Section 8AA Cross Country Championships -
Alexandria, MN
10/23/2014

race logo










					                         SECTION 8AA CHAMPIONSHIPS
                              Alexandria, MN
                             October 23, 2014
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    72  Alexandria                (  17:03.1  1:25:15.4   1:00.9)
========================================
  1      3  Aaron Runge                     16:23.2
  2      9  John Kumarowicz                 16:52.9
  3     15  Brandon Jerde                   17:11.7
  4     22  Colton Sailor                   17:23.5
  5     23  Jesse Groettum                  17:24.1
  6   ( 32) Grant Rudolph                   17:45.6
  7   ( 33) Keaton Gruber                   17:47.0

  2.    77  Bemidji                   (  17:09.2  1:25:45.8   0:40.5)
========================================
  1      6  Caleb Appleton                  16:40.9
  2     12  Linaes Whiting                  17:04.7
  3     18  Isaac Berg                      17:19.2
  4     20  Billy Freyholtz                 17:19.6
  5     21  Noah Holter                     17:21.4
  6   ( 51) Rocky Copiskey                  18:17.6
  7   ( 56) Kenner Gudmundson               18:27.4

  3.   123  Detroit Lakes             (  17:27.1  1:27:15.3   1:42.2)
========================================
  1      1  Matthew Lundstrom               16:19.7
  2     17  Aaron Johnson                   17:19.1
  3     31  Zach Buboltz                    17:44.5
  4     35  Austin Gedrose                  17:50.1
  5     39  Connor Haugrud                  18:01.9
  6   ( 75) Jace Engelstad                  19:11.0
  7   ( 78) Sam Priem                       19:22.6

  4.   148  Moorhead                  (  17:36.7  1:28:03.1   1:43.2)
========================================
  1      8  Elijah Herrick                  16:46.5
  2     16  Eric Wicklund                   17:13.9
  3     24  Joseph Thibert                  17:26.1
  4     43  Jamison Allen                   18:06.9
  5     57  Luke Lillehaugen                18:29.7
  6   ( 61) Eric Gibbons                    18:33.2
  7   ( 62) Akira Shastri                   18:34.7

  5.   158  Willmar                   (  17:37.4  1:28:06.8   1:51.0)
========================================
  1      4  Nadir Yusuf                     16:38.9
  2      5  Ian Thompson                    16:40.5
  3     45  Jack Erickson                   18:08.7
  4     46  Cael Carlson                    18:08.8
  5     58  Jared Ruters                    18:29.9
  6   ( 68) Harley Anez                     18:49.6
  7   ( 91) Dakota Tjaden                   20:03.8

  6.   159  Little Falls              (  17:39.1  1:28:15.5   2:04.3)
========================================
  1      2  Tyler Moore                     16:21.2
  2     19  Hunter Zupko                    17:19.3
  3     36  Joshua Kapsner                  17:55.3
  4     48  Jacob Massmann                  18:14.2
  5     54  Drew Peterson                   18:25.5
  6   ( 67) Daniel Palmer                   18:44.4
  7   ( 80) Jonah Ploof                     19:29.0

  7.   170  Rocori                    (  17:49.8  1:29:08.6   0:33.0)
========================================
  1     26  Will Glisky                     17:33.3
  2     27  Brent Heinen                    17:36.6
  3     34  Chris Thormodson                17:47.2
  4     41  Evan Wigham                     18:05.2
  5     42  Sam Young                       18:06.3
  6   ( 53) Noah Lahr                       18:25.5
  7   ( 88) Tyler Valentien                 19:52.9

  8.   183  Sartell                   (  17:53.5  1:29:27.2   1:16.1)
========================================
  1     10  Ryan Fernholz                   16:58.6
  2     37  Patrick Hesse                   17:56.6
  3     40  Alex Nemeth                     18:05.2
  4     47  David Andreson                  18:12.1
  5     49  Sam Fandel                      18:14.7
  6   ( 52) Nick Juntunen                   18:24.7
  7   ( 81) Jake Fernholz                   19:32.3

  9.   197  Brainerd                  (  17:58.8  1:29:53.7   1:01.0)
========================================
  1     25  Ryan Swartwood                  17:29.4
  2     30  Peder Smith                     17:43.6
  3     38  David Supinksi                  18:01.7
  4     44  Matt Cherne                     18:08.6
  5     60  Landon Bruggeman                18:30.4
  6   ( 63) Luke West                       18:35.9
  7   ( 64) Matt Majerle                    18:37.4

 10.   215  Monticello                (  18:08.7  1:30:43.2   2:34.2)
========================================
  1     11  Andrew Mergen                   17:03.8
  2     28  Jacob Wilts                     17:40.5
  3     29  Aj Abundez                      17:40.7
  4     65  Matt Baloun                     18:40.2
  5     82  Levi Bican                      19:38.0
  6   ( 83) Tyler Sirovy                    19:42.2
  7   ( 84) Marcus Lavallee                 19:42.8

 11.   231  St. Cloud Tech            (  18:13.4  1:31:06.9   2:09.6)
========================================
  1     13  Cory Rouw                       17:06.8
  2     14  Max Webb                        17:10.7
  3     55  Isaac Wieber                    18:25.6
  4     73  Norman Statz                    19:07.4
  5     76  Tennessee Scott-Lumbar          19:16.4
  6   ( 79) Zeb Osgood                      19:23.9
  7   (109) Jacob Oehrlein                  22:02.9

 12.   307  Becker                    (  18:42.7  1:33:33.4   3:00.9)
========================================
  1      7  Luke Lahr                       16:43.0
  2     66  Jonathan Novak                  18:40.3
  3     72  Caleb Foster                    19:05.4
  4     77  Olsen Pancoast                  19:20.8
  5     85  Sam Somrock                     19:43.9
  6   ( 93) Keith Sorensen                  20:07.1
  7   (102) Devin Winter                    21:06.9

 13.   421  St. Cloud Apollo          (  19:44.0  1:38:39.6   1:45.6)
========================================
  1     69  Matt Lerch                      18:55.0
  2     74  Suleiman Abdulahi               19:10.5
  3     86  Nick Blommel                    19:45.8
  4     94  Alex Pachan                     20:07.7
  5     98  Max Botz                        20:40.6
  6   (101) Ian Sutton                      20:44.9
  7   (108) Geoff Dickinson                 21:51.2

 14.   422  Sauk Rapids Rice          (  20:07.0  1:40:34.8   3:15.8)
========================================
  1     50  Ian Galligan                    18:14.8
  2     59  Danny Sertich                   18:30.3
  3    103  Jaiden Pick                     21:09.3
  4    104  Isaac Zimmerman                 21:09.8
  5    106  Taylor Rau                      21:30.6
  6   (111) Drew Wright                     22:23.8
  7   (112) Dylan Andert                    22:53.3

 15.   442  Thief River Falls         (  19:55.4  1:39:36.6   1:23.8)
========================================
  1     70  Blake Boen                      18:59.1
  2     89  Cooper Rvig                     19:55.9
  3     92  Collin Smith                    20:05.7
  4     95  Brandon Kasprick                20:13.0
  5     96  Payton Graham                   20:22.9
  6   ( 97) Zach Myhrer                     20:33.0
  7   (110) Sam Mosbeck                     22:07.5

 16.   447  Fergus Falls              (  20:04.2  1:40:20.6   1:44.6)
========================================
  1     71  Austin Gendren                  18:59.6
  2     87  Mikolaj Jarczyk                 19:52.1
  3     90  Max Brinkman                    20:00.8
  4     99  Andrew Christienson             20:43.9
  5    100  Hunter Eldien                   20:44.2
  6   (105) Steve Harrington                21:27.6
  7   (107) Nate Ronning                    21:46.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7     226 Matthew Lundstrom        12 Detroit Lakes             16:19.7  5:16 
    2   1/7     462 Tyler Moore              10 Little Falls              16:21.2  5:16 
    3   1/7     177 Aaron Runge              12 Alexandria                16:23.2  5:17 
    4   1/7    1541 Nadir Yusuf              11 Willmar                   16:38.9  5:22 
    5   2/7    1540 Ian Thompson             11 Willmar                   16:40.5  5:22 
    6   1/7     200 Caleb Appleton           11 Bemidji                   16:40.9  5:23 
    7   1/7     187 Luke Lahr                12 Becker                    16:43.0  5:23 
    8   1/7     490 Elijah Herrick           11 Moorhead                  16:46.5  5:24 
    9   2/7     175 John Kumarowicz          12 Alexandria                16:52.9  5:26 
   10   1/7     946 Ryan Fernholz             9 Sartell                   16:58.6  5:28 
   11   1/7     478 Andrew Mergen            11 Monticello                17:03.8  5:30 
   12   2/7     206 Linaes Whiting            9 Bemidji                   17:04.7  5:30 
   13   1/7     986 Cory Rouw                12 St. Cloud Tech            17:06.8  5:31 
   14   2/7     989 Max Webb                 12 St. Cloud Tech            17:10.7  5:32 
   15   3/7     174 Brandon Jerde            12 Alexandria                17:11.7  5:33 
   16   2/7     494 Eric Wicklund            11 Moorhead                  17:13.9  5:33 
   17   2/7     225 Aaron Johnson            10 Detroit Lakes             17:19.1  5:35 
   18   3/7     201 Isaac Berg               10 Bemidji                   17:19.2  5:35 
   19   2/7     466 Hunter Zupko              9 Little Falls              17:19.3  5:35 
   20   4/7     203 Billy Freyholtz          12 Bemidji                   17:19.6  5:35 
   21   5/7     205 Noah Holter              11 Bemidji                   17:21.4  5:36 
   22   4/7     178 Colton Sailor            12 Alexandria                17:23.5  5:36 
   23   5/7     172 Jesse Groettum           12 Alexandria                17:24.1  5:37 
   24   3/7     493 Joseph Thibert           11 Moorhead                  17:26.1  5:37 
   25   1/7     219 Ryan Swartwood           11 Brainerd                  17:29.4  5:38 
   26   1/7     495 Will Glisky              11 Rocori                    17:33.3  5:40 
   27   2/7     496 Brent Heinen              9 Rocori                    17:36.6  5:41 
   28   2/7     480 Jacob Wilts              11 Monticello                17:40.5  5:42 
   29   3/7     474 Aj Abundez               12 Monticello                17:40.7  5:42 
   30   2/7     217 Peder Smith              11 Brainerd                  17:43.6  5:43 
   31   3/7     221 Zach Buboltz             10 Detroit Lakes             17:44.5  5:43 
   32   6/7     176 Grant Rudolph            11 Alexandria                17:45.6  5:43 
   33   7/7     173 Keaton Gruber             9 Alexandria                17:47.0  5:44 
   34   3/7     498 Chris Thormodson         12 Rocori                    17:47.2  5:44 
   35   4/7     223 Austin Gedrose            9 Detroit Lakes             17:50.1  5:45 
   36   3/7     460 Joshua Kapsner           12 Little Falls              17:55.3  5:47 
   37   2/7     947 Patrick Hesse             9 Sartell                   17:56.6  5:47 
   38   3/7     218 David Supinksi           12 Brainerd                  18:01.7  5:49 
   39   5/7     224 Connor Haugrud           10 Detroit Lakes             18:01.9  5:49 
   40   3/7     949 Alex Nemeth               8 Sartell                   18:05.2  5:50 
   41   4/7     500 Evan Wigham              10 Rocori                    18:05.2  5:50 
   42   5/7     928 Sam Young                10 Rocori                    18:06.3  5:50 
   43   4/7     488 Jamison Allen            11 Moorhead                  18:06.9  5:50 
   44   4/7     215 Matt Cherne              10 Brainerd                  18:08.6  5:51 
   45   3/7    1538 Jack Erickson            11 Willmar                   18:08.7  5:51 
   46   4/7    1537 Cael Carlson              8 Willmar                   18:08.8  5:51 
   47   4/7     943 David Andreson            9 Sartell                   18:12.1  5:52 
   48   4/7     461 Jacob Massmann           11 Little Falls              18:14.2  5:53 
   49   5/7     944 Sam Fandel               11 Sartell                   18:14.7  5:53 
   50   1/7     958 Ian Galligan             11 Sauk Rapids Rice          18:14.8  5:53 
   51   6/7     202 Rocky Copiskey           11 Bemidji                   18:17.6  5:54 
   52   6/7     948 Nick Juntunen             9 Sartell                   18:24.7  5:56 
   53   6/7     497 Noah Lahr                11 Rocori                    18:25.5  5:56 
   54   5/7     464 Drew Peterson             8 Little Falls              18:25.5  5:56 
   55   3/7     991 Isaac Wieber             12 St. Cloud Tech            18:25.6  5:56 
   56   7/7     204 Kenner Gudmundson        11 Bemidji                   18:27.4  5:57 
   57   5/7     491 Luke Lillehaugen         12 Moorhead                  18:29.7  5:58 
   58   5/7    1539 Jared Ruters              9 Willmar                   18:29.9  5:58 
   59   2/7     961 Danny Sertich            10 Sauk Rapids Rice          18:30.3  5:58 
   60   5/7     214 Landon Bruggeman         11 Brainerd                  18:30.4  5:58 
   61   6/7     489 Eric Gibbons             10 Moorhead                  18:33.2  5:59 
   62   7/7     492 Akira Shastri            12 Moorhead                  18:34.7  5:59 
   63   6/7     220 Luke West                11 Brainerd                  18:35.9  6:00 
   64   7/7     216 Matt Majerle             11 Brainerd                  18:37.4  6:00 
   65   4/7     475 Matt Baloun              10 Monticello                18:40.2  6:01 
   66   2/7     188 Jonathan Novak            9 Becker                    18:40.3  6:01 
   67   6/7     463 Daniel Palmer            11 Little Falls              18:44.4  6:02 
   68   6/7    1535 Harley Anez               8 Willmar                   18:49.6  6:04 
   69   1/7     975 Matt Lerch               12 St. Cloud Apollo          18:55.0  6:06 
   70   1/7     999 Blake Boen               10 Thief River Falls         18:59.1  6:07 
   71   1/7     245 Austin Gendren           12 Fergus Falls              18:59.6  6:07 
   72   3/7     186 Caleb Foster             11 Becker                    19:05.4  6:09 
   73   4/7     988 Norman Statz             11 St. Cloud Tech            19:07.4  6:10 
   74   2/7     971 Suleiman Abdulahi        10 St. Cloud Apollo          19:10.5  6:11 
   75   6/7     222 Jace Engelstad           10 Detroit Lakes             19:11.0  6:11 
   76   5/7     987 Tennessee Scott-Lumba     8 St. Cloud Tech            19:16.4  6:13 
   77   4/7     189 Olsen Pancoast           11 Becker                    19:20.8  6:14 
   78   7/7     227 Sam Priem                11 Detroit Lakes             19:22.6  6:15 
   79   6/7     985 Zeb Osgood               10 St. Cloud Tech            19:23.9  6:15 
   80   7/7     465 Jonah Ploof               9 Little Falls              19:29.0  6:17 
   81   7/7     945 Jake Fernholz            11 Sartell                   19:32.3  6:18 
   82   5/7     476 Levi Bican               11 Monticello                19:38.0  6:20 
   83   6/7     479 Tyler Sirovy             10 Monticello                19:42.2  6:21 
   84   7/7     477 Marcus Lavallee           9 Monticello                19:42.8  6:21 
   85   5/7     190 Sam Somrock              11 Becker                    19:43.9  6:22 
   86   3/7     972 Nick Blommel              7 St. Cloud Apollo          19:45.8  6:22 
   87   2/7     451 Mikolaj Jarczyk          11 Fergus Falls              19:52.1  6:24 
   88   7/7     499 Tyler Valentien          10 Rocori                    19:52.9  6:24 
   89   2/7    1211 Cooper Rvig              11 Thief River Falls         19:55.9  6:25 
   90   3/7     242 Max Brinkman              9 Fergus Falls              20:00.8  6:27 
   91   7/7    1536 Dakota Tjaden            11 Willmar                   20:03.8  6:28 
   92   3/7    1212 Collin Smith             10 Thief River Falls         20:05.7  6:29 
   93   6/7     191 Keith Sorensen           11 Becker                    20:07.1  6:29 
   94   4/7     976 Alex Pachan              10 St. Cloud Apollo          20:07.7  6:29 
   95   4/7    1208 Brandon Kasprick         10 Thief River Falls         20:13.0  6:31 
   96   5/7    1000 Payton Graham            10 Thief River Falls         20:22.9  6:34 
   97   6/7    1210 Zach Myhrer               8 Thief River Falls         20:33.0  6:37 
   98   5/7     973 Max Botz                  9 St. Cloud Apollo          20:40.6  6:40 
   99   4/7     243 Andrew Christienson      10 Fergus Falls              20:43.9  6:41 
  100   5/7     244 Hunter Eldien             9 Fergus Falls              20:44.2  6:41 
  101   6/7     977 Ian Sutton                9 St. Cloud Apollo          20:44.9  6:41 
  102   7/7     192 Devin Winter             10 Becker                    21:06.9  6:48 
  103   3/7     959 Jaiden Pick              11 Sauk Rapids Rice          21:09.3  6:49 
  104   4/7     963 Isaac Zimmerman          10 Sauk Rapids Rice          21:09.8  6:49 
  105   6/7     298 Steve Harrington         12 Fergus Falls              21:27.6  6:55 
  106   5/7     960 Taylor Rau               11 Sauk Rapids Rice          21:30.6  6:56 
  107   7/7     452 Nate Ronning             10 Fergus Falls              21:46.8  7:01 
  108   7/7     974 Geoff Dickinson          12 St. Cloud Apollo          21:51.2  7:02 
  109   7/7     990 Jacob Oehrlein           11 St. Cloud Tech            22:02.9  7:06 
  110   7/7    1209 Sam Mosbeck              10 Thief River Falls         22:07.5  7:08 
  111   6/7     962 Drew Wright              12 Sauk Rapids Rice          22:23.8  7:13 
  112   7/7     957 Dylan Andert             11 Sauk Rapids Rice          22:53.3  7:23