Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/5/2016

race logo










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 5, 2016
                                             1/4 Mile Swim - 12.06 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/43    710 Andy Wiberg             Lakeville          MN  37 M                            1   29:38 24.4  1:07    2   17:39  5:41   57:06 
    2   2/43    439 Casey Miller            Baxter             MN  37 M    49  7:59  1:49  1:30    3   29:56 24.2  1:15    1   17:31  5:39   58:10 
    3   1/22    528 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M    41  7:52  1:48  1:23    2   29:45 24.3  1:16   12   19:53  6:24 1:00:07 
    4   1/29    352 Dmytro Koshevy          Richfield          MN  28 M    44  7:54  1:48  1:18    4   31:31 23.0  1:09    7   19:01  6:08 1:00:52 
    5   2/29    642 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M     2  6:10  1:24  1:59    8   31:57 22.6  1:17   10   19:38  6:19 1:00:59 
    6   3/43     38 Ben Bassett             Bloomington        MN  39 M    14  7:05  1:37  1:27   12   32:20 22.4  1:16    9   19:26  6:15 1:01:32 
    7   1/10    796 Lee Brown               Maple              WI  24 M    57  8:13  1:52  1:23   13   32:22 22.4  1:10    8   19:05  6:09 1:02:10 
    8   1/40    612 Colin Smith             Minneapolis        MN  46 M                            6   31:55 22.7  1:31   14   20:18  6:32 1:03:14 
    9   1/13    738 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  51 F    21  7:20  1:40  1:48   11   32:18 22.4  1:35   15   20:23  6:34 1:03:22 
   10   3/29    739 Jon Zitur               Carver             MN  26 M     8  6:47  1:33  1:39    7   31:55 22.7  1:55   26   21:17  6:51 1:03:32 
   11   1/33    222 Jeff Glover             Plymouth           MN  44 M    31  7:34  1:44  1:35   20   33:10 21.8  1:21   13   20:06  6:28 1:03:44 
   12   2/22    582 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  31 M    90  8:48  2:00  1:44   31   33:51 21.4  1:09    5   18:42  6:02 1:04:12 
   13   4/43    227 Ross Golla              Minnetonka         MN  37 M    66  8:21  1:54  1:40   22   33:16 21.8  1:18   11   19:41  6:20 1:04:15 
   14   1/30    520 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54 M    34  7:40  1:45  1:29   14   32:37 22.2  1:09   33   21:36  6:57 1:04:28 
   15   2/30    631 John Stangl             Buffalo            MN  53 M    70  8:24  1:55  1:34   10   32:16 22.4  1:27   28   21:19  6:52 1:04:59 
   16   3/22    422 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30 M    13  7:01  1:36  1:34   41   34:19 21.1  1:28   22   21:14  6:50 1:05:34 
   17   4/29    783 Josh Doebbert           Minneapolis        MN  27 M    37  7:46  1:46  1:31   32   33:56 21.3  1:14   23   21:17  6:51 1:05:42 
   18   5/29    104 Dain Clausen            Golden Valley      MN  27 M    18  7:16  1:40  1:33   28   33:35 21.5  1:26   39   22:05  7:07 1:05:53 
   19   6/29     45 Jason Beck              Minneapolis        MN  29 M    71  8:24  1:55  1:34    5   31:41 22.8  1:27   59   22:53  7:22 1:05:57 
   20   2/40    449 Marty Moran             Saint Cloud        MN  49 M                           21   33:10 21.8  1:34   81   23:51  7:41 1:06:02 
   21   1/11    563 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18 M    11  6:52  1:34  1:22   66   35:26 20.4  1:08   30   21:24  6:54 1:06:11 
   22   5/43      7 Greg Alexander          Plymouth           MN  38 M    24  7:24  1:41  1:48   18   33:05 21.9  1:20   55   22:39  7:18 1:06:13 
   23   4/22    513 Joel Paulson            Maple Grove        MN  34 M                           25   33:19 21.7                          1:06:27 
   24   6/43    163 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36 M                           27   33:28 21.6  1:26   38   22:02  7:06 1:06:34 
   25   2/33    566 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41 M    76  8:30  1:56  1:50    9   32:10 22.5  1:29   56   22:44  7:19 1:06:42 
   26   7/43    766 Benjamin Foreman        Saint Louis Park   MN  36 M     9  6:48  1:33  2:33   43   34:24 21.0  1:48   31   21:26  6:54 1:06:57 
   27   3/33    789 Taj Melson              Golden Valley      MN  42 M    88  8:47  2:00                          1:42   43   22:11  7:09 1:06:58 
   28   2/10    175 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  20 M    93  8:51  2:01  1:56   38   34:11 21.2  1:08   18   20:58  6:45 1:07:02 
   29   1/23    328 Bettina Keppers         Duluth             MN  33 F    20  7:19  1:40  1:52   16   32:42 22.1  1:31   75   23:44  7:39 1:07:06 
   30   1/23    652 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  49 F    79  8:33  1:57  1:39   33   33:58 21.3  1:25   35   21:48  7:01 1:07:21 
   31   1/16    231 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55 M    68  8:22  1:55  1:59   35   34:00 21.3  2:00   27   21:18  6:52 1:07:38 
   32   3/30    160 Daniel Duff             Duluth             MN  51 M    47  7:56  1:49  2:20   52   34:49 20.8  1:32   19   21:08  6:49 1:07:44 
   33   2/16    773 Kevin Olsen             Long Lake          MN  57 M    29  7:32  1:43  1:47   15   32:40 22.2  1:16  100   24:43  7:58 1:07:56 
   34   7/29    320 Marcus Kasper           Monticello         MN  25 M    19  7:18  1:40  2:28   50   34:45 20.8  1:19   41   22:09  7:08 1:07:57 
   35   2/23     83 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32 F   127  9:22  2:08  1:56  103   36:52 19.6  1:35    4   18:19  5:54 1:08:02 
   36   1/13    345 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62 M    39  7:49  1:47  2:21   40   34:19 21.1  1:46   36   21:56  7:04 1:08:08 
   37   3/10    146 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  21 M     6  6:40  1:31  1:37   48   34:41 20.9  1:39   76   23:44  7:39 1:08:20 
   38   3/23    282 Michelle Hoffman        New Hope           MN  31 F    28  7:29  1:42  1:41   74   35:53 20.2  1:27   46   22:18  7:11 1:08:45 
   39   4/33    197 Joshua Flynn            Medina             MN  41 M     4  6:28  1:28  1:57   93   36:32 19.8  1:38   47   22:20  7:12 1:08:53 
   40   5/33    111 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41 M    84  8:39  1:58  1:39   34   33:59 21.3  1:30   69   23:33  7:35 1:09:19 
   41   4/10    659 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24 M   231 11:00  2:30  3:30   65   35:23 20.5  1:38    3   17:55  5:46 1:09:24 
   42   4/23    764 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  31 F    52  8:06  1:51  1:43   45   34:32 21.0  1:36   72   23:39  7:37 1:09:35 
   43   1/1     268 Jack Hennen             Cambridge          MN  15 M    33  7:39  1:45  1:52   39   34:13 21.1  1:23   98   24:37  7:56 1:09:43 
   44   8/29    291 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29 M    74  8:27  1:56  1:59   57   35:04 20.6  2:02   49   22:21  7:12 1:09:50 
   45   8/43    688 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  36 M    22  7:23  1:41  1:38   61   35:12 20.6  2:46   60   22:57  7:24 1:09:54 
   46   9/29    150 Chris Dirkes            Saint Paul         MN  27 M    35  7:43  1:46  1:51   29   33:37 21.5  1:31  119   25:18  8:09 1:09:59 
   47   9/43     53 Kris Birch              Hugo               MN  36 M    54  8:10  1:52  2:42   51   34:49 20.8  1:56   50   22:26  7:14 1:10:01 
   48  10/43     54 Shawn Birch             Hugo               MN  38 M    62  8:17  1:53  2:54   49   34:42 20.9  2:05   40   22:06  7:07 1:10:03 
   49  11/43    210 Michael Galloway        Blaine             MN  39 M    99  9:00  2:03  2:14   79   35:59 20.1  2:03   16   20:50  6:43 1:10:03 
   50  12/43    596 Josh Sell               Waconia            MN  37 M    65  8:21  1:54  2:52   89   36:18 19.9  1:27   29   21:22  6:53 1:10:18 
   51   1/19    127 Juli Currie             Chanhassen         MN  44 F    58  8:13  1:52  2:11   90   36:18 19.9  1:27   44   22:12  7:09 1:10:19 
   52   4/30     71 Tom Brooks              Minneapolis        MN  52 M   183 10:17  2:21  2:38   23   33:16 21.8  1:39   54   22:36  7:17 1:10:24 
   53   5/22    580 Seth Salenger           Minneapolis        MN  33 M                           67   35:27 20.4  2:18   32   21:30  6:56 1:10:24 
   54   6/22    542 John Rammel             Sartell            MN  32 M    55  8:11  1:52  1:43   24   33:18 21.7  1:23  150   26:09  8:25 1:10:42 
   55  13/43    140 Brad Dehn               Elk River          MN  36 M   210 10:40  2:26  1:47   87   36:14 20.0  1:12   17   20:51  6:43 1:10:42 
   56   2/23    472 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46 F   112  9:14  2:06  2:01   46   34:35 20.9  1:42   65   23:20  7:31 1:10:51 
   57   3/16    300 Ken Janda               Saint Paul         MN  55 M   119  9:18  2:07  1:52   71   35:44 20.3  1:29   52   22:35  7:16 1:10:55 
   58   7/22    367 Alex Kunesh             Baxter             MN  30 M                           63   35:18 20.5  1:51   48   22:20  7:12 1:10:56 
   59   5/30      4 Rick Abrahamson         Andover            MN  53 M    72  8:26  1:55  2:01   26   33:20 21.7  1:48  122   25:27  8:12 1:11:00 
   60   4/16    681 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  56 M    32  7:36  1:44  3:03   91   36:25 19.9  1:45   45   22:15  7:10 1:11:01 
   61  14/43    330 David Kerber            Maple Grove        MN  39 M   244 11:15  2:34  2:14   44   34:30 21.0  1:38   34   21:38  6:58 1:11:12 
   62  10/29    141 Will Delaney            Saint Michael      MN  27 M                           59   35:09 20.6  2:04   77   23:45  7:39 1:11:12 
   63   3/40    530 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48 M   166 10:02  2:17  1:26   42   34:20 21.1  1:31   84   23:58  7:43 1:11:14 
   64   5/10    522 Ryan Peterson           Plymouth           MN  20 M                           94   36:36 19.8  1:24    6   18:51  6:04 1:11:39 
   65  11/29    312 Kyle Johnsrud           St. Louis Park     MN  28 M                          174   39:10 18.5  1:49   20   21:09  6:49 1:11:42 
   66  15/43    473 Chris Nichols           Maple Grove        MN  37 M    46  7:56  1:49  1:39   78   35:57 20.1  1:22  105   24:52  8:01 1:11:46 
   67   6/30    184 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  54 M   101  9:00  2:03  1:55   56   34:57 20.7  1:31   95   24:32  7:54 1:11:54 
   68   6/33    598 Corby Serk              Eden Prairie       MN  42 M                           19   33:07 21.9  1:28  111   25:00  8:03 1:11:56 
   69   4/40    139 Daniel Dederichs        Waverly            MN  49 M                           17   32:45 22.1  1:59  153   26:14  8:27 1:12:12 
   70   2/11    209 Will Gallagher          Saint Michael      MN  18 M     5  6:38  1:31  2:29  136   38:04 19.0  1:39   70   23:34  7:36 1:12:21 
   71   7/33    258 Eric Haug               Minneapolis        MN  43 M                           37   34:07 21.2  2:01  133   25:44  8:17 1:12:35 
   72   1/23     11 Anastasia Anderson      Minneapolis        MN  25 F     7  6:46  1:33  2:26   99   36:45 19.7  1:42  113   25:04  8:05 1:12:40 
   73   2/13    377 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61 M    86  8:42  1:59  2:35   60   35:11 20.6  1:47   99   24:41  7:57 1:12:54 
   74   5/40    369 Craig Kurtz             Blaine             MN  46 M    48  7:57  1:49  2:53   62   35:16 20.5  1:34  121   25:26  8:12 1:13:03 
   75   5/23    569 Megan Rose              Sartell            MN  32 F   146  9:40  2:12  1:45   96   36:39 19.7  1:53   62   23:12  7:28 1:13:07 
   76   8/33    640 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  43 M   133  9:27  2:09  2:15   75   35:54 20.2  2:08   68   23:27  7:33 1:13:10 
   77   6/40    148 Scott Dezurik           Avon               MN  48 M   104  9:01  2:03  1:47  108   37:04 19.5  1:35   82   23:54  7:42 1:13:18 
   78   1/30    785 Kathy Dixon             New Brighton       MN  37 F    27  7:28  1:42  2:07  153   38:27 18.8  2:01   66   23:25  7:33 1:13:27 
   79   6/23    188 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  34 F   139  9:34  2:11  1:33   64   35:19 20.5  1:34  125   25:30  8:13 1:13:28 
   80   7/30    676 Scott Tracy             Minneapolis        MN  52 M   173 10:11  2:19  2:44  111   37:08 19.5  2:12   25   21:17  6:51 1:13:30 
   81   8/22     59 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34 M   239 11:11  2:33  1:36   30   33:48 21.4  1:23  129   25:38  8:15 1:13:33 
   82   2/23    304 Kaitlyn Jensen          Golden Valley      MN  28 F    69  8:23  1:55  2:33  102   36:50 19.6  1:45   85   24:05  7:45 1:13:34 
   83   3/23      6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  46 F    45  7:56  1:49  2:03  101   36:47 19.7  1:37  117   25:15  8:08 1:13:36 
   84   2/19    216 Lori Gengler            Plymouth, Mn       MN  44 F   179 10:16  2:20  2:06   68   35:30 20.4  1:38   89   24:10  7:47 1:13:39 
   85   9/22    656 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  34 M   124  9:21  2:08  3:28  115   37:14 19.4  1:37   37   22:01  7:06 1:13:39 
   86   7/40    324 Kevin Kehn              Champlin           MN  47 M   241 11:13  2:33  2:54   36   34:04 21.2  2:30   61   23:03  7:25 1:13:42 
   87   9/33     61 Greg Bond               Rochester          MN  44 M   208 10:39  2:26  2:07   55   34:56 20.7  1:37   94   24:31  7:54 1:13:49 
   88   2/30    475 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38 F                          134   38:01 19.0  1:16  101   24:44  7:58 1:13:56 
   89   7/23    452 Casey Mork              Becker             MN  32 F   155  9:49  2:14  1:39  156   38:30 18.8  1:26   53   22:35  7:17 1:13:57 
   90  12/29    390 Jon Lenz                Eagan              MN  28 M    87  8:43  1:59  2:56  163   38:47 18.7  1:09   51   22:32  7:16 1:14:05 
   91   1/10    428 Lizzie McNamara         Buffalo            MN  24 F    64  8:20  1:54  1:57  122   37:29 19.3  1:28  109   24:57  8:02 1:14:10 
   92  13/29    779 Chirstopher Follen      Eden Prairie       MN  26 M   178 10:16  2:20  3:11   81   36:05 20.1  1:55   58   22:50  7:21 1:14:14 
   93  16/43     27 Jim Audas               Prior Lake         MN  37 M    36  7:44  1:46  2:05  185   39:31 18.3  1:21   71   23:38  7:37 1:14:17 
   94   3/30    597 Lauren Sell             Eden Prairie       MN  38 F   108  9:06  2:04  2:38   83   36:08 20.0  1:44  103   24:49  8:00 1:14:22 
   95   3/13    198 Mike Flynn              Elk River          MN  64 M   156  9:51  2:15  2:53   76   35:55 20.1  1:42   88   24:09  7:47 1:14:29 
   96   8/40     51 Jeff Berg               Buffalo            MN  45 M    95  8:54  2:02  2:01  127   37:44 19.2  2:02   80   23:51  7:41 1:14:31 
   97  10/33    259 Robert Haung            Maplewood          MN  43 M   349 14:19  3:16  2:37   53   34:49 20.8  1:50   24   21:17  6:51 1:14:51 
   98  17/43    622 Joel Sommers            Minnetonka         MN  35 M    89  8:47  2:00  2:24  110   37:05 19.5  2:31  102   24:45  7:58 1:15:30 
   99  10/22    782 Kristopher Johnson                             33 M    63  8:18  1:54  1:52  100   36:46 19.7  2:02  167   26:36  8:34 1:15:32 
  100   3/11    249 Josh Halper             Golden Valley      MN  16 M                          124   37:35 19.3  2:08  138   25:50  8:19 1:15:37 
  101  18/43    568 Stefan Ronchetti        Woodbury           MN  37 M    26  7:28  1:42  2:39   80   36:04 20.1  2:04  203   27:28  8:51 1:15:41 
  102   6/10    224 Jake Gohl               Monticello         MN  21 M                          104   36:52 19.6  1:20   63   23:16  7:30 1:15:41 
  103   4/13    417 Mike McCann             Eden Prairie       MN  62 M   113  9:14  2:06  2:32   88   36:16 20.0  1:48  142   25:54  8:20 1:15:42 
  104   9/40    118 Dan Corbett             Northfield         MN  46 M   114  9:15  2:07  2:17  105   36:54 19.6  2:11  114   25:09  8:06 1:15:45 
  105   1/8     213 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  17 F                          112   37:09 19.5  1:56  107   24:53  8:01 1:15:47 
  106  11/33    540 Daniel Radloff          Duluth             MN  44 M                           54   34:56 20.7  2:01  161   26:26  8:31 1:15:59 
  107   8/30    177 Jeff Engel              Carver             MN  50 M    75  8:30  1:56  3:41  117   37:17 19.4  2:06   92   24:29  7:53 1:16:00 
  108  19/43    133 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  39 M   193 10:28  2:23  2:16   47   34:40 20.9  2:02  179   26:50  8:39 1:16:14 
  109  11/22    454 Matthew Mork            Becker             MN  33 M   122  9:19  2:07  2:02   85   36:12 20.0  1:51  192   27:07  8:44 1:16:29 
  110   3/23    788 Billie Pace-Graczyk-Mel Golden Valley      MN  29 F                          143   38:12 18.9  1:50   57   22:48  7:21 1:16:40 
  111   5/13    512 Ed Patton               Golden Valley      MN  62 M    25  7:28  1:42  2:47   58   35:05 20.6  2:46  249   28:54  9:18 1:16:58 
  112   9/30     28 Keno Avila              Monticello         MN  54 M   211 10:40  2:26  1:58  131   37:49 19.1  1:58   96   24:34  7:55 1:16:59 
  113  12/22     48 Andrew Beilke           Otsego             MN  30 M   205 10:38  2:25  3:47  204   40:06 18.0  1:28   21   21:11  6:49 1:17:08 
  114   4/23     30 Alexandra Badger        St Cloud           MN  27 F    23  7:24  1:41  1:47  217   40:40 17.8  1:43  128   25:38  8:15 1:17:09 
  115  13/22    394 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34 M    85  8:41  1:59  2:54   98   36:41 19.7  1:51  193   27:07  8:44 1:17:12 
  116  12/33    130 James Dahl              Maple Grove        MN  43 M   140  9:36  2:11  1:58  155   38:30 18.8  1:47  127   25:36  8:15 1:17:26 
  117  20/43    496 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  36 M   159  9:55  2:16  2:06  200   39:58 18.1  1:48   74   23:41  7:38 1:17:28 
  118   4/30    416 Betsy McCann            Minnetonka         MN  35 F   109  9:07  2:05  1:56  215   40:39 17.8  1:29   91   24:22  7:51 1:17:31 
  119  14/29    553 John Rice               Red Wing           MN  27 M    15  7:10  1:38  2:06  239   41:38 17.4  1:47  106   24:53  8:01 1:17:32 
  120  10/40    272 Mark Hesser             St Michael         MN  48 M   110  9:11  2:06  3:05  154   38:29 18.8  1:46  115   25:09  8:06 1:17:37 
  121   5/30    173 Janelle Ehlers          Eden Prairie       MN  37 F   186 10:20  2:21  2:18  168   38:58 18.6  1:57   86   24:08  7:46 1:17:39 
  122   6/30    639 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  35 F    83  8:39  1:58  2:56  227   41:01 17.6  1:47   64   23:19  7:31 1:17:40 
  123  21/43    700 Tom Webb                Chaska             MN  35 M   123  9:20  2:08  2:11  120   37:27 19.3  2:03  176   26:47  8:38 1:17:46 
  124  22/43    494 Michael Olson           Wayzata            MN  38 M   168 10:04  2:18  3:07  178   39:14 18.4  1:59   67   23:26  7:33 1:17:48 
  125  10/30    535 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53 M   285 12:02  2:44  2:20  123   37:31 19.3  1:45   90   24:12  7:48 1:17:49 
  126  11/40    717 Garrett Wilson          Edina              MN  45 M   106  9:05  2:04  2:37   97   36:40 19.7  2:05  204   27:29  8:51 1:17:53 
  127  14/22    144 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  32 M   130  9:25  2:09  2:56   82   36:05 20.1  2:02  205   27:30  8:51 1:17:57 
  128  23/43    126 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  37 M    12  6:52  1:34  2:46  205   40:07 18.0  1:33  171   26:41  8:36 1:17:57 
  129   2/10     92 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22 F     3  6:17  1:26  3:18  232   41:10 17.6  1:22  143   25:54  8:21 1:17:59 
  130  15/22    462 Jon Murray              Maple Grove        MN  33 M                          177   39:14 18.4  1:52  104   24:51  8:00 1:18:02 
  131  16/22    138 Ryan Davis              Willmar            MN  34 M    59  8:14  1:53  3:52  151   38:24 18.8  2:04  126   25:33  8:14 1:18:05 
  132   4/23    797 Laura Hjort             Elk River          MN  49 F   233 11:01  2:31  2:22  116   37:16 19.4  1:45  148   25:56  8:21 1:18:18 
  133  17/22    137 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31 M   129  9:23  2:08  2:50  139   38:08 19.0  2:10  145   25:54  8:21 1:18:24 
  134  12/40     93 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  46 M   221 10:52  2:28  2:40   86   36:13 20.0  2:17  163   26:31  8:32 1:18:31 
  135   8/23    387 Kristen Lemke           Mpls               MN  32 F    80  8:35  1:57  2:05  189   39:45 18.2  2:14  144   25:54  8:21 1:18:32 
  136   7/30     52 Stacy Biegler           Big Lake           MN  38 F                          182   39:20 18.4  1:51  227   28:16  9:06 1:18:34 
  137  13/33     85 David Cantrill          Wayzata            MN  42 M   247 11:18  2:34  2:39   72   35:46 20.2  1:39  197   27:16  8:47 1:18:36 
  138  13/40    201 Michael Franklin        Delano             MN  48 M   219 10:48  2:28  3:16  106   37:01 19.5  1:54  130   25:41  8:16 1:18:38 
  139   3/10    488 Katie Oden              Buffalo            MN  23 F                          190   39:45 18.2  1:27  177   26:48  8:38 1:18:45 
  140  14/33    110 Patrick Collins         Woodbury           MN  43 M   147  9:41  2:12  2:39  137   38:05 19.0  2:11  154   26:17  8:28 1:18:50 
  141  15/33    301 Perry Jansen            Sauk Rapids        MN  42 M   281 11:51  2:42  3:13   69   35:35 20.3  2:21  146   25:55  8:21 1:18:54 
  142   8/30    421 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  38 F   102  9:00  2:03  2:42  144   38:13 18.9  1:59  194   27:09  8:45 1:19:02 
  143   5/23     82 Rachel Busch            Buffalo            MN  27 F                          242   41:52 17.3  1:44  151   26:10  8:26 1:19:15 
  144  14/40    360 Randy Kramer            Buffalo            MN  49 M   118  9:18  2:07  1:57  152   38:26 18.8  2:00  213   27:39  8:54 1:19:18 
  145   5/16    413 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  55 M   149  9:43  2:13  3:16   92   36:28 19.8  2:34  199   27:19  8:48 1:19:19 
  146   9/30    162 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  35 F    42  7:53  1:48  2:09   77   35:57 20.1  2:08  312   31:24 10:07 1:19:29 
  147   9/23    690 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32 F   200 10:32  2:24  2:33  132   37:50 19.1  1:59  174   26:45  8:37 1:19:37 
  148   5/23    423 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48 F   141  9:38  2:12  2:44   95   36:37 19.8  2:16  230   28:24  9:09 1:19:37 
  149   6/23     96 Jenna Christensen       Janesville         MN  25 F   163  9:58  2:16  2:47  199   39:56 18.1  1:59  112   25:01  8:04 1:19:39 
  150  24/43    549 Ben Reiners             Otsego             MN  39 M   136  9:30  2:10  3:09  118   37:24 19.3  3:19  156   26:20  8:29 1:19:40 
  151  25/43    550 Dan Reitsma             Carver             MN  38 M                          148   38:18 18.9  1:52  147   25:56  8:21 1:19:54 
  152  16/33    359 Josh Kramber            Montrose           MN  44 M   207 10:39  2:26  2:26  157   38:38 18.7  1:49  164   26:33  8:33 1:20:02 
  153  15/40    615 Michael Smith           Plymouth           MN  47 M    94  8:54  2:02  3:16  135   38:01 19.0  2:20  210   27:37  8:54 1:20:06 
  154   3/19    178 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43 F   165  9:59  2:16  1:58  121   37:27 19.3  2:12  237   28:37  9:13 1:20:11 
  155   4/10    240 Morgan Gunderson        Aberdeen           SD  21 F   137  9:30  2:10  2:28  149   38:19 18.9  2:29  202   27:28  8:51 1:20:12 
  156  26/43    158 Adam Downing            Buffalo            MN  36 M   250 11:20  2:35  3:21  142   38:11 19.0  2:49   97   24:34  7:55 1:20:13 
  157   1/3     521 Forrest Peterson        Willmar            MN  67 M   229 10:57  2:30  2:44  140   38:09 19.0  2:15  158   26:21  8:29 1:20:24 
  158  27/43    319 Zack Kartak             Minneapolis        MN  35 M   215 10:43  2:27  2:41  191   39:46 18.2  1:52  123   25:27  8:12 1:20:27 
  159  17/33    538 Jason Punton            St Michael         MN  43 M   150  9:43  2:13  3:11  172   39:07 18.5  1:38  191   27:07  8:44 1:20:44 
  160  18/22    409 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33 M   151  9:44  2:13  3:05  270   43:03 16.8  1:14   73   23:41  7:38 1:20:45 
  161   6/23    266 Kelly Henderson         Wayzata            MN  49 F   138  9:30  2:10  2:51  171   39:04 18.5  1:43  220   27:50  8:58 1:20:57 
  162   2/13    498 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  54 F   143  9:39  2:12  2:45  230   41:08 17.6  2:00  124   25:30  8:13 1:21:00 
  163  11/30    600 Michael Shanahan        Watertown          MN  53 M   153  9:46  2:14  2:13  119   37:26 19.3  1:56  266   29:42  9:34 1:21:01 
  164  18/33    623 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  40 M    82  8:39  1:58  2:35  210   40:22 17.9  1:41  218   27:47  8:57 1:21:03 
  165  28/43    247 Kevin Hagen             Hibbing            MN  39 M   121  9:19  2:07  1:48  222   40:45 17.8  2:26  188   27:00  8:42 1:21:15 
  166   4/19    574 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  44 F   120  9:18  2:07  3:34  176   39:13 18.5  3:07  152   26:11  8:26 1:21:22 
  167  12/30     24 Greg Armstrong          Lino Lakes         MN  54 M    73  8:27  1:56  2:58  197   39:53 18.1  2:05  223   28:04  9:02 1:21:25 
  168  19/33    585 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  41 M   252 11:22  2:35  3:44  141   38:10 19.0  2:15  149   26:02  8:23 1:21:32 
  169  13/30    424 John McLaughlin         Eagan              MN  51 M                           73   35:50 20.2  2:24  319   31:37 10:11 1:21:33 
  170   7/23    311 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  45 F   228 10:57  2:30  2:40  173   39:10 18.5  2:26  159   26:23  8:30 1:21:34 
  171  10/30    572 Erin Ross               St. Joseph         MN  37 F   142  9:38  2:12  2:45  166   38:56 18.6  1:42  242   28:43  9:15 1:21:42 
  172   1/6     630 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  62 F   277 11:47  2:41  3:00  193   39:47 18.2  1:32  131   25:42  8:17 1:21:46 
  173   2/3     368 Mint Kunkel             Prior Lake         MN  65 M                          207   40:16 18.0  2:31  160   26:26  8:31 1:21:47 
  174   1/13     88 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56 F   134  9:28  2:10  3:29  221   40:44 17.8  2:44  120   25:23  8:11 1:21:47 
  175   3/13    633 Mari Steinbach          Minneapolis        MN  53 F   189 10:25  2:22  1:59  126   37:38 19.2  2:30  255   29:21  9:27 1:21:51 
  176  20/33    524 Matthew Petz            Elk River          MN  42 M   181 10:17  2:21  2:46  159   38:42 18.7  1:25  250   28:54  9:18 1:22:02 
  177  16/40    557 Jason Riley             Maple Grove        MN  45 M   305 12:28  2:50  2:58  129   37:47 19.2  2:03  181   26:55  8:40 1:22:10 
  178  21/33    514 Bryan Pearson           Milaca             MN  41 M   274 11:42  2:40  2:11  125   37:35 19.3  2:15  233   28:30  9:11 1:22:12 
  179  17/40     21 Jeffrey Antonsen        Andover            MN  46 M   234 11:03  2:31  3:45  160   38:44 18.7  2:05  169   26:40  8:35 1:22:15 
  180   6/13    638 Richard Stevens         Mound              MN  61 M    30  7:32  1:43  3:04  113   37:09 19.5  2:49  327   31:48 10:15 1:22:21 
  181   2/13    215 Sheila Gemar            Spicer             MN  57 F    92  8:50  2:01  2:16  167   38:57 18.6  2:08  280   30:12  9:43 1:22:22 
  182   1/6     616 Abbey Smits             Andover            MN  15 F    17  7:14  1:39  2:12  304   44:33 16.2  1:30  183   26:55  8:40 1:22:22 
  183  18/40    604 Robert Sicora           Buffalo            MN  49 M                          107   37:03 19.5  1:44  306   31:12 10:03 1:22:25 
  184  29/43    687 Corey Vetter            West Fargo         ND  38 M    77  8:31  1:57  2:04  237   41:38 17.4  2:39  212   27:39  8:54 1:22:28 
  185  15/29    725 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27 M                          247   42:01 17.2  1:32  136   25:47  8:18 1:22:33 
  186  16/29    403 Ryan MacMaster          Fargo              ND  28 M    56  8:12  1:52  2:50  169   39:01 18.5  2:26  278   30:09  9:43 1:22:36 
  187  19/40    713 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45 M   117  9:17  2:07  2:42  260   42:39 17.0  1:32  162   26:29  8:32 1:22:37 
  188   3/13    383 Jeanne Lau              White Bear Lake    MN  57 F   222 10:53  2:29  3:30  183   39:28 18.3  2:15  166   26:34  8:33 1:22:38 
  189  17/29     25 Matthew Arndt           Minneapolis        MN  29 M   223 10:53  2:29  3:09  150   38:21 18.9  2:54  201   27:23  8:49 1:22:38 
  190  22/33    613 David Smith             Sartell            MN  41 M   190 10:25  2:22  3:08  180   39:19 18.4  2:28  200   27:21  8:48 1:22:38 
  191  18/29    327 Colin Kelly             Roseville          MN  27 M   188 10:24  2:22  3:21  268   43:00 16.8  1:36   93   24:30  7:53 1:22:49 
  192  19/29    343 Aaron Klinnert          Plymouth           MN  29 M   259 11:26  2:36  4:17  220   40:43 17.8  2:20   87   24:08  7:47 1:22:53 
  193   6/16    664 Micheal Thompson        St. Paul           MN  57 M   199 10:31  2:24  3:28  165   38:55 18.6  2:40  207   27:32  8:52 1:23:05 
  194  20/29    594 Pete Schwarz            Saint Paul         MN  25 M   255 11:24  2:36  3:00  206   40:14 18.0  1:34  182   26:55  8:40 1:23:05 
  195   7/23    384 Angela Leadens          Hanover            MN  27 F   157  9:52  2:15  3:31  236   41:28 17.5  1:30  186   26:58  8:41 1:23:17 
  196   5/10     10 Alexandrav Alviani      Plymouth           MN  22 F    38  7:49  1:47  3:21  295   44:09 16.4  1:17  175   26:47  8:38 1:23:21 
  197   7/16    798 Chris Chinander         Chanhassen         MN  55 M    43  7:53  1:48  2:36  188   39:37 18.3  2:18  301   31:02 10:00 1:23:26 
  198   8/23    283 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  48 F   242 11:13  2:33  2:35  158   38:39 18.7  2:17  243   28:45  9:16 1:23:27 
  199  20/40    332 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  46 M   175 10:12  2:19  2:42  249   42:05 17.2  2:05  178   26:49  8:38 1:23:51 
  200  23/33    434 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  43 M   278 11:48  2:41  2:28  147   38:18 18.9  2:29  247   28:53  9:18 1:23:54 
  201  21/29    337 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  27 M                          246   41:56 17.3  2:02  271   29:55  9:38 1:23:58 
  202   2/6      17 Twyla Anderson          Minneapolis        MN  64 F   154  9:46  2:14  2:25  225   40:53 17.7  2:39  228   28:20  9:08 1:24:01 
  203   5/19    323 Karri Kearin            Maple Grove        MN  44 F   191 10:26  2:23  2:30  238   41:38 17.4  2:05  209   27:35  8:53 1:24:12 
  204  21/40    108 Mike Close              Medina             MN  46 M    78  8:32  1:57  2:48  170   39:03 18.5  3:15  293   30:44  9:54 1:24:20 
  205   4/11    396 Max Loy                 Maple Grove        MN  19 M    50  7:59  1:49  2:26  332   46:10 15.7  1:00  180   26:53  8:39 1:24:26 
  206   7/10     44 Zachary Beaumaster      Big Lake           MN  20 M   292 12:09  2:46  3:27  287   43:47 16.5  1:29   78   23:47  7:40 1:24:37 
  207   8/16    614 Hugh Smith              Thunder Bay        ON  55 M   354 15:01  3:25  2:39  161   38:45 18.7  2:27  141   25:53  8:20 1:24:43 
  208  24/33    680 Christopher Tucker      Plymouth           MN  44 M   236 11:07  2:32  5:18  130   37:49 19.1  3:32  190   27:05  8:44 1:24:49 
  209  22/40    624 Mark Sorenson           Big Lake           MN  48 M   177 10:14  2:20  2:32  211   40:26 17.9  1:42  276   30:04  9:41 1:24:55 
  210  10/23    294 Becca Hurt              Mounds View        MN  31 F   105  9:03  2:04  3:16  262   42:42 16.9  2:18  214   27:41  8:55 1:24:58 
  211  11/30     41 Sara Bauer              Ramsey             MN  35 F   126  9:22  2:08  2:51  234   41:21 17.5  1:41  267   29:46  9:35 1:24:59 
  212  30/43    477 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  35 M   116  9:17  2:07  3:25  226   40:54 17.7  3:12  225   28:15  9:06 1:25:01 
  213   4/13    260 Carla Hausladen         Corcoran           MN  55 F                          186   39:31 18.3  2:36  238   28:38  9:13 1:25:02 
  214   9/16     29 Randy Back              Superior           WI  57 M   379 18:33  4:13  1:57  114   37:12 19.5  1:40  134   25:45  8:18 1:25:05 
  215  11/23    786 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  31 F                          264   42:48 16.9  2:19  155   26:19  8:29 1:25:07 
  216   3/6     109 Bethany Collins         New Hope           MN  60 F    53  8:07  1:51  2:37  187   39:36 18.3  2:22  344   32:33 10:29 1:25:13 
  217  12/30    668 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  37 F   284 12:01  2:44  3:28  278   43:28 16.6  1:30  108   24:55  8:02 1:25:21 
  218  25/33    775 Travis Noble            Lakeville          MN  44 M   276 11:46  2:41  2:24  195   39:49 18.2  2:40  245   28:51  9:18 1:25:29 
  219  19/22     46 Mark Behn               St. Michael        MN  33 M   262 11:28  2:37  3:40  240   41:42 17.4  2:06  168   26:39  8:35 1:25:33 
  220  31/43     14 Joel Anderson           Cottage Grove      MN  39 M                          318   45:05 16.1  2:12   79   23:48  7:40 1:25:36 
  221  14/30    208 Paul Gallagher          Loretto            MN  53 M   227 10:56  2:29  4:47  198   39:53 18.1  2:26  211   27:38  8:54 1:25:38 
  222   5/11    289 Tommy Horn              Howard Lake        MN  16 M   340 13:46  3:08  2:44  310   44:47 16.2  2:17   42   22:09  7:08 1:25:41 
  223   6/19    578 Renee Saamanen          Duluth             MN  40 F     1  1:51  0:26 12:47  109   37:05 19.5  2:52  307   31:15 10:04 1:25:47 
  224   9/23    334 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  47 F   172 10:11  2:19  2:42  208   40:17 18.0  2:16  284   30:25  9:48 1:25:48 
  225  12/23      9 Emily Allen             Bloomington        MN  31 F   269 11:37  2:39  3:24  263   42:47 16.9  2:19  137   25:50  8:19 1:25:56 
  226  22/29    286 Andrew Hoganson         Hanover            MN  27 M   264 11:30  2:37  3:41  265   42:51 16.9  2:14  132   25:43  8:17 1:25:58 
  227   6/10    736 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  21 F                          281   43:39 16.6  2:03  139   25:52  8:20 1:26:05 
  228  15/30    737 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  52 M   337 13:41  3:07  4:19  192   39:47 18.2  2:28  140   25:52  8:20 1:26:05 
  229   7/19    497 Tina Olson              Mound              MN  40 F   145  9:40  2:12  3:15  146   38:14 18.9  3:07  330   31:55 10:17 1:26:09 
  230  10/16    248 Roger Hager             Minneapolis        MN  58 M   195 10:29  2:23  3:11  253   42:23 17.1  2:26  216   27:41  8:55 1:26:10 
  231  23/40    429 Mark McNamer10          Brooklyn Park      MN  46 M   226 10:55  2:29  3:47  251   42:19 17.1  2:06  189   27:05  8:43 1:26:10 
  232  16/30    438 Pat Meyhoff             Greenfield         MN  50 M   315 13:03  2:58  3:19  212   40:30 17.9  2:07  198   27:19  8:48 1:26:16 
  233   8/10    179 Nick Engfer             Buffalo            MN  21 M    51  8:03  1:50  3:03  252   42:20 17.1  1:15  321   31:39 10:12 1:26:18 
  234  13/30    347 Sally Knapp             Carver             MN  38 F   196 10:30  2:24  2:39  224   40:53 17.7  2:23  272   29:56  9:38 1:26:19 
  235  14/30    565 Natalie Roeser          Buffalo            MN  35 F   206 10:38  2:25  2:57  275   43:15 16.7  2:43  184   26:55  8:40 1:26:27 
  236  13/23    366 Erika Kuehn             Minneapolis        MN  34 F   245 11:15  2:34  4:15  261   42:40 17.0  2:35  135   25:46  8:18 1:26:29 
  237  24/40    592 Ron Schreckenghaust     Elk River          MN  48 M   170 10:05  2:18  3:18  128   37:47 19.2  2:10  350   33:13 10:42 1:26:30 
  238   8/23    440 Sara Miller             Mora               MN  28 F    40  7:49  1:47  2:55  325   45:23 15.9  1:55  236   28:35  9:12 1:26:36 
  239  25/40    527 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45 M   220 10:49  2:28  2:58  209   40:17 18.0  2:31  281   30:13  9:44 1:26:46 
  240   5/13    534 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  57 F    60  8:15  1:53  2:44  303   44:32 16.2  2:04  265   29:37  9:32 1:27:10 
  241  26/33    672 Kyle Toavs              New Hope           MN  43 M   202 10:36  2:25  4:42  201   40:00 18.1  3:49  224   28:11  9:05 1:27:16 
  242  11/16    576 Stephan Roufs           Maple Grove        MN  55 M   318 13:09  3:00  3:47   70   35:44 20.3  2:52  326   31:48 10:14 1:27:17 
  243  17/30    436 Jeff Metzler            Minneapolis        MN  50 M   201 10:34  2:25  3:06  203   40:06 18.0  3:09  286   30:29  9:49 1:27:23 
  244  27/33     43 Brett Bayerkohler       Buffalo            MN  42 M   162  9:57  2:16  3:08  312   44:50 16.1  2:50  173   26:43  8:36 1:27:27 
  245   7/13    548 Steve Regli             Lakeville          MN  64 M   213 10:42  2:26  3:06  245   41:55 17.3  2:25  260   29:27  9:29 1:27:33 
  246   9/23    389 Hillary Lenz            Eagan              MN  29 F                          276   43:20 16.7  1:40  298   30:57  9:58 1:27:46 
  247  20/22    310 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30 M    96  8:56  2:02  3:07  254   42:31 17.0  2:30  297   30:53  9:57 1:27:55 
  248   8/19    714 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44 F   187 10:22  2:22  2:14  292   44:00 16.4  1:35  270   29:51  9:37 1:28:01 
  249  14/23    358 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  31 F   304 12:28  2:50  2:38  258   42:35 17.0  1:54  234   28:30  9:11 1:28:03 
  250  10/23    211 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29 F                          244   41:55 17.3  2:27  305   31:06 10:01 1:28:07 
  251  26/40    560 France Roberts          St. Louis Park     MN  45 M   128  9:23  2:08  3:00  340   46:28 15.6  2:40  170   26:41  8:36 1:28:11 
  252   8/13    313 Doug Jones              St Louis Park      MN  63 M   279 11:49  2:41  3:26  175   39:11 18.5  3:08  292   30:42  9:53 1:28:14 
  253  27/40    482 Rick Nordvold           Chaska             MN  45 M                          138   38:05 19.0  3:09  371   35:40 11:29 1:28:14 
  254  28/40    292 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  46 M   164  9:58  2:16  3:13  228   41:01 17.6  3:02  303   31:04 10:00 1:28:16 
  255  32/43    645 Kevin Streeter          Woodbury           MN  36 M   184 10:19  2:21  4:01  231   41:09 17.6  3:27  256   29:22  9:27 1:28:17 
  256   7/10    487 Britta Oden             Buffalo            MN  20 F    61  8:16  1:53  2:30  301   44:30 16.3  2:26  291   30:38  9:52 1:28:18 
  257  33/43      8 Christopher Allen       Bloomington        MN  36 M   257 11:26  2:36  2:41  202   40:02 18.1  2:52  315   31:26 10:07 1:28:25 
  258  18/30    525 Mace Pfutzenreuter      Plymouth           MN  54 M   131  9:27  2:09  3:31  233   41:20 17.5  2:48  314   31:25 10:07 1:28:29 
  259  10/23    731 Sherilyn Young          St. Paul           MN  48 F   194 10:28  2:23  2:07  296   44:11 16.4  2:17  263   29:28  9:29 1:28:30 
  260   9/13    685 David Vander Haar       Minneapolis        MN  62 M   192 10:26  2:23  3:30  219   40:43 17.8  2:24  316   31:33 10:10 1:28:35 
  261  15/30    321 Janelle Katzner         Rogers             MN  37 F   238 11:09  2:32  3:14  267   43:00 16.8  2:40  239   28:38  9:13 1:28:39 
  262   9/19    336 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40 F   100  9:00  2:03  2:11  145   38:13 18.9  3:00  378   36:17 11:41 1:28:39 
  263  10/13    551 Tom Reitsma             Waconia            MN  63 M   216 10:44  2:27  3:12   84   36:11 20.0  2:32  377   36:12 11:39 1:28:48 
  264  29/40    605 Wayne Sicora            Robbinsdale        MN  47 M                          184   39:31 18.3  2:26  372   35:53 11:33 1:28:54 
  265  10/19    444 Sarah Mithun            Wayzata            MN  42 F   148  9:42  2:13  3:02  337   46:25 15.6  2:01  217   27:47  8:57 1:28:54 
  266  11/19    465 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  44 F   267 11:35  2:38  3:07  256   42:33 17.0  2:22  261   29:27  9:29 1:29:01 
  267  19/30     72 Tony Brown              Lakeville          MN  54 M   161  9:56  2:16  3:58  181   39:19 18.4  2:47  349   33:10 10:41 1:29:08 
  268   9/10    721 Joshua Winters          Cedar Falls        IA  23 M   313 12:55  2:56  4:47  302   44:31 16.3  1:48  118   25:18  8:09 1:29:17 
  269  12/19    431 Billi Jo Mehrer         Elk River          MN  40 F   271 11:41  2:40  3:17  223   40:51 17.7  2:11  309   31:19 10:05 1:29:18 
  270  20/30    218 John Gilje              Rosemount          MN  51 M   282 11:55  2:43  2:35  229   41:04 17.6  2:12  317   31:34 10:10 1:29:19 
  271  12/16    486 Brett Oden              Buffalo            MN  56 M   167 10:03  2:17  4:02  285   43:46 16.5  3:13  229   28:23  9:08 1:29:25 
  272  21/30     34 David Barlow            Maple Grove        MN  53 M   103  9:01  2:03  2:44  280   43:32 16.6  2:22  328   31:49 10:15 1:29:26 
  273  15/23    278 Julie Hodgson           Hammond            WI  30 F   214 10:43  2:27  3:02  216   40:40 17.8  3:44  311   31:23 10:06 1:29:30 
  274  22/30    425 Steven McMahon          Eau Claire         WI  54 M    97  8:57  2:03  4:49  196   39:53 18.1  3:51  332   32:02 10:19 1:29:30 
  275  11/23    263 Angela Heins            Roseville          MN  45 F   107  9:06  2:04  3:08  133   37:50 19.1  3:37  373   35:54 11:34 1:29:33 
  276  28/33    234 Kenny Grantwit          New Hope           MN  44 M   375 17:06  3:54  2:44  218   40:42 17.8  2:21  187   26:59  8:41 1:29:49 
  277  34/43    103 Kyle Clark              Maple Grove        MN  38 M   111  9:13  2:06  4:05  306   44:33 16.2  2:27  268   29:46  9:35 1:30:01 
  278  23/29    689 Brian Vike              St. Louis Park     MN  28 M   307 12:32  2:51  3:07  294   44:09 16.4  1:59  231   28:24  9:09 1:30:08 
  279  12/23    254 Laura Hanneman          Lakeville          MN  45 F   345 13:55  3:10  3:30  257   42:33 17.0  2:31  215   27:41  8:55 1:30:09 
  280  30/40    265 Daniel Hellrung         Woodbury           MN  45 M   225 10:54  2:29  3:03  164   38:55 18.6  2:54  364   34:46 11:12 1:30:30 
  281  13/23    251 Beth Hammer             Howard Lake        MN  46 F   253 11:23  2:36  3:27  319   45:06 16.0  1:35  253   29:02  9:21 1:30:31 
  282   6/11    508 Taylor Park             Anoka              MN  18 M    16  7:12  1:39  3:55  353   47:26 15.3  1:33  285   30:27  9:48 1:30:32 
  283   7/11    406 Lucas Manke             Andover            MN  18 M    10  6:51  1:34  3:11  358   48:13 15.0  1:43  288   30:36  9:51 1:30:33 
  284  35/43    547 David Redick            Rogers             MN  36 M                          279   43:29 16.6  2:32  259   29:26  9:29 1:30:34 
  285  11/23    404 Molly Madson            Minneapolis        MN  26 F   302 12:26  2:50  6:34  291   43:58 16.5  2:31  116   25:12  8:07 1:30:40 
  286  24/29    341 Ryan Kleitsch           Readlyn            IA  27 M   308 12:34  2:52  4:23  346   46:46 15.5  2:01  110   24:59  8:03 1:30:41 
  287   1/1      40 Nancy Bauer             Champlin           MN  68 F   224 10:54  2:29  3:04  290   43:55 16.5  2:15  287   30:35  9:51 1:30:42 
  288  23/30    342 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  50 M   169 10:05  2:18  3:50  243   41:52 17.3  3:23  323   31:43 10:13 1:30:52 
  289  14/23    122 Sally Covert            White Bear Lake    MN  45 F   310 12:47  2:55  3:29  213   40:36 17.8  2:27  322   31:41 10:12 1:30:59 
  290  15/23    651 Bev Swanson             Buffalo            MN  47 F   367 15:49  3:36  3:29  269   43:03 16.8  2:04  172   26:42  8:36 1:31:05 
  291   4/13    450 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52 F   323 13:19  3:02  4:31  273   43:09 16.8  2:26  219   27:49  8:58 1:31:12 
  292  16/30    458 Sommer Mueller          Maple Grove        MN  37 F   197 10:31  2:24  3:26  327   45:55 15.8  2:25  254   29:07  9:23 1:31:22 
  293   6/13    189 Denise Fernandes        Eden Prairie       MN  57 F   329 13:32  3:05  3:17  277   43:23 16.7  2:19  246   28:52  9:18 1:31:22 
  294  16/23    412 Amy Mattson             Buffalo            MN  34 F   254 11:24  2:36  3:08  309   44:38 16.2  1:55  282   30:20  9:46 1:31:22 
  295  31/40    649 Travis Sutter           Albertville        MN  45 M   290 12:08  2:46  3:57  214   40:37 17.8  2:32  338   32:23 10:26 1:31:35 
  296  17/30    128 Rita Czapko             Fridley            MN  38 F   246 11:15  2:34  3:16  323   45:22 16.0  2:45  252   29:01  9:21 1:31:37 
  297  36/43    296 Jeyan Izmirli           Montrose           MN  39 M                          283   43:44 16.5  1:51  264   29:31  9:30 1:31:37 
  298   5/13    232 Stacy Gran              Plymouth           MN  50 F   152  9:45  2:13  3:08  328   46:00 15.7  2:51  273   29:58  9:39 1:31:40 
  299  24/30    430 Michael McNelis         Buffalo            MN  54 M   356 15:01  3:25  2:43  179   39:15 18.4  2:58  333   32:08 10:21 1:32:04 
  300  37/43    523 Christopher Petz        Buffalo            MN  39 M   261 11:27  2:36  3:06  359   48:15 15.0  1:17  226   28:15  9:06 1:32:18 
  301  21/22    442 Michael Mishler         Richfield          MN  30 M   291 12:09  2:46  2:56  308   44:35 16.2  2:21  283   30:22  9:47 1:32:21 
  302  18/30    288 Krista Honsey           Buffalo            MN  37 F   204 10:37  2:25  2:54  381   50:51 14.2  1:45  157   26:21  8:29 1:32:25 
  303   8/10    370 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22 F   297 12:16  2:48  3:14  347   46:51 15.4  1:39  232   28:29  9:11 1:32:26 
  304   7/13    699 Marie Thomsen           Shakopee           MN  55 F   212 10:41  2:26  3:59  286   43:47 16.5  1:46  339   32:23 10:26 1:32:34 
  305  16/23    183 Elizabeth Ezell         Oakdale            MN  47 F    91  8:48  2:00  3:31  248   42:03 17.2  2:21  374   35:58 11:35 1:32:40 
  306  32/40    544 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  49 M   287 12:05  2:45  4:37  339   46:26 15.6  2:27  196   27:15  8:47 1:32:48 
  307  13/19    107 Christa Close           Medina             MN  41 F   289 12:08  2:46  3:39  299   44:23 16.3  2:17  289   30:37  9:51 1:33:01 
  308  17/23     98 Melissa Christenson     Buffalo            MN  48 F   283 11:59  2:44  3:53  272   43:06 16.8  2:30  324   31:45 10:14 1:33:12 
  309  10/10     63 Matt Borgen             St. Michael        MN  20 M   339 13:44  3:08  4:50  311   44:48 16.2  2:29  206   27:31  8:52 1:33:19 
  310  19/30    134 Jenny Dale              Sartell            MN  36 F   342 13:49  3:09  1:55  367   49:05 14.7  2:02  165   26:34  8:33 1:33:23 
  311  18/23    364 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  47 F   158  9:54  2:15  2:47  293   44:03 16.4  2:47  356   34:01 10:57 1:33:31 
  312  19/23    791 Leah Leger              Mound              MN  47 F   232 11:01  2:31  3:52  354   47:28 15.2  2:22  248   28:53  9:18 1:33:34 
  313  12/23    238 Justine Grover          Buffalo            MN  29 F   296 12:15  2:47  2:41  398   53:24 13.6  1:26   83   23:54  7:42 1:33:38 
  314  29/33    575 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  42 M   280 11:50  2:42  4:21  315   45:02 16.1  2:42  269   29:50  9:36 1:33:43 
  315  25/29    455 Michael Mortenson       Minneapolis        MN  25 M   353 14:43  3:21  3:24  341   46:35 15.5  1:35  208   27:32  8:52 1:33:47 
  316  30/33    155 Teague Dombeck          Otsego             MN  41 M   301 12:22  2:49  3:52  330   46:05 15.7  1:43  275   30:03  9:41 1:34:03 
  317  14/19    120 Sara Cossack            Vadnais Heights    MN  44 F                          305   44:33 16.2  2:30  345   32:54 10:36 1:34:03 
  318  20/30    556 Jamie Ries              Apple Valley       MN  37 F   125  9:21  2:08  3:16  343   46:39 15.5  2:23  343   32:33 10:29 1:34:10 
  319  13/16    515 Paul Peppin             Buffalo            MN  56 M   320 13:10  3:00  3:32  298   44:16 16.3  2:26  300   31:02 10:00 1:34:25 
  320  33/40    252 Paul Hanek              Woodbury           MN  45 M   237 11:08  2:32  4:12  334   46:18 15.6  2:34  295   30:48  9:55 1:34:57 
  321  13/23    532 Anna Plautz             Minneapolis        MN  26 F   135  9:29  2:10  2:58  360   48:23 15.0  2:31  320   31:38 10:11 1:34:57 
  322  17/23    732 Elizabeth Youngman      Mpls               MN  34 F   251 11:20  2:35  2:56  336   46:24 15.6  1:59  337   32:20 10:25 1:34:58 
  323  14/16    701 Rich Weeks              Woodbury           MN  55 M   160  9:55  2:16  3:07  241   41:48 17.3  2:46  386   37:45 12:10 1:35:19 
  324  20/23    504 Tina Otten              Champlin           MN  48 F   240 11:11  2:33  5:13  266   42:53 16.9  3:16  346   33:03 10:39 1:35:33 
  325  15/16    546 Sean Reardon            Bloomington        MN  55 M   268 11:37  2:39  4:58  333   46:15 15.6  2:46  274   30:02  9:40 1:35:36 
  326  38/43    190 Dan Feucht              Rosemount          MN  38 M   365 15:48  3:36  3:30  321   45:11 16.0  2:39  235   28:31  9:11 1:35:36 
  327  26/29    335 James Kingsbury         Big Lake           MN  27 M   357 15:03  3:26  3:18  307   44:34 16.2  1:29  308   31:18 10:05 1:35:40 
  328  39/43    161 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35 M   248 11:18  2:35  2:58  313   44:52 16.1  2:10  359   34:25 11:05 1:35:42 
  329  22/22    419 Aaron McCormick         Eden Prairie       MN  30 M    81  8:38  1:58  4:51  384   51:49 14.0  2:34  222   27:52  8:59 1:35:43 
  330  21/23    459 Wendy Mueller           Andover            MN  47 F   370 15:53  3:37  3:11  288   43:47 16.5  2:46  277   30:07  9:42 1:35:43 
  331  18/23    767 Amy Eastmond            Excelsior          MN  33 F                          372   49:15 14.7  2:24  221   27:52  8:59 1:35:51 
  332  31/33    353 Ryan Kotula             Prior Lake         MN  44 M    98  8:59  2:03  3:02  255   42:32 17.0  2:23  395   39:03 12:34 1:35:56 
  333  22/23    202 Wendy Franklin          Delano             MN  46 F    67  8:22  1:54  2:52  250   42:15 17.1  2:48  400   39:41 12:47 1:35:56 
  334   8/13    408 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57 F   295 12:13  2:47  2:34  316   45:02 16.1  1:52  360   34:25 11:05 1:36:03 
  335   9/13    492 Kay Okey                Minneapolis        MN  56 F   171 10:09  2:19  2:54  352   47:20 15.3  1:46  354   34:00 10:57 1:36:08 
  336  21/30    351 Anita Koralewski        Holdingford        MN  35 F   265 11:32  2:38  3:07  338   46:26 15.6  1:35  353   33:35 10:49 1:36:13 
  337   6/13     60 Susan Boen              St Louis Park      MN  50 F   352 14:34  3:19  3:42  282   43:42 16.6  3:39  290   30:37  9:52 1:36:13 
  338  34/40    765 Allen Weis              Delano             MN  48 M   288 12:07  2:46  2:51  235   41:26 17.5  2:36  383   37:19 12:01 1:36:16 
  339  22/30     67 Stephanie Brady         Blaine             MN  36 F   332 13:36  3:06  3:52  329   46:01 15.7  1:58  299   31:02 10:00 1:36:26 
  340   7/13    537 Ann Powell              Edina              MN  53 F   311 12:49  2:55  4:04  351   47:04 15.4  2:45  279   30:09  9:43 1:36:49 
  341  11/13    491 Mike Ohara              Sartell            MN  63 M   185 10:19  2:21  3:43  259   42:36 17.0  3:31  382   36:47 11:51 1:36:54 
  342  32/33    363 Brian Kringler          Plymouth           MN  42 M   362 15:21  3:30  3:32  284   43:46 16.5  2:36  325   31:48 10:14 1:37:00 
  343  15/19    671 Jennifer Toavs          New Hope           MN  42 F   366 15:49  3:36  5:00  322   45:18 16.0  4:01  195   27:15  8:47 1:37:21 
  344  19/23    692 Heidi Wallin            Willmar            MN  31 F   144  9:39  2:12  4:13  361   48:27 14.9  2:34  342   32:30 10:28 1:37:22 
  345   4/6     102 Diane Claeys            St Louis Park      MN  60 F   341 13:46  3:08  3:47  289   43:52 16.5  2:52  355   34:01 10:57 1:38:17 
  346   9/10     16 Stacey Anderson         Lino Lakes         MN  22 F   314 13:00  2:58  4:52  364   48:39 14.9  2:44  262   29:27  9:29 1:38:41 
  347  12/13    603 Dave Sibley             Plymouth           MN  64 M   272 11:41  2:40  5:36  349   46:56 15.4  3:11  310   31:20 10:05 1:38:42 
  348  20/23     47 Mary Behn               St. Michael        MN  34 F   235 11:06  2:32  4:40  382   51:37 14.0  1:58  257   29:26  9:29 1:38:45 
  349  35/40    273 Chris Hewitt            Plymouth           MN  46 M   249 11:20  2:35  3:17  320   45:10 16.0  2:41  380   36:21 11:42 1:38:47 
  350  16/16    131 Wayne Dahlen            Spicer             MN  58 M   377 17:56  4:05  2:44  297   44:13 16.4  2:06  334   32:14 10:23 1:39:11 
  351  27/29      2 Evan Abrahamson         Fargo              ND  28 M   346 14:00  3:11  3:54  350   47:01 15.4  2:07  336   32:18 10:24 1:39:18 
  352  21/23    344 Morgan Klinnert         Plymouth           MN  30 F   294 12:12  2:47  4:14  373   49:30 14.6  2:09  313   31:25 10:07 1:39:28 
  353   8/11    545 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  18 M   270 11:39  2:39  5:03  342   46:37 15.5  2:17  357   34:03 10:58 1:39:37 
  354  40/43    379 Andy Larson             Albertville        MN  36 M   321 13:13  3:01  4:21  345   46:40 15.5  2:26  348   33:08 10:40 1:39:46 
  355  23/30    682 Rebekah Twaddle         Hugo               MN  35 F   344 13:54  3:10  2:47  324   45:22 16.0  2:14  370   35:37 11:28 1:39:52 
  356  22/23    483 Katie Novitzki          Bowlus             MN  34 F                          383   51:43 14.0  1:28  302   31:03 10:00 1:39:53 
  357   1/1     723 Clark Worthington       St Louis Park      MN  74 M   266 11:33  2:38  4:45  363   48:38 14.9  2:33  340   32:26 10:27 1:39:54 
  358  25/30    333 Matt Keske              Edina              MN  52 M   350 14:26  3:17  4:15  194   39:48 18.2  3:04  388   38:26 12:23 1:39:57 
  359  26/30    143 Joe Demeules            Watersound         FL  52 M   372 16:31  3:46  3:20  331   46:08 15.7  2:05  331   31:59 10:18 1:40:01 
  360  27/30     99 Scott Christenson       Corcoran           MN  53 M   300 12:21  2:49  5:58  369   49:11 14.7  1:53  294   30:46  9:54 1:40:06 
  361  28/29    774 Shawn Galbrath          Coon Rapids        MN  26 M                          401   53:47 13.5  2:41  185   26:57  8:41 1:40:17 
  362  16/19    123 Dana Crumley            Avon               MN  41 F   293 12:11  2:46  3:32  370   49:14 14.7  2:20  351   33:15 10:42 1:40:29 
  363  14/23    661 Alyssa Tesch            Minneapolis        MN  27 F   182 10:17  2:21  3:04  402   54:02 13.4  1:31  335   32:18 10:24 1:41:09 
  364  15/23    437 Robyn Meyer-Thompson    Shoreview          MN  28 F   361 15:20  3:29  3:57  366   48:42 14.9  2:12  304   31:05 10:01 1:41:14 
  365   5/6     147 Diane Deters            Sartell            MN  62 F   217 10:46  2:27  4:35  335   46:20 15.6  2:55  381   36:45 11:50 1:41:20 
  366  41/43     89 Marcus Carpenter        Albertville        MN  39 M                          271   43:03 16.8  2:52  399   39:29 12:43 1:41:20 
  367  16/23    217 Hannah Gikling          St. Paul           MN  27 F   326 13:29  3:04  5:41  380   50:37 14.3  3:20  240   28:42  9:15 1:41:46 
  368  17/23    106 Mara Clements           Minneapolis        MN  27 F   309 12:35  2:52  6:35  379   50:31 14.3  3:25  241   28:42  9:15 1:41:47 
  369   8/13     56 Valerie Blanchenay      Duluth             MN  50 F   327 13:29  3:04  4:02  274   43:12 16.8  2:53  392   38:43 12:28 1:42:17 
  370  28/30    571 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52 M   374 16:48  3:49  4:44  314   44:58 16.1  3:24  341   32:28 10:27 1:42:21 
  371   9/13    170 Amy Edelstein           Mankato            MN  50 F   273 11:42  2:40  4:10  356   47:41 15.2  3:21  369   35:33 11:27 1:42:26 
  372   9/11    236 Jeffrey Griffin         Eden Prairie       MN  19 M   218 10:47  2:27  9:04  326   45:38 15.9  4:33  347   33:07 10:40 1:43:08 
  373  10/11    470 Jack Nermyr             Plymouth           MN  18 M   359 15:07  3:27  4:47  386   51:56 13.9  1:57  258   29:26  9:29 1:43:10 
  374  36/40    469 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  49 M   364 15:40  3:34  3:32  162   38:47 18.7 10:16  365   35:19 11:22 1:43:30 
  375  37/40    164 Scott Dunnewind         Minnetonka         MN  45 M   316 13:04  2:58  5:21  362   48:37 14.9  3:28  352   33:16 10:43 1:43:43 
  376  24/30    768 Jaime Geyen             Montrose           MN  36 F   333 13:36  3:06  2:34  300   44:27 16.3  2:11  406   41:02 13:13 1:43:48 
  377  10/10    168 Jessica Eckard          Hanover            MN  23 F   312 12:51  2:56  5:00  394   52:33 13.8  1:39  329   31:52 10:16 1:43:54 
  378  13/13     97 Scott Christensen       Ramsey             MN  60 M   275 11:43  2:40  4:22  355   47:41 15.2  3:18  387   37:54 12:12 1:44:56 
  379  29/30     18 Joe Andrews             Minneapolis        MN  50 M   198 10:31  2:24  4:04  357   48:10 15.0  3:27  397   39:13 12:38 1:45:22 
  380   2/6     573 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  14 F   324 13:26  3:04  4:01  387   52:03 13.9  2:04  361   34:29 11:06 1:46:01 
  381  17/19    471 Kim Nermyr              Plymouth           MN  41 F   306 12:29  2:51  4:00  395   52:43 13.7  2:01  366   35:19 11:22 1:46:29 
  382   3/3     781 Joseph Kandiko          Excelsior          MN  66 M   180 10:16  2:20  4:02  365   48:40 14.9  4:51  394   38:56 12:32 1:46:43 
  383  10/13    101 Linda Cieslak           Saint Michael      MN  53 F   317 13:06  2:59  4:23  378   50:12 14.4  2:13  384   37:27 12:03 1:47:18 
  384   2/8     152 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19 F   325 13:28  3:04  4:16  406   55:16 13.1  2:48  318   31:37 10:11 1:47:23 
  385  30/30    607 Bryan Simmons           Minneapolis        MN  52 M   335 13:38  3:06  6:23  376   50:05 14.4  3:20  358   34:04 10:58 1:47:27 
  386   3/6       5 Cassandra Adams         Champlin           MN  15 F   380 18:34  4:14  4:27  405   54:55 13.2  2:03  244   28:46  9:16 1:48:43 
  387  10/13    243 Mary Ellen Gutknecht    Buffalo            MN  58 F   328 13:31  3:05  4:52  317   45:04 16.1  2:15  414   43:24 13:58 1:49:03 
  388  25/30    195 Ta Flatland             Elk River          MN  35 F   260 11:26  2:36  3:06  393   52:32 13.8  2:14  403   40:47 13:08 1:50:03 
  389  18/23    219 Mary Gillen             Maple Grove        MN  26 F   298 12:16  2:48  3:27  397   53:23 13.6  2:17  393   38:51 12:30 1:50:12 
  390  33/33    418 Dominic McConnell       Milaca             MN  44 M   203 10:36  2:25  3:27  377   50:09 14.4  3:05  415   43:43 14:05 1:50:59 
  391  18/19    503 Melissa Otten           Buffalo            MN  40 F   330 13:32  3:05  5:30  392   52:23 13.8  5:18  363   34:42 11:10 1:51:23 
  392   3/8     777 Mollie Kelderman        Fridley            MN  17 F   369 15:53  3:37  4:03  375   49:41 14.6  1:57  404   40:52 13:10 1:52:24 
  393  19/23      3 Lea Abrahamson          Cokato             MN  26 F   174 10:12  2:19  2:53  420 1:01:32 11.8  2:20  368   35:33 11:27 1:52:27 
  394  26/30    683 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  36 F   258 11:26  2:36  5:41  403   54:45 13.2  2:45  389   38:30 12:24 1:53:05 
  395  11/13    586 Sue Savage              Blaine             MN  51 F   355 15:01  3:25  4:03  368   49:10 14.7  3:30  410   41:49 13:28 1:53:31 
  396  27/30    169 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38 F   322 13:18  3:02  8:08  388   52:12 13.9  4:56  367   35:22 11:23 1:53:55 
  397  23/23    331 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  46 F   363 15:37  3:33  4:40  400   53:42 13.5  2:57  385   37:37 12:07 1:54:31 
  398  42/43    780 Tyler Davidson                                 35 M   338 13:42  3:07  5:16  422 1:04:18 11.3  2:31  251   28:55  9:19 1:54:42 
  399  20/23     78 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  28 F   334 13:36  3:06  3:30  411   57:08 12.7  2:07  390   38:35 12:25 1:54:55 
  400  11/13     39 Amy Bauch               Minneapolis        MN  57 F   286 12:03  2:45  5:36  344   46:40 15.5  4:10  421   46:42 15:02 1:55:09 
  401   4/6     771 Ryleigh Stenson         Buffalo            MN  13 F   336 13:39  3:07  4:48  371   49:14 14.7 11:22  376   36:08 11:38 1:55:10 
  402   4/8     637 Claire Stevens          Buffalo            MN  16 F   263 11:29  2:37  6:57  416 1:00:03 12.0  2:13  362   34:40 11:10 1:55:19 
  403   5/8     125 Kenzie Cruzen           Monticello         MN  19 F   351 14:33  3:19  4:04  423 1:04:32 11.2  1:26  296   30:51  9:56 1:55:24 
  404   6/8     402 Claire Macki            Becker             MN  19 F   115  9:16  2:07  5:02  413   58:19 12.4  3:27  402   40:02 12:53 1:56:03 
  405  43/43    381 Jon Larson              Bloomington        MN  36 M   343 13:52  3:09  3:35  409   55:56 12.9  2:41  405   41:01 13:13 1:57:04 
  406  28/30    533 Melissa Pogatchnik      Sartell            MN  39 F   299 12:19  2:48  5:58  348   46:55 15.4  4:31  423   47:43 15:22 1:57:25 
  407  12/13     22 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  55 F   378 18:09  4:08  4:01  391   52:23 13.8  3:35  398   39:21 12:40 1:57:28 
  408  12/13     23 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  52 F   371 16:26  3:44  4:53  374   49:35 14.6  3:53  413   43:10 13:54 1:57:56 
  409  19/19    255 Greta Hansen Begg       Watertown          MN  42 F   382 20:55  4:46  6:41  385   51:55 13.9  2:58  375   36:00 11:35 1:58:27 
  410  29/30    467 Angie Neisinger         Cold Spring        MN  37 F   347 14:05  3:12  4:15  414   59:18 12.2  2:23  391   38:35 12:25 1:58:33 
  411   6/6     506 Christine Pace          Stevens Point      WI  61 F   243 11:13  2:33  6:06  417 1:00:34 11.9  4:32  379   36:21 11:42 1:58:44 
  412  38/40    435 Eric Messer             Brooklyn Center    MN  46 M   383 21:10  4:49  3:36  396   52:56 13.7  2:05  396   39:05 12:35 1:58:50 
  413  11/11    245 Rachel Haas             Buffalo            MN  16 M   319 13:10  3:00  5:18  415   59:54 12.1  2:18  401   39:45 12:48 2:00:25 
  414   7/8     180 Alyssa Englund          Buffalo            MN  17 F   176 10:13  2:20  8:14  407   55:43 13.0  4:54  407   41:24 13:20 2:00:25 
  415   5/6     772 Annika Englunb          Buffalo            MN  12 F   209 10:39  2:26  7:47  408   55:43 13.0  4:54  408   41:27 13:21 2:00:30 
  416  13/13    457 Michele Moses           Excelsior          MN  51 F   368 15:51  3:37  4:29  410   57:01 12.7  3:18  409   41:34 13:23 2:02:11 
  417  30/30    543 Shannon Reagan          Monticello         MN  39 F   303 12:27  2:50  3:00  421 1:02:50 11.5  2:10  412   42:35 13:43 2:03:00 
  418   8/8     361 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  19 F   358 15:06  3:26  4:40  399   53:28 13.5  3:10  422   47:40 15:21 2:04:02 
  419  39/40    733 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48 M   132  9:27  2:09 15:33  389   52:15 13.8  3:27  416   43:52 14:08 2:04:32 
  420  40/40     76 Scott Brundieck         Woodbury           MN  48 M   381 19:25  4:25  5:29  390   52:19 13.8  2:49  417   44:32 14:20 2:04:33 
  421  13/13    420 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57 F   331 13:34  3:05  4:42  404   54:45 13.2  3:30  425   48:30 15:37 2:05:00 
  422  21/23    507 Shilo Parisian          Brooklyn Center    MN  29 F   230 11:00  2:30  4:05  419 1:01:20 11.8  3:32  420   46:15 14:54 2:06:10 
  423  22/23    253 Katelyn Hanneman        Crystal            MN  26 F   256 11:24  2:36  3:59  412   58:12 12.4  3:07  426   51:15 16:30 2:07:55 
  424  23/23    297 Michaela Jackson        Prior Lake         MN  30 F   376 17:46  4:03  5:27  418 1:00:55 11.9  4:58  424   48:19 15:33 2:17:23 
  425  23/23    340 Katelyn Kleitsch        Readlyn            IA  27 F   348 14:09  3:13  5:46  424 1:09:06 10.5  4:13  419   46:13 14:53 2:19:26 
  426   6/6     621 Jamie Sommerdorf        Becker             MN  15 F   360 15:16  3:28  6:20  426 1:16:51  9.4  4:28  411   41:51 13:28 2:24:43 
  427  29/29    382 Samuel Larson           Playa Del Rey      CA  29 M   373 16:42  3:48  7:19  425 1:15:22  9.6  2:24  418   45:10 14:33 2:26:56 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  744 Fresh-meat                                                              1   42:45 16.9  0:59    1   29:07  9:22 1:20:42 
           Carter Barton , Ethan Brummer , Adam Steinbach         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  746 Tri-Athletes                                     2 11:20  2:35  1:24    2   47:51 15.1  1:24    1   24:39  7:56 1:26:35 
           Pam Brophy ,  , Denise Casey                            
    2  758 Team MNOHS                                       1  9:59  2:17  1:27    1   46:44 15.5  1:29    2   32:39 10:31 1:32:15 
           Amber Lamp , Anastasia Martin , Lori Breidenbach       


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  759 Team House of Pizza                              1  6:43  1:32  1:02                            1   23:44  7:39 1:04:05 
           Mark Nieters , Eric Nacey , Jodi Gertken               
    2  755 All Stars                                        3 10:56  2:30  1:33    2   40:36 17.8  1:00    2   25:22  8:10 1:19:25 
           Connie Lahn , David Katzner , Taylor Lahn              
    3  756 Super Freaks                                     4 11:36  2:39  2:39    1   39:10 18.5  1:06    4   28:02  9:02 1:22:33 
           Olivia Lesch ,  , Tony Lesch                            
    4  743 The Vikings                                      9 14:13  3:14  1:47    3   41:23 17.5  1:27    6   32:13 10:23 1:31:01 
           Gabor Deli , Ann Brummer , Traci Brummer               
    5  742 Hollywood Craze                                  6 12:11  2:46  1:43    4   41:49 17.3  1:13    7   34:27 11:06 1:31:22 
           Kelli Lachermeier , Jacob Baumann , Roxy Wandersee     
    6  745 Trimattadawns                                    2 10:26  2:23  1:52    6   54:15 13.3  1:31    5   30:31  9:50 1:38:33 
           Matthew Way , Megan Buck , Dawn Puroway                
    7  761 Kane-Pike                                        5 11:44  2:40  1:44    5   47:37 15.2  1:24    8   36:28 11:45 1:38:55 
           Ryan Kane , Adam Piekarski , Shannon Piekarski         
    8  751 Tri-ing Not to Die                               8 14:06  3:13  1:25    7 1:00:35 11.9  1:14    9   37:56 12:13 1:55:15 
           Jolene Harris , Cassie Hoversten , Rick Edwards        
    9  749 Family 3                                         7 12:36  2:52  2:48    8 1:16:16  9.5  2:05    3   25:51  8:19 1:59:35 
           Heidi Zook , Tom Erickson , Jay Pomeroy                


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 669 Jason Webb              Buffalo            MN  42 M                                                                     1:41:36 
 105 Steven Clausen          Saint Louis Park   MN  55 M      1 10:12  2:19  2:40    1   37:05 19.5  2:58                            
 132 Joel Dahlin             Sartell            MN  39 M      2 10:25  2:22  2:21    2   44:16 16.3                                  
 795 Timothy Schoonhoven     Alexandria         MN  57 M      3 10:58  2:30                                                          
 405 Dominick Mancini        Hopkins            NY  32 M      4 25:23  5:46                                                          
 329 Tim Keppers             Duluth             MN  52 M                                                                             

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Renee Saamanen          Duluth             MN  40 F    1:51  0:26 
    2 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M    6:10  1:24 
    3 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22 F    6:17  1:26 
    4 Joshua Flynn            Medina             MN  41 M    6:28  1:28 
    5 Will Gallagher          Saint Michael      MN  18 M    6:38  1:31 
    6 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  21 M    6:40  1:31 
    7 Anastasia Anderson      Minneapolis        MN  25 F    6:46  1:33 
    8 Jon Zitur               Carver             MN  26 M    6:47  1:33 
    9 Benjamin Foreman        Saint Louis Park   MN  36 M    6:48  1:33 
   10 Lucas Manke             Andover            MN  18 M    6:51  1:34 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andy Wiberg             Lakeville          MN  37 M   29:38 24.4 
    2 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M   29:45 24.3 
    3 Casey Miller            Baxter             MN  37 M   29:56 24.2 
    4 Dmytro Koshevy          Richfield          MN  28 M   31:31 23.0 
    5 Jason Beck              Minneapolis        MN  29 M   31:41 22.8 
    6 Colin Smith             Minneapolis        MN  46 M   31:55 22.7 
    7 Jon Zitur               Carver             MN  26 M   31:55 22.7 
    8 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M   31:57 22.6 
    9 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41 M   32:10 22.5 
   10 John Stangl             Buffalo            MN  53 M   32:16 22.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Casey Miller            Baxter             MN  37 M   17:31  5:39 
    2 Andy Wiberg             Lakeville          MN  37 M   17:39  5:41 
    3 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24 M   17:55  5:46 
    4 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32 F   18:19  5:54 
    5 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  31 M   18:42  6:02 
    6 Ryan Peterson           Plymouth           MN  20 M   18:51  6:04 
    7 Dmytro Koshevy          Richfield          MN  28 M   19:01  6:08 
    8 Lee Brown               Maple              WI  24 M   19:05  6:09 
    9 Ben Bassett             Bloomington        MN  39 M   19:26  6:15 
   10 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25 M   19:38  6:19 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  710 Andy Wiberg             Lakeville          MN  37                           1   29:38 24.4  1:07    2   17:39  5:41   57:06 
    2  439 Casey Miller            Baxter             MN  37   36  7:59  1:49  1:30    3   29:56 24.2  1:15    1   17:31  5:39   58:10 
    3  528 David Phillips          Maple Grove        MN  30   30  7:52  1:48  1:23    2   29:45 24.3  1:16   11   19:53  6:24 1:00:07 
    4  352 Dmytro Koshevy          Richfield          MN  28   32  7:54  1:48  1:18    4   31:31 23.0  1:09    6   19:01  6:08 1:00:52 
    5  642 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25    1  6:10  1:24  1:59    8   31:57 22.6  1:17    9   19:38  6:19 1:00:59 
    6   38 Ben Bassett             Bloomington        MN  39   11  7:05  1:37  1:27   11   32:20 22.4  1:16    8   19:26  6:15 1:01:32 
    7  796 Lee Brown               Maple              WI  24   42  8:13  1:52  1:23   12   32:22 22.4  1:10    7   19:05  6:09 1:02:10 
    8  612 Colin Smith             Minneapolis        MN  46                           6   31:55 22.7  1:31   13   20:18  6:32 1:03:14 
    9  739 Jon Zitur               Carver             MN  26    5  6:47  1:33  1:39    7   31:55 22.7  1:55   24   21:17  6:51 1:03:32 
   10  222 Jeff Glover             Plymouth           MN  44   22  7:34  1:44  1:35   18   33:10 21.8  1:21   12   20:06  6:28 1:03:44 
   11  582 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  31   66  8:48  2:00  1:44   29   33:51 21.4  1:09    4   18:42  6:02 1:04:12 
   12  227 Ross Golla              Minnetonka         MN  37   47  8:21  1:54  1:40   20   33:16 21.8  1:18   10   19:41  6:20 1:04:15 
   13  520 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54   25  7:40  1:45  1:29   13   32:37 22.2  1:09   31   21:36  6:57 1:04:28 
   14  631 John Stangl             Buffalo            MN  53   49  8:24  1:55  1:34   10   32:16 22.4  1:27   26   21:19  6:52 1:04:59 
   15  422 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30   10  7:01  1:36  1:34   38   34:19 21.1  1:28   20   21:14  6:50 1:05:34 
   16  783 Josh Doebbert           Minneapolis        MN  27   28  7:46  1:46  1:31   30   33:56 21.3  1:14   21   21:17  6:51 1:05:42 
   17  104 Dain Clausen            Golden Valley      MN  27   14  7:16  1:40  1:33   26   33:35 21.5  1:26   36   22:05  7:07 1:05:53 
   18   45 Jason Beck              Minneapolis        MN  29   50  8:24  1:55  1:34    5   31:41 22.8  1:27   52   22:53  7:22 1:05:57 
   19  449 Marty Moran             Saint Cloud        MN  49                          19   33:10 21.8  1:34   68   23:51  7:41 1:06:02 
   20  563 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    8  6:52  1:34  1:22   60   35:26 20.4  1:08   28   21:24  6:54 1:06:11 
   21    7 Greg Alexander          Plymouth           MN  38   17  7:24  1:41  1:48   16   33:05 21.9  1:20   49   22:39  7:18 1:06:13 
   22  513 Joel Paulson            Maple Grove        MN  34                          23   33:19 21.7                          1:06:27 
   23  163 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36                          25   33:28 21.6  1:26   35   22:02  7:06 1:06:34 
   24  566 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41   55  8:30  1:56  1:50    9   32:10 22.5  1:29   50   22:44  7:19 1:06:42 
   25  766 Benjamin Foreman        Saint Louis Park   MN  36    6  6:48  1:33  2:33   40   34:24 21.0  1:48   29   21:26  6:54 1:06:57 
   26  789 Taj Melson              Golden Valley      MN  42   64  8:47  2:00                          1:42   40   22:11  7:09 1:06:58 
   27  175 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  20   67  8:51  2:01  1:56   35   34:11 21.2  1:08   16   20:58  6:45 1:07:02 
   28  231 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55   48  8:22  1:55  1:59   32   34:00 21.3  2:00   25   21:18  6:52 1:07:38 
   29  160 Daniel Duff             Duluth             MN  51   34  7:56  1:49  2:20   47   34:49 20.8  1:32   17   21:08  6:49 1:07:44 
   30  773 Kevin Olsen             Long Lake          MN  57   20  7:32  1:43  1:47   14   32:40 22.2  1:16   82   24:43  7:58 1:07:56 
   31  320 Marcus Kasper           Monticello         MN  25   15  7:18  1:40  2:28   45   34:45 20.8  1:19   38   22:09  7:08 1:07:57 
   32  345 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62   29  7:49  1:47  2:21   37   34:19 21.1  1:46   33   21:56  7:04 1:08:08 
   33  146 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  21    4  6:40  1:31  1:37   43   34:41 20.9  1:39   63   23:44  7:39 1:08:20 
   34  197 Joshua Flynn            Medina             MN  41    2  6:28  1:28  1:57   82   36:32 19.8  1:38   42   22:20  7:12 1:08:53 
   35  111 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41   60  8:39  1:58  1:39   31   33:59 21.3  1:30   58   23:33  7:35 1:09:19 
   36  659 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24  153 11:00  2:30  3:30   59   35:23 20.5  1:38    3   17:55  5:46 1:09:24 
   37  268 Jack Hennen             Cambridge          MN  15   24  7:39  1:45  1:52   36   34:13 21.1  1:23   80   24:37  7:56 1:09:43 
   38  291 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29   53  8:27  1:56  1:59   52   35:04 20.6  2:02   44   22:21  7:12 1:09:50 
   39  688 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  36   16  7:23  1:41  1:38   56   35:12 20.6  2:46   53   22:57  7:24 1:09:54 
   40  150 Chris Dirkes            Saint Paul         MN  27   26  7:43  1:46  1:51   27   33:37 21.5  1:31   92   25:18  8:09 1:09:59 
   41   53 Kris Birch              Hugo               MN  36   39  8:10  1:52  2:42   46   34:49 20.8  1:56   45   22:26  7:14 1:10:01 
   42   54 Shawn Birch             Hugo               MN  38   44  8:17  1:53  2:54   44   34:42 20.9  2:05   37   22:06  7:07 1:10:03 
   43  210 Michael Galloway        Blaine             MN  39   73  9:00  2:03  2:14   70   35:59 20.1  2:03   14   20:50  6:43 1:10:03 
   44  596 Josh Sell               Waconia            MN  37   46  8:21  1:54  2:52   79   36:18 19.9  1:27   27   21:22  6:53 1:10:18 
   45   71 Tom Brooks              Minneapolis        MN  52  121 10:17  2:21  2:38   21   33:16 21.8  1:39   48   22:36  7:17 1:10:24 
   46  580 Seth Salenger           Minneapolis        MN  33                          61   35:27 20.4  2:18   30   21:30  6:56 1:10:24 
   47  542 John Rammel             Sartell            MN  32   40  8:11  1:52  1:43   22   33:18 21.7  1:23  112   26:09  8:25 1:10:42 
   48  140 Brad Dehn               Elk River          MN  36  138 10:40  2:26  1:47   77   36:14 20.0  1:12   15   20:51  6:43 1:10:42 
   49  300 Ken Janda               Saint Paul         MN  55   85  9:18  2:07  1:52   64   35:44 20.3  1:29   47   22:35  7:16 1:10:55 
   50  367 Alex Kunesh             Baxter             MN  30                          58   35:18 20.5  1:51   43   22:20  7:12 1:10:56 
   51    4 Rick Abrahamson         Andover            MN  53   51  8:26  1:55  2:01   24   33:20 21.7  1:48   94   25:27  8:12 1:11:00 
   52  681 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  56   23  7:36  1:44  3:03   80   36:25 19.9  1:45   41   22:15  7:10 1:11:01 
   53  330 David Kerber            Maple Grove        MN  39  159 11:15  2:34  2:14   41   34:30 21.0  1:38   32   21:38  6:58 1:11:12 
   54  141 Will Delaney            Saint Michael      MN  27                          54   35:09 20.6  2:04   64   23:45  7:39 1:11:12 
   55  530 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48  109 10:02  2:17  1:26   39   34:20 21.1  1:31   70   23:58  7:43 1:11:14 
   56  522 Ryan Peterson           Plymouth           MN  20                          83   36:36 19.8  1:24    5   18:51  6:04 1:11:39 
   57  312 Kyle Johnsrud           St. Louis Park     MN  28                         136   39:10 18.5  1:49   18   21:09  6:49 1:11:42 
   58  473 Chris Nichols           Maple Grove        MN  37   33  7:56  1:49  1:39   69   35:57 20.1  1:22   85   24:52  8:01 1:11:46 
   59  184 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  54   74  9:00  2:03  1:55   51   34:57 20.7  1:31   77   24:32  7:54 1:11:54 
   60  598 Corby Serk              Eden Prairie       MN  42                          17   33:07 21.9  1:28   88   25:00  8:03 1:11:56 
   61  139 Daniel Dederichs        Waverly            MN  49                          15   32:45 22.1  1:59  113   26:14  8:27 1:12:12 
   62  209 Will Gallagher          Saint Michael      MN  18    3  6:38  1:31  2:29  111   38:04 19.0  1:39   59   23:34  7:36 1:12:21 
   63  258 Eric Haug               Minneapolis        MN  43                          34   34:07 21.2  2:01  101   25:44  8:17 1:12:35 
   64  377 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61   62  8:42  1:59  2:35   55   35:11 20.6  1:47   81   24:41  7:57 1:12:54 
   65  369 Craig Kurtz             Blaine             MN  46   35  7:57  1:49  2:53   57   35:16 20.5  1:34   93   25:26  8:12 1:13:03 
   66  640 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  43   95  9:27  2:09  2:15   67   35:54 20.2  2:08   57   23:27  7:33 1:13:10 
   67  148 Scott Dezurik           Avon               MN  48   76  9:01  2:03  1:47   91   37:04 19.5  1:35   69   23:54  7:42 1:13:18 
   68  676 Scott Tracy             Minneapolis        MN  52  114 10:11  2:19  2:44   94   37:08 19.5  2:12   23   21:17  6:51 1:13:30 
   69   59 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34  157 11:11  2:33  1:36   28   33:48 21.4  1:23   98   25:38  8:15 1:13:33 
   70  656 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  34   89  9:21  2:08  3:28   97   37:14 19.4  1:37   34   22:01  7:06 1:13:39 
   71  324 Kevin Kehn              Champlin           MN  47  158 11:13  2:33  2:54   33   34:04 21.2  2:30   54   23:03  7:25 1:13:42 
   72   61 Greg Bond               Rochester          MN  44  137 10:39  2:26  2:07   50   34:56 20.7  1:37   76   24:31  7:54 1:13:49 
   73  390 Jon Lenz                Eagan              MN  28   63  8:43  1:59  2:56  130   38:47 18.7  1:09   46   22:32  7:16 1:14:05 
   74  779 Chirstopher Follen      Eden Prairie       MN  26  118 10:16  2:20  3:11   72   36:05 20.1  1:55   51   22:50  7:21 1:14:14 
   75   27 Jim Audas               Prior Lake         MN  37   27  7:44  1:46  2:05  144   39:31 18.3  1:21   60   23:38  7:37 1:14:17 
   76  198 Mike Flynn              Elk River          MN  64  103  9:51  2:15  2:53   68   35:55 20.1  1:42   72   24:09  7:47 1:14:29 
   77   51 Jeff Berg               Buffalo            MN  45   69  8:54  2:02  2:01  105   37:44 19.2  2:02   67   23:51  7:41 1:14:31 
   78  259 Robert Haung            Maplewood          MN  43  208 14:19  3:16  2:37   48   34:49 20.8  1:50   22   21:17  6:51 1:14:51 
   79  622 Joel Sommers            Minnetonka         MN  35   65  8:47  2:00  2:24   93   37:05 19.5  2:31   83   24:45  7:58 1:15:30 
   80  782 Kristopher Johnson                             33   45  8:18  1:54  1:52   86   36:46 19.7  2:02  122   26:36  8:34 1:15:32 
   81  249 Josh Halper             Golden Valley      MN  16                         103   37:35 19.3  2:08  104   25:50  8:19 1:15:37 
   82  568 Stefan Ronchetti        Woodbury           MN  37   19  7:28  1:42  2:39   71   36:04 20.1  2:04  148   27:28  8:51 1:15:41 
   83  224 Jake Gohl               Monticello         MN  21                          87   36:52 19.6  1:20   55   23:16  7:30 1:15:41 
   84  417 Mike McCann             Eden Prairie       MN  62   80  9:14  2:06  2:32   78   36:16 20.0  1:48  107   25:54  8:20 1:15:42 
   85  118 Dan Corbett             Northfield         MN  46   81  9:15  2:07  2:17   88   36:54 19.6  2:11   89   25:09  8:06 1:15:45 
   86  540 Daniel Radloff          Duluth             MN  44                          49   34:56 20.7  2:01  118   26:26  8:31 1:15:59 
   87  177 Jeff Engel              Carver             MN  50   54  8:30  1:56  3:41   98   37:17 19.4  2:06   74   24:29  7:53 1:16:00 
   88  133 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  39  128 10:28  2:23  2:16   42   34:40 20.9  2:02  130   26:50  8:39 1:16:14 
   89  454 Matthew Mork            Becker             MN  33   87  9:19  2:07  2:02   75   36:12 20.0  1:51  140   27:07  8:44 1:16:29 
   90  512 Ed Patton               Golden Valley      MN  62   18  7:28  1:42  2:47   53   35:05 20.6  2:46  171   28:54  9:18 1:16:58 
   91   28 Keno Avila              Monticello         MN  54  139 10:40  2:26  1:58  109   37:49 19.1  1:58   78   24:34  7:55 1:16:59 
   92   48 Andrew Beilke           Otsego             MN  30  135 10:38  2:25  3:47  157   40:06 18.0  1:28   19   21:11  6:49 1:17:08 
   93  394 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34   61  8:41  1:59  2:54   85   36:41 19.7  1:51  141   27:07  8:44 1:17:12 
   94  130 James Dahl              Maple Grove        MN  43   97  9:36  2:11  1:58  124   38:30 18.8  1:47   97   25:36  8:15 1:17:26 
   95  496 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  36  104  9:55  2:16  2:06  153   39:58 18.1  1:48   62   23:41  7:38 1:17:28 
   96  553 John Rice               Red Wing           MN  27   12  7:10  1:38  2:06  177   41:38 17.4  1:47   86   24:53  8:01 1:17:32 
   97  272 Mark Hesser             St Michael         MN  48   78  9:11  2:06  3:05  123   38:29 18.8  1:46   90   25:09  8:06 1:17:37 
   98  700 Tom Webb                Chaska             MN  35   88  9:20  2:08  2:11  101   37:27 19.3  2:03  128   26:47  8:38 1:17:46 
   99  494 Michael Olson           Wayzata            MN  38  111 10:04  2:18  3:07  139   39:14 18.4  1:59   56   23:26  7:33 1:17:48 
  100  535 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53  183 12:02  2:44  2:20  102   37:31 19.3  1:45   73   24:12  7:48 1:17:49 
  101  717 Garrett Wilson          Edina              MN  45   77  9:05  2:04  2:37   84   36:40 19.7  2:05  149   27:29  8:51 1:17:53 
  102  144 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  32   92  9:25  2:09  2:56   73   36:05 20.1  2:02  150   27:30  8:51 1:17:57 
  103  126 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  37    9  6:52  1:34  2:46  158   40:07 18.0  1:33  126   26:41  8:36 1:17:57 
  104  462 Jon Murray              Maple Grove        MN  33                         138   39:14 18.4  1:52   84   24:51  8:00 1:18:02 
  105  138 Ryan Davis              Willmar            MN  34   43  8:14  1:53  3:52  121   38:24 18.8  2:04   96   25:33  8:14 1:18:05 
  106  137 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   91  9:23  2:08  2:50  114   38:08 19.0  2:10  108   25:54  8:21 1:18:24 
  107   93 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  46  146 10:52  2:28  2:40   76   36:13 20.0  2:17  120   26:31  8:32 1:18:31 
  108   85 David Cantrill          Wayzata            MN  42  160 11:18  2:34  2:39   65   35:46 20.2  1:39  143   27:16  8:47 1:18:36 
  109  201 Michael Franklin        Delano             MN  48  144 10:48  2:28  3:16   89   37:01 19.5  1:54   99   25:41  8:16 1:18:38 
  110  110 Patrick Collins         Woodbury           MN  43   98  9:41  2:12  2:39  112   38:05 19.0  2:11  114   26:17  8:28 1:18:50 
  111  301 Perry Jansen            Sauk Rapids        MN  42  181 11:51  2:42  3:13   62   35:35 20.3  2:21  109   25:55  8:21 1:18:54 
  112  360 Randy Kramer            Buffalo            MN  49   84  9:18  2:07  1:57  122   38:26 18.8  2:00  157   27:39  8:54 1:19:18 
  113  413 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  55   99  9:43  2:13  3:16   81   36:28 19.8  2:34  145   27:19  8:48 1:19:19 
  114  549 Ben Reiners             Otsego             MN  39   96  9:30  2:10  3:09   99   37:24 19.3  3:19  115   26:20  8:29 1:19:40 
  115  550 Dan Reitsma             Carver             MN  38                         119   38:18 18.9  1:52  110   25:56  8:21 1:19:54 
  116  359 Josh Kramber            Montrose           MN  44  136 10:39  2:26  2:26  125   38:38 18.7  1:49  121   26:33  8:33 1:20:02 
  117  615 Michael Smith           Plymouth           MN  47   68  8:54  2:02  3:16  110   38:01 19.0  2:20  154   27:37  8:54 1:20:06 
  118  158 Adam Downing            Buffalo            MN  36  163 11:20  2:35  3:21  117   38:11 19.0  2:49   79   24:34  7:55 1:20:13 
  119  521 Forrest Peterson        Willmar            MN  67  151 10:57  2:30  2:44  115   38:09 19.0  2:15  116   26:21  8:29 1:20:24 
  120  319 Zack Kartak             Minneapolis        MN  35  141 10:43  2:27  2:41  146   39:46 18.2  1:52   95   25:27  8:12 1:20:27 
  121  538 Jason Punton            St Michael         MN  43  100  9:43  2:13  3:11  135   39:07 18.5  1:38  139   27:07  8:44 1:20:44 
  122  409 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33  101  9:44  2:13  3:05  194   43:03 16.8  1:14   61   23:41  7:38 1:20:45 
  123  600 Michael Shanahan        Watertown          MN  53  102  9:46  2:14  2:13  100   37:26 19.3  1:56  179   29:42  9:34 1:21:01 
  124  623 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  40   59  8:39  1:58  2:35  162   40:22 17.9  1:41  159   27:47  8:57 1:21:03 
  125  247 Kevin Hagen             Hibbing            MN  39   86  9:19  2:07  1:48  169   40:45 17.8  2:26  136   27:00  8:42 1:21:15 
  126   24 Greg Armstrong          Lino Lakes         MN  54   52  8:27  1:56  2:58  151   39:53 18.1  2:05  161   28:04  9:02 1:21:25 
  127  585 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  41  164 11:22  2:35  3:44  116   38:10 19.0  2:15  111   26:02  8:23 1:21:32 
  128  424 John McLaughlin         Eagan              MN  51                          66   35:50 20.2  2:24  207   31:37 10:11 1:21:33 
  129  368 Mint Kunkel             Prior Lake         MN  65                         160   40:16 18.0  2:31  117   26:26  8:31 1:21:47 
  130  524 Matthew Petz            Elk River          MN  42  120 10:17  2:21  2:46  126   38:42 18.7  1:25  172   28:54  9:18 1:22:02 
  131  557 Jason Riley             Maple Grove        MN  45  191 12:28  2:50  2:58  107   37:47 19.2  2:03  132   26:55  8:40 1:22:10 
  132  514 Bryan Pearson           Milaca             MN  41  175 11:42  2:40  2:11  104   37:35 19.3  2:15  167   28:30  9:11 1:22:12 
  133   21 Jeffrey Antonsen        Andover            MN  46  154 11:03  2:31  3:45  127   38:44 18.7  2:05  124   26:40  8:35 1:22:15 
  134  638 Richard Stevens         Mound              MN  61   21  7:32  1:43  3:04   95   37:09 19.5  2:49  212   31:48 10:15 1:22:21 
  135  604 Robert Sicora           Buffalo            MN  49                          90   37:03 19.5  1:44  200   31:12 10:03 1:22:25 
  136  687 Corey Vetter            West Fargo         ND  38   56  8:31  1:57  2:04  176   41:38 17.4  2:39  156   27:39  8:54 1:22:28 
  137  725 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27                         183   42:01 17.2  1:32  103   25:47  8:18 1:22:33 
  138  403 Ryan MacMaster          Fargo              ND  28   41  8:12  1:52  2:50  133   39:01 18.5  2:26  186   30:09  9:43 1:22:36 
  139  713 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45   83  9:17  2:07  2:42  191   42:39 17.0  1:32  119   26:29  8:32 1:22:37 
  140   25 Matthew Arndt           Minneapolis        MN  29  147 10:53  2:29  3:09  120   38:21 18.9  2:54  147   27:23  8:49 1:22:38 
  141  613 David Smith             Sartell            MN  41  125 10:25  2:22  3:08  141   39:19 18.4  2:28  146   27:21  8:48 1:22:38 
  142  327 Colin Kelly             Roseville          MN  27  124 10:24  2:22  3:21  193   43:00 16.8  1:36   75   24:30  7:53 1:22:49 
  143  343 Aaron Klinnert          Plymouth           MN  29  167 11:26  2:36  4:17  168   40:43 17.8  2:20   71   24:08  7:47 1:22:53 
  144  664 Micheal Thompson        St. Paul           MN  57  131 10:31  2:24  3:28  132   38:55 18.6  2:40  152   27:32  8:52 1:23:05 
  145  594 Pete Schwarz            Saint Paul         MN  25  165 11:24  2:36  3:00  159   40:14 18.0  1:34  133   26:55  8:40 1:23:05 
  146  798 Chris Chinander         Chanhassen         MN  55   31  7:53  1:48  2:36  145   39:37 18.3  2:18  198   31:02 10:00 1:23:26 
  147  332 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  46  116 10:12  2:19  2:42  184   42:05 17.2  2:05  129   26:49  8:38 1:23:51 
  148  434 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  43  178 11:48  2:41  2:28  118   38:18 18.9  2:29  170   28:53  9:18 1:23:54 
  149  337 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  27                         182   41:56 17.3  2:02  182   29:55  9:38 1:23:58 
  150  108 Mike Close              Medina             MN  46   57  8:32  1:57  2:48  134   39:03 18.5  3:15  193   30:44  9:54 1:24:20 
  151  396 Max Loy                 Maple Grove        MN  19   37  7:59  1:49  2:26  222   46:10 15.7  1:00  131   26:53  8:39 1:24:26 
  152   44 Zachary Beaumaster      Big Lake           MN  20  188 12:09  2:46  3:27  201   43:47 16.5  1:29   65   23:47  7:40 1:24:37 
  153  614 Hugh Smith              Thunder Bay        ON  55  211 15:01  3:25  2:39  128   38:45 18.7  2:27  106   25:53  8:20 1:24:43 
  154  680 Christopher Tucker      Plymouth           MN  44  155 11:07  2:32  5:18  108   37:49 19.1  3:32  138   27:05  8:44 1:24:49 
  155  624 Mark Sorenson           Big Lake           MN  48  117 10:14  2:20  2:32  163   40:26 17.9  1:42  185   30:04  9:41 1:24:55 
  156  477 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  35   82  9:17  2:07  3:25  170   40:54 17.7  3:12  163   28:15  9:06 1:25:01 
  157   29 Randy Back              Superior           WI  57  223 18:33  4:13  1:57   96   37:12 19.5  1:40  102   25:45  8:18 1:25:05 
  158  775 Travis Noble            Lakeville          MN  44  177 11:46  2:41  2:24  149   39:49 18.2  2:40  169   28:51  9:18 1:25:29 
  159   46 Mark Behn               St. Michael        MN  33  169 11:28  2:37  3:40  178   41:42 17.4  2:06  123   26:39  8:35 1:25:33 
  160   14 Joel Anderson           Cottage Grove      MN  39                         216   45:05 16.1  2:12   66   23:48  7:40 1:25:36 
  161  208 Paul Gallagher          Loretto            MN  53  150 10:56  2:29  4:47  152   39:53 18.1  2:26  155   27:38  8:54 1:25:38 
  162  289 Tommy Horn              Howard Lake        MN  16  205 13:46  3:08  2:44  210   44:47 16.2  2:17   39   22:09  7:08 1:25:41 
  163  286 Andrew Hoganson         Hanover            MN  27  170 11:30  2:37  3:41  192   42:51 16.9  2:14  100   25:43  8:17 1:25:58 
  164  737 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  52  202 13:41  3:07  4:19  147   39:47 18.2  2:28  105   25:52  8:20 1:26:05 
  165  248 Roger Hager             Minneapolis        MN  58  129 10:29  2:23  3:11  187   42:23 17.1  2:26  158   27:41  8:55 1:26:10 
  166  429 Mark McNamer10          Brooklyn Park      MN  46  149 10:55  2:29  3:47  185   42:19 17.1  2:06  137   27:05  8:43 1:26:10 
  167  438 Pat Meyhoff             Greenfield         MN  50  195 13:03  2:58  3:19  164   40:30 17.9  2:07  144   27:19  8:48 1:26:16 
  168  179 Nick Engfer             Buffalo            MN  21   38  8:03  1:50  3:03  186   42:20 17.1  1:15  208   31:39 10:12 1:26:18 
  169  592 Ron Schreckenghaust     Elk River          MN  48  113 10:05  2:18  3:18  106   37:47 19.2  2:10  225   33:13 10:42 1:26:30 
  170  527 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45  145 10:49  2:28  2:58  161   40:17 18.0  2:31  187   30:13  9:44 1:26:46 
  171  672 Kyle Toavs              New Hope           MN  43  133 10:36  2:25  4:42  154   40:00 18.1  3:49  162   28:11  9:05 1:27:16 
  172  576 Stephan Roufs           Maple Grove        MN  55  197 13:09  3:00  3:47   63   35:44 20.3  2:52  211   31:48 10:14 1:27:17 
  173  436 Jeff Metzler            Minneapolis        MN  50  132 10:34  2:25  3:06  156   40:06 18.0  3:09  190   30:29  9:49 1:27:23 
  174   43 Brett Bayerkohler       Buffalo            MN  42  107  9:57  2:16  3:08  212   44:50 16.1  2:50  127   26:43  8:36 1:27:27 
  175  548 Steve Regli             Lakeville          MN  64  140 10:42  2:26  3:06  181   41:55 17.3  2:25  177   29:27  9:29 1:27:33 
  176  310 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30   70  8:56  2:02  3:07  188   42:31 17.0  2:30  196   30:53  9:57 1:27:55 
  177  560 France Roberts          St. Louis Park     MN  45   90  9:23  2:08  3:00  226   46:28 15.6  2:40  125   26:41  8:36 1:28:11 
  178  313 Doug Jones              St Louis Park      MN  63  179 11:49  2:41  3:26  137   39:11 18.5  3:08  192   30:42  9:53 1:28:14 
  179  482 Rick Nordvold           Chaska             MN  45                         113   38:05 19.0  3:09  232   35:40 11:29 1:28:14 
  180  292 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  46  108  9:58  2:16  3:13  171   41:01 17.6  3:02  199   31:04 10:00 1:28:16 
  181  645 Kevin Streeter          Woodbury           MN  36  122 10:19  2:21  4:01  173   41:09 17.6  3:27  174   29:22  9:27 1:28:17 
  182    8 Christopher Allen       Bloomington        MN  36  166 11:26  2:36  2:41  155   40:02 18.1  2:52  204   31:26 10:07 1:28:25 
  183  525 Mace Pfutzenreuter      Plymouth           MN  54   93  9:27  2:09  3:31  174   41:20 17.5  2:48  203   31:25 10:07 1:28:29 
  184  685 David Vander Haar       Minneapolis        MN  62  127 10:26  2:23  3:30  167   40:43 17.8  2:24  205   31:33 10:10 1:28:35 
  185  551 Tom Reitsma             Waconia            MN  63  142 10:44  2:27  3:12   74   36:11 20.0  2:32  234   36:12 11:39 1:28:48 
  186  605 Wayne Sicora            Robbinsdale        MN  47                         143   39:31 18.3  2:26  233   35:53 11:33 1:28:54 
  187   72 Tony Brown              Lakeville          MN  54  106  9:56  2:16  3:58  142   39:19 18.4  2:47  224   33:10 10:41 1:29:08 
  188  721 Joshua Winters          Cedar Falls        IA  23  194 12:55  2:56  4:47  206   44:31 16.3  1:48   91   25:18  8:09 1:29:17 
  189  218 John Gilje              Rosemount          MN  51  182 11:55  2:43  2:35  172   41:04 17.6  2:12  206   31:34 10:10 1:29:19 
  190  486 Brett Oden              Buffalo            MN  56  110 10:03  2:17  4:02  200   43:46 16.5  3:13  165   28:23  9:08 1:29:25 
  191   34 David Barlow            Maple Grove        MN  53   75  9:01  2:03  2:44  197   43:32 16.6  2:22  213   31:49 10:15 1:29:26 
  192  425 Steven McMahon          Eau Claire         WI  54   71  8:57  2:03  4:49  150   39:53 18.1  3:51  215   32:02 10:19 1:29:30 
  193  234 Kenny Grantwit          New Hope           MN  44  221 17:06  3:54  2:44  166   40:42 17.8  2:21  135   26:59  8:41 1:29:49 
  194  103 Kyle Clark              Maple Grove        MN  38   79  9:13  2:06  4:05  207   44:33 16.2  2:27  180   29:46  9:35 1:30:01 
  195  689 Brian Vike              St. Louis Park     MN  28  192 12:32  2:51  3:07  202   44:09 16.4  1:59  166   28:24  9:09 1:30:08 
  196  265 Daniel Hellrung         Woodbury           MN  45  148 10:54  2:29  3:03  131   38:55 18.6  2:54  230   34:46 11:12 1:30:30 
  197  508 Taylor Park             Anoka              MN  18   13  7:12  1:39  3:55  233   47:26 15.3  1:33  189   30:27  9:48 1:30:32 
  198  406 Lucas Manke             Andover            MN  18    7  6:51  1:34  3:11  236   48:13 15.0  1:43  191   30:36  9:51 1:30:33 
  199  547 David Redick            Rogers             MN  36                         196   43:29 16.6  2:32  176   29:26  9:29 1:30:34 
  200  341 Ryan Kleitsch           Readlyn            IA  27  193 12:34  2:52  4:23  230   46:46 15.5  2:01   87   24:59  8:03 1:30:41 
  201  342 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  50  112 10:05  2:18  3:50  180   41:52 17.3  3:23  209   31:43 10:13 1:30:52 
  202  649 Travis Sutter           Albertville        MN  45  186 12:08  2:46  3:57  165   40:37 17.8  2:32  219   32:23 10:26 1:31:35 
  203  296 Jeyan Izmirli           Montrose           MN  39                         198   43:44 16.5  1:51  178   29:31  9:30 1:31:37 
  204  430 Michael McNelis         Buffalo            MN  54  212 15:01  3:25  2:43  140   39:15 18.4  2:58  216   32:08 10:21 1:32:04 
  205  523 Christopher Petz        Buffalo            MN  39  168 11:27  2:36  3:06  237   48:15 15.0  1:17  164   28:15  9:06 1:32:18 
  206  442 Michael Mishler         Richfield          MN  30  187 12:09  2:46  2:56  209   44:35 16.2  2:21  188   30:22  9:47 1:32:21 
  207  544 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  49  184 12:05  2:45  4:37  225   46:26 15.6  2:27  142   27:15  8:47 1:32:48 
  208   63 Matt Borgen             St. Michael        MN  20  204 13:44  3:08  4:50  211   44:48 16.2  2:29  151   27:31  8:52 1:33:19 
  209  575 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  42  180 11:50  2:42  4:21  215   45:02 16.1  2:42  181   29:50  9:36 1:33:43 
  210  455 Michael Mortenson       Minneapolis        MN  25  210 14:43  3:21  3:24  227   46:35 15.5  1:35  153   27:32  8:52 1:33:47 
  211  155 Teague Dombeck          Otsego             MN  41  190 12:22  2:49  3:52  220   46:05 15.7  1:43  184   30:03  9:41 1:34:03 
  212  515 Paul Peppin             Buffalo            MN  56  199 13:10  3:00  3:32  204   44:16 16.3  2:26  197   31:02 10:00 1:34:25 
  213  252 Paul Hanek              Woodbury           MN  45  156 11:08  2:32  4:12  224   46:18 15.6  2:34  195   30:48  9:55 1:34:57 
  214  701 Rich Weeks              Woodbury           MN  55  105  9:55  2:16  3:07  179   41:48 17.3  2:46  238   37:45 12:10 1:35:19 
  215  546 Sean Reardon            Bloomington        MN  55  172 11:37  2:39  4:58  223   46:15 15.6  2:46  183   30:02  9:40 1:35:36 
  216  190 Dan Feucht              Rosemount          MN  38  217 15:48  3:36  3:30  218   45:11 16.0  2:39  168   28:31  9:11 1:35:36 
  217  335 James Kingsbury         Big Lake           MN  27  213 15:03  3:26  3:18  208   44:34 16.2  1:29  201   31:18 10:05 1:35:40 
  218  161 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35  161 11:18  2:35  2:58  213   44:52 16.1  2:10  229   34:25 11:05 1:35:42 
  219  419 Aaron McCormick         Eden Prairie       MN  30   58  8:38  1:58  4:51  244   51:49 14.0  2:34  160   27:52  8:59 1:35:43 
  220  353 Ryan Kotula             Prior Lake         MN  44   72  8:59  2:03  3:02  189   42:32 17.0  2:23  242   39:03 12:34 1:35:56 
  221  765 Allen Weis              Delano             MN  48  185 12:07  2:46  2:51  175   41:26 17.5  2:36  237   37:19 12:01 1:36:16 
  222  491 Mike Ohara              Sartell            MN  63  123 10:19  2:21  3:43  190   42:36 17.0  3:31  236   36:47 11:51 1:36:54 
  223  363 Brian Kringler          Plymouth           MN  42  215 15:21  3:30  3:32  199   43:46 16.5  2:36  210   31:48 10:14 1:37:00 
  224  603 Dave Sibley             Plymouth           MN  64  174 11:41  2:40  5:36  231   46:56 15.4  3:11  202   31:20 10:05 1:38:42 
  225  273 Chris Hewitt            Plymouth           MN  46  162 11:20  2:35  3:17  217   45:10 16.0  2:41  235   36:21 11:42 1:38:47 
  226  131 Wayne Dahlen            Spicer             MN  58  222 17:56  4:05  2:44  203   44:13 16.4  2:06  217   32:14 10:23 1:39:11 
  227    2 Evan Abrahamson         Fargo              ND  28  207 14:00  3:11  3:54  232   47:01 15.4  2:07  218   32:18 10:24 1:39:18 
  228  545 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  18  173 11:39  2:39  5:03  228   46:37 15.5  2:17  227   34:03 10:58 1:39:37 
  229  379 Andy Larson             Albertville        MN  36  200 13:13  3:01  4:21  229   46:40 15.5  2:26  223   33:08 10:40 1:39:46 
  230  723 Clark Worthington       St Louis Park      MN  74  171 11:33  2:38  4:45  239   48:38 14.9  2:33  220   32:26 10:27 1:39:54 
  231  333 Matt Keske              Edina              MN  52  209 14:26  3:17  4:15  148   39:48 18.2  3:04  240   38:26 12:23 1:39:57 
  232  143 Joe Demeules            Watersound         FL  52  218 16:31  3:46  3:20  221   46:08 15.7  2:05  214   31:59 10:18 1:40:01 
  233   99 Scott Christenson       Corcoran           MN  53  189 12:21  2:49  5:58  241   49:11 14.7  1:53  194   30:46  9:54 1:40:06 
  234  774 Shawn Galbrath          Coon Rapids        MN  26                         249   53:47 13.5  2:41  134   26:57  8:41 1:40:17 
  235   89 Marcus Carpenter        Albertville        MN  39                         195   43:03 16.8  2:52  245   39:29 12:43 1:41:20 
  236  571 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52  220 16:48  3:49  4:44  214   44:58 16.1  3:24  221   32:28 10:27 1:42:21 
  237  236 Jeffrey Griffin         Eden Prairie       MN  19  143 10:47  2:27  9:04  219   45:38 15.9  4:33  222   33:07 10:40 1:43:08 
  238  470 Jack Nermyr             Plymouth           MN  18  214 15:07  3:27  4:47  245   51:56 13.9  1:57  175   29:26  9:29 1:43:10 
  239  469 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  49  216 15:40  3:34  3:32  129   38:47 18.7 10:16  231   35:19 11:22 1:43:30 
  240  164 Scott Dunnewind         Minnetonka         MN  45  196 13:04  2:58  5:21  238   48:37 14.9  3:28  226   33:16 10:43 1:43:43 
  241   97 Scott Christensen       Ramsey             MN  60  176 11:43  2:40  4:22  234   47:41 15.2  3:18  239   37:54 12:12 1:44:56 
  242   18 Joe Andrews             Minneapolis        MN  50  130 10:31  2:24  4:04  235   48:10 15.0  3:27  244   39:13 12:38 1:45:22 
  243  781 Joseph Kandiko          Excelsior          MN  66  119 10:16  2:20  4:02  240   48:40 14.9  4:51  241   38:56 12:32 1:46:43 
  244  607 Bryan Simmons           Minneapolis        MN  52  201 13:38  3:06  6:23  242   50:05 14.4  3:20  228   34:04 10:58 1:47:27 
  245  418 Dominic McConnell       Milaca             MN  44  134 10:36  2:25  3:27  243   50:09 14.4  3:05  248   43:43 14:05 1:50:59 
  246  780 Tyler Davidson                                 35  203 13:42  3:07  5:16  252 1:04:18 11.3  2:31  173   28:55  9:19 1:54:42 
  247  381 Jon Larson              Bloomington        MN  36  206 13:52  3:09  3:35  250   55:56 12.9  2:41  247   41:01 13:13 1:57:04 
  248  435 Eric Messer             Brooklyn Center    MN  46  225 21:10  4:49  3:36  248   52:56 13.7  2:05  243   39:05 12:35 1:58:50 
  249  245 Rachel Haas             Buffalo            MN  16  198 13:10  3:00  5:18  251   59:54 12.1  2:18  246   39:45 12:48 2:00:25 
  250  733 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48   94  9:27  2:09 15:33  246   52:15 13.8  3:27  249   43:52 14:08 2:04:32 
  251   76 Scott Brundieck         Woodbury           MN  48  224 19:25  4:25  5:29  247   52:19 13.8  2:49  250   44:32 14:20 2:04:33 
  252  382 Samuel Larson           Playa Del Rey      CA  29  219 16:42  3:48  7:19  253 1:15:22  9.6  2:24  251   45:10 14:33 2:26:56 
       105 Steven Clausen          Saint Louis Park   MN  55  115 10:12  2:19  2:40   92   37:05 19.5  2:58                            
       132 Joel Dahlin             Sartell            MN  39  126 10:25  2:22  2:21  205   44:16 16.3                                  
       795 Timothy Schoonhoven     Alexandria         MN  57  152 10:58  2:30                                                          
       405 Dominick Mancini        Hopkins            NY  32  226 25:23  5:46                                                          
       329 Tim Keppers             Duluth             MN  52                                                                           

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  738 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  51    6  7:20  1:40  1:48    1   32:18 22.4  1:35    2   20:23  6:34 1:03:22 
    2  328 Bettina Keppers         Duluth             MN  33    5  7:19  1:40  1:52    2   32:42 22.1  1:31   13   23:44  7:39 1:07:06 
    3  652 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  49   22  8:33  1:57  1:39    3   33:58 21.3  1:25    3   21:48  7:01 1:07:21 
    4   83 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32   38  9:22  2:08  1:56   17   36:52 19.6  1:35    1   18:19  5:54 1:08:02 
    5  282 Michelle Hoffman        New Hope           MN  31    9  7:29  1:42  1:41    8   35:53 20.2  1:27    5   22:18  7:11 1:08:45 
    6  764 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  31   14  8:06  1:51  1:43    4   34:32 21.0  1:36   12   23:39  7:37 1:09:35 
    7  127 Juli Currie             Chanhassen         MN  44   16  8:13  1:52  2:11   11   36:18 19.9  1:27    4   22:12  7:09 1:10:19 
    8  472 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46   33  9:14  2:06  2:01    5   34:35 20.9  1:42   10   23:20  7:31 1:10:51 
    9   11 Anastasia Anderson      Minneapolis        MN  25    3  6:46  1:33  2:26   14   36:45 19.7  1:42   25   25:04  8:05 1:12:40 
   10  569 Megan Rose              Sartell            MN  32   49  9:40  2:12  1:45   13   36:39 19.7  1:53    8   23:12  7:28 1:13:07 
   11  785 Kathy Dixon             New Brighton       MN  37    8  7:28  1:42  2:07   32   38:27 18.8  2:01   11   23:25  7:33 1:13:27 
   12  188 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  34   43  9:34  2:11  1:33    6   35:19 20.5  1:34   30   25:30  8:13 1:13:28 
   13  304 Kaitlyn Jensen          Golden Valley      MN  28   21  8:23  1:55  2:33   16   36:50 19.6  1:45   15   24:05  7:45 1:13:34 
   14    6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  46   13  7:56  1:49  2:03   15   36:47 19.7  1:37   27   25:15  8:08 1:13:36 
   15  216 Lori Gengler            Plymouth, Mn       MN  44   62 10:16  2:20  2:06    7   35:30 20.4  1:38   17   24:10  7:47 1:13:39 
   16  475 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38                          26   38:01 19.0  1:16   19   24:44  7:58 1:13:56 
   17  452 Casey Mork              Becker             MN  32   53  9:49  2:14  1:39   33   38:30 18.8  1:26    6   22:35  7:17 1:13:57 
   18  428 Lizzie McNamara         Buffalo            MN  24   19  8:20  1:54  1:57   22   37:29 19.3  1:28   23   24:57  8:02 1:14:10 
   19  597 Lauren Sell             Eden Prairie       MN  38   31  9:06  2:04  2:38   10   36:08 20.0  1:44   20   24:49  8:00 1:14:22 
   20  213 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  17                          19   37:09 19.5  1:56   21   24:53  8:01 1:15:47 
   21  788 Billie Pace-Graczyk-Mel Golden Valley      MN  29                          27   38:12 18.9  1:50    7   22:48  7:21 1:16:40 
   22   30 Alexandra Badger        St Cloud           MN  27    7  7:24  1:41  1:47   53   40:40 17.8  1:43   31   25:38  8:15 1:17:09 
   23  416 Betsy McCann            Minnetonka         MN  35   32  9:07  2:05  1:56   51   40:39 17.8  1:29   18   24:22  7:51 1:17:31 
   24  173 Janelle Ehlers          Eden Prairie       MN  37   64 10:20  2:21  2:18   37   38:58 18.6  1:57   16   24:08  7:46 1:17:39 
   25  639 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  35   24  8:39  1:58  2:56   58   41:01 17.6  1:47    9   23:19  7:31 1:17:40 
   26   92 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22    2  6:17  1:26  3:18   60   41:10 17.6  1:22   36   25:54  8:21 1:17:59 
   27  797 Laura Hjort             Elk River          MN  49   83 11:01  2:31  2:22   20   37:16 19.4  1:45   38   25:56  8:21 1:18:18 
   28  387 Kristen Lemke           Mpls               MN  32   23  8:35  1:57  2:05   45   39:45 18.2  2:14   37   25:54  8:21 1:18:32 
   29   52 Stacy Biegler           Big Lake           MN  38                          41   39:20 18.4  1:51   63   28:16  9:06 1:18:34 
   30  488 Katie Oden              Buffalo            MN  23                          46   39:45 18.2  1:27   49   26:48  8:38 1:18:45 
   31  421 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  38   28  9:00  2:03  2:42   28   38:13 18.9  1:59   53   27:09  8:45 1:19:02 
   32   82 Rachel Busch            Buffalo            MN  27                          64   41:52 17.3  1:44   39   26:10  8:26 1:19:15 
   33  162 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  35   12  7:53  1:48  2:09    9   35:57 20.1  2:08  110   31:24 10:07 1:19:29 
   34  690 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32   71 10:32  2:24  2:33   24   37:50 19.1  1:59   47   26:45  8:37 1:19:37 
   35  423 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48   44  9:38  2:12  2:44   12   36:37 19.8  2:16   65   28:24  9:09 1:19:37 
   36   96 Jenna Christensen       Janesville         MN  25   56  9:58  2:16  2:47   48   39:56 18.1  1:59   24   25:01  8:04 1:19:39 
   37  178 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43   57  9:59  2:16  1:58   21   37:27 19.3  2:12   69   28:37  9:13 1:20:11 
   38  240 Morgan Gunderson        Aberdeen           SD  21   41  9:30  2:10  2:28   31   38:19 18.9  2:29   55   27:28  8:51 1:20:12 
   39  266 Kelly Henderson         Wayzata            MN  49   42  9:30  2:10  2:51   38   39:04 18.5  1:43   61   27:50  8:58 1:20:57 
   40  498 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  54   46  9:39  2:12  2:45   59   41:08 17.6  2:00   29   25:30  8:13 1:21:00 
   41  574 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  44   35  9:18  2:07  3:34   40   39:13 18.5  3:07   40   26:11  8:26 1:21:22 
   42  311 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  45   80 10:57  2:30  2:40   39   39:10 18.5  2:26   43   26:23  8:30 1:21:34 
   43  572 Erin Ross               St. Joseph         MN  37   45  9:38  2:12  2:45   35   38:56 18.6  1:42   74   28:43  9:15 1:21:42 
   44  630 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  62  103 11:47  2:41  3:00   47   39:47 18.2  1:32   32   25:42  8:17 1:21:46 
   45   88 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56   39  9:28  2:10  3:29   54   40:44 17.8  2:44   28   25:23  8:11 1:21:47 
   46  633 Mari Steinbach          Minneapolis        MN  53   66 10:25  2:22  1:59   23   37:38 19.2  2:30   82   29:21  9:27 1:21:51 
   47  215 Sheila Gemar            Spicer             MN  57   26  8:50  2:01  2:16   36   38:57 18.6  2:08   94   30:12  9:43 1:22:22 
   48  616 Abbey Smits             Andover            MN  15    4  7:14  1:39  2:12  100   44:33 16.2  1:30   50   26:55  8:40 1:22:22 
   49  383 Jeanne Lau              White Bear Lake    MN  57   78 10:53  2:29  3:30   42   39:28 18.3  2:15   45   26:34  8:33 1:22:38 
   50  384 Angela Leadens          Hanover            MN  27   54  9:52  2:15  3:31   62   41:28 17.5  1:30   52   26:58  8:41 1:23:17 
   51   10 Alexandrav Alviani      Plymouth           MN  22   10  7:49  1:47  3:21   94   44:09 16.4  1:17   48   26:47  8:38 1:23:21 
   52  283 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  48   87 11:13  2:33  2:35   34   38:39 18.7  2:17   75   28:45  9:16 1:23:27 
   53   17 Twyla Anderson          Minneapolis        MN  64   52  9:46  2:14  2:25   57   40:53 17.7  2:39   64   28:20  9:08 1:24:01 
   54  323 Karri Kearin            Maple Grove        MN  44   67 10:26  2:23  2:30   63   41:38 17.4  2:05   56   27:35  8:53 1:24:12 
   55  294 Becca Hurt              Mounds View        MN  31   29  9:03  2:04  3:16   72   42:42 16.9  2:18   57   27:41  8:55 1:24:58 
   56   41 Sara Bauer              Ramsey             MN  35   37  9:22  2:08  2:51   61   41:21 17.5  1:41   88   29:46  9:35 1:24:59 
   57  260 Carla Hausladen         Corcoran           MN  55                          43   39:31 18.3  2:36   70   28:38  9:13 1:25:02 
   58  786 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  31                          74   42:48 16.9  2:19   41   26:19  8:29 1:25:07 
   59  109 Bethany Collins         New Hope           MN  60   15  8:07  1:51  2:37   44   39:36 18.3  2:22  123   32:33 10:29 1:25:13 
   60  668 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  37  105 12:01  2:44  3:28   84   43:28 16.6  1:30   22   24:55  8:02 1:25:21 
   61  578 Renee Saamanen          Duluth             MN  40    1  1:51  0:26 12:47   18   37:05 19.5  2:52  107   31:15 10:04 1:25:47 
   62  334 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  47   59 10:11  2:19  2:42   49   40:17 18.0  2:16   96   30:25  9:48 1:25:48 
   63    9 Emily Allen             Bloomington        MN  31  100 11:37  2:39  3:24   73   42:47 16.9  2:19   34   25:50  8:19 1:25:56 
   64  736 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  21                          85   43:39 16.6  2:03   35   25:52  8:20 1:26:05 
   65  497 Tina Olson              Mound              MN  40   48  9:40  2:12  3:15   30   38:14 18.9  3:07  117   31:55 10:17 1:26:09 
   66  347 Sally Knapp             Carver             MN  38   69 10:30  2:24  2:39   56   40:53 17.7  2:23   90   29:56  9:38 1:26:19 
   67  565 Natalie Roeser          Buffalo            MN  35   73 10:38  2:25  2:57   81   43:15 16.7  2:43   51   26:55  8:40 1:26:27 
   68  366 Erika Kuehn             Minneapolis        MN  34   89 11:15  2:34  4:15   71   42:40 17.0  2:35   33   25:46  8:18 1:26:29 
   69  440 Sara Miller             Mora               MN  28   11  7:49  1:47  2:55  109   45:23 15.9  1:55   68   28:35  9:12 1:26:36 
   70  534 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  57   17  8:15  1:53  2:44   99   44:32 16.2  2:04   87   29:37  9:32 1:27:10 
   71  389 Hillary Lenz            Eagan              MN  29                          82   43:20 16.7  1:40  102   30:57  9:58 1:27:46 
   72  714 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44   65 10:22  2:22  2:14   92   44:00 16.4  1:35   89   29:51  9:37 1:28:01 
   73  358 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  31  117 12:28  2:50  2:38   70   42:35 17.0  1:54   67   28:30  9:11 1:28:03 
   74  211 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29                          65   41:55 17.3  2:27  106   31:06 10:01 1:28:07 
   75  487 Britta Oden             Buffalo            MN  20   18  8:16  1:53  2:30   98   44:30 16.3  2:26  100   30:38  9:52 1:28:18 
   76  731 Sherilyn Young          St. Paul           MN  48   68 10:28  2:23  2:07   95   44:11 16.4  2:17   86   29:28  9:29 1:28:30 
   77  321 Janelle Katzner         Rogers             MN  37   85 11:09  2:32  3:14   76   43:00 16.8  2:40   71   28:38  9:13 1:28:39 
   78  336 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40   27  9:00  2:03  2:11   29   38:13 18.9  3:00  144   36:17 11:41 1:28:39 
   79  444 Sarah Mithun            Wayzata            MN  42   50  9:42  2:13  3:02  115   46:25 15.6  2:01   59   27:47  8:57 1:28:54 
   80  465 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  44   99 11:35  2:38  3:07   68   42:33 17.0  2:22   84   29:27  9:29 1:29:01 
   81  431 Billi Jo Mehrer         Elk River          MN  40  101 11:41  2:40  3:17   55   40:51 17.7  2:11  108   31:19 10:05 1:29:18 
   82  278 Julie Hodgson           Hammond            WI  30   76 10:43  2:27  3:02   52   40:40 17.8  3:44  109   31:23 10:06 1:29:30 
   83  263 Angela Heins            Roseville          MN  45   30  9:06  2:04  3:08   25   37:50 19.1  3:37  140   35:54 11:34 1:29:33 
   84  254 Laura Hanneman          Lakeville          MN  45  142 13:55  3:10  3:30   69   42:33 17.0  2:31   58   27:41  8:55 1:30:09 
   85  251 Beth Hammer             Howard Lake        MN  46   92 11:23  2:36  3:27  105   45:06 16.0  1:35   80   29:02  9:21 1:30:31 
   86  404 Molly Madson            Minneapolis        MN  26  115 12:26  2:50  6:34   91   43:58 16.5  2:31   26   25:12  8:07 1:30:40 
   87   40 Nancy Bauer             Champlin           MN  68   79 10:54  2:29  3:04   90   43:55 16.5  2:15   97   30:35  9:51 1:30:42 
   88  122 Sally Covert            White Bear Lake    MN  45  120 12:47  2:55  3:29   50   40:36 17.8  2:27  114   31:41 10:12 1:30:59 
   89  651 Bev Swanson             Buffalo            MN  47  153 15:49  3:36  3:29   77   43:03 16.8  2:04   46   26:42  8:36 1:31:05 
   90  450 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52  126 13:19  3:02  4:31   79   43:09 16.8  2:26   60   27:49  8:58 1:31:12 
   91  458 Sommer Mueller          Maple Grove        MN  37   70 10:31  2:24  3:26  110   45:55 15.8  2:25   81   29:07  9:23 1:31:22 
   92  189 Denise Fernandes        Eden Prairie       MN  57  132 13:32  3:05  3:17   83   43:23 16.7  2:19   77   28:52  9:18 1:31:22 
   93  412 Amy Mattson             Buffalo            MN  34   93 11:24  2:36  3:08  102   44:38 16.2  1:55   95   30:20  9:46 1:31:22 
   94  128 Rita Czapko             Fridley            MN  38   90 11:15  2:34  3:16  107   45:22 16.0  2:45   79   29:01  9:21 1:31:37 
   95  232 Stacy Gran              Plymouth           MN  50   51  9:45  2:13  3:08  111   46:00 15.7  2:51   91   29:58  9:39 1:31:40 
   96  288 Krista Honsey           Buffalo            MN  37   72 10:37  2:25  2:54  140   50:51 14.2  1:45   42   26:21  8:29 1:32:25 
   97  370 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22  112 12:16  2:48  3:14  119   46:51 15.4  1:39   66   28:29  9:11 1:32:26 
   98  699 Marie Thomsen           Shakopee           MN  55   75 10:41  2:26  3:59   87   43:47 16.5  1:46  120   32:23 10:26 1:32:34 
   99  183 Elizabeth Ezell         Oakdale            MN  47   25  8:48  2:00  3:31   66   42:03 17.2  2:21  141   35:58 11:35 1:32:40 
  100  107 Christa Close           Medina             MN  41  107 12:08  2:46  3:39   96   44:23 16.3  2:17   98   30:37  9:51 1:33:01 
  101   98 Melissa Christenson     Buffalo            MN  48  104 11:59  2:44  3:53   78   43:06 16.8  2:30  115   31:45 10:14 1:33:12 
  102  134 Jenny Dale              Sartell            MN  36  140 13:49  3:09  1:55  129   49:05 14.7  2:02   44   26:34  8:33 1:33:23 
  103  364 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  47   55  9:54  2:15  2:47   93   44:03 16.4  2:47  130   34:01 10:57 1:33:31 
  104  791 Leah Leger              Mound              MN  47   82 11:01  2:31  3:52  123   47:28 15.2  2:22   78   28:53  9:18 1:33:34 
  105  238 Justine Grover          Buffalo            MN  29  111 12:15  2:47  2:41  152   53:24 13.6  1:26   14   23:54  7:42 1:33:38 
  106  120 Sara Cossack            Vadnais Heights    MN  44                         101   44:33 16.2  2:30  124   32:54 10:36 1:34:03 
  107  556 Jamie Ries              Apple Valley       MN  37   36  9:21  2:08  3:16  117   46:39 15.5  2:23  122   32:33 10:29 1:34:10 
  108  532 Anna Plautz             Minneapolis        MN  26   40  9:29  2:10  2:58  125   48:23 15.0  2:31  113   31:38 10:11 1:34:57 
  109  732 Elizabeth Youngman      Mpls               MN  34   91 11:20  2:35  2:56  114   46:24 15.6  1:59  119   32:20 10:25 1:34:58 
  110  504 Tina Otten              Champlin           MN  48   86 11:11  2:33  5:13   75   42:53 16.9  3:16  125   33:03 10:39 1:35:33 
  111  459 Wendy Mueller           Andover            MN  47  156 15:53  3:37  3:11   88   43:47 16.5  2:46   92   30:07  9:42 1:35:43 
  112  767 Amy Eastmond            Excelsior          MN  33                         133   49:15 14.7  2:24   62   27:52  8:59 1:35:51 
  113  202 Wendy Franklin          Delano             MN  46   20  8:22  1:54  2:52   67   42:15 17.1  2:48  155   39:41 12:47 1:35:56 
  114  408 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57  110 12:13  2:47  2:34  103   45:02 16.1  1:52  131   34:25 11:05 1:36:03 
  115  492 Kay Okey                Minneapolis        MN  56   58 10:09  2:19  2:54  122   47:20 15.3  1:46  128   34:00 10:57 1:36:08 
  116  351 Anita Koralewski        Holdingford        MN  35   98 11:32  2:38  3:07  116   46:26 15.6  1:35  127   33:35 10:49 1:36:13 
  117   60 Susan Boen              St Louis Park      MN  50  146 14:34  3:19  3:42   86   43:42 16.6  3:39   99   30:37  9:52 1:36:13 
  118   67 Stephanie Brady         Blaine             MN  36  135 13:36  3:06  3:52  112   46:01 15.7  1:58  103   31:02 10:00 1:36:26 
  119  537 Ann Powell              Edina              MN  53  121 12:49  2:55  4:04  121   47:04 15.4  2:45   93   30:09  9:43 1:36:49 
  120  671 Jennifer Toavs          New Hope           MN  42  152 15:49  3:36  5:00  106   45:18 16.0  4:01   54   27:15  8:47 1:37:21 
  121  692 Heidi Wallin            Willmar            MN  31   47  9:39  2:12  4:13  126   48:27 14.9  2:34  121   32:30 10:28 1:37:22 
  122  102 Diane Claeys            St Louis Park      MN  60  139 13:46  3:08  3:47   89   43:52 16.5  2:52  129   34:01 10:57 1:38:17 
  123   16 Stacey Anderson         Lino Lakes         MN  22  123 13:00  2:58  4:52  127   48:39 14.9  2:44   85   29:27  9:29 1:38:41 
  124   47 Mary Behn               St. Michael        MN  34   84 11:06  2:32  4:40  141   51:37 14.0  1:58   83   29:26  9:29 1:38:45 
  125  344 Morgan Klinnert         Plymouth           MN  30  109 12:12  2:47  4:14  134   49:30 14.6  2:09  111   31:25 10:07 1:39:28 
  126  682 Rebekah Twaddle         Hugo               MN  35  141 13:54  3:10  2:47  108   45:22 16.0  2:14  139   35:37 11:28 1:39:52 
  127  483 Katie Novitzki          Bowlus             MN  34                         142   51:43 14.0  1:28  104   31:03 10:00 1:39:53 
  128  123 Dana Crumley            Avon               MN  41  108 12:11  2:46  3:32  131   49:14 14.7  2:20  126   33:15 10:42 1:40:29 
  129  661 Alyssa Tesch            Minneapolis        MN  27   63 10:17  2:21  3:04  155   54:02 13.4  1:31  118   32:18 10:24 1:41:09 
  130  437 Robyn Meyer-Thompson    Shoreview          MN  28  150 15:20  3:29  3:57  128   48:42 14.9  2:12  105   31:05 10:01 1:41:14 
  131  147 Diane Deters            Sartell            MN  62   77 10:46  2:27  4:35  113   46:20 15.6  2:55  146   36:45 11:50 1:41:20 
  132  217 Hannah Gikling          St. Paul           MN  27  129 13:29  3:04  5:41  139   50:37 14.3  3:20   72   28:42  9:15 1:41:46 
  133  106 Mara Clements           Minneapolis        MN  27  119 12:35  2:52  6:35  138   50:31 14.3  3:25   73   28:42  9:15 1:41:47 
  134   56 Valerie Blanchenay      Duluth             MN  50  130 13:29  3:04  4:02   80   43:12 16.8  2:53  152   38:43 12:28 1:42:17 
  135  170 Amy Edelstein           Mankato            MN  50  102 11:42  2:40  4:10  124   47:41 15.2  3:21  138   35:33 11:27 1:42:26 
  136  768 Jaime Geyen             Montrose           MN  36  136 13:36  3:06  2:34   97   44:27 16.3  2:11  159   41:02 13:13 1:43:48 
  137  168 Jessica Eckard          Hanover            MN  23  122 12:51  2:56  5:00  149   52:33 13.8  1:39  116   31:52 10:16 1:43:54 
  138  573 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  14  127 13:26  3:04  4:01  144   52:03 13.9  2:04  132   34:29 11:06 1:46:01 
  139  471 Kim Nermyr              Plymouth           MN  41  118 12:29  2:51  4:00  150   52:43 13.7  2:01  135   35:19 11:22 1:46:29 
  140  101 Linda Cieslak           Saint Michael      MN  53  124 13:06  2:59  4:23  137   50:12 14.4  2:13  147   37:27 12:03 1:47:18 
  141  152 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19  128 13:28  3:04  4:16  159   55:16 13.1  2:48  112   31:37 10:11 1:47:23 
  142    5 Cassandra Adams         Champlin           MN  15  160 18:34  4:14  4:27  158   54:55 13.2  2:03   76   28:46  9:16 1:48:43 
  143  243 Mary Ellen Gutknecht    Buffalo            MN  58  131 13:31  3:05  4:52  104   45:04 16.1  2:15  167   43:24 13:58 1:49:03 
  144  195 Ta Flatland             Elk River          MN  35   96 11:26  2:36  3:06  148   52:32 13.8  2:14  157   40:47 13:08 1:50:03 
  145  219 Mary Gillen             Maple Grove        MN  26  113 12:16  2:48  3:27  151   53:23 13.6  2:17  153   38:51 12:30 1:50:12 
  146  503 Melissa Otten           Buffalo            MN  40  133 13:32  3:05  5:30  147   52:23 13.8  5:18  134   34:42 11:10 1:51:23 
  147  777 Mollie Kelderman        Fridley            MN  17  155 15:53  3:37  4:03  136   49:41 14.6  1:57  158   40:52 13:10 1:52:24 
  148    3 Lea Abrahamson          Cokato             MN  26   60 10:12  2:19  2:53  171 1:01:32 11.8  2:20  137   35:33 11:27 1:52:27 
  149  683 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  36   95 11:26  2:36  5:41  156   54:45 13.2  2:45  149   38:30 12:24 1:53:05 
  150  586 Sue Savage              Blaine             MN  51  147 15:01  3:25  4:03  130   49:10 14.7  3:30  163   41:49 13:28 1:53:31 
  151  169 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38  125 13:18  3:02  8:08  145   52:12 13.9  4:56  136   35:22 11:23 1:53:55 
  152  331 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  46  151 15:37  3:33  4:40  154   53:42 13.5  2:57  148   37:37 12:07 1:54:31 
  153   78 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  28  137 13:36  3:06  3:30  163   57:08 12.7  2:07  150   38:35 12:25 1:54:55 
  154   39 Amy Bauch               Minneapolis        MN  57  106 12:03  2:45  5:36  118   46:40 15.5  4:10  170   46:42 15:02 1:55:09 
  155  771 Ryleigh Stenson         Buffalo            MN  13  138 13:39  3:07  4:48  132   49:14 14.7 11:22  143   36:08 11:38 1:55:10 
  156  637 Claire Stevens          Buffalo            MN  16   97 11:29  2:37  6:57  167 1:00:03 12.0  2:13  133   34:40 11:10 1:55:19 
  157  125 Kenzie Cruzen           Monticello         MN  19  145 14:33  3:19  4:04  173 1:04:32 11.2  1:26  101   30:51  9:56 1:55:24 
  158  402 Claire Macki            Becker             MN  19   34  9:16  2:07  5:02  165   58:19 12.4  3:27  156   40:02 12:53 1:56:03 
  159  533 Melissa Pogatchnik      Sartell            MN  39  114 12:19  2:48  5:58  120   46:55 15.4  4:31  172   47:43 15:22 1:57:25 
  160   22 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  55  159 18:09  4:08  4:01  146   52:23 13.8  3:35  154   39:21 12:40 1:57:28 
  161   23 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  52  157 16:26  3:44  4:53  135   49:35 14.6  3:53  166   43:10 13:54 1:57:56 
  162  255 Greta Hansen Begg       Watertown          MN  42  161 20:55  4:46  6:41  143   51:55 13.9  2:58  142   36:00 11:35 1:58:27 
  163  467 Angie Neisinger         Cold Spring        MN  37  143 14:05  3:12  4:15  166   59:18 12.2  2:23  151   38:35 12:25 1:58:33 
  164  506 Christine Pace          Stevens Point      WI  61   88 11:13  2:33  6:06  168 1:00:34 11.9  4:32  145   36:21 11:42 1:58:44 
  165  180 Alyssa Englund          Buffalo            MN  17   61 10:13  2:20  8:14  160   55:43 13.0  4:54  160   41:24 13:20 2:00:25 
  166  772 Annika Englunb          Buffalo            MN  12   74 10:39  2:26  7:47  161   55:43 13.0  4:54  161   41:27 13:21 2:00:30 
  167  457 Michele Moses           Excelsior          MN  51  154 15:51  3:37  4:29  162   57:01 12.7  3:18  162   41:34 13:23 2:02:11 
  168  543 Shannon Reagan          Monticello         MN  39  116 12:27  2:50  3:00  172 1:02:50 11.5  2:10  165   42:35 13:43 2:03:00 
  169  361 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  19  148 15:06  3:26  4:40  153   53:28 13.5  3:10  171   47:40 15:21 2:04:02 
  170  420 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57  134 13:34  3:05  4:42  157   54:45 13.2  3:30  174   48:30 15:37 2:05:00 
  171  507 Shilo Parisian          Brooklyn Center    MN  29   81 11:00  2:30  4:05  170 1:01:20 11.8  3:32  169   46:15 14:54 2:06:10 
  172  253 Katelyn Hanneman        Crystal            MN  26   94 11:24  2:36  3:59  164   58:12 12.4  3:07  175   51:15 16:30 2:07:55 
  173  297 Michaela Jackson        Prior Lake         MN  30  158 17:46  4:03  5:27  169 1:00:55 11.9  4:58  173   48:19 15:33 2:17:23 
  174  340 Katelyn Kleitsch        Readlyn            IA  27  144 14:09  3:13  5:46  174 1:09:06 10.5  4:13  168   46:13 14:53 2:19:26 
  175  621 Jamie Sommerdorf        Becker             MN  15  149 15:16  3:28  6:20  175 1:16:51  9.4  4:28  164   41:51 13:28 2:24:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  268 Jack Hennen             Cambridge          MN  15    1  7:39  1:45  1:52    1   34:13 21.1  1:23    1   24:37  7:56 1:09:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  616 Abbey Smits             Andover            MN  15    1  7:14  1:39  2:12    1   44:33 16.2  1:30    1   26:55  8:40 1:22:22 
    2  573 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  14    3 13:26  3:04  4:01    3   52:03 13.9  2:04    3   34:29 11:06 1:46:01 
    3    5 Cassandra Adams         Champlin           MN  15    6 18:34  4:14  4:27    4   54:55 13.2  2:03    2   28:46  9:16 1:48:43 
    4  771 Ryleigh Stenson         Buffalo            MN  13    4 13:39  3:07  4:48    2   49:14 14.7 11:22    4   36:08 11:38 1:55:10 
    5  772 Annika Englunb          Buffalo            MN  12    2 10:39  2:26  7:47    5   55:43 13.0  4:54    5   41:27 13:21 2:00:30 
    6  621 Jamie Sommerdorf        Becker             MN  15    5 15:16  3:28  6:20    6 1:16:51  9.4  4:28    6   41:51 13:28 2:24:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  563 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  18    3  6:52  1:34  1:22    1   35:26 20.4  1:08    1   21:24  6:54 1:06:11 
    2  209 Will Gallagher          Saint Michael      MN  18    1  6:38  1:31  2:29    3   38:04 19.0  1:39    3   23:34  7:36 1:12:21 
    3  249 Josh Halper             Golden Valley      MN  16                           2   37:35 19.3  2:08    4   25:50  8:19 1:15:37 
    4  396 Max Loy                 Maple Grove        MN  19    5  7:59  1:49  2:26    6   46:10 15.7  1:00    5   26:53  8:39 1:24:26 
    5  289 Tommy Horn              Howard Lake        MN  16    9 13:46  3:08  2:44    4   44:47 16.2  2:17    2   22:09  7:08 1:25:41 
    6  508 Taylor Park             Anoka              MN  18    4  7:12  1:39  3:55    8   47:26 15.3  1:33    7   30:27  9:48 1:30:32 
    7  406 Lucas Manke             Andover            MN  18    2  6:51  1:34  3:11    9   48:13 15.0  1:43    8   30:36  9:51 1:30:33 
    8  545 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  18    7 11:39  2:39  5:03    7   46:37 15.5  2:17   10   34:03 10:58 1:39:37 
    9  236 Jeffrey Griffin         Eden Prairie       MN  19    6 10:47  2:27  9:04    5   45:38 15.9  4:33    9   33:07 10:40 1:43:08 
   10  470 Jack Nermyr             Plymouth           MN  18   10 15:07  3:27  4:47   10   51:56 13.9  1:57    6   29:26  9:29 1:43:10 
   11  245 Rachel Haas             Buffalo            MN  16    8 13:10  3:00  5:18   11   59:54 12.1  2:18   11   39:45 12:48 2:00:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  213 Kaytlin Garrison        Cohasset           MN  17                           1   37:09 19.5  1:56    1   24:53  8:01 1:15:47 
    2  152 Emily Dockendorf        Monticello         MN  19    4 13:28  3:04  4:16    4   55:16 13.1  2:48    3   31:37 10:11 1:47:23 
    3  777 Mollie Kelderman        Fridley            MN  17    7 15:53  3:37  4:03    2   49:41 14.6  1:57    6   40:52 13:10 1:52:24 
    4  637 Claire Stevens          Buffalo            MN  16    3 11:29  2:37  6:57    7 1:00:03 12.0  2:13    4   34:40 11:10 1:55:19 
    5  125 Kenzie Cruzen           Monticello         MN  19    5 14:33  3:19  4:04    8 1:04:32 11.2  1:26    2   30:51  9:56 1:55:24 
    6  402 Claire Macki            Becker             MN  19    1  9:16  2:07  5:02    6   58:19 12.4  3:27    5   40:02 12:53 1:56:03 
    7  180 Alyssa Englund          Buffalo            MN  17    2 10:13  2:20  8:14    5   55:43 13.0  4:54    7   41:24 13:20 2:00:25 
    8  361 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  19    6 15:06  3:26  4:40    3   53:28 13.5  3:10    8   47:40 15:21 2:04:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  796 Lee Brown               Maple              WI  24    3  8:13  1:52  1:23    1   32:22 22.4  1:10    3   19:05  6:09 1:02:10 
    2  175 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  20    4  8:51  2:01  1:56    2   34:11 21.2  1:08    4   20:58  6:45 1:07:02 
    3  146 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  21    1  6:40  1:31  1:37    3   34:41 20.9  1:39    6   23:44  7:39 1:08:20 
    4  659 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24    5 11:00  2:30  3:30    4   35:23 20.5  1:38    1   17:55  5:46 1:09:24 
    5  522 Ryan Peterson           Plymouth           MN  20                           5   36:36 19.8  1:24    2   18:51  6:04 1:11:39 
    6  224 Jake Gohl               Monticello         MN  21                           6   36:52 19.6  1:20    5   23:16  7:30 1:15:41 
    7   44 Zachary Beaumaster      Big Lake           MN  20    6 12:09  2:46  3:27    8   43:47 16.5  1:29    7   23:47  7:40 1:24:37 
    8  179 Nick Engfer             Buffalo            MN  21    2  8:03  1:50  3:03    7   42:20 17.1  1:15   10   31:39 10:12 1:26:18 
    9  721 Joshua Winters          Cedar Falls        IA  23    7 12:55  2:56  4:47    9   44:31 16.3  1:48    8   25:18  8:09 1:29:17 
   10   63 Matt Borgen             St. Michael        MN  20    8 13:44  3:08  4:50   10   44:48 16.2  2:29    9   27:31  8:52 1:33:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  428 Lizzie McNamara         Buffalo            MN  24    4  8:20  1:54  1:57    1   37:29 19.3  1:28    1   24:57  8:02 1:14:10 
    2   92 Haley Chatelaine        Lakeville          MN  22    1  6:17  1:26  3:18    4   41:10 17.6  1:22    3   25:54  8:21 1:17:59 
    3  488 Katie Oden              Buffalo            MN  23                           3   39:45 18.2  1:27    5   26:48  8:38 1:18:45 
    4  240 Morgan Gunderson        Aberdeen           SD  21    5  9:30  2:10  2:28    2   38:19 18.9  2:29    6   27:28  8:51 1:20:12 
    5   10 Alexandrav Alviani      Plymouth           MN  22    2  7:49  1:47  3:21    6   44:09 16.4  1:17    4   26:47  8:38 1:23:21 
    6  736 Emily Zimmer            Maple Grove        MN  21                           5   43:39 16.6  2:03    2   25:52  8:20 1:26:05 
    7  487 Britta Oden             Buffalo            MN  20    3  8:16  1:53  2:30    7   44:30 16.3  2:26    9   30:38  9:52 1:28:18 
    8  370 Donielle Kurvers        Monticello         MN  22    6 12:16  2:48  3:14    8   46:51 15.4  1:39    7   28:29  9:11 1:32:26 
    9   16 Stacey Anderson         Lino Lakes         MN  22    8 13:00  2:58  4:52    9   48:39 14.9  2:44    8   29:27  9:29 1:38:41 
   10  168 Jessica Eckard          Hanover            MN  23    7 12:51  2:56  5:00   10   52:33 13.8  1:39   10   31:52 10:16 1:43:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  352 Dmytro Koshevy          Richfield          MN  28    8  7:54  1:48  1:18    1   31:31 23.0  1:09    1   19:01  6:08 1:00:52 
    2  642 Brian Storhaug          Alexandria         MN  25    1  6:10  1:24  1:59    4   31:57 22.6  1:17    2   19:38  6:19 1:00:59 
    3  739 Jon Zitur               Carver             MN  26    2  6:47  1:33  1:39    3   31:55 22.7  1:55    5   21:17  6:51 1:03:32 
    4  783 Josh Doebbert           Minneapolis        MN  27    7  7:46  1:46  1:31    7   33:56 21.3  1:14    4   21:17  6:51 1:05:42 
    5  104 Dain Clausen            Golden Valley      MN  27    4  7:16  1:40  1:33    5   33:35 21.5  1:26    6   22:05  7:07 1:05:53 
    6   45 Jason Beck              Minneapolis        MN  29   10  8:24  1:55  1:34    2   31:41 22.8  1:27   11   22:53  7:22 1:05:57 
    7  320 Marcus Kasper           Monticello         MN  25    5  7:18  1:40  2:28    8   34:45 20.8  1:19    7   22:09  7:08 1:07:57 
    8  291 Jeffrey Huber           Clearwater         MN  29   11  8:27  1:56  1:59    9   35:04 20.6  2:02    8   22:21  7:12 1:09:50 
    9  150 Chris Dirkes            Saint Paul         MN  27    6  7:43  1:46  1:51    6   33:37 21.5  1:31   17   25:18  8:09 1:09:59 
   10  141 Will Delaney            Saint Michael      MN  27                          10   35:09 20.6  2:04   12   23:45  7:39 1:11:12 
   11  312 Kyle Johnsrud           St. Louis Park     MN  28                          15   39:10 18.5  1:49    3   21:09  6:49 1:11:42 
   12  390 Jon Lenz                Eagan              MN  28   12  8:43  1:59  2:56   13   38:47 18.7  1:09    9   22:32  7:16 1:14:05 
   13  779 Chirstopher Follen      Eden Prairie       MN  26   13 10:16  2:20  3:11   11   36:05 20.1  1:55   10   22:50  7:21 1:14:14 
   14  553 John Rice               Red Wing           MN  27    3  7:10  1:38  2:06   18   41:38 17.4  1:47   15   24:53  8:01 1:17:32 
   15  725 Matthew Wuollet         Annandale          MN  27                          20   42:01 17.2  1:32   19   25:47  8:18 1:22:33 
   16  403 Ryan MacMaster          Fargo              ND  28    9  8:12  1:52  2:50   14   39:01 18.5  2:26   26   30:09  9:43 1:22:36 
   17   25 Matthew Arndt           Minneapolis        MN  29   15 10:53  2:29  3:09   12   38:21 18.9  2:54   22   27:23  8:49 1:22:38 
   18  327 Colin Kelly             Roseville          MN  27   14 10:24  2:22  3:21   22   43:00 16.8  1:36   14   24:30  7:53 1:22:49 
   19  343 Aaron Klinnert          Plymouth           MN  29   17 11:26  2:36  4:17   17   40:43 17.8  2:20   13   24:08  7:47 1:22:53 
   20  594 Pete Schwarz            Saint Paul         MN  25   16 11:24  2:36  3:00   16   40:14 18.0  1:34   20   26:55  8:40 1:23:05 
   21  337 Paul Kirihara           Saint Louis Park   MN  27                          19   41:56 17.3  2:02   25   29:55  9:38 1:23:58 
   22  286 Andrew Hoganson         Hanover            MN  27   18 11:30  2:37  3:41   21   42:51 16.9  2:14   18   25:43  8:17 1:25:58 
   23  689 Brian Vike              St. Louis Park     MN  28   19 12:32  2:51  3:07   23   44:09 16.4  1:59   24   28:24  9:09 1:30:08 
   24  341 Ryan Kleitsch           Readlyn            IA  27   20 12:34  2:52  4:23   26   46:46 15.5  2:01   16   24:59  8:03 1:30:41 
   25  455 Michael Mortenson       Minneapolis        MN  25   22 14:43  3:21  3:24   25   46:35 15.5  1:35   23   27:32  8:52 1:33:47 
   26  335 James Kingsbury         Big Lake           MN  27   23 15:03  3:26  3:18   24   44:34 16.2  1:29   27   31:18 10:05 1:35:40 
   27    2 Evan Abrahamson         Fargo              ND  28   21 14:00  3:11  3:54   27   47:01 15.4  2:07   28   32:18 10:24 1:39:18 
   28  774 Shawn Galbrath          Coon Rapids        MN  26                          28   53:47 13.5  2:41   21   26:57  8:41 1:40:17 
   29  382 Samuel Larson           Playa Del Rey      CA  29   24 16:42  3:48  7:19   29 1:15:22  9.6  2:24   29   45:10 14:33 2:26:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   11 Anastasia Anderson      Minneapolis        MN  25    1  6:46  1:33  2:26    1   36:45 19.7  1:42    5   25:04  8:05 1:12:40 
    2  304 Kaitlyn Jensen          Golden Valley      MN  28    4  8:23  1:55  2:33    2   36:50 19.6  1:45    3   24:05  7:45 1:13:34 
    3  788 Billie Pace-Graczyk-Mel Golden Valley      MN  29                           3   38:12 18.9  1:50    1   22:48  7:21 1:16:40 
    4   30 Alexandra Badger        St Cloud           MN  27    2  7:24  1:41  1:47    5   40:40 17.8  1:43    7   25:38  8:15 1:17:09 
    5   82 Rachel Busch            Buffalo            MN  27                           7   41:52 17.3  1:44    8   26:10  8:26 1:19:15 
    6   96 Jenna Christensen       Janesville         MN  25    7  9:58  2:16  2:47    4   39:56 18.1  1:59    4   25:01  8:04 1:19:39 
    7  384 Angela Leadens          Hanover            MN  27    6  9:52  2:15  3:31    6   41:28 17.5  1:30    9   26:58  8:41 1:23:17 
    8  440 Sara Miller             Mora               MN  28    3  7:49  1:47  2:55   11   45:23 15.9  1:55   10   28:35  9:12 1:26:36 
    9  389 Hillary Lenz            Eagan              MN  29                           9   43:20 16.7  1:40   13   30:57  9:58 1:27:46 
   10  211 Tracey Ganje            Minneapolis        MN  29                           8   41:55 17.3  2:27   15   31:06 10:01 1:28:07 
   11  404 Molly Madson            Minneapolis        MN  26   14 12:26  2:50  6:34   10   43:58 16.5  2:31    6   25:12  8:07 1:30:40 
   12  238 Justine Grover          Buffalo            MN  29   12 12:15  2:47  2:41   17   53:24 13.6  1:26    2   23:54  7:42 1:33:38 
   13  532 Anna Plautz             Minneapolis        MN  26    5  9:29  2:10  2:58   12   48:23 15.0  2:31   16   31:38 10:11 1:34:57 
   14  661 Alyssa Tesch            Minneapolis        MN  27    9 10:17  2:21  3:04   18   54:02 13.4  1:31   17   32:18 10:24 1:41:09 
   15  437 Robyn Meyer-Thompson    Shoreview          MN  28   19 15:20  3:29  3:57   13   48:42 14.9  2:12   14   31:05 10:01 1:41:14 
   16  217 Hannah Gikling          St. Paul           MN  27   16 13:29  3:04  5:41   15   50:37 14.3  3:20   11   28:42  9:15 1:41:46 
   17  106 Mara Clements           Minneapolis        MN  27   15 12:35  2:52  6:35   14   50:31 14.3  3:25   12   28:42  9:15 1:41:47 
   18  219 Mary Gillen             Maple Grove        MN  26   13 12:16  2:48  3:27   16   53:23 13.6  2:17   20   38:51 12:30 1:50:12 
   19    3 Lea Abrahamson          Cokato             MN  26    8 10:12  2:19  2:53   22 1:01:32 11.8  2:20   18   35:33 11:27 1:52:27 
   20   78 Malorie Buckholz        Brooklyn Park      MN  28   17 13:36  3:06  3:30   19   57:08 12.7  2:07   19   38:35 12:25 1:54:55 
   21  507 Shilo Parisian          Brooklyn Center    MN  29   10 11:00  2:30  4:05   21 1:01:20 11.8  3:32   22   46:15 14:54 2:06:10 
   22  253 Katelyn Hanneman        Crystal            MN  26   11 11:24  2:36  3:59   20   58:12 12.4  3:07   23   51:15 16:30 2:07:55 
   23  340 Katelyn Kleitsch        Readlyn            IA  27   18 14:09  3:13  5:46   23 1:09:06 10.5  4:13   21   46:13 14:53 2:19:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  528 David Phillips          Maple Grove        MN  30    2  7:52  1:48  1:23    1   29:45 24.3  1:16    2   19:53  6:24 1:00:07 
    2  582 Pablo Sanchez           Saint Paul         MN  31    8  8:48  2:00  1:44    5   33:51 21.4  1:09    1   18:42  6:02 1:04:12 
    3  422 Doug McGrath            Robbinsdale        MN  30    1  7:01  1:36  1:34    6   34:19 21.1  1:28    4   21:14  6:50 1:05:34 
    4  513 Joel Paulson            Maple Grove        MN  34                           3   33:19 21.7                          1:06:27 
    5  580 Seth Salenger           Minneapolis        MN  33                           8   35:27 20.4  2:18    5   21:30  6:56 1:10:24 
    6  542 John Rammel             Sartell            MN  32    3  8:11  1:52  1:43    2   33:18 21.7  1:23   13   26:09  8:25 1:10:42 
    7  367 Alex Kunesh             Baxter             MN  30                           7   35:18 20.5  1:51    7   22:20  7:12 1:10:56 
    8   59 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  34   16 11:11  2:33  1:36    4   33:48 21.4  1:23   11   25:38  8:15 1:13:33 
    9  656 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  34   11  9:21  2:08  3:28   13   37:14 19.4  1:37    6   22:01  7:06 1:13:39 
   10  782 Kristopher Johnson                             33    5  8:18  1:54  1:52   12   36:46 19.7  2:02   14   26:36  8:34 1:15:32 
   11  454 Matthew Mork            Becker             MN  33   10  9:19  2:07  2:02   10   36:12 20.0  1:51   16   27:07  8:44 1:16:29 
   12   48 Andrew Beilke           Otsego             MN  30   15 10:38  2:25  3:47   17   40:06 18.0  1:28    3   21:11  6:49 1:17:08 
   13  394 Colin Lovett            Saint Paul         MN  34    7  8:41  1:59  2:54   11   36:41 19.7  1:51   17   27:07  8:44 1:17:12 
   14  144 Robbie Deming           St. Bonifacius     MN  32   13  9:25  2:09  2:56    9   36:05 20.1  2:02   18   27:30  8:51 1:17:57 
   15  462 Jon Murray              Maple Grove        MN  33                          16   39:14 18.4  1:52    9   24:51  8:00 1:18:02 
   16  138 Ryan Davis              Willmar            MN  34    4  8:14  1:53  3:52   15   38:24 18.8  2:04   10   25:33  8:14 1:18:05 
   17  137 Tim Dauwalter           Cologne            MN  31   12  9:23  2:08  2:50   14   38:08 19.0  2:10   12   25:54  8:21 1:18:24 
   18  409 Robert Marshall         Maple Grove        MN  33   14  9:44  2:13  3:05   20   43:03 16.8  1:14    8   23:41  7:38 1:20:45 
   19   46 Mark Behn               St. Michael        MN  33   17 11:28  2:37  3:40   18   41:42 17.4  2:06   15   26:39  8:35 1:25:33 
   20  310 Paul Johnson            Minneapolis        MN  30    9  8:56  2:02  3:07   19   42:31 17.0  2:30   21   30:53  9:57 1:27:55 
   21  442 Michael Mishler         Richfield          MN  30   18 12:09  2:46  2:56   21   44:35 16.2  2:21   20   30:22  9:47 1:32:21 
   22  419 Aaron McCormick         Eden Prairie       MN  30    6  8:38  1:58  4:51   22   51:49 14.0  2:34   19   27:52  8:59 1:35:43 
       405 Dominick Mancini        Hopkins            NY  32   19 25:23  5:46                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  328 Bettina Keppers         Duluth             MN  33    1  7:19  1:40  1:52    1   32:42 22.1  1:31    6   23:44  7:39 1:07:06 
    2   83 Nancy Buselmeier        Buffalo            MN  32    6  9:22  2:08  1:56    6   36:52 19.6  1:35    1   18:19  5:54 1:08:02 
    3  282 Michelle Hoffman        New Hope           MN  31    2  7:29  1:42  1:41    4   35:53 20.2  1:27    2   22:18  7:11 1:08:45 
    4  764 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  31    3  8:06  1:51  1:43    2   34:32 21.0  1:36    5   23:39  7:37 1:09:35 
    5  569 Megan Rose              Sartell            MN  32    9  9:40  2:12  1:45    5   36:39 19.7  1:53    4   23:12  7:28 1:13:07 
    6  188 Julie Feldman           Inver Grove Height MN  34    7  9:34  2:11  1:33    3   35:19 20.5  1:34    7   25:30  8:13 1:13:28 
    7  452 Casey Mork              Becker             MN  32   10  9:49  2:14  1:39    8   38:30 18.8  1:26    3   22:35  7:17 1:13:57 
    8  387 Kristen Lemke           Mpls               MN  32    4  8:35  1:57  2:05    9   39:45 18.2  2:14   10   25:54  8:21 1:18:32 
    9  690 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  32   11 10:32  2:24  2:33    7   37:50 19.1  1:59   12   26:45  8:37 1:19:37 
   10  294 Becca Hurt              Mounds View        MN  31    5  9:03  2:04  3:16   13   42:42 16.9  2:18   13   27:41  8:55 1:24:58 
   11  786 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  31                          15   42:48 16.9  2:19   11   26:19  8:29 1:25:07 
   12    9 Emily Allen             Bloomington        MN  31   17 11:37  2:39  3:24   14   42:47 16.9  2:19    9   25:50  8:19 1:25:56 
   13  366 Erika Kuehn             Minneapolis        MN  34   14 11:15  2:34  4:15   12   42:40 17.0  2:35    8   25:46  8:18 1:26:29 
   14  358 Andrea Kraft            Prior Lake         MN  31   19 12:28  2:50  2:38   11   42:35 17.0  1:54   15   28:30  9:11 1:28:03 
   15  278 Julie Hodgson           Hammond            WI  30   12 10:43  2:27  3:02   10   40:40 17.8  3:44   19   31:23 10:06 1:29:30 
   16  412 Amy Mattson             Buffalo            MN  34   16 11:24  2:36  3:08   16   44:38 16.2  1:55   17   30:20  9:46 1:31:22 
   17  732 Elizabeth Youngman      Mpls               MN  34   15 11:20  2:35  2:56   17   46:24 15.6  1:59   21   32:20 10:25 1:34:58 
   18  767 Amy Eastmond            Excelsior          MN  33                          19   49:15 14.7  2:24   14   27:52  8:59 1:35:51 
   19  692 Heidi Wallin            Willmar            MN  31    8  9:39  2:12  4:13   18   48:27 14.9  2:34   22   32:30 10:28 1:37:22 
   20   47 Mary Behn               St. Michael        MN  34   13 11:06  2:32  4:40   21   51:37 14.0  1:58   16   29:26  9:29 1:38:45 
   21  344 Morgan Klinnert         Plymouth           MN  30   18 12:12  2:47  4:14   20   49:30 14.6  2:09   20   31:25 10:07 1:39:28 
   22  483 Katie Novitzki          Bowlus             MN  34                          22   51:43 14.0  1:28   18   31:03 10:00 1:39:53 
   23  297 Michaela Jackson        Prior Lake         MN  30   20 17:46  4:03  5:27   23 1:00:55 11.9  4:58   23   48:19 15:33 2:17:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  710 Andy Wiberg             Lakeville          MN  37                           1   29:38 24.4  1:07    2   17:39  5:41   57:06 
    2  439 Casey Miller            Baxter             MN  37    9  7:59  1:49  1:30    2   29:56 24.2  1:15    1   17:31  5:39   58:10 
    3   38 Ben Bassett             Bloomington        MN  39    3  7:05  1:37  1:27    3   32:20 22.4  1:16    3   19:26  6:15 1:01:32 
    4  227 Ross Golla              Minnetonka         MN  37   13  8:21  1:54  1:40    5   33:16 21.8  1:18    4   19:41  6:20 1:04:15 
    5    7 Greg Alexander          Plymouth           MN  38    5  7:24  1:41  1:48    4   33:05 21.9  1:20   13   22:39  7:18 1:06:13 
    6  163 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  36                           6   33:28 21.6  1:26   10   22:02  7:06 1:06:34 
    7  766 Benjamin Foreman        Saint Louis Park   MN  36    1  6:48  1:33  2:33    7   34:24 21.0  1:48    8   21:26  6:54 1:06:57 
    8  688 Greg Vetter             Coon Rapids        MN  36    4  7:23  1:41  1:38   12   35:12 20.6  2:46   14   22:57  7:24 1:09:54 
    9   53 Kris Birch              Hugo               MN  36   10  8:10  1:52  2:42   11   34:49 20.8  1:56   12   22:26  7:14 1:10:01 
   10   54 Shawn Birch             Hugo               MN  38   11  8:17  1:53  2:54   10   34:42 20.9  2:05   11   22:06  7:07 1:10:03 
   11  210 Michael Galloway        Blaine             MN  39   16  9:00  2:03  2:14   14   35:59 20.1  2:03    5   20:50  6:43 1:10:03 
   12  596 Josh Sell               Waconia            MN  37   12  8:21  1:54  2:52   17   36:18 19.9  1:27    7   21:22  6:53 1:10:18 
   13  140 Brad Dehn               Elk River          MN  36   27 10:40  2:26  1:47   16   36:14 20.0  1:12    6   20:51  6:43 1:10:42 
   14  330 David Kerber            Maple Grove        MN  39   29 11:15  2:34  2:14    8   34:30 21.0  1:38    9   21:38  6:58 1:11:12 
   15  473 Chris Nichols           Maple Grove        MN  37    8  7:56  1:49  1:39   13   35:57 20.1  1:22   21   24:52  8:01 1:11:46 
   16   27 Jim Audas               Prior Lake         MN  37    7  7:44  1:46  2:05   24   39:31 18.3  1:21   16   23:38  7:37 1:14:17 
   17  622 Joel Sommers            Minnetonka         MN  35   15  8:47  2:00  2:24   18   37:05 19.5  2:31   20   24:45  7:58 1:15:30 
   18  568 Stefan Ronchetti        Woodbury           MN  37    6  7:28  1:42  2:39   15   36:04 20.1  2:04   29   27:28  8:51 1:15:41 
   19  133 Ryan Dailey             Maple Grove        MN  39   26 10:28  2:23  2:16    9   34:40 20.9  2:02   27   26:50  8:39 1:16:14 
   20  496 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  36   22  9:55  2:16  2:06   26   39:58 18.1  1:48   17   23:41  7:38 1:17:28 
   21  700 Tom Webb                Chaska             MN  35   20  9:20  2:08  2:11   20   37:27 19.3  2:03   26   26:47  8:38 1:17:46 
   22  494 Michael Olson           Wayzata            MN  38   23 10:04  2:18  3:07   23   39:14 18.4  1:59   15   23:26  7:33 1:17:48 
   23  126 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  37    2  6:52  1:34  2:46   28   40:07 18.0  1:33   25   26:41  8:36 1:17:57 
   24  549 Ben Reiners             Otsego             MN  39   21  9:30  2:10  3:09   19   37:24 19.3  3:19   24   26:20  8:29 1:19:40 
   25  550 Dan Reitsma             Carver             MN  38                          22   38:18 18.9  1:52   23   25:56  8:21 1:19:54 
   26  158 Adam Downing            Buffalo            MN  36   31 11:20  2:35  3:21   21   38:11 19.0  2:49   19   24:34  7:55 1:20:13 
   27  319 Zack Kartak             Minneapolis        MN  35   28 10:43  2:27  2:41   25   39:46 18.2  1:52   22   25:27  8:12 1:20:27 
   28  247 Kevin Hagen             Hibbing            MN  39   19  9:19  2:07  1:48   29   40:45 17.8  2:26   28   27:00  8:42 1:21:15 
   29  687 Corey Vetter            West Fargo         ND  38   14  8:31  1:57  2:04   32   41:38 17.4  2:39   30   27:39  8:54 1:22:28 
   30  477 Jesse Niemetschek       Blaine             MN  35   18  9:17  2:07  3:25   30   40:54 17.7  3:12   31   28:15  9:06 1:25:01 
   31   14 Joel Anderson           Cottage Grove      MN  39                          39   45:05 16.1  2:12   18   23:48  7:40 1:25:36 
   32  645 Kevin Streeter          Woodbury           MN  36   24 10:19  2:21  4:01   31   41:09 17.6  3:27   35   29:22  9:27 1:28:17 
   33    8 Christopher Allen       Bloomington        MN  36   32 11:26  2:36  2:41   27   40:02 18.1  2:52   39   31:26 10:07 1:28:25 
   34  103 Kyle Clark              Maple Grove        MN  38   17  9:13  2:06  4:05   37   44:33 16.2  2:27   38   29:46  9:35 1:30:01 
   35  547 David Redick            Rogers             MN  36                          34   43:29 16.6  2:32   36   29:26  9:29 1:30:34 
   36  296 Jeyan Izmirli           Montrose           MN  39                          35   43:44 16.5  1:51   37   29:31  9:30 1:31:37 
   37  523 Christopher Petz        Buffalo            MN  39   33 11:27  2:36  3:06   42   48:15 15.0  1:17   32   28:15  9:06 1:32:18 
   38  190 Dan Feucht              Rosemount          MN  38   37 15:48  3:36  3:30   40   45:11 16.0  2:39   33   28:31  9:11 1:35:36 
   39  161 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  35   30 11:18  2:35  2:58   38   44:52 16.1  2:10   41   34:25 11:05 1:35:42 
   40  379 Andy Larson             Albertville        MN  36   34 13:13  3:01  4:21   41   46:40 15.5  2:26   40   33:08 10:40 1:39:46 
   41   89 Marcus Carpenter        Albertville        MN  39                          33   43:03 16.8  2:52   42   39:29 12:43 1:41:20 
   42  780 Tyler Davidson                                 35   35 13:42  3:07  5:16   44 1:04:18 11.3  2:31   34   28:55  9:19 1:54:42 
   43  381 Jon Larson              Bloomington        MN  36   36 13:52  3:09  3:35   43   55:56 12.9  2:41   43   41:01 13:13 1:57:04 
       132 Joel Dahlin             Sartell            MN  39   25 10:25  2:22  2:21   36   44:16 16.3                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  785 Kathy Dixon             New Brighton       MN  37    1  7:28  1:42  2:07    5   38:27 18.8  2:01    2   23:25  7:33 1:13:27 
    2  475 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38                           3   38:01 19.0  1:16    5   24:44  7:58 1:13:56 
    3  597 Lauren Sell             Eden Prairie       MN  38    5  9:06  2:04  2:38    2   36:08 20.0  1:44    6   24:49  8:00 1:14:22 
    4  416 Betsy McCann            Minnetonka         MN  35    6  9:07  2:05  1:56    9   40:39 17.8  1:29    4   24:22  7:51 1:17:31 
    5  173 Janelle Ehlers          Eden Prairie       MN  37   10 10:20  2:21  2:18    7   38:58 18.6  1:57    3   24:08  7:46 1:17:39 
    6  639 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  35    3  8:39  1:58  2:56   11   41:01 17.6  1:47    1   23:19  7:31 1:17:40 
    7   52 Stacy Biegler           Big Lake           MN  38                           8   39:20 18.4  1:51   12   28:16  9:06 1:18:34 
    8  421 Laurie McElmeel         Plymouth           MN  38    4  9:00  2:03  2:42    4   38:13 18.9  1:59   11   27:09  8:45 1:19:02 
    9  162 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  35    2  7:53  1:48  2:09    1   35:57 20.1  2:08   20   31:24 10:07 1:19:29 
   10  572 Erin Ross               St. Joseph         MN  37    9  9:38  2:12  2:45    6   38:56 18.6  1:42   14   28:43  9:15 1:21:42 
   11   41 Sara Bauer              Ramsey             MN  35    8  9:22  2:08  2:51   12   41:21 17.5  1:41   17   29:46  9:35 1:24:59 
   12  668 Kristen Thompson-Eckstr Hanover            MN  37   20 12:01  2:44  3:28   15   43:28 16.6  1:30    7   24:55  8:02 1:25:21 
   13  347 Sally Knapp             Carver             MN  38   11 10:30  2:24  2:39   10   40:53 17.7  2:23   18   29:56  9:38 1:26:19 
   14  565 Natalie Roeser          Buffalo            MN  35   14 10:38  2:25  2:57   14   43:15 16.7  2:43   10   26:55  8:40 1:26:27 
   15  321 Janelle Katzner         Rogers             MN  37   15 11:09  2:32  3:14   13   43:00 16.8  2:40   13   28:38  9:13 1:28:39 
   16  458 Sommer Mueller          Maple Grove        MN  37   12 10:31  2:24  3:26   19   45:55 15.8  2:25   16   29:07  9:23 1:31:22 
   17  128 Rita Czapko             Fridley            MN  38   16 11:15  2:34  3:16   17   45:22 16.0  2:45   15   29:01  9:21 1:31:37 
   18  288 Krista Honsey           Buffalo            MN  37   13 10:37  2:25  2:54   25   50:51 14.2  1:45    8   26:21  8:29 1:32:25 
   19  134 Jenny Dale              Sartell            MN  36   26 13:49  3:09  1:55   24   49:05 14.7  2:02    9   26:34  8:33 1:33:23 
   20  556 Jamie Ries              Apple Valley       MN  37    7  9:21  2:08  3:16   22   46:39 15.5  2:23   21   32:33 10:29 1:34:10 
   21  351 Anita Koralewski        Holdingford        MN  35   19 11:32  2:38  3:07   21   46:26 15.6  1:35   22   33:35 10:49 1:36:13 
   22   67 Stephanie Brady         Blaine             MN  36   24 13:36  3:06  3:52   20   46:01 15.7  1:58   19   31:02 10:00 1:36:26 
   23  682 Rebekah Twaddle         Hugo               MN  35   27 13:54  3:10  2:47   18   45:22 16.0  2:14   24   35:37 11:28 1:39:52 
   24  768 Jaime Geyen             Montrose           MN  36   25 13:36  3:06  2:34   16   44:27 16.3  2:11   28   41:02 13:13 1:43:48 
   25  195 Ta Flatland             Elk River          MN  35   18 11:26  2:36  3:06   27   52:32 13.8  2:14   27   40:47 13:08 1:50:03 
   26  683 Amy Van Beusekom        Waverly            MN  36   17 11:26  2:36  5:41   28   54:45 13.2  2:45   25   38:30 12:24 1:53:05 
   27  169 Michelle Edelbach       Maple Grove        MN  38   23 13:18  3:02  8:08   26   52:12 13.9  4:56   23   35:22 11:23 1:53:55 
   28  533 Melissa Pogatchnik      Sartell            MN  39   21 12:19  2:48  5:58   23   46:55 15.4  4:31   30   47:43 15:22 1:57:25 
   29  467 Angie Neisinger         Cold Spring        MN  37   28 14:05  3:12  4:15   29   59:18 12.2  2:23   26   38:35 12:25 1:58:33 
   30  543 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   22 12:27  2:50  3:00   30 1:02:50 11.5  2:10   29   42:35 13:43 2:03:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Jeff Glover             Plymouth           MN  44    2  7:34  1:44  1:35    3   33:10 21.8  1:21    1   20:06  6:28 1:03:44 
    2  566 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41    3  8:30  1:56  1:50    1   32:10 22.5  1:29    5   22:44  7:19 1:06:42 
    3  789 Taj Melson              Golden Valley      MN  42    6  8:47  2:00                          1:42    3   22:11  7:09 1:06:58 
    4  197 Joshua Flynn            Medina             MN  41    1  6:28  1:28  1:57   12   36:32 19.8  1:38    4   22:20  7:12 1:08:53 
    5  111 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  41    5  8:39  1:58  1:39    4   33:59 21.3  1:30    7   23:33  7:35 1:09:19 
    6  598 Corby Serk              Eden Prairie       MN  42                           2   33:07 21.9  1:28    9   25:00  8:03 1:11:56 
    7  258 Eric Haug               Minneapolis        MN  43                           5   34:07 21.2  2:01   11   25:44  8:17 1:12:35 
    8  640 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  43    8  9:27  2:09  2:15   11   35:54 20.2  2:08    6   23:27  7:33 1:13:10 
    9   61 Greg Bond               Rochester          MN  44   18 10:39  2:26  2:07    8   34:56 20.7  1:37    8   24:31  7:54 1:13:49 
   10  259 Robert Haung            Maplewood          MN  43   28 14:19  3:16  2:37    6   34:49 20.8  1:50    2   21:17  6:51 1:14:51 
   11  540 Daniel Radloff          Duluth             MN  44                           7   34:56 20.7  2:01   15   26:26  8:31 1:15:59 
   12  130 James Dahl              Maple Grove        MN  43    9  9:36  2:11  1:58   18   38:30 18.8  1:47   10   25:36  8:15 1:17:26 
   13   85 David Cantrill          Wayzata            MN  42   20 11:18  2:34  2:39   10   35:46 20.2  1:39   21   27:16  8:47 1:18:36 
   14  110 Patrick Collins         Woodbury           MN  43   10  9:41  2:12  2:39   15   38:05 19.0  2:11   14   26:17  8:28 1:18:50 
   15  301 Perry Jansen            Sauk Rapids        MN  42   26 11:51  2:42  3:13    9   35:35 20.3  2:21   12   25:55  8:21 1:18:54 
   16  359 Josh Kramber            Montrose           MN  44   17 10:39  2:26  2:26   19   38:38 18.7  1:49   16   26:33  8:33 1:20:02 
   17  538 Jason Punton            St Michael         MN  43   11  9:43  2:13  3:11   21   39:07 18.5  1:38   20   27:07  8:44 1:20:44 
   18  623 Nathan Sonstegard       Minneapolis        MN  40    4  8:39  1:58  2:35   25   40:22 17.9  1:41   23   27:47  8:57 1:21:03 
   19  585 Jacob Sanken            Hutchinson         MN  41   21 11:22  2:35  3:44   16   38:10 19.0  2:15   13   26:02  8:23 1:21:32 
   20  524 Matthew Petz            Elk River          MN  42   13 10:17  2:21  2:46   20   38:42 18.7  1:25   28   28:54  9:18 1:22:02 
   21  514 Bryan Pearson           Milaca             MN  41   22 11:42  2:40  2:11   13   37:35 19.3  2:15   25   28:30  9:11 1:22:12 
   22  613 David Smith             Sartell            MN  41   14 10:25  2:22  3:08   22   39:19 18.4  2:28   22   27:21  8:48 1:22:38 
   23  434 Eric Mesenburg          Maple Grove        MN  43   24 11:48  2:41  2:28   17   38:18 18.9  2:29   27   28:53  9:18 1:23:54 
   24  680 Christopher Tucker      Plymouth           MN  44   19 11:07  2:32  5:18   14   37:49 19.1  3:32   19   27:05  8:44 1:24:49 
   25  775 Travis Noble            Lakeville          MN  44   23 11:46  2:41  2:24   23   39:49 18.2  2:40   26   28:51  9:18 1:25:29 
   26  672 Kyle Toavs              New Hope           MN  43   15 10:36  2:25  4:42   24   40:00 18.1  3:49   24   28:11  9:05 1:27:16 
   27   43 Brett Bayerkohler       Buffalo            MN  42   12  9:57  2:16  3:08   29   44:50 16.1  2:50   17   26:43  8:36 1:27:27 
   28  234 Kenny Grantwit          New Hope           MN  44   30 17:06  3:54  2:44   26   40:42 17.8  2:21   18   26:59  8:41 1:29:49 
   29  575 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  42   25 11:50  2:42  4:21   30   45:02 16.1  2:42   29   29:50  9:36 1:33:43 
   30  155 Teague Dombeck          Otsego             MN  41   27 12:22  2:49  3:52   31   46:05 15.7  1:43   30   30:03  9:41 1:34:03 
   31  353 Ryan Kotula             Prior Lake         MN  44    7  8:59  2:03  3:02   27   42:32 17.0  2:23   32   39:03 12:34 1:35:56 
   32  363 Brian Kringler          Plymouth           MN  42   29 15:21  3:30  3:32   28   43:46 16.5  2:36   31   31:48 10:14 1:37:00 
   33  418 Dominic McConnell       Milaca             MN  44   16 10:36  2:25  3:27   32   50:09 14.4  3:05   33   43:43 14:05 1:50:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  127 Juli Currie             Chanhassen         MN  44    2  8:13  1:52  2:11    2   36:18 19.9  1:27    1   22:12  7:09 1:10:19 
    2  216 Lori Gengler            Plymouth, Mn       MN  44    8 10:16  2:20  2:06    1   35:30 20.4  1:38    2   24:10  7:47 1:13:39 
    3  178 Christina Enger         Columbia Heights   MN  43    7  9:59  2:16  1:58    4   37:27 19.3  2:12    7   28:37  9:13 1:20:11 
    4  574 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  44    4  9:18  2:07  3:34    7   39:13 18.5  3:07    3   26:11  8:26 1:21:22 
    5  323 Karri Kearin            Maple Grove        MN  44   10 10:26  2:23  2:30    9   41:38 17.4  2:05    5   27:35  8:53 1:24:12 
    6  578 Renee Saamanen          Duluth             MN  40    1  1:51  0:26 12:47    3   37:05 19.5  2:52   11   31:15 10:04 1:25:47 
    7  497 Tina Olson              Mound              MN  40    5  9:40  2:12  3:15    6   38:14 18.9  3:07   13   31:55 10:17 1:26:09 
    8  714 Tina Williams           Brooklyn Park      MN  44    9 10:22  2:22  2:14   11   44:00 16.4  1:35    9   29:51  9:37 1:28:01 
    9  336 Lea Kirdatt             Brooklyn Center    MN  40    3  9:00  2:03  2:11    5   38:13 18.9  3:00   19   36:17 11:41 1:28:39 
   10  444 Sarah Mithun            Wayzata            MN  42    6  9:42  2:13  3:02   15   46:25 15.6  2:01    6   27:47  8:57 1:28:54 
   11  465 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  44   11 11:35  2:38  3:07   10   42:33 17.0  2:22    8   29:27  9:29 1:29:01 
   12  431 Billi Jo Mehrer         Elk River          MN  40   12 11:41  2:40  3:17    8   40:51 17.7  2:11   12   31:19 10:05 1:29:18 
   13  107 Christa Close           Medina             MN  41   13 12:08  2:46  3:39   12   44:23 16.3  2:17   10   30:37  9:51 1:33:01 
   14  120 Sara Cossack            Vadnais Heights    MN  44                          13   44:33 16.2  2:30   14   32:54 10:36 1:34:03 
   15  671 Jennifer Toavs          New Hope           MN  42   17 15:49  3:36  5:00   14   45:18 16.0  4:01    4   27:15  8:47 1:37:21 
   16  123 Dana Crumley            Avon               MN  41   14 12:11  2:46  3:32   16   49:14 14.7  2:20   15   33:15 10:42 1:40:29 
   17  471 Kim Nermyr              Plymouth           MN  41   15 12:29  2:51  4:00   19   52:43 13.7  2:01   17   35:19 11:22 1:46:29 
   18  503 Melissa Otten           Buffalo            MN  40   16 13:32  3:05  5:30   18   52:23 13.8  5:18   16   34:42 11:10 1:51:23 
   19  255 Greta Hansen Begg       Watertown          MN  42   18 20:55  4:46  6:41   17   51:55 13.9  2:58   18   36:00 11:35 1:58:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  612 Colin Smith             Minneapolis        MN  46                           1   31:55 22.7  1:31    1   20:18  6:32 1:03:14 
    2  449 Marty Moran             Saint Cloud        MN  49                           3   33:10 21.8  1:34    4   23:51  7:41 1:06:02 
    3  530 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  48   14 10:02  2:17  1:26    5   34:20 21.1  1:31    6   23:58  7:43 1:11:14 
    4  139 Daniel Dederichs        Waverly            MN  49                           2   32:45 22.1  1:59   11   26:14  8:27 1:12:12 
    5  369 Craig Kurtz             Blaine             MN  46    1  7:57  1:49  2:53    6   35:16 20.5  1:34    9   25:26  8:12 1:13:03 
    6  148 Scott Dezurik           Avon               MN  48    5  9:01  2:03  1:47   12   37:04 19.5  1:35    5   23:54  7:42 1:13:18 
    7  324 Kevin Kehn              Champlin           MN  47   25 11:13  2:33  2:54    4   34:04 21.2  2:30    2   23:03  7:25 1:13:42 
    8   51 Jeff Berg               Buffalo            MN  45    4  8:54  2:02  2:01   13   37:44 19.2  2:02    3   23:51  7:41 1:14:31 
    9  118 Dan Corbett             Northfield         MN  46    8  9:15  2:07  2:17    9   36:54 19.6  2:11    7   25:09  8:06 1:15:45 
   10  272 Mark Hesser             St Michael         MN  48    7  9:11  2:06  3:05   19   38:29 18.8  1:46    8   25:09  8:06 1:17:37 
   11  717 Garrett Wilson          Edina              MN  45    6  9:05  2:04  2:37    8   36:40 19.7  2:05   20   27:29  8:51 1:17:53 
   12   93 Pat Chen                Brooklyn Park      MN  46   20 10:52  2:28  2:40    7   36:13 20.0  2:17   13   26:31  8:32 1:18:31 
   13  201 Michael Franklin        Delano             MN  48   18 10:48  2:28  3:16   10   37:01 19.5  1:54   10   25:41  8:16 1:18:38 
   14  360 Randy Kramer            Buffalo            MN  49   10  9:18  2:07  1:57   18   38:26 18.8  2:00   22   27:39  8:54 1:19:18 
   15  615 Michael Smith           Plymouth           MN  47    3  8:54  2:02  3:16   16   38:01 19.0  2:20   21   27:37  8:54 1:20:06 
   16  557 Jason Riley             Maple Grove        MN  45   30 12:28  2:50  2:58   15   37:47 19.2  2:03   17   26:55  8:40 1:22:10 
   17   21 Jeffrey Antonsen        Andover            MN  46   23 11:03  2:31  3:45   20   38:44 18.7  2:05   14   26:40  8:35 1:22:15 
   18  604 Robert Sicora           Buffalo            MN  49                          11   37:03 19.5  1:44   28   31:12 10:03 1:22:25 
   19  713 Andy Williams           Brooklyn Park      MN  45    9  9:17  2:07  2:42   32   42:39 17.0  1:32   12   26:29  8:32 1:22:37 
   20  332 Peter Kerin             Eden Prairie       MN  46   16 10:12  2:19  2:42   30   42:05 17.2  2:05   16   26:49  8:38 1:23:51 
   21  108 Mike Close              Medina             MN  46    2  8:32  1:57  2:48   23   39:03 18.5  3:15   25   30:44  9:54 1:24:20 
   22  624 Mark Sorenson           Big Lake           MN  48   17 10:14  2:20  2:32   26   40:26 17.9  1:42   23   30:04  9:41 1:24:55 
   23  429 Mark McNamer10          Brooklyn Park      MN  46   22 10:55  2:29  3:47   31   42:19 17.1  2:06   18   27:05  8:43 1:26:10 
   24  592 Ron Schreckenghaust     Elk River          MN  48   15 10:05  2:18  3:18   14   37:47 19.2  2:10   30   33:13 10:42 1:26:30 
   25  527 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  45   19 10:49  2:28  2:58   25   40:17 18.0  2:31   24   30:13  9:44 1:26:46 
   26  560 France Roberts          St. Louis Park     MN  45   11  9:23  2:08  3:00   36   46:28 15.6  2:40   15   26:41  8:36 1:28:11 
   27  482 Rick Nordvold           Chaska             MN  45                          17   38:05 19.0  3:09   34   35:40 11:29 1:28:14 
   28  292 Jeff Hunter             Apple Valley       MN  46   13  9:58  2:16  3:13   28   41:01 17.6  3:02   27   31:04 10:00 1:28:16 
   29  605 Wayne Sicora            Robbinsdale        MN  47                          24   39:31 18.3  2:26   35   35:53 11:33 1:28:54 
   30  265 Daniel Hellrung         Woodbury           MN  45   21 10:54  2:29  3:03   22   38:55 18.6  2:54   32   34:46 11:12 1:30:30 
   31  649 Travis Sutter           Albertville        MN  45   29 12:08  2:46  3:57   27   40:37 17.8  2:32   29   32:23 10:26 1:31:35 
   32  544 Brendan Reardon         Eden Prairie       MN  49   27 12:05  2:45  4:37   35   46:26 15.6  2:27   19   27:15  8:47 1:32:48 
   33  252 Paul Hanek              Woodbury           MN  45   24 11:08  2:32  4:12   34   46:18 15.6  2:34   26   30:48  9:55 1:34:57 
   34  765 Allen Weis              Delano             MN  48   28 12:07  2:46  2:51   29   41:26 17.5  2:36   37   37:19 12:01 1:36:16 
   35  273 Chris Hewitt            Plymouth           MN  46   26 11:20  2:35  3:17   33   45:10 16.0  2:41   36   36:21 11:42 1:38:47 
   36  469 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  49   32 15:40  3:34  3:32   21   38:47 18.7 10:16   33   35:19 11:22 1:43:30 
   37  164 Scott Dunnewind         Minnetonka         MN  45   31 13:04  2:58  5:21   37   48:37 14.9  3:28   31   33:16 10:43 1:43:43 
   38  435 Eric Messer             Brooklyn Center    MN  46   34 21:10  4:49  3:36   40   52:56 13.7  2:05   38   39:05 12:35 1:58:50 
   39  733 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  48   12  9:27  2:09 15:33   38   52:15 13.8  3:27   39   43:52 14:08 2:04:32 
   40   76 Scott Brundieck         Woodbury           MN  48   33 19:25  4:25  5:29   39   52:19 13.8  2:49   40   44:32 14:20 2:04:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  652 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  49    3  8:33  1:57  1:39    1   33:58 21.3  1:25    1   21:48  7:01 1:07:21 
    2  472 Jennifer Neuman         Ramsey             MN  46    6  9:14  2:06  2:01    2   34:35 20.9  1:42    2   23:20  7:31 1:10:51 
    3    6 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  46    1  7:56  1:49  2:03    4   36:47 19.7  1:37    3   25:15  8:08 1:13:36 
    4  797 Laura Hjort             Elk River          MN  49   14 11:01  2:31  2:22    5   37:16 19.4  1:45    4   25:56  8:21 1:18:18 
    5  423 Pauline McJilton        St. Louis Park     MN  48    8  9:38  2:12  2:44    3   36:37 19.8  2:16    9   28:24  9:09 1:19:37 
    6  266 Kelly Henderson         Wayzata            MN  49    7  9:30  2:10  2:51    8   39:04 18.5  1:43    8   27:50  8:58 1:20:57 
    7  311 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  45   12 10:57  2:30  2:40    9   39:10 18.5  2:26    5   26:23  8:30 1:21:34 
    8  283 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  48   16 11:13  2:33  2:35    7   38:39 18.7  2:17   10   28:45  9:16 1:23:27 
    9  334 Diane Kieckhefer        Plymouth           MN  47   10 10:11  2:19  2:42   10   40:17 18.0  2:16   15   30:25  9:48 1:25:48 
   10  731 Sherilyn Young          St. Paul           MN  48   11 10:28  2:23  2:07   20   44:11 16.4  2:17   13   29:28  9:29 1:28:30 
   11  263 Angela Heins            Roseville          MN  45    5  9:06  2:04  3:08    6   37:50 19.1  3:37   20   35:54 11:34 1:29:33 
   12  254 Laura Hanneman          Lakeville          MN  45   20 13:55  3:10  3:30   14   42:33 17.0  2:31    7   27:41  8:55 1:30:09 
   13  251 Beth Hammer             Howard Lake        MN  46   17 11:23  2:36  3:27   21   45:06 16.0  1:35   12   29:02  9:21 1:30:31 
   14  122 Sally Covert            White Bear Lake    MN  45   19 12:47  2:55  3:29   11   40:36 17.8  2:27   16   31:41 10:12 1:30:59 
   15  651 Bev Swanson             Buffalo            MN  47   22 15:49  3:36  3:29   16   43:03 16.8  2:04    6   26:42  8:36 1:31:05 
   16  183 Elizabeth Ezell         Oakdale            MN  47    4  8:48  2:00  3:31   12   42:03 17.2  2:21   21   35:58 11:35 1:32:40 
   17   98 Melissa Christenson     Buffalo            MN  48   18 11:59  2:44  3:53   17   43:06 16.8  2:30   17   31:45 10:14 1:33:12 
   18  364 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  47    9  9:54  2:15  2:47   19   44:03 16.4  2:47   19   34:01 10:57 1:33:31 
   19  791 Leah Leger              Mound              MN  47   13 11:01  2:31  3:52   22   47:28 15.2  2:22   11   28:53  9:18 1:33:34 
   20  504 Tina Otten              Champlin           MN  48   15 11:11  2:33  5:13   15   42:53 16.9  3:16   18   33:03 10:39 1:35:33 
   21  459 Wendy Mueller           Andover            MN  47   23 15:53  3:37  3:11   18   43:47 16.5  2:46   14   30:07  9:42 1:35:43 
   22  202 Wendy Franklin          Delano             MN  46    2  8:22  1:54  2:52   13   42:15 17.1  2:48   23   39:41 12:47 1:35:56 
   23  331 Nicole Kerin            Eden Prairie       MN  46   21 15:37  3:33  4:40   23   53:42 13.5  2:57   22   37:37 12:07 1:54:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  520 Craig Peterson          Minneapolis        MN  54    1  7:40  1:45  1:29    2   32:37 22.2  1:09    4   21:36  6:57 1:04:28 
    2  631 John Stangl             Buffalo            MN  53    3  8:24  1:55  1:34    1   32:16 22.4  1:27    3   21:19  6:52 1:04:59 
    3  160 Daniel Duff             Duluth             MN  51    2  7:56  1:49  2:20    5   34:49 20.8  1:32    1   21:08  6:49 1:07:44 
    4   71 Tom Brooks              Minneapolis        MN  52   15 10:17  2:21  2:38    3   33:16 21.8  1:39    5   22:36  7:17 1:10:24 
    5    4 Rick Abrahamson         Andover            MN  53    4  8:26  1:55  2:01    4   33:20 21.7  1:48   10   25:27  8:12 1:11:00 
    6  184 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  54    8  9:00  2:03  1:55    6   34:57 20.7  1:31    8   24:32  7:54 1:11:54 
    7  676 Scott Tracy             Minneapolis        MN  52   14 10:11  2:19  2:44    8   37:08 19.5  2:12    2   21:17  6:51 1:13:30 
    8  177 Jeff Engel              Carver             MN  50    6  8:30  1:56  3:41    9   37:17 19.4  2:06    7   24:29  7:53 1:16:00 
    9   28 Keno Avila              Monticello         MN  54   18 10:40  2:26  1:58   12   37:49 19.1  1:58    9   24:34  7:55 1:16:59 
   10  535 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  53   21 12:02  2:44  2:20   11   37:31 19.3  1:45    6   24:12  7:48 1:17:49 
   11  600 Michael Shanahan        Watertown          MN  53   11  9:46  2:14  2:13   10   37:26 19.3  1:56   15   29:42  9:34 1:21:01 
   12   24 Greg Armstrong          Lino Lakes         MN  54    5  8:27  1:56  2:58   18   39:53 18.1  2:05   14   28:04  9:02 1:21:25 
   13  424 John McLaughlin         Eagan              MN  51                           7   35:50 20.2  2:24   20   31:37 10:11 1:21:33 
   14  208 Paul Gallagher          Loretto            MN  53   19 10:56  2:29  4:47   19   39:53 18.1  2:26   13   27:38  8:54 1:25:38 
   15  737 Paul Zimmer             Maple Grove        MN  52   25 13:41  3:07  4:19   15   39:47 18.2  2:28   11   25:52  8:20 1:26:05 
   16  438 Pat Meyhoff             Greenfield         MN  50   23 13:03  2:58  3:19   21   40:30 17.9  2:07   12   27:19  8:48 1:26:16 
   17  436 Jeff Metzler            Minneapolis        MN  50   17 10:34  2:25  3:06   20   40:06 18.0  3:09   16   30:29  9:49 1:27:23 
   18  525 Mace Pfutzenreuter      Plymouth           MN  54   10  9:27  2:09  3:31   23   41:20 17.5  2:48   18   31:25 10:07 1:28:29 
   19   72 Tony Brown              Lakeville          MN  54   12  9:56  2:16  3:58   14   39:19 18.4  2:47   27   33:10 10:41 1:29:08 
   20  218 John Gilje              Rosemount          MN  51   20 11:55  2:43  2:35   22   41:04 17.6  2:12   19   31:34 10:10 1:29:19 
   21   34 David Barlow            Maple Grove        MN  53    9  9:01  2:03  2:44   25   43:32 16.6  2:22   22   31:49 10:15 1:29:26 
   22  425 Steven McMahon          Eau Claire         WI  54    7  8:57  2:03  4:49   17   39:53 18.1  3:51   24   32:02 10:19 1:29:30 
   23  342 Jeff Kletti             Prior Lake         MN  50   13 10:05  2:18  3:50   24   41:52 17.3  3:23   21   31:43 10:13 1:30:52 
   24  430 Michael McNelis         Buffalo            MN  54   27 15:01  3:25  2:43   13   39:15 18.4  2:58   25   32:08 10:21 1:32:04 
   25  333 Matt Keske              Edina              MN  52   26 14:26  3:17  4:15   16   39:48 18.2  3:04   29   38:26 12:23 1:39:57 
   26  143 Joe Demeules            Watersound         FL  52   28 16:31  3:46  3:20   27   46:08 15.7  2:05   23   31:59 10:18 1:40:01 
   27   99 Scott Christenson       Corcoran           MN  53   22 12:21  2:49  5:58   29   49:11 14.7  1:53   17   30:46  9:54 1:40:06 
   28  571 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52   29 16:48  3:49  4:44   26   44:58 16.1  3:24   26   32:28 10:27 1:42:21 
   29   18 Joe Andrews             Minneapolis        MN  50   16 10:31  2:24  4:04   28   48:10 15.0  3:27   30   39:13 12:38 1:45:22 
   30  607 Bryan Simmons           Minneapolis        MN  52   24 13:38  3:06  6:23   30   50:05 14.4  3:20   28   34:04 10:58 1:47:27 
       329 Tim Keppers             Duluth             MN  52                                                                           

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  738 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  51    1  7:20  1:40  1:48    1   32:18 22.4  1:35    1   20:23  6:34 1:03:22 
    2  498 Kelly O'Neill           Deephaven          MN  54    2  9:39  2:12  2:45    3   41:08 17.6  2:00    2   25:30  8:13 1:21:00 
    3  633 Mari Steinbach          Minneapolis        MN  53    4 10:25  2:22  1:59    2   37:38 19.2  2:30    4   29:21  9:27 1:21:51 
    4  450 Cheryl Morel            Minneapolis        MN  52    8 13:19  3:02  4:31    4   43:09 16.8  2:26    3   27:49  8:58 1:31:12 
    5  232 Stacy Gran              Plymouth           MN  50    3  9:45  2:13  3:08    7   46:00 15.7  2:51    5   29:58  9:39 1:31:40 
    6   60 Susan Boen              St Louis Park      MN  50   10 14:34  3:19  3:42    6   43:42 16.6  3:39    7   30:37  9:52 1:36:13 
    7  537 Ann Powell              Edina              MN  53    6 12:49  2:55  4:04    8   47:04 15.4  2:45    6   30:09  9:43 1:36:49 
    8   56 Valerie Blanchenay      Duluth             MN  50    9 13:29  3:04  4:02    5   43:12 16.8  2:53   10   38:43 12:28 1:42:17 
    9  170 Amy Edelstein           Mankato            MN  50    5 11:42  2:40  4:10    9   47:41 15.2  3:21    8   35:33 11:27 1:42:26 
   10  101 Linda Cieslak           Saint Michael      MN  53    7 13:06  2:59  4:23   12   50:12 14.4  2:13    9   37:27 12:03 1:47:18 
   11  586 Sue Savage              Blaine             MN  51   11 15:01  3:25  4:03   10   49:10 14.7  3:30   12   41:49 13:28 1:53:31 
   12   23 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  52   13 16:26  3:44  4:53   11   49:35 14.6  3:53   13   43:10 13:54 1:57:56 
   13  457 Michele Moses           Excelsior          MN  51   12 15:51  3:37  4:29   13   57:01 12.7  3:18   11   41:34 13:23 2:02:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  231 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55    4  8:22  1:55  1:59    2   34:00 21.3  2:00    1   21:18  6:52 1:07:38 
    2  773 Kevin Olsen             Long Lake          MN  57    1  7:32  1:43  1:47    1   32:40 22.2  1:16    4   24:43  7:58 1:07:56 
    3  300 Ken Janda               Saint Paul         MN  55    5  9:18  2:07  1:52    4   35:44 20.3  1:29    3   22:35  7:16 1:10:55 
    4  681 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  56    2  7:36  1:44  3:03    5   36:25 19.9  1:45    2   22:15  7:10 1:11:01 
    5  413 Gunther Maurus          Chanhassen         MN  55    6  9:43  2:13  3:16    6   36:28 19.8  2:34    7   27:19  8:48 1:19:19 
    6  664 Micheal Thompson        St. Paul           MN  57   11 10:31  2:24  3:28   10   38:55 18.6  2:40    8   27:32  8:52 1:23:05 
    7  798 Chris Chinander         Chanhassen         MN  55    3  7:53  1:48  2:36   11   39:37 18.3  2:18   13   31:02 10:00 1:23:26 
    8  614 Hugh Smith              Thunder Bay        ON  55   16 15:01  3:25  2:39    9   38:45 18.7  2:27    6   25:53  8:20 1:24:43 
    9   29 Randy Back              Superior           WI  57   18 18:33  4:13  1:57    8   37:12 19.5  1:40    5   25:45  8:18 1:25:05 
   10  248 Roger Hager             Minneapolis        MN  58   10 10:29  2:23  3:11   13   42:23 17.1  2:26    9   27:41  8:55 1:26:10 
   11  576 Stephan Roufs           Maple Grove        MN  55   14 13:09  3:00  3:47    3   35:44 20.3  2:52   14   31:48 10:14 1:27:17 
   12  486 Brett Oden              Buffalo            MN  56    8 10:03  2:17  4:02   14   43:46 16.5  3:13   10   28:23  9:08 1:29:25 
   13  515 Paul Peppin             Buffalo            MN  56   15 13:10  3:00  3:32   16   44:16 16.3  2:26   12   31:02 10:00 1:34:25 
   14  701 Rich Weeks              Woodbury           MN  55    7  9:55  2:16  3:07   12   41:48 17.3  2:46   16   37:45 12:10 1:35:19 
   15  546 Sean Reardon            Bloomington        MN  55   13 11:37  2:39  4:58   17   46:15 15.6  2:46   11   30:02  9:40 1:35:36 
   16  131 Wayne Dahlen            Spicer             MN  58   17 17:56  4:05  2:44   15   44:13 16.4  2:06   15   32:14 10:23 1:39:11 
       105 Steven Clausen          Saint Louis Park   MN  55    9 10:12  2:19  2:40    7   37:05 19.5  2:58                            
       795 Timothy Schoonhoven     Alexandria         MN  57   12 10:58  2:30                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   88 Sharon Carmody          St Louis Park      MN  56    3  9:28  2:10  3:29    4   40:44 17.8  2:44    1   25:23  8:11 1:21:47 
    2  215 Sheila Gemar            Spicer             MN  57    2  8:50  2:01  2:16    1   38:57 18.6  2:08    6   30:12  9:43 1:22:22 
    3  383 Jeanne Lau              White Bear Lake    MN  57    6 10:53  2:29  3:30    2   39:28 18.3  2:15    2   26:34  8:33 1:22:38 
    4  260 Carla Hausladen         Corcoran           MN  55                           3   39:31 18.3  2:36    3   28:38  9:13 1:25:02 
    5  534 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  57    1  8:15  1:53  2:44    7   44:32 16.2  2:04    5   29:37  9:32 1:27:10 
    6  189 Denise Fernandes        Eden Prairie       MN  57   10 13:32  3:05  3:17    5   43:23 16.7  2:19    4   28:52  9:18 1:31:22 
    7  699 Marie Thomsen           Shakopee           MN  55    5 10:41  2:26  3:59    6   43:47 16.5  1:46    7   32:23 10:26 1:32:34 
    8  408 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  57    8 12:13  2:47  2:34    8   45:02 16.1  1:52    9   34:25 11:05 1:36:03 
    9  492 Kay Okey                Minneapolis        MN  56    4 10:09  2:19  2:54   11   47:20 15.3  1:46    8   34:00 10:57 1:36:08 
   10  243 Mary Ellen Gutknecht    Buffalo            MN  58    9 13:31  3:05  4:52    9   45:04 16.1  2:15   11   43:24 13:58 1:49:03 
   11   39 Amy Bauch               Minneapolis        MN  57    7 12:03  2:45  5:36   10   46:40 15.5  4:10   12   46:42 15:02 1:55:09 
   12   22 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  55   12 18:09  4:08  4:01   12   52:23 13.8  3:35   10   39:21 12:40 1:57:28 
   13  420 Nancy McCourt           Buffalo            MN  57   11 13:34  3:05  4:42   13   54:45 13.2  3:30   13   48:30 15:37 2:05:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  345 Leonard Klun            Maple Plain        MN  62    3  7:49  1:47  2:21    1   34:19 21.1  1:46    1   21:56  7:04 1:08:08 
    2  377 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61    4  8:42  1:59  2:35    3   35:11 20.6  1:47    3   24:41  7:57 1:12:54 
    3  198 Mike Flynn              Elk River          MN  64    6  9:51  2:15  2:53    4   35:55 20.1  1:42    2   24:09  7:47 1:14:29 
    4  417 Mike McCann             Eden Prairie       MN  62    5  9:14  2:06  2:32    6   36:16 20.0  1:48    4   25:54  8:20 1:15:42 
    5  512 Ed Patton               Golden Valley      MN  62    1  7:28  1:42  2:47    2   35:05 20.6  2:46    5   28:54  9:18 1:16:58 
    6  638 Richard Stevens         Mound              MN  61    2  7:32  1:43  3:04    7   37:09 19.5  2:49   10   31:48 10:15 1:22:21 
    7  548 Steve Regli             Lakeville          MN  64    9 10:42  2:26  3:06   10   41:55 17.3  2:25    6   29:27  9:29 1:27:33 
    8  313 Doug Jones              St Louis Park      MN  63   13 11:49  2:41  3:26    8   39:11 18.5  3:08    7   30:42  9:53 1:28:14 
    9  685 David Vander Haar       Minneapolis        MN  62    8 10:26  2:23  3:30    9   40:43 17.8  2:24    9   31:33 10:10 1:28:35 
   10  551 Tom Reitsma             Waconia            MN  63   10 10:44  2:27  3:12    5   36:11 20.0  2:32   11   36:12 11:39 1:28:48 
   11  491 Mike Ohara              Sartell            MN  63    7 10:19  2:21  3:43   11   42:36 17.0  3:31   12   36:47 11:51 1:36:54 
   12  603 Dave Sibley             Plymouth           MN  64   11 11:41  2:40  5:36   12   46:56 15.4  3:11    8   31:20 10:05 1:38:42 
   13   97 Scott Christensen       Ramsey             MN  60   12 11:43  2:40  4:22   13   47:41 15.2  3:18   13   37:54 12:12 1:44:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  630 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  62    5 11:47  2:41  3:00    2   39:47 18.2  1:32    1   25:42  8:17 1:21:46 
    2   17 Twyla Anderson          Minneapolis        MN  64    2  9:46  2:14  2:25    3   40:53 17.7  2:39    2   28:20  9:08 1:24:01 
    3  109 Bethany Collins         New Hope           MN  60    1  8:07  1:51  2:37    1   39:36 18.3  2:22    3   32:33 10:29 1:25:13 
    4  102 Diane Claeys            St Louis Park      MN  60    6 13:46  3:08  3:47    4   43:52 16.5  2:52    4   34:01 10:57 1:38:17 
    5  147 Diane Deters            Sartell            MN  62    3 10:46  2:27  4:35    5   46:20 15.6  2:55    6   36:45 11:50 1:41:20 
    6  506 Christine Pace          Stevens Point      WI  61    4 11:13  2:33  6:06    6 1:00:34 11.9  4:32    5   36:21 11:42 1:58:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  521 Forrest Peterson        Willmar            MN  67    2 10:57  2:30  2:44    1   38:09 19.0  2:15    1   26:21  8:29 1:20:24 
    2  368 Mint Kunkel             Prior Lake         MN  65                           2   40:16 18.0  2:31    2   26:26  8:31 1:21:47 
    3  781 Joseph Kandiko          Excelsior          MN  66    1 10:16  2:20  4:02    3   48:40 14.9  4:51    3   38:56 12:32 1:46:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   40 Nancy Bauer             Champlin           MN  68    1 10:54  2:29  3:04    1   43:55 16.5  2:15    1   30:35  9:51 1:30:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  723 Clark Worthington       St Louis Park      MN  74    1 11:33  2:38  4:45    1   48:38 14.9  2:33    1   32:26 10:27 1:39:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        524
Total Number of Team Finishers:           12
Total Number of Individual Finishers:    427
Number of Individual Male   Finishers Event S:              252
Number of Individual Female Finishers Event S:              175
Did not Finish Race or Did Not Start:     84