Northwoods Triathlon -
Nevis, MN
8/11/2012

race logo










					                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 11, 2012
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/27      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35 M     1  6:17  1:26  1:04    1   32:53 25.5  0:49    1   17:05  5:31   58:05 
    2   2/27    155 David Lewis             Nevis              MN  38 M    11  7:22  1:41  1:18    5   34:58 24.0  1:00    2   18:08  5:51 1:02:44 
    3   1/15     85 Kevin George            Park Rapids        MN  31 M    18  7:33  1:43  1:21    3   34:39 24.2  1:11    4   19:30  6:18 1:04:12 
    4   3/27    256 Ryan Saline             Duluth             MN  38 M    17  7:29  1:43  1:30    2   34:37 24.3  0:53   11   20:32  6:38 1:04:59 
    5   2/15    190 Travis Miller           Nisswa             MN  32 M    47  8:18  1:54  1:21   10   36:40 22.9  0:57    5   19:33  6:19 1:06:46 
    6   4/27    178 Chad May                Albertville        MN  36 M    22  7:40  1:45  1:37    9   36:35 23.0  1:10    7   19:51  6:24 1:06:52 
    7   1/11    233 Craig Peterson          Minneapolis        MN  50 M     7  7:09  1:38  1:09   13   37:08 22.6  1:06   17   20:44  6:42 1:07:14 
    8   1/16     98 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  18 M    44  8:12  1:52  1:00   18   37:48 22.2  0:54    3   19:24  6:16 1:07:17 
    9   5/27    103 Bryce Gytri             Shakopee           MN  35 M    10  7:13  1:39  1:12   24   38:16 22.0  1:18   10   20:05  6:29 1:08:01 
   10   1/15      3 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47 F     3  6:42  1:32  1:12   20   37:53 22.2  1:00   23   21:21  6:54 1:08:06 
   11   6/27    179 Dan McKeon              Bemidji            MN  35 M     8  7:10  1:38  1:23   11   36:46 22.8  1:07   27   21:46  7:02 1:08:10 
   12   3/15     11 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34 M    14  7:27  1:42  1:20   17   37:47 22.2  1:00   18   20:48  6:43 1:08:19 
   13   7/27     60 Ben Doom                St Cloud           MN  36 M    59  8:35  1:57  2:24    4   34:52 24.1  1:05   26   21:35  6:58 1:08:29 
   14   1/7     137 Neil King               Nevis              MN  62 M    20  7:37  1:44  1:19   12   36:54 22.8  1:06   29   21:54  7:04 1:08:47 
   15   1/14    287 Tim Sykes               Fertile            MN  46 M     5  7:03  1:36  1:06   21   37:58 22.1  0:57   35   22:21  7:13 1:09:24 
   16   1/19     31 David Breznay           Fargo              ND  42 M    63  8:44  1:59  1:47   19   37:51 22.2  1:15    9   19:58  6:27 1:09:33 
   17   1/13    282 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56 M    55  8:28  1:56  1:27    7   36:10 23.2  1:10   37   22:29  7:16 1:09:42 
   18   4/15    250 Ryan Rogers             Bemidji            MN  32 M    30  7:49  1:47  1:21   32   38:56 21.6  1:04   13   20:37  6:39 1:09:45 
   19   2/19     17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44 M    12  7:22  1:41  1:20   29   38:49 21.6  1:05   25   21:29  6:56 1:10:04 
   20   8/27     32 Blake Butler            Waconia            MN  37 M    15  7:28  1:42  1:33   41   39:45 21.1  0:59   16   20:42  6:41 1:10:25 
   21   1/22    192 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43 F     9  7:10  1:38  1:15   49   40:21 20.8  0:50   21   21:16  6:52 1:10:50 
   22   9/27    128 John Jechorek           Cumberland         WI  36 M    39  8:04  1:50  2:00   35   39:19 21.4  1:44    8   19:52  6:25 1:10:56 
   23   1/12     56 Erica Delin             St Paul            MN  26 F    40  8:06  1:51  1:19   34   39:10 21.4  1:03   24   21:23  6:54 1:10:58 
   24   2/11    202 Michael Murray          Sartell            MN  53 M    41  8:08  1:51  1:20   14   37:20 22.5  1:24   42   22:51  7:23 1:11:01 
   25   1/20     38 Sara Carlson            Pillager           MN  34 F    53  8:25  1:55  1:18   26   38:35 21.8  1:04   32   22:05  7:08 1:11:24 
   26   3/19     42 Dana Cirks              Moorhead           MN  40 M    28  7:47  1:47  1:28   28   38:48 21.6  1:18   33   22:09  7:09 1:11:27 
   27   4/19     13 William Barth           Saint Paul         MN  42 M    34  7:54  1:48  1:22   31   38:56 21.6  1:09   34   22:11  7:10 1:11:30 
   28  10/27    227 Sean Pease              St. Louis Park     MN  37 M   105  9:26  2:09  1:53    6   35:27 23.7  1:18   49   23:42  7:39 1:11:44 
   29   2/13    241 Roger Rask              Duluth             MN  56 M    36  7:58  1:49  1:54   22   38:06 22.0  1:26   36   22:25  7:14 1:11:47 
   30   3/11    119 Dennis Hetland          Fargo              ND  50 M    79  9:00  2:03  1:46   36   39:28 21.3  1:18   22   21:19  6:53 1:12:50 
   31   3/13    106 Kurt Gytri              Northfield         MN  56 M    33  7:53  1:48  1:44   30   38:52 21.6  1:23   58   23:56  7:43 1:13:45 
   32   1/9      92 Matt Gorman             St. Louis Park     MN  27 M    76  8:57  2:02  1:25   59   41:33 20.2  1:24   15   20:38  6:40 1:13:55 
   33   5/19    185 Matt Mejia              St. Paul           MN  44 M    23  7:40  1:45  2:26   23   38:11 22.0  1:42   59   24:03  7:46 1:13:59 
   34   4/13    203 Dennis Nelson           Fargo              ND  57 M   115  9:36  2:11  1:33    8   36:17 23.2  1:42   84   25:15  8:09 1:14:21 
   35   4/11    298 Gregg Trautwein         Fargo              MN  54 M    67  8:47  2:00  1:16   15   37:25 22.4  1:29  102   26:03  8:24 1:14:58 
   36   2/14    303 Tim Vicchiollo          Chanhassen         MN  47 M   118  9:42  2:13  3:32   48   40:20 20.8  1:55    6   19:33  6:19 1:14:59 
   37   6/19    193 John Mitchell           Maple Grove        MN  44 M    51  8:23  1:55  1:20   45   40:09 20.9  1:22   54   23:52  7:42 1:15:04 
   38   5/13      8 Hans Anderson           Proctor            MN  58 M    54  8:26  1:55  2:14   27   38:46 21.7  1:20   65   24:22  7:52 1:15:06 
   39   2/9     242 Nathan Rausch           Unionville         IA  27 M    84  9:02  2:04  2:53   66   41:51 20.1  1:03   12   20:32  6:38 1:15:20 
   40   2/15    121 Lisa Hines              Waite Park         MN  49 F    58  8:34  1:57  1:25   64   41:49 20.1  1:05   38   22:30  7:16 1:15:21 
   41   5/11     46 Thomas Coles            Apple Valley       MN  51 M    52  8:24  1:55  2:24   40   39:44 21.1  1:43   55   23:53  7:43 1:16:06 
   42   6/11     21 Kurt Bollman            Fargo              ND  50 M   147 10:30  2:24  1:49   25   38:21 21.9  1:46   53   23:50  7:42 1:16:14 
   43   1/22    188 Amy Miller              Fargo              ND  36 F   107  9:27  2:09  1:40   70   42:14 19.9  1:10   30   21:55  7:05 1:16:24 
   44  11/27     81 Brett Furber            Minneapolis        MN  35 M    29  7:49  1:47  1:56   54   40:44 20.6  1:34   68   24:27  7:54 1:16:29 
   45  12/27     88 Chris Godwin            Nevis              MN  37 M    78  8:59  2:03  1:48   16   37:29 22.4  1:53  111   26:21  8:30 1:16:29 
   46   3/14    226 David Pace              East Grand Forks   MN  48 M    38  8:02  1:50  2:06   38   39:39 21.2  1:25   85   25:21  8:11 1:16:31 
   47   1/4     219 Charles O'Neil          Edina              MN  24 M    21  7:39  1:45  1:22  105   44:40 18.8  1:56   19   20:57  6:46 1:16:32 
   48   7/19    175 Michael Marzolf         Independence       MN  42 M    26  7:46  1:46  2:29   44   40:07 20.9  2:08   62   24:17  7:50 1:16:44 
   49   5/15    230 Chad Perius             Rogers             MN  31 M    80  9:01  2:03  2:00   58   41:32 20.2  1:40   40   22:40  7:19 1:16:51 
   50   4/14    272 Jim Sheehan             St. Paul           MN  46 M    65  8:46  2:00  1:56   43   40:06 20.9  1:44   70   24:32  7:55 1:17:03 
   51   3/9     165 Caleb Luecke            Shoreview          MN  26 M    49  8:19  1:54  2:00   60   41:33 20.2  1:24   52   23:50  7:42 1:17:04 
   52  13/27     63 Josh Duda               Pillager           MN  35 M    19  7:37  1:44  1:17   51   40:32 20.7  1:17  113   26:28  8:33 1:17:09 
   53   8/19    266 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  41 M    99  9:20  2:08  1:46   52   40:34 20.7  1:16   66   24:24  7:52 1:17:18 
   54   2/22    176 Nerissa Marzolf         Independence       MN  37 F    73  8:52  2:01  1:27   61   41:44 20.1  1:23   56   23:55  7:43 1:17:19 
   55   4/9      95 Cloid Green             Eden Prairie       MN  26 M    43  8:11  1:52  1:53   77   42:35 19.7  1:14   48   23:33  7:36 1:17:24 
   56   9/19     37 Eric Carlson            Buffalo            MN  41 M    90  9:14  2:06  2:52   55   40:47 20.6  1:59   39   22:37  7:18 1:17:28 
   57   3/15    225 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  45 F   101  9:21  2:08  1:54   57   41:26 20.3  1:11   61   24:13  7:49 1:18:04 
   58   5/14    152 Dave Leker              Moorhead           MN  46 M    27  7:46  1:46  2:01   71   42:23 19.8  0:58   86   25:24  8:12 1:18:29 
   59  14/27      6 David Anderson          Dilworth           MN  36 M   192 11:50  2:42  2:33   75   42:33 19.7  1:00   14   20:38  6:40 1:18:31 
   60  15/27     26 Steve Bona              Shoreview          MN  36 M   102  9:24  2:08  2:59   76   42:33 19.7  1:52   28   21:52  7:04 1:18:38 
   61   6/13    146 Doug Landers            Fargo              ND  57 M    46  8:15  1:53  3:12   33   39:01 21.5  2:13  101   25:59  8:23 1:18:39 
   62   4/15    273 Mary Sheehan            St. Paul           MN  46 F    35  7:57  1:49  1:45   69   42:04 20.0  1:49   83   25:08  8:07 1:18:41 
   63  10/19      9 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41 M    95  9:18  2:07  1:46   81   42:58 19.6  0:59   50   23:45  7:40 1:18:45 
   64  16/27    174 Chris Martin            Moorhead           MN  37 M   103  9:24  2:09  2:53   72   42:25 19.8  1:05   47   23:18  7:31 1:19:03 
   65   2/16    302 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  17 M     2  6:33  1:30  2:25   80   42:54 19.6  0:56  110   26:19  8:30 1:19:06 
   66   6/15    144 Jeffrey Lammers         Moorhead           MN  33 M    77  8:58  2:03  2:19   67   41:54 20.0  1:42   67   24:25  7:53 1:19:17 
   67   2/20    213 Emily Noble             Edina              MN  32 F   134 10:10  2:19  2:15   94   43:55 19.1  2:00   20   21:02  6:48 1:19:20 
   68   3/20    255 Mariel Saline           Duluth             MN  32 F    69  8:49  2:01  1:38   47   40:19 20.8  1:25  128   27:18  8:49 1:19:28 
   69   7/11    129 Scott Jensen            Grand Forks        ND  51 M     4  6:55  1:35  1:46   42   39:52 21.1  1:33  169   29:27  9:30 1:19:30 
   70  11/19     79 Kent Fritze             Park Rapids        MN  44 M    25  7:44  1:46  2:05   63   41:47 20.1  1:47  106   26:12  8:28 1:19:33 
   71  12/19    206 Matthew Nelson          Edina              MN  42 M    61  8:39  1:58  2:23   56   41:22 20.3  1:42   91   25:30  8:14 1:19:33 
   72   3/22    301 Colleen Vanderkolk      Oconomowoc         WI  39 F    13  7:26  1:42  1:53  116   45:33 18.4  1:28   46   23:17  7:31 1:19:35 
   73   1/5     110 Jan Handlos             Baxter             MN  58 F    86  9:04  2:04  2:09   46   40:13 20.9  1:21  129   27:19  8:49 1:20:04 
   74   3/16     82 Tommy Gander Ostrom     Independence       MN  17 M    45  8:13  1:52  2:45  120   45:48 18.3  1:05   41   22:41  7:19 1:20:29 
   75   1/10    105 Jan Gytri               Northfield         MN  53 F   117  9:39  2:12  1:29   53   40:38 20.7  1:36  130   27:21  8:50 1:20:42 
   76   4/20    288 Angela Tangen           Fargo              ND  33 F    66  8:46  2:00  1:20  104   44:33 18.9  1:10   78   24:58  8:03 1:20:45 
   77   2/10    201 Judy Murray             Sartell            MN  53 F    88  9:13  2:06  2:18   65   41:50 20.1  2:04   87   25:24  8:12 1:20:47 
   78   2/7     109 Mark Hagen              Fargo              ND  60 M    81  9:01  2:03  2:14   73   42:29 19.8  1:29   98   25:49  8:20 1:21:00 
   79   5/20    194 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31 F   113  9:34  2:11  1:57  100   44:13 19.0  1:26   57   23:55  7:43 1:21:04 
   80   6/14    124 James Jackson           Edina              MN  47 M   214 12:27  2:50  2:46   39   39:43 21.1  1:37   71   24:37  7:57 1:21:08 
   81  17/27    313 Eric Young              Palmetto           GA  39 M    68  8:48  2:00  2:11   62   41:44 20.1  1:34  126   27:09  8:46 1:21:24 
   82   6/20    153 Lindsey Leker           Moorhead           MN  30 F   142 10:21  2:21  2:37  101   44:17 19.0  0:58   51   23:45  7:40 1:21:56 
   83   7/15    297 Alan Torkelson          Shakopee           MN  32 M   150 10:34  2:25  3:18   96   43:58 19.1  0:59   45   23:13  7:30 1:22:01 
   84   8/15    281 Phill Stokkeland        Minneapolis        MN  30 M    50  8:20  1:54  2:33  103   44:26 18.9  2:08   77   24:53  8:02 1:22:18 
   85   2/12    231 Nikki Perius            Rogers, Mn         MN  29 F    85  9:04  2:04  2:39  115   45:31 18.5  1:14   60   24:09  7:48 1:22:36 
   86   4/16    223 William O'Neil          Edina              MN  18 M    93  9:18  2:07  2:30  132   46:24 18.1  1:22   44   23:13  7:30 1:22:44 
   87   2/22    249 Gretchen Rockstad       Ada                MN  43 F    98  9:20  2:08  2:26  112   45:20 18.5  0:53   75   24:49  8:01 1:22:47 
   88   3/7     111 Rick Hans               Brainerd           MN  64 M   121  9:51  2:15  2:19   68   42:00 20.0  1:54  122   26:50  8:40 1:22:51 
   89   3/22     67 Jill Emery              Foley              MN  41 F    91  9:16  2:07  2:34   82   42:59 19.5  1:19  120   26:47  8:39 1:22:53 
   90   7/20    195 Dawn Moen               Sartell            MN  33 F    48  8:19  1:54  1:37  102   44:21 18.9  1:52  123   26:50  8:40 1:22:56 
   91   7/13     94 Arnie Gough             Hinsdale           IL  56 M    16  7:29  1:42  3:40   37   39:34 21.2  1:44  184   30:32  9:51 1:22:57 
   92   4/22    163 J Lorentz               Rochester          MN  35 F    42  8:10  1:52  1:51  144   47:09 17.8  1:20   72   24:40  7:58 1:23:08 
   93   5/15     71 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  47 F   100  9:21  2:08  2:17   93   43:47 19.2  1:43  107   26:13  8:28 1:23:18 
   94   3/12    283 Maiken Strohm           Wayzata            MN  29 F   177 11:26  2:36  2:41   97   43:58 19.1  1:18   64   24:19  7:51 1:23:40 
   95   7/14     40 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  49 M   157 10:49  2:28  2:46   50   40:26 20.8  2:40  134   27:33  8:54 1:24:13 
   96   6/15    260 Linda Schievelbein      Maple Grove        MN  48 F    72  8:52  2:01  2:07  109   45:14 18.6  2:00  103   26:07  8:26 1:24:18 
   97   4/22     52 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42 F    94  9:18  2:07  2:04   90   43:42 19.2  1:19  138   28:01  9:02 1:24:21 
   98   5/22    306 Angie Walther           Park Rapids        MN  44 F   110  9:33  2:11  2:06  110   45:15 18.6  1:24  105   26:12  8:27 1:24:27 
   99  18/27    305 Scott Wallace           Lino Lakes         MN  35 M    24  7:41  1:45  3:32  121   45:51 18.3  2:03   92   25:32  8:15 1:24:37 
  100   5/22    293 Cheryl Thompson         St. Francis        MN  36 F   109  9:31  2:10  1:49   89   43:36 19.3  1:43  140   28:06  9:04 1:24:44 
  101   8/20    118 Megan Henkemeyer        Rice               MN  30 F   133 10:07  2:18  2:51  123   45:57 18.3  1:20   73   24:43  7:59 1:24:55 
  102   9/15    254 Chris Sailer            St. Michael        MN  33 M    74  8:53  2:02  3:13  118   45:45 18.4  1:51   95   25:38  8:17 1:25:18 
  103   8/14     97 John Griffith           Maple Grove        MN  47 M   135 10:12  2:20  2:53   85   43:17 19.4  1:55  125   27:04  8:44 1:25:18 
  104   6/22    243 Brenda Reems            Bismarck           ND  35 F   172 11:17  2:34  2:02   92   43:44 19.2  1:30  121   26:49  8:39 1:25:20 
  105   7/22    198 Jenifer Munson          Annandale          MN  39 F   151 10:41  2:26  1:55  134   46:27 18.1  1:28   76   24:52  8:02 1:25:20 
  106   6/22     30 Brenda Brewster         Burnsville         MN  40 F   159 10:50  2:28  2:37  162   48:19 17.4  1:38   31   21:58  7:05 1:25:21 
  107   8/13    120 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  59 M    60  8:35  1:57  2:52   91   43:43 19.2  2:02  144   28:12  9:06 1:25:22 
  108   1/2     205 Lynn Nelson             Edina              MN  71 M   185 11:45  2:41  3:15   79   42:52 19.6  2:05   90   25:29  8:13 1:25:23 
  109  13/19    304 Jody Voigt              St. Cloud          MN  42 M   166 11:10  2:33  3:35   83   43:02 19.5  1:04  116   26:36  8:35 1:25:25 
  110   5/16    220 Michael O'Neil          Edina              MN  15 M    82  9:02  2:03  3:00  172   48:47 17.2  1:48   43   22:59  7:25 1:25:33 
  111  10/15     55 Ryan De Groot           Sioux Center       MN  32 M    71  8:52  2:01  2:24  156   47:55 17.5  1:30   79   25:00  8:04 1:25:39 
  112   9/14    115 Tim Harms               Fargo              ND  48 M    97  9:20  2:08  2:57   98   43:59 19.1  2:17  127   27:11  8:46 1:25:42 
  113   5/9     284 Phillip Strohm          Wayzata            MN  28 M   156 10:47  2:27  3:37   87   43:32 19.3  1:27  112   26:22  8:31 1:25:43 
  114  19/27    180 Anthony McNeil          Rosemount          MN  38 M   152 10:41  2:26  3:20   95   43:57 19.1  1:44  104   26:10  8:27 1:25:50 
  115   3/10    240 Lisa Polachek           St. Paul           MN  54 F    37  8:01  1:50  1:48  126   46:02 18.2  1:37  151   28:29  9:12 1:25:54 
  116   6/9     199 Jesse Munson            Park Rapids        MN  27 M   171 11:14  2:34  2:56  119   45:46 18.4  1:07   81   25:07  8:06 1:26:09 
  117   9/20    148 Camilla Larson          Little Falls       MN  34 F   169 11:13  2:33  2:45  137   46:37 18.0  1:09   69   24:28  7:54 1:26:09 
  118  20/27    117 Luke Helm               Fargo              ND  36 M    31  7:50  1:47  3:32  117   45:39 18.4  2:07  132   27:27  8:52 1:26:34 
  119  10/20    168 Tammy Luecke            Maple Grove        MN  32 F   108  9:28  2:10  2:48  136   46:36 18.0  2:06   94   25:37  8:16 1:26:35 
  120   7/22    275 Jayme Simon             Mound              MN  41 F    62  8:39  1:58  1:26  108   45:12 18.6  1:21  178   30:02  9:41 1:26:38 
  121   7/9      80 Angelo Fruci            Mahtomedi          MN  27 M    70  8:49  2:01  1:54  135   46:35 18.0  1:14  149   28:26  9:11 1:26:56 
  122   9/13     29 Brad Brewster           Burnsville         MN  55 M   129 10:02  2:17  2:17  142   47:00 17.9  2:01   93   25:37  8:16 1:26:56 
  123  11/15    264 Pat Schneeman           Saint Paul         MN  30 M   198 12:04  2:45  4:10   78   42:38 19.7  2:44   88   25:26  8:13 1:27:00 
  124   1/3     186 Mimi Mejia              St. Paul           MN  15 F   116  9:36  2:11  2:24  154   47:52 17.5  1:43   89   25:28  8:13 1:27:02 
  125   6/16    234 Jonathan Peterson       Edina              MN  14 M   106  9:26  2:09  2:45  155   47:55 17.5  1:36  115   26:30  8:33 1:28:09 
  126   7/16    127 Patrick Jackson         Edina              MN  14 M   144 10:27  2:23  3:24   99   44:01 19.1  2:14  142   28:08  9:05 1:28:13 
  127   4/12     58 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27 F   132 10:04  2:18  1:45  124   45:59 18.3  1:34  164   29:07  9:24 1:28:27 
  128   8/22     65 Jackie Edwards          Hector             MN  36 F   146 10:30  2:24  2:37   86   43:28 19.3  1:38  181   30:26  9:49 1:28:37 
  129   4/7     133 Danny Kagol             Minnetonka         MN  64 M   223 13:06  2:59  3:41   74   42:30 19.8  2:34  124   27:00  8:43 1:28:49 
  130   9/22    276 Tanya Skager            Bismarck           ND  37 F   139 10:19  2:21  3:04  114   45:22 18.5  1:41  152   28:30  9:12 1:28:53 
  131   2/5      64 Paula Duthoy            St. Paul           MN  56 F   148 10:31  2:24  3:00  127   46:08 18.2  1:20  141   28:07  9:05 1:29:04 
  132  12/15    108 Joseph Hafner           Rochester          MN  31 M   218 12:34  2:52  3:42   88   43:33 19.3  1:57  131   27:25  8:51 1:29:09 
  133  13/15    169 Todd Luecke             Chanhassen         MN  31 M    57  8:31  1:56  2:06  129   46:18 18.1  1:46  186   30:42  9:54 1:29:21 
  134   5/12    239 Kasie Plekkenpol        Shakopee           MN  28 F    64  8:44  2:00  2:38  122   45:53 18.3  1:16  189   31:21 10:07 1:29:51 
  135   8/16    228 Nicholas Pegelow        Eagan              MN  16 M   160 10:51  2:28  2:47  166   48:30 17.3  1:03  118   26:45  8:38 1:29:54 
  136   8/22    312 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  41 F   183 11:37  2:39  2:33  128   46:14 18.2  2:06  133   27:29  8:52 1:29:57 
  137  11/20    138 Shelly Kircher          Little Falls       MN  34 F   189 11:48  2:41  2:43  113   45:21 18.5  2:28  136   27:56  9:01 1:30:14 
  138   4/10    222 Patty O'Neil            Edina              MN  54 F   122  9:51  2:15  2:41  148   47:27 17.7  1:55  150   28:28  9:11 1:30:20 
  139   9/16    271 Chris Shaw              Park Rapids        MN  17 M     6  7:08  1:38  2:16  226   54:16 15.5  0:57  100   25:59  8:23 1:30:35 
  140  10/22    170 Kristen Lund            Park Rapids        MN  37 F   127 10:01  2:17  2:13  151   47:45 17.6  1:35  168   29:15  9:26 1:30:47 
  141   8/9     156 Isaiah Lewis            Rochester          MN  26 M   212 12:24  2:49  3:18  164   48:23 17.4  1:12   96   25:40  8:17 1:30:55 
  142  11/22      5 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36 F   130 10:03  2:17  2:22  153   47:50 17.6  1:10  172   29:33  9:32 1:30:57 
  143   1/5      72 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  21 F   126 10:00  2:17  2:09  157   48:02 17.5  2:13  157   28:43  9:16 1:31:05 
  144   9/22    189 Sheila Miller           Baxter             MN  42 F    89  9:13  2:06  2:50  139   46:51 17.9  2:18  179   30:02  9:42 1:31:13 
  145   9/9      45 Alex Coles              Apple Valley       MN  26 M   154 10:43  2:27  2:50  193   50:35 16.6  1:09  109   26:19  8:30 1:31:34 
  146   6/12     86 Rachel Gilbertson       Saginaw            MN  28 F   194 11:51  2:42  3:25  143   47:00 17.9  1:23  145   28:12  9:06 1:31:49 
  147  12/22    142 Shannon Kronlund        East Grand Forks   MN  36 F   153 10:43  2:27  3:12  190   50:22 16.7  1:36  108   26:17  8:29 1:32:08 
  148   5/10     87 Amy Giles               Excelsior          MN  54 F   197 11:55  2:43  2:49  141   46:58 17.9  1:55  156   28:41  9:16 1:32:17 
  149   7/12    197 Emily Munson            Park Rapids        MN  27 F   155 10:45  2:27  2:11  178   49:10 17.1  1:19  161   28:59  9:21 1:32:22 
  150  14/19    211 Olaf Netteberg          Nevis              MN  42 M   200 12:06  2:45  2:29  106   44:49 18.7  2:11  188   30:52  9:58 1:32:26 
  151  12/20     73 Christy Feist           Waconia            MN  34 F   137 10:16  2:20  3:33  176   49:07 17.1  2:07  135   27:35  8:54 1:32:36 
  152  10/13     35 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58 M   230 13:48  3:09  4:32  146   47:20 17.7  2:12   74   24:45  7:59 1:32:36 
  153   1/1     141 Robert Kranz            Kapaa              HI  65 M   190 11:48  2:41  3:00  130   46:20 18.1  2:27  167   29:13  9:26 1:32:47 
  154   2/3      34 Emma Byers              Stevens Point      WI  14 F    32  7:51  1:47  2:23  201   51:20 16.4  0:59  182   30:28  9:50 1:32:58 
  155  13/20    116 Kyla Hastings           Dilworth           MN  31 F   124  9:52  2:15  2:14  184   49:45 16.9  2:03  166   29:11  9:25 1:33:03 
  156   6/10     33 Cindy Byers             Stevens Point      WI  50 F   104  9:26  2:09  2:26  163   48:21 17.4  2:40  180   30:15  9:46 1:33:07 
  157   3/5     150 Barbara Laughlin        Plymouth           MN  57 F   174 11:23  2:36  3:07  198   50:58 16.5  2:05   97   25:47  8:19 1:33:18 
  158  14/20     54 Nikki Davis             Park Rapids        MN  32 F   170 11:14  2:34  2:13  125   46:00 18.3  1:50  204   32:20 10:26 1:33:34 
  159  13/22    147 Nicole Langerud         East Grand Forks   MN  39 F   181 11:35  2:38  2:59  167   48:31 17.3  1:56  154   28:37  9:14 1:33:36 
  160  10/22     99 Denae Grove             East Grand Forks   MN  40 F   173 11:20  2:35  2:34  158   48:07 17.5  2:46  160   28:51  9:19 1:33:36 
  161  15/20    246 Kaia Ringwald           Rice               MN  33 F   168 11:12  2:33  3:31  173   49:01 17.1  1:53  139   28:04  9:04 1:33:40 
  162   2/5     122 Abby Hoganson           Detroit Lakes      MN  22 F   111  9:33  2:11  4:06  186   49:49 16.9  1:59  147   28:18  9:08 1:33:43 
  163   3/5     252 Rachel Rosedahl         Moorhead           MN  20 F   112  9:33  2:11  4:06  185   49:46 16.9  2:02  148   28:18  9:08 1:33:43 
  164  11/13    263 Christopher Schneeman   Mendota Heights    MN  56 M    87  9:09  2:05  3:34  147   47:25 17.7  1:23  206   32:33 10:30 1:34:02 
  165  11/22     69 Aimee Engebretson       St Paul            MN  40 F   229 13:33  3:05  3:06  206   51:39 16.3  1:09   80   25:06  8:06 1:34:31 
  166   5/7     104 Donald J. Gytri         Park Rapids        MN  60 M   188 11:46  2:41  3:05  138   46:43 18.0  2:36  183   30:30  9:51 1:34:38 
  167  12/22    245 Teresa Reinholz         Fargo              ND  43 F   234 14:19  3:16  2:08  107   44:55 18.7  1:54  190   31:26 10:09 1:34:40 
  168   7/10    236 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  50 F   222 12:52  2:56  2:27  111   45:15 18.6  2:38  193   31:31 10:10 1:34:42 
  169  21/27    182 Jason McNerney          Minneapolis        MN  35 M   162 10:54  2:29  2:50  188   50:17 16.7  1:40  163   29:06  9:24 1:34:46 
  170  14/22     83 Heidi Garrett           East Grand Forks   MN  35 F   220 12:42  2:53  2:42  175   49:06 17.1  1:21  170   29:28  9:31 1:35:16 
  171  10/14    154 Christoph Leser         Chanhassen         MN  49 M    56  8:29  1:56  3:59  210   51:59 16.2  1:43  165   29:11  9:25 1:35:18 
  172   8/12    207 Sarah Nelson            Fargo              ND  27 F   178 11:31  2:38  3:20  140   46:55 17.9  2:46  187   30:50  9:57 1:35:20 
  173   3/3      75 Hannah Field            Mahtomedi          MN  17 F    96  9:20  2:08  2:32  213   52:31 16.0  1:05  177   29:57  9:40 1:35:24 
  174  15/19    244 Aaron Reinholz          Fargo              ND  43 M   193 11:50  2:42  4:22  179   49:17 17.0  2:01  137   28:01  9:02 1:35:29 
  175  22/27    123 Justin Isaacson         Nevis              MN  35 M   232 13:55  3:10  3:15  197   50:53 16.5  1:42   99   25:54  8:22 1:35:37 
  176  12/13    196 David Motta             Fargo              ND  57 M   179 11:31  2:38  3:24  131   46:24 18.1  2:37  200   32:01 10:20 1:35:55 
  177  13/22     16 Theresa Beseman         Swanville          MN  42 F   201 12:07  2:46  3:15  195   50:48 16.5  1:17  153   28:34  9:13 1:35:58 
  178   6/7     278 John Smith              Nevis              MN  61 M   145 10:27  2:23  4:17  199   51:00 16.5  1:51  155   28:37  9:14 1:36:11 
  179   8/11     23 Bruce Bolton            Nevis              MN  50 M   213 12:26  2:50  5:24  152   47:48 17.6  1:43  171   29:33  9:32 1:36:52 
  180  10/16     41 Cole Cirks              Moorhead           MN  14 M   219 12:37  2:53  2:55  191   50:22 16.7  1:20  174   29:39  9:34 1:36:52 
  181   2/4     221 Patrick O'Neil          Edina              MN  21 M    83  9:02  2:04  2:52  223   53:57 15.6  2:25  158   28:43  9:16 1:36:58 
  182  16/19     74 George Felix            Danbury            MN  40 M   238 15:05  3:26  3:26  200   51:04 16.4  2:20   82   25:08  8:07 1:37:00 
  183   4/5     166 Elizabeth Luecke        Shoreview          MN  24 F   140 10:19  2:21  2:25  189   50:19 16.7  2:12  195   31:48 10:16 1:37:01 
  184   7/15    210 Kay Netteberg           Nevis              MN  46 F   131 10:03  2:17  3:11  168   48:35 17.3  2:15  212   33:15 10:44 1:37:17 
  185  23/27      7 Greg Anderson           Little Falls       MN  39 M   176 11:26  2:36  2:46  171   48:45 17.2  1:37  208   32:49 10:35 1:37:20 
  186  24/27    269 Chad Sevre              Big Lake           MN  37 M   228 13:27  3:04  3:03  145   47:12 17.8  3:13  185   30:36  9:53 1:37:29 
  187   9/12     91 Jenna Gorman            St. Louis Park     MN  25 F   211 12:23  2:49  2:52  214   52:32 16.0  1:56  146   28:17  9:08 1:37:59 
  188  16/20    187 Alyssa Metcalf          Minnetonka         MN  32 F   203 12:09  2:46  3:19  133   46:25 18.1  1:52  216   34:24 11:06 1:38:07 
  189  15/22    295 Amy Tibbetts            Baxter             MN  38 F   138 10:18  2:21  2:11  170   48:44 17.2  2:06  223   35:02 11:18 1:38:18 
  190  11/14    114 Keith Hargis            Clear Lake         MN  48 M   224 13:07  2:59  3:21  149   47:31 17.7  2:12  201   32:10 10:23 1:38:19 
  191  11/16     90 Jordon Goebel           Pierz              MN  16 M   210 12:21  2:49  4:20  234   56:35 14.8  1:16   63   24:18  7:51 1:38:49 
  192   9/11    307 Tom Wentz               Burnsville         MN  54 M   136 10:14  2:20  2:50  180   49:18 17.0  2:14  215   34:17 11:04 1:38:51 
  193  25/27    251 Aaron Romaine           Fargo              ND  38 M   249 19:21  4:24  2:45  161   48:11 17.4  1:56  117   26:41  8:37 1:38:52 
  194  16/22     50 Gina Czech              Little Falls       MN  36 F   202 12:08  2:46  5:05  202   51:21 16.4  3:42  119   26:46  8:38 1:39:01 
  195  17/22    143 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  37 F   125  9:59  2:16  2:23  235   56:44 14.8  1:49  143   28:12  9:06 1:39:05 
  196   8/15     96 Amy Griffith            Maple Grove        MN  47 F   208 12:18  2:48  3:15  160   48:10 17.4  1:40  213   33:50 10:55 1:39:11 
  197  17/19      4 Mike Allen              Anoka              MN  41 M   163 10:56  2:30  4:38  181   49:33 17.0  2:14  198   31:56 10:18 1:39:15 
  198  18/22    157 Nancy Lewis             Nevis              MN  38 F   215 12:29  2:51  1:46  211   52:13 16.1  1:19  203   32:14 10:24 1:39:59 
  199   8/10     57 Jacki Devine            Little Falls       MN  50 F    92  9:17  2:07  2:59   84   43:15 19.4  2:36  246   41:57 13:32 1:40:01 
  200   9/15     28 Carol Bradow            Pine River         MN  49 F   180 11:34  2:38  2:18  204   51:26 16.3  3:19  191   31:27 10:09 1:40:02 
  201  12/16     39 Matt Casey              Maple Grove        MN  16 M   119  9:48  2:14  3:30  196   50:49 16.5  1:12  222   34:52 11:15 1:40:09 
  202  10/11    217 Kevin O'Brien           Rice               MN  52 M   205 12:12  2:47  5:12  205   51:34 16.3  1:41  173   29:38  9:34 1:40:15 
  203  19/22    279 Sarah Speer             Brainerd           MN  37 F   161 10:53  2:29  2:41  221   53:31 15.7  1:36  194   31:38 10:13 1:40:18 
  204  13/16    191 Blake Mitchell          Maple Grove        MN  16 M   120  9:50  2:15  2:58  203   51:24 16.3  1:02  228   35:18 11:24 1:40:31 
  205  10/12    159 Kalie Lindgren          Hopkins            MN  26 F   182 11:37  2:39  4:33  169   48:43 17.2  2:40  210   33:13 10:43 1:40:44 
  206  26/27     89 Jeremy Goebel           Pierz              MN  39 M   184 11:44  2:40  3:24  239   58:25 14.4  1:21  114   26:29  8:33 1:41:21 
  207  12/14     70 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48 M   149 10:33  2:24  3:58  187   50:08 16.8  2:03  220   34:46 11:13 1:41:26 
  208  17/20    183 Michelle McNerney       Minneapolis        MN  33 F   209 12:19  2:48  2:54  219   53:18 15.8  1:19  197   31:49 10:16 1:41:38 
  209  27/27     20 Brian Blair             Bloomington        MN  38 M   241 15:28  3:31  2:54  159   48:08 17.5  1:23  214   34:01 10:59 1:41:52 
  210  14/22     49 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  41 F   204 12:10  2:46  5:22  220   53:29 15.7  1:43  175   29:47  9:37 1:42:29 
  211  11/12    267 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  28 F   141 10:19  2:21  2:32  208   51:41 16.3  1:25  234   37:01 11:57 1:42:57 
  212  15/22    214 Koko Nowacki            East Grand Forks   MN  41 F   216 12:32  2:51  2:35  183   49:43 16.9  2:01  233   36:59 11:56 1:43:48 
  213  13/14    100 Joseph Groves           Pierz              MN  46 M   207 12:16  2:48  2:54  150   47:38 17.6  1:22  243   39:43 12:49 1:43:51 
  214  14/16    215 J.D. Nutt               Bloomington        MN  19 M   158 10:50  2:28  2:35  230   56:13 14.9  1:21  209   33:04 10:40 1:44:00 
  215  16/22    257 Melinda Sanders         St. Cloud          MN  43 F   199 12:06  2:45  5:18  217   53:07 15.8  1:21  205   32:24 10:27 1:44:14 
  216  20/22    181 Deborah McNeil          Rosemount          MN  37 F   235 14:25  3:17  2:32  233   56:26 14.9  2:02  162   29:05  9:23 1:44:27 
  217   9/10    160 Rochelle Lindow         New Hope           MN  50 F   225 13:07  2:59  3:03  174   49:04 17.1  2:20  235   37:41 12:10 1:45:13 
  218  10/10    171 Shelly Mahowald         Nevis              MN  50 F   252 23:36  5:22  2:05  165   48:25 17.3  2:31  159   28:44  9:17 1:45:20 
  219  18/19    259 Daniel Schatzlein       Savage             MN  43 M   195 11:53  2:42  4:19  216   52:49 15.9  2:04  227   35:18 11:23 1:46:21 
  220  10/15    229 Teri Pegelow            Eagan              MN  48 F   165 11:08  2:32  3:03  222   53:41 15.6  1:36  232   36:56 11:55 1:46:22 
  221  11/15     68 Sandy Emmons            Alexandria         MN  49 F   114  9:35  2:11  2:36  215   52:47 15.9  2:44  241   38:44 12:30 1:46:25 
  222  17/22    216 Kathy O'Brien           Rice               MN  43 F   167 11:12  2:33  3:48  228   55:00 15.3  1:25  230   35:26 11:26 1:46:49 
  223   4/5      53 Joanne Dake             Excelsior          MN  56 F   196 11:54  2:43  6:31  177   49:08 17.1  2:41  231   36:41 11:50 1:46:53 
  224  18/20    140 Krista Koshiol          Brainerd           MN  33 F   236 14:40  3:20  3:41  212   52:23 16.0  3:03  211   33:14 10:43 1:46:58 
  225  12/15    235 Katie Peterson          Edina              MN  45 F   123  9:52  2:15  3:19  227   54:37 15.4  1:42  237   37:56 12:15 1:47:24 
  226  13/15    277 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  49 F   191 11:49  2:42  6:10  229   56:06 15.0  1:49  199   31:56 10:19 1:47:49 
  227  14/15    130 Bjorn Johnson           Saint Paul         MN  32 M   231 13:50  3:09  3:52  224   54:11 15.5  2:16  221   34:46 11:13 1:48:53 
  228   3/4      25 Nicholas Bolton         Nevis              MN  23 M   206 12:15  2:47  7:07  231   56:20 14.9  1:26  196   31:48 10:16 1:48:54 
  229  15/16    238 Patrick Peterson        Edina              MN  12 M   128 10:02  2:17  5:09  244 1:00:45 13.8  2:01  192   31:31 10:10 1:49:25 
  230  21/22     10 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  36 F   226 13:07  2:59  2:20  225   54:16 15.5  2:10  236   37:42 12:10 1:49:33 
  231  13/13     93 Robert Gorman           Eagan              MN  55 M   247 18:26  4:12  4:52  192   50:25 16.7  2:09  218   34:37 11:10 1:50:26 
  232   5/5     102 Kjera Gustafson         Nevis              MN  21 F   175 11:24  2:36  5:12  238   57:41 14.6  2:00  217   34:29 11:08 1:50:43 
  233  14/14    258 Wayne Sanders           St Cloud           MN  45 M   251 21:36  4:55  5:00  182   49:36 16.9  2:31  207   32:34 10:31 1:51:15 
  234  19/20    314 Leigh Zumbrunnen        Rochester          MN  34 F   186 11:45  2:41  3:40  241 1:00:04 14.0  1:29  219   34:43 11:12 1:51:38 
  235  18/22     76 Sarah Filippi           Little Falls       MN  40 F    75  8:56  2:02  3:20  242 1:00:07 14.0  1:42  239   38:29 12:25 1:52:32 
  236   4/4     101 Kevin Groves            Grand Forks        ND  22 M   217 12:33  2:51  3:10  243 1:00:16 13.9  1:38  229   35:18 11:24 1:52:53 
  237   7/7     132 Randy Johnson           Mohall             ND  62 M   250 20:25  4:39  4:12  209   51:45 16.2  1:42  226   35:15 11:23 1:53:18 
  238  19/19     66 Brad Emery              Foley              MN  40 M   187 11:45  2:41  3:56  207   51:40 16.3  2:14  248   43:51 14:09 1:53:26 
  239  16/16     43 Reid Cirks              Moorhead           MN  12 M   233 14:12  3:14  2:48  232   56:23 14.9  1:33  240   38:41 12:29 1:53:35 
  240   5/5     204 Kaye Nelson             Fargo              ND  58 F   237 14:52  3:23  4:55  236   57:30 14.6  2:31  224   35:05 11:19 1:54:50 
  241  11/11     59 Mark Doerner            Bismarck           ND  52 M   240 15:18  3:29  5:15  194   50:39 16.6  2:24  244   41:16 13:19 1:54:50 
  242   2/2      24 Edward Bolton           Nevis              MN  74 M   242 15:30  3:32  6:07  240   59:49 14.0  1:32  202   32:10 10:23 1:55:05 
  243  15/15    224 Ian Olson               Dayton             MN  31 M   248 19:12  4:22  6:44  237   57:34 14.6  3:09  176   29:51  9:38 1:56:28 
  244  19/22    125 Maria Jackson           White Bear Lake    MN  43 F   164 11:06  2:32  4:14  245 1:00:48 13.8  2:25  238   38:12 12:20 1:56:43 
  245  14/15    126 Mary Jackson            Roseville          MN  48 F   244 16:10  3:41  4:40  218   53:08 15.8  2:38  245   41:35 13:25 1:58:09 
  246  15/15    289 Tracy Taubert           St Paul            MN  47 F   227 13:26  3:04  3:45  247 1:01:51 13.6  1:47  242   39:03 12:36 1:59:50 
  247  20/20    280 Christine Steffen       Minneapolis        MN  33 F   143 10:24  2:22  4:01  246 1:01:33 13.6  1:50  249   45:44 14:45 2:03:29 
  248  20/22    270 Peggy Sevre             Big Lake           MN  42 F   239 15:16  3:29  3:46  248 1:02:57 13.3  2:09  247   42:13 13:38 2:06:20 
  249  22/22    262 Shannon Schmitt         Laporte            MN  39 F   221 12:44  2:54  6:50  249 1:06:47 12.6  2:25  252   47:37 15:22 2:16:22 
  250  12/12    177 Andrea Mason            Dayton             MN  26 F   243 15:32  3:32  5:56  252 1:23:43 10.0  2:00  225   35:15 11:23 2:22:25 
  251  21/22     51 Christy Dahlberg        St. Anthony        MN  41 F   245 18:00  4:06  4:51  251 1:15:56 11.1  3:14  250   47:31 15:20 2:29:29 
  252  22/22    296 Traci Tomas             New Brighton       MN  41 F   246 18:00  4:06  4:49  250 1:15:46 11.1  3:25  251   47:31 15:20 2:29:29 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  352 Team Goebel                                      2  5:59  1:22  0:49    1   35:42 23.5  0:49    1   19:22  6:15 1:02:39 
           Sam Goebel , Lyle Goebel , Glen Goebel                 
    2  365 Under 1:15                                       1  5:58  1:22  0:54    2   44:40 18.8  0:52    2   20:26  6:36 1:12:49 
           Dillon Schroeder , Terry Schroeder , Hunter Schroeder  
    3  363 Tri Hard                                         4  7:20  1:40  1:21    4   48:31 17.3  1:07    3   21:17  6:52 1:19:33 
           Nik Feist , John Wartman , Brian Bielke                
    4  333 Delta R & D                                      5  9:03  2:04  1:09    3   47:11 17.8  1:00    4   24:36  7:56 1:22:57 
           Todd Dageford , Leroy Rausch , Todd Dageford           
    5  327 Center For Weight Managem                        6 11:23  2:36  1:13    5   55:55 15.0  1:36    5   28:37  9:14 1:38:41 
           Howard Freelove , Ron Carnell , Robert Wroblewski      
    6  326 Casey Crew                                       3  7:07  1:37  1:04    6   59:39 14.1  1:00    6   32:30 10:29 1:41:17 
           Jim Casey , Sean Casey , Susan Casey                   


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  320 Blonde Ambition Trio                             2  7:50  1:47  1:01    1   42:37 19.7  0:49    1   23:23  7:33 1:15:38 
           Kathy Stenberg , Leah Walters , Paige Walters          
    2  321 Blue Lake Ladies                                 1  6:56  1:35  1:06    3   44:58 18.7  0:59    4   25:40  8:17 1:19:37 
           Megan Vandevoorde , Nicole Barth , Caedy Barth         
    3  347 MOVE!                                            7 10:23  2:22  1:12    2   43:38 19.3  0:56    5   26:16  8:29 1:22:24 
           Amy Erickson , Missy Lindow , Angel Clark              
    4  324 Bringing Sexy Back                               6  9:44  2:13  0:57    5   51:28 16.3  0:54    2   24:34  7:56 1:27:35 
           Sarah Sailerr , Melissa Fogarty , Brittney Rehm        
    5  345 Metro Moms                                       5  9:37  2:12  1:13    4   51:11 16.4  1:03    3   25:20  8:11 1:28:21 
           Carey Seeley Dzierza , Katie Mcginley , Peggy Kirkpatr 
    6  328 Center for Weight Managme                       11 12:36  2:52  1:23    6   53:21 15.7  1:27    8   29:28  9:31 1:38:13 
           Gail Haller , Mary Mayfield , Colleen Calliguri        
    7  348 Nodaker                                          9 11:31  2:37  1:02    8   55:11 15.2  0:56    9   29:47  9:37 1:38:24 
           Gretta Hjelseth , Bettsy Hjelseth , Mattie Hjelseth    
    8  340 HUF                                             10 11:50  2:42  1:14    7   54:30 15.4  1:01   10   32:18 10:26 1:40:51 
           Bryanna Friedman , Tanya Gytri , Bethany Hill          
    9  346 Moe LF Women                                     3  8:47  2:00  1:07    9 1:01:11 13.7  1:25   11   32:35 10:31 1:45:02 
           Tracy Moe , Danielle Moe , Nancy Moe                   
   10  342 LF Gals                                          4  8:49  2:01  1:28   13 1:08:12 12.3  1:06    7   27:10  8:46 1:46:43 
           Christine Hagen , Andrea Anderson , Christine Zapzalka 
   11  343 Little Sand River Rats                          12 15:34  3:33  1:44   11 1:02:33 13.4  1:23    6   26:20  8:30 1:47:32 
           Jan Rothe , Carol Rothe , Sharon Allenmong             
   12  341 Let's Tri                                        8 11:04  2:31  1:08   12 1:02:35 13.4  0:56   12   37:05 11:58 1:52:45 
           Abby Schroeder , Amber Schroeder , Vicky Hafner        
   13  322 Boom Boom Pow                                   13 16:49  3:50  1:53   10 1:02:12 13.5  1:22   13   39:17 12:41 2:01:31 
           Charly Henry , Holly Funk , Jessica Burkhamer          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  366 WAHEHE                                           7  8:21  1:54  1:06    4   41:13 20.4  1:04    4   21:28  6:56 1:13:10 
           Beth Hirt , Rodney Helm , Brian Perez                  
    2  354 Team Kaufenberg                                  4  7:30  1:43  0:57    2   39:47 21.1  0:49    8   24:48  8:00 1:13:48 
           Sarah Kaufenberg , Matthew Kaufenberg , Anthony Perez  
    3  358 The Divas                                        2  6:46  1:33  0:50    9   43:25 19.3  0:54    7   24:20  7:51 1:16:14 
           Maddy Englert , Laurie Englert , Jenny Simon           
    4  331 Dad and Daughter K                               1  6:38  1:31  1:51    5   41:46 20.1  0:54   10   26:18  8:29 1:17:25 
           Kip Kirkpatrick , Kip Kirkpatrick , Grace Kirkpatrick  
    5  353 Team Highbanks                                   6  8:00  1:49  1:09   14   47:42 17.6  0:52    2   21:10  6:50 1:18:51 
           Hannah Schievelbein , Tom Hickok , Matt Byers          
    6  337 Hanson                                                                 16   49:39 16.9  1:18    3   21:27  6:55 1:21:59 
           Craig Hanson , Linda Hanson , Steve Hanson             
    7  350 SiSu                                            15 11:32  2:38  1:14    6   42:03 20.0  0:51   11   26:31  8:33 1:22:09 
           Miska Jarvinen-Bergd , Aaron Bergdahl , Ann Kallod     
    8  318 Beatle and Friends                              10  9:20  2:08  1:25    1   37:54 22.2  1:10   24   32:50 10:36 1:22:36 
           Amelia Balsimo , Brian Olson , Rachel Patefield        
    9  356 The Blue Lake Extras                             3  7:09  1:38  1:03    8   43:11 19.5  0:56   22   31:53 10:17 1:24:10 
           Kathleen Vandevoorde , Kevin Vanderkolk , Robert Vande 
   10  359 the old and the restless                        11 10:06  2:18  1:09   12   44:24 18.9  1:05   15   27:30  8:52 1:24:12 
           Tess Wentz , Mike Wentz , Katie Meyer                  
   11  336 Grossingers                                     19 12:07  2:46  1:19    3   40:40 20.7  1:10   19   29:50  9:38 1:25:05 
           Ronald Grossinger , Dawn Grossinger , Krissy Grossinge 
   12  344 Luecke Tri Stars                                 9  9:16  2:07  2:17    7   42:30 19.8  0:54   21   31:51 10:17 1:26:46 
           Scott Luecke , Hannah Luecke , Tammy Luecke            
   13  360 There is an I in Teim                           22 13:39  3:07  1:21   11   43:44 19.2  1:01   16   28:04  9:03 1:27:46 
           Tim Fogarty , Joshua Fisher , Cindy Olson              
   14  319 Bjorkstrand                                     12 10:17  2:21  1:20   10   43:30 19.3  1:00   23   32:22 10:27 1:28:27 
           Joann Bjorkstrand , Connel Bjorkstrand , Kaitlyn Bjork 
   15  332 Dad and Daughter                                16 11:49  2:42  1:04   13   47:06 17.8  1:28   14   27:05  8:45 1:28:31 
           Ron Miller , Rachel Miller , Rachel Miller             
   16  364 Tri Hards                                       18 11:56  2:43  1:12   15   48:38 17.3  1:15   12   26:45  8:38 1:29:45 
           Laurie Freier , Jordan Knowlton , Nicole Knowlton      
   17  323 Brew-Krue                                       13 11:29  2:37  1:09   18   52:18 16.1  1:14    5   23:40  7:39 1:29:49 
           Bailey Brewster , Wayne Krueger , Brianne Brewster     
   18  362 TonkaTribe                                      20 12:19  2:48  1:14   17   50:51 16.5  1:01   13   26:52  8:40 1:32:16 
           Pat Hebert , Sam Hebert , Hayley Hebert                
   19  316 3 degrees of unstoppable                        17 11:52  2:42  1:07   24   59:19 14.2  1:06    1   20:04  6:29 1:33:26 
           Brooke Hunter , Emily Mcdonough , Ben Kollaga          
   20  334 DKM                                             14 11:30  2:37  1:28   19   54:13 15.5  0:56   17   28:46  9:17 1:36:50 
           Jen Doom , Leanne Klett , Jon Meinke                   
   21  349 Pig Princess                                     8  8:22  1:54  1:08   21   56:36 14.8  1:03   20   30:20  9:47 1:37:26 
           Dave Grand , Dave Grand , Austin Voigt                 
   22  329 Chris & Jane                                     5  7:56  1:49  1:07   23   59:13 14.2  1:37   18   28:48  9:18 1:38:39 
           Jane Kedrowski , Jane Kedrowski , Chris Haugen         
   23  315 3 degrees of fury                               24 13:59  3:11  1:03   22   58:38 14.3  1:10    9   25:47  8:19 1:40:34 
           Sarah Hunter , Luke Hunter , Jeff Degree               
   24  355 Team WTF ~ Witness The Fi                       23 13:44  3:08  1:36   20   54:54 15.3  1:03   25   32:58 10:38 1:44:14 
           Amy Remmick , Mona Wilkinson , Scott Remmick           
   25  335 Generation Gap                                  25 17:32  4:00  2:38   25 1:07:11 12.5  1:28    6   24:12  7:49 1:52:59 
           Bailey Voigt , Jackie Voigt , Jim Voigt                
   26  351 Team Belle Taine                                21 12:20  2:49  1:36   26 1:14:02 11.3  1:16   26   33:22 10:46 2:02:34 
           Joan Doerner , Emma Doerner , John Ferrie              

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 294 Debra Thompson          Hayward            WI  52 F                             1   44:37 18.8  2:37    3   30:32  9:51 1:29:14 
 325 David Buck              Minneapolis        MN            2 14:02  3:12  1:10    2   47:31 17.7  0:58    2   27:38  8:55 1:31:18 
 339 Jean Ruzicka            Walker             MN            1 11:16  2:34  1:23    3 1:03:38 13.2  1:29    1   27:22  8:50 1:45:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35 M    6:17  1:26 
    2 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  17 M    6:33  1:30 
    3 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47 F    6:42  1:32 
    4 Scott Jensen            Grand Forks        ND  51 M    6:55  1:35 
    5 Tim Sykes               Fertile            MN  46 M    7:03  1:36 
    6 Chris Shaw              Park Rapids        MN  17 M    7:08  1:38 
    7 Craig Peterson          Minneapolis        MN  50 M    7:09  1:38 
    8 Dan McKeon              Bemidji            MN  35 M    7:10  1:38 
    9 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43 F    7:10  1:38 
   10 Bryce Gytri             Shakopee           MN  35 M    7:13  1:39 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35 M   32:53 25.5 
    2 Ryan Saline             Duluth             MN  38 M   34:37 24.3 
    3 Kevin George            Park Rapids        MN  31 M   34:39 24.2 
    4 Ben Doom                St Cloud           MN  36 M   34:52 24.1 
    5 David Lewis             Nevis              MN  38 M   34:58 24.0 
    6 Sean Pease              St. Louis Park     MN  37 M   35:27 23.7 
    7 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56 M   36:10 23.2 
    8 Dennis Nelson           Fargo              ND  57 M   36:17 23.2 
    9 Chad May                Albertville        MN  36 M   36:35 23.0 
   10 Travis Miller           Nisswa             MN  32 M   36:40 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35 M   17:05  5:31 
    2 David Lewis             Nevis              MN  38 M   18:08  5:51 
    3 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  18 M   19:24  6:16 
    4 Kevin George            Park Rapids        MN  31 M   19:30  6:18 
    5 Travis Miller           Nisswa             MN  32 M   19:33  6:19 
    6 Tim Vicchiollo          Chanhassen         MN  47 M   19:33  6:19 
    7 Chad May                Albertville        MN  36 M   19:51  6:24 
    8 John Jechorek           Cumberland         WI  36 M   19:52  6:25 
    9 David Breznay           Fargo              ND  42 M   19:58  6:27 
   10 Bryce Gytri             Shakopee           MN  35 M   20:05  6:29 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35    1  6:17  1:26  1:04    1   32:53 25.5  0:49    1   17:05  5:31   58:05 
    2  155 David Lewis             Nevis              MN  38    9  7:22  1:41  1:18    5   34:58 24.0  1:00    2   18:08  5:51 1:02:44 
    3   85 Kevin George            Park Rapids        MN  31   15  7:33  1:43  1:21    3   34:39 24.2  1:11    4   19:30  6:18 1:04:12 
    4  256 Ryan Saline             Duluth             MN  38   14  7:29  1:43  1:30    2   34:37 24.3  0:53   11   20:32  6:38 1:04:59 
    5  190 Travis Miller           Nisswa             MN  32   39  8:18  1:54  1:21   10   36:40 22.9  0:57    5   19:33  6:19 1:06:46 
    6  178 Chad May                Albertville        MN  36   19  7:40  1:45  1:37    9   36:35 23.0  1:10    7   19:51  6:24 1:06:52 
    7  233 Craig Peterson          Minneapolis        MN  50    6  7:09  1:38  1:09   13   37:08 22.6  1:06   17   20:44  6:42 1:07:14 
    8   98 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  18   36  8:12  1:52  1:00   18   37:48 22.2  0:54    3   19:24  6:16 1:07:17 
    9  103 Bryce Gytri             Shakopee           MN  35    8  7:13  1:39  1:12   23   38:16 22.0  1:18   10   20:05  6:29 1:08:01 
   10  179 Dan McKeon              Bemidji            MN  35    7  7:10  1:38  1:23   11   36:46 22.8  1:07   23   21:46  7:02 1:08:10 
   11   11 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34   11  7:27  1:42  1:20   17   37:47 22.2  1:00   18   20:48  6:43 1:08:19 
   12   60 Ben Doom                St Cloud           MN  36   48  8:35  1:57  2:24    4   34:52 24.1  1:05   22   21:35  6:58 1:08:29 
   13  137 Neil King               Nevis              MN  62   17  7:37  1:44  1:19   12   36:54 22.8  1:06   25   21:54  7:04 1:08:47 
   14  287 Tim Sykes               Fertile            MN  46    4  7:03  1:36  1:06   20   37:58 22.1  0:57   28   22:21  7:13 1:09:24 
   15   31 David Breznay           Fargo              ND  42   51  8:44  1:59  1:47   19   37:51 22.2  1:15    9   19:58  6:27 1:09:33 
   16  282 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56   45  8:28  1:56  1:27    7   36:10 23.2  1:10   30   22:29  7:16 1:09:42 
   17  250 Ryan Rogers             Bemidji            MN  32   27  7:49  1:47  1:21   30   38:56 21.6  1:04   13   20:37  6:39 1:09:45 
   18   17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44   10  7:22  1:41  1:20   27   38:49 21.6  1:05   21   21:29  6:56 1:10:04 
   19   32 Blake Butler            Waconia            MN  37   12  7:28  1:42  1:33   38   39:45 21.1  0:59   16   20:42  6:41 1:10:25 
   20  128 John Jechorek           Cumberland         WI  36   33  8:04  1:50  2:00   32   39:19 21.4  1:44    8   19:52  6:25 1:10:56 
   21  202 Michael Murray          Sartell            MN  53   34  8:08  1:51  1:20   14   37:20 22.5  1:24   34   22:51  7:23 1:11:01 
   22   42 Dana Cirks              Moorhead           MN  40   25  7:47  1:47  1:28   26   38:48 21.6  1:18   26   22:09  7:09 1:11:27 
   23   13 William Barth           Saint Paul         MN  42   30  7:54  1:48  1:22   29   38:56 21.6  1:09   27   22:11  7:10 1:11:30 
   24  227 Sean Pease              St. Louis Park     MN  37   75  9:26  2:09  1:53    6   35:27 23.7  1:18   40   23:42  7:39 1:11:44 
   25  241 Roger Rask              Duluth             MN  56   31  7:58  1:49  1:54   21   38:06 22.0  1:26   29   22:25  7:14 1:11:47 
   26  119 Dennis Hetland          Fargo              ND  50   61  9:00  2:03  1:46   33   39:28 21.3  1:18   20   21:19  6:53 1:12:50 
   27  106 Kurt Gytri              Northfield         MN  56   29  7:53  1:48  1:44   28   38:52 21.6  1:23   46   23:56  7:43 1:13:45 
   28   92 Matt Gorman             St. Louis Park     MN  27   58  8:57  2:02  1:25   51   41:33 20.2  1:24   15   20:38  6:40 1:13:55 
   29  185 Matt Mejia              St. Paul           MN  44   20  7:40  1:45  2:26   22   38:11 22.0  1:42   47   24:03  7:46 1:13:59 
   30  203 Dennis Nelson           Fargo              ND  57   77  9:36  2:11  1:33    8   36:17 23.2  1:42   61   25:15  8:09 1:14:21 
   31  298 Gregg Trautwein         Fargo              MN  54   53  8:47  2:00  1:16   15   37:25 22.4  1:29   75   26:03  8:24 1:14:58 
   32  303 Tim Vicchiollo          Chanhassen         MN  47   78  9:42  2:13  3:32   43   40:20 20.8  1:55    6   19:33  6:19 1:14:59 
   33  193 John Mitchell           Maple Grove        MN  44   42  8:23  1:55  1:20   42   40:09 20.9  1:22   44   23:52  7:42 1:15:04 
   34    8 Hans Anderson           Proctor            MN  58   44  8:26  1:55  2:14   25   38:46 21.7  1:20   50   24:22  7:52 1:15:06 
   35  242 Nathan Rausch           Unionville         IA  27   66  9:02  2:04  2:53   55   41:51 20.1  1:03   12   20:32  6:38 1:15:20 
   36   46 Thomas Coles            Apple Valley       MN  51   43  8:24  1:55  2:24   37   39:44 21.1  1:43   45   23:53  7:43 1:16:06 
   37   21 Kurt Bollman            Fargo              ND  50   88 10:30  2:24  1:49   24   38:21 21.9  1:46   43   23:50  7:42 1:16:14 
   38   81 Brett Furber            Minneapolis        MN  35   26  7:49  1:47  1:56   47   40:44 20.6  1:34   53   24:27  7:54 1:16:29 
   39   88 Chris Godwin            Nevis              MN  37   60  8:59  2:03  1:48   16   37:29 22.4  1:53   80   26:21  8:30 1:16:29 
   40  226 David Pace              East Grand Forks   MN  48   32  8:02  1:50  2:06   35   39:39 21.2  1:25   62   25:21  8:11 1:16:31 
   41  219 Charles O'Neil          Edina              MN  24   18  7:39  1:45  1:22   79   44:40 18.8  1:56   19   20:57  6:46 1:16:32 
   42  175 Michael Marzolf         Independence       MN  42   23  7:46  1:46  2:29   41   40:07 20.9  2:08   48   24:17  7:50 1:16:44 
   43  230 Chad Perius             Rogers             MN  31   62  9:01  2:03  2:00   50   41:32 20.2  1:40   32   22:40  7:19 1:16:51 
   44  272 Jim Sheehan             St. Paul           MN  46   52  8:46  2:00  1:56   40   40:06 20.9  1:44   54   24:32  7:55 1:17:03 
   45  165 Caleb Luecke            Shoreview          MN  26   40  8:19  1:54  2:00   52   41:33 20.2  1:24   42   23:50  7:42 1:17:04 
   46   63 Josh Duda               Pillager           MN  35   16  7:37  1:44  1:17   45   40:32 20.7  1:17   82   26:28  8:33 1:17:09 
   47  266 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  41   72  9:20  2:08  1:46   46   40:34 20.7  1:16   51   24:24  7:52 1:17:18 
   48   95 Cloid Green             Eden Prairie       MN  26   35  8:11  1:52  1:53   64   42:35 19.7  1:14   39   23:33  7:36 1:17:24 
   49   37 Eric Carlson            Buffalo            MN  41   68  9:14  2:06  2:52   48   40:47 20.6  1:59   31   22:37  7:18 1:17:28 
   50  152 Dave Leker              Moorhead           MN  46   24  7:46  1:46  2:01   58   42:23 19.8  0:58   63   25:24  8:12 1:18:29 
   51    6 David Anderson          Dilworth           MN  36  108 11:50  2:42  2:33   62   42:33 19.7  1:00   14   20:38  6:40 1:18:31 
   52   26 Steve Bona              Shoreview          MN  36   73  9:24  2:08  2:59   63   42:33 19.7  1:52   24   21:52  7:04 1:18:38 
   53  146 Doug Landers            Fargo              ND  57   38  8:15  1:53  3:12   31   39:01 21.5  2:13   74   25:59  8:23 1:18:39 
   54    9 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41   70  9:18  2:07  1:46   68   42:58 19.6  0:59   41   23:45  7:40 1:18:45 
   55  174 Chris Martin            Moorhead           MN  37   74  9:24  2:09  2:53   59   42:25 19.8  1:05   38   23:18  7:31 1:19:03 
   56  302 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  17    2  6:33  1:30  2:25   67   42:54 19.6  0:56   79   26:19  8:30 1:19:06 
   57  144 Jeffrey Lammers         Moorhead           MN  33   59  8:58  2:03  2:19   56   41:54 20.0  1:42   52   24:25  7:53 1:19:17 
   58  129 Scott Jensen            Grand Forks        ND  51    3  6:55  1:35  1:46   39   39:52 21.1  1:33  105   29:27  9:30 1:19:30 
   59   79 Kent Fritze             Park Rapids        MN  44   22  7:44  1:46  2:05   54   41:47 20.1  1:47   77   26:12  8:28 1:19:33 
   60  206 Matthew Nelson          Edina              MN  42   50  8:39  1:58  2:23   49   41:22 20.3  1:42   66   25:30  8:14 1:19:33 
   61   82 Tommy Gander Ostrom     Independence       MN  17   37  8:13  1:52  2:45   84   45:48 18.3  1:05   33   22:41  7:19 1:20:29 
   62  109 Mark Hagen              Fargo              ND  60   63  9:01  2:03  2:14   60   42:29 19.8  1:29   71   25:49  8:20 1:21:00 
   63  124 James Jackson           Edina              MN  47  119 12:27  2:50  2:46   36   39:43 21.1  1:37   55   24:37  7:57 1:21:08 
   64  313 Eric Young              Palmetto           GA  39   54  8:48  2:00  2:11   53   41:44 20.1  1:34   91   27:09  8:46 1:21:24 
   65  297 Alan Torkelson          Shakopee           MN  32   90 10:34  2:25  3:18   75   43:58 19.1  0:59   37   23:13  7:30 1:22:01 
   66  281 Phill Stokkeland        Minneapolis        MN  30   41  8:20  1:54  2:33   78   44:26 18.9  2:08   57   24:53  8:02 1:22:18 
   67  223 William O'Neil          Edina              MN  18   69  9:18  2:07  2:30   89   46:24 18.1  1:22   36   23:13  7:30 1:22:44 
   68  111 Rick Hans               Brainerd           MN  64   81  9:51  2:15  2:19   57   42:00 20.0  1:54   88   26:50  8:40 1:22:51 
   69   94 Arnie Gough             Hinsdale           IL  56   13  7:29  1:42  3:40   34   39:34 21.2  1:44  111   30:32  9:51 1:22:57 
   70   40 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  49   94 10:49  2:28  2:46   44   40:26 20.8  2:40   95   27:33  8:54 1:24:13 
   71  305 Scott Wallace           Lino Lakes         MN  35   21  7:41  1:45  3:32   85   45:51 18.3  2:03   67   25:32  8:15 1:24:37 
   72  254 Chris Sailer            St. Michael        MN  33   57  8:53  2:02  3:13   82   45:45 18.4  1:51   69   25:38  8:17 1:25:18 
   73   97 John Griffith           Maple Grove        MN  47   84 10:12  2:20  2:53   70   43:17 19.4  1:55   90   27:04  8:44 1:25:18 
   74  120 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  59   49  8:35  1:57  2:52   73   43:43 19.2  2:02   98   28:12  9:06 1:25:22 
   75  205 Lynn Nelson             Edina              MN  71  104 11:45  2:41  3:15   66   42:52 19.6  2:05   65   25:29  8:13 1:25:23 
   76  304 Jody Voigt              St. Cloud          MN  42   99 11:10  2:33  3:35   69   43:02 19.5  1:04   85   26:36  8:35 1:25:25 
   77  220 Michael O'Neil          Edina              MN  15   64  9:02  2:03  3:00  106   48:47 17.2  1:48   35   22:59  7:25 1:25:33 
   78   55 Ryan De Groot           Sioux Center       MN  32   56  8:52  2:01  2:24  100   47:55 17.5  1:30   58   25:00  8:04 1:25:39 
   79  115 Tim Harms               Fargo              ND  48   71  9:20  2:08  2:57   76   43:59 19.1  2:17   92   27:11  8:46 1:25:42 
   80  284 Phillip Strohm          Wayzata            MN  28   93 10:47  2:27  3:37   71   43:32 19.3  1:27   81   26:22  8:31 1:25:43 
   81  180 Anthony McNeil          Rosemount          MN  38   91 10:41  2:26  3:20   74   43:57 19.1  1:44   76   26:10  8:27 1:25:50 
   82  199 Jesse Munson            Park Rapids        MN  27  100 11:14  2:34  2:56   83   45:46 18.4  1:07   59   25:07  8:06 1:26:09 
   83  117 Luke Helm               Fargo              ND  36   28  7:50  1:47  3:32   81   45:39 18.4  2:07   94   27:27  8:52 1:26:34 
   84   80 Angelo Fruci            Mahtomedi          MN  27   55  8:49  2:01  1:54   90   46:35 18.0  1:14   99   28:26  9:11 1:26:56 
   85   29 Brad Brewster           Burnsville         MN  55   83 10:02  2:17  2:17   92   47:00 17.9  2:01   68   25:37  8:16 1:26:56 
   86  264 Pat Schneeman           Saint Paul         MN  30  111 12:04  2:45  4:10   65   42:38 19.7  2:44   64   25:26  8:13 1:27:00 
   87  234 Jonathan Peterson       Edina              MN  14   76  9:26  2:09  2:45   99   47:55 17.5  1:36   84   26:30  8:33 1:28:09 
   88  127 Patrick Jackson         Edina              MN  14   86 10:27  2:23  3:24   77   44:01 19.1  2:14   97   28:08  9:05 1:28:13 
   89  133 Danny Kagol             Minnetonka         MN  64  123 13:06  2:59  3:41   61   42:30 19.8  2:34   89   27:00  8:43 1:28:49 
   90  108 Joseph Hafner           Rochester          MN  31  121 12:34  2:52  3:42   72   43:33 19.3  1:57   93   27:25  8:51 1:29:09 
   91  169 Todd Luecke             Chanhassen         MN  31   47  8:31  1:56  2:06   86   46:18 18.1  1:46  113   30:42  9:54 1:29:21 
   92  228 Nicholas Pegelow        Eagan              MN  16   96 10:51  2:28  2:47  104   48:30 17.3  1:03   87   26:45  8:38 1:29:54 
   93  271 Chris Shaw              Park Rapids        MN  17    5  7:08  1:38  2:16  129   54:16 15.5  0:57   73   25:59  8:23 1:30:35 
   94  156 Isaiah Lewis            Rochester          MN  26  117 12:24  2:49  3:18  103   48:23 17.4  1:12   70   25:40  8:17 1:30:55 
   95   45 Alex Coles              Apple Valley       MN  26   92 10:43  2:27  2:50  115   50:35 16.6  1:09   78   26:19  8:30 1:31:34 
   96  211 Olaf Netteberg          Nevis              MN  42  112 12:06  2:45  2:29   80   44:49 18.7  2:11  114   30:52  9:58 1:32:26 
   97   35 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58  126 13:48  3:09  4:32   94   47:20 17.7  2:12   56   24:45  7:59 1:32:36 
   98  141 Robert Kranz            Kapaa              HI  65  107 11:48  2:41  3:00   87   46:20 18.1  2:27  104   29:13  9:26 1:32:47 
   99  263 Christopher Schneeman   Mendota Heights    MN  56   67  9:09  2:05  3:34   95   47:25 17.7  1:23  121   32:33 10:30 1:34:02 
  100  104 Donald J. Gytri         Park Rapids        MN  60  106 11:46  2:41  3:05   91   46:43 18.0  2:36  110   30:30  9:51 1:34:38 
  101  182 Jason McNerney          Minneapolis        MN  35   97 10:54  2:29  2:50  112   50:17 16.7  1:40  102   29:06  9:24 1:34:46 
  102  154 Christoph Leser         Chanhassen         MN  49   46  8:29  1:56  3:59  125   51:59 16.2  1:43  103   29:11  9:25 1:35:18 
  103  244 Aaron Reinholz          Fargo              ND  43  109 11:50  2:42  4:22  107   49:17 17.0  2:01   96   28:01  9:02 1:35:29 
  104  123 Justin Isaacson         Nevis              MN  35  128 13:55  3:10  3:15  118   50:53 16.5  1:42   72   25:54  8:22 1:35:37 
  105  196 David Motta             Fargo              ND  57  102 11:31  2:38  3:24   88   46:24 18.1  2:37  118   32:01 10:20 1:35:55 
  106  278 John Smith              Nevis              MN  61   87 10:27  2:23  4:17  119   51:00 16.5  1:51  100   28:37  9:14 1:36:11 
  107   23 Bruce Bolton            Nevis              MN  50  118 12:26  2:50  5:24   98   47:48 17.6  1:43  106   29:33  9:32 1:36:52 
  108   41 Cole Cirks              Moorhead           MN  14  122 12:37  2:53  2:55  113   50:22 16.7  1:20  108   29:39  9:34 1:36:52 
  109  221 Patrick O'Neil          Edina              MN  21   65  9:02  2:04  2:52  127   53:57 15.6  2:25  101   28:43  9:16 1:36:58 
  110   74 George Felix            Danbury            MN  40  130 15:05  3:26  3:26  120   51:04 16.4  2:20   60   25:08  8:07 1:37:00 
  111    7 Greg Anderson           Little Falls       MN  39  101 11:26  2:36  2:46  105   48:45 17.2  1:37  123   32:49 10:35 1:37:20 
  112  269 Chad Sevre              Big Lake           MN  37  125 13:27  3:04  3:03   93   47:12 17.8  3:13  112   30:36  9:53 1:37:29 
  113  114 Keith Hargis            Clear Lake         MN  48  124 13:07  2:59  3:21   96   47:31 17.7  2:12  119   32:10 10:23 1:38:19 
  114   90 Jordon Goebel           Pierz              MN  16  116 12:21  2:49  4:20  133   56:35 14.8  1:16   49   24:18  7:51 1:38:49 
  115  307 Tom Wentz               Burnsville         MN  54   85 10:14  2:20  2:50  108   49:18 17.0  2:14  126   34:17 11:04 1:38:51 
  116  251 Aaron Romaine           Fargo              ND  38  136 19:21  4:24  2:45  102   48:11 17.4  1:56   86   26:41  8:37 1:38:52 
  117    4 Mike Allen              Anoka              MN  41   98 10:56  2:30  4:38  109   49:33 17.0  2:14  117   31:56 10:18 1:39:15 
  118   39 Matt Casey              Maple Grove        MN  16   79  9:48  2:14  3:30  117   50:49 16.5  1:12  130   34:52 11:15 1:40:09 
  119  217 Kevin O'Brien           Rice               MN  52  113 12:12  2:47  5:12  122   51:34 16.3  1:41  107   29:38  9:34 1:40:15 
  120  191 Blake Mitchell          Maple Grove        MN  16   80  9:50  2:15  2:58  121   51:24 16.3  1:02  133   35:18 11:24 1:40:31 
  121   89 Jeremy Goebel           Pierz              MN  39  103 11:44  2:40  3:24  135   58:25 14.4  1:21   83   26:29  8:33 1:41:21 
  122   70 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48   89 10:33  2:24  3:58  111   50:08 16.8  2:03  128   34:46 11:13 1:41:26 
  123   20 Brian Blair             Bloomington        MN  38  132 15:28  3:31  2:54  101   48:08 17.5  1:23  125   34:01 10:59 1:41:52 
  124  100 Joseph Groves           Pierz              MN  46  115 12:16  2:48  2:54   97   47:38 17.6  1:22  136   39:43 12:49 1:43:51 
  125  215 J.D. Nutt               Bloomington        MN  19   95 10:50  2:28  2:35  130   56:13 14.9  1:21  124   33:04 10:40 1:44:00 
  126  259 Daniel Schatzlein       Savage             MN  43  110 11:53  2:42  4:19  126   52:49 15.9  2:04  132   35:18 11:23 1:46:21 
  127  130 Bjorn Johnson           Saint Paul         MN  32  127 13:50  3:09  3:52  128   54:11 15.5  2:16  129   34:46 11:13 1:48:53 
  128   25 Nicholas Bolton         Nevis              MN  23  114 12:15  2:47  7:07  131   56:20 14.9  1:26  116   31:48 10:16 1:48:54 
  129  238 Patrick Peterson        Edina              MN  12   82 10:02  2:17  5:09  138 1:00:45 13.8  2:01  115   31:31 10:10 1:49:25 
  130   93 Robert Gorman           Eagan              MN  55  134 18:26  4:12  4:52  114   50:25 16.7  2:09  127   34:37 11:10 1:50:26 
  131  258 Wayne Sanders           St Cloud           MN  45  138 21:36  4:55  5:00  110   49:36 16.9  2:31  122   32:34 10:31 1:51:15 
  132  101 Kevin Groves            Grand Forks        ND  22  120 12:33  2:51  3:10  137 1:00:16 13.9  1:38  134   35:18 11:24 1:52:53 
  133  132 Randy Johnson           Mohall             ND  62  137 20:25  4:39  4:12  124   51:45 16.2  1:42  131   35:15 11:23 1:53:18 
  134   66 Brad Emery              Foley              MN  40  105 11:45  2:41  3:56  123   51:40 16.3  2:14  138   43:51 14:09 1:53:26 
  135   43 Reid Cirks              Moorhead           MN  12  129 14:12  3:14  2:48  132   56:23 14.9  1:33  135   38:41 12:29 1:53:35 
  136   59 Mark Doerner            Bismarck           ND  52  131 15:18  3:29  5:15  116   50:39 16.6  2:24  137   41:16 13:19 1:54:50 
  137   24 Edward Bolton           Nevis              MN  74  133 15:30  3:32  6:07  136   59:49 14.0  1:32  120   32:10 10:23 1:55:05 
  138  224 Ian Olson               Dayton             MN  31  135 19:12  4:22  6:44  134   57:34 14.6  3:09  109   29:51  9:38 1:56:28 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    3 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47    1  6:42  1:32  1:12    1   37:53 22.2  1:00    3   21:21  6:54 1:08:06 
    2  192 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43    2  7:10  1:38  1:15    6   40:21 20.8  0:50    2   21:16  6:52 1:10:50 
    3   56 Erica Delin             St Paul            MN  26    7  8:06  1:51  1:19    3   39:10 21.4  1:03    4   21:23  6:54 1:10:58 
    4   38 Sara Carlson            Pillager           MN  34   10  8:25  1:55  1:18    2   38:35 21.8  1:04    7   22:05  7:08 1:11:24 
    5  121 Lisa Hines              Waite Park         MN  49   11  8:34  1:57  1:25   10   41:49 20.1  1:05    8   22:30  7:16 1:15:21 
    6  188 Amy Miller              Fargo              ND  36   31  9:27  2:09  1:40   13   42:14 19.9  1:10    5   21:55  7:05 1:16:24 
    7  176 Nerissa Marzolf         Independence       MN  37   17  8:52  2:01  1:27    9   41:44 20.1  1:23   11   23:55  7:43 1:17:19 
    8  225 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  45   29  9:21  2:08  1:54    8   41:26 20.3  1:11   14   24:13  7:49 1:18:04 
    9  273 Mary Sheehan            St. Paul           MN  46    5  7:57  1:49  1:45   12   42:04 20.0  1:49   23   25:08  8:07 1:18:41 
   10  213 Emily Noble             Edina              MN  32   51 10:10  2:19  2:15   21   43:55 19.1  2:00    1   21:02  6:48 1:19:20 
   11  255 Mariel Saline           Duluth             MN  32   15  8:49  2:01  1:38    5   40:19 20.8  1:25   36   27:18  8:49 1:19:28 
   12  301 Colleen Vanderkolk      Oconomowoc         WI  39    3  7:26  1:42  1:53   36   45:33 18.4  1:28    9   23:17  7:31 1:19:35 
   13  110 Jan Handlos             Baxter             MN  58   20  9:04  2:04  2:09    4   40:13 20.9  1:21   37   27:19  8:49 1:20:04 
   14  105 Jan Gytri               Northfield         MN  53   40  9:39  2:12  1:29    7   40:38 20.7  1:36   38   27:21  8:50 1:20:42 
   15  288 Angela Tangen           Fargo              ND  33   14  8:46  2:00  1:20   26   44:33 18.9  1:10   21   24:58  8:03 1:20:45 
   16  201 Judy Murray             Sartell            MN  53   21  9:13  2:06  2:18   11   41:50 20.1  2:04   24   25:24  8:12 1:20:47 
   17  194 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31   37  9:34  2:11  1:57   23   44:13 19.0  1:26   12   23:55  7:43 1:21:04 
   18  153 Lindsey Leker           Moorhead           MN  30   57 10:21  2:21  2:37   24   44:17 19.0  0:58   10   23:45  7:40 1:21:56 
   19  231 Nikki Perius            Rogers, Mn         MN  29   19  9:04  2:04  2:39   35   45:31 18.5  1:14   13   24:09  7:48 1:22:36 
   20  249 Gretchen Rockstad       Ada                MN  43   27  9:20  2:08  2:26   32   45:20 18.5  0:53   19   24:49  8:01 1:22:47 
   21   67 Jill Emery              Foley              MN  41   23  9:16  2:07  2:34   14   42:59 19.5  1:19   33   26:47  8:39 1:22:53 
   22  195 Dawn Moen               Sartell            MN  33    9  8:19  1:54  1:37   25   44:21 18.9  1:52   35   26:50  8:40 1:22:56 
   23  163 J Lorentz               Rochester          MN  35    8  8:10  1:52  1:51   52   47:09 17.8  1:20   17   24:40  7:58 1:23:08 
   24   71 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  47   28  9:21  2:08  2:17   20   43:47 19.2  1:43   30   26:13  8:28 1:23:18 
   25  283 Maiken Strohm           Wayzata            MN  29   76 11:26  2:36  2:41   22   43:58 19.1  1:18   15   24:19  7:51 1:23:40 
   26  260 Linda Schievelbein      Maple Grove        MN  48   16  8:52  2:01  2:07   29   45:14 18.6  2:00   28   26:07  8:26 1:24:18 
   27   52 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42   25  9:18  2:07  2:04   18   43:42 19.2  1:19   42   28:01  9:02 1:24:21 
   28  306 Angie Walther           Park Rapids        MN  44   34  9:33  2:11  2:06   30   45:15 18.6  1:24   29   26:12  8:27 1:24:27 
   29  293 Cheryl Thompson         St. Francis        MN  36   33  9:31  2:10  1:49   17   43:36 19.3  1:43   44   28:06  9:04 1:24:44 
   30  118 Megan Henkemeyer        Rice               MN  30   50 10:07  2:18  2:51   38   45:57 18.3  1:20   18   24:43  7:59 1:24:55 
   31  243 Brenda Reems            Bismarck           ND  35   72 11:17  2:34  2:02   19   43:44 19.2  1:30   34   26:49  8:39 1:25:20 
   32  198 Jenifer Munson          Annandale          MN  39   61 10:41  2:26  1:55   45   46:27 18.1  1:28   20   24:52  8:02 1:25:20 
   33   30 Brenda Brewster         Burnsville         MN  40   64 10:50  2:28  2:37   60   48:19 17.4  1:38    6   21:58  7:05 1:25:21 
   34  240 Lisa Polachek           St. Paul           MN  54    6  8:01  1:50  1:48   41   46:02 18.2  1:37   52   28:29  9:12 1:25:54 
   35  148 Camilla Larson          Little Falls       MN  34   70 11:13  2:33  2:45   47   46:37 18.0  1:09   16   24:28  7:54 1:26:09 
   36  168 Tammy Luecke            Maple Grove        MN  32   32  9:28  2:10  2:48   46   46:36 18.0  2:06   26   25:37  8:16 1:26:35 
   37  275 Jayme Simon             Mound              MN  41   12  8:39  1:58  1:26   28   45:12 18.6  1:21   69   30:02  9:41 1:26:38 
   38  186 Mimi Mejia              St. Paul           MN  15   39  9:36  2:11  2:24   56   47:52 17.5  1:43   25   25:28  8:13 1:27:02 
   39   58 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27   49 10:04  2:18  1:45   39   45:59 18.3  1:34   62   29:07  9:24 1:28:27 
   40   65 Jackie Edwards          Hector             MN  36   59 10:30  2:24  2:37   16   43:28 19.3  1:38   72   30:26  9:49 1:28:37 
   41  276 Tanya Skager            Bismarck           ND  37   54 10:19  2:21  3:04   34   45:22 18.5  1:41   53   28:30  9:12 1:28:53 
   42   64 Paula Duthoy            St. Paul           MN  56   60 10:31  2:24  3:00   42   46:08 18.2  1:20   45   28:07  9:05 1:29:04 
   43  239 Kasie Plekkenpol        Shakopee           MN  28   13  8:44  2:00  2:38   37   45:53 18.3  1:16   75   31:21 10:07 1:29:51 
   44  312 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  41   81 11:37  2:39  2:33   43   46:14 18.2  2:06   39   27:29  8:52 1:29:57 
   45  138 Shelly Kircher          Little Falls       MN  34   83 11:48  2:41  2:43   33   45:21 18.5  2:28   41   27:56  9:01 1:30:14 
   46  222 Patty O'Neil            Edina              MN  54   41  9:51  2:15  2:41   53   47:27 17.7  1:55   51   28:28  9:11 1:30:20 
   47  170 Kristen Lund            Park Rapids        MN  37   46 10:01  2:17  2:13   54   47:45 17.6  1:35   64   29:15  9:26 1:30:47 
   48    5 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36   47 10:03  2:17  2:22   55   47:50 17.6  1:10   66   29:33  9:32 1:30:57 
   49   72 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  21   45 10:00  2:17  2:09   57   48:02 17.5  2:13   57   28:43  9:16 1:31:05 
   50  189 Sheila Miller           Baxter             MN  42   22  9:13  2:06  2:50   48   46:51 17.9  2:18   70   30:02  9:42 1:31:13 
   51   86 Rachel Gilbertson       Saginaw            MN  28   85 11:51  2:42  3:25   51   47:00 17.9  1:23   47   28:12  9:06 1:31:49 
   52  142 Shannon Kronlund        East Grand Forks   MN  36   62 10:43  2:27  3:12   78   50:22 16.7  1:36   31   26:17  8:29 1:32:08 
   53   87 Amy Giles               Excelsior          MN  54   87 11:55  2:43  2:49   50   46:58 17.9  1:55   56   28:41  9:16 1:32:17 
   54  197 Emily Munson            Park Rapids        MN  27   63 10:45  2:27  2:11   72   49:10 17.1  1:19   60   28:59  9:21 1:32:22 
   55   73 Christy Feist           Waconia            MN  34   52 10:16  2:20  3:33   70   49:07 17.1  2:07   40   27:35  8:54 1:32:36 
   56   34 Emma Byers              Stevens Point      WI  14    4  7:51  1:47  2:23   81   51:20 16.4  0:59   73   30:28  9:50 1:32:58 
   57  116 Kyla Hastings           Dilworth           MN  31   43  9:52  2:15  2:14   74   49:45 16.9  2:03   63   29:11  9:25 1:33:03 
   58   33 Cindy Byers             Stevens Point      WI  50   30  9:26  2:09  2:26   61   48:21 17.4  2:40   71   30:15  9:46 1:33:07 
   59  150 Barbara Laughlin        Plymouth           MN  57   74 11:23  2:36  3:07   80   50:58 16.5  2:05   27   25:47  8:19 1:33:18 
   60   54 Nikki Davis             Park Rapids        MN  32   71 11:14  2:34  2:13   40   46:00 18.3  1:50   84   32:20 10:26 1:33:34 
   61  147 Nicole Langerud         East Grand Forks   MN  39   79 11:35  2:38  2:59   63   48:31 17.3  1:56   55   28:37  9:14 1:33:36 
   62   99 Denae Grove             East Grand Forks   MN  40   73 11:20  2:35  2:34   58   48:07 17.5  2:46   59   28:51  9:19 1:33:36 
   63  246 Kaia Ringwald           Rice               MN  33   69 11:12  2:33  3:31   67   49:01 17.1  1:53   43   28:04  9:04 1:33:40 
   64  122 Abby Hoganson           Detroit Lakes      MN  22   35  9:33  2:11  4:06   76   49:49 16.9  1:59   49   28:18  9:08 1:33:43 
   65  252 Rachel Rosedahl         Moorhead           MN  20   36  9:33  2:11  4:06   75   49:46 16.9  2:02   50   28:18  9:08 1:33:43 
   66   69 Aimee Engebretson       St Paul            MN  40  104 13:33  3:05  3:06   84   51:39 16.3  1:09   22   25:06  8:06 1:34:31 
   67  245 Teresa Reinholz         Fargo              ND  43  105 14:19  3:16  2:08   27   44:55 18.7  1:54   76   31:26 10:09 1:34:40 
   68  236 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  50  100 12:52  2:56  2:27   31   45:15 18.6  2:38   78   31:31 10:10 1:34:42 
   69   83 Heidi Garrett           East Grand Forks   MN  35   98 12:42  2:53  2:42   69   49:06 17.1  1:21   65   29:28  9:31 1:35:16 
   70  207 Sarah Nelson            Fargo              ND  27   77 11:31  2:38  3:20   49   46:55 17.9  2:46   74   30:50  9:57 1:35:20 
   71   75 Hannah Field            Mahtomedi          MN  17   26  9:20  2:08  2:32   88   52:31 16.0  1:05   68   29:57  9:40 1:35:24 
   72   16 Theresa Beseman         Swanville          MN  42   89 12:07  2:46  3:15   79   50:48 16.5  1:17   54   28:34  9:13 1:35:58 
   73  166 Elizabeth Luecke        Shoreview          MN  24   55 10:19  2:21  2:25   77   50:19 16.7  2:12   80   31:48 10:16 1:37:01 
   74  210 Kay Netteberg           Nevis              MN  46   48 10:03  2:17  3:11   64   48:35 17.3  2:15   88   33:15 10:44 1:37:17 
   75   91 Jenna Gorman            St. Louis Park     MN  25   95 12:23  2:49  2:52   89   52:32 16.0  1:56   48   28:17  9:08 1:37:59 
   76  187 Alyssa Metcalf          Minnetonka         MN  32   91 12:09  2:46  3:19   44   46:25 18.1  1:52   90   34:24 11:06 1:38:07 
   77  295 Amy Tibbetts            Baxter             MN  38   53 10:18  2:21  2:11   66   48:44 17.2  2:06   93   35:02 11:18 1:38:18 
   78   50 Gina Czech              Little Falls       MN  36   90 12:08  2:46  5:05   82   51:21 16.4  3:42   32   26:46  8:38 1:39:01 
   79  143 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  37   44  9:59  2:16  2:23  102   56:44 14.8  1:49   46   28:12  9:06 1:39:05 
   80   96 Amy Griffith            Maple Grove        MN  47   93 12:18  2:48  3:15   59   48:10 17.4  1:40   89   33:50 10:55 1:39:11 
   81  157 Nancy Lewis             Nevis              MN  38   96 12:29  2:51  1:46   86   52:13 16.1  1:19   83   32:14 10:24 1:39:59 
   82   57 Jacki Devine            Little Falls       MN  50   24  9:17  2:07  2:59   15   43:15 19.4  2:36  109   41:57 13:32 1:40:01 
   83   28 Carol Bradow            Pine River         MN  49   78 11:34  2:38  2:18   83   51:26 16.3  3:19   77   31:27 10:09 1:40:02 
   84  279 Sarah Speer             Brainerd           MN  37   65 10:53  2:29  2:41   95   53:31 15.7  1:36   79   31:38 10:13 1:40:18 
   85  159 Kalie Lindgren          Hopkins            MN  26   80 11:37  2:39  4:33   65   48:43 17.2  2:40   86   33:13 10:43 1:40:44 
   86  183 Michelle McNerney       Minneapolis        MN  33   94 12:19  2:48  2:54   93   53:18 15.8  1:19   81   31:49 10:16 1:41:38 
   87   49 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  41   92 12:10  2:46  5:22   94   53:29 15.7  1:43   67   29:47  9:37 1:42:29 
   88  267 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  28   56 10:19  2:21  2:32   85   51:41 16.3  1:25  100   37:01 11:57 1:42:57 
   89  214 Koko Nowacki            East Grand Forks   MN  41   97 12:32  2:51  2:35   73   49:43 16.9  2:01   99   36:59 11:56 1:43:48 
   90  257 Melinda Sanders         St. Cloud          MN  43   88 12:06  2:45  5:18   91   53:07 15.8  1:21   85   32:24 10:27 1:44:14 
   91  181 Deborah McNeil          Rosemount          MN  37  106 14:25  3:17  2:32  101   56:26 14.9  2:02   61   29:05  9:23 1:44:27 
   92  160 Rochelle Lindow         New Hope           MN  50  101 13:07  2:59  3:03   68   49:04 17.1  2:20  101   37:41 12:10 1:45:13 
   93  171 Shelly Mahowald         Nevis              MN  50  114 23:36  5:22  2:05   62   48:25 17.3  2:31   58   28:44  9:17 1:45:20 
   94  229 Teri Pegelow            Eagan              MN  48   67 11:08  2:32  3:03   96   53:41 15.6  1:36   98   36:56 11:55 1:46:22 
   95   68 Sandy Emmons            Alexandria         MN  49   38  9:35  2:11  2:36   90   52:47 15.9  2:44  106   38:44 12:30 1:46:25 
   96  216 Kathy O'Brien           Rice               MN  43   68 11:12  2:33  3:48   99   55:00 15.3  1:25   96   35:26 11:26 1:46:49 
   97   53 Joanne Dake             Excelsior          MN  56   86 11:54  2:43  6:31   71   49:08 17.1  2:41   97   36:41 11:50 1:46:53 
   98  140 Krista Koshiol          Brainerd           MN  33  107 14:40  3:20  3:41   87   52:23 16.0  3:03   87   33:14 10:43 1:46:58 
   99  235 Katie Peterson          Edina              MN  45   42  9:52  2:15  3:19   98   54:37 15.4  1:42  103   37:56 12:15 1:47:24 
  100  277 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  49   84 11:49  2:42  6:10  100   56:06 15.0  1:49   82   31:56 10:19 1:47:49 
  101   10 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  36  102 13:07  2:59  2:20   97   54:16 15.5  2:10  102   37:42 12:10 1:49:33 
  102  102 Kjera Gustafson         Nevis              MN  21   75 11:24  2:36  5:12  104   57:41 14.6  2:00   91   34:29 11:08 1:50:43 
  103  314 Leigh Zumbrunnen        Rochester          MN  34   82 11:45  2:41  3:40  105 1:00:04 14.0  1:29   92   34:43 11:12 1:51:38 
  104   76 Sarah Filippi           Little Falls       MN  40   18  8:56  2:02  3:20  106 1:00:07 14.0  1:42  105   38:29 12:25 1:52:32 
  105  204 Kaye Nelson             Fargo              ND  58  108 14:52  3:23  4:55  103   57:30 14.6  2:31   94   35:05 11:19 1:54:50 
  106  125 Maria Jackson           White Bear Lake    MN  43   66 11:06  2:32  4:14  107 1:00:48 13.8  2:25  104   38:12 12:20 1:56:43 
  107  126 Mary Jackson            Roseville          MN  48  111 16:10  3:41  4:40   92   53:08 15.8  2:38  108   41:35 13:25 1:58:09 
  108  289 Tracy Taubert           St Paul            MN  47  103 13:26  3:04  3:45  109 1:01:51 13.6  1:47  107   39:03 12:36 1:59:50 
  109  280 Christine Steffen       Minneapolis        MN  33   58 10:24  2:22  4:01  108 1:01:33 13.6  1:50  111   45:44 14:45 2:03:29 
  110  270 Peggy Sevre             Big Lake           MN  42  109 15:16  3:29  3:46  110 1:02:57 13.3  2:09  110   42:13 13:38 2:06:20 
  111  262 Shannon Schmitt         Laporte            MN  39   99 12:44  2:54  6:50  111 1:06:47 12.6  2:25  114   47:37 15:22 2:16:22 
  112  177 Andrea Mason            Dayton             MN  26  110 15:32  3:32  5:56  114 1:23:43 10.0  2:00   95   35:15 11:23 2:22:25 
  113   51 Christy Dahlberg        St. Anthony        MN  41  112 18:00  4:06  4:51  113 1:15:56 11.1  3:14  112   47:31 15:20 2:29:29 
  114  296 Traci Tomas             New Brighton       MN  41  113 18:00  4:06  4:49  112 1:15:46 11.1  3:25  113   47:31 15:20 2:29:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   98 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  18    3  8:12  1:52  1:00    1   37:48 22.2  0:54    1   19:24  6:16 1:07:17 
    2  302 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  17    1  6:33  1:30  2:25    2   42:54 19.6  0:56    7   26:19  8:30 1:19:06 
    3   82 Tommy Gander Ostrom     Independence       MN  17    4  8:13  1:52  2:45    4   45:48 18.3  1:05    2   22:41  7:19 1:20:29 
    4  223 William O'Neil          Edina              MN  18    6  9:18  2:07  2:30    5   46:24 18.1  1:22    4   23:13  7:30 1:22:44 
    5  220 Michael O'Neil          Edina              MN  15    5  9:02  2:03  3:00    8   48:47 17.2  1:48    3   22:59  7:25 1:25:33 
    6  234 Jonathan Peterson       Edina              MN  14    7  9:26  2:09  2:45    6   47:55 17.5  1:36    8   26:30  8:33 1:28:09 
    7  127 Patrick Jackson         Edina              MN  14   11 10:27  2:23  3:24    3   44:01 19.1  2:14   10   28:08  9:05 1:28:13 
    8  228 Nicholas Pegelow        Eagan              MN  16   13 10:51  2:28  2:47    7   48:30 17.3  1:03    9   26:45  8:38 1:29:54 
    9  271 Chris Shaw              Park Rapids        MN  17    2  7:08  1:38  2:16   12   54:16 15.5  0:57    6   25:59  8:23 1:30:35 
   10   41 Cole Cirks              Moorhead           MN  14   15 12:37  2:53  2:55    9   50:22 16.7  1:20   11   29:39  9:34 1:36:52 
   11   90 Jordon Goebel           Pierz              MN  16   14 12:21  2:49  4:20   15   56:35 14.8  1:16    5   24:18  7:51 1:38:49 
   12   39 Matt Casey              Maple Grove        MN  16    8  9:48  2:14  3:30   10   50:49 16.5  1:12   14   34:52 11:15 1:40:09 
   13  191 Blake Mitchell          Maple Grove        MN  16    9  9:50  2:15  2:58   11   51:24 16.3  1:02   15   35:18 11:24 1:40:31 
   14  215 J.D. Nutt               Bloomington        MN  19   12 10:50  2:28  2:35   13   56:13 14.9  1:21   13   33:04 10:40 1:44:00 
   15  238 Patrick Peterson        Edina              MN  12   10 10:02  2:17  5:09   16 1:00:45 13.8  2:01   12   31:31 10:10 1:49:25 
   16   43 Reid Cirks              Moorhead           MN  12   16 14:12  3:14  2:48   14   56:23 14.9  1:33   16   38:41 12:29 1:53:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  186 Mimi Mejia              St. Paul           MN  15    3  9:36  2:11  2:24    1   47:52 17.5  1:43    1   25:28  8:13 1:27:02 
    2   34 Emma Byers              Stevens Point      WI  14    1  7:51  1:47  2:23    2   51:20 16.4  0:59    3   30:28  9:50 1:32:58 
    3   75 Hannah Field            Mahtomedi          MN  17    2  9:20  2:08  2:32    3   52:31 16.0  1:05    2   29:57  9:40 1:35:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  219 Charles O'Neil          Edina              MN  24    1  7:39  1:45  1:22    1   44:40 18.8  1:56    1   20:57  6:46 1:16:32 
    2  221 Patrick O'Neil          Edina              MN  21    2  9:02  2:04  2:52    2   53:57 15.6  2:25    2   28:43  9:16 1:36:58 
    3   25 Nicholas Bolton         Nevis              MN  23    3 12:15  2:47  7:07    3   56:20 14.9  1:26    3   31:48 10:16 1:48:54 
    4  101 Kevin Groves            Grand Forks        ND  22    4 12:33  2:51  3:10    4 1:00:16 13.9  1:38    4   35:18 11:24 1:52:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   72 Tiffany Etterman        East Gull Lake     MN  21    3 10:00  2:17  2:09    1   48:02 17.5  2:13    3   28:43  9:16 1:31:05 
    2  122 Abby Hoganson           Detroit Lakes      MN  22    1  9:33  2:11  4:06    3   49:49 16.9  1:59    1   28:18  9:08 1:33:43 
    3  252 Rachel Rosedahl         Moorhead           MN  20    2  9:33  2:11  4:06    2   49:46 16.9  2:02    2   28:18  9:08 1:33:43 
    4  166 Elizabeth Luecke        Shoreview          MN  24    4 10:19  2:21  2:25    4   50:19 16.7  2:12    4   31:48 10:16 1:37:01 
    5  102 Kjera Gustafson         Nevis              MN  21    5 11:24  2:36  5:12    5   57:41 14.6  2:00    5   34:29 11:08 1:50:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Matt Gorman             St. Louis Park     MN  27    4  8:57  2:02  1:25    1   41:33 20.2  1:24    2   20:38  6:40 1:13:55 
    2  242 Nathan Rausch           Unionville         IA  27    5  9:02  2:04  2:53    3   41:51 20.1  1:03    1   20:32  6:38 1:15:20 
    3  165 Caleb Luecke            Shoreview          MN  26    2  8:19  1:54  2:00    2   41:33 20.2  1:24    4   23:50  7:42 1:17:04 
    4   95 Cloid Green             Eden Prairie       MN  26    1  8:11  1:52  1:53    4   42:35 19.7  1:14    3   23:33  7:36 1:17:24 
    5  284 Phillip Strohm          Wayzata            MN  28    7 10:47  2:27  3:37    5   43:32 19.3  1:27    8   26:22  8:31 1:25:43 
    6  199 Jesse Munson            Park Rapids        MN  27    8 11:14  2:34  2:56    6   45:46 18.4  1:07    5   25:07  8:06 1:26:09 
    7   80 Angelo Fruci            Mahtomedi          MN  27    3  8:49  2:01  1:54    7   46:35 18.0  1:14    9   28:26  9:11 1:26:56 
    8  156 Isaiah Lewis            Rochester          MN  26    9 12:24  2:49  3:18    8   48:23 17.4  1:12    6   25:40  8:17 1:30:55 
    9   45 Alex Coles              Apple Valley       MN  26    6 10:43  2:27  2:50    9   50:35 16.6  1:09    7   26:19  8:30 1:31:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   56 Erica Delin             St Paul            MN  26    1  8:06  1:51  1:19    1   39:10 21.4  1:03    1   21:23  6:54 1:10:58 
    2  231 Nikki Perius            Rogers, Mn         MN  29    3  9:04  2:04  2:39    3   45:31 18.5  1:14    2   24:09  7:48 1:22:36 
    3  283 Maiken Strohm           Wayzata            MN  29    7 11:26  2:36  2:41    2   43:58 19.1  1:18    3   24:19  7:51 1:23:40 
    4   58 Amanda Dickinson        Brainerd           MN  27    4 10:04  2:18  1:45    5   45:59 18.3  1:34    7   29:07  9:24 1:28:27 
    5  239 Kasie Plekkenpol        Shakopee           MN  28    2  8:44  2:00  2:38    4   45:53 18.3  1:16    9   31:21 10:07 1:29:51 
    6   86 Rachel Gilbertson       Saginaw            MN  28   10 11:51  2:42  3:25    7   47:00 17.9  1:23    4   28:12  9:06 1:31:49 
    7  197 Emily Munson            Park Rapids        MN  27    6 10:45  2:27  2:11    9   49:10 17.1  1:19    6   28:59  9:21 1:32:22 
    8  207 Sarah Nelson            Fargo              ND  27    8 11:31  2:38  3:20    6   46:55 17.9  2:46    8   30:50  9:57 1:35:20 
    9   91 Jenna Gorman            St. Louis Park     MN  25   11 12:23  2:49  2:52   11   52:32 16.0  1:56    5   28:17  9:08 1:37:59 
   10  159 Kalie Lindgren          Hopkins            MN  26    9 11:37  2:39  4:33    8   48:43 17.2  2:40   10   33:13 10:43 1:40:44 
   11  267 Rebecca Scraper         Park Rapids        MN  28    5 10:19  2:21  2:32   10   51:41 16.3  1:25   12   37:01 11:57 1:42:57 
   12  177 Andrea Mason            Dayton             MN  26   12 15:32  3:32  5:56   12 1:23:43 10.0  2:00   11   35:15 11:23 2:22:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Kevin George            Park Rapids        MN  31    2  7:33  1:43  1:21    1   34:39 24.2  1:11    1   19:30  6:18 1:04:12 
    2  190 Travis Miller           Nisswa             MN  32    4  8:18  1:54  1:21    2   36:40 22.9  0:57    2   19:33  6:19 1:06:46 
    3   11 Matthew Backmann        Park Rapids        MN  34    1  7:27  1:42  1:20    3   37:47 22.2  1:00    4   20:48  6:43 1:08:19 
    4  250 Ryan Rogers             Bemidji            MN  32    3  7:49  1:47  1:21    4   38:56 21.6  1:04    3   20:37  6:39 1:09:45 
    5  230 Chad Perius             Rogers             MN  31   10  9:01  2:03  2:00    5   41:32 20.2  1:40    5   22:40  7:19 1:16:51 
    6  144 Jeffrey Lammers         Moorhead           MN  33    9  8:58  2:03  2:19    6   41:54 20.0  1:42    7   24:25  7:53 1:19:17 
    7  297 Alan Torkelson          Shakopee           MN  32   11 10:34  2:25  3:18    9   43:58 19.1  0:59    6   23:13  7:30 1:22:01 
    8  281 Phill Stokkeland        Minneapolis        MN  30    5  8:20  1:54  2:33   10   44:26 18.9  2:08    8   24:53  8:02 1:22:18 
    9  254 Chris Sailer            St. Michael        MN  33    8  8:53  2:02  3:13   11   45:45 18.4  1:51   11   25:38  8:17 1:25:18 
   10   55 Ryan De Groot           Sioux Center       MN  32    7  8:52  2:01  2:24   13   47:55 17.5  1:30    9   25:00  8:04 1:25:39 
   11  264 Pat Schneeman           Saint Paul         MN  30   12 12:04  2:45  4:10    7   42:38 19.7  2:44   10   25:26  8:13 1:27:00 
   12  108 Joseph Hafner           Rochester          MN  31   13 12:34  2:52  3:42    8   43:33 19.3  1:57   12   27:25  8:51 1:29:09 
   13  169 Todd Luecke             Chanhassen         MN  31    6  8:31  1:56  2:06   12   46:18 18.1  1:46   14   30:42  9:54 1:29:21 
   14  130 Bjorn Johnson           Saint Paul         MN  32   14 13:50  3:09  3:52   14   54:11 15.5  2:16   15   34:46 11:13 1:48:53 
   15  224 Ian Olson               Dayton             MN  31   15 19:12  4:22  6:44   15   57:34 14.6  3:09   13   29:51  9:38 1:56:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   38 Sara Carlson            Pillager           MN  34    2  8:25  1:55  1:18    1   38:35 21.8  1:04    2   22:05  7:08 1:11:24 
    2  213 Emily Noble             Edina              MN  32    9 10:10  2:19  2:15    3   43:55 19.1  2:00    1   21:02  6:48 1:19:20 
    3  255 Mariel Saline           Duluth             MN  32    4  8:49  2:01  1:38    2   40:19 20.8  1:25   10   27:18  8:49 1:19:28 
    4  288 Angela Tangen           Fargo              ND  33    3  8:46  2:00  1:20    7   44:33 18.9  1:10    7   24:58  8:03 1:20:45 
    5  194 Marie Moeckel           Moorhead           MN  31    6  9:34  2:11  1:57    4   44:13 19.0  1:26    4   23:55  7:43 1:21:04 
    6  153 Lindsey Leker           Moorhead           MN  30   11 10:21  2:21  2:37    5   44:17 19.0  0:58    3   23:45  7:40 1:21:56 
    7  195 Dawn Moen               Sartell            MN  33    1  8:19  1:54  1:37    6   44:21 18.9  1:52    9   26:50  8:40 1:22:56 
    8  118 Megan Henkemeyer        Rice               MN  30    8 10:07  2:18  2:51    9   45:57 18.3  1:20    6   24:43  7:59 1:24:55 
    9  148 Camilla Larson          Little Falls       MN  34   14 11:13  2:33  2:45   13   46:37 18.0  1:09    5   24:28  7:54 1:26:09 
   10  168 Tammy Luecke            Maple Grove        MN  32    5  9:28  2:10  2:48   12   46:36 18.0  2:06    8   25:37  8:16 1:26:35 
   11  138 Shelly Kircher          Little Falls       MN  34   17 11:48  2:41  2:43    8   45:21 18.5  2:28   12   27:56  9:01 1:30:14 
   12   73 Christy Feist           Waconia            MN  34   10 10:16  2:20  3:33   15   49:07 17.1  2:07   11   27:35  8:54 1:32:36 
   13  116 Kyla Hastings           Dilworth           MN  31    7  9:52  2:15  2:14   16   49:45 16.9  2:03   14   29:11  9:25 1:33:03 
   14   54 Nikki Davis             Park Rapids        MN  32   15 11:14  2:34  2:13   10   46:00 18.3  1:50   16   32:20 10:26 1:33:34 
   15  246 Kaia Ringwald           Rice               MN  33   13 11:12  2:33  3:31   14   49:01 17.1  1:53   13   28:04  9:04 1:33:40 
   16  187 Alyssa Metcalf          Minnetonka         MN  32   18 12:09  2:46  3:19   11   46:25 18.1  1:52   18   34:24 11:06 1:38:07 
   17  183 Michelle McNerney       Minneapolis        MN  33   19 12:19  2:48  2:54   18   53:18 15.8  1:19   15   31:49 10:16 1:41:38 
   18  140 Krista Koshiol          Brainerd           MN  33   20 14:40  3:20  3:41   17   52:23 16.0  3:03   17   33:14 10:43 1:46:58 
   19  314 Leigh Zumbrunnen        Rochester          MN  34   16 11:45  2:41  3:40   19 1:00:04 14.0  1:29   19   34:43 11:12 1:51:38 
   20  280 Christine Steffen       Minneapolis        MN  33   12 10:24  2:22  4:01   20 1:01:33 13.6  1:50   20   45:44 14:45 2:03:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  35    1  6:17  1:26  1:04    1   32:53 25.5  0:49    1   17:05  5:31   58:05 
    2  155 David Lewis             Nevis              MN  38    4  7:22  1:41  1:18    4   34:58 24.0  1:00    2   18:08  5:51 1:02:44 
    3  256 Ryan Saline             Duluth             MN  38    6  7:29  1:43  1:30    2   34:37 24.3  0:53    6   20:32  6:38 1:04:59 
    4  178 Chad May                Albertville        MN  36    8  7:40  1:45  1:37    6   36:35 23.0  1:10    3   19:51  6:24 1:06:52 
    5  103 Bryce Gytri             Shakopee           MN  35    3  7:13  1:39  1:12    9   38:16 22.0  1:18    5   20:05  6:29 1:08:01 
    6  179 Dan McKeon              Bemidji            MN  35    2  7:10  1:38  1:23    7   36:46 22.8  1:07   10   21:46  7:02 1:08:10 
    7   60 Ben Doom                St Cloud           MN  36   13  8:35  1:57  2:24    3   34:52 24.1  1:05    9   21:35  6:58 1:08:29 
    8   32 Blake Butler            Waconia            MN  37    5  7:28  1:42  1:33   11   39:45 21.1  0:59    8   20:42  6:41 1:10:25 
    9  128 John Jechorek           Cumberland         WI  36   12  8:04  1:50  2:00   10   39:19 21.4  1:44    4   19:52  6:25 1:10:56 
   10  227 Sean Pease              St. Louis Park     MN  37   18  9:26  2:09  1:53    5   35:27 23.7  1:18   13   23:42  7:39 1:11:44 
   11   81 Brett Furber            Minneapolis        MN  35   10  7:49  1:47  1:56   13   40:44 20.6  1:34   14   24:27  7:54 1:16:29 
   12   88 Chris Godwin            Nevis              MN  37   15  8:59  2:03  1:48    8   37:29 22.4  1:53   18   26:21  8:30 1:16:29 
   13   63 Josh Duda               Pillager           MN  35    7  7:37  1:44  1:17   12   40:32 20.7  1:17   19   26:28  8:33 1:17:09 
   14    6 David Anderson          Dilworth           MN  36   23 11:50  2:42  2:33   16   42:33 19.7  1:00    7   20:38  6:40 1:18:31 
   15   26 Steve Bona              Shoreview          MN  36   16  9:24  2:08  2:59   17   42:33 19.7  1:52   11   21:52  7:04 1:18:38 
   16  174 Chris Martin            Moorhead           MN  37   17  9:24  2:09  2:53   15   42:25 19.8  1:05   12   23:18  7:31 1:19:03 
   17  313 Eric Young              Palmetto           GA  39   14  8:48  2:00  2:11   14   41:44 20.1  1:34   22   27:09  8:46 1:21:24 
   18  305 Scott Wallace           Lino Lakes         MN  35    9  7:41  1:45  3:32   20   45:51 18.3  2:03   15   25:32  8:15 1:24:37 
   19  180 Anthony McNeil          Rosemount          MN  38   19 10:41  2:26  3:20   18   43:57 19.1  1:44   17   26:10  8:27 1:25:50 
   20  117 Luke Helm               Fargo              ND  36   11  7:50  1:47  3:32   19   45:39 18.4  2:07   23   27:27  8:52 1:26:34 
   21  182 Jason McNerney          Minneapolis        MN  35   20 10:54  2:29  2:50   25   50:17 16.7  1:40   24   29:06  9:24 1:34:46 
   22  123 Justin Isaacson         Nevis              MN  35   25 13:55  3:10  3:15   26   50:53 16.5  1:42   16   25:54  8:22 1:35:37 
   23    7 Greg Anderson           Little Falls       MN  39   21 11:26  2:36  2:46   24   48:45 17.2  1:37   26   32:49 10:35 1:37:20 
   24  269 Chad Sevre              Big Lake           MN  37   24 13:27  3:04  3:03   21   47:12 17.8  3:13   25   30:36  9:53 1:37:29 
   25  251 Aaron Romaine           Fargo              ND  38   27 19:21  4:24  2:45   23   48:11 17.4  1:56   21   26:41  8:37 1:38:52 
   26   89 Jeremy Goebel           Pierz              MN  39   22 11:44  2:40  3:24   27   58:25 14.4  1:21   20   26:29  8:33 1:41:21 
   27   20 Brian Blair             Bloomington        MN  38   26 15:28  3:31  2:54   22   48:08 17.5  1:23   27   34:01 10:59 1:41:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  188 Amy Miller              Fargo              ND  36    4  9:27  2:09  1:40    2   42:14 19.9  1:10    1   21:55  7:05 1:16:24 
    2  176 Nerissa Marzolf         Independence       MN  37    3  8:52  2:01  1:27    1   41:44 20.1  1:23    3   23:55  7:43 1:17:19 
    3  301 Colleen Vanderkolk      Oconomowoc         WI  39    1  7:26  1:42  1:53    7   45:33 18.4  1:28    2   23:17  7:31 1:19:35 
    4  163 J Lorentz               Rochester          MN  35    2  8:10  1:52  1:51    9   47:09 17.8  1:20    4   24:40  7:58 1:23:08 
    5  293 Cheryl Thompson         St. Francis        MN  36    5  9:31  2:10  1:49    4   43:36 19.3  1:43    9   28:06  9:04 1:24:44 
    6  243 Brenda Reems            Bismarck           ND  35   15 11:17  2:34  2:02    5   43:44 19.2  1:30    8   26:49  8:39 1:25:20 
    7  198 Jenifer Munson          Annandale          MN  39   12 10:41  2:26  1:55    8   46:27 18.1  1:28    5   24:52  8:02 1:25:20 
    8   65 Jackie Edwards          Hector             MN  36   11 10:30  2:24  2:37    3   43:28 19.3  1:38   17   30:26  9:49 1:28:37 
    9  276 Tanya Skager            Bismarck           ND  37   10 10:19  2:21  3:04    6   45:22 18.5  1:41   11   28:30  9:12 1:28:53 
   10  170 Kristen Lund            Park Rapids        MN  37    7 10:01  2:17  2:13   10   47:45 17.6  1:35   14   29:15  9:26 1:30:47 
   11    5 Sarah Allen             Detroit Lakes      MN  36    8 10:03  2:17  2:22   11   47:50 17.6  1:10   16   29:33  9:32 1:30:57 
   12  142 Shannon Kronlund        East Grand Forks   MN  36   13 10:43  2:27  3:12   15   50:22 16.7  1:36    6   26:17  8:29 1:32:08 
   13  147 Nicole Langerud         East Grand Forks   MN  39   16 11:35  2:38  2:59   12   48:31 17.3  1:56   12   28:37  9:14 1:33:36 
   14   83 Heidi Garrett           East Grand Forks   MN  35   19 12:42  2:53  2:42   14   49:06 17.1  1:21   15   29:28  9:31 1:35:16 
   15  295 Amy Tibbetts            Baxter             MN  38    9 10:18  2:21  2:11   13   48:44 17.2  2:06   20   35:02 11:18 1:38:18 
   16   50 Gina Czech              Little Falls       MN  36   17 12:08  2:46  5:05   16   51:21 16.4  3:42    7   26:46  8:38 1:39:01 
   17  143 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  37    6  9:59  2:16  2:23   21   56:44 14.8  1:49   10   28:12  9:06 1:39:05 
   18  157 Nancy Lewis             Nevis              MN  38   18 12:29  2:51  1:46   17   52:13 16.1  1:19   19   32:14 10:24 1:39:59 
   19  279 Sarah Speer             Brainerd           MN  37   14 10:53  2:29  2:41   18   53:31 15.7  1:36   18   31:38 10:13 1:40:18 
   20  181 Deborah McNeil          Rosemount          MN  37   22 14:25  3:17  2:32   20   56:26 14.9  2:02   13   29:05  9:23 1:44:27 
   21   10 Brandi Backmann         Park Rapids        MN  36   21 13:07  2:59  2:20   19   54:16 15.5  2:10   21   37:42 12:10 1:49:33 
   22  262 Shannon Schmitt         Laporte            MN  39   20 12:44  2:54  6:50   22 1:06:47 12.6  2:25   22   47:37 15:22 2:16:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   31 David Breznay           Fargo              ND  42    9  8:44  1:59  1:47    1   37:51 22.2  1:15    1   19:58  6:27 1:09:33 
    2   17 David Bjorklund         Park Rapids        MN  44    1  7:22  1:41  1:20    4   38:49 21.6  1:05    2   21:29  6:56 1:10:04 
    3   42 Dana Cirks              Moorhead           MN  40    5  7:47  1:47  1:28    3   38:48 21.6  1:18    3   22:09  7:09 1:11:27 
    4   13 William Barth           Saint Paul         MN  42    6  7:54  1:48  1:22    5   38:56 21.6  1:09    4   22:11  7:10 1:11:30 
    5  185 Matt Mejia              St. Paul           MN  44    2  7:40  1:45  2:26    2   38:11 22.0  1:42    8   24:03  7:46 1:13:59 
    6  193 John Mitchell           Maple Grove        MN  44    7  8:23  1:55  1:20    7   40:09 20.9  1:22    7   23:52  7:42 1:15:04 
    7  175 Michael Marzolf         Independence       MN  42    4  7:46  1:46  2:29    6   40:07 20.9  2:08    9   24:17  7:50 1:16:44 
    8  266 Mitchel Schwindt        Bemidji            MN  41   12  9:20  2:08  1:46    8   40:34 20.7  1:16   10   24:24  7:52 1:17:18 
    9   37 Eric Carlson            Buffalo            MN  41   10  9:14  2:06  2:52    9   40:47 20.6  1:59    5   22:37  7:18 1:17:28 
   10    9 Nathan Augustine        Brainerd           MN  41   11  9:18  2:07  1:46   12   42:58 19.6  0:59    6   23:45  7:40 1:18:45 
   11   79 Kent Fritze             Park Rapids        MN  44    3  7:44  1:46  2:05   11   41:47 20.1  1:47   13   26:12  8:28 1:19:33 
   12  206 Matthew Nelson          Edina              MN  42    8  8:39  1:58  2:23   10   41:22 20.3  1:42   12   25:30  8:14 1:19:33 
   13  304 Jody Voigt              St. Cloud          MN  42   14 11:10  2:33  3:35   13   43:02 19.5  1:04   14   26:36  8:35 1:25:25 
   14  211 Olaf Netteberg          Nevis              MN  42   18 12:06  2:45  2:29   14   44:49 18.7  2:11   16   30:52  9:58 1:32:26 
   15  244 Aaron Reinholz          Fargo              ND  43   16 11:50  2:42  4:22   15   49:17 17.0  2:01   15   28:01  9:02 1:35:29 
   16   74 George Felix            Danbury            MN  40   19 15:05  3:26  3:26   17   51:04 16.4  2:20   11   25:08  8:07 1:37:00 
   17    4 Mike Allen              Anoka              MN  41   13 10:56  2:30  4:38   16   49:33 17.0  2:14   17   31:56 10:18 1:39:15 
   18  259 Daniel Schatzlein       Savage             MN  43   17 11:53  2:42  4:19   19   52:49 15.9  2:04   18   35:18 11:23 1:46:21 
   19   66 Brad Emery              Foley              MN  40   15 11:45  2:41  3:56   18   51:40 16.3  2:14   19   43:51 14:09 1:53:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  192 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  43    1  7:10  1:38  1:15    1   40:21 20.8  0:50    1   21:16  6:52 1:10:50 
    2  249 Gretchen Rockstad       Ada                MN  43    7  9:20  2:08  2:26    7   45:20 18.5  0:53    3   24:49  8:01 1:22:47 
    3   67 Jill Emery              Foley              MN  41    5  9:16  2:07  2:34    2   42:59 19.5  1:19    6   26:47  8:39 1:22:53 
    4   52 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  42    6  9:18  2:07  2:04    3   43:42 19.2  1:19    8   28:01  9:02 1:24:21 
    5  306 Angie Walther           Park Rapids        MN  44    8  9:33  2:11  2:06    6   45:15 18.6  1:24    5   26:12  8:27 1:24:27 
    6   30 Brenda Brewster         Burnsville         MN  40    9 10:50  2:28  2:37   11   48:19 17.4  1:38    2   21:58  7:05 1:25:21 
    7  275 Jayme Simon             Mound              MN  41    2  8:39  1:58  1:26    5   45:12 18.6  1:21   12   30:02  9:41 1:26:38 
    8  312 Debra Yliniemi          Little Falls       MN  41   13 11:37  2:39  2:33    8   46:14 18.2  2:06    7   27:29  8:52 1:29:57 
    9  189 Sheila Miller           Baxter             MN  42    4  9:13  2:06  2:50    9   46:51 17.9  2:18   13   30:02  9:42 1:31:13 
   10   99 Denae Grove             East Grand Forks   MN  40   12 11:20  2:35  2:34   10   48:07 17.5  2:46   10   28:51  9:19 1:33:36 
   11   69 Aimee Engebretson       St Paul            MN  40   18 13:33  3:05  3:06   14   51:39 16.3  1:09    4   25:06  8:06 1:34:31 
   12  245 Teresa Reinholz         Fargo              ND  43   19 14:19  3:16  2:08    4   44:55 18.7  1:54   14   31:26 10:09 1:34:40 
   13   16 Theresa Beseman         Swanville          MN  42   15 12:07  2:46  3:15   13   50:48 16.5  1:17    9   28:34  9:13 1:35:58 
   14   49 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  41   16 12:10  2:46  5:22   16   53:29 15.7  1:43   11   29:47  9:37 1:42:29 
   15  214 Koko Nowacki            East Grand Forks   MN  41   17 12:32  2:51  2:35   12   49:43 16.9  2:01   17   36:59 11:56 1:43:48 
   16  257 Melinda Sanders         St. Cloud          MN  43   14 12:06  2:45  5:18   15   53:07 15.8  1:21   15   32:24 10:27 1:44:14 
   17  216 Kathy O'Brien           Rice               MN  43   11 11:12  2:33  3:48   17   55:00 15.3  1:25   16   35:26 11:26 1:46:49 
   18   76 Sarah Filippi           Little Falls       MN  40    3  8:56  2:02  3:20   18 1:00:07 14.0  1:42   19   38:29 12:25 1:52:32 
   19  125 Maria Jackson           White Bear Lake    MN  43   10 11:06  2:32  4:14   19 1:00:48 13.8  2:25   18   38:12 12:20 1:56:43 
   20  270 Peggy Sevre             Big Lake           MN  42   20 15:16  3:29  3:46   20 1:02:57 13.3  2:09   20   42:13 13:38 2:06:20 
   21   51 Christy Dahlberg        St. Anthony        MN  41   21 18:00  4:06  4:51   22 1:15:56 11.1  3:14   21   47:31 15:20 2:29:29 
   22  296 Traci Tomas             New Brighton       MN  41   22 18:00  4:06  4:49   21 1:15:46 11.1  3:25   22   47:31 15:20 2:29:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  287 Tim Sykes               Fertile            MN  46    1  7:03  1:36  1:06    1   37:58 22.1  0:57    2   22:21  7:13 1:09:24 
    2  303 Tim Vicchiollo          Chanhassen         MN  47    7  9:42  2:13  3:32    5   40:20 20.8  1:55    1   19:33  6:19 1:14:59 
    3  226 David Pace              East Grand Forks   MN  48    3  8:02  1:50  2:06    2   39:39 21.2  1:25    5   25:21  8:11 1:16:31 
    4  272 Jim Sheehan             St. Paul           MN  46    5  8:46  2:00  1:56    4   40:06 20.9  1:44    3   24:32  7:55 1:17:03 
    5  152 Dave Leker              Moorhead           MN  46    2  7:46  1:46  2:01    7   42:23 19.8  0:58    6   25:24  8:12 1:18:29 
    6  124 James Jackson           Edina              MN  47   12 12:27  2:50  2:46    3   39:43 21.1  1:37    4   24:37  7:57 1:21:08 
    7   40 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  49   10 10:49  2:28  2:46    6   40:26 20.8  2:40    9   27:33  8:54 1:24:13 
    8   97 John Griffith           Maple Grove        MN  47    8 10:12  2:20  2:53    8   43:17 19.4  1:55    7   27:04  8:44 1:25:18 
    9  115 Tim Harms               Fargo              ND  48    6  9:20  2:08  2:57    9   43:59 19.1  2:17    8   27:11  8:46 1:25:42 
   10  154 Christoph Leser         Chanhassen         MN  49    4  8:29  1:56  3:59   14   51:59 16.2  1:43   10   29:11  9:25 1:35:18 
   11  114 Keith Hargis            Clear Lake         MN  48   13 13:07  2:59  3:21   10   47:31 17.7  2:12   11   32:10 10:23 1:38:19 
   12   70 Peder Engebretson       St Anthony         MN  48    9 10:33  2:24  3:58   13   50:08 16.8  2:03   13   34:46 11:13 1:41:26 
   13  100 Joseph Groves           Pierz              MN  46   11 12:16  2:48  2:54   11   47:38 17.6  1:22   14   39:43 12:49 1:43:51 
   14  258 Wayne Sanders           St Cloud           MN  45   14 21:36  4:55  5:00   12   49:36 16.9  2:31   12   32:34 10:31 1:51:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    3 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  47    1  6:42  1:32  1:12    1   37:53 22.2  1:00    1   21:21  6:54 1:08:06 
    2  121 Lisa Hines              Waite Park         MN  49    3  8:34  1:57  1:25    3   41:49 20.1  1:05    2   22:30  7:16 1:15:21 
    3  225 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  45    6  9:21  2:08  1:54    2   41:26 20.3  1:11    3   24:13  7:49 1:18:04 
    4  273 Mary Sheehan            St. Paul           MN  46    2  7:57  1:49  1:45    4   42:04 20.0  1:49    4   25:08  8:07 1:18:41 
    5   71 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  47    5  9:21  2:08  2:17    5   43:47 19.2  1:43    6   26:13  8:28 1:23:18 
    6  260 Linda Schievelbein      Maple Grove        MN  48    4  8:52  2:01  2:07    6   45:14 18.6  2:00    5   26:07  8:26 1:24:18 
    7  210 Kay Netteberg           Nevis              MN  46    9 10:03  2:17  3:11    8   48:35 17.3  2:15    9   33:15 10:44 1:37:17 
    8   96 Amy Griffith            Maple Grove        MN  47   13 12:18  2:48  3:15    7   48:10 17.4  1:40   10   33:50 10:55 1:39:11 
    9   28 Carol Bradow            Pine River         MN  49   11 11:34  2:38  2:18    9   51:26 16.3  3:19    7   31:27 10:09 1:40:02 
   10  229 Teri Pegelow            Eagan              MN  48   10 11:08  2:32  3:03   12   53:41 15.6  1:36   11   36:56 11:55 1:46:22 
   11   68 Sandy Emmons            Alexandria         MN  49    7  9:35  2:11  2:36   10   52:47 15.9  2:44   13   38:44 12:30 1:46:25 
   12  235 Katie Peterson          Edina              MN  45    8  9:52  2:15  3:19   13   54:37 15.4  1:42   12   37:56 12:15 1:47:24 
   13  277 Diane Smith             Brooklyn Center    MN  49   12 11:49  2:42  6:10   14   56:06 15.0  1:49    8   31:56 10:19 1:47:49 
   14  126 Mary Jackson            Roseville          MN  48   15 16:10  3:41  4:40   11   53:08 15.8  2:38   15   41:35 13:25 1:58:09 
   15  289 Tracy Taubert           St Paul            MN  47   14 13:26  3:04  3:45   15 1:01:51 13.6  1:47   14   39:03 12:36 1:59:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  233 Craig Peterson          Minneapolis        MN  50    2  7:09  1:38  1:09    1   37:08 22.6  1:06    1   20:44  6:42 1:07:14 
    2  202 Michael Murray          Sartell            MN  53    3  8:08  1:51  1:20    2   37:20 22.5  1:24    3   22:51  7:23 1:11:01 
    3  119 Dennis Hetland          Fargo              ND  50    6  9:00  2:03  1:46    5   39:28 21.3  1:18    2   21:19  6:53 1:12:50 
    4  298 Gregg Trautwein         Fargo              MN  54    5  8:47  2:00  1:16    3   37:25 22.4  1:29    6   26:03  8:24 1:14:58 
    5   46 Thomas Coles            Apple Valley       MN  51    4  8:24  1:55  2:24    6   39:44 21.1  1:43    5   23:53  7:43 1:16:06 
    6   21 Kurt Bollman            Fargo              ND  50    8 10:30  2:24  1:49    4   38:21 21.9  1:46    4   23:50  7:42 1:16:14 
    7  129 Scott Jensen            Grand Forks        ND  51    1  6:55  1:35  1:46    7   39:52 21.1  1:33    7   29:27  9:30 1:19:30 
    8   23 Bruce Bolton            Nevis              MN  50   10 12:26  2:50  5:24    8   47:48 17.6  1:43    8   29:33  9:32 1:36:52 
    9  307 Tom Wentz               Burnsville         MN  54    7 10:14  2:20  2:50    9   49:18 17.0  2:14   10   34:17 11:04 1:38:51 
   10  217 Kevin O'Brien           Rice               MN  52    9 12:12  2:47  5:12   11   51:34 16.3  1:41    9   29:38  9:34 1:40:15 
   11   59 Mark Doerner            Bismarck           ND  52   11 15:18  3:29  5:15   10   50:39 16.6  2:24   11   41:16 13:19 1:54:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  105 Jan Gytri               Northfield         MN  53    5  9:39  2:12  1:29    1   40:38 20.7  1:36    2   27:21  8:50 1:20:42 
    2  201 Judy Murray             Sartell            MN  53    2  9:13  2:06  2:18    2   41:50 20.1  2:04    1   25:24  8:12 1:20:47 
    3  240 Lisa Polachek           St. Paul           MN  54    1  8:01  1:50  1:48    5   46:02 18.2  1:37    4   28:29  9:12 1:25:54 
    4  222 Patty O'Neil            Edina              MN  54    6  9:51  2:15  2:41    7   47:27 17.7  1:55    3   28:28  9:11 1:30:20 
    5   87 Amy Giles               Excelsior          MN  54    7 11:55  2:43  2:49    6   46:58 17.9  1:55    5   28:41  9:16 1:32:17 
    6   33 Cindy Byers             Stevens Point      WI  50    4  9:26  2:09  2:26    8   48:21 17.4  2:40    7   30:15  9:46 1:33:07 
    7  236 Lisa Peterson           Minneapolis        MN  50    8 12:52  2:56  2:27    4   45:15 18.6  2:38    8   31:31 10:10 1:34:42 
    8   57 Jacki Devine            Little Falls       MN  50    3  9:17  2:07  2:59    3   43:15 19.4  2:36   10   41:57 13:32 1:40:01 
    9  160 Rochelle Lindow         New Hope           MN  50    9 13:07  2:59  3:03   10   49:04 17.1  2:20    9   37:41 12:10 1:45:13 
   10  171 Shelly Mahowald         Nevis              MN  50   10 23:36  5:22  2:05    9   48:25 17.3  2:31    6   28:44  9:17 1:45:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  282 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  56    6  8:28  1:56  1:27    1   36:10 23.2  1:10    2   22:29  7:16 1:09:42 
    2  241 Roger Rask              Duluth             MN  56    3  7:58  1:49  1:54    3   38:06 22.0  1:26    1   22:25  7:14 1:11:47 
    3  106 Kurt Gytri              Northfield         MN  56    2  7:53  1:48  1:44    5   38:52 21.6  1:23    3   23:56  7:43 1:13:45 
    4  203 Dennis Nelson           Fargo              ND  57    9  9:36  2:11  1:33    2   36:17 23.2  1:42    6   25:15  8:09 1:14:21 
    5    8 Hans Anderson           Proctor            MN  58    5  8:26  1:55  2:14    4   38:46 21.7  1:20    4   24:22  7:52 1:15:06 
    6  146 Doug Landers            Fargo              ND  57    4  8:15  1:53  3:12    6   39:01 21.5  2:13    8   25:59  8:23 1:18:39 
    7   94 Arnie Gough             Hinsdale           IL  56    1  7:29  1:42  3:40    7   39:34 21.2  1:44   10   30:32  9:51 1:22:57 
    8  120 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  59    7  8:35  1:57  2:52    8   43:43 19.2  2:02    9   28:12  9:06 1:25:22 
    9   29 Brad Brewster           Burnsville         MN  55   10 10:02  2:17  2:17   10   47:00 17.9  2:01    7   25:37  8:16 1:26:56 
   10   35 Timothy Byers           Stevens Point      WI  58   12 13:48  3:09  4:32   11   47:20 17.7  2:12    5   24:45  7:59 1:32:36 
   11  263 Christopher Schneeman   Mendota Heights    MN  56    8  9:09  2:05  3:34   12   47:25 17.7  1:23   12   32:33 10:30 1:34:02 
   12  196 David Motta             Fargo              ND  57   11 11:31  2:38  3:24    9   46:24 18.1  2:37   11   32:01 10:20 1:35:55 
   13   93 Robert Gorman           Eagan              MN  55   13 18:26  4:12  4:52   13   50:25 16.7  2:09   13   34:37 11:10 1:50:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  110 Jan Handlos             Baxter             MN  58    1  9:04  2:04  2:09    1   40:13 20.9  1:21    2   27:19  8:49 1:20:04 
    2   64 Paula Duthoy            St. Paul           MN  56    2 10:31  2:24  3:00    2   46:08 18.2  1:20    3   28:07  9:05 1:29:04 
    3  150 Barbara Laughlin        Plymouth           MN  57    3 11:23  2:36  3:07    4   50:58 16.5  2:05    1   25:47  8:19 1:33:18 
    4   53 Joanne Dake             Excelsior          MN  56    4 11:54  2:43  6:31    3   49:08 17.1  2:41    5   36:41 11:50 1:46:53 
    5  204 Kaye Nelson             Fargo              ND  58    5 14:52  3:23  4:55    5   57:30 14.6  2:31    4   35:05 11:19 1:54:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  137 Neil King               Nevis              MN  62    1  7:37  1:44  1:19    1   36:54 22.8  1:06    1   21:54  7:04 1:08:47 
    2  109 Mark Hagen              Fargo              ND  60    2  9:01  2:03  2:14    3   42:29 19.8  1:29    2   25:49  8:20 1:21:00 
    3  111 Rick Hans               Brainerd           MN  64    3  9:51  2:15  2:19    2   42:00 20.0  1:54    3   26:50  8:40 1:22:51 
    4  133 Danny Kagol             Minnetonka         MN  64    6 13:06  2:59  3:41    4   42:30 19.8  2:34    4   27:00  8:43 1:28:49 
    5  104 Donald J. Gytri         Park Rapids        MN  60    5 11:46  2:41  3:05    5   46:43 18.0  2:36    6   30:30  9:51 1:34:38 
    6  278 John Smith              Nevis              MN  61    4 10:27  2:23  4:17    6   51:00 16.5  1:51    5   28:37  9:14 1:36:11 
    7  132 Randy Johnson           Mohall             ND  62    7 20:25  4:39  4:12    7   51:45 16.2  1:42    7   35:15 11:23 1:53:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  141 Robert Kranz            Kapaa              HI  65    1 11:48  2:41  3:00    1   46:20 18.1  2:27    1   29:13  9:26 1:32:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  205 Lynn Nelson             Edina              MN  71    1 11:45  2:41  3:15    1   42:52 19.6  2:05    1   25:29  8:13 1:25:23 
    2   24 Edward Bolton           Nevis              MN  74    2 15:30  3:32  6:07    2   59:49 14.0  1:32    2   32:10 10:23 1:55:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        366
Total Number of Team Finishers:           45
Total Number of Individual Finishers:    252
Number of Male   Finishers:              138
Number of Female Finishers:              114
Did not Finish Race or Did Not Start:     66