Tinman Triathlon -
Morris, MN
4/30/2016

race logo










					                             TINMAN TRIATHLON
                                Morris, MN
                              April 30, 2016
                1100 yard swim, 19 mile bike, 6.2 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS  
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4      89 Paul Wymar           44 M   Montevideo       MN    2 16:07  1:28  2:52    7 1:12:14 15.8  0:45    1   42:55  6:56 2:14:51 
    2   1/1      75 Josh Duda            39 M   Pillager         MN    1 15:55  1:27  0:36    1 1:02:20 18.3  0:56    6   55:10  8:54 2:14:55 
    3   2/4      78 Joe Kelzer           46 M   New Richmond     WI    6 20:06  1:50  2:11    4 1:06:54 17.0  1:06    3   45:20  7:19 2:15:34 
    4   1/4      77 Whitney Johnson      51 M   Cold Spring      MN    4 17:32  1:36  1:33    5 1:06:54 17.0  1:43    5   49:32  8:00 2:17:13 
    5   1/1      74 Sheena Dauer         34 F   Montevideo       MN    7 22:19  2:02  2:42    3 1:06:37 17.1  2:23    2   44:31  7:11 2:18:30 
    6   3/4      88 Tom Smith            46 M   Amery            WI    9 26:07  2:23  2:04    2 1:03:24 18.0  1:59    4   49:31  8:00 2:23:03 
    7   2/4      83 Bruce Money          59 M   Fergus Falls     MN   11 29:43  2:43  1:19    6 1:11:10 16.0  1:19    7   56:42  9:09 2:40:11 
    8   1/2      76 Jami John            24 F   Morris           MN    5 18:58  1:44  1:13    9 1:24:18 13.5  0:21    8   56:46  9:10 2:41:34 
    9   2/2      86 Andelee Quast        23 F   Big Lake         MN    3 17:03  1:33  4:30    8 1:17:22 14.7  2:20   12 1:07:01 10:49 2:48:15 
   10   1/2      87 Dave Smith           20 M   Morris           MN   12 32:04  2:55  0:45   11 1:30:45 12.6  2:21    9   58:30  9:27 3:04:22 
   11   3/4      82 Mark Menzuber        56 M   Chanhassen       MN    8 25:49  2:21  4:09   10 1:29:48 12.7  7:07   11 1:00:28  9:46 3:07:19 
   12   4/4      73 Jeff Antonsen        46 M   Andover          MN   10 27:08  2:28  3:28   12 1:31:22 12.5  2:44   14 1:23:21 13:27 3:28:00 
   13   2/2      84 John O'Dougherty     20 M   Arden Hills      MN   13 34:51  3:11  1:19   13 1:50:13 10.3  5:21   10   59:13  9:34 3:30:55 
   14   4/4      85 Kevin O'Dougherty    57 M   Arden Hills      MN   14 34:52  3:11  1:52   14 1:50:43 10.3  4:17   13 1:15:09 12:08 3:46:50 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE Olympic RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/4      89 Paul Wymar           44 M   Montevideo       MN    2 16:07  1:28  2:52    6 1:12:14 15.8  0:45    1   42:55  6:56 2:14:51 
    2   1/1      75 Josh Duda            39 M   Pillager         MN    1 15:55  1:27  0:36    1 1:02:20 18.3  0:56    5   55:10  8:54 2:14:55 
    3   2/4      78 Joe Kelzer           46 M   New Richmond     WI    4 20:06  1:50  2:11    3 1:06:54 17.0  1:06    2   45:20  7:19 2:15:34 
    4   1/4      77 Whitney Johnson      51 M   Cold Spring      MN    3 17:32  1:36  1:33    4 1:06:54 17.0  1:43    4   49:32  8:00 2:17:13 
    5   3/4      88 Tom Smith            46 M   Amery            WI    6 26:07  2:23  2:04    2 1:03:24 18.0  1:59    3   49:31  8:00 2:23:03 
    6   2/4      83 Bruce Money          59 M   Fergus Falls     MN    8 29:43  2:43  1:19    5 1:11:10 16.0  1:19    6   56:42  9:09 2:40:11 
    7   1/2      87 Dave Smith           20 M   Morris           MN    9 32:04  2:55  0:45    8 1:30:45 12.6  2:21    7   58:30  9:27 3:04:22 
    8   3/4      82 Mark Menzuber        56 M   Chanhassen       MN    5 25:49  2:21  4:09    7 1:29:48 12.7  7:07    9 1:00:28  9:46 3:07:19 
    9   4/4      73 Jeff Antonsen        46 M   Andover          MN    7 27:08  2:28  3:28    9 1:31:22 12.5  2:44   11 1:23:21 13:27 3:28:00 
   10   2/2      84 John O'Dougherty     20 M   Arden Hills      MN   10 34:51  3:11  1:19   10 1:50:13 10.3  5:21    8   59:13  9:34 3:30:55 
   11   4/4      85 Kevin O'Dougherty    57 M   Arden Hills      MN   11 34:52  3:11  1:52   11 1:50:43 10.3  4:17   10 1:15:09 12:08 3:46:50 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE Olympic RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1      74 Sheena Dauer         34 F   Montevideo       MN    3 22:19  2:02  2:42    1 1:06:37 17.1  2:23    1   44:31  7:11 2:18:30 
    2   1/2      76 Jami John            24 F   Morris           MN    2 18:58  1:44  1:13    3 1:24:18 13.5  0:21    2   56:46  9:10 2:41:34 
    3   2/2      86 Andelee Quast        23 F   Big Lake         MN    1 17:03  1:33  4:30    2 1:17:22 14.7  2:20    3 1:07:01 10:49 2:48:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   87 Dave Smith           20 M   Morris           MN    1 32:04  2:55  0:45    1 1:30:45 12.6  2:21    1   58:30  9:27 3:04:22 
    2   84 John O'Dougherty     20 M   Arden Hills      MN    2 34:51  3:11  1:19    2 1:50:13 10.3  5:21    2   59:13  9:34 3:30:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   76 Jami John            24 F   Morris           MN    2 18:58  1:44  1:13    2 1:24:18 13.5  0:21    1   56:46  9:10 2:41:34 
    2   86 Andelee Quast        23 F   Big Lake         MN    1 17:03  1:33  4:30    1 1:17:22 14.7  2:20    2 1:07:01 10:49 2:48:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   75 Josh Duda            39 M   Pillager         MN    1 15:55  1:27  0:36    1 1:02:20 18.3  0:56    1   55:10  8:54 2:14:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   74 Sheena Dauer         34 F   Montevideo       MN    1 22:19  2:02  2:42    1 1:06:37 17.1  2:23    1   44:31  7:11 2:18:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   89 Paul Wymar           44 M   Montevideo       MN    1 16:07  1:28  2:52    3 1:12:14 15.8  0:45    1   42:55  6:56 2:14:51 
    2   78 Joe Kelzer           46 M   New Richmond     WI    2 20:06  1:50  2:11    2 1:06:54 17.0  1:06    2   45:20  7:19 2:15:34 
    3   88 Tom Smith            46 M   Amery            WI    3 26:07  2:23  2:04    1 1:03:24 18.0  1:59    3   49:31  8:00 2:23:03 
    4   73 Jeff Antonsen        46 M   Andover          MN    4 27:08  2:28  3:28    4 1:31:22 12.5  2:44    4 1:23:21 13:27 3:28:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   77 Whitney Johnson      51 M   Cold Spring      MN    1 17:32  1:36  1:33    1 1:06:54 17.0  1:43    1   49:32  8:00 2:17:13 
    2   83 Bruce Money          59 M   Fergus Falls     MN    3 29:43  2:43  1:19    2 1:11:10 16.0  1:19    2   56:42  9:09 2:40:11 
    3   82 Mark Menzuber        56 M   Chanhassen       MN    2 25:49  2:21  4:09    3 1:29:48 12.7  7:07    3 1:00:28  9:46 3:07:19 
    4   85 Kevin O'Dougherty    57 M   Arden Hills      MN    4 34:52  3:11  1:52    4 1:50:43 10.3  4:17    4 1:15:09 12:08 3:46:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS  
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   91 Team Nonny                        1 16:36  1:31  1:11    1 1:06:42 17.1  0:19    1   47:53  7:44 2:12:40 
           Dave Nonnemacher  Josh Nonnemacher  Kara Nonnemacher 

    2   92 Triple Threat                     2 18:44  1:43  0:27    2 1:15:53 15.0  0:22    2   53:41  8:40 2:29:05 
           Morgan  Steinke  Norm Wegener  Quinn Jacobs 

    3   90 Pious Pagans                      3 22:10  2:01  0:31    3 1:16:26 14.9  0:19    3   59:09  9:33 2:38:34 
           Todd  Andersen  Kevin Corcoran  Jeff  Fjeld 


================================================================================================================================================
UMM RELAY TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================

================================================================================================================================================
OPEN RELAY TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH  
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1   91 Team Nonny                     Dave Nonnemacher  Josh Nonnemacher  Kara Nonnemac    1 16:36  1:31  1:11    1 1:06:42 17.1  0:19    1   47:53  7:44 2:12:40 
    2   92 Triple Threat                  Morgan  Steinke  Norm Wegener  Quinn Jacobs          2 18:44  1:43  0:27    2 1:15:53 15.0  0:22    2   53:41  8:40 2:29:05 
    3   90 Pious Pagans                   Todd  Andersen  Kevin Corcoran  Jeff  Fjeld          3 22:10  2:01  0:31    3 1:16:26 14.9  0:19    3   59:09  9:33 2:38:34 

Total Individuals Registered:            17
Total Teams Registered:                   3
Total Number of Individual Finishers:    14
Total Number of Team Finishers:           3
Number of Male   Finishers:              11
Number of Female Finishers:               3
Did not finish race or did not start:     3