St. Cloud, MN
4/19/2019











                               EARTH DAY 5K
              River?s Edge Convention Center - St. Cloud, MN
                              April 19, 2019
                                    5K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Jonathan Stoltman      32 M   Saint Cloud        MN   16:24.53 
    2 Bashir Aidrus          24 M   Marshall           MN   16:24.96 
    3 William Lindell        51 M   Sartell            MN   16:59.26 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Kennedy Rude           23 F   Saint Joseph       MN   21:25.04 
    2 Alisha Stemper         24 F   Sartell            MN   22:10.85 
    3 Morgan Berger          24 F   Denver             CO   22:17.84 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 William Lindell        51 M   Sartell            MN   16:59.26 
    2 Mark Lindell           45 M   Rockville          MN   20:17.06 
    3 Jason Major            42 M   Cold Spring        MN   21:46.90 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Jacki Devine           57 F   Little Falls       MN   22:53.72 
    2 Kristine Grossback     46 F   Saint Cloud        MN   22:56.52 
    3 Stephanie Johnson      51 F   Cold Spring        MN   23:59.13 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Nate Martin            14 M   Sauk Rapids        MN   21:31 
    2 Lucas Daleiden         14 M   Elk River          MN   22:02 
    3 Jake Sahr              11 M   Little Falls       MN   22:18 
    4 Kameron Sand           11 M   Avon               MN   23:01 
    5 Denlan Harmoning       11 M   Saint Cloud        MN   23:04 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Makenna Sjoberg        11 F   Isanti             MN   23:03 
    2 Lanie Laudenbach       14 F   Saint Cloud        MN   23:57 
    3 Hailey Peltz           14 F   St. Cloud          MN   23:58 
    4 Clara Schad            13 F   Sauk Rapids        MN   24:19 
    5 Eva Gay                13 F   Saint Cloud        MN   24:20 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Lukas Karel            16 M   Clear Lake         MN   19:08 
    2 Jeremiah Christensen   17 M   Holdingford        MN   19:29 
    3 Kyle Taufen            15 M   Saint Joseph       MN   19:42 
    4 Braden Bomgaars        16 M   Avon               MN   20:07 
    5 Andrew Jaeger          15 M   Saint Cloud        MN   20:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Lyndsey Netland        16 F   Saint Augusta      MN   23:53 
    2 Lauryn Netland         16 F   Saint Augusta      MN   24:43 
    3 Ehrin Quinn            16 F   Saint Cloud        MN   25:14 
    4 Amelia Degen           16 F   Big Lake           MN   26:05 
    5 Tristyn Anderson       19 F   Saint Cloud        MN   26:21 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Bashir Aidrus          24 M   Marshall           MN   16:25 
    2 Morcelli Kombo         24 M   Saint Cloud        MN   17:31 
    3 Spencer Syvertson      22 M   Paynesville        MN   18:50 
    4 Hunter Anderson        23 M   Saint Cloud        MN   20:18 
    5 Eric Madsen            23 M   Litchfield         MN   22:15 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Alisha Stemper         24 F   Sartell            MN   22:08 
    2 Morgan Berger          24 F   Denver             CO   22:10 
    3 Taylor Kruse           23 F   Sartell            MN   26:20 
    4 Leann Mengelkoch       21 F   Fargo              ND   26:50 
    5 Eleanor Theisen        21 F   Saint Cloud        MN   26:51 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Taylor Johnson         29 M   Sauk Rapids        MN   18:23 
    2 Alex Riedeman          26 M   Sauk Rapids        MN   19:58 
    3 Brett Anderson         29 M   Cold Spring        MN   21:24 
    4 Shawn Lampert          28 M   Melrose            MN   21:40 
    5 Danny Skroch           26 M   Sauk Rapids        MN   21:50 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Desiree Vearrier       28 F   Becker             MN   24:19 
    2 Megan McClure          26 F   Rice               MN   24:59 
    3 Amanda Christensen     28 F   Saint Cloud        MN   25:03 
    4 Kelsie Wahlberg        26 F   Monticello         MN   25:13 
    5 Brittany Greenslit     29 F   Saint Cloud        MN   25:45 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Ryan Pekarek           32 M   Cottage Grove      MN   20:04 
    2 John Sullivan          33 M   Saint Paul         MN   20:05 
    3 Ryan Schrofe           33 M   Maple Grove        MN   20:22 
    4 Jesse Hedy             33 M   Saint Cloud        MN   21:06 
    5 Tim Kaiser             33 M   Wyoming            MN   21:32 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Emily Dahl             31 F   Saint Augusta      MN   24:19 
    2 Sophia Ahrens          32 F   Melrose            MN   25:00 
    3 Courtney Hagen         34 F   Pequot Lakes       MN   25:14 
    4 Bridget Winkelman      32 F   Princeton          MN   25:40 
    5 Katie Masog            33 F   Little Falls       MN   26:14 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Brent Beaulieu         35 M   Champlin           MN   21:52 
    2 Jason Studanski        37 M   Foley              MN   22:01 
    3 Peter Waldum           35 M   Sauk Rapids        MN   22:05 
    4 Michael Garrison       39 M   Rice               MN   22:37 
    5 Nathaniel Leis         39 M   Saint Cloud        MN   23:00 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Tracy Hodel            39 F   Saint Cloud        MN   23:08 
    2 Beth Nelson            36 F   Saint Cloud        MN   23:21 
    3 Emily Smith            36 F   Melrose            MN   23:26 
    4 Patricia Dumonceaux    35 F   Waconia            MN   23:33 
    5 Melany Swenson         36 F   Waconia            MN   23:45 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Jason Major            42 M   Cold Spring        MN   21:46 
    2 Todd Lachinski         40 M   Foley              MN   23:25 
    3 Lee Gilmore            44 M   Cold Spring        MN   23:26 
    4 Grant Swenson          41 M   Saint Cloud        MN   23:55 
    5 Kurt Scepaniak         41 M   Cold Spring        MN   23:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Megan Newland          40 F   Waite Park         MN   24:10 
    2 Kim Johnson            43 F   Saint Augusta      MN   24:14 
    3 Kellie Monsen          40 F   Saint Cloud        MN   25:30 
    4 Alison Borgen          42 F   Baxter             MN   26:10 
    5 Sarah Lieser           43 F   Paynesville        MN   26:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Mark Lindell           45 M   Rockville          MN   20:16 
    2 Lowell Streit          45 M   Avon               MN   24:50 
    3 Douglas Boser          49 M   Saint Cloud        MN   25:09 
    4 Anson Amberson         48 M   Sauk Rapids        MN   25:33 
    5 Michael Gorman         48 M   Saint Cloud        MN   26:00 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Kristine Grossback     46 F   Saint Cloud        MN   22:48 
    2 Julie Gay              48 F   Saint Cloud        MN   24:40 
    3 Teresa Schutz          45 F   Little Falls       MN   24:43 
    4 Dani Janski            45 F   South Haven        MN   26:33 
    5 Michelle Schmitz       45 F   Saint Cloud        MN   26:59 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 John Pundsack          53 M   Woodbury           MN   22:37 
    2 Jeff Moon              53 M   Sauk Rapids        MN   23:08 
    3 Scott Dezurik          51 M   Sartell            MN   23:08 
    4 Scott Liebl            50 M   Paynesville        MN   23:18 
    5 George Morris          52 M   Waconia            MN   24:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Stephanie Johnson      51 F   Cold Spring        MN   23:47 
    2 Sue Sweeney            53 F   Sauk Rapids        MN   25:58 
    3 Kay Lahr               54 F   Saint Cloud        MN   26:32 
    4 Kia Lindholm           51 F   Saint Cloud        MN   26:32 
    5 Tami Luepke            52 F   Saint Cloud        MN   26:46 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 David Berger           55 M   Plymouth           MN   23:13 
    2 Jay Johnson            59 M   Saint Cloud        MN   24:13 
    3 Jim Dezeller           57 M   Avon               MN   27:29 
    4 Ken Gagner             55 M   Cambridge          MN   27:32 
    5 Dave Kleis             55 M   Saint Cloud        MN   29:25 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Judith Peters          58 F   Saint Cloud        MN   24:47 
    2 Pam Kotzenmacher       58 F   Saint Cloud        MN   26:58 
    3 Roxanne Peterson       58 F   Rice               MN   28:44 
    4 Mary Kay Pfannenstein  59 F   Saint Cloud        MN   29:10 
    5 Mila Hilde             58 F   Foley              MN   29:20 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Mark Johnson           60 M   Saint Cloud        MN   24:02 
    2 Gerald Lanz            64 M   Sauk Rapids        MN   24:15 
    3 Brian Smith            60 M   Avon               MN   24:23 
    4 Mike Karl              61 M   Saint Cloud        MN   25:02 
    5 Dan Rolfes             64 M   Avon               MN   25:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Laurie Tax             62 F   Pierz              MN   25:12 
    2 Pam Doebbeling         60 F   Ottertail          MN   26:12 
    3 Tammy Kroells          60 F   Sartell            MN   27:39 
    4 Joann Hagen            63 F   Sauk Rapids        MN   28:00 
    5 Jane Hauer             60 F   Little Falls       MN   29:02 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Jon Gotfredson         65 M   Isanti             MN   27:08 
    2 Don Ondracek           65 M   Saint Cloud        MN   27:57 
    3 Gary Koop              65 M   Winona             MN   28:02 
    4 Larry Schrofe          66 M   Saint Cloud        MN   29:16 
    5 Mark Prom              67 M   Saint Cloud        MN   36:41 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Mary Joyce             65 F   Saint Joseph       MN   24:14 
    2 Joyce Tebben           67 F   Fridley            MN   32:24 
    3 Carol Schulte          67 F   Sartell            MN   35:27 
    4 Mary Durgin            66 F   Sauk Rapids        MN   41:33 
    5 Bonnie Raduns          67 F   Sauk Rapids        MN   41:52 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Kenneth Erickson       71 M   Saint Cloud        MN   52:37 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Susan Parks            70 F   Alexandria         MN   31:22 
    2 Barbara Roering        70 F   Waite Park         MN   35:51 
    3 Carol Zoffka           73 F   Waite Park         MN   38:17 
    4 Nancy From             70 F   Cambridge          MN   38:43 
    5 Connie Brannan         72 F   Saint Cloud        MN   39:20 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================
    1 Daryl Stevens          76 M   Sartell            MN   30:04 
    2 Walter Erickson        76 M   Saint Cloud        MN   33:18 
    3 Donald Nelson          76 M   Saint Cloud        MN   36:23 
    4 Lee Hanson             75 M   Saint Cloud        MN   50:23 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
=======================================================================================
    1 Curtis Ghylin          80 M   Sauk Rapids        MN   37:17 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
=======================================================================================
    1 Evie Pflipsen          81 F   Saint Cloud        MN   52:56 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
=======================================================================================
    1 Irene Pundsack         92 F   Saint Cloud        MN   51:16