4:10   11   55:17 18.5  0:41    5   21:09  7:33 1:31:29 
    9    6 Joe Arndt               Walker             MN  39   22 11:32  2:38  2:31   14   55:43 18.3  0:33    7   22:35  8:04 1:32:51 
   10   68 Jerad Dixon             Ramsey             MN  32   11  9:12  2:06  2:47   16   57:07 17.9  1:10    8   24:10  8:38 1:34:24 
   11  154 Curtiss Jones           Andover            MN  42    8  8:37  1:58  2:25    9   53:36 19.0  2:10   20   28:22 10:08 1:35:08 
   12   55 Nick Dahlberg           Ramsey             MN  31    9  8:53  2:02  2:35   21   58:57 17.3  0:40   11   25:02  8:57 1:36:05 
   13   54 Mike Dahlberg           Ramsey             MN  55   17 10:12  2:19  3:27   13   55:40 18.3  1:11   13   25:37  9:09 1:36:06 
   14  171 Adam Kronstedt          Pequot Lakes       MN  32   15  9:37  2:11  3:05   18   57:26 17.8  0:51   18   27:30  9:50 1:38:26 
   15  251 Dominic Rigert          Minneapolis        MN  46   10  9:07  2:05  2:26   20   58:47 17.4  0:50   14   27:19  9:46 1:38:27 
   16  318 Dion Walker             Shoreview          MN  36   12  9:16  2:07  1:48   17   57:22 17.8  1:42   21   28:39 10:14 1:38:45 
   17  204 Chris McNeill           Plymouth           MN  38   25 15:37  3:33  2:40   10   54:49 18.6  1:25   12   25:09  8:59 1:39:39 
   18  250 Mike Riedel             Bloomington        MN  30   19 10:21  2:21  2:42   19   58:27 17.5  1:28   16   27:24  9:48 1:40:20 
   19  216 Mike Nelson             Walker             MN  60   13  9:21  2:08  3:05   22   59:08 17.2  1:00   22   29:09 10:25 1:41:41 
   20  170 Steve Kritzeck          Zimmerman          MN  38   21 10:41  2:26  2:56   12   55:20 18.4  2:07   25   30:49 11:01 1:41:51 
   21   15 Dan Bart                Duluth             MN  35   27 20:05  4:34  4:14    8   52:55 19.3  0:36    9   24:25  8:43 1:42:12 
   22  331 Mike Wierzbicki         Saint Cloud        MN  25   14  9:29  2:10  1:54   23 1:00:16 16.9  1:05   24   30:10 10:47 1:42:53 
   23  121 David Hackley           Plymouth           MN  44   20 10:21  2:22  2:26   15   56:27 18.1  2:14   27   33:12 11:52 1:44:38 
   24  300 Paul Swenson            Bloomington        MN  30   16  9:42  2:13  1:53   25 1:01:57 16.5  0:57   26   32:51 11:44 1:47:18 
   25   81 Steven Enke             Burnsville         MN  26   23 14:13  3:14  2:50   24 1:01:34 16.6  0:51   23   29:57 10:42 1:49:23 
   26  268 Peter Schneider         St. Cloud          MN  28   26 17:22  3:57  3:10   26 1:05:33 15.6  0:55   15   27:21  9:47 1:54:19 
   27   77 Chad Emery              Walker             MN  34   24 14:51  3:23  3:14   27 1:09:03 14.8  0:44   19   28:01 10:01 1:55:51 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE LAW ENFORCEMENT RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  173 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37    2  8:50  2:01  1:31    1   51:34 19.8  0:46    1   21:17  7:36 1:23:56 
    2  109 Karlene Griggs          Maple Grove        MN  31    3  9:16  2:07  0:42    2   52:12 19.5  0:40    5   25:09  8:59 1:27:57 
    3  184 Renee Leblanc           Walker             MN  29    1  8:39  1:58  1:16    3   55:49 18.3  0:56    3   24:36  8:47 1:31:14 
    4  148 Maggie Howard           Rio Rancho         NM  43    5 12:23  2:49  1:41    5 1:02:53 16.2  1:27    2   23:48  8:30 1:42:10 
    5  369 Amanda Bart             Duluth             MN  30    4  9:50  2:15  4:20    7 1:05:29 15.6  0:38    4   24:50  8:52 1:45:05 
    6   32 Lisa Borgen             Moorhead           MN  50    6 13:32  3:05  2:41    4 1:02:40 16.3  2:05    6   28:52 10:19 1:49:48 
    7   19 Bethany Beniek          Waite Park         MN  24    9 16:42  3:48  2:58    6 1:04:45 15.8  0:51    7   30:14 10:48 1:55:28 
    8   79 Kristi Engelstad        West Fargo         ND  34    8 14:48  3:22  1:50    9 1:10:59 14.4  0:47    9   33:05 11:49 2:01:27 
    9  134 Dawn Michele Hart       St Paul            MN  47   10 17:03  3:53  4:12    8 1:06:28 15.3  3:33   10   34:38 12:23 2:05:53 
   10  267 Melanie Schneider       St Cloud           MN  27    7 13:55  3:10  2:45   10 1:19:01 12.9  1:01    8   30:52 11:02 2:07:32 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  157 Sean Kaneski            Pequot Lakes       MN  40    1  5:57  1:22  0:58    2   42:32 24.0  0:20   12   18:31  6:37 1:08:16 
    2  243 Joshua Pohlman          Grand Forks        ND  25    5  6:41  1:31  0:51    1   41:51 24.4  0:39   11   18:27  6:36 1:08:26 
    3  166 Thomas Klinger          Walker             MN  21    3  6:31  1:29  0:41    3   43:33 23.4  0:42    3   17:25  6:13 1:08:51 
    4  245 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  37    9  6:52  1:34  0:37    7   44:50 22.8  0:42    2   17:21  6:12 1:10:21 
    5  346 Tyler Zima              Fargo              ND  26   12  7:09  1:38  0:58    6   44:43 22.8  0:27    5   17:27  6:14 1:10:42 
    6  108 Pat Griffith            Maple Grove        MN  18   28  7:48  1:47  0:28    8   44:52 22.7  0:35    4   17:27  6:14 1:11:08 
    7  205 Arne Michalson          Hayden             ID  48   16  7:27  1:42  1:08   10   44:58 22.7  0:40    7   18:11  6:30 1:12:21 
    8  155 Jay Jorgenson           Osage              MN  46   27  7:46  1:46  0:57    9   44:57 22.7  0:46    8   18:13  6:31 1:12:36 
    9  337 Luke Winger             Banner Elk         NC  31   55  9:06  2:04  0:56    4   43:41 23.3  0:47    6   18:10  6:29 1:12:38 
   10   12 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34   11  6:54  1:35  0:54   13   45:37 22.4  0:36   13   18:41  6:41 1:12:42 
   11  237 Craig Peterson          Minneapolis        MN  50    8  6:49  1:33  0:40   12   45:37 22.4  0:30   19   19:09  6:51 1:12:43 
   12   75 Joe Eder                Shakopee           MN  32   19  7:32  1:43  1:18    5   44:30 22.9  1:06   18   19:05  6:49 1:13:28 
   13   69 Justin Domogalla        Staples            MN  31   47  8:40  1:59  0:34   15   45:45 22.3  0:38   10   18:16  6:32 1:13:50 
   14  202 Dan McKeon              Bemidji            MN  35   21  7:38  1:44  0:39   20   46:43 21.8  0:34   16   18:59  6:47 1:14:31 
   15  147 Dusty Hough             Barnesville        MN  39   25  7:44  1:46  1:10   11   44:58 22.7  0:42   33   20:40  7:23 1:15:12 
   16  191 Scott Manske            Algona             IA  35    2  6:22  1:27  1:15   24   47:21 21.5  0:35   29   20:25  7:18 1:15:57 
   17   11 Mike Back               Elk River          MN  37    7  6:47  1:33  0:48   34   47:59 21.3  0:35   32   20:39  7:23 1:16:46 
   18  206 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  33   30  7:54  1:48  0:49   25   47:25 21.5  1:00   23   19:48  7:04 1:16:53 
   19  149 Ken Janda               Big Lake           MN  51   32  7:55  1:48  1:18   22   47:02 21.7  0:41   25   20:05  7:11 1:17:00 
   20  150 Justin Johnson          Grand Forks        ND  34   60  9:15  2:07  0:58   16   45:49 22.3  0:51   30   20:34  7:21 1:17:25 
   21  123 Ben Hadrich             McGregor           MN  28   36  8:19  1:54  1:36   44   49:40 20.5  0:45    1   17:11  6:09 1:17:29 
   22   50 Chad Christianson       Minneapolis        MN  34    6  6:43  1:32  1:13   36   48:47 20.9  0:32   31   20:37  7:22 1:17:50 
   23  253 Mark Rosen              Otsego             MN  48   57  9:11  2:06  0:54   14   45:39 22.3  0:49   44   21:27  7:40 1:17:59 
   24  178 Chad Larson             Hawley             MN  35   10  6:53  1:34  1:18   32   47:54 21.3  1:03   37   20:59  7:30 1:18:05 
   25   66 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29   22  7:39  1:45  0:58   21   47:01 21.7  0:40   52   22:11  7:56 1:18:26 
   26   51 Dana Cirks              Moorhead           MN  40   15  7:24  1:41  1:12   29   47:44 21.4  0:56   41   21:16  7:36 1:18:29 
   27  304 Timothy Thull           Lakeville          MN  43   42  8:29  1:56  1:13   26   47:27 21.5  0:44   36   20:54  7:28 1:18:46 
   28   43 Spencer Campion         Plymouth           MN  24   20  7:34  1:43  1:19   30   47:48 21.3  1:15   42   21:18  7:37 1:19:11 
   29  176 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  57   26  7:45  1:46  1:27   37   48:49 20.9  1:02   40   21:11  7:34 1:20:12 
   30  312 Matt Van Vleet          Waite Park         MN  26   56  9:08  2:05  1:41   23   47:20 21.5  1:13   38   20:59  7:30 1:20:19 
   31   95 Croix Fylpaa            Bemidji            MN  24   69  9:38  2:12                          1:07   21   19:44  7:03 1:20:33 
   32  174 Brad Kuzel              Guthrie            MN  32   94 11:09  2:32  0:49   33   47:55 21.3  1:01   24   19:49  7:05 1:20:43 
   33  244 Henry Praska            Brainerd           MN  31   24  7:43  1:46  1:27   41   49:22 20.7  0:37   53   22:20  7:59 1:21:27 
   34  117 David Gurney            Minneapolis        MN  28   31  7:54  1:48  1:15   51   50:38 20.1  1:06   34   20:42  7:24 1:21:32 
   35    7 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41   38  8:23  1:55  0:45   38   48:49 20.9  0:40   57   23:01  8:14 1:21:36 
   36  199 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27   46  8:35  1:57  1:30   40   49:13 20.7  0:54   47   21:35  7:43 1:21:46 
   37    4 Hans Anderson           Proctor            MN  58   37  8:22  1:54  1:40   31   47:50 21.3  0:51   59   23:09  8:17 1:21:50 
   38  101 Chris Godwin            Nevis              MN  37   70  9:39  2:12  1:05   19   46:37 21.9  1:14   65   23:36  8:26 1:22:10 
   39  290 Patrick Smith           Brainerd           MN  50   76 10:02  2:17  1:37   18   46:14 22.1  1:05   60   23:17  8:19 1:22:14 
   40  332 Thomas Wierzbicki       Lake Elmo          MN  34   74  9:52  2:15  2:02   17   45:56 22.2  0:52   69   23:45  8:29 1:22:25 
   41  270 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  41   53  8:57  2:02  0:56   42   49:27 20.6  0:43   54   22:36  8:05 1:22:36 
   42  284 Levi Skog               Deerwood           MN  21   92 10:58  2:30  1:09   27   47:32 21.5  1:05   48   21:57  7:51 1:22:39 
   43   94 Cove Fylpaa             Bemidji            MN  21   43  8:30  1:56  3:01   28   47:34 21.4  1:05   56   22:44  8:07 1:22:52 
   44   74 Jeff Dykema             Northfield         MN  46   44  8:33  1:57  1:02   35   48:07 21.2  0:59   75   24:18  8:41 1:22:58 
   45  130 Lee Hanson              Bemidji            MN  54   52  8:55  2:02  3:54   43   49:29 20.6  1:49   15   18:55  6:46 1:23:00 
   46  293 Brad Spry               Walker             MN  43   17  7:27  1:42  1:56   39   49:04 20.8  0:29   71   24:07  8:37 1:23:02 
   47  208 Jim Miner               Duluth, Mn  55804  MN  57   18  7:30  1:43  1:10   45   50:08 20.3  1:36   61   23:24  8:22 1:23:46 
   48  163 Darren Klatt            Monticello         MN  42   13  7:14  1:39  1:08   46   50:11 20.3  1:05   73   24:17  8:41 1:23:53 
   49  255 Kyle Sagedahl           Bemidji            MN  17   82 10:11  2:19  1:14   60   53:02 19.2  0:27   17   19:03  6:48 1:23:56 
   50  277 Jason Selin             Park Rapids        MN  31   29  7:52  1:48  2:12   55   51:37 19.8  0:29   51   22:06  7:54 1:24:13 
   51  275 Andrew Scully           Waite Park         MN  28   34  8:13  1:52  1:09   48   50:22 20.3  1:08   66   23:40  8:27 1:24:30 
   52  224 Eric Opheim             Walker             MN  42   23  7:42  1:45  2:02   78   56:03 18.2  0:30   14   18:53  6:45 1:25:08 
   53  278 Michael Sicora          Minneapolis        MN  22   33  8:11  1:52  2:44   66   53:25 19.1  0:51   27   20:20  7:16 1:25:28 
   54  302 Dave Teneyck            Nisswa             MN  58   14  7:22  1:41  1:48   52   51:03 20.0  1:17   80   24:26  8:44 1:25:53 
   55  345 Michael Zanko           Minneapolis        MN  33   35  8:18  1:54  2:09   47   50:20 20.3  1:25   70   23:54  8:33 1:26:04 
   56  256 Tony Sagedahl           Bemidji            MN  17   62  9:23  2:08  1:46   64   53:19 19.1  0:31   43   21:20  7:37 1:26:16 
   57   30 Richard Boerner         Chaska             MN  48   58  9:13  2:06  2:03   68   53:37 19.0  0:58   39   20:59  7:30 1:26:49 
   58  225 Steve Otto              Cohasset           MN  53   85 10:37  2:25  1:44   59   52:34 19.4  0:39   49   22:00  7:52 1:27:32 
   59  193 William Adam Marshall   Hackensack         MN  22  104 11:46  2:41  2:01   70   53:57 18.9  1:00   20   19:16  6:53 1:27:58 
   60  230 William Pattison        St. Paul           MN  30   59  9:15  2:07  2:11   49   50:23 20.2  1:55   79   24:22  8:43 1:28:04 
   61   49 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  49   84 10:35  2:25  1:25   50   50:28 20.2  1:36   78   24:21  8:42 1:28:24 
   62   24 Eric Bigham             Robbinsdale        MN  25   49  8:52  2:01  2:22   58   52:15 19.5  1:28   68   23:45  8:29 1:28:40 
   63  175 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  43   67  9:35  2:11  1:53   73   54:23 18.8  0:46   55   22:40  8:06 1:29:16 
   64  185 Keith Lumley            Big Lake           MN  25  111 12:25  2:50  1:39   63   53:13 19.2  0:38   45   21:32  7:42 1:29:26 
   65  129 Rick Hans               Brainerd           MN  64   50  8:53  2:02  1:27   71   53:58 18.9  1:26   77   24:19  8:41 1:30:01 
   66  159 Gordon Kaufmann         Minneapolis        MN  45    4  6:33  1:30  2:16   61   53:03 19.2  1:08   98   27:14  9:44 1:30:11 
   67  335 Brady Windschitl        Owatonna           MN  35   80 10:10  2:19  2:33   83   56:50 17.9  1:00   22   19:46  7:04 1:30:17 
   68  368 Tim Axberg              New Brighton       MN  14   63  9:23  2:08  2:01   94   59:05 17.3  1:41    9   18:15  6:31 1:30:24 
   69  249 Scott Remiger           Lakeville          MN  38   48  8:49  2:01  1:48   77   55:42 18.3  0:39   64   23:33  8:25 1:30:29 
   70  352 William Hoeg            Minneapolis        MN  53   86 10:41  2:26  4:10   56   51:56 19.6  1:45   50   22:04  7:53 1:30:34 
   71  234 Benjamin Perkins        Brooklyn Center    MN  32   71  9:40  2:12  2:26   72   54:07 18.8  1:01   63   23:32  8:25 1:30:43 
   72  145 Travis Hoffarth         Breezy Point       MN  31   88 10:54  2:29  2:10   79   56:32 18.0  0:55   28   20:25  7:18 1:30:54 
   73  269 David Schrum            Minneapolis        MN  28   68  9:36  2:11  1:14   76   55:30 18.4  0:51   83   24:53  8:53 1:32:01 
   74  135 Bradley Hayes           Elk River          MN  44   75  9:57  2:16  2:09   54   51:23 19.9  2:48   91   26:00  9:18 1:32:16 
   75   96 Alex Gapinski           Hackensack         MN  20   99 11:19  2:35  1:34   85   57:27 17.8  0:37   46   21:34  7:42 1:32:29 
   76  317 Steve Wagner            Bemidji            MN  39  110 12:22  2:49  4:19   74   54:30 18.7  0:45   35   20:49  7:26 1:32:43 
   77   16 Ron Beckman             Northome           MN  41  101 11:26  2:36  2:08   75   54:46 18.6  0:56   67   23:42  8:28 1:32:56 
   78   25 Shawn Billing           Maple Grove        MN  31  109 12:09  2:46  1:48   62   53:06 19.2  0:52   87   25:20  9:03 1:33:13 
   79  124 Steve Hagen             Moorhead           MN  31   39  8:23  1:55  1:50   57   52:06 19.6  1:23  115   30:06 10:45 1:33:47 
   80  131 Paul Hanson             East Grand Forks   MN  54   95 11:10  2:33  2:14   53   51:23 19.9  1:22  101   27:43  9:54 1:33:50 
   81   89 Frank Fairchild         Swan River         MN  41  115 12:38  2:53  2:20   69   53:39 19.0  0:44   85   24:58  8:55 1:34:17 
   82  214 Michael Murphy          Eden Prairie       MN  48   41  8:26  1:55  2:44   87   57:54 17.6  1:03   76   24:19  8:41 1:34:24 
   83  339 Scott Winter            Buffalo            MN  41   96 11:11  2:33  1:42   82   56:48 18.0  0:55   72   24:08  8:38 1:34:42 
   84  146 Adam Horner             Elk River          MN  33   77 10:03  2:17  2:48   65   53:23 19.1  1:36  100   27:39  9:53 1:35:27 
   85  239 Matthew Petz            Elk River          MN  38   45  8:35  1:57  2:22   90   58:17 17.5  1:21   86   25:01  8:57 1:35:34 
   86  112 Nils Groger             Goettingen         NO  21   79 10:06  2:18  3:12   92   58:56 17.3  1:05   62   23:32  8:25 1:36:49 
   87  106 Robert Gregory          Rochester          MN  49   54  8:58  2:03  2:22   86   57:54 17.6  1:15   94   26:34  9:30 1:37:01 
   88  325 Chris Weegman           Elk River          MN  53   61  9:21  2:08  2:46   67   53:34 19.0  1:52  112   30:01 10:43 1:37:31 
   89   17 Chad Belanger           International Fall MN  39   65  9:29  2:10  2:33  101 1:00:42 16.8  1:18   81   24:31  8:46 1:38:32 
   90  377 Tyler Hoeg              Minneapolis        MN  22  125 16:31  3:46  3:06   89   58:17 17.5  1:19   26   20:12  7:13 1:39:22 
   91  110 Ben Groebner            Andover            MN  14  103 11:35  2:38  2:20  104 1:01:46 16.5  0:54   58   23:05  8:15 1:39:39 
   92  313 Roger Vanvleet          St. Cloud          MN  53   93 11:07  2:32  2:30   80   56:39 18.0  0:35  107   29:03 10:23 1:39:52 
   93   41 Todd Butkowski          Hanover            MN  43  100 11:21  2:35  2:54   95   59:07 17.3  1:35   96   26:45  9:34 1:41:41 
   94  203 Todd McMichael          Fargo              ND  46  108 12:06  2:45  2:54   91   58:22 17.5  1:48   95   26:38  9:31 1:41:44 
   95  231 Andrew Payne            Alexandria         VA  29   78 10:05  2:18  3:24   98   59:50 17.0  0:57  103   28:31 10:12 1:42:45 
   96  144 Tony Heying             Buffalo            MN  42   72  9:44  2:13  2:33   88   58:09 17.5  1:59  117   30:35 10:56 1:42:58 
   97   21 Mark Benson             Plymouth           MN  33  106 11:58  2:44  1:46   96   59:27 17.2  0:32  110   29:26 10:31 1:43:09 
   98  316 Dustin Voorhees         Bemidji            MN  21  113 12:30  2:51  2:06   84   57:13 17.8  0:44  118   30:43 10:59 1:43:15 
   99  314 Steve Vanvleet          Saint Cloud        MN  51   91 10:58  2:30  2:09  107 1:02:15 16.4  1:58   92   26:16  9:23 1:43:33 
  100   92 Douglas Francis         Baxter             MN  62   64  9:27  2:09  1:47  102 1:01:28 16.6  1:22  113   30:03 10:44 1:44:05 
  101    5 Jared Anderson          Minnetonka         MN  35   51  8:55  2:02  1:41   93   59:00 17.3  1:27  123   33:05 11:49 1:44:06 
  102  227 Alec Papierniak         Minneapolis        MN  28   66  9:34  2:11  2:34  110 1:04:31 15.8  0:35   97   26:56  9:37 1:44:07 
  103  266 Tim Schmitt             Waconia            MN  45   89 10:56  2:29  3:00  103 1:01:31 16.6  0:54  102   28:10 10:04 1:44:29 
  104  301 Mark Sylstad            Walker             MN  30   83 10:29  2:23  3:21  111 1:04:47 15.7  0:59   88   25:31  9:07 1:45:05 
  105  132 Keith Hargis            Clear Lake         IA  48  116 12:45  2:54  3:29   97   59:32 17.1  1:14  104   28:40 10:15 1:45:38 
  106   53 Mark Curwin             Duluth             MN  51  122 14:27  3:17  5:07   81   56:48 18.0  4:46   82   24:48  8:52 1:45:54 
  107  165 Thomas Klein            Brooklyn Park      MN  31   98 11:14  2:34  2:33  113 1:05:25 15.6  1:00   93   26:30  9:28 1:46:41 
  108  281 Hans Siefker            Waconia            MN  37  118 12:56  2:57  2:32  106 1:02:02 16.4  1:22  106   28:54 10:20 1:47:45 
  109  376 Austin Hoey             Minneapolis        MN  20  112 12:26  2:50  5:08  115 1:05:55 15.5  1:02   74   24:18  8:41 1:48:47 
  110   31 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  49  114 12:37  2:52  5:34   99 1:00:25 16.9  1:13  108   29:15 10:27 1:49:02 
  111   23 Justin Betzold          Blaine             MN  31  105 11:49  2:41  3:02  112 1:04:49 15.7  0:48  105   28:52 10:19 1:49:17 
  112  198 Jeff Mayer              Golden Valley      MN  45   87 10:48  2:28  2:26  118 1:08:05 15.0  0:36   99   27:25  9:48 1:49:19 
  113  286 Colter Smith            Park Rapids        MN  16  124 14:54  3:23  2:23  117 1:06:19 15.4  0:54   84   24:53  8:53 1:49:20 
  114   63 Tom Demars              Pine River, Mn     MN  46  107 12:03  2:45  2:30  114 1:05:30 15.6  0:40  109   29:17 10:28 1:49:59 
  115  323 Robert Ward             Colchester         VT  32   73  9:47  2:14  1:56  100 1:00:39 16.8  1:45  125   36:51 13:10 1:50:56 
  116   83 Carl Erickson           St. Cloud          MN  56  102 11:30  2:37  2:58  109 1:04:01 15.9  1:05  121   32:10 11:30 1:51:42 
  117  189 Todd Malcolm            St. Cloud          MN  49  119 13:17  3:01  3:34  105 1:01:47 16.5  1:04  120   32:05 11:28 1:51:45 
  118   76 Steven Ekholm           Walker             MN  57   97 11:14  2:33  3:34  108 1:02:23 16.4  0:56  124   33:52 12:06 1:51:57 
  119  308 Jay Tupa                Bemidji            MN  32   90 10:57  2:30  3:23  119 1:08:30 14.9  0:57  111   29:27 10:31 1:53:11 
  120  192 Bill Marshall           Hackensack         MN  53  121 13:54  3:10  3:36  116 1:06:10 15.4  0:56  116   30:12 10:48 1:54:46 
  121  195 John Massey             Scottsbluff        NE  53   40  8:24  1:55  4:07  121 1:11:23 14.3  1:20  114   30:03 10:44 1:55:15 
  122  194 Jacob Massey            Scottsbluffstreets NE  21   81 10:11  2:19  4:17  120 1:11:22 14.3  1:02  119   31:46 11:21 1:58:36 
  123   67 Michael Dinnel          Pequot Lakes       MN  30  117 12:53  2:56  3:06  122 1:14:47 13.6  1:38  122   32:18 11:33 2:04:41 
  124   38 Casey Brovold           Fargo              ND  35  120 13:34  3:05  9:35  124 1:26:30 11.8  1:49   89   25:47  9:13 2:17:14 
  125  177 Randy Landa             Minneapolis        MN  34  123 14:45  3:21  8:23  123 1:26:30 11.8  1:49   90   25:49  9:13 2:17:14 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  333 Jenny Wilcox            Cottage Grove      MN  37   17  7:27  1:42  1:05    1   45:45 22.3  0:47    1   17:54  6:24 1:12:56 
    2  209 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43    1  4:57  1:08  0:50    7   48:17 21.1  0:30    4   18:46  6:43 1:13:18 
    3   46 Tiffany Carlson         Duluth             MN  31   15  7:22  1:41  0:47    6   48:01 21.2  0:44    2   18:18  6:33 1:15:10 
    4  143 Jamie Heying            Buffalo            MN  42    8  7:10  1:38  0:28    4   47:27 21.5  0:36    9   19:51  7:06 1:15:30 
    5   85 Marey Erickson          Waite Park         MN  25    5  6:58  1:35  1:08    5   47:40 21.4  0:44    5   19:03  6:48 1:15:31 
    6  125 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32    3  6:41  1:32  0:55    3   46:19 22.0  0:38   17   22:12  7:56 1:16:44 
    7   45 Jasmine Carlson         Becida             MN  27   75 10:22  2:22  0:43    2   45:53 22.2  0:37    7   19:41  7:02 1:17:15 
    8  212 Jennifer Mortale        St. Louis Park     MN  35   10  7:15  1:39  1:07    8   50:05 20.4  0:39   14   22:01  7:52 1:21:05 
    9  210 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  18    6  7:04  1:37  0:45   16   52:53 19.3  0:35   15   22:02  7:52 1:23:16 
   10  309 Abigail Turman          Minneapolis        MN  30   19  7:45  1:46  0:53   17   53:10 19.2  0:39   16   22:03  7:53 1:24:29 
   11  283 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38   54  9:43  2:13  1:36   15   52:44 19.3  0:48    8   19:46  7:04 1:24:35 
   12  152 Sheila Johnson          Baudette           MN  27   63 10:05  2:18  1:29   20   54:15 18.8  0:40    3   18:45  6:42 1:25:12 
   13   10 Mandy Back              Elk River          MN  36    2  6:30  1:29  1:24   23   54:59 18.6  0:51   19   22:22  8:00 1:26:04 
   14   18 Linda Belanger          International Fall MN  44   30  9:03  2:04  0:49   18   53:23 19.1  0:43   18   22:17  7:58 1:26:13 
   15  330 Kari Whitlock           Baxter             MN  34   14  7:21  1:41  1:15   21   54:19 18.8  0:55   22   22:30  8:02 1:26:18 
   16  138 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  36   44  9:29  2:10  0:52   11   52:32 19.4  0:39   27   23:15  8:18 1:26:45 
   17  128 Jan Handlos             Baxter             MN  58   24  8:38  1:58  1:29    9   50:52 20.1  0:31   46   25:25  9:05 1:26:53 
   18  292 Andrea Sorvig           St. Hilaire        MN  30   22  8:11  1:52  1:44   10   51:30 19.8  1:46   34   24:00  8:35 1:27:09 
   19  291 Samantha Smith          Brainerd           MN  21   23  8:30  1:56  1:12   19   53:56 18.9  0:58   23   22:39  8:06 1:27:12 
   20  190 Jessica Manske          Algona             IA  35   39  9:19  2:07  1:51   14   52:44 19.3  1:01   37   24:09  8:38 1:29:02 
   21  295 Susan Stendahl          Buffalo            MN  43   28  8:56  2:02  2:18   30   56:39 18.0  0:39   11   20:54  7:28 1:29:23 
   22  273 Sara Scott              Foley              MN  38   31  9:07  2:05  1:38   12   52:37 19.4  1:09   43   24:55  8:54 1:29:24 
   23  217 Julie Nessly            Chanhassen         MN  44   36  9:12  2:06  1:20   22   54:54 18.6  0:56   31   23:52  8:32 1:30:12 
   24  289 Madison Smith           Brainerd           MN  20  108 12:27  2:50  1:16   31   56:42 18.0  0:45    6   19:23  6:56 1:30:31 
   25  241 Sheila Pidde            Stillwater         MN  42   85 10:53  2:29  1:47   27   55:36 18.3  0:39   13   21:49  7:48 1:30:42 
   26  370 Lisa Klatt              Monticello         MN  45  109 12:28  2:50  1:58   13   52:40 19.4  1:14   26   23:09  8:16 1:31:28 
   27  320 Patty Wallace           Baxter             MN  44   13  7:18  1:40  1:25   36   56:57 17.9  1:10   42   24:46  8:51 1:31:34 
   28   58 Judy Dean               Walker             MN  50   60  9:56  2:16  1:42   25   55:34 18.4  0:49   33   23:59  8:34 1:31:58 
   29  338 Janet Winter            Buffalo            MN  40   61 10:00  2:17  2:24   42   57:21 17.8  1:14   21   22:28  8:02 1:33:24 
   30  100 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  39   86 10:54  2:29  2:02   26   55:34 18.4  1:26   39   24:15  8:40 1:34:10 
   31  172 Lisa Kudelka            Center             ND  51   26  8:48  2:00  2:18   33   56:45 18.0  0:48   47   25:35  9:09 1:34:13 
   32   36 Trina Brennan           Mentor             MN  29   72 10:18  2:21  1:34   58   59:44 17.1  1:07   24   22:40  8:06 1:35:22 
   33  315 Leah Vizenor            Hudson             WI  43   42  9:22  2:08  2:51   28   56:06 18.2  1:07   53   25:59  9:17 1:35:23 
   34  111 Linda Groebner          Andover            MN  44   18  7:40  1:45  1:47   64 1:00:58 16.7  0:44   40   24:18  8:41 1:35:26 
   35  248 Kristen Reich           Minneapolis        MN  23   67 10:09  2:19  3:21   29   56:15 18.1  1:10   41   24:39  8:48 1:35:31 
   36  114 Denae Grove             East Grand Forks   MN  40   58  9:50  2:14  1:30   41   57:19 17.8  1:18   50   25:51  9:14 1:35:46 
   37  298 Lisa Sweeney            Scottsbluff        NE  27   40  9:21  2:08  2:49   56   59:26 17.2  1:04   28   23:15  8:18 1:35:53 
   38  139 Theresa Henning         Hackensack         MN  29    9  7:15  1:39  1:15   39   57:15 17.8  0:47   85   29:24 10:30 1:35:55 
   39    1 Lisa Abresch            Monticello         MN  43   80 10:38  2:25  1:32   24   54:59 18.6  1:14   65   27:35  9:51 1:35:55 
   40   65 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27   34  9:09  2:05  1:07   35   56:55 17.9  0:47   74   28:21 10:08 1:36:17 
   41  229 Sarah Pattison          St. Paul           MN  29   32  9:07  2:05  1:18   34   56:49 18.0  0:55   70   28:12 10:05 1:36:19 
   42  329 Jenna Wendorff          Shakopee           MN  28   51  9:40  2:12  2:43   44   57:35 17.7  1:16   45   25:24  9:04 1:36:36 
   43  115 Jane Gruhot             Argyle             MN  42   53  9:43  2:13  1:12   53   58:33 17.4  0:52   57   26:25  9:26 1:36:43 
   44    8 Pam Stegora Axberg      New Brighton       MN  48   57  9:49  2:14  1:59   38   57:10 17.8  1:24   56   26:24  9:26 1:36:44 
   45   90 Ellen Fleisher          Birmingham         AL  29   38  9:18  2:07  2:31   49   58:06 17.6  1:25   51   25:55  9:16 1:37:12 
   46  303 Jennifer Thull          Lakeville          MN  44   62 10:04  2:18  1:54   48   57:59 17.6  1:01   54   26:15  9:23 1:37:13 
   47  200 Pat McDonald            St. Louis Park     MN  52   21  8:01  1:50  2:10   55   59:07 17.3  1:23   61   27:10  9:42 1:37:48 
   48   84 Heidi Erickson          St. Cloud          MN  40   77 10:26  2:23  1:53   63 1:00:50 16.8  0:39   35   24:03  8:36 1:37:50 
   49   28 Joelle Blais            Saint Cloud        MN  27   89 11:12  2:33  1:53   76 1:02:34 16.3  0:39   12   21:39  7:44 1:37:55 
   50  306 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  33   71 10:16  2:20  2:10   51   58:15 17.5  0:39   59   26:50  9:35 1:38:08 
   51  258 Waynette Saul           Cedar Falls        IA  53  105 12:17  2:48  1:48   57   59:42 17.1  1:04   30   23:51  8:31 1:38:39 
   52  297 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46   52  9:43  2:13  1:34   32   56:42 18.0  1:36   82   29:13 10:26 1:38:46 
   53  367 Emma Byers              Stevens Point      WI  16   11  7:16  1:40  1:46   77 1:02:39 16.3  0:47   55   26:19  9:24 1:38:46 
   54   97 Jessica Gapinski        Hackensack         MN  18   49  9:39  2:12  2:23   81 1:03:29 16.1  0:38   25   22:45  8:08 1:38:53 
   55    2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36   46  9:36  2:11  2:10   50   58:13 17.5  0:34   75   28:31 10:11 1:39:04 
   56   87 Teri Fabian             Brainerd           MN  33   83 10:44  2:27  1:11   68 1:01:27 16.6  0:46   44   25:05  8:58 1:39:11 
   57  336 Marni Windschitl        Owatonna           MN  31   93 11:18  2:34  2:18   60 1:00:44 16.8  1:26   29   23:28  8:23 1:39:12 
   58  373 Daviana Winger          Ramsey             MN  28   73 10:20  2:21  1:22   45   57:40 17.7  1:04   77   28:57 10:21 1:39:21 
   59  220 Christy Newell          Minneapolis        MN  23   64 10:07  2:18  3:22   37   57:03 17.9  0:44   73   28:20 10:08 1:39:34 
   60  136 Kimberly Hayes          Elk River          MN  45   35  9:11  2:06  1:48   65 1:00:59 16.7  1:48   52   25:56  9:16 1:39:40 
   61  122 Holly Hackley           Plymouth           MN  41   79 10:36  2:25  1:37   52   58:18 17.5  1:33   66   27:46  9:55 1:39:48 
   62   88 Dawn Fairchild          Swan River         MN  36   98 11:47  2:41  3:29   80 1:03:02 16.2  1:10   10   20:35  7:21 1:40:02 
   63  282 Siri Simons             Eden Prairie       MN  21  124 14:10  3:14  3:11   54   58:57 17.3  0:38   38   24:11  8:39 1:41:06 
   64  218 Alexia Netter           Lake Elmo          MN  27   43  9:23  2:08  3:28   43   57:34 17.7  0:58   91   29:49 10:39 1:41:10 
   65   27 Katherine Bisciglia     Mendota Heights    MN  33   33  9:08  2:05  3:33   47   57:50 17.6  1:26   92   29:56 10:42 1:41:52 
   66  344 Anna Zanko              Minneapolis        MN  32   37  9:17  2:07  1:54   46   57:50 17.6  2:00  102   31:37 11:18 1:42:36 
   67  238 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  50  116 12:49  2:55  1:45   40   57:17 17.8  1:35   84   29:17 10:28 1:42:41 
   68  228 Joanne Pattison         Willmar            MN  22   27  8:50  2:01  1:44   73 1:02:02 16.4  1:03   88   29:42 10:37 1:43:19 
   69  102 Susan Goltz             Duluth             MN  53   56  9:45  2:13  2:00   79 1:02:52 16.2  1:28   64   27:30  9:50 1:43:33 
   70   42 Cindy Byers             Stevens Point      WI  50   45  9:35  2:11  1:59   70 1:01:57 16.5  1:39   79   29:03 10:23 1:44:11 
   71   64 Joanna Diaz             Minneapolis        MN  28  106 12:17  2:48  1:44   67 1:01:18 16.6  1:16   69   28:00 10:00 1:44:34 
   72  179 Landi Larson            Hawley             MN  35   74 10:20  2:21  1:31   72 1:02:00 16.5  0:47   95   30:38 10:57 1:45:14 
   73  272 Kimberly Scott          Minneapolis        MN  32   88 11:08  2:32  2:55   75 1:02:32 16.3  1:02   68   27:47  9:56 1:45:22 
   74  296 Alison Streyle          Fargo              ND  24   81 10:39  2:26  2:24   59 1:00:36 16.8  0:33  101   31:34 11:17 1:45:44 
   75  280 Megan Sieben            Fargo              ND  27   90 11:12  2:33  2:43   90 1:07:19 15.2  1:13   36   24:06  8:37 1:46:32 
   76   26 Morgan Binnie           Minnetonka         MN  29   87 11:02  2:31  2:56   83 1:04:29 15.8  0:54   63   27:17  9:45 1:46:37 
   77  326 Wendy Weegman           Elk River          MN  52   84 10:44  2:27  2:12   61 1:00:47 16.8  1:28  104   32:10 11:30 1:47:19 
   78   91 Cheryl Fox              Shakopee           MN  43   82 10:44  2:27  1:29   69 1:01:42 16.5  0:40  109   33:22 11:55 1:47:55 
   79  374 Lisa Holien             Elk River          MN  51   69 10:15  2:20  3:24   66 1:01:08 16.7  2:23   98   31:17 11:11 1:48:25 
   80  240 Linda Pfaff             Burnsville         MN  51   96 11:30  2:37  2:33   87 1:06:23 15.4  1:19   62   27:16  9:45 1:48:59 
   81  233 Brandy Pemberton        Bemidji            MN  37  110 12:30  2:51  2:48   85 1:06:09 15.4  0:53   58   26:42  9:33 1:49:00 
   82  186 Tara Lynch              Rice               MN  39   94 11:24  2:36  2:27   74 1:02:29 16.3  0:53  103   32:07 11:28 1:49:18 
   83   34 Lee Bostrom             Fargo              ND  36  119 13:03  2:58  1:40   89 1:06:57 15.2  0:50   60   26:55  9:37 1:49:22 
   84   82 Maggie Eppler           Fargo              ND  28  135 19:30  4:26  2:58   71 1:02:00 16.5  1:18   32   23:57  8:34 1:49:41 
   85   86 Jennifer Ernster        Baxter             MN  41   65 10:09  2:19  1:52   84 1:05:52 15.5  0:45   99   31:24 11:13 1:49:59 
   86  327 Margaret Weides         Stillwater         MN  49  112 12:40  2:53  3:43   91 1:07:26 15.1  0:45   48   25:39  9:10 1:50:11 
   87  153 Amanda Jones            Blaine             MN  32  103 12:05  2:45  2:11   86 1:06:10 15.4  1:46   71   28:13 10:05 1:50:23 
   88  196 Megan Massey            Scottsbluffstreets NE  50   76 10:25  2:22  2:36   88 1:06:25 15.4  0:52   93   30:09 10:46 1:50:25 
   89   22 Cristin Betzold         Blaine             MN  31  107 12:22  2:49  2:32   99 1:09:03 14.8  0:51   49   25:50  9:14 1:50:37 
   90  257 Mari Santoyo            Moorhead           MN  25  113 12:42  2:54  4:13   82 1:04:10 15.9  1:01   76   28:52 10:19 1:50:56 
   91  201 Sheila McGee            Grand Forks        ND  36  129 15:49  3:36  2:41   78 1:02:47 16.2  0:51   83   29:13 10:26 1:51:19 
   92  126 Joni Hamson             Cushing            MN  48   97 11:43  2:40  3:02   62 1:00:50 16.8  0:58  119   36:10 12:55 1:52:41 
   93   13 Erin Bangasser          Hopkins            MN  27  115 12:45  2:54  2:00  122 1:14:44 13.6  0:50   20   22:26  8:01 1:52:44 
   94  103 Stacie Goodmanson       Andover            MN  44                         109 1:10:57 14.4  1:52   72   28:18 10:07 1:54:07 
   95   78 Jami Emery              Walker             MN  35   99 11:50  2:42  2:41  100 1:09:15 14.7  0:41   89   29:43 10:37 1:54:08 
   96  219 Michele Neuhauser       Detroit Lakes      MN  45  121 13:14  3:01  2:24   94 1:08:24 14.9  1:13   86   29:36 10:34 1:54:49 
   97  334 Chelsey Wilz            New London         WI  22  118 12:58  2:57  3:22   92 1:07:39 15.1  1:08   90   29:46 10:38 1:54:51 
   98  223 Jean Olson              Andover            MN  42  122 13:28  3:04  1:45  110 1:11:25 14.3  0:43   67   27:46  9:55 1:55:05 
   99  188 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  56   59  9:56  2:16  2:22  116 1:12:51 14.0  0:52   81   29:12 10:26 1:55:11 
  100   61 Morgan Demars           Pine River         MN  17   70 10:16  2:20  2:21  108 1:10:42 14.4  1:03   97   31:17 11:11 1:55:36 
  101    3 Catherine Anderson      Brooklyn Park      MN  33  127 15:28  3:31  1:48   96 1:08:33 14.9  1:51   78   28:58 10:21 1:56:36 
  102  127 Meghan Hamson           Cushing            MN  21   41  9:22  2:08  2:10   93 1:08:00 15.0  0:49  121   36:23 13:00 1:56:41 
  103   93 Michelle Frizzell       Laporte            MN  35   68 10:14  2:20  2:47   97 1:08:49 14.8  2:29  105   32:44 11:42 1:57:01 
  104  274 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  28   66 10:09  2:19  2:40   95 1:08:31 14.9  0:45  114   35:15 12:36 1:57:19 
  105   29 Lindsay Blumenshein     Minneapolis        MN  24   48  9:38  2:12  3:35  102 1:10:02 14.6  1:05  112   34:04 12:10 1:58:22 
  106  142 Jessica Hensel          Bemidji            MN  24  104 12:16  2:48  3:10  115 1:12:38 14.0  1:39   80   29:05 10:24 1:58:46 
  107  310 Sara Undem              Shakopee           MN  31   29  9:00  2:03  2:18  119 1:13:52 13.8  0:54  106   32:48 11:43 1:58:50 
  108   59 Jessie Delano           Minneapolis        MN  22  125 14:11  3:14  3:11  111 1:11:30 14.3  0:41   87   29:38 10:35 1:59:09 
  109  107 Kaitlin Griffin         Moorhead           MN  25  120 13:04  2:59  3:44  113 1:12:20 14.1  1:15   94   30:27 10:53 2:00:48 
  110  372 Lisa Davis              Barnesville        MN  44   12  7:17  1:40  3:32  120 1:13:57 13.8  1:04  117   36:00 12:52 2:01:48 
  111  137 Marin Hayes             Elk River          MN  15   16  7:25  1:41  4:23  103 1:10:02 14.6  1:43  126   39:34 14:08 2:03:04 
  112  221 Paige Nocton            Fridley            MN  16   20  8:01  1:50  3:46  105 1:10:22 14.5  1:24  128   39:35 14:08 2:03:04 
  113  375 McKenna Holien          Elk River          MN  16   25  8:39  1:58  3:07  107 1:10:34 14.5  1:13  127   39:34 14:08 2:03:05 
  114  319 Nicole Walker           Fridley            MN  37  114 12:43  2:54  4:00  112 1:11:41 14.2  1:08  111   33:48 12:05 2:03:18 
  115  294 Jennifer Stabenow       Minneapolis        MN  23   91 11:14  2:34  3:16  121 1:14:08 13.8  1:18  110   33:32 11:59 2:03:26 
  116   44 Emma Carlson            Buffalo            MN  11  102 12:01  2:44  1:36  124 1:14:58 13.6  0:41  115   35:37 12:44 2:04:51 
  117   35 Mary Brenden            Northwood          ND  56  101 12:01  2:44  3:36  114 1:12:24 14.1  1:39  120   36:13 12:56 2:05:50 
  118  168 Alison Knudson          East Grand Forks   MN  27   78 10:36  2:25  3:58  106 1:10:32 14.5  2:20  124   38:31 13:46 2:05:55 
  119  260 Meagan Sayer            Marathon           FL  33   47  9:37  2:12  2:20  101 1:10:01 14.6  1:29  131   42:30 15:11 2:05:56 
  120  211 Sandra Moore            Wyoming            MN  49  123 13:31  3:05  2:38  104 1:10:15 14.5  0:43  125   38:58 13:55 2:06:03 
  121  156 Katherine Joyce         Omaha              NE  56  100 11:53  2:42  3:04   98 1:08:59 14.8  2:10  129   40:11 14:21 2:06:15 
  122   56 Ivana Damjanac          Roseville          MN  24   92 11:14  2:34  3:17  127 1:20:00 12.8  0:41  100   31:29 11:15 2:06:39 
  123  215 Lynnda Nelson           Prior Lake         MN  58  132 16:44  3:49  3:45  118 1:13:36 13.9  1:52   96   31:03 11:06 2:06:58 
  124  288 Kelly Smith             Brainerd           MN  45   55  9:44  2:13  2:13  125 1:15:44 13.5  0:41  130   40:17 14:24 2:08:37 
  125  232 Jun Payne               Alexandria         VA  33  133 16:58  3:52  3:16  117 1:13:11 13.9  0:52  116   35:46 12:47 2:10:01 
  126  321 Kim Walters             Longville          MN  45  117 12:54  2:56  2:31  126 1:19:25 12.8  1:03  118   36:03 12:53 2:11:55 
  127  259 Ginger Sayer            Marathon           FL  60   50  9:40  2:12  3:28  131 1:25:16 12.0  1:26  107   32:53 11:45 2:12:42 
  128  324 Laura Wavra             Minneapolis        MN  30   95 11:28  2:37  5:44  132 1:26:30 11.8  1:43  113   34:55 12:29 2:20:18 
  129  118 Char Gust               Casselton          ND  45  130 16:21  3:43  3:53  123 1:14:45 13.6  1:39  133   44:08 15:46 2:20:45 
  130  276 Cassie Selin            Park Rapids        MN  31  128 15:29  3:32  6:26  130 1:25:05 12.0  1:03  122   37:38 13:27 2:25:40 
  131   20 Mandy Benson            Plymouth           MN  31  134 17:47  4:03  4:15  129 1:25:00 12.0  1:02  123   37:42 13:28 2:25:45 
  132  169 Pam Knudson             Grand Forks        ND  53  131 16:32  3:46  4:40  128 1:22:50 12.3  1:23  132   42:36 15:13 2:27:59 
  133  371 Vera Demars             Walker             MN  70  111 12:35  2:52  4:54  133 1:27:24 11.7  2:11  134   47:18 16:54 2:34:21 
  134  279 Courtney Sieben         Burtrum            MN  18  126 15:02  3:25  3:30  134 1:43:57  9.8  1:14  108   33:05 11:49 2:36:46 
  135   37 Leanne Bronson          Superior           WI  41    4  6:58  1:35  0:43                                                    
  136  340 Racquel Wohlk           Forest Lake        MN  15    7  7:04  1:37  0:47                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  108 Pat Griffith            Maple Grove        MN  18    1  7:48  1:47  0:28    1   44:52 22.7  0:35    1   17:27  6:14 1:11:08 
    2  255 Kyle Sagedahl           Bemidji            MN  17    4 10:11  2:19  1:14    2   53:02 19.2  0:27    3   19:03  6:48 1:23:56 
    3  256 Tony Sagedahl           Bemidji            MN  17    2  9:23  2:08  1:46    3   53:19 19.1  0:31    4   21:20  7:37 1:26:16 
    4  368 Tim Axberg              New Brighton       MN  14    3  9:23  2:08  2:01    4   59:05 17.3  1:41    2   18:15  6:31 1:30:24 
    5  110 Ben Groebner            Andover            MN  14    5 11:35  2:38  2:20    5 1:01:46 16.5  0:54    5   23:05  8:15 1:39:39 
    6  286 Colter Smith            Park Rapids        MN  16    6 14:54  3:23  2:23    6 1:06:19 15.4  0:54    6   24:53  8:53 1:49:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  210 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  18    1  7:04  1:37  0:45    1   52:53 19.3  0:35    1   22:02  7:52 1:23:16 
    2  367 Emma Byers              Stevens Point      WI  16    3  7:16  1:40  1:46    2 1:02:39 16.3  0:47    3   26:19  9:24 1:38:46 
    3   97 Jessica Gapinski        Hackensack         MN  18    7  9:39  2:12  2:23    3 1:03:29 16.1  0:38    2   22:45  8:08 1:38:53 
    4   61 Morgan Demars           Pine River         MN  17    8 10:16  2:20  2:21    7 1:10:42 14.4  1:03    4   31:17 11:11 1:55:36 
    5  137 Marin Hayes             Elk River          MN  15    4  7:25  1:41  4:23    4 1:10:02 14.6  1:43    7   39:34 14:08 2:03:04 
    6  221 Paige Nocton            Fridley            MN  16    5  8:01  1:50  3:46    5 1:10:22 14.5  1:24    9   39:35 14:08 2:03:04 
    7  375 McKenna Holien          Elk River          MN  16    6  8:39  1:58  3:07    6 1:10:34 14.5  1:13    8   39:34 14:08 2:03:05 
    8   44 Emma Carlson            Buffalo            MN  11    9 12:01  2:44  1:36    8 1:14:58 13.6  0:41    6   35:37 12:44 2:04:51 
    9  279 Courtney Sieben         Burtrum            MN  18   10 15:02  3:25  3:30    9 1:43:57  9.8  1:14    5   33:05 11:49 2:36:46 
   10  340 Racquel Wohlk           Forest Lake        MN  15    2  7:04  1:37  0:47                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  243 Joshua Pohlman          Grand Forks        ND  25    3  6:41  1:31  0:51    1   41:51 24.4  0:39    6   18:27  6:36 1:08:26 
    2  166 Thomas Klinger          Walker             MN  21    2  6:31  1:29  0:41    2   43:33 23.4  0:42    2   17:25  6:13 1:08:51 
    3  246 Matthew Radniecki       Baxter             MN  25    1  6:24  1:28  0:59    3   44:13 23.1  0:36    5   17:56  6:25 1:10:07 
    4  346 Tyler Zima              Fargo              ND  26    4  7:09  1:38  0:58    4   44:43 22.8  0:27    3   17:27  6:14 1:10:42 
    5  123 Ben Hadrich             McGregor           MN  28   10  8:19  1:54  1:36   11   49:40 20.5  0:45    1   17:11  6:09 1:17:29 
    6   39 Ben Bruce               Wabun              MN  29   13  8:30  1:56  1:24   12   50:00 20.4  0:47    4   17:35  6:17 1:18:14 
    7   66 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  29    6  7:39  1:45  0:58    5   47:01 21.7  0:40   18   22:11  7:56 1:18:26 
    8   43 Spencer Campion         Plymouth           MN  24    5  7:34  1:43  1:19    9   47:48 21.3  1:15   13   21:18  7:37 1:19:11 
    9  312 Matt Van Vleet          Waite Park         MN  26   16  9:08  2:05  1:41    6   47:20 21.5  1:13   12   20:59  7:30 1:20:19 
   10   95 Croix Fylpaa            Bemidji            MN  24   20  9:38  2:12                          1:07    8   19:44  7:03 1:20:33 
   11  117 David Gurney            Minneapolis        MN  28    7  7:54  1:48  1:15   14   50:38 20.1  1:06   11   20:42  7:24 1:21:32 
   12  199 Jeff McCulloch          Breezy Point       MN  27   14  8:35  1:57  1:30   10   49:13 20.7  0:54   16   21:35  7:43 1:21:46 
   13  284 Levi Skog               Deerwood           MN  21   24 10:58  2:30  1:09    7   47:32 21.5  1:05   17   21:57  7:51 1:22:39 
   14   94 Cove Fylpaa             Bemidji            MN  21   12  8:30  1:56  3:01    8   47:34 21.4  1:05   19   22:44  8:07 1:22:52 
   15  275 Andrew Scully           Waite Park         MN  28    9  8:13  1:52  1:09   13   50:22 20.3  1:08   21   23:40  8:27 1:24:30 
   16  278 Michael Sicora          Minneapolis        MN  22    8  8:11  1:52  2:44   18   53:25 19.1  0:51   10   20:20  7:16 1:25:28 
   17  193 William Adam Marshall   Hackensack         MN  22   26 11:46  2:41  2:01   19   53:57 18.9  1:00    7   19:16  6:53 1:27:58 
   18   24 Eric Bigham             Robbinsdale        MN  25   15  8:52  2:01  2:22   16   52:15 19.5  1:28   22   23:45  8:29 1:28:40 
   19  185 Keith Lumley            Big Lake           MN  25   27 12:25  2:50  1:39   17   53:13 19.2  0:38   14   21:32  7:42 1:29:26 
   20   48 Daniel Cerise           Pequot Lakes       MN  27   11  8:22  1:54  1:45   15   51:12 19.9  1:03   27   27:25  9:48 1:29:44 
   21  269 David Schrum            Minneapolis        MN  28   19  9:36  2:11  1:14   20   55:30 18.4  0:51   24   24:53  8:53 1:32:01 
   22   96 Alex Gapinski           Hackensack         MN  20   25 11:19  2:35  1:34   22   57:27 17.8  0:37   15   21:34  7:42 1:32:29 
   23  112 Nils Groger             Goettingen         NO  21   22 10:06  2:18  3:12   24   58:56 17.3  1:05   20   23:32  8:25 1:36:49 
   24  377 Tyler Hoeg              Minneapolis        MN  22   31 16:31  3:46  3:06   23   58:17 17.5  1:19    9   20:12  7:13 1:39:22 
   25  231 Andrew Payne            Alexandria         VA  29   21 10:05  2:18  3:24   25   59:50 17.0  0:57   28   28:31 10:12 1:42:45 
   26  331 Mike Wierzbicki         Saint Cloud        MN  25   17  9:29  2:10  1:54   26 1:00:16 16.9  1:05   30   30:10 10:47 1:42:53 
   27  316 Dustin Voorhees         Bemidji            MN  21   29 12:30  2:51  2:06   21   57:13 17.8  0:44   31   30:43 10:59 1:43:15 
   28  227 Alec Papierniak         Minneapolis        MN  28   18  9:34  2:11  2:34   28 1:04:31 15.8  0:35   25   26:56  9:37 1:44:07 
   29  376 Austin Hoey             Minneapolis        MN  20   28 12:26  2:50  5:08   30 1:05:55 15.5  1:02   23   24:18  8:41 1:48:47 
   30   81 Steven Enke             Burnsville         MN  26   30 14:13  3:14  2:50   27 1:01:34 16.6  0:51   29   29:57 10:42 1:49:23 
   31  268 Peter Schneider         St. Cloud          MN  28   32 17:22  3:57  3:10   29 1:05:33 15.6  0:55   26   27:21  9:47 1:54:19 
   32  194 Jacob Massey            Scottsbluffstreets NE  21   23 10:11  2:19  4:17   31 1:11:22 14.3  1:02   32   31:46 11:21 1:58:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Marey Erickson          Waite Park         MN  25    1  6:58  1:35  1:08    2   47:40 21.4  0:44    2   19:03  6:48 1:15:31 
    2   45 Jasmine Carlson         Becida             MN  27   20 10:22  2:22  0:43    1   45:53 22.2  0:37    4   19:41  7:02 1:17:15 
    3  152 Sheila Johnson          Baudette           MN  27   14 10:05  2:18  1:29    4   54:15 18.8  0:40    1   18:45  6:42 1:25:12 
    4  291 Samantha Smith          Brainerd           MN  21    3  8:30  1:56  1:12    3   53:56 18.9  0:58    7   22:39  8:06 1:27:12 
    5  289 Madison Smith           Brainerd           MN  20   30 12:27  2:50  1:16    7   56:42 18.0  0:45    3   19:23  6:56 1:30:31 
    6  184 Renee Leblanc           Walker             MN  29    4  8:39  1:58  1:16    5   55:49 18.3  0:56   13   24:36  8:47 1:31:14 
    7   36 Trina Brennan           Mentor             MN  29   18 10:18  2:21  1:34   18   59:44 17.1  1:07    8   22:40  8:06 1:35:22 
    8  248 Kristen Reich           Minneapolis        MN  23   17 10:09  2:19  3:21    6   56:15 18.1  1:10   14   24:39  8:48 1:35:31 
    9  298 Lisa Sweeney            Scottsbluff        NE  27    9  9:21  2:08  2:49   17   59:26 17.2  1:04    9   23:15  8:18 1:35:53 
   10  139 Theresa Henning         Hackensack         MN  29    2  7:15  1:39  1:15   11   57:15 17.8  0:47   25   29:24 10:30 1:35:55 
   11   65 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27    7  9:09  2:05  1:07    9   56:55 17.9  0:47   21   28:21 10:08 1:36:17 
   12  229 Sarah Pattison          St. Paul           MN  29    6  9:07  2:05  1:18    8   56:49 18.0  0:55   19   28:12 10:05 1:36:19 
   13  329 Jenna Wendorff          Shakopee           MN  28   13  9:40  2:12  2:43   13   57:35 17.7  1:16   15   25:24  9:04 1:36:36 
   14   90 Ellen Fleisher          Birmingham         AL  29    8  9:18  2:07  2:31   15   58:06 17.6  1:25   16   25:55  9:16 1:37:12 
   15   28 Joelle Blais            Saint Cloud        MN  27   24 11:12  2:33  1:53   23 1:02:34 16.3  0:39    5   21:39  7:44 1:37:55 
   16  373 Daviana Winger          Ramsey             MN  28   19 10:20  2:21  1:22   14   57:40 17.7  1:04   23   28:57 10:21 1:39:21 
   17  220 Christy Newell          Minneapolis        MN  23   15 10:07  2:18  3:22   10   57:03 17.9  0:44   20   28:20 10:08 1:39:34 
   18  282 Siri Simons             Eden Prairie       MN  21   36 14:10  3:14  3:11   16   58:57 17.3  0:38   12   24:11  8:39 1:41:06 
   19  218 Alexia Netter           Lake Elmo          MN  27   11  9:23  2:08  3:28   12   57:34 17.7  0:58   29   29:49 10:39 1:41:10 
   20  228 Joanne Pattison         Willmar            MN  22    5  8:50  2:01  1:44   22 1:02:02 16.4  1:03   27   29:42 10:37 1:43:19 
   21   64 Joanna Diaz             Minneapolis        MN  28   29 12:17  2:48  1:44   20 1:01:18 16.6  1:16   18   28:00 10:00 1:44:34 
   22  296 Alison Streyle          Fargo              ND  24   22 10:39  2:26  2:24   19 1:00:36 16.8  0:33   34   31:34 11:17 1:45:44 
   23  280 Megan Sieben            Fargo              ND  27   25 11:12  2:33  2:43   27 1:07:19 15.2  1:13   11   24:06  8:37 1:46:32 
   24   26 Morgan Binnie           Minnetonka         MN  29   23 11:02  2:31  2:56   25 1:04:29 15.8  0:54   17   27:17  9:45 1:46:37 
   25   82 Maggie Eppler           Fargo              ND  28   39 19:30  4:26  2:58   21 1:02:00 16.5  1:18   10   23:57  8:34 1:49:41 
   26  257 Mari Santoyo            Moorhead           MN  25   31 12:42  2:54  4:13   24 1:04:10 15.9  1:01   22   28:52 10:19 1:50:56 
   27   13 Erin Bangasser          Hopkins            MN  27   32 12:45  2:54  2:00   37 1:14:44 13.6  0:50    6   22:26  8:01 1:52:44 
   28  334 Chelsey Wilz            New London         WI  22   33 12:58  2:57  3:22   28 1:07:39 15.1  1:08   28   29:46 10:38 1:54:51 
   29   19 Bethany Beniek          Waite Park         MN  24   38 16:42  3:48  2:58   26 1:04:45 15.8  0:51   30   30:14 10:48 1:55:28 
   30  127 Meghan Hamson           Cushing            MN  21   10  9:22  2:08  2:10   29 1:08:00 15.0  0:49   38   36:23 13:00 1:56:41 
   31  274 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  28   16 10:09  2:19  2:40   30 1:08:31 14.9  0:45   37   35:15 12:36 1:57:19 
   32   29 Lindsay Blumenshein     Minneapolis        MN  24   12  9:38  2:12  3:35   31 1:10:02 14.6  1:05   36   34:04 12:10 1:58:22 
   33  142 Jessica Hensel          Bemidji            MN  24   28 12:16  2:48  3:10   35 1:12:38 14.0  1:39   24   29:05 10:24 1:58:46 
   34   59 Jessie Delano           Minneapolis        MN  22   37 14:11  3:14  3:11   33 1:11:30 14.3  0:41   26   29:38 10:35 1:59:09 
   35  107 Kaitlin Griffin         Moorhead           MN  25   34 13:04  2:59  3:44   34 1:12:20 14.1  1:15   31   30:27 10:53 2:00:48 
   36  294 Jennifer Stabenow       Minneapolis        MN  23   26 11:14  2:34  3:16   36 1:14:08 13.8  1:18   35   33:32 11:59 2:03:26 
   37  168 Alison Knudson          East Grand Forks   MN  27   21 10:36  2:25  3:58   32 1:10:32 14.5  2:20   39   38:31 13:46 2:05:55 
   38   56 Ivana Damjanac          Roseville          MN  24   27 11:14  2:34  3:17   39 1:20:00 12.8  0:41   33   31:29 11:15 2:06:39 
   39  267 Melanie Schneider       St Cloud           MN  27   35 13:55  3:10  2:45   38 1:19:01 12.9  1:01   32   30:52 11:02 2:07:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  245 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  37    4  6:52  1:34  0:37    3   44:50 22.8  0:42    1   17:21  6:12 1:10:21 
    2  337 Luke Winger             Banner Elk         NC  31   23  9:06  2:04  0:56    1   43:41 23.3  0:47    2   18:10  6:29 1:12:38 
    3   12 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34    6  6:54  1:35  0:54    5   45:37 22.4  0:36    4   18:41  6:41 1:12:42 
    4   75 Joe Eder                Shakopee           MN  32    9  7:32  1:43  1:18    2   44:30 22.9  1:06    6   19:05  6:49 1:13:28 
    5   69 Justin Domogalla        Staples            MN  31   19  8:40  1:59  0:34    6   45:45 22.3  0:38    3   18:16  6:32 1:13:50 
    6  202 Dan McKeon              Bemidji            MN  35   10  7:38  1:44  0:39   10   46:43 21.8  0:34    5   18:59  6:47 1:14:31 
    7  147 Dusty Hough             Barnesville        MN  39   12  7:44  1:46  1:10    4   44:58 22.7  0:42   16   20:40  7:23 1:15:12 
    8  191 Scott Manske            Algona             IA  35    1  6:22  1:27  1:15   11   47:21 21.5  0:35   12   20:25  7:18 1:15:57 
    9   11 Mike Back               Elk River          MN  37    3  6:47  1:33  0:48   15   47:59 21.3  0:35   15   20:39  7:23 1:16:46 
   10  206 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  33   14  7:54  1:48  0:49   12   47:25 21.5  1:00    8   19:48  7:04 1:16:53 
   11  150 Justin Johnson          Grand Forks        ND  34   26  9:15  2:07  0:58    7   45:49 22.3  0:51   13   20:34  7:21 1:17:25 
   12   50 Chad Christianson       Minneapolis        MN  34    2  6:43  1:32  1:13   17   48:47 20.9  0:32   14   20:37  7:22 1:17:50 
   13  178 Chad Larson             Hawley             MN  35    5  6:53  1:34  1:18   13   47:54 21.3  1:03   18   20:59  7:30 1:18:05 
   14  226 Thomas Pahl             Long Prairie       MN  36   15  8:07  1:51  1:54   16   48:06 21.2  0:44   10   20:14  7:14 1:19:02 
   15  174 Brad Kuzel              Guthrie            MN  32   43 11:09  2:32  0:49   14   47:55 21.3  1:01    9   19:49  7:05 1:20:43 
   16  244 Henry Praska            Brainerd           MN  31   11  7:43  1:46  1:27   19   49:22 20.7  0:37   22   22:20  7:59 1:21:27 
   17  101 Chris Godwin            Nevis              MN  37   30  9:39  2:12  1:05    9   46:37 21.9  1:14   26   23:36  8:26 1:22:10 
   18  332 Thomas Wierzbicki       Lake Elmo          MN  34   34  9:52  2:15  2:02    8   45:56 22.2  0:52   27   23:45  8:29 1:22:25 
   19  183 Jesse Leblanc           Walker             MN  32    8  7:24  1:41  1:09   23   52:03 19.6  1:02   20   21:32  7:42 1:23:08 
   20   70 Paul Dooley             Nisswa             MN  38    7  6:55  1:35  1:41   18   48:53 20.9  0:42   33   25:01  8:56 1:23:09 
   21  277 Jason Selin             Park Rapids        MN  31   13  7:52  1:48  2:12   22   51:37 19.8  0:29   21   22:06  7:54 1:24:13 
   22  345 Michael Zanko           Minneapolis        MN  33   16  8:18  1:54  2:09   20   50:20 20.3  1:25   28   23:54  8:33 1:26:04 
   23  230 William Pattison        St. Paul           MN  30   25  9:15  2:07  2:11   21   50:23 20.2  1:55   30   24:22  8:43 1:28:04 
   24  335 Brady Windschitl        Owatonna           MN  35   36 10:10  2:19  2:33   36   56:50 17.9  1:00    7   19:46  7:04 1:30:17 
   25  249 Scott Remiger           Lakeville          MN  38   20  8:49  2:01  1:48   33   55:42 18.3  0:39   25   23:33  8:25 1:30:29 
   26  234 Benjamin Perkins        Brooklyn Center    MN  32   31  9:40  2:12  2:26   28   54:07 18.8  1:01   24   23:32  8:25 1:30:43 
   27  145 Travis Hoffarth         Breezy Point       MN  31   41 10:54  2:29  2:10   35   56:32 18.0  0:55   11   20:25  7:18 1:30:54 
   28   33 Christian Borle         Brainerd           MN  37   37 10:15  2:20  4:10   31   55:17 18.5  0:41   19   21:09  7:33 1:31:29 
   29  317 Steve Wagner            Bemidji            MN  39   49 12:22  2:49  4:19   29   54:30 18.7  0:45   17   20:49  7:26 1:32:43 
   30    6 Joe Arndt               Walker             MN  39   45 11:32  2:38  2:31   34   55:43 18.3  0:33   23   22:35  8:04 1:32:51 
   31   25 Shawn Billing           Maple Grove        MN  31   48 12:09  2:46  1:48   26   53:06 19.2  0:52   37   25:20  9:03 1:33:13 
   32  124 Steve Hagen             Moorhead           MN  31   17  8:23  1:55  1:50   24   52:06 19.6  1:23   51   30:06 10:45 1:33:47 
   33   68 Jerad Dixon             Ramsey             MN  32   24  9:12  2:06  2:47   37   57:07 17.9  1:10   29   24:10  8:38 1:34:24 
   34  146 Adam Horner             Elk River          MN  33   35 10:03  2:17  2:48   27   53:23 19.1  1:36   44   27:39  9:53 1:35:27 
   35  239 Matthew Petz            Elk River          MN  38   18  8:35  1:57  2:22   40   58:17 17.5  1:21   34   25:01  8:57 1:35:34 
   36   55 Nick Dahlberg           Ramsey             MN  31   21  8:53  2:02  2:35   42   58:57 17.3  0:40   35   25:02  8:57 1:36:05 
   37  171 Adam Kronstedt          Pequot Lakes       MN  32   29  9:37  2:11  3:05   39   57:26 17.8  0:51   43   27:30  9:50 1:38:26 
   38   17 Chad Belanger           International Fall MN  39   28  9:29  2:10  2:33   46 1:00:42 16.8  1:18   32   24:31  8:46 1:38:32 
   39  318 Dion Walker             Shoreview          MN  36   27  9:16  2:07  1:48   38   57:22 17.8  1:42   46   28:39 10:14 1:38:45 
   40  204 Chris McNeill           Plymouth           MN  38   55 15:37  3:33  2:40   30   54:49 18.6  1:25   36   25:09  8:59 1:39:39 
   41  250 Mike Riedel             Bloomington        MN  30   38 10:21  2:21  2:42   41   58:27 17.5  1:28   42   27:24  9:48 1:40:20 
   42  170 Steve Kritzeck          Zimmerman          MN  38   40 10:41  2:26  2:56   32   55:20 18.4  2:07   52   30:49 11:01 1:41:51 
   43   15 Dan Bart                Duluth             MN  35   56 20:05  4:34  4:14   25   52:55 19.3  0:36   31   24:25  8:43 1:42:12 
   44   21 Mark Benson             Plymouth           MN  33   47 11:58  2:44  1:46   44   59:27 17.2  0:32   49   29:26 10:31 1:43:09 
   45    5 Jared Anderson          Minnetonka         MN  35   22  8:55  2:02  1:41   43   59:00 17.3  1:27   55   33:05 11:49 1:44:06 
   46  301 Mark Sylstad            Walker             MN  30   39 10:29  2:23  3:21   49 1:04:47 15.7  0:59   38   25:31  9:07 1:45:05 
   47  165 Thomas Klein            Brooklyn Park      MN  31   44 11:14  2:34  2:33   51 1:05:25 15.6  1:00   41   26:30  9:28 1:46:41 
   48  300 Paul Swenson            Bloomington        MN  30   32  9:42  2:13  1:53   47 1:01:57 16.5  0:57   54   32:51 11:44 1:47:18 
   49  281 Hans Siefker            Waconia            MN  37   51 12:56  2:57  2:32   48 1:02:02 16.4  1:22   48   28:54 10:20 1:47:45 
   50   23 Justin Betzold          Blaine             MN  31   46 11:49  2:41  3:02   50 1:04:49 15.7  0:48   47   28:52 10:19 1:49:17 
   51  323 Robert Ward             Colchester         VT  32   33  9:47  2:14  1:56   45 1:00:39 16.8  1:45   56   36:51 13:10 1:50:56 
   52  308 Jay Tupa                Bemidji            MN  32   42 10:57  2:30  3:23   52 1:08:30 14.9  0:57   50   29:27 10:31 1:53:11 
   53   77 Chad Emery              Walker             MN  34   54 14:51  3:23  3:14   53 1:09:03 14.8  0:44   45   28:01 10:01 1:55:51 
   54   67 Michael Dinnel          Pequot Lakes       MN  30   50 12:53  2:56  3:06   54 1:14:47 13.6  1:38   53   32:18 11:33 2:04:41 
   55   38 Casey Brovold           Fargo              ND  35   52 13:34  3:05  9:35   56 1:26:30 11.8  1:49   39   25:47  9:13 2:17:14 
   56  177 Randy Landa             Minneapolis        MN  34   53 14:45  3:21  8:23   55 1:26:30 11.8  1:49   40   25:49  9:13 2:17:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  333 Jenny Wilcox            Cottage Grove      MN  37    6  7:27  1:42  1:05    1   45:45 22.3  0:47    1   17:54  6:24 1:12:56 
    2   46 Tiffany Carlson         Duluth             MN  31    5  7:22  1:41  0:47    3   48:01 21.2  0:44    2   18:18  6:33 1:15:10 
    3  125 Shannon Haglin          Brainerd           MN  32    2  6:41  1:32  0:55    2   46:19 22.0  0:38    8   22:12  7:56 1:16:44 
    4  212 Jennifer Mortale        St. Louis Park     MN  35    3  7:15  1:39  1:07    4   50:05 20.4  0:39    6   22:01  7:52 1:21:05 
    5  173 Coreen Kulvich          Apple Valley       MN  37    9  8:50  2:01  1:31    6   51:34 19.8  0:46    5   21:17  7:36 1:23:56 
    6  309 Abigail Turman          Minneapolis        MN  30    7  7:45  1:46  0:53   12   53:10 19.2  0:39    7   22:03  7:53 1:24:29 
    7  283 Sarah Simpson           Brainerd           MN  38   19  9:43  2:13  1:36   11   52:44 19.3  0:48    3   19:46  7:04 1:24:35 
    8   10 Mandy Back              Elk River          MN  36    1  6:30  1:29  1:24   14   54:59 18.6  0:51    9   22:22  8:00 1:26:04 
    9  330 Kari Whitlock           Baxter             MN  34    4  7:21  1:41  1:15   13   54:19 18.8  0:55   10   22:30  8:02 1:26:18 
   10  138 Sandra Heegard          Park Rapids        MN  36   16  9:29  2:10  0:52    8   52:32 19.4  0:39   11   23:15  8:18 1:26:45 
   11  292 Andrea Sorvig           St. Hilaire        MN  30    8  8:11  1:52  1:44    5   51:30 19.8  1:46   13   24:00  8:35 1:27:09 
   12  109 Karlene Griggs          Maple Grove        MN  31   13  9:16  2:07  0:42    7   52:12 19.5  0:40   19   25:09  8:59 1:27:57 
   13  190 Jessica Manske          Algona             IA  35   15  9:19  2:07  1:51   10   52:44 19.3  1:01   14   24:09  8:38 1:29:02 
   14  273 Sara Scott              Foley              MN  38   11  9:07  2:05  1:38    9   52:37 19.4  1:09   17   24:55  8:54 1:29:24 
   15  100 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  39   25 10:54  2:29  2:02   15   55:34 18.4  1:26   15   24:15  8:40 1:34:10 
   16  306 Tracy Torgerson         Sauk Rapids        MN  33   22 10:16  2:20  2:10   19   58:15 17.5  0:39   22   26:50  9:35 1:38:08 
   17    2 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36   17  9:36  2:11  2:10   18   58:13 17.5  0:34   26   28:31 10:11 1:39:04 
   18   87 Teri Fabian             Brainerd           MN  33   24 10:44  2:27  1:11   21 1:01:27 16.6  0:46   18   25:05  8:58 1:39:11 
   19  336 Marni Windschitl        Owatonna           MN  31   27 11:18  2:34  2:18   20 1:00:44 16.8  1:26   12   23:28  8:23 1:39:12 
   20   88 Dawn Fairchild          Swan River         MN  36   30 11:47  2:41  3:29   26 1:03:02 16.2  1:10    4   20:35  7:21 1:40:02 
   21   27 Katherine Bisciglia     Mendota Heights    MN  33   12  9:08  2:05  3:33   17   57:50 17.6  1:26   30   29:56 10:42 1:41:52 
   22  344 Anna Zanko              Minneapolis        MN  32   14  9:17  2:07  1:54   16   57:50 17.6  2:00   32   31:37 11:18 1:42:36 
   23  369 Amanda Bart             Duluth             MN  30   20  9:50  2:15  4:20   27 1:05:29 15.6  0:38   16   24:50  8:52 1:45:05 
   24  179 Landi Larson            Hawley             MN  35   23 10:20  2:21  1:31   22 1:02:00 16.5  0:47   31   30:38 10:57 1:45:14 
   25  272 Kimberly Scott          Minneapolis        MN  32   26 11:08  2:32  2:55   24 1:02:32 16.3  1:02   24   27:47  9:56 1:45:22 
   26  233 Brandy Pemberton        Bemidji            MN  37   34 12:30  2:51  2:48   28 1:06:09 15.4  0:53   21   26:42  9:33 1:49:00 
   27  186 Tara Lynch              Rice               MN  39   28 11:24  2:36  2:27   23 1:02:29 16.3  0:53   33   32:07 11:28 1:49:18 
   28   34 Lee Bostrom             Fargo              ND  36   36 13:03  2:58  1:40   30 1:06:57 15.2  0:50   23   26:55  9:37 1:49:22 
   29  153 Amanda Jones            Blaine             MN  32   32 12:05  2:45  2:11   29 1:06:10 15.4  1:46   25   28:13 10:05 1:50:23 
   30   22 Cristin Betzold         Blaine             MN  31   33 12:22  2:49  2:32   33 1:09:03 14.8  0:51   20   25:50  9:14 1:50:37 
   31  201 Sheila McGee            Grand Forks        ND  36   40 15:49  3:36  2:41   25 1:02:47 16.2  0:51   28   29:13 10:26 1:51:19 
   32   78 Jami Emery              Walker             MN  35   31 11:50  2:42  2:41   34 1:09:15 14.7  0:41   29   29:43 10:37 1:54:08 
   33    3 Catherine Anderson      Brooklyn Park      MN  33   38 15:28  3:31  1:48   31 1:08:33 14.9  1:51   27   28:58 10:21 1:56:36 
   34   93 Michelle Frizzell       Laporte            MN  35   21 10:14  2:20  2:47   32 1:08:49 14.8  2:29   34   32:44 11:42 1:57:01 
   35  310 Sara Undem              Shakopee           MN  31   10  9:00  2:03  2:18   39 1:13:52 13.8  0:54   35   32:48 11:43 1:58:50 
   36   79 Kristi Engelstad        West Fargo         ND  34   37 14:48  3:22  1:50   36 1:10:59 14.4  0:47   36   33:05 11:49 2:01:27 
   37  319 Nicole Walker           Fridley            MN  37   35 12:43  2:54  4:00   37 1:11:41 14.2  1:08   37   33:48 12:05 2:03:18 
   38  260 Meagan Sayer            Marathon           FL  33   18  9:37  2:12  2:20   35 1:10:01 14.6  1:29   42   42:30 15:11 2:05:56 
   39  232 Jun Payne               Alexandria         VA  33   41 16:58  3:52  3:16   38 1:13:11 13.9  0:52   39   35:46 12:47 2:10:01 
   40  324 Laura Wavra             Minneapolis        MN  30   29 11:28  2:37  5:44   42 1:26:30 11.8  1:43   38   34:55 12:29 2:20:18 
   41  276 Cassie Selin            Park Rapids        MN  31   39 15:29  3:32  6:26   41 1:25:05 12.0  1:03   40   37:38 13:27 2:25:40 
   42   20 Mandy Benson            Plymouth           MN  31   42 17:47  4:03  4:15   40 1:25:00 12.0  1:02   41   37:42 13:28 2:25:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  157 Sean Kaneski            Pequot Lakes       MN  40    1  5:57  1:22  0:58    1   42:32 24.0  0:20    3   18:31  6:37 1:08:16 
    2  205 Arne Michalson          Hayden             ID  48    6  7:27  1:42  1:08    3   44:58 22.7  0:40    1   18:11  6:30 1:12:21 
    3  155 Jay Jorgenson           Osage              MN  46    9  7:46  1:46  0:57    2   44:57 22.7  0:46    2   18:13  6:31 1:12:36 
    4  253 Mark Rosen              Otsego             MN  48   18  9:11  2:06  0:54    4   45:39 22.3  0:49    9   21:27  7:40 1:17:59 
    5   51 Dana Cirks              Moorhead           MN  40    5  7:24  1:41  1:12    6   47:44 21.4  0:56    8   21:16  7:36 1:18:29 
    6  304 Timothy Thull           Lakeville          MN  43   12  8:29  1:56  1:13    5   47:27 21.5  0:44    6   20:54  7:28 1:18:46 
    7    7 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41   10  8:23  1:55  0:45    8   48:49 20.9  0:40   12   23:01  8:14 1:21:36 
    8  299 Matt Swenke             Apple Valley       MN  40    3  7:08  1:38  1:19   14   51:38 19.8  0:54    5   20:54  7:28 1:21:52 
    9  270 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  41   15  8:57  2:02  0:56   10   49:27 20.6  0:43   10   22:36  8:05 1:22:36 
   10   74 Jeff Dykema             Northfield         MN  46   13  8:33  1:57  1:02    7   48:07 21.2  0:59   17   24:18  8:41 1:22:58 
   11  293 Brad Spry               Walker             MN  43    7  7:27  1:42  1:56    9   49:04 20.8  0:29   14   24:07  8:37 1:23:02 
   12  163 Darren Klatt            Monticello         MN  42    4  7:14  1:39  1:08   11   50:11 20.3  1:05   16   24:17  8:41 1:23:53 
   13  224 Eric Opheim             Walker             MN  42    8  7:42  1:45  2:02   21   56:03 18.2  0:30    4   18:53  6:45 1:25:08 
   14   30 Richard Boerner         Chaska             MN  48   19  9:13  2:06  2:03   17   53:37 19.0  0:58    7   20:59  7:30 1:26:49 
   15   49 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  49   24 10:35  2:25  1:25   12   50:28 20.2  1:36   19   24:21  8:42 1:28:24 
   16  175 Steve Labarre           Pequot Lakes       MN  43   20  9:35  2:11  1:53   19   54:23 18.8  0:46   11   22:40  8:06 1:29:16 
   17  159 Gordon Kaufmann         Minneapolis        MN  45    2  6:33  1:30  2:16   15   53:03 19.2  1:08   25   27:14  9:44 1:30:11 
   18  135 Bradley Hayes           Elk River          MN  44   22  9:57  2:16  2:09   13   51:23 19.9  2:48   21   26:00  9:18 1:32:16 
   19   16 Ron Beckman             Northome           MN  41   29 11:26  2:36  2:08   20   54:46 18.6  0:56   13   23:42  8:28 1:32:56 
   20   89 Frank Fairchild         Swan River         MN  41   33 12:38  2:53  2:20   18   53:39 19.0  0:44   20   24:58  8:55 1:34:17 
   21  214 Michael Murphy          Eden Prairie       MN  48   11  8:26  1:55  2:44   25   57:54 17.6  1:03   18   24:19  8:41 1:34:24 
   22  339 Scott Winter            Buffalo            MN  41   27 11:11  2:33  1:42   23   56:48 18.0  0:55   15   24:08  8:38 1:34:42 
   23  154 Curtiss Jones           Andover            MN  42   14  8:37  1:58  2:25   16   53:36 19.0  2:10   29   28:22 10:08 1:35:08 
   24  106 Robert Gregory          Rochester          MN  49   16  8:58  2:03  2:22   24   57:54 17.6  1:15   22   26:34  9:30 1:37:01 
   25  251 Dominic Rigert          Minneapolis        MN  46   17  9:07  2:05  2:26   28   58:47 17.4  0:50   26   27:19  9:46 1:38:27 
   26   41 Todd Butkowski          Hanover            MN  43   28 11:21  2:35  2:54   29   59:07 17.3  1:35   24   26:45  9:34 1:41:41 
   27  203 Todd McMichael          Fargo              ND  46   31 12:06  2:45  2:54   27   58:22 17.5  1:48   23   26:38  9:31 1:41:44 
   28  144 Tony Heying             Buffalo            MN  42   21  9:44  2:13  2:33   26   58:09 17.5  1:59   33   30:35 10:56 1:42:58 
   29  266 Tim Schmitt             Waconia            MN  45   26 10:56  2:29  3:00   32 1:01:31 16.6  0:54   28   28:10 10:04 1:44:29 
   30  121 David Hackley           Plymouth           MN  44   23 10:21  2:22  2:26   22   56:27 18.1  2:14   35   33:12 11:52 1:44:38 
   31  132 Keith Hargis            Clear Lake         IA  48   34 12:45  2:54  3:29   30   59:32 17.1  1:14   30   28:40 10:15 1:45:38 
   32   31 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  49   32 12:37  2:52  5:34   31 1:00:25 16.9  1:13   31   29:15 10:27 1:49:02 
   33  198 Jeff Mayer              Golden Valley      MN  45   25 10:48  2:28  2:26   35 1:08:05 15.0  0:36   27   27:25  9:48 1:49:19 
   34   63 Tom Demars              Pine River, Mn     MN  46   30 12:03  2:45  2:30   34 1:05:30 15.6  0:40   32   29:17 10:28 1:49:59 
   35  189 Todd Malcolm            St. Cloud          MN  49   35 13:17  3:01  3:34   33 1:01:47 16.5  1:04   34   32:05 11:28 1:51:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  209 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43    1  4:57  1:08  0:50    2   48:17 21.1  0:30    1   18:46  6:43 1:13:18 
    2  143 Jamie Heying            Buffalo            MN  42    3  7:10  1:38  0:28    1   47:27 21.5  0:36    2   19:51  7:06 1:15:30 
    3   18 Linda Belanger          International Fall MN  44    8  9:03  2:04  0:49    4   53:23 19.1  0:43    5   22:17  7:58 1:26:13 
    4  295 Susan Stendahl          Buffalo            MN  43    7  8:56  2:02  2:18    9   56:39 18.0  0:39    3   20:54  7:28 1:29:23 
    5  217 Julie Nessly            Chanhassen         MN  44   10  9:12  2:06  1:20    5   54:54 18.6  0:56    9   23:52  8:32 1:30:12 
    6  241 Sheila Pidde            Stillwater         MN  42   24 10:53  2:29  1:47    7   55:36 18.3  0:39    4   21:49  7:48 1:30:42 
    7  370 Lisa Klatt              Monticello         MN  45   27 12:28  2:50  1:58    3   52:40 19.4  1:14    7   23:09  8:16 1:31:28 
    8  320 Patty Wallace           Baxter             MN  44    5  7:18  1:40  1:25   11   56:57 17.9  1:10   12   24:46  8:51 1:31:34 
    9  338 Janet Winter            Buffalo            MN  40   17 10:00  2:17  2:24   14   57:21 17.8  1:14    6   22:28  8:02 1:33:24 
   10  315 Leah Vizenor            Hudson             WI  43   11  9:22  2:08  2:51    8   56:06 18.2  1:07   16   25:59  9:17 1:35:23 
   11  111 Linda Groebner          Andover            MN  44    6  7:40  1:45  1:47   20 1:00:58 16.7  0:44   11   24:18  8:41 1:35:26 
   12  114 Denae Grove             East Grand Forks   MN  40   16  9:50  2:14  1:30   13   57:19 17.8  1:18   14   25:51  9:14 1:35:46 
   13    1 Lisa Abresch            Monticello         MN  43   22 10:38  2:25  1:32    6   54:59 18.6  1:14   20   27:35  9:51 1:35:55 
   14  115 Jane Gruhot             Argyle             MN  42   13  9:43  2:13  1:12   17   58:33 17.4  0:52   19   26:25  9:26 1:36:43 
   15    8 Pam Stegora Axberg      New Brighton       MN  48   15  9:49  2:14  1:59   12   57:10 17.8  1:24   18   26:24  9:26 1:36:44 
   16  303 Jennifer Thull          Lakeville          MN  44   18 10:04  2:18  1:54   15   57:59 17.6  1:01   17   26:15  9:23 1:37:13 
   17   84 Heidi Erickson          St. Cloud          MN  40   20 10:26  2:23  1:53   19 1:00:50 16.8  0:39   10   24:03  8:36 1:37:50 
   18  297 Denise Sundquist        Brainerd           MN  46   12  9:43  2:13  1:34   10   56:42 18.0  1:36   24   29:13 10:26 1:38:46 
   19  136 Kimberly Hayes          Elk River          MN  45    9  9:11  2:06  1:48   21 1:00:59 16.7  1:48   15   25:56  9:16 1:39:40 
   20  122 Holly Hackley           Plymouth           MN  41   21 10:36  2:25  1:37   16   58:18 17.5  1:33   21   27:46  9:55 1:39:48 
   21  148 Maggie Howard           Rio Rancho         NM  43   26 12:23  2:49  1:41   23 1:02:53 16.2  1:27    8   23:48  8:30 1:42:10 
   22   91 Cheryl Fox              Shakopee           MN  43   23 10:44  2:27  1:29   22 1:01:42 16.5  0:40   27   33:22 11:55 1:47:55 
   23   86 Jennifer Ernster        Baxter             MN  41   19 10:09  2:19  1:52   24 1:05:52 15.5  0:45   26   31:24 11:13 1:49:59 
   24  327 Margaret Weides         Stillwater         MN  49   28 12:40  2:53  3:43   26 1:07:26 15.1  0:45   13   25:39  9:10 1:50:11 
   25  126 Joni Hamson             Cushing            MN  48   25 11:43  2:40  3:02   18 1:00:50 16.8  0:58   31   36:10 12:55 1:52:41 
   26  103 Stacie Goodmanson       Andover            MN  44                          29 1:10:57 14.4  1:52   23   28:18 10:07 1:54:07 
   27  219 Michele Neuhauser       Detroit Lakes      MN  45   30 13:14  3:01  2:24   27 1:08:24 14.9  1:13   25   29:36 10:34 1:54:49 
   28  223 Jean Olson              Andover            MN  42   31 13:28  3:04  1:45   30 1:11:25 14.3  0:43   22   27:46  9:55 1:55:05 
   29  372 Lisa Davis              Barnesville        MN  44    4  7:17  1:40  3:32   31 1:13:57 13.8  1:04   29   36:00 12:52 2:01:48 
   30  134 Dawn Michele Hart       St Paul            MN  47   34 17:03  3:53  4:12   25 1:06:28 15.3  3:33   28   34:38 12:23 2:05:53 
   31  211 Sandra Moore            Wyoming            MN  49   32 13:31  3:05  2:38   28 1:10:15 14.5  0:43   32   38:58 13:55 2:06:03 
   32  288 Kelly Smith             Brainerd           MN  45   14  9:44  2:13  2:13   33 1:15:44 13.5  0:41   33   40:17 14:24 2:08:37 
   33  321 Kim Walters             Longville          MN  45   29 12:54  2:56  2:31   34 1:19:25 12.8  1:03   30   36:03 12:53 2:11:55 
   34  118 Char Gust               Casselton          ND  45   33 16:21  3:43  3:53   32 1:14:45 13.6  1:39   34   44:08 15:46 2:20:45 
   35   37 Leanne Bronson          Superior           WI  41    2  6:58  1:35  0:43                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  237 Craig Peterson          Minneapolis        MN  50    1  6:49  1:33  0:40    1   45:37 22.4  0:30    2   19:09  6:51 1:12:43 
    2  149 Ken Janda               Big Lake           MN  51    5  7:55  1:48  1:18    3   47:02 21.7  0:41    3   20:05  7:11 1:17:00 
    3  176 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  57    4  7:45  1:46  1:27    5   48:49 20.9  1:02    4   21:11  7:34 1:20:12 
    4    4 Hans Anderson           Proctor            MN  58    6  8:22  1:54  1:40    4   47:50 21.3  0:51    7   23:09  8:17 1:21:50 
    5  290 Patrick Smith           Brainerd           MN  50   10 10:02  2:17  1:37    2   46:14 22.1  1:05    8   23:17  8:19 1:22:14 
    6  130 Lee Hanson              Bemidji            MN  54    8  8:55  2:02  3:54    6   49:29 20.6  1:49    1   18:55  6:46 1:23:00 
    7  208 Jim Miner               Duluth, Mn  55804  MN  57    3  7:30  1:43  1:10    7   50:08 20.3  1:36    9   23:24  8:22 1:23:46 
    8  302 Dave Teneyck            Nisswa             MN  58    2  7:22  1:41  1:48    8   51:03 20.0  1:17   10   24:26  8:44 1:25:53 
    9  225 Steve Otto              Cohasset           MN  53   12 10:37  2:25  1:44   11   52:34 19.4  0:39    5   22:00  7:52 1:27:32 
   10  352 William Hoeg            Minneapolis        MN  53   13 10:41  2:26  4:10   10   51:56 19.6  1:45    6   22:04  7:53 1:30:34 
   11  131 Paul Hanson             East Grand Forks   MN  54   16 11:10  2:33  2:14    9   51:23 19.9  1:22   14   27:43  9:54 1:33:50 
   12   54 Mike Dahlberg           Ramsey             MN  55   11 10:12  2:19  3:27   13   55:40 18.3  1:11   12   25:37  9:09 1:36:06 
   13  325 Chris Weegman           Elk River          MN  53    9  9:21  2:08  2:46   12   53:34 19.0  1:52   16   30:01 10:43 1:37:31 
   14  313 Roger Vanvleet          St. Cloud          MN  53   15 11:07  2:32  2:30   14   56:39 18.0  0:35   15   29:03 10:23 1:39:52 
   15  314 Steve Vanvleet          Saint Cloud        MN  51   14 10:58  2:30  2:09   16 1:02:15 16.4  1:58   13   26:16  9:23 1:43:33 
   16   53 Mark Curwin             Duluth             MN  51   20 14:27  3:17  5:07   15   56:48 18.0  4:46   11   24:48  8:52 1:45:54 
   17   83 Carl Erickson           St. Cloud          MN  56   18 11:30  2:37  2:58   18 1:04:01 15.9  1:05   19   32:10 11:30 1:51:42 
   18   76 Steven Ekholm           Walker             MN  57   17 11:14  2:33  3:34   17 1:02:23 16.4  0:56   20   33:52 12:06 1:51:57 
   19  192 Bill Marshall           Hackensack         MN  53   19 13:54  3:10  3:36   19 1:06:10 15.4  0:56   18   30:12 10:48 1:54:46 
   20  195 John Massey             Scottsbluff        NE  53    7  8:24  1:55  4:07   20 1:11:23 14.3  1:20   17   30:03 10:44 1:55:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  128 Jan Handlos             Baxter             MN  58    2  8:38  1:58  1:29    1   50:52 20.1  0:31    3   25:25  9:05 1:26:53 
    2   58 Judy Dean               Walker             MN  50    7  9:56  2:16  1:42    2   55:34 18.4  0:49    2   23:59  8:34 1:31:58 
    3  172 Lisa Kudelka            Center             ND  51    3  8:48  2:00  2:18    3   56:45 18.0  0:48    4   25:35  9:09 1:34:13 
    4  200 Pat McDonald            St. Louis Park     MN  52    1  8:01  1:50  2:10    5   59:07 17.3  1:23    5   27:10  9:42 1:37:48 
    5  258 Waynette Saul           Cedar Falls        IA  53   14 12:17  2:48  1:48    6   59:42 17.1  1:04    1   23:51  8:31 1:38:39 
    6  238 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  50   15 12:49  2:55  1:45    4   57:17 17.8  1:35   11   29:17 10:28 1:42:41 
    7  102 Susan Goltz             Duluth             MN  53    5  9:45  2:13  2:00   11 1:02:52 16.2  1:28    7   27:30  9:50 1:43:33 
    8   42 Cindy Byers             Stevens Point      WI  50    4  9:35  2:11  1:59    9 1:01:57 16.5  1:39    9   29:03 10:23 1:44:11 
    9  326 Wendy Weegman           Elk River          MN  52   10 10:44  2:27  2:12    7 1:00:47 16.8  1:28   15   32:10 11:30 1:47:19 
   10  374 Lisa Holien             Elk River          MN  51    8 10:15  2:20  3:24    8 1:01:08 16.7  2:23   14   31:17 11:11 1:48:25 
   11  240 Linda Pfaff             Burnsville         MN  51   11 11:30  2:37  2:33   12 1:06:23 15.4  1:19    6   27:16  9:45 1:48:59 
   12   32 Lisa Borgen             Moorhead           MN  50   16 13:32  3:05  2:41   10 1:02:40 16.3  2:05    8   28:52 10:19 1:49:48 
   13  196 Megan Massey            Scottsbluffstreets NE  50    9 10:25  2:22  2:36   13 1:06:25 15.4  0:52   12   30:09 10:46 1:50:25 
   14  188 Maryjo Mahowald         Arden Hills        MN  56    6  9:56  2:16  2:22   16 1:12:51 14.0  0:52   10   29:12 10:26 1:55:11 
   15   35 Mary Brenden            Northwood          ND  56   13 12:01  2:44  3:36   15 1:12:24 14.1  1:39   16   36:13 12:56 2:05:50 
   16  156 Katherine Joyce         Omaha              NE  56   12 11:53  2:42  3:04   14 1:08:59 14.8  2:10   17   40:11 14:21 2:06:15 
   17  215 Lynnda Nelson           Prior Lake         MN  58   18 16:44  3:49  3:45   17 1:13:36 13.9  1:52   13   31:03 11:06 2:06:58 
   18  169 Pam Knudson             Grand Forks        ND  53   17 16:32  3:46  4:40   18 1:22:50 12.3  1:23   18   42:36 15:13 2:27:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Rick Hans               Brainerd           MN  64    1  8:53  2:02  1:27    1   53:58 18.9  1:26    1   24:19  8:41 1:30:01 
    2  216 Mike Nelson             Walker             MN  60    2  9:21  2:08  3:05    2   59:08 17.2  1:00    2   29:09 10:25 1:41:41 
    3   92 Douglas Francis         Baxter             MN  62    3  9:27  2:09  1:47    3 1:01:28 16.6  1:22    3   30:03 10:44 1:44:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  259 Ginger Sayer            Marathon           FL  60    1  9:40  2:12  3:28    1 1:25:16 12.0  1:26    1   32:53 11:45 2:12:42 
    2  371 Vera Demars             Walker             MN  70    2 12:35  2:52  4:54    2 1:27:24 11.7  2:11    2   47:18 16:54 2:34:21 

Total Registered:                        374
Total Number of Team Finishers:           18
Total Number of Individual Finishers:    296
Number of Male   Finishers:              152
Number of Female Finishers:              144
Did not Finish Race or Did Not Start:     60