Graniteman Triathlon Clearwater -
Clearwater, MN
7/11/2015

race logo










					                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                    Clearwater - MN - July, 11 2015
                                         SPRINT .44 Mile Swim - 14.34 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/26    261 Casey Miller            Baxter             MN  36 M    11 11:30  1:30  1:04    1   35:06 24.5  0:56    1   18:29  5:58 1:07:02 
    2   1/12    397 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M     2 10:26  1:21  1:14    8   37:15 23.1  1:00    3   19:33  6:19 1:09:25 
    3   2/26    290 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M     6 10:50  1:24  1:05    3   35:53 24.0  0:57   10   21:13  6:51 1:09:57 
    4   1/7     444 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50 F     4 10:32  1:22  1:18    7   37:11 23.1  1:02   12   21:33  6:58 1:11:35 
    5   1/17    433 Jesse Westrup           Sartell            MN  40 M    83 14:05  1:50  1:21   12   37:44 22.8                          1:12:52 
    6   1/9     345 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M     5 10:41  1:23  1:06   27   39:38 21.7  0:48    8   21:06  6:49 1:13:17 
    7   1/12    342 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M    98 14:30  1:53  1:41    6   36:58 23.3  1:36    2   19:20  6:14 1:14:03 
    8   1/20    267 Marty Moran             St Cloud           MN  48 M     1  9:12  1:12  1:30   18   38:39 22.3                          1:14:04 
    9   2/12    240 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M    58 13:32  1:45  1:03    5   36:36 23.5  0:51   22   22:26  7:14 1:14:26 
   10   1/16    305 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33 M    74 13:53  1:48  1:12    2   35:52 24.0  1:28   21   22:21  7:13 1:14:43 
   11   1/9     446 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  58 M    35 12:50  1:40  1:20   14   37:54 22.7  0:50   15   21:59  7:06 1:14:52 
   12   2/16    224 Tim Larson              Circle Pines       MN  31 M    32 12:40  1:39  1:18   24   39:28 21.8  1:05    9   21:09  6:50 1:15:37 
   13   2/12    128 Joshua Frei             Rochester          MN  21 M    81 14:00  1:49  1:18   31   40:04 21.5  0:53    4   19:33  6:19 1:15:46 
   14   2/9     275 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M    21 12:02  1:34  1:39    9   37:18 23.1                          1:15:47 
   15   3/26    447 Erik Vilen              Baxter             MN  35 M    24 12:10  1:35  1:20   23   39:24 21.8  1:16   17   22:04  7:07 1:16:12 
   16   1/9     250 Jason McCarty           Monticello         MN  45 M    25 12:23  1:36  1:27   10   37:18 23.1  1:22   42   24:05  7:46 1:16:33 
   17   2/9      75 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39 M    63 13:42  1:47  1:30    4   36:24 23.6  1:21   36   23:41  7:39 1:16:36 
   18   1/12    279 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  45 F    38 12:55  1:41  1:36   13   37:49 22.8  1:01   30   23:21  7:32 1:16:39 
   19   2/9     150 Andrew Hed              North Oaks         MN  19 M    54 13:17  1:43  1:16   17   38:34 22.3  1:09   23   22:38  7:18 1:16:52 
   20   2/7     378 Tracy Serreyn           Lakeville          MN  51 F    27 12:31  1:37  1:21   22   39:20 21.9  1:02   34   23:33  7:36 1:17:46 
   21   2/17     87 Shawn Day               St. Cloud          MN  41 M    41 13:00  1:41  1:55   29   39:43 21.7  1:41   13   21:38  6:59 1:17:55 
   22   1/6      97 David Dow               Stillwater         MN  60 M    19 11:57  1:33  1:47   19   38:44 22.2  1:17   45   24:15  7:50 1:17:58 
   23   3/12    191 Marcus Kasper           Monticello         MN  24 M     9 11:20  1:28  2:30   39   41:26 20.8  0:56   16   22:04  7:07 1:18:13 
   24   1/17     11 Kimberly Ault           Plymouth           MN  33 F    40 12:59  1:41  1:12   28   39:38 21.7  0:51   35   23:40  7:38 1:18:18 
   25   4/12    307 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20 M     8 11:10  1:27  1:26   75   43:16 19.9  1:28    7   21:00  6:47 1:18:19 
   26   4/26    296 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  35 M    47 13:12  1:43  1:28   30   40:00 21.5  1:12   27   23:09  7:29 1:18:59 
   27   5/26    434 Mitch Williams          Minnetonka         MN  36 M    16 11:46  1:32  1:17   16   38:11 22.5  1:12   93   27:00  8:43 1:19:23 
   28   2/20    317 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47 M    76 13:54  1:48  1:11   20   38:54 22.1  1:02   50   24:27  7:54 1:19:27 
   29   3/17    413 Mitch Uecker            Annandale          MN  41 M   104 14:38  1:54  1:37   15   38:03 22.6  1:09   41   24:04  7:46 1:19:29 
   30   3/20     18 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  46 M    15 11:36  1:30  1:19   25   39:28 21.8  0:56   85   26:22  8:31 1:19:39 
   31   3/9     289 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16 M    75 13:53  1:48  1:58   43   41:44 20.6  1:21    6   20:57  6:46 1:19:51 
   32   6/26    268 Brian Morris            Saint Cloud        MN  38 M   181 17:24  2:15  2:16   11   37:24 23.0  1:24   11   21:32  6:57 1:19:58 
   33   4/20    379 Bradley Severson        Minnetonka         MN  48 M    28 12:32  1:38  2:08   55   42:05 20.4  1:13   19   22:05  7:08 1:20:01 
   34   5/12    360 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  21 M   176 17:07  2:13                                                  1:20:13 
   35   6/12     60 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24 M     7 10:51  1:25  2:32   26   39:31 21.8  2:21   72   25:43  8:18 1:20:56 
   36   4/17    135 Bob Glamm               Blaine             MN  42 M    50 13:13  1:43  1:21   32   40:06 21.5  1:25   58   24:52  8:02 1:20:56 
   37   3/7     156 Lisa Hines              Waite Park         MN  52 F    59 13:32  1:45  1:08   66   42:27 20.3  0:55   25   22:58  7:25 1:20:58 
   38   7/26    377 Josh Sell               Waconia            MN  36 M    36 12:51  1:40  2:36   61   42:19 20.3  1:35   14   21:52  7:04 1:21:12 
   39   5/17     79 James Dahl              Maple Grove        MN  42 M    79 13:58  1:49  1:58   35   40:22 21.3  1:25   39   23:53  7:43 1:21:34 
   40   1/10     45 David Brindle           Columbia Heights   MN  29 M    22 12:03  1:34  2:02   40   41:29 20.7  1:59   46   24:15  7:50 1:21:47 
   41   2/12    336 Leeann Reed             Lenexa             KS  45 F    93 14:23  1:52  1:23   37   41:01 21.0  1:15   51   24:27  7:54 1:22:26 
   42   8/26    414 Joe Vander Zee          Rock Rapids        IA  36 M    82 14:01  1:49  1:54   47   41:47 20.6                          1:22:27 
   43   9/26     77 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39 M    62 13:40  1:46  1:22   34   40:14 21.4  1:26   83   26:12  8:27 1:22:52 
   44   7/12    389 David Sneeringer        St. Paul           MN  23 M   102 14:36  1:54  2:26   84   43:54 19.6  1:38    5   20:42  6:41 1:23:16 
   45   4/9     425 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  15 M    72 13:49  1:48  2:20   72   42:55 20.0  1:03   28   23:13  7:30 1:23:19 
   46   5/20    424 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  49 M    43 13:09  1:42  1:36   49   41:50 20.6  1:28   74   25:47  8:19 1:23:47 
   47   2/6     248 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61 M   106 14:42  1:54  2:02   33   40:06 21.5  1:10   75   25:52  8:21 1:23:50 
   48   6/20     90 Scott Dezurik           Avon               MN  47 M   120 15:10  1:58  1:25   48   41:47 20.6  1:04   57   24:47  8:00 1:24:12 
   49   8/12     88 Joe Deters              Duluth             MN  24 M    42 13:01  1:41  2:20   56   42:08 20.4  1:14   71   25:42  8:18 1:24:22 
   50   3/16    403 Thomas Sweeney          Champlin           MN  32 M   107 14:42  1:54  2:18   41   41:32 20.7  1:16   55   24:40  7:58 1:24:27 
   51   1/16     53 Sheri Budde             South Haven        MN  37 F    46 13:11  1:43  1:40   67   42:30 20.2  1:11   81   26:07  8:26 1:24:38 
   52   2/17    247 Betsy McCann            Montrose           MN  34 F    89 14:12  1:51  1:22   91   44:04 19.5  0:57   44   24:14  7:50 1:24:47 
   53   7/20    176 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  48 M    69 13:46  1:47  1:56   68   42:35 20.2  1:16   65   25:26  8:13 1:24:57 
   54   4/16    396 Eric Stommes            Little Falls       MN  33 M    86 14:11  1:50  2:56  115   46:01 18.7                          1:24:59 
   55   8/20    199 Tom Kleven              Minneapolis        MN  48 M    70 13:46  1:47  2:46   58   42:12 20.4  2:03   43   24:14  7:49 1:24:59 
   56   3/9     394 Scott Stensland         Chaska             MN  53 M    52 13:15  1:43  1:59   21   39:19 21.9  1:48  127   28:50  9:18 1:25:10 
   57   2/16    285 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  37 F    45 13:11  1:43  1:20   88   44:00 19.6  0:56   79   25:59  8:23 1:25:24 
   58   6/17    254 Shane McFadden          St. Louis Park     MN  44 M    57 13:26  1:45  2:47   98   44:42 19.2  1:50   24   22:47  7:21 1:25:31 
   59   3/16    213 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  35 F    88 14:12  1:50  1:30   82   43:36 19.7  1:30   56   24:46  8:00 1:25:32 
   60  10/26    168 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  39 M    84 14:09  1:50  1:52   42   41:42 20.6                          1:25:36 
   61   2/10    393 Blake Steinbring        Alexandria         MN  28 M   101 14:35  1:53  2:55   70   42:47 20.1  2:18   32   23:27  7:34 1:26:00 
   62   5/16    174 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  33 M   117 15:07  1:58  1:39   96   44:37 19.3  1:41   26   22:59  7:25 1:26:01 
   63  11/26    144 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36 M    66 13:44  1:47  1:42   85   43:55 19.6  1:33   62   25:19  8:10 1:26:11 
   64   3/17     74 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32 F    95 14:24  1:52  2:09   73   43:04 20.0  1:37   64   25:24  8:12 1:26:37 
   65   3/12    380 Michael Shanahan        Watertown          MN  53 M    65 13:44  1:47  1:34   44   41:45 20.6  1:26  113   28:13  9:06 1:26:40 
   66   1/21     82 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  26 F   103 14:38  1:54  1:27   90   44:03 19.5  1:05   69   25:36  8:16 1:26:47 
   67   7/17    182 Ben Johnson             Minneapolis        MN  41 M   146 16:09  2:06  1:41   65   42:23 20.3  2:12   53   24:31  7:55 1:26:54 
   68   6/16    328 John Rammel             Sartell            MN  31 M    31 12:38  1:38  1:47   36   40:53 21.0  1:12  155   30:35  9:52 1:27:04 
   69   4/9     241 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31 M     3 10:28  1:22  2:52   53   42:01 20.5  1:43  145   30:01  9:41 1:27:04 
   70   2/21     93 Beth Dingmann           St. Joseph         MN  28 F    37 12:52  1:40  1:29  100   44:59 19.1  1:08   90   26:45  8:38 1:27:11 
   71  12/26    340 Dan Reitsma             Carver             MN  37 M   139 15:54  2:04  2:09   57   42:12 20.4  1:35   67   25:30  8:14 1:27:18 
   72   4/17    420 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31 F    91 14:19  1:51  1:53   60   42:19 20.3  1:30  102   27:23  8:50 1:27:22 
   73   9/20    126 Michael Franklin        Delano             MN  47 M   148 16:14  2:06  2:21   62   42:20 20.3  1:02   66   25:29  8:14 1:27:25 
   74  13/26    297 Rob Opheim              St.Cloud           MN  36 M    14 11:35  1:30  2:51   51   41:53 20.5  2:14  130   29:05  9:23 1:27:36 
   75   4/12    238 Jay Lyons               Minneapolis        MN  51 M    60 13:36  1:46  2:41   59   42:17 20.3  1:55   98   27:20  8:49 1:27:47 
   76  14/26    284 Chris Nichols           Maple Grove        MN  36 M    94 14:23  1:52  1:29   92   44:06 19.5  1:11   95   27:10  8:46 1:28:18 
   77   3/9     399 Dan Streeter            Maple Plain        MN  55 M   118 15:08  1:58  3:14   69   42:46 20.1  1:18   80   26:03  8:25 1:28:27 
   78   5/9      33 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  33 M   131 15:33  2:01  1:49   54   42:05 20.4  1:28  107   27:41  8:56 1:28:34 
   79   8/17    341 Jason Riley             Maple Grove        MN  44 M   147 16:11  2:06  1:49   38   41:25 20.8  1:40  104   27:32  8:53 1:28:36 
   80   1/6     335 Amber Reed              Lenexa,            KS  15 F    39 12:57  1:41  2:09  180   50:27 17.1  0:48   20   22:20  7:13 1:28:39 
   81  15/26    339 Ben Reiners             Otsego             MN  38 M   125 15:17  1:59  2:45   76   43:18 19.9  1:51   73   25:44  8:18 1:28:53 
   82   5/12    321 Polo Portilla           Woodbury           MN  52 M   173 17:03  2:13  2:55   83   43:47 19.7  1:33   37   23:46  7:40 1:29:02 
   83   5/17    100 Shawn Duerr             Baxter             MN  34 F   167 16:52  2:11  1:25  114   46:00 18.7  1:20   48   24:19  7:51 1:29:54 
   84   9/12    384 Robert Simson           Saint Cloud        MN  23 M    10 11:22  1:29  2:12  132   47:05 18.3  0:52  120   28:27  9:11 1:29:57 
   85   4/9     117 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  57 M    55 13:18  1:44  1:43  117   46:19 18.6  2:43   78   25:58  8:23 1:30:00 
   86   7/16    373 Greg Schutte            Blaine             MN  33 M    44 13:09  1:42  2:15   77   43:22 19.8  1:55  134   29:30  9:31 1:30:09 
   87  10/20    451 Tim Owen                Richfield          MN  48 M   134 15:42  2:02  2:32  111   45:36 18.9  2:09   47   24:15  7:50 1:30:13 
   88   3/10    243 Marc Marshall           Brainerd           MN  29 M   150 16:16  2:07  2:13   45   41:46 20.6  1:53  117   28:22  9:09 1:30:27 
   89   1/7     111 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42 F    80 13:59  1:49  1:13   78   43:25 19.8  1:42  148   30:16  9:46 1:30:32 
   90   4/10    230 Jon Lenz                Eagan              MN  27 M    90 14:13  1:51  3:14  174   50:14 17.1  0:52   18   22:04  7:08 1:30:37 
   91   3/6      76 Gregory Cooley          Sartell            MN  60 M    33 12:43  1:39  2:34   81   43:30 19.8  2:00  144   29:55  9:39 1:30:39 
   92  16/26      3 Christopher Allen       Bloomington        MN  35 M   157 16:28  2:08  1:33   87   44:00 19.6  1:38   96   27:15  8:48 1:30:52 
   93  17/26    195 Thomas King             Saint Louis Park   MN  36 M   126 15:17  1:59  3:55   79   43:28 19.8  2:41   68   25:33  8:15 1:30:53 
   94  10/12    136 Jake Gohl               Monticello         MN  20 M   149 16:14  2:06  1:46  137   47:26 18.1  0:53   54   24:40  7:58 1:30:57 
   95   8/16     85 Tim Dauwalter           Cologne            MN  30 M   174 17:03  2:13  2:32   63   42:23 20.3  1:39  100   27:22  8:50 1:30:57 
   96  18/26     80 Joel Dahlin             Sartell            MN  38 M   110 14:49  1:55  1:55   64   42:23 20.3  1:50  146   30:02  9:41 1:30:58 
   97   3/21    300 Stacy Osmond            Savage             MN  27 F   200 18:11  2:21  2:16   94   44:33 19.3  1:38   52   24:29  7:54 1:31:06 
   98   4/21    442 Alexandra Yarbrough     St. Cloud          MN  26 F    12 11:31  1:30  2:22  131   47:04 18.3  1:55  116   28:17  9:08 1:31:07 
   99   5/10    163 Jason Hoium             Bloomington        MN  29 M   230 20:26  2:39  3:46   46   41:46 20.6  1:50   31   23:26  7:34 1:31:12 
  100  11/20    443 Mark Zelenak            Fridley            MN  49 M    20 12:01  1:34  2:31  126   46:49 18.4  1:45  114   28:14  9:07 1:31:18 
  101   9/17     36 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  44 M   133 15:38  2:02  2:17   86   43:59 19.6  1:51  106   27:41  8:56 1:31:23 
  102   5/21    222 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26 F   141 15:58  2:04  1:41  130   47:03 18.3  0:55   76   25:52  8:21 1:31:27 
  103   6/12    223 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  52 M   100 14:34  1:53  2:27  109   45:23 19.0  1:18  110   28:00  9:02 1:31:39 
  104   9/16    200 David Klocker           Oakdale            MN  31 M   109 14:46  1:55  2:33  123   46:38 18.5  1:28   87   26:28  8:33 1:31:53 
  105   6/10     23 Andrew Beilke           Otsego             MN  29 M   160 16:33  2:09  3:03  141   47:39 18.1  1:29   29   23:16  7:31 1:31:58 
  106   7/12    246 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  54 M    67 13:45  1:47  2:26   52   41:54 20.5  2:01  168   31:55 10:18 1:31:59 
  107  10/17    171 David Imdieke           Saint Paul         MN  40 M    92 14:22  1:52  3:47   99   44:48 19.2  2:15   91   26:54  8:41 1:32:04 
  108  12/20    192 Kevin Kehn              Champlin           MN  47 M   219 19:19  2:30  2:46   50   41:50 20.6  2:17   82   26:12  8:27 1:32:21 
  109  19/26    364 Joe Schulte             Sartell            MN  36 M    61 13:38  1:46  2:31  129   47:01 18.3  1:53  101   27:22  8:50 1:32:23 
  110   4/7     178 Mary Januschka          Cambridge          MN  54 F   159 16:32  2:09  2:49   97   44:38 19.3  2:20   86   26:26  8:32 1:32:43 
  111   7/10    299 Mathew Osmond           Savage             MN  28 M   154 16:21  2:07  2:54  127   46:51 18.4  1:25   61   25:17  8:10 1:32:46 
  112   8/10    349 Patrick Rumpza          St. Louis Park     MN  25 M   192 17:56  2:19  2:58  140   47:33 18.1  1:10   33   23:31  7:36 1:33:07 
  113   5/9      95 Richard Dolski          Chaska             MN  57 M   119 15:09  1:58  2:07  110   45:34 18.9  1:59  119   28:23  9:10 1:33:10 
  114   3/12    157 Laura Hjort             Elk River          MN  48 F   151 16:17  2:07  2:27  103   45:04 19.1  1:34  108   27:53  9:00 1:33:12 
  115  13/20    370 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  46 M   208 18:48  2:26  3:10   71   42:48 20.1  1:39   94   27:09  8:46 1:33:32 
  116   4/16    350 Kim Ryan                Saint Michael      MN  39 F   121 15:11  1:58  1:53  116   46:03 18.7  1:11  136   29:33  9:32 1:33:49 
  117   6/21    229 Hillary Lenz            Eagan              MN  28 F    56 13:20  1:44  2:27  134   47:20 18.2  0:54  142   29:54  9:39 1:33:52 
  118   8/12    357 John Schewe             Chaska             MN  53 M   137 15:45  2:02  3:05   93   44:18 19.4  1:48  133   29:17  9:27 1:34:11 
  119  10/16    244 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32 M   129 15:24  2:00  2:33  154   49:02 17.5  1:03   84   26:16  8:29 1:34:16 
  120   1/1      73 Bethany Collins         New Hope           MN  60 F    26 12:30  1:37  1:54  105   45:08 19.1  1:41  185   33:09 10:42 1:34:20 
  121  11/16    188 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30 M    64 13:43  1:47  2:37  142   47:48 18.0  1:52  122   28:36  9:14 1:34:34 
  122  12/16    295 Paul Olson              Zimmerman          MN  32 M   178 17:09  2:13  2:47  133   47:16 18.2  2:03   63   25:24  8:12 1:34:36 
  123   7/21    101 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  25 F   123 15:14  1:59  2:29  152   48:40 17.7                          1:34:39 
  124   8/21    205 Kaitlin Korbitz         Bloomington        MN  29 F   187 17:45  2:18  2:31  147   48:15 17.8  2:31   38   23:53  7:42 1:34:53 
  125  20/26    310 Tamilarasu Perumal      Shakopee           MN  35 M   135 15:43  2:02  4:19  139   47:30 18.1  2:00   70   25:39  8:17 1:35:09 
  126  21/26    324 Tom Prior               Richmond           MN  38 M   161 16:33  2:09  5:04  149   48:22 17.8  1:16   40   23:58  7:44 1:35:11 
  127  11/17    160 Chad Hodnefield         Blair              WI  41 M   179 17:16  2:14  3:21   80   43:29 19.8  2:43  125   28:44  9:17 1:35:30 
  128  11/12    303 Meng Pah                Ames               IA  21 M   152 16:19  2:07  3:18  104   45:05 19.1  1:26  137   29:36  9:33 1:35:42 
  129  22/26    322 Jason Primus            Sartell            MN  35 M   164 16:40  2:10  2:30  121   46:32 18.5  2:06  112   28:11  9:06 1:35:58 
  130  12/17    387 David Smith             Sartell            MN  40 M    87 14:11  1:50  2:43   89   44:03 19.5  2:33  184   32:36 10:31 1:36:03 
  131   9/10    385 William Simson          Maple Grove        MN  28 M    17 11:49  1:32  2:19  120   46:29 18.5  1:21  193   34:14 11:03 1:36:10 
  132   6/9     288 Peter Nord              St. Cloud          MN  59 M   115 15:04  1:57  2:42  122   46:37 18.5  2:18  138   29:41  9:35 1:36:19 
  133   6/17    309 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30 F    48 13:12  1:43  2:08  135   47:21 18.2  1:42  171   32:09 10:23 1:36:30 
  134   5/16    262 Christa Miller          Baxter             MN  35 F   175 17:05  2:13  2:02  146   48:13 17.8  1:57   97   27:15  8:48 1:36:31 
  135   9/12    329 Tony Ramunno            Big Lake           MN  53 M   224 19:27  2:31  1:52  107   45:19 19.0  1:40  115   28:14  9:07 1:36:31 
  136   1/7     319 Lisa Polachek           St. Paul           MN  57 F    30 12:36  1:38  2:02  185   50:53 16.9  1:32  135   29:31  9:32 1:36:32 
  137   1/5     217 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21 F   169 17:01  2:12  2:59  153   48:41 17.7  1:00   92   26:56  8:42 1:36:35 
  138   4/12    237 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46 F   198 18:03  2:20  2:13   95   44:35 19.3  2:01  149   30:16  9:46 1:37:07 
  139  14/20    315 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45 M   183 17:29  2:16  2:49  101   45:02 19.1  2:00  156   30:43  9:55 1:38:00 
  140   6/16    388 Diane Smith             Maple Grove        MN  35 F   197 18:00  2:20  2:40  165   49:31 17.4  1:19   89   26:34  8:35 1:38:02 
  141   9/21     89 Kayla Deters            St. Cloud          MN  26 F   116 15:07  1:58  2:46  148   48:21 17.8                          1:38:06 
  142   5/9     411 John Toomey             Inver Grove Height MN  15 M    13 11:34  1:30  3:00  213   54:25 15.8  1:02  118   28:22  9:09 1:38:22 
  143   4/6     338 Steve Regli             Lakeville          MN  63 M   128 15:24  2:00  2:34  157   49:08 17.5  1:53  143   29:55  9:39 1:38:53 
  144   7/17    301 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  34 F   156 16:24  2:08  1:56  125   46:48 18.4  1:37  173   32:10 10:23 1:38:53 
  145   5/7     206 Mary Koshiol            Clearwater         MN  52 F   218 19:13  2:29  1:58  143   47:49 18.0  1:02  129   29:03  9:23 1:39:02 
  146   8/17    256 Laura McMahon           Sartell            MN  33 F   127 15:18  1:59  2:50  181   50:28 17.0  1:54  124   28:37  9:14 1:39:05 
  147   2/7     196 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40 F    77 13:55  1:48  1:15  102   45:02 19.1  1:48  211   37:10 12:00 1:39:09 
  148   5/12    428 Beth Wengler            St. Cloud          MN  49 F   108 14:42  1:54  2:23  164   49:29 17.4  1:47  160   30:54  9:58 1:39:12 
  149   5/6     124 William Forsberg        Golden Valley      MN  60 M   220 19:20  2:30  3:08  112   45:50 18.8  2:02  128   29:02  9:22 1:39:19 
  150  15/20    234 Richard Lord Ii         Monticello         MN  47 M   145 16:09  2:06  3:20  172   50:09 17.2  1:09  123   28:36  9:14 1:39:21 
  151   7/9     264 Peter Miller            Zimmerman          MN  57 M   143 16:06  2:05  2:47  151   48:32 17.7  1:47  150   30:17  9:46 1:39:26 
  152   3/7     227 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41 F   144 16:08  2:06  2:06  119   46:28 18.5  2:36  172   32:10 10:23 1:39:26 
  153  13/16    183 Glen Johnson            St. Paul           MN  32 M   202 18:19  2:22  3:10  192   51:24 16.7  0:51   77   25:57  8:23 1:39:38 
  154   6/9     166 Tommy Horn              Howard Lake        MN  15 M   231 20:28  2:39  2:47  173   50:09 17.2  2:00   49   24:21  7:51 1:39:43 
  155   8/9     407 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56 M   166 16:50  2:11  3:10  128   47:00 18.3  2:29  152   30:18  9:47 1:39:44 
  156  23/26    232 Jarett Lieser           Moorhead           MN  38 M   180 17:21  2:15  2:21  145   48:13 17.8  0:53  164   31:06 10:02 1:39:52 
  157  16/20    169 Matthew Hwang           St. Cloud          MN  47 M    85 14:10  1:50  3:12  138   47:29 18.1  1:37  190   33:36 10:51 1:40:03 
  158  10/21    106 Megan Eldred            Clearwater         MN  28 F    99 14:30  1:53  1:53  194   51:45 16.6  1:04  163   31:04 10:02 1:40:14 
  159   9/17    109 Sarah Engdahl           Sartell            MN  31 F   168 16:53  2:11  3:22  144   47:55 18.0  1:46  153   30:30  9:51 1:40:23 
  160  11/21    259 Amber Miller            Minneapolis        MN  25 F   114 15:00  1:57  2:09  179   50:24 17.1  1:40  167   31:21 10:07 1:40:33 
  161  10/10    331 Allan Rau               St. Cloud          MN  27 M    97 14:28  1:53  3:49  175   50:15 17.1  1:15  161   30:55  9:59 1:40:40 
  162   4/7     118 Jennifer Fearing        Monticello         MN  43 F    23 12:06  1:34  2:02  166   49:39 17.3  1:25  201   35:37 11:30 1:40:48 
  163  10/17    298 Nikki Ose               Saint Michael      MN  33 F   162 16:37  2:09  2:15  169   49:52 17.3  2:24  141   29:52  9:39 1:40:58 
  164  12/21    147 McKayla Hartwig         Duluth             MN  25 F    71 13:47  1:47  3:08  187   51:00 16.9  1:12  177   32:21 10:26 1:41:26 
  165   1/9     175 Tracy Jacobs            Annandale          MN  35 F   140 15:56  2:04  3:06  155   49:05 17.5  1:02  181   32:32 10:30 1:41:38 
  166  13/21    332 Karin Rau               St. Cloud          MN  27 F    18 11:52  1:32  2:32  212   54:20 15.8  1:07  170   32:01 10:20 1:41:50 
  167  13/17    402 Travis Sutter           Albertville        MN  44 M   185 17:32  2:16  3:39  108   45:22 19.0  1:56  187   33:29 10:48 1:41:56 
  168   5/7     358 Julie Schewe            Chaska             MN  44 F   111 14:50  1:55  2:58  195   51:54 16.6  1:12  166   31:15 10:05 1:42:07 
  169   6/12    449 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49 F   138 15:51  2:03  2:18  171   50:05 17.2  2:00  178   32:21 10:26 1:42:32 
  170  14/21    132 Rachel Gallagher        Minneapolis        MN  28 F   142 16:01  2:05  3:02  200   52:47 16.3  1:43  132   29:12  9:26 1:42:43 
  171   2/6     113 Emily Erickson          Sauk Rapids        MN  19 F   186 17:44  2:18  2:23  189   51:06 16.8                          1:43:06 
  172   6/9     139 Greg Guswiler           Bloomington        MN  39 M   194 17:58  2:20  3:48  182   50:38 17.0  2:39  111   28:07  9:05 1:43:07 
  173   7/16    239 Christina Lysen         Sartell            MN  36 F   155 16:23  2:07  3:06  208   54:02 15.9  1:10  121   28:30  9:12 1:43:08 
  174   6/7     140 Sue Haller              Clearwater         MN  54 F   210 18:49  2:26  2:49  170   50:02 17.2  1:46  140   29:47  9:37 1:43:10 
  175  14/17    129 Troy Freihammer         Sartell            MN  44 M   213 19:02  2:28  1:33  113   45:53 18.8  1:33  196   35:13 11:22 1:43:13 
  176  24/26    233 Jeffrey Lindgren        Champlin           MN  38 M   253 26:57  3:29  3:15   74   43:16 19.9  2:23  103   27:32  8:53 1:43:21 
  177   2/5     421 Alexandria Voss         Eagan              MN  24 F    29 12:33  1:38  3:24  186   50:53 16.9  1:40  198   35:20 11:24 1:43:47 
  178  15/17     81 Daniel Dahring          Milaca             MN  43 M   221 19:22  2:31  3:15  162   49:25 17.4  1:17  154   30:31  9:51 1:43:48 
  179   2/7     410 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  58 F    51 13:15  1:43  2:38  199   52:18 16.5  2:17  186   33:24 10:47 1:43:49 
  180   3/6     143 Alina Hansen            Elk River          MN  16 F   184 17:31  2:16  1:57  193   51:40 16.7  0:47  174   32:13 10:24 1:44:07 
  181   8/16     26 Marthe Bergland-Jorgens Zimmerman          MN  35 F   225 19:28  2:31  3:49  118   46:25 18.5  2:11  182   32:35 10:31 1:44:25 
  182  11/17    153 Lisa Herman             Zimmerman          MN  34 F   205 18:27  2:23  2:49  136   47:24 18.2  2:20  189   33:35 10:50 1:44:33 
  183   7/12    214 Audra Kulick            Sartell            MN  46 F   216 19:08  2:29  3:21  163   49:27 17.4  1:43  165   31:07 10:03 1:44:44 
  184   6/7     415 Nancy Vanerp            Sartell            MN  43 F   212 18:59  2:28  3:17  191   51:21 16.8                          1:44:52 
  185  17/20    416 Todd Vanerp             Sartell            MN  45 M   236 21:13  2:45  4:05  159   49:14 17.5  1:36  126   28:46  9:17 1:44:52 
  186   4/6       6 Emma Andreasen          Delano             MN  14 F   172 17:03  2:13  2:18  223   56:37 15.2  1:07  109   27:58  9:02 1:45:00 
  187  14/16    371 Nick Schumacher         Minneapolis        MN  34 M   226 19:31  2:32  3:24  190   51:08 16.8  1:45  139   29:45  9:36 1:45:32 
  188   3/5     439 Amanda Woolsey          Lubbock            TX  22 F    34 12:43  1:39  3:06  197   51:57 16.6  1:52  203   35:57 11:36 1:45:33 
  189  15/21    308 Maria Peloquin          Saint Louis Park   MN  26 F   113 14:59  1:57  2:26  206   54:00 15.9  2:11  169   32:01 10:20 1:45:35 
  190  10/12    105 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  50 M    73 13:50  1:48  2:21  176   50:16 17.1  1:50  213   37:23 12:04 1:45:39 
  191  11/12    452 Mark Moffa              Minneapolis        MN  54 M   163 16:40  2:10  4:41  106   45:09 19.1  2:41  210   36:34 11:48 1:45:43 
  192   3/7     242 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  56 F   170 17:02  2:12  2:08  160   49:15 17.5  1:11  209   36:22 11:44 1:45:56 
  193  18/20    194 Steven Kern             Champlin           MN  47 M   232 20:52  2:42  2:47  156   49:08 17.5  2:28  158   30:46  9:56 1:46:00 
  194  12/17    423 Heidi Wallin            Willmar            MN  30 F   112 14:53  1:56  2:15  204   53:47 16.0  1:42  188   33:30 10:49 1:46:04 
  195  12/12    381 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20 M   122 15:13  1:58  4:37  231   57:53 14.9  1:26   99   27:21  8:50 1:46:28 
  196  16/21    306 Beth Pearson            Plymouth           MN  26 F   105 14:39  1:54  3:49  207   54:00 15.9  1:49  176   32:17 10:25 1:46:32 
  197  17/21    152 Katie Henrichsen        Minneapolis        MN  28 F   136 15:44  2:02  3:10  177   50:20 17.1  2:24  195   34:56 11:16 1:46:32 
  198   8/12    401 Tracy Sudak             Chaska             MN  49 F   189 17:52  2:19  2:21  150   48:25 17.8  3:03  199   35:20 11:24 1:46:59 
  199   9/12    141 Beth Hammer             Howard Lake        MN  45 F   206 18:31  2:24  2:36  209   54:04 15.9  1:18  157   30:46  9:56 1:47:13 
  200   4/7     311 Kris Peterson           Clearwater         MN  55 F   248 23:33  3:03  1:59  161   49:15 17.5  1:58  159   30:53  9:58 1:47:37 
  201  10/12    216 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49 F   182 17:27  2:16  2:47  188   51:02 16.9  2:02  194   34:25 11:07 1:47:42 
  202  19/20    198 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  49 M    53 13:16  1:43  4:21  167   49:43 17.3  2:28  220   38:26 12:24 1:48:12 
  203   6/6     210 Robert Kranz            Kapaa              HI  68 M   235 21:11  2:45  2:39  168   49:43 17.3  2:11  183   32:35 10:31 1:48:17 
  204   7/9      48 Steve Brunn             St. Cloud          MN  46 M   250 24:16  3:09  3:31  198   52:06 16.5  0:57  105   27:41  8:56 1:48:29 
  205  25/26    115 Ryan Euer               Sartell            MN  36 M   229 20:25  2:39  4:40  178   50:24 17.1  2:20  162   30:59 10:00 1:48:45 
  206  16/17    114 Michael Erickson        Bloomington        MN  41 M   214 19:02  2:28  2:16  205   53:50 16.0  1:28  175   32:13 10:24 1:48:47 
  207   9/16    419 Angela Viere            Richmond           MN  36 F   188 17:51  2:19  3:28  203   53:23 16.1  3:55  147   30:15  9:46 1:48:49 
  208  13/17    346 Megan Rose              Sartell            MN  31 F   222 19:26  2:31  3:12  202   53:19 16.1  3:50  131   29:05  9:23 1:48:51 
  209  11/12     92 Sarah Dheilly           Saint Paul         MN  45 F   171 17:02  2:12  2:58  224   56:41 15.2  2:12  151   30:17  9:46 1:49:08 
  210  14/17    121 Ta Flatland             Elk River          MN  34 F   153 16:19  2:07  2:28  201   52:56 16.3  1:46  204   35:59 11:37 1:49:25 
  211   7/9      99 Caleb Duerr             Clearwater         MN  14 M   245 22:44  2:57  3:18  225   56:43 15.2  1:38   59   25:15  8:09 1:49:36 
  212  15/17    320 Samantha Polinder       St. Cloud          MN  34 F   201 18:12  2:22  3:14  158   49:09 17.5  1:04  221   38:28 12:25 1:50:04 
  213   5/6     368 Laura Schultz           St. Paul           MN  17 F   165 16:47  2:10  2:47  221   56:06 15.3  1:31  191   33:38 10:51 1:50:48 
  214  26/26    427 Travis Wells            Zimmerman          MN  39 M   124 15:15  1:59  4:41  124   46:42 18.4  2:51  233   42:24 13:41 1:51:51 
  215   6/6     215 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19 F    96 14:25  1:52  2:53  220   55:38 15.5  1:03  222   38:37 12:28 1:52:35 
  216   8/9      47 Marcus Brunn            Saint Cloud        MN  19 M   252 25:01  3:14  4:29  226   56:47 15.2  1:58   60   25:17  8:10 1:53:30 
  217   2/9       7 Gala Andreasen          Delano             MN  46 F   195 17:58  2:20  3:50  183   50:41 17.0  1:30  228   40:13 12:59 1:54:10 
  218  12/12    348 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51 M   217 19:12  2:29  3:44  184   50:50 16.9  3:45  214   37:42 12:10 1:55:11 
  219  17/17    251 Dominic McConnell       Milaca             MN  44 M   203 18:25  2:23  3:52  210   54:14 15.9  1:50  212   37:18 12:02 1:55:37 
  220   9/9      68 Scott Christensen       Ramsey             MN  59 M   190 17:54  2:19  4:10  215   54:57 15.7  2:48  205   36:06 11:39 1:55:52 
  221   4/5      43 Noelle Braun            Saint Cloud        MN  23 F   204 18:26  2:23  2:57  217   55:31 15.5  1:49  215   37:44 12:11 1:56:25 
  222  10/16    184 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  38 F   227 19:47  2:34  2:45  229   57:05 15.1  1:27  200   35:35 11:29 1:56:38 
  223  11/16    398 Marcia Storniolo        Pensacola          FL  36 F   249 23:43  3:04  3:13  211   54:15 15.9  3:02  180   32:27 10:28 1:56:38 
  224   5/7     372 Sharon Schumacher       Clearwater         MN  56 F   177 17:07  2:13  4:18  219   55:37 15.5  1:37  218   38:03 12:17 1:56:40 
  225  16/17    404 Wendy Sylvester         Annandale          MN  34 F   237 21:28  2:47  3:59  214   54:43 15.7  1:38  202   35:37 11:30 1:57:23 
  226  12/16     86 Jennifer Day            St Cloud           MN  39 F   130 15:28  2:00  2:30  218   55:31 15.5  3:18  229   40:39 13:07 1:57:24 
  227   3/9     245 Sarah Marshall          Brainerd           MN  31 F   191 17:54  2:19  2:30  228   57:04 15.1  1:46  219   38:12 12:20 1:57:26 
  228   9/9     225 Nick Leen               Sartell            MN  18 M   242 22:18  2:53  3:11  244 1:04:16 13.4  1:13   88   26:33  8:34 1:57:29 
  229   8/9      21 John Beam               Champlin           MN  52 M   238 21:46  2:49  3:24  196   51:56 16.6  3:19  217   37:53 12:14 1:58:17 
  230  18/21     51 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  27 F   158 16:31  2:08  3:04  234   58:35 14.7  1:47  223   38:50 12:32 1:58:44 
  231  19/21    353 Jessica Salo            Clear Lake         MN  27 F    49 13:13  1:43  2:56  230   57:44 14.9  1:57  235   43:40 14:05 1:59:29 
  232  13/16    391 Kelli Sovell            Elko               MN  35 F   243 22:28  2:55  2:45  227   56:53 15.1  1:34  207   36:11 11:41 1:59:49 
  233  12/12    104 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49 F   223 19:27  2:31  3:53  239 1:01:22 14.0  2:06  197   35:19 11:24 2:02:05 
  234  14/16     29 Jody Bertram            Cold Spring        MN  38 F   240 21:55  2:50  5:03  241 1:02:01 13.9  1:25  179   32:23 10:27 2:02:45 
  235   4/9      14 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  34 F   247 23:29  3:03  3:30  216   55:13 15.6  2:33  224   39:03 12:36 2:03:46 
  236   5/5     325 Nicole Prom             St Cloud           MN  23 F    78 13:58  1:49  3:05  243 1:03:15 13.6  1:20  234   43:09 13:56 2:04:45 
  237  20/20    281 Javier Nevares          Sartell            MN  49 M   234 20:57  2:43  2:59  222   56:10 15.3  3:27  232   41:48 13:29 2:05:19 
  238  15/16    170 Oleg Iatic              Saint Cloud        MN  33 M   199 18:07  2:21  2:47  252 1:09:17 12.4  1:34  192   33:40 10:52 2:05:23 
  239  17/17    383 Tiffany Simenson        Ham Lake           MN  32 F   215 19:06  2:28  4:45  238 1:00:58 14.1  2:49  225   39:08 12:38 2:06:43 
  240   7/7      42 Donna Braun             St Cloud           MN  50 F   241 22:14  2:53  3:38  235   59:16 14.5  1:47  227   40:11 12:58 2:07:04 
  241  15/16     54 Michelle Bunde          Elko               MN  39 F   233 20:52  2:42  3:23  242 1:02:46 13.7  2:40  216   37:46 12:11 2:07:24 
  242   5/9     155 Emily Heying            Saint Joseph       MN  27 F   207 18:34  2:24  5:06  233   58:21 14.7  4:31  231   41:29 13:23 2:07:59 
  243   6/7      94 Jean Dockendorf         Waite Park         MN  55 F   228 20:01  2:36  4:14  240 1:01:33 14.0  1:43  230   40:47 13:10 2:08:16 
  244   9/9      67 Thomas Chirhart         Crystal            MN  40 M   246 23:22  3:02  5:20  237 1:00:52 14.1  3:11  206   36:07 11:39 2:08:49 
  245   6/9     334 Shannon Reagan          Monticello         MN  38 F   211 18:53  2:27  2:28  250 1:07:15 12.8  1:05  226   39:41 12:48 2:09:21 
  246  20/21    177 Kristen Janes           Clear Lake         MN  27 F    68 13:45  1:47  3:46  251 1:07:53 12.7  2:10  237   46:50 15:07 2:14:22 
  247   7/9     437 Claudia Wood            Minneapolis        MN  26 F   193 17:56  2:19  3:43  236 1:00:11 14.3  2:04  240   51:01 16:28 2:14:54 
  248   8/9     408 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  29 F   209 18:49  2:26  3:50  232   58:20 14.7  3:11  241   52:00 16:47 2:16:07 
  249  21/21    142 Katelyn Hanneman        St. Louis Park     MN  25 F   132 15:37  2:01  3:45  247 1:05:43 13.1  3:14  238   49:11 15:52 2:17:27 
  250  16/16    201 Melissa Klocker         Cold Spring        MN  38 F   254 30:28  3:57  4:10  245 1:04:36 13.3  2:29  208   36:11 11:41 2:17:53 
  251  16/16     50 Jarrett Buckholz        Brooklyn Park      MN  34 M   251 24:23  3:09  4:37  246 1:05:15 13.2  1:51  236   46:48 15:06 2:22:52 
  252   7/7      10 Shawna Augustus         Minneapolis        MN  42 F   196 18:00  2:20  3:35  249 1:06:24 13.0  3:20  242   52:12 16:51 2:23:28 
  253   7/7     252 Nancy McCourt           Buffalo            MN  56 F   239 21:50  2:50  5:13  248 1:06:10 13.0  2:55  239   50:29 16:18 2:26:36 
  254   9/9      71 Jenica Cmelik           Sauk Rapids        MN  32 F   244 22:42  2:56  5:51  253 1:34:22  9.1  2:22  243 1:02:35 20:12 3:07:50 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Dagobah Real Estate Compa                        2 13:31  1:45  2:53    2   45:41 18.8  0:51    4   29:25  9:30 1:32:19 
           Michael Carpenter , Erik Loge ,                        
    2  363 Schro-Mc-Low - Captain                                                  4   54:07 15.9                          1:34:43 
           Ryan Schrofe , James McDonald , Dustin Marlow          
    3  282 All Flex1- Captain                               5 25:00  3:14  1:37    1   44:53 19.2  0:56    3   26:52  8:40 1:39:16 
           Chad Nevils , Zack Schaner , Steve Mittelstaedt        
    4  355 Galloping Bastards - Capt                        4 20:33  2:40  1:07    5   56:07 15.3          2   26:45  8:38 1:43:04 
           Grant Salzwedel , Pat Blair , Greg Murdock             
    5   49 Team Bryant - Captain                            3 16:44  2:10  1:56    6   59:29 14.5  1:28    1   25:49  8:20 1:45:23 
           John Bryant , Todd Pieper , Mattheew O'Neil            
    6  211 CLA Team 1- Captain                              1 13:14  1:43  1:27    7 1:00:38 14.2                          1:46:58 
           Mark Krebsbach , James Callan , Bryan Sanchez          
    7  323 KDV Triple Threat - Capta                        6 28:15  3:39  1:17    3   52:08 16.5  0:58    5   29:33  9:32 1:52:10 
           Jason Primus , Steve Leen , Jamie Katz                 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  359 Wild-Woman                                       3 13:32  1:45  1:57    1   40:54 21.0  0:45    1   25:17  8:10 1:22:22 
           Alanna Schindelholz , Emily Dunn ,                     
    2   57 STC Area Family YMCA- Cap                        4 13:46  1:47  1:03    2   48:32 17.7  1:02    2   25:27  8:13 1:29:48 
           Sarah Burnell , Terese Vander Eyk , Kim Johnson        
    3   19 GEP2 - Captain                                   2 13:25  1:44  0:57    3   51:09 16.8  0:55    3   31:04 10:02 1:37:29 
           Shelly Bauerly Kopel , Helga Bauerly , Emily Brown     
    4  438 Bremer Bank - Captain                            1 12:41  1:39  0:59    4   51:28 16.7  0:57    4   32:59 10:39 1:39:02 
           Cindi Woolhouse , Connie Stein , Kelly Carruth         
    5  344 KDV - Captain                                    6 18:11  2:21  1:13    5   56:03 15.4  1:02    7   38:38 12:28 1:55:05 
           Halli Rodriguez , Tanya Pedersen , Kayla Vonwahlde     
    6  116 GSDC - Captain                                   5 14:40  1:54  1:23    6 1:08:27 12.6  0:55    5   33:01 10:39 1:58:25 
           Sarah Everson , Kelly Ellness , Aliyah Yogerst         
    7  304 St. Cloud Cru ladies                             7 18:51  2:27  1:27    7 1:12:21 11.9  1:13    6   33:13 10:43 2:07:02 
           Emily Paskewitz , Jenny Roub , Tricia Schleper         


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  134 Team House of Pizza                              2  9:53  1:17  0:51                            3   24:28  7:54 1:11:24 
           Jodi Gertken , Mark Nieters , Eric Nacey               
    2  327 Team Tardigrade - Captain                        4 11:27  1:29  0:59    1   35:36 24.2  0:46    4   25:15  8:09 1:14:01 
           Connor Rabideau , Tristan Manderfeld , Kia Kraft       
    3  219 Tres Tortoises - Captain                         9 12:39  1:39  0:53    9   49:10 17.5  0:50    1   20:37  6:39 1:24:08 
           Nicholas Lahr , Jennie Friedrich , Jed Friedrich       
    4  145 Circuit Check Lizards - C                       10 12:39  1:39  1:04    4   44:45 19.2  0:53    6   25:48  8:20 1:25:08 
           Jim Hanzlik , Dan Hanzlik , Lizzy Hanzlik              
    5  450 The Three Gregory's                              1  9:50  1:17  0:46    7   47:35 18.1  0:57    8   28:41  9:15 1:27:46 
           Dennis Gregory , Joel Gregory , Barb Gregory           
    6  202 Forced Family Fun                                7 11:39  1:31  0:54    2   42:38 20.2  1:26   12   32:27 10:28 1:29:02 
           Hallie Knapek , Travis Bodick ,                        
    7  293 Team Murphy                                      8 11:59  1:33  0:58    6   45:38 18.9                          1:29:36 
           Birk Olson , Anna Macki ,                              
    8  204 GEP4 - Captain                                  11 12:45  1:39  0:53    3   44:22 19.4  0:44   11   31:03 10:01 1:29:45 
           Scott Kopel , Peyton Kopel , Allison Nadeau            
    9  356 Go Tri - Captain                                 5 11:38  1:31  1:02   13   51:48 16.6  0:45    5   25:17  8:10 1:30:28 
           Erin Scapanski , Krisie Melsen , Dave Steffens         
   10  197 CLA Team 2 - Captain                            12 13:14  1:43  1:07   15   52:22 16.4  0:55    2   23:44  7:40 1:31:20 
           Dan Kirscht , Molly Sytsma , Bryan Sanchez             
   11  120 Microbiologics - Captain                        19 68:25  8:51          8   47:38 18.1                          1:35:35 
           Aaron Fisk , Mary Hammer , Linh Nguyen                 
   12  361 Trifecta - Captain                              14 14:41  1:54  1:29   10   49:48 17.3  0:52    9   29:54  9:39 1:36:42 
           Wayne Schmitz , Tarah Limerick , Brandon Simon         
   13  221 GEP 1- Captain                                  17 17:11  2:14  3:00    5   45:25 18.9  0:51   10   30:35  9:52 1:36:59 
           Cindy Lamp , Cindy Lamp , Keith Olson                  
   14  149 KDV Wealth Mgmt - Captain                        3 10:27  1:21  0:43   14   51:52 16.6  0:48   14   33:49 10:55 1:37:38 
           Adam Heathcote , Mackenzie Nies , Erik Skoe            
   15  405 GGS - Captain                                    6 11:38  1:31  1:03   11   49:49 17.3  1:00   15   34:29 11:08 1:37:58 
           William Syverson , Krisie Melsen , Conrad Fingerson    
   16  330 Swimming squirrel and her                       18 18:39  2:25  1:18   12   51:44 16.6  1:30   13   32:28 10:29 1:45:37 
           Rick Rangel , Jill McKenzie ,                          
   17   66 GeoComm1- Captain                               13 13:37  1:46  1:09   20 1:03:05 13.6  0:49    7   27:15  8:48 1:45:52 
           David Chase , Sara Chase , Joe Schulte                 
   18  365 GEO1 - Captain                                  20 75:40  9:47         18   55:55 15.4                          1:52:26 
           Tracy Schulte , Tuan Le , Patrick Mitchell             
   19  366 GEP/GEOTEK1- Captain                            15 16:52  2:11  1:54   16   52:39 16.3  1:28   17   42:17 13:39 1:55:08 
           Tracy Schulte , Olivia Bauerly , Dale Nordquist        
   20  374 GEP5 - Captain                                  21 76:18  9:52         17   54:34 15.8                          1:59:49 
           Ryan Schwartz , Nancy Vanerp , Kelly Kruize            
   21  367 GEP3 - Captain                                  16 16:53  2:11  5:48   19   59:37 14.4  0:55   16   37:39 12:09 2:00:51 
           Tracy Schulte , Paul Cameron , Colette Cameron         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 108 Seth Eliason            Minnetonka         MN  17 M      3 19:19  2:30  2:42    1   45:25 18.9  0:56    1   11:15  3:38 1:19:35 
 313                                                                         0:48    3 1:23:29 10.3  0:42    2   42:18 13:39         
 127 Wendy Franklin          Delano             MN  45 F      1 13:44  1:47  1:56    2   47:57 17.9                                  
 294 Jenna Olson             Avon               MN  26 F      2 14:57  1:56  1:44                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             St Cloud           MN  48 M    9:12  1:12 
    2 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M   10:26  1:21 
    3 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31 M   10:28  1:22 
    4 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50 F   10:32  1:22 
    5 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M   10:41  1:23 
    6 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M   10:50  1:24 
    7 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24 M   10:51  1:25 
    8 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20 M   11:10  1:27 
    9 Marcus Kasper           Monticello         MN  24 M   11:20  1:28 
   10 Robert Simson           Saint Cloud        MN  23 M   11:22  1:29 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Casey Miller            Baxter             MN  36 M   35:06 24.5 
    2 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33 M   35:52 24.0 
    3 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36 M   35:53 24.0 
    4 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39 M   36:24 23.6 
    5 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50 M   36:36 23.5 
    6 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M   36:58 23.3 
    7 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50 F   37:11 23.1 
    8 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M   37:15 23.1 
    9 Jim Nack                Madison Lake       MN  55 M   37:18 23.1 
   10 Jason McCarty           Monticello         MN  45 M   37:18 23.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Seth Eliason            Minnetonka         MN  17 M   11:15  3:38 
    2 Casey Miller            Baxter             MN  36 M   18:29  5:58 
    3 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52 M   19:20  6:14 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24 M   19:33  6:19 
    5 Joshua Frei             Rochester          MN  21 M   19:33  6:19 
    6 David Sneeringer        St. Paul           MN  23 M   20:42  6:41 
    7 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16 M   20:57  6:46 
    8 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20 M   21:00  6:47 
    9 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17 M   21:06  6:49 
   10 Tim Larson              Circle Pines       MN  31 M   21:09  6:50 


                      GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                      Clearwater - MN - July, 11 2015

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:34:32 GeoComm              
===============================
  1  1:14:01  Team Tardigrade - Captain Connor Rabideau Saint Clound       MN 25 
  2  1:24:08  Tres Tortoises - Captain Nicholas Lahr St. Joseph         MN 29 
  3  1:34:43  Schro-Mc-Low - Captain Ryan Schrofe Maple Grove        MN 30 
  4  1:43:04  Galloping Bastards - Capt Grant Salzwedel St. Cloud          MN 29 
  5  1:45:23  Team Bryant - Captain John Bryant Spring Park        MN 56 
  6  1:45:52  GeoComm1- Captain David Chase    St. Cloud          MN 37 

  2. 1:41:00 Granite Equity Partne
===============================
  1  1:19:39   Rick Bauerly                    St. Cloud          MN 46 
  2  1:29:45  GEP4 - Captain Scott Kopel       St. Cloud          MN 48 
  3  1:30:28  Go Tri - Captain Erin Scapanski  Sauk Rapids        MN 33 
  4  1:31:07   Alexandra Yarbrough             St. Cloud          MN 26 
  5  1:32:23   Joe Schulte                     Sartell            MN 36 
  6  1:33:32   Greg Schumacher                 St. Cloud          MN 46 
  7  1:36:59  GEP 1- Captain Cindy Lamp        St. Cloud          MN 53 
  8  1:37:29  GEP2 - Captain Shelly Bauerly Kopel St. Cloud          MN 47 
  9  1:40:40   Allan Rau                       St. Cloud          MN 27 
 10  1:41:50   Karin Rau                       St. Cloud          MN 27 
 11  1:43:06   Emily Erickson                  Sauk Rapids        MN 19 
 12  1:43:08   Christina Lysen                 Sartell            MN 36 
 13  1:44:52   Nancy Vanerp                    Sartell            MN 43 
 14  1:44:52   Todd Vanerp                     Sartell            MN 45 
 15  1:52:26  GEO1 - Captain Tracy Schulte     Sartell            MN 36 
 16  1:55:08  GEP/GEOTEK1- Captain Tracy Schulte Sartell            MN 36 
 17  1:59:49  GEP5 - Captain Ryan Schwartz     St. Cloud          MN 37 
 18  2:00:51  GEP3 - Captain Tracy Schulte     Sartell            MN 36 

  3. 1:50:17 KDV                  
===============================
  1  1:35:58   Jason Primus                    Sartell            MN 35 
  2  1:37:38  KDV Wealth Mgmt - Captain Adam Heathcote Sartell            MN 33 
  3  1:40:23   Sarah Engdahl                   Sartell            MN 31 
  4  1:41:38   Tracy Jacobs                    Annandale          MN 35 
  5  1:52:10  KDV Triple Threat - Capta Jason Primus Sartell            MN 35 
  6  1:55:05  KDV - Captain Halli Rodriguez    Sauk Rapids        MN 34 
  7  1:57:29   Nick Leen                       Sartell            MN 18 
  8  2:04:45   Nicole Prom                     St Cloud           MN 23 
  9  2:07:24   Michelle Bunde                  Elko               MN 39 




================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Jason McCarty           Monticello         MN  45    2 12:23  1:36  1:27    2   37:18 23.1  1:22    2   24:05  7:46 1:16:33 
    2   75 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  39    4 13:42  1:47  1:30    1   36:24 23.6  1:21    1   23:41  7:39 1:16:36 
    3  394 Scott Stensland         Chaska             MN  53    3 13:15  1:43  1:59    3   39:19 21.9  1:48    6   28:50  9:18 1:25:10 
    4  241 Dominick Mancini        St. Paul           MN  31    1 10:28  1:22  2:52    4   42:01 20.5  1:43    7   30:01  9:41 1:27:04 
    5   33 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  33    5 15:33  2:01  1:49    5   42:05 20.4  1:28    4   27:41  8:56 1:28:34 
    6  139 Greg Guswiler           Bloomington        MN  39    6 17:58  2:20  3:48    6   50:38 17.0  2:39    5   28:07  9:05 1:43:07 
    7   48 Steve Brunn             St. Cloud          MN  46    9 24:16  3:09  3:31    8   52:06 16.5  0:57    3   27:41  8:56 1:48:29 
    8   21 John Beam               Champlin           MN  52    7 21:46  2:49  3:24    7   51:56 16.6  3:19    9   37:53 12:14 1:58:17 
    9   67 Thomas Chirhart         Crystal            MN  40    8 23:22  3:02  5:20    9 1:00:52 14.1  3:11    8   36:07 11:39 2:08:49 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  175 Tracy Jacobs            Annandale          MN  35    2 15:56  2:04  3:06    2   49:05 17.5  1:02    1   32:32 10:30 1:41:38 
    2    7 Gala Andreasen          Delano             MN  46    5 17:58  2:20  3:50    3   50:41 17.0  1:30    5   40:13 12:59 1:54:10 
    3  245 Sarah Marshall          Brainerd           MN  31    3 17:54  2:19  2:30    5   57:04 15.1  1:46    2   38:12 12:20 1:57:26 
    4   14 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  34   10 23:29  3:03  3:30    4   55:13 15.6  2:33    3   39:03 12:36 2:03:46 
    5  155 Emily Heying            Saint Joseph       MN  27    6 18:34  2:24  5:06    7   58:21 14.7  4:31    6   41:29 13:23 2:07:59 
    6  334 Shannon Reagan          Monticello         MN  38    8 18:53  2:27  2:28    9 1:07:15 12.8  1:05    4   39:41 12:48 2:09:21 
    7  437 Claudia Wood            Minneapolis        MN  26    4 17:56  2:19  3:43    8 1:00:11 14.3  2:04    7   51:01 16:28 2:14:54 
    8  408 Rose Thompson           Brooklyn Park      MN  29    7 18:49  2:26  3:50    6   58:20 14.7  3:11    8   52:00 16:47 2:16:07 
    9   71 Jenica Cmelik           Sauk Rapids        MN  32    9 22:42  2:56  5:51   10 1:34:22  9.1  2:22    9 1:02:35 20:12 3:07:50 
   10  127 Wendy Franklin          Delano             MN  45    1 13:44  1:47  1:56    1   47:57 17.9                                  

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  261 Casey Miller            Baxter             MN  36    9 11:30  1:30  1:04    1   35:06 24.5  0:56    1   18:29  5:58 1:07:02 
    2  397 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24    2 10:26  1:21  1:14    6   37:15 23.1  1:00    3   19:33  6:19 1:09:25 
    3  290 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36    4 10:50  1:24  1:05    3   35:53 24.0  0:57   10   21:13  6:51 1:09:57 
    4  433 Jesse Westrup           Sartell            MN  40   54 14:05  1:50  1:21    9   37:44 22.8                          1:12:52 
    5  345 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    3 10:41  1:23  1:06   21   39:38 21.7  0:48    8   21:06  6:49 1:13:17 
    6  342 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52   63 14:30  1:53  1:41    5   36:58 23.3  1:36    2   19:20  6:14 1:14:03 
    7  267 Marty Moran             St Cloud           MN  48    1  9:12  1:12  1:30   14   38:39 22.3                          1:14:04 
    8  240 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50   36 13:32  1:45  1:03    4   36:36 23.5  0:51   20   22:26  7:14 1:14:26 
    9  305 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33   48 13:53  1:48  1:12    2   35:52 24.0  1:28   19   22:21  7:13 1:14:43 
   10  446 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  58   24 12:50  1:40  1:20   10   37:54 22.7  0:50   14   21:59  7:06 1:14:52 
   11  224 Tim Larson              Circle Pines       MN  31   22 12:40  1:39  1:18   18   39:28 21.8  1:05    9   21:09  6:50 1:15:37 
   12  128 Joshua Frei             Rochester          MN  21   52 14:00  1:49  1:18   24   40:04 21.5  0:53    4   19:33  6:19 1:15:46 
   13  275 Jim Nack                Madison Lake       MN  55   17 12:02  1:34  1:39    7   37:18 23.1                          1:15:47 
   14  447 Erik Vilen              Baxter             MN  35   19 12:10  1:35  1:20   17   39:24 21.8  1:16   16   22:04  7:07 1:16:12 
   15  150 Andrew Hed              North Oaks         MN  19   33 13:17  1:43  1:16   13   38:34 22.3  1:09   21   22:38  7:18 1:16:52 
   16   87 Shawn Day               St. Cloud          MN  41   26 13:00  1:41  1:55   22   39:43 21.7  1:41   12   21:38  6:59 1:17:55 
   17   97 David Dow               Stillwater         MN  60   15 11:57  1:33  1:47   15   38:44 22.2  1:17   35   24:15  7:50 1:17:58 
   18  191 Marcus Kasper           Monticello         MN  24    7 11:20  1:28  2:30   31   41:26 20.8  0:56   15   22:04  7:07 1:18:13 
   19  307 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20    6 11:10  1:27  1:26   61   43:16 19.9  1:28    7   21:00  6:47 1:18:19 
   20  296 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  35   30 13:12  1:43  1:28   23   40:00 21.5  1:12   24   23:09  7:29 1:18:59 
   21  434 Mitch Williams          Minnetonka         MN  36   13 11:46  1:32  1:17   12   38:11 22.5  1:12   70   27:00  8:43 1:19:23 
   22  317 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47   50 13:54  1:48  1:11   16   38:54 22.1  1:02   39   24:27  7:54 1:19:27 
   23  413 Mitch Uecker            Annandale          MN  41   67 14:38  1:54  1:37   11   38:03 22.6  1:09   33   24:04  7:46 1:19:29 
   24   18 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  46   12 11:36  1:30  1:19   19   39:28 21.8  0:56   66   26:22  8:31 1:19:39 
   25  289 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16   49 13:53  1:48  1:58   35   41:44 20.6  1:21    6   20:57  6:46 1:19:51 
   26  268 Brian Morris            Saint Cloud        MN  38  109 17:24  2:15  2:16    8   37:24 23.0  1:24   11   21:32  6:57 1:19:58 
   27  379 Bradley Severson        Minnetonka         MN  48   20 12:32  1:38  2:08   45   42:05 20.4  1:13   18   22:05  7:08 1:20:01 
   28  360 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  21  105 17:07  2:13                                                  1:20:13 
   29   60 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24    5 10:51  1:25  2:32   20   39:31 21.8  2:21   56   25:43  8:18 1:20:56 
   30  135 Bob Glamm               Blaine             MN  42   31 13:13  1:43  1:21   25   40:06 21.5  1:25   44   24:52  8:02 1:20:56 
   31  377 Josh Sell               Waconia            MN  36   25 12:51  1:40  2:36   50   42:19 20.3  1:35   13   21:52  7:04 1:21:12 
   32   79 James Dahl              Maple Grove        MN  42   51 13:58  1:49  1:58   28   40:22 21.3  1:25   31   23:53  7:43 1:21:34 
   33   45 David Brindle           Columbia Heights   MN  29   18 12:03  1:34  2:02   32   41:29 20.7  1:59   36   24:15  7:50 1:21:47 
   34  414 Joe Vander Zee          Rock Rapids        IA  36   53 14:01  1:49  1:54   39   41:47 20.6                          1:22:27 
   35   77 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39   39 13:40  1:46  1:22   27   40:14 21.4  1:26   64   26:12  8:27 1:22:52 
   36  389 David Sneeringer        St. Paul           MN  23   66 14:36  1:54  2:26   68   43:54 19.6  1:38    5   20:42  6:41 1:23:16 
   37  425 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  15   46 13:49  1:48  2:20   59   42:55 20.0  1:03   25   23:13  7:30 1:23:19 
   38  424 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  49   28 13:09  1:42  1:36   41   41:50 20.6  1:28   58   25:47  8:19 1:23:47 
   39  248 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61   68 14:42  1:54  2:02   26   40:06 21.5  1:10   59   25:52  8:21 1:23:50 
   40   90 Scott Dezurik           Avon               MN  47   76 15:10  1:58  1:25   40   41:47 20.6  1:04   43   24:47  8:00 1:24:12 
   41   88 Joe Deters              Duluth             MN  24   27 13:01  1:41  2:20   46   42:08 20.4  1:14   55   25:42  8:18 1:24:22 
   42  403 Thomas Sweeney          Champlin           MN  32   69 14:42  1:54  2:18   33   41:32 20.7  1:16   42   24:40  7:58 1:24:27 
   43  176 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  48   44 13:46  1:47  1:56   55   42:35 20.2  1:16   50   25:26  8:13 1:24:57 
   44  396 Eric Stommes            Little Falls       MN  33   57 14:11  1:50  2:56   88   46:01 18.7                          1:24:59 
   45  199 Tom Kleven              Minneapolis        MN  48   45 13:46  1:47  2:46   48   42:12 20.4  2:03   34   24:14  7:49 1:24:59 
   46  254 Shane McFadden          St. Louis Park     MN  44   35 13:26  1:45  2:47   76   44:42 19.2  1:50   22   22:47  7:21 1:25:31 
   47  168 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  39   55 14:09  1:50  1:52   34   41:42 20.6                          1:25:36 
   48  393 Blake Steinbring        Alexandria         MN  28   65 14:35  1:53  2:55   57   42:47 20.1  2:18   28   23:27  7:34 1:26:00 
   49  174 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  33   73 15:07  1:58  1:39   75   44:37 19.3  1:41   23   22:59  7:25 1:26:01 
   50  144 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36   42 13:44  1:47  1:42   69   43:55 19.6  1:33   48   25:19  8:10 1:26:11 
   51  380 Michael Shanahan        Watertown          MN  53   41 13:44  1:47  1:34   36   41:45 20.6  1:26   83   28:13  9:06 1:26:40 
   52  182 Ben Johnson             Minneapolis        MN  41   90 16:09  2:06  1:41   54   42:23 20.3  2:12   40   24:31  7:55 1:26:54 
   53  328 John Rammel             Sartell            MN  31   21 12:38  1:38  1:47   29   40:53 21.0  1:12  107   30:35  9:52 1:27:04 
   54  340 Dan Reitsma             Carver             MN  37   87 15:54  2:04  2:09   47   42:12 20.4  1:35   52   25:30  8:14 1:27:18 
   55  126 Michael Franklin        Delano             MN  47   92 16:14  2:06  2:21   51   42:20 20.3  1:02   51   25:29  8:14 1:27:25 
   56  297 Rob Opheim              St.Cloud           MN  36   11 11:35  1:30  2:51   43   41:53 20.5  2:14   95   29:05  9:23 1:27:36 
   57  238 Jay Lyons               Minneapolis        MN  51   37 13:36  1:46  2:41   49   42:17 20.3  1:55   74   27:20  8:49 1:27:47 
   58  284 Chris Nichols           Maple Grove        MN  36   61 14:23  1:52  1:29   73   44:06 19.5  1:11   72   27:10  8:46 1:28:18 
   59  399 Dan Streeter            Maple Plain        MN  55   74 15:08  1:58  3:14   56   42:46 20.1  1:18   62   26:03  8:25 1:28:27 
   60  341 Jason Riley             Maple Grove        MN  44   91 16:11  2:06  1:49   30   41:25 20.8  1:40   79   27:32  8:53 1:28:36 
   61  339 Ben Reiners             Otsego             MN  38   79 15:17  1:59  2:45   62   43:18 19.9  1:51   57   25:44  8:18 1:28:53 
   62  321 Polo Portilla           Woodbury           MN  52  103 17:03  2:13  2:55   67   43:47 19.7  1:33   30   23:46  7:40 1:29:02 
   63  384 Robert Simson           Saint Cloud        MN  23    8 11:22  1:29  2:12   99   47:05 18.3  0:52   89   28:27  9:11 1:29:57 
   64  117 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  57   34 13:18  1:44  1:43   89   46:19 18.6  2:43   61   25:58  8:23 1:30:00 
   65  373 Greg Schutte            Blaine             MN  33   29 13:09  1:42  2:15   63   43:22 19.8  1:55   97   29:30  9:31 1:30:09 
   66  451 Tim Owen                Richfield          MN  48   84 15:42  2:02  2:32   85   45:36 18.9  2:09   37   24:15  7:50 1:30:13 
   67  243 Marc Marshall           Brainerd           MN  29   94 16:16  2:07  2:13   37   41:46 20.6  1:53   86   28:22  9:09 1:30:27 
   68  230 Jon Lenz                Eagan              MN  27   59 14:13  1:51  3:14  119   50:14 17.1  0:52   17   22:04  7:08 1:30:37 
   69   76 Gregory Cooley          Sartell            MN  60   23 12:43  1:39  2:34   66   43:30 19.8  2:00  102   29:55  9:39 1:30:39 
   70    3 Christopher Allen       Bloomington        MN  35   97 16:28  2:08  1:33   71   44:00 19.6  1:38   73   27:15  8:48 1:30:52 
   71  195 Thomas King             Saint Louis Park   MN  36   80 15:17  1:59  3:55   64   43:28 19.8  2:41   53   25:33  8:15 1:30:53 
   72  136 Jake Gohl               Monticello         MN  20   93 16:14  2:06  1:46  101   47:26 18.1  0:53   41   24:40  7:58 1:30:57 
   73   85 Tim Dauwalter           Cologne            MN  30  104 17:03  2:13  2:32   52   42:23 20.3  1:39   76   27:22  8:50 1:30:57 
   74   80 Joel Dahlin             Sartell            MN  38   71 14:49  1:55  1:55   53   42:23 20.3  1:50  103   30:02  9:41 1:30:58 
   75  163 Jason Hoium             Bloomington        MN  29  127 20:26  2:39  3:46   38   41:46 20.6  1:50   27   23:26  7:34 1:31:12 
   76  443 Mark Zelenak            Fridley            MN  49   16 12:01  1:34  2:31   95   46:49 18.4  1:45   84   28:14  9:07 1:31:18 
   77   36 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  44   83 15:38  2:02  2:17   70   43:59 19.6  1:51   80   27:41  8:56 1:31:23 
   78  223 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  52   64 14:34  1:53  2:27   83   45:23 19.0  1:18   81   28:00  9:02 1:31:39 
   79  200 David Klocker           Oakdale            MN  31   70 14:46  1:55  2:33   93   46:38 18.5  1:28   67   26:28  8:33 1:31:53 
   80   23 Andrew Beilke           Otsego             MN  29   98 16:33  2:09  3:03  105   47:39 18.1  1:29   26   23:16  7:31 1:31:58 
   81  246 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  54   43 13:45  1:47  2:26   44   41:54 20.5  2:01  113   31:55 10:18 1:31:59 
   82  171 David Imdieke           Saint Paul         MN  40   60 14:22  1:52  3:47   77   44:48 19.2  2:15   69   26:54  8:41 1:32:04 
   83  192 Kevin Kehn              Champlin           MN  47  121 19:19  2:30  2:46   42   41:50 20.6  2:17   63   26:12  8:27 1:32:21 
   84  364 Joe Schulte             Sartell            MN  36   38 13:38  1:46  2:31   98   47:01 18.3  1:53   77   27:22  8:50 1:32:23 
   85  299 Mathew Osmond           Savage             MN  28   96 16:21  2:07  2:54   96   46:51 18.4  1:25   47   25:17  8:10 1:32:46 
   86  349 Patrick Rumpza          St. Louis Park     MN  25  113 17:56  2:19  2:58  104   47:33 18.1  1:10   29   23:31  7:36 1:33:07 
   87   95 Richard Dolski          Chaska             MN  57   75 15:09  1:58  2:07   84   45:34 18.9  1:59   88   28:23  9:10 1:33:10 
   88  370 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  46  117 18:48  2:26  3:10   58   42:48 20.1  1:39   71   27:09  8:46 1:33:32 
   89  357 John Schewe             Chaska             MN  53   86 15:45  2:02  3:05   74   44:18 19.4  1:48   96   29:17  9:27 1:34:11 
   90  244 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32   82 15:24  2:00  2:33  110   49:02 17.5  1:03   65   26:16  8:29 1:34:16 
   91  188 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30   40 13:43  1:47  2:37  106   47:48 18.0  1:52   90   28:36  9:14 1:34:34 
   92  295 Paul Olson              Zimmerman          MN  32  106 17:09  2:13  2:47  100   47:16 18.2  2:03   49   25:24  8:12 1:34:36 
   93  310 Tamilarasu Perumal      Shakopee           MN  35   85 15:43  2:02  4:19  103   47:30 18.1  2:00   54   25:39  8:17 1:35:09 
   94  324 Tom Prior               Richmond           MN  38   99 16:33  2:09  5:04  108   48:22 17.8  1:16   32   23:58  7:44 1:35:11 
   95  160 Chad Hodnefield         Blair              WI  41  107 17:16  2:14  3:21   65   43:29 19.8  2:43   92   28:44  9:17 1:35:30 
   96  303 Meng Pah                Ames               IA  21   95 16:19  2:07  3:18   79   45:05 19.1  1:26   98   29:36  9:33 1:35:42 
   97  322 Jason Primus            Sartell            MN  35  101 16:40  2:10  2:30   91   46:32 18.5  2:06   82   28:11  9:06 1:35:58 
   98  387 David Smith             Sartell            MN  40   58 14:11  1:50  2:43   72   44:03 19.5  2:33  116   32:36 10:31 1:36:03 
   99  385 William Simson          Maple Grove        MN  28   14 11:49  1:32  2:19   90   46:29 18.5  1:21  120   34:14 11:03 1:36:10 
  100  288 Peter Nord              St. Cloud          MN  59   72 15:04  1:57  2:42   92   46:37 18.5  2:18   99   29:41  9:35 1:36:19 
  101  329 Tony Ramunno            Big Lake           MN  53  124 19:27  2:31  1:52   81   45:19 19.0  1:40   85   28:14  9:07 1:36:31 
  102  315 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45  110 17:29  2:16  2:49   78   45:02 19.1  2:00  108   30:43  9:55 1:38:00 
  103  411 John Toomey             Inver Grove Height MN  15   10 11:34  1:30  3:00  128   54:25 15.8  1:02   87   28:22  9:09 1:38:22 
  104  338 Steve Regli             Lakeville          MN  63   81 15:24  2:00  2:34  112   49:08 17.5  1:53  101   29:55  9:39 1:38:53 
  105  124 William Forsberg        Golden Valley      MN  60  122 19:20  2:30  3:08   86   45:50 18.8  2:02   94   29:02  9:22 1:39:19 
  106  234 Richard Lord Ii         Monticello         MN  47   89 16:09  2:06  3:20  117   50:09 17.2  1:09   91   28:36  9:14 1:39:21 
  107  264 Peter Miller            Zimmerman          MN  57   88 16:06  2:05  2:47  109   48:32 17.7  1:47  104   30:17  9:46 1:39:26 
  108  183 Glen Johnson            St. Paul           MN  32  115 18:19  2:22  3:10  125   51:24 16.7  0:51   60   25:57  8:23 1:39:38 
  109  166 Tommy Horn              Howard Lake        MN  15  128 20:28  2:39  2:47  118   50:09 17.2  2:00   38   24:21  7:51 1:39:43 
  110  407 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56  102 16:50  2:11  3:10   97   47:00 18.3  2:29  105   30:18  9:47 1:39:44 
  111  232 Jarett Lieser           Moorhead           MN  38  108 17:21  2:15  2:21  107   48:13 17.8  0:53  112   31:06 10:02 1:39:52 
  112  169 Matthew Hwang           St. Cloud          MN  47   56 14:10  1:50  3:12  102   47:29 18.1  1:37  118   33:36 10:51 1:40:03 
  113  331 Allan Rau               St. Cloud          MN  27   62 14:28  1:53  3:49  120   50:15 17.1  1:15  110   30:55  9:59 1:40:40 
  114  402 Travis Sutter           Albertville        MN  44  111 17:32  2:16  3:39   82   45:22 19.0  1:56  117   33:29 10:48 1:41:56 
  115  129 Troy Freihammer         Sartell            MN  44  118 19:02  2:28  1:33   87   45:53 18.8  1:33  121   35:13 11:22 1:43:13 
  116  233 Jeffrey Lindgren        Champlin           MN  38  137 26:57  3:29  3:15   60   43:16 19.9  2:23   78   27:32  8:53 1:43:21 
  117   81 Daniel Dahring          Milaca             MN  43  123 19:22  2:31  3:15  114   49:25 17.4  1:17  106   30:31  9:51 1:43:48 
  118  416 Todd Vanerp             Sartell            MN  45  132 21:13  2:45  4:05  113   49:14 17.5  1:36   93   28:46  9:17 1:44:52 
  119  371 Nick Schumacher         Minneapolis        MN  34  125 19:31  2:32  3:24  124   51:08 16.8  1:45  100   29:45  9:36 1:45:32 
  120  105 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  50   47 13:50  1:48  2:21  121   50:16 17.1  1:50  125   37:23 12:04 1:45:39 
  121  452 Mark Moffa              Minneapolis        MN  54  100 16:40  2:10  4:41   80   45:09 19.1  2:41  123   36:34 11:48 1:45:43 
  122  194 Steven Kern             Champlin           MN  47  129 20:52  2:42  2:47  111   49:08 17.5  2:28  109   30:46  9:56 1:46:00 
  123  381 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20   77 15:13  1:58  4:37  133   57:53 14.9  1:26   75   27:21  8:50 1:46:28 
  124  198 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  49   32 13:16  1:43  4:21  115   49:43 17.3  2:28  127   38:26 12:24 1:48:12 
  125  210 Robert Kranz            Kapaa              HI  68  131 21:11  2:45  2:39  116   49:43 17.3  2:11  115   32:35 10:31 1:48:17 
  126  115 Ryan Euer               Sartell            MN  36  126 20:25  2:39  4:40  122   50:24 17.1  2:20  111   30:59 10:00 1:48:45 
  127  114 Michael Erickson        Bloomington        MN  41  119 19:02  2:28  2:16  126   53:50 16.0  1:28  114   32:13 10:24 1:48:47 
  128   99 Caleb Duerr             Clearwater         MN  14  134 22:44  2:57  3:18  131   56:43 15.2  1:38   45   25:15  8:09 1:49:36 
  129  427 Travis Wells            Zimmerman          MN  39   78 15:15  1:59  4:41   94   46:42 18.4  2:51  129   42:24 13:41 1:51:51 
  130   47 Marcus Brunn            Saint Cloud        MN  19  136 25:01  3:14  4:29  132   56:47 15.2  1:58   46   25:17  8:10 1:53:30 
  131  348 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51  120 19:12  2:29  3:44  123   50:50 16.9  3:45  126   37:42 12:10 1:55:11 
  132  251 Dominic McConnell       Milaca             MN  44  116 18:25  2:23  3:52  127   54:14 15.9  1:50  124   37:18 12:02 1:55:37 
  133   68 Scott Christensen       Ramsey             MN  59  112 17:54  2:19  4:10  129   54:57 15.7  2:48  122   36:06 11:39 1:55:52 
  134  225 Nick Leen               Sartell            MN  18  133 22:18  2:53  3:11  134 1:04:16 13.4  1:13   68   26:33  8:34 1:57:29 
  135  281 Javier Nevares          Sartell            MN  49  130 20:57  2:43  2:59  130   56:10 15.3  3:27  128   41:48 13:29 2:05:19 
  136  170 Oleg Iatic              Saint Cloud        MN  33  114 18:07  2:21  2:47  136 1:09:17 12.4  1:34  119   33:40 10:52 2:05:23 
  137   50 Jarrett Buckholz        Brooklyn Park      MN  34  135 24:23  3:09  4:37  135 1:05:15 13.2  1:51  130   46:48 15:06 2:22:52 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  444 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50    1 10:32  1:22  1:18    1   37:11 23.1  1:02    1   21:33  6:58 1:11:35 
    2  279 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  45   11 12:55  1:41  1:36    2   37:49 22.8  1:01    4   23:21  7:32 1:16:39 
    3  378 Tracy Serreyn           Lakeville          MN  51    6 12:31  1:37  1:21    3   39:20 21.9  1:02    5   23:33  7:36 1:17:46 
    4   11 Kimberly Ault           Plymouth           MN  33   13 12:59  1:41  1:12    4   39:38 21.7  0:51    6   23:40  7:38 1:18:18 
    5  156 Lisa Hines              Waite Park         MN  52   20 13:32  1:45  1:08    7   42:27 20.3  0:55    3   22:58  7:25 1:20:58 
    6  336 Leeann Reed             Lenexa             KS  45   29 14:23  1:52  1:23    5   41:01 21.0  1:15   10   24:27  7:54 1:22:26 
    7   53 Sheri Budde             South Haven        MN  37   15 13:11  1:43  1:40    8   42:30 20.2  1:11   17   26:07  8:26 1:24:38 
    8  247 Betsy McCann            Montrose           MN  34   27 14:12  1:51  1:22   14   44:04 19.5  0:57    8   24:14  7:50 1:24:47 
    9  285 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  37   14 13:11  1:43  1:20   12   44:00 19.6  0:56   16   25:59  8:23 1:25:24 
   10  213 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  35   26 14:12  1:50  1:30   11   43:36 19.7  1:30   12   24:46  8:00 1:25:32 
   11   74 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32   30 14:24  1:52  2:09    9   43:04 20.0  1:37   13   25:24  8:12 1:26:37 
   12   82 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  26   33 14:38  1:54  1:27   13   44:03 19.5  1:05   14   25:36  8:16 1:26:47 
   13   93 Beth Dingmann           St. Joseph         MN  28   10 12:52  1:40  1:29   18   44:59 19.1  1:08   20   26:45  8:38 1:27:11 
   14  420 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31   28 14:19  1:51  1:53    6   42:19 20.3  1:30   23   27:23  8:50 1:27:22 
   15  335 Amber Reed              Lenexa,            KS  15   12 12:57  1:41  2:09   52   50:27 17.1  0:48    2   22:20  7:13 1:28:39 
   16  100 Shawn Duerr             Baxter             MN  34   59 16:52  2:11  1:25   22   46:00 18.7  1:20    9   24:19  7:51 1:29:54 
   17  111 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42   25 13:59  1:49  1:13   10   43:25 19.8  1:42   38   30:16  9:46 1:30:32 
   18  300 Stacy Osmond            Savage             MN  27   76 18:11  2:21  2:16   15   44:33 19.3  1:38   11   24:29  7:54 1:31:06 
   19  442 Alexandra Yarbrough     St. Cloud          MN  26    2 11:31  1:30  2:22   28   47:04 18.3  1:55   26   28:17  9:08 1:31:07 
   20  222 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26   48 15:58  2:04  1:41   27   47:03 18.3  0:55   15   25:52  8:21 1:31:27 
   21  178 Mary Januschka          Cambridge          MN  54   56 16:32  2:09  2:49   17   44:38 19.3  2:20   18   26:26  8:32 1:32:43 
   22  157 Laura Hjort             Elk River          MN  48   51 16:17  2:07  2:27   20   45:04 19.1  1:34   24   27:53  9:00 1:33:12 
   23  350 Kim Ryan                Saint Michael      MN  39   41 15:11  1:58  1:53   23   46:03 18.7  1:11   33   29:33  9:32 1:33:49 
   24  229 Hillary Lenz            Eagan              MN  28   19 13:20  1:44  2:27   29   47:20 18.2  0:54   36   29:54  9:39 1:33:52 
   25   73 Bethany Collins         New Hope           MN  60    5 12:30  1:37  1:54   21   45:08 19.1  1:41   61   33:09 10:42 1:34:20 
   26  101 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  25   42 15:14  1:59  2:29   38   48:40 17.7                          1:34:39 
   27  205 Kaitlin Korbitz         Bloomington        MN  29   70 17:45  2:18  2:31   35   48:15 17.8  2:31    7   23:53  7:42 1:34:53 
   28  309 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30   16 13:12  1:43  2:08   30   47:21 18.2  1:42   51   32:09 10:23 1:36:30 
   29  262 Christa Miller          Baxter             MN  35   65 17:05  2:13  2:02   34   48:13 17.8  1:57   22   27:15  8:48 1:36:31 
   30  319 Lisa Polachek           St. Paul           MN  57    8 12:36  1:38  2:02   54   50:53 16.9  1:32   32   29:31  9:32 1:36:32 
   31  217 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21   61 17:01  2:12  2:59   39   48:41 17.7  1:00   21   26:56  8:42 1:36:35 
   32  237 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46   75 18:03  2:20  2:13   16   44:35 19.3  2:01   39   30:16  9:46 1:37:07 
   33  388 Diane Smith             Maple Grove        MN  35   74 18:00  2:20  2:40   45   49:31 17.4  1:19   19   26:34  8:35 1:38:02 
   34   89 Kayla Deters            St. Cloud          MN  26   40 15:07  1:58  2:46   36   48:21 17.8                          1:38:06 
   35  301 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  34   54 16:24  2:08  1:56   26   46:48 18.4  1:37   53   32:10 10:23 1:38:53 
   36  206 Mary Koshiol            Clearwater         MN  52   85 19:13  2:29  1:58   32   47:49 18.0  1:02   29   29:03  9:23 1:39:02 
   37  256 Laura McMahon           Sartell            MN  33   43 15:18  1:59  2:50   53   50:28 17.0  1:54   28   28:37  9:14 1:39:05 
   38  196 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40   23 13:55  1:48  1:15   19   45:02 19.1  1:48   79   37:10 12:00 1:39:09 
   39  428 Beth Wengler            St. Cloud          MN  49   35 14:42  1:54  2:23   44   49:29 17.4  1:47   44   30:54  9:58 1:39:12 
   40  227 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41   50 16:08  2:06  2:06   25   46:28 18.5  2:36   52   32:10 10:23 1:39:26 
   41  106 Megan Eldred            Clearwater         MN  28   32 14:30  1:53  1:53   61   51:45 16.6  1:04   45   31:04 10:02 1:40:14 
   42  109 Sarah Engdahl           Sartell            MN  31   60 16:53  2:11  3:22   33   47:55 18.0  1:46   41   30:30  9:51 1:40:23 
   43  259 Amber Miller            Minneapolis        MN  25   39 15:00  1:57  2:09   51   50:24 17.1  1:40   48   31:21 10:07 1:40:33 
   44  118 Jennifer Fearing        Monticello         MN  43    4 12:06  1:34  2:02   46   49:39 17.3  1:25   72   35:37 11:30 1:40:48 
   45  298 Nikki Ose               Saint Michael      MN  33   57 16:37  2:09  2:15   47   49:52 17.3  2:24   35   29:52  9:39 1:40:58 
   46  147 McKayla Hartwig         Duluth             MN  25   22 13:47  1:47  3:08   56   51:00 16.9  1:12   56   32:21 10:26 1:41:26 
   47  332 Karin Rau               St. Cloud          MN  27    3 11:52  1:32  2:32   75   54:20 15.8  1:07   50   32:01 10:20 1:41:50 
   48  358 Julie Schewe            Chaska             MN  44   36 14:50  1:55  2:58   62   51:54 16.6  1:12   47   31:15 10:05 1:42:07 
   49  449 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49   47 15:51  2:03  2:18   49   50:05 17.2  2:00   57   32:21 10:26 1:42:32 
   50  132 Rachel Gallagher        Minneapolis        MN  28   49 16:01  2:05  3:02   65   52:47 16.3  1:43   31   29:12  9:26 1:42:43 
   51  113 Emily Erickson          Sauk Rapids        MN  19   69 17:44  2:18  2:23   58   51:06 16.8                          1:43:06 
   52  239 Christina Lysen         Sartell            MN  36   53 16:23  2:07  3:06   72   54:02 15.9  1:10   27   28:30  9:12 1:43:08 
   53  140 Sue Haller              Clearwater         MN  54   81 18:49  2:26  2:49   48   50:02 17.2  1:46   34   29:47  9:37 1:43:10 
   54  421 Alexandria Voss         Eagan              MN  24    7 12:33  1:38  3:24   55   50:53 16.9  1:40   69   35:20 11:24 1:43:47 
   55  410 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  58   18 13:15  1:43  2:38   64   52:18 16.5  2:17   62   33:24 10:47 1:43:49 
   56  143 Alina Hansen            Elk River          MN  16   68 17:31  2:16  1:57   60   51:40 16.7  0:47   54   32:13 10:24 1:44:07 
   57   26 Marthe Bergland-Jorgens Zimmerman          MN  35   88 19:28  2:31  3:49   24   46:25 18.5  2:11   60   32:35 10:31 1:44:25 
   58  153 Lisa Herman             Zimmerman          MN  34   79 18:27  2:23  2:49   31   47:24 18.2  2:20   64   33:35 10:50 1:44:33 
   59  214 Audra Kulick            Sartell            MN  46   84 19:08  2:29  3:21   43   49:27 17.4  1:43   46   31:07 10:03 1:44:44 
   60  415 Nancy Vanerp            Sartell            MN  43   82 18:59  2:28  3:17   59   51:21 16.8                          1:44:52 
   61    6 Emma Andreasen          Delano             MN  14   64 17:03  2:13  2:18   82   56:37 15.2  1:07   25   27:58  9:02 1:45:00 
   62  439 Amanda Woolsey          Lubbock            TX  22    9 12:43  1:39  3:06   63   51:57 16.6  1:52   74   35:57 11:36 1:45:33 
   63  308 Maria Peloquin          Saint Louis Park   MN  26   38 14:59  1:57  2:26   70   54:00 15.9  2:11   49   32:01 10:20 1:45:35 
   64  242 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  56   62 17:02  2:12  2:08   41   49:15 17.5  1:11   78   36:22 11:44 1:45:56 
   65  423 Heidi Wallin            Willmar            MN  30   37 14:53  1:56  2:15   69   53:47 16.0  1:42   63   33:30 10:49 1:46:04 
   66  306 Beth Pearson            Plymouth           MN  26   34 14:39  1:54  3:49   71   54:00 15.9  1:49   55   32:17 10:25 1:46:32 
   67  152 Katie Henrichsen        Minneapolis        MN  28   46 15:44  2:02  3:10   50   50:20 17.1  2:24   67   34:56 11:16 1:46:32 
   68  401 Tracy Sudak             Chaska             MN  49   72 17:52  2:19  2:21   37   48:25 17.8  3:03   70   35:20 11:24 1:46:59 
   69  141 Beth Hammer             Howard Lake        MN  45   80 18:31  2:24  2:36   73   54:04 15.9  1:18   42   30:46  9:56 1:47:13 
   70  311 Kris Peterson           Clearwater         MN  55   97 23:33  3:03  1:59   42   49:15 17.5  1:58   43   30:53  9:58 1:47:37 
   71  216 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49   67 17:27  2:16  2:47   57   51:02 16.9  2:02   66   34:25 11:07 1:47:42 
   72  419 Angela Viere            Richmond           MN  36   71 17:51  2:19  3:28   68   53:23 16.1  3:55   37   30:15  9:46 1:48:49 
   73  346 Megan Rose              Sartell            MN  31   86 19:26  2:31  3:12   67   53:19 16.1  3:50   30   29:05  9:23 1:48:51 
   74   92 Sarah Dheilly           Saint Paul         MN  45   63 17:02  2:12  2:58   83   56:41 15.2  2:12   40   30:17  9:46 1:49:08 
   75  121 Ta Flatland             Elk River          MN  34   52 16:19  2:07  2:28   66   52:56 16.3  1:46   75   35:59 11:37 1:49:25 
   76  320 Samantha Polinder       St. Cloud          MN  34   77 18:12  2:22  3:14   40   49:09 17.5  1:04   83   38:28 12:25 1:50:04 
   77  368 Laura Schultz           St. Paul           MN  17   58 16:47  2:10  2:47   81   56:06 15.3  1:31   65   33:38 10:51 1:50:48 
   78  215 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19   31 14:25  1:52  2:53   80   55:38 15.5  1:03   84   38:37 12:28 1:52:35 
   79   43 Noelle Braun            Saint Cloud        MN  23   78 18:26  2:23  2:57   77   55:31 15.5  1:49   80   37:44 12:11 1:56:25 
   80  184 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  38   89 19:47  2:34  2:45   85   57:05 15.1  1:27   71   35:35 11:29 1:56:38 
   81  398 Marcia Storniolo        Pensacola          FL  36   98 23:43  3:04  3:13   74   54:15 15.9  3:02   59   32:27 10:28 1:56:38 
   82  372 Sharon Schumacher       Clearwater         MN  56   66 17:07  2:13  4:18   79   55:37 15.5  1:37   82   38:03 12:17 1:56:40 
   83  404 Wendy Sylvester         Annandale          MN  34   92 21:28  2:47  3:59   76   54:43 15.7  1:38   73   35:37 11:30 1:57:23 
   84   86 Jennifer Day            St Cloud           MN  39   44 15:28  2:00  2:30   78   55:31 15.5  3:18   88   40:39 13:07 1:57:24 
   85   51 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  27   55 16:31  2:08  3:04   87   58:35 14.7  1:47   85   38:50 12:32 1:58:44 
   86  353 Jessica Salo            Clear Lake         MN  27   17 13:13  1:43  2:56   86   57:44 14.9  1:57   91   43:40 14:05 1:59:29 
   87  391 Kelli Sovell            Elko               MN  35   96 22:28  2:55  2:45   84   56:53 15.1  1:34   76   36:11 11:41 1:59:49 
   88  104 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49   87 19:27  2:31  3:53   90 1:01:22 14.0  2:06   68   35:19 11:24 2:02:05 
   89   29 Jody Bertram            Cold Spring        MN  38   94 21:55  2:50  5:03   92 1:02:01 13.9  1:25   58   32:23 10:27 2:02:45 
   90  325 Nicole Prom             St Cloud           MN  23   24 13:58  1:49  3:05   94 1:03:15 13.6  1:20   90   43:09 13:56 2:04:45 
   91  383 Tiffany Simenson        Ham Lake           MN  32   83 19:06  2:28  4:45   89 1:00:58 14.1  2:49   86   39:08 12:38 2:06:43 
   92   42 Donna Braun             St Cloud           MN  50   95 22:14  2:53  3:38   88   59:16 14.5  1:47   87   40:11 12:58 2:07:04 
   93   54 Michelle Bunde          Elko               MN  39   91 20:52  2:42  3:23   93 1:02:46 13.7  2:40   81   37:46 12:11 2:07:24 
   94   94 Jean Dockendorf         Waite Park         MN  55   90 20:01  2:36  4:14   91 1:01:33 14.0  1:43   89   40:47 13:10 2:08:16 
   95  177 Kristen Janes           Clear Lake         MN  27   21 13:45  1:47  3:46   99 1:07:53 12.7  2:10   92   46:50 15:07 2:14:22 
   96  142 Katelyn Hanneman        St. Louis Park     MN  25   45 15:37  2:01  3:45   96 1:05:43 13.1  3:14   93   49:11 15:52 2:17:27 
   97  201 Melissa Klocker         Cold Spring        MN  38   99 30:28  3:57  4:10   95 1:04:36 13.3  2:29   77   36:11 11:41 2:17:53 
   98   10 Shawna Augustus         Minneapolis        MN  42   73 18:00  2:20  3:35   98 1:06:24 13.0  3:20   95   52:12 16:51 2:23:28 
   99  252 Nancy McCourt           Buffalo            MN  56   93 21:50  2:50  5:13   97 1:06:10 13.0  2:55   94   50:29 16:18 2:26:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  345 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  17    1 10:41  1:23  1:06    2   39:38 21.7  0:48    2   21:06  6:49 1:13:17 
    2  150 Andrew Hed              North Oaks         MN  19    3 13:17  1:43  1:16    1   38:34 22.3  1:09    3   22:38  7:18 1:16:52 
    3  289 Josh Nordstrom          Crystal            MN  16    5 13:53  1:48  1:58    3   41:44 20.6  1:21    1   20:57  6:46 1:19:51 
    4  425 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  15    4 13:49  1:48  2:20    4   42:55 20.0  1:03    4   23:13  7:30 1:23:19 
    5  411 John Toomey             Inver Grove Height MN  15    2 11:34  1:30  3:00    6   54:25 15.8  1:02    9   28:22  9:09 1:38:22 
    6  166 Tommy Horn              Howard Lake        MN  15    6 20:28  2:39  2:47    5   50:09 17.2  2:00    5   24:21  7:51 1:39:43 
    7   99 Caleb Duerr             Clearwater         MN  14    8 22:44  2:57  3:18    7   56:43 15.2  1:38    6   25:15  8:09 1:49:36 
    8   47 Marcus Brunn            Saint Cloud        MN  19    9 25:01  3:14  4:29    8   56:47 15.2  1:58    7   25:17  8:10 1:53:30 
    9  225 Nick Leen               Sartell            MN  18    7 22:18  2:53  3:11    9 1:04:16 13.4  1:13    8   26:33  8:34 1:57:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  335 Amber Reed              Lenexa,            KS  15    1 12:57  1:41  2:09    1   50:27 17.1  0:48    1   22:20  7:13 1:28:39 
    2  113 Emily Erickson          Sauk Rapids        MN  19    6 17:44  2:18  2:23    2   51:06 16.8                          1:43:06 
    3  143 Alina Hansen            Elk River          MN  16    5 17:31  2:16  1:57    3   51:40 16.7  0:47    3   32:13 10:24 1:44:07 
    4    6 Emma Andreasen          Delano             MN  14    4 17:03  2:13  2:18    6   56:37 15.2  1:07    2   27:58  9:02 1:45:00 
    5  368 Laura Schultz           St. Paul           MN  17    3 16:47  2:10  2:47    5   56:06 15.3  1:31    4   33:38 10:51 1:50:48 
    6  215 Katelyn Kunde           Monticello         MN  19    2 14:25  1:52  2:53    4   55:38 15.5  1:03    5   38:37 12:28 1:52:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  397 Brian Storhaug          Alexandria         MN  24    1 10:26  1:21  1:14    1   37:15 23.1  1:00    1   19:33  6:19 1:09:25 
    2  128 Joshua Frei             Rochester          MN  21    7 14:00  1:49  1:18    3   40:04 21.5  0:53    2   19:33  6:19 1:15:46 
    3  191 Marcus Kasper           Monticello         MN  24    4 11:20  1:28  2:30    4   41:26 20.8  0:56    5   22:04  7:07 1:18:13 
    4  307 Keenan Pearson          Sauk Centre        MN  20    3 11:10  1:27  1:26    6   43:16 19.9  1:28    4   21:00  6:47 1:18:19 
    5  360 Ivan Schleppenbach      Saint Joseph       MN  21   12 17:07  2:13                                                  1:20:13 
    6   60 Garrett Cardinal        Minneapolis        MN  24    2 10:51  1:25  2:32    2   39:31 21.8  2:21    8   25:43  8:18 1:20:56 
    7  389 David Sneeringer        St. Paul           MN  23    8 14:36  1:54  2:26    7   43:54 19.6  1:38    3   20:42  6:41 1:23:16 
    8   88 Joe Deters              Duluth             MN  24    6 13:01  1:41  2:20    5   42:08 20.4  1:14    7   25:42  8:18 1:24:22 
    9  384 Robert Simson           Saint Cloud        MN  23    5 11:22  1:29  2:12    9   47:05 18.3  0:52   10   28:27  9:11 1:29:57 
   10  136 Jake Gohl               Monticello         MN  20   10 16:14  2:06  1:46   10   47:26 18.1  0:53    6   24:40  7:58 1:30:57 
   11  303 Meng Pah                Ames               IA  21   11 16:19  2:07  3:18    8   45:05 19.1  1:26   11   29:36  9:33 1:35:42 
   12  381 Tyler Shelby            Buffalo            MN  20    9 15:13  1:58  4:37   11   57:53 14.9  1:26    9   27:21  8:50 1:46:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  217 Donielle Kurvers        Monticello         MN  21    4 17:01  2:12  2:59    1   48:41 17.7  1:00    1   26:56  8:42 1:36:35 
    2  421 Alexandria Voss         Eagan              MN  24    1 12:33  1:38  3:24    2   50:53 16.9  1:40    2   35:20 11:24 1:43:47 
    3  439 Amanda Woolsey          Lubbock            TX  22    2 12:43  1:39  3:06    3   51:57 16.6  1:52    3   35:57 11:36 1:45:33 
    4   43 Noelle Braun            Saint Cloud        MN  23    5 18:26  2:23  2:57    4   55:31 15.5  1:49    4   37:44 12:11 1:56:25 
    5  325 Nicole Prom             St Cloud           MN  23    3 13:58  1:49  3:05    5 1:03:15 13.6  1:20    5   43:09 13:56 2:04:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 David Brindle           Columbia Heights   MN  29    2 12:03  1:34  2:02    1   41:29 20.7  1:59    6   24:15  7:50 1:21:47 
    2  393 Blake Steinbring        Alexandria         MN  28    5 14:35  1:53  2:55    4   42:47 20.1  2:18    4   23:27  7:34 1:26:00 
    3  243 Marc Marshall           Brainerd           MN  29    6 16:16  2:07  2:13    2   41:46 20.6  1:53    8   28:22  9:09 1:30:27 
    4  230 Jon Lenz                Eagan              MN  27    3 14:13  1:51  3:14    9   50:14 17.1  0:52    1   22:04  7:08 1:30:37 
    5  163 Jason Hoium             Bloomington        MN  29   10 20:26  2:39  3:46    3   41:46 20.6  1:50    3   23:26  7:34 1:31:12 
    6   23 Andrew Beilke           Otsego             MN  29    8 16:33  2:09  3:03    8   47:39 18.1  1:29    2   23:16  7:31 1:31:58 
    7  299 Mathew Osmond           Savage             MN  28    7 16:21  2:07  2:54    6   46:51 18.4  1:25    7   25:17  8:10 1:32:46 
    8  349 Patrick Rumpza          St. Louis Park     MN  25    9 17:56  2:19  2:58    7   47:33 18.1  1:10    5   23:31  7:36 1:33:07 
    9  385 William Simson          Maple Grove        MN  28    1 11:49  1:32  2:19    5   46:29 18.5  1:21   10   34:14 11:03 1:36:10 
   10  331 Allan Rau               St. Cloud          MN  27    4 14:28  1:53  3:49   10   50:15 17.1  1:15    9   30:55  9:59 1:40:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   82 Sara Dalton             Saint Cloud        MN  26    9 14:38  1:54  1:27    1   44:03 19.5  1:05    3   25:36  8:16 1:26:47 
    2   93 Beth Dingmann           St. Joseph         MN  28    3 12:52  1:40  1:29    3   44:59 19.1  1:08    5   26:45  8:38 1:27:11 
    3  300 Stacy Osmond            Savage             MN  27   21 18:11  2:21  2:16    2   44:33 19.3  1:38    2   24:29  7:54 1:31:06 
    4  442 Alexandra Yarbrough     St. Cloud          MN  26    1 11:31  1:30  2:22    5   47:04 18.3  1:55    6   28:17  9:08 1:31:07 
    5  222 Jaci Lang               St. Cloud          MN  26   17 15:58  2:04  1:41    4   47:03 18.3  0:55    4   25:52  8:21 1:31:27 
    6  229 Hillary Lenz            Eagan              MN  28    5 13:20  1:44  2:27    6   47:20 18.2  0:54    8   29:54  9:39 1:33:52 
    7  101 Megan Duininck          St. Louis Park     MN  25   14 15:14  1:59  2:29    9   48:40 17.7                          1:34:39 
    8  205 Kaitlin Korbitz         Bloomington        MN  29   20 17:45  2:18  2:31    7   48:15 17.8  2:31    1   23:53  7:42 1:34:53 
    9   89 Kayla Deters            St. Cloud          MN  26   13 15:07  1:58  2:46    8   48:21 17.8                          1:38:06 
   10  106 Megan Eldred            Clearwater         MN  28    8 14:30  1:53  1:53   13   51:45 16.6  1:04    9   31:04 10:02 1:40:14 
   11  259 Amber Miller            Minneapolis        MN  25   12 15:00  1:57  2:09   11   50:24 17.1  1:40   10   31:21 10:07 1:40:33 
   12  147 McKayla Hartwig         Duluth             MN  25    7 13:47  1:47  3:08   12   51:00 16.9  1:12   14   32:21 10:26 1:41:26 
   13  332 Karin Rau               St. Cloud          MN  27    2 11:52  1:32  2:32   17   54:20 15.8  1:07   12   32:01 10:20 1:41:50 
   14  132 Rachel Gallagher        Minneapolis        MN  28   18 16:01  2:05  3:02   14   52:47 16.3  1:43    7   29:12  9:26 1:42:43 
   15  308 Maria Peloquin          Saint Louis Park   MN  26   11 14:59  1:57  2:26   15   54:00 15.9  2:11   11   32:01 10:20 1:45:35 
   16  306 Beth Pearson            Plymouth           MN  26   10 14:39  1:54  3:49   16   54:00 15.9  1:49   13   32:17 10:25 1:46:32 
   17  152 Katie Henrichsen        Minneapolis        MN  28   16 15:44  2:02  3:10   10   50:20 17.1  2:24   15   34:56 11:16 1:46:32 
   18   51 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  27   19 16:31  2:08  3:04   19   58:35 14.7  1:47   16   38:50 12:32 1:58:44 
   19  353 Jessica Salo            Clear Lake         MN  27    4 13:13  1:43  2:56   18   57:44 14.9  1:57   17   43:40 14:05 1:59:29 
   20  177 Kristen Janes           Clear Lake         MN  27    6 13:45  1:47  3:46   21 1:07:53 12.7  2:10   18   46:50 15:07 2:14:22 
   21  142 Katelyn Hanneman        St. Louis Park     MN  25   15 15:37  2:01  3:45   20 1:05:43 13.1  3:14   19   49:11 15:52 2:17:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  305 Joel Paulson            Maple Grove        MN  33    5 13:53  1:48  1:12    1   35:52 24.0  1:28    2   22:21  7:13 1:14:43 
    2  224 Tim Larson              Circle Pines       MN  31    2 12:40  1:39  1:18    2   39:28 21.8  1:05    1   21:09  6:50 1:15:37 
    3  403 Thomas Sweeney          Champlin           MN  32    7 14:42  1:54  2:18    4   41:32 20.7  1:16    4   24:40  7:58 1:24:27 
    4  396 Eric Stommes            Little Falls       MN  33    6 14:11  1:50  2:56    8   46:01 18.7                          1:24:59 
    5  174 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  33    9 15:07  1:58  1:39    7   44:37 19.3  1:41    3   22:59  7:25 1:26:01 
    6  328 John Rammel             Sartell            MN  31    1 12:38  1:38  1:47    3   40:53 21.0  1:12   13   30:35  9:52 1:27:04 
    7  373 Greg Schutte            Blaine             MN  33    3 13:09  1:42  2:15    6   43:22 19.8  1:55   11   29:30  9:31 1:30:09 
    8   85 Tim Dauwalter           Cologne            MN  30   11 17:03  2:13  2:32    5   42:23 20.3  1:39    9   27:22  8:50 1:30:57 
    9  200 David Klocker           Oakdale            MN  31    8 14:46  1:55  2:33    9   46:38 18.5  1:28    8   26:28  8:33 1:31:53 
   10  244 Robert Marshall         Maple Grove        MN  32   10 15:24  2:00  2:33   12   49:02 17.5  1:03    7   26:16  8:29 1:34:16 
   11  188 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30    4 13:43  1:47  2:37   11   47:48 18.0  1:52   10   28:36  9:14 1:34:34 
   12  295 Paul Olson              Zimmerman          MN  32   12 17:09  2:13  2:47   10   47:16 18.2  2:03    5   25:24  8:12 1:34:36 
   13  183 Glen Johnson            St. Paul           MN  32   14 18:19  2:22  3:10   14   51:24 16.7  0:51    6   25:57  8:23 1:39:38 
   14  371 Nick Schumacher         Minneapolis        MN  34   15 19:31  2:32  3:24   13   51:08 16.8  1:45   12   29:45  9:36 1:45:32 
   15  170 Oleg Iatic              Saint Cloud        MN  33   13 18:07  2:21  2:47   16 1:09:17 12.4  1:34   14   33:40 10:52 2:05:23 
   16   50 Jarrett Buckholz        Brooklyn Park      MN  34   16 24:23  3:09  4:37   15 1:05:15 13.2  1:51   15   46:48 15:06 2:22:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   11 Kimberly Ault           Plymouth           MN  33    1 12:59  1:41  1:12    1   39:38 21.7  0:51    1   23:40  7:38 1:18:18 
    2  247 Betsy McCann            Montrose           MN  34    3 14:12  1:51  1:22    4   44:04 19.5  0:57    2   24:14  7:50 1:24:47 
    3   74 Blair Collins           St. Louis Park     MN  32    5 14:24  1:52  2:09    3   43:04 20.0  1:37    4   25:24  8:12 1:26:37 
    4  420 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  31    4 14:19  1:51  1:53    2   42:19 20.3  1:30    5   27:23  8:50 1:27:22 
    5  100 Shawn Duerr             Baxter             MN  34   11 16:52  2:11  1:25    5   46:00 18.7  1:20    3   24:19  7:51 1:29:54 
    6  309 Amanda Pemberton        Zimmerman          MN  30    2 13:12  1:43  2:08    7   47:21 18.2  1:42   10   32:09 10:23 1:36:30 
    7  301 Kari Osmondson          St. Cloud          MN  34    9 16:24  2:08  1:56    6   46:48 18.4  1:37   11   32:10 10:23 1:38:53 
    8  256 Laura McMahon           Sartell            MN  33    7 15:18  1:59  2:50   12   50:28 17.0  1:54    6   28:37  9:14 1:39:05 
    9  109 Sarah Engdahl           Sartell            MN  31   12 16:53  2:11  3:22    9   47:55 18.0  1:46    9   30:30  9:51 1:40:23 
   10  298 Nikki Ose               Saint Michael      MN  33   10 16:37  2:09  2:15   11   49:52 17.3  2:24    8   29:52  9:39 1:40:58 
   11  153 Lisa Herman             Zimmerman          MN  34   14 18:27  2:23  2:49    8   47:24 18.2  2:20   13   33:35 10:50 1:44:33 
   12  423 Heidi Wallin            Willmar            MN  30    6 14:53  1:56  2:15   15   53:47 16.0  1:42   12   33:30 10:49 1:46:04 
   13  346 Megan Rose              Sartell            MN  31   16 19:26  2:31  3:12   14   53:19 16.1  3:50    7   29:05  9:23 1:48:51 
   14  121 Ta Flatland             Elk River          MN  34    8 16:19  2:07  2:28   13   52:56 16.3  1:46   15   35:59 11:37 1:49:25 
   15  320 Samantha Polinder       St. Cloud          MN  34   13 18:12  2:22  3:14   10   49:09 17.5  1:04   16   38:28 12:25 1:50:04 
   16  404 Wendy Sylvester         Annandale          MN  34   17 21:28  2:47  3:59   16   54:43 15.7  1:38   14   35:37 11:30 1:57:23 
   17  383 Tiffany Simenson        Ham Lake           MN  32   15 19:06  2:28  4:45   17 1:00:58 14.1  2:49   17   39:08 12:38 2:06:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  261 Casey Miller            Baxter             MN  36    2 11:30  1:30  1:04    1   35:06 24.5  0:56    1   18:29  5:58 1:07:02 
    2  290 Christian Oestreich     Minnetonka         MN  36    1 10:50  1:24  1:05    2   35:53 24.0  0:57    2   21:13  6:51 1:09:57 
    3  447 Erik Vilen              Baxter             MN  35    5 12:10  1:35  1:20    5   39:24 21.8  1:16    5   22:04  7:07 1:16:12 
    4  296 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  35    7 13:12  1:43  1:28    6   40:00 21.5  1:12    6   23:09  7:29 1:18:59 
    5  434 Mitch Williams          Minnetonka         MN  36    4 11:46  1:32  1:17    4   38:11 22.5  1:12   14   27:00  8:43 1:19:23 
    6  268 Brian Morris            Saint Cloud        MN  38   24 17:24  2:15  2:16    3   37:24 23.0  1:24    3   21:32  6:57 1:19:58 
    7  377 Josh Sell               Waconia            MN  36    6 12:51  1:40  2:36   12   42:19 20.3  1:35    4   21:52  7:04 1:21:12 
    8  414 Joe Vander Zee          Rock Rapids        IA  36   11 14:01  1:49  1:54    9   41:47 20.6                          1:22:27 
    9   77 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  39    9 13:40  1:46  1:22    7   40:14 21.4  1:26   13   26:12  8:27 1:22:52 
   10  168 Michael Hushagen        Pequot Lakes       MN  39   12 14:09  1:50  1:52    8   41:42 20.6                          1:25:36 
   11  144 Bryan Hanson            Plymouth           MN  36   10 13:44  1:47  1:42   17   43:55 19.6  1:33    8   25:19  8:10 1:26:11 
   12  340 Dan Reitsma             Carver             MN  37   19 15:54  2:04  2:09   11   42:12 20.4  1:35    9   25:30  8:14 1:27:18 
   13  297 Rob Opheim              St.Cloud           MN  36    3 11:35  1:30  2:51   10   41:53 20.5  2:14   20   29:05  9:23 1:27:36 
   14  284 Chris Nichols           Maple Grove        MN  36   13 14:23  1:52  1:29   19   44:06 19.5  1:11   15   27:10  8:46 1:28:18 
   15  339 Ben Reiners             Otsego             MN  38   16 15:17  1:59  2:45   15   43:18 19.9  1:51   12   25:44  8:18 1:28:53 
   16    3 Christopher Allen       Bloomington        MN  35   20 16:28  2:08  1:33   18   44:00 19.6  1:38   16   27:15  8:48 1:30:52 
   17  195 Thomas King             Saint Louis Park   MN  36   17 15:17  1:59  3:55   16   43:28 19.8  2:41   10   25:33  8:15 1:30:53 
   18   80 Joel Dahlin             Sartell            MN  38   14 14:49  1:55  1:55   13   42:23 20.3  1:50   21   30:02  9:41 1:30:58 
   19  364 Joe Schulte             Sartell            MN  36    8 13:38  1:46  2:31   22   47:01 18.3  1:53   17   27:22  8:50 1:32:23 
   20  310 Tamilarasu Perumal      Shakopee           MN  35   18 15:43  2:02  4:19   23   47:30 18.1  2:00   11   25:39  8:17 1:35:09 
   21  324 Tom Prior               Richmond           MN  38   21 16:33  2:09  5:04   25   48:22 17.8  1:16    7   23:58  7:44 1:35:11 
   22  322 Jason Primus            Sartell            MN  35   22 16:40  2:10  2:30   20   46:32 18.5  2:06   19   28:11  9:06 1:35:58 
   23  232 Jarett Lieser           Moorhead           MN  38   23 17:21  2:15  2:21   24   48:13 17.8  0:53   23   31:06 10:02 1:39:52 
   24  233 Jeffrey Lindgren        Champlin           MN  38   26 26:57  3:29  3:15   14   43:16 19.9  2:23   18   27:32  8:53 1:43:21 
   25  115 Ryan Euer               Sartell            MN  36   25 20:25  2:39  4:40   26   50:24 17.1  2:20   22   30:59 10:00 1:48:45 
   26  427 Travis Wells            Zimmerman          MN  39   15 15:15  1:59  4:41   21   46:42 18.4  2:51   24   42:24 13:41 1:51:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   53 Sheri Budde             South Haven        MN  37    2 13:11  1:43  1:40    1   42:30 20.2  1:11    3   26:07  8:26 1:24:38 
    2  285 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  37    1 13:11  1:43  1:20    3   44:00 19.6  0:56    2   25:59  8:23 1:25:24 
    3  213 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  35    3 14:12  1:50  1:30    2   43:36 19.7  1:30    1   24:46  8:00 1:25:32 
    4  350 Kim Ryan                Saint Michael      MN  39    4 15:11  1:58  1:53    4   46:03 18.7  1:11    7   29:33  9:32 1:33:49 
    5  262 Christa Miller          Baxter             MN  35    7 17:05  2:13  2:02    6   48:13 17.8  1:57    5   27:15  8:48 1:36:31 
    6  388 Diane Smith             Maple Grove        MN  35    9 18:00  2:20  2:40    7   49:31 17.4  1:19    4   26:34  8:35 1:38:02 
    7  239 Christina Lysen         Sartell            MN  36    6 16:23  2:07  3:06    9   54:02 15.9  1:10    6   28:30  9:12 1:43:08 
    8   26 Marthe Bergland-Jorgens Zimmerman          MN  35   10 19:28  2:31  3:49    5   46:25 18.5  2:11   11   32:35 10:31 1:44:25 
    9  419 Angela Viere            Richmond           MN  36    8 17:51  2:19  3:28    8   53:23 16.1  3:55    8   30:15  9:46 1:48:49 
   10  184 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  38   11 19:47  2:34  2:45   13   57:05 15.1  1:27   12   35:35 11:29 1:56:38 
   11  398 Marcia Storniolo        Pensacola          FL  36   15 23:43  3:04  3:13   10   54:15 15.9  3:02   10   32:27 10:28 1:56:38 
   12   86 Jennifer Day            St Cloud           MN  39    5 15:28  2:00  2:30   11   55:31 15.5  3:18   16   40:39 13:07 1:57:24 
   13  391 Kelli Sovell            Elko               MN  35   14 22:28  2:55  2:45   12   56:53 15.1  1:34   13   36:11 11:41 1:59:49 
   14   29 Jody Bertram            Cold Spring        MN  38   13 21:55  2:50  5:03   14 1:02:01 13.9  1:25    9   32:23 10:27 2:02:45 
   15   54 Michelle Bunde          Elko               MN  39   12 20:52  2:42  3:23   15 1:02:46 13.7  2:40   15   37:46 12:11 2:07:24 
   16  201 Melissa Klocker         Cold Spring        MN  38   16 30:28  3:57  4:10   16 1:04:36 13.3  2:29   14   36:11 11:41 2:17:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  433 Jesse Westrup           Sartell            MN  40    5 14:05  1:50  1:21    1   37:44 22.8                          1:12:52 
    2   87 Shawn Day               St. Cloud          MN  41    1 13:00  1:41  1:55    3   39:43 21.7  1:41    1   21:38  6:59 1:17:55 
    3  413 Mitch Uecker            Annandale          MN  41    8 14:38  1:54  1:37    2   38:03 22.6  1:09    4   24:04  7:46 1:19:29 
    4  135 Bob Glamm               Blaine             MN  42    2 13:13  1:43  1:21    4   40:06 21.5  1:25    6   24:52  8:02 1:20:56 
    5   79 James Dahl              Maple Grove        MN  42    4 13:58  1:49  1:58    5   40:22 21.3  1:25    3   23:53  7:43 1:21:34 
    6  254 Shane McFadden          St. Louis Park     MN  44    3 13:26  1:45  2:47   11   44:42 19.2  1:50    2   22:47  7:21 1:25:31 
    7  182 Ben Johnson             Minneapolis        MN  41   10 16:09  2:06  1:41    7   42:23 20.3  2:12    5   24:31  7:55 1:26:54 
    8  341 Jason Riley             Maple Grove        MN  44   11 16:11  2:06  1:49    6   41:25 20.8  1:40    8   27:32  8:53 1:28:36 
    9   36 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  44    9 15:38  2:02  2:17    9   43:59 19.6  1:51    9   27:41  8:56 1:31:23 
   10  171 David Imdieke           Saint Paul         MN  40    7 14:22  1:52  3:47   12   44:48 19.2  2:15    7   26:54  8:41 1:32:04 
   11  160 Chad Hodnefield         Blair              WI  41   12 17:16  2:14  3:21    8   43:29 19.8  2:43   10   28:44  9:17 1:35:30 
   12  387 David Smith             Sartell            MN  40    6 14:11  1:50  2:43   10   44:03 19.5  2:33   13   32:36 10:31 1:36:03 
   13  402 Travis Sutter           Albertville        MN  44   13 17:32  2:16  3:39   13   45:22 19.0  1:56   14   33:29 10:48 1:41:56 
   14  129 Troy Freihammer         Sartell            MN  44   15 19:02  2:28  1:33   14   45:53 18.8  1:33   15   35:13 11:22 1:43:13 
   15   81 Daniel Dahring          Milaca             MN  43   17 19:22  2:31  3:15   15   49:25 17.4  1:17   11   30:31  9:51 1:43:48 
   16  114 Michael Erickson        Bloomington        MN  41   16 19:02  2:28  2:16   16   53:50 16.0  1:28   12   32:13 10:24 1:48:47 
   17  251 Dominic McConnell       Milaca             MN  44   14 18:25  2:23  3:52   17   54:14 15.9  1:50   16   37:18 12:02 1:55:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  111 Christina Enger         Columbia Heights   MN  42    3 13:59  1:49  1:13    1   43:25 19.8  1:42    1   30:16  9:46 1:30:32 
    2  196 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40    2 13:55  1:48  1:15    2   45:02 19.1  1:48    5   37:10 12:00 1:39:09 
    3  227 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  41    5 16:08  2:06  2:06    3   46:28 18.5  2:36    3   32:10 10:23 1:39:26 
    4  118 Jennifer Fearing        Monticello         MN  43    1 12:06  1:34  2:02    4   49:39 17.3  1:25    4   35:37 11:30 1:40:48 
    5  358 Julie Schewe            Chaska             MN  44    4 14:50  1:55  2:58    6   51:54 16.6  1:12    2   31:15 10:05 1:42:07 
    6  415 Nancy Vanerp            Sartell            MN  43    7 18:59  2:28  3:17    5   51:21 16.8                          1:44:52 
    7   10 Shawna Augustus         Minneapolis        MN  42    6 18:00  2:20  3:35    7 1:06:24 13.0  3:20    6   52:12 16:51 2:23:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  267 Marty Moran             St Cloud           MN  48    1  9:12  1:12  1:30    1   38:39 22.3                          1:14:04 
    2  317 Joseph Piepgras         Golden Valley      MN  47    9 13:54  1:48  1:11    2   38:54 22.1  1:02    4   24:27  7:54 1:19:27 
    3   18 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  46    2 11:36  1:30  1:19    3   39:28 21.8  0:56   10   26:22  8:31 1:19:39 
    4  379 Bradley Severson        Minnetonka         MN  48    4 12:32  1:38  2:08    7   42:05 20.4  1:13    1   22:05  7:08 1:20:01 
    5  424 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  49    5 13:09  1:42  1:36    5   41:50 20.6  1:28    8   25:47  8:19 1:23:47 
    6   90 Scott Dezurik           Avon               MN  47   11 15:10  1:58  1:25    4   41:47 20.6  1:04    5   24:47  8:00 1:24:12 
    7  176 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  48    7 13:46  1:47  1:56   10   42:35 20.2  1:16    6   25:26  8:13 1:24:57 
    8  199 Tom Kleven              Minneapolis        MN  48    8 13:46  1:47  2:46    8   42:12 20.4  2:03    2   24:14  7:49 1:24:59 
    9  126 Michael Franklin        Delano             MN  47   14 16:14  2:06  2:21    9   42:20 20.3  1:02    7   25:29  8:14 1:27:25 
   10  451 Tim Owen                Richfield          MN  48   12 15:42  2:02  2:32   13   45:36 18.9  2:09    3   24:15  7:50 1:30:13 
   11  443 Mark Zelenak            Fridley            MN  49    3 12:01  1:34  2:31   14   46:49 18.4  1:45   12   28:14  9:07 1:31:18 
   12  192 Kevin Kehn              Champlin           MN  47   17 19:19  2:30  2:46    6   41:50 20.6  2:17    9   26:12  8:27 1:32:21 
   13  370 Greg Schumacher         St. Cloud          MN  46   16 18:48  2:26  3:10   11   42:48 20.1  1:39   11   27:09  8:46 1:33:32 
   14  315 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45   15 17:29  2:16  2:49   12   45:02 19.1  2:00   15   30:43  9:55 1:38:00 
   15  234 Richard Lord Ii         Monticello         MN  47   13 16:09  2:06  3:20   19   50:09 17.2  1:09   13   28:36  9:14 1:39:21 
   16  169 Matthew Hwang           St. Cloud          MN  47   10 14:10  1:50  3:12   15   47:29 18.1  1:37   17   33:36 10:51 1:40:03 
   17  416 Todd Vanerp             Sartell            MN  45   20 21:13  2:45  4:05   17   49:14 17.5  1:36   14   28:46  9:17 1:44:52 
   18  194 Steven Kern             Champlin           MN  47   18 20:52  2:42  2:47   16   49:08 17.5  2:28   16   30:46  9:56 1:46:00 
   19  198 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  49    6 13:16  1:43  4:21   18   49:43 17.3  2:28   18   38:26 12:24 1:48:12 
   20  281 Javier Nevares          Sartell            MN  49   19 20:57  2:43  2:59   20   56:10 15.3  3:27   19   41:48 13:29 2:05:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  279 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  45    1 12:55  1:41  1:36    1   37:49 22.8  1:01    1   23:21  7:32 1:16:39 
    2  336 Leeann Reed             Lenexa             KS  45    2 14:23  1:52  1:23    2   41:01 21.0  1:15    2   24:27  7:54 1:22:26 
    3  157 Laura Hjort             Elk River          MN  48    5 16:17  2:07  2:27    4   45:04 19.1  1:34    3   27:53  9:00 1:33:12 
    4  237 Becky Lutgen            St Cloud           MN  46    9 18:03  2:20  2:13    3   44:35 19.3  2:01    4   30:16  9:46 1:37:07 
    5  428 Beth Wengler            St. Cloud          MN  49    3 14:42  1:54  2:23    7   49:29 17.4  1:47    7   30:54  9:58 1:39:12 
    6  449 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49    4 15:51  2:03  2:18    8   50:05 17.2  2:00    9   32:21 10:26 1:42:32 
    7  214 Audra Kulick            Sartell            MN  46   11 19:08  2:29  3:21    6   49:27 17.4  1:43    8   31:07 10:03 1:44:44 
    8  401 Tracy Sudak             Chaska             MN  49    8 17:52  2:19  2:21    5   48:25 17.8  3:03   12   35:20 11:24 1:46:59 
    9  141 Beth Hammer             Howard Lake        MN  45   10 18:31  2:24  2:36   10   54:04 15.9  1:18    6   30:46  9:56 1:47:13 
   10  216 Monica Kunkel           Buffalo            MN  49    7 17:27  2:16  2:47    9   51:02 16.9  2:02   10   34:25 11:07 1:47:42 
   11   92 Sarah Dheilly           Saint Paul         MN  45    6 17:02  2:12  2:58   11   56:41 15.2  2:12    5   30:17  9:46 1:49:08 
   12  104 Amy Edelstein           North Mankato      MN  49   12 19:27  2:31  3:53   12 1:01:22 14.0  2:06   11   35:19 11:24 2:02:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  342 Greg Roach              Sauk Rapids        MN  52    6 14:30  1:53  1:41    2   36:58 23.3  1:36    1   19:20  6:14 1:14:03 
    2  240 Rob Madgwick            Sauk Rapids        MN  50    1 13:32  1:45  1:03    1   36:36 23.5  0:51    2   22:26  7:14 1:14:26 
    3  380 Michael Shanahan        Watertown          MN  53    3 13:44  1:47  1:34    3   41:45 20.6  1:26    6   28:13  9:06 1:26:40 
    4  238 Jay Lyons               Minneapolis        MN  51    2 13:36  1:46  2:41    5   42:17 20.3  1:55    4   27:20  8:49 1:27:47 
    5  321 Polo Portilla           Woodbury           MN  52   10 17:03  2:13  2:55    6   43:47 19.7  1:33    3   23:46  7:40 1:29:02 
    6  223 Dwight Larsen           Minnetonka         MN  52    7 14:34  1:53  2:27   10   45:23 19.0  1:18    5   28:00  9:02 1:31:39 
    7  246 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  54    4 13:45  1:47  2:26    4   41:54 20.5  2:01    9   31:55 10:18 1:31:59 
    8  357 John Schewe             Chaska             MN  53    8 15:45  2:02  3:05    7   44:18 19.4  1:48    8   29:17  9:27 1:34:11 
    9  329 Tony Ramunno            Big Lake           MN  53   12 19:27  2:31  1:52    9   45:19 19.0  1:40    7   28:14  9:07 1:36:31 
   10  105 Patrick Egan            Mendota Heights    MN  50    5 13:50  1:48  2:21   11   50:16 17.1  1:50   11   37:23 12:04 1:45:39 
   11  452 Mark Moffa              Minneapolis        MN  54    9 16:40  2:10  4:41    8   45:09 19.1  2:41   10   36:34 11:48 1:45:43 
   12  348 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  51   11 19:12  2:29  3:44   12   50:50 16.9  3:45   12   37:42 12:10 1:55:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  444 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  50    1 10:32  1:22  1:18    1   37:11 23.1  1:02    1   21:33  6:58 1:11:35 
    2  378 Tracy Serreyn           Lakeville          MN  51    2 12:31  1:37  1:21    2   39:20 21.9  1:02    3   23:33  7:36 1:17:46 
    3  156 Lisa Hines              Waite Park         MN  52    3 13:32  1:45  1:08    3   42:27 20.3  0:55    2   22:58  7:25 1:20:58 
    4  178 Mary Januschka          Cambridge          MN  54    4 16:32  2:09  2:49    4   44:38 19.3  2:20    4   26:26  8:32 1:32:43 
    5  206 Mary Koshiol            Clearwater         MN  52    6 19:13  2:29  1:58    5   47:49 18.0  1:02    5   29:03  9:23 1:39:02 
    6  140 Sue Haller              Clearwater         MN  54    5 18:49  2:26  2:49    6   50:02 17.2  1:46    6   29:47  9:37 1:43:10 
    7   42 Donna Braun             St Cloud           MN  50    7 22:14  2:53  3:38    7   59:16 14.5  1:47    7   40:11 12:58 2:07:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  446 Larry Stracke           Sauk Rapids        MN  58    2 12:50  1:40  1:20    2   37:54 22.7  0:50    1   21:59  7:06 1:14:52 
    2  275 Jim Nack                Madison Lake       MN  55    1 12:02  1:34  1:39    1   37:18 23.1                          1:15:47 
    3  399 Dan Streeter            Maple Plain        MN  55    5 15:08  1:58  3:14    3   42:46 20.1  1:18    3   26:03  8:25 1:28:27 
    4  117 Steve Faulhaber         Menomonie          WI  57    3 13:18  1:44  1:43    5   46:19 18.6  2:43    2   25:58  8:23 1:30:00 
    5   95 Richard Dolski          Chaska             MN  57    6 15:09  1:58  2:07    4   45:34 18.9  1:59    4   28:23  9:10 1:33:10 
    6  288 Peter Nord              St. Cloud          MN  59    4 15:04  1:57  2:42    6   46:37 18.5  2:18    5   29:41  9:35 1:36:19 
    7  264 Peter Miller            Zimmerman          MN  57    7 16:06  2:05  2:47    8   48:32 17.7  1:47    6   30:17  9:46 1:39:26 
    8  407 Micheal Thompson        St. Paul           MN  56    8 16:50  2:11  3:10    7   47:00 18.3  2:29    7   30:18  9:47 1:39:44 
    9   68 Scott Christensen       Ramsey             MN  59    9 17:54  2:19  4:10    9   54:57 15.7  2:48    8   36:06 11:39 1:55:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  319 Lisa Polachek           St. Paul           MN  57    1 12:36  1:38  2:02    3   50:53 16.9  1:32    1   29:31  9:32 1:36:32 
    2  410 Gale Tinglov            St.Cloud           MN  58    2 13:15  1:43  2:38    4   52:18 16.5  2:17    3   33:24 10:47 1:43:49 
    3  242 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  56    3 17:02  2:12  2:08    1   49:15 17.5  1:11    4   36:22 11:44 1:45:56 
    4  311 Kris Peterson           Clearwater         MN  55    7 23:33  3:03  1:59    2   49:15 17.5  1:58    2   30:53  9:58 1:47:37 
    5  372 Sharon Schumacher       Clearwater         MN  56    4 17:07  2:13  4:18    5   55:37 15.5  1:37    5   38:03 12:17 1:56:40 
    6   94 Jean Dockendorf         Waite Park         MN  55    5 20:01  2:36  4:14    6 1:01:33 14.0  1:43    6   40:47 13:10 2:08:16 
    7  252 Nancy McCourt           Buffalo            MN  56    6 21:50  2:50  5:13    7 1:06:10 13.0  2:55    7   50:29 16:18 2:26:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   97 David Dow               Stillwater         MN  60    1 11:57  1:33  1:47    1   38:44 22.2  1:17    1   24:15  7:50 1:17:58 
    2  248 Mike McCann             Eden Prairie       MN  61    3 14:42  1:54  2:02    2   40:06 21.5  1:10    2   25:52  8:21 1:23:50 
    3   76 Gregory Cooley          Sartell            MN  60    2 12:43  1:39  2:34    3   43:30 19.8  2:00    5   29:55  9:39 1:30:39 
    4  338 Steve Regli             Lakeville          MN  63    4 15:24  2:00  2:34    5   49:08 17.5  1:53    4   29:55  9:39 1:38:53 
    5  124 William Forsberg        Golden Valley      MN  60    5 19:20  2:30  3:08    4   45:50 18.8  2:02    3   29:02  9:22 1:39:19 
    6  210 Robert Kranz            Kapaa              HI  68    6 21:11  2:45  2:39    6   49:43 17.3  2:11    6   32:35 10:31 1:48:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   73 Bethany Collins         New Hope           MN  60    1 12:30  1:37  1:54    1   45:08 19.1  1:41    1   33:09 10:42 1:34:20 

Total Registered:                        334
Total Number of Team Finishers:           35
Total Number of Individual Finishers:    254
Number of Male   Finishers:              146
Number of Female Finishers:              108
Did not Finish Race or Did Not Start:     43