Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/10/2014

race logo










					                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 10, 2014
                                               3/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4     269 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M     5 19:49  1:31  1:26    7   56:43 23.3  0:51    1   32:00  5:20 1:50:48 
    2   1/5     264 Casey Miller            Baxter             MN  35 M     6 20:14  1:32  1:00    1   53:02 24.9  0:45    2   36:42  6:07 1:51:40 
    3   1/4     285 Mike Ward               Duluth             MN  25 M     3 19:09  1:27  0:54    3   54:03 24.4  0:31    3   39:16  6:33 1:53:50 
    4   1/5     242 Tim Bode                Buffalo            MN  47 M     1 17:00  1:18  0:54    4   54:19 24.3  0:59    6   42:12  7:02 1:55:22 
    5   1/6     251 Jonathan Degroot        Sioux Falls        IA  34 M    16 22:47  1:44  1:31    5   54:37 24.2  0:46    8   42:22  7:04 2:02:01 
    6   2/5     275 Ryan Saline             Cloquet            MN  39 M    18 23:09  1:46  1:18    2   53:19 24.8  0:40   15   45:29  7:35 2:03:53 
    7   1/2     250 Sheena Dauer            Montevideo         MN  32 F     7 20:53  1:35  1:31   13 1:00:55 21.7  1:10    4   39:31  6:36 2:03:58 
    8   1/3     271 Mick Quinn              Willmar            PL  40 M    20 23:24  1:47  1:11    6   56:04 23.5  1:20    7   42:15  7:03 2:04:13 
    9   1/1     268 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  44 F    17 22:54  1:45  1:20   10   59:15 22.3  1:04   17   45:36  7:36 2:10:06 
   10   2/4     278 Kole Seiler             Minneapolis        MN  24 M    32 24:55  1:54  1:49   21 1:04:28 20.5  0:56    5   40:11  6:42 2:12:18 
   11   3/4     292 Colin Brown             Duluth             MN  22 M     9 21:01  1:36  2:19   17 1:02:49 21.0  2:03   12   44:09  7:22 2:12:18 
   12   1/2     279 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  29 F    19 23:14  1:46  1:26   12 1:00:48 21.7  1:34   16   45:32  7:36 2:12:33 
   13   2/6     270 Andrew Pearson          Plymouth           MN  33 M    27 24:20  1:51  2:09   14 1:01:57 21.3  1:32   11   43:03  7:11 2:13:00 
   14   3/6     280 Darin Strand            Willmar            MN  31 M    14 21:26  1:38  1:13   18 1:02:55 21.0  1:04   20   47:29  7:55 2:14:05 
   15   1/4     247 Paul Cool               Willmar            MN  50 M    11 21:03  1:36  1:21   23 1:04:54 20.3  1:33   14   45:28  7:35 2:14:18 
   16   1/1     246 Benjamin Coldwell       Minneapolis        MN  19 M     4 19:30  1:29  2:21   30 1:09:32 19.0  1:04    9   42:32  7:06 2:14:56 
   17   2/5     256 Michael Hanson          Spicer             MN  47 M    23 23:39  1:48  1:54   24 1:04:58 20.3  0:54   13   45:25  7:35 2:16:48 
   18   2/3     248 Chaun Cox               North Mankato      MN  40 M    37 26:07  1:59  1:58   26 1:05:36 20.1  0:59   10   42:36  7:06 2:17:15 
   19   3/3     244 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  40 M    26 24:02  1:50  1:30    8   57:36 22.9  1:41   32   52:27  8:45 2:17:15 
   20   4/6     262 Nick Lodien             Minneapolis        MN  32 M    12 21:07  1:36  2:37   11 1:00:46 21.7  2:48   27   50:50  8:29 2:18:06 
   21   2/4     265 Skeeter Moore           Duluth             MN  51 M    10 21:01  1:36  1:12   16 1:02:47 21.0  1:32   33   52:54  8:49 2:19:25 
   22   3/5     259 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  49 M     2 19:00  1:27  2:30   15 1:01:58 21.3  1:55   36   54:12  9:02 2:19:34 
   23   1/2     260 Kris Kolenz             Duluth             MN  48 F     8 20:55  1:36  1:19   25 1:05:12 20.2  1:04   28   51:19  8:34 2:19:47 
   24   4/5     293 Mike Hurley             Edina              MN  45 M    24 23:50  1:49  2:26   27 1:06:22 19.9  1:17   18   47:16  7:53 2:21:09 
   25   5/5     267 Kent Munro              Crest Hill         IL  49 M    43 27:50  2:07  1:33    9   58:38 22.5  2:29   38   54:35  9:06 2:25:04 
   26   1/4     241 Brooke Baeth            Spicer             MN  35 F    33 25:13  1:55  1:40   36 1:11:09 18.6  1:00   19   47:26  7:55 2:26:27 
   27   2/4     294 Sarah Davis             Minnetonka         MN  37 F    21 23:30  1:47  2:08   29 1:09:06 19.1  1:12   29   51:22  8:34 2:27:16 
   28   2/4     274 Quin Ryan               Minneapolis        MN  25 M    47 30:14  2:18  1:33   28 1:07:48 19.5  1:18   21   48:08  8:02 2:28:59 
   29   1/1     252 Laura Downey            Anchorage          MN  58 F    13 21:17  1:37  2:22   43 1:14:53 17.6  1:03   26   50:49  8:29 2:30:21 
   30   3/5     281 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  36 M    30 24:50  1:53  2:14   38 1:11:47 18.4  2:00   23   49:47  8:18 2:30:36 
   31   5/6     284 Joseph Vanderark        Willmar            MN  32 M    39 26:29  2:01  1:39   22 1:04:40 20.4  1:23   42   56:46  9:28 2:30:55 
   32   4/4     291 Walter Lanza            Grand Forks        ND  22 M    15 22:10  1:41  1:00   37 1:11:36 18.4  1:30   43   56:47  9:28 2:33:01 
   33   3/4     266 Cara Mulder             Wayzata            MN  39 F    44 28:14  2:09  2:01   34 1:11:06 18.6  3:03   22   48:43  8:08 2:33:06 
   34   3/4     276 Ted Schick              Esko               MN  53 M    28 24:33  1:52  2:02   35 1:11:07 18.6  1:44   37   54:33  9:06 2:33:57 
   35   1/2     290 Dan Enderson            Benson             MN  55 M    31 24:53  1:54  3:22   41 1:14:22 17.7  0:47   25   50:46  8:28 2:34:07 
   36   1/1     243 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  60 M    38 26:23  2:00  2:26   19 1:03:47 20.7  2:51   45   58:47  9:48 2:34:12 
   37   2/2     283 Maicie Sykes            Duluth             MN  29 F    29 24:46  1:53  2:06   33 1:10:40 18.7  1:32   41   55:31  9:16 2:34:34 
   38   4/5     257 Michael Hataway         Reno               NV  36 M    34 25:28  1:56  4:14   32 1:10:31 18.7  2:27   30   52:08  8:42 2:34:45 
   39   6/6     272 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  30 M    46 30:09  2:17  2:24   20 1:04:00 20.6  1:18   46   58:54  9:49 2:36:44 
   40   3/4     273 Cody Rose               Nicollet           MN  25 M    42 27:23  2:05  1:40   31 1:10:13 18.8  0:52   44   57:12  9:32 2:37:18 
   41   2/2     282 Melany Swenson          Saint Cloud        MN  32 F    36 26:07  1:59  3:06   42 1:14:33 17.7  1:16   31   52:24  8:44 2:37:25 
   42   2/2     289 Jill Wine               Wayzata            MN  47 F    25 23:52  1:49  3:27   40 1:14:03 17.8  3:03   39   54:41  9:07 2:39:04 
   43   1/1     255 Caroline Hale-Coldwell  Minneapolis        MN  50 F    35 25:41  1:57  2:34   44 1:16:00 17.4  1:40   34   53:12  8:52 2:39:05 
   44   2/2     261 Jay Lawton              Willmar            MN  56 M    40 26:45  2:02  3:33   47 1:20:48 16.3  1:52   24   50:17  8:23 2:43:13 
   45   4/4     258 Brian Jans              Sioux Falls        SD  29 M    48 33:05  2:31  3:01   39 1:12:57 18.1  1:02   40   55:29  9:15 2:45:31 
   46   4/4     277 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  51 M    41 26:53  2:03  4:46   46 1:18:35 16.8  3:46   35   53:34  8:56 2:47:32 
   47   5/5     253 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  39 M    22 23:32  1:47  4:41   45 1:17:43 17.0  3:14   47 1:01:20 10:14 2:50:28 
   48   4/4     249 Kate Cox                North Mankato      MN  38 F    45 28:19  2:09  3:14   48 1:22:08 16.1  2:38   48 1:05:35 10:56 3:01:52 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  286 Dragons                                          2 20:54  1:35  0:44    2 1:09:34 19.0          3 1:13:45 12:18 2:11:48 
           Kristine Wald , Tallen Wald , Anna Vanwechel           
    2  287 MX3                                              3 26:37  2:01  1:04    1 1:03:27 20.8  0:45    2   48:33  8:06 2:20:24 
           Jake Mueller , Leo Martinez , Aaron Minnick            
    3  288 Team Fritz                                       1 19:51  1:31  1:05    3 1:13:10 18.0  0:37    1   48:24  8:04 2:23:05 
           Corey Brown , Matt Arnason , Fritz Arnason             


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tim Bode                Buffalo            MN  47 M   17:00  1:18 
    2 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  49 M   19:00  1:27 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  25 M   19:09  1:27 
    4 Benjamin Coldwell       Minneapolis        MN  19 M   19:30  1:29 
    5 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M   19:49  1:31 
    6 Casey Miller            Baxter             MN  35 M   20:14  1:32 
    7 Sheena Dauer            Montevideo         MN  32 F   20:53  1:35 
    8 Kris Kolenz             Duluth             MN  48 F   20:55  1:36 
    9 Colin Brown             Duluth             MN  22 M   21:01  1:36 
   10 Skeeter Moore           Duluth             MN  51 M   21:01  1:36 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Casey Miller            Baxter             MN  35 M   53:02 24.9 
    2 Ryan Saline             Cloquet            MN  39 M   53:19 24.8 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  25 M   54:03 24.4 
    4 Tim Bode                Buffalo            MN  47 M   54:19 24.3 
    5 Jonathan Degroot        Sioux Falls        IA  34 M   54:37 24.2 
    6 Mick Quinn              Willmar            PL  40 M   56:04 23.5 
    7 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M   56:43 23.3 
    8 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  40 M   57:36 22.9 
    9 Kent Munro              Crest Hill         IL  49 M   58:38 22.5 
   10 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  44 F   59:15 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M   32:00  5:20 
    2 Casey Miller            Baxter             MN  35 M   36:42  6:07 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  25 M   39:16  6:33 
    4 Sheena Dauer            Montevideo         MN  32 F   39:31  6:36 
    5 Kole Seiler             Minneapolis        MN  24 M   40:11  6:42 
    6 Tim Bode                Buffalo            MN  47 M   42:12  7:02 
    7 Mick Quinn              Willmar            PL  40 M   42:15  7:03 
    8 Jonathan Degroot        Sioux Falls        IA  34 M   42:22  7:04 
    9 Benjamin Coldwell       Minneapolis        MN  19 M   42:32  7:06 
   10 Chaun Cox               North Mankato      MN  40 M   42:36  7:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  269 Nick Nygaard            Duluth             MN  24    5 19:49  1:31  1:26    7   56:43 23.3  0:51    1   32:00  5:20 1:50:48 
    2  264 Casey Miller            Baxter             MN  35    6 20:14  1:32  1:00    1   53:02 24.9  0:45    2   36:42  6:07 1:51:40 
    3  285 Mike Ward               Duluth             MN  25    3 19:09  1:27  0:54    3   54:03 24.4  0:31    3   39:16  6:33 1:53:50 
    4  242 Tim Bode                Buffalo            MN  47    1 17:00  1:18  0:54    4   54:19 24.3  0:59    5   42:12  7:02 1:55:22 
    5  251 Jonathan Degroot        Sioux Falls        IA  34   13 22:47  1:44  1:31    5   54:37 24.2  0:46    7   42:22  7:04 2:02:01 
    6  275 Ryan Saline             Cloquet            MN  39   14 23:09  1:46  1:18    2   53:19 24.8  0:40   14   45:29  7:35 2:03:53 
    7  271 Mick Quinn              Willmar            PL  40   15 23:24  1:47  1:11    6   56:04 23.5  1:20    6   42:15  7:03 2:04:13 
    8  278 Kole Seiler             Minneapolis        MN  24   24 24:55  1:54  1:49   18 1:04:28 20.5  0:56    4   40:11  6:42 2:12:18 
    9  292 Colin Brown             Duluth             MN  22    7 21:01  1:36  2:19   14 1:02:49 21.0  2:03   11   44:09  7:22 2:12:18 
   10  270 Andrew Pearson          Plymouth           MN  33   20 24:20  1:51  2:09   11 1:01:57 21.3  1:32   10   43:03  7:11 2:13:00 
   11  280 Darin Strand            Willmar            MN  31   11 21:26  1:38  1:13   15 1:02:55 21.0  1:04   16   47:29  7:55 2:14:05 
   12  247 Paul Cool               Willmar            MN  50    9 21:03  1:36  1:21   20 1:04:54 20.3  1:33   13   45:28  7:35 2:14:18 
   13  246 Benjamin Coldwell       Minneapolis        MN  19    4 19:30  1:29  2:21   25 1:09:32 19.0  1:04    8   42:32  7:06 2:14:56 
   14  256 Michael Hanson          Spicer             MN  47   17 23:39  1:48  1:54   21 1:04:58 20.3  0:54   12   45:25  7:35 2:16:48 
   15  248 Chaun Cox               North Mankato      MN  40   26 26:07  1:59  1:58   22 1:05:36 20.1  0:59    9   42:36  7:06 2:17:15 
   16  244 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  40   19 24:02  1:50  1:30    8   57:36 22.9  1:41   23   52:27  8:45 2:17:15 
   17  262 Nick Lodien             Minneapolis        MN  32   10 21:07  1:36  2:37   10 1:00:46 21.7  2:48   21   50:50  8:29 2:18:06 
   18  265 Skeeter Moore           Duluth             MN  51    8 21:01  1:36  1:12   13 1:02:47 21.0  1:32   24   52:54  8:49 2:19:25 
   19  259 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  49    2 19:00  1:27  2:30   12 1:01:58 21.3  1:55   26   54:12  9:02 2:19:34 
   20  293 Mike Hurley             Edina              MN  45   18 23:50  1:49  2:26   23 1:06:22 19.9  1:17   15   47:16  7:53 2:21:09 
   21  267 Kent Munro              Crest Hill         IL  49   32 27:50  2:07  1:33    9   58:38 22.5  2:29   28   54:35  9:06 2:25:04 
   22  274 Quin Ryan               Minneapolis        MN  25   34 30:14  2:18  1:33   24 1:07:48 19.5  1:18   17   48:08  8:02 2:28:59 
   23  281 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  36   22 24:50  1:53  2:14   30 1:11:47 18.4  2:00   18   49:47  8:18 2:30:36 
   24  284 Joseph Vanderark        Willmar            MN  32   28 26:29  2:01  1:39   19 1:04:40 20.4  1:23   30   56:46  9:28 2:30:55 
   25  291 Walter Lanza            Grand Forks        ND  22   12 22:10  1:41  1:00   29 1:11:36 18.4  1:30   31   56:47  9:28 2:33:01 
   26  276 Ted Schick              Esko               MN  53   21 24:33  1:52  2:02   28 1:11:07 18.6  1:44   27   54:33  9:06 2:33:57 
   27  290 Dan Enderson            Benson             MN  55   23 24:53  1:54  3:22   32 1:14:22 17.7  0:47   20   50:46  8:28 2:34:07 
   28  243 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  60   27 26:23  2:00  2:26   16 1:03:47 20.7  2:51   33   58:47  9:48 2:34:12 
   29  257 Michael Hataway         Reno               NV  36   25 25:28  1:56  4:14   27 1:10:31 18.7  2:27   22   52:08  8:42 2:34:45 
   30  272 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  30   33 30:09  2:17  2:24   17 1:04:00 20.6  1:18   34   58:54  9:49 2:36:44 
   31  273 Cody Rose               Nicollet           MN  25   31 27:23  2:05  1:40   26 1:10:13 18.8  0:52   32   57:12  9:32 2:37:18 
   32  261 Jay Lawton              Willmar            MN  56   29 26:45  2:02  3:33   35 1:20:48 16.3  1:52   19   50:17  8:23 2:43:13 
   33  258 Brian Jans              Sioux Falls        SD  29   35 33:05  2:31  3:01   31 1:12:57 18.1  1:02   29   55:29  9:15 2:45:31 
   34  277 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  51   30 26:53  2:03  4:46   34 1:18:35 16.8  3:46   25   53:34  8:56 2:47:32 
   35  253 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  39   16 23:32  1:47  4:41   33 1:17:43 17.0  3:14   35 1:01:20 10:14 2:50:28 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Sheena Dauer            Montevideo         MN  32    1 20:53  1:35  1:31    3 1:00:55 21.7  1:10    1   39:31  6:36 2:03:58 
    2  268 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  44    4 22:54  1:45  1:20    1   59:15 22.3  1:04    3   45:36  7:36 2:10:06 
    3  279 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  29    5 23:14  1:46  1:26    2 1:00:48 21.7  1:34    2   45:32  7:36 2:12:33 
    4  260 Kris Kolenz             Duluth             MN  48    2 20:55  1:36  1:19    4 1:05:12 20.2  1:04    7   51:19  8:34 2:19:47 
    5  241 Brooke Baeth            Spicer             MN  35    9 25:13  1:55  1:40    8 1:11:09 18.6  1:00    4   47:26  7:55 2:26:27 
    6  294 Sarah Davis             Minnetonka         MN  37    6 23:30  1:47  2:08    5 1:09:06 19.1  1:12    8   51:22  8:34 2:27:16 
    7  252 Laura Downey            Anchorage          MN  58    3 21:17  1:37  2:22   11 1:14:53 17.6  1:03    6   50:49  8:29 2:30:21 
    8  266 Cara Mulder             Wayzata            MN  39   12 28:14  2:09  2:01    7 1:11:06 18.6  3:03    5   48:43  8:08 2:33:06 
    9  283 Maicie Sykes            Duluth             MN  29    8 24:46  1:53  2:06    6 1:10:40 18.7  1:32   12   55:31  9:16 2:34:34 
   10  282 Melany Swenson          Saint Cloud        MN  32   11 26:07  1:59  3:06   10 1:14:33 17.7  1:16    9   52:24  8:44 2:37:25 
   11  289 Jill Wine               Wayzata            MN  47    7 23:52  1:49  3:27    9 1:14:03 17.8  3:03   11   54:41  9:07 2:39:04 
   12  255 Caroline Hale-Coldwell  Minneapolis        MN  50   10 25:41  1:57  2:34   12 1:16:00 17.4  1:40   10   53:12  8:52 2:39:05 
   13  249 Kate Cox                North Mankato      MN  38   13 28:19  2:09  3:14   13 1:22:08 16.1  2:38   13 1:05:35 10:56 3:01:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  246 Benjamin Coldwell       Minneapolis        MN  19    1 19:30  1:29  2:21    1 1:09:32 19.0  1:04    1   42:32  7:06 2:14:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  269 Nick Nygaard            Duluth             MN  24    1 19:49  1:31  1:26    1   56:43 23.3  0:51    1   32:00  5:20 1:50:48 
    2  278 Kole Seiler             Minneapolis        MN  24    4 24:55  1:54  1:49    3 1:04:28 20.5  0:56    2   40:11  6:42 2:12:18 
    3  292 Colin Brown             Duluth             MN  22    2 21:01  1:36  2:19    2 1:02:49 21.0  2:03    3   44:09  7:22 2:12:18 
    4  291 Walter Lanza            Grand Forks        ND  22    3 22:10  1:41  1:00    4 1:11:36 18.4  1:30    4   56:47  9:28 2:33:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  285 Mike Ward               Duluth             MN  25    1 19:09  1:27  0:54    1   54:03 24.4  0:31    1   39:16  6:33 1:53:50 
    2  274 Quin Ryan               Minneapolis        MN  25    3 30:14  2:18  1:33    2 1:07:48 19.5  1:18    2   48:08  8:02 2:28:59 
    3  273 Cody Rose               Nicollet           MN  25    2 27:23  2:05  1:40    3 1:10:13 18.8  0:52    4   57:12  9:32 2:37:18 
    4  258 Brian Jans              Sioux Falls        SD  29    4 33:05  2:31  3:01    4 1:12:57 18.1  1:02    3   55:29  9:15 2:45:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  279 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  29    1 23:14  1:46  1:26    1 1:00:48 21.7  1:34    1   45:32  7:36 2:12:33 
    2  283 Maicie Sykes            Duluth             MN  29    2 24:46  1:53  2:06    2 1:10:40 18.7  1:32    2   55:31  9:16 2:34:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  251 Jonathan Degroot        Sioux Falls        IA  34    3 22:47  1:44  1:31    1   54:37 24.2  0:46    1   42:22  7:04 2:02:01 
    2  270 Andrew Pearson          Plymouth           MN  33    4 24:20  1:51  2:09    3 1:01:57 21.3  1:32    2   43:03  7:11 2:13:00 
    3  280 Darin Strand            Willmar            MN  31    2 21:26  1:38  1:13    4 1:02:55 21.0  1:04    3   47:29  7:55 2:14:05 
    4  262 Nick Lodien             Minneapolis        MN  32    1 21:07  1:36  2:37    2 1:00:46 21.7  2:48    4   50:50  8:29 2:18:06 
    5  284 Joseph Vanderark        Willmar            MN  32    5 26:29  2:01  1:39    6 1:04:40 20.4  1:23    5   56:46  9:28 2:30:55 
    6  272 Erik Rannetsberger      Willmar            MN  30    6 30:09  2:17  2:24    5 1:04:00 20.6  1:18    6   58:54  9:49 2:36:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Sheena Dauer            Montevideo         MN  32    1 20:53  1:35  1:31    1 1:00:55 21.7  1:10    1   39:31  6:36 2:03:58 
    2  282 Melany Swenson          Saint Cloud        MN  32    2 26:07  1:59  3:06    2 1:14:33 17.7  1:16    2   52:24  8:44 2:37:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  264 Casey Miller            Baxter             MN  35    1 20:14  1:32  1:00    1   53:02 24.9  0:45    1   36:42  6:07 1:51:40 
    2  275 Ryan Saline             Cloquet            MN  39    2 23:09  1:46  1:18    2   53:19 24.8  0:40    2   45:29  7:35 2:03:53 
    3  281 Grant Swenson           Saint Cloud        MN  36    4 24:50  1:53  2:14    4 1:11:47 18.4  2:00    3   49:47  8:18 2:30:36 
    4  257 Michael Hataway         Reno               NV  36    5 25:28  1:56  4:14    3 1:10:31 18.7  2:27    4   52:08  8:42 2:34:45 
    5  253 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  39    3 23:32  1:47  4:41    5 1:17:43 17.0  3:14    5 1:01:20 10:14 2:50:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  241 Brooke Baeth            Spicer             MN  35    2 25:13  1:55  1:40    3 1:11:09 18.6  1:00    1   47:26  7:55 2:26:27 
    2  294 Sarah Davis             Minnetonka         MN  37    1 23:30  1:47  2:08    1 1:09:06 19.1  1:12    3   51:22  8:34 2:27:16 
    3  266 Cara Mulder             Wayzata            MN  39    3 28:14  2:09  2:01    2 1:11:06 18.6  3:03    2   48:43  8:08 2:33:06 
    4  249 Kate Cox                North Mankato      MN  38    4 28:19  2:09  3:14    4 1:22:08 16.1  2:38    4 1:05:35 10:56 3:01:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  271 Mick Quinn              Willmar            PL  40    1 23:24  1:47  1:11    1   56:04 23.5  1:20    1   42:15  7:03 2:04:13 
    2  248 Chaun Cox               North Mankato      MN  40    3 26:07  1:59  1:58    3 1:05:36 20.1  0:59    2   42:36  7:06 2:17:15 
    3  244 Brian Bumgarner         Zimmerman          MN  40    2 24:02  1:50  1:30    2   57:36 22.9  1:41    3   52:27  8:45 2:17:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  44    1 22:54  1:45  1:20    1   59:15 22.3  1:04    1   45:36  7:36 2:10:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  242 Tim Bode                Buffalo            MN  47    1 17:00  1:18  0:54    1   54:19 24.3  0:59    1   42:12  7:02 1:55:22 
    2  256 Michael Hanson          Spicer             MN  47    3 23:39  1:48  1:54    4 1:04:58 20.3  0:54    2   45:25  7:35 2:16:48 
    3  259 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  49    2 19:00  1:27  2:30    3 1:01:58 21.3  1:55    4   54:12  9:02 2:19:34 
    4  293 Mike Hurley             Edina              MN  45    4 23:50  1:49  2:26    5 1:06:22 19.9  1:17    3   47:16  7:53 2:21:09 
    5  267 Kent Munro              Crest Hill         IL  49    5 27:50  2:07  1:33    2   58:38 22.5  2:29    5   54:35  9:06 2:25:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  260 Kris Kolenz             Duluth             MN  48    1 20:55  1:36  1:19    1 1:05:12 20.2  1:04    1   51:19  8:34 2:19:47 
    2  289 Jill Wine               Wayzata            MN  47    2 23:52  1:49  3:27    2 1:14:03 17.8  3:03    2   54:41  9:07 2:39:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  247 Paul Cool               Willmar            MN  50    2 21:03  1:36  1:21    2 1:04:54 20.3  1:33    1   45:28  7:35 2:14:18 
    2  265 Skeeter Moore           Duluth             MN  51    1 21:01  1:36  1:12    1 1:02:47 21.0  1:32    2   52:54  8:49 2:19:25 
    3  276 Ted Schick              Esko               MN  53    3 24:33  1:52  2:02    3 1:11:07 18.6  1:44    4   54:33  9:06 2:33:57 
    4  277 Doran Schoeppach        Minneapolis        MN  51    4 26:53  2:03  4:46    4 1:18:35 16.8  3:46    3   53:34  8:56 2:47:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  255 Caroline Hale-Coldwell  Minneapolis        MN  50    1 25:41  1:57  2:34    1 1:16:00 17.4  1:40    1   53:12  8:52 2:39:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  290 Dan Enderson            Benson             MN  55    1 24:53  1:54  3:22    1 1:14:22 17.7  0:47    2   50:46  8:28 2:34:07 
    2  261 Jay Lawton              Willmar            MN  56    2 26:45  2:02  3:33    2 1:20:48 16.3  1:52    1   50:17  8:23 2:43:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  252 Laura Downey            Anchorage          MN  58    1 21:17  1:37  2:22    1 1:14:53 17.6  1:03    1   50:49  8:29 2:30:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  243 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  60    1 26:23  2:00  2:26    1 1:03:47 20.7  2:51    1   58:47  9:48 2:34:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         53
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     48
Number of Male   Finishers:               35
Number of Female Finishers:               13
Did not Finish Race or Did Not Start:      2