Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/7/2015

race logo










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 7, 2015
                                                  1.5K Swim - 23.1 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    258 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  22 M     1 19:12  1:11  1:12    1   55:16 25.1                          1:54:26 
    2   2/10     72 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34 M    24 24:18  1:29  1:28    4   57:25 24.1  0:49    2   36:17  5:51 2:00:16 
    3   3/10    832 Mike Ward               Duluth             MN  26 M    29 24:48  1:31  1:22    2   56:11 24.7  0:40    3   37:48  6:05 2:00:47 
    4   4/10    579 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M    30 24:48  1:31  1:36   16 1:00:31 22.9  0:48    1   34:16  5:31 2:01:57 
    5   5/10    331 Larry Hosch             St. Joseph         MN  37 M    34 24:57  1:32  1:25    5   57:33 24.1  0:47    4   38:25  6:11 2:03:05 
    6   6/10    274 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M    28 24:46  1:31  1:27    7   58:23 23.7  0:49    7   39:07  6:18 2:04:30 
    7   1/20    154 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M    37 25:18  1:33  1:46   14   59:45 23.2  0:59    5   38:36  6:13 2:06:22 
    8   1/24    359 Brett Johnson           Edina              MN  30 M    20 23:54  1:28  2:10   12   59:25 23.3  1:00   12   39:59  6:26 2:06:25 
    9   7/10    146 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25 M     6 21:52  1:20  1:35    8   58:56 23.5  1:00   25   43:37  7:02 2:06:59 
   10   1/30     73 Tim Bode                Buffalo            MN  47 M     3 21:17  1:18  1:38   11   59:23 23.3  0:58   27   43:50  7:04 2:07:03 
   11   1/2     399 Nicholas Klonne         Rockford           MN  18 M    23 24:18  1:29  1:28   10   59:16 23.4  1:01   17   42:05  6:47 2:08:07 
   12   8/10    863 Ryan Wippler            Rice               MN  36 M    32 24:52  1:31  1:54   13   59:27 23.3  1:00   16   41:18  6:39 2:08:30 
   13   2/24    537 Josh Mork               Arden Hills        MN  32 M     2 21:11  1:18  1:43   20 1:01:07 22.7  1:04   34   44:10  7:07 2:09:14 
   14   9/10    345 Anthony Jagielo         Eden Prairie       MN  24 M   118 29:04  1:47  1:42    6   58:17 23.8  1:38    6   38:52  6:16 2:09:32 
   15   2/30    532 Travis Moore            Menomonie          WI  45 M    31 24:52  1:31  1:53    3   57:24 24.1  1:18   35   44:19  7:08 2:09:43 
   16   3/24    857 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  33 M    64 26:29  1:37  1:46   30 1:02:49 22.1  0:58    9   39:22  6:21 2:11:23 
   17   1/4     789 Gregory Taylor          Yankton            SD  60 M    11 23:24  1:26  1:34   23 1:01:43 22.5  1:00   28   43:54  7:04 2:11:34 
   18   4/24    822 Steven Voss             Maple Grove        MN  30 M    13 23:32  1:27  1:46   62 1:05:48 21.1  1:10   14   40:34  6:32 2:12:48 
   19   3/30    682 Derek Rogers            Edina              MN  45 M    10 23:01  1:25  2:01   25 1:01:56 22.4  1:17   39   44:44  7:12 2:12:58 
   20   1/8     552 Elaine Nelson           Duluth             MN  36 F    61 26:25  1:37  2:32   33 1:03:11 21.9  1:34    8   39:19  6:20 2:12:59 
   21   5/24    234 Chris Foster            West St Paul       MN  30 M    19 23:51  1:28  2:40    9   59:11 23.4  1:16   54   46:14  7:27 2:13:10 
   22   2/8     285 Kortney Haag            Maple Grove        MN  36 F    36 25:16  1:33  1:42   21 1:01:25 22.6  0:50   30   44:04  7:06 2:13:16 
   23   1/25    841 Michael Wente           Minneapolis        MN  39 M    56 26:07  1:36  2:09   24 1:01:53 22.4  1:00   18   42:14  6:48 2:13:21 
   24   1/17    656 Scott Ransom            Golden Valley      MN  54 M     8 22:26  1:23  2:01   22 1:01:37 22.5  1:14   57   46:19  7:28 2:13:35 
   25   3/8     676 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  29 F     5 21:49  1:20  1:45   69 1:06:37 20.8  0:53   19   42:39  6:52 2:13:41 
   26   4/8     809 Kelly Trom              Minneapolis        MN  27 F    33 24:54  1:32  2:05   39 1:03:33 21.8  1:01   26   43:43  7:03 2:15:13 
   27   1/38    700 Ryan Saline             Cloquet            MN  40 M   105 28:38  1:45  1:56   15   59:56 23.1  0:47   33   44:08  7:07 2:15:23 
   28   2/17    265 David Goldberg          Minnetrista        MN  54 M     9 22:36  1:23  1:54   34 1:03:18 21.9  1:09   65   47:06  7:35 2:16:02 
   29   2/38    746 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  44 M    14 23:35  1:27  2:36   36 1:03:24 21.9  1:15   44   45:26  7:19 2:16:13 
   30   6/24    143 Ryan Collison           Independence       MN  34 M    77 27:00  1:39  2:25   17 1:00:37 22.9  1:31   42   44:56  7:14 2:16:27 
   31  10/10    786 John Taipale            Hammond            WI  29 M    63 26:26  1:37  1:37   28 1:02:33 22.2  1:06   48   45:44  7:22 2:17:24 
   32   4/30    558 Ian Nemerov             Edina              MN  49 M    18 23:50  1:28  2:25   29 1:02:34 22.2  1:08   71   47:40  7:41 2:17:36 
   33   5/8     305 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  26 F    15 23:37  1:27  1:38   40 1:03:47 21.7  0:53   81   48:26  7:48 2:18:20 
   34   5/30    337 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  47 M    46 25:31  1:34  2:37   37 1:03:29 21.8  1:12   45   45:35  7:21 2:18:22 
   35   3/38    508 Michael Meisterling     Stillwater         MN  43 M   133 29:38  1:49  2:33   18 1:00:57 22.7  1:21   37   44:27  7:10 2:18:53 
   36   2/25    913 Eric Carder             Baxter             MN  35 M    75 26:55  1:39  2:21   32 1:03:05 22.0  1:24   49   45:45  7:22 2:19:29 
   37   3/25    500 Corey McKusick          Fridley            MN  39 M    69 26:38  1:38  2:34   52 1:04:48 21.4  1:11   36   44:26  7:09 2:19:35 
   38   6/8     114 Sara Carlson            Brainerd           MN  36 F   100 28:24  1:44  1:38   42 1:03:56 21.7  0:56   41   44:46  7:13 2:19:39 
   39   4/25    397 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  35 M    84 27:19  1:40  2:01   57 1:05:20 21.2  1:11   29   43:58  7:05 2:19:48 
   40   2/20     83 Mitch Brekke            Hartland           MN  26 M   132 29:36  1:49  2:03   19 1:00:58 22.7  1:02   56   46:17  7:27 2:19:55 
   41   3/20    385 Tyler Kilbury           Minneapolis        MN  29 M    74 26:54  1:39  2:54  103 1:09:10 20.0  1:40   10   39:29  6:22 2:20:05 
   42   1/11    162 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33 F   121 29:11  1:47  2:59   60 1:05:38 21.1  2:06   13   40:16  6:29 2:20:09 
   43   5/25    848 Chris Westerveld        Savage             MN  38 M    66 26:33  1:38  2:23   35 1:03:18 21.9  1:39   60   46:32  7:30 2:20:24 
   44   4/20    926 Mitchell Schuneman      Saint Cloud        MN  27 M    17 23:46  1:27  2:39   50 1:04:42 21.4  1:18   77   48:11  7:46 2:20:35 
   45   6/30     71 Mike Blair              Prior Lake         MN  45 M   127 29:25  1:48  2:15   31 1:02:50 22.1  1:06   47   45:44  7:22 2:21:18 
   46   4/38    551 Grant Nelson            Duluth             MN  40 M   156 30:59  1:54  2:15   67 1:06:20 20.9  1:08   15   40:43  6:34 2:21:23 
   47   5/38     70 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  41 M    49 25:40  1:34  1:48   53 1:05:00 21.3  0:52   76   48:09  7:45 2:21:27 
   48   7/30    351 Jeff Johnson            Shakopee           MN  48 M   130 29:32  1:48  2:13   41 1:03:55 21.7  1:05   40   44:46  7:13 2:21:28 
   49   8/30     61 Markus Bieber           North Oaks         MN  45 M    42 25:27  1:34  2:40   54 1:05:00 21.3  1:14   66   47:19  7:37 2:21:39 
   50   6/38     82 Jeremy Brekke           Fargo              ND  44 M   150 30:33  1:52  2:04   27 1:02:18 22.2  1:00   53   45:55  7:24 2:21:47 
   51   7/24    774 Michael Stuart          Minneapolis        MN  34 M   191 33:22  2:03  1:50   61 1:05:48 21.1  1:04   11   39:51  6:25 2:21:53 
   52   7/38    787 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  43 M    26 24:33  1:30  2:31   71 1:06:40 20.8  1:36   64   46:59  7:34 2:22:18 
   53   1/8     218 Megan Erlandson         Minneapolis        MN  25 F    70 26:39  1:38  2:51   76 1:06:58 20.7  1:11   38   44:41  7:12 2:22:18 
   54   5/20     69 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  29 M    39 25:20  1:33  2:13   43 1:04:13 21.6  1:14   93   49:22  7:57 2:22:21 
   55   3/17    400 David Knack             Prior Lake         MN  52 M    45 25:31  1:34  2:13   58 1:05:26 21.2  1:23   73   47:51  7:42 2:22:22 
   56   6/25    826 Matthew Waldner         Bismarck           ND  36 M    76 26:55  1:39  1:51   49 1:04:35 21.5  1:40   74   47:54  7:43 2:22:53 
   57   4/17    244 Dennis Galatowitsch     Princeton          WI  50 M   147 30:24  1:52  3:05   48 1:04:34 21.5  1:51   20   43:03  6:56 2:22:55 
   58   8/38    793 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  42 M    73 26:53  1:39  2:32   82 1:07:31 20.5  1:07   43   45:04  7:16 2:23:05 
   59   8/24    681 Erik Rogelstad          Minneapolis        MN  31 M    94 27:59  1:43  2:00   46 1:04:31 21.5  1:10   70   47:38  7:40 2:23:16 
   60   9/30    794 Keith Thompson          Annanadale         MN  46 M   139 29:47  1:49  2:56   63 1:05:57 21.0  1:39   23   43:35  7:01 2:23:53 
   61  10/30    840 Ryan Wenning            Excelsior          MN  49 M   128 29:25  1:48  2:02   45 1:04:25 21.5  1:10   62   46:53  7:33 2:23:54 
   62   5/17    376 John Kelley             Duluth             MN  51 M    71 26:46  1:38  2:44   38 1:03:32 21.8  1:23   95   49:40  8:00 2:24:05 
   63   2/8      55 Sarah Berger            Saint Paul         MN  28 F    67 26:35  1:38  2:11   93 1:08:37 20.2  1:13   51   45:48  7:23 2:24:22 
   64   9/38    104 Blake Butler            Waconia            MN  40 M    79 27:02  1:39  2:24  111 1:09:51 19.8  1:11   31   44:05  7:06 2:24:32 
   65   9/24    561 Jason Neumann           St. Cloud          MN  33 M    99 28:21  1:44  2:16   44 1:04:23 21.5  1:21   78   48:12  7:46 2:24:32 
   66   6/20    742 Chad Solei              Minneapolis        MN  28 M   113 28:50  1:46  2:10   96 1:08:43 20.2  1:25   22   43:31  7:01 2:24:37 
   67   7/25    415 Blaine Kriesel Jr       Prior Lake         MN  38 M   177 32:19  1:59  2:24   59 1:05:29 21.2  1:25   21   43:09  6:57 2:24:44 
   68   1/1      87 Anders Broman           Eagan              MN  15 M     7 22:19  1:22  2:17  148 1:12:59 19.0  1:02   67   47:24  7:38 2:25:59 
   69  11/30    121 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  49 M    21 23:59  1:28  2:19   66 1:06:18 20.9  1:24  118   52:17  8:25 2:26:16 
   70   1/14    702 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  40 F    60 26:24  1:37  1:58   77 1:07:06 20.7  1:45   89   49:05  7:54 2:26:17 
   71   1/7     251 Karin Gardner           Mandan             ND  46 F    22 24:03  1:28  2:26   73 1:06:44 20.8  1:43  113   51:23  8:17 2:26:17 
   72   8/25    880 Warren Zook             Buffalo            MN  38 M    59 26:19  1:37  2:47   83 1:07:34 20.5  1:14   82   48:33  7:49 2:26:24 
   73   1/9      92 Tim Brown               Circle Pines       MN  56 M   109 28:40  1:45  2:38   74 1:06:47 20.8  1:33   63   46:56  7:34 2:26:33 
   74   9/25    179 Ryan Dewey              Esko               MN  36 M    52 25:50  1:35  1:58   86 1:07:50 20.4  1:20   98   49:49  8:01 2:26:45 
   75   1/7      81 Michelle Breiland       Duluth             MN  38 F    38 25:19  1:33  2:34  117 1:10:22 19.7  1:22   69   47:32  7:39 2:27:07 
   76  10/38    797 Jeremy Thompson         Maple Grove        MN  41 M    78 27:01  1:39  2:15   92 1:08:32 20.2  1:28   75   47:56  7:43 2:27:09 
   77  10/24    929 Clint Agar              Duluth             MN  32 M    55 25:57  1:35  2:26  124 1:11:03 19.5  1:19   59   46:30  7:29 2:27:15 
   78   2/7     879 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  49 F     4 21:24  1:19  2:51  105 1:09:19 20.0  1:34  117   52:11  8:24 2:27:17 
   79  10/25    355 Joe Johnson             Mankato            MN  35 M    72 26:53  1:39  2:22  116 1:10:12 19.7  2:24   46   45:41  7:21 2:27:29 
   80   2/11    915 Tiffany Kari            Duluth             MN  34 F    98 28:21  1:44  2:11  142 1:12:25 19.1  1:03   24   43:36  7:01 2:27:35 
   81   2/14    531 Krista Moore            Menomonie          WI  40 F   102 28:33  1:45  2:09   89 1:08:05 20.4  1:33   68   47:28  7:39 2:27:46 
   82   7/20    864 Benjamin Wolden         Garfield           MN  27 M   115 28:56  1:46  3:06   90 1:08:20 20.3  1:35   52   45:54  7:24 2:27:49 
   83  11/38    701 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40 M   172 32:08  1:58  2:31   64 1:06:02 21.0  1:29   61   46:45  7:32 2:28:53 
   84  12/38    747 David Soukup            Eden Prairie       MN  43 M   140 29:53  1:50  2:40   56 1:05:10 21.3  1:36   97   49:47  8:01 2:29:04 
   85  13/38    303 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41 M    88 27:47  1:42  3:06   79 1:07:18 20.6  1:17  103   50:13  8:05 2:29:40 
   86   1/4     607 Joshua Owens            Brooklyn Park      MN  24 M    53 25:52  1:35  1:42  125 1:11:04 19.5  1:14  102   50:03  8:04 2:29:53 
   87   3/11    761 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30 F   131 29:34  1:49  2:04  126 1:11:08 19.5  1:23   58   46:26  7:29 2:30:32 
   88   4/11    457 Marisa Lindsay          St Paul            MN  31 F    25 24:28  1:30  2:28  193 1:18:10 17.7  1:31   32   44:06  7:06 2:30:40 
   89   6/17    100 Miles Burd              Cottage Grove      MN  51 M    12 23:30  1:26  2:57   68 1:06:25 20.9  1:22  157   56:29  9:06 2:30:41 
   90  11/25    458 Jacob Liston            Minneapolis        MN  38 M   123 29:18  1:48  4:10   72 1:06:42 20.8  1:47   86   48:47  7:52 2:30:42 
   91   2/7     432 Molly Larew             Plymouth           MN  36 F   107 28:39  1:45  2:40   75 1:06:56 20.7  1:30  111   51:02  8:13 2:30:45 
   92   7/8      32 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  37 F    93 27:54  1:43  1:58  115 1:10:12 19.7  1:18   99   49:53  8:02 2:31:13 
   93  12/30    150 David Cossack           Vadnais Hts        MN  48 M    95 28:03  1:43  4:19   84 1:07:42 20.5  1:30   96   49:42  8:00 2:31:13 
   94  13/30    278 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  49 M   149 30:32  1:52  3:15   70 1:06:38 20.8  1:52   92   49:12  7:56 2:31:27 
   95   7/17    140 Tom Coles               Apple Valley       MN  54 M    58 26:18  1:37  4:10  102 1:09:04 20.1  2:29  105   50:19  8:06 2:32:17 
   96   8/17    356 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  50 M    27 24:34  1:30  3:48  120 1:10:41 19.6  2:07  114   51:25  8:17 2:32:34 
   97  12/25     21 Brad Anderson           Duluth             MN  39 M   117 29:02  1:47  1:53   26 1:02:09 22.3  1:11  176   59:02  9:31 2:33:15 
   98  14/30    775 Chris Stuart            St. Michael        MN  48 M    43 25:29  1:34  3:48  112 1:09:57 19.8  3:26  110   50:55  8:12 2:33:33 
   99  14/38    802 Brandon Thyen           North Branch       MN  42 M    80 27:11  1:40  2:11   95 1:08:41 20.2  1:22  137   54:15  8:44 2:33:38 
  100   8/20    748 Greg Spoelhof           Duluth             MN  29 M   167 31:44  1:57  2:24   55 1:05:05 21.3  1:40  127   53:12  8:34 2:34:03 
  101  15/38    406 Kent Kolstad            Bloomington        MN  43 M   146 30:22  1:52  2:47   99 1:08:51 20.1  1:27  107   50:40  8:10 2:34:05 
  102   2/4     784 Bryan Swenson           Alexandria         MN  61 M   216 35:06  2:09  2:12   78 1:07:09 20.6  1:21   79   48:20  7:47 2:34:07 
  103  15/30    577 Jorge Nunez             Excelsior          MN  49 M    48 25:40  1:34  2:43  131 1:11:21 19.4  1:49  122   52:40  8:29 2:34:10 
  104  16/30    638 Dave Pincus             Champlin           MN  47 M   124 29:19  1:48  4:54  136 1:11:41 19.3  2:33   50   45:47  7:23 2:34:13 
  105   9/17    557 Dale Nelson             Delano             MN  50 M   225 36:01  2:12  1:53   51 1:04:48 21.4  1:22  104   50:13  8:05 2:34:16 
  106   9/20    618 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  29 M    54 25:57  1:35  2:27  176 1:16:03 18.2  1:03   88   48:52  7:52 2:34:21 
  107   1/5       9 Mata Agre               Corcoran           MN  21 F   103 28:35  1:45  2:26  163 1:14:36 18.6  1:17   72   47:44  7:41 2:34:37 
  108   8/8     344 Deana Jagielo           Eden Prairie       MN  23 F    89 27:51  1:42  2:09  159 1:14:10 18.7  1:34   91   49:07  7:55 2:34:50 
  109  10/17    410 Paul Kovach             Duluth             MN  53 M   151 30:39  1:53  2:59   47 1:04:34 21.5  1:37  146   55:25  8:56 2:35:13 
  110   3/14    232 Sarah Foley             Cologne            MN  44 F    90 27:52  1:42  2:46  143 1:12:34 19.1  1:15  108   50:50  8:11 2:35:15 
  111   1/5     598 Matthew Onnen           Minneapolis        MN  39 M   173 32:09  1:58  3:24  100 1:08:54 20.1  1:54   94   49:35  7:59 2:35:54 
  112   4/14    715 Stephanie Schon         Medina             MN  40 F   108 28:39  1:45  2:46  106 1:09:28 20.0  1:23  132   53:39  8:38 2:35:55 
  113  16/38    492 Jamie McCormick         Stillwater         MN  42 M    82 27:17  1:40  4:49  129 1:11:12 19.5  1:21  115   51:37  8:19 2:36:14 
  114  17/38    442 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  44 M   142 30:12  1:51  3:18  104 1:09:17 20.0  1:12  123   52:44  8:30 2:36:42 
  115  17/30    316 Kevin Hill              Golden Valley      MN  45 M    92 27:54  1:43  3:18  170 1:15:32 18.3  1:24   83   48:36  7:50 2:36:43 
  116  13/25    184 Steve Dillner           Ramsey             MN  38 M   136 29:43  1:49  2:15   80 1:07:20 20.6  1:42  151   56:03  9:02 2:37:02 
  117  11/17     64 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  53 M   235 37:45  2:19  2:37  101 1:09:04 20.1  1:25   55   46:16  7:27 2:37:05 
  118  18/38     99 Scott Bunner            Chaska             MN  43 M   119 29:07  1:47  3:03  155 1:13:21 18.9  1:41  101   49:58  8:03 2:37:08 
  119  19/38    447 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  40 M   157 31:02  1:54  3:18   98 1:08:50 20.1  1:38  121   52:40  8:29 2:37:26 
  120  12/17    729 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  53 M   210 34:41  2:07  3:52  110 1:09:45 19.9  1:39   80   48:20  7:47 2:38:15 
  121  10/20    646 Peter Portilla          Minneapolis        MN  29 M   211 34:46  2:08  3:08   87 1:07:54 20.4  1:54  109   50:50  8:11 2:38:30 
  122  20/38    497 Shawn McGee             Sartell            MN  40 M   165 31:31  1:56  3:55  128 1:11:09 19.5  2:15  100   49:53  8:02 2:38:42 
  123  11/24    698 Ryan Sahllberg          Andover            MN  34 M   104 28:38  1:45  3:23  121 1:10:45 19.6  2:15  133   53:46  8:40 2:38:46 
  124   2/9     266 Arthur Gorr             Buffalo            MN  57 M   193 33:23  2:03  2:51   88 1:08:03 20.4  1:33  125   53:01  8:32 2:38:50 
  125   3/7     455 Tracy Lind              Fargo              ND  38 F    50 25:41  1:34  2:28  135 1:11:41 19.3  1:32  166   57:41  9:17 2:39:02 
  126  13/17     53 Tom Benson              St. Paul           MI  53 M   138 29:46  1:49  2:58   94 1:08:40 20.2  1:33  154   56:14  9:03 2:39:07 
  127  14/25    325 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  37 M   226 36:03  2:12  2:54   91 1:08:29 20.2  1:22  106   50:23  8:07 2:39:10 
  128  14/17    709 Greg Schempp            Plymouth           MN  51 M    40 25:20  1:33  3:16  134 1:11:41 19.3  1:57  162   56:59  9:11 2:39:10 
  129  12/24    921 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  32 M    65 26:29  1:37  2:15  108 1:09:38 19.9  2:19  175   58:59  9:30 2:39:38 
  130   3/7     866 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  49 F   114 28:54  1:46  2:30  140 1:12:17 19.2  1:16  145   55:19  8:55 2:40:14 
  131   4/7     405 Kris Kolenz             Duluth             MN  49 F    68 26:38  1:38  3:01  149 1:13:00 19.0  1:53  155   56:19  9:04 2:40:49 
  132   3/4     718 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  61 M    86 27:38  1:42  2:32   85 1:07:43 20.5  1:59  194 1:01:24  9:53 2:41:14 
  133  18/30     42 Matt Bartell            Waconia            MN  48 M   159 31:12  1:55  4:09  107 1:09:32 19.9  3:01  131   53:29  8:37 2:41:22 
  134  21/38    817 Nicolas Vallejos        Maple Grove        MN  41 M   126 29:22  1:48  3:07   81 1:07:28 20.5  1:24  187 1:00:11  9:42 2:41:30 
  135  22/38    241 John Frost              Burnsville         MN  41 M    91 27:53  1:42  2:24   97 1:08:49 20.1  2:16  189 1:00:21  9:43 2:41:40 
  136  11/20    544 John Mullen             St. Louis Park     MN  25 M    97 28:18  1:44  2:35  119 1:10:34 19.6  1:32  171   58:46  9:28 2:41:43 
  137  12/20    564 Jeremy Newman           Jamestown          ND  28 M   145 30:18  1:51  3:07  161 1:14:22 18.6  1:25  135   53:52  8:40 2:43:02 
  138   2/5     208 Paul Elliott            Saint Paul         MN  41 M   192 33:23  2:03  3:48  172 1:15:40 18.3  1:45   84   48:39  7:50 2:43:13 
  139  23/38    923 Eric Winter             Savage             MN  42 M    41 25:22  1:33  3:11  150 1:13:01 19.0  1:40  186 1:00:09  9:41 2:43:21 
  140  19/30    777 Todd Sullwold           Minnetrista        MN  46 M   101 28:28  1:45  3:32  153 1:13:21 18.9  2:16  149   55:53  9:00 2:43:28 
  141   2/4     610 Tommy Panetti           Bloomington        MN  22 M    51 25:47  1:35  4:43  199 1:19:00 17.5  2:17  116   52:03  8:23 2:43:49 
  142  15/25    858 James Wilson            Rosemount          MN  38 M   169 31:47  1:57  2:53  139 1:12:06 19.2  1:15  152   56:09  9:03 2:44:09 
  143  13/24    741 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  34 M   134 29:39  1:49  2:45  191 1:17:49 17.8  1:23  128   53:15  8:35 2:44:48 
  144   3/5     315 Robb Highland           Maplewood          MN  37 M   111 28:49  1:46  3:21  130 1:11:15 19.5  1:46  184 1:00:04  9:40 2:45:14 
  145   4/7     491 Makenzie McCormick      Stillwater         MN  39 F   152 30:42  1:53  3:59  209 1:20:05 17.3  1:56   87   48:52  7:52 2:45:31 
  146  16/25    191 Josh Duda               Pillager           MN  38 M    57 26:13  1:36  2:06  123 1:10:58 19.5  1:46  209 1:04:38 10:25 2:45:39 
  147  14/24    463 Colin Lovett            Saint Paul         MN  33 M   144 30:15  1:51  3:02  113 1:10:09 19.8  2:49  178   59:27  9:34 2:45:40 
  148  15/24    353 Nicholas Johnson        Plymouth           MN  33 M   160 31:15  1:55  3:28  168 1:15:00 18.5  1:36  139   54:29  8:46 2:45:46 
  149  16/24    633 Ryan Picken             Monticello         MN  33 M   141 30:06  1:51  5:10  152 1:13:19 18.9  0:54  159   56:45  9:08 2:46:13 
  150   1/6     391 Lori Klabunde           Bismarck           ND  52 F   229 36:33  2:14  3:01  175 1:16:02 18.2  1:39   90   49:06  7:55 2:46:19 
  151  24/38    327 Michael Hon             Plymouth           MN  42 M   166 31:43  1:56  2:34  109 1:09:43 19.9  1:53  192 1:00:52  9:48 2:46:44 
  152  13/20     86 David Brindle           Columbia Heights   MN  29 M   135 29:43  1:49  3:04  144 1:12:44 19.1  1:47  179   59:36  9:36 2:46:52 
  153  17/24    543 Jimmy Mullen            Apple Valley       MN  31 M   162 31:18  1:55  2:57  164 1:14:39 18.6  1:21  161   56:55  9:10 2:47:09 
  154  17/25    713 Adam Schneider          Plymouth           MN  39 M   221 35:26  2:10  3:48  133 1:11:38 19.3  1:48  143   55:12  8:53 2:47:50 
  155   4/5     642 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  39 M   180 32:33  2:00  3:52  146 1:12:54 19.0  1:51  160   56:50  9:09 2:47:59 
  156   5/14    806 Thu Tong                Plymouth           MN  40 F   238 38:11  2:20  2:21  127 1:11:09 19.5  1:32  141   54:55  8:51 2:48:05 
  157   5/11    856 Jenny Wilson            Forest Lake        MN  32 F   182 32:35  2:00  3:16  181 1:16:55 18.0  1:42  136   54:07  8:43 2:48:32 
  158  25/38     78 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  44 M   197 33:39  2:04  5:00  141 1:12:21 19.2  3:18  138   54:18  8:45 2:48:34 
  159  20/30    516 Brook Miller            Morris             MN  45 M   183 32:44  2:00  3:45  187 1:17:30 17.9  1:41  126   53:10  8:34 2:48:48 
  160   5/7     212 Cortney Engen           St.Louis Park      MN  39 F   110 28:44  1:46  3:00  165 1:14:45 18.5  2:27  188 1:00:15  9:42 2:49:10 
  161  18/25    245 Jamie Galioto           St Paul            MN  39 M    96 28:11  1:44  3:58  138 1:11:46 19.3  2:45  203 1:02:36 10:05 2:49:15 
  162  14/20    772 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  26 M    81 27:13  1:40  3:46  188 1:17:32 17.9  2:07  170   58:38  9:27 2:49:15 
  163   2/2     553 Scott J. Nelson         Hudson             WI  19 M    87 27:44  1:42  4:34  162 1:14:32 18.6  2:58  180   59:49  9:38 2:49:35 
  164   3/9     800 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  56 M   196 33:34  2:03  2:49  137 1:11:43 19.3  1:41  181   59:54  9:39 2:49:40 
  165  21/30    758 Todd Stertz             Dassel             MN  45 M   185 32:49  2:01  4:10  200 1:19:06 17.5  2:37  112   51:20  8:16 2:50:00 
  166   4/9      18 Rod Anderson            Woodbury           MN  58 M   190 33:17  2:02  3:07  151 1:13:12 18.9  1:45  172   58:53  9:29 2:50:13 
  167   2/6     240 Susan Froelich          Big Lake           MN  50 F   202 34:01  2:05  3:00  154 1:13:21 18.9  2:03  168   58:02  9:21 2:50:25 
  168  15/20    846 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  26 M   243 39:25  2:25  4:45  174 1:16:01 18.2  1:45   85   48:47  7:51 2:50:41 
  169  26/38    565 Steve Nichols           Champlin           MN  44 M   207 34:35  2:07  4:20  160 1:14:14 18.7  2:10  148   55:50  9:00 2:51:07 
  170  27/38     13 Scott Allen             Eden Prairie       MN  40 M   163 31:26  1:55  3:07  173 1:15:46 18.3  1:32  177   59:21  9:34 2:51:11 
  171   1/3     203 Paul Elbing             Amery              WI  65 M   200 33:45  2:04  3:45   65 1:06:04 21.0  1:56  226 1:06:32 10:43 2:52:00 
  172   3/6     623 Diane Petersen          Hokah              MN  51 F   233 37:26  2:17  3:04  182 1:17:02 18.0  2:18  120   52:19  8:26 2:52:06 
  173   4/6     644 Michelle Popham         Lino Lakea         MN  50 F   161 31:16  1:55  3:33  156 1:13:42 18.8  2:28  195 1:01:50  9:57 2:52:46 
  174  18/24    175 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  31 M   175 32:15  1:58  3:58  145 1:12:51 19.0  1:49  196 1:01:59  9:59 2:52:51 
  175  16/20    674 Daniel Roberg           Big Lake           MN  28 M   232 37:00  2:16  4:06  180 1:16:54 18.0  2:13  124   52:59  8:32 2:53:12 
  176  28/38    205 Barry Ellinger          Chaska             MN  41 M   116 29:02  1:47  4:18  118 1:10:26 19.7  1:56  233 1:07:36 10:53 2:53:15 
  177   3/4     849 Jacob Westin            Soudan             MN  22 M   184 32:46  2:00  3:46  122 1:10:54 19.5  1:42  208 1:04:25 10:22 2:53:32 
  178   6/14    759 Sandy Stertz            Dassel             MN  42 F   143 30:15  1:51  4:42  228 1:22:50 16.7  2:33  130   53:27  8:37 2:53:44 
  179  19/24    844 Terry Werk              Eden Prairie       MN  34 M   170 32:01  1:58  2:39  215 1:21:08 17.1  1:31  158   56:38  9:07 2:53:55 
  180   7/14    834 Carole Weiland          Champlin           MN  44 F    35 25:05  1:32  2:49  166 1:14:46 18.5  2:28  239 1:08:56 11:06 2:54:01 
  181  22/30    321 Timothy Hoffard         Savage             MN  45 M   198 33:40  2:04  5:04  114 1:10:12 19.7  3:05  200 1:02:13 10:01 2:54:10 
  182  20/24    743 Joel Sommers            Minnetonka         MN  34 M   203 34:05  2:05  3:36  185 1:17:23 17.9  1:51  165   57:21  9:14 2:54:13 
  183   6/11    499 Michele McKenzie        Minneapolis        MN  30 F   120 29:07  1:47  3:52  179 1:16:49 18.0  2:15  205 1:02:44 10:06 2:54:45 
  184  21/24    671 Robert Riehm            Minneapolis        MN  33 M   214 34:58  2:08  4:56  194 1:18:14 17.7  2:41  142   55:06  8:53 2:55:54 
  185  23/30    796 Nate Thompson           Eden Prairie       MN  45 M   188 33:05  2:02  3:07  184 1:17:07 18.0  2:01  193 1:01:09  9:51 2:56:27 
  186   7/11    157 Sarah Curry             Minnetonka         MN  31 F   148 30:27  1:52  2:37  177 1:16:09 18.2  1:28  224 1:05:58 10:37 2:56:36 
  187  19/25    471 Jeff Malecha            Albertville        MN  37 M   174 32:14  1:58  2:42  207 1:20:02 17.3  1:46  183 1:00:00  9:40 2:56:43 
  188  20/25    255 Nathaniel George        Saint Paul         MN  39 M    83 27:18  1:40  4:37  192 1:17:58 17.8  2:21  210 1:04:42 10:25 2:56:54 
  189  29/38    172 Michael Deleon          Eagan              MN  40 M   106 28:39  1:45  4:54  132 1:11:32 19.4  1:55  240 1:09:55 11:16 2:56:54 
  190  15/17    823 Greg Wagner             Blaine             MN  54 M   236 37:57  2:19  3:21  190 1:17:48 17.8  1:56  169   58:32  9:26 2:59:32 
  191   5/7     672 Lisa Rippe              Edina              MN  48 F   125 29:21  1:48  3:49  234 1:24:48 16.3  2:05  185 1:00:06  9:41 3:00:06 
  192  30/38    427 Joel Lancaster          Lakeville          MN  43 M   206 34:34  2:07  5:34  210 1:20:05 17.3  2:56  163   57:02  9:11 3:00:08 
  193   3/8      27 Jackie Arnason          St. Louis Park     MN  26 F   241 38:58  2:23  2:38  183 1:17:05 18.0  2:01  182   59:57  9:39 3:00:38 
  194  31/38    473 Christopher Marshall    Plymouth           MN  44 M   187 32:58  2:01  4:53  189 1:17:43 17.8  2:43  201 1:02:30 10:04 3:00:44 
  195  22/24    711 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  34 M   256 44:50  2:44  1:58  197 1:18:48 17.6  2:06  129   53:25  8:36 3:01:06 
  196   1/4       5 Amy Adam                Rosemount          MN  35 F    62 26:25  1:37  3:38  211 1:20:28 17.2  3:31  231 1:07:10 10:49 3:01:10 
  197  24/30    737 Michael Smith           Plymouth           MN  46 M   153 30:45  1:53  3:42  203 1:19:19 17.5  2:04  216 1:05:31 10:33 3:01:19 
  198   4/8     657 Amanda Rau              Brule              WI  29 F   171 32:03  1:58  4:08  250 1:28:39 15.6  1:39  147   55:28  8:56 3:01:56 
  199  23/24    550 Nauman Nazeer           Chicago            IL  34 M   222 35:41  2:11  3:06  171 1:15:34 18.3  2:13  215 1:05:30 10:33 3:02:02 
  200   8/14    155 Katie Cullen-Huebschen  Plymouth           MN  42 F   237 38:10  2:20  4:06  232 1:23:49 16.5  2:13  134   53:48  8:40 3:02:04 
  201   5/8     149 Tasha Coryell           Tuscaloosa         AL  27 F   164 31:29  1:56  2:54  231 1:23:41 16.6  1:57  202 1:02:32 10:04 3:02:31 
  202  24/24    928 Nate Hasty              Minneapolis        MN  33 M   137 29:45  1:49  4:47  157 1:13:46 18.8  4:15  243 1:10:05 11:17 3:02:36 
  203  25/30    366 Tony Karels             Minnetonka         MN  45 M   227 36:05  2:12  4:17  186 1:17:25 17.9  3:09  199 1:02:08 10:00 3:03:02 
  204   2/4     495 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  33 F   217 35:06  2:09  4:18  169 1:15:15 18.4  2:05  227 1:06:38 10:44 3:03:21 
  205  32/38     93 John Brownfield         New Ulm            MN  42 M   199 33:40  2:04  4:04  247 1:28:08 15.7  1:18  156   56:23  9:05 3:03:31 
  206   8/11    575 Mariel Novacek          Lowry              MN  33 F   112 28:50  1:46  4:00  221 1:22:04 16.9  3:06  218 1:05:33 10:33 3:03:31 
  207   4/4      75 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  61 M   234 37:42  2:18  4:06  167 1:14:47 18.5  2:17  213 1:04:56 10:27 3:03:46 
  208   9/11    541 Jennifer Morrissey      Blaine             MN  33 F   129 29:26  1:48  4:16  223 1:22:25 16.8  2:01  222 1:05:48 10:36 3:03:55 
  209  17/20    707 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  26 M   178 32:25  1:59  6:02  248 1:28:22 15.7  2:45  140   54:45  8:49 3:04:17 
  210   5/9     869 Michael Wright          Edina              MN  58 M   168 31:47  1:57  3:59  147 1:12:56 19.0  3:44  247 1:12:00 11:36 3:04:25 
  211  10/11    819 Rachel Van Hale         Minneapolis        MN  33 F   208 34:35  2:07  5:34  239 1:26:10 16.1  2:18  150   55:56  9:00 3:04:32 
  212  16/17    324 John Hoffman            Minnetonka         MN  50 M   204 34:12  2:06  2:02  212 1:20:29 17.2  1:08  232 1:07:19 10:50 3:05:08 
  213  33/38    115 Rich Carlson            Big Lake           MN  40 M   245 40:18  2:28  4:30  206 1:19:37 17.4  2:42  174   58:57  9:30 3:06:03 
  214  34/38    830 Mike Wangsness          Woodbury           MN  41 M   219 35:24  2:10  4:47  178 1:16:12 18.2  3:19  229 1:06:58 10:47 3:06:37 
  215   1/1     675 Deborah Roberts         Nisswa             MN  64 F   201 33:52  2:04  3:58  224 1:22:26 16.8  1:32  219 1:05:36 10:34 3:07:22 
  216  21/25    242 Boaz Fruchtman          Minneapolis        MN  38 M   220 35:25  2:10  4:44  196 1:18:30 17.7  3:20  214 1:05:29 10:33 3:07:26 
  217   9/14    653 Laura Rades             Andover            MN  40 F    44 25:30  1:34  3:13  240 1:26:58 15.9  2:13  241 1:09:58 11:16 3:07:51 
  218  26/30    465 David Lund              Montrose           MN  47 M   239 38:22  2:21  5:42  208 1:20:02 17.3  3:04  191 1:00:43  9:47 3:07:52 
  219  22/25    352 Matt Johnson            St. Louis Park     MN  35 M   218 35:15  2:09 10:38  226 1:22:36 16.8  4:23  144   55:17  8:54 3:08:07 
  220  18/20    549 Cal Nauman              Minot              ND  25 M   209 34:37  2:07  5:22  201 1:19:13 17.5  2:33  228 1:06:56 10:47 3:08:39 
  221   3/4      65 Chelsie Binsfeld        Sant Cloud         MN  31 F   122 29:15  1:47  3:38  238 1:25:39 16.2  2:22  235 1:08:05 10:58 3:08:58 
  222  35/38    199 Jason Eckert            Waverly            MN  41 M    47 25:35  1:34  3:05  255 1:30:38 15.3  1:49  236 1:08:10 10:59 3:09:16 
  223   6/8     248 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  28 F   154 30:56  1:54  3:21  230 1:23:26 16.6  2:04  242 1:09:59 11:16 3:09:43 
  224   2/3     227 Thomas Findlay          St. Paul           MN  67 M   212 34:52  2:08  5:36  213 1:20:37 17.2  2:52  223 1:05:58 10:37 3:09:53 
  225   6/7     430 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  45 F   249 40:52  2:30  3:30  241 1:27:09 15.9  1:33  164   57:06  9:12 3:10:08 
  226  36/38    507 Josh Mehrer             Elk River          MN  40 M   231 36:50  2:15  5:25  202 1:19:17 17.5  3:27  220 1:05:43 10:35 3:10:39 
  227  10/14    506 Billi Jo Mehrer         Elk River          MN  40 F   240 38:33  2:21  3:44  214 1:20:55 17.1  2:57  212 1:04:53 10:27 3:11:00 
  228   6/7     185 Esther Dixon            Zimmerman          MN  36 F   205 34:26  2:06  5:16  257 1:31:58 15.1  3:38  153   56:13  9:03 3:11:29 
  229  11/14    927 Alysia Zens             Delano             MN  40 F   251 42:00  2:34  5:51  229 1:23:22 16.6  2:32  167   57:48  9:19 3:11:32 
  230   2/5      96 Lydia Buffie            55373              MN  20 F   176 32:17  1:59  1:56  225 1:22:28 16.8  1:42  254 1:13:44 11:52 3:12:04 
  231  37/38     48 Brett Bayerkohler       Buffalo            MN  41 M   224 35:48  2:11  5:59  251 1:28:39 15.6  3:03  173   58:56  9:30 3:12:23 
  232   1/2     259 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  55 F   223 35:45  2:11  3:33  242 1:27:25 15.9  2:01  207 1:04:07 10:20 3:12:49 
  233  27/30    428 Alan Landreville        Vadnais Heights    MN  47 M   181 32:34  2:00  5:15  198 1:18:52 17.6  2:33  253 1:13:41 11:52 3:12:53 
  234   1/3     637 Emily Pincus            Champlin           MN  16 F    85 27:29  1:41  4:04  237 1:25:36 16.2  3:03  249 1:13:01 11:46 3:13:12 
  235   4/4      22 Heidi Anderson-Isaacso  St. Paul           MN  43 F   242 39:00  2:23  4:32  222 1:22:07 16.9  2:44  225 1:06:21 10:41 3:14:42 
  236  12/14    534 Amy Moran               Hastings           MN  42 F   262 47:42  2:55  4:15  204 1:19:19 17.5  2:59  190 1:00:39  9:46 3:14:53 
  237  17/17    187 Allen Donais            Eveleth            MN  52 M   265 50:14  3:04  4:05  158 1:13:53 18.8  2:04  211 1:04:51 10:27 3:15:06 
  238   7/7     209 Mandy Elllis            St. Paul           MN  39 F   179 32:33  2:00  4:11  235 1:24:57 16.3  2:12  246 1:11:37 11:32 3:15:28 
  239   7/7     119 Vicki Carver            Lino Lakes         MN  46 F   158 31:11  1:55  3:29  220 1:21:58 16.9  1:50  260 1:17:07 12:25 3:15:32 
  240  28/30     24 Jeff Antonsen           Andover            MN  45 M   253 42:42  2:37  3:37  218 1:21:46 17.0  2:20  217 1:05:31 10:33 3:15:54 
  241   6/9     727 Dan Sieben              Edina              MN  56 M   228 36:25  2:14  3:37  227 1:22:42 16.8  2:44  244 1:10:33 11:22 3:16:00 
  242   3/3     611 Thomas Parker           Monticello         MN  66 M   244 40:04  2:27  5:53  217 1:21:43 17.0  2:38  221 1:05:45 10:35 3:16:01 
  243  13/14    300 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  42 F   260 47:20  2:54  3:37  216 1:21:35 17.0  1:40  197 1:01:59  9:59 3:16:10 
  244  11/11    842 Carissa Wentland        Swartz Creek       MI  31 F   155 30:58  1:54  5:06  243 1:27:40 15.8  2:23  245 1:11:30 11:31 3:17:35 
  245   4/4     186 Derek Docherty          Buffalo            MN  21 M   215 34:59  2:08  3:21  252 1:28:48 15.6  2:11  238 1:08:23 11:01 3:17:39 
  246   3/5     614 Amanda Paulson          Monticello         MN  22 F    16 23:39  1:27  4:26  260 1:34:36 14.7  1:13  256 1:14:16 11:58 3:18:08 
  247  23/25      4 Mark Adam               Rosemount          MN  35 M   261 47:25  2:54  4:20  233 1:23:50 16.5  2:14  198 1:02:05 10:00 3:19:52 
  248   5/5      59 Jon Berry               Champlin           MN  48 M   186 32:54  2:01  8:01  205 1:19:23 17.5  3:01  263 1:19:44 12:50 3:23:01 
  249   2/3     574 Ericka Norgren          South Haven        MN  19 F   195 33:32  2:03  3:10  254 1:30:29 15.3  2:00  255 1:14:13 11:57 3:23:23 
  250  29/30     58 Todd Bergman            Eden Prairie       MN  45 M   254 42:49  2:37  3:43  195 1:18:24 17.7  5:32  252 1:13:32 11:50 3:23:58 
  251  24/25    137 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  36 M   252 42:26  2:36  6:09  244 1:27:44 15.8  1:29  230 1:07:10 10:49 3:24:56 
  252   5/6     145 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54 F   213 34:55  2:08  5:05  256 1:30:46 15.3  2:51  248 1:12:41 11:42 3:26:17 
  253   7/8      11 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  28 F   189 33:09  2:02  3:30  259 1:33:38 14.8  2:11  257 1:16:07 12:15 3:28:34 
  254  14/14    545 Karin Munroe            Wayzata            MN  44 F   264 48:45  2:59  5:10  253 1:28:53 15.6  2:18  206 1:03:36 10:15 3:28:40 
  255   6/6     230 Judi Fluger             St Paul            MN  54 F   250 40:53  2:30  3:13  219 1:21:48 16.9  2:27  265 1:24:44 13:39 3:33:03 
  256   7/9     847 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  57 M   247 40:47  2:30  6:23  236 1:25:16 16.3  3:03  261 1:17:47 12:32 3:33:15 
  257  19/20    570 Karl Noelle             Minneapolis        MN  28 M   267 59:12  3:37                         705:14  119   52:18  8:25 3:36:11 
  258   2/2     655 Judy Rangel             White Bear Lake    MN  57 F   259 45:31  2:47  4:04  246 1:28:04 15.7  3:04  259 1:17:03 12:24 3:37:43 
  259  38/38    411 Stephen Kowalczyk       Champlin           MN  43 M   263 48:29  2:58  5:21  266 1:41:42 13.6  2:12  204 1:02:41 10:06 3:40:23 
  260  30/30    480 Tom Mascarenas          Eden Prairie       MN  48 M   194 33:27  2:03  4:15  249 1:28:33 15.7  4:07  266 1:31:24 14:43 3:41:44 
  261   8/9     340 Loren Irwin             Shakopee           MN  59 M   255 44:30  2:43 10:57  261 1:38:30 14.1  2:14  234 1:07:48 10:55 3:43:56 
  262   3/3       1 Emily Abraham           Cambridge          MN  19 F   248 40:47  2:30  4:48  262 1:38:34 14.1  1:50  262 1:19:03 12:44 3:45:00 
  263  25/25    862 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  36 M   230 36:43  2:15  3:28  267 1:42:32 13.5  2:16  264 1:21:55 13:11 3:46:51 
  264   4/5     249 Lauren Ganter           River Falls        WI  24 F   257 45:07  2:45  8:37  263 1:41:03 13.7  2:06  250 1:13:22 11:49 3:50:12 
  265   5/5     250 Anna Ganter             Andover            MN  23 F   258 45:10  2:46  8:35  264 1:41:05 13.7  2:01  251 1:13:24 11:49 3:50:12 
  266  20/20    705 Andrew Sandor           Kenyon             MN  29 M   268 59:44  3:39  6:14  245 1:27:52 15.8  2:31  258 1:16:19 12:17 3:52:38 
  267   8/8     239 Courtney Frie           Minneapolis        MN  26 F   266 55:11  3:22  5:33  265 1:41:08 13.7  3:32  237 1:08:21 11:00 3:53:42 
  268   9/9     843 Tom Wentz               Burnsville         MN  57 M   246 40:25  2:28  5:01  258 1:33:00 14.9  3:31  267 1:37:54 15:46 3:59:49 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  891 WMD                                              2 30:13  1:51  1:54    1 1:12:47 19.0  0:52    1   50:15  8:06 2:35:59 
           Marv Gordon , Warren Hegge , Dan Holmdahl              
    2  902 What Doesn't Kill Us                             1 24:48  1:31  1:26    2 1:24:30 16.4  1:07    2   59:29  9:35 2:51:19 
           Todd Erickson , Steve Euller , Denis Ostroot           


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  881 Campbell's Shoop                                 1 26:05  1:36  1:15    1 1:06:06 21.0  0:40    1   45:04  7:16 2:19:09 
           Cindy Blackstock , Patty Campbell , Kimberly Ault      
    2  911 Crossroads 2015                                  2 35:37  2:11  1:57    2 1:35:33 14.5  1:00    2 1:05:24 10:32 3:19:29 
           Kelly Knewtson , Becca Forshtay , Jeanne Wolfe         


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  897 Periscope                                        1 22:23  1:22  1:32    2 1:02:48 22.1  0:38    2   50:31  8:08 2:17:49 
           Katy Coombe , Aaron Martin , Greg Kurowski             
    2  904 BREAKAWAY                                        3 33:33  2:03  1:45    1 1:01:31 22.5  0:43    1   41:29  6:41 2:18:59 
           Matt Peterson , Leah Prudhomme , Caesar Russell        
    3  900 Team Gusties + One                               2 25:23  1:33  1:51    3 1:17:54 17.8  0:49    3   56:36  9:07 2:42:30 
           Jenna Muntifering , Chris Muntifering , Nicole Lohman  
    4  894 Cari and her Johns                               4 36:23  2:14  1:35    4 1:22:54 16.7  1:14    4   58:26  9:25 3:00:30 
           Cari Backes , John Davis , John King                   


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 476 Alfredo Martel          Saint Louis Park   MN  49 M      2 27:47  1:42  2:21    1   59:04 23.5                          2:40:16 
 640 Bryan Pink              Saint Michael      MN  39 M                                            669:42                            
 317 Luke Hintermeister      Cambridge          MN  36 M      1 26:14  1:36  3:44    2 1:11:05 19.5                                  
 390 Chris Kirschman         Oak Grove          MN  39 M      3 28:41  1:45  2:47                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  22 M   19:12  1:11 
    2 Josh Mork               Arden Hills        MN  32 M   21:11  1:18 
    3 Tim Bode                Buffalo            MN  47 M   21:17  1:18 
    4 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  49 F   21:24  1:19 
    5 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  29 F   21:49  1:20 
    6 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25 M   21:52  1:20 
    7 Anders Broman           Eagan              MN  15 M   22:19  1:22 
    8 Scott Ransom            Golden Valley      MN  54 M   22:26  1:23 
    9 David Goldberg          Minnetrista        MN  54 M   22:36  1:23 
   10 Derek Rogers            Edina              MN  45 M   23:01  1:25 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  22 M   55:16 25.1 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  26 M   56:11 24.7 
    3 Travis Moore            Menomonie          WI  45 M   57:24 24.1 
    4 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34 M   57:25 24.1 
    5 Larry Hosch             St. Joseph         MN  37 M   57:33 24.1 
    6 Anthony Jagielo         Eden Prairie       MN  24 M   58:17 23.8 
    7 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M   58:23 23.7 
    8 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25 M   58:56 23.5 
    9 Chris Foster            West St Paul       MN  30 M   59:11 23.4 
   10 Nicholas Klonne         Rockford           MN  18 M   59:16 23.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Nick Nygaard            Duluth             MN  24 M   34:16  5:31 
    2 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34 M   36:17  5:51 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  26 M   37:48  6:05 
    4 Larry Hosch             St. Joseph         MN  37 M   38:25  6:11 
    5 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28 M   38:36  6:13 
    6 Anthony Jagielo         Eden Prairie       MN  24 M   38:52  6:16 
    7 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38 M   39:07  6:18 
    8 Elaine Nelson           Duluth             MN  36 F   39:19  6:20 
    9 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  33 M   39:22  6:21 
   10 Tyler Kilbury           Minneapolis        MN  29 M   39:29  6:22 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  258 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  22    1 19:12  1:11  1:12    1   55:16 25.1                          1:54:26 
    2   72 Josh Blankenheim        Duluth             MN  34    3 24:18  1:29  1:28    3   57:25 24.1  0:49    2   36:17  5:51 2:00:16 
    3  832 Mike Ward               Duluth             MN  26    5 24:48  1:31  1:22    2   56:11 24.7  0:40    3   37:48  6:05 2:00:47 
    4  579 Nick Nygaard            Duluth             MN  24    6 24:48  1:31  1:36    9 1:00:31 22.9  0:48    1   34:16  5:31 2:01:57 
    5  331 Larry Hosch             St. Joseph         MN  37    8 24:57  1:32  1:25    4   57:33 24.1  0:47    4   38:25  6:11 2:03:05 
    6  274 Brooks Grossinger       Mayer              MN  38    4 24:46  1:31  1:27    6   58:23 23.7  0:49    6   39:07  6:18 2:04:30 
    7  146 Jake Cooley             Grand Forks        ND  25    2 21:52  1:20  1:35    7   58:56 23.5  1:00    8   43:37  7:02 2:06:59 
    8  863 Ryan Wippler            Rice               MN  36    7 24:52  1:31  1:54    8   59:27 23.3  1:00    7   41:18  6:39 2:08:30 
    9  345 Anthony Jagielo         Eden Prairie       MN  24   10 29:04  1:47  1:42    5   58:17 23.8  1:38    5   38:52  6:16 2:09:32 
   10  786 John Taipale            Hammond            WI  29    9 26:26  1:37  1:37   10 1:02:33 22.2  1:06    9   45:44  7:22 2:17:24 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  552 Elaine Nelson           Duluth             MN  36    5 26:25  1:37  2:32    2 1:03:11 21.9  1:34    1   39:19  6:20 2:12:59 
    2  285 Kortney Haag            Maple Grove        MN  36    4 25:16  1:33  1:42    1 1:01:25 22.6  0:50    4   44:04  7:06 2:13:16 
    3  676 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  29    1 21:49  1:20  1:45    6 1:06:37 20.8  0:53    2   42:39  6:52 2:13:41 
    4  809 Kelly Trom              Minneapolis        MN  27    3 24:54  1:32  2:05    3 1:03:33 21.8  1:01    3   43:43  7:03 2:15:13 
    5  305 Nicole Heininger        White Bear Lake    MN  26    2 23:37  1:27  1:38    4 1:03:47 21.7  0:53    6   48:26  7:48 2:18:20 
    6  114 Sara Carlson            Brainerd           MN  36    8 28:24  1:44  1:38    5 1:03:56 21.7  0:56    5   44:46  7:13 2:19:39 
    7   32 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  37    7 27:54  1:43  1:58    7 1:10:12 19.7  1:18    8   49:53  8:02 2:31:13 
    8  344 Deana Jagielo           Eden Prairie       MN  23    6 27:51  1:42  2:09    8 1:14:10 18.7  1:34    7   49:07  7:55 2:34:50 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  598 Matthew Onnen           Minneapolis        MN  39    2 32:09  1:58  3:24    1 1:08:54 20.1  1:54    2   49:35  7:59 2:35:54 
    2  208 Paul Elliott            Saint Paul         MN  41    5 33:23  2:03  3:48    4 1:15:40 18.3  1:45    1   48:39  7:50 2:43:13 
    3  315 Robb Highland           Maplewood          MN  37    1 28:49  1:46  3:21    2 1:11:15 19.5  1:46    4 1:00:04  9:40 2:45:14 
    4  642 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  39    3 32:33  2:00  3:52    3 1:12:54 19.0  1:51    3   56:50  9:09 2:47:59 
    5   59 Jon Berry               Champlin           MN  48    4 32:54  2:01  8:01    5 1:19:23 17.5  3:01    5 1:19:44 12:50 3:23:01 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    5 Amy Adam                Rosemount          MN  35    1 26:25  1:37  3:38    2 1:20:28 17.2  3:31    3 1:07:10 10:49 3:01:10 
    2  495 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  33    3 35:06  2:09  4:18    1 1:15:15 18.4  2:05    2 1:06:38 10:44 3:03:21 
    3   65 Chelsie Binsfeld        Sant Cloud         MN  31    2 29:15  1:47  3:38    4 1:25:39 16.2  2:22    4 1:08:05 10:58 3:08:58 
    4   22 Heidi Anderson-Isaacso  St. Paul           MN  43    4 39:00  2:23  4:32    3 1:22:07 16.9  2:44    1 1:06:21 10:41 3:14:42 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  154 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28   20 25:18  1:33  1:46    6   59:45 23.2  0:59    1   38:36  6:13 2:06:22 
    2  359 Brett Johnson           Edina              MN  30   14 23:54  1:28  2:10    5   59:25 23.3  1:00    5   39:59  6:26 2:06:25 
    3   73 Tim Bode                Buffalo            MN  47    2 21:17  1:18  1:38    4   59:23 23.3  0:58   14   43:50  7:04 2:07:03 
    4  399 Nicholas Klonne         Rockford           MN  18   16 24:18  1:29  1:28    3   59:16 23.4  1:01    8   42:05  6:47 2:08:07 
    5  537 Josh Mork               Arden Hills        MN  32    1 21:11  1:18  1:43   11 1:01:07 22.7  1:04   19   44:10  7:07 2:09:14 
    6  532 Travis Moore            Menomonie          WI  45   19 24:52  1:31  1:53    1   57:24 24.1  1:18   20   44:19  7:08 2:09:43 
    7  857 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  33   41 26:29  1:37  1:46   19 1:02:49 22.1  0:58    2   39:22  6:21 2:11:23 
    8  789 Gregory Taylor          Yankton            SD  60    7 23:24  1:26  1:34   13 1:01:43 22.5  1:00   15   43:54  7:04 2:11:34 
    9  822 Steven Voss             Maple Grove        MN  30    9 23:32  1:27  1:46   46 1:05:48 21.1  1:10    6   40:34  6:32 2:12:48 
   10  682 Derek Rogers            Edina              MN  45    6 23:01  1:25  2:01   15 1:01:56 22.4  1:17   23   44:44  7:12 2:12:58 
   11  234 Chris Foster            West St Paul       MN  30   13 23:51  1:28  2:40    2   59:11 23.4  1:16   35   46:14  7:27 2:13:10 
   12  841 Michael Wente           Minneapolis        MN  39   36 26:07  1:36  2:09   14 1:01:53 22.4  1:00    9   42:14  6:48 2:13:21 
   13  656 Scott Ransom            Golden Valley      MN  54    4 22:26  1:23  2:01   12 1:01:37 22.5  1:14   38   46:19  7:28 2:13:35 
   14  700 Ryan Saline             Cloquet            MN  40   71 28:38  1:45  1:56    7   59:56 23.1  0:47   18   44:08  7:07 2:15:23 
   15  265 David Goldberg          Minnetrista        MN  54    5 22:36  1:23  1:54   22 1:03:18 21.9  1:09   45   47:06  7:35 2:16:02 
   16  746 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  44   10 23:35  1:27  2:36   24 1:03:24 21.9  1:15   27   45:26  7:19 2:16:13 
   17  143 Ryan Collison           Independence       MN  34   51 27:00  1:39  2:25    8 1:00:37 22.9  1:31   25   44:56  7:14 2:16:27 
   18  558 Ian Nemerov             Edina              MN  49   12 23:50  1:28  2:25   18 1:02:34 22.2  1:08   49   47:40  7:41 2:17:36 
   19  337 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  47   27 25:31  1:34  2:37   25 1:03:29 21.8  1:12   28   45:35  7:21 2:18:22 
   20  508 Michael Meisterling     Stillwater         MN  43   86 29:38  1:49  2:33    9 1:00:57 22.7  1:21   22   44:27  7:10 2:18:53 
   21  913 Eric Carder             Baxter             MN  35   49 26:55  1:39  2:21   21 1:03:05 22.0  1:24   31   45:45  7:22 2:19:29 
   22  500 Corey McKusick          Fridley            MN  39   44 26:38  1:38  2:34   37 1:04:48 21.4  1:11   21   44:26  7:09 2:19:35 
   23  397 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  35   58 27:19  1:40  2:01   42 1:05:20 21.2  1:11   16   43:58  7:05 2:19:48 
   24   83 Mitch Brekke            Hartland           MN  26   85 29:36  1:49  2:03   10 1:00:58 22.7  1:02   37   46:17  7:27 2:19:55 
   25  385 Tyler Kilbury           Minneapolis        MN  29   48 26:54  1:39  2:54   79 1:09:10 20.0  1:40    3   39:29  6:22 2:20:05 
   26  848 Chris Westerveld        Savage             MN  38   43 26:33  1:38  2:23   23 1:03:18 21.9  1:39   40   46:32  7:30 2:20:24 
   27  926 Mitchell Schuneman      Saint Cloud        MN  27   11 23:46  1:27  2:39   35 1:04:42 21.4  1:18   54   48:11  7:46 2:20:35 
   28   71 Mike Blair              Prior Lake         MN  45   82 29:25  1:48  2:15   20 1:02:50 22.1  1:06   30   45:44  7:22 2:21:18 
   29  551 Grant Nelson            Duluth             MN  40  104 30:59  1:54  2:15   51 1:06:20 20.9  1:08    7   40:43  6:34 2:21:23 
   30   70 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  41   30 25:40  1:34  1:48   38 1:05:00 21.3  0:52   53   48:09  7:45 2:21:27 
   31  351 Jeff Johnson            Shakopee           MN  48   84 29:32  1:48  2:13   27 1:03:55 21.7  1:05   24   44:46  7:13 2:21:28 
   32   61 Markus Bieber           North Oaks         MN  45   24 25:27  1:34  2:40   39 1:05:00 21.3  1:14   46   47:19  7:37 2:21:39 
   33   82 Jeremy Brekke           Fargo              ND  44  101 30:33  1:52  2:04   17 1:02:18 22.2  1:00   34   45:55  7:24 2:21:47 
   34  774 Michael Stuart          Minneapolis        MN  34  128 33:22  2:03  1:50   45 1:05:48 21.1  1:04    4   39:51  6:25 2:21:53 
   35  787 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  43   17 24:33  1:30  2:31   54 1:06:40 20.8  1:36   44   46:59  7:34 2:22:18 
   36   69 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  29   21 25:20  1:33  2:13   28 1:04:13 21.6  1:14   64   49:22  7:57 2:22:21 
   37  400 David Knack             Prior Lake         MN  52   26 25:31  1:34  2:13   43 1:05:26 21.2  1:23   50   47:51  7:42 2:22:22 
   38  826 Matthew Waldner         Bismarck           ND  36   50 26:55  1:39  1:51   34 1:04:35 21.5  1:40   51   47:54  7:43 2:22:53 
   39  244 Dennis Galatowitsch     Princeton          WI  50   99 30:24  1:52  3:05   33 1:04:34 21.5  1:51   10   43:03  6:56 2:22:55 
   40  793 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  42   47 26:53  1:39  2:32   61 1:07:31 20.5  1:07   26   45:04  7:16 2:23:05 
   41  681 Erik Rogelstad          Minneapolis        MN  31   64 27:59  1:43  2:00   31 1:04:31 21.5  1:10   48   47:38  7:40 2:23:16 
   42  794 Keith Thompson          Annanadale         MN  46   92 29:47  1:49  2:56   47 1:05:57 21.0  1:39   13   43:35  7:01 2:23:53 
   43  840 Ryan Wenning            Excelsior          MN  49   83 29:25  1:48  2:02   30 1:04:25 21.5  1:10   42   46:53  7:33 2:23:54 
   44  376 John Kelley             Duluth             MN  51   45 26:46  1:38  2:44   26 1:03:32 21.8  1:23   65   49:40  8:00 2:24:05 
   45  104 Blake Butler            Waconia            MN  40   53 27:02  1:39  2:24   85 1:09:51 19.8  1:11   17   44:05  7:06 2:24:32 
   46  561 Jason Neumann           St. Cloud          MN  33   68 28:21  1:44  2:16   29 1:04:23 21.5  1:21   55   48:12  7:46 2:24:32 
   47  742 Chad Solei              Minneapolis        MN  28   74 28:50  1:46  2:10   73 1:08:43 20.2  1:25   12   43:31  7:01 2:24:37 
   48  415 Blaine Kriesel Jr       Prior Lake         MN  38  119 32:19  1:59  2:24   44 1:05:29 21.2  1:25   11   43:09  6:57 2:24:44 
   49   87 Anders Broman           Eagan              MN  15    3 22:19  1:22  2:17  113 1:12:59 19.0  1:02   47   47:24  7:38 2:25:59 
   50  121 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  49   15 23:59  1:28  2:19   50 1:06:18 20.9  1:24   83   52:17  8:25 2:26:16 
   51  880 Warren Zook             Buffalo            MN  38   40 26:19  1:37  2:47   62 1:07:34 20.5  1:14   58   48:33  7:49 2:26:24 
   52   92 Tim Brown               Circle Pines       MN  56   73 28:40  1:45  2:38   56 1:06:47 20.8  1:33   43   46:56  7:34 2:26:33 
   53  179 Ryan Dewey              Esko               MN  36   32 25:50  1:35  1:58   65 1:07:50 20.4  1:20   68   49:49  8:01 2:26:45 
   54  797 Jeremy Thompson         Maple Grove        MN  41   52 27:01  1:39  2:15   70 1:08:32 20.2  1:28   52   47:56  7:43 2:27:09 
   55  929 Clint Agar              Duluth             MN  32   35 25:57  1:35  2:26   96 1:11:03 19.5  1:19   39   46:30  7:29 2:27:15 
   56  355 Joe Johnson             Mankato            MN  35   46 26:53  1:39  2:22   89 1:10:12 19.7  2:24   29   45:41  7:21 2:27:29 
   57  864 Benjamin Wolden         Garfield           MN  27   75 28:56  1:46  3:06   68 1:08:20 20.3  1:35   33   45:54  7:24 2:27:49 
   58  701 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40  116 32:08  1:58  2:31   48 1:06:02 21.0  1:29   41   46:45  7:32 2:28:53 
   59  747 David Soukup            Eden Prairie       MN  43   93 29:53  1:50  2:40   41 1:05:10 21.3  1:36   67   49:47  8:01 2:29:04 
   60  303 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41   61 27:47  1:42  3:06   58 1:07:18 20.6  1:17   72   50:13  8:05 2:29:40 
   61  607 Joshua Owens            Brooklyn Park      MN  24   33 25:52  1:35  1:42   97 1:11:04 19.5  1:14   71   50:03  8:04 2:29:53 
   62  100 Miles Burd              Cottage Grove      MN  51    8 23:30  1:26  2:57   52 1:06:25 20.9  1:22  111   56:29  9:06 2:30:41 
   63  458 Jacob Liston            Minneapolis        MN  38   79 29:18  1:48  4:10   55 1:06:42 20.8  1:47   61   48:47  7:52 2:30:42 
   64  150 David Cossack           Vadnais Hts        MN  48   65 28:03  1:43  4:19   63 1:07:42 20.5  1:30   66   49:42  8:00 2:31:13 
   65  278 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  49  100 30:32  1:52  3:15   53 1:06:38 20.8  1:52   63   49:12  7:56 2:31:27 
   66  140 Tom Coles               Apple Valley       MN  54   39 26:18  1:37  4:10   78 1:09:04 20.1  2:29   74   50:19  8:06 2:32:17 
   67  356 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  50   18 24:34  1:30  3:48   92 1:10:41 19.6  2:07   80   51:25  8:17 2:32:34 
   68   21 Brad Anderson           Duluth             MN  39   77 29:02  1:47  1:53   16 1:02:09 22.3  1:11  125   59:02  9:31 2:33:15 
   69  775 Chris Stuart            St. Michael        MN  48   25 25:29  1:34  3:48   86 1:09:57 19.8  3:26   78   50:55  8:12 2:33:33 
   70  802 Brandon Thyen           North Branch       MN  42   54 27:11  1:40  2:11   72 1:08:41 20.2  1:22   97   54:15  8:44 2:33:38 
   71  748 Greg Spoelhof           Duluth             MN  29  112 31:44  1:57  2:24   40 1:05:05 21.3  1:40   91   53:12  8:34 2:34:03 
   72  406 Kent Kolstad            Bloomington        MN  43   98 30:22  1:52  2:47   76 1:08:51 20.1  1:27   76   50:40  8:10 2:34:05 
   73  784 Bryan Swenson           Alexandria         MN  61  146 35:06  2:09  2:12   57 1:07:09 20.6  1:21   56   48:20  7:47 2:34:07 
   74  577 Jorge Nunez             Excelsior          MN  49   29 25:40  1:34  2:43  101 1:11:21 19.4  1:49   86   52:40  8:29 2:34:10 
   75  638 Dave Pincus             Champlin           MN  47   80 29:19  1:48  4:54  105 1:11:41 19.3  2:33   32   45:47  7:23 2:34:13 
   76  557 Dale Nelson             Delano             MN  50  153 36:01  2:12  1:53   36 1:04:48 21.4  1:22   73   50:13  8:05 2:34:16 
   77  618 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  29   34 25:57  1:35  2:27  131 1:16:03 18.2  1:03   62   48:52  7:52 2:34:21 
   78  410 Paul Kovach             Duluth             MN  53  102 30:39  1:53  2:59   32 1:04:34 21.5  1:37  104   55:25  8:56 2:35:13 
   79  492 Jamie McCormick         Stillwater         MN  42   56 27:17  1:40  4:49  100 1:11:12 19.5  1:21   81   51:37  8:19 2:36:14 
   80  442 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  44   95 30:12  1:51  3:18   80 1:09:17 20.0  1:12   87   52:44  8:30 2:36:42 
   81  316 Kevin Hill              Golden Valley      MN  45   63 27:54  1:43  3:18  127 1:15:32 18.3  1:24   59   48:36  7:50 2:36:43 
   82  184 Steve Dillner           Ramsey             MN  38   89 29:43  1:49  2:15   59 1:07:20 20.6  1:42  107   56:03  9:02 2:37:02 
   83   64 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  53  161 37:45  2:19  2:37   77 1:09:04 20.1  1:25   36   46:16  7:27 2:37:05 
   84   99 Scott Bunner            Chaska             MN  43   78 29:07  1:47  3:03  118 1:13:21 18.9  1:41   70   49:58  8:03 2:37:08 
   85  447 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  40  105 31:02  1:54  3:18   75 1:08:50 20.1  1:38   85   52:40  8:29 2:37:26 
   86  729 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  53  141 34:41  2:07  3:52   84 1:09:45 19.9  1:39   57   48:20  7:47 2:38:15 
   87  646 Peter Portilla          Minneapolis        MN  29  142 34:46  2:08  3:08   66 1:07:54 20.4  1:54   77   50:50  8:11 2:38:30 
   88  497 Shawn McGee             Sartell            MN  40  110 31:31  1:56  3:55   99 1:11:09 19.5  2:15   69   49:53  8:02 2:38:42 
   89  698 Ryan Sahllberg          Andover            MN  34   70 28:38  1:45  3:23   93 1:10:45 19.6  2:15   95   53:46  8:40 2:38:46 
   90  266 Arthur Gorr             Buffalo            MN  57  129 33:23  2:03  2:51   67 1:08:03 20.4  1:33   89   53:01  8:32 2:38:50 
   91   53 Tom Benson              St. Paul           MI  53   91 29:46  1:49  2:58   71 1:08:40 20.2  1:33  109   56:14  9:03 2:39:07 
   92  325 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  37  154 36:03  2:12  2:54   69 1:08:29 20.2  1:22   75   50:23  8:07 2:39:10 
   93  709 Greg Schempp            Plymouth           MN  51   22 25:20  1:33  3:16  104 1:11:41 19.3  1:57  115   56:59  9:11 2:39:10 
   94  921 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  32   42 26:29  1:37  2:15   82 1:09:38 19.9  2:19  124   58:59  9:30 2:39:38 
   95  718 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  61   59 27:38  1:42  2:32   64 1:07:43 20.5  1:59  138 1:01:24  9:53 2:41:14 
   96   42 Matt Bartell            Waconia            MN  48  106 31:12  1:55  4:09   81 1:09:32 19.9  3:01   94   53:29  8:37 2:41:22 
   97  817 Nicolas Vallejos        Maple Grove        MN  41   81 29:22  1:48  3:07   60 1:07:28 20.5  1:24  133 1:00:11  9:42 2:41:30 
   98  241 John Frost              Burnsville         MN  41   62 27:53  1:42  2:24   74 1:08:49 20.1  2:16  134 1:00:21  9:43 2:41:40 
   99  544 John Mullen             St. Louis Park     MN  25   67 28:18  1:44  2:35   91 1:10:34 19.6  1:32  120   58:46  9:28 2:41:43 
  100  564 Jeremy Newman           Jamestown          ND  28   97 30:18  1:51  3:07  122 1:14:22 18.6  1:25   96   53:52  8:40 2:43:02 
  101  923 Eric Winter             Savage             MN  42   23 25:22  1:33  3:11  114 1:13:01 19.0  1:40  132 1:00:09  9:41 2:43:21 
  102  777 Todd Sullwold           Minnetrista        MN  46   69 28:28  1:45  3:32  117 1:13:21 18.9  2:16  106   55:53  9:00 2:43:28 
  103  610 Tommy Panetti           Bloomington        MN  22   31 25:47  1:35  4:43  148 1:19:00 17.5  2:17   82   52:03  8:23 2:43:49 
  104  858 James Wilson            Rosemount          MN  38  114 31:47  1:57  2:53  108 1:12:06 19.2  1:15  108   56:09  9:03 2:44:09 
  105  741 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  34   87 29:39  1:49  2:45  141 1:17:49 17.8  1:23   92   53:15  8:35 2:44:48 
  106  191 Josh Duda               Pillager           MN  38   37 26:13  1:36  2:06   95 1:10:58 19.5  1:46  147 1:04:38 10:25 2:45:39 
  107  463 Colin Lovett            Saint Paul         MN  33   96 30:15  1:51  3:02   87 1:10:09 19.8  2:49  127   59:27  9:34 2:45:40 
  108  353 Nicholas Johnson        Plymouth           MN  33  107 31:15  1:55  3:28  126 1:15:00 18.5  1:36   99   54:29  8:46 2:45:46 
  109  633 Ryan Picken             Monticello         MN  33   94 30:06  1:51  5:10  116 1:13:19 18.9  0:54  113   56:45  9:08 2:46:13 
  110  327 Michael Hon             Plymouth           MN  42  111 31:43  1:56  2:34   83 1:09:43 19.9  1:53  136 1:00:52  9:48 2:46:44 
  111   86 David Brindle           Columbia Heights   MN  29   88 29:43  1:49  3:04  110 1:12:44 19.1  1:47  128   59:36  9:36 2:46:52 
  112  543 Jimmy Mullen            Apple Valley       MN  31  108 31:18  1:55  2:57  124 1:14:39 18.6  1:21  114   56:55  9:10 2:47:09 
  113  713 Adam Schneider          Plymouth           MN  39  150 35:26  2:10  3:48  103 1:11:38 19.3  1:48  102   55:12  8:53 2:47:50 
  114   78 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  44  132 33:39  2:04  5:00  109 1:12:21 19.2  3:18   98   54:18  8:45 2:48:34 
  115  516 Brook Miller            Morris             MN  45  122 32:44  2:00  3:45  137 1:17:30 17.9  1:41   90   53:10  8:34 2:48:48 
  116  245 Jamie Galioto           St Paul            MN  39   66 28:11  1:44  3:58  107 1:11:46 19.3  2:45  144 1:02:36 10:05 2:49:15 
  117  772 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  26   55 27:13  1:40  3:46  138 1:17:32 17.9  2:07  119   58:38  9:27 2:49:15 
  118  553 Scott J. Nelson         Hudson             WI  19   60 27:44  1:42  4:34  123 1:14:32 18.6  2:58  129   59:49  9:38 2:49:35 
  119  800 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  56  131 33:34  2:03  2:49  106 1:11:43 19.3  1:41  130   59:54  9:39 2:49:40 
  120  758 Todd Stertz             Dassel             MN  45  124 32:49  2:01  4:10  149 1:19:06 17.5  2:37   79   51:20  8:16 2:50:00 
  121   18 Rod Anderson            Woodbury           MN  58  127 33:17  2:02  3:07  115 1:13:12 18.9  1:45  121   58:53  9:29 2:50:13 
  122  846 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  26  164 39:25  2:25  4:45  130 1:16:01 18.2  1:45   60   48:47  7:51 2:50:41 
  123  565 Steve Nichols           Champlin           MN  44  139 34:35  2:07  4:20  121 1:14:14 18.7  2:10  105   55:50  9:00 2:51:07 
  124   13 Scott Allen             Eden Prairie       MN  40  109 31:26  1:55  3:07  129 1:15:46 18.3  1:32  126   59:21  9:34 2:51:11 
  125  203 Paul Elbing             Amery              WI  65  135 33:45  2:04  3:45   49 1:06:04 21.0  1:56  158 1:06:32 10:43 2:52:00 
  126  175 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  31  118 32:15  1:58  3:58  111 1:12:51 19.0  1:49  139 1:01:59  9:59 2:52:51 
  127  674 Daniel Roberg           Big Lake           MN  28  159 37:00  2:16  4:06  133 1:16:54 18.0  2:13   88   52:59  8:32 2:53:12 
  128  205 Barry Ellinger          Chaska             MN  41   76 29:02  1:47  4:18   90 1:10:26 19.7  1:56  163 1:07:36 10:53 2:53:15 
  129  849 Jacob Westin            Soudan             MN  22  123 32:46  2:00  3:46   94 1:10:54 19.5  1:42  146 1:04:25 10:22 2:53:32 
  130  844 Terry Werk              Eden Prairie       MN  34  115 32:01  1:58  2:39  159 1:21:08 17.1  1:31  112   56:38  9:07 2:53:55 
  131  321 Timothy Hoffard         Savage             MN  45  133 33:40  2:04  5:04   88 1:10:12 19.7  3:05  142 1:02:13 10:01 2:54:10 
  132  743 Joel Sommers            Minnetonka         MN  34  136 34:05  2:05  3:36  135 1:17:23 17.9  1:51  117   57:21  9:14 2:54:13 
  133  671 Robert Riehm            Minneapolis        MN  33  144 34:58  2:08  4:56  143 1:18:14 17.7  2:41  101   55:06  8:53 2:55:54 
  134  796 Nate Thompson           Eden Prairie       MN  45  126 33:05  2:02  3:07  134 1:17:07 18.0  2:01  137 1:01:09  9:51 2:56:27 
  135  471 Jeff Malecha            Albertville        MN  37  117 32:14  1:58  2:42  154 1:20:02 17.3  1:46  131 1:00:00  9:40 2:56:43 
  136  255 Nathaniel George        Saint Paul         MN  39   57 27:18  1:40  4:37  142 1:17:58 17.8  2:21  148 1:04:42 10:25 2:56:54 
  137  172 Michael Deleon          Eagan              MN  40   72 28:39  1:45  4:54  102 1:11:32 19.4  1:55  167 1:09:55 11:16 2:56:54 
  138  823 Greg Wagner             Blaine             MN  54  162 37:57  2:19  3:21  140 1:17:48 17.8  1:56  118   58:32  9:26 2:59:32 
  139  427 Joel Lancaster          Lakeville          MN  43  138 34:34  2:07  5:34  156 1:20:05 17.3  2:56  116   57:02  9:11 3:00:08 
  140  473 Christopher Marshall    Plymouth           MN  44  125 32:58  2:01  4:53  139 1:17:43 17.8  2:43  143 1:02:30 10:04 3:00:44 
  141  711 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  34  173 44:50  2:44  1:58  146 1:18:48 17.6  2:06   93   53:25  8:36 3:01:06 
  142  737 Michael Smith           Plymouth           MN  46  103 30:45  1:53  3:42  152 1:19:19 17.5  2:04  153 1:05:31 10:33 3:01:19 
  143  550 Nauman Nazeer           Chicago            IL  34  151 35:41  2:11  3:06  128 1:15:34 18.3  2:13  152 1:05:30 10:33 3:02:02 
  144  928 Nate Hasty              Minneapolis        MN  33   90 29:45  1:49  4:47  119 1:13:46 18.8  4:15  168 1:10:05 11:17 3:02:36 
  145  366 Tony Karels             Minnetonka         MN  45  155 36:05  2:12  4:17  136 1:17:25 17.9  3:09  141 1:02:08 10:00 3:03:02 
  146   93 John Brownfield         New Ulm            MN  42  134 33:40  2:04  4:04  168 1:28:08 15.7  1:18  110   56:23  9:05 3:03:31 
  147   75 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  61  160 37:42  2:18  4:06  125 1:14:47 18.5  2:17  150 1:04:56 10:27 3:03:46 
  148  707 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  26  120 32:25  1:59  6:02  169 1:28:22 15.7  2:45  100   54:45  8:49 3:04:17 
  149  869 Michael Wright          Edina              MN  58  113 31:47  1:57  3:59  112 1:12:56 19.0  3:44  170 1:12:00 11:36 3:04:25 
  150  324 John Hoffman            Minnetonka         MN  50  137 34:12  2:06  2:02  157 1:20:29 17.2  1:08  162 1:07:19 10:50 3:05:08 
  151  115 Rich Carlson            Big Lake           MN  40  166 40:18  2:28  4:30  153 1:19:37 17.4  2:42  123   58:57  9:30 3:06:03 
  152  830 Mike Wangsness          Woodbury           MN  41  148 35:24  2:10  4:47  132 1:16:12 18.2  3:19  160 1:06:58 10:47 3:06:37 
  153  242 Boaz Fruchtman          Minneapolis        MN  38  149 35:25  2:10  4:44  145 1:18:30 17.7  3:20  151 1:05:29 10:33 3:07:26 
  154  465 David Lund              Montrose           MN  47  163 38:22  2:21  5:42  155 1:20:02 17.3  3:04  135 1:00:43  9:47 3:07:52 
  155  352 Matt Johnson            St. Louis Park     MN  35  147 35:15  2:09 10:38  162 1:22:36 16.8  4:23  103   55:17  8:54 3:08:07 
  156  549 Cal Nauman              Minot              ND  25  140 34:37  2:07  5:22  150 1:19:13 17.5  2:33  159 1:06:56 10:47 3:08:39 
  157  199 Jason Eckert            Waverly            MN  41   28 25:35  1:34  3:05  173 1:30:38 15.3  1:49  165 1:08:10 10:59 3:09:16 
  158  227 Thomas Findlay          St. Paul           MN  67  143 34:52  2:08  5:36  158 1:20:37 17.2  2:52  157 1:05:58 10:37 3:09:53 
  159  507 Josh Mehrer             Elk River          MN  40  158 36:50  2:15  5:25  151 1:19:17 17.5  3:27  155 1:05:43 10:35 3:10:39 
  160   48 Brett Bayerkohler       Buffalo            MN  41  152 35:48  2:11  5:59  171 1:28:39 15.6  3:03  122   58:56  9:30 3:12:23 
  161  428 Alan Landreville        Vadnais Heights    MN  47  121 32:34  2:00  5:15  147 1:18:52 17.6  2:33  172 1:13:41 11:52 3:12:53 
  162  187 Allen Donais            Eveleth            MN  52  176 50:14  3:04  4:05  120 1:13:53 18.8  2:04  149 1:04:51 10:27 3:15:06 
  163   24 Jeff Antonsen           Andover            MN  45  170 42:42  2:37  3:37  161 1:21:46 17.0  2:20  154 1:05:31 10:33 3:15:54 
  164  727 Dan Sieben              Edina              MN  56  156 36:25  2:14  3:37  163 1:22:42 16.8  2:44  169 1:10:33 11:22 3:16:00 
  165  611 Thomas Parker           Monticello         MN  66  165 40:04  2:27  5:53  160 1:21:43 17.0  2:38  156 1:05:45 10:35 3:16:01 
  166  186 Derek Docherty          Buffalo            MN  21  145 34:59  2:08  3:21  172 1:28:48 15.6  2:11  166 1:08:23 11:01 3:17:39 
  167    4 Mark Adam               Rosemount          MN  35  174 47:25  2:54  4:20  164 1:23:50 16.5  2:14  140 1:02:05 10:00 3:19:52 
  168   58 Todd Bergman            Eden Prairie       MN  45  171 42:49  2:37  3:43  144 1:18:24 17.7  5:32  171 1:13:32 11:50 3:23:58 
  169  137 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  36  169 42:26  2:36  6:09  166 1:27:44 15.8  1:29  161 1:07:10 10:49 3:24:56 
  170  847 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  57  168 40:47  2:30  6:23  165 1:25:16 16.3  3:03  174 1:17:47 12:32 3:33:15 
  171  570 Karl Noelle             Minneapolis        MN  28  177 59:12  3:37                         705:14   84   52:18  8:25 3:36:11 
  172  411 Stephen Kowalczyk       Champlin           MN  43  175 48:29  2:58  5:21  176 1:41:42 13.6  2:12  145 1:02:41 10:06 3:40:23 
  173  480 Tom Mascarenas          Eden Prairie       MN  48  130 33:27  2:03  4:15  170 1:28:33 15.7  4:07  176 1:31:24 14:43 3:41:44 
  174  340 Loren Irwin             Shakopee           MN  59  172 44:30  2:43 10:57  175 1:38:30 14.1  2:14  164 1:07:48 10:55 3:43:56 
  175  862 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  36  157 36:43  2:15  3:28  177 1:42:32 13.5  2:16  175 1:21:55 13:11 3:46:51 
  176  705 Andrew Sandor           Kenyon             MN  29  178 59:44  3:39  6:14  167 1:27:52 15.8  2:31  173 1:16:19 12:17 3:52:38 
  177  843 Tom Wentz               Burnsville         MN  57  167 40:25  2:28  5:01  174 1:33:00 14.9  3:31  177 1:37:54 15:46 3:59:49 
       640 Bryan Pink              Saint Michael      MN  39                                          669:42                            
       317 Luke Hintermeister      Cambridge          MN  36   38 26:14  1:36  3:44   98 1:11:05 19.5                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  162 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33   24 29:11  1:47  2:59    1 1:05:38 21.1  2:06    1   40:16  6:29 2:20:09 
    2  218 Megan Erlandson         Minneapolis        MN  25   12 26:39  1:38  2:51    4 1:06:58 20.7  1:11    4   44:41  7:12 2:22:18 
    3   55 Sarah Berger            Saint Paul         MN  28   10 26:35  1:38  2:11    7 1:08:37 20.2  1:13    5   45:48  7:23 2:24:22 
    4  702 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  40    9 26:24  1:37  1:58    5 1:07:06 20.7  1:45   11   49:05  7:54 2:26:17 
    5  251 Karin Gardner           Mandan             ND  46    3 24:03  1:28  2:26    2 1:06:44 20.8  1:43   15   51:23  8:17 2:26:17 
    6   81 Michelle Breiland       Duluth             MN  38    6 25:19  1:33  2:34   10 1:10:22 19.7  1:22    8   47:32  7:39 2:27:07 
    7  879 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  49    1 21:24  1:19  2:51    8 1:09:19 20.0  1:34   16   52:11  8:24 2:27:17 
    8  915 Tiffany Kari            Duluth             MN  34   15 28:21  1:44  2:11   15 1:12:25 19.1  1:03    2   43:36  7:01 2:27:35 
    9  531 Krista Moore            Menomonie          WI  40   16 28:33  1:45  2:09    6 1:08:05 20.4  1:33    7   47:28  7:39 2:27:46 
   10  761 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30   27 29:34  1:49  2:04   11 1:11:08 19.5  1:23    6   46:26  7:29 2:30:32 
   11  457 Marisa Lindsay          St Paul            MN  31    4 24:28  1:30  2:28   29 1:18:10 17.7  1:31    3   44:06  7:06 2:30:40 
   12  432 Molly Larew             Plymouth           MN  36   18 28:39  1:45  2:40    3 1:06:56 20.7  1:30   14   51:02  8:13 2:30:45 
   13    9 Mata Agre               Corcoran           MN  21   17 28:35  1:45  2:26   20 1:14:36 18.6  1:17    9   47:44  7:41 2:34:37 
   14  232 Sarah Foley             Cologne            MN  44   14 27:52  1:42  2:46   16 1:12:34 19.1  1:15   13   50:50  8:11 2:35:15 
   15  715 Stephanie Schon         Medina             MN  40   19 28:39  1:45  2:46    9 1:09:28 20.0  1:23   19   53:39  8:38 2:35:55 
   16  455 Tracy Lind              Fargo              ND  38    8 25:41  1:34  2:28   13 1:11:41 19.3  1:32   29   57:41  9:17 2:39:02 
   17  866 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  49   22 28:54  1:46  2:30   14 1:12:17 19.2  1:16   23   55:19  8:55 2:40:14 
   18  405 Kris Kolenz             Duluth             MN  49   11 26:38  1:38  3:01   17 1:13:00 19.0  1:53   27   56:19  9:04 2:40:49 
   19  491 Makenzie McCormick      Stillwater         MN  39   30 30:42  1:53  3:59   31 1:20:05 17.3  1:56   10   48:52  7:52 2:45:31 
   20  391 Lori Klabunde           Bismarck           ND  52   48 36:33  2:14  3:01   23 1:16:02 18.2  1:39   12   49:06  7:55 2:46:19 
   21  806 Thu Tong                Plymouth           MN  40   51 38:11  2:20  2:21   12 1:11:09 19.5  1:32   22   54:55  8:51 2:48:05 
   22  856 Jenny Wilson            Forest Lake        MN  32   39 32:35  2:00  3:16   26 1:16:55 18.0  1:42   21   54:07  8:43 2:48:32 
   23  212 Cortney Engen           St.Louis Park      MN  39   20 28:44  1:46  3:00   21 1:14:45 18.5  2:27   34 1:00:15  9:42 2:49:10 
   24  240 Susan Froelich          Big Lake           MN  50   43 34:01  2:05  3:00   18 1:13:21 18.9  2:03   31   58:02  9:21 2:50:25 
   25  623 Diane Petersen          Hokah              MN  51   49 37:26  2:17  3:04   27 1:17:02 18.0  2:18   17   52:19  8:26 2:52:06 
   26  644 Michelle Popham         Lino Lakea         MN  50   34 31:16  1:55  3:33   19 1:13:42 18.8  2:28   36 1:01:50  9:57 2:52:46 
   27  759 Sandy Stertz            Dassel             MN  42   28 30:15  1:51  4:42   40 1:22:50 16.7  2:33   18   53:27  8:37 2:53:44 
   28  834 Carole Weiland          Champlin           MN  44    5 25:05  1:32  2:49   22 1:14:46 18.5  2:28   48 1:08:56 11:06 2:54:01 
   29  499 Michele McKenzie        Minneapolis        MN  30   23 29:07  1:47  3:52   25 1:16:49 18.0  2:15   39 1:02:44 10:06 2:54:45 
   30  157 Sarah Curry             Minnetonka         MN  31   29 30:27  1:52  2:37   24 1:16:09 18.2  1:28   46 1:05:58 10:37 2:56:36 
   31  672 Lisa Rippe              Edina              MN  48   25 29:21  1:48  3:49   45 1:24:48 16.3  2:05   33 1:00:06  9:41 3:00:06 
   32   27 Jackie Arnason          St. Louis Park     MN  26   53 38:58  2:23  2:38   28 1:17:05 18.0  2:01   32   59:57  9:39 3:00:38 
   33  657 Amanda Rau              Brule              WI  29   36 32:03  1:58  4:08   54 1:28:39 15.6  1:39   24   55:28  8:56 3:01:56 
   34  155 Katie Cullen-Huebschen  Plymouth           MN  42   50 38:10  2:20  4:06   44 1:23:49 16.5  2:13   20   53:48  8:40 3:02:04 
   35  149 Tasha Coryell           Tuscaloosa         AL  27   35 31:29  1:56  2:54   43 1:23:41 16.6  1:57   38 1:02:32 10:04 3:02:31 
   36  575 Mariel Novacek          Lowry              MN  33   21 28:50  1:46  4:00   36 1:22:04 16.9  3:06   43 1:05:33 10:33 3:03:31 
   37  541 Jennifer Morrissey      Blaine             MN  33   26 29:26  1:48  4:16   37 1:22:25 16.8  2:01   45 1:05:48 10:36 3:03:55 
   38  819 Rachel Van Hale         Minneapolis        MN  33   45 34:35  2:07  5:34   48 1:26:10 16.1  2:18   25   55:56  9:00 3:04:32 
   39  675 Deborah Roberts         Nisswa             MN  64   42 33:52  2:04  3:58   38 1:22:26 16.8  1:32   44 1:05:36 10:34 3:07:22 
   40  653 Laura Rades             Andover            MN  40    7 25:30  1:34  3:13   49 1:26:58 15.9  2:13   49 1:09:58 11:16 3:07:51 
   41  248 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  28   31 30:56  1:54  3:21   42 1:23:26 16.6  2:04   50 1:09:59 11:16 3:09:43 
   42  430 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  45   55 40:52  2:30  3:30   50 1:27:09 15.9  1:33   28   57:06  9:12 3:10:08 
   43  506 Billi Jo Mehrer         Elk River          MN  40   52 38:33  2:21  3:44   32 1:20:55 17.1  2:57   42 1:04:53 10:27 3:11:00 
   44  185 Esther Dixon            Zimmerman          MN  36   44 34:26  2:06  5:16   58 1:31:58 15.1  3:38   26   56:13  9:03 3:11:29 
   45  927 Alysia Zens             Delano             MN  40   57 42:00  2:34  5:51   41 1:23:22 16.6  2:32   30   57:48  9:19 3:11:32 
   46   96 Lydia Buffie            55373              MN  20   37 32:17  1:59  1:56   39 1:22:28 16.8  1:42   57 1:13:44 11:52 3:12:04 
   47  259 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  55   47 35:45  2:11  3:33   51 1:27:25 15.9  2:01   41 1:04:07 10:20 3:12:49 
   48  637 Emily Pincus            Champlin           MN  16   13 27:29  1:41  4:04   47 1:25:36 16.2  3:03   54 1:13:01 11:46 3:13:12 
   49  534 Amy Moran               Hastings           MN  42   62 47:42  2:55  4:15   30 1:19:19 17.5  2:59   35 1:00:39  9:46 3:14:53 
   50  209 Mandy Elllis            St. Paul           MN  39   38 32:33  2:00  4:11   46 1:24:57 16.3  2:12   52 1:11:37 11:32 3:15:28 
   51  119 Vicki Carver            Lino Lakes         MN  46   33 31:11  1:55  3:29   35 1:21:58 16.9  1:50   62 1:17:07 12:25 3:15:32 
   52  300 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  42   61 47:20  2:54  3:37   33 1:21:35 17.0  1:40   37 1:01:59  9:59 3:16:10 
   53  842 Carissa Wentland        Swartz Creek       MI  31   32 30:58  1:54  5:06   52 1:27:40 15.8  2:23   51 1:11:30 11:31 3:17:35 
   54  614 Amanda Paulson          Monticello         MN  22    2 23:39  1:27  4:26   60 1:34:36 14.7  1:13   59 1:14:16 11:58 3:18:08 
   55  574 Ericka Norgren          South Haven        MN  19   41 33:32  2:03  3:10   56 1:30:29 15.3  2:00   58 1:14:13 11:57 3:23:23 
   56  145 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54   46 34:55  2:08  5:05   57 1:30:46 15.3  2:51   53 1:12:41 11:42 3:26:17 
   57   11 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  28   40 33:09  2:02  3:30   59 1:33:38 14.8  2:11   60 1:16:07 12:15 3:28:34 
   58  545 Karin Munroe            Wayzata            MN  44   63 48:45  2:59  5:10   55 1:28:53 15.6  2:18   40 1:03:36 10:15 3:28:40 
   59  230 Judi Fluger             St Paul            MN  54   56 40:53  2:30  3:13   34 1:21:48 16.9  2:27   64 1:24:44 13:39 3:33:03 
   60  655 Judy Rangel             White Bear Lake    MN  57   60 45:31  2:47  4:04   53 1:28:04 15.7  3:04   61 1:17:03 12:24 3:37:43 
   61    1 Emily Abraham           Cambridge          MN  19   54 40:47  2:30  4:48   61 1:38:34 14.1  1:50   63 1:19:03 12:44 3:45:00 
   62  249 Lauren Ganter           River Falls        WI  24   58 45:07  2:45  8:37   62 1:41:03 13.7  2:06   55 1:13:22 11:49 3:50:12 
   63  250 Anna Ganter             Andover            MN  23   59 45:10  2:46  8:35   63 1:41:05 13.7  2:01   56 1:13:24 11:49 3:50:12 
   64  239 Courtney Frie           Minneapolis        MN  26   64 55:11  3:22  5:33   64 1:41:08 13.7  3:32   47 1:08:21 11:00 3:53:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   87 Anders Broman           Eagan              MN  15    1 22:19  1:22  2:17    1 1:12:59 19.0  1:02    1   47:24  7:38 2:25:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  399 Nicholas Klonne         Rockford           MN  18    1 24:18  1:29  1:28    1   59:16 23.4  1:01    1   42:05  6:47 2:08:07 
    2  553 Scott J. Nelson         Hudson             WI  19    2 27:44  1:42  4:34    2 1:14:32 18.6  2:58    2   59:49  9:38 2:49:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  637 Emily Pincus            Champlin           MN  16    1 27:29  1:41  4:04    1 1:25:36 16.2  3:03    1 1:13:01 11:46 3:13:12 
    2  574 Ericka Norgren          South Haven        MN  19    2 33:32  2:03  3:10    2 1:30:29 15.3  2:00    2 1:14:13 11:57 3:23:23 
    3    1 Emily Abraham           Cambridge          MN  19    3 40:47  2:30  4:48    3 1:38:34 14.1  1:50    3 1:19:03 12:44 3:45:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  607 Joshua Owens            Brooklyn Park      MN  24    2 25:52  1:35  1:42    2 1:11:04 19.5  1:14    1   50:03  8:04 2:29:53 
    2  610 Tommy Panetti           Bloomington        MN  22    1 25:47  1:35  4:43    3 1:19:00 17.5  2:17    2   52:03  8:23 2:43:49 
    3  849 Jacob Westin            Soudan             MN  22    3 32:46  2:00  3:46    1 1:10:54 19.5  1:42    3 1:04:25 10:22 2:53:32 
    4  186 Derek Docherty          Buffalo            MN  21    4 34:59  2:08  3:21    4 1:28:48 15.6  2:11    4 1:08:23 11:01 3:17:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    9 Mata Agre               Corcoran           MN  21    2 28:35  1:45  2:26    1 1:14:36 18.6  1:17    1   47:44  7:41 2:34:37 
    2   96 Lydia Buffie            55373              MN  20    3 32:17  1:59  1:56    2 1:22:28 16.8  1:42    4 1:13:44 11:52 3:12:04 
    3  614 Amanda Paulson          Monticello         MN  22    1 23:39  1:27  4:26    3 1:34:36 14.7  1:13    5 1:14:16 11:58 3:18:08 
    4  249 Lauren Ganter           River Falls        WI  24    4 45:07  2:45  8:37    4 1:41:03 13.7  2:06    2 1:13:22 11:49 3:50:12 
    5  250 Anna Ganter             Andover            MN  23    5 45:10  2:46  8:35    5 1:41:05 13.7  2:01    3 1:13:24 11:49 3:50:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  154 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  28    2 25:18  1:33  1:46    1   59:45 23.2  0:59    1   38:36  6:13 2:06:22 
    2   83 Mitch Brekke            Hartland           MN  26   10 29:36  1:49  2:03    2 1:00:58 22.7  1:02    5   46:17  7:27 2:19:55 
    3  385 Tyler Kilbury           Minneapolis        MN  29    5 26:54  1:39  2:54    9 1:09:10 20.0  1:40    2   39:29  6:22 2:20:05 
    4  926 Mitchell Schuneman      Saint Cloud        MN  27    1 23:46  1:27  2:39    4 1:04:42 21.4  1:18    6   48:11  7:46 2:20:35 
    5   69 Nicholas Bishop         Minneapolis        MN  29    3 25:20  1:33  2:13    3 1:04:13 21.6  1:14    9   49:22  7:57 2:22:21 
    6  742 Chad Solei              Minneapolis        MN  28    8 28:50  1:46  2:10    8 1:08:43 20.2  1:25    3   43:31  7:01 2:24:37 
    7  864 Benjamin Wolden         Garfield           MN  27    9 28:56  1:46  3:06    7 1:08:20 20.3  1:35    4   45:54  7:24 2:27:49 
    8  748 Greg Spoelhof           Duluth             MN  29   13 31:44  1:57  2:24    5 1:05:05 21.3  1:40   13   53:12  8:34 2:34:03 
    9  618 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  29    4 25:57  1:35  2:27   14 1:16:03 18.2  1:03    8   48:52  7:52 2:34:21 
   10  646 Peter Portilla          Minneapolis        MN  29   16 34:46  2:08  3:08    6 1:07:54 20.4  1:54   10   50:50  8:11 2:38:30 
   11  544 John Mullen             St. Louis Park     MN  25    7 28:18  1:44  2:35   10 1:10:34 19.6  1:32   17   58:46  9:28 2:41:43 
   12  564 Jeremy Newman           Jamestown          ND  28   12 30:18  1:51  3:07   12 1:14:22 18.6  1:25   14   53:52  8:40 2:43:02 
   13   86 David Brindle           Columbia Heights   MN  29   11 29:43  1:49  3:04   11 1:12:44 19.1  1:47   18   59:36  9:36 2:46:52 
   14  772 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  26    6 27:13  1:40  3:46   16 1:17:32 17.9  2:07   16   58:38  9:27 2:49:15 
   15  846 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  26   18 39:25  2:25  4:45   13 1:16:01 18.2  1:45    7   48:47  7:51 2:50:41 
   16  674 Daniel Roberg           Big Lake           MN  28   17 37:00  2:16  4:06   15 1:16:54 18.0  2:13   12   52:59  8:32 2:53:12 
   17  707 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  26   14 32:25  1:59  6:02   19 1:28:22 15.7  2:45   15   54:45  8:49 3:04:17 
   18  549 Cal Nauman              Minot              ND  25   15 34:37  2:07  5:22   17 1:19:13 17.5  2:33   19 1:06:56 10:47 3:08:39 
   19  570 Karl Noelle             Minneapolis        MN  28   19 59:12  3:37                         705:14   11   52:18  8:25 3:36:11 
   20  705 Andrew Sandor           Kenyon             MN  29   20 59:44  3:39  6:14   18 1:27:52 15.8  2:31   20 1:16:19 12:17 3:52:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  218 Megan Erlandson         Minneapolis        MN  25    2 26:39  1:38  2:51    1 1:06:58 20.7  1:11    1   44:41  7:12 2:22:18 
    2   55 Sarah Berger            Saint Paul         MN  28    1 26:35  1:38  2:11    2 1:08:37 20.2  1:13    2   45:48  7:23 2:24:22 
    3   27 Jackie Arnason          St. Louis Park     MN  26    7 38:58  2:23  2:38    3 1:17:05 18.0  2:01    4   59:57  9:39 3:00:38 
    4  657 Amanda Rau              Brule              WI  29    5 32:03  1:58  4:08    6 1:28:39 15.6  1:39    3   55:28  8:56 3:01:56 
    5  149 Tasha Coryell           Tuscaloosa         AL  27    4 31:29  1:56  2:54    5 1:23:41 16.6  1:57    5 1:02:32 10:04 3:02:31 
    6  248 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  28    3 30:56  1:54  3:21    4 1:23:26 16.6  2:04    7 1:09:59 11:16 3:09:43 
    7   11 Michelle Allain         Thunder Bay        ON  28    6 33:09  2:02  3:30    7 1:33:38 14.8  2:11    8 1:16:07 12:15 3:28:34 
    8  239 Courtney Frie           Minneapolis        MN  26    8 55:11  3:22  5:33    8 1:41:08 13.7  3:32    6 1:08:21 11:00 3:53:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  359 Brett Johnson           Edina              MN  30    4 23:54  1:28  2:10    2   59:25 23.3  1:00    3   39:59  6:26 2:06:25 
    2  537 Josh Mork               Arden Hills        MN  32    1 21:11  1:18  1:43    4 1:01:07 22.7  1:04    5   44:10  7:07 2:09:14 
    3  857 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  33    6 26:29  1:37  1:46    5 1:02:49 22.1  0:58    1   39:22  6:21 2:11:23 
    4  822 Steven Voss             Maple Grove        MN  30    2 23:32  1:27  1:46    9 1:05:48 21.1  1:10    4   40:34  6:32 2:12:48 
    5  234 Chris Foster            West St Paul       MN  30    3 23:51  1:28  2:40    1   59:11 23.4  1:16    7   46:14  7:27 2:13:10 
    6  143 Ryan Collison           Independence       MN  34    8 27:00  1:39  2:25    3 1:00:37 22.9  1:31    6   44:56  7:14 2:16:27 
    7  774 Michael Stuart          Minneapolis        MN  34   20 33:22  2:03  1:50    8 1:05:48 21.1  1:04    2   39:51  6:25 2:21:53 
    8  681 Erik Rogelstad          Minneapolis        MN  31    9 27:59  1:43  2:00    7 1:04:31 21.5  1:10    9   47:38  7:40 2:23:16 
    9  561 Jason Neumann           St. Cloud          MN  33   10 28:21  1:44  2:16    6 1:04:23 21.5  1:21   10   48:12  7:46 2:24:32 
   10  929 Clint Agar              Duluth             MN  32    5 25:57  1:35  2:26   13 1:11:03 19.5  1:19    8   46:30  7:29 2:27:15 
   11  698 Ryan Sahllberg          Andover            MN  34   11 28:38  1:45  3:23   12 1:10:45 19.6  2:15   13   53:46  8:40 2:38:46 
   12  921 Kristofer Johnson       Minneapolis        MN  32    7 26:29  1:37  2:15   10 1:09:38 19.9  2:19   20   58:59  9:30 2:39:38 
   13  741 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  34   12 29:39  1:49  2:45   21 1:17:49 17.8  1:23   11   53:15  8:35 2:44:48 
   14  463 Colin Lovett            Saint Paul         MN  33   15 30:15  1:51  3:02   11 1:10:09 19.8  2:49   21   59:27  9:34 2:45:40 
   15  353 Nicholas Johnson        Plymouth           MN  33   16 31:15  1:55  3:28   18 1:15:00 18.5  1:36   14   54:29  8:46 2:45:46 
   16  633 Ryan Picken             Monticello         MN  33   14 30:06  1:51  5:10   15 1:13:19 18.9  0:54   17   56:45  9:08 2:46:13 
   17  543 Jimmy Mullen            Apple Valley       MN  31   17 31:18  1:55  2:57   17 1:14:39 18.6  1:21   18   56:55  9:10 2:47:09 
   18  175 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  31   19 32:15  1:58  3:58   14 1:12:51 19.0  1:49   22 1:01:59  9:59 2:52:51 
   19  844 Terry Werk              Eden Prairie       MN  34   18 32:01  1:58  2:39   24 1:21:08 17.1  1:31   16   56:38  9:07 2:53:55 
   20  743 Joel Sommers            Minnetonka         MN  34   21 34:05  2:05  3:36   20 1:17:23 17.9  1:51   19   57:21  9:14 2:54:13 
   21  671 Robert Riehm            Minneapolis        MN  33   22 34:58  2:08  4:56   22 1:18:14 17.7  2:41   15   55:06  8:53 2:55:54 
   22  711 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  34   24 44:50  2:44  1:58   23 1:18:48 17.6  2:06   12   53:25  8:36 3:01:06 
   23  550 Nauman Nazeer           Chicago            IL  34   23 35:41  2:11  3:06   19 1:15:34 18.3  2:13   23 1:05:30 10:33 3:02:02 
   24  928 Nate Hasty              Minneapolis        MN  33   13 29:45  1:49  4:47   16 1:13:46 18.8  4:15   24 1:10:05 11:17 3:02:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  162 Sheena Dauer            Montevideo         MN  33    5 29:11  1:47  2:59    1 1:05:38 21.1  2:06    1   40:16  6:29 2:20:09 
    2  915 Tiffany Kari            Duluth             MN  34    2 28:21  1:44  2:11    3 1:12:25 19.1  1:03    2   43:36  7:01 2:27:35 
    3  761 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  30    7 29:34  1:49  2:04    2 1:11:08 19.5  1:23    4   46:26  7:29 2:30:32 
    4  457 Marisa Lindsay          St Paul            MN  31    1 24:28  1:30  2:28    7 1:18:10 17.7  1:31    3   44:06  7:06 2:30:40 
    5  856 Jenny Wilson            Forest Lake        MN  32   10 32:35  2:00  3:16    6 1:16:55 18.0  1:42    5   54:07  8:43 2:48:32 
    6  499 Michele McKenzie        Minneapolis        MN  30    4 29:07  1:47  3:52    5 1:16:49 18.0  2:15    7 1:02:44 10:06 2:54:45 
    7  157 Sarah Curry             Minnetonka         MN  31    8 30:27  1:52  2:37    4 1:16:09 18.2  1:28   10 1:05:58 10:37 2:56:36 
    8  575 Mariel Novacek          Lowry              MN  33    3 28:50  1:46  4:00    8 1:22:04 16.9  3:06    8 1:05:33 10:33 3:03:31 
    9  541 Jennifer Morrissey      Blaine             MN  33    6 29:26  1:48  4:16    9 1:22:25 16.8  2:01    9 1:05:48 10:36 3:03:55 
   10  819 Rachel Van Hale         Minneapolis        MN  33   11 34:35  2:07  5:34   10 1:26:10 16.1  2:18    6   55:56  9:00 3:04:32 
   11  842 Carissa Wentland        Swartz Creek       MI  31    9 30:58  1:54  5:06   11 1:27:40 15.8  2:23   11 1:11:30 11:31 3:17:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  841 Michael Wente           Minneapolis        MN  39    2 26:07  1:36  2:09    1 1:01:53 22.4  1:00    1   42:14  6:48 2:13:21 
    2  913 Eric Carder             Baxter             MN  35    9 26:55  1:39  2:21    3 1:03:05 22.0  1:24    6   45:45  7:22 2:19:29 
    3  500 Corey McKusick          Fridley            MN  39    7 26:38  1:38  2:34    6 1:04:48 21.4  1:11    4   44:26  7:09 2:19:35 
    4  397 Jesse Kling             Brooklyn Park      MN  35   12 27:19  1:40  2:01    7 1:05:20 21.2  1:11    3   43:58  7:05 2:19:48 
    5  848 Chris Westerveld        Savage             MN  38    6 26:33  1:38  2:23    4 1:03:18 21.9  1:39    7   46:32  7:30 2:20:24 
    6  826 Matthew Waldner         Bismarck           ND  36   10 26:55  1:39  1:51    5 1:04:35 21.5  1:40    8   47:54  7:43 2:22:53 
    7  415 Blaine Kriesel Jr       Prior Lake         MN  38   19 32:19  1:59  2:24    8 1:05:29 21.2  1:25    2   43:09  6:57 2:24:44 
    8  880 Warren Zook             Buffalo            MN  38    5 26:19  1:37  2:47   11 1:07:34 20.5  1:14    9   48:33  7:49 2:26:24 
    9  179 Ryan Dewey              Esko               MN  36    1 25:50  1:35  1:58   12 1:07:50 20.4  1:20   11   49:49  8:01 2:26:45 
   10  355 Joe Johnson             Mankato            MN  35    8 26:53  1:39  2:22   14 1:10:12 19.7  2:24    5   45:41  7:21 2:27:29 
   11  458 Jacob Liston            Minneapolis        MN  38   15 29:18  1:48  4:10    9 1:06:42 20.8  1:47   10   48:47  7:52 2:30:42 
   12   21 Brad Anderson           Duluth             MN  39   14 29:02  1:47  1:53    2 1:02:09 22.3  1:11   17   59:02  9:31 2:33:15 
   13  184 Steve Dillner           Ramsey             MN  38   16 29:43  1:49  2:15   10 1:07:20 20.6  1:42   15   56:03  9:02 2:37:02 
   14  325 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  37   23 36:03  2:12  2:54   13 1:08:29 20.2  1:22   12   50:23  8:07 2:39:10 
   15  858 James Wilson            Rosemount          MN  38   17 31:47  1:57  2:53   19 1:12:06 19.2  1:15   16   56:09  9:03 2:44:09 
   16  191 Josh Duda               Pillager           MN  38    3 26:13  1:36  2:06   15 1:10:58 19.5  1:46   21 1:04:38 10:25 2:45:39 
   17  713 Adam Schneider          Plymouth           MN  39   22 35:26  2:10  3:48   17 1:11:38 19.3  1:48   13   55:12  8:53 2:47:50 
   18  245 Jamie Galioto           St Paul            MN  39   13 28:11  1:44  3:58   18 1:11:46 19.3  2:45   20 1:02:36 10:05 2:49:15 
   19  471 Jeff Malecha            Albertville        MN  37   18 32:14  1:58  2:42   22 1:20:02 17.3  1:46   18 1:00:00  9:40 2:56:43 
   20  255 Nathaniel George        Saint Paul         MN  39   11 27:18  1:40  4:37   20 1:17:58 17.8  2:21   22 1:04:42 10:25 2:56:54 
   21  242 Boaz Fruchtman          Minneapolis        MN  38   21 35:25  2:10  4:44   21 1:18:30 17.7  3:20   23 1:05:29 10:33 3:07:26 
   22  352 Matt Johnson            St. Louis Park     MN  35   20 35:15  2:09 10:38   23 1:22:36 16.8  4:23   14   55:17  8:54 3:08:07 
   23    4 Mark Adam               Rosemount          MN  35   26 47:25  2:54  4:20   24 1:23:50 16.5  2:14   19 1:02:05 10:00 3:19:52 
   24  137 Nathan Cmelik           Sauk Rapids        MN  36   25 42:26  2:36  6:09   25 1:27:44 15.8  1:29   24 1:07:10 10:49 3:24:56 
   25  862 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  36   24 36:43  2:15  3:28   26 1:42:32 13.5  2:16   25 1:21:55 13:11 3:46:51 
       640 Bryan Pink              Saint Michael      MN  39                                          669:42                            
       317 Luke Hintermeister      Cambridge          MN  36    4 26:14  1:36  3:44   16 1:11:05 19.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   81 Michelle Breiland       Duluth             MN  38    1 25:19  1:33  2:34    2 1:10:22 19.7  1:22    1   47:32  7:39 2:27:07 
    2  432 Molly Larew             Plymouth           MN  36    3 28:39  1:45  2:40    1 1:06:56 20.7  1:30    3   51:02  8:13 2:30:45 
    3  455 Tracy Lind              Fargo              ND  38    2 25:41  1:34  2:28    3 1:11:41 19.3  1:32    5   57:41  9:17 2:39:02 
    4  491 Makenzie McCormick      Stillwater         MN  39    5 30:42  1:53  3:59    5 1:20:05 17.3  1:56    2   48:52  7:52 2:45:31 
    5  212 Cortney Engen           St.Louis Park      MN  39    4 28:44  1:46  3:00    4 1:14:45 18.5  2:27    6 1:00:15  9:42 2:49:10 
    6  185 Esther Dixon            Zimmerman          MN  36    7 34:26  2:06  5:16    7 1:31:58 15.1  3:38    4   56:13  9:03 3:11:29 
    7  209 Mandy Elllis            St. Paul           MN  39    6 32:33  2:00  4:11    6 1:24:57 16.3  2:12    7 1:11:37 11:32 3:15:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  700 Ryan Saline             Cloquet            MN  40   13 28:38  1:45  1:56    1   59:56 23.1  0:47    3   44:08  7:07 2:15:23 
    2  746 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  44    1 23:35  1:27  2:36    4 1:03:24 21.9  1:15    6   45:26  7:19 2:16:13 
    3  508 Michael Meisterling     Stillwater         MN  43   18 29:38  1:49  2:33    2 1:00:57 22.7  1:21    4   44:27  7:10 2:18:53 
    4  551 Grant Nelson            Duluth             MN  40   23 30:59  1:54  2:15    8 1:06:20 20.9  1:08    1   40:43  6:34 2:21:23 
    5   70 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  41    5 25:40  1:34  1:48    5 1:05:00 21.3  0:52   11   48:09  7:45 2:21:27 
    6   82 Jeremy Brekke           Fargo              ND  44   22 30:33  1:52  2:04    3 1:02:18 22.2  1:00    7   45:55  7:24 2:21:47 
    7  787 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  43    2 24:33  1:30  2:31    9 1:06:40 20.8  1:36    9   46:59  7:34 2:22:18 
    8  793 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  42    6 26:53  1:39  2:32   12 1:07:31 20.5  1:07    5   45:04  7:16 2:23:05 
    9  104 Blake Butler            Waconia            MN  40    8 27:02  1:39  2:24   20 1:09:51 19.8  1:11    2   44:05  7:06 2:24:32 
   10  797 Jeremy Thompson         Maple Grove        MN  41    7 27:01  1:39  2:15   13 1:08:32 20.2  1:28   10   47:56  7:43 2:27:09 
   11  701 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  40   28 32:08  1:58  2:31    7 1:06:02 21.0  1:29    8   46:45  7:32 2:28:53 
   12  747 David Soukup            Eden Prairie       MN  43   19 29:53  1:50  2:40    6 1:05:10 21.3  1:36   12   49:47  8:01 2:29:04 
   13  303 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41   11 27:47  1:42  3:06   10 1:07:18 20.6  1:17   15   50:13  8:05 2:29:40 
   14  802 Brandon Thyen           North Branch       MN  42    9 27:11  1:40  2:11   14 1:08:41 20.2  1:22   20   54:15  8:44 2:33:38 
   15  406 Kent Kolstad            Bloomington        MN  43   21 30:22  1:52  2:47   17 1:08:51 20.1  1:27   16   50:40  8:10 2:34:05 
   16  492 Jamie McCormick         Stillwater         MN  42   10 27:17  1:40  4:49   23 1:11:12 19.5  1:21   17   51:37  8:19 2:36:14 
   17  442 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  44   20 30:12  1:51  3:18   18 1:09:17 20.0  1:12   19   52:44  8:30 2:36:42 
   18   99 Scott Bunner            Chaska             MN  43   16 29:07  1:47  3:03   27 1:13:21 18.9  1:41   14   49:58  8:03 2:37:08 
   19  447 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  40   24 31:02  1:54  3:18   16 1:08:50 20.1  1:38   18   52:40  8:29 2:37:26 
   20  497 Shawn McGee             Sartell            MN  40   26 31:31  1:56  3:55   22 1:11:09 19.5  2:15   13   49:53  8:02 2:38:42 
   21  817 Nicolas Vallejos        Maple Grove        MN  41   17 29:22  1:48  3:07   11 1:07:28 20.5  1:24   29 1:00:11  9:42 2:41:30 
   22  241 John Frost              Burnsville         MN  41   12 27:53  1:42  2:24   15 1:08:49 20.1  2:16   30 1:00:21  9:43 2:41:40 
   23  923 Eric Winter             Savage             MN  42    3 25:22  1:33  3:11   26 1:13:01 19.0  1:40   28 1:00:09  9:41 2:43:21 
   24  327 Michael Hon             Plymouth           MN  42   27 31:43  1:56  2:34   19 1:09:43 19.9  1:53   31 1:00:52  9:48 2:46:44 
   25   78 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  44   30 33:39  2:04  5:00   25 1:12:21 19.2  3:18   21   54:18  8:45 2:48:34 
   26  565 Steve Nichols           Champlin           MN  44   33 34:35  2:07  4:20   28 1:14:14 18.7  2:10   22   55:50  9:00 2:51:07 
   27   13 Scott Allen             Eden Prairie       MN  40   25 31:26  1:55  3:07   29 1:15:46 18.3  1:32   27   59:21  9:34 2:51:11 
   28  205 Barry Ellinger          Chaska             MN  41   15 29:02  1:47  4:18   21 1:10:26 19.7  1:56   36 1:07:36 10:53 2:53:15 
   29  172 Michael Deleon          Eagan              MN  40   14 28:39  1:45  4:54   24 1:11:32 19.4  1:55   38 1:09:55 11:16 2:56:54 
   30  427 Joel Lancaster          Lakeville          MN  43   32 34:34  2:07  5:34   34 1:20:05 17.3  2:56   24   57:02  9:11 3:00:08 
   31  473 Christopher Marshall    Plymouth           MN  44   29 32:58  2:01  4:53   31 1:17:43 17.8  2:43   32 1:02:30 10:04 3:00:44 
   32   93 John Brownfield         New Ulm            MN  42   31 33:40  2:04  4:04   35 1:28:08 15.7  1:18   23   56:23  9:05 3:03:31 
   33  115 Rich Carlson            Big Lake           MN  40   37 40:18  2:28  4:30   33 1:19:37 17.4  2:42   26   58:57  9:30 3:06:03 
   34  830 Mike Wangsness          Woodbury           MN  41   34 35:24  2:10  4:47   30 1:16:12 18.2  3:19   35 1:06:58 10:47 3:06:37 
   35  199 Jason Eckert            Waverly            MN  41    4 25:35  1:34  3:05   37 1:30:38 15.3  1:49   37 1:08:10 10:59 3:09:16 
   36  507 Josh Mehrer             Elk River          MN  40   36 36:50  2:15  5:25   32 1:19:17 17.5  3:27   34 1:05:43 10:35 3:10:39 
   37   48 Brett Bayerkohler       Buffalo            MN  41   35 35:48  2:11  5:59   36 1:28:39 15.6  3:03   25   58:56  9:30 3:12:23 
   38  411 Stephen Kowalczyk       Champlin           MN  43   38 48:29  2:58  5:21   38 1:41:42 13.6  2:12   33 1:02:41 10:06 3:40:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  702 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  40    3 26:24  1:37  1:58    1 1:07:06 20.7  1:45    2   49:05  7:54 2:26:17 
    2  531 Krista Moore            Menomonie          WI  40    5 28:33  1:45  2:09    2 1:08:05 20.4  1:33    1   47:28  7:39 2:27:46 
    3  232 Sarah Foley             Cologne            MN  44    4 27:52  1:42  2:46    5 1:12:34 19.1  1:15    3   50:50  8:11 2:35:15 
    4  715 Stephanie Schon         Medina             MN  40    6 28:39  1:45  2:46    3 1:09:28 20.0  1:23    5   53:39  8:38 2:35:55 
    5  806 Thu Tong                Plymouth           MN  40    9 38:11  2:20  2:21    4 1:11:09 19.5  1:32    7   54:55  8:51 2:48:05 
    6  759 Sandy Stertz            Dassel             MN  42    7 30:15  1:51  4:42   10 1:22:50 16.7  2:33    4   53:27  8:37 2:53:44 
    7  834 Carole Weiland          Champlin           MN  44    1 25:05  1:32  2:49    6 1:14:46 18.5  2:28   13 1:08:56 11:06 2:54:01 
    8  155 Katie Cullen-Huebschen  Plymouth           MN  42    8 38:10  2:20  4:06   12 1:23:49 16.5  2:13    6   53:48  8:40 3:02:04 
    9  653 Laura Rades             Andover            MN  40    2 25:30  1:34  3:13   13 1:26:58 15.9  2:13   14 1:09:58 11:16 3:07:51 
   10  506 Billi Jo Mehrer         Elk River          MN  40   10 38:33  2:21  3:44    8 1:20:55 17.1  2:57   12 1:04:53 10:27 3:11:00 
   11  927 Alysia Zens             Delano             MN  40   11 42:00  2:34  5:51   11 1:23:22 16.6  2:32    8   57:48  9:19 3:11:32 
   12  534 Amy Moran               Hastings           MN  42   13 47:42  2:55  4:15    7 1:19:19 17.5  2:59    9 1:00:39  9:46 3:14:53 
   13  300 Rachael Harbort         Cottage Grove      MN  42   12 47:20  2:54  3:37    9 1:21:35 17.0  1:40   10 1:01:59  9:59 3:16:10 
   14  545 Karin Munroe            Wayzata            MN  44   14 48:45  2:59  5:10   14 1:28:53 15.6  2:18   11 1:03:36 10:15 3:28:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   73 Tim Bode                Buffalo            MN  47    1 21:17  1:18  1:38    2   59:23 23.3  0:58    2   43:50  7:04 2:07:03 
    2  532 Travis Moore            Menomonie          WI  45    5 24:52  1:31  1:53    1   57:24 24.1  1:18    3   44:19  7:08 2:09:43 
    3  682 Derek Rogers            Edina              MN  45    2 23:01  1:25  2:01    3 1:01:56 22.4  1:17    4   44:44  7:12 2:12:58 
    4  558 Ian Nemerov             Edina              MN  49    3 23:50  1:28  2:25    4 1:02:34 22.2  1:08   11   47:40  7:41 2:17:36 
    5  337 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  47    8 25:31  1:34  2:37    6 1:03:29 21.8  1:12    6   45:35  7:21 2:18:22 
    6   71 Mike Blair              Prior Lake         MN  45   14 29:25  1:48  2:15    5 1:02:50 22.1  1:06    7   45:44  7:22 2:21:18 
    7  351 Jeff Johnson            Shakopee           MN  48   16 29:32  1:48  2:13    7 1:03:55 21.7  1:05    5   44:46  7:13 2:21:28 
    8   61 Markus Bieber           North Oaks         MN  45    6 25:27  1:34  2:40    9 1:05:00 21.3  1:14   10   47:19  7:37 2:21:39 
    9  794 Keith Thompson          Annanadale         MN  46   17 29:47  1:49  2:56   10 1:05:57 21.0  1:39    1   43:35  7:01 2:23:53 
   10  840 Ryan Wenning            Excelsior          MN  49   15 29:25  1:48  2:02    8 1:04:25 21.5  1:10    9   46:53  7:33 2:23:54 
   11  121 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  49    4 23:59  1:28  2:19   11 1:06:18 20.9  1:24   17   52:17  8:25 2:26:16 
   12  150 David Cossack           Vadnais Hts        MN  48   11 28:03  1:43  4:19   13 1:07:42 20.5  1:30   14   49:42  8:00 2:31:13 
   13  278 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  49   18 30:32  1:52  3:15   12 1:06:38 20.8  1:52   13   49:12  7:56 2:31:27 
   14  775 Chris Stuart            St. Michael        MN  48    7 25:29  1:34  3:48   15 1:09:57 19.8  3:26   15   50:55  8:12 2:33:33 
   15  577 Jorge Nunez             Excelsior          MN  49    9 25:40  1:34  2:43   17 1:11:21 19.4  1:49   18   52:40  8:29 2:34:10 
   16  638 Dave Pincus             Champlin           MN  47   13 29:19  1:48  4:54   18 1:11:41 19.3  2:33    8   45:47  7:23 2:34:13 
   17  316 Kevin Hill              Golden Valley      MN  45   10 27:54  1:43  3:18   20 1:15:32 18.3  1:24   12   48:36  7:50 2:36:43 
   18   42 Matt Bartell            Waconia            MN  48   20 31:12  1:55  4:09   14 1:09:32 19.9  3:01   20   53:29  8:37 2:41:22 
   19  777 Todd Sullwold           Minnetrista        MN  46   12 28:28  1:45  3:32   19 1:13:21 18.9  2:16   21   55:53  9:00 2:43:28 
   20  516 Brook Miller            Morris             MN  45   22 32:44  2:00  3:45   23 1:17:30 17.9  1:41   19   53:10  8:34 2:48:48 
   21  758 Todd Stertz             Dassel             MN  45   23 32:49  2:01  4:10   26 1:19:06 17.5  2:37   16   51:20  8:16 2:50:00 
   22  321 Timothy Hoffard         Savage             MN  45   26 33:40  2:04  5:04   16 1:10:12 19.7  3:05   25 1:02:13 10:01 2:54:10 
   23  796 Nate Thompson           Eden Prairie       MN  45   24 33:05  2:02  3:07   21 1:17:07 18.0  2:01   23 1:01:09  9:51 2:56:27 
   24  737 Michael Smith           Plymouth           MN  46   19 30:45  1:53  3:42   27 1:19:19 17.5  2:04   26 1:05:31 10:33 3:01:19 
   25  366 Tony Karels             Minnetonka         MN  45   27 36:05  2:12  4:17   22 1:17:25 17.9  3:09   24 1:02:08 10:00 3:03:02 
   26  465 David Lund              Montrose           MN  47   28 38:22  2:21  5:42   28 1:20:02 17.3  3:04   22 1:00:43  9:47 3:07:52 
   27  428 Alan Landreville        Vadnais Heights    MN  47   21 32:34  2:00  5:15   25 1:18:52 17.6  2:33   29 1:13:41 11:52 3:12:53 
   28   24 Jeff Antonsen           Andover            MN  45   29 42:42  2:37  3:37   29 1:21:46 17.0  2:20   27 1:05:31 10:33 3:15:54 
   29   58 Todd Bergman            Eden Prairie       MN  45   30 42:49  2:37  3:43   24 1:18:24 17.7  5:32   28 1:13:32 11:50 3:23:58 
   30  480 Tom Mascarenas          Eden Prairie       MN  48   25 33:27  2:03  4:15   30 1:28:33 15.7  4:07   30 1:31:24 14:43 3:41:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  251 Karin Gardner           Mandan             ND  46    2 24:03  1:28  2:26    1 1:06:44 20.8  1:43    1   51:23  8:17 2:26:17 
    2  879 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  49    1 21:24  1:19  2:51    2 1:09:19 20.0  1:34    2   52:11  8:24 2:27:17 
    3  866 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  49    4 28:54  1:46  2:30    3 1:12:17 19.2  1:16    3   55:19  8:55 2:40:14 
    4  405 Kris Kolenz             Duluth             MN  49    3 26:38  1:38  3:01    4 1:13:00 19.0  1:53    4   56:19  9:04 2:40:49 
    5  672 Lisa Rippe              Edina              MN  48    5 29:21  1:48  3:49    6 1:24:48 16.3  2:05    6 1:00:06  9:41 3:00:06 
    6  430 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  45    7 40:52  2:30  3:30    7 1:27:09 15.9  1:33    5   57:06  9:12 3:10:08 
    7  119 Vicki Carver            Lino Lakes         MN  46    6 31:11  1:55  3:29    5 1:21:58 16.9  1:50    7 1:17:07 12:25 3:15:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  656 Scott Ransom            Golden Valley      MN  54    1 22:26  1:23  2:01    1 1:01:37 22.5  1:14    3   46:19  7:28 2:13:35 
    2  265 David Goldberg          Minnetrista        MN  54    2 22:36  1:23  1:54    2 1:03:18 21.9  1:09    4   47:06  7:35 2:16:02 
    3  400 David Knack             Prior Lake         MN  52    6 25:31  1:34  2:13    7 1:05:26 21.2  1:23    5   47:51  7:42 2:22:22 
    4  244 Dennis Galatowitsch     Princeton          WI  50   10 30:24  1:52  3:05    5 1:04:34 21.5  1:51    1   43:03  6:56 2:22:55 
    5  376 John Kelley             Duluth             MN  51    8 26:46  1:38  2:44    3 1:03:32 21.8  1:23    7   49:40  8:00 2:24:05 
    6  100 Miles Burd              Cottage Grove      MN  51    3 23:30  1:26  2:57    8 1:06:25 20.9  1:22   13   56:29  9:06 2:30:41 
    7  140 Tom Coles               Apple Valley       MN  54    7 26:18  1:37  4:10   11 1:09:04 20.1  2:29    9   50:19  8:06 2:32:17 
    8  356 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  50    4 24:34  1:30  3:48   13 1:10:41 19.6  2:07   10   51:25  8:17 2:32:34 
    9  557 Dale Nelson             Delano             MN  50   14 36:01  2:12  1:53    6 1:04:48 21.4  1:22    8   50:13  8:05 2:34:16 
   10  410 Paul Kovach             Duluth             MN  53   11 30:39  1:53  2:59    4 1:04:34 21.5  1:37   11   55:25  8:56 2:35:13 
   11   64 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  53   15 37:45  2:19  2:37   10 1:09:04 20.1  1:25    2   46:16  7:27 2:37:05 
   12  729 Wayne Siegel            St. Louis Park     MN  53   13 34:41  2:07  3:52   12 1:09:45 19.9  1:39    6   48:20  7:47 2:38:15 
   13   53 Tom Benson              St. Paul           MI  53    9 29:46  1:49  2:58    9 1:08:40 20.2  1:33   12   56:14  9:03 2:39:07 
   14  709 Greg Schempp            Plymouth           MN  51    5 25:20  1:33  3:16   14 1:11:41 19.3  1:57   14   56:59  9:11 2:39:10 
   15  823 Greg Wagner             Blaine             MN  54   16 37:57  2:19  3:21   16 1:17:48 17.8  1:56   15   58:32  9:26 2:59:32 
   16  324 John Hoffman            Minnetonka         MN  50   12 34:12  2:06  2:02   17 1:20:29 17.2  1:08   17 1:07:19 10:50 3:05:08 
   17  187 Allen Donais            Eveleth            MN  52   17 50:14  3:04  4:05   15 1:13:53 18.8  2:04   16 1:04:51 10:27 3:15:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  391 Lori Klabunde           Bismarck           ND  52    4 36:33  2:14  3:01    3 1:16:02 18.2  1:39    1   49:06  7:55 2:46:19 
    2  240 Susan Froelich          Big Lake           MN  50    2 34:01  2:05  3:00    1 1:13:21 18.9  2:03    3   58:02  9:21 2:50:25 
    3  623 Diane Petersen          Hokah              MN  51    5 37:26  2:17  3:04    4 1:17:02 18.0  2:18    2   52:19  8:26 2:52:06 
    4  644 Michelle Popham         Lino Lakea         MN  50    1 31:16  1:55  3:33    2 1:13:42 18.8  2:28    4 1:01:50  9:57 2:52:46 
    5  145 Brenda Conzet           Buffalo            MN  54    3 34:55  2:08  5:05    6 1:30:46 15.3  2:51    5 1:12:41 11:42 3:26:17 
    6  230 Judi Fluger             St Paul            MN  54    6 40:53  2:30  3:13    5 1:21:48 16.9  2:27    6 1:24:44 13:39 3:33:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   92 Tim Brown               Circle Pines       MN  56    1 28:40  1:45  2:38    1 1:06:47 20.8  1:33    1   46:56  7:34 2:26:33 
    2  266 Arthur Gorr             Buffalo            MN  57    4 33:23  2:03  2:51    2 1:08:03 20.4  1:33    2   53:01  8:32 2:38:50 
    3  800 Todd Thorsgaard         Saint Paul         MN  56    5 33:34  2:03  2:49    3 1:11:43 19.3  1:41    4   59:54  9:39 2:49:40 
    4   18 Rod Anderson            Woodbury           MN  58    3 33:17  2:02  3:07    5 1:13:12 18.9  1:45    3   58:53  9:29 2:50:13 
    5  869 Michael Wright          Edina              MN  58    2 31:47  1:57  3:59    4 1:12:56 19.0  3:44    7 1:12:00 11:36 3:04:25 
    6  727 Dan Sieben              Edina              MN  56    6 36:25  2:14  3:37    6 1:22:42 16.8  2:44    6 1:10:33 11:22 3:16:00 
    7  847 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  57    8 40:47  2:30  6:23    7 1:25:16 16.3  3:03    8 1:17:47 12:32 3:33:15 
    8  340 Loren Irwin             Shakopee           MN  59    9 44:30  2:43 10:57    9 1:38:30 14.1  2:14    5 1:07:48 10:55 3:43:56 
    9  843 Tom Wentz               Burnsville         MN  57    7 40:25  2:28  5:01    8 1:33:00 14.9  3:31    9 1:37:54 15:46 3:59:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  259 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  55    1 35:45  2:11  3:33    1 1:27:25 15.9  2:01    1 1:04:07 10:20 3:12:49 
    2  655 Judy Rangel             White Bear Lake    MN  57    2 45:31  2:47  4:04    2 1:28:04 15.7  3:04    2 1:17:03 12:24 3:37:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  789 Gregory Taylor          Yankton            SD  60    1 23:24  1:26  1:34    1 1:01:43 22.5  1:00    1   43:54  7:04 2:11:34 
    2  784 Bryan Swenson           Alexandria         MN  61    3 35:06  2:09  2:12    2 1:07:09 20.6  1:21    2   48:20  7:47 2:34:07 
    3  718 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  61    2 27:38  1:42  2:32    3 1:07:43 20.5  1:59    3 1:01:24  9:53 2:41:14 
    4   75 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  61    4 37:42  2:18  4:06    4 1:14:47 18.5  2:17    4 1:04:56 10:27 3:03:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  675 Deborah Roberts         Nisswa             MN  64    1 33:52  2:04  3:58    1 1:22:26 16.8  1:32    1 1:05:36 10:34 3:07:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  203 Paul Elbing             Amery              WI  65    1 33:45  2:04  3:45    1 1:06:04 21.0  1:56    3 1:06:32 10:43 2:52:00 
    2  227 Thomas Findlay          St. Paul           MN  67    2 34:52  2:08  5:36    2 1:20:37 17.2  2:52    2 1:05:58 10:37 3:09:53 
    3  611 Thomas Parker           Monticello         MN  66    3 40:04  2:27  5:53    3 1:21:43 17.0  2:38    1 1:05:45 10:35 3:16:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        321
Total Number of Team Finishers:            8
Total Number of Individual Finishers:    268
Number of Individual Male   Finishers Event O:              192
Number of Individual Female Finishers Event O:               76
Did not Finish Race or Did Not Start:     43