Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/10/2014

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 10, 2014
                                              1/4 Mile Swim - 13.5 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    494 David Phillips          Maple Grove        MN  28 M     5  8:06  1:51  0:56    1   32:56 24.6  0:53    3   19:37  6:33 1:02:27 
    2   1/18    412 Moshe Peri              Jerusalem          JE  37 M    19  9:03  2:04  0:46    2   35:04 23.1  0:38    2   19:30  6:30 1:05:00 
    3   2/18    318 Robert Brown            Hopkins            MN  39 M     3  7:42  1:45  0:51    4   36:08 22.4  0:44    4   19:46  6:36 1:05:09 
    4   1/4     420 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  16 M     1  6:51  1:34  1:00   11   37:37 21.5  0:40   10   21:36  7:12 1:07:43 
    5   3/18    357 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35 M    48 10:01  2:17  1:02    6   36:18 22.3  0:50    6   20:53  6:58 1:09:02 
    6   1/14    394 Ted McNamara            Buffalo            MN  47 M    25  9:19  2:08  1:04    7   36:39 22.1  0:56   17   22:22  7:28 1:10:19 
    7   1/13    424 Thomas Schauer          West Fargo         ND  34 M    15  9:02  2:04  0:55    8   36:50 22.0  0:48   24   22:51  7:37 1:10:23 
    8   4/18    432 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35 M    26  9:21  2:08  1:49   15   38:27 21.1  0:36    5   20:42  6:54 1:10:54 
    9   5/18    337 Josh Duerr              Baxter             MN  37 M    41  9:52  2:15  1:16   14   38:11 21.2  0:53   15   22:07  7:23 1:12:18 
   10   2/14    430 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  48 M    31  9:29  2:10  1:22   10   37:29 21.6  1:05   34   23:09  7:43 1:12:32 
   11   1/10    383 William Lorenz          Benson             MN  42 M    23  9:16  2:07  1:13   24   39:35 20.5  0:43   16   22:19  7:27 1:13:04 
   12   1/6     429 John Stangl             Buffalo            MN  51 M    18  9:03  2:04  1:22    3   35:34 22.8  1:02   74   26:27  8:49 1:13:26 
   13   3/14    333 Daniel Dederichs        Waverly            MN  47 M    49 10:03  2:17  1:25    5   36:15 22.3  1:06   51   24:41  8:14 1:13:27 
   14   2/15    491 Tom Allen               St Paul            MN  27 M    86 11:35  2:38  2:05   28   39:57 20.3  1:04    1   19:07  6:23 1:13:45 
   15   1/5     376 Kris Kolstad            Willmar            MN  56 M    27  9:21  2:08  1:19   23   39:13 20.7  0:53   32   23:07  7:43 1:13:51 
   16   3/15    433 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  27 M    76 11:11  2:33  1:23   13   38:09 21.2  0:48   29   23:03  7:41 1:14:32 
   17   4/14    428 Josh Stahl              Minnetonka         MN  45 M    34  9:40  2:12  1:08   12   37:50 21.4  0:48   60   25:19  8:27 1:14:42 
   18   5/14    478 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  47 M    35  9:42  2:13  1:00   31   40:51 19.8  0:41   23   22:48  7:36 1:15:00 
   19   2/13    329 Ryan Davis              Willmar            MN  32 M     9  8:16  1:53  1:57   43   41:57 19.3  1:34   11   21:37  7:13 1:15:18 
   20   6/18    402 Chad Nelson             Willmar            MN  38 M    16  9:02  2:04  1:15   45   42:01 19.3  1:00   18   22:27  7:29 1:15:43 
   21   4/15    434 Chris Strand            Fargo              ND  26 M    96 12:17  2:48  2:43   17   38:44 20.9  1:05    7   20:57  6:59 1:15:44 
   22   2/10    381 Mark Lindquist          Buffalo            MN  42 M    14  8:57  2:03  1:54   44   41:59 19.3  1:11   13   21:45  7:15 1:15:45 
   23   6/14    309 Brad Arneson            New London         MN  47 M    47 10:00  2:17  1:42   19   39:00 20.8  1:14   47   24:16  8:06 1:16:10 
   24   7/18    362 Brice Hedrick           Spicer             MN  39 M    73 11:03  2:31  2:28   20   39:03 20.7  0:35   30   23:05  7:42 1:16:13 
   25   3/13    302 Christopher Allen       Bloomington        MN  34 M    66 10:52  2:28  1:23   27   39:55 20.3  1:03   35   23:13  7:45 1:16:24 
   26   1/14    303 Emily Allen             Bloomington        MN  29 F    57 10:36  2:25  1:15   40   41:49 19.4  0:56   14   22:00  7:20 1:16:33 
   27   2/4     397 Meirs Moore             Duluth             MN  19 M    88 11:49  2:42  1:35   16   38:30 21.0  0:56   39   23:48  7:56 1:16:36 
   28   7/14    363 Ken Heitzman            Spicer             MN  49 M    59 10:39  2:26  1:49   30   40:39 19.9  0:35   31   23:06  7:42 1:16:46 
   29   2/6     316 Tom Brooks              Minneapolis        MN  50 M   129 14:08  3:13  1:30    9   37:13 21.8  1:22   20   22:44  7:35 1:16:55 
   30   8/14    317 Bill Brown              Maple Lake         MN  48 M    22  9:13  2:06  1:32   37   41:28 19.5  1:30   38   23:28  7:50 1:17:09 
   31   5/15    345 Joseph Fragodt          Benson             MN  26 M    43  9:56  2:16  1:14   53   42:50 18.9  0:59   22   22:47  7:36 1:17:44 
   32   4/13    481 Ben Larson              Roseville          MN  30 M    32  9:30  2:10  1:29   49   42:32 19.0  1:41   19   22:42  7:34 1:17:52 
   33   5/13    306 Todd Archbold           Maple Grove        MN  33 M    11  8:25  1:55  1:42   34   41:25 19.6  1:10   63   25:35  8:32 1:18:15 
   34   1/2     338 Grant Duininck          Spicer             MN  15 M    29  9:24  2:09  1:13   36   41:28 19.5  0:30   68   25:48  8:36 1:18:21 
   35   3/10    391 Josh McCallister        St Paul            MN  41 M    12  8:54  2:02  2:55   33   41:14 19.6  1:51   40   23:51  7:57 1:18:42 
   36   6/15    305 Luke Anton              Saint Paul         MN  28 M    65 10:52  2:28  2:21   48   42:31 19.1  1:49    9   21:25  7:09 1:18:56 
   37   2/2     360 Ryan Heaney             Maple Grove        MN  15 M    53 10:26  2:23  1:41   26   39:55 20.3  1:17   69   25:50  8:37 1:19:07 
   38   4/10    445 Matthew Varpness        Brownton           MN  40 M    37  9:45  2:13  2:40   38   41:29 19.5  1:21   44   24:06  8:02 1:19:18 
   39   1/9     427 Tracy Sik               Willmar            MN  44 F    60 10:43  2:26  1:55   60   43:32 18.6  1:30   12   21:40  7:14 1:19:18 
   40   1/5     436 Ross Swartz             Willmar            MN  22 M     8  8:14  1:53  1:55   66   44:08 18.4  0:53   46   24:12  8:04 1:19:21 
   41   2/9     425 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  42 F    38  9:45  2:13  1:30   52   42:44 19.0  1:33   45   24:06  8:02 1:19:36 
   42   3/6     437 David Thoma             Annandale          MN  53 M     4  7:58  1:49  1:12   32   40:59 19.8  1:27   95   28:21  9:27 1:19:56 
   43   8/18    404 Wesley Nelson           Grant              MN  36 M    39  9:46  2:14  3:29   42   41:56 19.3  1:50   26   22:57  7:39 1:19:57 
   44   5/10    367 Paul Holm               Fargo              ND  42 M    62 10:47  2:27  2:57   18   38:47 20.9  1:50   67   25:48  8:36 1:20:07 
   45   7/15    377 Eric Laingen            Brooklyn Park      MN  28 M     7  8:13  1:52  1:35   85   46:17 17.5  1:36   21   22:46  7:36 1:20:25 
   46   9/18    415 Jeff Pientka            Spicer             MN  37 M    61 10:45  2:27  1:40   67   44:10 18.3  0:53   33   23:07  7:43 1:20:34 
   47   9/14    359 Michael Heaney          Maple Grove        MN  46 M    56 10:33  2:24  2:06   58   43:18 18.7  1:45   25   22:55  7:39 1:20:35 
   48   1/3     386 Tom Lynch               Nelson             MN  65 M   103 12:28  2:50  1:35   25   39:48 20.4  1:31   61   25:23  8:28 1:20:44 
   49   1/12    335 Kara Degroot            Sioux Center       IA  35 F    28  9:22  2:08  2:17   61   43:37 18.6  1:37   50   24:35  8:12 1:21:27 
   50   1/3     443 Nancy Vantreeck         Sheb Falls         WI  52 F    21  9:10  2:05  2:17   39   41:33 19.5  1:25   88   27:37  9:13 1:22:00 
   51   6/10    385 Steve Lykken            Spicer             MN  44 M    70 11:01  2:31  1:55   72   45:06 18.0  1:21   27   22:58  7:40 1:22:19 
   52   1/10    442 Amy Vantreeck           Willmar            MN  23 F     6  8:13  1:52  2:44   63   43:57 18.4  1:19   82   26:53  8:58 1:23:04 
   53   2/14    431 Laura Stoneburner       Fargo              ND  29 F    42  9:54  2:15  1:59   62   43:55 18.4  1:02   78   26:32  8:51 1:23:20 
   54   3/4     310 Bryce Barney            Claremont          MN  17 M    90 11:56  2:43  2:33   21   39:04 20.7  1:08   99   28:44  9:35 1:23:24 
   55   3/14    380 Sarah Latour            Maple Lake         MN  25 F    94 12:14  2:47  1:26   86   46:17 17.5  0:37   28   23:01  7:41 1:23:33 
   56   2/5     330 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  58 M   140 15:02  3:25  2:19   41   41:50 19.4  1:07   36   23:20  7:47 1:23:35 
   57   1/7     312 Amy Bergan              West Fargo         ND  30 F    87 11:39  2:39  2:17   55   43:04 18.8  2:01   52   24:42  8:14 1:23:41 
   58   6/13    410 William Pattison        St. Paul           MN  32 M    68 10:55  2:29  2:35   46   42:05 19.2  1:50   75   26:28  8:50 1:23:51 
   59   7/10    340 Cris Eide               Spicer             MN  44 M   136 14:44  3:21  1:55   35   41:27 19.5  1:11   55   24:54  8:18 1:24:10 
   60   2/7     411 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  31 F    71 11:02  2:31  1:48   74   45:17 17.9  0:55   59   25:12  8:24 1:24:13 
   61   3/7     477 Nicole Feist            Bloomington        MN  34 F   102 12:24  2:49  2:18   59   43:18 18.7  1:37   53   24:52  8:18 1:24:27 
   62  10/18    368 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  37 M    46  9:59  2:17  1:32   94   47:05 17.2  0:32   62   25:25  8:29 1:24:31 
   63   8/15    325 Ryan Cross              Hanover            MN  27 M    84 11:28  2:37  2:10   77   45:32 17.8  1:15   49   24:34  8:12 1:24:57 
   64   9/15    324 Scott Crawford          Monticello         MN  27 M    13  8:54  2:02  2:11   56   43:07 18.8  1:35  105   29:22  9:48 1:25:07 
   65   1/4     446 Mark Walford            Glencoe            MN  64 M    95 12:15  2:47  2:05   54   42:59 18.8  1:19   79   26:32  8:51 1:25:08 
   66  11/18    355 Jason Hanlon            Stillwater         MN  39 M    30  9:27  2:09  2:13   71   44:53 18.0  1:31   87   27:25  9:09 1:25:26 
   67   3/9     406 Jamie Nordstrom         New Brighton       MN  44 F    36  9:43  2:13  2:42   96   47:22 17.1  1:49   42   23:53  7:58 1:25:27 
   68  10/14    448 Nathan Weber            Willmar            MN  47 M   115 13:03  2:58  2:21   47   42:22 19.1  0:51   85   27:18  9:06 1:25:53 
   69   2/3     492 Forrest Peterson        Willmar            MN  65 M   100 12:22  2:49  3:11   51   42:42 19.0  1:19   76   26:28  8:50 1:26:00 
   70   2/10    392 Elizabeth McNamara      Fargo              ND  22 F    45  9:59  2:16  2:43   98   47:38 17.0  0:41   57   25:09  8:23 1:26:08 
   71   4/6     365 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  51 M   114 13:01  2:58  2:12   29   40:36 20.0  1:16  101   29:05  9:42 1:26:08 
   72   2/5     493 James Johnston          Willmar            MN  22 M    72 11:03  2:31  1:54   78   45:33 17.8  0:49   83   27:05  9:02 1:26:22 
   73   8/10    304 Paul Allen              Granite Falls      MN  43 M   107 12:51  2:56  1:39   50   42:40 19.0  0:45   96   28:30  9:30 1:26:23 
   74   1/6     372 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  46 F   101 12:23  2:49  2:08   76   45:29 17.8  1:54   54   24:52  8:18 1:26:45 
   75   7/13    408 Daniel Otto             Navasota           TX  34 M   109 12:54  2:56  3:31   87   46:20 17.5  0:36   41   23:52  7:58 1:27:11 
   76   2/12    444 Ann Varpness            Brownton           MN  38 F    44  9:57  2:16  2:24  101   47:57 16.9  0:49   71   26:09  8:43 1:27:14 
   77   8/13    327 Thomas Davey            La Crosse          WI  34 M    92 12:09  2:46  3:01   73   45:09 17.9  1:24   64   25:39  8:33 1:27:20 
   78   9/10    426 Kyle Schow              Willmar            MN  42 M    98 12:19  2:48  2:17   57   43:11 18.8  0:44  102   29:07  9:43 1:27:36 
   79   3/12    321 Melanie Christensen     Willmar            MN  38 F    85 11:29  2:37  1:42   69   44:44 18.1  0:45  103   29:10  9:44 1:27:47 
   80  11/14    401 Brent Neeser            Andover            MN  45 M    93 12:13  2:47  3:35   75   45:21 17.9  1:04   70   26:00  8:40 1:28:10 
   81   2/6     393 Jill McNamara           Buffalo            MN  47 F    52 10:18  2:21  1:49   97   47:33 17.0  0:57   92   27:54  9:18 1:28:29 
   82  12/18    364 Bryan Henneman          Woodbury           MN  35 M   104 12:42  2:54  2:07   83   45:58 17.6  1:33   72   26:16  8:46 1:28:35 
   83  13/18    417 Kevin Quinn             St Cloud           MN  39 M    33  9:37  2:12  1:20   92   46:58 17.2  1:12  110   29:42  9:54 1:28:48 
   84  12/14    390 Brett Mayfield          Cokato             MN  45 M    50 10:05  2:18  3:12   65   44:03 18.4  2:03  108   29:31  9:51 1:28:53 
   85  10/15    490 Nathan Erickson         Spicer             MN  28 M   164 22:59  5:14  0:43   22   39:06 20.7  1:17   56   25:06  8:22 1:29:10 
   86   4/12    441 Amy Van Beck            New Munich         MN  35 F   113 13:00  2:58  1:34   99   47:53 16.9  0:41   73   26:20  8:47 1:29:25 
   87  14/18    452 Erich Weidner           Crystal            MN  35 M    80 11:19  2:35  3:49   68   44:40 18.1  1:37   94   28:18  9:26 1:29:41 
   88   4/9     455 Rebecca Werner          New Ulm            MN  41 F    63 10:49  2:28  3:21  109   49:33 16.3  1:06   58   25:10  8:24 1:29:56 
   89   3/10    331 Jessica De Groot        Prinsburg          MN  20 F   122 13:36  3:06  2:24   81   45:51 17.7  1:02   84   27:09  9:03 1:30:00 
   90  11/15    482 Ryan Larson             Fargo              ND  26 M   131 14:23  3:17  4:01  111   49:54 16.2  1:05    8   21:00  7:00 1:30:21 
   91   5/9     488 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  42 F    67 10:53  2:29  2:10   82   45:55 17.6  1:38  111   29:48  9:56 1:30:22 
   92   6/9     416 Cara Quinn              Minneapolis        MN  42 F   111 12:58  2:57  1:57   64   44:01 18.4  1:30  113   30:03 10:01 1:30:26 
   93   4/7     418 Kendra Rebstock         Rockford           MN  34 F    99 12:20  2:49  1:56  102   47:59 16.9  0:47   90   27:39  9:13 1:30:40 
   94   2/4     328 Phil Davis              Bloomington        MN  60 M   123 13:36  3:06  2:02   79   45:35 17.8  1:56   89   27:38  9:13 1:30:46 
   95   4/10    339 Laura Dunlavy           Spicer             MN  22 F    69 10:58  2:30  2:26  105   48:56 16.6  0:41   91   27:49  9:17 1:30:48 
   96   1/2     396 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  18 F    10  8:24  1:55  3:10   93   47:04 17.2  1:22  128   31:43 10:35 1:31:42 
   97   3/5     395 Adam Miller             Marshall           MN  23 M    82 11:27  2:37  2:55  113   50:50 15.9  0:54   65   25:40  8:34 1:31:45 
   98  12/15    378 Joseph Lang             Paynesville        MN  28 M   135 14:38  3:20  1:58  104   48:43 16.6  0:48   66   25:42  8:34 1:31:46 
   99   4/14    454 Melissa Wentzel         Miurdock           MN  26 F   118 13:10  3:00  1:23  112   50:30 16.0  0:39   80   26:37  8:53 1:32:17 
  100   9/13    351 Brian Giese             Kasson             MN  34 M   137 14:46  3:22  3:32  110   49:53 16.2  0:50   37   23:24  7:48 1:32:22 
  101   5/14    438 Kelly Thompson          Delano             MN  29 F    58 10:38  2:25  3:00  116   51:26 15.7  0:48   81   26:39  8:53 1:32:29 
  102   3/5     320 David Bucher            Golden Valley      MN  57 M    75 11:10  2:33  3:04   70   44:52 18.1  1:48  126   31:40 10:34 1:32:31 
  103   5/10    342 Amy Erickson            Willmar            MN  22 F    24  9:17  2:07  3:01  114   50:55 15.9  1:11  104   29:20  9:47 1:33:42 
  104   6/14    322 Emily Conrad            Richmond           MN  26 F    81 11:21  2:35  2:30  115   51:25 15.8  1:59   77   26:29  8:50 1:33:42 
  105   5/12    387 Hollie Manning          Blaine             MN  36 F   110 12:56  2:57  2:40   80   45:41 17.7  2:08  123   31:17 10:26 1:34:39 
  106   1/2     346 Nancy Fritz             Willmar            MN  58 F   112 12:58  2:57  3:07  100   47:56 16.9  0:42  117   30:29 10:10 1:35:11 
  107   3/4     379 Richard Larson          Stillwater         MN  60 M   154 16:35  3:46  3:28   88   46:20 17.5  1:19   98   28:42  9:34 1:36:23 
  108   4/4     480 Nicholas Kopp           Otsego             MN  17 M     2  7:09  1:38  1:46  156 1:02:36 12.9  0:42   48   24:17  8:06 1:36:28 
  109  13/14    453 Allen Weis              Delano             MN  46 M   106 12:50  2:55  1:59   90   46:41 17.4  1:24  144   34:25 11:29 1:37:17 
  110  15/18    374 Ryan Kane               Inver Grove Height MN  35 M   116 13:04  2:59  3:07   91   46:43 17.3  1:59  134   32:25 10:49 1:37:18 
  111   5/7     409 Sarah Pattison          St. Paul           MN  31 F    77 11:11  2:33  2:03  106   49:13 16.5  1:22  140   33:36 11:12 1:37:22 
  112   4/5     315 Jim Blomquist           Spicer             MN  56 M    97 12:19  2:48  2:38  124   52:55 15.3  1:04  100   28:57  9:39 1:37:51 
  113   5/5     326 Hector Dalton           Woodbury           MN  57 M    40  9:49  2:14  2:49  122   52:21 15.5  0:52  132   32:07 10:43 1:37:56 
  114  13/15    313 Andrew Biermaier        Minneapolis        MN  29 M   144 15:23  3:30  4:21   95   47:11 17.2  2:50   93   28:13  9:25 1:37:56 
  115   4/5     361 Joel Hedlof             Fargo              ND  21 M    17  9:03  2:04  3:58  126   53:26 15.2  1:15  116   30:20 10:07 1:38:00 
  116   2/2     449 Dona Weets              Alpha              MN  56 F   128 14:08  3:13  1:55  107   49:17 16.4  3:35  106   29:23  9:48 1:38:15 
  117   6/12    373 Lindsay Juntunen        Rogers             MN  36 F    54 10:32  2:24  2:12  129   54:05 15.0  0:55  130   31:57 10:39 1:39:39 
  118   7/9     354 Beth Hammer             Howard Lake        MN  44 F    89 11:51  2:42  3:21  132   54:27 14.9  1:02  107   29:24  9:48 1:40:03 
  119  14/14    483 Larry Mathison          Minneapolis        MN  47 M   105 12:42  2:54  2:28   89   46:32 17.4  1:56  151   36:37 12:13 1:40:13 
  120  16/18    311 Mark Benson             Plymouth           MN  35 M   125 13:49  3:09  2:29  120   51:53 15.6  1:33  120   31:08 10:23 1:40:51 
  121   7/12    358 Karen Hartke            Wood Lake          MN  36 F    74 11:07  2:32  2:39  140   55:35 14.6  0:56  125   31:22 10:28 1:41:37 
  122  10/13    245 David Cebuhar           Roseville          MN  30 M   139 14:59  3:25  3:08  108   49:22 16.4  1:36  135   32:38 10:53 1:41:41 
  123  11/13    323 Ted Conrad              Richmond           MN  30 M   155 16:36  3:47  4:44   84   46:15 17.5  2:33  131   32:04 10:42 1:42:11 
  124   6/10    336 Britta Diem             Willmar            MN  22 F   145 15:32  3:32  2:17  152   59:50 13.5  0:52   43   24:00  8:00 1:42:28 
  125   2/2     369 Sarah Ingles            Prinsburg          MN  17 F   117 13:05  2:59  3:40  130   54:25 14.9  1:23  112   29:59 10:00 1:42:31 
  126   5/6     389 Steve Marek             Hutchinson         MN  53 M    51 10:10  2:19  4:46  142   56:28 14.3  1:14  114   30:05 10:02 1:42:40 
  127   7/14    447 Heidi Wallin            Willmar            MN  29 F    55 10:33  2:24  2:38  138   55:01 14.7  2:03  136   32:50 10:57 1:43:03 
  128   7/10    419 Megan Riley             Redwood Falls      MN  20 F   108 12:51  2:56  1:47  150   59:09 13.7  0:47   97   28:33  9:31 1:43:06 
  129   8/9     485 Lisa Zeman              Elk River          MN  41 F   142 15:19  3:29  3:47  117   51:36 15.7  2:18  115   30:12 10:04 1:43:12 
  130   8/14    422 Natasha Rydelius        Minneapolis        MN  28 F   127 14:04  3:12  3:07  118   51:41 15.7  2:46  129   31:50 10:37 1:43:25 
  131   9/14    456 Holly Woltjer           St. Paul           MN  28 F   124 13:46  3:08  2:21  139   55:08 14.7  1:15  119   31:00 10:20 1:43:27 
  132   6/6     375 Daniel Klages           Mankato            MN  53 M   151 15:54  3:37  2:52  119   51:49 15.6  1:40  121   31:15 10:25 1:43:28 
  133  12/13    475 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  31 M    64 10:51  2:28  3:24  136   54:50 14.8  1:15  142   33:50 11:17 1:44:07 
  134   5/5     407 Drew Olmen              Annandale          MN  24 M    20  9:05  2:04  2:43  158 1:04:41 12.5  0:42   86   27:23  9:08 1:44:32 
  135  10/14    341 Morgan Endriss          Willmar            MN  26 F   146 15:36  3:33  2:12  144   56:38 14.3  1:02  109   29:41  9:54 1:45:06 
  136  11/14    435 Elizabeth Strandberg    Bird Island        MN  26 F   126 14:00  3:11  3:06  127   53:28 15.1  1:40  141   33:43 11:15 1:45:56 
  137  14/15    414 Adam Piekarski          Montrose           MN  28 M    79 11:16  2:34  5:12  103   48:28 16.7  4:51  150   36:31 12:11 1:46:15 
  138  17/18    370 Andrew Janis            Minneapolis        MN  37 M    83 11:27  2:37  6:39  131   54:25 14.9  1:11  138   33:23 11:08 1:47:04 
  139   8/12    371 Jana Janis              Minneapolis        MN  38 F   143 15:22  3:30  2:43  133   54:27 14.9  1:09  139   33:24 11:08 1:47:04 
  140   9/12    405 Jess Newman             Shakopee           MN  35 F   133 14:31  3:18  2:16  151   59:24 13.6  0:44  118   30:31 10:11 1:47:23 
  141  10/12    332 Stacey Decker           Maple Grove        MN  35 F   120 13:24  3:03  3:06  128   53:58 15.0  2:12  147   34:57 11:39 1:47:35 
  142   3/3     400 Steven Myhre            Willmar            MN  67 M   159 18:52  4:18  4:00  121   52:19 15.5  1:42  122   31:16 10:26 1:48:07 
  143  12/14    382 Britney Lingl           Willmar            MN  26 F   134 14:35  3:19  2:17  134   54:37 14.8  0:57  148   36:26 12:09 1:48:50 
  144  11/12    421 Carrie Roering          Freeport           MN  36 F   153 16:17  3:42  3:06  147   57:32 14.1  0:51  124   31:21 10:27 1:49:06 
  145  18/18    350 Bradley Giese           Sartell            MN  38 M   138 14:56  3:24  3:23  143   56:35 14.3  1:16  145   34:31 11:31 1:50:39 
  146  12/12    459 Jill Zimmer             Sauk Rapids        MN  37 F   160 19:06  4:21  3:07  141   56:13 14.4  0:49  133   32:10 10:44 1:51:24 
  147   1/1     356 Leanne Hansen           Bloomington        MN  63 F   156 16:57  3:52  3:27  125   53:14 15.2  1:36  153   36:40 12:14 1:51:52 
  148  10/10    403 Chad Nelson             Brooten            MN  43 M   141 15:19  3:29  4:25  123   52:28 15.4  1:51  157   38:07 12:43 1:52:08 
  149   8/10    440 Liz Tromborg            Glencoe            MN  24 F    78 11:13  2:33  2:49  161 1:05:07 12.4  1:29  137   32:55 10:59 1:53:31 
  150   3/6     301 Sharon Akerson          Princeton          MN  45 F   149 15:42  3:35  2:53  145   56:53 14.2  1:58  149   36:27 12:09 1:53:52 
  151   4/6     334 Brenda Deegan           Spicer             MN  46 F   148 15:40  3:34  4:16  149   59:00 13.7  1:44  143   34:20 11:27 1:54:58 
  152  13/14    352 Liz Glisczinski         New Prague         MN  25 F   161 19:11  4:22  2:38  137   54:57 14.7  1:29  156   37:36 12:32 1:55:49 
  153   9/10    398 Colleen Morken          Madison            MN  21 F   150 15:44  3:35  3:01  160 1:04:57 12.5  1:02  127   31:42 10:34 1:56:24 
  154   4/4     353 Stephen Halsey          Monticello         MN  62 M   158 18:13  4:09  5:52  135   54:46 14.8  1:43  152   36:39 12:13 1:57:10 
  155   6/7     476 Terra Erickson          Minneapolis        MN  31 F   152 15:59  3:38  4:18  155 1:02:26 13.0  1:12  154   36:48 12:16 2:00:40 
  156   5/6     457 Stephanie Woodward      Hugo               MN  45 F   121 13:28  3:04  3:15  148   58:32 13.8  1:35  161   43:55 14:39 2:00:43 
  157   2/3     343 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  54 F    91 11:58  2:44  5:20  157 1:04:15 12.6  1:33  159   40:26 13:29 2:03:30 
  158  10/10    479 Elizabeth Ketchum       Minneapolis        MN  24 F   147 15:39  3:34  3:26  163 1:08:50 11.8  1:15  146   34:56 11:39 2:04:04 
  159  15/15    487 Matthew Erickson        Circle Pines       MN  29 M   162 20:08  4:35  5:11  154 1:01:50 13.1  1:01  155   37:03 12:21 2:05:11 
  160   6/6     458 Vanessa Yock            Sioux Falls        SD  45 F   130 14:15  3:15  3:01  162 1:06:59 12.1  1:31  158   40:16 13:26 2:06:01 
  161   7/7     484 Jill Vanderziel         Minneapolis        MN  34 F   157 18:04  4:07  4:01  146   57:20 14.1  3:11  164   47:38 15:53 2:10:13 
  162  13/13    474 Daniel Bettendorf       Minneapolis        MN  31 M   163 21:10  4:49  4:46  159 1:04:48 12.5  2:00  160   40:36 13:32 2:13:18 
  163  14/14    384 Sarah Ludens            Hurley             SD  26 F   132 14:30  3:18  3:33  164 1:13:00 11.1  1:22  163   45:02 15:01 2:17:25 
  164   9/9     366 Karen Hoffmann-Distad   Franklin           MN  43 F   165 25:20  5:46  4:09  165 1:13:47 11.0  1:01  162   44:51 14:57 2:29:06 
  165   3/3     399 Diane Morken            Madison            MN  50 F   119 13:13  3:01  3:10  153 1:00:55 13.3  1:24  165 1:11:10 23:44 2:29:51 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  470 Team Oxygen                                      1  7:22  1:41  0:53    2   40:00 20.3  0:34    1   17:29  5:50 1:06:15 
           Mike McLain , John Seifert , Thomas Seifert            
    2  486 Demolition Men                                   6 10:33  2:24  1:43    1   39:26 20.5  0:36    4   23:37  7:53 1:15:54 
           Jarrett Hubbard , Jarrett Hubbard , Ryan Barney        
    3  471 The Golden Armadillos                            7 10:52  2:29  0:46    3   40:38 19.9  0:40    8   28:04  9:22 1:20:58 
           Kaia Marcinkowski , John Etherington , Irena Marcinkow 
    4  468 Team Hoeft                                       4  9:14  2:06  1:33    5   45:06 18.0  1:19    5   25:32  8:31 1:22:43 
           Carl Hoeft , Jeff Hoeft , Jared Hoeft                  
    5  460 AA-rons crew                                     8 11:21  2:35  0:44    9   47:41 17.0  0:38    3   23:25  7:49 1:23:48 
           Dylan Rudningen , Aaron Collins , Kari Holt            
    6  462 Ma'Latie's                                       9 12:03  2:45  0:49    6   45:50 17.7  1:03    6   25:58  8:40 1:25:41 
           Mallory Bents , Katie Swenson , Katie Swenson          
    7  466 Steady but not Ready                            13 13:25  3:03  0:49    8   47:38 17.0  0:35    7   25:59  8:40 1:28:25 
           Tom Bice , Beth Pederson , Tom Bice                    
    8  464 Our family will tri                              5 10:27  2:23  0:56    4   41:03 19.7  0:41   16   36:09 12:03 1:29:14 
           Rebecca McCleery , Marcus McCleery , Jerry Westphal    
    9  465 Russell                                          2  8:36  1:58  0:54   12   49:54 16.2  0:42   13   30:23 10:08 1:30:26 
           Michael Russell , Katie Russell , Sarah Russell        
   10  467 Team GSZ                                         3  9:00  2:03  1:03   13   51:18 15.8  1:06    9   28:45  9:35 1:31:10 
           Hana Gilbertson , Anna Spray , Erika Zachman           
   11  463 Mighty Mickey's Mob                             15 14:16  3:15  0:47    7   47:07 17.2  0:36   12   29:47  9:56 1:32:32 
           Korey Kruger , Tim Helgeson , Jill Kruger              
   12  473 Trying Athletes                                 14 13:41  3:07  0:43   10   48:45 16.6  0:49   11   29:24  9:48 1:33:18 
           Jimmy Ming , Timothy Allen , Bree Allen                
   13  469 Team Jaybee                                     16 14:39  3:20  0:52   11   48:57 16.5  0:48   15   35:05 11:42 1:40:19 
           Jennifer Court , Mike Tolbert , Jennifer Court         
   14  489 El & Stai                                       11 12:22  2:49  5:05   14   56:16 14.4  0:44   10   29:06  9:42 1:43:32 
           Ellie Holbrook , Ellie Holbrook , Stacy Zielger        
   15  472 The Kvaal Girls                                 12 12:49  2:55  1:02   16 1:09:00 11.7  0:37    2   22:52  7:38 1:46:18 
           Kristi Kvaal , Cynthia Kvaal , Kelly Kvaal             
   16  461 LRM                                             10 12:06  2:45  1:19   15 1:05:19 12.4  0:37   14   31:07 10:23 1:50:26 
           Curt Mackedanz , Melissa Rothwell , Krista Lautenschla 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 439 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  39 M      1  9:55  2:16  1:27                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  16 M    6:51  1:34 
    2 Nicholas Kopp           Otsego             MN  17 M    7:09  1:38 
    3 Robert Brown            Hopkins            MN  39 M    7:42  1:45 
    4 David Thoma             Annandale          MN  53 M    7:58  1:49 
    5 David Phillips          Maple Grove        MN  28 M    8:06  1:51 
    6 Amy Vantreeck           Willmar            MN  23 F    8:13  1:52 
    7 Eric Laingen            Brooklyn Park      MN  28 M    8:13  1:52 
    8 Ross Swartz             Willmar            MN  22 M    8:14  1:53 
    9 Ryan Davis              Willmar            MN  32 M    8:16  1:53 
   10 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  18 F    8:24  1:55 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Phillips          Maple Grove        MN  28 M   32:56 24.6 
    2 Moshe Peri              Jerusalem          JE  37 M   35:04 23.1 
    3 John Stangl             Buffalo            MN  51 M   35:34 22.8 
    4 Robert Brown            Hopkins            MN  39 M   36:08 22.4 
    5 Daniel Dederichs        Waverly            MN  47 M   36:15 22.3 
    6 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35 M   36:18 22.3 
    7 Ted McNamara            Buffalo            MN  47 M   36:39 22.1 
    8 Thomas Schauer          West Fargo         ND  34 M   36:50 22.0 
    9 Tom Brooks              Minneapolis        MN  50 M   37:13 21.8 
   10 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  48 M   37:29 21.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Tom Allen               St Paul            MN  27 M   19:07  6:23 
    2 Moshe Peri              Jerusalem          JE  37 M   19:30  6:30 
    3 David Phillips          Maple Grove        MN  28 M   19:37  6:33 
    4 Robert Brown            Hopkins            MN  39 M   19:46  6:36 
    5 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35 M   20:42  6:54 
    6 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35 M   20:53  6:58 
    7 Chris Strand            Fargo              ND  26 M   20:57  6:59 
    8 Ryan Larson             Fargo              ND  26 M   21:00  7:00 
    9 Luke Anton              Saint Paul         MN  28 M   21:25  7:09 
   10 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  16 M   21:36  7:12 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  494 David Phillips          Maple Grove        MN  28    5  8:06  1:51  0:56    1   32:56 24.6  0:53    3   19:37  6:33 1:02:27 
    2  412 Moshe Peri              Jerusalem          JE  37   17  9:03  2:04  0:46    2   35:04 23.1  0:38    2   19:30  6:30 1:05:00 
    3  318 Robert Brown            Hopkins            MN  39    3  7:42  1:45  0:51    4   36:08 22.4  0:44    4   19:46  6:36 1:05:09 
    4  420 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  16    1  6:51  1:34  1:00   11   37:37 21.5  0:40   10   21:36  7:12 1:07:43 
    5  357 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35   39 10:01  2:17  1:02    6   36:18 22.3  0:50    6   20:53  6:58 1:09:02 
    6  394 Ted McNamara            Buffalo            MN  47   21  9:19  2:08  1:04    7   36:39 22.1  0:56   15   22:22  7:28 1:10:19 
    7  424 Thomas Schauer          West Fargo         ND  34   13  9:02  2:04  0:55    8   36:50 22.0  0:48   22   22:51  7:37 1:10:23 
    8  432 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35   22  9:21  2:08  1:49   15   38:27 21.1  0:36    5   20:42  6:54 1:10:54 
    9  337 Josh Duerr              Baxter             MN  37   34  9:52  2:15  1:16   14   38:11 21.2  0:53   13   22:07  7:23 1:12:18 
   10  430 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  48   26  9:29  2:10  1:22   10   37:29 21.6  1:05   31   23:09  7:43 1:12:32 
   11  383 William Lorenz          Benson             MN  42   20  9:16  2:07  1:13   24   39:35 20.5  0:43   14   22:19  7:27 1:13:04 
   12  429 John Stangl             Buffalo            MN  51   16  9:03  2:04  1:22    3   35:34 22.8  1:02   59   26:27  8:49 1:13:26 
   13  333 Daniel Dederichs        Waverly            MN  47   40 10:03  2:17  1:25    5   36:15 22.3  1:06   44   24:41  8:14 1:13:27 
   14  491 Tom Allen               St Paul            MN  27   62 11:35  2:38  2:05   28   39:57 20.3  1:04    1   19:07  6:23 1:13:45 
   15  376 Kris Kolstad            Willmar            MN  56   23  9:21  2:08  1:19   23   39:13 20.7  0:53   29   23:07  7:43 1:13:51 
   16  433 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  27   56 11:11  2:33  1:23   13   38:09 21.2  0:48   26   23:03  7:41 1:14:32 
   17  428 Josh Stahl              Minnetonka         MN  45   29  9:40  2:12  1:08   12   37:50 21.4  0:48   47   25:19  8:27 1:14:42 
   18  478 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  47   30  9:42  2:13  1:00   31   40:51 19.8  0:41   21   22:48  7:36 1:15:00 
   19  329 Ryan Davis              Willmar            MN  32    8  8:16  1:53  1:57   41   41:57 19.3  1:34   11   21:37  7:13 1:15:18 
   20  402 Chad Nelson             Willmar            MN  38   14  9:02  2:04  1:15   43   42:01 19.3  1:00   16   22:27  7:29 1:15:43 
   21  434 Chris Strand            Fargo              ND  26   68 12:17  2:48  2:43   17   38:44 20.9  1:05    7   20:57  6:59 1:15:44 
   22  381 Mark Lindquist          Buffalo            MN  42   12  8:57  2:03  1:54   42   41:59 19.3  1:11   12   21:45  7:15 1:15:45 
   23  309 Brad Arneson            New London         MN  47   38 10:00  2:17  1:42   19   39:00 20.8  1:14   41   24:16  8:06 1:16:10 
   24  362 Brice Hedrick           Spicer             MN  39   54 11:03  2:31  2:28   20   39:03 20.7  0:35   27   23:05  7:42 1:16:13 
   25  302 Christopher Allen       Bloomington        MN  34   50 10:52  2:28  1:23   27   39:55 20.3  1:03   32   23:13  7:45 1:16:24 
   26  397 Meirs Moore             Duluth             MN  19   63 11:49  2:42  1:35   16   38:30 21.0  0:56   36   23:48  7:56 1:16:36 
   27  363 Ken Heitzman            Spicer             MN  49   45 10:39  2:26  1:49   30   40:39 19.9  0:35   28   23:06  7:42 1:16:46 
   28  316 Tom Brooks              Minneapolis        MN  50   83 14:08  3:13  1:30    9   37:13 21.8  1:22   18   22:44  7:35 1:16:55 
   29  317 Bill Brown              Maple Lake         MN  48   19  9:13  2:06  1:32   37   41:28 19.5  1:30   35   23:28  7:50 1:17:09 
   30  345 Joseph Fragodt          Benson             MN  26   36  9:56  2:16  1:14   50   42:50 18.9  0:59   20   22:47  7:36 1:17:44 
   31  481 Ben Larson              Roseville          MN  30   27  9:30  2:10  1:29   47   42:32 19.0  1:41   17   22:42  7:34 1:17:52 
   32  306 Todd Archbold           Maple Grove        MN  33    9  8:25  1:55  1:42   34   41:25 19.6  1:10   50   25:35  8:32 1:18:15 
   33  338 Grant Duininck          Spicer             MN  15   24  9:24  2:09  1:13   36   41:28 19.5  0:30   55   25:48  8:36 1:18:21 
   34  391 Josh McCallister        St Paul            MN  41   10  8:54  2:02  2:55   33   41:14 19.6  1:51   37   23:51  7:57 1:18:42 
   35  305 Luke Anton              Saint Paul         MN  28   49 10:52  2:28  2:21   46   42:31 19.1  1:49    9   21:25  7:09 1:18:56 
   36  360 Ryan Heaney             Maple Grove        MN  15   43 10:26  2:23  1:41   26   39:55 20.3  1:17   56   25:50  8:37 1:19:07 
   37  445 Matthew Varpness        Brownton           MN  40   31  9:45  2:13  2:40   38   41:29 19.5  1:21   39   24:06  8:02 1:19:18 
   38  436 Ross Swartz             Willmar            MN  22    7  8:14  1:53  1:55   56   44:08 18.4  0:53   40   24:12  8:04 1:19:21 
   39  437 David Thoma             Annandale          MN  53    4  7:58  1:49  1:12   32   40:59 19.8  1:27   70   28:21  9:27 1:19:56 
   40  404 Wesley Nelson           Grant              MN  36   32  9:46  2:14  3:29   40   41:56 19.3  1:50   24   22:57  7:39 1:19:57 
   41  367 Paul Holm               Fargo              ND  42   47 10:47  2:27  2:57   18   38:47 20.9  1:50   54   25:48  8:36 1:20:07 
   42  377 Eric Laingen            Brooklyn Park      MN  28    6  8:13  1:52  1:35   69   46:17 17.5  1:36   19   22:46  7:36 1:20:25 
   43  415 Jeff Pientka            Spicer             MN  37   46 10:45  2:27  1:40   57   44:10 18.3  0:53   30   23:07  7:43 1:20:34 
   44  359 Michael Heaney          Maple Grove        MN  46   44 10:33  2:24  2:06   54   43:18 18.7  1:45   23   22:55  7:39 1:20:35 
   45  386 Tom Lynch               Nelson             MN  65   72 12:28  2:50  1:35   25   39:48 20.4  1:31   48   25:23  8:28 1:20:44 
   46  385 Steve Lykken            Spicer             MN  44   52 11:01  2:31  1:55   61   45:06 18.0  1:21   25   22:58  7:40 1:22:19 
   47  310 Bryce Barney            Claremont          MN  17   64 11:56  2:43  2:33   21   39:04 20.7  1:08   73   28:44  9:35 1:23:24 
   48  330 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  58   90 15:02  3:25  2:19   39   41:50 19.4  1:07   33   23:20  7:47 1:23:35 
   49  410 William Pattison        St. Paul           MN  32   51 10:55  2:29  2:35   44   42:05 19.2  1:50   60   26:28  8:50 1:23:51 
   50  340 Cris Eide               Spicer             MN  44   86 14:44  3:21  1:55   35   41:27 19.5  1:11   45   24:54  8:18 1:24:10 
   51  368 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  37   37  9:59  2:17  1:32   76   47:05 17.2  0:32   49   25:25  8:29 1:24:31 
   52  325 Ryan Cross              Hanover            MN  27   61 11:28  2:37  2:10   64   45:32 17.8  1:15   43   24:34  8:12 1:24:57 
   53  324 Scott Crawford          Monticello         MN  27   11  8:54  2:02  2:11   52   43:07 18.8  1:35   77   29:22  9:48 1:25:07 
   54  446 Mark Walford            Glencoe            MN  64   67 12:15  2:47  2:05   51   42:59 18.8  1:19   62   26:32  8:51 1:25:08 
   55  355 Jason Hanlon            Stillwater         MN  39   25  9:27  2:09  2:13   60   44:53 18.0  1:31   66   27:25  9:09 1:25:26 
   56  448 Nathan Weber            Willmar            MN  47   79 13:03  2:58  2:21   45   42:22 19.1  0:51   64   27:18  9:06 1:25:53 
   57  492 Forrest Peterson        Willmar            MN  65   71 12:22  2:49  3:11   49   42:42 19.0  1:19   61   26:28  8:50 1:26:00 
   58  365 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  51   78 13:01  2:58  2:12   29   40:36 20.0  1:16   75   29:05  9:42 1:26:08 
   59  493 James Johnston          Willmar            MN  22   53 11:03  2:31  1:54   65   45:33 17.8  0:49   63   27:05  9:02 1:26:22 
   60  304 Paul Allen              Granite Falls      MN  43   76 12:51  2:56  1:39   48   42:40 19.0  0:45   71   28:30  9:30 1:26:23 
   61  408 Daniel Otto             Navasota           TX  34   77 12:54  2:56  3:31   70   46:20 17.5  0:36   38   23:52  7:58 1:27:11 
   62  327 Thomas Davey            La Crosse          WI  34   65 12:09  2:46  3:01   62   45:09 17.9  1:24   51   25:39  8:33 1:27:20 
   63  426 Kyle Schow              Willmar            MN  42   70 12:19  2:48  2:17   53   43:11 18.8  0:44   76   29:07  9:43 1:27:36 
   64  401 Brent Neeser            Andover            MN  45   66 12:13  2:47  3:35   63   45:21 17.9  1:04   57   26:00  8:40 1:28:10 
   65  364 Bryan Henneman          Woodbury           MN  35   73 12:42  2:54  2:07   67   45:58 17.6  1:33   58   26:16  8:46 1:28:35 
   66  417 Kevin Quinn             St Cloud           MN  39   28  9:37  2:12  1:20   75   46:58 17.2  1:12   79   29:42  9:54 1:28:48 
   67  390 Brett Mayfield          Cokato             MN  45   41 10:05  2:18  3:12   55   44:03 18.4  2:03   78   29:31  9:51 1:28:53 
   68  490 Nathan Erickson         Spicer             MN  28  100 22:59  5:14  0:43   22   39:06 20.7  1:17   46   25:06  8:22 1:29:10 
   69  452 Erich Weidner           Crystal            MN  35   58 11:19  2:35  3:49   58   44:40 18.1  1:37   69   28:18  9:26 1:29:41 
   70  482 Ryan Larson             Fargo              ND  26   84 14:23  3:17  4:01   82   49:54 16.2  1:05    8   21:00  7:00 1:30:21 
   71  328 Phil Davis              Bloomington        MN  60   81 13:36  3:06  2:02   66   45:35 17.8  1:56   67   27:38  9:13 1:30:46 
   72  395 Adam Miller             Marshall           MN  23   59 11:27  2:37  2:55   83   50:50 15.9  0:54   52   25:40  8:34 1:31:45 
   73  378 Joseph Lang             Paynesville        MN  28   85 14:38  3:20  1:58   79   48:43 16.6  0:48   53   25:42  8:34 1:31:46 
   74  351 Brian Giese             Kasson             MN  34   87 14:46  3:22  3:32   81   49:53 16.2  0:50   34   23:24  7:48 1:32:22 
   75  320 David Bucher            Golden Valley      MN  57   55 11:10  2:33  3:04   59   44:52 18.1  1:48   85   31:40 10:34 1:32:31 
   76  379 Richard Larson          Stillwater         MN  60   94 16:35  3:46  3:28   71   46:20 17.5  1:19   72   28:42  9:34 1:36:23 
   77  480 Nicholas Kopp           Otsego             MN  17    2  7:09  1:38  1:46   97 1:02:36 12.9  0:42   42   24:17  8:06 1:36:28 
   78  453 Allen Weis              Delano             MN  46   75 12:50  2:55  1:59   73   46:41 17.4  1:24   92   34:25 11:29 1:37:17 
   79  374 Ryan Kane               Inver Grove Height MN  35   80 13:04  2:59  3:07   74   46:43 17.3  1:59   88   32:25 10:49 1:37:18 
   80  315 Jim Blomquist           Spicer             MN  56   69 12:19  2:48  2:38   89   52:55 15.3  1:04   74   28:57  9:39 1:37:51 
   81  326 Hector Dalton           Woodbury           MN  57   33  9:49  2:14  2:49   87   52:21 15.5  0:52   87   32:07 10:43 1:37:56 
   82  313 Andrew Biermaier        Minneapolis        MN  29   92 15:23  3:30  4:21   77   47:11 17.2  2:50   68   28:13  9:25 1:37:56 
   83  361 Joel Hedlof             Fargo              ND  21   15  9:03  2:04  3:58   90   53:26 15.2  1:15   81   30:20 10:07 1:38:00 
   84  483 Larry Mathison          Minneapolis        MN  47   74 12:42  2:54  2:28   72   46:32 17.4  1:56   95   36:37 12:13 1:40:13 
   85  311 Mark Benson             Plymouth           MN  35   82 13:49  3:09  2:29   85   51:53 15.6  1:33   82   31:08 10:23 1:40:51 
   86  245 David Cebuhar           Roseville          MN  30   89 14:59  3:25  3:08   80   49:22 16.4  1:36   89   32:38 10:53 1:41:41 
   87  323 Ted Conrad              Richmond           MN  30   95 16:36  3:47  4:44   68   46:15 17.5  2:33   86   32:04 10:42 1:42:11 
   88  389 Steve Marek             Hutchinson         MN  53   42 10:10  2:19  4:46   94   56:28 14.3  1:14   80   30:05 10:02 1:42:40 
   89  375 Daniel Klages           Mankato            MN  53   93 15:54  3:37  2:52   84   51:49 15.6  1:40   83   31:15 10:25 1:43:28 
   90  475 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  31   48 10:51  2:28  3:24   93   54:50 14.8  1:15   91   33:50 11:17 1:44:07 
   91  407 Drew Olmen              Annandale          MN  24   18  9:05  2:04  2:43   98 1:04:41 12.5  0:42   65   27:23  9:08 1:44:32 
   92  414 Adam Piekarski          Montrose           MN  28   57 11:16  2:34  5:12   78   48:28 16.7  4:51   94   36:31 12:11 1:46:15 
   93  370 Andrew Janis            Minneapolis        MN  37   60 11:27  2:37  6:39   91   54:25 14.9  1:11   90   33:23 11:08 1:47:04 
   94  400 Steven Myhre            Willmar            MN  67   97 18:52  4:18  4:00   86   52:19 15.5  1:42   84   31:16 10:26 1:48:07 
   95  350 Bradley Giese           Sartell            MN  38   88 14:56  3:24  3:23   95   56:35 14.3  1:16   93   34:31 11:31 1:50:39 
   96  403 Chad Nelson             Brooten            MN  43   91 15:19  3:29  4:25   88   52:28 15.4  1:51   98   38:07 12:43 1:52:08 
   97  353 Stephen Halsey          Monticello         MN  62   96 18:13  4:09  5:52   92   54:46 14.8  1:43   96   36:39 12:13 1:57:10 
   98  487 Matthew Erickson        Circle Pines       MN  29   98 20:08  4:35  5:11   96 1:01:50 13.1  1:01   97   37:03 12:21 2:05:11 
   99  474 Daniel Bettendorf       Minneapolis        MN  31   99 21:10  4:49  4:46   99 1:04:48 12.5  2:00   99   40:36 13:32 2:13:18 
  100  439 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  39   35  9:55  2:16  1:27                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  303 Emily Allen             Bloomington        MN  29   14 10:36  2:25  1:15    2   41:49 19.4  0:56    2   22:00  7:20 1:16:33 
    2  427 Tracy Sik               Willmar            MN  44   16 10:43  2:26  1:55    6   43:32 18.6  1:30    1   21:40  7:14 1:19:18 
    3  425 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  42    7  9:45  2:13  1:30    3   42:44 19.0  1:33    6   24:06  8:02 1:19:36 
    4  335 Kara Degroot            Sioux Center       IA  35    5  9:22  2:08  2:17    7   43:37 18.6  1:37    7   24:35  8:12 1:21:27 
    5  443 Nancy Vantreeck         Sheb Falls         WI  52    3  9:10  2:05  2:17    1   41:33 19.5  1:25   22   27:37  9:13 1:22:00 
    6  442 Amy Vantreeck           Willmar            MN  23    1  8:13  1:52  2:44    9   43:57 18.4  1:19   20   26:53  8:58 1:23:04 
    7  431 Laura Stoneburner       Fargo              ND  29    8  9:54  2:15  1:59    8   43:55 18.4  1:02   17   26:32  8:51 1:23:20 
    8  380 Sarah Latour            Maple Lake         MN  25   29 12:14  2:47  1:26   17   46:17 17.5  0:37    3   23:01  7:41 1:23:33 
    9  312 Amy Bergan              West Fargo         ND  30   26 11:39  2:39  2:17    4   43:04 18.8  2:01    8   24:42  8:14 1:23:41 
   10  411 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  31   20 11:02  2:31  1:48   12   45:17 17.9  0:55   13   25:12  8:24 1:24:13 
   11  477 Nicole Feist            Bloomington        MN  34   32 12:24  2:49  2:18    5   43:18 18.7  1:37    9   24:52  8:18 1:24:27 
   12  406 Jamie Nordstrom         New Brighton       MN  44    6  9:43  2:13  2:42   19   47:22 17.1  1:49    4   23:53  7:58 1:25:27 
   13  392 Elizabeth McNamara      Fargo              ND  22   10  9:59  2:16  2:43   21   47:38 17.0  0:41   11   25:09  8:23 1:26:08 
   14  372 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  46   31 12:23  2:49  2:08   13   45:29 17.8  1:54   10   24:52  8:18 1:26:45 
   15  444 Ann Varpness            Brownton           MN  38    9  9:57  2:16  2:24   24   47:57 16.9  0:49   14   26:09  8:43 1:27:14 
   16  321 Melanie Christensen     Willmar            MN  38   25 11:29  2:37  1:42   11   44:44 18.1  0:45   27   29:10  9:44 1:27:47 
   17  393 Jill McNamara           Buffalo            MN  47   11 10:18  2:21  1:49   20   47:33 17.0  0:57   25   27:54  9:18 1:28:29 
   18  441 Amy Van Beck            New Munich         MN  35   37 13:00  2:58  1:34   22   47:53 16.9  0:41   15   26:20  8:47 1:29:25 
   19  455 Rebecca Werner          New Ulm            MN  41   17 10:49  2:28  3:21   29   49:33 16.3  1:06   12   25:10  8:24 1:29:56 
   20  331 Jessica De Groot        Prinsburg          MN  20   43 13:36  3:06  2:24   15   45:51 17.7  1:02   21   27:09  9:03 1:30:00 
   21  488 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  42   18 10:53  2:29  2:10   16   45:55 17.6  1:38   32   29:48  9:56 1:30:22 
   22  416 Cara Quinn              Minneapolis        MN  42   35 12:58  2:57  1:57   10   44:01 18.4  1:30   34   30:03 10:01 1:30:26 
   23  418 Kendra Rebstock         Rockford           MN  34   30 12:20  2:49  1:56   25   47:59 16.9  0:47   23   27:39  9:13 1:30:40 
   24  339 Laura Dunlavy           Spicer             MN  22   19 10:58  2:30  2:26   26   48:56 16.6  0:41   24   27:49  9:17 1:30:48 
   25  396 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  18    2  8:24  1:55  3:10   18   47:04 17.2  1:22   43   31:43 10:35 1:31:42 
   26  454 Melissa Wentzel         Miurdock           MN  26   39 13:10  3:00  1:23   30   50:30 16.0  0:39   18   26:37  8:53 1:32:17 
   27  438 Kelly Thompson          Delano             MN  29   15 10:38  2:25  3:00   33   51:26 15.7  0:48   19   26:39  8:53 1:32:29 
   28  342 Amy Erickson            Willmar            MN  22    4  9:17  2:07  3:01   31   50:55 15.9  1:11   28   29:20  9:47 1:33:42 
   29  322 Emily Conrad            Richmond           MN  26   24 11:21  2:35  2:30   32   51:25 15.8  1:59   16   26:29  8:50 1:33:42 
   30  387 Hollie Manning          Blaine             MN  36   34 12:56  2:57  2:40   14   45:41 17.7  2:08   39   31:17 10:26 1:34:39 
   31  346 Nancy Fritz             Willmar            MN  58   36 12:58  2:57  3:07   23   47:56 16.9  0:42   36   30:29 10:10 1:35:11 
   32  409 Sarah Pattison          St. Paul           MN  31   22 11:11  2:33  2:03   27   49:13 16.5  1:22   50   33:36 11:12 1:37:22 
   33  449 Dona Weets              Alpha              MN  56   47 14:08  3:13  1:55   28   49:17 16.4  3:35   29   29:23  9:48 1:38:15 
   34  373 Lindsay Juntunen        Rogers             MN  36   12 10:32  2:24  2:12   39   54:05 15.0  0:55   45   31:57 10:39 1:39:39 
   35  354 Beth Hammer             Howard Lake        MN  44   27 11:51  2:42  3:21   41   54:27 14.9  1:02   30   29:24  9:48 1:40:03 
   36  358 Karen Hartke            Wood Lake          MN  36   21 11:07  2:32  2:39   47   55:35 14.6  0:56   41   31:22 10:28 1:41:37 
   37  336 Britta Diem             Willmar            MN  22   54 15:32  3:32  2:17   57   59:50 13.5  0:52    5   24:00  8:00 1:42:28 
   38  369 Sarah Ingles            Prinsburg          MN  17   38 13:05  2:59  3:40   40   54:25 14.9  1:23   33   29:59 10:00 1:42:31 
   39  447 Heidi Wallin            Willmar            MN  29   13 10:33  2:24  2:38   45   55:01 14.7  2:03   47   32:50 10:57 1:43:03 
   40  419 Megan Riley             Redwood Falls      MN  20   33 12:51  2:56  1:47   55   59:09 13.7  0:47   26   28:33  9:31 1:43:06 
   41  485 Lisa Zeman              Elk River          MN  41   52 15:19  3:29  3:47   34   51:36 15.7  2:18   35   30:12 10:04 1:43:12 
   42  422 Natasha Rydelius        Minneapolis        MN  28   46 14:04  3:12  3:07   35   51:41 15.7  2:46   44   31:50 10:37 1:43:25 
   43  456 Holly Woltjer           St. Paul           MN  28   44 13:46  3:08  2:21   46   55:08 14.7  1:15   38   31:00 10:20 1:43:27 
   44  341 Morgan Endriss          Willmar            MN  26   55 15:36  3:33  2:12   49   56:38 14.3  1:02   31   29:41  9:54 1:45:06 
   45  435 Elizabeth Strandberg    Bird Island        MN  26   45 14:00  3:11  3:06   37   53:28 15.1  1:40   51   33:43 11:15 1:45:56 
   46  371 Jana Janis              Minneapolis        MN  38   53 15:22  3:30  2:43   42   54:27 14.9  1:09   49   33:24 11:08 1:47:04 
   47  405 Jess Newman             Shakopee           MN  35   50 14:31  3:18  2:16   56   59:24 13.6  0:44   37   30:31 10:11 1:47:23 
   48  332 Stacey Decker           Maple Grove        MN  35   41 13:24  3:03  3:06   38   53:58 15.0  2:12   54   34:57 11:39 1:47:35 
   49  382 Britney Lingl           Willmar            MN  26   51 14:35  3:19  2:17   43   54:37 14.8  0:57   55   36:26 12:09 1:48:50 
   50  421 Carrie Roering          Freeport           MN  36   61 16:17  3:42  3:06   52   57:32 14.1  0:51   40   31:21 10:27 1:49:06 
   51  459 Jill Zimmer             Sauk Rapids        MN  37   64 19:06  4:21  3:07   48   56:13 14.4  0:49   46   32:10 10:44 1:51:24 
   52  356 Leanne Hansen           Bloomington        MN  63   62 16:57  3:52  3:27   36   53:14 15.2  1:36   57   36:40 12:14 1:51:52 
   53  440 Liz Tromborg            Glencoe            MN  24   23 11:13  2:33  2:49   62 1:05:07 12.4  1:29   48   32:55 10:59 1:53:31 
   54  301 Sharon Akerson          Princeton          MN  45   58 15:42  3:35  2:53   50   56:53 14.2  1:58   56   36:27 12:09 1:53:52 
   55  334 Brenda Deegan           Spicer             MN  46   57 15:40  3:34  4:16   54   59:00 13.7  1:44   52   34:20 11:27 1:54:58 
   56  352 Liz Glisczinski         New Prague         MN  25   65 19:11  4:22  2:38   44   54:57 14.7  1:29   59   37:36 12:32 1:55:49 
   57  398 Colleen Morken          Madison            MN  21   59 15:44  3:35  3:01   61 1:04:57 12.5  1:02   42   31:42 10:34 1:56:24 
   58  476 Terra Erickson          Minneapolis        MN  31   60 15:59  3:38  4:18   59 1:02:26 13.0  1:12   58   36:48 12:16 2:00:40 
   59  457 Stephanie Woodward      Hugo               MN  45   42 13:28  3:04  3:15   53   58:32 13.8  1:35   62   43:55 14:39 2:00:43 
   60  343 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  54   28 11:58  2:44  5:20   60 1:04:15 12.6  1:33   61   40:26 13:29 2:03:30 
   61  479 Elizabeth Ketchum       Minneapolis        MN  24   56 15:39  3:34  3:26   64 1:08:50 11.8  1:15   53   34:56 11:39 2:04:04 
   62  458 Vanessa Yock            Sioux Falls        SD  45   48 14:15  3:15  3:01   63 1:06:59 12.1  1:31   60   40:16 13:26 2:06:01 
   63  484 Jill Vanderziel         Minneapolis        MN  34   63 18:04  4:07  4:01   51   57:20 14.1  3:11   65   47:38 15:53 2:10:13 
   64  384 Sarah Ludens            Hurley             SD  26   49 14:30  3:18  3:33   65 1:13:00 11.1  1:22   64   45:02 15:01 2:17:25 
   65  366 Karen Hoffmann-Distad   Franklin           MN  43   66 25:20  5:46  4:09   66 1:13:47 11.0  1:01   63   44:51 14:57 2:29:06 
   66  399 Diane Morken            Madison            MN  50   40 13:13  3:01  3:10   58 1:00:55 13.3  1:24   66 1:11:10 23:44 2:29:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  338 Grant Duininck          Spicer             MN  15    1  9:24  2:09  1:13    2   41:28 19.5  0:30    1   25:48  8:36 1:18:21 
    2  360 Ryan Heaney             Maple Grove        MN  15    2 10:26  2:23  1:41    1   39:55 20.3  1:17    2   25:50  8:37 1:19:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  420 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  16    1  6:51  1:34  1:00    1   37:37 21.5  0:40    1   21:36  7:12 1:07:43 
    2  397 Meirs Moore             Duluth             MN  19    3 11:49  2:42  1:35    2   38:30 21.0  0:56    2   23:48  7:56 1:16:36 
    3  310 Bryce Barney            Claremont          MN  17    4 11:56  2:43  2:33    3   39:04 20.7  1:08    4   28:44  9:35 1:23:24 
    4  480 Nicholas Kopp           Otsego             MN  17    2  7:09  1:38  1:46    4 1:02:36 12.9  0:42    3   24:17  8:06 1:36:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  396 Lauren Miller           Saint Cloud        MN  18    1  8:24  1:55  3:10    1   47:04 17.2  1:22    2   31:43 10:35 1:31:42 
    2  369 Sarah Ingles            Prinsburg          MN  17    2 13:05  2:59  3:40    2   54:25 14.9  1:23    1   29:59 10:00 1:42:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  436 Ross Swartz             Willmar            MN  22    1  8:14  1:53  1:55    1   44:08 18.4  0:53    1   24:12  8:04 1:19:21 
    2  493 James Johnston          Willmar            MN  22    4 11:03  2:31  1:54    2   45:33 17.8  0:49    3   27:05  9:02 1:26:22 
    3  395 Adam Miller             Marshall           MN  23    5 11:27  2:37  2:55    3   50:50 15.9  0:54    2   25:40  8:34 1:31:45 
    4  361 Joel Hedlof             Fargo              ND  21    2  9:03  2:04  3:58    4   53:26 15.2  1:15    5   30:20 10:07 1:38:00 
    5  407 Drew Olmen              Annandale          MN  24    3  9:05  2:04  2:43    5 1:04:41 12.5  0:42    4   27:23  9:08 1:44:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  442 Amy Vantreeck           Willmar            MN  23    1  8:13  1:52  2:44    1   43:57 18.4  1:19    3   26:53  8:58 1:23:04 
    2  392 Elizabeth McNamara      Fargo              ND  22    3  9:59  2:16  2:43    3   47:38 17.0  0:41    2   25:09  8:23 1:26:08 
    3  331 Jessica De Groot        Prinsburg          MN  20    7 13:36  3:06  2:24    2   45:51 17.7  1:02    4   27:09  9:03 1:30:00 
    4  339 Laura Dunlavy           Spicer             MN  22    4 10:58  2:30  2:26    4   48:56 16.6  0:41    5   27:49  9:17 1:30:48 
    5  342 Amy Erickson            Willmar            MN  22    2  9:17  2:07  3:01    5   50:55 15.9  1:11    7   29:20  9:47 1:33:42 
    6  336 Britta Diem             Willmar            MN  22    8 15:32  3:32  2:17    7   59:50 13.5  0:52    1   24:00  8:00 1:42:28 
    7  419 Megan Riley             Redwood Falls      MN  20    6 12:51  2:56  1:47    6   59:09 13.7  0:47    6   28:33  9:31 1:43:06 
    8  440 Liz Tromborg            Glencoe            MN  24    5 11:13  2:33  2:49    9 1:05:07 12.4  1:29    9   32:55 10:59 1:53:31 
    9  398 Colleen Morken          Madison            MN  21   10 15:44  3:35  3:01    8 1:04:57 12.5  1:02    8   31:42 10:34 1:56:24 
   10  479 Elizabeth Ketchum       Minneapolis        MN  24    9 15:39  3:34  3:26   10 1:08:50 11.8  1:15   10   34:56 11:39 2:04:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  494 David Phillips          Maple Grove        MN  28    1  8:06  1:51  0:56    1   32:56 24.6  0:53    2   19:37  6:33 1:02:27 
    2  491 Tom Allen               St Paul            MN  27    9 11:35  2:38  2:05    5   39:57 20.3  1:04    1   19:07  6:23 1:13:45 
    3  433 Tom Stoneburner         Moorhead           MN  27    6 11:11  2:33  1:23    2   38:09 21.2  0:48    8   23:03  7:41 1:14:32 
    4  434 Chris Strand            Fargo              ND  26   10 12:17  2:48  2:43    3   38:44 20.9  1:05    3   20:57  6:59 1:15:44 
    5  345 Joseph Fragodt          Benson             MN  26    4  9:56  2:16  1:14    7   42:50 18.9  0:59    7   22:47  7:36 1:17:44 
    6  305 Luke Anton              Saint Paul         MN  28    5 10:52  2:28  2:21    6   42:31 19.1  1:49    5   21:25  7:09 1:18:56 
    7  377 Eric Laingen            Brooklyn Park      MN  28    2  8:13  1:52  1:35   10   46:17 17.5  1:36    6   22:46  7:36 1:20:25 
    8  325 Ryan Cross              Hanover            MN  27    8 11:28  2:37  2:10    9   45:32 17.8  1:15    9   24:34  8:12 1:24:57 
    9  324 Scott Crawford          Monticello         MN  27    3  8:54  2:02  2:11    8   43:07 18.8  1:35   13   29:22  9:48 1:25:07 
   10  490 Nathan Erickson         Spicer             MN  28   15 22:59  5:14  0:43    4   39:06 20.7  1:17   10   25:06  8:22 1:29:10 
   11  482 Ryan Larson             Fargo              ND  26   11 14:23  3:17  4:01   14   49:54 16.2  1:05    4   21:00  7:00 1:30:21 
   12  378 Joseph Lang             Paynesville        MN  28   12 14:38  3:20  1:58   13   48:43 16.6  0:48   11   25:42  8:34 1:31:46 
   13  313 Andrew Biermaier        Minneapolis        MN  29   13 15:23  3:30  4:21   11   47:11 17.2  2:50   12   28:13  9:25 1:37:56 
   14  414 Adam Piekarski          Montrose           MN  28    7 11:16  2:34  5:12   12   48:28 16.7  4:51   14   36:31 12:11 1:46:15 
   15  487 Matthew Erickson        Circle Pines       MN  29   14 20:08  4:35  5:11   15 1:01:50 13.1  1:01   15   37:03 12:21 2:05:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  303 Emily Allen             Bloomington        MN  29    3 10:36  2:25  1:15    1   41:49 19.4  0:56    1   22:00  7:20 1:16:33 
    2  431 Laura Stoneburner       Fargo              ND  29    1  9:54  2:15  1:59    2   43:55 18.4  1:02    4   26:32  8:51 1:23:20 
    3  380 Sarah Latour            Maple Lake         MN  25    6 12:14  2:47  1:26    3   46:17 17.5  0:37    2   23:01  7:41 1:23:33 
    4  454 Melissa Wentzel         Miurdock           MN  26    7 13:10  3:00  1:23    4   50:30 16.0  0:39    5   26:37  8:53 1:32:17 
    5  438 Kelly Thompson          Delano             MN  29    4 10:38  2:25  3:00    6   51:26 15.7  0:48    6   26:39  8:53 1:32:29 
    6  322 Emily Conrad            Richmond           MN  26    5 11:21  2:35  2:30    5   51:25 15.8  1:59    3   26:29  8:50 1:33:42 
    7  447 Heidi Wallin            Willmar            MN  29    2 10:33  2:24  2:38   11   55:01 14.7  2:03   10   32:50 10:57 1:43:03 
    8  422 Natasha Rydelius        Minneapolis        MN  28   10 14:04  3:12  3:07    7   51:41 15.7  2:46    9   31:50 10:37 1:43:25 
    9  456 Holly Woltjer           St. Paul           MN  28    8 13:46  3:08  2:21   12   55:08 14.7  1:15    8   31:00 10:20 1:43:27 
   10  341 Morgan Endriss          Willmar            MN  26   13 15:36  3:33  2:12   13   56:38 14.3  1:02    7   29:41  9:54 1:45:06 
   11  435 Elizabeth Strandberg    Bird Island        MN  26    9 14:00  3:11  3:06    8   53:28 15.1  1:40   11   33:43 11:15 1:45:56 
   12  382 Britney Lingl           Willmar            MN  26   12 14:35  3:19  2:17    9   54:37 14.8  0:57   12   36:26 12:09 1:48:50 
   13  352 Liz Glisczinski         New Prague         MN  25   14 19:11  4:22  2:38   10   54:57 14.7  1:29   13   37:36 12:32 1:55:49 
   14  384 Sarah Ludens            Hurley             SD  26   11 14:30  3:18  3:33   14 1:13:00 11.1  1:22   14   45:02 15:01 2:17:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  424 Thomas Schauer          West Fargo         ND  34    3  9:02  2:04  0:55    1   36:50 22.0  0:48    3   22:51  7:37 1:10:23 
    2  329 Ryan Davis              Willmar            MN  32    1  8:16  1:53  1:57    4   41:57 19.3  1:34    1   21:37  7:13 1:15:18 
    3  302 Christopher Allen       Bloomington        MN  34    6 10:52  2:28  1:23    2   39:55 20.3  1:03    4   23:13  7:45 1:16:24 
    4  481 Ben Larson              Roseville          MN  30    4  9:30  2:10  1:29    6   42:32 19.0  1:41    2   22:42  7:34 1:17:52 
    5  306 Todd Archbold           Maple Grove        MN  33    2  8:25  1:55  1:42    3   41:25 19.6  1:10    7   25:35  8:32 1:18:15 
    6  410 William Pattison        St. Paul           MN  32    7 10:55  2:29  2:35    5   42:05 19.2  1:50    9   26:28  8:50 1:23:51 
    7  408 Daniel Otto             Navasota           TX  34    9 12:54  2:56  3:31    9   46:20 17.5  0:36    6   23:52  7:58 1:27:11 
    8  327 Thomas Davey            La Crosse          WI  34    8 12:09  2:46  3:01    7   45:09 17.9  1:24    8   25:39  8:33 1:27:20 
    9  351 Brian Giese             Kasson             MN  34   10 14:46  3:22  3:32   11   49:53 16.2  0:50    5   23:24  7:48 1:32:22 
   10  245 David Cebuhar           Roseville          MN  30   11 14:59  3:25  3:08   10   49:22 16.4  1:36   11   32:38 10:53 1:41:41 
   11  323 Ted Conrad              Richmond           MN  30   12 16:36  3:47  4:44    8   46:15 17.5  2:33   10   32:04 10:42 1:42:11 
   12  475 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  31    5 10:51  2:28  3:24   12   54:50 14.8  1:15   12   33:50 11:17 1:44:07 
   13  474 Daniel Bettendorf       Minneapolis        MN  31   13 21:10  4:49  4:46   13 1:04:48 12.5  2:00   13   40:36 13:32 2:13:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  312 Amy Bergan              West Fargo         ND  30    3 11:39  2:39  2:17    1   43:04 18.8  2:01    1   24:42  8:14 1:23:41 
    2  411 Jenessa Pearson         Plymouth           MN  31    1 11:02  2:31  1:48    3   45:17 17.9  0:55    3   25:12  8:24 1:24:13 
    3  477 Nicole Feist            Bloomington        MN  34    5 12:24  2:49  2:18    2   43:18 18.7  1:37    2   24:52  8:18 1:24:27 
    4  418 Kendra Rebstock         Rockford           MN  34    4 12:20  2:49  1:56    4   47:59 16.9  0:47    4   27:39  9:13 1:30:40 
    5  409 Sarah Pattison          St. Paul           MN  31    2 11:11  2:33  2:03    5   49:13 16.5  1:22    5   33:36 11:12 1:37:22 
    6  476 Terra Erickson          Minneapolis        MN  31    6 15:59  3:38  4:18    7 1:02:26 13.0  1:12    6   36:48 12:16 2:00:40 
    7  484 Jill Vanderziel         Minneapolis        MN  34    7 18:04  4:07  4:01    6   57:20 14.1  3:11    7   47:38 15:53 2:10:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  412 Moshe Peri              Jerusalem          JE  37    3  9:03  2:04  0:46    1   35:04 23.1  0:38    1   19:30  6:30 1:05:00 
    2  318 Robert Brown            Hopkins            MN  39    1  7:42  1:45  0:51    2   36:08 22.4  0:44    2   19:46  6:36 1:05:09 
    3  357 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35   11 10:01  2:17  1:02    3   36:18 22.3  0:50    4   20:53  6:58 1:09:02 
    4  432 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  35    4  9:21  2:08  1:49    5   38:27 21.1  0:36    3   20:42  6:54 1:10:54 
    5  337 Josh Duerr              Baxter             MN  37    8  9:52  2:15  1:16    4   38:11 21.2  0:53    5   22:07  7:23 1:12:18 
    6  402 Chad Nelson             Willmar            MN  38    2  9:02  2:04  1:15    8   42:01 19.3  1:00    6   22:27  7:29 1:15:43 
    7  362 Brice Hedrick           Spicer             MN  39   13 11:03  2:31  2:28    6   39:03 20.7  0:35    8   23:05  7:42 1:16:13 
    8  404 Wesley Nelson           Grant              MN  36    7  9:46  2:14  3:29    7   41:56 19.3  1:50    7   22:57  7:39 1:19:57 
    9  415 Jeff Pientka            Spicer             MN  37   12 10:45  2:27  1:40    9   44:10 18.3  0:53    9   23:07  7:43 1:20:34 
   10  368 Nathaniel Hultgren      Raymond            MN  37   10  9:59  2:17  1:32   15   47:05 17.2  0:32   10   25:25  8:29 1:24:31 
   11  355 Jason Hanlon            Stillwater         MN  39    5  9:27  2:09  2:13   11   44:53 18.0  1:31   12   27:25  9:09 1:25:26 
   12  364 Bryan Henneman          Woodbury           MN  35   16 12:42  2:54  2:07   12   45:58 17.6  1:33   11   26:16  8:46 1:28:35 
   13  417 Kevin Quinn             St Cloud           MN  39    6  9:37  2:12  1:20   14   46:58 17.2  1:12   14   29:42  9:54 1:28:48 
   14  452 Erich Weidner           Crystal            MN  35   14 11:19  2:35  3:49   10   44:40 18.1  1:37   13   28:18  9:26 1:29:41 
   15  374 Ryan Kane               Inver Grove Height MN  35   17 13:04  2:59  3:07   13   46:43 17.3  1:59   16   32:25 10:49 1:37:18 
   16  311 Mark Benson             Plymouth           MN  35   18 13:49  3:09  2:29   16   51:53 15.6  1:33   15   31:08 10:23 1:40:51 
   17  370 Andrew Janis            Minneapolis        MN  37   15 11:27  2:37  6:39   17   54:25 14.9  1:11   17   33:23 11:08 1:47:04 
   18  350 Bradley Giese           Sartell            MN  38   19 14:56  3:24  3:23   18   56:35 14.3  1:16   18   34:31 11:31 1:50:39 
   19  439 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  39    9  9:55  2:16  1:27                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  335 Kara Degroot            Sioux Center       IA  35    1  9:22  2:08  2:17    1   43:37 18.6  1:37    1   24:35  8:12 1:21:27 
    2  444 Ann Varpness            Brownton           MN  38    2  9:57  2:16  2:24    5   47:57 16.9  0:49    2   26:09  8:43 1:27:14 
    3  321 Melanie Christensen     Willmar            MN  38    5 11:29  2:37  1:42    2   44:44 18.1  0:45    4   29:10  9:44 1:27:47 
    4  441 Amy Van Beck            New Munich         MN  35    7 13:00  2:58  1:34    4   47:53 16.9  0:41    3   26:20  8:47 1:29:25 
    5  387 Hollie Manning          Blaine             MN  36    6 12:56  2:57  2:40    3   45:41 17.7  2:08    6   31:17 10:26 1:34:39 
    6  373 Lindsay Juntunen        Rogers             MN  36    3 10:32  2:24  2:12    7   54:05 15.0  0:55    9   31:57 10:39 1:39:39 
    7  358 Karen Hartke            Wood Lake          MN  36    4 11:07  2:32  2:39    9   55:35 14.6  0:56    8   31:22 10:28 1:41:37 
    8  371 Jana Janis              Minneapolis        MN  38   10 15:22  3:30  2:43    8   54:27 14.9  1:09   11   33:24 11:08 1:47:04 
    9  405 Jess Newman             Shakopee           MN  35    9 14:31  3:18  2:16   12   59:24 13.6  0:44    5   30:31 10:11 1:47:23 
   10  332 Stacey Decker           Maple Grove        MN  35    8 13:24  3:03  3:06    6   53:58 15.0  2:12   12   34:57 11:39 1:47:35 
   11  421 Carrie Roering          Freeport           MN  36   11 16:17  3:42  3:06   11   57:32 14.1  0:51    7   31:21 10:27 1:49:06 
   12  459 Jill Zimmer             Sauk Rapids        MN  37   12 19:06  4:21  3:07   10   56:13 14.4  0:49   10   32:10 10:44 1:51:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  383 William Lorenz          Benson             MN  42    3  9:16  2:07  1:13    2   39:35 20.5  0:43    2   22:19  7:27 1:13:04 
    2  381 Mark Lindquist          Buffalo            MN  42    2  8:57  2:03  1:54    6   41:59 19.3  1:11    1   21:45  7:15 1:15:45 
    3  391 Josh McCallister        St Paul            MN  41    1  8:54  2:02  2:55    3   41:14 19.6  1:51    4   23:51  7:57 1:18:42 
    4  445 Matthew Varpness        Brownton           MN  40    4  9:45  2:13  2:40    5   41:29 19.5  1:21    5   24:06  8:02 1:19:18 
    5  367 Paul Holm               Fargo              ND  42    5 10:47  2:27  2:57    1   38:47 20.9  1:50    7   25:48  8:36 1:20:07 
    6  385 Steve Lykken            Spicer             MN  44    6 11:01  2:31  1:55    9   45:06 18.0  1:21    3   22:58  7:40 1:22:19 
    7  340 Cris Eide               Spicer             MN  44    9 14:44  3:21  1:55    4   41:27 19.5  1:11    6   24:54  8:18 1:24:10 
    8  304 Paul Allen              Granite Falls      MN  43    8 12:51  2:56  1:39    7   42:40 19.0  0:45    8   28:30  9:30 1:26:23 
    9  426 Kyle Schow              Willmar            MN  42    7 12:19  2:48  2:17    8   43:11 18.8  0:44    9   29:07  9:43 1:27:36 
   10  403 Chad Nelson             Brooten            MN  43   10 15:19  3:29  4:25   10   52:28 15.4  1:51   10   38:07 12:43 1:52:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  427 Tracy Sik               Willmar            MN  44    3 10:43  2:26  1:55    2   43:32 18.6  1:30    1   21:40  7:14 1:19:18 
    2  425 Lynn Scheevel           Albert Lea         MN  42    2  9:45  2:13  1:30    1   42:44 19.0  1:33    3   24:06  8:02 1:19:36 
    3  406 Jamie Nordstrom         New Brighton       MN  44    1  9:43  2:13  2:42    5   47:22 17.1  1:49    2   23:53  7:58 1:25:27 
    4  455 Rebecca Werner          New Ulm            MN  41    4 10:49  2:28  3:21    6   49:33 16.3  1:06    4   25:10  8:24 1:29:56 
    5  488 Jennie Zeiss            Buffalo            MN  42    5 10:53  2:29  2:10    4   45:55 17.6  1:38    6   29:48  9:56 1:30:22 
    6  416 Cara Quinn              Minneapolis        MN  42    7 12:58  2:57  1:57    3   44:01 18.4  1:30    7   30:03 10:01 1:30:26 
    7  354 Beth Hammer             Howard Lake        MN  44    6 11:51  2:42  3:21    8   54:27 14.9  1:02    5   29:24  9:48 1:40:03 
    8  485 Lisa Zeman              Elk River          MN  41    8 15:19  3:29  3:47    7   51:36 15.7  2:18    8   30:12 10:04 1:43:12 
    9  366 Karen Hoffmann-Distad   Franklin           MN  43    9 25:20  5:46  4:09    9 1:13:47 11.0  1:01    9   44:51 14:57 2:29:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  394 Ted McNamara            Buffalo            MN  47    2  9:19  2:08  1:04    2   36:39 22.1  0:56    1   22:22  7:28 1:10:19 
    2  430 Gregg Steiger           Minnetonka         MN  48    3  9:29  2:10  1:22    3   37:29 21.6  1:05    5   23:09  7:43 1:12:32 
    3  333 Daniel Dederichs        Waverly            MN  47    7 10:03  2:17  1:25    1   36:15 22.3  1:06    8   24:41  8:14 1:13:27 
    4  428 Josh Stahl              Minnetonka         MN  45    4  9:40  2:12  1:08    4   37:50 21.4  0:48    9   25:19  8:27 1:14:42 
    5  478 Jeff Jorgenson          Brookings          SD  47    5  9:42  2:13  1:00    7   40:51 19.8  0:41    2   22:48  7:36 1:15:00 
    6  309 Brad Arneson            New London         MN  47    6 10:00  2:17  1:42    5   39:00 20.8  1:14    7   24:16  8:06 1:16:10 
    7  363 Ken Heitzman            Spicer             MN  49   10 10:39  2:26  1:49    6   40:39 19.9  0:35    4   23:06  7:42 1:16:46 
    8  317 Bill Brown              Maple Lake         MN  48    1  9:13  2:06  1:32    8   41:28 19.5  1:30    6   23:28  7:50 1:17:09 
    9  359 Michael Heaney          Maple Grove        MN  46    9 10:33  2:24  2:06   10   43:18 18.7  1:45    3   22:55  7:39 1:20:35 
   10  448 Nathan Weber            Willmar            MN  47   14 13:03  2:58  2:21    9   42:22 19.1  0:51   11   27:18  9:06 1:25:53 
   11  401 Brent Neeser            Andover            MN  45   11 12:13  2:47  3:35   12   45:21 17.9  1:04   10   26:00  8:40 1:28:10 
   12  390 Brett Mayfield          Cokato             MN  45    8 10:05  2:18  3:12   11   44:03 18.4  2:03   12   29:31  9:51 1:28:53 
   13  453 Allen Weis              Delano             MN  46   13 12:50  2:55  1:59   14   46:41 17.4  1:24   13   34:25 11:29 1:37:17 
   14  483 Larry Mathison          Minneapolis        MN  47   12 12:42  2:54  2:28   13   46:32 17.4  1:56   14   36:37 12:13 1:40:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  372 Stephanie Johnson       Cold Spring        MN  46    2 12:23  2:49  2:08    1   45:29 17.8  1:54    1   24:52  8:18 1:26:45 
    2  393 Jill McNamara           Buffalo            MN  47    1 10:18  2:21  1:49    2   47:33 17.0  0:57    2   27:54  9:18 1:28:29 
    3  301 Sharon Akerson          Princeton          MN  45    6 15:42  3:35  2:53    3   56:53 14.2  1:58    4   36:27 12:09 1:53:52 
    4  334 Brenda Deegan           Spicer             MN  46    5 15:40  3:34  4:16    5   59:00 13.7  1:44    3   34:20 11:27 1:54:58 
    5  457 Stephanie Woodward      Hugo               MN  45    3 13:28  3:04  3:15    4   58:32 13.8  1:35    6   43:55 14:39 2:00:43 
    6  458 Vanessa Yock            Sioux Falls        SD  45    4 14:15  3:15  3:01    6 1:06:59 12.1  1:31    5   40:16 13:26 2:06:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  429 John Stangl             Buffalo            MN  51    2  9:03  2:04  1:22    1   35:34 22.8  1:02    2   26:27  8:49 1:13:26 
    2  316 Tom Brooks              Minneapolis        MN  50    5 14:08  3:13  1:30    2   37:13 21.8  1:22    1   22:44  7:35 1:16:55 
    3  437 David Thoma             Annandale          MN  53    1  7:58  1:49  1:12    4   40:59 19.8  1:27    3   28:21  9:27 1:19:56 
    4  365 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  51    4 13:01  2:58  2:12    3   40:36 20.0  1:16    4   29:05  9:42 1:26:08 
    5  389 Steve Marek             Hutchinson         MN  53    3 10:10  2:19  4:46    6   56:28 14.3  1:14    5   30:05 10:02 1:42:40 
    6  375 Daniel Klages           Mankato            MN  53    6 15:54  3:37  2:52    5   51:49 15.6  1:40    6   31:15 10:25 1:43:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  443 Nancy Vantreeck         Sheb Falls         WI  52    1  9:10  2:05  2:17    1   41:33 19.5  1:25    1   27:37  9:13 1:22:00 
    2  343 Heidi Erickson          Lino Lakes         MN  54    2 11:58  2:44  5:20    3 1:04:15 12.6  1:33    2   40:26 13:29 2:03:30 
    3  399 Diane Morken            Madison            MN  50    3 13:13  3:01  3:10    2 1:00:55 13.3  1:24    3 1:11:10 23:44 2:29:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  376 Kris Kolstad            Willmar            MN  56    1  9:21  2:08  1:19    1   39:13 20.7  0:53    1   23:07  7:43 1:13:51 
    2  330 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  58    5 15:02  3:25  2:19    2   41:50 19.4  1:07    2   23:20  7:47 1:23:35 
    3  320 David Bucher            Golden Valley      MN  57    3 11:10  2:33  3:04    3   44:52 18.1  1:48    4   31:40 10:34 1:32:31 
    4  315 Jim Blomquist           Spicer             MN  56    4 12:19  2:48  2:38    5   52:55 15.3  1:04    3   28:57  9:39 1:37:51 
    5  326 Hector Dalton           Woodbury           MN  57    2  9:49  2:14  2:49    4   52:21 15.5  0:52    5   32:07 10:43 1:37:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  346 Nancy Fritz             Willmar            MN  58    1 12:58  2:57  3:07    1   47:56 16.9  0:42    2   30:29 10:10 1:35:11 
    2  449 Dona Weets              Alpha              MN  56    2 14:08  3:13  1:55    2   49:17 16.4  3:35    1   29:23  9:48 1:38:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  446 Mark Walford            Glencoe            MN  64    1 12:15  2:47  2:05    1   42:59 18.8  1:19    1   26:32  8:51 1:25:08 
    2  328 Phil Davis              Bloomington        MN  60    2 13:36  3:06  2:02    2   45:35 17.8  1:56    2   27:38  9:13 1:30:46 
    3  379 Richard Larson          Stillwater         MN  60    3 16:35  3:46  3:28    3   46:20 17.5  1:19    3   28:42  9:34 1:36:23 
    4  353 Stephen Halsey          Monticello         MN  62    4 18:13  4:09  5:52    4   54:46 14.8  1:43    4   36:39 12:13 1:57:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  356 Leanne Hansen           Bloomington        MN  63    1 16:57  3:52  3:27    1   53:14 15.2  1:36    1   36:40 12:14 1:51:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  386 Tom Lynch               Nelson             MN  65    2 12:28  2:50  1:35    1   39:48 20.4  1:31    1   25:23  8:28 1:20:44 
    2  492 Forrest Peterson        Willmar            MN  65    1 12:22  2:49  3:11    2   42:42 19.0  1:19    2   26:28  8:50 1:26:00 
    3  400 Steven Myhre            Willmar            MN  67    3 18:52  4:18  4:00    3   52:19 15.5  1:42    3   31:16 10:26 1:48:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        195
Total Number of Team Finishers:           16
Total Number of Individual Finishers:    165
Number of Male   Finishers:               99
Number of Female Finishers:               66
Did not Finish Race or Did Not Start:     14