Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/1/2014

race logo










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 1, 2014
                                                  1.5K Swim - 24.6 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11    214 Matthew Payne           Columbia Heights   MN  37 M     5 21:38  1:20  1:13    1   55:29 26.6  0:57    6   36:35  5:54 1:55:51 
    2   2/11      9 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        ON  34 M     6 21:43  1:20  1:20    4 1:00:24 24.4  1:09    2   35:37  5:44 2:00:11 
    3   3/11    265 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M     7 21:46  1:20  1:23    2   59:49 24.7  0:57    8   36:58  5:57 2:00:52 
    4   4/11    123 Thaddeus Ingersoll      St. Paul           MN  44 M     1 19:17  1:11  1:15   15 1:03:30 23.2  1:01   18   38:58  6:17 2:04:00 
    5   5/11    116 Nate Hoffman            South Haven        MN  31 M                            3 1:00:14 24.5  1:05    1   33:53  5:28 2:05:00 
    6   6/11    193 Scott Myers             Plymouth           MN  38 M    17 24:05  1:29  1:26    6 1:00:41 24.3  1:17   12   37:46  6:05 2:05:13 
    7   7/11    206 Anthony Orlando         St. Paul           WI  26 M     9 22:13  1:22  1:34   29 1:05:07 22.7  1:23    3   35:49  5:46 2:06:05 
    8   1/30    120 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M    53 27:03  1:39  1:27    5 1:00:29 24.4  1:03    5   36:08  5:49 2:06:07 
    9   8/11    124 Bennett Isabella        Burnsville         MN  31 M    31 24:54  1:32  1:33   11 1:03:11 23.4  1:06    7   36:48  5:56 2:07:31 
   10   1/12    273 Gregory Taylor          Yankton            SD  59 M     2 20:58  1:17  1:49   14 1:03:22 23.3  1:16   35   41:38  6:42 2:09:01 
   11   1/16     26 Tim Bode                Buffalo            MN  46 M     3 21:24  1:19  1:15   16 1:03:38 23.2  1:13   41   42:03  6:46 2:09:31 
   12   1/31    236 Derek Rogers            Edina              MN  44 M     8 21:49  1:20  2:10   10 1:03:02 23.4  1:59   31   41:11  6:38 2:10:09 
   13   2/31     70 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43 M    39 25:29  1:34  2:08    9 1:02:24 23.7  1:16   24   39:20  6:20 2:10:35 
   14   1/19    149 Dmytro Koshevy          Minneapolis        MN  26 M    28 24:53  1:31  1:21   26 1:04:56 22.7  1:03   20   39:01  6:17 2:11:12 
   15   1/21    301 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  32 M    45 26:29  1:37  2:06   13 1:03:18 23.3  1:09   16   38:32  6:12 2:11:31 
   16   3/31     94 Jim Guenter             Woodbury           MN  44 M    12 22:31  1:23  2:13   18 1:03:42 23.2  1:21   39   42:01  6:46 2:11:46 
   17   2/21    306 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34 M    96 29:29  1:48  1:36    7 1:02:02 23.8  1:06   11   37:45  6:05 2:11:58 
   18   3/21     89 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32 M    41 25:47  1:35  1:15    8 1:02:17 23.7  1:10   36   41:43  6:43 2:12:10 
   19   4/21     72 Aaron Eicher            Burnsville         MN  31 M    89 29:05  1:47  1:42   19 1:04:21 22.9  1:03    4   36:04  5:49 2:12:14 
   20   1/8      49 Jake Cooley             Grand Forks        ND  24 M    19 24:07  1:29  1:50   17 1:03:42 23.2  1:04   38   42:00  6:46 2:12:40 
   21   1/5     195 Elaine Nelson           Duluth             MN  35 F    54 27:09  1:40  2:05   20 1:04:31 22.9  1:39    9   37:20  6:01 2:12:41 
   22   4/31     77 Phillip Falkner         Minneapolis        MN  44 M    21 24:24  1:30  2:01   33 1:05:53 22.4  1:41   22   39:11  6:19 2:13:09 
   23   2/19    287 Steven Voss             Maple Grove        MN  29 M    18 24:05  1:29  1:26   74 1:09:35 21.2  1:24   13   37:47  6:05 2:14:17 
   24   9/11    282 Ben Trnka               La Crescent        MN  25 M    14 23:39  1:27  1:27   22 1:04:36 22.8  0:54   58   43:53  7:04 2:14:28 
   25   2/30     10 Doug Barkema            St Louis Park      MN  38 M    52 27:01  1:39  1:45   12 1:03:18 23.3  1:03   33   41:29  6:41 2:14:34 
   26   3/19    255 Chad Solei              Minneapolis        MN  27 M    64 27:56  1:43  1:35   25 1:04:50 22.8  1:28   19   38:59  6:17 2:14:46 
   27   2/5      82 Suzie Fox               Chaska             MN  30 F    32 24:57  1:32  1:25   30 1:05:20 22.6  1:03   44   42:26  6:50 2:15:09 
   28   4/19    231 Marco Riboli            Minneapolis        MN  26 M    38 25:24  1:33  1:36   54 1:08:13 21.6  0:59   23   39:13  6:19 2:15:23 
   29   3/30    283 Matthew Trok            Maple Grove        MN  36 M                           32 1:05:45 22.4  1:24   15   38:00  6:07 2:15:26 
   30   1/7      90 David Goldberg          Minnetrista        MN  53 M    26 24:47  1:31 66:27                           54   43:35  7:01 2:16:02 
   31   2/16    121 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  46 M    25 24:46  1:31  2:02   45 1:07:28 21.9  1:18   34   41:30  6:41 2:17:01 
   32   4/30     17 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  35 M     4 21:29  1:19  1:35   24 1:04:49 22.8  1:28   99   47:58  7:44 2:17:18 
   33   5/21     47 Ryan Collison           Independence       MN  33 M    46 26:33  1:38  2:13   34 1:06:02 22.4  1:38   30   41:05  6:37 2:17:29 
   34  10/11    135 Bill Kelley             Wrenshall          MN  42 M    58 27:29  1:41  1:58   21 1:04:31 22.9  1:27   49   42:46  6:53 2:18:09 
   35   2/8      40 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  20 M    55 27:12  1:40  2:27   46 1:07:32 21.9  1:39   26   39:26  6:21 2:18:13 
   36   3/16    171 Alfredo Martel          Saint Louis Park   MN  48 M    22 24:28  1:30  1:37   42 1:07:14 22.0  1:24   55   43:35  7:01 2:18:16 
   37   3/5     107 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  25 F    27 24:53  1:31  1:32   28 1:05:01 22.7  1:08   76   45:56  7:24 2:18:27 
   38   5/30     83 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  37 M    30 24:54  1:32  2:22   65 1:09:15 21.3  1:15   29   40:59  6:36 2:18:43 
   39   6/30    240 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  35 M    47 26:33  1:38  2:05   39 1:06:30 22.2  1:20   47   42:43  6:53 2:19:09 
   40   5/19    132 John Kallemeyn          Big Lake           MN  28 M   158 32:45  2:00  2:00   37 1:06:25 22.2  1:34   10   37:24  6:02 2:20:06 
   41   6/19    286 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  29 M    78 28:35  1:45  1:40   59 1:08:27 21.6  1:48   27   40:12  6:29 2:20:40 
   42  11/11    300 Michael Williams        Bloomington        MN  25 M    20 24:11  1:29  1:26   72 1:09:32 21.2  0:52   63   44:57  7:14 2:20:55 
   43   5/31    269 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  42 M    40 25:34  1:34  1:38   71 1:09:29 21.2  2:27   42   42:03  6:46 2:21:10 
   44   6/21    187 Josh Mork               Arden Hills        MN  31 M    10 22:20  1:22  2:15   61 1:08:37 21.5  1:26   87   46:39  7:31 2:21:15 
   45   7/19    173 Chris Massey            Minneapolis        MN  29 M    69 28:20  1:44  1:20   90 1:11:15 20.7  1:36   21   39:03  6:18 2:21:32 
   46   7/30     12 Mike Basel              Blaine             MN  36 M    61 27:36  1:41  1:49   23 1:04:43 22.8  1:41   82   46:14  7:27 2:22:01 
   47   2/12     37 Tim Brown               Circle Pines       MN  55 M    72 28:22  1:44  2:43   47 1:07:34 21.8  1:39   45   42:38  6:52 2:22:54 
   48   1/5     140 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  21 F    37 25:14  1:33  1:45   79 1:09:55 21.1  1:08   64   44:58  7:15 2:22:58 
   49   6/31    278 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  41 M    76 28:28  1:45  2:09   57 1:08:23 21.6  1:20   46   42:41  6:53 2:22:59 
   50   7/21     87 Kyle Gilbertson         Edina              MN  33 M    59 27:33  1:41  1:51   78 1:09:52 21.1  1:10   50   42:47  6:53 2:23:12 
   51   8/30    299 Chris Westerveld        Savage             MN  37 M    67 28:08  1:43  2:30   36 1:06:22 22.2  2:22   60   44:20  7:08 2:23:40 
   52   2/7     144 David Knack             Prior Lake         MN  51 M    44 26:18  1:37  1:58   56 1:08:23 21.6  1:31   73   45:37  7:21 2:23:45 
   53   7/31     24 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  40 M    85 28:55  1:46  1:26   44 1:07:27 21.9  0:58   66   45:05  7:16 2:23:49 
   54   9/30    189 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  35 M   131 31:14  1:55  1:41   53 1:08:09 21.7  0:57   37   41:51  6:45 2:23:50 
   55   1/4     138 Neil King               Nevis              MN  64 M    74 28:26  1:44  1:46   43 1:07:20 21.9  1:09   69   45:23  7:19 2:24:02 
   56   1/18     93 Jennifer Groos          Norwalk            IA  39 F    92 29:16  1:48  1:48   35 1:06:14 22.3  1:15   77   45:59  7:24 2:24:31 
   57   1/19    208 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  28 F   111 30:07  1:51  1:44   55 1:08:14 21.6  1:11   53   43:26  7:00 2:24:40 
   58   3/8     234 Toby Robinson           Mankato            MN  24 M    11 22:30  1:23  1:49  116 1:14:29 19.8  1:51   61   44:21  7:09 2:24:59 
   59   2/18    238 Sara Rondorf            Andover            MN  36 F    65 27:58  1:43  1:54   58 1:08:23 21.6  1:32   70   45:26  7:19 2:25:11 
   60  10/30    196 Grant Nelson            Duluth             MN  39 M   189 35:01  2:09  2:01   48 1:07:38 21.8  1:34   25   39:23  6:21 2:25:35 
   61   3/12     78 Skip Fitting            Buffalo            MN  59 M   149 32:02  1:58  2:16   62 1:08:50 21.4  1:47   32   41:20  6:40 2:26:13 
   62   8/21    248 Robert Schnitzlein      Shoreview          MN  31 M   200 36:12  2:13  4:17                           75   45:50  7:23 2:26:50 
   63   3/18      8 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36 F    49 26:53  1:39  2:08   96 1:11:49 20.6  1:32   67   45:12  7:17 2:27:31 
   64   8/31     61 Mark Demos              Maple Grove        MN  40 M    98 29:34  1:49  2:26   81 1:10:03 21.1  1:32   59   44:15  7:08 2:27:47 
   65  11/30    290 Eric Walter             Fargo              ND  38 M    23 24:32  1:30  2:35   50 1:07:55 21.7  2:37  134   50:34  8:09 2:28:11 
   66   8/19     23 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  28 M    42 25:54  1:35  2:32   94 1:11:29 20.6  1:43   88   46:41  7:31 2:28:17 
   67   4/5      25 Cindy Blackstock        Plymouth           MN  41 F   114 30:15  1:51  2:26  100 1:12:09 20.5  1:07   51   42:51  6:54 2:28:45 
   68   1/12    185 Molly Moore             Maple Grove        MN  42 F   100 29:38  1:49  2:11   68 1:09:17 21.3  1:38   81   46:14  7:27 2:28:55 
   69   9/31      5 Bradley Anez            New Richmond       WI  43 M   107 29:54  1:50  2:19   95 1:11:30 20.6  1:28   57   43:49  7:04 2:28:58 
   70  10/31    147 Kent Kolstad            Bloomington        MN  42 M   105 29:51  1:50  2:06   64 1:09:04 21.4  1:56   86   46:32  7:30 2:29:27 
   71   9/19     92 Zach Grice-Patil        Hopkins            MN  25 M   195 35:38  2:11  2:33   27 1:04:57 22.7  1:52   62   44:33  7:11 2:29:31 
   72   4/16    252 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  45 M    57 27:22  1:41  2:46   82 1:10:05 21.1  1:51  106   48:15  7:46 2:30:17 
   73   4/18    293 Marci Weiche            Buffalo            MN  36 F   137 31:37  1:56  1:56  110 1:13:45 20.0  1:21   40   42:02  6:46 2:30:38 
   74   2/19    118 Erin Holznagel          Richfield          MN  28 F   102 29:46  1:49  2:12   93 1:11:23 20.7  1:51   71   45:30  7:20 2:30:39 
   75  12/30    152 Blaine Kriesel Jr       Prior Lake         MN  37 M   171 33:37  2:03  2:12   85 1:10:31 20.9  1:42   48   42:45  6:53 2:30:45 
   76  11/31    105 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40 M    62 27:37  1:41  2:47   69 1:09:28 21.2  1:36  119   49:33  7:59 2:30:59 
   77   9/21    256 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  34 M    88 29:00  1:47  1:31   49 1:07:50 21.8  1:23  142   51:21  8:16 2:31:03 
   78   1/9      56 Sheena Dauer            Springfield        MN  32 F    73 28:22  1:44  3:42  115 1:14:28 19.8  3:38   28   40:57  6:36 2:31:04 
   79  12/31     57 Greg Davenport          St. Paul           MN  44 M    16 23:57  1:28  2:36   99 1:11:52 20.5  2:07  140   51:09  8:14 2:31:39 
   80  13/30    146 Kyle Kolquist           Duluth             MN  35 M    83 28:51  1:46  2:51   88 1:10:51 20.8  2:46   84   46:24  7:28 2:31:42 
   81   1/7     237 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39 M    84 28:54  1:46  2:05   31 1:05:33 22.5  1:38  163   53:38  8:38 2:31:47 
   82   4/12     76 Mike Ewen               Rochester          MN  57 M   207 37:24  2:17  1:52   41 1:07:10 22.0  1:47   56   43:37  7:02 2:31:49 
   83   2/12    934 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  43 F   122 31:05  1:54  2:10   87 1:10:47 20.9  1:48   79   46:03  7:25 2:31:51 
   84   2/7     200 John Nolan              Minneapolis        MN  36 M    24 24:34  1:30  2:26  139 1:16:37 19.3  1:31   92   46:50  7:33 2:31:55 
   85   2/4     142 Leonard Klun            Maple Plain        MN  60 M    86 28:55  1:46  2:23  104 1:13:06 20.2  1:42   80   46:03  7:25 2:32:07 
   86  10/19    211 Michael Parker          Golden Valley      MN  29 M   110 30:05  1:51  2:02   66 1:09:16 21.3  1:52  114   49:02  7:54 2:32:16 
   87   5/16    279 Tim Thull               Lakeville          MN  45 M   109 30:05  1:51  2:46   67 1:09:16 21.3  1:44  108   48:46  7:51 2:32:35 
   88  14/30    110 Jose Hernandez          Saint Paul         MN  38 M   132 31:15  1:55  2:49   63 1:09:00 21.4  2:02   96   47:44  7:41 2:32:49 
   89   3/19    191 Jody Mullet             Chaska             MN  27 F   119 30:57  1:54  2:06   77 1:09:51 21.1  1:24  124   49:56  8:03 2:34:11 
   90   5/5      97 Diane Hankee            Lino Lakes         MN  37 F    75 28:26  1:44  1:23   91 1:11:16 20.7  1:26  150   51:58  8:22 2:34:25 
   91   3/7     251 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  52 M   183 34:39  2:07  3:01   73 1:09:35 21.2  1:55   68   45:22  7:18 2:34:31 
   92   3/4     898 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60 M   194 35:33  2:11  1:52   80 1:09:58 21.1  1:34   74   45:38  7:21 2:34:34 
   93  10/21    101 Michael Hartnett        Minneapolis        MN  31 M   154 32:24  1:59  4:00  166 1:19:05 18.7  1:30   14   37:53  6:06 2:34:51 
   94   6/16    103 Dan Hauck               Cedar              MN  47 M    48 26:51  1:39  2:24  173 1:19:58 18.5  2:26   52   43:14  6:58 2:34:52 
   95   4/19    264 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  29 F   120 30:57  1:54  2:08  112 1:14:06 19.9  2:08   72   45:37  7:21 2:34:53 
   96   5/12    509 Arth Gorr               Buffalo            MN  57 M   161 32:59  2:01  2:21   76 1:09:50 21.1  1:43  103   48:10  7:45 2:35:00 
   97  13/31    113 John Hoch               Minneapolis        MN  42 M   106 29:54  1:50  2:32   97 1:11:50 20.5  2:08  116   49:14  7:56 2:35:36 
   98  15/30      4 Brad Anderson           Duluth             MN  38 M    60 27:35  1:41  1:30   51 1:08:00 21.7  1:18  188   57:18  9:14 2:35:39 
   99   5/19    289 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  29 F    70 28:21  1:44  1:53  107 1:13:30 20.1  1:43  133   50:27  8:08 2:35:52 
  100  14/31    111 Kevin Hill              Golden Valley      MN  44 M    71 28:22  1:44  2:38  156 1:18:18 18.9  1:51   65   45:04  7:16 2:36:10 
  101  11/19     80 Chris Foster            West St Paul       MN  29 M    66 27:58  1:43  1:49   38 1:06:27 22.2  1:43  196   58:32  9:26 2:36:27 
  102  16/30    188 Oscar Morles            Brooklyn Park      MN  38 M    56 27:21  1:40  2:23  128 1:15:44 19.5  1:49  120   49:42  8:00 2:36:57 
  103   6/12     15 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  59 M   226 41:04  2:31  3:01   70 1:09:29 21.2  2:21   43   42:13  6:48 2:38:06 
  104   2/5       2 Mata Agre               Corcoran           MN  20 F    79 28:36  1:45  1:59  164 1:18:57 18.7  1:20   94   47:16  7:37 2:38:07 
  105  17/30    261 Jon Steckler            Minneapolis        MN  38 M    97 29:30  1:48  2:00  148 1:17:27 19.1  1:55   95   47:25  7:38 2:38:15 
  106   4/7      46 Tom Coles               Apple Valley       MN  53 M    50 26:53  1:39  3:41  127 1:15:42 19.5  2:45  126   50:05  8:04 2:39:04 
  107   5/7     150 Paul Kovach             Duluth             MN  52 M   160 32:58  2:01  2:44   40 1:07:03 22.0  1:50  170   54:39  8:48 2:39:13 
  108  11/21    128 Nicholas Johnson        Plymouth           MN  32 M   117 30:50  1:53  2:41  111 1:13:52 20.0  1:42  128   50:14  8:05 2:39:16 
  109   5/18    119 Angir Hong              Stillwater         MN  35 F   101 29:41  1:49  2:15  126 1:15:38 19.5  1:22  138   50:55  8:12 2:39:49 
  110   3/7     245 Chris Sandford          Rosemount          MN  47 M    81 28:42  1:45  1:34  106 1:13:29 20.1  1:28  169   54:38  8:48 2:39:49 
  111  15/31    241 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  43 M   211 37:43  2:18  4:36   60 1:08:31 21.5  1:59   93   47:14  7:37 2:40:02 
  112   6/19     67 Sheila Doheny           Minneapolis        MN  25 F    34 25:06  1:32  2:38  184 1:21:10 18.2  2:26  107   48:45  7:51 2:40:03 
  113  16/31    174 Jamie McCormick         Stillwater         MN  41 M    93 29:24  1:48  4:07  137 1:16:33 19.3  1:32  112   48:56  7:53 2:40:30 
  114  18/30    157 Nick Lampi              Buffalo            MN  38 M   192 35:28  2:10  5:49   84 1:10:28 20.9  2:35   83   46:21  7:28 2:40:38 
  115  19/30    162 Herman Lau              Circle Pines       MN  35 M   155 32:30  1:59  3:48  101 1:12:27 20.4  3:11  117   49:19  7:57 2:41:13 
  116  20/30    117 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  36 M   174 33:59  2:05  2:57  105 1:13:18 20.1  2:06  113   48:57  7:53 2:41:14 
  117   7/16     44 Brian Cody              Maple Grove        MN  47 M   112 30:11  1:51  2:04  135 1:16:14 19.4  1:45  141   51:15  8:15 2:41:27 
  118   8/16    224 Dave Pincus             Champlin           MN  46 M   143 31:52  1:57  4:21  138 1:16:34 19.3  2:45   78   45:59  7:24 2:41:30 
  119   7/19     86 Erin Gesell             Omaha              NE  25 F   144 31:53  1:57  3:41  149 1:17:31 19.0  1:41   89   46:47  7:32 2:41:31 
  120  12/21    296 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33 M   138 31:37  1:56  2:54  146 1:17:08 19.1  1:46  105   48:14  7:46 2:41:37 
  121   4/8     217 Matt Petersen           Shoreview          MN  24 M   134 31:22  1:55  4:30  118 1:14:36 19.8  3:31   97   47:46  7:42 2:41:43 
  122  21/30    155 Todd Lachinski          Foley              MN  35 M   116 30:45  1:53  2:33  119 1:14:38 19.8  1:31  151   52:21  8:26 2:41:46 
  123   2/9      96 Kathryn Hagen           Minnetonka         MN  31 F    51 26:57  1:39  1:40  168 1:19:23 18.6  2:36  144   51:32  8:18 2:42:06 
  124  12/19    215 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  28 M    43 26:01  1:36  2:33  188 1:22:25 17.9  1:11  131   50:20  8:06 2:42:29 
  125   1/6     170 Anne Marchand           Eden Prairie       MN  50 F   130 31:14  1:55  4:08   52 1:08:03 21.7  3:04  179   56:03  9:02 2:42:31 
  126  13/21    156 Nathan Lampi            Minnetonka         MN  33 M    91 29:12  1:47  4:04  140 1:16:43 19.2  2:49  123   49:53  8:02 2:42:38 
  127  13/19    127 Jacob Johnson           Savage             MN  28 M    29 24:53  1:32  2:22  183 1:20:55 18.2  1:26  159   53:15  8:35 2:42:48 
  128  17/31     58 Shawn Day               St. Cloud          MN  40 M    99 29:34  1:49  2:06   75 1:09:43 21.2  2:32  205   59:15  9:33 2:43:08 
  129   9/16    368 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45 M   167 33:20  2:02  2:36   98 1:11:52 20.5  2:59  152   52:26  8:27 2:43:10 
  130   1/3      95 Helen Gunther           Excelsior          MN  57 F   156 32:30  1:59  2:19  121 1:14:53 19.7  1:47  146   51:44  8:20 2:43:12 
  131   7/12     85 Gregg Garretson         Lakeville          MN  56 M    87 28:55  1:46  3:55  125 1:15:27 19.6  1:48  158   53:09  8:34 2:43:13 
  132  14/19    163 Brad Lawinger           Albertville        MN  29 M   133 31:16  1:55  2:21  182 1:20:50 18.3  1:03  100   47:59  7:44 2:43:27 
  133  18/31     73 Barry Ellinger          Chaska             MN  40 M   108 30:01  1:50  2:58  130 1:15:46 19.5  1:30  161   53:22  8:36 2:43:35 
  134  10/16    151 Randy Kramer            Buffalo            MN  47 M   182 34:37  2:07  1:55  103 1:12:52 20.3  2:20  149   51:57  8:22 2:43:39 
  135  19/31     41 David Cantrill          Chanhassen         MN  40 M   184 34:46  2:08  2:33   83 1:10:17 21.0  2:13  167   54:05  8:43 2:43:51 
  136  20/31     74 Paul Elliott            St. Paul           MN  40 M   151 32:13  1:58  3:07  150 1:17:34 19.0  2:11  110   48:52  7:52 2:43:55 
  137  22/30    302 James Wilson            Rosemount          MN  37 M   135 31:32  1:56  2:24  114 1:14:11 19.9  1:31  173   54:52  8:50 2:44:28 
  138  21/31    203 Ladd Ojala              Minneapolis        MN  44 M   104 29:49  1:50  1:50  102 1:12:35 20.3  1:26  207   59:16  9:33 2:44:55 
  139   3/5      98 Jessica Hanson          Minneapolis        MN  24 F   204 36:56  2:16  4:05  129 1:15:45 19.5  1:39   91   46:49  7:32 2:45:11 
  140   3/9     100 Amy Harris              Chaska             MN  34 F   113 30:14  1:51  3:08  144 1:17:05 19.1  2:22  157   52:49  8:30 2:45:37 
  141  23/30    295 Martin Weiland          Lakeville          MN  37 M   196 35:43  2:11  2:48  113 1:14:09 19.9  2:51  127   50:08  8:04 2:45:37 
  142   3/12    294 Carole Weiland          Champlin           MN  43 F    33 25:03  1:32  2:09  151 1:17:40 19.0  2:12  206   59:16  9:33 2:46:17 
  143   8/12     75 James Ertl              Rosemount          MN  56 M   129 31:13  1:55  2:55   89 1:11:09 20.7  2:10  203   59:00  9:30 2:46:25 
  144  14/21    153 Tom Kuzma               Buffalo            MN  33 M   152 32:17  1:59  3:25  185 1:21:23 18.1  1:47   98   47:49  7:42 2:46:38 
  145   9/12     69 Glen Dornfeld           Winona             MN  58 M    80 28:40  1:45  2:29  120 1:14:42 19.8  2:51  195   58:08  9:22 2:46:48 
  146   5/8     165 Eric Lee                Minneapolis        MN  24 M   214 38:16  2:20  3:11  108 1:13:38 20.0  2:28  122   49:51  8:02 2:47:23 
  147  15/21    221 Ryan Picken             Monticello         MN  32 M   203 36:39  2:15  3:49  147 1:17:19 19.1  1:18  111   48:55  7:53 2:47:59 
  148  22/31    218 Chris Peterson          Greenfield         MN  40 M   103 29:48  1:49  5:16  177 1:20:25 18.4  3:09  118   49:27  7:58 2:48:02 
  149  11/16    272 Brian Taylor            Minneapolis        MN  49 M   208 37:28  2:18  4:58  117 1:14:32 19.8  2:57  104   48:13  7:46 2:48:07 
  150   6/18    112 Jill Hink               Ramsey             MN  37 F    63 27:49  1:42  3:36  192 1:23:27 17.7  2:59  130   50:19  8:06 2:48:08 
  151  24/30    266 Scott Stusynski         Fargo              ND  37 M   170 33:35  2:03  3:04  124 1:15:18 19.6  3:32  155   52:43  8:29 2:48:10 
  152   1/2     274 Jack Taylor             Wayzata            MN  18 M   188 34:52  2:08  4:09  145 1:17:07 19.1  4:19  102   48:04  7:45 2:48:29 
  153  25/30    183 Scott Moen              Shakopee           MN  35 M   139 31:40  1:56  3:12  170 1:19:44 18.5  3:24  135   50:38  8:09 2:48:37 
  154   8/19     59 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  29 F   159 32:47  2:00  3:46  154 1:17:49 19.0  1:51  153   52:27  8:27 2:48:38 
  155  23/31    199 Steve Nichols           Champlin           MN  43 M   187 34:51  2:08  5:01  155 1:18:05 18.9  2:50  101   48:04  7:45 2:48:48 
  156  12/16    637 Kim Larson              Nisswa             MN  46 M   206 37:17  2:17  3:46   86 1:10:42 20.9  2:21  178   55:59  9:01 2:50:02 
  157  15/19    257 Greg Spoelhof           Duluth             MN  28 M   125 31:07  1:54  1:56  199 1:24:36 17.4  1:47  139   51:00  8:13 2:50:23 
  158   4/12    125 Julie Jackson           Maple Grove        MN  41 F   176 34:16  2:06  2:23  142 1:16:49 19.2  1:40  175   55:20  8:55 2:50:26 
  159   4/9     303 Jenny Wilson            Forest Lake        MN  31 F   166 33:13  2:02  3:00  172 1:19:50 18.5  2:14  154   52:29  8:27 2:50:43 
  160  24/31    291 Mike Wangsness          Woodbury           MN  40 M   142 31:49  1:57  3:36  123 1:15:15 19.6  2:43  190   57:24  9:15 2:50:46 
  161  16/21    102 Nate Hasty              Minneapolis        MN  32 M   202 36:36  2:14  4:27   92 1:11:23 20.7  1:58  182   56:24  9:05 2:50:47 
  162  25/31    134 Tony Karels             Minnetonka         MN  44 M   165 33:12  2:02  3:29  153 1:17:47 19.0  3:11  160   53:16  8:35 2:50:54 
  163   7/18     91 Jennifer Grant          St. Louis Park     MN  38 F   127 31:10  1:54  2:49  141 1:16:44 19.2  1:42  200   58:43  9:27 2:51:06 
  164  26/31    158 Joel Lancaster          Lakeville          MN  42 M   181 34:35  2:07  3:52  161 1:18:46 18.7  3:53  132   50:23  8:07 2:51:26 
  165   6/8     184 Kyle Moody              Maple Grove        MN  24 M   150 32:11  1:58  3:36  136 1:16:16 19.4  2:53  184   56:41  9:08 2:51:36 
  166   9/19     71 Kimberly Dustin         Arden Hills        MN  29 F   168 33:25  2:03  2:35  196 1:23:54 17.6  1:38  129   50:16  8:06 2:51:45 
  167  27/31    154 Thomas Laberge          Blaine             MN  44 M    82 28:44  1:46  2:21  159 1:18:28 18.8  2:41  213   59:46  9:37 2:51:59 
  168   5/12     14 Jeana Beberg            Brooklyn Park      MN  41 F   179 34:28  2:07  3:59                          191   57:27  9:15 2:53:06 
  169   2/6     205 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  51 F   126 31:10  1:54  3:23  197 1:24:22 17.5  2:37  148   51:52  8:21 2:53:23 
  170  10/19   1032 Nicolle Fisher          Saint Louis Park   MN  25 F   224 39:46  2:26  3:03  132 1:16:01 19.4  2:48  147   51:52  8:21 2:53:29 
  171   5/9     182 Marie Moeckel           Moorhead           MN  33 F   227 41:04  2:31  2:40  162 1:18:50 18.7  1:31  121   49:44  8:01 2:53:47 
  172   6/12    275 Stacy Terebayza         Coon Rapids        MN  41 F    36 25:11  1:33  2:15  175 1:20:14 18.4  2:24  229 1:04:23 10:22 2:54:25 
  173   4/7     167 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  26 M   141 31:44  1:57  2:23  133 1:16:02 19.4  1:58  218 1:02:33 10:04 2:54:37 
  174  28/31    288 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  41 M   191 35:24  2:10  6:08  190 1:22:52 17.8  3:33   90   46:48  7:32 2:54:43 
  175   7/12     63 Brooke Diercks          Loves Park         IL  42 F   197 35:51  2:12  3:30  163 1:18:55 18.7  1:48  174   55:15  8:54 2:55:17 
  176  26/30    212 Stephen Pattison        Minneapolis        MN  36 M    13 22:40  1:23  4:32  221 1:28:54 16.6  4:34  171   54:40  8:48 2:55:17 
  177  13/16    253 Michael Smith           Plymouth           MN  45 M   128 31:12  1:55  2:39  176 1:20:17 18.4  2:01  210   59:23  9:34 2:55:30 
  178   8/18    239 Erin Ross               St. Joseph         MN  35 F   123 31:06  1:54  3:17  171 1:19:49 18.5  2:31  204   59:02  9:30 2:55:42 
  179  27/30    226 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  38 M   153 32:20  1:59  2:57  160 1:18:33 18.8  2:53  212   59:32  9:35 2:56:14 
  180  29/31     32 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  43 M   205 37:16  2:17  7:28  134 1:16:13 19.4  4:32  137   50:50  8:11 2:56:18 
  181   6/7     130 Timothy Jung            Minneapolis        MN  51 M   193 35:30  2:10  2:51  158 1:18:27 18.8  2:21  192   57:30  9:16 2:56:36 
  182  17/21     60 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  30 M   180 34:28  2:07  3:39  143 1:16:59 19.2  2:50  201   58:57  9:30 2:56:51 
  183  14/16    141 Terry Klein             Rockford           IL  46 M   212 37:43  2:18  3:42  131 1:15:52 19.5  2:40  185   57:03  9:11 2:56:58 
  184   5/7     168 Jacob Majerus           Waconia            MN  37 M   219 38:51  2:23  2:36  122 1:15:05 19.7  1:43  202   58:58  9:30 2:57:12 
  185   3/6     104 Carla Hausladen         Corcoran           MN  53 F   173 33:56  2:05  2:25  189 1:22:51 17.8  2:48  176   55:25  8:56 2:57:24 
  186  16/19    298 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25 M   229 41:18  2:32  4:14  186 1:21:32 18.1  2:05  115   49:06  7:55 2:58:13 
  187  11/19     65 Anna Dinndorf           Minneapolis        MN  28 F    90 29:10  1:47  5:25  203 1:25:21 17.3  1:33  187   57:07  9:12 2:58:34 
  188   9/18    175 Makenzie McCormick      Stillwater         MN  38 F   163 33:01  2:01  3:57  216 1:27:26 16.9  2:34  145   51:39  8:19 2:58:35 
  189  10/18    281 Thu Tong                Plymouth           MN  39 F   232 42:02  2:34  2:48                          166   54:03  8:42 2:58:48 
  190  28/30    230 Jeff Rensink            Lindstrom          MN  35 M   169 33:25  2:03  3:03  194 1:23:37 17.7  2:42  181   56:06  9:02 2:58:52 
  191  11/18    918 Nicole Troxell          Madison            SD  36 F   230 41:20  2:32  3:04  167 1:19:19 18.6  1:32  164   53:39  8:39 2:58:52 
  192  29/30    270 Lutfi Tardia            Chaska             MN  37 M    77 28:29  1:45  3:53  165 1:19:00 18.7  2:40  233 1:05:28 10:33 2:59:29 
  193  12/19     36 Erica Brown             Minneapolis        MN  26 F   147 32:01  1:58  2:32  205 1:25:27 17.3  2:35  193   57:30  9:16 3:00:04 
  194  12/18    145 Sally Knapp             Carver             MN  36 F   175 34:02  2:05  1:59  195 1:23:51 17.6  1:54  199   58:41  9:27 3:00:26 
  195  13/19    229 Amanda Rau              Brule              WI  28 F   157 32:33  2:00  3:22  237 1:32:55 15.9  1:57  125   50:02  8:04 3:00:47 
  196   6/9     186 Rebecca Morin           New Hope           MN  32 F   201 36:31  2:14  4:59  208 1:26:09 17.1  2:13  143   51:30  8:18 3:01:20 
  197   8/12    307 Laurie Zahalka          Brooklyn Park      MN  42 F   177 34:25  2:06  3:31  193 1:23:35 17.7  2:47  186   57:07  9:12 3:01:22 
  198   9/12     88 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  41 F                          181 1:20:49 18.3  2:28  177   55:43  8:58 3:01:23 
  199  17/19    181 Jacob Mitchell          Hudson             WI  27 M   220 39:02  2:23  4:05  179 1:20:45 18.3  1:39  183   56:40  9:08 3:02:09 
  200  13/18    190 Sommer Mueller          Maple Grove        MN  35 F   210 37:37  2:18  3:07  210 1:26:25 17.1  2:34  156   52:48  8:30 3:02:30 
  201   1/2     197 Tammy Nelson            Plymouth           MN  49 F   146 31:59  1:57  4:22  180 1:20:45 18.3  2:45  221 1:02:44 10:06 3:02:33 
  202   1/2      11 B Barrett               Coon Rapids        MN  38 F    95 29:27  1:48  2:26  174 1:20:11 18.4  3:32  238 1:07:05 10:48 3:02:40 
  203  30/31     64 Jeff Diercks            Loves Park         IL  40 M   198 35:57  2:12  4:10  212 1:26:40 17.0  2:15  168   54:37  8:48 3:03:37 
  204  14/18    260 Megan Stebbins          Minneapolis        MN  36 F   185 34:47  2:08  4:29  209 1:26:20 17.1  2:09  180   56:06  9:02 3:03:49 
  205  14/19   1046 Sarah Dillivan          Chippewa Falls     WI  27 F   218 38:50  2:23  4:18  227 1:30:03 16.4  2:21  109   48:50  7:52 3:04:19 
  206   7/9      13 Sara Bauer              Ramsey             MN  33 F   148 32:01  1:58  3:06  204 1:25:22 17.3  1:46  217 1:02:09 10:00 3:04:22 
  207  18/19   1055 Cale Schwarzrock        Glencoe            MN  28 M   162 33:00  2:01  2:44  226 1:29:41 16.5  1:44  194   57:31  9:16 3:04:39 
  208  31/31    114 Mike Hoenie             Golden Valley      MN  41 M   228 41:04  2:31  2:42  178 1:20:39 18.3  2:28  198   58:41  9:27 3:05:32 
  209  18/21    268 Sam Tabaka              Rogers             MN  34 M   235 43:07  2:38 10:29  215 1:27:15 16.9  7:03   17   38:39  6:14 3:06:30 
  210   1/2     233 Deborah Roberts         Nisswa             MN  63 F   186 34:48  2:08  2:27  207 1:25:39 17.2  2:11  216 1:02:07 10:00 3:07:10 
  211   4/5     213 Amanda Paulson          Monticello         MN  21 F    15 23:40  1:27  4:46  229 1:30:32 16.3  1:19  239 1:07:55 10:56 3:08:10 
  212  15/19     22 Kilian Bishop           Minneapolis        MN  27 F    35 25:07  1:32  4:30  238 1:35:50 15.4  4:13  197   58:41  9:27 3:08:18 
  213  19/21     62 Dan Diepenbrock         Plymouth           MN  30 M   124 31:06  1:54  2:47  109 1:13:43 20.0 18:16  220 1:02:43 10:06 3:08:33 
  214   5/5      16 Paige Bell              Ham Lake           MN  21 F                          218 1:28:00 16.8  1:29  189   57:20  9:14 3:08:34 
  215   7/8    1049 Derek Docherty          Buffalo            MN  20 M   213 37:55  2:19  3:48  234 1:32:34 15.9  1:25  162   53:38  8:38 3:09:18 
  216   2/2      42 Vicki Carver            Lino Lakes         MN  45 F   121 31:00  1:54  2:32  201 1:24:56 17.4  2:42  240 1:08:23 11:01 3:09:31 
  217  16/19     51 Tasha Coryell           St Paul            MN  26 F   178 34:26  2:06  2:32  223 1:29:06 16.6  2:05  215 1:01:27  9:54 3:09:33 
  218  10/12     29 Louis Bortolon          Thunder Bay        ON  59 M   243 47:13  2:53  3:26  187 1:21:56 18.0  2:45  172   54:44  8:49 3:10:03 
  219   6/7     160 Jason Laplant           Minneapolis        MN  35 M    68 28:10  1:44  4:02  213 1:26:44 17.0  2:44  241 1:08:43 11:04 3:10:22 
  220  11/12    297 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55 M   222 39:27  2:25  4:40  157 1:18:22 18.8  2:26  235 1:05:30 10:33 3:10:24 
  221   7/7     220 Mace Pfutzenreuter      Plymouth           MN  52 M   172 33:39  2:04  2:48  214 1:26:59 17.0  2:11  234 1:05:30 10:33 3:11:06 
  222   1/1     225 Emily Pincus            Champlin           MN  15 F    94 29:25  1:48  3:50  228 1:30:07 16.4  3:58  230 1:04:27 10:23 3:11:46 
  223   4/6     106 Suzanne Hay             Hutchinson         MN  50 F   118 30:53  1:53  4:59  217 1:27:28 16.9  3:14  236 1:05:59 10:38 3:12:31 
  224   4/4      52 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  64 M   209 37:33  2:18  5:15  191 1:23:00 17.8  4:00  226 1:03:43 10:16 3:13:29 
  225   2/2      54 Kerry Daly              Woodbury           MN  26 F   234 43:02  2:38  4:39  240 1:38:21 15.0  1:31   85   46:30  7:29 3:14:02 
  226  15/16    115 John Hoffman            Minnetonka         MN  49 M   190 35:15  2:09  2:40  232 1:31:06 16.2  1:23  232 1:04:48 10:26 3:15:10 
  227   7/7      45 Matt Coffey             Waconia            MN  36 M   216 38:47  2:22  4:37  202 1:25:07 17.3  2:46  231 1:04:43 10:25 3:15:59 
  228   5/6      30 Rose Bortolon           Thunder Bay        ON  52 F   231 41:56  2:34  3:27  206 1:25:35 17.2  2:28  227 1:03:47 10:16 3:17:11 
  229  15/18    204 Tina Olson              Chanhassen         MN  38 F   245 47:43  2:55  2:51  169 1:19:36 18.5  3:02  228 1:04:14 10:21 3:17:24 
  230   2/2     244 Michel Sanders          Saint Paul         MN  60 F   221 39:22  2:24  4:37  198 1:24:31 17.5  3:20  237 1:06:06 10:39 3:17:54 
  231   8/8     126 Josh John               Minneapolis        MN  24 M   223 39:31  2:25  6:20  220 1:28:53 16.6  1:44  222 1:02:54 10:08 3:19:21 
  232  10/12    254 Kari Snyder             Lakeville          MN  42 F   164 33:08  2:02 18:57  239 1:36:04 15.4  2:51  136   50:45  8:10 3:21:43 
  233  20/21    166 Shawn Lewis             Columbia Heights   MN  30 M   115 30:35  1:52  3:53  245 1:46:45 13.8  1:57  214 1:00:37  9:46 3:23:45 
  234  21/21     48 Marshall Comisar        Plymouth           MN  32 M   140 31:43  1:57  5:46  219 1:28:40 16.6  4:31  248 1:13:28 11:50 3:24:07 
  235  11/12     18 Amie Benson             Rogers             MN  42 F   238 44:47  2:44  3:52  225 1:29:31 16.5  3:21  223 1:03:12 10:11 3:24:41 
  236  19/19      1 Christopher Adams       Cambridge          MN  29 M   145 31:57  1:57  4:46  211 1:26:35 17.0  2:34  251 1:19:16 12:46 3:25:06 
  237  12/12    159 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  44 F   241 45:47  2:48  3:55  241 1:40:13 14.7  1:31  165   54:01  8:42 3:25:26 
  238  16/18    219 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  39 F   225 40:53  2:30  8:18  231 1:30:43 16.3  2:31  224 1:03:17 10:12 3:25:40 
  239  17/18    310 Alysia Zens             Delano             MN  39 F   236 43:43  2:40  5:30  230 1:30:35 16.3  2:36  225 1:03:18 10:12 3:25:40 
  240   8/9     201 Mariel Novacek          Alexandria         MN  32 F   136 31:34  1:56  5:37  235 1:32:35 15.9  3:16  247 1:12:59 11:45 3:26:00 
  241  18/18    304 Leah Woods              Golden Valley      MN  36 F   215 38:43  2:22  3:36  236 1:32:53 15.9  2:10  244 1:10:30 11:21 3:27:51 
  242  17/19    258 Carissa Squire          South Saint Paul   MN  26 F   199 36:10  2:13  4:17  224 1:29:12 16.5  6:00  249 1:14:23 11:59 3:30:00 
  243  30/30    277 Marc Thibodeaux         Buffalo            MN  37 M   233 42:53  2:37  6:54  222 1:28:59 16.6  3:23  243 1:09:59 11:16 3:32:05 
  244  16/16     35 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47 M   242 45:50  2:48  2:30  200 1:24:39 17.4  1:36  252 1:19:32 12:48 3:34:04 
  245   2/3     228 Judy Rangel             White Bear Lake    MN  56 F   246 52:44  3:13                                219 1:02:35 10:05 3:37:39 
  246   6/6     178 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  50 F   239 45:07  2:46  3:32  233 1:31:57 16.1  4:14  250 1:15:36 12:10 3:40:25 
  247   9/9      99 Stephanie Harbaugh      St Louis Park      MN  30 F   240 45:14  2:46  3:27  152 1:17:42 19.0 38:45  208   59:18  9:33 3:44:25 
  248  18/19     81 Natalie Fox             Minneapolis        MN  28 F   217 38:49  2:22 11:51  247 1:53:21 13.0  3:07  209   59:19  9:33 3:46:25 
  249  12/12     39 Andrew Burgdorf         Buffalo            MN  55 M   237 43:56  2:41  4:45  243 1:41:54 14.5  6:50  246 1:11:46 11:33 3:49:10 
  250   2/2     247 Jordan Schmidt          Ramsey             MN  19 M   247 56:45  3:28  4:04  246 1:48:18 13.6  3:04  211   59:28  9:35 3:51:36 
  251  19/19     84 Courtney Frie           St. Cloud          MN  25 F   244 47:40  2:55  6:09  244 1:45:48 14.0  1:40  245 1:10:33 11:22 3:51:49 
  252   3/3      27 Kate Booth              North Oaks         MN  58 F                          242 1:40:54 14.6 11:57  242 1:08:51 11:05 4:02:47 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  316 Two and a half men                               1 20:26  1:15  0:58    1 1:08:04 21.7  0:44    3   46:44  7:32 2:16:54 
           Will Gallagher , William Gallagher , Victor Ferris     
    2  319 Space Monkey Mafia                               4 28:29  1:45  1:12    2 1:13:43 20.0  1:28    2   46:38  7:31 2:31:28 
           Robert Nault-Maurer , Andrew Maas , Benn Hulbert       
    3  318 WMD                                              5 30:08  1:51  1:23    3 1:15:26 19.6  1:00    4   47:15  7:37 2:35:10 
           Marvin Gordon , Warren Hegge , Dan Holmdahl            
    4  313 Mustache Maniacs                                 6 33:59  2:05  0:53    5 1:18:48 18.7  0:51    1   41:43  6:43 2:36:13 
           Jarrek Lucke , Ryan Painter , Nate Billups             
    5  312 3IT                                              3 28:26  1:44  1:05    4 1:16:10 19.4  1:00    5   51:55  8:22 2:38:33 
           Rick Koetter , Shaun Flynn , Barry Bernu               
    6  315 What Doesn't Kill Us                             2 25:33  1:34  1:10    6 1:24:54 17.4  1:04    6   54:01  8:42 2:46:40 
           Denis Ostroot , Steve Euller , Todd Erickson           


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  321 Periscope                                        1 22:29  1:23  1:21    1 1:07:18 21.9  0:45    2   43:09  6:57 2:15:01 
           Katy Coombe , Aaron Martin , Greg Kurowski             
    2 1037 thr3 wild...                                     3 29:08  1:47  1:15    4 1:29:12 16.5  1:02    1   41:54  6:45 2:42:29 
           Nicole Nelson , Josh Knutson , Christine Schultz       
    3  320 Johnsons                                         2 28:45  1:46  1:05    2 1:18:56 18.7  1:06    3   53:44  8:39 2:43:34 
           Kelsey Johnson , Doug Johnson , Hannah Johnson         
    4 1056 ITM                                              5 35:34  2:11  1:22    3 1:22:28 17.9  0:55    4   54:12  8:44 2:54:29 
           Debra Walden , Robert Walden , Debra Walden            
    5  322 Team McFartloff                                  4 29:24  1:48  1:18    5 1:33:45 15.7  1:11    5   54:25  8:46 3:00:01 
           Christine McFadden , Matthew Hartloff , Thomas McFadde 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 169 Jeff Malecha            Albertville        MN  36 M      7 31:59  1:57  2:11                                            1:20:24 
   7 Ranjit Baboolal         Thunder Bay        ON  58 M      5 31:11  1:55  4:12    1   42:27 34.8  5:36    1   57:35  9:16 2:21:00 
 192 Andrea Myers            Plymouth           MN  38 F      2 24:56  1:32  1:21    2 1:07:58 21.7  1:22                            
 435 Laura Cunningham        Chaskas            MN  37 F      8 32:20  1:59  6:01    4 1:23:04 17.8  5:25                            
 143 Anton Knack             Prior Lake         MN  21 M      1 24:36  1:30  1:36    3 1:11:13 20.7                                  
 271 Chris Tatton            Blaine             MN  37 M      3 25:56  1:35  1:30                                                    
 202 Corey Nygaard           So. St. Paul       MN  19 M      9 33:42  2:04  2:27                                                    
 292 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  47 M      6 31:42  1:56  2:42                                                    
1053 Adam Augeson            Indian Land        SC  18 M      4 26:17  1:37                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Thaddeus Ingersoll      St. Paul           MN  44 M   19:17  1:11 
    2 Gregory Taylor          Yankton            SD  59 M   20:58  1:17 
    3 Tim Bode                Buffalo            MN  46 M   21:24  1:19 
    4 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  35 M   21:29  1:19 
    5 Matthew Payne           Columbia Heights   MN  37 M   21:38  1:20 
    6 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        ON  34 M   21:43  1:20 
    7 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M   21:46  1:20 
    8 Derek Rogers            Edina              MN  44 M   21:49  1:20 
    9 Anthony Orlando         St. Paul           WI  26 M   22:13  1:22 
   10 Josh Mork               Arden Hills        MN  31 M   22:20  1:22 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Matthew Payne           Columbia Heights   MN  37 M   55:29 26.6 
    2 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M   59:49 24.7 
    3 Nate Hoffman            South Haven        MN  31 M 1:00:14 24.5 
    4 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        ON  34 M 1:00:24 24.4 
    5 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M 1:00:29 24.4 
    6 Scott Myers             Plymouth           MN  38 M 1:00:41 24.3 
    7 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34 M 1:02:02 23.8 
    8 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32 M 1:02:17 23.7 
    9 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43 M 1:02:24 23.7 
   10 Derek Rogers            Edina              MN  44 M 1:03:02 23.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nate Hoffman            South Haven        MN  31 M   33:53  5:28 
    2 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        ON  34 M   35:37  5:44 
    3 Anthony Orlando         St. Paul           WI  26 M   35:49  5:46 
    4 Aaron Eicher            Burnsville         MN  31 M   36:04  5:49 
    5 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36 M   36:08  5:49 
    6 Matthew Payne           Columbia Heights   MN  37 M   36:35  5:54 
    7 Bennett Isabella        Burnsville         MN  31 M   36:48  5:56 
    8 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37 M   36:58  5:57 
    9 Elaine Nelson           Duluth             MN  35 F   37:20  6:01 
   10 John Kallemeyn          Big Lake           MN  28 M   37:24  6:02 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  214 Matthew Payne           Columbia Heights   MN  37    2 21:38  1:20  1:13    1   55:29 26.6  0:57    4   36:35  5:54 1:55:51 
    2    9 Jonathan Balabuck       Thunder Bay        ON  34    3 21:43  1:20  1:20    4 1:00:24 24.4  1:09    2   35:37  5:44 2:00:11 
    3  265 Marcus Stromberg        Buffalo            MN  37    4 21:46  1:20  1:23    2   59:49 24.7  0:57    6   36:58  5:57 2:00:52 
    4  123 Thaddeus Ingersoll      St. Paul           MN  44    1 19:17  1:11  1:15    7 1:03:30 23.2  1:01    8   38:58  6:17 2:04:00 
    5  116 Nate Hoffman            South Haven        MN  31                           3 1:00:14 24.5  1:05    1   33:53  5:28 2:05:00 
    6  193 Scott Myers             Plymouth           MN  38    7 24:05  1:29  1:26    5 1:00:41 24.3  1:17    7   37:46  6:05 2:05:13 
    7  206 Anthony Orlando         St. Paul           WI  26    5 22:13  1:22  1:34   10 1:05:07 22.7  1:23    3   35:49  5:46 2:06:05 
    8  124 Bennett Isabella        Burnsville         MN  31    9 24:54  1:32  1:33    6 1:03:11 23.4  1:06    5   36:48  5:56 2:07:31 
    9  282 Ben Trnka               La Crescent        MN  25    6 23:39  1:27  1:27    9 1:04:36 22.8  0:54   10   43:53  7:04 2:14:28 
   10  135 Bill Kelley             Wrenshall          MN  42   10 27:29  1:41  1:58    8 1:04:31 22.9  1:27    9   42:46  6:53 2:18:09 
   11  300 Michael Williams        Bloomington        MN  25    8 24:11  1:29  1:26   11 1:09:32 21.2  0:52   11   44:57  7:14 2:20:55 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  195 Elaine Nelson           Duluth             MN  35    4 27:09  1:40  2:05    1 1:04:31 22.9  1:39    1   37:20  6:01 2:12:41 
    2   82 Suzie Fox               Chaska             MN  30    3 24:57  1:32  1:25    3 1:05:20 22.6  1:03    2   42:26  6:50 2:15:09 
    3  107 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  25    1 24:53  1:31  1:32    2 1:05:01 22.7  1:08    4   45:56  7:24 2:18:27 
    4   25 Cindy Blackstock        Plymouth           MN  41    6 30:15  1:51  2:26    6 1:12:09 20.5  1:07    3   42:51  6:54 2:28:45 
    5   97 Diane Hankee            Lino Lakes         MN  37    5 28:26  1:44  1:23    5 1:11:16 20.7  1:26    5   51:58  8:22 2:34:25 
    6  192 Andrea Myers            Plymouth           MN  38    2 24:56  1:32  1:21    4 1:07:58 21.7  1:22                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  237 Jeremy Rondorf          Andover            MN  39    4 28:54  1:46  2:05    1 1:05:33 22.5  1:38    2   53:38  8:38 2:31:47 
    2  200 John Nolan              Minneapolis        MN  36    1 24:34  1:30  2:26    5 1:16:37 19.3  1:31    1   46:50  7:33 2:31:55 
    3  245 Chris Sandford          Rosemount          MN  47    3 28:42  1:45  1:34    2 1:13:29 20.1  1:28    3   54:38  8:48 2:39:49 
    4  167 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  26    5 31:44  1:57  2:23    4 1:16:02 19.4  1:58    5 1:02:33 10:04 2:54:37 
    5  168 Jacob Majerus           Waconia            MN  37    7 38:51  2:23  2:36    3 1:15:05 19.7  1:43    4   58:58  9:30 2:57:12 
    6  160 Jason Laplant           Minneapolis        MN  35    2 28:10  1:44  4:02    7 1:26:44 17.0  2:44    7 1:08:43 11:04 3:10:22 
    7   45 Matt Coffey             Waconia            MN  36    6 38:47  2:22  4:37    6 1:25:07 17.3  2:46    6 1:04:43 10:25 3:15:59 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   11 B Barrett               Coon Rapids        MN  38    1 29:27  1:48  2:26    1 1:20:11 18.4  3:32    2 1:07:05 10:48 3:02:40 
    2   54 Kerry Daly              Woodbury           MN  26    2 43:02  2:38  4:39    2 1:38:21 15.0  1:31    1   46:30  7:29 3:14:02 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36   36 27:03  1:39  1:27    1 1:00:29 24.4  1:03    2   36:08  5:49 2:06:07 
    2  273 Gregory Taylor          Yankton            SD  59    1 20:58  1:17  1:49    8 1:03:22 23.3  1:16   25   41:38  6:42 2:09:01 
    3   26 Tim Bode                Buffalo            MN  46    2 21:24  1:19  1:15    9 1:03:38 23.2  1:13   30   42:03  6:46 2:09:31 
    4  236 Derek Rogers            Edina              MN  44    4 21:49  1:20  2:10    5 1:03:02 23.4  1:59   21   41:11  6:38 2:10:09 
    5   70 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43   22 25:29  1:34  2:08    4 1:02:24 23.7  1:16   15   39:20  6:20 2:10:35 
    6  149 Dmytro Koshevy          Minneapolis        MN  26   18 24:53  1:31  1:21   16 1:04:56 22.7  1:03   11   39:01  6:17 2:11:12 
    7  301 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  32   30 26:29  1:37  2:06    7 1:03:18 23.3  1:09    8   38:32  6:12 2:11:31 
    8   94 Jim Guenter             Woodbury           MN  44    7 22:31  1:23  2:13   11 1:03:42 23.2  1:21   29   42:01  6:46 2:11:46 
    9  306 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34   64 29:29  1:48  1:36    2 1:02:02 23.8  1:06    4   37:45  6:05 2:11:58 
   10   89 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32   24 25:47  1:35  1:15    3 1:02:17 23.7  1:10   26   41:43  6:43 2:12:10 
   11   72 Aaron Eicher            Burnsville         MN  31   61 29:05  1:47  1:42   12 1:04:21 22.9  1:03    1   36:04  5:49 2:12:14 
   12   49 Jake Cooley             Grand Forks        ND  24   11 24:07  1:29  1:50   10 1:03:42 23.2  1:04   28   42:00  6:46 2:12:40 
   13   77 Phillip Falkner         Minneapolis        MN  44   12 24:24  1:30  2:01   19 1:05:53 22.4  1:41   13   39:11  6:19 2:13:09 
   14  287 Steven Voss             Maple Grove        MN  29   10 24:05  1:29  1:26   54 1:09:35 21.2  1:24    5   37:47  6:05 2:14:17 
   15   10 Doug Barkema            St Louis Park      MN  38   35 27:01  1:39  1:45    6 1:03:18 23.3  1:03   23   41:29  6:41 2:14:34 
   16  255 Chad Solei              Minneapolis        MN  27   44 27:56  1:43  1:35   15 1:04:50 22.8  1:28   10   38:59  6:17 2:14:46 
   17  231 Marco Riboli            Minneapolis        MN  26   21 25:24  1:33  1:36   38 1:08:13 21.6  0:59   14   39:13  6:19 2:15:23 
   18  283 Matthew Trok            Maple Grove        MN  36                          18 1:05:45 22.4  1:24    7   38:00  6:07 2:15:26 
   19   90 David Goldberg          Minnetrista        MN  53   17 24:47  1:31 66:27                           39   43:35  7:01 2:16:02 
   20  121 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  46   16 24:46  1:31  2:02   30 1:07:28 21.9  1:18   24   41:30  6:41 2:17:01 
   21   17 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  35    3 21:29  1:19  1:35   14 1:04:49 22.8  1:28   68   47:58  7:44 2:17:18 
   22   47 Ryan Collison           Independence       MN  33   31 26:33  1:38  2:13   20 1:06:02 22.4  1:38   20   41:05  6:37 2:17:29 
   23   40 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  20   37 27:12  1:40  2:27   31 1:07:32 21.9  1:39   17   39:26  6:21 2:18:13 
   24  171 Alfredo Martel          Saint Louis Park   MN  48   13 24:28  1:30  1:37   27 1:07:14 22.0  1:24   40   43:35  7:01 2:18:16 
   25   83 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  37   20 24:54  1:32  2:22   47 1:09:15 21.3  1:15   19   40:59  6:36 2:18:43 
   26  240 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  35   32 26:33  1:38  2:05   24 1:06:30 22.2  1:20   35   42:43  6:53 2:19:09 
   27  132 John Kallemeyn          Big Lake           MN  28  103 32:45  2:00  2:00   22 1:06:25 22.2  1:34    3   37:24  6:02 2:20:06 
   28  286 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  29   53 28:35  1:45  1:40   41 1:08:27 21.6  1:48   18   40:12  6:29 2:20:40 
   29  269 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  42   23 25:34  1:34  1:38   52 1:09:29 21.2  2:27   31   42:03  6:46 2:21:10 
   30  187 Josh Mork               Arden Hills        MN  31    5 22:20  1:22  2:15   43 1:08:37 21.5  1:26   60   46:39  7:31 2:21:15 
   31  173 Chris Massey            Minneapolis        MN  29   47 28:20  1:44  1:20   68 1:11:15 20.7  1:36   12   39:03  6:18 2:21:32 
   32   12 Mike Basel              Blaine             MN  36   42 27:36  1:41  1:49   13 1:04:43 22.8  1:41   56   46:14  7:27 2:22:01 
   33   37 Tim Brown               Circle Pines       MN  55   49 28:22  1:44  2:43   32 1:07:34 21.8  1:39   33   42:38  6:52 2:22:54 
   34  278 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  41   51 28:28  1:45  2:09   40 1:08:23 21.6  1:20   34   42:41  6:53 2:22:59 
   35   87 Kyle Gilbertson         Edina              MN  33   40 27:33  1:41  1:51   57 1:09:52 21.1  1:10   37   42:47  6:53 2:23:12 
   36  299 Chris Westerveld        Savage             MN  37   46 28:08  1:43  2:30   21 1:06:22 22.2  2:22   44   44:20  7:08 2:23:40 
   37  144 David Knack             Prior Lake         MN  51   29 26:18  1:37  1:58   39 1:08:23 21.6  1:31   51   45:37  7:21 2:23:45 
   38   24 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  40   57 28:55  1:46  1:26   29 1:07:27 21.9  0:58   48   45:05  7:16 2:23:49 
   39  189 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  35   84 31:14  1:55  1:41   37 1:08:09 21.7  0:57   27   41:51  6:45 2:23:50 
   40  138 Neil King               Nevis              MN  64   50 28:26  1:44  1:46   28 1:07:20 21.9  1:09   50   45:23  7:19 2:24:02 
   41  234 Toby Robinson           Mankato            MN  24    6 22:30  1:23  1:49   85 1:14:29 19.8  1:51   45   44:21  7:09 2:24:59 
   42  196 Grant Nelson            Duluth             MN  39  122 35:01  2:09  2:01   33 1:07:38 21.8  1:34   16   39:23  6:21 2:25:35 
   43   78 Skip Fitting            Buffalo            MN  59   96 32:02  1:58  2:16   44 1:08:50 21.4  1:47   22   41:20  6:40 2:26:13 
   44  248 Robert Schnitzlein      Shoreview          MN  31  131 36:12  2:13  4:17                           53   45:50  7:23 2:26:50 
   45   61 Mark Demos              Maple Grove        MN  40   66 29:34  1:49  2:26   59 1:10:03 21.1  1:32   43   44:15  7:08 2:27:47 
   46  290 Eric Walter             Fargo              ND  38   14 24:32  1:30  2:35   35 1:07:55 21.7  2:37   95   50:34  8:09 2:28:11 
   47   23 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  28   25 25:54  1:35  2:32   70 1:11:29 20.6  1:43   61   46:41  7:31 2:28:17 
   48    5 Bradley Anez            New Richmond       WI  43   72 29:54  1:50  2:19   71 1:11:30 20.6  1:28   42   43:49  7:04 2:28:58 
   49  147 Kent Kolstad            Bloomington        MN  42   70 29:51  1:50  2:06   46 1:09:04 21.4  1:56   59   46:32  7:30 2:29:27 
   50   92 Zach Grice-Patil        Hopkins            MN  25  128 35:38  2:11  2:33   17 1:04:57 22.7  1:52   46   44:33  7:11 2:29:31 
   51  252 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  45   39 27:22  1:41  2:46   60 1:10:05 21.1  1:51   75   48:15  7:46 2:30:17 
   52  152 Blaine Kriesel Jr       Prior Lake         MN  37  111 33:37  2:03  2:12   63 1:10:31 20.9  1:42   36   42:45  6:53 2:30:45 
   53  105 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40   43 27:37  1:41  2:47   50 1:09:28 21.2  1:36   86   49:33  7:59 2:30:59 
   54  256 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  34   60 29:00  1:47  1:31   34 1:07:50 21.8  1:23  101   51:21  8:16 2:31:03 
   55   57 Greg Davenport          St. Paul           MN  44    9 23:57  1:28  2:36   74 1:11:52 20.5  2:07   99   51:09  8:14 2:31:39 
   56  146 Kyle Kolquist           Duluth             MN  35   56 28:51  1:46  2:51   65 1:10:51 20.8  2:46   58   46:24  7:28 2:31:42 
   57   76 Mike Ewen               Rochester          MN  57  136 37:24  2:17  1:52   26 1:07:10 22.0  1:47   41   43:37  7:02 2:31:49 
   58  142 Leonard Klun            Maple Plain        MN  60   58 28:55  1:46  2:23   78 1:13:06 20.2  1:42   55   46:03  7:25 2:32:07 
   59  211 Michael Parker          Golden Valley      MN  29   75 30:05  1:51  2:02   48 1:09:16 21.3  1:52   81   49:02  7:54 2:32:16 
   60  279 Tim Thull               Lakeville          MN  45   74 30:05  1:51  2:46   49 1:09:16 21.3  1:44   76   48:46  7:51 2:32:35 
   61  110 Jose Hernandez          Saint Paul         MN  38   85 31:15  1:55  2:49   45 1:09:00 21.4  2:02   65   47:44  7:41 2:32:49 
   62  251 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  52  118 34:39  2:07  3:01   53 1:09:35 21.2  1:55   49   45:22  7:18 2:34:31 
   63  898 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60  127 35:33  2:11  1:52   58 1:09:58 21.1  1:34   52   45:38  7:21 2:34:34 
   64  101 Michael Hartnett        Minneapolis        MN  31  101 32:24  1:59  4:00  118 1:19:05 18.7  1:30    6   37:53  6:06 2:34:51 
   65  103 Dan Hauck               Cedar              MN  47   33 26:51  1:39  2:24  120 1:19:58 18.5  2:26   38   43:14  6:58 2:34:52 
   66  509 Arth Gorr               Buffalo            MN  57  105 32:59  2:01  2:21   56 1:09:50 21.1  1:43   72   48:10  7:45 2:35:00 
   67  113 John Hoch               Minneapolis        MN  42   71 29:54  1:50  2:32   72 1:11:50 20.5  2:08   83   49:14  7:56 2:35:36 
   68    4 Brad Anderson           Duluth             MN  38   41 27:35  1:41  1:30   36 1:08:00 21.7  1:18  123   57:18  9:14 2:35:39 
   69  111 Kevin Hill              Golden Valley      MN  44   48 28:22  1:44  2:38  111 1:18:18 18.9  1:51   47   45:04  7:16 2:36:10 
   70   80 Chris Foster            West St Paul       MN  29   45 27:58  1:43  1:49   23 1:06:27 22.2  1:43  128   58:32  9:26 2:36:27 
   71  188 Oscar Morles            Brooklyn Park      MN  38   38 27:21  1:40  2:23   94 1:15:44 19.5  1:49   87   49:42  8:00 2:36:57 
   72   15 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  59  146 41:04  2:31  3:01   51 1:09:29 21.2  2:21   32   42:13  6:48 2:38:06 
   73  261 Jon Steckler            Minneapolis        MN  38   65 29:30  1:48  2:00  107 1:17:27 19.1  1:55   64   47:25  7:38 2:38:15 
   74   46 Tom Coles               Apple Valley       MN  53   34 26:53  1:39  3:41   93 1:15:42 19.5  2:45   90   50:05  8:04 2:39:04 
   75  150 Paul Kovach             Duluth             MN  52  104 32:58  2:01  2:44   25 1:07:03 22.0  1:50  113   54:39  8:48 2:39:13 
   76  128 Nicholas Johnson        Plymouth           MN  32   79 30:50  1:53  2:41   82 1:13:52 20.0  1:42   92   50:14  8:05 2:39:16 
   77  241 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  43  139 37:43  2:18  4:36   42 1:08:31 21.5  1:59   63   47:14  7:37 2:40:02 
   78  174 Jamie McCormick         Stillwater         MN  41   63 29:24  1:48  4:07  100 1:16:33 19.3  1:32   79   48:56  7:53 2:40:30 
   79  157 Nick Lampi              Buffalo            MN  38  125 35:28  2:10  5:49   62 1:10:28 20.9  2:35   57   46:21  7:28 2:40:38 
   80  162 Herman Lau              Circle Pines       MN  35  102 32:30  1:59  3:48   75 1:12:27 20.4  3:11   84   49:19  7:57 2:41:13 
   81  117 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  36  114 33:59  2:05  2:57   79 1:13:18 20.1  2:06   80   48:57  7:53 2:41:14 
   82   44 Brian Cody              Maple Grove        MN  47   76 30:11  1:51  2:04   98 1:16:14 19.4  1:45  100   51:15  8:15 2:41:27 
   83  224 Dave Pincus             Champlin           MN  46   94 31:52  1:57  4:21  101 1:16:34 19.3  2:45   54   45:59  7:24 2:41:30 
   84  296 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33   89 31:37  1:56  2:54  105 1:17:08 19.1  1:46   74   48:14  7:46 2:41:37 
   85  217 Matt Petersen           Shoreview          MN  24   87 31:22  1:55  4:30   87 1:14:36 19.8  3:31   66   47:46  7:42 2:41:43 
   86  155 Todd Lachinski          Foley              MN  35   78 30:45  1:53  2:33   88 1:14:38 19.8  1:31  103   52:21  8:26 2:41:46 
   87  215 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  28   27 26:01  1:36  2:33  130 1:22:25 17.9  1:11   93   50:20  8:06 2:42:29 
   88  156 Nathan Lampi            Minnetonka         MN  33   62 29:12  1:47  4:04  102 1:16:43 19.2  2:49   89   49:53  8:02 2:42:38 
   89  127 Jacob Johnson           Savage             MN  28   19 24:53  1:32  2:22  126 1:20:55 18.2  1:26  107   53:15  8:35 2:42:48 
   90   58 Shawn Day               St. Cloud          MN  40   67 29:34  1:49  2:06   55 1:09:43 21.2  2:32  132   59:15  9:33 2:43:08 
   91  368 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45  108 33:20  2:02  2:36   73 1:11:52 20.5  2:59  104   52:26  8:27 2:43:10 
   92   85 Gregg Garretson         Lakeville          MN  56   59 28:55  1:46  3:55   92 1:15:27 19.6  1:48  106   53:09  8:34 2:43:13 
   93  163 Brad Lawinger           Albertville        MN  29   86 31:16  1:55  2:21  125 1:20:50 18.3  1:03   69   47:59  7:44 2:43:27 
   94   73 Barry Ellinger          Chaska             MN  40   73 30:01  1:50  2:58   95 1:15:46 19.5  1:30  109   53:22  8:36 2:43:35 
   95  151 Randy Kramer            Buffalo            MN  47  117 34:37  2:07  1:55   77 1:12:52 20.3  2:20  102   51:57  8:22 2:43:39 
   96   41 David Cantrill          Chanhassen         MN  40  119 34:46  2:08  2:33   61 1:10:17 21.0  2:13  111   54:05  8:43 2:43:51 
   97   74 Paul Elliott            St. Paul           MN  40   98 32:13  1:58  3:07  108 1:17:34 19.0  2:11   77   48:52  7:52 2:43:55 
   98  302 James Wilson            Rosemount          MN  37   88 31:32  1:56  2:24   84 1:14:11 19.9  1:31  116   54:52  8:50 2:44:28 
   99  203 Ladd Ojala              Minneapolis        MN  44   69 29:49  1:50  1:50   76 1:12:35 20.3  1:26  133   59:16  9:33 2:44:55 
  100  295 Martin Weiland          Lakeville          MN  37  129 35:43  2:11  2:48   83 1:14:09 19.9  2:51   91   50:08  8:04 2:45:37 
  101   75 James Ertl              Rosemount          MN  56   83 31:13  1:55  2:55   66 1:11:09 20.7  2:10  131   59:00  9:30 2:46:25 
  102  153 Tom Kuzma               Buffalo            MN  33   99 32:17  1:59  3:25  127 1:21:23 18.1  1:47   67   47:49  7:42 2:46:38 
  103   69 Glen Dornfeld           Winona             MN  58   54 28:40  1:45  2:29   89 1:14:42 19.8  2:51  127   58:08  9:22 2:46:48 
  104  165 Eric Lee                Minneapolis        MN  24  142 38:16  2:20  3:11   80 1:13:38 20.0  2:28   88   49:51  8:02 2:47:23 
  105  221 Ryan Picken             Monticello         MN  32  133 36:39  2:15  3:49  106 1:17:19 19.1  1:18   78   48:55  7:53 2:47:59 
  106  218 Chris Peterson          Greenfield         MN  40   68 29:48  1:49  5:16  122 1:20:25 18.4  3:09   85   49:27  7:58 2:48:02 
  107  272 Brian Taylor            Minneapolis        MN  49  137 37:28  2:18  4:58   86 1:14:32 19.8  2:57   73   48:13  7:46 2:48:07 
  108  266 Scott Stusynski         Fargo              ND  37  110 33:35  2:03  3:04   91 1:15:18 19.6  3:32  105   52:43  8:29 2:48:10 
  109  274 Jack Taylor             Wayzata            MN  18  121 34:52  2:08  4:09  104 1:17:07 19.1  4:19   71   48:04  7:45 2:48:29 
  110  183 Scott Moen              Shakopee           MN  35   90 31:40  1:56  3:12  119 1:19:44 18.5  3:24   96   50:38  8:09 2:48:37 
  111  199 Steve Nichols           Champlin           MN  43  120 34:51  2:08  5:01  110 1:18:05 18.9  2:50   70   48:04  7:45 2:48:48 
  112  637 Kim Larson              Nisswa             MN  46  135 37:17  2:17  3:46   64 1:10:42 20.9  2:21  117   55:59  9:01 2:50:02 
  113  257 Greg Spoelhof           Duluth             MN  28   81 31:07  1:54  1:56  134 1:24:36 17.4  1:47   98   51:00  8:13 2:50:23 
  114  291 Mike Wangsness          Woodbury           MN  40   93 31:49  1:57  3:36   90 1:15:15 19.6  2:43  124   57:24  9:15 2:50:46 
  115  102 Nate Hasty              Minneapolis        MN  32  132 36:36  2:14  4:27   69 1:11:23 20.7  1:58  119   56:24  9:05 2:50:47 
  116  134 Tony Karels             Minnetonka         MN  44  107 33:12  2:02  3:29  109 1:17:47 19.0  3:11  108   53:16  8:35 2:50:54 
  117  158 Joel Lancaster          Lakeville          MN  42  116 34:35  2:07  3:52  116 1:18:46 18.7  3:53   94   50:23  8:07 2:51:26 
  118  184 Kyle Moody              Maple Grove        MN  24   97 32:11  1:58  3:36   99 1:16:16 19.4  2:53  121   56:41  9:08 2:51:36 
  119  154 Thomas Laberge          Blaine             MN  44   55 28:44  1:46  2:21  114 1:18:28 18.8  2:41  137   59:46  9:37 2:51:59 
  120  288 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  41  124 35:24  2:10  6:08  131 1:22:52 17.8  3:33   62   46:48  7:32 2:54:43 
  121  212 Stephen Pattison        Minneapolis        MN  36    8 22:40  1:23  4:32  142 1:28:54 16.6  4:34  114   54:40  8:48 2:55:17 
  122  253 Michael Smith           Plymouth           MN  45   82 31:12  1:55  2:39  121 1:20:17 18.4  2:01  134   59:23  9:34 2:55:30 
  123  226 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  38  100 32:20  1:59  2:57  115 1:18:33 18.8  2:53  136   59:32  9:35 2:56:14 
  124   32 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  43  134 37:16  2:17  7:28   97 1:16:13 19.4  4:32   97   50:50  8:11 2:56:18 
  125  130 Timothy Jung            Minneapolis        MN  51  126 35:30  2:10  2:51  113 1:18:27 18.8  2:21  125   57:30  9:16 2:56:36 
  126   60 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  30  115 34:28  2:07  3:39  103 1:16:59 19.2  2:50  130   58:57  9:30 2:56:51 
  127  141 Terry Klein             Rockford           IL  46  140 37:43  2:18  3:42   96 1:15:52 19.5  2:40  122   57:03  9:11 2:56:58 
  128  298 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25  148 41:18  2:32  4:14  128 1:21:32 18.1  2:05   82   49:06  7:55 2:58:13 
  129  230 Jeff Rensink            Lindstrom          MN  35  109 33:25  2:03  3:03  133 1:23:37 17.7  2:42  118   56:06  9:02 2:58:52 
  130  270 Lutfi Tardia            Chaska             MN  37   52 28:29  1:45  3:53  117 1:19:00 18.7  2:40  143 1:05:28 10:33 2:59:29 
  131  181 Jacob Mitchell          Hudson             WI  27  143 39:02  2:23  4:05  124 1:20:45 18.3  1:39  120   56:40  9:08 3:02:09 
  132   64 Jeff Diercks            Loves Park         IL  40  130 35:57  2:12  4:10  137 1:26:40 17.0  2:15  112   54:37  8:48 3:03:37 
  133 1055 Cale Schwarzrock        Glencoe            MN  28  106 33:00  2:01  2:44  144 1:29:41 16.5  1:44  126   57:31  9:16 3:04:39 
  134  114 Mike Hoenie             Golden Valley      MN  41  147 41:04  2:31  2:42  123 1:20:39 18.3  2:28  129   58:41  9:27 3:05:32 
  135  268 Sam Tabaka              Rogers             MN  34  150 43:07  2:38 10:29  139 1:27:15 16.9  7:03    9   38:39  6:14 3:06:30 
  136   62 Dan Diepenbrock         Plymouth           MN  30   80 31:06  1:54  2:47   81 1:13:43 20.0 18:16  139 1:02:43 10:06 3:08:33 
  137 1049 Derek Docherty          Buffalo            MN  20  141 37:55  2:19  3:48  146 1:32:34 15.9  1:25  110   53:38  8:38 3:09:18 
  138   29 Louis Bortolon          Thunder Bay        ON  59  153 47:13  2:53  3:26  129 1:21:56 18.0  2:45  115   54:44  8:49 3:10:03 
  139  297 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55  144 39:27  2:25  4:40  112 1:18:22 18.8  2:26  145 1:05:30 10:33 3:10:24 
  140  220 Mace Pfutzenreuter      Plymouth           MN  52  112 33:39  2:04  2:48  138 1:26:59 17.0  2:11  144 1:05:30 10:33 3:11:06 
  141   52 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  64  138 37:33  2:18  5:15  132 1:23:00 17.8  4:00  141 1:03:43 10:16 3:13:29 
  142  115 John Hoffman            Minnetonka         MN  49  123 35:15  2:09  2:40  145 1:31:06 16.2  1:23  142 1:04:48 10:26 3:15:10 
  143  126 Josh John               Minneapolis        MN  24  145 39:31  2:25  6:20  141 1:28:53 16.6  1:44  140 1:02:54 10:08 3:19:21 
  144  166 Shawn Lewis             Columbia Heights   MN  30   77 30:35  1:52  3:53  148 1:46:45 13.8  1:57  138 1:00:37  9:46 3:23:45 
  145   48 Marshall Comisar        Plymouth           MN  32   92 31:43  1:57  5:46  140 1:28:40 16.6  4:31  148 1:13:28 11:50 3:24:07 
  146    1 Christopher Adams       Cambridge          MN  29   95 31:57  1:57  4:46  136 1:26:35 17.0  2:34  149 1:19:16 12:46 3:25:06 
  147  277 Marc Thibodeaux         Buffalo            MN  37  149 42:53  2:37  6:54  143 1:28:59 16.6  3:23  146 1:09:59 11:16 3:32:05 
  148   35 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47  152 45:50  2:48  2:30  135 1:24:39 17.4  1:36  150 1:19:32 12:48 3:34:04 
  149   39 Andrew Burgdorf         Buffalo            MN  55  151 43:56  2:41  4:45  147 1:41:54 14.5  6:50  147 1:11:46 11:33 3:49:10 
  150  247 Jordan Schmidt          Ramsey             MN  19  154 56:45  3:28  4:04  149 1:48:18 13.6  3:04  135   59:28  9:35 3:51:36 
  151  143 Anton Knack             Prior Lake         MN  21   15 24:36  1:30  1:36   67 1:11:13 20.7                                  
  152  271 Chris Tatton            Blaine             MN  37   26 25:56  1:35  1:30                                                    
  153  202 Corey Nygaard           So. St. Paul       MN  19  113 33:42  2:04  2:27                                                    
  154  292 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  47   91 31:42  1:56  2:42                                                    
  155 1053 Adam Augeson            Indian Land        SC  18   28 26:17  1:37                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  21    6 25:14  1:33  1:45    7 1:09:55 21.1  1:08    4   44:58  7:15 2:22:58 
    2   93 Jennifer Groos          Norwalk            IA  39   15 29:16  1:48  1:48    1 1:06:14 22.3  1:15    9   45:59  7:24 2:24:31 
    3  208 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  28   20 30:07  1:51  1:44    3 1:08:14 21.6  1:11    3   43:26  7:00 2:24:40 
    4  238 Sara Rondorf            Andover            MN  36   10 27:58  1:43  1:54    4 1:08:23 21.6  1:32    6   45:26  7:19 2:25:11 
    5    8 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36    7 26:53  1:39  2:08   10 1:11:49 20.6  1:32    5   45:12  7:17 2:27:31 
    6  185 Molly Moore             Maple Grove        MN  42   17 29:38  1:49  2:11    5 1:09:17 21.3  1:38   11   46:14  7:27 2:28:55 
    7  293 Marci Weiche            Buffalo            MN  36   32 31:37  1:56  1:56   12 1:13:45 20.0  1:21    2   42:02  6:46 2:30:38 
    8  118 Erin Holznagel          Richfield          MN  28   19 29:46  1:49  2:12    9 1:11:23 20.7  1:51    7   45:30  7:20 2:30:39 
    9   56 Sheena Dauer            Springfield        MN  32   12 28:22  1:44  3:42   14 1:14:28 19.8  3:38    1   40:57  6:36 2:31:04 
   10  934 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  43   26 31:05  1:54  2:10    8 1:10:47 20.9  1:48   10   46:03  7:25 2:31:51 
   11  191 Jody Mullet             Chaska             MN  27   23 30:57  1:54  2:06    6 1:09:51 21.1  1:24   18   49:56  8:03 2:34:11 
   12  264 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  29   24 30:57  1:54  2:08   13 1:14:06 19.9  2:08    8   45:37  7:21 2:34:53 
   13  289 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  29   11 28:21  1:44  1:53   11 1:13:30 20.1  1:43   22   50:27  8:08 2:35:52 
   14    2 Mata Agre               Corcoran           MN  20   13 28:36  1:45  1:59   28 1:18:57 18.7  1:20   14   47:16  7:37 2:38:07 
   15  119 Angir Hong              Stillwater         MN  35   18 29:41  1:49  2:15   16 1:15:38 19.5  1:22   24   50:55  8:12 2:39:49 
   16   67 Sheila Doheny           Minneapolis        MN  25    3 25:06  1:32  2:38   37 1:21:10 18.2  2:26   15   48:45  7:51 2:40:03 
   17   86 Erin Gesell             Omaha              NE  25   33 31:53  1:57  3:41   22 1:17:31 19.0  1:41   12   46:47  7:32 2:41:31 
   18   96 Kathryn Hagen           Minnetonka         MN  31    8 26:57  1:39  1:40   30 1:19:23 18.6  2:36   26   51:32  8:18 2:42:06 
   19  170 Anne Marchand           Eden Prairie       MN  50   30 31:14  1:55  4:08    2 1:08:03 21.7  3:04   42   56:03  9:02 2:42:31 
   20   95 Helen Gunther           Excelsior          MN  57   38 32:30  1:59  2:19   15 1:14:53 19.7  1:47   28   51:44  8:20 2:43:12 
   21   98 Jessica Hanson          Minneapolis        MN  24   56 36:56  2:16  4:05   17 1:15:45 19.5  1:39   13   46:49  7:32 2:45:11 
   22  100 Amy Harris              Chaska             MN  34   21 30:14  1:51  3:08   21 1:17:05 19.1  2:22   34   52:49  8:30 2:45:37 
   23  294 Carole Weiland          Champlin           MN  43    2 25:03  1:32  2:09   23 1:17:40 19.0  2:12   53   59:16  9:33 2:46:17 
   24  112 Jill Hink               Ramsey             MN  37    9 27:49  1:42  3:36   40 1:23:27 17.7  2:59   21   50:19  8:06 2:48:08 
   25   59 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  29   40 32:47  2:00  3:46   25 1:17:49 19.0  1:51   31   52:27  8:27 2:48:38 
   26  125 Julie Jackson           Maple Grove        MN  41   47 34:16  2:06  2:23   20 1:16:49 19.2  1:40   39   55:20  8:55 2:50:26 
   27  303 Jenny Wilson            Forest Lake        MN  31   43 33:13  2:02  3:00   33 1:19:50 18.5  2:14   32   52:29  8:27 2:50:43 
   28   91 Jennifer Grant          St. Louis Park     MN  38   29 31:10  1:54  2:49   19 1:16:44 19.2  1:42   51   58:43  9:27 2:51:06 
   29   71 Kimberly Dustin         Arden Hills        MN  29   44 33:25  2:03  2:35   43 1:23:54 17.6  1:38   20   50:16  8:06 2:51:45 
   30   14 Jeana Beberg            Brooklyn Park      MN  41   50 34:28  2:07  3:59                           47   57:27  9:15 2:53:06 
   31  205 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  51   28 31:10  1:54  3:23   44 1:24:22 17.5  2:37   30   51:52  8:21 2:53:23 
   32 1032 Nicolle Fisher          Saint Louis Park   MN  25   62 39:46  2:26  3:03   18 1:16:01 19.4  2:48   29   51:52  8:21 2:53:29 
   33  182 Marie Moeckel           Moorhead           MN  33   64 41:04  2:31  2:40   26 1:18:50 18.7  1:31   17   49:44  8:01 2:53:47 
   34  275 Stacy Terebayza         Coon Rapids        MN  41    5 25:11  1:33  2:15   34 1:20:14 18.4  2:24   66 1:04:23 10:22 2:54:25 
   35   63 Brooke Diercks          Loves Park         IL  42   53 35:51  2:12  3:30   27 1:18:55 18.7  1:48   38   55:15  8:54 2:55:17 
   36  239 Erin Ross               St. Joseph         MN  35   27 31:06  1:54  3:17   32 1:19:49 18.5  2:31   52   59:02  9:30 2:55:42 
   37  104 Carla Hausladen         Corcoran           MN  53   45 33:56  2:05  2:25   38 1:22:51 17.8  2:48   40   55:25  8:56 2:57:24 
   38   65 Anna Dinndorf           Minneapolis        MN  28   14 29:10  1:47  5:25   47 1:25:21 17.3  1:33   45   57:07  9:12 2:58:34 
   39  175 Makenzie McCormick      Stillwater         MN  38   41 33:01  2:01  3:57   55 1:27:26 16.9  2:34   27   51:39  8:19 2:58:35 
   40  281 Thu Tong                Plymouth           MN  39   67 42:02  2:34  2:48                           37   54:03  8:42 2:58:48 
   41  918 Nicole Troxell          Madison            SD  36   65 41:20  2:32  3:04   29 1:19:19 18.6  1:32   35   53:39  8:39 2:58:52 
   42   36 Erica Brown             Minneapolis        MN  26   35 32:01  1:58  2:32   49 1:25:27 17.3  2:35   48   57:30  9:16 3:00:04 
   43  145 Sally Knapp             Carver             MN  36   46 34:02  2:05  1:59   42 1:23:51 17.6  1:54   50   58:41  9:27 3:00:26 
   44  229 Amanda Rau              Brule              WI  28   39 32:33  2:00  3:22   69 1:32:55 15.9  1:57   19   50:02  8:04 3:00:47 
   45  186 Rebecca Morin           New Hope           MN  32   55 36:31  2:14  4:59   52 1:26:09 17.1  2:13   25   51:30  8:18 3:01:20 
   46  307 Laurie Zahalka          Brooklyn Park      MN  42   48 34:25  2:06  3:31   41 1:23:35 17.7  2:47   44   57:07  9:12 3:01:22 
   47   88 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  41                          36 1:20:49 18.3  2:28   41   55:43  8:58 3:01:23 
   48  190 Sommer Mueller          Maple Grove        MN  35   57 37:37  2:18  3:07   54 1:26:25 17.1  2:34   33   52:48  8:30 3:02:30 
   49  197 Tammy Nelson            Plymouth           MN  49   34 31:59  1:57  4:22   35 1:20:45 18.3  2:45   60 1:02:44 10:06 3:02:33 
   50  260 Megan Stebbins          Minneapolis        MN  36   51 34:47  2:08  4:29   53 1:26:20 17.1  2:09   43   56:06  9:02 3:03:49 
   51 1046 Sarah Dillivan          Chippewa Falls     WI  27   60 38:50  2:23  4:18   61 1:30:03 16.4  2:21   16   48:50  7:52 3:04:19 
   52   13 Sara Bauer              Ramsey             MN  33   36 32:01  1:58  3:06   48 1:25:22 17.3  1:46   58 1:02:09 10:00 3:04:22 
   53  233 Deborah Roberts         Nisswa             MN  63   52 34:48  2:08  2:27   51 1:25:39 17.2  2:11   57 1:02:07 10:00 3:07:10 
   54  213 Amanda Paulson          Monticello         MN  21    1 23:40  1:27  4:46   63 1:30:32 16.3  1:19   70 1:07:55 10:56 3:08:10 
   55   22 Kilian Bishop           Minneapolis        MN  27    4 25:07  1:32  4:30   70 1:35:50 15.4  4:13   49   58:41  9:27 3:08:18 
   56   16 Paige Bell              Ham Lake           MN  21                          57 1:28:00 16.8  1:29   46   57:20  9:14 3:08:34 
   57   42 Vicki Carver            Lino Lakes         MN  45   25 31:00  1:54  2:32   46 1:24:56 17.4  2:42   71 1:08:23 11:01 3:09:31 
   58   51 Tasha Coryell           St Paul            MN  26   49 34:26  2:06  2:32   58 1:29:06 16.6  2:05   56 1:01:27  9:54 3:09:33 
   59  225 Emily Pincus            Champlin           MN  15   16 29:25  1:48  3:50   62 1:30:07 16.4  3:58   67 1:04:27 10:23 3:11:46 
   60  106 Suzanne Hay             Hutchinson         MN  50   22 30:53  1:53  4:59   56 1:27:28 16.9  3:14   68 1:05:59 10:38 3:12:31 
   61   30 Rose Bortolon           Thunder Bay        ON  52   66 41:56  2:34  3:27   50 1:25:35 17.2  2:28   64 1:03:47 10:16 3:17:11 
   62  204 Tina Olson              Chanhassen         MN  38   74 47:43  2:55  2:51   31 1:19:36 18.5  3:02   65 1:04:14 10:21 3:17:24 
   63  244 Michel Sanders          Saint Paul         MN  60   61 39:22  2:24  4:37   45 1:24:31 17.5  3:20   69 1:06:06 10:39 3:17:54 
   64  254 Kari Snyder             Lakeville          MN  42   42 33:08  2:02 18:57   71 1:36:04 15.4  2:51   23   50:45  8:10 3:21:43 
   65   18 Amie Benson             Rogers             MN  42   69 44:47  2:44  3:52   60 1:29:31 16.5  3:21   61 1:03:12 10:11 3:24:41 
   66  159 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  44   72 45:47  2:48  3:55   72 1:40:13 14.7  1:31   36   54:01  8:42 3:25:26 
   67  219 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  39   63 40:53  2:30  8:18   65 1:30:43 16.3  2:31   62 1:03:17 10:12 3:25:40 
   68  310 Alysia Zens             Delano             MN  39   68 43:43  2:40  5:30   64 1:30:35 16.3  2:36   63 1:03:18 10:12 3:25:40 
   69  201 Mariel Novacek          Alexandria         MN  32   31 31:34  1:56  5:37   67 1:32:35 15.9  3:16   75 1:12:59 11:45 3:26:00 
   70  304 Leah Woods              Golden Valley      MN  36   58 38:43  2:22  3:36   68 1:32:53 15.9  2:10   73 1:10:30 11:21 3:27:51 
   71  258 Carissa Squire          South Saint Paul   MN  26   54 36:10  2:13  4:17   59 1:29:12 16.5  6:00   76 1:14:23 11:59 3:30:00 
   72  228 Judy Rangel             White Bear Lake    MN  56   75 52:44  3:13                                 59 1:02:35 10:05 3:37:39 
   73  178 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  50   70 45:07  2:46  3:32   66 1:31:57 16.1  4:14   77 1:15:36 12:10 3:40:25 
   74   99 Stephanie Harbaugh      St Louis Park      MN  30   71 45:14  2:46  3:27   24 1:17:42 19.0 38:45   54   59:18  9:33 3:44:25 
   75   81 Natalie Fox             Minneapolis        MN  28   59 38:49  2:22 11:51   75 1:53:21 13.0  3:07   55   59:19  9:33 3:46:25 
   76   84 Courtney Frie           St. Cloud          MN  25   73 47:40  2:55  6:09   74 1:45:48 14.0  1:40   74 1:10:33 11:22 3:51:49 
   77   27 Kate Booth              North Oaks         MN  58                          73 1:40:54 14.6 11:57   72 1:08:51 11:05 4:02:47 
   78  435 Laura Cunningham        Chaskas            MN  37   37 32:20  1:59  6:01   39 1:23:04 17.8  5:25                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  225 Emily Pincus            Champlin           MN  15    1 29:25  1:48  3:50    1 1:30:07 16.4  3:58    1 1:04:27 10:23 3:11:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  274 Jack Taylor             Wayzata            MN  18    3 34:52  2:08  4:09    1 1:17:07 19.1  4:19    1   48:04  7:45 2:48:29 
    2  247 Jordan Schmidt          Ramsey             MN  19    4 56:45  3:28  4:04    2 1:48:18 13.6  3:04    2   59:28  9:35 3:51:36 
    3  202 Corey Nygaard           So. St. Paul       MN  19    2 33:42  2:04  2:27                                                    
    4 1053 Adam Augeson            Indian Land        SC  18    1 26:17  1:37                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   49 Jake Cooley             Grand Forks        ND  24    2 24:07  1:29  1:50    1 1:03:42 23.2  1:04    2   42:00  6:46 2:12:40 
    2   40 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  20    4 27:12  1:40  2:27    2 1:07:32 21.9  1:39    1   39:26  6:21 2:18:13 
    3  234 Toby Robinson           Mankato            MN  24    1 22:30  1:23  1:49    5 1:14:29 19.8  1:51    3   44:21  7:09 2:24:59 
    4  217 Matt Petersen           Shoreview          MN  24    5 31:22  1:55  4:30    6 1:14:36 19.8  3:31    4   47:46  7:42 2:41:43 
    5  165 Eric Lee                Minneapolis        MN  24    8 38:16  2:20  3:11    4 1:13:38 20.0  2:28    5   49:51  8:02 2:47:23 
    6  184 Kyle Moody              Maple Grove        MN  24    6 32:11  1:58  3:36    7 1:16:16 19.4  2:53    7   56:41  9:08 2:51:36 
    7 1049 Derek Docherty          Buffalo            MN  20    7 37:55  2:19  3:48    9 1:32:34 15.9  1:25    6   53:38  8:38 3:09:18 
    8  126 Josh John               Minneapolis        MN  24    9 39:31  2:25  6:20    8 1:28:53 16.6  1:44    8 1:02:54 10:08 3:19:21 
    9  143 Anton Knack             Prior Lake         MN  21    3 24:36  1:30  1:36    3 1:11:13 20.7                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  140 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  21    2 25:14  1:33  1:45    1 1:09:55 21.1  1:08    1   44:58  7:15 2:22:58 
    2    2 Mata Agre               Corcoran           MN  20    3 28:36  1:45  1:59    3 1:18:57 18.7  1:20    3   47:16  7:37 2:38:07 
    3   98 Jessica Hanson          Minneapolis        MN  24    4 36:56  2:16  4:05    2 1:15:45 19.5  1:39    2   46:49  7:32 2:45:11 
    4  213 Amanda Paulson          Monticello         MN  21    1 23:40  1:27  4:46    5 1:30:32 16.3  1:19    5 1:07:55 10:56 3:08:10 
    5   16 Paige Bell              Ham Lake           MN  21                           4 1:28:00 16.8  1:29    4   57:20  9:14 3:08:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  149 Dmytro Koshevy          Minneapolis        MN  26    2 24:53  1:31  1:21    2 1:04:56 22.7  1:03    4   39:01  6:17 2:11:12 
    2  287 Steven Voss             Maple Grove        MN  29    1 24:05  1:29  1:26    9 1:09:35 21.2  1:24    2   37:47  6:05 2:14:17 
    3  255 Chad Solei              Minneapolis        MN  27    7 27:56  1:43  1:35    1 1:04:50 22.8  1:28    3   38:59  6:17 2:14:46 
    4  231 Marco Riboli            Minneapolis        MN  26    4 25:24  1:33  1:36    6 1:08:13 21.6  0:59    6   39:13  6:19 2:15:23 
    5  132 John Kallemeyn          Big Lake           MN  28   15 32:45  2:00  2:00    4 1:06:25 22.2  1:34    1   37:24  6:02 2:20:06 
    6  286 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  29   10 28:35  1:45  1:40    7 1:08:27 21.6  1:48    7   40:12  6:29 2:20:40 
    7  173 Chris Massey            Minneapolis        MN  29    9 28:20  1:44  1:20   10 1:11:15 20.7  1:36    5   39:03  6:18 2:21:32 
    8   23 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  28    5 25:54  1:35  2:32   11 1:11:29 20.6  1:43    9   46:41  7:31 2:28:17 
    9   92 Zach Grice-Patil        Hopkins            MN  25   17 35:38  2:11  2:33    3 1:04:57 22.7  1:52    8   44:33  7:11 2:29:31 
   10  211 Michael Parker          Golden Valley      MN  29   11 30:05  1:51  2:02    8 1:09:16 21.3  1:52   11   49:02  7:54 2:32:16 
   11   80 Chris Foster            West St Paul       MN  29    8 27:58  1:43  1:49    5 1:06:27 22.2  1:43   18   58:32  9:26 2:36:27 
   12  215 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  28    6 26:01  1:36  2:33   16 1:22:25 17.9  1:11   13   50:20  8:06 2:42:29 
   13  127 Jacob Johnson           Savage             MN  28    3 24:53  1:32  2:22   14 1:20:55 18.2  1:26   15   53:15  8:35 2:42:48 
   14  163 Brad Lawinger           Albertville        MN  29   13 31:16  1:55  2:21   13 1:20:50 18.3  1:03   10   47:59  7:44 2:43:27 
   15  257 Greg Spoelhof           Duluth             MN  28   12 31:07  1:54  1:56   17 1:24:36 17.4  1:47   14   51:00  8:13 2:50:23 
   16  298 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  25   19 41:18  2:32  4:14   15 1:21:32 18.1  2:05   12   49:06  7:55 2:58:13 
   17  181 Jacob Mitchell          Hudson             WI  27   18 39:02  2:23  4:05   12 1:20:45 18.3  1:39   16   56:40  9:08 3:02:09 
   18 1055 Cale Schwarzrock        Glencoe            MN  28   16 33:00  2:01  2:44   19 1:29:41 16.5  1:44   17   57:31  9:16 3:04:39 
   19    1 Christopher Adams       Cambridge          MN  29   14 31:57  1:57  4:46   18 1:26:35 17.0  2:34   19 1:19:16 12:46 3:25:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  208 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  28    6 30:07  1:51  1:44    1 1:08:14 21.6  1:11    1   43:26  7:00 2:24:40 
    2  118 Erin Holznagel          Richfield          MN  28    5 29:46  1:49  2:12    3 1:11:23 20.7  1:51    2   45:30  7:20 2:30:39 
    3  191 Jody Mullet             Chaska             MN  27    7 30:57  1:54  2:06    2 1:09:51 21.1  1:24    7   49:56  8:03 2:34:11 
    4  264 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  29    8 30:57  1:54  2:08    5 1:14:06 19.9  2:08    3   45:37  7:21 2:34:53 
    5  289 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  29    3 28:21  1:44  1:53    4 1:13:30 20.1  1:43   10   50:27  8:08 2:35:52 
    6   67 Sheila Doheny           Minneapolis        MN  25    1 25:06  1:32  2:38    9 1:21:10 18.2  2:26    5   48:45  7:51 2:40:03 
    7   86 Erin Gesell             Omaha              NE  25    9 31:53  1:57  3:41    7 1:17:31 19.0  1:41    4   46:47  7:32 2:41:31 
    8   59 Marky Deming            St. Bonifacius     MN  29   12 32:47  2:00  3:46    8 1:17:49 19.0  1:51   12   52:27  8:27 2:48:38 
    9   71 Kimberly Dustin         Arden Hills        MN  29   13 33:25  2:03  2:35   10 1:23:54 17.6  1:38    9   50:16  8:06 2:51:45 
   10 1032 Nicolle Fisher          Saint Louis Park   MN  25   18 39:46  2:26  3:03    6 1:16:01 19.4  2:48   11   51:52  8:21 2:53:29 
   11   65 Anna Dinndorf           Minneapolis        MN  28    4 29:10  1:47  5:25   11 1:25:21 17.3  1:33   13   57:07  9:12 2:58:34 
   12   36 Erica Brown             Minneapolis        MN  26   10 32:01  1:58  2:32   12 1:25:27 17.3  2:35   14   57:30  9:16 3:00:04 
   13  229 Amanda Rau              Brule              WI  28   11 32:33  2:00  3:22   16 1:32:55 15.9  1:57    8   50:02  8:04 3:00:47 
   14 1046 Sarah Dillivan          Chippewa Falls     WI  27   17 38:50  2:23  4:18   15 1:30:03 16.4  2:21    6   48:50  7:52 3:04:19 
   15   22 Kilian Bishop           Minneapolis        MN  27    2 25:07  1:32  4:30   17 1:35:50 15.4  4:13   15   58:41  9:27 3:08:18 
   16   51 Tasha Coryell           St Paul            MN  26   14 34:26  2:06  2:32   13 1:29:06 16.6  2:05   17 1:01:27  9:54 3:09:33 
   17  258 Carissa Squire          South Saint Paul   MN  26   15 36:10  2:13  4:17   14 1:29:12 16.5  6:00   19 1:14:23 11:59 3:30:00 
   18   81 Natalie Fox             Minneapolis        MN  28   16 38:49  2:22 11:51   19 1:53:21 13.0  3:07   16   59:19  9:33 3:46:25 
   19   84 Courtney Frie           St. Cloud          MN  25   19 47:40  2:55  6:09   18 1:45:48 14.0  1:40   18 1:10:33 11:22 3:51:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  301 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  32    3 26:29  1:37  2:06    3 1:03:18 23.3  1:09    4   38:32  6:12 2:11:31 
    2  306 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  34    9 29:29  1:48  1:36    1 1:02:02 23.8  1:06    2   37:45  6:05 2:11:58 
    3   89 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32    2 25:47  1:35  1:15    2 1:02:17 23.7  1:10    7   41:43  6:43 2:12:10 
    4   72 Aaron Eicher            Burnsville         MN  31    7 29:05  1:47  1:42    4 1:04:21 22.9  1:03    1   36:04  5:49 2:12:14 
    5   47 Ryan Collison           Independence       MN  33    4 26:33  1:38  2:13    5 1:06:02 22.4  1:38    6   41:05  6:37 2:17:29 
    6  187 Josh Mork               Arden Hills        MN  31    1 22:20  1:22  2:15    7 1:08:37 21.5  1:26   10   46:39  7:31 2:21:15 
    7   87 Kyle Gilbertson         Edina              MN  33    5 27:33  1:41  1:51    8 1:09:52 21.1  1:10    8   42:47  6:53 2:23:12 
    8  248 Robert Schnitzlein      Shoreview          MN  31   18 36:12  2:13  4:17                            9   45:50  7:23 2:26:50 
    9  256 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  34    6 29:00  1:47  1:31    6 1:07:50 21.8  1:23   16   51:21  8:16 2:31:03 
   10  101 Michael Hartnett        Minneapolis        MN  31   16 32:24  1:59  4:00   16 1:19:05 18.7  1:30    3   37:53  6:06 2:34:51 
   11  128 Nicholas Johnson        Plymouth           MN  32   11 30:50  1:53  2:41   11 1:13:52 20.0  1:42   15   50:14  8:05 2:39:16 
   12  296 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33   13 31:37  1:56  2:54   14 1:17:08 19.1  1:46   12   48:14  7:46 2:41:37 
   13  156 Nathan Lampi            Minnetonka         MN  33    8 29:12  1:47  4:04   12 1:16:43 19.2  2:49   14   49:53  8:02 2:42:38 
   14  153 Tom Kuzma               Buffalo            MN  33   15 32:17  1:59  3:25   17 1:21:23 18.1  1:47   11   47:49  7:42 2:46:38 
   15  221 Ryan Picken             Monticello         MN  32   20 36:39  2:15  3:49   15 1:17:19 19.1  1:18   13   48:55  7:53 2:47:59 
   16  102 Nate Hasty              Minneapolis        MN  32   19 36:36  2:14  4:27    9 1:11:23 20.7  1:58   17   56:24  9:05 2:50:47 
   17   60 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  30   17 34:28  2:07  3:39   13 1:16:59 19.2  2:50   18   58:57  9:30 2:56:51 
   18  268 Sam Tabaka              Rogers             MN  34   21 43:07  2:38 10:29   18 1:27:15 16.9  7:03    5   38:39  6:14 3:06:30 
   19   62 Dan Diepenbrock         Plymouth           MN  30   12 31:06  1:54  2:47   10 1:13:43 20.0 18:16   20 1:02:43 10:06 3:08:33 
   20  166 Shawn Lewis             Columbia Heights   MN  30   10 30:35  1:52  3:53   20 1:46:45 13.8  1:57   19 1:00:37  9:46 3:23:45 
   21   48 Marshall Comisar        Plymouth           MN  32   14 31:43  1:57  5:46   19 1:28:40 16.6  4:31   21 1:13:28 11:50 3:24:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   56 Sheena Dauer            Springfield        MN  32    2 28:22  1:44  3:42    1 1:14:28 19.8  3:38    1   40:57  6:36 2:31:04 
    2   96 Kathryn Hagen           Minnetonka         MN  31    1 26:57  1:39  1:40    5 1:19:23 18.6  2:36    4   51:32  8:18 2:42:06 
    3  100 Amy Harris              Chaska             MN  34    3 30:14  1:51  3:08    2 1:17:05 19.1  2:22    6   52:49  8:30 2:45:37 
    4  303 Jenny Wilson            Forest Lake        MN  31    6 33:13  2:02  3:00    6 1:19:50 18.5  2:14    5   52:29  8:27 2:50:43 
    5  182 Marie Moeckel           Moorhead           MN  33    8 41:04  2:31  2:40    4 1:18:50 18.7  1:31    2   49:44  8:01 2:53:47 
    6  186 Rebecca Morin           New Hope           MN  32    7 36:31  2:14  4:59    8 1:26:09 17.1  2:13    3   51:30  8:18 3:01:20 
    7   13 Sara Bauer              Ramsey             MN  33    5 32:01  1:58  3:06    7 1:25:22 17.3  1:46    8 1:02:09 10:00 3:04:22 
    8  201 Mariel Novacek          Alexandria         MN  32    4 31:34  1:56  5:37    9 1:32:35 15.9  3:16    9 1:12:59 11:45 3:26:00 
    9   99 Stephanie Harbaugh      St Louis Park      MN  30    9 45:14  2:46  3:27    3 1:17:42 19.0 38:45    7   59:18  9:33 3:44:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  120 Larry Hosch             St. Joseph         MN  36    8 27:03  1:39  1:27    1 1:00:29 24.4  1:03    1   36:08  5:49 2:06:07 
    2   10 Doug Barkema            St Louis Park      MN  38    7 27:01  1:39  1:45    2 1:03:18 23.3  1:03    5   41:29  6:41 2:14:34 
    3  283 Matthew Trok            Maple Grove        MN  36                           5 1:05:45 22.4  1:24    2   38:00  6:07 2:15:26 
    4   17 Tim Benjamin            Brooklyn Park      MN  35    1 21:29  1:19  1:35    4 1:04:49 22.8  1:28   15   47:58  7:44 2:17:18 
    5   83 Chris Fralick           Thunder Bay        ON  37    4 24:54  1:32  2:22   13 1:09:15 21.3  1:15    4   40:59  6:36 2:18:43 
    6  240 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  35    6 26:33  1:38  2:05    7 1:06:30 22.2  1:20    7   42:43  6:53 2:19:09 
    7   12 Mike Basel              Blaine             MN  36   11 27:36  1:41  1:49    3 1:04:43 22.8  1:41   10   46:14  7:27 2:22:01 
    8  299 Chris Westerveld        Savage             MN  37   12 28:08  1:43  2:30    6 1:06:22 22.2  2:22    9   44:20  7:08 2:23:40 
    9  189 Christopher Morris      St. Louis Park     MN  35   17 31:14  1:55  1:41   11 1:08:09 21.7  0:57    6   41:51  6:45 2:23:50 
   10  196 Grant Nelson            Duluth             MN  39   27 35:01  2:09  2:01    8 1:07:38 21.8  1:34    3   39:23  6:21 2:25:35 
   11  290 Eric Walter             Fargo              ND  38    3 24:32  1:30  2:35    9 1:07:55 21.7  2:37   20   50:34  8:09 2:28:11 
   12  152 Blaine Kriesel Jr       Prior Lake         MN  37   25 33:37  2:03  2:12   15 1:10:31 20.9  1:42    8   42:45  6:53 2:30:45 
   13  146 Kyle Kolquist           Duluth             MN  35   14 28:51  1:46  2:51   16 1:10:51 20.8  2:46   12   46:24  7:28 2:31:42 
   14  110 Jose Hernandez          Saint Paul         MN  38   18 31:15  1:55  2:49   12 1:09:00 21.4  2:02   14   47:44  7:41 2:32:49 
   15    4 Brad Anderson           Duluth             MN  38   10 27:35  1:41  1:30   10 1:08:00 21.7  1:18   27   57:18  9:14 2:35:39 
   16  188 Oscar Morles            Brooklyn Park      MN  38    9 27:21  1:40  2:23   23 1:15:44 19.5  1:49   18   49:42  8:00 2:36:57 
   17  261 Jon Steckler            Minneapolis        MN  38   15 29:30  1:48  2:00   24 1:17:27 19.1  1:55   13   47:25  7:38 2:38:15 
   18  157 Nick Lampi              Buffalo            MN  38   28 35:28  2:10  5:49   14 1:10:28 20.9  2:35   11   46:21  7:28 2:40:38 
   19  162 Herman Lau              Circle Pines       MN  35   22 32:30  1:59  3:48   17 1:12:27 20.4  3:11   17   49:19  7:57 2:41:13 
   20  117 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  36   26 33:59  2:05  2:57   18 1:13:18 20.1  2:06   16   48:57  7:53 2:41:14 
   21  155 Todd Lachinski          Foley              MN  35   16 30:45  1:53  2:33   21 1:14:38 19.8  1:31   22   52:21  8:26 2:41:46 
   22  302 James Wilson            Rosemount          MN  37   19 31:32  1:56  2:24   20 1:14:11 19.9  1:31   25   54:52  8:50 2:44:28 
   23  295 Martin Weiland          Lakeville          MN  37   29 35:43  2:11  2:48   19 1:14:09 19.9  2:51   19   50:08  8:04 2:45:37 
   24  266 Scott Stusynski         Fargo              ND  37   24 33:35  2:03  3:04   22 1:15:18 19.6  3:32   23   52:43  8:29 2:48:10 
   25  183 Scott Moen              Shakopee           MN  35   20 31:40  1:56  3:12   27 1:19:44 18.5  3:24   21   50:38  8:09 2:48:37 
   26  212 Stephen Pattison        Minneapolis        MN  36    2 22:40  1:23  4:32   29 1:28:54 16.6  4:34   24   54:40  8:48 2:55:17 
   27  226 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  38   21 32:20  1:59  2:57   25 1:18:33 18.8  2:53   28   59:32  9:35 2:56:14 
   28  230 Jeff Rensink            Lindstrom          MN  35   23 33:25  2:03  3:03   28 1:23:37 17.7  2:42   26   56:06  9:02 2:58:52 
   29  270 Lutfi Tardia            Chaska             MN  37   13 28:29  1:45  3:53   26 1:19:00 18.7  2:40   29 1:05:28 10:33 2:59:29 
   30  277 Marc Thibodeaux         Buffalo            MN  37   30 42:53  2:37  6:54   30 1:28:59 16.6  3:23   30 1:09:59 11:16 3:32:05 
   31  271 Chris Tatton            Blaine             MN  37    5 25:56  1:35  1:30                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 Jennifer Groos          Norwalk            IA  39    4 29:16  1:48  1:48    1 1:06:14 22.3  1:15    4   45:59  7:24 2:24:31 
    2  238 Sara Rondorf            Andover            MN  36    3 27:58  1:43  1:54    2 1:08:23 21.6  1:32    3   45:26  7:19 2:25:11 
    3    8 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  36    1 26:53  1:39  2:08    3 1:11:49 20.6  1:32    2   45:12  7:17 2:27:31 
    4  293 Marci Weiche            Buffalo            MN  36    8 31:37  1:56  1:56    4 1:13:45 20.0  1:21    1   42:02  6:46 2:30:38 
    5  119 Angir Hong              Stillwater         MN  35    5 29:41  1:49  2:15    5 1:15:38 19.5  1:22    6   50:55  8:12 2:39:49 
    6  112 Jill Hink               Ramsey             MN  37    2 27:49  1:42  3:36   11 1:23:27 17.7  2:59    5   50:19  8:06 2:48:08 
    7   91 Jennifer Grant          St. Louis Park     MN  38    7 31:10  1:54  2:49    6 1:16:44 19.2  1:42   13   58:43  9:27 2:51:06 
    8  239 Erin Ross               St. Joseph         MN  35    6 31:06  1:54  3:17    9 1:19:49 18.5  2:31   14   59:02  9:30 2:55:42 
    9  175 Makenzie McCormick      Stillwater         MN  38   10 33:01  2:01  3:57   15 1:27:26 16.9  2:34    7   51:39  8:19 2:58:35 
   10  281 Thu Tong                Plymouth           MN  39   17 42:02  2:34  2:48                           10   54:03  8:42 2:58:48 
   11  918 Nicole Troxell          Madison            SD  36   16 41:20  2:32  3:04    7 1:19:19 18.6  1:32    9   53:39  8:39 2:58:52 
   12  145 Sally Knapp             Carver             MN  36   11 34:02  2:05  1:59   12 1:23:51 17.6  1:54   12   58:41  9:27 3:00:26 
   13  190 Sommer Mueller          Maple Grove        MN  35   13 37:37  2:18  3:07   14 1:26:25 17.1  2:34    8   52:48  8:30 3:02:30 
   14  260 Megan Stebbins          Minneapolis        MN  36   12 34:47  2:08  4:29   13 1:26:20 17.1  2:09   11   56:06  9:02 3:03:49 
   15  204 Tina Olson              Chanhassen         MN  38   19 47:43  2:55  2:51    8 1:19:36 18.5  3:02   17 1:04:14 10:21 3:17:24 
   16  219 Sara Peterson           Columbia Heights   MN  39   15 40:53  2:30  8:18   17 1:30:43 16.3  2:31   15 1:03:17 10:12 3:25:40 
   17  310 Alysia Zens             Delano             MN  39   18 43:43  2:40  5:30   16 1:30:35 16.3  2:36   16 1:03:18 10:12 3:25:40 
   18  304 Leah Woods              Golden Valley      MN  36   14 38:43  2:22  3:36   18 1:32:53 15.9  2:10   18 1:10:30 11:21 3:27:51 
   19  435 Laura Cunningham        Chaskas            MN  37    9 32:20  1:59  6:01   10 1:23:04 17.8  5:25                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  236 Derek Rogers            Edina              MN  44    1 21:49  1:20  2:10    2 1:03:02 23.4  1:59    3   41:11  6:38 2:10:09 
    2   70 Greg Dummer             Minneapolis        MN  43    5 25:29  1:34  2:08    1 1:02:24 23.7  1:16    2   39:20  6:20 2:10:35 
    3   94 Jim Guenter             Woodbury           MN  44    2 22:31  1:23  2:13    3 1:03:42 23.2  1:21    4   42:01  6:46 2:11:46 
    4   77 Phillip Falkner         Minneapolis        MN  44    4 24:24  1:30  2:01    4 1:05:53 22.4  1:41    1   39:11  6:19 2:13:09 
    5  269 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  42    6 25:34  1:34  1:38   10 1:09:29 21.2  2:27    5   42:03  6:46 2:21:10 
    6  278 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  41    9 28:28  1:45  2:09    6 1:08:23 21.6  1:20    6   42:41  6:53 2:22:59 
    7   24 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  40   11 28:55  1:46  1:26    5 1:07:27 21.9  0:58   10   45:05  7:16 2:23:49 
    8   61 Mark Demos              Maple Grove        MN  40   13 29:34  1:49  2:26   12 1:10:03 21.1  1:32    8   44:15  7:08 2:27:47 
    9    5 Bradley Anez            New Richmond       WI  43   19 29:54  1:50  2:19   14 1:11:30 20.6  1:28    7   43:49  7:04 2:28:58 
   10  147 Kent Kolstad            Bloomington        MN  42   17 29:51  1:50  2:06    8 1:09:04 21.4  1:56   11   46:32  7:30 2:29:27 
   11  105 Chris Hawes             Minneapolis        MN  40    7 27:37  1:41  2:47    9 1:09:28 21.2  1:36   19   49:33  7:59 2:30:59 
   12   57 Greg Davenport          St. Paul           MN  44    3 23:57  1:28  2:36   16 1:11:52 20.5  2:07   22   51:09  8:14 2:31:39 
   13  113 John Hoch               Minneapolis        MN  42   18 29:54  1:50  2:32   15 1:11:50 20.5  2:08   17   49:14  7:56 2:35:36 
   14  111 Kevin Hill              Golden Valley      MN  44    8 28:22  1:44  2:38   25 1:18:18 18.9  1:51    9   45:04  7:16 2:36:10 
   15  241 Jon Ruiz                Inver Grove Height MN  43   30 37:43  2:18  4:36    7 1:08:31 21.5  1:59   13   47:14  7:37 2:40:02 
   16  174 Jamie McCormick         Stillwater         MN  41   12 29:24  1:48  4:07   21 1:16:33 19.3  1:32   16   48:56  7:53 2:40:30 
   17   58 Shawn Day               St. Cloud          MN  40   14 29:34  1:49  2:06   11 1:09:43 21.2  2:32   29   59:15  9:33 2:43:08 
   18   73 Barry Ellinger          Chaska             MN  40   20 30:01  1:50  2:58   19 1:15:46 19.5  1:30   24   53:22  8:36 2:43:35 
   19   41 David Cantrill          Chanhassen         MN  40   25 34:46  2:08  2:33   13 1:10:17 21.0  2:13   25   54:05  8:43 2:43:51 
   20   74 Paul Elliott            St. Paul           MN  40   22 32:13  1:58  3:07   22 1:17:34 19.0  2:11   15   48:52  7:52 2:43:55 
   21  203 Ladd Ojala              Minneapolis        MN  44   16 29:49  1:50  1:50   17 1:12:35 20.3  1:26   30   59:16  9:33 2:44:55 
   22  218 Chris Peterson          Greenfield         MN  40   15 29:48  1:49  5:16   28 1:20:25 18.4  3:09   18   49:27  7:58 2:48:02 
   23  199 Steve Nichols           Champlin           MN  43   26 34:51  2:08  5:01   24 1:18:05 18.9  2:50   14   48:04  7:45 2:48:48 
   24  291 Mike Wangsness          Woodbury           MN  40   21 31:49  1:57  3:36   18 1:15:15 19.6  2:43   27   57:24  9:15 2:50:46 
   25  134 Tony Karels             Minnetonka         MN  44   23 33:12  2:02  3:29   23 1:17:47 19.0  3:11   23   53:16  8:35 2:50:54 
   26  158 Joel Lancaster          Lakeville          MN  42   24 34:35  2:07  3:52   27 1:18:46 18.7  3:53   20   50:23  8:07 2:51:26 
   27  154 Thomas Laberge          Blaine             MN  44   10 28:44  1:46  2:21   26 1:18:28 18.8  2:41   31   59:46  9:37 2:51:59 
   28  288 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  41   27 35:24  2:10  6:08   30 1:22:52 17.8  3:33   12   46:48  7:32 2:54:43 
   29   32 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  43   29 37:16  2:17  7:28   20 1:16:13 19.4  4:32   21   50:50  8:11 2:56:18 
   30   64 Jeff Diercks            Loves Park         IL  40   28 35:57  2:12  4:10   31 1:26:40 17.0  2:15   26   54:37  8:48 3:03:37 
   31  114 Mike Hoenie             Golden Valley      MN  41   31 41:04  2:31  2:42   29 1:20:39 18.3  2:28   28   58:41  9:27 3:05:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  185 Molly Moore             Maple Grove        MN  42    3 29:38  1:49  2:11    1 1:09:17 21.3  1:38    2   46:14  7:27 2:28:55 
    2  934 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  43    4 31:05  1:54  2:10    2 1:10:47 20.9  1:48    1   46:03  7:25 2:31:51 
    3  294 Carole Weiland          Champlin           MN  43    1 25:03  1:32  2:09    4 1:17:40 19.0  2:12   10   59:16  9:33 2:46:17 
    4  125 Julie Jackson           Maple Grove        MN  41    6 34:16  2:06  2:23    3 1:16:49 19.2  1:40    6   55:20  8:55 2:50:26 
    5   14 Jeana Beberg            Brooklyn Park      MN  41    8 34:28  2:07  3:59                            9   57:27  9:15 2:53:06 
    6  275 Stacy Terebayza         Coon Rapids        MN  41    2 25:11  1:33  2:15    6 1:20:14 18.4  2:24   12 1:04:23 10:22 2:54:25 
    7   63 Brooke Diercks          Loves Park         IL  42    9 35:51  2:12  3:30    5 1:18:55 18.7  1:48    5   55:15  8:54 2:55:17 
    8  307 Laurie Zahalka          Brooklyn Park      MN  42    7 34:25  2:06  3:31    8 1:23:35 17.7  2:47    8   57:07  9:12 3:01:22 
    9   88 Ellie Gilliam           Brooklyn Park      MN  41                           7 1:20:49 18.3  2:28    7   55:43  8:58 3:01:23 
   10  254 Kari Snyder             Lakeville          MN  42    5 33:08  2:02 18:57   10 1:36:04 15.4  2:51    3   50:45  8:10 3:21:43 
   11   18 Amie Benson             Rogers             MN  42   10 44:47  2:44  3:52    9 1:29:31 16.5  3:21   11 1:03:12 10:11 3:24:41 
   12  159 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  44   11 45:47  2:48  3:55   11 1:40:13 14.7  1:31    4   54:01  8:42 3:25:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Tim Bode                Buffalo            MN  46    1 21:24  1:19  1:15    1 1:03:38 23.2  1:13    2   42:03  6:46 2:09:31 
    2  121 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  46    3 24:46  1:31  2:02    3 1:07:28 21.9  1:18    1   41:30  6:41 2:17:01 
    3  171 Alfredo Martel          Saint Louis Park   MN  48    2 24:28  1:30  1:37    2 1:07:14 22.0  1:24    4   43:35  7:01 2:18:16 
    4  252 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  45    5 27:22  1:41  2:46    5 1:10:05 21.1  1:51    7   48:15  7:46 2:30:17 
    5  279 Tim Thull               Lakeville          MN  45    6 30:05  1:51  2:46    4 1:09:16 21.3  1:44    8   48:46  7:51 2:32:35 
    6  103 Dan Hauck               Cedar              MN  47    4 26:51  1:39  2:24   13 1:19:58 18.5  2:26    3   43:14  6:58 2:34:52 
    7   44 Brian Cody              Maple Grove        MN  47    7 30:11  1:51  2:04   11 1:16:14 19.4  1:45    9   51:15  8:15 2:41:27 
    8  224 Dave Pincus             Champlin           MN  46   10 31:52  1:57  4:21   12 1:16:34 19.3  2:45    5   45:59  7:24 2:41:30 
    9  368 Rick Bauerly            Sauk Rapids        MN  45   11 33:20  2:02  2:36    7 1:11:52 20.5  2:59   11   52:26  8:27 2:43:10 
   10  151 Randy Kramer            Buffalo            MN  47   12 34:37  2:07  1:55    8 1:12:52 20.3  2:20   10   51:57  8:22 2:43:39 
   11  272 Brian Taylor            Minneapolis        MN  49   15 37:28  2:18  4:58    9 1:14:32 19.8  2:57    6   48:13  7:46 2:48:07 
   12  637 Kim Larson              Nisswa             MN  46   14 37:17  2:17  3:46    6 1:10:42 20.9  2:21   12   55:59  9:01 2:50:02 
   13  253 Michael Smith           Plymouth           MN  45    8 31:12  1:55  2:39   14 1:20:17 18.4  2:01   14   59:23  9:34 2:55:30 
   14  141 Terry Klein             Rockford           IL  46   16 37:43  2:18  3:42   10 1:15:52 19.5  2:40   13   57:03  9:11 2:56:58 
   15  115 John Hoffman            Minnetonka         MN  49   13 35:15  2:09  2:40   16 1:31:06 16.2  1:23   15 1:04:48 10:26 3:15:10 
   16   35 Harry Brodmarkle        Brainerd           MN  47   17 45:50  2:48  2:30   15 1:24:39 17.4  1:36   16 1:19:32 12:48 3:34:04 
   17  292 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  47    9 31:42  1:56  2:42                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Tammy Nelson            Plymouth           MN  49    2 31:59  1:57  4:22    1 1:20:45 18.3  2:45    1 1:02:44 10:06 3:02:33 
    2   42 Vicki Carver            Lino Lakes         MN  45    1 31:00  1:54  2:32    2 1:24:56 17.4  2:42    2 1:08:23 11:01 3:09:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   90 David Goldberg          Minnetrista        MN  53    1 24:47  1:31 66:27                            1   43:35  7:01 2:16:02 
    2  144 David Knack             Prior Lake         MN  51    2 26:18  1:37  1:58    2 1:08:23 21.6  1:31    3   45:37  7:21 2:23:45 
    3  251 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  52    6 34:39  2:07  3:01    3 1:09:35 21.2  1:55    2   45:22  7:18 2:34:31 
    4   46 Tom Coles               Apple Valley       MN  53    3 26:53  1:39  3:41    4 1:15:42 19.5  2:45    4   50:05  8:04 2:39:04 
    5  150 Paul Kovach             Duluth             MN  52    4 32:58  2:01  2:44    1 1:07:03 22.0  1:50    5   54:39  8:48 2:39:13 
    6  130 Timothy Jung            Minneapolis        MN  51    7 35:30  2:10  2:51    5 1:18:27 18.8  2:21    6   57:30  9:16 2:56:36 
    7  220 Mace Pfutzenreuter      Plymouth           MN  52    5 33:39  2:04  2:48    6 1:26:59 17.0  2:11    7 1:05:30 10:33 3:11:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  170 Anne Marchand           Eden Prairie       MN  50    3 31:14  1:55  4:08    1 1:08:03 21.7  3:04    3   56:03  9:02 2:42:31 
    2  205 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  51    2 31:10  1:54  3:23    3 1:24:22 17.5  2:37    1   51:52  8:21 2:53:23 
    3  104 Carla Hausladen         Corcoran           MN  53    4 33:56  2:05  2:25    2 1:22:51 17.8  2:48    2   55:25  8:56 2:57:24 
    4  106 Suzanne Hay             Hutchinson         MN  50    1 30:53  1:53  4:59    5 1:27:28 16.9  3:14    5 1:05:59 10:38 3:12:31 
    5   30 Rose Bortolon           Thunder Bay        ON  52    5 41:56  2:34  3:27    4 1:25:35 17.2  2:28    4 1:03:47 10:16 3:17:11 
    6  178 Jill Milbauer           Apple Valley       MN  50    6 45:07  2:46  3:32    6 1:31:57 16.1  4:14    6 1:15:36 12:10 3:40:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  273 Gregory Taylor          Yankton            SD  59    1 20:58  1:17  1:49    1 1:03:22 23.3  1:16    2   41:38  6:42 2:09:01 
    2   37 Tim Brown               Circle Pines       MN  55    2 28:22  1:44  2:43    3 1:07:34 21.8  1:39    4   42:38  6:52 2:22:54 
    3   78 Skip Fitting            Buffalo            MN  59    6 32:02  1:58  2:16    4 1:08:50 21.4  1:47    1   41:20  6:40 2:26:13 
    4   76 Mike Ewen               Rochester          MN  57    8 37:24  2:17  1:52    2 1:07:10 22.0  1:47    5   43:37  7:02 2:31:49 
    5  509 Arth Gorr               Buffalo            MN  57    7 32:59  2:01  2:21    6 1:09:50 21.1  1:43    6   48:10  7:45 2:35:00 
    6   15 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  59   10 41:04  2:31  3:01    5 1:09:29 21.2  2:21    3   42:13  6:48 2:38:06 
    7   85 Gregg Garretson         Lakeville          MN  56    4 28:55  1:46  3:55    9 1:15:27 19.6  1:48    7   53:09  8:34 2:43:13 
    8   75 James Ertl              Rosemount          MN  56    5 31:13  1:55  2:55    7 1:11:09 20.7  2:10   10   59:00  9:30 2:46:25 
    9   69 Glen Dornfeld           Winona             MN  58    3 28:40  1:45  2:29    8 1:14:42 19.8  2:51    9   58:08  9:22 2:46:48 
   10   29 Louis Bortolon          Thunder Bay        ON  59   12 47:13  2:53  3:26   11 1:21:56 18.0  2:45    8   54:44  8:49 3:10:03 
   11  297 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55    9 39:27  2:25  4:40   10 1:18:22 18.8  2:26   11 1:05:30 10:33 3:10:24 
   12   39 Andrew Burgdorf         Buffalo            MN  55   11 43:56  2:41  4:45   12 1:41:54 14.5  6:50   12 1:11:46 11:33 3:49:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   95 Helen Gunther           Excelsior          MN  57    1 32:30  1:59  2:19    1 1:14:53 19.7  1:47    1   51:44  8:20 2:43:12 
    2  228 Judy Rangel             White Bear Lake    MN  56    2 52:44  3:13                                  2 1:02:35 10:05 3:37:39 
    3   27 Kate Booth              North Oaks         MN  58                           2 1:40:54 14.6 11:57    3 1:08:51 11:05 4:02:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  138 Neil King               Nevis              MN  64    1 28:26  1:44  1:46    1 1:07:20 21.9  1:09    1   45:23  7:19 2:24:02 
    2  142 Leonard Klun            Maple Plain        MN  60    2 28:55  1:46  2:23    3 1:13:06 20.2  1:42    3   46:03  7:25 2:32:07 
    3  898 Bryan Swenson           Big Lake           MN  60    3 35:33  2:11  1:52    2 1:09:58 21.1  1:34    2   45:38  7:21 2:34:34 
    4   52 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  64    4 37:33  2:18  5:15    4 1:23:00 17.8  4:00    4 1:03:43 10:16 3:13:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  233 Deborah Roberts         Nisswa             MN  63    1 34:48  2:08  2:27    2 1:25:39 17.2  2:11    1 1:02:07 10:00 3:07:10 
    2  244 Michel Sanders          Saint Paul         MN  60    2 39:22  2:24  4:37    1 1:24:31 17.5  3:20    2 1:06:06 10:39 3:17:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        322
Total Number of Team Finishers:           11
Total Number of Individual Finishers:    252
Number of Individual Male   Finishers Event O:              168
Number of Individual Female Finishers Event O:               84
Did not Finish Race or Did Not Start:     57