Eau Claire, WI
5/5/2019











                            EAU CLAIRE MARATHON
                              Eau Claire, WI
                                May 5, 2019
                                    5K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 Josh Becker              18 M   Osseo              WI   17:00 
    2 Erik Brandner            32 M   Eagan              MN   18:32 
    3 Titus Frock              13 M   Eau Claire         WI   18:51 
    4 Brett Ridout             44 M   Weyerhaeuser       WI   19:59 
    5 Mark Kocak               58 M   Jackson            MN   20:11 

Excluding top 0 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 Kaitlyn Johnson          23 F   Elk Mound          WI   22:47 
    2 Jackie Klein             61 F   Exeland            WI   23:01 
    3 Kristen Andrix           44 F   Owatonna           MN   23:26 
    4 Marisa Mertens           37 F   Shoreview          MN   23:26 
    5 Danielle Norwick         22 F   Eau Claire         WI   23:40 

Excluding top 0 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  6 - UNDER
=======================================================================================
    1 Caleb Bertrand            6 M   Eau Claire         WI   33:27 
    2 Brodie Fibeger            6 M   Eau Claire         WI   34:38 
    3 Grayson Schotz            6 M   Eau Claire         WI   35:26 
    4 Gabe Uelmen               4 M                           38:22 
    5 Jason Toutant             4 M   Eau Claire         WI   38:39 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  6 - UNDER
=======================================================================================
    1 Natalie Schram            6 F   Elk Mound          WI   34:27 
    2 Reagan Maletto            6 F   Eau Claire         WI   35:18 
    3 Ava Fibeger               4 F   Eau Claire         WI   38:42 
    4 Raegen Schrantz           5 F   Menomonie          WI   45:29 
    5 Sydney Hassemer           6 F   Eau Claire         WI   51:14 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  7 - 8
=======================================================================================
    1 Bryar Stordahl            8 M   Eau Claire         WI   23:09 
    2 Lucas Gurney              8 M   Eau Claire         WI   23:46 
    3 Wyatt Bowe                8 M   Chippewa Falls     WI   28:52 
    4 Landyn Bertrand           8 M   Eau Claire         WI   32:03 
    5 Christian Toutant         7 M   Eau Claire         WI   34:33 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  7 - 8
=======================================================================================
    1 Hadley Sullivan           7 F   Eau Claire         WI   29:08 
    2 Jamison Tepsa             8 F   Eau Claire         WI   29:33 
    3 Kenna Appel               8 F   Eau Claire         WI   30:13 
    4 Calista Dow               8 F   Eau Claire         WI   30:40 
    5 Carmen Schrantz           7 F   Menomonie          WI   37:02 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  9 - 10
=======================================================================================
    1 Easton Borsheim           9 M   Eau Claire         WI   24:38 
    2 Caden Nelson             10 M   Eau Claire         WI   24:54 
    3 Joey Cable                9 M   Marshfield         WI   25:48 
    4 Gibson Howard            10 M   Fairchild          WI   27:12 
    5 Weston Schram             9 M   Elk Mound          WI   27:40 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  9 - 10
=======================================================================================
    1 Lily Deutsch             10 F   Osseo              WI   28:08 
    2 Katie Toutant             9 F   Eau Claire         WI   28:16 
    3 Maija Fibeger             9 F   Eau Claire         WI   28:18 
    4 Aubrey Wendtland         10 F   Eau Claire         WI   29:31 
    5 Rylie Long               10 F   Eau Claire         WI   31:46 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  11 - 15
=======================================================================================
    1 Titus Frock              13 M   Eau Claire         WI   18:50 
    2 Henry Fesenmaier         12 M   Eau Claire         WI   21:30 
    3 Caden Hebert             13 M   Eau Claire         WI   21:35 
    4 Aidan Rodefer            13 M   Altoona            WI   21:35 
    5 Mason Smith              14 M   Altoona            WI   22:07 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  11 - 15
=======================================================================================
    1 Hailie Pedersen          15 F   Chippewa Falls     WI   24:00 
    2 Shelby Johnson           15 F   Osseo              WI   26:51 
    3 Ailie King               12 F   Superior           WI   26:53 
    4 Yonna Olson              11 F   Altoona            WI   26:55 
    5 Kailey Bates             13 F   Eau Claire         WI   27:08 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Josh Becker              18 M   Osseo              WI   17:00 
    2 Adam Schoepke            19 M   New Richmond       WI   24:41 
    3 Logan Scott              19 M   Oak Park           MN   33:54 
    4 Chase Hanson             19 M   Eau Claire         WI   35:20 
    5 Ben Jacobson             18 M   Holmen             WI   53:21 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
=======================================================================================
    1 Lauren Kick              19 F   Onalaska           WI   26:43 
    2 Amara Frock              17 F   Eau Claire         WI   28:44 
    3 Selena Buckli            18 F   Chippewa Falls     WI   30:37 
    4 Kayla Stadem             19 F   Eau Claire         WI   32:27 
    5 Solomiya Kavyuk          19 F   Eau Claire         WI   37:40 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Malachi Dornfeld         20 M   Eau Claire         WI   21:52 
    2 Aaron Dekker             22 M   Whitehall          WI   22:37 
    3 Sonny Thor               29 M   Eau Claire         WI   24:46 
    4 Justin Zoromski          27 M   Eau Claire         WI   24:55 
    5 Brady Rinn-Foss          25 M   Chippewa Falls     WI   25:09 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Kaitlyn Johnson          23 F   Elk Mound          WI   22:41 
    2 Danielle Norwick         22 F   Eau Claire         WI   23:38 
    3 Michelle Gra Purdun      25 F   Bloomington        MN   24:12 
    4 Marissa Wulterkens       24 F   Eau Claire         WI   24:22 
    5 Kelsey Asher             27 F   Eleva              WI   24:39 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Erik Brandner            32 M   Eagan              MN   18:32 
    2 Tim Mess                 32 M   Eau Claire         WI   20:35 
    3 Jordan Kocak             32 M   Minneapolis        MN   21:33 
    4 Martin Nilsen            35 M   Altoona            WI   21:59 
    5 Paul Mertens             30 M   Little Canada      MN   22:07 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Marisa Mertens           37 F   Shoreview          MN   23:23 
    2 Nicole Jaeger            36 F   Eleva              WI   23:41 
    3 Rebecca Rouse            34 F   Eau Claire         WI   25:21 
    4 Liz Vaughan              31 F   Savage             MN   25:22 
    5 Sally Meyer              37 F   Eau Claire         WI   26:08 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Brett Ridout             44 M   Weyerhaeuser       WI   19:59 
    2 Kelly Payne              44 M   Eau Claire         WI   22:33 
    3 Mickey Schofield         44 M   Eleva              WI   22:35 
    4 Josh Gullicksrud         46 M   Eleva              WI   24:31 
    5 Kenneth Lechner          48 M   Black River Falls  WI   25:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Kristen Andrix           44 F   Owatonna           MN   23:24 
    2 Bethany Malloy           46 F   Dallas             TX   24:36 
    3 Georgia Larson           48 F   Champlin           MN   24:47 
    4 Elizabeth Mayo           44 F   Eau Claire         WI   25:13 
    5 Melanie Nelson           41 F   Cameron            WI   25:25 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Mark Kocak               58 M   Jackson            MN   20:11 
    2 Bill Hauser              56 M   Eau Claire         WI   21:09 
    3 Bill Gilmore             59 M   Janesville         WI   22:23 
    4 Nick Pathos              54 M   Elk Mound          WI   22:42 
    5 Thomas Peterson          57 M   Brookfield         WI   26:40 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Carmen Quednow           50 F   Medford            WI   26:53 
    2 Patty Wallace            51 F   Baxter             MN   27:26 
    3 Deb Carlson              54 F   Prescott           WI   28:11 
    4 Debra Klein              57 F   Tony               WI   28:31 
    5 Liz Wolf Green           52 F   Eau Claire         WI   30:07 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Jerry Worley             60 M   Eau Claire         WI   21:05 
    2 Bob Bell                 62 M   Stevens Point      WI   23:21 
    3 Randy Condit             64 M   Eau Claire         WI   26:06 
    4 Mike Healy               61 M   Canistota          SD   26:24 
    5 David Yanted             60 M   Saint Michael      MN   26:35 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Jackie Klein             61 F   Exeland            WI   22:56 
    2 Jane Pecka               60 F   Eau Claire         WI   27:19 
    3 Mary Gage                60 F   Waterloo           WI   27:47 
    4 Cindy Eckstrom           61 F   Eau Claire         WI   36:44 
    5 Rita Hawley              61 F   Baldwin            WI   37:56 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
=======================================================================================
    1 Scott Larson             67 M   Eau Claire         WI   28:41 
    2 John Schierenbeck        75 M   Eau Claire         WI   31:01 
    3 Gary Norrish             68 M   Eau Claire         WI   34:35 
    4 Daniel Carroll           65 M   Eau Claire         WI   38:19 
    5 Charlie Connell          70 M   Chippewa Falls     WI   43:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
=======================================================================================
    1 Carol Myhre              65 F   Augusta            WI   29:23 
    2 Sue Gitzlaff             66 F   Edgar              WI   29:46 
    3 Denise Downey            67 F   Thunder Bay        ON   30:51 
    4 Judith Israel            65 F   Fall Creek         WI   34:34 
    5 Deb Ziegler              66 F   Mankato            MN   38:19