Sanford Adult Tri for Health -
Jackson, MN
6/28/2014

race logo










					                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 28, 2014
                                                300 Yard Swim - 12.3 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5       4 Tom Turner              Jackson            MN  39 M     1  5:23  1:48  0:34    1   34:26 21.4  0:46    1   21:15  6:52 1:02:21 
    2   2/5       3 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  35 M    13  6:58  2:20  0:59    2   38:39 19.1  0:40    4   23:30  7:35 1:10:45 
    3   1/4      16 Ken Heitzman            Spicer             MN  49 M     9  6:33  2:11  1:49    3   39:37 18.6  0:29    5   24:20  7:51 1:12:45 
    4   2/4      24 Jade Beehler            Spencer            IA  47 M     8  6:27  2:09  1:00    4   39:39 18.6  0:32    7   25:15  8:09 1:12:51 
    5   1/3      29 Mary Lloyd-Huber        Sioux Falls        SD  36 F    18  7:20  2:27  1:30    8   41:21 17.8  1:06    2   22:11  7:10 1:13:26 
    6   1/2       6 Tracy Johnson           Jackson            MN  43 F     5  6:20  2:07  0:42    5   40:15 18.3  0:47    9   26:44  8:38 1:14:46 
    7   1/1       5 Bob Grems               Estherville        IA  60 M     6  6:22  2:08  1:29    6   40:16 18.3  1:01   16   29:22  9:29 1:18:28 
    8   2/3      11 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  38 F    12  6:47  2:16  0:53   11   45:14 16.3  0:38   10   26:48  8:39 1:20:18 
    9   1/5       9 Malini Foobalan         Jackson            MN  27 F     3  5:51  1:57  1:21   16   47:58 15.4  0:22    8   25:17  8:10 1:20:46 
   10   1/2      31 Katiana Fischer         Fairmont           MN  17 F    23  8:23  2:48  1:14   15   47:03 15.7  1:34    3   22:47  7:21 1:20:58 
   11   3/4      32 Wyman Fischer           Fairmont           MN  43 M    20  7:24  2:28  1:31    7   41:18 17.9  1:23   17   29:35  9:33 1:21:10 
   12   3/3      15 Heather Klassen         Butterfield        MN  39 F    11  6:37  2:13  0:56   12   46:03 16.0  0:26   12   27:49  8:59 1:21:49 
   13   4/4      30 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  41 M     2  5:44  1:55  2:18   10   44:26 16.6  0:59   20   30:17  9:46 1:23:42 
   14   3/5      17 Jesse Hooge             Worthington        MN  38 M    25 10:26  3:29  2:21    9   42:14 17.5  0:53   14   29:01  9:22 1:24:53 
   15   2/5       1 Ashley Miller           Clear Lake         IA  26 F    21  7:45  2:35  0:46   13   46:24 15.9  0:45   19   30:02  9:42 1:25:40 
   16   2/2       2 Sarah Darling           Worthington        MN  45 F     4  6:12  2:04  1:43   19   50:56 14.5  0:31   11   27:25  8:51 1:26:45 
   17   2/2      10 Jayme Blaser            Stacyville         IA  18 F    10  6:33  2:11  1:17   22   55:14 13.4  0:21    6   24:50  8:01 1:28:14 
   18   4/5      13 Eric Rud                Everly             IA  37 M    14  7:03  2:21  2:32   17   48:17 15.3  2:20   18   29:56  9:40 1:30:06 
   19   3/5      19 Hailey Timko            Lakefield          MN  20 F    22  8:06  2:42  1:48   21   52:34 14.0  0:29   13   28:04  9:04 1:30:58 
   20   5/5      12 Chad Barker             Sioux Falls        SD  34 M    16  7:13  2:25  1:59   18   49:05 15.0  0:55   23   33:17 10:44 1:32:27 
   21   1/3      18 Kathleen Harder         Mountain Lake      MN  57 F    17  7:20  2:27  1:29   20   51:36 14.3  0:27   22   32:46 10:34 1:33:36 
   22   2/3       7 Sandy Torgerson         Jackson            MN  50 F     7  6:25  2:09  0:59   14   46:52 15.7  1:17   24   38:59 12:35 1:34:30 
   23   4/5      59 Jensine Kinser          Worthington        MN  29 F    15  7:05  2:22  2:08   23 1:04:57 11.4  0:37   21   32:01 10:20 1:46:46 
   24   3/3      14 Julie Willey            Estherville        IA  56 F    24  8:33  2:51  1:01   24 1:12:13 10.2  0:34   15   29:02  9:22 1:51:22 
   25   5/5       8 Arlene Egge             Lakefield          MN  22 F    19  7:22  2:28  2:03   25 1:28:18  8.4  0:41   25   49:01 15:49 2:27:23 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   23 The Blondies                                     3  6:15  2:05  0:20    4   37:50 19.5  0:16    1   18:20  5:55 1:03:00 
           Haley Jensen , Dylan Brockman , Jonah Mayo             
    2   33 anderson                                         1  4:51  1:37  0:51    3   37:29 19.7  0:29    3   19:32  6:18 1:03:09 
            ,  ,                                                    
    3   50 Team New Fashion Pork                            2  5:29  1:50  0:34    1   34:53 21.2  0:26    5   23:40  7:38 1:05:00 
           Hailey Handevidt , Tim Long , Ashton Yoder             
    4   27 carlson garrison wessels                         7 10:19  3:27  0:20    2   36:29 20.2  0:17    2   19:06  6:10 1:06:28 
           Roger Carlson , Matt Garrison , Josh Wessels           
    5   22 Sam Fransen Tribute                              4  6:15  2:05  0:26    6   46:04 16.0  0:25    4   21:31  6:57 1:14:39 
           Ben Kocak , Marc Strom , Justin Cook                   
    6   28 the good, bad and other                          6  6:42  2:14  0:26    5   43:48 16.8  0:29    6   26:18  8:29 1:17:41 
           Eric Tvinnereim , Steve Kapplinger , Rick Reed         
    7   25 jacobs relay team                                5  6:23  2:08  0:44    7   50:50 14.5  0:32    7   31:17 10:06 1:29:44 
            ,  ,                                                    


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tom Turner              Jackson            MN  39 M    5:23  1:48 
    2 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  41 M    5:44  1:55 
    3 Malini Foobalan         Jackson            MN  27 F    5:51  1:57 
    4 Sarah Darling           Worthington        MN  45 F    6:12  2:04 
    5 Tracy Johnson           Jackson            MN  43 F    6:20  2:07 
    6 Bob Grems               Estherville        IA  60 M    6:22  2:08 
    7 Sandy Torgerson         Jackson            MN  50 F    6:25  2:09 
    8 Jade Beehler            Spencer            IA  47 M    6:27  2:09 
    9 Jayme Blaser            Stacyville         IA  18 F    6:33  2:11 
   10 Ken Heitzman            Spicer             MN  49 M    6:33  2:11 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Tom Turner              Jackson            MN  39 M   34:26 21.4 
    2 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  35 M   38:39 19.1 
    3 Ken Heitzman            Spicer             MN  49 M   39:37 18.6 
    4 Jade Beehler            Spencer            IA  47 M   39:39 18.6 
    5 Tracy Johnson           Jackson            MN  43 F   40:15 18.3 
    6 Bob Grems               Estherville        IA  60 M   40:16 18.3 
    7 Wyman Fischer           Fairmont           MN  43 M   41:18 17.9 
    8 Mary Lloyd-Huber        Sioux Falls        SD  36 F   41:21 17.8 
    9 Jesse Hooge             Worthington        MN  38 M   42:14 17.5 
   10 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  41 M   44:26 16.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Tom Turner              Jackson            MN  39 M   21:15  6:52 
    2 Mary Lloyd-Huber        Sioux Falls        SD  36 F   22:11  7:10 
    3 Katiana Fischer         Fairmont           MN  17 F   22:47  7:21 
    4 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  35 M   23:30  7:35 
    5 Ken Heitzman            Spicer             MN  49 M   24:20  7:51 
    6 Jayme Blaser            Stacyville         IA  18 F   24:50  8:01 
    7 Jade Beehler            Spencer            IA  47 M   25:15  8:09 
    8 Malini Foobalan         Jackson            MN  27 F   25:17  8:10 
    9 Tracy Johnson           Jackson            MN  43 F   26:44  8:38 
   10 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  38 F   26:48  8:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 Tom Turner              Jackson            MN  39    1  5:23  1:48  0:34    1   34:26 21.4  0:46    1   21:15  6:52 1:02:21 
    2    3 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  35    6  6:58  2:20  0:59    2   38:39 19.1  0:40    2   23:30  7:35 1:10:45 
    3   16 Ken Heitzman            Spicer             MN  49    5  6:33  2:11  1:49    3   39:37 18.6  0:29    3   24:20  7:51 1:12:45 
    4   24 Jade Beehler            Spencer            IA  47    4  6:27  2:09  1:00    4   39:39 18.6  0:32    4   25:15  8:09 1:12:51 
    5    5 Bob Grems               Estherville        IA  60    3  6:22  2:08  1:29    5   40:16 18.3  1:01    6   29:22  9:29 1:18:28 
    6   32 Wyman Fischer           Fairmont           MN  43    9  7:24  2:28  1:31    6   41:18 17.9  1:23    7   29:35  9:33 1:21:10 
    7   30 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  41    2  5:44  1:55  2:18    8   44:26 16.6  0:59    9   30:17  9:46 1:23:42 
    8   17 Jesse Hooge             Worthington        MN  38   10 10:26  3:29  2:21    7   42:14 17.5  0:53    5   29:01  9:22 1:24:53 
    9   13 Eric Rud                Everly             IA  37    7  7:03  2:21  2:32    9   48:17 15.3  2:20    8   29:56  9:40 1:30:06 
   10   12 Chad Barker             Sioux Falls        SD  34    8  7:13  2:25  1:59   10   49:05 15.0  0:55   10   33:17 10:44 1:32:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Mary Lloyd-Huber        Sioux Falls        SD  36   10  7:20  2:27  1:30    2   41:21 17.8  1:06    1   22:11  7:10 1:13:26 
    2    6 Tracy Johnson           Jackson            MN  43    3  6:20  2:07  0:42    1   40:15 18.3  0:47    5   26:44  8:38 1:14:46 
    3   11 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  38    7  6:47  2:16  0:53    3   45:14 16.3  0:38    6   26:48  8:39 1:20:18 
    4    9 Malini Foobalan         Jackson            MN  27    1  5:51  1:57  1:21    8   47:58 15.4  0:22    4   25:17  8:10 1:20:46 
    5   31 Katiana Fischer         Fairmont           MN  17   14  8:23  2:48  1:14    7   47:03 15.7  1:34    2   22:47  7:21 1:20:58 
    6   15 Heather Klassen         Butterfield        MN  39    6  6:37  2:13  0:56    4   46:03 16.0  0:26    8   27:49  8:59 1:21:49 
    7    1 Ashley Miller           Clear Lake         IA  26   12  7:45  2:35  0:46    5   46:24 15.9  0:45   11   30:02  9:42 1:25:40 
    8    2 Sarah Darling           Worthington        MN  45    2  6:12  2:04  1:43    9   50:56 14.5  0:31    7   27:25  8:51 1:26:45 
    9   10 Jayme Blaser            Stacyville         IA  18    5  6:33  2:11  1:17   12   55:14 13.4  0:21    3   24:50  8:01 1:28:14 
   10   19 Hailey Timko            Lakefield          MN  20   13  8:06  2:42  1:48   11   52:34 14.0  0:29    9   28:04  9:04 1:30:58 
   11   18 Kathleen Harder         Mountain Lake      MN  57    9  7:20  2:27  1:29   10   51:36 14.3  0:27   13   32:46 10:34 1:33:36 
   12    7 Sandy Torgerson         Jackson            MN  50    4  6:25  2:09  0:59    6   46:52 15.7  1:17   14   38:59 12:35 1:34:30 
   13   59 Jensine Kinser          Worthington        MN  29    8  7:05  2:22  2:08   13 1:04:57 11.4  0:37   12   32:01 10:20 1:46:46 
   14   14 Julie Willey            Estherville        IA  56   15  8:33  2:51  1:01   14 1:12:13 10.2  0:34   10   29:02  9:22 1:51:22 
   15    8 Arlene Egge             Lakefield          MN  22   11  7:22  2:28  2:03   15 1:28:18  8.4  0:41   15   49:01 15:49 2:27:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   31 Katiana Fischer         Fairmont           MN  17    2  8:23  2:48  1:14    1   47:03 15.7  1:34    1   22:47  7:21 1:20:58 
    2   10 Jayme Blaser            Stacyville         IA  18    1  6:33  2:11  1:17    2   55:14 13.4  0:21    2   24:50  8:01 1:28:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    9 Malini Foobalan         Jackson            MN  27    1  5:51  1:57  1:21    2   47:58 15.4  0:22    1   25:17  8:10 1:20:46 
    2    1 Ashley Miller           Clear Lake         IA  26    4  7:45  2:35  0:46    1   46:24 15.9  0:45    3   30:02  9:42 1:25:40 
    3   19 Hailey Timko            Lakefield          MN  20    5  8:06  2:42  1:48    3   52:34 14.0  0:29    2   28:04  9:04 1:30:58 
    4   59 Jensine Kinser          Worthington        MN  29    2  7:05  2:22  2:08    4 1:04:57 11.4  0:37    4   32:01 10:20 1:46:46 
    5    8 Arlene Egge             Lakefield          MN  22    3  7:22  2:28  2:03    5 1:28:18  8.4  0:41    5   49:01 15:49 2:27:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    4 Tom Turner              Jackson            MN  39    1  5:23  1:48  0:34    1   34:26 21.4  0:46    1   21:15  6:52 1:02:21 
    2    3 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  35    2  6:58  2:20  0:59    2   38:39 19.1  0:40    2   23:30  7:35 1:10:45 
    3   17 Jesse Hooge             Worthington        MN  38    5 10:26  3:29  2:21    3   42:14 17.5  0:53    3   29:01  9:22 1:24:53 
    4   13 Eric Rud                Everly             IA  37    3  7:03  2:21  2:32    4   48:17 15.3  2:20    4   29:56  9:40 1:30:06 
    5   12 Chad Barker             Sioux Falls        SD  34    4  7:13  2:25  1:59    5   49:05 15.0  0:55    5   33:17 10:44 1:32:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Mary Lloyd-Huber        Sioux Falls        SD  36    3  7:20  2:27  1:30    1   41:21 17.8  1:06    1   22:11  7:10 1:13:26 
    2   11 Barb Tvinnereim         Jackson            MN  38    2  6:47  2:16  0:53    2   45:14 16.3  0:38    2   26:48  8:39 1:20:18 
    3   15 Heather Klassen         Butterfield        MN  39    1  6:37  2:13  0:56    3   46:03 16.0  0:26    3   27:49  8:59 1:21:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Ken Heitzman            Spicer             MN  49    3  6:33  2:11  1:49    1   39:37 18.6  0:29    1   24:20  7:51 1:12:45 
    2   24 Jade Beehler            Spencer            IA  47    2  6:27  2:09  1:00    2   39:39 18.6  0:32    2   25:15  8:09 1:12:51 
    3   32 Wyman Fischer           Fairmont           MN  43    4  7:24  2:28  1:31    3   41:18 17.9  1:23    3   29:35  9:33 1:21:10 
    4   30 Todd Ernst              Sioux Falls        SD  41    1  5:44  1:55  2:18    4   44:26 16.6  0:59    4   30:17  9:46 1:23:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    6 Tracy Johnson           Jackson            MN  43    2  6:20  2:07  0:42    1   40:15 18.3  0:47    1   26:44  8:38 1:14:46 
    2    2 Sarah Darling           Worthington        MN  45    1  6:12  2:04  1:43    2   50:56 14.5  0:31    2   27:25  8:51 1:26:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    5 Bob Grems               Estherville        IA  60    1  6:22  2:08  1:29    1   40:16 18.3  1:01    1   29:22  9:29 1:18:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   18 Kathleen Harder         Mountain Lake      MN  57    2  7:20  2:27  1:29    2   51:36 14.3  0:27    2   32:46 10:34 1:33:36 
    2    7 Sandy Torgerson         Jackson            MN  50    1  6:25  2:09  0:59    1   46:52 15.7  1:17    3   38:59 12:35 1:34:30 
    3   14 Julie Willey            Estherville        IA  56    3  8:33  2:51  1:01    3 1:12:13 10.2  0:34    1   29:02  9:22 1:51:22 

Total Registered:                         32
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:     25
Number of Male   Finishers:               10
Number of Female Finishers:               15
Did not Finish Race or Did Not Start:      0