Willmar, MN
10/11/2020











                               RED BEARD RUN
                                Willmar, MN
                             October 11, 2020
                                    7K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Mick Quinn               46 M   Willmar            MN   26:28 
    2 Chris Strand             32 M   Willmar            MN   26:35 
    3 Jordan Smith             30 M   Willmar            MN   27:23 

Excluding top 0 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Gabriella Auspos         29 F   Kerkhoven          MN   29:29 
    2 Chelsea Lundberg         31 F   Holloway           MN   30:21 
    3 Laura Frisvold           33 F   Willmar            MN   31:33 

Excluding top 0 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - UNDER (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Sam Schindele             9 M   Willmar            MN   42:44 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - UNDER (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 14 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Kaiden Ruis              13 M   Willmar            MN   31:17 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 14 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Isaac Eichhorst          16 M   Willmar            MN   29:23 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Jackson Gregory          25 M   Belgrade           MN   29:45 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Gabriella Auspos         29 F   Kerkhoven          MN   29:29 
    2 Kaylee Voorhees          28 F   Benson             MN   33:20 
    3 Hannah Smith             28 F   Willmar            MN   39:53 
    4 Nicole Neisen            26 F   Bird Island        MN   41:55 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Chris Strand             32 M   Willmar            MN   26:35 
    2 Jordan Smith             30 M   Willmar            MN   27:23 
    3 Darin Ditterich          34 M   Olivia             MN   35:38 
    4 Thomas Boike             31 M   Willmar            MN   37:39 
    5 Jose Fernando Gomez      30 M                           38:46 
    6 Lane Kleist              34 M   Willmar            MN   51:21 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Chelsea Lundberg         31 F   Holloway           MN   30:21 
    2 Laura Frisvold           33 F   Willmar            MN   31:33 
    3 Alisha Kruggel           34 F   Hutchinson         MN   34:34 
    4 Nalleli Contreras        33 F   Kerkhoven          MN   35:51 
    5 Katie Sordahl            34 F   Willmar            MN   37:45 
    6 Elizabeth Alsleben       33 F   Olivia             MN   40:39 
    7 Elizabeth Buckentin      33 F   Hutchinson         MN   40:53 
    8 Amanda Cook              31 F   Pennock            MN   44:51 
    9 Molly Kubesh             34 F   Olivia             MN   46:14 
   10 Melissa Rothwell         32 F   Willmar            MN   48:06 
   11 Victoria Lucht           30 F   Willmar            MN   51:57 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Jeffrey Schultz          39 M   Willmar            MN   27:29 
    2 Nic Gramstad             36 M   Spicer             MN   27:36 
    3 Ryan Grotham             35 M   Willmar            MN   39:00 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Lindsey Taatjes          37 F   Raymond            MN   32:23 
    2 Amber Kragh              36 F   Willmar            MN   33:53 
    3 Jodi Thielen             37 F   Willmar            MN   37:37 
    4 Leanna Larson            36 F   Benson             MN   38:51 
    5 Jennifer Pokornowski     37 F   Glencoe            MN   40:52 
    6 Susan Pelzer             39 F   Paynesville        MN   43:14 
    7 Stacey Ahrens            35 F   Little Falls       MN   47:23 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Jason Halvorson          40 M   Redwood Falls      MN   30:33 
    2 Jason Collins            40 M   Willmar            MN   31:29 
    3 Steve Otto               43 M   Kerkhoven          MN   33:55 
    4 Joe Thielen              40 M   Redwood Falls      MN   36:03 
    5 Andrew Benson            44 M   Belgrade           MN   40:39 
    6 Terry Driver             44 M   Litchfield         MN   41:25 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Janell Bullard           44 F   Paynesville        MN   39:03 
    2 Trisha Kruse             44 F   Cosmos             MN   40:51 
    3 Angie Blasy              41 F   Renville           MN   41:03 
    4 Lisa Slagter             43 F   Blomkest           MN   41:21 
    5 Tia Ruis                 44 F   Willmar            MN   41:49 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Mick Quinn               46 M   Willmar            MN   26:28 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Maria Isabel Mera Luna   45 F   Willmar            MN   34:10 
    2 Nicole Boucher           47 F   Hudson             WI   41:02 
    3 Tracy Brouwer            48 F   Raymond            MN   42:21 
    4 Amy Isaacson             46 F   Willmar            MN   44:25 
    5 Tonya Wittman            46 F   Willmar            MN 1:02:12 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 John Vornholt            53 M   New London         MN   30:29 
    2 Scott Schindele          50 M   Willmar            MN   31:11 
    3 Dean Madsen              51 M   New London         MN   36:41 
    4 Richard Riemer           54 M   Willmar            MN   37:44 
    5 Paul Oswood              51 M   Willmar            MN   39:13 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Deb Hoberg               54 F   Renville           MN   35:07 
    2 Kendra Van Meter         51 F   Spicer             MN   44:30 
    3 Dawn Lopez               50 F   Tega Cay           SC   55:40 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Paul Cool                56 M   Willmar            MN   33:00 
    2 Drew Ryder               58 M   Willmar            MN   33:17 
    3 Loren Finlayson          55 M   Sauk Rapids        MN   34:25 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Jacki Devine             58 F   Little Falls       MN   33:06 
    2 Bonnie Hauser            59 F   Raymond            MN   42:02 
    3 Lynn Peterson            59 F   Hector             MN   47:58 
    4 Lori Schellberg          59 F   Spicer             MN   49:45 
    5 Jill Augustin            59 F   Willmar            MN 1:02:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Brad Munyon              62 M   Spicer             MN   36:48 
    2 Glenn Voss               61 M   Sioux Falls        SD   39:29 
    3 Jim Ruff                 64 M   Willmar            MN   41:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Linda Fixsen             63 F   Spicer             MN   38:57 
    2 Mary Ann Voss            63 F   Sioux Falls        SD   52:56 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Wendy Nelsen             67 F   Willmar            MN   36:56 
    2 Earline Schulstad        66 F   Willmar            MN   46:29 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP (Top 3 awarded)
=======================================================================================



   

                               RED BEARD RUN
                                Willmar, MN
                             October 11, 2020
                                   3.5K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 William Sordahl          36 M   Willmar            MN   18:41 
    2 Isaac Thielen            11 M   Willmar            MN   21:05 
    3 Ryan Thielen             38 M   Willmar            MN   21:09 

Excluding top 0 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Jasmine Blue             25 F   Willmar            MN   15:45 
    2 Kara Dauer               36 F   Jackson            MN   18:43 
    3 Jill Johnson             37 F   Grove City         MN   20:32 

Excluding top 0 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - UNDER (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - UNDER (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  10 - 14 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Isaac Thielen            11 M   Willmar            MN   21:05 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  10 - 14 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Jasmine Blue             25 F   Willmar            MN   15:45 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Sheena Rudenick          33 F   Willmar            MN   21:53 
    2 Amy Bargmann             34 F   Glencoe            MN   25:33 
    3 Stephanie Boike          34 F   Willmar            MN   31:44 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 William Sordahl          36 M   Willmar            MN   18:41 
    2 Ryan Thielen             38 M   Willmar            MN   21:09 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Kara Dauer               36 F   Jackson            MN   18:43 
    2 Jill Johnson             37 F   Grove City         MN   20:32 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Stacy Stotts             52 F   Hutchinson         MN   22:48 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Judy Ahrens              58 F   Little Falls       MN   31:30 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 3 awarded)
=======================================================================================
    1 Dori Bechtle             61 F   Montevideo         MN   35:38 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP (Top 3 awarded)
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP (Top 3 awarded)
=======================================================================================