Buffalo Triathlon -
Buffalo, MN
6/5/2016

race logo










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 5, 2016
                                                .9 Mile Swim - 23.57 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11    790 Matthew Payne                                  39 M     6 21:49  1:23  1:14    1   54:00 26.2  0:41    3   36:34  5:53 1:54:15 
    2   2/11    117 Sean Cooley             St. Paul           MN  31 M     3 21:06  1:20  1:13    2   54:34 25.9  0:48   10   39:23  6:21 1:57:01 
    3   3/11    124 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M    14 23:24  1:29  1:09    3   55:53 25.3  0:34    1   36:03  5:49 1:57:02 
    4   4/11     57 Josh Blankenheim        Duluth             MN  35 M    15 23:32  1:30  1:19    4   57:59 24.4  0:39    2   36:05  5:49 1:59:32 
    5   5/11    675 Corey Towle             St. Louis Park     MN  29 M     7 21:56  1:24  1:27    9   59:35 23.7  0:43    7   38:22  6:11 2:02:02 
    6   6/11    499 Brandon Ordway          Maplewood          MN  34 M    18 23:52  1:31  1:22   10   59:40 23.7  0:49    5   38:08  6:09 2:03:49 
    7   1/32     79 Mike Buenting           Chanhassen         MN  41 M                            5   58:10 24.3  0:41    4   37:51  6:06 2:04:25 
    8   1/14    453 Josh Mork               Lino Lakes         MN  33 M     1 20:21  1:18  1:29    8   58:57 24.0  1:03   23   42:48  6:54 2:04:36 
    9   7/11    464 Scott Myers             Plymouth           MN  40 M     9 22:09  1:24  1:47   12   59:56 23.6  1:00   12   40:24  6:31 2:05:14 
   10   8/11    456 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30 M    35 24:49  1:34  1:31   16 1:00:38 23.3  0:55    6   38:18  6:10 2:06:09 
   11   2/14    708 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  31 M    44 25:20  1:36  1:37   19 1:01:32 23.0  1:05    8   38:50  6:15 2:08:22 
   12   1/5     658 Gregory Taylor          Yankton            SD  61 M    11 23:07  1:28  2:05   15 1:00:36 23.3  0:50   20   42:00  6:46 2:08:36 
   13   1/17     69 Mitch Brekke            Hartland           MN  27 M    31 24:42  1:34  1:49    6   58:45 24.1  0:56   25   43:16  6:58 2:09:27 
   14   3/14    716 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  34 M    39 25:02  1:35  1:57   18 1:01:16 23.1                          2:09:34 
   15   1/6     244 Kortney Haag            Maple Grove        MN  37 F    28 24:33  1:33  1:26   20 1:01:36 23.0  0:43   18   41:52  6:45 2:10:08 
   16   2/6     787 Hanna Grinaker          Saint Paul         MN  28 F    43 25:12  1:36  2:04   26 1:02:56 22.5  0:56   11   39:52  6:25 2:10:58 
   17   9/11    704 Michael Wente           Minneapolis        MN  40 M    23 24:11  1:32  1:53   23 1:02:32 22.6  1:00   14   41:26  6:41 2:11:00 
   18   2/17    350 David Koppel            Plymouth           MN  29 M    45 25:20  1:36  1:55   14 1:00:25 23.4  1:16   21   42:19  6:49 2:11:14 
   19   3/6     559 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  30 F     2 21:01  1:20  1:25   38 1:04:53 21.8  0:45   37   44:29  7:10 2:12:30 
   20  10/11    599 Nicholas Serratore      Minneapolis        MN  27 M    29 24:40  1:34  1:22   11   59:56 23.6  0:47   49   46:28  7:29 2:13:11 
   21   2/32    212 John Garrison           Cohasset           MN  43 M    81 28:38  1:49  1:43   17 1:00:52 23.2  0:56   15   41:29  6:41 2:13:37 
   22   1/19    112 Ryan Collison           Independence       MN  35 M    60 26:41  1:42  2:00    7   58:48 24.1  1:23   42   44:59  7:15 2:13:48 
   23   4/6     388 Lisa Lendway            St. Paul           MN  35 F    13 23:21  1:29  1:18   34 1:04:22 22.0  0:39   41   44:53  7:14 2:14:30 
   24   1/26    239 Jim Guenter             St Paul            MN  46 M     4 21:14  1:21  2:01   45 1:05:38 21.5  0:50   44   45:22  7:19 2:15:03 
   25   2/26    625 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  45 M                           29 1:03:14 22.4  1:11   46   45:52  7:23 2:15:11 
   26   1/6     485 Corey Nygaard           South St Paul      MN  21 M    34 24:46  1:34  1:35   40 1:04:59 21.8  0:42   28   43:34  7:01 2:15:34 
   27   3/26    567 Derek Rogers            Edina              MN  46 M     8 22:01  1:24  2:30   24 1:02:53 22.5  1:17   52   46:56  7:34 2:15:35 
   28   4/14     31 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31 M    17 23:50  1:31  1:53   70 1:07:43 20.9  1:11   13   41:18  6:39 2:15:54 
   29   5/6     463 Andrea Myers            Plymouth           MN  40 F    10 23:04  1:28  1:22   56 1:06:31 21.3  0:55   40   44:42  7:12 2:16:33 
   30   1/20    703 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50 M    64 27:06  1:43  1:41   25 1:02:54 22.5  0:50   38   44:29  7:10 2:16:58 
   31  11/11    373 Mike Ladendorf          Farmington         MN  34 M    54 26:14  1:40  1:29   39 1:04:57 21.8  0:42   34   44:14  7:08 2:17:35 
   32   6/6     677 Kelly Trom              Mpls               MN  28 F    24 24:13  1:32  1:52   54 1:06:25 21.3  1:07   36   44:19  7:08 2:17:55 
   33   3/32    655 Tats Tanaka             St. Paul           MN  44 M    49 25:45  1:38  2:11   42 1:05:32 21.6  0:57   29   43:50  7:04 2:18:13 
   34   3/17    536 Jim Portmann            Saint Louis Park   MN  29 M                           74 1:08:27 20.7  1:07   26   43:25  7:00 2:18:23 
   35   5/14    200 Chris Foster            West St. Paul      MN  31 M    38 24:54  1:35  1:40   13 1:00:22 23.4  1:12   94   51:04  8:13 2:19:10 
   36   1/7     136 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34 F    58 26:36  1:41  2:47   61 1:06:54 21.1  1:36   16   41:40  6:43 2:19:30 
   37   2/6     769 Jacob Schroeder         Saint Cloud        MN  21 M                           49 1:06:04 21.4  0:42   30   43:56  7:05 2:19:48 
   38   4/17    609 Phillip Skulte          Minneapolis        MN  26 M    32 24:43  1:34  1:55   35 1:04:26 21.9  1:09   66   47:54  7:43 2:20:04 
   39   2/20    784 Brian Lavelle                                  54 M                           27 1:03:03 22.4  1:01   80   49:51  8:02 2:20:15 
   40   3/20    346 David Knack             Prior Lake         MN  53 M    46 25:23  1:37  1:45   41 1:05:21 21.6  1:05   59   47:33  7:40 2:21:05 
   41   1/8     715 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  38 F                           67 1:07:16 21.0  0:58   54   47:01  7:34 2:21:20 
   42   4/32    581 Ryan Saline             Cloquet            MN  41 M   102 29:54  1:54  2:01   30 1:03:28 22.3  0:38   45   45:48  7:23 2:21:47 
   43   5/32     55 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  42 M    47 25:24  1:37  1:36   64 1:07:02 21.1  0:48   55   47:12  7:36 2:22:01 
   44   4/20    325 John Kelley             Duluth             MN  52 M    77 28:05  1:47  1:56   31 1:03:43 22.2  0:59   57   47:28  7:39 2:22:08 
   45   5/17    619 Chad Solei              Minneapolis        MN  29 M    99 29:39  1:53  1:37   68 1:07:30 21.0  0:56   22   42:32  6:51 2:22:12 
   46   1/9     225 David Goldberg          Minnetrista        MN  55 M    12 23:21  1:29  1:44   28 1:03:05 22.4  0:57  127   53:18  8:35 2:22:23 
   47   6/17    541 Dave Raile              Minneapolis        MN  28 M    40 25:04  1:35  4:28   83 1:09:04 20.5  1:41   24   42:48  6:54 2:23:04 
   48   2/19    480 Tim Nordberg            Edina              MN  35 M                           32 1:03:49 22.2                          2:23:29 
   49   6/32    230 Scott Goude             Fridley            MN  43 M    59 26:38  1:41  2:12   44 1:05:36 21.6  1:45   63   47:39  7:41 2:23:48 
   50   5/20    322 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  53 M                           53 1:06:19 21.3  1:13   74   49:16  7:56 2:24:01 
   51   6/14    792 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  33 M                           47 1:05:56 21.4  1:06   43   45:04  7:16 2:24:07 
   52   6/20    410 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  50 M    70 27:32  1:45  1:58   66 1:07:11 21.0  0:52   50   46:36  7:30 2:24:07 
   53   2/8     279 Krisana Hoff            Excelsior          MN  39 F   114 30:36  1:56  2:27   63 1:07:01 21.1  1:12   27   43:28  7:00 2:24:41 
   54   1/7     484 Allie Nowak             Plymouth           WI  27 F    66 27:16  1:44  2:17   89 1:09:43 20.3  0:59   39   44:34  7:11 2:24:47 
   55   7/32    587 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  42 M    88 28:56  1:50  3:24   21 1:01:52 22.9  1:25   75   49:22  7:57 2:24:57 
   56   3/8     318 Tiffany Kari            Duluth             MS  35 F    72 27:53  1:46  2:27  106 1:12:05 19.6  1:01   19   41:54  6:45 2:25:17 
   57   7/14     74 David Broz              Plymouth           MN  32 M    25 24:15  1:32  1:50   22 1:02:11 22.7  0:52  156   56:15  9:04 2:25:21 
   58   4/26     68 Jeremy Brekke           Fargo              ND  45 M    82 28:40  1:49  2:17   48 1:05:57 21.4  0:53   62   47:38  7:40 2:25:24 
   59   3/19    349 Kyle Kolquist           Duluth             MN  37 M    53 26:00  1:39  2:23   71 1:07:58 20.8  1:55   56   47:15  7:37 2:25:30 
   60   7/20     91 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  50 M    16 23:35  1:30  1:55   65 1:07:04 21.1  1:09  102   51:56  8:22 2:25:36 
   61   4/19    443 Matt Mithun             Wayzata            MN  39 M    85 28:46  1:49  2:44   76 1:08:35 20.6  1:33   33   44:08  7:07 2:25:44 
   62   8/32     75 Michael Bruce           Edina              MN  42 M    68 27:24  1:44  1:59   59 1:06:34 21.2  0:54   71   48:55  7:53 2:25:45 
   63   1/3     281 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  16 M   133 32:06  2:02  1:52   94 1:10:17 20.1  0:39   17   41:44  6:43 2:26:37 
   64   9/32    662 Mark Theissen           White Bear Lake Tw MN  43 M   104 30:01  1:54  2:44   79 1:08:55 20.5  0:55   35   44:17  7:08 2:26:51 
   65   2/7     502 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  30 F    80 28:20  1:48  1:57   51 1:06:14 21.4  0:51   77   49:35  7:59 2:26:55 
   66   3/7     270 Meghan Henry            Champlin           MN  31 F    73 27:56  1:46  2:00  111 1:12:14 19.6  1:02   32   44:01  7:05 2:27:11 
   67   5/26    663 Keith Thompson          Annandale          MN  47 M                           52 1:06:14 21.4  1:37   48   46:06  7:25 2:27:15 
   68   5/19    776 Michael Basal           Minneapolis        MN  38 M   103 29:57  1:54  2:04   37 1:04:31 21.9  1:30   76   49:24  7:57 2:27:24 
   69   8/14    510 Joseph Parrish          Big Lake           MN  34 M    20 24:02  1:31  3:44   95 1:10:22 20.1  1:27   67   48:00  7:44 2:27:33 
   70   1/11     62 Veronica Bond           Rochester          MN  44 F    52 25:59  1:39  2:16   81 1:09:00 20.5  1:22   82   49:55  8:02 2:28:30 
   71   8/20    570 Mark Rosen              Otsego             MN  52 M   121 31:06  1:58  1:50   36 1:04:31 21.9  1:12   84   49:58  8:03 2:28:36 
   72   9/14    516 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  30 M    37 24:53  1:35  2:37  116 1:12:46 19.4  0:46   64   47:50  7:42 2:28:50 
   73   2/11     15 Kris Anderson           Mankato            MN  40 F    21 24:04  1:32  2:24  130 1:14:40 18.9  1:29   51   46:38  7:31 2:29:12 
   74  10/14    274 Travis Hibbard          Rosemount          MN  31 M   116 30:40  1:57  1:54   86 1:09:17 20.4  0:45   53   46:58  7:34 2:29:33 
   75  11/14    264 Tim Heisel              Saint Paul         MN  34 M    62 27:00  1:43  4:41   93 1:10:16 20.1  2:02   47   45:57  7:24 2:29:54 
   76   9/20    242 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  50 M                           58 1:06:34 21.2  1:34   99   51:42  8:20 2:30:33 
   77   3/11     58 Jill Bloedorn           Victoria           MN  40 F   100 29:43  1:53  2:06   82 1:09:00 20.5  2:02   68   48:09  7:45 2:30:59 
   78   2/5     326 Brian Kelly             Richfield          MN  60 M    67 27:16  1:44  3:28   98 1:10:46 20.0  1:30   69   48:26  7:48 2:31:25 
   79  10/32    778 Kent Kolstad            Bloomington        MN  44 M    97 29:36  1:53  2:57   75 1:08:32 20.6  1:03   83   49:58  8:03 2:32:03 
   80   6/19    392 Jacob Liston            Minneapolis        MN  39 M   105 30:02  1:54  3:20   90 1:09:49 20.3  1:24   58   47:33  7:40 2:32:05 
   81   6/26    643 Neal Strand             Woodbury           MN  46 M    22 24:08  1:32  2:08  105 1:11:55 19.7  0:54  125   53:06  8:33 2:32:10 
   82  11/32    593 Stu Schulman            Shorewood          MN  42 M    89 28:59  1:50  2:32   50 1:06:07 21.4  1:51  122   52:51  8:31 2:32:18 
   83  12/32    362 Greg Kray               Minnetrisra        MN  44 M    55 26:20  1:40  3:19   87 1:09:22 20.4  1:27  119   52:46  8:30 2:33:13 
   84   1/3     299 Deana Jagielo           Chaska             MN  24 F    71 27:42  1:45  2:10   78 1:08:45 20.6  0:54  131   53:54  8:41 2:33:23 
   85  10/20    355 Paul Kovach             Duluth             MN  54 M   124 31:22  1:59  2:46   33 1:04:07 22.1  1:16  132   53:58  8:41 2:33:26 
   86   7/19    618 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  35 M    69 27:28  1:45  2:39   91 1:09:55 20.2  0:54  120   52:49  8:30 2:33:44 
   87  13/32    119 Alan Cornett            Blaine             MN  42 M   141 32:24  2:03  1:58   43 1:05:34 21.6  1:21  111   52:33  8:28 2:33:48 
   88  14/32    670 Brandon Thyen           North Branch       MN  43 M    63 27:01  1:43  1:57   85 1:09:11 20.4  1:05  137   54:39  8:48 2:33:52 
   89  15/32    206 John Frost              Burnsville         MN  42 M    61 26:55  1:42  2:56   69 1:07:35 20.9  2:04  141   54:46  8:49 2:34:14 
   90   2/3      70 Anders Broman           Eagan              MN  16 M     5 21:44  1:23  2:52  138 1:15:35 18.7  0:55  126   53:18  8:35 2:34:22 
   91   3/5     654 Bryan Swenson           Alexandria         MN  62 M                           55 1:06:26 21.3  1:26  121   52:50  8:30 2:34:42 
   92   2/9     644 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56 M   147 32:52  2:05  3:02   46 1:05:38 21.5  1:03  108   52:15  8:25 2:34:49 
   93   7/26    371 Thomas Laberge          Blaine             MN  46 M    56 26:31  1:41  2:28  102 1:11:12 19.9  2:02  116   52:41  8:29 2:34:52 
   94   4/8     261 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  35 F    87 28:54  1:50  2:41  107 1:12:06 19.6  1:12   88   50:26  8:07 2:35:17 
   95   8/26    192 Tony Fiorillo           Lighthouse Point   FL  49 M   139 32:16  2:03  2:41   84 1:09:11 20.4  1:19   91   50:52  8:12 2:36:17 
   96   8/19    705 Terry Werk              Eden Prairie       MN  35 M   117 30:43  1:57  2:45  115 1:12:43 19.4  0:58   73   49:14  7:56 2:36:22 
   97   9/19    159 Josh Duda               Pillager           MN  39 M    36 24:51  1:35  1:38  114 1:12:36 19.5  1:15  153   56:05  9:02 2:36:23 
   98   9/26    214 Richard Geisen          Washburn           WI  49 M   125 31:23  1:59  3:45   92 1:10:09 20.2  1:30   85   50:00  8:03 2:36:45 
   99  16/32    309 Paul Johnson            Excelsior          MN  43 M   101 29:45  1:53  3:18   96 1:10:27 20.1  1:21  103   52:00  8:22 2:36:49 
  100   3/9     154 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  55 M    84 28:45  1:49  3:00   57 1:06:31 21.3  1:41  163   57:02  9:11 2:36:57 
  101   4/11    674 Thu Tong                Plymouth           MN  41 F                           97 1:10:41 20.0  1:37   90   50:32  8:08 2:37:15 
  102  10/26    256 Michael Hanson          Spicer             MN  49 M   119 30:50  1:57  3:14  126 1:13:46 19.2  1:09   72   48:57  7:53 2:37:54 
  103  11/20    276 William Hjort           Elk River          MN  53 M    51 25:51  1:38  3:17  136 1:15:31 18.7  0:55  114   52:39  8:29 2:38:12 
  104  12/20     81 Miles Burd              Cottage Grove      MN  52 M    48 25:39  1:38  3:39   77 1:08:40 20.6  1:34  170   58:47  9:28 2:38:18 
  105   7/17    517 Chris Perdue            Eden Prairie       MN  27 M    30 24:40  1:34  2:36  156 1:17:23 18.3  1:02  118   52:45  8:30 2:38:24 
  106  10/19    562 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  35 M   108 30:14  1:55  2:47  120 1:13:07 19.3  1:16   98   51:41  8:19 2:39:04 
  107  11/26    489 John Odom               Chanhassen         MN  48 M   171 36:58  2:20  3:38   80 1:08:59 20.5  2:01   60   47:34  7:40 2:39:08 
  108   1/2     113 Cathy Condie            Shoreview          MN  46 F    57 26:34  1:41  2:41  161 1:17:54 18.2  1:55   86   50:13  8:05 2:39:15 
  109  12/26     36 Patrick Barrett         Shorewood          MN  45 M    76 28:04  1:47  5:24  146 1:16:17 18.5  2:16   61   47:35  7:40 2:39:34 
  110  17/32     12 Brad Anderson           Duluth             MN  40 M    74 27:57  1:46  2:16   60 1:06:54 21.1  1:25  181 1:01:17  9:52 2:39:46 
  111  13/26    647 Chris Stuart            St. Michael        MN  49 M    78 28:16  1:47  2:38  118 1:12:57 19.4  4:03  110   52:21  8:26 2:40:12 
  112  14/26    561 D.J. Rodacker           Stacy              MN  45 M                          154 1:17:18 18.3  1:13   92   50:52  8:12 2:40:17 
  113  15/26    712 Tony Willett            Lakeville          MN  46 M    79 28:19  1:48  2:36  112 1:12:20 19.6  1:18  151   55:56  9:00 2:40:26 
  114  16/26     37 Matt Bartell            Waconia            MN  49 M   140 32:20  2:03  3:07   62 1:06:57 21.1  2:32  148   55:39  8:58 2:40:33 
  115   4/9     172 Tom Egger               Edina              MN  57 M                          177 1:20:29 17.6  1:54  100   51:52  8:21 2:40:41 
  116   8/17    194 Kyle Flack              Grand Forks        ND  29 M    86 28:48  1:50  3:59  132 1:14:56 18.9  1:56   96   51:05  8:14 2:40:42 
  117   4/7     375 Erin Lahti              Chaska             MN  33 F    27 24:27  1:33  3:05  140 1:15:53 18.6  1:50  154   56:14  9:03 2:41:27 
  118   5/11    293 Julie Hurley            Excelsior          MN  43 F    83 28:44  1:49  2:58  148 1:16:28 18.5  1:20  107   52:12  8:24 2:41:40 
  119   5/9     229 Arthur Gorr             Buffalo            MN  58 M    19 23:55  1:31 12:23   73 1:08:19 20.7  1:10  152   56:00  9:01 2:41:46 
  120   3/6     709 Jacob Westin            Soudan             MN  23 M                           72 1:08:03 20.8  1:13  174   59:49  9:38 2:41:50 
  121  18/32     73 John Brownfield         New Ulm            MN  43 M    90 29:05  1:51  4:12  175 1:19:47 17.7  1:11   65   47:53  7:43 2:42:06 
  122   6/11    308 Megan Johnson           Richfield          MN  41 F    26 24:22  1:33  2:48  180 1:21:25 17.4  1:22  112   52:36  8:28 2:42:30 
  123  11/19    539 Andrew Puroway          St. Paul           MN  36 M                          149 1:16:42 18.4  1:49  106   52:08  8:24 2:42:58 
  124   5/8     794 Nicole Feist            Bloomington        MN  35 F   149 33:02  2:06  3:38  133 1:14:56 18.9  1:34   81   49:53  8:02 2:43:01 
  125   1/5     348 Kris Kolenz             Duluth             MN  50 F    50 25:50  1:38  3:22  110 1:12:13 19.6  1:40  176 1:00:05  9:41 2:43:07 
  126  12/19    799 Mostafa Sotoodeh        Woodbury           MN  38 M   128 31:54  2:01  2:31  122 1:13:24 19.3  1:19  134   54:10  8:43 2:43:16 
  127   6/8     711 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  37 F    98 29:36  1:53  2:46  142 1:16:00 18.6  1:21  130   53:46  8:40 2:43:28 
  128   2/5     519 Diane Petersen          Hokah              MN  52 F   162 35:24  2:15  2:36  103 1:11:15 19.8  1:37  123   52:56  8:32 2:43:46 
  129   9/17    187 Dan Federico            St. Paul           MN  26 M   113 30:32  1:56  4:13  167 1:18:43 18.0  1:32   78   49:48  8:01 2:44:45 
  130   7/11    135 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  40 F   136 32:09  2:02  2:22  137 1:15:34 18.7  1:05  129   53:38  8:38 2:44:46 
  131  13/20    601 Michael Shaw            Rogers             MN  50 M   106 30:08  1:55  3:12  108 1:12:06 19.6  2:21  164   57:08  9:12 2:44:54 
  132   6/9     271 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  56 M                          127 1:14:13 19.1  2:01  149   55:41  8:58 2:45:08 
  133  14/20    590 Greg Schempp            Plymouth           MN  52 M   110 30:17  1:55  3:13  125 1:13:44 19.2  1:33  158   56:30  9:06 2:45:15 
  134  10/17    634 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29 M   137 32:11  2:02  4:20   99 1:11:01 19.9  1:52  157   56:18  9:04 2:45:39 
  135  17/26     94 Howard Chetek           Rosemount          MN  49 M   143 32:29  2:03  4:03  104 1:11:22 19.8  2:17  147   55:33  8:57 2:45:42 
  136   2/7     589 Elaina Schellhaass      Saint Louis Park   MN  29 F   167 36:14  2:18  3:00  178 1:21:04 17.4  1:31   31   44:00  7:05 2:45:47 
  137  13/19    445 Scott Moen              Shakopee           MN  37 M    95 29:30  1:52  3:16  164 1:18:14 18.1  2:06  128   53:33  8:37 2:46:37 
  138   8/11    478 Victoria Nill           Blaine             MN  42 F   159 34:40  2:12  2:47  147 1:16:26 18.5  1:49   97   51:39  8:19 2:47:20 
  139  18/26     66 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  45 M   138 32:15  2:03  4:26  117 1:12:47 19.4  3:06  143   55:05  8:52 2:47:37 
  140  11/17    626 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  27 M    41 25:04  1:35  5:18  129 1:14:40 18.9  2:01  178 1:00:53  9:48 2:47:55 
  141  19/32    100 Dan Christoferson       Otsego             MN  43 M   174 39:03  2:28  3:26  113 1:12:28 19.5  1:18  101   51:53  8:21 2:48:07 
  142  15/20    280 John Hoffman            Minnetonka         MN  51 M   135 32:09  2:02  1:29  166 1:18:27 18.0  0:53  144   55:11  8:53 2:48:07 
  143   3/7     505 Jackie Otto             Blaine             MN  25 F    94 29:29  1:52  5:10  171 1:19:24 17.8  2:29  105   52:02  8:23 2:48:31 
  144  20/32    376 Joel Lancaster          Lakeville          MN  44 M   142 32:24  2:03  4:32  143 1:16:01 18.6  1:28  135   54:12  8:44 2:48:35 
  145  14/19    577 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  36 M   134 32:09  2:02  2:52  183 1:21:59 17.2  1:15   87   50:25  8:07 2:48:39 
  146  21/32    226 Mark Goldman            Edina              MN  42 M                           88 1:09:42 20.3  2:21  171   58:48  9:28 2:49:18 
  147  15/19    307 Matthew Johnson         St. Louis Park     MN  36 M   115 30:40  1:57  6:31  158 1:17:30 18.2  2:57  104   52:01  8:23 2:49:36 
  148  16/19    167 Adam Eastmond           Excelsior          MN  38 M    96 29:32  1:52  8:16  170 1:19:15 17.8  4:03   70   48:53  7:52 2:49:57 
  149  12/14    555 Robert Riehm            Minneapolis        MN  34 M   129 31:54  2:01  4:17  153 1:16:58 18.4  1:24  150   55:44  8:59 2:50:15 
  150   9/11    635 Sandy Stertz            Dassel             MN  43 F    92 29:07  1:51  4:21  181 1:21:28 17.4  2:57  117   52:44  8:30 2:50:36 
  151  19/26    476 Steve Nichols           Champlin           MN  45 M   158 34:34  2:11  4:19  134 1:15:02 18.8  1:47  142   54:58  8:51 2:50:38 
  152  17/19    591 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  35 M   170 36:39  2:19  3:08  144 1:16:11 18.6  2:04  113   52:38  8:29 2:50:38 
  153  20/26    648 Todd Sullwold           Minnetrista        MN  47 M    93 29:14  1:51  4:31  162 1:18:07 18.1  2:57  155   56:14  9:03 2:51:01 
  154  10/11    617 Kari Snyder             Lakeville          MN  44 F   126 31:28  2:00  3:14  196 1:25:48 16.5  1:28   79   49:50  8:02 2:51:45 
  155  21/26    665 Nate Thompson           Eden Prairie       MN  46 M   153 33:39  2:08  3:18  145 1:16:17 18.5  1:54  165   57:11  9:13 2:52:17 
  156   1/1     203 Jade Frederickson       Lino Lakes         MN  18 F    65 27:12  1:44  3:43  207 1:31:16 15.5  0:38   93   51:02  8:13 2:53:50 
  157  16/20     50 Scott Benson            Minneapolis        MN  54 M   150 33:12  2:06  4:01  100 1:11:05 19.9  1:44  191 1:03:54 10:17 2:53:54 
  158  13/14    707 Steven Wessling         Minnetonka         MN  34 M   107 30:11  1:55  4:15  185 1:22:20 17.2  2:11  146   55:18  8:54 2:54:13 
  159  22/32    531 Bryan Pink              Saint Michael      MN  40 M   188 46:28  2:56  2:21  101 1:11:12 19.9  1:34  115   52:40  8:29 2:54:13 
  160  23/32    696 Michael Wangsness       Woodbury           MN  42 M                          121 1:13:10 19.3  2:18  189 1:02:32 10:04 2:54:46 
  161  12/17    305 Bret Johnson            Coon Rapids        MN  26 M   164 35:55  2:17  4:06  152 1:16:47 18.4  1:31  161   56:42  9:08 2:54:59 
  162  13/17    727 Jon Ylinen              St. Paul           MN  29 M   151 33:22  2:07  5:00  128 1:14:24 19.0  3:00  172   59:33  9:35 2:55:17 
  163  14/17    552 Marco Riboli            Minneapolis        MN  28 M    33 24:43  1:34  1:29  216 1:49:54 12.9  0:38    9   39:03  6:17 2:55:45 
  164  17/20    511 Thomas Paschke          White Bear Lake    MN  52 M    75 28:02  1:47  3:35  124 1:13:38 19.2  1:58  206 1:08:40 11:03 2:55:51 
  165  22/26    204 Chris Freed             Excelsior          MN  45 M   120 30:55  1:58  3:53  160 1:17:51 18.2  2:13  182 1:01:18  9:52 2:56:08 
  166   7/9     399 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  57 M   180 41:23  2:37  3:39  141 1:15:55 18.6  2:29  124   53:03  8:33 2:56:28 
  167  24/32    678 Brian Trombley          Excelsioir         MN  44 M   144 32:40  2:04  3:53  151 1:16:44 18.4  1:55  183 1:01:19  9:52 2:56:29 
  168  15/17    460 John Mullen             St. Louis Park     MN  26 M   123 31:11  1:59  2:39  135 1:15:24 18.8  1:53  200 1:06:06 10:39 2:57:12 
  169  16/17    793 Jacob Wernersbach                              27 M   182 41:43  2:38  4:26  173 1:19:37 17.8  1:20   89   50:27  8:08 2:57:31 
  170  17/17    666 Nick Thompson           Shoreview          MN  29 M   152 33:38  2:08  4:35  190 1:23:15 17.0  1:25  138   54:40  8:48 2:57:33 
  171   4/6     490 Jonathon Odom           Chanhassen         MN  22 M   127 31:35  2:00  3:05  172 1:19:24 17.8  1:58  185 1:01:33  9:55 2:57:33 
  172  25/32    166 Andy Dybvig             Plymouth           MN  40 M                          169 1:19:13 17.9  1:43  109   52:17  8:25 2:57:38 
  173  23/26     64 Patrick Boria           Minneapolis        MN  45 M   132 32:01  2:02  3:07  131 1:14:46 18.9  2:13  203 1:07:02 10:48 2:59:07 
  174   4/7      84 Dode Cairncross         Shoreview          MN  26 F    91 29:06  1:51  6:11  157 1:17:25 18.3  3:49  190 1:02:52 10:07 2:59:21 
  175   2/3     401 Anna Macki              St. Paul           MN  21 F    42 25:08  1:36  4:06  200 1:28:01 16.1  1:04  180 1:01:10  9:51 2:59:28 
  176   3/5     468 Jayne Nemeth            Minneapolis        MN  50 F   189 46:40  2:57  4:53  139 1:15:39 18.7  1:48   95   51:05  8:14 3:00:03 
  177   8/9     446 Bruce Money             Fergus Falls       MN  59 M   183 41:44  2:39  4:23  155 1:17:21 18.3  2:12  139   54:40  8:48 3:00:19 
  178   4/5      65 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  62 M   166 36:00  2:17  3:54  119 1:12:57 19.4  1:57  198 1:05:50 10:36 3:00:34 
  179   7/8     558 Katie Rivard            Maplewood          MN  35 F   131 31:58  2:02  2:54  168 1:19:00 17.9  1:04  199 1:05:51 10:36 3:00:45 
  180  24/26    636 Todd Stertz             Dassel             MN  46 M   146 32:51  2:05  4:23  186 1:22:30 17.1  2:32  169   58:37  9:26 3:00:51 
  181   5/6     357 Kyle Kraemer            St. Cloud          MN  23 M   173 37:50  2:24  3:43  150 1:16:44 18.4  2:02  184 1:01:31  9:54 3:01:48 
  182   6/6     602 Tyler Shelby            Buffalo            MN  21 M   148 32:55  2:05  4:57  189 1:23:14 17.0  1:35  173   59:41  9:37 3:02:20 
  183   3/3     365 Benjamin Kruger         Maple Grove        MN  18 M   111 30:21  1:55  4:20  205 1:30:09 15.7  1:15  160   56:34  9:07 3:02:37 
  184  26/32    627 Michael Spande          Andover            MN  43 M   109 30:16  1:55  5:58  182 1:21:40 17.3  2:59  188 1:02:03 10:00 3:02:53 
  185  27/32    500 William Orkin           Plymouth           MN  41 M   118 30:44  1:57  4:02  165 1:18:20 18.1  2:15  205 1:07:49 10:55 3:03:08 
  186  11/11    448 Amy Moran               Hastings           MN  43 F   187 46:27  2:56  4:18  123 1:13:30 19.2  2:25  166   57:47  9:18 3:04:26 
  187  28/32    728 David Young             Lino Lakes         MN  40 M                          202 1:28:18 16.0  1:00  140   54:41  8:48 3:05:44 
  188  25/26    415 Brett Mayfield          Cokato             MN  47 M   122 31:07  1:58  3:59  184 1:22:12 17.2  3:05  197 1:05:36 10:34 3:05:58 
  189   1/3     220 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  56 F   169 36:25  2:18  3:59  193 1:24:13 16.8  1:59  177 1:00:14  9:42 3:06:48 
  190  29/32    185 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  40 M   177 40:36  2:34  3:35  174 1:19:40 17.8  3:06  179 1:01:06  9:50 3:08:02 
  191   5/7     262 Justine Heimer          Oakdale            MN  33 F   192 48:40  3:05  3:10  176 1:20:23 17.6  1:37  145   55:16  8:54 3:09:04 
  192   2/3     114 Brenda Conzet           Buffalo            MN  55 F   130 31:55  2:01  4:28  203 1:28:51 15.9  2:06  187 1:02:02  9:59 3:09:20 
  193  18/19    246 Aaron Hage              Plymouth           MN  35 M   165 35:58  2:17  3:31  209 1:32:19 15.3  1:32  162   56:57  9:10 3:10:16 
  194  30/32    315 Jim Kampa               Plymouth           MN  44 M   154 33:51  2:09  3:02  212 1:33:46 15.1  1:29  168   58:29  9:25 3:10:35 
  195   6/7     684 Rachel Van Hale         New Brighton       MN  34 F   172 37:31  2:23  6:03  201 1:28:12 16.0  2:19  159   56:34  9:07 3:10:38 
  196  31/32    702 Travis Wells            Zimmerman          MN  40 M   145 32:44  2:04  4:51  179 1:21:10 17.4  3:26  208 1:09:22 11:10 3:11:32 
  197  18/20    157 Allen Donais            Eveleth            MN  53 M   184 41:57  2:39  4:04  109 1:12:09 19.6  1:50  209 1:11:50 11:34 3:11:48 
  198  19/20    493 Mark Oldham             Saint Paul         MN  51 M   155 33:51  2:09  4:28  191 1:23:40 16.9  2:54  204 1:07:02 10:48 3:11:54 
  199   8/8     151 Esther Dixon            Zimmerman          MN  37 F   157 34:06  2:10  4:10  210 1:32:41 15.3  1:51  175   59:53  9:39 3:12:38 
  200   4/5     400 Stacey Mackay           Eden Prairie       MN  50 F   160 34:52  2:13  3:09  199 1:26:34 16.3  2:43  195 1:05:24 10:32 3:12:39 
  201  20/20    657 Robert Tatro            Zimmerman          MN  54 M   190 46:44  2:57  5:32  187 1:22:43 17.1  3:30  136   54:26  8:46 3:12:52 
  202   1/2     509 Tom Parker              Monticello         MN  67 M   179 41:16  2:37  7:47  159 1:17:35 18.2  2:25  192 1:04:31 10:23 3:13:33 
  203  19/19     26 Chris Asche             Brooklyn Park      MN  37 M   185 42:37  2:42  4:36  163 1:18:11 18.1  2:17  201 1:06:17 10:40 3:13:55 
  204   2/2     121 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67 M   168 36:19  2:18  6:08  194 1:25:10 16.6  3:15  193 1:04:50 10:26 3:15:40 
  205   7/7     451 Rebecca Morin           New Hope           MN  34 F   175 40:17  2:33  3:40  215 1:37:56 14.4  2:05  133   54:00  8:42 3:17:56 
  206   5/5     186 George Fantauzza        Buffalo            MN  64 M                          198 1:26:14 16.4  2:54  194 1:04:58 10:28 3:20:57 
  207   1/1     610 Elisabeth Slattery      St Paul            MN  61 F   161 35:14  2:14  3:19  195 1:25:25 16.6  1:35  212 1:15:38 12:11 3:21:10 
  208   9/9     706 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58 M   156 33:55  2:09  6:47  192 1:24:02 16.8  2:06  211 1:14:22 11:58 3:21:10 
  209   5/7      33 Laura Baer              Hugo               MN  25 F   112 30:24  1:56  7:21  213 1:34:20 15.0  2:29  207 1:09:00 11:07 3:23:33 
  210   2/2     461 Karin Munroe            Wayzata            MN  45 F   186 45:04  2:51  4:45  197 1:26:03 16.4  2:07  202 1:06:24 10:42 3:24:21 
  211   3/3      49 Paige Bell              Ham Lake           MN  23 F   176 40:28  2:34  4:25  214 1:35:33 14.8  1:40  196 1:05:29 10:33 3:27:33 
  212   5/5     233 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  53 F   178 41:00  2:36  5:36  208 1:31:30 15.5  1:44  210 1:13:42 11:52 3:33:30 
  213  32/32    176 Cory Ellingson          New Prague         MN  40 M   163 35:35  2:15  6:29  204 1:29:26 15.8  4:33  213 1:17:59 12:33 3:34:00 
  214  26/26    632 Daniel Starks           Fridley            MN  48 M   191 46:59  2:58  4:43  188 1:23:06 17.0  4:28  214 1:23:29 13:27 3:42:43 
  215   6/7     205 Courtney Frie           Minneapolis        MN  27 F   195 67:17  4:15  5:17  211 1:33:28 15.1  2:11  186 1:01:50  9:57 3:50:01 
  216   7/7     479 Wakako Nishimura        Champlin           MN  29 F   194 63:51  4:02  4:54  217 1:53:02 12.5  2:12  167   58:27  9:25 4:02:25 
  217   3/3     196 Judi Fluger             St Paul            MN  55 F   193 57:25  3:38  4:02  206 1:30:14 15.7  2:08  216 1:29:26 14:24 4:03:14 
  218  14/14    770 Michael Belland         Waverly            MN  31 M   181 41:28  2:38  5:13  218 1:53:44 12.4  1:35  215 1:26:37 13:57 4:08:35 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  753 It's In Our Blood                                1 23:21  1:29  1:51    1 1:11:58 19.7  0:38    4   49:37  7:59 2:27:23 
           Cole Herman , Terry Esau , Varen Herman                
    2  752 WMD                                                                     3 1:14:17 19.0  0:40    2   46:14  7:27 2:28:47 
           Warren Hegge , Marv Gordon , Dan Holmdahl              
    3  750 What doesn't kill us                             2 24:20  1:33  3:17    4 1:21:45 17.3  0:48    1   39:58  6:26 2:30:08 
           Todd Erickson , Denis Ostroot , Steve Euller           
    4  748 Two by land, one by sea                          3 34:21  2:11  1:25    2 1:13:43 19.2  0:44    3   48:08  7:45 2:38:19 
           John Davis , Tom Feddema , Jack Swearingen             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  760 Dassel State Insurance Ag                        1 41:58  2:39  1:55    2 1:34:16 15.0  0:47    1   58:56  9:29 3:17:49 
           Katharine Niska , Leah Koski , Shana Koivisto          
    2  741 PKN Insurance Agency                             2 45:32  2:53  1:48    1 1:30:54 15.6  0:39    2 1:01:39  9:56 3:20:30 
           Gina Aho , Kristin Anderson , Mari Anderson            


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  754 Unlimited Licks                                  1 21:41  1:23  1:05    1 1:00:38 23.3  0:57    1   42:24  6:50 2:06:43 
           Summer Wood ,  , Sam Janicki                            
    2  762 Mixed Doubles                                    2 28:32  1:49  1:26    2 1:14:37 19.0  0:46    2   48:16  7:47 2:33:36 
           Mark Johnson ,  , Jenny Thacker                         
    3  763 Fun Friday                                       3 32:16  2:03  1:35    3 1:23:02 17.0  0:44    3 1:02:03 10:00 2:59:38 
           Kelly Trombley , Chris Glisczinski , Karen Bouton      


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 646 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  27 M                                                                     2:48:00 
 284 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  38 M                             4 1:24:31 16.7  1:44                            
 529 Jeff Phillips           Hopkins            MN  42 M      2 29:53  1:54  4:59    1 1:05:24 21.6                                  
  19 Matt Andrews            St. Paul           MN  31 M                             2 1:16:34 18.5                                  
 317 Anthony Karels          Minnetonka         MN  46 M      3 30:18  1:55  4:06    3 1:16:47 18.4                                  
 257 Kyleen Harstedt         Hugo               MN  37 F      1 28:16  1:48  3:07                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Josh Mork               Lino Lakes         MN  33 M   20:21  1:18 
    2 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  30 F   21:01  1:20 
    3 Sean Cooley             St. Paul           MN  31 M   21:06  1:20 
    4 Jim Guenter             St Paul            MN  46 M   21:14  1:21 
    5 Anders Broman           Eagan              MN  16 M   21:44  1:23 
    6 Matthew Payne                                  39 M   21:49  1:23 
    7 Corey Towle             St. Louis Park     MN  29 M   21:56  1:24 
    8 Derek Rogers            Edina              MN  46 M   22:01  1:24 
    9 Scott Myers             Plymouth           MN  40 M   22:09  1:24 
   10 Andrea Myers            Plymouth           MN  40 F   23:04  1:28 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Matthew Payne                                  39 M   54:00 26.2 
    2 Sean Cooley             St. Paul           MN  31 M   54:34 25.9 
    3 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M   55:53 25.3 
    4 Josh Blankenheim        Duluth             MN  35 M   57:59 24.4 
    5 Mike Buenting           Chanhassen         MN  41 M   58:10 24.3 
    6 Mitch Brekke            Hartland           MN  27 M   58:45 24.1 
    7 Ryan Collison           Independence       MN  35 M   58:48 24.1 
    8 Josh Mork               Lino Lakes         MN  33 M   58:57 24.0 
    9 Corey Towle             St. Louis Park     MN  29 M   59:35 23.7 
   10 Brandon Ordway          Maplewood          MN  34 M   59:40 23.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29 M   36:03  5:49 
    2 Josh Blankenheim        Duluth             MN  35 M   36:05  5:49 
    3 Matthew Payne                                  39 M   36:34  5:53 
    4 Mike Buenting           Chanhassen         MN  41 M   37:51  6:06 
    5 Brandon Ordway          Maplewood          MN  34 M   38:08  6:09 
    6 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30 M   38:18  6:10 
    7 Corey Towle             St. Louis Park     MN  29 M   38:22  6:11 
    8 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  31 M   38:50  6:15 
    9 Marco Riboli            Minneapolis        MN  28 M   39:03  6:17 
   10 Sean Cooley             St. Paul           MN  31 M   39:23  6:21 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  790 Matthew Payne                                  39    2 21:49  1:23  1:14    1   54:00 26.2  0:41    3   36:34  5:53 1:54:15 
    2  117 Sean Cooley             St. Paul           MN  31    1 21:06  1:20  1:13    2   54:34 25.9  0:48    7   39:23  6:21 1:57:01 
    3  124 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  29    5 23:24  1:29  1:09    3   55:53 25.3  0:34    1   36:03  5:49 1:57:02 
    4   57 Josh Blankenheim        Duluth             MN  35    6 23:32  1:30  1:19    4   57:59 24.4  0:39    2   36:05  5:49 1:59:32 
    5  675 Corey Towle             St. Louis Park     MN  29    3 21:56  1:24  1:27    5   59:35 23.7  0:43    6   38:22  6:11 2:02:02 
    6  499 Brandon Ordway          Maplewood          MN  34    7 23:52  1:31  1:22    6   59:40 23.7  0:49    4   38:08  6:09 2:03:49 
    7  464 Scott Myers             Plymouth           MN  40    4 22:09  1:24  1:47    8   59:56 23.6  1:00    8   40:24  6:31 2:05:14 
    8  456 Craig Moscetti          Minneapolis        MN  30   10 24:49  1:34  1:31    9 1:00:38 23.3  0:55    5   38:18  6:10 2:06:09 
    9  704 Michael Wente           Minneapolis        MN  40    8 24:11  1:32  1:53   10 1:02:32 22.6  1:00    9   41:26  6:41 2:11:00 
   10  599 Nicholas Serratore      Minneapolis        MN  27    9 24:40  1:34  1:22    7   59:56 23.6  0:47   11   46:28  7:29 2:13:11 
   11  373 Mike Ladendorf          Farmington         MN  34   11 26:14  1:40  1:29   11 1:04:57 21.8  0:42   10   44:14  7:08 2:17:35 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  244 Kortney Haag            Maple Grove        MN  37    5 24:33  1:33  1:26    1 1:01:36 23.0  0:43    2   41:52  6:45 2:10:08 
    2  787 Hanna Grinaker          Saint Paul         MN  28    6 25:12  1:36  2:04    2 1:02:56 22.5  0:56    1   39:52  6:25 2:10:58 
    3  559 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  30    1 21:01  1:20  1:25    4 1:04:53 21.8  0:45    4   44:29  7:10 2:12:30 
    4  388 Lisa Lendway            St. Paul           MN  35    3 23:21  1:29  1:18    3 1:04:22 22.0  0:39    6   44:53  7:14 2:14:30 
    5  463 Andrea Myers            Plymouth           MN  40    2 23:04  1:28  1:22    6 1:06:31 21.3  0:55    5   44:42  7:12 2:16:33 
    6  677 Kelly Trom              Mpls               MN  28    4 24:13  1:32  1:52    5 1:06:25 21.3  1:07    3   44:19  7:08 2:17:55 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   79 Mike Buenting           Chanhassen         MN  41                           1   58:10 24.3  0:41    1   37:51  6:06 2:04:25 
    2  453 Josh Mork               Lino Lakes         MN  33    1 20:21  1:18  1:29    4   58:57 24.0  1:03   10   42:48  6:54 2:04:36 
    3  708 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  31   24 25:20  1:36  1:37   10 1:01:32 23.0  1:05    2   38:50  6:15 2:08:22 
    4  658 Gregory Taylor          Yankton            SD  61    5 23:07  1:28  2:05    7 1:00:36 23.3  0:50    7   42:00  6:46 2:08:36 
    5   69 Mitch Brekke            Hartland           MN  27   14 24:42  1:34  1:49    2   58:45 24.1  0:56   12   43:16  6:58 2:09:27 
    6  716 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  34   21 25:02  1:35  1:57    9 1:01:16 23.1                          2:09:34 
    7  350 David Koppel            Plymouth           MN  29   25 25:20  1:36  1:55    6 1:00:25 23.4  1:16    8   42:19  6:49 2:11:14 
    8  212 John Garrison           Cohasset           MN  43   50 28:38  1:49  1:43    8 1:00:52 23.2  0:56    5   41:29  6:41 2:13:37 
    9  112 Ryan Collison           Independence       MN  35   35 26:41  1:42  2:00    3   58:48 24.1  1:23   20   44:59  7:15 2:13:48 
   10  239 Jim Guenter             St Paul            MN  46    2 21:14  1:21  2:01   31 1:05:38 21.5  0:50   22   45:22  7:19 2:15:03 
   11  625 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  45                          17 1:03:14 22.4  1:11   24   45:52  7:23 2:15:11 
   12  485 Corey Nygaard           South St Paul      MN  21   17 24:46  1:34  1:35   25 1:04:59 21.8  0:42   14   43:34  7:01 2:15:34 
   13  567 Derek Rogers            Edina              MN  46    4 22:01  1:24  2:30   13 1:02:53 22.5  1:17   28   46:56  7:34 2:15:35 
   14   31 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31    8 23:50  1:31  1:53   50 1:07:43 20.9  1:11    4   41:18  6:39 2:15:54 
   15  703 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50   39 27:06  1:43  1:41   14 1:02:54 22.5  0:50   19   44:29  7:10 2:16:58 
   16  655 Tats Tanaka             St. Paul           MN  44   29 25:45  1:38  2:11   28 1:05:32 21.6  0:57   15   43:50  7:04 2:18:13 
   17  536 Jim Portmann            Saint Louis Park   MN  29                          54 1:08:27 20.7  1:07   13   43:25  7:00 2:18:23 
   18  200 Chris Foster            West St. Paul      MN  31   20 24:54  1:35  1:40    5 1:00:22 23.4  1:12   60   51:04  8:13 2:19:10 
   19  769 Jacob Schroeder         Saint Cloud        MN  21                          35 1:06:04 21.4  0:42   16   43:56  7:05 2:19:48 
   20  609 Phillip Skulte          Minneapolis        MN  26   15 24:43  1:34  1:55   22 1:04:26 21.9  1:09   41   47:54  7:43 2:20:04 
   21  784 Brian Lavelle                                  54                          15 1:03:03 22.4  1:01   52   49:51  8:02 2:20:15 
   22  346 David Knack             Prior Lake         MN  53   26 25:23  1:37  1:45   26 1:05:21 21.6  1:05   34   47:33  7:40 2:21:05 
   23  581 Ryan Saline             Cloquet            MN  41   65 29:54  1:54  2:01   18 1:03:28 22.3  0:38   23   45:48  7:23 2:21:47 
   24   55 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  42   27 25:24  1:37  1:36   45 1:07:02 21.1  0:48   30   47:12  7:36 2:22:01 
   25  325 John Kelley             Duluth             MN  52   47 28:05  1:47  1:56   19 1:03:43 22.2  0:59   32   47:28  7:39 2:22:08 
   26  619 Chad Solei              Minneapolis        MN  29   62 29:39  1:53  1:37   48 1:07:30 21.0  0:56    9   42:32  6:51 2:22:12 
   27  225 David Goldberg          Minnetrista        MN  55    6 23:21  1:29  1:44   16 1:03:05 22.4  0:57   86   53:18  8:35 2:22:23 
   28  541 Dave Raile              Minneapolis        MN  28   22 25:04  1:35  4:28   60 1:09:04 20.5  1:41   11   42:48  6:54 2:23:04 
   29  480 Tim Nordberg            Edina              MN  35                          20 1:03:49 22.2                          2:23:29 
   30  230 Scott Goude             Fridley            MN  43   34 26:38  1:41  2:12   30 1:05:36 21.6  1:45   38   47:39  7:41 2:23:48 
   31  322 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  53                          38 1:06:19 21.3  1:13   48   49:16  7:56 2:24:01 
   32  792 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  33                          33 1:05:56 21.4  1:06   21   45:04  7:16 2:24:07 
   33  410 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  50   43 27:32  1:45  1:58   47 1:07:11 21.0  0:52   27   46:36  7:30 2:24:07 
   34  587 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  42   55 28:56  1:50  3:24   11 1:01:52 22.9  1:25   49   49:22  7:57 2:24:57 
   35   74 David Broz              Plymouth           MN  32   12 24:15  1:32  1:50   12 1:02:11 22.7  0:52  109   56:15  9:04 2:25:21 
   36   68 Jeremy Brekke           Fargo              ND  45   51 28:40  1:49  2:17   34 1:05:57 21.4  0:53   37   47:38  7:40 2:25:24 
   37  349 Kyle Kolquist           Duluth             MN  37   31 26:00  1:39  2:23   51 1:07:58 20.8  1:55   31   47:15  7:37 2:25:30 
   38   91 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  50    7 23:35  1:30  1:55   46 1:07:04 21.1  1:09   66   51:56  8:22 2:25:36 
   39  443 Matt Mithun             Wayzata            MN  39   53 28:46  1:49  2:44   56 1:08:35 20.6  1:33   17   44:08  7:07 2:25:44 
   40   75 Michael Bruce           Edina              MN  42   41 27:24  1:44  1:59   42 1:06:34 21.2  0:54   45   48:55  7:53 2:25:45 
   41  281 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  16   92 32:06  2:02  1:52   70 1:10:17 20.1  0:39    6   41:44  6:43 2:26:37 
   42  662 Mark Theissen           White Bear Lake Tw MN  43   67 30:01  1:54  2:44   58 1:08:55 20.5  0:55   18   44:17  7:08 2:26:51 
   43  663 Keith Thompson          Annandale          MN  47                          37 1:06:14 21.4  1:37   26   46:06  7:25 2:27:15 
   44  776 Michael Basal           Minneapolis        MN  38   66 29:57  1:54  2:04   24 1:04:31 21.9  1:30   50   49:24  7:57 2:27:24 
   45  510 Joseph Parrish          Big Lake           MN  34   10 24:02  1:31  3:44   71 1:10:22 20.1  1:27   42   48:00  7:44 2:27:33 
   46  570 Mark Rosen              Otsego             MN  52   83 31:06  1:58  1:50   23 1:04:31 21.9  1:12   54   49:58  8:03 2:28:36 
   47  516 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  30   19 24:53  1:35  2:37   86 1:12:46 19.4  0:46   39   47:50  7:42 2:28:50 
   48  274 Travis Hibbard          Rosemount          MN  31   78 30:40  1:57  1:54   63 1:09:17 20.4  0:45   29   46:58  7:34 2:29:33 
   49  264 Tim Heisel              Saint Paul         MN  34   37 27:00  1:43  4:41   69 1:10:16 20.1  2:02   25   45:57  7:24 2:29:54 
   50  242 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  50                          41 1:06:34 21.2  1:34   63   51:42  8:20 2:30:33 
   51  326 Brian Kelly             Richfield          MN  60   40 27:16  1:44  3:28   73 1:10:46 20.0  1:30   43   48:26  7:48 2:31:25 
   52  778 Kent Kolstad            Bloomington        MN  44   61 29:36  1:53  2:57   55 1:08:32 20.6  1:03   53   49:58  8:03 2:32:03 
   53  392 Jacob Liston            Minneapolis        MN  39   68 30:02  1:54  3:20   66 1:09:49 20.3  1:24   33   47:33  7:40 2:32:05 
   54  643 Neal Strand             Woodbury           MN  46   11 24:08  1:32  2:08   79 1:11:55 19.7  0:54   84   53:06  8:33 2:32:10 
   55  593 Stu Schulman            Shorewood          MN  42   56 28:59  1:50  2:32   36 1:06:07 21.4  1:51   82   52:51  8:31 2:32:18 
   56  362 Greg Kray               Minnetrisra        MN  44   32 26:20  1:40  3:19   64 1:09:22 20.4  1:27   79   52:46  8:30 2:33:13 
   57  355 Paul Kovach             Duluth             MN  54   86 31:22  1:59  2:46   21 1:04:07 22.1  1:16   88   53:58  8:41 2:33:26 
   58  618 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  35   42 27:28  1:45  2:39   67 1:09:55 20.2  0:54   80   52:49  8:30 2:33:44 
   59  119 Alan Cornett            Blaine             MN  42   99 32:24  2:03  1:58   29 1:05:34 21.6  1:21   73   52:33  8:28 2:33:48 
   60  670 Brandon Thyen           North Branch       MN  43   38 27:01  1:43  1:57   62 1:09:11 20.4  1:05   92   54:39  8:48 2:33:52 
   61  206 John Frost              Burnsville         MN  42   36 26:55  1:42  2:56   49 1:07:35 20.9  2:04   96   54:46  8:49 2:34:14 
   62   70 Anders Broman           Eagan              MN  16    3 21:44  1:23  2:52  104 1:15:35 18.7  0:55   85   53:18  8:35 2:34:22 
   63  654 Bryan Swenson           Alexandria         MN  62                          39 1:06:26 21.3  1:26   81   52:50  8:30 2:34:42 
   64  644 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56  105 32:52  2:05  3:02   32 1:05:38 21.5  1:03   70   52:15  8:25 2:34:49 
   65  371 Thomas Laberge          Blaine             MN  46   33 26:31  1:41  2:28   77 1:11:12 19.9  2:02   77   52:41  8:29 2:34:52 
   66  192 Tony Fiorillo           Lighthouse Point   FL  49   97 32:16  2:03  2:41   61 1:09:11 20.4  1:19   58   50:52  8:12 2:36:17 
   67  705 Terry Werk              Eden Prairie       MN  35   79 30:43  1:57  2:45   85 1:12:43 19.4  0:58   47   49:14  7:56 2:36:22 
   68  159 Josh Duda               Pillager           MN  39   18 24:51  1:35  1:38   84 1:12:36 19.5  1:15  107   56:05  9:02 2:36:23 
   69  214 Richard Geisen          Washburn           WI  49   87 31:23  1:59  3:45   68 1:10:09 20.2  1:30   55   50:00  8:03 2:36:45 
   70  309 Paul Johnson            Excelsior          MN  43   63 29:45  1:53  3:18   72 1:10:27 20.1  1:21   67   52:00  8:22 2:36:49 
   71  154 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  55   52 28:45  1:49  3:00   40 1:06:31 21.3  1:41  115   57:02  9:11 2:36:57 
   72  256 Michael Hanson          Spicer             MN  49   81 30:50  1:57  3:14   95 1:13:46 19.2  1:09   46   48:57  7:53 2:37:54 
   73  276 William Hjort           Elk River          MN  53   30 25:51  1:38  3:17  103 1:15:31 18.7  0:55   75   52:39  8:29 2:38:12 
   74   81 Miles Burd              Cottage Grove      MN  52   28 25:39  1:38  3:39   57 1:08:40 20.6  1:34  120   58:47  9:28 2:38:18 
   75  517 Chris Perdue            Eden Prairie       MN  27   13 24:40  1:34  2:36  119 1:17:23 18.3  1:02   78   52:45  8:30 2:38:24 
   76  562 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  35   71 30:14  1:55  2:47   90 1:13:07 19.3  1:16   62   51:41  8:19 2:39:04 
   77  489 John Odom               Chanhassen         MN  48  121 36:58  2:20  3:38   59 1:08:59 20.5  2:01   35   47:34  7:40 2:39:08 
   78   36 Patrick Barrett         Shorewood          MN  45   46 28:04  1:47  5:24  109 1:16:17 18.5  2:16   36   47:35  7:40 2:39:34 
   79   12 Brad Anderson           Duluth             MN  40   44 27:57  1:46  2:16   43 1:06:54 21.1  1:25  127 1:01:17  9:52 2:39:46 
   80  647 Chris Stuart            St. Michael        MN  49   48 28:16  1:47  2:38   88 1:12:57 19.4  4:03   72   52:21  8:26 2:40:12 
   81  561 D.J. Rodacker           Stacy              MN  45                         117 1:17:18 18.3  1:13   59   50:52  8:12 2:40:17 
   82  712 Tony Willett            Lakeville          MN  46   49 28:19  1:48  2:36   82 1:12:20 19.6  1:18  105   55:56  9:00 2:40:26 
   83   37 Matt Bartell            Waconia            MN  49   98 32:20  2:03  3:07   44 1:06:57 21.1  2:32  102   55:39  8:58 2:40:33 
   84  172 Tom Egger               Edina              MN  57                         135 1:20:29 17.6  1:54   64   51:52  8:21 2:40:41 
   85  194 Kyle Flack              Grand Forks        ND  29   54 28:48  1:50  3:59  100 1:14:56 18.9  1:56   61   51:05  8:14 2:40:42 
   86  229 Arthur Gorr             Buffalo            MN  58    9 23:55  1:31 12:23   53 1:08:19 20.7  1:10  106   56:00  9:01 2:41:46 
   87  709 Jacob Westin            Soudan             MN  23                          52 1:08:03 20.8  1:13  124   59:49  9:38 2:41:50 
   88   73 John Brownfield         New Ulm            MN  43   57 29:05  1:51  4:12  134 1:19:47 17.7  1:11   40   47:53  7:43 2:42:06 
   89  539 Andrew Puroway          St. Paul           MN  36                         111 1:16:42 18.4  1:49   69   52:08  8:24 2:42:58 
   90  799 Mostafa Sotoodeh        Woodbury           MN  38   89 31:54  2:01  2:31   92 1:13:24 19.3  1:19   89   54:10  8:43 2:43:16 
   91  187 Dan Federico            St. Paul           MN  26   76 30:32  1:56  4:13  128 1:18:43 18.0  1:32   51   49:48  8:01 2:44:45 
   92  601 Michael Shaw            Rogers             MN  50   69 30:08  1:55  3:12   80 1:12:06 19.6  2:21  116   57:08  9:12 2:44:54 
   93  271 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  56                          96 1:14:13 19.1  2:01  103   55:41  8:58 2:45:08 
   94  590 Greg Schempp            Plymouth           MN  52   73 30:17  1:55  3:13   94 1:13:44 19.2  1:33  111   56:30  9:06 2:45:15 
   95  634 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29   95 32:11  2:02  4:20   74 1:11:01 19.9  1:52  110   56:18  9:04 2:45:39 
   96   94 Howard Chetek           Rosemount          MN  49  101 32:29  2:03  4:03   78 1:11:22 19.8  2:17  101   55:33  8:57 2:45:42 
   97  445 Scott Moen              Shakopee           MN  37   59 29:30  1:52  3:16  125 1:18:14 18.1  2:06   87   53:33  8:37 2:46:37 
   98   66 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  45   96 32:15  2:03  4:26   87 1:12:47 19.4  3:06   98   55:05  8:52 2:47:37 
   99  626 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  27   23 25:04  1:35  5:18   98 1:14:40 18.9  2:01  125 1:00:53  9:48 2:47:55 
  100  100 Dan Christoferson       Otsego             MN  43  123 39:03  2:28  3:26   83 1:12:28 19.5  1:18   65   51:53  8:21 2:48:07 
  101  280 John Hoffman            Minnetonka         MN  51   94 32:09  2:02  1:29  127 1:18:27 18.0  0:53   99   55:11  8:53 2:48:07 
  102  376 Joel Lancaster          Lakeville          MN  44  100 32:24  2:03  4:32  106 1:16:01 18.6  1:28   90   54:12  8:44 2:48:35 
  103  577 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  36   93 32:09  2:02  2:52  138 1:21:59 17.2  1:15   56   50:25  8:07 2:48:39 
  104  226 Mark Goldman            Edina              MN  42                          65 1:09:42 20.3  2:21  121   58:48  9:28 2:49:18 
  105  307 Matthew Johnson         St. Louis Park     MN  36   77 30:40  1:57  6:31  120 1:17:30 18.2  2:57   68   52:01  8:23 2:49:36 
  106  167 Adam Eastmond           Excelsior          MN  38   60 29:32  1:52  8:16  130 1:19:15 17.8  4:03   44   48:53  7:52 2:49:57 
  107  555 Robert Riehm            Minneapolis        MN  34   90 31:54  2:01  4:17  116 1:16:58 18.4  1:24  104   55:44  8:59 2:50:15 
  108  476 Steve Nichols           Champlin           MN  45  114 34:34  2:11  4:19  101 1:15:02 18.8  1:47   97   54:58  8:51 2:50:38 
  109  591 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  35  120 36:39  2:19  3:08  107 1:16:11 18.6  2:04   74   52:38  8:29 2:50:38 
  110  648 Todd Sullwold           Minnetrista        MN  47   58 29:14  1:51  4:31  123 1:18:07 18.1  2:57  108   56:14  9:03 2:51:01 
  111  665 Nate Thompson           Eden Prairie       MN  46  110 33:39  2:08  3:18  108 1:16:17 18.5  1:54  117   57:11  9:13 2:52:17 
  112   50 Scott Benson            Minneapolis        MN  54  107 33:12  2:06  4:01   75 1:11:05 19.9  1:44  134 1:03:54 10:17 2:53:54 
  113  707 Steven Wessling         Minnetonka         MN  34   70 30:11  1:55  4:15  140 1:22:20 17.2  2:11  100   55:18  8:54 2:54:13 
  114  531 Bryan Pink              Saint Michael      MN  40  132 46:28  2:56  2:21   76 1:11:12 19.9  1:34   76   52:40  8:29 2:54:13 
  115  696 Michael Wangsness       Woodbury           MN  42                          91 1:13:10 19.3  2:18  133 1:02:32 10:04 2:54:46 
  116  305 Bret Johnson            Coon Rapids        MN  26  116 35:55  2:17  4:06  114 1:16:47 18.4  1:31  113   56:42  9:08 2:54:59 
  117  727 Jon Ylinen              St. Paul           MN  29  108 33:22  2:07  5:00   97 1:14:24 19.0  3:00  122   59:33  9:35 2:55:17 
  118  552 Marco Riboli            Minneapolis        MN  28   16 24:43  1:34  1:29  156 1:49:54 12.9  0:38    3   39:03  6:17 2:55:45 
  119  511 Thomas Paschke          White Bear Lake    MN  52   45 28:02  1:47  3:35   93 1:13:38 19.2  1:58  145 1:08:40 11:03 2:55:51 
  120  204 Chris Freed             Excelsior          MN  45   82 30:55  1:58  3:53  122 1:17:51 18.2  2:13  128 1:01:18  9:52 2:56:08 
  121  399 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  57  126 41:23  2:37  3:39  105 1:15:55 18.6  2:29   83   53:03  8:33 2:56:28 
  122  678 Brian Trombley          Excelsioir         MN  44  102 32:40  2:04  3:53  113 1:16:44 18.4  1:55  129 1:01:19  9:52 2:56:29 
  123  460 John Mullen             St. Louis Park     MN  26   85 31:11  1:59  2:39  102 1:15:24 18.8  1:53  140 1:06:06 10:39 2:57:12 
  124  793 Jacob Wernersbach                              27  128 41:43  2:38  4:26  132 1:19:37 17.8  1:20   57   50:27  8:08 2:57:31 
  125  666 Nick Thompson           Shoreview          MN  29  109 33:38  2:08  4:35  145 1:23:15 17.0  1:25   93   54:40  8:48 2:57:33 
  126  490 Jonathon Odom           Chanhassen         MN  22   88 31:35  2:00  3:05  131 1:19:24 17.8  1:58  131 1:01:33  9:55 2:57:33 
  127  166 Andy Dybvig             Plymouth           MN  40                         129 1:19:13 17.9  1:43   71   52:17  8:25 2:57:38 
  128   64 Patrick Boria           Minneapolis        MN  45   91 32:01  2:02  3:07   99 1:14:46 18.9  2:13  142 1:07:02 10:48 2:59:07 
  129  446 Bruce Money             Fergus Falls       MN  59  129 41:44  2:39  4:23  118 1:17:21 18.3  2:12   94   54:40  8:48 3:00:19 
  130   65 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  62  118 36:00  2:17  3:54   89 1:12:57 19.4  1:57  139 1:05:50 10:36 3:00:34 
  131  636 Todd Stertz             Dassel             MN  46  104 32:51  2:05  4:23  141 1:22:30 17.1  2:32  119   58:37  9:26 3:00:51 
  132  357 Kyle Kraemer            St. Cloud          MN  23  122 37:50  2:24  3:43  112 1:16:44 18.4  2:02  130 1:01:31  9:54 3:01:48 
  133  602 Tyler Shelby            Buffalo            MN  21  106 32:55  2:05  4:57  144 1:23:14 17.0  1:35  123   59:41  9:37 3:02:20 
  134  365 Benjamin Kruger         Maple Grove        MN  18   75 30:21  1:55  4:20  153 1:30:09 15.7  1:15  112   56:34  9:07 3:02:37 
  135  627 Michael Spande          Andover            MN  43   72 30:16  1:55  5:58  137 1:21:40 17.3  2:59  132 1:02:03 10:00 3:02:53 
  136  500 William Orkin           Plymouth           MN  41   80 30:44  1:57  4:02  126 1:18:20 18.1  2:15  144 1:07:49 10:55 3:03:08 
  137  728 David Young             Lino Lakes         MN  40                         151 1:28:18 16.0  1:00   95   54:41  8:48 3:05:44 
  138  415 Brett Mayfield          Cokato             MN  47   84 31:07  1:58  3:59  139 1:22:12 17.2  3:05  138 1:05:36 10:34 3:05:58 
  139  185 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  40  124 40:36  2:34  3:35  133 1:19:40 17.8  3:06  126 1:01:06  9:50 3:08:02 
  140  246 Aaron Hage              Plymouth           MN  35  117 35:58  2:17  3:31  154 1:32:19 15.3  1:32  114   56:57  9:10 3:10:16 
  141  315 Jim Kampa               Plymouth           MN  44  111 33:51  2:09  3:02  155 1:33:46 15.1  1:29  118   58:29  9:25 3:10:35 
  142  702 Travis Wells            Zimmerman          MN  40  103 32:44  2:04  4:51  136 1:21:10 17.4  3:26  146 1:09:22 11:10 3:11:32 
  143  157 Allen Donais            Eveleth            MN  53  130 41:57  2:39  4:04   81 1:12:09 19.6  1:50  147 1:11:50 11:34 3:11:48 
  144  493 Mark Oldham             Saint Paul         MN  51  112 33:51  2:09  4:28  146 1:23:40 16.9  2:54  143 1:07:02 10:48 3:11:54 
  145  657 Robert Tatro            Zimmerman          MN  54  133 46:44  2:57  5:32  142 1:22:43 17.1  3:30   91   54:26  8:46 3:12:52 
  146  509 Tom Parker              Monticello         MN  67  125 41:16  2:37  7:47  121 1:17:35 18.2  2:25  135 1:04:31 10:23 3:13:33 
  147   26 Chris Asche             Brooklyn Park      MN  37  131 42:37  2:42  4:36  124 1:18:11 18.1  2:17  141 1:06:17 10:40 3:13:55 
  148  121 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67  119 36:19  2:18  6:08  149 1:25:10 16.6  3:15  136 1:04:50 10:26 3:15:40 
  149  186 George Fantauzza        Buffalo            MN  64                         150 1:26:14 16.4  2:54  137 1:04:58 10:28 3:20:57 
  150  706 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58  113 33:55  2:09  6:47  147 1:24:02 16.8  2:06  148 1:14:22 11:58 3:21:10 
  151  176 Cory Ellingson          New Prague         MN  40  115 35:35  2:15  6:29  152 1:29:26 15.8  4:33  149 1:17:59 12:33 3:34:00 
  152  632 Daniel Starks           Fridley            MN  48  134 46:59  2:58  4:43  143 1:23:06 17.0  4:28  150 1:23:29 13:27 3:42:43 
  153  770 Michael Belland         Waverly            MN  31  127 41:28  2:38  5:13  157 1:53:44 12.4  1:35  151 1:26:37 13:57 4:08:35 
       284 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  38                         148 1:24:31 16.7  1:44                            
       529 Jeff Phillips           Hopkins            MN  42   64 29:53  1:54  4:59   27 1:05:24 21.6                                  
        19 Matt Andrews            St. Paul           MN  31                         110 1:16:34 18.5                                  
       317 Anthony Karels          Minnetonka         MN  46   74 30:18  1:55  4:06  115 1:16:47 18.4                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  136 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34    8 26:36  1:41  2:47    2 1:06:54 21.1  1:36    1   41:40  6:43 2:19:30 
    2  715 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  38                           4 1:07:16 21.0  0:58    8   47:01  7:34 2:21:20 
    3  279 Krisana Hoff            Excelsior          MN  39   23 30:36  1:56  2:27    3 1:07:01 21.1  1:12    3   43:28  7:00 2:24:41 
    4  484 Allie Nowak             Plymouth           WI  27   10 27:16  1:44  2:17    8 1:09:43 20.3  0:59    6   44:34  7:11 2:24:47 
    5  318 Tiffany Kari            Duluth             MS  35   12 27:53  1:46  2:27   11 1:12:05 19.6  1:01    2   41:54  6:45 2:25:17 
    6  502 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  30   14 28:20  1:48  1:57    1 1:06:14 21.4  0:51   10   49:35  7:59 2:26:55 
    7  270 Meghan Henry            Champlin           MN  31   13 27:56  1:46  2:00   14 1:12:14 19.6  1:02    5   44:01  7:05 2:27:11 
    8   62 Veronica Bond           Rochester          MN  44    6 25:59  1:39  2:16    6 1:09:00 20.5  1:22   13   49:55  8:02 2:28:30 
    9   15 Kris Anderson           Mankato            MN  40    1 24:04  1:32  2:24   16 1:14:40 18.9  1:29    7   46:38  7:31 2:29:12 
   10   58 Jill Bloedorn           Victoria           MN  40   21 29:43  1:53  2:06    7 1:09:00 20.5  2:02    9   48:09  7:45 2:30:59 
   11  299 Deana Jagielo           Chaska             MN  24   11 27:42  1:45  2:10    5 1:08:45 20.6  0:54   27   53:54  8:41 2:33:23 
   12  261 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  35   16 28:54  1:50  2:41   12 1:12:06 19.6  1:12   15   50:26  8:07 2:35:17 
   13  674 Thu Tong                Plymouth           MN  41                           9 1:10:41 20.0  1:37   16   50:32  8:08 2:37:15 
   14  113 Cathy Condie            Shoreview          MN  46    7 26:34  1:41  2:41   25 1:17:54 18.2  1:55   14   50:13  8:05 2:39:15 
   15  375 Erin Lahti              Chaska             MN  33    3 24:27  1:33  3:05   20 1:15:53 18.6  1:50   30   56:14  9:03 2:41:27 
   16  293 Julie Hurley            Excelsior          MN  43   15 28:44  1:49  2:58   23 1:16:28 18.5  1:20   21   52:12  8:24 2:41:40 
   17  308 Megan Johnson           Richfield          MN  41    2 24:22  1:33  2:48   30 1:21:25 17.4  1:22   22   52:36  8:28 2:42:30 
   18  794 Nicole Feist            Bloomington        MN  35   28 33:02  2:06  3:38   17 1:14:56 18.9  1:34   12   49:53  8:02 2:43:01 
   19  348 Kris Kolenz             Duluth             MN  50    5 25:50  1:38  3:22   13 1:12:13 19.6  1:40   35 1:00:05  9:41 2:43:07 
   20  711 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  37   20 29:36  1:53  2:46   21 1:16:00 18.6  1:21   26   53:46  8:40 2:43:28 
   21  519 Diane Petersen          Hokah              MN  52   33 35:24  2:15  2:36   10 1:11:15 19.8  1:37   24   52:56  8:32 2:43:46 
   22  135 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  40   27 32:09  2:02  2:22   18 1:15:34 18.7  1:05   25   53:38  8:38 2:44:46 
   23  589 Elaina Schellhaass      Saint Louis Park   MN  29   34 36:14  2:18  3:00   29 1:21:04 17.4  1:31    4   44:00  7:05 2:45:47 
   24  478 Victoria Nill           Blaine             MN  42   30 34:40  2:12  2:47   22 1:16:26 18.5  1:49   19   51:39  8:19 2:47:20 
   25  505 Jackie Otto             Blaine             MN  25   19 29:29  1:52  5:10   27 1:19:24 17.8  2:29   20   52:02  8:23 2:48:31 
   26  635 Sandy Stertz            Dassel             MN  43   18 29:07  1:51  4:21   31 1:21:28 17.4  2:57   23   52:44  8:30 2:50:36 
   27  617 Kari Snyder             Lakeville          MN  44   24 31:28  2:00  3:14   34 1:25:48 16.5  1:28   11   49:50  8:02 2:51:45 
   28  203 Jade Frederickson       Lino Lakes         MN  18    9 27:12  1:44  3:43   41 1:31:16 15.5  0:38   17   51:02  8:13 2:53:50 
   29   84 Dode Cairncross         Shoreview          MN  26   17 29:06  1:51  6:11   24 1:17:25 18.3  3:49   40 1:02:52 10:07 2:59:21 
   30  401 Anna Macki              St. Paul           MN  21    4 25:08  1:36  4:06   37 1:28:01 16.1  1:04   37 1:01:10  9:51 2:59:28 
   31  468 Jayne Nemeth            Minneapolis        MN  50   42 46:40  2:57  4:53   19 1:15:39 18.7  1:48   18   51:05  8:14 3:00:03 
   32  558 Katie Rivard            Maplewood          MN  35   26 31:58  2:02  2:54   26 1:19:00 17.9  1:04   43 1:05:51 10:36 3:00:45 
   33  448 Amy Moran               Hastings           MN  43   41 46:27  2:56  4:18   15 1:13:30 19.2  2:25   32   57:47  9:18 3:04:26 
   34  220 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  56   35 36:25  2:18  3:59   32 1:24:13 16.8  1:59   36 1:00:14  9:42 3:06:48 
   35  262 Justine Heimer          Oakdale            MN  33   43 48:40  3:05  3:10   28 1:20:23 17.6  1:37   29   55:16  8:54 3:09:04 
   36  114 Brenda Conzet           Buffalo            MN  55   25 31:55  2:01  4:28   39 1:28:51 15.9  2:06   39 1:02:02  9:59 3:09:20 
   37  684 Rachel Van Hale         New Brighton       MN  34   36 37:31  2:23  6:03   38 1:28:12 16.0  2:19   31   56:34  9:07 3:10:38 
   38  151 Esther Dixon            Zimmerman          MN  37   29 34:06  2:10  4:10   43 1:32:41 15.3  1:51   34   59:53  9:39 3:12:38 
   39  400 Stacey Mackay           Eden Prairie       MN  50   31 34:52  2:13  3:09   36 1:26:34 16.3  2:43   41 1:05:24 10:32 3:12:39 
   40  451 Rebecca Morin           New Hope           MN  34   37 40:17  2:33  3:40   47 1:37:56 14.4  2:05   28   54:00  8:42 3:17:56 
   41  610 Elisabeth Slattery      St Paul            MN  61   32 35:14  2:14  3:19   33 1:25:25 16.6  1:35   47 1:15:38 12:11 3:21:10 
   42   33 Laura Baer              Hugo               MN  25   22 30:24  1:56  7:21   45 1:34:20 15.0  2:29   45 1:09:00 11:07 3:23:33 
   43  461 Karin Munroe            Wayzata            MN  45   40 45:04  2:51  4:45   35 1:26:03 16.4  2:07   44 1:06:24 10:42 3:24:21 
   44   49 Paige Bell              Ham Lake           MN  23   38 40:28  2:34  4:25   46 1:35:33 14.8  1:40   42 1:05:29 10:33 3:27:33 
   45  233 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  53   39 41:00  2:36  5:36   42 1:31:30 15.5  1:44   46 1:13:42 11:52 3:33:30 
   46  205 Courtney Frie           Minneapolis        MN  27   46 67:17  4:15  5:17   44 1:33:28 15.1  2:11   38 1:01:50  9:57 3:50:01 
   47  479 Wakako Nishimura        Champlin           MN  29   45 63:51  4:02  4:54   48 1:53:02 12.5  2:12   33   58:27  9:25 4:02:25 
   48  196 Judi Fluger             St Paul            MN  55   44 57:25  3:38  4:02   40 1:30:14 15.7  2:08   48 1:29:26 14:24 4:03:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  281 Jesper Hoffman          Minnetonka         MN  16    3 32:06  2:02  1:52    1 1:10:17 20.1  0:39    1   41:44  6:43 2:26:37 
    2   70 Anders Broman           Eagan              MN  16    1 21:44  1:23  2:52    2 1:15:35 18.7  0:55    2   53:18  8:35 2:34:22 
    3  365 Benjamin Kruger         Maple Grove        MN  18    2 30:21  1:55  4:20    3 1:30:09 15.7  1:15    3   56:34  9:07 3:02:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  203 Jade Frederickson       Lino Lakes         MN  18    1 27:12  1:44  3:43    1 1:31:16 15.5  0:38    1   51:02  8:13 2:53:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  485 Corey Nygaard           South St Paul      MN  21    1 24:46  1:34  1:35    1 1:04:59 21.8  0:42    1   43:34  7:01 2:15:34 
    2  769 Jacob Schroeder         Saint Cloud        MN  21                           2 1:06:04 21.4  0:42    2   43:56  7:05 2:19:48 
    3  709 Jacob Westin            Soudan             MN  23                           3 1:08:03 20.8  1:13    4   59:49  9:38 2:41:50 
    4  490 Jonathon Odom           Chanhassen         MN  22    2 31:35  2:00  3:05    5 1:19:24 17.8  1:58    6 1:01:33  9:55 2:57:33 
    5  357 Kyle Kraemer            St. Cloud          MN  23    4 37:50  2:24  3:43    4 1:16:44 18.4  2:02    5 1:01:31  9:54 3:01:48 
    6  602 Tyler Shelby            Buffalo            MN  21    3 32:55  2:05  4:57    6 1:23:14 17.0  1:35    3   59:41  9:37 3:02:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  299 Deana Jagielo           Chaska             MN  24    2 27:42  1:45  2:10    1 1:08:45 20.6  0:54    1   53:54  8:41 2:33:23 
    2  401 Anna Macki              St. Paul           MN  21    1 25:08  1:36  4:06    2 1:28:01 16.1  1:04    2 1:01:10  9:51 2:59:28 
    3   49 Paige Bell              Ham Lake           MN  23    3 40:28  2:34  4:25    3 1:35:33 14.8  1:40    3 1:05:29 10:33 3:27:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Mitch Brekke            Hartland           MN  27    2 24:42  1:34  1:49    1   58:45 24.1  0:56    5   43:16  6:58 2:09:27 
    2  350 David Koppel            Plymouth           MN  29    7 25:20  1:36  1:55    2 1:00:25 23.4  1:16    2   42:19  6:49 2:11:14 
    3  536 Jim Portmann            Saint Louis Park   MN  29                           5 1:08:27 20.7  1:07    6   43:25  7:00 2:18:23 
    4  609 Phillip Skulte          Minneapolis        MN  26    3 24:43  1:34  1:55    3 1:04:26 21.9  1:09    7   47:54  7:43 2:20:04 
    5  619 Chad Solei              Minneapolis        MN  29    9 29:39  1:53  1:37    4 1:07:30 21.0  0:56    3   42:32  6:51 2:22:12 
    6  541 Dave Raile              Minneapolis        MN  28    5 25:04  1:35  4:28    6 1:09:04 20.5  1:41    4   42:48  6:54 2:23:04 
    7  517 Chris Perdue            Eden Prairie       MN  27    1 24:40  1:34  2:36   13 1:17:23 18.3  1:02   11   52:45  8:30 2:38:24 
    8  194 Kyle Flack              Grand Forks        ND  29    8 28:48  1:50  3:59   10 1:14:56 18.9  1:56   10   51:05  8:14 2:40:42 
    9  187 Dan Federico            St. Paul           MN  26   10 30:32  1:56  4:13   14 1:18:43 18.0  1:32    8   49:48  8:01 2:44:45 
   10  634 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29   12 32:11  2:02  4:20    7 1:11:01 19.9  1:52   13   56:18  9:04 2:45:39 
   11  626 Andrew Struffert        Cold Spring        MN  27    6 25:04  1:35  5:18    9 1:14:40 18.9  2:01   16 1:00:53  9:48 2:47:55 
   12  305 Bret Johnson            Coon Rapids        MN  26   15 35:55  2:17  4:06   12 1:16:47 18.4  1:31   14   56:42  9:08 2:54:59 
   13  727 Jon Ylinen              St. Paul           MN  29   13 33:22  2:07  5:00    8 1:14:24 19.0  3:00   15   59:33  9:35 2:55:17 
   14  552 Marco Riboli            Minneapolis        MN  28    4 24:43  1:34  1:29   17 1:49:54 12.9  0:38    1   39:03  6:17 2:55:45 
   15  460 John Mullen             St. Louis Park     MN  26   11 31:11  1:59  2:39   11 1:15:24 18.8  1:53   17 1:06:06 10:39 2:57:12 
   16  793 Jacob Wernersbach                              27   16 41:43  2:38  4:26   15 1:19:37 17.8  1:20    9   50:27  8:08 2:57:31 
   17  666 Nick Thompson           Shoreview          MN  29   14 33:38  2:08  4:35   16 1:23:15 17.0  1:25   12   54:40  8:48 2:57:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  484 Allie Nowak             Plymouth           WI  27    1 27:16  1:44  2:17    1 1:09:43 20.3  0:59    2   44:34  7:11 2:24:47 
    2  589 Elaina Schellhaass      Saint Louis Park   MN  29    5 36:14  2:18  3:00    4 1:21:04 17.4  1:31    1   44:00  7:05 2:45:47 
    3  505 Jackie Otto             Blaine             MN  25    3 29:29  1:52  5:10    3 1:19:24 17.8  2:29    3   52:02  8:23 2:48:31 
    4   84 Dode Cairncross         Shoreview          MN  26    2 29:06  1:51  6:11    2 1:17:25 18.3  3:49    6 1:02:52 10:07 2:59:21 
    5   33 Laura Baer              Hugo               MN  25    4 30:24  1:56  7:21    6 1:34:20 15.0  2:29    7 1:09:00 11:07 3:23:33 
    6  205 Courtney Frie           Minneapolis        MN  27    7 67:17  4:15  5:17    5 1:33:28 15.1  2:11    5 1:01:50  9:57 3:50:01 
    7  479 Wakako Nishimura        Champlin           MN  29    6 63:51  4:02  4:54    7 1:53:02 12.5  2:12    4   58:27  9:25 4:02:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  453 Josh Mork               Lino Lakes         MN  33    1 20:21  1:18  1:29    1   58:57 24.0  1:03    3   42:48  6:54 2:04:36 
    2  708 Dan Westerhaus          Minneapolis        MN  31    8 25:20  1:36  1:37    4 1:01:32 23.0  1:05    1   38:50  6:15 2:08:22 
    3  716 Aaron Wilson            Forest Lake        MN  34    7 25:02  1:35  1:57    3 1:01:16 23.1                          2:09:34 
    4   31 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31    2 23:50  1:31  1:53    7 1:07:43 20.9  1:11    2   41:18  6:39 2:15:54 
    5  200 Chris Foster            West St. Paul      MN  31    6 24:54  1:35  1:40    2 1:00:22 23.4  1:12    9   51:04  8:13 2:19:10 
    6  792 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  33                           6 1:05:56 21.4  1:06    4   45:04  7:16 2:24:07 
    7   74 David Broz              Plymouth           MN  32    4 24:15  1:32  1:50    5 1:02:11 22.7  0:52   12   56:15  9:04 2:25:21 
    8  510 Joseph Parrish          Big Lake           MN  34    3 24:02  1:31  3:44   10 1:10:22 20.1  1:27    8   48:00  7:44 2:27:33 
    9  516 Adam Perdue             Brooklyn Park      MN  30    5 24:53  1:35  2:37   11 1:12:46 19.4  0:46    7   47:50  7:42 2:28:50 
   10  274 Travis Hibbard          Rosemount          MN  31   11 30:40  1:57  1:54    8 1:09:17 20.4  0:45    6   46:58  7:34 2:29:33 
   11  264 Tim Heisel              Saint Paul         MN  34    9 27:00  1:43  4:41    9 1:10:16 20.1  2:02    5   45:57  7:24 2:29:54 
   12  555 Robert Riehm            Minneapolis        MN  34   12 31:54  2:01  4:17   13 1:16:58 18.4  1:24   11   55:44  8:59 2:50:15 
   13  707 Steven Wessling         Minnetonka         MN  34   10 30:11  1:55  4:15   14 1:22:20 17.2  2:11   10   55:18  8:54 2:54:13 
   14  770 Michael Belland         Waverly            MN  31   13 41:28  2:38  5:13   15 1:53:44 12.4  1:35   13 1:26:37 13:57 4:08:35 
        19 Matt Andrews            St. Paul           MN  31                          12 1:16:34 18.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  136 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34    2 26:36  1:41  2:47    2 1:06:54 21.1  1:36    1   41:40  6:43 2:19:30 
    2  502 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  30    4 28:20  1:48  1:57    1 1:06:14 21.4  0:51    3   49:35  7:59 2:26:55 
    3  270 Meghan Henry            Champlin           MN  31    3 27:56  1:46  2:00    3 1:12:14 19.6  1:02    2   44:01  7:05 2:27:11 
    4  375 Erin Lahti              Chaska             MN  33    1 24:27  1:33  3:05    4 1:15:53 18.6  1:50    6   56:14  9:03 2:41:27 
    5  262 Justine Heimer          Oakdale            MN  33    7 48:40  3:05  3:10    5 1:20:23 17.6  1:37    5   55:16  8:54 3:09:04 
    6  684 Rachel Van Hale         New Brighton       MN  34    5 37:31  2:23  6:03    6 1:28:12 16.0  2:19    7   56:34  9:07 3:10:38 
    7  451 Rebecca Morin           New Hope           MN  34    6 40:17  2:33  3:40    7 1:37:56 14.4  2:05    4   54:00  8:42 3:17:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  112 Ryan Collison           Independence       MN  35    3 26:41  1:42  2:00    1   58:48 24.1  1:23    2   44:59  7:15 2:13:48 
    2  480 Tim Nordberg            Edina              MN  35                           2 1:03:49 22.2                          2:23:29 
    3  349 Kyle Kolquist           Duluth             MN  37    2 26:00  1:39  2:23    4 1:07:58 20.8  1:55    3   47:15  7:37 2:25:30 
    4  443 Matt Mithun             Wayzata            MN  39    5 28:46  1:49  2:44    5 1:08:35 20.6  1:33    1   44:08  7:07 2:25:44 
    5  776 Michael Basal           Minneapolis        MN  38    8 29:57  1:54  2:04    3 1:04:31 21.9  1:30    7   49:24  7:57 2:27:24 
    6  392 Jacob Liston            Minneapolis        MN  39    9 30:02  1:54  3:20    6 1:09:49 20.3  1:24    4   47:33  7:40 2:32:05 
    7  618 Stephen Soderstrom      Chaska             MN  35    4 27:28  1:45  2:39    7 1:09:55 20.2  0:54   13   52:49  8:30 2:33:44 
    8  705 Terry Werk              Eden Prairie       MN  35   12 30:43  1:57  2:45    9 1:12:43 19.4  0:58    6   49:14  7:56 2:36:22 
    9  159 Josh Duda               Pillager           MN  39    1 24:51  1:35  1:38    8 1:12:36 19.5  1:15   16   56:05  9:02 2:36:23 
   10  562 Noel Rodriguez          Minneapolis        MN  35   10 30:14  1:55  2:47   10 1:13:07 19.3  1:16    9   51:41  8:19 2:39:04 
   11  539 Andrew Puroway          St. Paul           MN  36                          13 1:16:42 18.4  1:49   11   52:08  8:24 2:42:58 
   12  799 Mostafa Sotoodeh        Woodbury           MN  38   13 31:54  2:01  2:31   11 1:13:24 19.3  1:19   15   54:10  8:43 2:43:16 
   13  445 Scott Moen              Shakopee           MN  37    6 29:30  1:52  3:16   16 1:18:14 18.1  2:06   14   53:33  8:37 2:46:37 
   14  577 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  36   14 32:09  2:02  2:52   18 1:21:59 17.2  1:15    8   50:25  8:07 2:48:39 
   15  307 Matthew Johnson         St. Louis Park     MN  36   11 30:40  1:57  6:31   14 1:17:30 18.2  2:57   10   52:01  8:23 2:49:36 
   16  167 Adam Eastmond           Excelsior          MN  38    7 29:32  1:52  8:16   17 1:19:15 17.8  4:03    5   48:53  7:52 2:49:57 
   17  591 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  35   16 36:39  2:19  3:08   12 1:16:11 18.6  2:04   12   52:38  8:29 2:50:38 
   18  246 Aaron Hage              Plymouth           MN  35   15 35:58  2:17  3:31   20 1:32:19 15.3  1:32   17   56:57  9:10 3:10:16 
   19   26 Chris Asche             Brooklyn Park      MN  37   17 42:37  2:42  4:36   15 1:18:11 18.1  2:17   18 1:06:17 10:40 3:13:55 
       284 Pauly Hoffman           Brooklyn Park      MN  38                          19 1:24:31 16.7  1:44                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  715 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  38                           2 1:07:16 21.0  0:58    3   47:01  7:34 2:21:20 
    2  279 Krisana Hoff            Excelsior          MN  39    4 30:36  1:56  2:27    1 1:07:01 21.1  1:12    2   43:28  7:00 2:24:41 
    3  318 Tiffany Kari            Duluth             MS  35    1 27:53  1:46  2:27    3 1:12:05 19.6  1:01    1   41:54  6:45 2:25:17 
    4  261 Kimberly Hayden         Minneapolis        MN  35    2 28:54  1:50  2:41    4 1:12:06 19.6  1:12    5   50:26  8:07 2:35:17 
    5  794 Nicole Feist            Bloomington        MN  35    6 33:02  2:06  3:38    5 1:14:56 18.9  1:34    4   49:53  8:02 2:43:01 
    6  711 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  37    3 29:36  1:53  2:46    6 1:16:00 18.6  1:21    6   53:46  8:40 2:43:28 
    7  558 Katie Rivard            Maplewood          MN  35    5 31:58  2:02  2:54    7 1:19:00 17.9  1:04    8 1:05:51 10:36 3:00:45 
    8  151 Esther Dixon            Zimmerman          MN  37    7 34:06  2:10  4:10    8 1:32:41 15.3  1:51    7   59:53  9:39 3:12:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   79 Mike Buenting           Chanhassen         MN  41                           1   58:10 24.3  0:41    1   37:51  6:06 2:04:25 
    2  212 John Garrison           Cohasset           MN  43    9 28:38  1:49  1:43    2 1:00:52 23.2  0:56    2   41:29  6:41 2:13:37 
    3  655 Tats Tanaka             St. Paul           MN  44    2 25:45  1:38  2:11    6 1:05:32 21.6  0:57    3   43:50  7:04 2:18:13 
    4  581 Ryan Saline             Cloquet            MN  41   16 29:54  1:54  2:01    4 1:03:28 22.3  0:38    5   45:48  7:23 2:21:47 
    5   55 Eric Bjorklund          St. Louis Park     MN  42    1 25:24  1:37  1:36   12 1:07:02 21.1  0:48    6   47:12  7:36 2:22:01 
    6  230 Scott Goude             Fridley            MN  43    4 26:38  1:41  2:12    8 1:05:36 21.6  1:45    7   47:39  7:41 2:23:48 
    7  587 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  42   10 28:56  1:50  3:24    3 1:01:52 22.9  1:25   10   49:22  7:57 2:24:57 
    8   75 Michael Bruce           Edina              MN  42    7 27:24  1:44  1:59   10 1:06:34 21.2  0:54    9   48:55  7:53 2:25:45 
    9  662 Mark Theissen           White Bear Lake Tw MN  43   17 30:01  1:54  2:44   15 1:08:55 20.5  0:55    4   44:17  7:08 2:26:51 
   10  778 Kent Kolstad            Bloomington        MN  44   13 29:36  1:53  2:57   14 1:08:32 20.6  1:03   11   49:58  8:03 2:32:03 
   11  593 Stu Schulman            Shorewood          MN  42   11 28:59  1:50  2:32    9 1:06:07 21.4  1:51   18   52:51  8:31 2:32:18 
   12  362 Greg Kray               Minnetrisra        MN  44    3 26:20  1:40  3:19   17 1:09:22 20.4  1:27   17   52:46  8:30 2:33:13 
   13  119 Alan Cornett            Blaine             MN  42   20 32:24  2:03  1:58    7 1:05:34 21.6  1:21   15   52:33  8:28 2:33:48 
   14  670 Brandon Thyen           North Branch       MN  43    6 27:01  1:43  1:57   16 1:09:11 20.4  1:05   20   54:39  8:48 2:33:52 
   15  206 John Frost              Burnsville         MN  42    5 26:55  1:42  2:56   13 1:07:35 20.9  2:04   22   54:46  8:49 2:34:14 
   16  309 Paul Johnson            Excelsior          MN  43   14 29:45  1:53  3:18   19 1:10:27 20.1  1:21   13   52:00  8:22 2:36:49 
   17   12 Brad Anderson           Duluth             MN  40    8 27:57  1:46  2:16   11 1:06:54 21.1  1:25   26 1:01:17  9:52 2:39:46 
   18   73 John Brownfield         New Ulm            MN  43   12 29:05  1:51  4:12   28 1:19:47 17.7  1:11    8   47:53  7:43 2:42:06 
   19  100 Dan Christoferson       Otsego             MN  43   26 39:03  2:28  3:26   21 1:12:28 19.5  1:18   12   51:53  8:21 2:48:07 
   20  376 Joel Lancaster          Lakeville          MN  44   21 32:24  2:03  4:32   23 1:16:01 18.6  1:28   19   54:12  8:44 2:48:35 
   21  226 Mark Goldman            Edina              MN  42                          18 1:09:42 20.3  2:21   24   58:48  9:28 2:49:18 
   22  531 Bryan Pink              Saint Michael      MN  40   28 46:28  2:56  2:21   20 1:11:12 19.9  1:34   16   52:40  8:29 2:54:13 
   23  696 Michael Wangsness       Woodbury           MN  42                          22 1:13:10 19.3  2:18   29 1:02:32 10:04 2:54:46 
   24  678 Brian Trombley          Excelsioir         MN  44   22 32:40  2:04  3:53   24 1:16:44 18.4  1:55   27 1:01:19  9:52 2:56:29 
   25  166 Andy Dybvig             Plymouth           MN  40                          26 1:19:13 17.9  1:43   14   52:17  8:25 2:57:38 
   26  627 Michael Spande          Andover            MN  43   18 30:16  1:55  5:58   30 1:21:40 17.3  2:59   28 1:02:03 10:00 3:02:53 
   27  500 William Orkin           Plymouth           MN  41   19 30:44  1:57  4:02   25 1:18:20 18.1  2:15   30 1:07:49 10:55 3:03:08 
   28  728 David Young             Lino Lakes         MN  40                          31 1:28:18 16.0  1:00   21   54:41  8:48 3:05:44 
   29  185 Brian Famigletti        Eden Prairie       MN  40   27 40:36  2:34  3:35   27 1:19:40 17.8  3:06   25 1:01:06  9:50 3:08:02 
   30  315 Jim Kampa               Plymouth           MN  44   24 33:51  2:09  3:02   33 1:33:46 15.1  1:29   23   58:29  9:25 3:10:35 
   31  702 Travis Wells            Zimmerman          MN  40   23 32:44  2:04  4:51   29 1:21:10 17.4  3:26   31 1:09:22 11:10 3:11:32 
   32  176 Cory Ellingson          New Prague         MN  40   25 35:35  2:15  6:29   32 1:29:26 15.8  4:33   32 1:17:59 12:33 3:34:00 
       529 Jeff Phillips           Hopkins            MN  42   15 29:53  1:54  4:59    5 1:05:24 21.6                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   62 Veronica Bond           Rochester          MN  44    3 25:59  1:39  2:16    1 1:09:00 20.5  1:22    4   49:55  8:02 2:28:30 
    2   15 Kris Anderson           Mankato            MN  40    1 24:04  1:32  2:24    5 1:14:40 18.9  1:29    1   46:38  7:31 2:29:12 
    3   58 Jill Bloedorn           Victoria           MN  40    6 29:43  1:53  2:06    2 1:09:00 20.5  2:02    2   48:09  7:45 2:30:59 
    4  674 Thu Tong                Plymouth           MN  41                           3 1:10:41 20.0  1:37    5   50:32  8:08 2:37:15 
    5  293 Julie Hurley            Excelsior          MN  43    4 28:44  1:49  2:58    8 1:16:28 18.5  1:20    7   52:12  8:24 2:41:40 
    6  308 Megan Johnson           Richfield          MN  41    2 24:22  1:33  2:48    9 1:21:25 17.4  1:22    8   52:36  8:28 2:42:30 
    7  135 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  40    8 32:09  2:02  2:22    6 1:15:34 18.7  1:05   10   53:38  8:38 2:44:46 
    8  478 Victoria Nill           Blaine             MN  42    9 34:40  2:12  2:47    7 1:16:26 18.5  1:49    6   51:39  8:19 2:47:20 
    9  635 Sandy Stertz            Dassel             MN  43    5 29:07  1:51  4:21   10 1:21:28 17.4  2:57    9   52:44  8:30 2:50:36 
   10  617 Kari Snyder             Lakeville          MN  44    7 31:28  2:00  3:14   11 1:25:48 16.5  1:28    3   49:50  8:02 2:51:45 
   11  448 Amy Moran               Hastings           MN  43   10 46:27  2:56  4:18    4 1:13:30 19.2  2:25   11   57:47  9:18 3:04:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  239 Jim Guenter             St Paul            MN  46    1 21:14  1:21  2:01    3 1:05:38 21.5  0:50    1   45:22  7:19 2:15:03 
    2  625 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  45                           2 1:03:14 22.4  1:11    2   45:52  7:23 2:15:11 
    3  567 Derek Rogers            Edina              MN  46    2 22:01  1:24  2:30    1 1:02:53 22.5  1:17    4   46:56  7:34 2:15:35 
    4   68 Jeremy Brekke           Fargo              ND  45    8 28:40  1:49  2:17    4 1:05:57 21.4  0:53    7   47:38  7:40 2:25:24 
    5  663 Keith Thompson          Annandale          MN  47                           5 1:06:14 21.4  1:37    3   46:06  7:25 2:27:15 
    6  643 Neal Strand             Woodbury           MN  46    3 24:08  1:32  2:08   12 1:11:55 19.7  0:54   14   53:06  8:33 2:32:10 
    7  371 Thomas Laberge          Blaine             MN  46    4 26:31  1:41  2:28   10 1:11:12 19.9  2:02   13   52:41  8:29 2:34:52 
    8  192 Tony Fiorillo           Lighthouse Point   FL  49   17 32:16  2:03  2:41    8 1:09:11 20.4  1:19   10   50:52  8:12 2:36:17 
    9  214 Richard Geisen          Washburn           WI  49   14 31:23  1:59  3:45    9 1:10:09 20.2  1:30    9   50:00  8:03 2:36:45 
   10  256 Michael Hanson          Spicer             MN  49   11 30:50  1:57  3:14   16 1:13:46 19.2  1:09    8   48:57  7:53 2:37:54 
   11  489 John Odom               Chanhassen         MN  48   23 36:58  2:20  3:38    7 1:08:59 20.5  2:01    5   47:34  7:40 2:39:08 
   12   36 Patrick Barrett         Shorewood          MN  45    5 28:04  1:47  5:24   20 1:16:17 18.5  2:16    6   47:35  7:40 2:39:34 
   13  647 Chris Stuart            St. Michael        MN  49    6 28:16  1:47  2:38   15 1:12:57 19.4  4:03   12   52:21  8:26 2:40:12 
   14  561 D.J. Rodacker           Stacy              MN  45                          22 1:17:18 18.3  1:13   11   50:52  8:12 2:40:17 
   15  712 Tony Willett            Lakeville          MN  46    7 28:19  1:48  2:36   13 1:12:20 19.6  1:18   19   55:56  9:00 2:40:26 
   16   37 Matt Bartell            Waconia            MN  49   18 32:20  2:03  3:07    6 1:06:57 21.1  2:32   18   55:39  8:58 2:40:33 
   17   94 Howard Chetek           Rosemount          MN  49   19 32:29  2:03  4:03   11 1:11:22 19.8  2:17   17   55:33  8:57 2:45:42 
   18   66 Matthew Bradley         Coon Rapids        MN  45   16 32:15  2:03  4:26   14 1:12:47 19.4  3:06   16   55:05  8:52 2:47:37 
   19  476 Steve Nichols           Champlin           MN  45   22 34:34  2:11  4:19   18 1:15:02 18.8  1:47   15   54:58  8:51 2:50:38 
   20  648 Todd Sullwold           Minnetrista        MN  47    9 29:14  1:51  4:31   24 1:18:07 18.1  2:57   20   56:14  9:03 2:51:01 
   21  665 Nate Thompson           Eden Prairie       MN  46   21 33:39  2:08  3:18   19 1:16:17 18.5  1:54   21   57:11  9:13 2:52:17 
   22  204 Chris Freed             Excelsior          MN  45   12 30:55  1:58  3:53   23 1:17:51 18.2  2:13   23 1:01:18  9:52 2:56:08 
   23   64 Patrick Boria           Minneapolis        MN  45   15 32:01  2:02  3:07   17 1:14:46 18.9  2:13   25 1:07:02 10:48 2:59:07 
   24  636 Todd Stertz             Dassel             MN  46   20 32:51  2:05  4:23   26 1:22:30 17.1  2:32   22   58:37  9:26 3:00:51 
   25  415 Brett Mayfield          Cokato             MN  47   13 31:07  1:58  3:59   25 1:22:12 17.2  3:05   24 1:05:36 10:34 3:05:58 
   26  632 Daniel Starks           Fridley            MN  48   24 46:59  2:58  4:43   27 1:23:06 17.0  4:28   26 1:23:29 13:27 3:42:43 
       317 Anthony Karels          Minnetonka         MN  46   10 30:18  1:55  4:06   21 1:16:47 18.4                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  113 Cathy Condie            Shoreview          MN  46    1 26:34  1:41  2:41    1 1:17:54 18.2  1:55    1   50:13  8:05 2:39:15 
    2  461 Karin Munroe            Wayzata            MN  45    2 45:04  2:51  4:45    2 1:26:03 16.4  2:07    2 1:06:24 10:42 3:24:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  703 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50    5 27:06  1:43  1:41    1 1:02:54 22.5  0:50    1   44:29  7:10 2:16:58 
    2  784 Brian Lavelle                                  54                           2 1:03:03 22.4  1:01    6   49:51  8:02 2:20:15 
    3  346 David Knack             Prior Lake         MN  53    2 25:23  1:37  1:45    6 1:05:21 21.6  1:05    4   47:33  7:40 2:21:05 
    4  325 John Kelley             Duluth             MN  52    8 28:05  1:47  1:56    3 1:03:43 22.2  0:59    3   47:28  7:39 2:22:08 
    5  322 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  53                           7 1:06:19 21.3  1:13    5   49:16  7:56 2:24:01 
    6  410 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  50    6 27:32  1:45  1:58   10 1:07:11 21.0  0:52    2   46:36  7:30 2:24:07 
    7   91 Philippe Chabot         Winnipeg           MB  50    1 23:35  1:30  1:55    9 1:07:04 21.1  1:09    9   51:56  8:22 2:25:36 
    8  570 Mark Rosen              Otsego             MN  52   11 31:06  1:58  1:50    5 1:04:31 21.9  1:12    7   49:58  8:03 2:28:36 
    9  242 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  50                           8 1:06:34 21.2  1:34    8   51:42  8:20 2:30:33 
   10  355 Paul Kovach             Duluth             MN  54   12 31:22  1:59  2:46    4 1:04:07 22.1  1:16   11   53:58  8:41 2:33:26 
   11  276 William Hjort           Elk River          MN  53    4 25:51  1:38  3:17   17 1:15:31 18.7  0:55   10   52:39  8:29 2:38:12 
   12   81 Miles Burd              Cottage Grove      MN  52    3 25:39  1:38  3:39   11 1:08:40 20.6  1:34   16   58:47  9:28 2:38:18 
   13  601 Michael Shaw            Rogers             MN  50    9 30:08  1:55  3:12   13 1:12:06 19.6  2:21   15   57:08  9:12 2:44:54 
   14  590 Greg Schempp            Plymouth           MN  52   10 30:17  1:55  3:13   16 1:13:44 19.2  1:33   14   56:30  9:06 2:45:15 
   15  280 John Hoffman            Minnetonka         MN  51   13 32:09  2:02  1:29   18 1:18:27 18.0  0:53   13   55:11  8:53 2:48:07 
   16   50 Scott Benson            Minneapolis        MN  54   14 33:12  2:06  4:01   12 1:11:05 19.9  1:44   17 1:03:54 10:17 2:53:54 
   17  511 Thomas Paschke          White Bear Lake    MN  52    7 28:02  1:47  3:35   15 1:13:38 19.2  1:58   19 1:08:40 11:03 2:55:51 
   18  157 Allen Donais            Eveleth            MN  53   16 41:57  2:39  4:04   14 1:12:09 19.6  1:50   20 1:11:50 11:34 3:11:48 
   19  493 Mark Oldham             Saint Paul         MN  51   15 33:51  2:09  4:28   20 1:23:40 16.9  2:54   18 1:07:02 10:48 3:11:54 
   20  657 Robert Tatro            Zimmerman          MN  54   17 46:44  2:57  5:32   19 1:22:43 17.1  3:30   12   54:26  8:46 3:12:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  348 Kris Kolenz             Duluth             MN  50    1 25:50  1:38  3:22    2 1:12:13 19.6  1:40    3 1:00:05  9:41 2:43:07 
    2  519 Diane Petersen          Hokah              MN  52    3 35:24  2:15  2:36    1 1:11:15 19.8  1:37    2   52:56  8:32 2:43:46 
    3  468 Jayne Nemeth            Minneapolis        MN  50    5 46:40  2:57  4:53    3 1:15:39 18.7  1:48    1   51:05  8:14 3:00:03 
    4  400 Stacey Mackay           Eden Prairie       MN  50    2 34:52  2:13  3:09    4 1:26:34 16.3  2:43    4 1:05:24 10:32 3:12:39 
    5  233 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  53    4 41:00  2:36  5:36    5 1:31:30 15.5  1:44    5 1:13:42 11:52 3:33:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  225 David Goldberg          Minnetrista        MN  55    1 23:21  1:29  1:44    1 1:03:05 22.4  0:57    4   53:18  8:35 2:22:23 
    2  644 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56    4 32:52  2:05  3:02    2 1:05:38 21.5  1:03    2   52:15  8:25 2:34:49 
    3  154 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  55    3 28:45  1:49  3:00    3 1:06:31 21.3  1:41    8   57:02  9:11 2:36:57 
    4  172 Tom Egger               Edina              MN  57                           8 1:20:29 17.6  1:54    1   51:52  8:21 2:40:41 
    5  229 Arthur Gorr             Buffalo            MN  58    2 23:55  1:31 12:23    4 1:08:19 20.7  1:10    7   56:00  9:01 2:41:46 
    6  271 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  56                           5 1:14:13 19.1  2:01    6   55:41  8:58 2:45:08 
    7  399 Gregor MacDonald        Chanhassen         MN  57    6 41:23  2:37  3:39    6 1:15:55 18.6  2:29    3   53:03  8:33 2:56:28 
    8  446 Bruce Money             Fergus Falls       MN  59    7 41:44  2:39  4:23    7 1:17:21 18.3  2:12    5   54:40  8:48 3:00:19 
    9  706 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58    5 33:55  2:09  6:47    9 1:24:02 16.8  2:06    9 1:14:22 11:58 3:21:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  220 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  56    2 36:25  2:18  3:59    1 1:24:13 16.8  1:59    1 1:00:14  9:42 3:06:48 
    2  114 Brenda Conzet           Buffalo            MN  55    1 31:55  2:01  4:28    2 1:28:51 15.9  2:06    2 1:02:02  9:59 3:09:20 
    3  196 Judi Fluger             St Paul            MN  55    3 57:25  3:38  4:02    3 1:30:14 15.7  2:08    3 1:29:26 14:24 4:03:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  658 Gregory Taylor          Yankton            SD  61    1 23:07  1:28  2:05    1 1:00:36 23.3  0:50    1   42:00  6:46 2:08:36 
    2  326 Brian Kelly             Richfield          MN  60    2 27:16  1:44  3:28    3 1:10:46 20.0  1:30    2   48:26  7:48 2:31:25 
    3  654 Bryan Swenson           Alexandria         MN  62                           2 1:06:26 21.3  1:26    3   52:50  8:30 2:34:42 
    4   65 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  62    3 36:00  2:17  3:54    4 1:12:57 19.4  1:57    5 1:05:50 10:36 3:00:34 
    5  186 George Fantauzza        Buffalo            MN  64                           5 1:26:14 16.4  2:54    4 1:04:58 10:28 3:20:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  610 Elisabeth Slattery      St Paul            MN  61    1 35:14  2:14  3:19    1 1:25:25 16.6  1:35    1 1:15:38 12:11 3:21:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  509 Tom Parker              Monticello         MN  67    2 41:16  2:37  7:47    1 1:17:35 18.2  2:25    1 1:04:31 10:23 3:13:33 
    2  121 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  67    1 36:19  2:18  6:08    2 1:25:10 16.6  3:15    2 1:04:50 10:26 3:15:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        275
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:    218
Number of Individual Male   Finishers Event O:              164
Number of Individual Female Finishers Event O:               54
Did not Finish Race or Did Not Start:     47