Sanford Adult Tri for Health -
Jackson, MN
6/28/2014

race logo










					                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 28, 2014
                                                150 Yard Swim - 9 Mile Bike - 2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      83 Brett Hussong           Eagan              MN  31 M     5  3:18  2:12  1:51    4   31:38 17.1  0:35    3   14:56  7:28   52:16 
    2   2/6      56 Matthew Schultz         Jackson            MN  32 M     6  3:20  2:13  1:00    3   31:28 17.2  0:24    9   17:00  8:30   53:10 
    3   3/6      82 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  32 M     3  3:06  2:04  1:12    1   28:49 18.7  0:58   16   19:44  9:52   53:48 
    4   1/2      53 John Kemp               Andover            MN  17 M     1  2:26  1:37  1:24    9   34:21 15.7  0:29    6   16:13  8:07   54:51 
    5   1/1      58 Mike Johnson            Jackson            MN  46 M     2  3:03  2:02  0:44    2   30:29 17.7  0:49   20   21:04 10:32   56:07 
    6   1/4      67 Brett Tighe             Jackson            MN  26 M    20  4:10  2:47  1:17   11   34:36 15.6  0:34    4   15:50  7:55   56:25 
    7   1/6      65 Holly Nestegard         Jackson            MN  34 F     8  3:44  2:30  0:51    7   33:38 16.1  0:25   10   17:54  8:57   56:30 
    8   2/2      57 Jacob Tvinnereim        Jackson            MN  14 M     4  3:18  2:12  1:06   13   35:55 15.0  0:22    5   16:07  8:04   56:46 
    9   2/4      72 Jason Hup               Jackson            MN  26 M    15  3:58  2:39  1:59    8   34:13 15.8  0:31    7   16:29  8:15   57:08 
   10   2/6      62 Melinda Devries         Roseville          MN  35 F    23  4:24  2:56  1:13    5   32:45 16.5  0:54   11   18:02  9:01   57:15 
   11   4/6      69 Shane Sether            Jackson            MN  34 M    19  4:10  2:47  1:13   12   35:36 15.2  0:28    8   16:38  8:19   58:03 
   12   3/6      75 Jen Muchlinski          Jackson            MN  39 F    24  4:30  3:00  2:09   14   37:52 14.3  0:30    1   14:27  7:14   59:26 
   13   1/5      61 Kelsey Andrews          Lakefield          MN  28 F    16  4:00  2:40  1:00   10   34:26 15.7  0:25   14   19:38  9:49   59:26 
   14   1/2      60 Tim Marker              Jackson            MN  51 M     9  3:45  2:30  1:51    6   33:00 16.4  0:56   18   20:25 10:13   59:55 
   15   3/4      78 Jared Bruce             Aurelia            IA  24 M    14  3:57  2:38  0:58   21   40:56 13.2  0:24    2   14:29  7:15 1:00:42 
   16   5/6      81 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  39 M    10  3:47  2:32  1:24   17   40:10 13.4  0:37   13   19:06  9:33 1:05:01 
   17   4/4      73 Matthew Bezdicek        Jackson            MN  27 M    17  4:03  2:42  2:25   19   40:34 13.3  0:44   12   18:54  9:27 1:06:38 
   18   2/5      66 Jordana Thompson        Jackson            MN  27 F    22  4:14  2:50  1:41   16   39:18 13.7  0:23   21   21:23 10:42 1:06:57 
   19   1/4      54 Sheri Stevens           Windom             MN  45 F    12  3:55  2:37  1:54   20   40:43 13.3  0:58   17   20:25 10:13 1:07:53 
   20   4/6      68 Missy Entriken          Jackson            MN  32 F    13  3:55  2:37  2:12   15   38:30 14.0  0:33   23   23:59 12:00 1:09:06 
   21   3/5      80 Trish Thompson          Sioux Rapids       IA  25 F    26  4:33  3:02  2:04   23   44:00 12.3  0:30   15   19:40  9:50 1:10:44 
   22   6/6      63 Scott Devries           Roseville          MN  35 M    11  3:54  2:36  2:17   18   40:17 13.4  0:33   24   23:59 12:00 1:10:58 
   23   4/5      55 Summer Stevens          Bingham Lake       MN  22 F     7  3:23  2:16  1:54   24   44:36 12.1  0:36   19   20:35 10:18 1:11:03 
   24   2/4      71 Lisa Harms              Little Rock        IA  42 F    21  4:14  2:49  2:50   22   43:53 12.3  0:52   22   23:41 11:51 1:15:28 
   25   5/6      74 Kristy Thurmer          Jackson            MN  31 F    25  4:31  3:01  1:25   25   45:07 12.0  0:56   25   26:45 13:23 1:18:42 
   26   5/5      77 Molly Johnson           Spirit Lake        IA  23 F    18  4:09  2:46  1:43   30   52:07 10.4  0:31   26   26:45 13:23 1:25:13 
   27   3/4      70 Charon Doyscher         Round Lake         MN  42 F    27  5:14  3:30  2:50   28   49:20 10.9  0:46   27   28:11 14:06 1:26:19 
   28   4/4      79 Lisa Kruse              Inver Grove Height MN  44 F    29  6:11  4:07  3:29   26   47:41 11.3  0:59   29   29:08 14:34 1:27:27 
   29   6/6      76 Leah Berkner            Jackson            MN  32 F    28  5:23  3:36  1:17   29   51:56 10.4  0:32   28   28:27 14:14 1:27:32 
   30   2/2      64 Greg Haburn             Estherville        IA  59 M    30  6:36  4:24  1:46   27   48:14 11.2  2:51   30   29:46 14:53 1:29:12 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   20 B.A.G.                                           2  3:38  2:26  0:25    1   35:03 15.4  0:22    3   18:26  9:13   57:53 
           Austin Buchholz , Jayni Anderson , Jordan Gregory      
    2   52 KEMP                                             1  2:19  1:33  0:52    2   42:59 12.6  1:05    1   13:52  6:56 1:01:06 
           Matt Kemp , Mike Kemp , Matt Kemp                      
    3   51 Pink Pandas                                      3  4:02  2:41  0:22    3   47:02 11.5  0:25    2   15:24  7:42 1:07:13 
           Sophie Johnson , Jeff Johnson , Annika Lilleberg       
    4   21 Just Finish!                                     4  4:06  2:44  0:25    4   47:34 11.4  0:24    4   31:12 15:36 1:23:40 
           Hope Taylor , Jen Sylvester , Mary Henley              


================================================================================================================================================
                    NON QUALIFYING RESULTS: MINI-SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 John Kemp               Andover            MN  17 M    2:26  1:37 
    2 Mike Johnson            Jackson            MN  46 M    3:03  2:02 
    3 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  32 M    3:06  2:04 
    4 Jacob Tvinnereim        Jackson            MN  14 M    3:18  2:12 
    5 Brett Hussong           Eagan              MN  31 M    3:18  2:12 
    6 Matthew Schultz         Jackson            MN  32 M    3:20  2:13 
    7 Summer Stevens          Bingham Lake       MN  22 F    3:23  2:16 
    8 Holly Nestegard         Jackson            MN  34 F    3:44  2:30 
    9 Tim Marker              Jackson            MN  51 M    3:45  2:30 
   10 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  39 M    3:47  2:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  32 M   28:49 18.7 
    2 Mike Johnson            Jackson            MN  46 M   30:29 17.7 
    3 Matthew Schultz         Jackson            MN  32 M   31:28 17.2 
    4 Brett Hussong           Eagan              MN  31 M   31:38 17.1 
    5 Melinda Devries         Roseville          MN  35 F   32:45 16.5 
    6 Tim Marker              Jackson            MN  51 M   33:00 16.4 
    7 Holly Nestegard         Jackson            MN  34 F   33:38 16.1 
    8 Jason Hup               Jackson            MN  26 M   34:13 15.8 
    9 John Kemp               Andover            MN  17 M   34:21 15.7 
   10 Kelsey Andrews          Lakefield          MN  28 F   34:26 15.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jen Muchlinski          Jackson            MN  39 F   14:27  7:14 
    2 Jared Bruce             Aurelia            IA  24 M   14:29  7:15 
    3 Brett Hussong           Eagan              MN  31 M   14:56  7:28 
    4 Brett Tighe             Jackson            MN  26 M   15:50  7:55 
    5 Jacob Tvinnereim        Jackson            MN  14 M   16:07  8:04 
    6 John Kemp               Andover            MN  17 M   16:13  8:07 
    7 Jason Hup               Jackson            MN  26 M   16:29  8:15 
    8 Shane Sether            Jackson            MN  34 M   16:38  8:19 
    9 Matthew Schultz         Jackson            MN  32 M   17:00  8:30 
   10 Holly Nestegard         Jackson            MN  34 F   17:54  8:57 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   83 Brett Hussong           Eagan              MN  31    5  3:18  2:12  1:51    4   31:38 17.1  0:35    2   14:56  7:28   52:16 
    2   56 Matthew Schultz         Jackson            MN  32    6  3:20  2:13  1:00    3   31:28 17.2  0:24    8   17:00  8:30   53:10 
    3   82 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  32    3  3:06  2:04  1:12    1   28:49 18.7  0:58   11   19:44  9:52   53:48 
    4   53 John Kemp               Andover            MN  17    1  2:26  1:37  1:24    7   34:21 15.7  0:29    5   16:13  8:07   54:51 
    5   58 Mike Johnson            Jackson            MN  46    2  3:03  2:02  0:44    2   30:29 17.7  0:49   13   21:04 10:32   56:07 
    6   67 Brett Tighe             Jackson            MN  26   14  4:10  2:47  1:17    8   34:36 15.6  0:34    3   15:50  7:55   56:25 
    7   57 Jacob Tvinnereim        Jackson            MN  14    4  3:18  2:12  1:06   10   35:55 15.0  0:22    4   16:07  8:04   56:46 
    8   72 Jason Hup               Jackson            MN  26   11  3:58  2:39  1:59    6   34:13 15.8  0:31    6   16:29  8:15   57:08 
    9   69 Shane Sether            Jackson            MN  34   13  4:10  2:47  1:13    9   35:36 15.2  0:28    7   16:38  8:19   58:03 
   10   60 Tim Marker              Jackson            MN  51    7  3:45  2:30  1:51    5   33:00 16.4  0:56   12   20:25 10:13   59:55 
   11   78 Jared Bruce             Aurelia            IA  24   10  3:57  2:38  0:58   14   40:56 13.2  0:24    1   14:29  7:15 1:00:42 
   12   81 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  39    8  3:47  2:32  1:24   11   40:10 13.4  0:37   10   19:06  9:33 1:05:01 
   13   73 Matthew Bezdicek        Jackson            MN  27   12  4:03  2:42  2:25   13   40:34 13.3  0:44    9   18:54  9:27 1:06:38 
   14   63 Scott Devries           Roseville          MN  35    9  3:54  2:36  2:17   12   40:17 13.4  0:33   14   23:59 12:00 1:10:58 
   15   64 Greg Haburn             Estherville        IA  59   15  6:36  4:24  1:46   15   48:14 11.2  2:51   15   29:46 14:53 1:29:12 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Holly Nestegard         Jackson            MN  34    2  3:44  2:30  0:51    2   33:38 16.1  0:25    2   17:54  8:57   56:30 
    2   62 Melinda Devries         Roseville          MN  35    9  4:24  2:56  1:13    1   32:45 16.5  0:54    3   18:02  9:01   57:15 
    3   75 Jen Muchlinski          Jackson            MN  39   10  4:30  3:00  2:09    4   37:52 14.3  0:30    1   14:27  7:14   59:26 
    4   61 Kelsey Andrews          Lakefield          MN  28    5  4:00  2:40  1:00    3   34:26 15.7  0:25    4   19:38  9:49   59:26 
    5   66 Jordana Thompson        Jackson            MN  27    8  4:14  2:50  1:41    6   39:18 13.7  0:23    8   21:23 10:42 1:06:57 
    6   54 Sheri Stevens           Windom             MN  45    3  3:55  2:37  1:54    7   40:43 13.3  0:58    6   20:25 10:13 1:07:53 
    7   68 Missy Entriken          Jackson            MN  32    4  3:55  2:37  2:12    5   38:30 14.0  0:33   10   23:59 12:00 1:09:06 
    8   80 Trish Thompson          Sioux Rapids       IA  25   12  4:33  3:02  2:04    9   44:00 12.3  0:30    5   19:40  9:50 1:10:44 
    9   55 Summer Stevens          Bingham Lake       MN  22    1  3:23  2:16  1:54   10   44:36 12.1  0:36    7   20:35 10:18 1:11:03 
   10   71 Lisa Harms              Little Rock        IA  42    7  4:14  2:49  2:50    8   43:53 12.3  0:52    9   23:41 11:51 1:15:28 
   11   74 Kristy Thurmer          Jackson            MN  31   11  4:31  3:01  1:25   11   45:07 12.0  0:56   11   26:45 13:23 1:18:42 
   12   77 Molly Johnson           Spirit Lake        IA  23    6  4:09  2:46  1:43   15   52:07 10.4  0:31   12   26:45 13:23 1:25:13 
   13   70 Charon Doyscher         Round Lake         MN  42   13  5:14  3:30  2:50   13   49:20 10.9  0:46   13   28:11 14:06 1:26:19 
   14   79 Lisa Kruse              Inver Grove Height MN  44   15  6:11  4:07  3:29   12   47:41 11.3  0:59   15   29:08 14:34 1:27:27 
   15   76 Leah Berkner            Jackson            MN  32   14  5:23  3:36  1:17   14   51:56 10.4  0:32   14   28:27 14:14 1:27:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   53 John Kemp               Andover            MN  17    1  2:26  1:37  1:24    1   34:21 15.7  0:29    2   16:13  8:07   54:51 
    2   57 Jacob Tvinnereim        Jackson            MN  14    2  3:18  2:12  1:06    2   35:55 15.0  0:22    1   16:07  8:04   56:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Brett Tighe             Jackson            MN  26    4  4:10  2:47  1:17    2   34:36 15.6  0:34    2   15:50  7:55   56:25 
    2   72 Jason Hup               Jackson            MN  26    2  3:58  2:39  1:59    1   34:13 15.8  0:31    3   16:29  8:15   57:08 
    3   78 Jared Bruce             Aurelia            IA  24    1  3:57  2:38  0:58    4   40:56 13.2  0:24    1   14:29  7:15 1:00:42 
    4   73 Matthew Bezdicek        Jackson            MN  27    3  4:03  2:42  2:25    3   40:34 13.3  0:44    4   18:54  9:27 1:06:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   61 Kelsey Andrews          Lakefield          MN  28    2  4:00  2:40  1:00    1   34:26 15.7  0:25    1   19:38  9:49   59:26 
    2   66 Jordana Thompson        Jackson            MN  27    4  4:14  2:50  1:41    2   39:18 13.7  0:23    4   21:23 10:42 1:06:57 
    3   80 Trish Thompson          Sioux Rapids       IA  25    5  4:33  3:02  2:04    3   44:00 12.3  0:30    2   19:40  9:50 1:10:44 
    4   55 Summer Stevens          Bingham Lake       MN  22    1  3:23  2:16  1:54    4   44:36 12.1  0:36    3   20:35 10:18 1:11:03 
    5   77 Molly Johnson           Spirit Lake        IA  23    3  4:09  2:46  1:43    5   52:07 10.4  0:31    5   26:45 13:23 1:25:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   83 Brett Hussong           Eagan              MN  31    2  3:18  2:12  1:51    3   31:38 17.1  0:35    1   14:56  7:28   52:16 
    2   56 Matthew Schultz         Jackson            MN  32    3  3:20  2:13  1:00    2   31:28 17.2  0:24    3   17:00  8:30   53:10 
    3   82 Jarrett Hubbard         Willmar            MN  32    1  3:06  2:04  1:12    1   28:49 18.7  0:58    5   19:44  9:52   53:48 
    4   69 Shane Sether            Jackson            MN  34    6  4:10  2:47  1:13    4   35:36 15.2  0:28    2   16:38  8:19   58:03 
    5   81 Jeffrey Botsch          Jackson            MN  39    4  3:47  2:32  1:24    5   40:10 13.4  0:37    4   19:06  9:33 1:05:01 
    6   63 Scott Devries           Roseville          MN  35    5  3:54  2:36  2:17    6   40:17 13.4  0:33    6   23:59 12:00 1:10:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Holly Nestegard         Jackson            MN  34    1  3:44  2:30  0:51    2   33:38 16.1  0:25    2   17:54  8:57   56:30 
    2   62 Melinda Devries         Roseville          MN  35    3  4:24  2:56  1:13    1   32:45 16.5  0:54    3   18:02  9:01   57:15 
    3   75 Jen Muchlinski          Jackson            MN  39    4  4:30  3:00  2:09    3   37:52 14.3  0:30    1   14:27  7:14   59:26 
    4   68 Missy Entriken          Jackson            MN  32    2  3:55  2:37  2:12    4   38:30 14.0  0:33    4   23:59 12:00 1:09:06 
    5   74 Kristy Thurmer          Jackson            MN  31    5  4:31  3:01  1:25    5   45:07 12.0  0:56    5   26:45 13:23 1:18:42 
    6   76 Leah Berkner            Jackson            MN  32    6  5:23  3:36  1:17    6   51:56 10.4  0:32    6   28:27 14:14 1:27:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   58 Mike Johnson            Jackson            MN  46    1  3:03  2:02  0:44    1   30:29 17.7  0:49    1   21:04 10:32   56:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   54 Sheri Stevens           Windom             MN  45    1  3:55  2:37  1:54    1   40:43 13.3  0:58    1   20:25 10:13 1:07:53 
    2   71 Lisa Harms              Little Rock        IA  42    2  4:14  2:49  2:50    2   43:53 12.3  0:52    2   23:41 11:51 1:15:28 
    3   70 Charon Doyscher         Round Lake         MN  42    3  5:14  3:30  2:50    4   49:20 10.9  0:46    3   28:11 14:06 1:26:19 
    4   79 Lisa Kruse              Inver Grove Height MN  44    4  6:11  4:07  3:29    3   47:41 11.3  0:59    4   29:08 14:34 1:27:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   60 Tim Marker              Jackson            MN  51    1  3:45  2:30  1:51    1   33:00 16.4  0:56    1   20:25 10:13   59:55 
    2   64 Greg Haburn             Estherville        IA  59    2  6:36  4:24  1:46    2   48:14 11.2  2:51    2   29:46 14:53 1:29:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         34
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:     30
Number of Male   Finishers:               15
Number of Female Finishers:               15
Did not Finish Race or Did Not Start:      0