Hopkins Royal Triathlon -
Minnetonka, MN
8/30/2014

race logo










					                                                        HOPKINS ROYAL TRIATHLON
                                           Shady Oak Beach - Minnetonka, MN - August 30, 2014
                                                 1/2 Mile Swim - 13 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/15    112 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M     5 11:54  1:22  0:32    2   32:28 24.0  0:22    1   19:26  6:17 1:04:40 
    2   2/15     19 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  35 M     7 12:33  1:26  0:48    3   32:50 23.8  0:34    2   19:43  6:22 1:06:26 
    3   1/12     71 Moshe Peri              Minnetonka         MN  37 M    12 13:03  1:29  0:31    7   33:54 23.0  0:27    3   19:54  6:26 1:07:48 
    4   3/15    118 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35 M     3 11:47  1:21  0:35   12   34:16 22.8  0:30    8   21:18  6:53 1:08:24 
    5   2/12     25 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  37 M     1 10:09  1:10  1:18   13   34:22 22.7  0:33   23   22:54  7:23 1:09:14 
    6   1/5     294 John Brockman           Saint Paul         MN  42 M     4 11:52  1:21  0:43    9   34:03 22.9  0:29   20   22:21  7:13 1:09:25 
    7   1/14     54 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  46 F     6 12:16  1:24  0:52    5   33:37 23.2  0:32   21   22:23  7:14 1:09:39 
    8   1/19    319 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53 M    32 14:30  1:39  0:59    1   32:07 24.3  0:45   10   21:29  6:56 1:09:48 
    9   2/19     59 David Peterson          Bloomington        MN  54 M    17 13:48  1:35  0:37   25   35:48 21.8  0:48    4   20:23  6:35 1:11:23 
   10   3/12    216 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39 M    22 14:04  1:36  0:55    6   33:52 23.0                          1:11:39 
   11   1/16     65 Catherine Lee           Minneapolis        MN  40 F    18 13:51  1:35  0:44   15   34:41 22.5  0:32   17   21:58  7:05 1:11:44 
   12   3/19    243 Jeff Melby              Bloomington        MN  54 M    13 13:04  1:29  0:56    4   33:13 23.5  0:36   36   23:57  7:44 1:11:44 
   13   4/15    190 Andrew Mrasek           Hopkins            MN  32 M    44 15:15  1:44  1:23    8   33:58 23.0  0:35    6   21:07  6:49 1:12:17 
   14   1/10     48 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  44 F    29 14:27  1:39  0:56   17   34:52 22.4  0:33   19   22:16  7:11 1:13:03 
   15   1/9     238 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48 M    34 14:32  1:40  0:58   18   35:00 22.3  0:39   16   21:56  7:05 1:13:03 
   16   4/19    272 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53 M    38 14:48  1:41  1:06   21   35:13 22.1  0:52   12   21:38  6:59 1:13:35 
   17   4/12    165 Terrence McGovern       Brooklyn           NY  36 M    30 14:27  1:39  0:47   32   36:36 21.3  0:43   15   21:51  7:03 1:14:22 
   18   5/15    223 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35 M    85 16:46  1:55  0:46   14   34:27 22.6  0:42   13   21:49  7:03 1:14:28 
   19   1/9     164 Erin Manlove            Minneapolis        MN  29 F    89 16:49  1:55  1:52   10   34:08 22.9  1:05    5   20:45  6:42 1:14:38 
   20   5/19    228 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  52 M    90 16:55  1:56  1:32   11   34:13 22.8  1:03    9   21:23  6:54 1:15:04 
   21   2/5     296 Nick Nusbaum            Plymouth           MN  41 M    11 13:01  1:29  0:59   39   37:05 21.0  0:41   32   23:44  7:40 1:15:29 
   22   6/19    237 Andrew Carl             Woodbury           MN  54 M    10 12:52  1:28  1:24   16   34:52 22.4  0:57   61   25:49  8:20 1:15:52 
   23   1/10     24 Charles Gits            Edina              MN  56 M                           31   36:35 21.3  0:37   24   22:54  7:24 1:16:00 
   24   7/19    226 Mark Moland             Lakeville          MN  51 M    35 14:40  1:40  1:17   26   35:52 21.7  0:45   31   23:29  7:35 1:16:01 
   25   2/9      11 Tim J Walker            Minnetonka         MN  47 M    20 14:01  1:36  1:06   20   35:11 22.2  0:32   54   25:37  8:16 1:16:26 
   26   1/14    222 Bill Benning            Lakeville          MN  52 M    70 16:04  1:50  0:51   22   35:27 22.0  0:37   41   24:32  7:55 1:17:29 
   27   1/14    109 Kimberly Ault           Mound              MN  33 F    46 15:19  1:45  0:45   24   35:33 21.9  0:29   59   25:46  8:19 1:17:49 
   28   2/16    126 Sara Woeste             Golden Valley      MN  37 F    83 16:37  1:54  0:46   40   37:07 21.0  0:37   25   22:58  7:25 1:18:03 
   29   2/10    259 Mike McCann             Eden Prairie       MN  60 M    68 16:00  1:50  1:07   19   35:10 22.2  0:47   46   25:09  8:07 1:18:11 
   30   3/10    185 Marty Wyland            Eden Prairie       MN  56 M    92 16:57  1:56  1:02   27   36:00 21.7  1:01   30   23:21  7:32 1:18:20 
   31   2/14    224 Luke Anton              Saint Paul         MN  28 M    81 16:36  1:54  1:08   45   37:55 20.6  1:17   11   21:33  6:58 1:18:27 
   32   3/16     70 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  38 F    39 14:49  1:41  0:56   35   36:51 21.2  1:02   45   25:07  8:06 1:18:43 
   33   3/9     141 Bradley Severson        Minnetonka         MN  47 M    45 15:17  1:45  1:21   50   38:14 20.4  1:21   22   22:44  7:20 1:18:55 
   34   6/15    300 Charles Chuang          Minneapolis        MN  32 M    23 14:04  1:36  1:24   41   37:09 21.0  0:41   62   25:53  8:21 1:19:10 
   35   7/15    232 Josh Sell               Waconia            MN  35 M    97 17:05  1:57  2:01   36   36:56 21.1                          1:19:13 
   36   3/5      91 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  44 M    55 15:34  1:47  1:45   23   35:28 22.0  0:53   55   25:37  8:16 1:19:16 
   37   4/10    204 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  56 M    25 14:18  1:38  1:01   28   36:03 21.6  0:28   86   27:35  8:54 1:19:24 
   38   3/14    131 Dan Akerson             Crystal            MN  31 M    84 16:40  1:54  2:36   33   36:41 21.3  0:44   28   23:07  7:28 1:19:46 
   39   1/5     313 Bryan Schutte           Hopkins            MN  30 M    73 16:08  1:50  1:21   34   36:47 21.2                          1:20:06 
   40   2/10     12 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  45 F    28 14:26  1:39  1:16   55   38:45 20.1  0:42   44   25:06  8:06 1:20:14 
   41   2/14    146 Karen Zemlin            Eden Prairie       MN  46 F     2 11:22  1:18  1:36   76   40:23 19.3  0:52   67   26:16  8:29 1:20:27 
   42   8/15    316 David White             Edina              MN  31 M   109 17:47  2:02  1:04   43   37:14 20.9  0:51   34   23:46  7:40 1:20:40 
   43   9/15    206 Robert Schnitzlein      Shoreview          MN  31 M    99 17:14  1:58  2:32   42   37:13 21.0                          1:20:44 
   44   4/16    188 Sarah Davis             Hopkins            MN  37 F    42 15:07  1:44  1:32   56   38:46 20.1                          1:20:48 
   45   4/14    202 Austin Holm             St Louis Park      MN  34 M   113 17:58  2:03  0:55   49   38:10 20.4  0:50   26   23:02  7:26 1:20:54 
   46   5/16    280 Laurel Famigletti       Eden Prairie       MN  39 F     9 12:52  1:28  1:21  107   42:25 18.4  0:46   33   23:45  7:40 1:21:07 
   47   1/10    142 Cindy Crawford          Deephaven          MN  51 F    31 14:27  1:39  1:11   53   38:29 20.3  0:49   73   26:42  8:37 1:21:36 
   48  10/15    307 Jason Larson            Golden Valley      MN  31 M   151 20:24  2:20  2:05   30   36:27 21.4  0:43   18   22:13  7:10 1:21:50 
   49   3/14    284 Beth Trautman           Medina             MN  48 F    94 16:58  1:56  1:07   29   36:14 21.5  0:37   84   27:31  8:53 1:22:25 
   50   5/12     73 Scott Berry             St. Louis Park     MN  36 M    60 15:43  1:48  0:59   44   37:41 20.7  0:34   92   27:52  9:00 1:22:47 
   51   1/3     110 Daniel Niemi            Plymouth           MN  14 M    40 14:56  1:42  1:41   91   41:29 18.8  0:28   39   24:26  7:53 1:23:00 
   52   1/4     315 Spencer Knott           Minneapolis        MN  22 M   117 18:19  2:05  1:39   92   41:32 18.8  0:21    7   21:13  6:51 1:23:02 
   53   1/15     64 Christina Meier         Minneapolis        MN  36 F    15 13:25  1:32  0:51   47   37:58 20.5  0:43  128   30:09  9:44 1:23:04 
   54   8/19     27 Dale Sulzle             St Louis Park      MN  53 M    14 13:18  1:31  2:00  114   42:52 18.2  0:37   37   24:20  7:51 1:23:05 
   55   5/10      6 Doug Harvey             Bloomington        MN  56 M    72 16:05  1:50  0:43   69   39:43 19.6  0:39   64   26:00  8:24 1:23:08 
   56   6/16    263 Anna Duray              Edina              MN  37 F    37 14:47  1:41  1:22   80   40:37 19.2  1:17   48   25:20  8:11 1:23:21 
   57   4/14    119 Pauline McJilton        Minnetonka         MN  47 F    74 16:17  1:51  0:45   57   38:50 20.1  0:49   74   26:45  8:38 1:23:23 
   58   1/2     304 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  12 F    61 15:44  1:48  1:03   74   40:06 19.5  0:25   68   26:21  8:30 1:23:37 
   59   6/10    314 Stephen Manlove         Rapid City         SD  59 M    69 16:01  1:50  2:21   52   38:19 20.4  1:35   57   25:39  8:17 1:23:52 
   60   2/3     308 Ron Steinhoff           Eden Prairie       MN  17 M    49 15:23  1:45  1:35  144   45:12 17.3  0:24   14   21:50  7:03 1:24:22 
   61   9/19    133 Ted Ahrenholtz          Minnetonka         MN  52 M   154 20:29  2:20  1:08   46   37:56 20.6  1:11   35   23:46  7:40 1:24:29 
   62   4/5     192 Mark Weiberg            Saint Paul         MN  42 M    63 15:50  1:48  2:39   60   39:07 19.9  1:14   63   25:58  8:23 1:24:46 
   63   1/7     257 Amanda Hawkinson        Richfield          MN  23 F    24 14:13  1:37  1:23   65   39:25 19.8  0:52  114   28:58  9:21 1:24:49 
   64  11/15    171 Bryan Hanson            Plymouth           MN  35 M    91 16:55  1:56  1:29   73   40:02 19.5  0:54   56   25:38  8:16 1:24:56 
   65   2/4     120 Andrew Zurn             St. Paul           MN  22 M   123 18:50  2:09  2:19   62   39:09 19.9  0:59   38   24:20  7:51 1:25:36 
   66   2/14    180 Carrie Anderson         Champlin           MN  34 F    82 16:37  1:54  1:16   63   39:13 19.9  1:10   89   27:43  8:57 1:25:56 
   67   5/14     68 Erik Olson              Minneapolis        MN  42 M    59 15:39  1:47  1:56   75   40:22 19.3  1:04   77   27:04  8:44 1:26:03 
   68   2/5     132 Josh Erdman             Minneapolis        MN  28 M    56 15:35  1:47  1:48   54   38:39 20.2  0:57  116   29:07  9:24 1:26:04 
   69   2/10    111 Bethann Barankovich     Mpls               MN  51 F    53 15:30  1:46  2:03  103   41:58 18.6  1:13   50   25:27  8:13 1:26:10 
   70   1/5       5 Susan Holt              Plymouth           MN  58 F    54 15:32  1:46  1:13   72   39:53 19.6  0:59  106   28:37  9:14 1:26:13 
   71   7/10    266 David Cleary            Edina              MN  56 M   124 18:57  2:10  0:41   59   39:05 20.0  1:06   72   26:39  8:36 1:26:26 
   72   3/4      44 Nick Bukoskey           Maple Grove        MN  24 M    62 15:49  1:48  1:25   77   40:29 19.3  1:07   87   27:40  8:56 1:26:28 
   73   7/16    289 Holly Romenesko         Chaska             MN  40 F    19 13:58  1:36  1:34   86   41:17 18.9  1:10  103   28:32  9:13 1:26:28 
   74  12/15    220 Scott Moen              Shakopee           MN  35 M    57 15:37  1:47  2:12  110   42:36 18.3  1:56   40   24:29  7:54 1:26:47 
   75   2/5      67 Bethany Collins         New Hope           MN  59 F    36 14:42  1:41  1:10   61   39:08 19.9  1:06  143   30:48  9:56 1:26:51 
   76   3/10    229 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  52 F    78 16:33  1:53  1:38   68   39:43 19.6  1:17   94   28:03  9:03 1:27:12 
   77   2/7      43 Kellie Simons           Shakopee           MN  25 F    33 14:31  1:39  3:27  101   41:54 18.6  0:33   81   27:16  8:48 1:27:39 
   78   3/14    129 Tammy Davis             Bloomington        MN  32 F   122 18:46  2:08  1:57   82   40:41 19.2  0:43   58   25:40  8:17 1:27:45 
   79   2/9     172 Kristine Voyen          Golden Valley      MN  29 F    71 16:04  1:50  1:37  123   43:33 17.9  1:01   52   25:35  8:16 1:27:49 
   80  10/19    227 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51 M   111 17:53  2:02  1:23   48   38:03 20.5  1:44  110   28:48  9:18 1:27:49 
   81   3/9      49 Lauren Evans            Hopkins            MN  30 F   134 19:18  2:12  1:31   87   41:18 18.9  1:14   42   24:33  7:56 1:27:52 
   82   3/5     168 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  30 M   164 21:07  2:24  2:18   67   39:42 19.6  1:44   29   23:16  7:31 1:28:04 
   83   6/14    213 Brian Posch             Plymouth           MN  40 M   174 21:53  2:30  0:58   37   36:59 21.1  0:26  102   28:27  9:11 1:28:42 
   84   7/14     66 Kirk Olson              Bloomington        MN  33 M     8 12:47  1:28  1:37  112   42:40 18.3  0:54  144   30:51  9:57 1:28:46 
   85  11/19     37 Bruce Salmela           Shakopee           MN  54 M   152 20:24  2:20  2:20   64   39:14 19.9  0:46   66   26:15  8:28 1:28:58 
   86  12/19     28 Mark Plewka             Excelsior          MN  55 M    41 15:00  1:43  2:38  100   41:53 18.6  1:17   97   28:13  9:06 1:28:59 
   87   4/9     191 Todd Defor              Edina              MN  46 M    98 17:05  1:57  1:54   95   41:40 18.7  0:57   83   27:29  8:52 1:29:02 
   88   4/9     149 Melanie Bristor         Hopkins            MN  30 F    52 15:29  1:46  1:47  108   42:28 18.4  0:40  117   29:09  9:24 1:29:31 
   89   4/14    176 Julie Dlouhy            Nicollet           MN  34 F   103 17:31  2:00  1:34   84   40:52 19.1  0:56  108   28:43  9:16 1:29:33 
   90  13/19    186 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  52 M    16 13:45  1:34  2:41   85   41:05 19.0  0:42  148   31:36 10:12 1:29:47 
   91  14/19    209 Timothy Nefzger         Hopkins            MN  51 M   181 22:26  2:33  1:11   79   40:37 19.2  1:17   43   24:35  7:56 1:30:04 
   92   8/14    211 Patrick Macy            Chanhassen         MN  42 M    27 14:25  1:39  2:07   99   41:47 18.7  1:41  133   30:24  9:49 1:30:23 
   93   8/16    242 Amanda Melquist         Chaska             MN  36 F    51 15:29  1:46  1:26  111   42:39 18.3  1:13  126   30:06  9:43 1:30:50 
   94   9/16    292 Melanie Clarke          Minneapolis        MN  37 F   112 17:57  2:03  1:54   90   41:25 18.8  1:25  100   28:25  9:10 1:31:05 
   95   2/15     74 Sarah Coffey            Minneapolis        MN  36 F    79 16:34  1:53  1:42  119   43:19 18.0  0:35  113   28:57  9:21 1:31:06 
   96   1/4      33 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  63 M   130 19:09  2:11  1:53   94   41:40 18.7  0:56   90   27:46  8:58 1:31:21 
   97   6/12    167 Patrick Hanlon          Hopkins            MN  37 M   136 19:29  2:13  2:50   93   41:33 18.8  2:22   49   25:20  8:11 1:31:32 
   98   5/9      23 Paul Pasko              Minnetonka         MN  49 M   193 23:41  2:42  1:37   38   37:04 21.0  1:37   88   27:40  8:56 1:31:38 
   99   5/14     78 Stephanie Sunnarborg    Bloomington        MN  46 F    64 15:50  1:48  1:29  143   44:59 17.3  1:38   91   27:51  8:59 1:31:45 
  100   4/5     173 Abe Voyen               Golden Valley      MN  29 M   143 19:56  2:16  1:39   81   40:37 19.2  1:11  101   28:27  9:11 1:31:48 
  101  15/19     84 Gregg Teigen            Eden Prairie       MN  52 M    95 16:59  1:56  2:04  146   45:17 17.2  1:04   71   26:34  8:35 1:31:57 
  102   3/10    161 Rebecca Werner          New Ulm            MN  41 F   110 17:47  2:02  1:50  155   46:10 16.9  1:01   47   25:12  8:08 1:31:58 
  103   2/2     282 Jessica Staples         Eden Prairie       MN  17 F    21 14:02  1:36  1:54  164   47:01 16.6  0:22  107   28:42  9:16 1:32:00 
  104   5/9     150 Erin Dziengel           Minneapolis        MN  28 F    58 15:38  1:47  1:06  129   44:06 17.7  1:06  131   30:21  9:48 1:32:15 
  105   4/4     234 Lincoln Schmidt         Ottumwa            IA  21 M   139 19:34  2:14  1:42   83   40:44 19.1  1:06  118   29:11  9:25 1:32:15 
  106   5/5     250 Raymond Robertson       St. Paul           MN  45 M   114 18:01  2:03  1:55  140   44:48 17.4  0:46   75   26:48  8:39 1:32:16 
  107  16/19     17 Jon Davis               Minnetonka         MN  52 M    47 15:19  1:45  1:35   98   41:45 18.7  0:50  156   32:50 10:36 1:32:18 
  108  10/16    107 Rachel Nelson           Chaska             MN  38 F   140 19:40  2:15  1:29   71   39:51 19.6  0:59  136   30:26  9:49 1:32:23 
  109   1/5     197 Haley Bertsch           Andover            MN  20 F   137 19:32  2:14  2:32  127   43:50 17.8  0:56   60   25:47  8:20 1:32:36 
  110   3/15    135 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  35 F    48 15:23  1:45  1:52  133   44:10 17.7  1:40  123   29:42  9:35 1:32:44 
  111   3/7     121 Shannon Lane            St. Paul           MN  23 F   127 19:02  2:10  1:32  115   43:09 18.1  1:06   98   28:14  9:07 1:33:01 
  112  17/19     26 Robert Hansen           Bloomington        MN  53 M   179 22:18  2:33  2:11   70   39:50 19.6  1:43   80   27:11  8:46 1:33:11 
  113  18/19     10 Michael Rude            Excelsior          MN  51 M    86 16:46  1:55  3:15  141   44:56 17.4  1:47   70   26:32  8:34 1:33:14 
  114  11/16    103 Tara Hahn               Minnetonka         MN  37 F    77 16:27  1:53  2:42  126   43:48 17.8  1:03  121   29:21  9:29 1:33:20 
  115   4/15    160 Donna Carson            Coon Rapids        MN  43 F   108 17:44  2:01  1:23  125   43:47 17.8                          1:33:24 
  116   6/14     22 Michele Pasko           Minnetonka         MN  49 F   107 17:43  2:01  2:16   96   41:41 18.7  1:40  127   30:08  9:43 1:33:26 
  117   7/12    108 Nick Johnson            Plymouth           MN  36 M   144 19:58  2:17  1:53  104   42:14 18.5  1:02  105   28:37  9:14 1:33:42 
  118   1/1     196 Nate Bertsch            Andover            MN  18 M   141 19:42  2:15  1:55  134   44:14 17.6  0:49   79   27:05  8:45 1:33:44 
  119   7/14    115 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  48 F   116 18:18  2:05  1:05  132   44:09 17.7  0:32  124   29:44  9:36 1:33:45 
  120   4/10    212 Amy Jaszczak            Chaska             MN  42 F   100 17:25  1:59  1:58  147   45:22 17.2  1:13   93   28:00  9:02 1:33:56 
  121   3/5     254 Michel Sanders          Saint Paul         MN  60 F   119 18:25  2:06  2:17   97   41:43 18.7  1:12  132   30:21  9:48 1:33:57 
  122   2/5     215 Laura Ledray            St. Paul           MN  20 F    26 14:23  1:38  1:32  163   46:55 16.6  0:39  138   30:34  9:52 1:34:01 
  123   2/4     151 Thomas McConville       Osseo              MN  62 M   176 21:58  2:30  1:59   58   38:51 20.1  1:00  130   30:17  9:46 1:34:04 
  124   4/10    293 Jessica Roe             Golden Valley      MN  51 F   160 20:46  2:22  2:31  113   42:46 18.2  0:47   82   27:28  8:52 1:34:16 
  125   5/14     46 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  34 F    75 16:20  1:52  2:15  175   48:48 16.0  0:26   69   26:30  8:33 1:34:18 
  126   8/14    286 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  49 F   155 20:31  2:20  2:15  145   45:16 17.2  0:42   65   26:02  8:24 1:34:44 
  127  13/15    262 Lucas Braun             Minnetonka         MN  32 M   178 22:06  2:31  2:22  102   41:56 18.6  1:30   76   27:03  8:44 1:34:55 
  128   5/10    236 Brigitte Duval          Bloomington        MN  53 F   180 22:22  2:33  1:18  106   42:25 18.4  1:06   96   28:11  9:06 1:35:21 
  129   6/9      35 Pete McConnell          Plymouth           MN  48 M   175 21:55  2:30  1:54   88   41:23 18.8  1:35  111   28:49  9:18 1:35:33 
  130   9/14     34 Terri Dauplaise         Andover            MN  47 F    66 15:57  1:49  1:48  154   46:08 16.9  2:56  112   28:49  9:18 1:35:36 
  131   1/1     200 Elizabeth Connelly      Cottage Grove      MN  63 F    76 16:22  1:52  2:00  135   44:15 17.6  1:10  150   31:52 10:17 1:35:37 
  132  12/16    290 Heather Nistler         McGregor           MN  37 F   142 19:45  2:15  1:50  172   48:21 16.1  0:26   53   25:35  8:16 1:35:55 
  133   8/12    136 Mike Heinen             Cottage Grove      MN  37 M   131 19:11  2:11  2:21  105   42:21 18.4  1:47  134   30:25  9:49 1:36:03 
  134   5/10    253 Kelly Czech             Ellsworth          WI  41 F    88 16:48  1:55  2:17  117   43:17 18.0  2:02  149   31:49 10:16 1:36:11 
  135   6/9      42 Beth Thompson           La Crosse          WI  27 F   158 20:39  2:21  1:54  136   44:16 17.6  1:20   95   28:06  9:04 1:36:13 
  136   5/15    303 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  47 F   125 18:58  2:10  2:17  122   43:29 17.9  1:18  135   30:25  9:49 1:36:24 
  137   1/2     230 Danny Kagol             Minnetonka         MN  66 M   159 20:41  2:21  2:53  109   42:33 18.3  2:16   99   28:24  9:10 1:36:44 
  138  10/14    256 Jennie Bushway          Excelsior          MN  50 F   173 21:51  2:29  1:34  116   43:12 18.1  1:56  104   28:37  9:14 1:37:08 
  139   7/9     207 Katherine Williams      Shoreview          MN  27 F    50 15:24  1:45  2:22  169   47:37 16.4  0:52  147   31:29 10:10 1:37:41 
  140  11/14      9 Catherine Rude          Excelsior          MN  48 F    93 16:58  1:56  2:13  176   48:58 15.9  0:35  122   29:22  9:29 1:38:04 
  141   7/9     166 Jeff Duncan             Edina              MN  49 M   183 22:42  2:35  2:53   66   39:31 19.7  2:27  142   30:39  9:53 1:38:10 
  142   6/15    156 Lisa Lorenzen           Chanhassen         MN  32 F   126 19:01  2:10  1:41  151   45:48 17.0  0:44  146   31:24 10:08 1:38:36 
  143   6/14    279 Jonna Shields           Eden Prairie       MN  32 F   165 21:07  2:24  1:39  128   44:02 17.7  1:30  137   30:27  9:50 1:38:43 
  144  14/15    221 Brenner Sandberg        New Hope           MN  31 M   189 23:17  2:39  2:49  174   48:28 16.1  1:48   27   23:05  7:27 1:39:25 
  145   5/5     105 Lance Liljenquist       Grand Forks        ND  27 M   201 26:43  3:03  1:31   78   40:30 19.3  1:43  115   29:00  9:22 1:39:25 
  146  13/16    134 Dawn Rausch             Minnetonka         MN  39 F   121 18:42  2:08  2:36  160   46:50 16.7  0:46  139   30:36  9:53 1:39:29 
  147   7/14    285 Meridee Joliat          Minnetonka         MN  34 F   135 19:20  2:12  2:19  124   43:33 17.9  1:33  159   33:10 10:42 1:39:53 
  148  19/19    249 Dennis J Duval          Bloomington        MN  52 M   102 17:31  2:00  2:17   51   38:15 20.4  1:06  192   40:50 13:11 1:39:58 
  149   9/12    140 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  37 M   115 18:13  2:05  2:16  142   44:56 17.4  1:32  160   33:15 10:44 1:40:10 
  150   8/14    137 Gretchen Heinen         Cottage Grove      MN  34 F   161 20:47  2:22  1:24  130   44:06 17.7  1:24  158   33:03 10:40 1:40:42 
  151   4/5     205 Barbara Sampson         Mound              MN  59 F   177 22:02  2:31  2:06  149   45:40 17.1  1:23  125   29:49  9:37 1:40:58 
  152   6/10    261 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  54 F   147 20:16  2:19  1:46  131   44:06 17.7  2:14  154   32:41 10:33 1:41:02 
  153   3/4     309 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  62 M   106 17:39  2:01  3:31  168   47:33 16.4  0:41  151   31:55 10:18 1:41:17 
  154   7/10    143 Brenda Weiler           Wayzata            MN  53 F   146 20:13  2:18  1:49  173   48:27 16.1  0:49  140   30:37  9:53 1:41:53 
  155  10/12    281 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  39 M   196 24:07  2:45  1:41  139   44:43 17.4  1:16  129   30:13  9:45 1:41:57 
  156   4/4     225 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  65 M   104 17:31  2:00  2:24  188   53:17 14.6  1:21   85   27:33  8:53 1:42:04 
  157   8/10    277 Ron Copeland            Shorewood          MN  58 M   167 21:20  2:26  3:15  167   47:10 16.5  1:15  119   29:14  9:26 1:42:12 
  158   8/9     208 David Raatz             St Louis Park      MN  50 M   105 17:33  2:00  2:28  152   45:54 17.0  0:37  172   35:51 11:34 1:42:22 
  159  14/16    264 Sara Jensen             Minneapolis        MN  39 F   172 21:50  2:29  1:44  118   43:18 18.0  1:12  165   34:33 11:09 1:42:35 
  160   7/15    288 Wendy Franklin          Delano             MN  44 F    80 16:35  1:53  1:38  138   44:30 17.5  1:11  187   38:56 12:34 1:42:48 
  161   9/14     15 Perry Vetter            Minneapolis        MN  40 M   208 29:41  3:23  1:40   89   41:24 18.8  1:18  120   29:16  9:27 1:43:17 
  162   9/14    214 Kelly Kiffmeyer         Hopkins            MN  35 F   197 24:11  2:45  2:05  153   46:00 17.0  0:39  141   30:38  9:53 1:43:32 
  163  11/12    317 Jeremy Hahn             Minnetonka         MN  39 M   194 23:56  2:44  2:02  171   48:12 16.2  1:04  109   28:46  9:17 1:43:58 
  164   6/10      1 Joyce Kurus             Minnetonka         MN  43 F   148 20:16  2:19  2:27  137   44:28 17.5  1:11  175   36:14 11:42 1:44:35 
  165   8/10    175 Daree Selby             Wyoming            MN  52 F   150 20:23  2:19  2:09  170   47:45 16.3  1:28  157   33:00 10:39 1:44:43 
  166  10/14    163 Emelie Baker            Waconia            MN  31 F   153 20:26  2:20  2:39  158   46:30 16.8  0:42  167   34:41 11:12 1:44:56 
  167   8/9     159 Julie Aiken             Fridley            MN  27 F   191 23:26  2:40  1:32  190   53:55 14.5  0:39   51   25:30  8:14 1:44:59 
  168  15/15     98 Kevin Wolter            Hopkins            MN  31 M    43 15:12  1:44  8:29  166   47:10 16.5  1:41  155   32:46 10:35 1:45:16 
  169  10/14     83 Lbryan Fuhr             Edina              MN  50 M   157 20:38  2:21  2:37  157   46:20 16.8  2:00  163   33:59 10:58 1:45:33 
  170   7/10     63 Sue Burns               Apple Valley       MN  44 F   138 19:33  2:14  2:10  148   45:25 17.2  1:47  179   36:43 11:51 1:45:36 
  171   9/10    130 Terry Magaard           Wayzata            MN  52 F   118 18:21  2:06  1:44  182   49:51 15.6  1:11  168   34:43 11:12 1:45:48 
  172  12/14     96 Susan Zemlin            Coon Rapids        MN  49 F    67 15:58  1:49  2:43  186   50:57 15.3  1:01  176   36:21 11:44 1:46:58 
  173   9/9     177 Charity Hall            St. Paul           MN  29 F   162 20:59  2:24  1:41  184   50:43 15.4  1:17  153   32:39 10:32 1:47:17 
  174   9/10    268 Michael Petersen        Ramsey             MN  56 M   101 17:27  1:59  2:22  156   46:13 16.9  2:43  184   38:39 12:28 1:47:22 
  175   3/3     270 Philip Dirnberger       Hopkins            MN  13 M   129 19:08  2:11  1:46  200   59:11 13.2  0:30   78   27:05  8:44 1:47:37 
  176  11/14    178 Kathryn Frankson        Hopkins            MN  33 F   133 19:18  2:12  2:20  181   49:47 15.7  0:52  171   35:30 11:27 1:47:45 
  177  11/14    169 Greg Guswiler           Bloomington        MN  38 M   190 23:23  2:40  2:57  120   43:22 18.0  0:40  183   37:53 12:14 1:48:14 
  178   8/15     41 Katy Bloomquist Holub   Cologne            MN  50 F   156 20:36  2:21  1:23  179   49:18 15.8  1:18  173   35:56 11:36 1:48:30 
  179   2/2     147 James Barthel           Dellwood           MN  67 M   163 21:02  2:24  3:37  161   46:51 16.6  2:30  166   34:38 11:11 1:48:35 
  180   8/10    273 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  44 F   166 21:17  2:26  2:46  180   49:39 15.7  1:06  164   34:05 11:00 1:48:50 
  181   3/5     276 Victoria Mattson        Saint Paul         MN  20 F   120 18:32  2:07  2:04  195   55:33 14.0  0:48  152   32:28 10:29 1:49:23 
  182  12/14    210 Chase Olafson           Minneapolis        MN  31 M   192 23:31  2:41  2:32  159   46:46 16.7  0:50  178   36:36 11:49 1:50:14 
  183  10/10     47 Fred Reuning            Minnetonka         MN  59 M   204 28:10  3:13  2:07  165   47:09 16.5  1:11  161   33:21 10:46 1:51:57 
  184  13/14    231 Rick Anderson           Hopkins            MN  53 M    87 16:48  1:55  3:44  189   53:20 14.6  1:29  180   37:20 12:03 1:52:40 
  185   9/15    287 Elizabeth Walters       Richfield          MN  30 F   182 22:41  2:35  2:13  162   46:54 16.6  1:14  189   39:43 12:49 1:52:43 
  186   4/7     179 Kelsey Rolf             Nya                MN  25 F   171 21:47  2:29  1:48  198   57:02 13.7  0:30  162   33:48 10:54 1:54:53 
  187   9/9     306 Ioannis Koutlas         Minneapolis        MN  50 M   198 25:35  2:55  3:19  150   45:44 17.1  2:00  185   38:47 12:31 1:55:22 
  188   5/7      77 Shari Sjolund           Minnetonka         MN  24 F   132 19:11  2:11  2:33  197   55:45 14.0  0:37  181   37:21 12:03 1:55:26 
  189  10/15     31 Mary Mark               St. Louis Park     MN  25 F   200 25:57  2:57  3:28  196   55:40 14.0  0:36  145   31:23 10:08 1:57:02 
  190  12/12     32 Douglas Witherington    Shakopee           MN  38 M   195 24:01  2:44  1:54  183   50:08 15.6  0:52  191   40:14 12:59 1:57:07 
  191  11/15    193 Nicole Weiberg          Saint Paul         MN  42 F   184 22:46  2:36  2:52  185   50:51 15.3  1:04  190   39:51 12:52 1:57:22 
  192  14/14      2 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  46 M   149 20:19  2:19  2:23  121   43:24 18.0  1:22  200   50:14 16:13 1:57:40 
  193   4/5     183 Caroline Steege         Rochester          MN  20 F    65 15:56  1:49  2:04  204 1:00:39 12.9  0:49  186   38:53 12:33 1:58:18 
  194  12/14     18 Shannon Hart            Minnetonka         MN  32 F   128 19:04  2:10  1:05  178   49:11 15.9  2:32  198   47:30 15:20 1:59:20 
  195  13/14    195 Katie Titler            Pulaski            WI  35 F   186 23:09  2:38  3:56  193   54:54 14.2  2:31  169   35:01 11:18 1:59:30 
  196  13/14     85 Kristine Teigen         Eden Prairie       MN  49 F   170 21:45  2:29  7:37  187   52:17 14.9  2:17  174   36:02 11:38 1:59:55 
  197  14/14    157 Morgan James            Minneapolis        MN  46 F    96 17:05  1:57  3:42  177   49:08 15.9  2:30  199   48:06 15:31 2:00:29 
  198  14/14    194 Kelly Kruger            Golden Valley      MN  33 F   188 23:14  2:39  3:53  194   54:57 14.2  2:30  182   37:41 12:10 2:02:13 
  199   6/7     182 Katie Steege            Eagan              MN  23 F   145 20:01  2:17  2:16  210 1:05:29 11.9  0:30  170   35:27 11:26 2:03:40 
  200   5/5     102 Donna Clearman          Anoka              MN  59 F   169 21:33  2:27  5:28  191   54:00 14.4  1:43  194   42:45 13:48 2:05:29 
  201   5/5      86 Halle Teigen            Eden Prairie       MN  19 F   203 27:17  3:06  2:04  207 1:01:35 12.7  0:56  177   36:25 11:45 2:08:15 
  202   7/7      21 Elisa Tvete             Burnsville         MN  23 F   199 25:54  2:57  3:40  201   59:15 13.2  0:51  188   39:17 12:41 2:08:56 
  203  15/16     76 Tina Kelly              Champlin           MN  38 F   187 23:12  2:39  7:26  192   54:31 14.3  3:46  193   40:55 13:12 2:09:46 
  204  12/15     87 Karen Hopp              Minnetonka         MN  45 F   206 29:01  3:18  1:54  199   58:23 13.4  0:32  195   44:40 14:25 2:14:27 
  205  10/10    318 Frances Greene          Seattle            WA  53 F   168 21:24  2:26  6:15  203 1:00:00 13.0  1:59  202   50:39 16:21 2:20:14 
  206  13/15    312 Kathleen Pengelly       Shorewood          MN  51 F   185 23:00  2:37  4:44  202   59:50 13.0  2:07  201   50:39 16:21 2:20:17 
  207  14/15     14 Lynne Liebrenz          Maple Grove        MN  48 F   205 28:12  3:13  3:20  206 1:01:13 12.7  1:27  197   46:57 15:09 2:21:07 
  208  15/15    258 Janet Hawkinson         Richfield          MN  54 F   209 33:46  3:51  3:30  205 1:00:55 12.8  1:54  196   45:22 14:39 2:25:25 
  209   9/10    246 Janet Wehri             Shakopee           MN  42 F   202 26:44  3:03  3:04  208 1:03:36 12.3  4:07  204   58:40 18:56 2:36:10 
  210  10/10    310 Lisa Kruse              Inver Grove Height MN  44 F   210 39:58  4:33  2:22  209 1:03:39 12.3  2:46  203   54:59 17:45 2:43:42 
  211  16/16     75 Tracey Videen           Brooklyn Center    MN  40 F   207 29:28  3:21  6:19  211 1:09:20 11.3                          2:47:46 


================================================================================================================================================
                   NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT-RUBIES
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 145 Jessica Argabright      Minneapolis        MN  30 F      1 14:46  1:41  1:04    2   41:22 18.9  0:56    1   15:11  4:54 1:13:18 
  53 Kari Holmes             St. Louis Park     MN  46 F                                                     2   37:16 12:02         
 162 Morgan Baker            Chanhassen         MN  29 F      3 20:49  2:22  2:19    3   46:29 16.8  0:42                            
  72 David Behrens           Hopkins            MN  36 M      2 14:55  1:42  1:16    1   39:01 20.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Bill Benning            Lakeville          MN  52    4 16:04  1:50  0:51    1   35:27 22.0  0:37    4   24:32  7:55 1:17:29 
    2  224 Luke Anton              Saint Paul         MN  28    5 16:36  1:54  1:08    4   37:55 20.6  1:17    1   21:33  6:58 1:18:27 
    3  131 Dan Akerson             Crystal            MN  31    6 16:40  1:54  2:36    2   36:41 21.3  0:44    3   23:07  7:28 1:19:46 
    4  202 Austin Holm             St Louis Park      MN  34    8 17:58  2:03  0:55    5   38:10 20.4  0:50    2   23:02  7:26 1:20:54 
    5   68 Erik Olson              Minneapolis        MN  42    3 15:39  1:47  1:56    6   40:22 19.3  1:04    5   27:04  8:44 1:26:03 
    6  213 Brian Posch             Plymouth           MN  40   11 21:53  2:30  0:58    3   36:59 21.1  0:26    6   28:27  9:11 1:28:42 
    7   66 Kirk Olson              Bloomington        MN  33    1 12:47  1:28  1:37    9   42:40 18.3  0:54    9   30:51  9:57 1:28:46 
    8  211 Patrick Macy            Chanhassen         MN  42    2 14:25  1:39  2:07    8   41:47 18.7  1:41    8   30:24  9:49 1:30:23 
    9   15 Perry Vetter            Minneapolis        MN  40   14 29:41  3:23  1:40    7   41:24 18.8  1:18    7   29:16  9:27 1:43:17 
   10   83 Lbryan Fuhr             Edina              MN  50   10 20:38  2:21  2:37   12   46:20 16.8  2:00   10   33:59 10:58 1:45:33 
   11  169 Greg Guswiler           Bloomington        MN  38   12 23:23  2:40  2:57   10   43:22 18.0  0:40   13   37:53 12:14 1:48:14 
   12  210 Chase Olafson           Minneapolis        MN  31   13 23:31  2:41  2:32   13   46:46 16.7  0:50   11   36:36 11:49 1:50:14 
   13  231 Rick Anderson           Hopkins            MN  53    7 16:48  1:55  3:44   14   53:20 14.6  1:29   12   37:20 12:03 1:52:40 
   14    2 Jerry Johanning         Minnetonka         MN  46    9 20:19  2:19  2:23   11   43:24 18.0  1:22   14   50:14 16:13 1:57:40 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   64 Christina Meier         Minneapolis        MN  36    1 13:25  1:32  0:51    1   37:58 20.5  0:43    3   30:09  9:44 1:23:04 
    2   74 Sarah Coffey            Minneapolis        MN  36    3 16:34  1:53  1:42    2   43:19 18.0  0:35    1   28:57  9:21 1:31:06 
    3  135 Carrie Kalvik           Hopkins            MN  35    2 15:23  1:45  1:52    5   44:10 17.7  1:40    2   29:42  9:35 1:32:44 
    4  160 Donna Carson            Coon Rapids        MN  43    5 17:44  2:01  1:23    4   43:47 17.8                          1:33:24 
    5  303 Mary Anderson           St. Louis Park     MN  47    6 18:58  2:10  2:17    3   43:29 17.9  1:18    4   30:25  9:49 1:36:24 
    6  156 Lisa Lorenzen           Chanhassen         MN  32    7 19:01  2:10  1:41    7   45:48 17.0  0:44    6   31:24 10:08 1:38:36 
    7  288 Wendy Franklin          Delano             MN  44    4 16:35  1:53  1:38    6   44:30 17.5  1:11    8   38:56 12:34 1:42:48 
    8   41 Katy Bloomquist Holub   Cologne            MN  50    8 20:36  2:21  1:23    9   49:18 15.8  1:18    7   35:56 11:36 1:48:30 
    9  287 Elizabeth Walters       Richfield          MN  30    9 22:41  2:35  2:13    8   46:54 16.6  1:14    9   39:43 12:49 1:52:43 
   10   31 Mary Mark               St. Louis Park     MN  25   12 25:57  2:57  3:28   11   55:40 14.0  0:36    5   31:23 10:08 1:57:02 
   11  193 Nicole Weiberg          Saint Paul         MN  42   10 22:46  2:36  2:52   10   50:51 15.3  1:04   10   39:51 12:52 1:57:22 
   12   87 Karen Hopp              Minnetonka         MN  45   14 29:01  3:18  1:54   12   58:23 13.4  0:32   11   44:40 14:25 2:14:27 
   13  312 Kathleen Pengelly       Shorewood          MN  51   11 23:00  2:37  4:44   13   59:50 13.0  2:07   14   50:39 16:21 2:20:17 
   14   14 Lynne Liebrenz          Maple Grove        MN  48   13 28:12  3:13  3:20   15 1:01:13 12.7  1:27   13   46:57 15:09 2:21:07 
   15  258 Janet Hawkinson         Richfield          MN  54   15 33:46  3:51  3:30   14 1:00:55 12.8  1:54   12   45:22 14:39 2:25:25 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  37 M   10:09  1:10 
    2 Karen Zemlin            Eden Prairie       MN  46 F   11:22  1:18 
    3 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35 M   11:47  1:21 
    4 John Brockman           Saint Paul         MN  42 M   11:52  1:21 
    5 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   11:54  1:22 
    6 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  46 F   12:16  1:24 
    7 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  35 M   12:33  1:26 
    8 Kirk Olson              Bloomington        MN  33 M   12:47  1:28 
    9 Laurel Famigletti       Eden Prairie       MN  39 F   12:52  1:28 
   10 Andrew Carl             Woodbury           MN  54 M   12:52  1:28 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53 M   32:07 24.3 
    2 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   32:28 24.0 
    3 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  35 M   32:50 23.8 
    4 Jeff Melby              Bloomington        MN  54 M   33:13 23.5 
    5 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  46 F   33:37 23.2 
    6 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39 M   33:52 23.0 
    7 Moshe Peri              Minnetonka         MN  37 M   33:54 23.0 
    8 Andrew Mrasek           Hopkins            MN  32 M   33:58 23.0 
    9 John Brockman           Saint Paul         MN  42 M   34:03 22.9 
   10 Erin Manlove            Minneapolis        MN  29 F   34:08 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34 M   19:26  6:17 
    2 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  35 M   19:43  6:22 
    3 Moshe Peri              Minnetonka         MN  37 M   19:54  6:26 
    4 David Peterson          Bloomington        MN  54 M   20:23  6:35 
    5 Erin Manlove            Minneapolis        MN  29 F   20:45  6:42 
    6 Andrew Mrasek           Hopkins            MN  32 M   21:07  6:49 
    7 Spencer Knott           Minneapolis        MN  22 M   21:13  6:51 
    8 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35 M   21:18  6:53 
    9 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  52 M   21:23  6:54 
   10 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53 M   21:29  6:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34    4 11:54  1:22  0:32    2   32:28 24.0  0:22    1   19:26  6:17 1:04:40 
    2   19 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  35    5 12:33  1:26  0:48    3   32:50 23.8  0:34    2   19:43  6:22 1:06:26 
    3   71 Moshe Peri              Minnetonka         MN  37    8 13:03  1:29  0:31    6   33:54 23.0  0:27    3   19:54  6:26 1:07:48 
    4  118 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35    2 11:47  1:21  0:35   10   34:16 22.8  0:30    7   21:18  6:53 1:08:24 
    5   25 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  37    1 10:09  1:10  1:18   11   34:22 22.7  0:33   18   22:54  7:23 1:09:14 
    6  294 John Brockman           Saint Paul         MN  42    3 11:52  1:21  0:43    8   34:03 22.9  0:29   16   22:21  7:13 1:09:25 
    7  319 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53   18 14:30  1:39  0:59    1   32:07 24.3  0:45    9   21:29  6:56 1:09:48 
    8   59 David Peterson          Bloomington        MN  54   12 13:48  1:35  0:37   19   35:48 21.8  0:48    4   20:23  6:35 1:11:23 
    9  216 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39   14 14:04  1:36  0:55    5   33:52 23.0                          1:11:39 
   10  243 Jeff Melby              Bloomington        MN  54    9 13:04  1:29  0:56    4   33:13 23.5  0:36   27   23:57  7:44 1:11:44 
   11  190 Andrew Mrasek           Hopkins            MN  32   26 15:15  1:44  1:23    7   33:58 23.0  0:35    5   21:07  6:49 1:12:17 
   12  238 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48   19 14:32  1:40  0:58   14   35:00 22.3  0:39   14   21:56  7:05 1:13:03 
   13  272 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53   21 14:48  1:41  1:06   17   35:13 22.1  0:52   10   21:38  6:59 1:13:35 
   14  165 Terrence McGovern       Brooklyn           NY  36   17 14:27  1:39  0:47   25   36:36 21.3  0:43   13   21:51  7:03 1:14:22 
   15  223 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35   40 16:46  1:55  0:46   12   34:27 22.6  0:42   11   21:49  7:03 1:14:28 
   16  228 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  52   42 16:55  1:56  1:32    9   34:13 22.8  1:03    8   21:23  6:54 1:15:04 
   17  296 Nick Nusbaum            Plymouth           MN  41    7 13:01  1:29  0:59   29   37:05 21.0  0:41   24   23:44  7:40 1:15:29 
   18  237 Andrew Carl             Woodbury           MN  54    6 12:52  1:28  1:24   13   34:52 22.4  0:57   39   25:49  8:20 1:15:52 
   19   24 Charles Gits            Edina              MN  56                          24   36:35 21.3  0:37   19   22:54  7:24 1:16:00 
   20  226 Mark Moland             Lakeville          MN  51   20 14:40  1:40  1:17   20   35:52 21.7  0:45   23   23:29  7:35 1:16:01 
   21   11 Tim J Walker            Minnetonka         MN  47   13 14:01  1:36  1:06   16   35:11 22.2  0:32   35   25:37  8:16 1:16:26 
   22  259 Mike McCann             Eden Prairie       MN  60   36 16:00  1:50  1:07   15   35:10 22.2  0:47   33   25:09  8:07 1:18:11 
   23  185 Marty Wyland            Eden Prairie       MN  56   44 16:57  1:56  1:02   21   36:00 21.7  1:01   22   23:21  7:32 1:18:20 
   24  141 Bradley Severson        Minnetonka         MN  47   27 15:17  1:45  1:21   36   38:14 20.4  1:21   17   22:44  7:20 1:18:55 
   25  300 Charles Chuang          Minneapolis        MN  32   15 14:04  1:36  1:24   30   37:09 21.0  0:41   40   25:53  8:21 1:19:10 
   26  232 Josh Sell               Waconia            MN  35   46 17:05  1:57  2:01   27   36:56 21.1                          1:19:13 
   27   91 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  44   30 15:34  1:47  1:45   18   35:28 22.0  0:53   36   25:37  8:16 1:19:16 
   28  204 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  56   16 14:18  1:38  1:01   22   36:03 21.6  0:28   54   27:35  8:54 1:19:24 
   29  313 Bryan Schutte           Hopkins            MN  30   39 16:08  1:50  1:21   26   36:47 21.2                          1:20:06 
   30  316 David White             Edina              MN  31   54 17:47  2:02  1:04   32   37:14 20.9  0:51   25   23:46  7:40 1:20:40 
   31  206 Robert Schnitzlein      Shoreview          MN  31   48 17:14  1:58  2:32   31   37:13 21.0                          1:20:44 
   32  307 Jason Larson            Golden Valley      MN  31   69 20:24  2:20  2:05   23   36:27 21.4  0:43   15   22:13  7:10 1:21:50 
   33   73 Scott Berry             St. Louis Park     MN  36   33 15:43  1:48  0:59   33   37:41 20.7  0:34   58   27:52  9:00 1:22:47 
   34  110 Daniel Niemi            Plymouth           MN  14   23 14:56  1:42  1:41   58   41:29 18.8  0:28   30   24:26  7:53 1:23:00 
   35  315 Spencer Knott           Minneapolis        MN  22   58 18:19  2:05  1:39   59   41:32 18.8  0:21    6   21:13  6:51 1:23:02 
   36   27 Dale Sulzle             St Louis Park      MN  53   10 13:18  1:31  2:00   70   42:52 18.2  0:37   28   24:20  7:51 1:23:05 
   37    6 Doug Harvey             Bloomington        MN  56   38 16:05  1:50  0:43   48   39:43 19.6  0:39   42   26:00  8:24 1:23:08 
   38  314 Stephen Manlove         Rapid City         SD  59   37 16:01  1:50  2:21   38   38:19 20.4  1:35   38   25:39  8:17 1:23:52 
   39  308 Ron Steinhoff           Eden Prairie       MN  17   29 15:23  1:45  1:35   76   45:12 17.3  0:24   12   21:50  7:03 1:24:22 
   40  133 Ted Ahrenholtz          Minnetonka         MN  52   71 20:29  2:20  1:08   34   37:56 20.6  1:11   26   23:46  7:40 1:24:29 
   41  192 Mark Weiberg            Saint Paul         MN  42   35 15:50  1:48  2:39   43   39:07 19.9  1:14   41   25:58  8:23 1:24:46 
   42  171 Bryan Hanson            Plymouth           MN  35   43 16:55  1:56  1:29   50   40:02 19.5  0:54   37   25:38  8:16 1:24:56 
   43  120 Andrew Zurn             St. Paul           MN  22   59 18:50  2:09  2:19   44   39:09 19.9  0:59   29   24:20  7:51 1:25:36 
   44  132 Josh Erdman             Minneapolis        MN  28   31 15:35  1:47  1:48   39   38:39 20.2  0:57   67   29:07  9:24 1:26:04 
   45  266 David Cleary            Edina              MN  56   60 18:57  2:10  0:41   42   39:05 20.0  1:06   46   26:39  8:36 1:26:26 
   46   44 Nick Bukoskey           Maple Grove        MN  24   34 15:49  1:48  1:25   51   40:29 19.3  1:07   55   27:40  8:56 1:26:28 
   47  220 Scott Moen              Shakopee           MN  35   32 15:37  1:47  2:12   69   42:36 18.3  1:56   31   24:29  7:54 1:26:47 
   48  227 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51   55 17:53  2:02  1:23   35   38:03 20.5  1:44   64   28:48  9:18 1:27:49 
   49  168 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  30   74 21:07  2:24  2:18   47   39:42 19.6  1:44   21   23:16  7:31 1:28:04 
   50   37 Bruce Salmela           Shakopee           MN  54   70 20:24  2:20  2:20   45   39:14 19.9  0:46   43   26:15  8:28 1:28:58 
   51   28 Mark Plewka             Excelsior          MN  55   24 15:00  1:43  2:38   64   41:53 18.6  1:17   59   28:13  9:06 1:28:59 
   52  191 Todd Defor              Edina              MN  46   47 17:05  1:57  1:54   62   41:40 18.7  0:57   52   27:29  8:52 1:29:02 
   53  186 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  52   11 13:45  1:34  2:41   56   41:05 19.0  0:42   74   31:36 10:12 1:29:47 
   54  209 Timothy Nefzger         Hopkins            MN  51   80 22:26  2:33  1:11   53   40:37 19.2  1:17   32   24:35  7:56 1:30:04 
   55   33 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  63   62 19:09  2:11  1:53   61   41:40 18.7  0:56   57   27:46  8:58 1:31:21 
   56  167 Patrick Hanlon          Hopkins            MN  37   64 19:29  2:13  2:50   60   41:33 18.8  2:22   34   25:20  8:11 1:31:32 
   57   23 Paul Pasko              Minnetonka         MN  49   83 23:41  2:42  1:37   28   37:04 21.0  1:37   56   27:40  8:56 1:31:38 
   58  173 Abe Voyen               Golden Valley      MN  29   67 19:56  2:16  1:39   54   40:37 19.2  1:11   61   28:27  9:11 1:31:48 
   59   84 Gregg Teigen            Eden Prairie       MN  52   45 16:59  1:56  2:04   77   45:17 17.2  1:04   45   26:34  8:35 1:31:57 
   60  234 Lincoln Schmidt         Ottumwa            IA  21   65 19:34  2:14  1:42   55   40:44 19.1  1:06   68   29:11  9:25 1:32:15 
   61  250 Raymond Robertson       St. Paul           MN  45   56 18:01  2:03  1:55   73   44:48 17.4  0:46   47   26:48  8:39 1:32:16 
   62   17 Jon Davis               Minnetonka         MN  52   28 15:19  1:45  1:35   63   41:45 18.7  0:50   77   32:50 10:36 1:32:18 
   63   26 Robert Hansen           Bloomington        MN  53   79 22:18  2:33  2:11   49   39:50 19.6  1:43   51   27:11  8:46 1:33:11 
   64   10 Michael Rude            Excelsior          MN  51   41 16:46  1:55  3:15   74   44:56 17.4  1:47   44   26:32  8:34 1:33:14 
   65  108 Nick Johnson            Plymouth           MN  36   68 19:58  2:17  1:53   66   42:14 18.5  1:02   62   28:37  9:14 1:33:42 
   66  196 Nate Bertsch            Andover            MN  18   66 19:42  2:15  1:55   71   44:14 17.6  0:49   50   27:05  8:45 1:33:44 
   67  151 Thomas McConville       Osseo              MN  62   77 21:58  2:30  1:59   40   38:51 20.1  1:00   71   30:17  9:46 1:34:04 
   68  262 Lucas Braun             Minnetonka         MN  32   78 22:06  2:31  2:22   65   41:56 18.6  1:30   48   27:03  8:44 1:34:55 
   69   35 Pete McConnell          Plymouth           MN  48   76 21:55  2:30  1:54   57   41:23 18.8  1:35   65   28:49  9:18 1:35:33 
   70  136 Mike Heinen             Cottage Grove      MN  37   63 19:11  2:11  2:21   67   42:21 18.4  1:47   72   30:25  9:49 1:36:03 
   71  230 Danny Kagol             Minnetonka         MN  66   72 20:41  2:21  2:53   68   42:33 18.3  2:16   60   28:24  9:10 1:36:44 
   72  166 Jeff Duncan             Edina              MN  49   81 22:42  2:35  2:53   46   39:31 19.7  2:27   73   30:39  9:53 1:38:10 
   73  221 Brenner Sandberg        New Hope           MN  31   82 23:17  2:39  2:49   87   48:28 16.1  1:48   20   23:05  7:27 1:39:25 
   74  105 Lance Liljenquist       Grand Forks        ND  27   88 26:43  3:03  1:31   52   40:30 19.3  1:43   66   29:00  9:22 1:39:25 
   75  249 Dennis J Duval          Bloomington        MN  52   50 17:31  2:00  2:17   37   38:15 20.4  1:06   85   40:50 13:11 1:39:58 
   76  140 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  37   57 18:13  2:05  2:16   75   44:56 17.4  1:32   78   33:15 10:44 1:40:10 
   77  309 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  62   53 17:39  2:01  3:31   85   47:33 16.4  0:41   75   31:55 10:18 1:41:17 
   78  281 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  39   86 24:07  2:45  1:41   72   44:43 17.4  1:16   70   30:13  9:45 1:41:57 
   79  225 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  65   51 17:31  2:00  2:24   89   53:17 14.6  1:21   53   27:33  8:53 1:42:04 
   80  277 Ron Copeland            Shorewood          MN  58   75 21:20  2:26  3:15   84   47:10 16.5  1:15   69   29:14  9:26 1:42:12 
   81  208 David Raatz             St Louis Park      MN  50   52 17:33  2:00  2:28   79   45:54 17.0  0:37   81   35:51 11:34 1:42:22 
   82  317 Jeremy Hahn             Minnetonka         MN  39   84 23:56  2:44  2:02   86   48:12 16.2  1:04   63   28:46  9:17 1:43:58 
   83   98 Kevin Wolter            Hopkins            MN  31   25 15:12  1:44  8:29   83   47:10 16.5  1:41   76   32:46 10:35 1:45:16 
   84  268 Michael Petersen        Ramsey             MN  56   49 17:27  1:59  2:22   80   46:13 16.9  2:43   82   38:39 12:28 1:47:22 
   85  270 Philip Dirnberger       Hopkins            MN  13   61 19:08  2:11  1:46   90   59:11 13.2  0:30   49   27:05  8:44 1:47:37 
   86  147 James Barthel           Dellwood           MN  67   73 21:02  2:24  3:37   81   46:51 16.6  2:30   80   34:38 11:11 1:48:35 
   87   47 Fred Reuning            Minnetonka         MN  59   89 28:10  3:13  2:07   82   47:09 16.5  1:11   79   33:21 10:46 1:51:57 
   88  306 Ioannis Koutlas         Minneapolis        MN  50   87 25:35  2:55  3:19   78   45:44 17.1  2:00   83   38:47 12:31 1:55:22 
   89   32 Douglas Witherington    Shakopee           MN  38   85 24:01  2:44  1:54   88   50:08 15.6  0:52   84   40:14 12:59 1:57:07 
   90   72 David Behrens           Hopkins            MN  36   22 14:55  1:42  1:16   41   39:01 20.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   54 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  46    2 12:16  1:24  0:52    1   33:37 23.2  0:32    4   22:23  7:14 1:09:39 
    2   65 Catherine Lee           Minneapolis        MN  40    4 13:51  1:35  0:44    3   34:41 22.5  0:32    2   21:58  7:05 1:11:44 
    3   48 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  44   10 14:27  1:39  0:56    4   34:52 22.4  0:33    3   22:16  7:11 1:13:03 
    4  164 Erin Manlove            Minneapolis        MN  29   38 16:49  1:55  1:52    2   34:08 22.9  1:05    1   20:45  6:42 1:14:38 
    5  109 Kimberly Ault           Mound              MN  33   17 15:19  1:45  0:45    5   35:33 21.9  0:29   17   25:46  8:19 1:17:49 
    6  126 Sara Woeste             Golden Valley      MN  37   36 16:37  1:54  0:46    8   37:07 21.0  0:37    5   22:58  7:25 1:18:03 
    7   70 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  38   15 14:49  1:41  0:56    7   36:51 21.2  1:02    9   25:07  8:06 1:18:43 
    8   12 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  45    9 14:26  1:39  1:16   10   38:45 20.1  0:42    8   25:06  8:06 1:20:14 
    9  146 Karen Zemlin            Eden Prairie       MN  46    1 11:22  1:18  1:36   20   40:23 19.3  0:52   20   26:16  8:29 1:20:27 
   10  188 Sarah Davis             Hopkins            MN  37   16 15:07  1:44  1:32   11   38:46 20.1                          1:20:48 
   11  280 Laurel Famigletti       Eden Prairie       MN  39    3 12:52  1:28  1:21   32   42:25 18.4  0:46    6   23:45  7:40 1:21:07 
   12  142 Cindy Crawford          Deephaven          MN  51   11 14:27  1:39  1:11    9   38:29 20.3  0:49   23   26:42  8:37 1:21:36 
   13  284 Beth Trautman           Medina             MN  48   40 16:58  1:56  1:07    6   36:14 21.5  0:37   27   27:31  8:53 1:22:25 
   14  263 Anna Duray              Edina              MN  37   14 14:47  1:41  1:22   21   40:37 19.2  1:17   11   25:20  8:11 1:23:21 
   15  119 Pauline McJilton        Minnetonka         MN  47   30 16:17  1:51  0:45   12   38:50 20.1  0:49   24   26:45  8:38 1:23:23 
   16  304 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  12   24 15:44  1:48  1:03   19   40:06 19.5  0:25   21   26:21  8:30 1:23:37 
   17  257 Amanda Hawkinson        Richfield          MN  23    7 14:13  1:37  1:23   15   39:25 19.8  0:52   42   28:58  9:21 1:24:49 
   18  180 Carrie Anderson         Champlin           MN  34   35 16:37  1:54  1:16   14   39:13 19.9  1:10   28   27:43  8:57 1:25:56 
   19  111 Bethann Barankovich     Mpls               MN  51   21 15:30  1:46  2:03   30   41:58 18.6  1:13   12   25:27  8:13 1:26:10 
   20    5 Susan Holt              Plymouth           MN  58   22 15:32  1:46  1:13   18   39:53 19.6  0:59   38   28:37  9:14 1:26:13 
   21  289 Holly Romenesko         Chaska             MN  40    5 13:58  1:36  1:34   24   41:17 18.9  1:10   36   28:32  9:13 1:26:28 
   22   67 Bethany Collins         New Hope           MN  59   13 14:42  1:41  1:10   13   39:08 19.9  1:06   58   30:48  9:56 1:26:51 
   23  229 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  52   34 16:33  1:53  1:38   16   39:43 19.6  1:17   31   28:03  9:03 1:27:12 
   24   43 Kellie Simons           Shakopee           MN  25   12 14:31  1:39  3:27   29   41:54 18.6  0:33   25   27:16  8:48 1:27:39 
   25  129 Tammy Davis             Bloomington        MN  32   52 18:46  2:08  1:57   22   40:41 19.2  0:43   16   25:40  8:17 1:27:45 
   26  172 Kristine Voyen          Golden Valley      MN  29   29 16:04  1:50  1:37   40   43:33 17.9  1:01   14   25:35  8:16 1:27:49 
   27   49 Lauren Evans            Hopkins            MN  30   57 19:18  2:12  1:31   25   41:18 18.9  1:14    7   24:33  7:56 1:27:52 
   28  149 Melanie Bristor         Hopkins            MN  30   20 15:29  1:46  1:47   33   42:28 18.4  0:40   43   29:09  9:24 1:29:31 
   29  176 Julie Dlouhy            Nicollet           MN  34   43 17:31  2:00  1:34   23   40:52 19.1  0:56   40   28:43  9:16 1:29:33 
   30  242 Amanda Melquist         Chaska             MN  36   19 15:29  1:46  1:26   34   42:39 18.3  1:13   48   30:06  9:43 1:30:50 
   31  292 Melanie Clarke          Minneapolis        MN  37   46 17:57  2:03  1:54   26   41:25 18.8  1:25   35   28:25  9:10 1:31:05 
   32   78 Stephanie Sunnarborg    Bloomington        MN  46   25 15:50  1:48  1:29   52   44:59 17.3  1:38   29   27:51  8:59 1:31:45 
   33  161 Rebecca Werner          New Ulm            MN  41   45 17:47  2:02  1:50   59   46:10 16.9  1:01   10   25:12  8:08 1:31:58 
   34  282 Jessica Staples         Eden Prairie       MN  17    6 14:02  1:36  1:54   64   47:01 16.6  0:22   39   28:42  9:16 1:32:00 
   35  150 Erin Dziengel           Minneapolis        MN  28   23 15:38  1:47  1:06   45   44:06 17.7  1:06   50   30:21  9:48 1:32:15 
   36  107 Rachel Nelson           Chaska             MN  38   61 19:40  2:15  1:29   17   39:51 19.6  0:59   52   30:26  9:49 1:32:23 
   37  197 Haley Bertsch           Andover            MN  20   59 19:32  2:14  2:32   43   43:50 17.8  0:56   18   25:47  8:20 1:32:36 
   38  121 Shannon Lane            St. Paul           MN  23   53 19:02  2:10  1:32   36   43:09 18.1  1:06   34   28:14  9:07 1:33:01 
   39  103 Tara Hahn               Minnetonka         MN  37   33 16:27  1:53  2:42   42   43:48 17.8  1:03   44   29:21  9:29 1:33:20 
   40   22 Michele Pasko           Minnetonka         MN  49   44 17:43  2:01  2:16   27   41:41 18.7  1:40   49   30:08  9:43 1:33:26 
   41  115 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  48   47 18:18  2:05  1:05   48   44:09 17.7  0:32   46   29:44  9:36 1:33:45 
   42  212 Amy Jaszczak            Chaska             MN  42   42 17:25  1:59  1:58   54   45:22 17.2  1:13   30   28:00  9:02 1:33:56 
   43  254 Michel Sanders          Saint Paul         MN  60   49 18:25  2:06  2:17   28   41:43 18.7  1:12   51   30:21  9:48 1:33:57 
   44  215 Laura Ledray            St. Paul           MN  20    8 14:23  1:38  1:32   63   46:55 16.6  0:39   54   30:34  9:52 1:34:01 
   45  293 Jessica Roe             Golden Valley      MN  51   71 20:46  2:22  2:31   35   42:46 18.2  0:47   26   27:28  8:52 1:34:16 
   46   46 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  34   31 16:20  1:52  2:15   69   48:48 16.0  0:26   22   26:30  8:33 1:34:18 
   47  286 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  49   69 20:31  2:20  2:15   53   45:16 17.2  0:42   19   26:02  8:24 1:34:44 
   48  236 Brigitte Duval          Bloomington        MN  53   84 22:22  2:33  1:18   31   42:25 18.4  1:06   33   28:11  9:06 1:35:21 
   49   34 Terri Dauplaise         Andover            MN  47   27 15:57  1:49  1:48   58   46:08 16.9  2:56   41   28:49  9:18 1:35:36 
   50  200 Elizabeth Connelly      Cottage Grove      MN  63   32 16:22  1:52  2:00   49   44:15 17.6  1:10   61   31:52 10:17 1:35:37 
   51  290 Heather Nistler         McGregor           MN  37   62 19:45  2:15  1:50   67   48:21 16.1  0:26   15   25:35  8:16 1:35:55 
   52  253 Kelly Czech             Ellsworth          WI  41   37 16:48  1:55  2:17   38   43:17 18.0  2:02   60   31:49 10:16 1:36:11 
   53   42 Beth Thompson           La Crosse          WI  27   70 20:39  2:21  1:54   50   44:16 17.6  1:20   32   28:06  9:04 1:36:13 
   54  256 Jennie Bushway          Excelsior          MN  50   82 21:51  2:29  1:34   37   43:12 18.1  1:56   37   28:37  9:14 1:37:08 
   55  207 Katherine Williams      Shoreview          MN  27   18 15:24  1:45  2:22   65   47:37 16.4  0:52   59   31:29 10:10 1:37:41 
   56    9 Catherine Rude          Excelsior          MN  48   39 16:58  1:56  2:13   70   48:58 15.9  0:35   45   29:22  9:29 1:38:04 
   57  279 Jonna Shields           Eden Prairie       MN  32   75 21:07  2:24  1:39   44   44:02 17.7  1:30   53   30:27  9:50 1:38:43 
   58  134 Dawn Rausch             Minnetonka         MN  39   51 18:42  2:08  2:36   62   46:50 16.7  0:46   55   30:36  9:53 1:39:29 
   59  285 Meridee Joliat          Minnetonka         MN  34   58 19:20  2:12  2:19   41   43:33 17.9  1:33   67   33:10 10:42 1:39:53 
   60  137 Gretchen Heinen         Cottage Grove      MN  34   72 20:47  2:22  1:24   46   44:06 17.7  1:24   66   33:03 10:40 1:40:42 
   61  205 Barbara Sampson         Mound              MN  59   83 22:02  2:31  2:06   56   45:40 17.1  1:23   47   29:49  9:37 1:40:58 
   62  261 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  54   65 20:16  2:19  1:46   47   44:06 17.7  2:14   64   32:41 10:33 1:41:02 
   63  143 Brenda Weiler           Wayzata            MN  53   64 20:13  2:18  1:49   68   48:27 16.1  0:49   56   30:37  9:53 1:41:53 
   64  264 Sara Jensen             Minneapolis        MN  39   81 21:50  2:29  1:44   39   43:18 18.0  1:12   70   34:33 11:09 1:42:35 
   65  214 Kelly Kiffmeyer         Hopkins            MN  35   89 24:11  2:45  2:05   57   46:00 17.0  0:39   57   30:38  9:53 1:43:32 
   66    1 Joyce Kurus             Minnetonka         MN  43   66 20:16  2:19  2:27   51   44:28 17.5  1:11   77   36:14 11:42 1:44:35 
   67  175 Daree Selby             Wyoming            MN  52   67 20:23  2:19  2:09   66   47:45 16.3  1:28   65   33:00 10:39 1:44:43 
   68  163 Emelie Baker            Waconia            MN  31   68 20:26  2:20  2:39   61   46:30 16.8  0:42   71   34:41 11:12 1:44:56 
   69  159 Julie Aiken             Fridley            MN  27   88 23:26  2:40  1:32   79   53:55 14.5  0:39   13   25:30  8:14 1:44:59 
   70   63 Sue Burns               Apple Valley       MN  44   60 19:33  2:14  2:10   55   45:25 17.2  1:47   80   36:43 11:51 1:45:36 
   71  130 Terry Magaard           Wayzata            MN  52   48 18:21  2:06  1:44   75   49:51 15.6  1:11   72   34:43 11:12 1:45:48 
   72   96 Susan Zemlin            Coon Rapids        MN  49   28 15:58  1:49  2:43   77   50:57 15.3  1:01   78   36:21 11:44 1:46:58 
   73  177 Charity Hall            St. Paul           MN  29   74 20:59  2:24  1:41   76   50:43 15.4  1:17   63   32:39 10:32 1:47:17 
   74  178 Kathryn Frankson        Hopkins            MN  33   56 19:18  2:12  2:20   74   49:47 15.7  0:52   75   35:30 11:27 1:47:45 
   75  273 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  44   76 21:17  2:26  2:46   73   49:39 15.7  1:06   69   34:05 11:00 1:48:50 
   76  276 Victoria Mattson        Saint Paul         MN  20   50 18:32  2:07  2:04   84   55:33 14.0  0:48   62   32:28 10:29 1:49:23 
   77  179 Kelsey Rolf             Nya                MN  25   80 21:47  2:29  1:48   86   57:02 13.7  0:30   68   33:48 10:54 1:54:53 
   78   77 Shari Sjolund           Minnetonka         MN  24   55 19:11  2:11  2:33   85   55:45 14.0  0:37   82   37:21 12:03 1:55:26 
   79  183 Caroline Steege         Rochester          MN  20   26 15:56  1:49  2:04   89 1:00:39 12.9  0:49   84   38:53 12:33 1:58:18 
   80   18 Shannon Hart            Minnetonka         MN  32   54 19:04  2:10  1:05   72   49:11 15.9  2:32   88   47:30 15:20 1:59:20 
   81  195 Katie Titler            Pulaski            WI  35   85 23:09  2:38  3:56   82   54:54 14.2  2:31   73   35:01 11:18 1:59:30 
   82   85 Kristine Teigen         Eden Prairie       MN  49   79 21:45  2:29  7:37   78   52:17 14.9  2:17   76   36:02 11:38 1:59:55 
   83  157 Morgan James            Minneapolis        MN  46   41 17:05  1:57  3:42   71   49:08 15.9  2:30   89   48:06 15:31 2:00:29 
   84  194 Kelly Kruger            Golden Valley      MN  33   87 23:14  2:39  3:53   83   54:57 14.2  2:30   83   37:41 12:10 2:02:13 
   85  182 Katie Steege            Eagan              MN  23   63 20:01  2:17  2:16   93 1:05:29 11.9  0:30   74   35:27 11:26 2:03:40 
   86  102 Donna Clearman          Anoka              MN  59   78 21:33  2:27  5:28   80   54:00 14.4  1:43   87   42:45 13:48 2:05:29 
   87   86 Halle Teigen            Eden Prairie       MN  19   92 27:17  3:06  2:04   90 1:01:35 12.7  0:56   79   36:25 11:45 2:08:15 
   88   21 Elisa Tvete             Burnsville         MN  23   90 25:54  2:57  3:40   87   59:15 13.2  0:51   85   39:17 12:41 2:08:56 
   89   76 Tina Kelly              Champlin           MN  38   86 23:12  2:39  7:26   81   54:31 14.3  3:46   86   40:55 13:12 2:09:46 
   90  318 Frances Greene          Seattle            WA  53   77 21:24  2:26  6:15   88 1:00:00 13.0  1:59   90   50:39 16:21 2:20:14 
   91  246 Janet Wehri             Shakopee           MN  42   91 26:44  3:03  3:04   91 1:03:36 12.3  4:07   92   58:40 18:56 2:36:10 
   92  310 Lisa Kruse              Inver Grove Height MN  44   94 39:58  4:33  2:22   92 1:03:39 12.3  2:46   91   54:59 17:45 2:43:42 
   93   75 Tracey Videen           Brooklyn Center    MN  40   93 29:28  3:21  6:19   94 1:09:20 11.3                          2:47:46 
   94   53 Kari Holmes             St. Louis Park     MN  46                                                  81   37:16 12:02         
   95  162 Morgan Baker            Chanhassen         MN  29   73 20:49  2:22  2:19   60   46:29 16.8  0:42                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  110 Daniel Niemi            Plymouth           MN  14    1 14:56  1:42  1:41    1   41:29 18.8  0:28    2   24:26  7:53 1:23:00 
    2  308 Ron Steinhoff           Eden Prairie       MN  17    2 15:23  1:45  1:35    2   45:12 17.3  0:24    1   21:50  7:03 1:24:22 
    3  270 Philip Dirnberger       Hopkins            MN  13    3 19:08  2:11  1:46    3   59:11 13.2  0:30    3   27:05  8:44 1:47:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  304 Elsa Peterson           Minneapolis        MN  12    2 15:44  1:48  1:03    1   40:06 19.5  0:25    1   26:21  8:30 1:23:37 
    2  282 Jessica Staples         Eden Prairie       MN  17    1 14:02  1:36  1:54    2   47:01 16.6  0:22    2   28:42  9:16 1:32:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 20
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  196 Nate Bertsch            Andover            MN  18    1 19:42  2:15  1:55    1   44:14 17.6  0:49    1   27:05  8:45 1:33:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 20
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Haley Bertsch           Andover            MN  20    4 19:32  2:14  2:32    1   43:50 17.8  0:56    1   25:47  8:20 1:32:36 
    2  215 Laura Ledray            St. Paul           MN  20    1 14:23  1:38  1:32    2   46:55 16.6  0:39    2   30:34  9:52 1:34:01 
    3  276 Victoria Mattson        Saint Paul         MN  20    3 18:32  2:07  2:04    3   55:33 14.0  0:48    3   32:28 10:29 1:49:23 
    4  183 Caroline Steege         Rochester          MN  20    2 15:56  1:49  2:04    4 1:00:39 12.9  0:49    5   38:53 12:33 1:58:18 
    5   86 Halle Teigen            Eden Prairie       MN  19    5 27:17  3:06  2:04    5 1:01:35 12.7  0:56    4   36:25 11:45 2:08:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  21 - 25
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  315 Spencer Knott           Minneapolis        MN  22    2 18:19  2:05  1:39    4   41:32 18.8  0:21    1   21:13  6:51 1:23:02 
    2  120 Andrew Zurn             St. Paul           MN  22    3 18:50  2:09  2:19    1   39:09 19.9  0:59    2   24:20  7:51 1:25:36 
    3   44 Nick Bukoskey           Maple Grove        MN  24    1 15:49  1:48  1:25    2   40:29 19.3  1:07    3   27:40  8:56 1:26:28 
    4  234 Lincoln Schmidt         Ottumwa            IA  21    4 19:34  2:14  1:42    3   40:44 19.1  1:06    4   29:11  9:25 1:32:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  21 - 25
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  257 Amanda Hawkinson        Richfield          MN  23    1 14:13  1:37  1:23    1   39:25 19.8  0:52    3   28:58  9:21 1:24:49 
    2   43 Kellie Simons           Shakopee           MN  25    2 14:31  1:39  3:27    2   41:54 18.6  0:33    1   27:16  8:48 1:27:39 
    3  121 Shannon Lane            St. Paul           MN  23    3 19:02  2:10  1:32    3   43:09 18.1  1:06    2   28:14  9:07 1:33:01 
    4  179 Kelsey Rolf             Nya                MN  25    6 21:47  2:29  1:48    5   57:02 13.7  0:30    4   33:48 10:54 1:54:53 
    5   77 Shari Sjolund           Minnetonka         MN  24    4 19:11  2:11  2:33    4   55:45 14.0  0:37    6   37:21 12:03 1:55:26 
    6  182 Katie Steege            Eagan              MN  23    5 20:01  2:17  2:16    7 1:05:29 11.9  0:30    5   35:27 11:26 2:03:40 
    7   21 Elisa Tvete             Burnsville         MN  23    7 25:54  2:57  3:40    6   59:15 13.2  0:51    7   39:17 12:41 2:08:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  26 - 30
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  313 Bryan Schutte           Hopkins            MN  30    2 16:08  1:50  1:21    1   36:47 21.2                          1:20:06 
    2  132 Josh Erdman             Minneapolis        MN  28    1 15:35  1:47  1:48    2   38:39 20.2  0:57    4   29:07  9:24 1:26:04 
    3  168 Scott Beglinger         Minneapolis        MN  30    4 21:07  2:24  2:18    3   39:42 19.6  1:44    1   23:16  7:31 1:28:04 
    4  173 Abe Voyen               Golden Valley      MN  29    3 19:56  2:16  1:39    5   40:37 19.2  1:11    2   28:27  9:11 1:31:48 
    5  105 Lance Liljenquist       Grand Forks        ND  27    5 26:43  3:03  1:31    4   40:30 19.3  1:43    3   29:00  9:22 1:39:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  26 - 30
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  164 Erin Manlove            Minneapolis        MN  29    5 16:49  1:55  1:52    1   34:08 22.9  1:05    1   20:45  6:42 1:14:38 
    2  172 Kristine Voyen          Golden Valley      MN  29    4 16:04  1:50  1:37    4   43:33 17.9  1:01    4   25:35  8:16 1:27:49 
    3   49 Lauren Evans            Hopkins            MN  30    6 19:18  2:12  1:31    2   41:18 18.9  1:14    2   24:33  7:56 1:27:52 
    4  149 Melanie Bristor         Hopkins            MN  30    2 15:29  1:46  1:47    3   42:28 18.4  0:40    6   29:09  9:24 1:29:31 
    5  150 Erin Dziengel           Minneapolis        MN  28    3 15:38  1:47  1:06    5   44:06 17.7  1:06    7   30:21  9:48 1:32:15 
    6   42 Beth Thompson           La Crosse          WI  27    7 20:39  2:21  1:54    6   44:16 17.6  1:20    5   28:06  9:04 1:36:13 
    7  207 Katherine Williams      Shoreview          MN  27    1 15:24  1:45  2:22    8   47:37 16.4  0:52    8   31:29 10:10 1:37:41 
    8  159 Julie Aiken             Fridley            MN  27   10 23:26  2:40  1:32   10   53:55 14.5  0:39    3   25:30  8:14 1:44:59 
    9  177 Charity Hall            St. Paul           MN  29    9 20:59  2:24  1:41    9   50:43 15.4  1:17    9   32:39 10:32 1:47:17 
   10  162 Morgan Baker            Chanhassen         MN  29    8 20:49  2:22  2:19    7   46:29 16.8  0:42                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  31 - 35
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  34    2 11:54  1:22  0:32    1   32:28 24.0  0:22    1   19:26  6:17 1:04:40 
    2   19 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  35    3 12:33  1:26  0:48    2   32:50 23.8  0:34    2   19:43  6:22 1:06:26 
    3  118 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  35    1 11:47  1:21  0:35    4   34:16 22.8  0:30    4   21:18  6:53 1:08:24 
    4  190 Andrew Mrasek           Hopkins            MN  32    6 15:15  1:44  1:23    3   33:58 23.0  0:35    3   21:07  6:49 1:12:17 
    5  223 Timothy Harmon          Shakopee           MN  35    8 16:46  1:55  0:46    5   34:27 22.6  0:42    5   21:49  7:03 1:14:28 
    6  300 Charles Chuang          Minneapolis        MN  32    4 14:04  1:36  1:24    8   37:09 21.0  0:41   11   25:53  8:21 1:19:10 
    7  232 Josh Sell               Waconia            MN  35   10 17:05  1:57  2:01    7   36:56 21.1                          1:19:13 
    8  316 David White             Edina              MN  31   12 17:47  2:02  1:04   10   37:14 20.9  0:51    8   23:46  7:40 1:20:40 
    9  206 Robert Schnitzlein      Shoreview          MN  31   11 17:14  1:58  2:32    9   37:13 21.0                          1:20:44 
   10  307 Jason Larson            Golden Valley      MN  31   13 20:24  2:20  2:05    6   36:27 21.4  0:43    6   22:13  7:10 1:21:50 
   11  171 Bryan Hanson            Plymouth           MN  35    9 16:55  1:56  1:29   11   40:02 19.5  0:54   10   25:38  8:16 1:24:56 
   12  220 Scott Moen              Shakopee           MN  35    7 15:37  1:47  2:12   13   42:36 18.3  1:56    9   24:29  7:54 1:26:47 
   13  262 Lucas Braun             Minnetonka         MN  32   14 22:06  2:31  2:22   12   41:56 18.6  1:30   12   27:03  8:44 1:34:55 
   14  221 Brenner Sandberg        New Hope           MN  31   15 23:17  2:39  2:49   15   48:28 16.1  1:48    7   23:05  7:27 1:39:25 
   15   98 Kevin Wolter            Hopkins            MN  31    5 15:12  1:44  8:29   14   47:10 16.5  1:41   13   32:46 10:35 1:45:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  31 - 35
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  109 Kimberly Ault           Mound              MN  33    1 15:19  1:45  0:45    1   35:33 21.9  0:29    2   25:46  8:19 1:17:49 
    2  180 Carrie Anderson         Champlin           MN  34    3 16:37  1:54  1:16    2   39:13 19.9  1:10    4   27:43  8:57 1:25:56 
    3  129 Tammy Davis             Bloomington        MN  32    5 18:46  2:08  1:57    3   40:41 19.2  0:43    1   25:40  8:17 1:27:45 
    4  176 Julie Dlouhy            Nicollet           MN  34    4 17:31  2:00  1:34    4   40:52 19.1  0:56    5   28:43  9:16 1:29:33 
    5   46 Natalie Kirby           Minnetonka         MN  34    2 16:20  1:52  2:15   10   48:48 16.0  0:26    3   26:30  8:33 1:34:18 
    6  279 Jonna Shields           Eden Prairie       MN  32   11 21:07  2:24  1:39    6   44:02 17.7  1:30    6   30:27  9:50 1:38:43 
    7  285 Meridee Joliat          Minnetonka         MN  34    8 19:20  2:12  2:19    5   43:33 17.9  1:33    9   33:10 10:42 1:39:53 
    8  137 Gretchen Heinen         Cottage Grove      MN  34   10 20:47  2:22  1:24    7   44:06 17.7  1:24    8   33:03 10:40 1:40:42 
    9  214 Kelly Kiffmeyer         Hopkins            MN  35   14 24:11  2:45  2:05    8   46:00 17.0  0:39    7   30:38  9:53 1:43:32 
   10  163 Emelie Baker            Waconia            MN  31    9 20:26  2:20  2:39    9   46:30 16.8  0:42   10   34:41 11:12 1:44:56 
   11  178 Kathryn Frankson        Hopkins            MN  33    7 19:18  2:12  2:20   12   49:47 15.7  0:52   12   35:30 11:27 1:47:45 
   12   18 Shannon Hart            Minnetonka         MN  32    6 19:04  2:10  1:05   11   49:11 15.9  2:32   14   47:30 15:20 1:59:20 
   13  195 Katie Titler            Pulaski            WI  35   12 23:09  2:38  3:56   13   54:54 14.2  2:31   11   35:01 11:18 1:59:30 
   14  194 Kelly Kruger            Golden Valley      MN  33   13 23:14  2:39  3:53   14   54:57 14.2  2:30   13   37:41 12:10 2:02:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  36 - 40
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   71 Moshe Peri              Minnetonka         MN  37    2 13:03  1:29  0:31    2   33:54 23.0  0:27    1   19:54  6:26 1:07:48 
    2   25 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  37    1 10:09  1:10  1:18    3   34:22 22.7  0:33    3   22:54  7:23 1:09:14 
    3  216 Eric Roesner            Minnetonka         MN  39    3 14:04  1:36  0:55    1   33:52 23.0                          1:11:39 
    4  165 Terrence McGovern       Brooklyn           NY  36    4 14:27  1:39  0:47    4   36:36 21.3  0:43    2   21:51  7:03 1:14:22 
    5   73 Scott Berry             St. Louis Park     MN  36    6 15:43  1:48  0:59    5   37:41 20.7  0:34    5   27:52  9:00 1:22:47 
    6  167 Patrick Hanlon          Hopkins            MN  37    9 19:29  2:13  2:50    7   41:33 18.8  2:22    4   25:20  8:11 1:31:32 
    7  108 Nick Johnson            Plymouth           MN  36   10 19:58  2:17  1:53    8   42:14 18.5  1:02    6   28:37  9:14 1:33:42 
    8  136 Mike Heinen             Cottage Grove      MN  37    8 19:11  2:11  2:21    9   42:21 18.4  1:47    9   30:25  9:49 1:36:03 
    9  140 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  37    7 18:13  2:05  2:16   11   44:56 17.4  1:32   10   33:15 10:44 1:40:10 
   10  281 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  39   13 24:07  2:45  1:41   10   44:43 17.4  1:16    8   30:13  9:45 1:41:57 
   11  317 Jeremy Hahn             Minnetonka         MN  39   11 23:56  2:44  2:02   12   48:12 16.2  1:04    7   28:46  9:17 1:43:58 
   12   32 Douglas Witherington    Shakopee           MN  38   12 24:01  2:44  1:54   13   50:08 15.6  0:52   11   40:14 12:59 1:57:07 
   13   72 David Behrens           Hopkins            MN  36    5 14:55  1:42  1:16    6   39:01 20.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  36 - 40
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Catherine Lee           Minneapolis        MN  40    2 13:51  1:35  0:44    1   34:41 22.5  0:32    1   21:58  7:05 1:11:44 
    2  126 Sara Woeste             Golden Valley      MN  37    9 16:37  1:54  0:46    3   37:07 21.0  0:37    2   22:58  7:25 1:18:03 
    3   70 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  38    5 14:49  1:41  0:56    2   36:51 21.2  1:02    4   25:07  8:06 1:18:43 
    4  188 Sarah Davis             Hopkins            MN  37    6 15:07  1:44  1:32    4   38:46 20.1                          1:20:48 
    5  280 Laurel Famigletti       Eden Prairie       MN  39    1 12:52  1:28  1:21    9   42:25 18.4  0:46    3   23:45  7:40 1:21:07 
    6  263 Anna Duray              Edina              MN  37    4 14:47  1:41  1:22    6   40:37 19.2  1:17    5   25:20  8:11 1:23:21 
    7  289 Holly Romenesko         Chaska             MN  40    3 13:58  1:36  1:34    7   41:17 18.9  1:10    8   28:32  9:13 1:26:28 
    8  242 Amanda Melquist         Chaska             MN  36    7 15:29  1:46  1:26   10   42:39 18.3  1:13   10   30:06  9:43 1:30:50 
    9  292 Melanie Clarke          Minneapolis        MN  37   10 17:57  2:03  1:54    8   41:25 18.8  1:25    7   28:25  9:10 1:31:05 
   10  107 Rachel Nelson           Chaska             MN  38   12 19:40  2:15  1:29    5   39:51 19.6  0:59   11   30:26  9:49 1:32:23 
   11  103 Tara Hahn               Minnetonka         MN  37    8 16:27  1:53  2:42   12   43:48 17.8  1:03    9   29:21  9:29 1:33:20 
   12  290 Heather Nistler         McGregor           MN  37   13 19:45  2:15  1:50   14   48:21 16.1  0:26    6   25:35  8:16 1:35:55 
   13  134 Dawn Rausch             Minnetonka         MN  39   11 18:42  2:08  2:36   13   46:50 16.7  0:46   12   30:36  9:53 1:39:29 
   14  264 Sara Jensen             Minneapolis        MN  39   14 21:50  2:29  1:44   11   43:18 18.0  1:12   13   34:33 11:09 1:42:35 
   15   76 Tina Kelly              Champlin           MN  38   15 23:12  2:39  7:26   15   54:31 14.3  3:46   14   40:55 13:12 2:09:46 
   16   75 Tracey Videen           Brooklyn Center    MN  40   16 29:28  3:21  6:19   16 1:09:20 11.3                          2:47:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  41 - 45
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  294 John Brockman           Saint Paul         MN  42    1 11:52  1:21  0:43    1   34:03 22.9  0:29    1   22:21  7:13 1:09:25 
    2  296 Nick Nusbaum            Plymouth           MN  41    2 13:01  1:29  0:59    3   37:05 21.0  0:41    2   23:44  7:40 1:15:29 
    3   91 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  44    3 15:34  1:47  1:45    2   35:28 22.0  0:53    3   25:37  8:16 1:19:16 
    4  192 Mark Weiberg            Saint Paul         MN  42    4 15:50  1:48  2:39    4   39:07 19.9  1:14    4   25:58  8:23 1:24:46 
    5  250 Raymond Robertson       St. Paul           MN  45    5 18:01  2:03  1:55    5   44:48 17.4  0:46    5   26:48  8:39 1:32:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  41 - 45
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   48 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  44    2 14:27  1:39  0:56    1   34:52 22.4  0:33    1   22:16  7:11 1:13:03 
    2   12 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  45    1 14:26  1:39  1:16    2   38:45 20.1  0:42    2   25:06  8:06 1:20:14 
    3  161 Rebecca Werner          New Ulm            MN  41    5 17:47  2:02  1:50    7   46:10 16.9  1:01    3   25:12  8:08 1:31:58 
    4  212 Amy Jaszczak            Chaska             MN  42    4 17:25  1:59  1:58    5   45:22 17.2  1:13    4   28:00  9:02 1:33:56 
    5  253 Kelly Czech             Ellsworth          WI  41    3 16:48  1:55  2:17    3   43:17 18.0  2:02    5   31:49 10:16 1:36:11 
    6    1 Joyce Kurus             Minnetonka         MN  43    7 20:16  2:19  2:27    4   44:28 17.5  1:11    7   36:14 11:42 1:44:35 
    7   63 Sue Burns               Apple Valley       MN  44    6 19:33  2:14  2:10    6   45:25 17.2  1:47    8   36:43 11:51 1:45:36 
    8  273 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  44    8 21:17  2:26  2:46    8   49:39 15.7  1:06    6   34:05 11:00 1:48:50 
    9  246 Janet Wehri             Shakopee           MN  42    9 26:44  3:03  3:04    9 1:03:36 12.3  4:07   10   58:40 18:56 2:36:10 
   10  310 Lisa Kruse              Inver Grove Height MN  44   10 39:58  4:33  2:22   10 1:03:39 12.3  2:46    9   54:59 17:45 2:43:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  46 - 50
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  238 Ryan Wenning            Excelsior          MN  48    2 14:32  1:40  0:58    1   35:00 22.3  0:39    1   21:56  7:05 1:13:03 
    2   11 Tim J Walker            Minnetonka         MN  47    1 14:01  1:36  1:06    2   35:11 22.2  0:32    3   25:37  8:16 1:16:26 
    3  141 Bradley Severson        Minnetonka         MN  47    3 15:17  1:45  1:21    4   38:14 20.4  1:21    2   22:44  7:20 1:18:55 
    4  191 Todd Defor              Edina              MN  46    4 17:05  1:57  1:54    7   41:40 18.7  0:57    4   27:29  8:52 1:29:02 
    5   23 Paul Pasko              Minnetonka         MN  49    8 23:41  2:42  1:37    3   37:04 21.0  1:37    5   27:40  8:56 1:31:38 
    6   35 Pete McConnell          Plymouth           MN  48    6 21:55  2:30  1:54    6   41:23 18.8  1:35    6   28:49  9:18 1:35:33 
    7  166 Jeff Duncan             Edina              MN  49    7 22:42  2:35  2:53    5   39:31 19.7  2:27    7   30:39  9:53 1:38:10 
    8  208 David Raatz             St Louis Park      MN  50    5 17:33  2:00  2:28    9   45:54 17.0  0:37    8   35:51 11:34 1:42:22 
    9  306 Ioannis Koutlas         Minneapolis        MN  50    9 25:35  2:55  3:19    8   45:44 17.1  2:00    9   38:47 12:31 1:55:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  46 - 50
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   54 Sarah Mercer            Golden Valley      MN  46    2 12:16  1:24  0:52    1   33:37 23.2  0:32    1   22:23  7:14 1:09:39 
    2  146 Karen Zemlin            Eden Prairie       MN  46    1 11:22  1:18  1:36    4   40:23 19.3  0:52    3   26:16  8:29 1:20:27 
    3  284 Beth Trautman           Medina             MN  48    8 16:58  1:56  1:07    2   36:14 21.5  0:37    5   27:31  8:53 1:22:25 
    4  119 Pauline McJilton        Minnetonka         MN  47    6 16:17  1:51  0:45    3   38:50 20.1  0:49    4   26:45  8:38 1:23:23 
    5   78 Stephanie Sunnarborg    Bloomington        MN  46    3 15:50  1:48  1:29    8   44:59 17.3  1:38    6   27:51  8:59 1:31:45 
    6   22 Michele Pasko           Minnetonka         MN  49   10 17:43  2:01  2:16    5   41:41 18.7  1:40   11   30:08  9:43 1:33:26 
    7  115 Genevieve McJilton      Deephaven          MN  48   11 18:18  2:05  1:05    7   44:09 17.7  0:32   10   29:44  9:36 1:33:45 
    8  286 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  49   12 20:31  2:20  2:15    9   45:16 17.2  0:42    2   26:02  8:24 1:34:44 
    9   34 Terri Dauplaise         Andover            MN  47    4 15:57  1:49  1:48   10   46:08 16.9  2:56    8   28:49  9:18 1:35:36 
   10  256 Jennie Bushway          Excelsior          MN  50   14 21:51  2:29  1:34    6   43:12 18.1  1:56    7   28:37  9:14 1:37:08 
   11    9 Catherine Rude          Excelsior          MN  48    7 16:58  1:56  2:13   11   48:58 15.9  0:35    9   29:22  9:29 1:38:04 
   12   96 Susan Zemlin            Coon Rapids        MN  49    5 15:58  1:49  2:43   13   50:57 15.3  1:01   13   36:21 11:44 1:46:58 
   13   85 Kristine Teigen         Eden Prairie       MN  49   13 21:45  2:29  7:37   14   52:17 14.9  2:17   12   36:02 11:38 1:59:55 
   14  157 Morgan James            Minneapolis        MN  46    9 17:05  1:57  3:42   12   49:08 15.9  2:30   15   48:06 15:31 2:00:29 
   15   53 Kari Holmes             St. Louis Park     MN  46                                                  14   37:16 12:02         

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  51 - 55
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  319 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  53    6 14:30  1:39  0:59    1   32:07 24.3  0:45    3   21:29  6:56 1:09:48 
    2   59 David Peterson          Bloomington        MN  54    5 13:48  1:35  0:37    6   35:48 21.8  0:48    1   20:23  6:35 1:11:23 
    3  243 Jeff Melby              Bloomington        MN  54    2 13:04  1:29  0:56    2   33:13 23.5  0:36    7   23:57  7:44 1:11:44 
    4  272 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  53    8 14:48  1:41  1:06    5   35:13 22.1  0:52    4   21:38  6:59 1:13:35 
    5  228 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  52   12 16:55  1:56  1:32    3   34:13 22.8  1:03    2   21:23  6:54 1:15:04 
    6  237 Andrew Carl             Woodbury           MN  54    1 12:52  1:28  1:24    4   34:52 22.4  0:57   10   25:49  8:20 1:15:52 
    7  226 Mark Moland             Lakeville          MN  51    7 14:40  1:40  1:17    7   35:52 21.7  0:45    5   23:29  7:35 1:16:01 
    8   27 Dale Sulzle             St Louis Park      MN  53    3 13:18  1:31  2:00   17   42:52 18.2  0:37    8   24:20  7:51 1:23:05 
    9  133 Ted Ahrenholtz          Minnetonka         MN  52   17 20:29  2:20  1:08    8   37:56 20.6  1:11    6   23:46  7:40 1:24:29 
   10  227 Kurt Schultz            Lakeville          MN  51   15 17:53  2:02  1:23    9   38:03 20.5  1:44   16   28:48  9:18 1:27:49 
   11   37 Bruce Salmela           Shakopee           MN  54   16 20:24  2:20  2:20   11   39:14 19.9  0:46   11   26:15  8:28 1:28:58 
   12   28 Mark Plewka             Excelsior          MN  55    9 15:00  1:43  2:38   16   41:53 18.6  1:17   15   28:13  9:06 1:28:59 
   13  186 Randal Ness             Brooklyn Park      MN  52    4 13:45  1:34  2:41   14   41:05 19.0  0:42   17   31:36 10:12 1:29:47 
   14  209 Timothy Nefzger         Hopkins            MN  51   19 22:26  2:33  1:11   13   40:37 19.2  1:17    9   24:35  7:56 1:30:04 
   15   84 Gregg Teigen            Eden Prairie       MN  52   13 16:59  1:56  2:04   19   45:17 17.2  1:04   13   26:34  8:35 1:31:57 
   16   17 Jon Davis               Minnetonka         MN  52   10 15:19  1:45  1:35   15   41:45 18.7  0:50   18   32:50 10:36 1:32:18 
   17   26 Robert Hansen           Bloomington        MN  53   18 22:18  2:33  2:11   12   39:50 19.6  1:43   14   27:11  8:46 1:33:11 
   18   10 Michael Rude            Excelsior          MN  51   11 16:46  1:55  3:15   18   44:56 17.4  1:47   12   26:32  8:34 1:33:14 
   19  249 Dennis J Duval          Bloomington        MN  52   14 17:31  2:00  2:17   10   38:15 20.4  1:06   19   40:50 13:11 1:39:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  51 - 55
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  142 Cindy Crawford          Deephaven          MN  51    1 14:27  1:39  1:11    1   38:29 20.3  0:49    2   26:42  8:37 1:21:36 
    2  111 Bethann Barankovich     Mpls               MN  51    2 15:30  1:46  2:03    3   41:58 18.6  1:13    1   25:27  8:13 1:26:10 
    3  229 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  52    3 16:33  1:53  1:38    2   39:43 19.6  1:17    4   28:03  9:03 1:27:12 
    4  293 Jessica Roe             Golden Valley      MN  51    8 20:46  2:22  2:31    5   42:46 18.2  0:47    3   27:28  8:52 1:34:16 
    5  236 Brigitte Duval          Bloomington        MN  53   10 22:22  2:33  1:18    4   42:25 18.4  1:06    5   28:11  9:06 1:35:21 
    6  261 Sue Mendenhall          Eden Prairie       MN  54    6 20:16  2:19  1:46    6   44:06 17.7  2:14    7   32:41 10:33 1:41:02 
    7  143 Brenda Weiler           Wayzata            MN  53    5 20:13  2:18  1:49    8   48:27 16.1  0:49    6   30:37  9:53 1:41:53 
    8  175 Daree Selby             Wyoming            MN  52    7 20:23  2:19  2:09    7   47:45 16.3  1:28    8   33:00 10:39 1:44:43 
    9  130 Terry Magaard           Wayzata            MN  52    4 18:21  2:06  1:44    9   49:51 15.6  1:11    9   34:43 11:12 1:45:48 
   10  318 Frances Greene          Seattle            WA  53    9 21:24  2:26  6:15   10 1:00:00 13.0  1:59   10   50:39 16:21 2:20:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  56 - 60
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   24 Charles Gits            Edina              MN  56                           4   36:35 21.3  0:37    1   22:54  7:24 1:16:00 
    2  259 Mike McCann             Eden Prairie       MN  60    2 16:00  1:50  1:07    1   35:10 22.2  0:47    3   25:09  8:07 1:18:11 
    3  185 Marty Wyland            Eden Prairie       MN  56    5 16:57  1:56  1:02    2   36:00 21.7  1:01    2   23:21  7:32 1:18:20 
    4  204 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  56    1 14:18  1:38  1:01    3   36:03 21.6  0:28    7   27:35  8:54 1:19:24 
    5    6 Doug Harvey             Bloomington        MN  56    4 16:05  1:50  0:43    7   39:43 19.6  0:39    5   26:00  8:24 1:23:08 
    6  314 Stephen Manlove         Rapid City         SD  59    3 16:01  1:50  2:21    5   38:19 20.4  1:35    4   25:39  8:17 1:23:52 
    7  266 David Cleary            Edina              MN  56    7 18:57  2:10  0:41    6   39:05 20.0  1:06    6   26:39  8:36 1:26:26 
    8  277 Ron Copeland            Shorewood          MN  58    8 21:20  2:26  3:15   10   47:10 16.5  1:15    8   29:14  9:26 1:42:12 
    9  268 Michael Petersen        Ramsey             MN  56    6 17:27  1:59  2:22    8   46:13 16.9  2:43   10   38:39 12:28 1:47:22 
   10   47 Fred Reuning            Minnetonka         MN  59    9 28:10  3:13  2:07    9   47:09 16.5  1:11    9   33:21 10:46 1:51:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  56 - 60
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    5 Susan Holt              Plymouth           MN  58    2 15:32  1:46  1:13    2   39:53 19.6  0:59    1   28:37  9:14 1:26:13 
    2   67 Bethany Collins         New Hope           MN  59    1 14:42  1:41  1:10    1   39:08 19.9  1:06    4   30:48  9:56 1:26:51 
    3  254 Michel Sanders          Saint Paul         MN  60    3 18:25  2:06  2:17    3   41:43 18.7  1:12    3   30:21  9:48 1:33:57 
    4  205 Barbara Sampson         Mound              MN  59    5 22:02  2:31  2:06    4   45:40 17.1  1:23    2   29:49  9:37 1:40:58 
    5  102 Donna Clearman          Anoka              MN  59    4 21:33  2:27  5:28    5   54:00 14.4  1:43    5   42:45 13:48 2:05:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  61 - 65
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Jeff Pearson            Lino Lakes         MN  63    3 19:09  2:11  1:53    2   41:40 18.7  0:56    2   27:46  8:58 1:31:21 
    2  151 Thomas McConville       Osseo              MN  62    4 21:58  2:30  1:59    1   38:51 20.1  1:00    3   30:17  9:46 1:34:04 
    3  309 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  62    2 17:39  2:01  3:31    3   47:33 16.4  0:41    4   31:55 10:18 1:41:17 
    4  225 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  65    1 17:31  2:00  2:24    4   53:17 14.6  1:21    1   27:33  8:53 1:42:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  61 - 65
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  200 Elizabeth Connelly      Cottage Grove      MN  63    1 16:22  1:52  2:00    1   44:15 17.6  1:10    1   31:52 10:17 1:35:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  66 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  230 Danny Kagol             Minnetonka         MN  66    1 20:41  2:21  2:53    1   42:33 18.3  2:16    1   28:24  9:10 1:36:44 
    2  147 James Barthel           Dellwood           MN  67    2 21:02  2:24  3:37    2   46:51 16.6  2:30    2   34:38 11:11 1:48:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  66 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        242
Total Number of Individual Finishers:    211
Number of Male   Finishers:              103
Number of Female Finishers:              108
Did not Finish Race or Did Not Start:     29