Lake Minnetonka Triathlon -
Excelsior, MN
6/18/2016

race logo










					                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 18, 2016
                                               1/2 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  39 M    21 12:40  1:27  0:58    1   34:42 25.9  0:43    1   16:58  5:40 1:05:58 
    2   2/12    371 Steve Sander            Eden Prairie       MN  37 M    15 12:23  1:25  0:57    2   35:03 25.7  0:44    8   18:13  6:05 1:07:18 
    3   3/12    358 Jordan Roby             Wayzata            MN  26 M    22 12:41  1:27  0:55    4   35:57 25.0  0:40    2   17:22  5:48 1:07:33 
    4   4/12    267 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41 M     5 11:08  1:16  0:54    6   36:19 24.8  0:38   18   18:52  6:18 1:07:48 
    5   5/12    187 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36 M    14 12:21  1:25  0:46    8   36:27 24.7  0:38    7   18:06  6:02 1:08:17 
    6   6/12    175 Andy Hardt              Saint Paul         MN  24 M     3 10:28  1:12  1:13   22   38:33 23.3  0:39    3   17:39  5:53 1:08:30 
    7   7/12    285 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  33 M     2 10:26  1:12  1:08   26   38:46 23.2  0:49   11   18:23  6:08 1:09:30 
    8   8/12    377 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  58 M    16 12:26  1:25  1:14    9   36:30 24.7  0:42   19   19:06  6:22 1:09:55 
    9   9/12    489 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M    60 14:14  1:37  1:12    3   35:43 25.2  0:37   10   18:18  6:06 1:10:02 
   10  10/12    526 Louis Hughes                               MN  26 M    27 12:53  1:28  1:32   10   36:50 24.4  1:05   12   18:28  6:10 1:10:46 
   11   1/5     355 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  30 F     6 11:18  1:18  1:01   32   39:14 22.9  0:50   15   18:32  6:11 1:10:53 
   12   1/37    109 Evan Evans              Dunnellon          MN  40 M    10 11:47  1:21  0:36   15   37:57 23.7  0:48   54   20:38  6:53 1:11:44 
   13   1/28    328 Moshe Peri              Minnetonka         MN  39 M    61 14:14  1:37  0:58   19   38:17 23.5  0:36    4   17:49  5:57 1:11:51 
   14  11/12    335 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M    46 13:50  1:35  1:13    5   36:07 24.9  1:00   37   20:05  6:42 1:12:13 
   15   1/36    410 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  45 M    23 12:44  1:27  1:23   16   38:00 23.7  0:57   30   19:59  6:40 1:13:01 
   16   2/37    280 Steve Marshall          Wayzata            MN  44 M    47 13:54  1:35  1:40   12   37:37 23.9  0:55   21   19:09  6:23 1:13:13 
   17   2/5     256 Lisa Lendway            St. Paul           MN  35 F    17 12:27  1:25  0:49   35   39:30 22.8  0:46   29   19:58  6:40 1:13:28 
   18   2/36    160 Jim Guenter             St. Paul           MN  46 M    33 13:09  1:30  0:48   23   38:36 23.3  0:47   47   20:29  6:50 1:13:47 
   19  12/12    140 Chris Frykman           Saint Louis Park   MN  39 M    45 13:45  1:34  1:31    7   36:24 24.7  1:24   65   21:03  7:01 1:14:06 
   20   1/39    250 Brian Lavelle           Chaska             MN  54 M    31 13:04  1:30  1:21   14   37:49 23.8  0:49   73   21:12  7:04 1:14:13 
   21   1/21     96 Rob Duijndam            Shoreview          MN  27 M    24 12:44  1:27  1:52   38   40:00 22.5  0:41   22   19:12  6:24 1:14:26 
   22   2/39    478 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50 M    79 14:40  1:40  1:15   17   38:07 23.6  0:54   34   20:00  6:40 1:14:54 
   23   3/36    417 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  45 M     9 11:46  1:21  1:26   49   40:35 22.2  1:07   38   20:09  6:43 1:15:02 
   24   3/39    233 David Knack             Prior Lake         MN  53 M    43 13:40  1:34  1:18   24   38:37 23.3  0:55   68   21:06  7:02 1:15:34 
   25   3/5     482 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  38 F    20 12:38  1:27  1:23   39   40:02 22.5  0:52   72   21:12  7:04 1:16:05 
   26   3/37    359 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41 M    53 14:05  1:36  1:23   21   38:32 23.4  0:54   76   21:15  7:05 1:16:08 
   27   1/25    316 George Norris           Minneapolis        MN  34 M   132 15:50  1:48  1:42   28   39:00 23.1  0:53   16   18:50  6:17 1:16:13 
   28   1/22    149 David Goldberg          Minnetrista        MN  55 M    28 12:59  1:29  1:22   25   38:45 23.2  1:00  110   22:32  7:31 1:16:36 
   29   1/7     533 Jan Guenther            Long Lake          MN  57 F    66 14:18  1:38  1:35   34   39:26 22.8  0:50   53   20:36  6:52 1:16:44 
   30   2/21     87 Jorge Diaz-Garzon       Minneapolis        MN  26 M    57 14:07  1:37  1:06   62   41:21 21.8  0:48   25   19:26  6:29 1:16:46 
   31   1/12     46 Anders Broman           Eagan              MN  16 M    13 12:12  1:24  1:16  135   43:26 20.7  0:48   23   19:20  6:27 1:17:00 
   32   4/5      21 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  25 F    18 12:31  1:26  1:00   89   42:07 21.4  0:47   55   20:38  6:53 1:17:01 
   33   1/15     85 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  21 M    11 11:55  1:22  1:11   95   42:25 21.2  0:55   56   20:42  6:54 1:17:06 
   34   4/36     94 Charles Donly           Minneapolis        MN  46 M   134 15:52  1:49  1:23   47   40:27 22.2  0:59   13   18:30  6:10 1:17:09 
   35   5/36     39 Mike Blair              Prior Lake         MN  46 M    81 14:45  1:41  1:31   29   39:01 23.1  0:47   70   21:09  7:03 1:17:11 
   36   2/25    347 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  33 M   116 15:25  1:46  1:32   36   39:33 22.8  0:51   31   20:00  6:40 1:17:19 
   37   1/23    431 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  49 F   122 15:39  1:47  1:03   27   38:55 23.1  1:04   58   20:46  6:56 1:17:25 
   38   4/39    522 Kirk Vesterstein                           MN  54 M   151 16:13  1:51  2:10   13   37:41 23.9  0:56   49   20:30  6:50 1:17:28 
   39   6/36    216 Michael Johnson         St Louis Park      MN  47 M    52 14:01  1:36  1:21   42   40:11 22.4  1:10   62   20:52  6:58 1:17:32 
   40   4/37    439 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  43 M    86 14:51  1:42  1:42   43   40:13 22.4  0:54   33   20:00  6:40 1:17:38 
   41   1/5     434 Kristina Swenson        Rogers             MN  19 F    19 12:35  1:26  0:50   44   40:14 22.4  0:48  133   23:14  7:45 1:17:39 
   42   2/28    152 Ross Golla              Minnetonka         MN  37 M   124 15:41  1:47  1:06   48   40:33 22.2  0:52   26   19:29  6:30 1:17:39 
   43   3/28     14 Greg Alexander          Plymouth           MN  38 M    36 13:25  1:32  1:26   55   40:42 22.1  0:59   82   21:24  7:08 1:17:54 
   44   2/23    342 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  48 F   115 15:24  1:45  1:14   30   39:05 23.0  0:59   83   21:29  7:10 1:18:10 
   45   2/12    333 Jacob Pettit            Excelsior          MN  19 M   107 15:13  1:44  1:04  118   43:04 20.9  0:45    9   18:16  6:06 1:18:20 
   46   2/22    156 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55 M   102 15:12  1:44  1:42   46   40:18 22.3  0:55   41   20:18  6:46 1:18:23 
   47   4/28    466 Ryan Wakeham            Minnetonka         MN  35 M    42 13:37  1:33  1:58   67   41:26 21.7  0:51   51   20:33  6:51 1:18:25 
   48   3/22    303 Jim Nack                Madion Lake        MN  56 M    59 14:11  1:37  1:56   33   39:17 22.9  0:55  107   22:26  7:29 1:18:42 
   49   3/21    225 Marcus Kasper           Monticello         MN  25 M    38 13:30  1:32  1:49   78   41:45 21.6  0:50   63   20:59  7:00 1:18:51 
   50   2/15     35 Paul Berg               Minneapolis        MN  23 M   100 15:09  1:44  2:07  100   42:33 21.2  1:03    6   18:04  6:02 1:18:54 
   51   1/17     67 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40 M   161 16:22  1:52  1:38   18   38:12 23.6  0:36  102   22:09  7:23 1:18:54 
   52   2/17     90 Jeremy Doden            Richfield          MN  32 M    78 14:39  1:40  3:11   68   41:27 21.7  1:46    5   17:56  5:59 1:18:57 
   53   1/19    185 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  38 F   127 15:42  1:47  1:22   73   41:37 21.6  0:41   28   19:48  6:36 1:19:08 
   54   7/36    430 Johnny Surprise         Minneapolis        MN  47 M    92 15:00  1:43  1:39   37   39:45 22.6  1:10   89   21:38  7:13 1:19:11 
   55   5/37    393 Mark Senkowski          Woodbury           MN  44 M   225 17:57  2:03  2:04   11   36:53 24.4  0:56   80   21:23  7:08 1:19:11 
   56   1/11    276 Erin Manlove            Minneapolis        MN  31 F   197 17:11  1:58  1:47   40   40:04 22.5  1:05   20   19:09  6:23 1:19:14 
   57   6/37    184 Brian Heltemes          Chanhassen         MN  40 M    82 14:46  1:41  1:47  120   43:05 20.9  0:47   17   18:52  6:18 1:19:15 
   58   1/23     78 Juli Currie             Chanhassen         MN  44 F    73 14:30  1:39  1:49   66   41:26 21.7  0:40   64   21:00  7:00 1:19:23 
   59   3/17    261 Dave Link               Eden Prairie       MN  49 M    25 12:45  1:27  1:45  150   43:54 20.5  1:05   32   20:00  6:40 1:19:27 
   60   8/36    519 Todd Logan                                 MN  46 M    67 14:20  1:38  1:51   76   41:42 21.6  1:13   42   20:23  6:48 1:19:27 
   61   5/28    133 Wesley Fox              New York           NY  36 M   142 16:05  1:50  2:07   61   41:18 21.8  0:43   24   19:22  6:28 1:19:33 
   62   4/22    322 Kevin Olsen             Orono              MN  56 M    37 13:27  1:32  1:17   45   40:14 22.4  0:41  150   23:58  8:00 1:19:35 
   63   5/5     407 Ann Snuggerud           Chaska             MN  48 F    34 13:23  1:32  1:38   94   42:22 21.2  1:15   75   21:14  7:05 1:19:49 
   64   6/28    166 Scott Hadorn            Gillette           WY  37 M    48 13:56  1:35  1:34  103   42:41 21.1  1:18   44   20:26  6:49 1:19:53 
   65   3/12    528 Zach Affeldt            Savage             MN  13 M     8 11:38  1:20  1:07  210   46:12 19.5  0:31   48   20:29  6:50 1:19:56 
   66   4/17    385 Christopher Scrabeck    Edina              MN  30 M    84 14:46  1:41  2:02   20   38:31 23.4  1:23  148   23:56  7:59 1:20:36 
   67   3/25    164 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  30 M    50 13:59  1:36  1:45  124   43:11 20.8  0:45   84   21:30  7:10 1:21:07 
   68   4/12    435 Kyle Swenson            Rogers             MN  14 M    26 12:52  1:28  2:09  174   44:36 20.2  1:05   52   20:35  6:52 1:21:16 
   69   5/12     76 Ryan Current            Chanhassen         MN  19 M     4 11:00  1:15  1:37  116   42:59 20.9  1:17  180   24:38  8:13 1:21:30 
   70   1/12    290 Duane Millslagle        Savage             MN  65 M    87 14:56  1:42  1:51   52   40:38 22.1  1:07  130   23:12  7:44 1:21:41 
   71   5/22    458 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  56 M    39 13:31  1:33  2:22  129   43:20 20.8  1:14   78   21:18  7:06 1:21:43 
   72   4/21    159 Phillip Greshowak       Minneapolis        MN  28 M    56 14:06  1:37  2:31   92   42:13 21.3  1:12   99   21:50  7:17 1:21:50 
   73   1/10    253 Lindsey Lee             St. Paul           MN  23 F     7 11:37  1:20  1:24  142   43:44 20.6  1:12  149   23:56  7:59 1:21:52 
   74   2/23     10 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  40 F    75 14:35  1:40  1:52  117   43:00 20.9  0:47   91   21:41  7:14 1:21:53 
   75   3/23    171 Naomi Hamer             Orono              MN  41 F    44 13:43  1:34  2:17   79   41:45 21.6  1:24  121   22:50  7:37 1:21:57 
   76   3/23    464 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  45 F   147 16:11  1:51  1:21   90   42:07 21.4  0:57   86   21:34  7:12 1:22:09 
   77   7/37     65 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  40 M   168 16:27  1:53  2:06   41   40:09 22.4  1:58   87   21:36  7:12 1:22:13 
   78   8/37    282 Todd Martin             Minneapolis        MN  43 M   207 17:24  1:59  2:09   63   41:23 21.7  1:40   27   19:44  6:35 1:22:17 
   79   5/17    231 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  38 M     1 10:17  1:11  2:16  165   44:19 20.3  0:43  184   24:46  8:16 1:22:19 
   80   5/39    112 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  54 M   179 16:41  1:54  1:25   57   41:11 21.9  0:58  105   22:19  7:27 1:22:32 
   81   4/23    252 Catherine Lee           Minneapolis        MN  42 F   118 15:27  1:46  1:32   81   41:48 21.5  0:40  127   23:08  7:43 1:22:32 
   82   6/39    195 Greg Holcomb            Chaska             MN  50 M   198 17:12  1:58  2:26   53   40:39 22.1  1:01   77   21:17  7:06 1:22:33 
   83   9/37    165 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  43 M   119 15:27  1:46  2:12   88   42:06 21.4  1:07   94   21:44  7:15 1:22:33 
   84   1/15    247 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61 M   108 15:14  1:44  2:02   69   41:28 21.7  1:10  117   22:46  7:36 1:22:38 
   85   2/15    384 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  63 M    70 14:22  1:38  2:07   31   39:14 22.9  1:27  211   25:32  8:31 1:22:39 
   86   2/19    391 Lauren Sell             Eden Prairie       MN  38 F   112 15:19  1:45  1:48   71   41:33 21.7  1:11  132   23:14  7:45 1:23:02 
   87   4/25    443 Derek Thurmes           St. Paul           MN  34 M   191 17:05  1:57  1:17  132   43:24 20.7  0:53   66   21:04  7:02 1:23:41 
   88   7/39    397 Eric Showers            Minnetonka         MN  53 M    76 14:35  1:40  1:54   56   41:03 21.9  1:20  195   25:03  8:21 1:23:54 
   89   9/36    394 Bradley Severson        Minnetonka         MN  49 M   143 16:07  1:50  1:48  145   43:47 20.6  1:32   59   20:47  6:56 1:23:59 
   90   3/15     68 Ryan Cook               Richfield          MN  23 M   319 20:06  2:18  2:16   85   41:54 21.5  1:16   14   18:32  6:11 1:24:02 
   91   5/23    283 Jennifer Martone        Minneapolis        MN  44 F   154 16:16  1:51  1:48   86   41:57 21.5  1:12  123   23:00  7:40 1:24:11 
   92   4/15    271 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  24 M   175 16:32  1:53  2:18   93   42:20 21.3  1:44   79   21:19  7:07 1:24:12 
   93   7/28    363 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  39 M   126 15:42  1:47  1:45  162   44:18 20.3  1:09   81   21:23  7:08 1:24:15 
   94   5/25    268 James Lucas             St. Paul           MN  31 M   228 17:58  2:03  1:56  114   42:53 21.0  1:07   43   20:25  6:49 1:24:17 
   95  10/37    192 David Hillesheim        Golden Valley      MN  43 M   180 16:43  1:54  1:41   54   40:41 22.1  1:32  142   23:51  7:57 1:24:28 
   96   3/19    455 Brenda Trok             Maple Grove        MN  37 F    62 14:14  1:37  1:43  220   46:37 19.3  0:51   69   21:07  7:03 1:24:30 
   97   6/22    348 Michael Reinhart        Minnetrista        MN  56 M    65 14:17  1:38  3:09  113   42:53 21.0  1:28  118   22:47  7:36 1:24:31 
   98   8/28    275 Scott Maloney           Savage             MN  39 M    35 13:23  1:32  1:29  138   43:34 20.7  0:46  208   25:29  8:30 1:24:39 
   99   4/19    315 Jacquie Nordwall        Shoreview          MN  39 F   170 16:29  1:53  2:04   98   42:27 21.2  0:53  119   22:49  7:37 1:24:40 
  100   5/19     49 Kari Broyles            Minnetonka         MN  39 F    71 14:25  1:39  2:28  176   44:40 20.1  1:23   96   21:46  7:16 1:24:40 
  101   5/15    312 Francisco Nodrid        Blaine             MN  24 M   167 16:25  1:52  2:38  166   44:20 20.3  1:22   36   20:02  6:41 1:24:45 
  102   8/39    487 Tim Woodfield           Victoria           MN  53 M    77 14:38  1:40  1:29  122   43:07 20.9  1:32  159   24:09  8:03 1:24:53 
  103   6/23    219 Becca Joseph            Minnetonka         MN  41 F    69 14:22  1:38  1:28  209   46:10 19.5  1:06   98   21:49  7:17 1:24:53 
  104   6/15    277 Phillip Maple           Excelsior          MN  24 M    30 13:03  1:29  2:23  179   44:46 20.1  1:20  136   23:23  7:48 1:24:53 
  105   6/25    460 Luke Twedt              Inver Grove Height MN  34 M   120 15:28  1:46  1:45  180   44:53 20.1  1:15   88   21:37  7:13 1:24:57 
  106  11/37    245 Nathan Kuncel           Eagan              MN  43 M    80 14:44  1:41  2:24  155   44:01 20.4  0:45  126   23:07  7:43 1:24:58 
  107  10/36     95 Steven Dresler          Willmar            MN  49 M   121 15:30  1:46  2:33   58   41:13 21.8  1:44  157   24:07  8:03 1:25:05 
  108   9/28    227 David Kerber            Maple Grove        MN  39 M   352 21:23  2:26  1:54   50   40:35 22.2  1:06   39   20:15  6:45 1:25:11 
  109   2/11     43 Mollie Bousu            Bloomington        MN  31 F   138 15:58  1:49  2:16  143   43:44 20.6  1:35   97   21:47  7:16 1:25:19 
  110   7/15    279 Alexander Marquis       Kenosha            WI  23 M   109 15:17  1:45  2:23  148   43:48 20.5  1:08  120   22:49  7:37 1:25:22 
  111   7/23    202 Jill Hughes             Orono              MN  42 F   256 18:39  2:08  1:41  111   42:50 21.0  1:06   71   21:10  7:04 1:25:24 
  112   7/25     74 Santino Craven          Minneapolis        MN  33 M   104 15:13  1:44  2:09  137   43:33 20.7  2:00  116   22:44  7:35 1:25:36 
  113   6/19    310 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38 F   129 15:47  1:48  1:08  164   44:18 20.3  0:58  137   23:32  7:51 1:25:42 
  114   5/21    485 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  25 M   140 15:59  1:49  2:01  107   42:42 21.1  1:23  139   23:40  7:54 1:25:43 
  115   2/5     168 Kristen Hagen           St. Joseph         MO  18 F    98 15:09  1:44  1:33  199   45:44 19.7  0:55  109   22:30  7:30 1:25:49 
  116   8/23    146 Lori Gengler            Plymouth           MN  44 F   201 17:20  1:59  1:43  105   42:41 21.1  0:55  134   23:16  7:46 1:25:53 
  117  11/36    445 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  49 M   300 19:40  2:15  2:14   96   42:27 21.2  1:13   45   20:26  6:49 1:25:58 
  118   6/12    479 Zachary Wenning         Excelsior          MN  16 M   149 16:12  1:51  0:59  224   46:44 19.3  1:00   74   21:13  7:05 1:26:06 
  119   7/19    388 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  39 F    89 14:56  1:42  1:47  125   43:12 20.8  0:56  201   25:21  8:27 1:26:11 
  120  12/37    374 Brian Schallhammer      St. Paul           MN  44 M    40 13:31  1:33  2:39  163   44:18 20.3  1:02  185   24:47  8:16 1:26:15 
  121   4/23     11 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  46 F   103 15:12  1:44  1:35  160   44:17 20.3  0:47  171   24:27  8:09 1:26:16 
  122   8/25    425 Steve Strait            Maple Grove        MN  30 M   205 17:23  1:59  2:30  101   42:37 21.1  1:17  111   22:35  7:32 1:26:20 
  123   1/9     415 Laurie Stanek           Mendota Heights    MN  52 F   215 17:32  2:00  1:54  104   42:41 21.1  1:10  129   23:10  7:44 1:26:25 
  124   2/12    427 Robert Sturm            Plymouth           MN  69 M   139 15:58  1:49  2:14  134   43:26 20.7  1:37  131   23:13  7:45 1:26:26 
  125   6/21    105 Peter Elsham            Plymouth           MN  28 M   241 18:18  2:05  1:48   97   42:27 21.2  0:45  135   23:16  7:46 1:26:32 
  126   9/39    381 Mark Schultz            Prior Lake         MN  54 M   156 16:17  1:51  1:46  141   43:44 20.6  0:48  154   24:01  8:01 1:26:35 
  127  10/28    241 Jason Krob              Minneapolis        MN  39 M    49 13:57  1:36  2:29  225   46:47 19.2  1:23  101   22:06  7:22 1:26:40 
  128  11/28    132 Eric Fox                Wayzata            MN  38 M    55 14:06  1:37  2:01  208   46:04 19.5  0:32  152   24:00  8:00 1:26:41 
  129  10/39    205 Ron Jacobsen            Chaska             MN  52 M    29 13:01  1:29  2:33  159   44:14 20.3  1:38  207   25:28  8:30 1:26:53 
  130  13/37    424 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  43 M    74 14:30  1:39  1:35  128   43:17 20.8  1:09  243   26:28  8:50 1:26:58 
  131  14/37    490 Dan Zirbes              Minneapolis        MN  44 M   242 18:19  2:05  2:58   51   40:36 22.2  1:17  147   23:54  7:58 1:27:00 
  132   8/19    488 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  36 F   196 17:10  1:57  2:18  152   43:56 20.5  1:19  106   22:20  7:27 1:27:01 
  133  11/39    170 Robb Hall               Chanhassen         MN  53 M   137 15:56  1:49  2:28  106   42:42 21.1  1:20  181   24:38  8:13 1:27:02 
  134   6/17    365 Brian Ross              Shorewood          MN  40 M   114 15:22  1:45  1:59  123   43:07 20.9  0:51  216   25:45  8:35 1:27:03 
  135  12/36    433 Greg Swenson            Rogers             MN  47 M    64 14:15  1:38  1:34  119   43:05 20.9  1:22  257   26:50  8:57 1:27:04 
  136   7/17    337 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  40 M   182 16:46  1:55  2:17   87   42:01 21.4  1:36  176   24:35  8:12 1:27:13 
  137  15/37    429 Eric Sundberg           Saint Paul         MN  43 M   294 19:31  2:14  1:37  149   43:50 20.5  1:19   67   21:06  7:02 1:27:21 
  138  16/37    150 Mark Goldman            Edina              MN  43 M   258 18:44  2:08  1:49   77   41:42 21.6  1:17  143   23:52  7:58 1:27:22 
  139   9/25    461 Tou Vang                Maplewood          MN  30 M   354 21:28  2:27  3:04   59   41:13 21.8  0:51   61   20:51  6:57 1:27:26 
  140  10/25     34 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  32 M   178 16:39  1:54  3:03  175   44:38 20.2  1:30   93   21:43  7:15 1:27:32 
  141   3/15    125 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  61 M    58 14:09  1:37  2:25   74   41:40 21.6  1:56  273   27:26  9:09 1:27:33 
  142  11/25    296 Brandon Morgan          Chaska             MN  31 M   246 18:25  2:06  1:30  121   43:06 20.9  1:03  138   23:37  7:53 1:27:38 
  143  13/36    467 Tim J Walker            Minnetonka         MN  49 M   135 15:53  1:49  1:56   72   41:36 21.6  0:43  284   27:45  9:15 1:27:51 
  144  14/36    134 Michael Franklin        Delano             MN  48 M   251 18:32  2:07  2:31  109   42:44 21.1  1:09  122   22:57  7:39 1:27:51 
  145  17/37    213 Ben Johnson             Minneapolis        MN  41 M   331 20:34  2:21  1:34  133   43:25 20.7  1:40   57   20:46  6:56 1:27:56 
  146  18/37     69 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40 M   173 16:30  1:53  2:02  127   43:15 20.8  1:04  196   25:11  8:24 1:28:00 
  147  15/36     70 Dan Corbett             Northfield         MN  46 M   174 16:31  1:53  1:56  126   43:13 20.8  1:31  187   24:52  8:18 1:28:00 
  148   2/7     161 Helen Gunther           Excelsior          MN  59 F   157 16:18  1:52  1:43  173   44:34 20.2  0:59  174   24:32  8:11 1:28:04 
  149   8/15    375 Mitchell Schank         Woodbury           MN  20 M   220 17:51  2:02  1:39  161   44:18 20.3  1:16  128   23:10  7:44 1:28:11 
  150  12/28     40 Tim Bloomquist          Shoreview          MN  39 M   326 20:22  2:19  3:49   84   41:52 21.5  1:38   50   20:33  6:51 1:28:13 
  151  19/37    177 Alan Haskins            Hugo               MN  40 M    90 14:57  1:42  1:53  217   46:25 19.4  1:17  140   23:45  7:55 1:28:15 
  152   3/11     66 Blair Collins           St. Louis Park     MN  33 F   209 17:24  1:59  1:52  169   44:27 20.2  0:55  155   24:01  8:01 1:28:38 
  153  20/37    436 Jason Tarasek           Minneapolis        MN  44 M   153 16:14  1:51  2:32  151   43:56 20.5  0:53  198   25:15  8:25 1:28:47 
  154   9/19    423 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  35 F   212 17:29  2:00  1:38  205   45:57 19.6  1:09  115   22:43  7:35 1:28:54 
  155  10/19    469 Kate Walton             Chanhassen         MN  36 F    95 15:02  1:43  2:12  167   44:23 20.3  1:05  235   26:16  8:46 1:28:55 
  156  11/19    471 Lisa Waskey             Chanhassen         MN  38 F   221 17:51  2:02  1:33  219   46:36 19.3  1:12   95   21:45  7:15 1:28:55 
  157   7/21     17 Elliot Amundson         South St. Paul     MN  26 M   214 17:31  2:00  2:37  191   45:28 19.8  1:43   90   21:39  7:13 1:28:57 
  158  16/36    107 Jay Erb                 Excelsior          MN  49 M   123 15:39  1:47  2:41  178   44:43 20.1  0:58  194   25:03  8:21 1:29:02 
  159   8/17    212 Toth Joe                Mound              MN  44 M   289 19:24  2:13  2:01   75   41:40 21.6  1:03  190   24:58  8:20 1:29:05 
  160   9/17    258 Scott Leo               Minneapolis        MN  54 M   152 16:14  1:51  2:11   83   41:51 21.5  1:20  277   27:31  9:11 1:29:05 
  161  13/28     24 Brenton Balvin          Northfield         MN  36 M   254 18:38  2:07  2:06  146   43:47 20.6  0:46  151   23:59  8:00 1:29:14 
  162   4/15    420 Richard Stevens         Mound              MN  61 M    51 14:00  1:36  1:49  112   42:51 21.0  1:38  325   28:58  9:40 1:29:15 
  163  17/36    481 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  46 M   298 19:33  2:14  2:33   60   41:14 21.8  1:19  183   24:43  8:15 1:29:19 
  164   8/21    126 Brice Floyd             Polk City          IA  28 M   185 16:59  1:56  3:55   82   41:49 21.5  2:00  182   24:41  8:14 1:29:22 
  165   1/15    523 Summer Wood                                MN  28 F    12 12:12  1:24  1:23  243   48:05 18.7  1:09  252   26:41  8:54 1:29:27 
  166   7/22    341 Duane Pullins           Maple Lake         MN  58 M   232 18:00  2:03  2:11   91   42:08 21.4  1:26  218   25:47  8:36 1:29:30 
  167   9/15    452 Joe Traxler             Victoria           MN  22 M   253 18:36  2:07  2:05  188   45:17 19.9  1:34  100   22:05  7:22 1:29:35 
  168  12/39    174 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  54 M    97 15:05  1:43  2:13  192   45:28 19.8  1:44  199   25:16  8:26 1:29:44 
  169  18/36    145 Paul Gaskin             Victoria           MN  49 M    91 14:59  1:43  2:22  172   44:29 20.2  1:49  229   26:11  8:44 1:29:48 
  170  12/25    163 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  33 M   216 17:34  2:00  3:11  185   45:11 19.9  1:26  108   22:29  7:30 1:29:49 
  171  10/15    194 Austin Hoggarth         Grand Forks        ND  24 M   279 19:10  2:11  2:02  144   43:45 20.6  0:51  156   24:05  8:02 1:29:51 
  172  13/25    396 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  34 M   244 18:22  2:06  2:39   70   41:29 21.7  1:12  233   26:15  8:45 1:29:56 
  173   3/12    444 Sonny Thweatt           Chiang Mai         CH  65 M    93 15:00  1:43  2:44  153   43:58 20.5  1:11  266   27:09  9:03 1:30:00 
  174   9/23    324 Tina Olson              Mound              MN  40 F   159 16:19  1:52  2:15   64   41:23 21.7  1:44  312   28:29  9:30 1:30:08 
  175  21/37    232 Jason Klema             Maple Grove        MN  41 M   257 18:43  2:08  2:31  181   44:54 20.0  1:33  114   22:38  7:33 1:30:16 
  176   5/23    186 Kelly Henderson         Wayzata            MN  49 F   131 15:49  1:48  1:42  203   45:48 19.7  1:03  225   25:58  8:40 1:30:19 
  177  22/37    524 Michael Wangness                           MN  42 M   176 16:34  1:53  3:16  136   43:31 20.7  1:42  203   25:25  8:29 1:30:26 
  178  12/19    224 Rebecca Karnes          Mound              MN  39 F   341 21:05  2:24  2:12  202   45:46 19.7  0:45   60   20:47  6:56 1:30:34 
  179   2/9      75 Cindy Crawford          Deephaven          MN  53 F   146 16:09  1:51  1:44  184   45:09 19.9  1:04  246   26:35  8:52 1:30:40 
  180  13/39    405 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  54 M   188 17:02  1:57  2:40   80   41:46 21.5  1:31  285   27:45  9:15 1:30:42 
  181   2/10    190 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  20 F   347 21:18  2:26  1:37  157   44:08 20.4  1:10  112   22:35  7:32 1:30:46 
  182  14/39    155 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  50 M    96 15:04  1:43  1:47  232   47:14 19.1  1:05  220   25:50  8:37 1:30:57 
  183  19/36    239 Tony Kostick            Woodbury           MN  49 M   299 19:38  2:14  2:21  131   43:23 20.7  1:30  158   24:08  8:03 1:30:58 
  184   7/12    169 Tj Hagen                Wilsonville        OR  14 M   194 17:07  1:57  1:20  206   46:00 19.6  0:45  221   25:50  8:37 1:30:59 
  185  23/37     56 David Cantrill          Wayzata            MN  42 M   204 17:21  1:59  2:05  110   42:47 21.0  0:54  291   27:56  9:19 1:31:01 
  186  24/37    178 Scott Haskins           Excelsior          MN  44 M   274 19:01  2:10  2:16  158   44:09 20.4  1:25  163   24:15  8:05 1:31:05 
  187  14/28    349 Dan Reitsma             Carver             MN  38 M   353 21:27  2:27  2:07  115   42:53 21.0  0:54  141   23:50  7:57 1:31:09 
  188  13/19    338 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  39 F   172 16:29  1:53  2:13  108   42:43 21.1  1:21  320   28:51  9:37 1:31:35 
  189  15/28     29 George Beatty           Hudson             WI  39 M   166 16:25  1:52  2:40  207   46:00 19.6  1:55  179   24:37  8:13 1:31:35 
  190  20/36    470 Steve Wander            Minnetonka         MN  48 M   184 16:58  1:56  2:35  154   44:00 20.5  1:32  249   26:39  8:53 1:31:42 
  191   9/21      2 Christopher Abbott      Excelsior          MN  28 M    83 14:46  1:41  2:22  230   47:06 19.1  1:24  237   26:20  8:47 1:31:57 
  192  14/19     13 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  36 F    63 14:14  1:37  2:26  226   46:54 19.2  1:25  262   27:02  9:01 1:31:59 
  193  10/21    270 Conor Lundquist         Woodbury           MN  28 M   359 21:38  2:28  1:55  168   44:24 20.3  1:50  103   22:16  7:26 1:32:01 
  194  15/39    395 Michael Shanahan        Watertown          MN  53 M   171 16:29  1:53  1:48  156   44:02 20.4  1:36  299   28:09  9:23 1:32:01 
  195  14/25     27 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  31 M   202 17:20  1:59  3:03  201   45:45 19.7  1:45  160   24:12  8:04 1:32:03 
  196  16/39     28 Terry Beachey           Excelsior          MN  54 M   327 20:23  2:19  2:22  147   43:48 20.5  1:23  164   24:15  8:05 1:32:09 
  197  17/39     55 Jr Campuzano            Excelsior          MN  51 M   165 16:24  1:52  3:38  212   46:14 19.5  1:48  165   24:15  8:05 1:32:17 
  198  10/17    104 David Elliason          Northfield         MN  46 M   210 17:26  1:59  2:22   99   42:28 21.2  1:13  322   28:52  9:38 1:32:20 
  199   8/22     80 Jeff Daly               Goodyear           AZ  56 M   271 18:59  2:10  1:59  170   44:27 20.2  1:31  205   25:28  8:30 1:32:22 
  200  11/15    367 Austin Rust             Harwood            ND  20 M   383 23:03  2:38  2:29  189   45:18 19.9  1:40   40   20:18  6:46 1:32:46 
  201  11/21    226 Tyler Kennedy           St. Louis Park     MN  26 M   310 19:51  2:16  3:39  255   48:25 18.6  0:51   35   20:02  6:41 1:32:46 
  202  10/23    339 Jill Prevost            Minneapolis        MN  40 F   286 19:21  2:12  1:41  231   47:10 19.1  0:55  146   23:53  7:58 1:32:59 
  203   5/15    382 Sydney Schultz          Burnsville         MN  61 M   189 17:02  1:57  3:23  198   45:41 19.7  2:27  173   24:31  8:11 1:33:02 
  204  11/17    352 Christopher Ries        Minneapolis        MN  36 M   158 16:18  1:52  2:09  190   45:25 19.8  1:05  308   28:25  9:29 1:33:20 
  205  16/28    167 David Haeg              Minnetonka         MN  38 M    99 15:09  1:44  3:10  194   45:31 19.8  1:56  280   27:37  9:13 1:33:22 
  206  18/39    191 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  53 M   295 19:32  2:14  2:18  139   43:38 20.6  1:18  248   26:38  8:53 1:33:23 
  207   9/22     91 Richard Dolski          Chaska             MN  58 M   235 18:10  2:04  2:12  197   45:39 19.7  1:23  230   26:11  8:44 1:33:34 
  208  21/36    153 Jason Good              Victoria           MN  46 M   332 20:34  2:21  1:27  140   43:39 20.6  0:54  263   27:04  9:02 1:33:36 
  209   8/12    450 Henry Trajano           Savage             MN  15 M   255 18:38  2:08  1:27  253   48:23 18.6  0:44  172   24:30  8:10 1:33:39 
  210  10/22    260 Rick Lindblom           Minnetonka         MN  56 M   111 15:17  1:45  2:34  216   46:24 19.4  1:15  307   28:25  9:29 1:33:54 
  211  12/21    376 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  27 M   200 17:17  1:58  2:16  276   49:22 18.2  2:23  113   22:38  7:33 1:33:54 
  212  12/17     93 Steve Donen             Chanhassen         MN  58 M   192 17:06  1:57  2:09  130   43:21 20.8  1:47  345   29:44  9:55 1:34:06 
  213  22/36    203 John Hughes             Long Lake          MN  47 M   141 16:04  1:50  2:25  295   50:25 17.9  1:27  144   23:52  7:58 1:34:11 
  214   2/15     32 Devan Benjamin          St. Paul           MN  25 F    88 14:56  1:42  2:01  283   49:33 18.2  0:55  258   26:52  8:58 1:34:15 
  215  11/22    278 Robert Marchetti        Champlin           MN  58 M   187 16:59  1:56  2:55  221   46:38 19.3  1:13  254   26:42  8:54 1:34:26 
  216  19/39    326 Paul Pasko              Minnetonka         MN  51 M   275 19:02  2:10  2:26  171   44:28 20.2  2:33  226   26:03  8:41 1:34:30 
  217   9/12    311 Daniel Niemi            Plymouth           MN  16 M   183 16:55  1:56  3:44  328   52:41 17.1  0:49   46   20:29  6:50 1:34:36 
  218  20/39    332 Mark Peterson           Purcellville       VA  53 M   217 17:35  2:00  2:35  263   48:50 18.4  0:48  186   24:52  8:18 1:34:38 
  219  23/36    130 Jeff Foster             Saint Louis Park   MN  45 M   203 17:21  1:59  2:45  211   46:12 19.5  2:15  239   26:22  8:48 1:34:53 
  220  15/25     47 Jonathan Brovold        Lakeville          MN  34 M   155 16:16  1:51  2:30  318   52:05 17.3  1:10  125   23:04  7:42 1:35:04 
  221  24/36    472 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  47 M   223 17:54  2:03  2:25  204   45:50 19.6  0:57  302   28:11  9:24 1:35:15 
  222   3/15    257 Paige Lenoch            Minneapolis        MN  25 F    54 14:06  1:37  3:39  273   49:17 18.3  1:14  264   27:06  9:02 1:35:20 
  223   6/23    416 Janice Stanford         Mpls               MN  46 F   285 19:21  2:12  2:10  239   47:41 18.9  0:59  197   25:12  8:24 1:35:21 
  224   3/10    426 Emilie Strand           Black River Falls  WI  24 F   190 17:04  1:57  2:10  257   48:33 18.5  1:08  259   26:52  8:58 1:35:47 
  225   7/23     63 Debbie Christian        Buffalo            MN  45 F   249 18:32  2:07  2:12  200   45:44 19.7  1:45  281   27:41  9:14 1:35:52 
  226  25/37    139 Dan Fritz               Eden Prairie       MN  44 M   222 17:54  2:03  4:17  102   42:38 21.1  1:20  350   29:59 10:00 1:36:06 
  227   3/7     330 Judith Peters           St. Cloud          MN  56 F   301 19:42  2:15  2:13  248   48:14 18.7  1:49  166   24:18  8:06 1:36:13 
  228   6/15    265 Frank Lombardo          Lakeville          MN  62 M   273 19:00  2:10  2:31  227   46:54 19.2  1:17  251   26:40  8:54 1:36:21 
  229  17/28    465 Jason Wagner            Minneapolis        MN  37 M   260 18:45  2:08  2:36  238   47:39 18.9  2:02  202   25:25  8:29 1:36:24 
  230   7/15     72 Jeff Corrigan           Copperas Cove      TX  61 M   259 18:44  2:08  2:17  193   45:29 19.8  3:21  255   26:43  8:55 1:36:32 
  231   8/23    317 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  45 F   206 17:23  1:59  2:01  250   48:15 18.7  1:46  267   27:11  9:04 1:36:34 
  232  11/23    313 Carla Nordenstrom       Blaine             MN  44 F   125 15:41  1:47  2:16  235   47:33 18.9  1:17  347   29:50  9:57 1:36:34 
  233  25/36    448 Daniel Trajano          Savage             MN  49 M    94 15:01  1:43  2:13  218   46:32 19.3  1:54  367   31:01 10:21 1:36:38 
  234  26/36    422 Richard Stewart         Elburn             IL  48 M   276 19:05  2:11  4:12  196   45:34 19.8  2:25  209   25:30  8:30 1:36:45 
  235  21/39    147 John Gilje              Rosemount          MN  51 M   236 18:13  2:05  2:26  233   47:22 19.0  1:26  279   27:35  9:12 1:36:59 
  236  22/39    451 Bill Traxler            Victoria           MN  53 M   345 21:14  2:25  2:57  195   45:33 19.8  0:58  238   26:21  8:47 1:37:01 
  237  18/28     88 Todd Dickson            Big Lake           MN  38 M   334 20:46  2:22  2:30  228   47:01 19.1  1:24  204   25:26  8:29 1:37:05 
  238   4/15    353 Hannah Riggs            Chanhassen         MN  26 F   105 15:13  1:44  3:31  313   51:27 17.5  0:54  228   26:07  8:43 1:37:10 
  239  10/12    136 Evan Freed              Excelsior          MN  14 M   106 15:13  1:44  3:28  299   50:40 17.8  2:29  210   25:30  8:30 1:37:18 
  240   1/4     320 Suzie O'Gorman          Eden Prairie       MN  41 F    32 13:07  1:30  2:25  242   48:00 18.8  2:37  370   31:12 10:24 1:37:19 
  241  26/37    340 Robert Prevost          Minneapolis        MN  40 M   328 20:26  2:20  2:53  222   46:38 19.3  1:57  212   25:32  8:31 1:37:25 
  242  23/39    269 Dan Lund                Chanhassen         MN  51 M   248 18:31  2:07  3:01  177   44:42 20.1  1:52  343   29:40  9:54 1:37:44 
  243  13/21      3 Dillon Abbott           Santa Monica       CA  26 M   240 18:17  2:05  3:45  282   49:32 18.2  0:48  214   25:36  8:32 1:37:56 
  244  19/28     60 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  38 M   186 16:59  1:56  2:37  288   49:51 18.1  1:26  265   27:06  9:02 1:37:57 
  245   8/15     50 George Buchok           Edina              MN  62 M   284 19:20  2:12  2:56  183   45:02 20.0  2:59  283   27:42  9:14 1:37:57 
  246  27/36    383 Daniel Schultze         Prior Lake         MN  49 M   389 23:26  2:40  3:16   65   41:24 21.7  1:36  315   28:31  9:31 1:38:11 
  247  12/23    361 Anne Rogers             Minneapolis        MN  40 F   350 21:21  2:26  2:44  251   48:17 18.6  0:59  192   25:01  8:21 1:38:21 
  248   4/11    484 Whitney Windmiller      Robbinsdale        MN  30 F   211 17:27  1:59  3:13  297   50:36 17.8  1:33  213   25:33  8:31 1:38:21 
  249  13/17    392 Jacob Selseth           St. Paul           MN  42 M   296 19:33  2:14  2:16  186   45:12 19.9  2:33  328   29:02  9:41 1:38:34 
  250  20/28    266 Jason Lorfing           Minneapolis        MN  37 M   330 20:33  2:21  6:37  223   46:40 19.3  3:15   92   21:42  7:14 1:38:46 
  251  16/25    172 Yia Hang                Saint Paul         MN  32 M   385 23:07  2:38  3:00  240   47:48 18.8  0:41  161   24:12  8:04 1:38:47 
  252   5/11    274 Kelsey Malecha          Apple Valley       MN  31 F   297 19:33  2:14  2:10  241   47:50 18.8  1:12  297   28:07  9:23 1:38:51 
  253  24/39     53 David Busch             Chanhassen         MN  52 M   262 18:45  2:08  3:08  269   49:10 18.3  2:06  217   25:45  8:35 1:38:52 
  254  12/22    207 Richard Jahnke          Edina              MN  59 M   231 17:59  2:03  3:40  246   48:11 18.7  1:15  290   27:51  9:17 1:38:54 
  255   6/11    204 Rachel Jacob            Tucson             AZ  30 F    68 14:21  1:38  3:55  326   52:22 17.2  1:48  244   26:31  8:51 1:38:55 
  256  25/39    176 Stefan Hartung          Minneapolis        MN  50 M   265 18:50  2:09  3:09  182   44:58 20.0  1:22  361   30:41 10:14 1:38:57 
  257   5/15    354 Jennifer Riggs          New York           NY  28 F                          285   49:38 18.1  1:37  338   29:19  9:47 1:39:15 
  258   7/11    350 Christy Ressler         Bloomington        MN  34 F   213 17:29  2:00  3:20  252   48:22 18.6  1:19  319   28:48  9:36 1:39:17 
  259   9/15    118 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  61 M   312 19:54  2:16  3:53  215   46:18 19.4  2:34  253   26:42  8:54 1:39:20 
  260   4/7     379 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  56 F   268 18:52  2:09  2:15  259   48:36 18.5  1:52  292   27:58  9:20 1:39:30 
  261   6/15    162 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  29 F   270 18:56  2:09  2:29  305   50:59 17.7  1:34  215   25:41  8:34 1:39:37 
  262  17/25     48 Jason Brown             Minneapolis        MN  32 M   250 18:32  2:07  2:40  281   49:31 18.2  0:35  305   28:25  9:29 1:39:41 
  263   9/23    521 Monica Stone                               MN  47 F   346 21:16  2:25  2:54  249   48:14 18.7  1:25  222   25:54  8:38 1:39:41 
  264  15/19    208 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  36 F   164 16:24  1:52  3:07  245   48:08 18.7  1:45  357   30:26 10:09 1:39:48 
  265  14/21    302 Tyler Naas              Eden Prairie       MN  25 M   218 17:39  2:01  4:16  324   52:20 17.2  1:13  170   24:26  8:09 1:39:52 
  266  10/23    304 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  46 F   169 16:27  1:53  2:28  335   53:10 16.9  0:56  261   26:55  8:59 1:39:53 
  267  26/39      8 Kent Adams              Minneapolis        MN  53 M   358 21:36  2:28  3:23  275   49:20 18.2  1:14  169   24:22  8:08 1:39:54 
  268  27/37     73 Michael Craig           Shakopee           MN  41 M   230 17:59  2:03  2:47  293   50:12 17.9  0:59  293   28:01  9:21 1:39:56 
  269   8/11    291 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  31 F   318 20:05  2:17  2:29  261   48:42 18.5  1:23  271   27:24  9:08 1:40:02 
  270  16/19    476 Christine Wellner       Minneapolis        MN  39 F   320 20:07  2:18  1:27  301   50:44 17.7  1:29  250   26:39  8:53 1:40:23 
  271  11/23    321 Katherine Olig          Eden Prairie       MN  46 F   145 16:09  1:51  2:53  303   50:49 17.7  0:58  342   29:39  9:53 1:40:25 
  272  28/37    273 William Magowan         Excelsior          MN  44 M   355 21:29  2:27  2:57  311   51:23 17.5  1:38  124   23:02  7:41 1:40:27 
  273   9/11    284 Jennifer Marzolf        Minneapolis        MN  30 F    72 14:25  1:39  1:48  363   55:13 16.3  1:15  288   27:49  9:17 1:40:28 
  274  27/39    300 Matthew Myers           Chanhassen         MN  52 M   199 17:14  1:58  3:54  262   48:43 18.5  1:55  318   28:46  9:36 1:40:30 
  275  14/17    196 Mike Hollenstein        Minnetrista        MN  43 M   283 19:19  2:12  2:58  247   48:11 18.7  1:48  304   28:23  9:28 1:40:38 
  276  28/39    116 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  51 M   150 16:13  1:51  3:46  260   48:36 18.5  3:50  303   28:17  9:26 1:40:40 
  277  29/39    158 Howard Green            Little Canada      MN  52 M   239 18:16  2:05  3:15  271   49:14 18.3  2:27  276   27:31  9:11 1:40:41 
  278  15/17    314 Rick Nordvold           Chaska             MN  45 M    85 14:49  1:41  2:37  187   45:17 19.9  1:48  403   36:14 12:05 1:40:44 
  279  29/37    456 Jason Trucano           Minnetrista        MN  44 M   390 23:31  2:41  4:42  265   48:53 18.4  2:11   85   21:30  7:10 1:40:44 
  280  28/36    527 Scott Heimes                               MN  47 M   388 23:22  2:40  3:11  296   50:30 17.8  1:27  104   22:18  7:26 1:40:45 
  281  13/22     33 Walter Bentz            New Brighton       MN  58 M   324 20:15  2:19  3:20  264   48:51 18.4  2:01  241   26:25  8:49 1:40:50 
  282  10/15    114 George Fantauzza        Buffalo            MN  64 M   309 19:47  2:15  3:07  278   49:25 18.2  2:26  242   26:25  8:49 1:41:09 
  283  13/23    157 Betsy Grams             Chanhassen         MN  40 F   344 21:10  2:25  2:23  292   50:07 18.0  1:25  231   26:14  8:45 1:41:17 
  284  11/15    148 Paul Glade              Cedar Falls        IA  61 M   409 26:15  2:59  1:54  234   47:27 19.0  1:12  175   24:33  8:11 1:41:20 
  285   1/1     197 Susan Holt              Plymouth           MN  60 F   133 15:51  1:49  2:13  317   51:58 17.3  1:27  349   29:55  9:59 1:41:23 
  286  30/37    475 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  44 M   224 17:55  2:03  4:00  270   49:13 18.3  2:16  295   28:06  9:22 1:41:28 
  287  15/21    319 David Odorizzi          Minnetonka         MN  27 M   400 24:40  2:49  2:25  272   49:15 18.3  0:57  162   24:14  8:05 1:41:29 
  288  31/37    440 Kyle Thompson           Shorewood          MN  41 M                          229   47:06 19.1  1:31  234   26:16  8:46 1:41:31 
  289  30/39    380 Kurt Schultz            Lakeville          MN  53 M   261 18:45  2:08  2:16  213   46:15 19.5  2:15  374   32:04 10:42 1:41:32 
  290  14/22      5 Mike Abbott             Excelsior          MN  57 M   264 18:48  2:09  2:41  286   49:40 18.1  1:21  329   29:06  9:42 1:41:34 
  291  15/22    399 Dan Sieben              Edina              MN  57 M   356 21:32  2:27  2:57  268   49:01 18.4  1:53  240   26:23  8:48 1:41:44 
  292   3/9     325 Michele Pasko           Minnetonka         MN  50 F   266 18:51  2:09  2:42  266   48:54 18.4  2:31  321   28:51  9:37 1:41:47 
  293  16/22    189 Kenneth Herchuk         Maple Grove        MN  57 M   366 22:09  2:32  2:39  290   49:53 18.0  1:15  223   25:57  8:39 1:41:51 
  294  12/23    143 Pamela Gajdosik         Minnepolis         MN  47 F   291 19:27  2:13  3:13  287   49:50 18.1  1:35  294   28:01  9:21 1:42:05 
  295   7/15    244 Alison Kullback         Minneapolis        MN  25 F   288 19:24  2:13  3:00  314   51:34 17.5  1:31  247   26:37  8:53 1:42:06 
  296  29/36    518 Alejandro Gonzalez-Diaz                    MN  45 M   381 22:56  2:37  3:03  237   47:35 18.9  1:15  274   27:27  9:09 1:42:13 
  297  17/22    520 Paul Fisher                                MN  59 M   177 16:34  1:53  4:01  277   49:24 18.2  1:37  363   30:42 10:14 1:42:15 
  298  31/39    305 Bruce Nelson            Prior Lake         MN  52 M   369 22:17  2:32  3:52  236   47:34 18.9  1:25  268   27:16  9:06 1:42:23 
  299  10/11     99 Amy Eastmond            Excelsior          MN  33 F   117 15:26  1:46  5:43  365   55:18 16.3  1:09  191   25:01  8:21 1:42:36 
  300  30/36    356 France Roberts          St. Louis Park     MN  45 M   229 17:59  2:03  2:36  353   54:26 16.5  2:09  206   25:28  8:30 1:42:37 
  301  18/25    437 Lee Thao                Maplewood          MN  31 M   272 18:59  2:10  3:07  308   51:05 17.6  1:05  313   28:29  9:30 1:42:44 
  302  21/28    210 David Joas              St. Bonifacius     MN  38 M   306 19:46  2:15  2:08  368   55:40 16.2  0:37  178   24:36  8:12 1:42:45 
  303  13/23    441 Paula Thomsen           Savage             MN  49 F   290 19:26  2:13  1:46  316   51:50 17.4  1:07  316   28:39  9:33 1:42:46 
  304  22/28    221 Rob Just                Minnetonka         MN  38 M   342 21:07  2:24  3:21  309   51:06 17.6  1:15  232   26:15  8:45 1:43:01 
  305  31/36     77 Bill Currie             Chanhassen         MN  46 M    41 13:32  1:33  3:42  254   48:23 18.6  1:51  400   36:00 12:00 1:43:26 
  306  23/28    462 Jason Vanoverbeke       St Paul            MN  35 M   348 21:19  2:26  2:06  256   48:30 18.6  1:20  353   30:16 10:06 1:43:28 
  307  19/25     25 Brian Barlow            St Louis Park      MN  34 M   238 18:16  2:05  2:26  357   54:47 16.4  0:50  270   27:22  9:08 1:43:39 
  308   4/12    529 Joseph Gryskiewicz      Edina              MN  67 M   208 17:24  1:59  4:28  289   49:53 18.0  1:33  359   30:36 10:12 1:43:51 
  309   5/7     409 Peg Sorensen            Chaska             MN  59 F   195 17:10  1:57  3:08  258   48:34 18.5  1:53  385   33:11 11:04 1:43:54 
  310   3/5     188 Allison Herchuk         Maple Grove        MN  17 F   160 16:22  1:52  3:06  376   56:14 16.0  1:10  275   27:29  9:10 1:44:20 
  311  32/39    295 David Moore             Saint Paul         MN  53 M   234 18:08  2:04  5:14  302   50:45 17.7  2:41  282   27:41  9:14 1:44:27 
  312   4/10    408 Megan Sopkowiak         Mpls               MN  23 F   304 19:44  2:15  3:18  364   55:16 16.3  1:11  200   25:19  8:27 1:44:46 
  313   4/9     412 Penny Springer          Prior Lake         MN  52 F   280 19:14  2:12  2:29  307   51:04 17.6  1:32  360   30:38 10:13 1:44:55 
  314  32/37    117 Daniel Feller           Chanhassen         MN  40 M   101 15:11  1:44  4:02  383   56:48 15.8  1:04  301   28:11  9:24 1:45:13 
  315  20/25    398 Aaron Sieben            Richfield          MN  30 M   317 20:03  2:17  2:52  304   50:56 17.7  1:38  346   29:47  9:56 1:45:14 
  316  11/12    414 Chris Stanek            Plymouth           MN  17 M   247 18:26  2:06  2:58  391   59:14 15.2  0:39  153   24:01  8:01 1:45:16 
  317  18/22    217 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  57 M   263 18:46  2:08  3:55  332   52:57 17.0  1:17  311   28:28  9:30 1:45:21 
  318  14/23    531 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  40 F   315 20:02  2:17  3:22  312   51:26 17.5  2:08  306   28:25  9:29 1:45:21 
  319  12/15    220 Doug Jost               Centerville        MN  61 M   305 19:45  2:15  3:53  306   51:02 17.6  1:20  341   29:29  9:50 1:45:26 
  320  24/28    240 Drew Krejci             Deephaven          MN  39 M   219 17:46  2:02  3:02  337   53:28 16.8  1:29  351   30:07 10:03 1:45:50 
  321   1/1     129 Connie Foster           River Falls        WI  65 F   267 18:51  2:09  2:25  341   53:48 16.7  1:56  326   28:58  9:40 1:45:57 
  322  14/23    214 Jennifer Johnson        Chanhassen         MN  45 F   321 20:08  2:18  2:36  322   52:18 17.2  1:53  335   29:17  9:46 1:46:12 
  323   4/5     449 Danielle Trajano        Savage             MN  19 F   336 20:49  2:22  1:28  345   54:00 16.7  1:00  324   28:57  9:39 1:46:12 
  324  16/17    386 Scott Searl             Mound              MN  44 M   311 19:52  2:16  3:53  331   52:49 17.0  0:43  332   29:16  9:46 1:46:31 
  325  15/23    151 Lori Golightly Barret   Minneapolis        MN  40 F   322 20:09  2:18  2:57  349   54:13 16.6  1:14  296   28:06  9:22 1:46:37 
  326  15/23    135 Wendy Franklin          Delano             MN  46 F   148 16:12  1:51  2:27  280   49:30 18.2  2:03  406   36:46 12:16 1:46:56 
  327  17/19    378 Joy Schlager            Maplewood          MN  37 F   351 21:22  2:26  2:20  346   54:01 16.7  1:06  310   28:27  9:29 1:47:15 
  328   5/12    272 Tom Lynch               Nelson             MN  67 M   417 27:08  3:05  1:49  214   46:18 19.4  1:43  364   30:45 10:15 1:47:41 
  329   8/15     61 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  26 F   193 17:07  1:57  2:43  378   56:29 15.9  3:11  309   28:25  9:29 1:47:53 
  330  16/23    318 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  46 F   144 16:07  1:50  2:01  343   53:50 16.7  1:37  395   34:23 11:28 1:47:56 
  331   5/9     421 Becky Stewart           Elburn             IL  51 F   368 22:14  2:32  2:28  321   52:14 17.2  1:49  336   29:18  9:46 1:48:01 
  332  33/37     62 John Chapman            Eagan              MN  43 M   398 24:19  2:46  3:00  284   49:34 18.2  1:39  344   29:41  9:54 1:48:12 
  333  17/23    286 Tiffani McCallon        St. Louis Park     MN  49 F   361 21:53  2:30  2:15  354   54:27 16.5  0:48  323   28:52  9:38 1:48:13 
  334  13/15    442 Gary Thrasher           Eden Prairie       MN  63 M   313 19:56  2:16  4:03  361   54:57 16.4  1:16  300   28:09  9:23 1:48:19 
  335  16/23     23 Alicia Baker            Eden Prairie       MN  40 F   287 19:23  2:13  3:38  334   53:08 16.9  1:37  365   30:49 10:17 1:48:33 
  336  14/15    292 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  64 M   277 19:06  2:11  4:04  348   54:09 16.6  1:14  352   30:12 10:04 1:48:42 
  337  19/22    198 James Hoopes            Chanhassen         MN  55 M   365 22:08  2:31  2:28  291   50:03 18.0  2:01  377   32:16 10:46 1:48:54 
  338  32/36     86 Joe Derock              Minneapolis        MN  49 M   245 18:24  2:06  4:23  339   53:45 16.7  2:05  355   30:23 10:08 1:48:56 
  339  12/15    108 Jacob Eull              Plymouth           MN  21 M   412 26:28  3:01  2:54  338   53:29 16.8  1:49  167   24:19  8:07 1:48:58 
  340  20/22    473 Richard Weeks           Woodbury           MN  55 M   269 18:54  2:09  3:01  244   48:07 18.7  2:00  408   37:00 12:20 1:48:59 
  341  21/22     22 Curt Bailey             Minneapolis        MN  55 M   410 26:20  3:00  3:37  294   50:14 17.9  1:10  287   27:47  9:16 1:49:07 
  342  16/21     64 Matthew Clarke          Beloit             WI  27 M   377 22:50  2:36  3:09  358   54:47 16.4  1:47  256   26:45  8:55 1:49:16 
  343   6/12    200 Jerry House             Woodbury           MN  68 M   343 21:07  2:24  4:56  342   53:48 16.7  2:11  269   27:20  9:07 1:49:20 
  344  17/21    154 Jonathan Goodman        New Brighton       MN  26 M   233 18:05  2:04  7:51  359   54:48 16.4  1:48  260   26:53  8:58 1:49:23 
  345  25/28    238 John Kopecky            Eagan              MN  36 M   360 21:41  2:28  3:40  367   55:38 16.2  2:06  245   26:34  8:52 1:49:37 
  346  17/23    390 Barbara Seifert         Shorewood          MN  40 F   252 18:35  2:07  5:04  379   56:29 15.9  2:01  278   27:34  9:12 1:49:41 
  347  26/28     30 Greg Becker             Minnetrista        MN  39 M   393 23:47  2:43  4:08  279   49:27 18.2  1:54  362   30:41 10:14 1:49:56 
  348   6/9     137 Amy Freese              Minnetonka         MN  50 F   303 19:43  2:15  3:00  377   56:16 16.0  2:12  330   29:11  9:44 1:50:21 
  349   9/15      7 Alex Aberman            Hopkins            MN  28 F   378 22:51  2:36  3:42  360   54:53 16.4  1:17  286   27:46  9:16 1:50:26 
  350  10/15    201 Samantha House          Minneapolis        MN  27 F   394 23:50  2:43  3:13  373   56:01 16.1  1:26  224   25:58  8:40 1:50:27 
  351  17/17     71 Troy Cornick            Maple Grove        MN  41 M   340 21:05  2:24  3:27  315   51:49 17.4  1:33  381   32:36 10:52 1:50:29 
  352  11/11    447 Allison Totman          Victoria           MN  33 F   113 15:22  1:45  2:28  407 1:02:17 14.5  1:13  340   29:29  9:50 1:50:47 
  353  33/36    331 Mark Petersen           Mound              MN  48 M   380 22:54  2:37  5:31  355   54:31 16.5  1:42  236   26:17  8:46 1:50:53 
  354  12/12    183 Keegan Helmke           St. Paul           MN  15 M   396 23:56  2:44  4:12  274   49:18 18.3  1:25  375   32:05 10:42 1:50:54 
  355   7/9     343 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  52 F   226 17:57  2:03  3:23  390   59:11 15.2  1:11  337   29:19  9:47 1:50:59 
  356  21/25    206 Brad Jacobson           St Louis Park      MN  31 M   405 25:46  2:56  5:04  336   53:17 16.9  2:04  193   25:01  8:21 1:51:11 
  357   7/12    454 Richard Trenkmann       Hayward            WI  73 M   302 19:42  2:15  3:30  340   53:46 16.7  2:19  376   32:06 10:42 1:51:21 
  358  18/21    525 James Schultz                              MN  25 M   387 23:15  2:39  3:54  323   52:19 17.2  2:08  358   30:26 10:09 1:52:00 
  359  34/36    307 Michael Nelson          Excelsior          MN  46 M   325 20:21  2:19  3:32  347   54:01 16.7  2:38  373   31:40 10:34 1:52:10 
  360  18/23    327 Kara Pederson           Bloomington        MN  42 F   163 16:23  1:52  3:13  392   59:25 15.1  0:43  380   32:34 10:52 1:52:16 
  361   5/10     15 Erin Alpers             Sioux Falls        SD  20 F   399 24:37  2:48  4:02  384   57:52 15.6  1:10  188   24:56  8:19 1:52:35 
  362   5/5      16 Lauren Alpers           Sioux Falls        SD  18 F   372 22:31  2:34  6:06  385   57:52 15.6  1:11  189   24:57  8:19 1:52:35 
  363   8/12    360 Fred Roethlisberger     River Falls        WI  73 M   374 22:37  2:35  2:51  352   54:18 16.6  2:31  354   30:21 10:07 1:52:36 
  364  18/19    215 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  39 F   419 29:01  3:18  1:47  319   52:07 17.3  1:50  298   28:08  9:23 1:52:51 
  365  18/23    400 Melissa Sigel           Minnetonka         MN  49 F   293 19:30  2:13  3:23  320   52:08 17.3  2:04  399   35:54 11:58 1:52:58 
  366   9/12    141 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  69 M   307 19:46  2:15  3:55  300   50:44 17.7  3:01  397   35:36 11:52 1:53:00 
  367  35/36    418 Lance Steinke           Edina              MN  48 M   335 20:46  2:22  2:43  362   55:03 16.3  2:07  382   32:40 10:54 1:53:17 
  368  19/23    119 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  47 F   136 15:56  1:49  4:58  398 1:00:59 14.8  3:39  289   27:51  9:17 1:53:21 
  369  13/15    463 Jack Vettel             Plymouth           MN  23 M   181 16:44  1:55 15:30  370   55:46 16.1  1:47  145   23:53  7:58 1:53:37 
  370  20/23    457 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  47 F   397 24:06  2:45  4:09  350   54:13 16.6  1:36  348   29:50  9:57 1:53:53 
  371   6/10     82 Tea Dejanovic           Minneapolis        MN  23 F   333 20:41  2:21  3:28  366   55:23 16.3  0:49  394   33:40 11:14 1:53:59 
  372  14/15    209 Tanner Jensen           Medicine Lake      MN  22 M   382 22:56  2:37  9:19  371   55:48 16.1  1:43  168   24:22  8:08 1:54:06 
  373  15/15    237 Andrew Kolb             Minneapolis        MN  24 M   403 25:27  2:54  6:52  369   55:43 16.2  1:45  177   24:36  8:12 1:54:21 
  374  34/37    372 Christopher Sather      Minnetonka         MN  42 M   316 20:02  2:17  2:20  310   51:21 17.5  1:55  414   39:13 13:05 1:54:49 
  375  10/12    334 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  72 M   411 26:27  3:01  3:36  325   52:21 17.2  1:35  369   31:06 10:22 1:55:03 
  376  19/21    345 Duane Ramseur           Minnetonka         MN  28 M   414 26:43  3:03  5:55  333   53:08 16.9  1:17  314   28:30  9:30 1:55:31 
  377   8/9      54 Jennie Bushway          Excelsior          MN  51 F   371 22:26  2:33  2:36  298   50:38 17.8  2:06  411   38:13 12:45 1:55:57 
  378  21/23    246 Sheila Lack             Victoria           MN  45 F   375 22:45  2:36  3:04  267   48:55 18.4  3:02  413   38:24 12:48 1:56:08 
  379  33/39    301 Jeffrey Naas            Eden Prairie       MN  54 M   367 22:11  2:32  4:15  374   56:10 16.0  2:27  372   31:40 10:34 1:56:42 
  380  11/15    480 Erin Weslander          Saint Louis Park   MN  26 F   110 15:17  1:45  3:40  389   59:08 15.2  0:47  410   38:06 12:42 1:56:55 
  381   7/10    222 Leah Kalgren            Chanhassen         MN  24 F   128 15:44  1:48  3:02  415 1:05:20 13.8  1:07  378   32:28 10:50 1:57:39 
  382   8/10    413 Claire Standafer        Chanhassen         MN  24 F   130 15:48  1:48  2:57  414 1:05:15 13.8  1:11  379   32:29 10:50 1:57:39 
  383   9/9     131 Teresa Foushee          Plymouth           MN  53 F   364 22:06  2:31  4:51  409 1:02:51 14.3  2:22  219   25:47  8:36 1:57:55 
  384   9/10    411 Nicole Sovde            Eden Prairie       MN  22 F   392 23:47  2:43  3:22  387   58:37 15.4  1:34  366   30:50 10:17 1:58:08 
  385  34/39    243 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  50 M   408 26:14  2:59  3:26  344   53:59 16.7  3:05  371   31:27 10:29 1:58:10 
  386  11/12    223 Joe Kandiko             Excelsior          MN  66 M   227 17:58  2:03  3:48  375   56:12 16.0  3:30  407   36:50 12:17 1:58:15 
  387  35/37    173 Chris Hanily            Victoria           MN  44 M   376 22:46  2:36  4:13  401 1:01:51 14.6  1:31  317   28:39  9:33 1:58:58 
  388  35/39    228 Daniel Kessler          Chaska             MN  51 M   243 18:21  2:06  3:01  329   52:46 17.1  3:06  419   41:50 13:57 1:59:03 
  389  19/23    144 Funmi Garrick           Shakopee           MN  42 F   363 21:59  2:30  3:47  413 1:04:19 14.0  1:36  272   27:25  9:09 1:59:04 
  390  12/15    179 Andrea Hatch            Minneapolis        MN  25 F   395 23:54  2:43  3:41  395 1:00:25 14.9  2:08  331   29:12  9:44 1:59:19 
  391  22/23     20 Carla Baer              Shorewood          MN  48 F   237 18:13  2:05  4:37  397 1:00:52 14.8  2:56  383   32:44 10:55 1:59:21 
  392  36/37    474 Chad Weinhold           Crystal            MN  42 M   349 21:19  2:26  4:40  380   56:32 15.9  2:20  398   35:39 11:53 2:00:28 
  393  12/12    235 Thomas Kobierski        Ely                MN  67 M   282 19:18  2:12  3:39  351   54:16 16.6  1:51  418   41:45 13:55 2:00:47 
  394   6/7      92 Carol Donen             Chanhassen         MN  56 F   406 25:52  2:57  4:00  382   56:45 15.9  3:11  368   31:03 10:21 2:00:48 
  395  22/25    199 Tyler Horner            Buffalo            MN  30 M   391 23:38  2:42  4:46  404 1:02:14 14.5  1:27  327   29:01  9:41 2:01:03 
  396  10/10    138 Margaret Frisbie        Minneapolis        MN  20 F   338 21:03  2:24  3:37  405 1:02:17 14.5  0:57  386   33:11 11:04 2:01:04 
  397  36/36    401 Mike Simon              Stillwater         MN  46 M   323 20:11  2:18  4:34  356   54:40 16.5  2:07  416   40:04 13:22 2:01:34 
  398  36/39     81 Kevin Dana              Chaska             MN  54 M   292 19:28  2:13  7:19  327   52:39 17.1  4:23  412   38:23 12:48 2:02:10 
  399  20/23     58 Jennifer Carlson        Brooklyn Center    MN  40 F   339 21:04  2:24  3:07  393   59:44 15.1  2:41  401   36:02 12:01 2:02:36 
  400  13/15    123 Kaci Fisher             Golden Valley      MN  29 F   407 26:13  2:59  2:40  394 1:00:12 15.0  0:41  384   32:59 11:00 2:02:43 
  401  23/25    122 Dexter Fisher           Cedar Rapids       IA  31 M   281 19:16  2:12  4:59  386   58:00 15.5  1:18  417   40:15 13:25 2:03:45 
  402  21/23    263 Gretchen Lohmann        Chanhassen         MN  42 F   308 19:46  2:15  9:21  411 1:03:24 14.2  2:03  334   29:17  9:46 2:03:49 
  403  22/23    249 Kelly Laursen           Edina              MN  40 F   401 24:46  2:49  4:22  410 1:03:23 14.2  2:02  333   29:17  9:46 2:03:49 
  404  37/37     79 Paul Cutler             Chaska             MN  43 M   329 20:29  2:20  6:22  402 1:02:05 14.5  0:58  396   34:26 11:29 2:04:18 
  405  37/39    230 Thomas Kirk             Somerset           MN  50 M   413 26:39  3:02  3:06  381   56:43 15.9  1:26  409   37:07 12:23 2:05:00 
  406  20/21    182 Travis Hein             Excelsior          MN  27 M   404 25:41  2:56  3:23  416 1:05:25 13.8  1:24  339   29:27  9:49 2:05:18 
  407  14/15    294 Casey Monson            Plymouth           MN  27 F   278 19:06  2:11  2:26  418 1:05:51 13.7  1:33  405   36:45 12:15 2:05:38 
  408  21/21    111 Mitchell Faber          New York           NY  28 M   422 40:03  4:34  4:23  372   56:01 16.1  1:24  227   26:04  8:42 2:07:53 
  409  23/23    491 Laura Zontelli          Minnetonka         MN  47 F   386 23:13  2:39  3:03  420 1:07:21 13.4  1:29  392   33:35 11:12 2:08:39 
  410  27/28     57 Anthony Carlson         Stacy              MN  36 M   370 22:22  2:33  7:38  400 1:01:43 14.6  3:46  391   33:31 11:11 2:08:58 
  411  38/39    262 Scott Link              Excelsior          MN  50 M   314 20:00  2:17  4:36  419 1:06:58 13.4  1:32  402   36:06 12:02 2:09:10 
  412  19/19    142 Jackie Gadbois          Minneapolis        MN  35 F   420 29:13  3:20  3:33  396 1:00:42 14.8  2:40  389   33:19 11:07 2:09:25 
  413  23/23     45 Marie Bridge            Excelsior          MN  44 F   357 21:34  2:28  7:12  421 1:07:32 13.3  1:21  393   33:35 11:12 2:11:13 
  414  24/25    530 Matt Stukel             Minneapolis        MN  31 M   402 25:25  2:54  6:51  403 1:02:06 14.5  3:27  390   33:30 11:10 2:11:18 
  415  39/39    344 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  51 M   421 31:28  3:35  4:34  408 1:02:21 14.4  2:48  356   30:24 10:08 2:11:33 
  416   2/4     364 Abigail Rose            Wayzata            MN  46 F   337 20:52  2:23  3:28  417 1:05:47 13.7  2:01  415   39:50 13:17 2:11:56 
  417  15/15    115 Nina Fatyeyenko         St. Louis Park     MN  29 F   379 22:54  2:37  3:51  423 1:11:04 12.7  1:53  388   33:15 11:05 2:12:54 
  418  25/25    357 Nick Robinson           St. Paul           MN  33 M   162 16:22  1:52 21:27  406 1:02:17 14.5  0:56  387   33:11 11:04 2:14:11 
  419   3/4     264 Jennifer Lohse          Minneapolis        MN  45 F   362 21:57  2:30  4:50  399 1:01:19 14.7  3:05  422   44:16 14:46 2:15:25 
  420  28/28    306 Dakri Nelson            Big Lake           MN  39 M   384 23:04  2:38  4:18  388   58:59 15.3  1:26  423   47:53 15:58 2:15:39 
  421   7/7     289 Meg McMonigal           Minneapolis        MN  57 F   415 26:59  3:04  3:52  412 1:03:54 14.1  1:13  421   42:58 14:20 2:18:56 
  422  22/22     97 Philip Dunlay           Woodland           MN  59 M   416 27:03  3:05  5:06  422 1:08:11 13.2  2:47  404   36:44 12:15 2:19:50 
  423  15/15     37 Frederick Beseler       La Crosse          WI  61 M   418 28:09  3:12  3:46  330   52:48 17.0  3:10  424   53:54 17:58 2:21:45 
  424   4/4     346 Shannon Reagan          Monticello         MN  39 F   373 22:36  2:35  2:18  424 1:29:17 10.1  0:54  420   42:00 14:00 2:37:03 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  514 Lifesavers                                       1 16:02  1:50  1:00    2   50:29 17.8  0:35    2   26:34  8:52 1:34:39 
           Brenna Warren , Emily Whitcomb , Laura Murray          
    2  513 Jilty's Tri for Life                             2 16:22  1:52  0:48    1   42:14 21.3  0:47    3   38:21 12:47 1:38:30 
           Genevieve McJilton , Pauline McJilton , Kathleen McJil 
    3  517 Wonder Twins                                     3 20:56  2:23  2:02    3   59:02 15.2  0:35    1   26:17  8:46 1:48:51 
           Anji Johnson , Anji Johnson , Shelly Beckman-Howk      


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  516 Two Men and a Lady                               1 15:34  1:47  0:49    1   39:20 22.9  0:38    2   22:03  7:21 1:18:23 
           Lara Rampetsreiter , Stephan Roufs , Noel Rodriguez    
    2  515 Target Trio                                      3 17:25  1:59  1:24    2   53:10 16.9  0:38    1   18:13  6:05 1:30:48 
           Frank Fenton , Zach Myer , Jordan Skelly               
    3  512 Hot & Beefy                                      2 16:21  1:52  1:10    3   54:39 16.5  1:00    3   29:05  9:42 1:42:12 
           Lisha McConnell , Jason Wilkerson , Lisha McConnell    

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  12 James Albrecht          South Saint Paul   MN  30 M      1 32:46  3:44                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  39    7 12:40  1:27  0:58    1   34:42 25.9  0:43    1   16:58  5:40 1:05:58 
    2  371 Steve Sander            Eden Prairie       MN  37    5 12:23  1:25  0:57    2   35:03 25.7  0:44    5   18:13  6:05 1:07:18 
    3  358 Jordan Roby             Wayzata            MN  26    8 12:41  1:27  0:55    4   35:57 25.0  0:40    2   17:22  5:48 1:07:33 
    4  267 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41    3 11:08  1:16  0:54    6   36:19 24.8  0:38    9   18:52  6:18 1:07:48 
    5  187 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36    4 12:21  1:25  0:46    8   36:27 24.7  0:38    4   18:06  6:02 1:08:17 
    6  175 Andy Hardt              Saint Paul         MN  24    2 10:28  1:12  1:13   11   38:33 23.3  0:39    3   17:39  5:53 1:08:30 
    7  285 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  33    1 10:26  1:12  1:08   12   38:46 23.2  0:49    7   18:23  6:08 1:09:30 
    8  377 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  58    6 12:26  1:25  1:14    9   36:30 24.7  0:42   10   19:06  6:22 1:09:55 
    9  489 Andrew Zabel            Sartell            MN  36   12 14:14  1:37  1:12    3   35:43 25.2  0:37    6   18:18  6:06 1:10:02 
   10  526 Louis Hughes                               MN  26    9 12:53  1:28  1:32   10   36:50 24.4  1:05    8   18:28  6:10 1:10:46 
   11  335 David Phillips          Maple Grove        MN  30   11 13:50  1:35  1:13    5   36:07 24.9  1:00   11   20:05  6:42 1:12:13 
   12  140 Chris Frykman           Saint Louis Park   MN  39   10 13:45  1:34  1:31    7   36:24 24.7  1:24   12   21:03  7:01 1:14:06 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  355 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  30    1 11:18  1:18  1:01    1   39:14 22.9  0:50    1   18:32  6:11 1:10:53 
    2  256 Lisa Lendway            St. Paul           MN  35    2 12:27  1:25  0:49    2   39:30 22.8  0:46    2   19:58  6:40 1:13:28 
    3  482 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  38    4 12:38  1:27  1:23    3   40:02 22.5  0:52    4   21:12  7:04 1:16:05 
    4   21 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  25    3 12:31  1:26  1:00    4   42:07 21.4  0:47    3   20:38  6:53 1:17:01 
    5  407 Ann Snuggerud           Chaska             MN  48    5 13:23  1:32  1:38    5   42:22 21.2  1:15    5   21:14  7:05 1:19:49 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Ryan Collins            St. Louis Park     MN  40    9 16:22  1:52  1:38    1   38:12 23.6  0:36    3   22:09  7:23 1:18:54 
    2   90 Jeremy Doden            Richfield          MN  32    3 14:39  1:40  3:11    3   41:27 21.7  1:46    1   17:56  5:59 1:18:57 
    3  261 Dave Link               Eden Prairie       MN  49    2 12:45  1:27  1:45   10   43:54 20.5  1:05    2   20:00  6:40 1:19:27 
    4  385 Christopher Scrabeck    Edina              MN  30    4 14:46  1:41  2:02    2   38:31 23.4  1:23    4   23:56  7:59 1:20:36 
    5  231 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  38    1 10:17  1:11  2:16   11   44:19 20.3  0:43    6   24:46  8:16 1:22:19 
    6  365 Brian Ross              Shorewood          MN  40    6 15:22  1:45  1:59    8   43:07 20.9  0:51    8   25:45  8:35 1:27:03 
    7  337 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  40   10 16:46  1:55  2:17    6   42:01 21.4  1:36    5   24:35  8:12 1:27:13 
    8  212 Toth Joe                Mound              MN  44   14 19:24  2:13  2:01    4   41:40 21.6  1:03    7   24:58  8:20 1:29:05 
    9  258 Scott Leo               Minneapolis        MN  54    7 16:14  1:51  2:11    5   41:51 21.5  1:20    9   27:31  9:11 1:29:05 
   10  104 David Elliason          Northfield         MN  46   12 17:26  1:59  2:22    7   42:28 21.2  1:13   12   28:52  9:38 1:32:20 
   11  352 Christopher Ries        Minneapolis        MN  36    8 16:18  1:52  2:09   14   45:25 19.8  1:05   11   28:25  9:29 1:33:20 
   12   93 Steve Donen             Chanhassen         MN  58   11 17:06  1:57  2:09    9   43:21 20.8  1:47   15   29:44  9:55 1:34:06 
   13  392 Jacob Selseth           St. Paul           MN  42   15 19:33  2:14  2:16   12   45:12 19.9  2:33   13   29:02  9:41 1:38:34 
   14  196 Mike Hollenstein        Minnetrista        MN  43   13 19:19  2:12  2:58   15   48:11 18.7  1:48   10   28:23  9:28 1:40:38 
   15  314 Rick Nordvold           Chaska             MN  45    5 14:49  1:41  2:37   13   45:17 19.9  1:48   17   36:14 12:05 1:40:44 
   16  386 Scott Searl             Mound              MN  44   16 19:52  2:16  3:53   17   52:49 17.0  0:43   14   29:16  9:46 1:46:31 
   17   71 Troy Cornick            Maple Grove        MN  41   17 21:05  2:24  3:27   16   51:49 17.4  1:33   16   32:36 10:52 1:50:29 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  320 Suzie O'Gorman          Eden Prairie       MN  41    1 13:07  1:30  2:25    1   48:00 18.8  2:37    1   31:12 10:24 1:37:19 
    2  364 Abigail Rose            Wayzata            MN  46    2 20:52  2:23  3:28    3 1:05:47 13.7  2:01    2   39:50 13:17 2:11:56 
    3  264 Jennifer Lohse          Minneapolis        MN  45    3 21:57  2:30  4:50    2 1:01:19 14.7  3:05    4   44:16 14:46 2:15:25 
    4  346 Shannon Reagan          Monticello         MN  39    4 22:36  2:35  2:18    4 1:29:17 10.1  0:54    3   42:00 14:00 2:37:03 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Kirkvold          Excelsior          MN  38 M   10:17  1:11 
    2 Patrick Marzolf         St. Paul           MN  33 M   10:26  1:12 
    3 Andy Hardt              Saint Paul         MN  24 M   10:28  1:12 
    4 Ryan Current            Chanhassen         MN  19 M   11:00  1:15 
    5 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41 M   11:08  1:16 
    6 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  30 F   11:18  1:18 
    7 Lindsey Lee             St. Paul           MN  23 F   11:37  1:20 
    8 Zach Affeldt            Savage             MN  13 M   11:38  1:20 
    9 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  45 M   11:46  1:21 
   10 Evan Evans              Dunnellon          MN  40 M   11:47  1:21 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  39 M   34:42 25.9 
    2 Steve Sander            Eden Prairie       MN  37 M   35:03 25.7 
    3 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M   35:43 25.2 
    4 Jordan Roby             Wayzata            MN  26 M   35:57 25.0 
    5 David Phillips          Maple Grove        MN  30 M   36:07 24.9 
    6 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  41 M   36:19 24.8 
    7 Chris Frykman           Saint Louis Park   MN  39 M   36:24 24.7 
    8 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36 M   36:27 24.7 
    9 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  58 M   36:30 24.7 
   10 Louis Hughes                               MN  26 M   36:50 24.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  39 M   16:58  5:40 
    2 Jordan Roby             Wayzata            MN  26 M   17:22  5:48 
    3 Andy Hardt              Saint Paul         MN  24 M   17:39  5:53 
    4 Moshe Peri              Minnetonka         MN  39 M   17:49  5:57 
    5 Jeremy Doden            Richfield          MN  32 M   17:56  5:59 
    6 Paul Berg               Minneapolis        MN  23 M   18:04  6:02 
    7 Eric Hendrickson        Minnetonka         MN  36 M   18:06  6:02 
    8 Steve Sander            Eden Prairie       MN  37 M   18:13  6:05 
    9 Jacob Pettit            Excelsior          MN  19 M   18:16  6:06 
   10 Andrew Zabel            Sartell            MN  36 M   18:18  6:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  109 Evan Evans              Dunnellon          MN  40    4 11:47  1:21  0:36    5   37:57 23.7  0:48   36   20:38  6:53 1:11:44 
    2  328 Moshe Peri              Minnetonka         MN  39   36 14:14  1:37  0:58    8   38:17 23.5  0:36    1   17:49  5:57 1:11:51 
    3  410 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  45    7 12:44  1:27  1:23    6   38:00 23.7  0:57   15   19:59  6:40 1:13:01 
    4  280 Steve Marshall          Wayzata            MN  44   24 13:54  1:35  1:40    2   37:37 23.9  0:55    8   19:09  6:23 1:13:13 
    5  160 Jim Guenter             St. Paul           MN  46   14 13:09  1:30  0:48   10   38:36 23.3  0:47   30   20:29  6:50 1:13:47 
    6  250 Brian Lavelle           Chaska             MN  54   13 13:04  1:30  1:21    4   37:49 23.8  0:49   47   21:12  7:04 1:14:13 
    7   96 Rob Duijndam            Shoreview          MN  27    8 12:44  1:27  1:52   19   40:00 22.5  0:41    9   19:12  6:24 1:14:26 
    8  478 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50   44 14:40  1:40  1:15    7   38:07 23.6  0:54   18   20:00  6:40 1:14:54 
    9  417 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  45    3 11:46  1:21  1:26   27   40:35 22.2  1:07   21   20:09  6:43 1:15:02 
   10  233 David Knack             Prior Lake         MN  53   23 13:40  1:34  1:18   11   38:37 23.3  0:55   45   21:06  7:02 1:15:34 
   11  359 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41   30 14:05  1:36  1:23    9   38:32 23.4  0:54   49   21:15  7:05 1:16:08 
   12  316 George Norris           Minneapolis        MN  34   75 15:50  1:48  1:42   13   39:00 23.1  0:53    6   18:50  6:17 1:16:13 
   13  149 David Goldberg          Minnetrista        MN  55   10 12:59  1:29  1:22   12   38:45 23.2  1:00   73   22:32  7:31 1:16:36 
   14   87 Jorge Diaz-Garzon       Minneapolis        MN  26   33 14:07  1:37  1:06   40   41:21 21.8  0:48   12   19:26  6:29 1:16:46 
   15   46 Anders Broman           Eagan              MN  16    6 12:12  1:24  1:16   89   43:26 20.7  0:48   10   19:20  6:27 1:17:00 
   16   85 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  21    5 11:55  1:22  1:11   59   42:25 21.2  0:55   37   20:42  6:54 1:17:06 
   17   94 Charles Donly           Minneapolis        MN  46   76 15:52  1:49  1:23   25   40:27 22.2  0:59    4   18:30  6:10 1:17:09 
   18   39 Mike Blair              Prior Lake         MN  46   46 14:45  1:41  1:31   14   39:01 23.1  0:47   46   21:09  7:03 1:17:11 
   19  347 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  33   68 15:25  1:46  1:32   17   39:33 22.8  0:51   16   20:00  6:40 1:17:19 
   20  522 Kirk Vesterstein                           MN  54   86 16:13  1:51  2:10    3   37:41 23.9  0:56   32   20:30  6:50 1:17:28 
   21  216 Michael Johnson         St Louis Park      MN  47   29 14:01  1:36  1:21   21   40:11 22.4  1:10   41   20:52  6:58 1:17:32 
   22  439 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  43   49 14:51  1:42  1:42   22   40:13 22.4  0:54   17   20:00  6:40 1:17:38 
   23  152 Ross Golla              Minnetonka         MN  37   73 15:41  1:47  1:06   26   40:33 22.2  0:52   13   19:29  6:30 1:17:39 
   24   14 Greg Alexander          Plymouth           MN  38   16 13:25  1:32  1:26   33   40:42 22.1  0:59   55   21:24  7:08 1:17:54 
   25  333 Jacob Pettit            Excelsior          MN  19   64 15:13  1:44  1:04   75   43:04 20.9  0:45    3   18:16  6:06 1:18:20 
   26  156 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55   61 15:12  1:44  1:42   24   40:18 22.3  0:55   24   20:18  6:46 1:18:23 
   27  466 Ryan Wakeham            Minnetonka         MN  35   22 13:37  1:33  1:58   43   41:26 21.7  0:51   34   20:33  6:51 1:18:25 
   28  303 Jim Nack                Madion Lake        MN  56   35 14:11  1:37  1:56   16   39:17 22.9  0:55   71   22:26  7:29 1:18:42 
   29  225 Marcus Kasper           Monticello         MN  25   18 13:30  1:32  1:49   50   41:45 21.6  0:50   42   20:59  7:00 1:18:51 
   30   35 Paul Berg               Minneapolis        MN  23   59 15:09  1:44  2:07   62   42:33 21.2  1:03    2   18:04  6:02 1:18:54 
   31  430 Johnny Surprise         Minneapolis        MN  47   53 15:00  1:43  1:39   18   39:45 22.6  1:10   60   21:38  7:13 1:19:11 
   32  393 Mark Senkowski          Woodbury           MN  44  132 17:57  2:03  2:04    1   36:53 24.4  0:56   53   21:23  7:08 1:19:11 
   33  184 Brian Heltemes          Chanhassen         MN  40   47 14:46  1:41  1:47   77   43:05 20.9  0:47    7   18:52  6:18 1:19:15 
   34  519 Todd Logan                                 MN  46   39 14:20  1:38  1:51   48   41:42 21.6  1:13   25   20:23  6:48 1:19:27 
   35  133 Wesley Fox              New York           NY  36   82 16:05  1:50  2:07   39   41:18 21.8  0:43   11   19:22  6:28 1:19:33 
   36  322 Kevin Olsen             Orono              MN  56   17 13:27  1:32  1:17   23   40:14 22.4  0:41   99   23:58  8:00 1:19:35 
   37  166 Scott Hadorn            Gillette           WY  37   25 13:56  1:35  1:34   65   42:41 21.1  1:18   27   20:26  6:49 1:19:53 
   38  528 Zach Affeldt            Savage             MN  13    2 11:38  1:20  1:07  142   46:12 19.5  0:31   31   20:29  6:50 1:19:56 
   39  164 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  30   27 13:59  1:36  1:45   80   43:11 20.8  0:45   56   21:30  7:10 1:21:07 
   40  435 Kyle Swenson            Rogers             MN  14    9 12:52  1:28  2:09  117   44:36 20.2  1:05   35   20:35  6:52 1:21:16 
   41   76 Ryan Current            Chanhassen         MN  19    1 11:00  1:15  1:37   74   42:59 20.9  1:17  124   24:38  8:13 1:21:30 
   42  290 Duane Millslagle        Savage             MN  65   50 14:56  1:42  1:51   30   40:38 22.1  1:07   86   23:12  7:44 1:21:41 
   43  458 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  56   19 13:31  1:33  2:22   84   43:20 20.8  1:14   51   21:18  7:06 1:21:43 
   44  159 Phillip Greshowak       Minneapolis        MN  28   32 14:06  1:37  2:31   57   42:13 21.3  1:12   65   21:50  7:17 1:21:50 
   45   65 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  40   94 16:27  1:53  2:06   20   40:09 22.4  1:58   58   21:36  7:12 1:22:13 
   46  282 Todd Martin             Minneapolis        MN  43  121 17:24  1:59  2:09   41   41:23 21.7  1:40   14   19:44  6:35 1:22:17 
   47  112 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  54  102 16:41  1:54  1:25   35   41:11 21.9  0:58   70   22:19  7:27 1:22:32 
   48  195 Greg Holcomb            Chaska             MN  50  114 17:12  1:58  2:26   31   40:39 22.1  1:01   50   21:17  7:06 1:22:33 
   49  165 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  43   69 15:27  1:46  2:12   55   42:06 21.4  1:07   64   21:44  7:15 1:22:33 
   50  247 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61   65 15:14  1:44  2:02   44   41:28 21.7  1:10   78   22:46  7:36 1:22:38 
   51  384 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  63   40 14:22  1:38  2:07   15   39:14 22.9  1:27  146   25:32  8:31 1:22:39 
   52  443 Derek Thurmes           St. Paul           MN  34  112 17:05  1:57  1:17   86   43:24 20.7  0:53   43   21:04  7:02 1:23:41 
   53  397 Eric Showers            Minnetonka         MN  53   42 14:35  1:40  1:54   34   41:03 21.9  1:20  133   25:03  8:21 1:23:54 
   54  394 Bradley Severson        Minnetonka         MN  49   83 16:07  1:50  1:48   97   43:47 20.6  1:32   39   20:47  6:56 1:23:59 
   55   68 Ryan Cook               Richfield          MN  23  197 20:06  2:18  2:16   54   41:54 21.5  1:16    5   18:32  6:11 1:24:02 
   56  271 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  24   98 16:32  1:53  2:18   58   42:20 21.3  1:44   52   21:19  7:07 1:24:12 
   57  363 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  39   74 15:42  1:47  1:45  110   44:18 20.3  1:09   54   21:23  7:08 1:24:15 
   58  268 James Lucas             St. Paul           MN  31  134 17:58  2:03  1:56   72   42:53 21.0  1:07   26   20:25  6:49 1:24:17 
   59  192 David Hillesheim        Golden Valley      MN  43  103 16:43  1:54  1:41   32   40:41 22.1  1:32   94   23:51  7:57 1:24:28 
   60  348 Michael Reinhart        Minnetrista        MN  56   38 14:17  1:38  3:09   71   42:53 21.0  1:28   79   22:47  7:36 1:24:31 
   61  275 Scott Maloney           Savage             MN  39   15 13:23  1:32  1:29   92   43:34 20.7  0:46  143   25:29  8:30 1:24:39 
   62  312 Francisco Nodrid        Blaine             MN  24   93 16:25  1:52  2:38  112   44:20 20.3  1:22   20   20:02  6:41 1:24:45 
   63  487 Tim Woodfield           Victoria           MN  53   43 14:38  1:40  1:29   79   43:07 20.9  1:32  107   24:09  8:03 1:24:53 
   64  277 Phillip Maple           Excelsior          MN  24   12 13:03  1:29  2:23  121   44:46 20.1  1:20   89   23:23  7:48 1:24:53 
   65  460 Luke Twedt              Inver Grove Height MN  34   70 15:28  1:46  1:45  122   44:53 20.1  1:15   59   21:37  7:13 1:24:57 
   66  245 Nathan Kuncel           Eagan              MN  43   45 14:44  1:41  2:24  105   44:01 20.4  0:45   84   23:07  7:43 1:24:58 
   67   95 Steven Dresler          Willmar            MN  49   71 15:30  1:46  2:33   36   41:13 21.8  1:44  105   24:07  8:03 1:25:05 
   68  227 David Kerber            Maple Grove        MN  39  215 21:23  2:26  1:54   28   40:35 22.2  1:06   22   20:15  6:45 1:25:11 
   69  279 Alexander Marquis       Kenosha            WI  23   66 15:17  1:45  2:23  100   43:48 20.5  1:08   80   22:49  7:37 1:25:22 
   70   74 Santino Craven          Minneapolis        MN  33   62 15:13  1:44  2:09   91   43:33 20.7  2:00   77   22:44  7:35 1:25:36 
   71  485 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  25   80 15:59  1:49  2:01   67   42:42 21.1  1:23   91   23:40  7:54 1:25:43 
   72  445 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  49  185 19:40  2:15  2:14   60   42:27 21.2  1:13   28   20:26  6:49 1:25:58 
   73  479 Zachary Wenning         Excelsior          MN  16   84 16:12  1:51  0:59  154   46:44 19.3  1:00   48   21:13  7:05 1:26:06 
   74  374 Brian Schallhammer      St. Paul           MN  44   20 13:31  1:33  2:39  111   44:18 20.3  1:02  128   24:47  8:16 1:26:15 
   75  425 Steve Strait            Maple Grove        MN  30  120 17:23  1:59  2:30   63   42:37 21.1  1:17   74   22:35  7:32 1:26:20 
   76  427 Robert Sturm            Plymouth           MN  69   79 15:58  1:49  2:14   88   43:26 20.7  1:37   87   23:13  7:45 1:26:26 
   77  105 Peter Elsham            Plymouth           MN  28  146 18:18  2:05  1:48   61   42:27 21.2  0:45   88   23:16  7:46 1:26:32 
   78  381 Mark Schultz            Prior Lake         MN  54   89 16:17  1:51  1:46   95   43:44 20.6  0:48  103   24:01  8:01 1:26:35 
   79  241 Jason Krob              Minneapolis        MN  39   26 13:57  1:36  2:29  155   46:47 19.2  1:23   67   22:06  7:22 1:26:40 
   80  132 Eric Fox                Wayzata            MN  38   31 14:06  1:37  2:01  141   46:04 19.5  0:32  101   24:00  8:00 1:26:41 
   81  205 Ron Jacobsen            Chaska             MN  52   11 13:01  1:29  2:33  108   44:14 20.3  1:38  142   25:28  8:30 1:26:53 
   82  424 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  43   41 14:30  1:39  1:35   83   43:17 20.8  1:09  168   26:28  8:50 1:26:58 
   83  490 Dan Zirbes              Minneapolis        MN  44  147 18:19  2:05  2:58   29   40:36 22.2  1:17   98   23:54  7:58 1:27:00 
   84  170 Robb Hall               Chanhassen         MN  53   78 15:56  1:49  2:28   66   42:42 21.1  1:20  125   24:38  8:13 1:27:02 
   85  433 Greg Swenson            Rogers             MN  47   37 14:15  1:38  1:34   76   43:05 20.9  1:22  177   26:50  8:57 1:27:04 
   86  429 Eric Sundberg           Saint Paul         MN  43  181 19:31  2:14  1:37  101   43:50 20.5  1:19   44   21:06  7:02 1:27:21 
   87  150 Mark Goldman            Edina              MN  43  160 18:44  2:08  1:49   49   41:42 21.6  1:17   95   23:52  7:58 1:27:22 
   88  461 Tou Vang                Maplewood          MN  30  217 21:28  2:27  3:04   37   41:13 21.8  0:51   40   20:51  6:57 1:27:26 
   89   34 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  32  101 16:39  1:54  3:03  118   44:38 20.2  1:30   63   21:43  7:15 1:27:32 
   90  125 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  61   34 14:09  1:37  2:25   47   41:40 21.6  1:56  185   27:26  9:09 1:27:33 
   91  296 Brandon Morgan          Chaska             MN  31  151 18:25  2:06  1:30   78   43:06 20.9  1:03   90   23:37  7:53 1:27:38 
   92  467 Tim J Walker            Minnetonka         MN  49   77 15:53  1:49  1:56   46   41:36 21.6  0:43  192   27:45  9:15 1:27:51 
   93  134 Michael Franklin        Delano             MN  48  155 18:32  2:07  2:31   68   42:44 21.1  1:09   81   22:57  7:39 1:27:51 
   94  213 Ben Johnson             Minneapolis        MN  41  206 20:34  2:21  1:34   87   43:25 20.7  1:40   38   20:46  6:56 1:27:56 
   95   69 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40   96 16:30  1:53  2:02   82   43:15 20.8  1:04  134   25:11  8:24 1:28:00 
   96   70 Dan Corbett             Northfield         MN  46   97 16:31  1:53  1:56   81   43:13 20.8  1:31  130   24:52  8:18 1:28:00 
   97  375 Mitchell Schank         Woodbury           MN  20  128 17:51  2:02  1:39  109   44:18 20.3  1:16   85   23:10  7:44 1:28:11 
   98   40 Tim Bloomquist          Shoreview          MN  39  201 20:22  2:19  3:49   53   41:52 21.5  1:38   33   20:33  6:51 1:28:13 
   99  177 Alan Haskins            Hugo               MN  40   51 14:57  1:42  1:53  149   46:25 19.4  1:17   92   23:45  7:55 1:28:15 
  100  436 Jason Tarasek           Minneapolis        MN  44   87 16:14  1:51  2:32  102   43:56 20.5  0:53  135   25:15  8:25 1:28:47 
  101   17 Elliot Amundson         South St. Paul     MN  26  123 17:31  2:00  2:37  129   45:28 19.8  1:43   61   21:39  7:13 1:28:57 
  102  107 Jay Erb                 Excelsior          MN  49   72 15:39  1:47  2:41  120   44:43 20.1  0:58  132   25:03  8:21 1:29:02 
  103   24 Brenton Balvin          Northfield         MN  36  157 18:38  2:07  2:06   98   43:47 20.6  0:46  100   23:59  8:00 1:29:14 
  104  420 Richard Stevens         Mound              MN  61   28 14:00  1:36  1:49   70   42:51 21.0  1:38  212   28:58  9:40 1:29:15 
  105  481 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  46  183 19:33  2:14  2:33   38   41:14 21.8  1:19  127   24:43  8:15 1:29:19 
  106  126 Brice Floyd             Polk City          IA  28  107 16:59  1:56  3:55   52   41:49 21.5  2:00  126   24:41  8:14 1:29:22 
  107  341 Duane Pullins           Maple Lake         MN  58  138 18:00  2:03  2:11   56   42:08 21.4  1:26  150   25:47  8:36 1:29:30 
  108  452 Joe Traxler             Victoria           MN  22  156 18:36  2:07  2:05  127   45:17 19.9  1:34   66   22:05  7:22 1:29:35 
  109  174 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  54   57 15:05  1:43  2:13  130   45:28 19.8  1:44  136   25:16  8:26 1:29:44 
  110  145 Paul Gaskin             Victoria           MN  49   52 14:59  1:43  2:22  116   44:29 20.2  1:49  156   26:11  8:44 1:29:48 
  111  163 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  33  124 17:34  2:00  3:11  126   45:11 19.9  1:26   72   22:29  7:30 1:29:49 
  112  194 Austin Hoggarth         Grand Forks        ND  24  176 19:10  2:11  2:02   96   43:45 20.6  0:51  104   24:05  8:02 1:29:51 
  113  396 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  34  149 18:22  2:06  2:39   45   41:29 21.7  1:12  159   26:15  8:45 1:29:56 
  114  444 Sonny Thweatt           Chiang Mai         CH  65   54 15:00  1:43  2:44  103   43:58 20.5  1:11  181   27:09  9:03 1:30:00 
  115  232 Jason Klema             Maple Grove        MN  41  159 18:43  2:08  2:31  123   44:54 20.0  1:33   76   22:38  7:33 1:30:16 
  116  524 Michael Wangness                           MN  42   99 16:34  1:53  3:16   90   43:31 20.7  1:42  138   25:25  8:29 1:30:26 
  117  405 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  54  110 17:02  1:57  2:40   51   41:46 21.5  1:31  193   27:45  9:15 1:30:42 
  118  155 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  50   56 15:04  1:43  1:47  160   47:14 19.1  1:05  151   25:50  8:37 1:30:57 
  119  239 Tony Kostick            Woodbury           MN  49  184 19:38  2:14  2:21   85   43:23 20.7  1:30  106   24:08  8:03 1:30:58 
  120  169 Tj Hagen                Wilsonville        OR  14  113 17:07  1:57  1:20  139   46:00 19.6  0:45  152   25:50  8:37 1:30:59 
  121   56 David Cantrill          Wayzata            MN  42  119 17:21  1:59  2:05   69   42:47 21.0  0:54  196   27:56  9:19 1:31:01 
  122  178 Scott Haskins           Excelsior          MN  44  172 19:01  2:10  2:16  107   44:09 20.4  1:25  111   24:15  8:05 1:31:05 
  123  349 Dan Reitsma             Carver             MN  38  216 21:27  2:27  2:07   73   42:53 21.0  0:54   93   23:50  7:57 1:31:09 
  124   29 George Beatty           Hudson             WI  39   92 16:25  1:52  2:40  140   46:00 19.6  1:55  123   24:37  8:13 1:31:35 
  125  470 Steve Wander            Minnetonka         MN  48  106 16:58  1:56  2:35  104   44:00 20.5  1:32  171   26:39  8:53 1:31:42 
  126    2 Christopher Abbott      Excelsior          MN  28   48 14:46  1:41  2:22  159   47:06 19.1  1:24  162   26:20  8:47 1:31:57 
  127  270 Conor Lundquist         Woodbury           MN  28  221 21:38  2:28  1:55  113   44:24 20.3  1:50   68   22:16  7:26 1:32:01 
  128  395 Michael Shanahan        Watertown          MN  53   95 16:29  1:53  1:48  106   44:02 20.4  1:36  199   28:09  9:23 1:32:01 
  129   27 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  31  117 17:20  1:59  3:03  137   45:45 19.7  1:45  108   24:12  8:04 1:32:03 
  130   28 Terry Beachey           Excelsior          MN  54  202 20:23  2:19  2:22   99   43:48 20.5  1:23  112   24:15  8:05 1:32:09 
  131   55 Jr Campuzano            Excelsior          MN  51   91 16:24  1:52  3:38  144   46:14 19.5  1:48  113   24:15  8:05 1:32:17 
  132   80 Jeff Daly               Goodyear           AZ  56  169 18:59  2:10  1:59  114   44:27 20.2  1:31  140   25:28  8:30 1:32:22 
  133  367 Austin Rust             Harwood            ND  20  234 23:03  2:38  2:29  128   45:18 19.9  1:40   23   20:18  6:46 1:32:46 
  134  226 Tyler Kennedy           St. Louis Park     MN  26  191 19:51  2:16  3:39  171   48:25 18.6  0:51   19   20:02  6:41 1:32:46 
  135  382 Sydney Schultz          Burnsville         MN  61  111 17:02  1:57  3:23  136   45:41 19.7  2:27  119   24:31  8:11 1:33:02 
  136  167 David Haeg              Minnetonka         MN  38   58 15:09  1:44  3:10  132   45:31 19.8  1:56  189   27:37  9:13 1:33:22 
  137  191 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  53  182 19:32  2:14  2:18   93   43:38 20.6  1:18  170   26:38  8:53 1:33:23 
  138   91 Richard Dolski          Chaska             MN  58  141 18:10  2:04  2:12  135   45:39 19.7  1:23  157   26:11  8:44 1:33:34 
  139  153 Jason Good              Victoria           MN  46  207 20:34  2:21  1:27   94   43:39 20.6  0:54  179   27:04  9:02 1:33:36 
  140  450 Henry Trajano           Savage             MN  15  158 18:38  2:08  1:27  169   48:23 18.6  0:44  118   24:30  8:10 1:33:39 
  141  260 Rick Lindblom           Minnetonka         MN  56   67 15:17  1:45  2:34  148   46:24 19.4  1:15  205   28:25  9:29 1:33:54 
  142  376 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  27  116 17:17  1:58  2:16  185   49:22 18.2  2:23   75   22:38  7:33 1:33:54 
  143  203 John Hughes             Long Lake          MN  47   81 16:04  1:50  2:25  199   50:25 17.9  1:27   96   23:52  7:58 1:34:11 
  144  278 Robert Marchetti        Champlin           MN  58  109 16:59  1:56  2:55  151   46:38 19.3  1:13  174   26:42  8:54 1:34:26 
  145  326 Paul Pasko              Minnetonka         MN  51  173 19:02  2:10  2:26  115   44:28 20.2  2:33  154   26:03  8:41 1:34:30 
  146  311 Daniel Niemi            Plymouth           MN  16  105 16:55  1:56  3:44  215   52:41 17.1  0:49   29   20:29  6:50 1:34:36 
  147  332 Mark Peterson           Purcellville       VA  53  125 17:35  2:00  2:35  175   48:50 18.4  0:48  129   24:52  8:18 1:34:38 
  148  130 Jeff Foster             Saint Louis Park   MN  45  118 17:21  1:59  2:45  143   46:12 19.5  2:15  164   26:22  8:48 1:34:53 
  149   47 Jonathan Brovold        Lakeville          MN  34   88 16:16  1:51  2:30  210   52:05 17.3  1:10   83   23:04  7:42 1:35:04 
  150  472 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  47  130 17:54  2:03  2:25  138   45:50 19.6  0:57  202   28:11  9:24 1:35:15 
  151  139 Dan Fritz               Eden Prairie       MN  44  129 17:54  2:03  4:17   64   42:38 21.1  1:20  220   29:59 10:00 1:36:06 
  152  265 Frank Lombardo          Lakeville          MN  62  171 19:00  2:10  2:31  156   46:54 19.2  1:17  172   26:40  8:54 1:36:21 
  153  465 Jason Wagner            Minneapolis        MN  37  162 18:45  2:08  2:36  165   47:39 18.9  2:02  137   25:25  8:29 1:36:24 
  154   72 Jeff Corrigan           Copperas Cove      TX  61  161 18:44  2:08  2:17  131   45:29 19.8  3:21  175   26:43  8:55 1:36:32 
  155  448 Daniel Trajano          Savage             MN  49   55 15:01  1:43  2:13  150   46:32 19.3  1:54  233   31:01 10:21 1:36:38 
  156  422 Richard Stewart         Elburn             IL  48  174 19:05  2:11  4:12  134   45:34 19.8  2:25  144   25:30  8:30 1:36:45 
  157  147 John Gilje              Rosemount          MN  51  142 18:13  2:05  2:26  161   47:22 19.0  1:26  188   27:35  9:12 1:36:59 
  158  451 Bill Traxler            Victoria           MN  53  212 21:14  2:25  2:57  133   45:33 19.8  0:58  163   26:21  8:47 1:37:01 
  159   88 Todd Dickson            Big Lake           MN  38  208 20:46  2:22  2:30  157   47:01 19.1  1:24  139   25:26  8:29 1:37:05 
  160  136 Evan Freed              Excelsior          MN  14   63 15:13  1:44  3:28  201   50:40 17.8  2:29  145   25:30  8:30 1:37:18 
  161  340 Robert Prevost          Minneapolis        MN  40  203 20:26  2:20  2:53  152   46:38 19.3  1:57  147   25:32  8:31 1:37:25 
  162  269 Dan Lund                Chanhassen         MN  51  153 18:31  2:07  3:01  119   44:42 20.1  1:52  217   29:40  9:54 1:37:44 
  163    3 Dillon Abbott           Santa Monica       CA  26  145 18:17  2:05  3:45  190   49:32 18.2  0:48  148   25:36  8:32 1:37:56 
  164   60 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  38  108 16:59  1:56  2:37  193   49:51 18.1  1:26  180   27:06  9:02 1:37:57 
  165   50 George Buchok           Edina              MN  62  179 19:20  2:12  2:56  125   45:02 20.0  2:59  191   27:42  9:14 1:37:57 
  166  383 Daniel Schultze         Prior Lake         MN  49  239 23:26  2:40  3:16   42   41:24 21.7  1:36  209   28:31  9:31 1:38:11 
  167  266 Jason Lorfing           Minneapolis        MN  37  205 20:33  2:21  6:37  153   46:40 19.3  3:15   62   21:42  7:14 1:38:46 
  168  172 Yia Hang                Saint Paul         MN  32  236 23:07  2:38  3:00  166   47:48 18.8  0:41  109   24:12  8:04 1:38:47 
  169   53 David Busch             Chanhassen         MN  52  164 18:45  2:08  3:08  179   49:10 18.3  2:06  149   25:45  8:35 1:38:52 
  170  207 Richard Jahnke          Edina              MN  59  137 17:59  2:03  3:40  168   48:11 18.7  1:15  195   27:51  9:17 1:38:54 
  171  176 Stefan Hartung          Minneapolis        MN  50  167 18:50  2:09  3:09  124   44:58 20.0  1:22  229   30:41 10:14 1:38:57 
  172  118 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  61  192 19:54  2:16  3:53  147   46:18 19.4  2:34  173   26:42  8:54 1:39:20 
  173   48 Jason Brown             Minneapolis        MN  32  154 18:32  2:07  2:40  189   49:31 18.2  0:35  204   28:25  9:29 1:39:41 
  174  302 Tyler Naas              Eden Prairie       MN  25  126 17:39  2:01  4:16  212   52:20 17.2  1:13  117   24:26  8:09 1:39:52 
  175    8 Kent Adams              Minneapolis        MN  53  220 21:36  2:28  3:23  184   49:20 18.2  1:14  116   24:22  8:08 1:39:54 
  176   73 Michael Craig           Shakopee           MN  41  136 17:59  2:03  2:47  197   50:12 17.9  0:59  197   28:01  9:21 1:39:56 
  177  273 William Magowan         Excelsior          MN  44  218 21:29  2:27  2:57  209   51:23 17.5  1:38   82   23:02  7:41 1:40:27 
  178  300 Matthew Myers           Chanhassen         MN  52  115 17:14  1:58  3:54  174   48:43 18.5  1:55  211   28:46  9:36 1:40:30 
  179  116 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  51   85 16:13  1:51  3:46  173   48:36 18.5  3:50  203   28:17  9:26 1:40:40 
  180  158 Howard Green            Little Canada      MN  52  144 18:16  2:05  3:15  181   49:14 18.3  2:27  187   27:31  9:11 1:40:41 
  181  456 Jason Trucano           Minnetrista        MN  44  240 23:31  2:41  4:42  177   48:53 18.4  2:11   57   21:30  7:10 1:40:44 
  182  527 Scott Heimes                               MN  47  238 23:22  2:40  3:11  200   50:30 17.8  1:27   69   22:18  7:26 1:40:45 
  183   33 Walter Bentz            New Brighton       MN  58  199 20:15  2:19  3:20  176   48:51 18.4  2:01  166   26:25  8:49 1:40:50 
  184  114 George Fantauzza        Buffalo            MN  64  190 19:47  2:15  3:07  187   49:25 18.2  2:26  167   26:25  8:49 1:41:09 
  185  148 Paul Glade              Cedar Falls        IA  61  251 26:15  2:59  1:54  162   47:27 19.0  1:12  120   24:33  8:11 1:41:20 
  186  475 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  44  131 17:55  2:03  4:00  180   49:13 18.3  2:16  198   28:06  9:22 1:41:28 
  187  319 David Odorizzi          Minnetonka         MN  27  245 24:40  2:49  2:25  182   49:15 18.3  0:57  110   24:14  8:05 1:41:29 
  188  440 Kyle Thompson           Shorewood          MN  41                         158   47:06 19.1  1:31  160   26:16  8:46 1:41:31 
  189  380 Kurt Schultz            Lakeville          MN  53  163 18:45  2:08  2:16  145   46:15 19.5  2:15  238   32:04 10:42 1:41:32 
  190    5 Mike Abbott             Excelsior          MN  57  166 18:48  2:09  2:41  192   49:40 18.1  1:21  214   29:06  9:42 1:41:34 
  191  399 Dan Sieben              Edina              MN  57  219 21:32  2:27  2:57  178   49:01 18.4  1:53  165   26:23  8:48 1:41:44 
  192  189 Kenneth Herchuk         Maple Grove        MN  57  224 22:09  2:32  2:39  195   49:53 18.0  1:15  153   25:57  8:39 1:41:51 
  193  518 Alejandro Gonzalez-Diaz                    MN  45  232 22:56  2:37  3:03  164   47:35 18.9  1:15  186   27:27  9:09 1:42:13 
  194  520 Paul Fisher                                MN  59  100 16:34  1:53  4:01  186   49:24 18.2  1:37  231   30:42 10:14 1:42:15 
  195  305 Bruce Nelson            Prior Lake         MN  52  226 22:17  2:32  3:52  163   47:34 18.9  1:25  182   27:16  9:06 1:42:23 
  196  356 France Roberts          St. Louis Park     MN  45  135 17:59  2:03  2:36  231   54:26 16.5  2:09  141   25:28  8:30 1:42:37 
  197  437 Lee Thao                Maplewood          MN  31  170 18:59  2:10  3:07  206   51:05 17.6  1:05  207   28:29  9:30 1:42:44 
  198  210 David Joas              St. Bonifacius     MN  38  188 19:46  2:15  2:08  240   55:40 16.2  0:37  122   24:36  8:12 1:42:45 
  199  221 Rob Just                Minnetonka         MN  38  210 21:07  2:24  3:21  207   51:06 17.6  1:15  158   26:15  8:45 1:43:01 
  200   77 Bill Currie             Chanhassen         MN  46   21 13:32  1:33  3:42  170   48:23 18.6  1:51  249   36:00 12:00 1:43:26 
  201  462 Jason Vanoverbeke       St Paul            MN  35  213 21:19  2:26  2:06  172   48:30 18.6  1:20  223   30:16 10:06 1:43:28 
  202   25 Brian Barlow            St Louis Park      MN  34  143 18:16  2:05  2:26  234   54:47 16.4  0:50  184   27:22  9:08 1:43:39 
  203  529 Joseph Gryskiewicz      Edina              MN  67  122 17:24  1:59  4:28  194   49:53 18.0  1:33  228   30:36 10:12 1:43:51 
  204  295 David Moore             Saint Paul         MN  53  140 18:08  2:04  5:14  203   50:45 17.7  2:41  190   27:41  9:14 1:44:27 
  205  117 Daniel Feller           Chanhassen         MN  40   60 15:11  1:44  4:02  249   56:48 15.8  1:04  201   28:11  9:24 1:45:13 
  206  398 Aaron Sieben            Richfield          MN  30  196 20:03  2:17  2:52  204   50:56 17.7  1:38  219   29:47  9:56 1:45:14 
  207  414 Chris Stanek            Plymouth           MN  17  152 18:26  2:06  2:58  252   59:14 15.2  0:39  102   24:01  8:01 1:45:16 
  208  217 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  57  165 18:46  2:08  3:55  218   52:57 17.0  1:17  206   28:28  9:30 1:45:21 
  209  220 Doug Jost               Centerville        MN  61  187 19:45  2:15  3:53  205   51:02 17.6  1:20  216   29:29  9:50 1:45:26 
  210  240 Drew Krejci             Deephaven          MN  39  127 17:46  2:02  3:02  221   53:28 16.8  1:29  221   30:07 10:03 1:45:50 
  211  272 Tom Lynch               Nelson             MN  67  258 27:08  3:05  1:49  146   46:18 19.4  1:43  232   30:45 10:15 1:47:41 
  212   62 John Chapman            Eagan              MN  43  244 24:19  2:46  3:00  191   49:34 18.2  1:39  218   29:41  9:54 1:48:12 
  213  442 Gary Thrasher           Eden Prairie       MN  63  193 19:56  2:16  4:03  237   54:57 16.4  1:16  200   28:09  9:23 1:48:19 
  214  292 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  64  175 19:06  2:11  4:04  228   54:09 16.6  1:14  222   30:12 10:04 1:48:42 
  215  198 James Hoopes            Chanhassen         MN  55  223 22:08  2:31  2:28  196   50:03 18.0  2:01  241   32:16 10:46 1:48:54 
  216   86 Joe Derock              Minneapolis        MN  49  150 18:24  2:06  4:23  223   53:45 16.7  2:05  225   30:23 10:08 1:48:56 
  217  108 Jacob Eull              Plymouth           MN  21  254 26:28  3:01  2:54  222   53:29 16.8  1:49  114   24:19  8:07 1:48:58 
  218  473 Richard Weeks           Woodbury           MN  55  168 18:54  2:09  3:01  167   48:07 18.7  2:00  253   37:00 12:20 1:48:59 
  219   22 Curt Bailey             Minneapolis        MN  55  252 26:20  3:00  3:37  198   50:14 17.9  1:10  194   27:47  9:16 1:49:07 
  220   64 Matthew Clarke          Beloit             WI  27  230 22:50  2:36  3:09  235   54:47 16.4  1:47  176   26:45  8:55 1:49:16 
  221  200 Jerry House             Woodbury           MN  68  211 21:07  2:24  4:56  225   53:48 16.7  2:11  183   27:20  9:07 1:49:20 
  222  154 Jonathan Goodman        New Brighton       MN  26  139 18:05  2:04  7:51  236   54:48 16.4  1:48  178   26:53  8:58 1:49:23 
  223  238 John Kopecky            Eagan              MN  36  222 21:41  2:28  3:40  239   55:38 16.2  2:06  169   26:34  8:52 1:49:37 
  224   30 Greg Becker             Minnetrista        MN  39  242 23:47  2:43  4:08  188   49:27 18.2  1:54  230   30:41 10:14 1:49:56 
  225  331 Mark Petersen           Mound              MN  48  231 22:54  2:37  5:31  232   54:31 16.5  1:42  161   26:17  8:46 1:50:53 
  226  183 Keegan Helmke           St. Paul           MN  15  243 23:56  2:44  4:12  183   49:18 18.3  1:25  239   32:05 10:42 1:50:54 
  227  206 Brad Jacobson           St Louis Park      MN  31  249 25:46  2:56  5:04  220   53:17 16.9  2:04  131   25:01  8:21 1:51:11 
  228  454 Richard Trenkmann       Hayward            WI  73  186 19:42  2:15  3:30  224   53:46 16.7  2:19  240   32:06 10:42 1:51:21 
  229  525 James Schultz                              MN  25  237 23:15  2:39  3:54  211   52:19 17.2  2:08  227   30:26 10:09 1:52:00 
  230  307 Michael Nelson          Excelsior          MN  46  200 20:21  2:19  3:32  227   54:01 16.7  2:38  237   31:40 10:34 1:52:10 
  231  360 Fred Roethlisberger     River Falls        WI  73  228 22:37  2:35  2:51  230   54:18 16.6  2:31  224   30:21 10:07 1:52:36 
  232  141 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  69  189 19:46  2:15  3:55  202   50:44 17.7  3:01  247   35:36 11:52 1:53:00 
  233  418 Lance Steinke           Edina              MN  48  209 20:46  2:22  2:43  238   55:03 16.3  2:07  242   32:40 10:54 1:53:17 
  234  463 Jack Vettel             Plymouth           MN  23  104 16:44  1:55 15:30  242   55:46 16.1  1:47   97   23:53  7:58 1:53:37 
  235  209 Tanner Jensen           Medicine Lake      MN  22  233 22:56  2:37  9:19  243   55:48 16.1  1:43  115   24:22  8:08 1:54:06 
  236  237 Andrew Kolb             Minneapolis        MN  24  247 25:27  2:54  6:52  241   55:43 16.2  1:45  121   24:36  8:12 1:54:21 
  237  372 Christopher Sather      Minnetonka         MN  42  195 20:02  2:17  2:20  208   51:21 17.5  1:55  256   39:13 13:05 1:54:49 
  238  334 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  72  253 26:27  3:01  3:36  213   52:21 17.2  1:35  234   31:06 10:22 1:55:03 
  239  345 Duane Ramseur           Minnetonka         MN  28  256 26:43  3:03  5:55  219   53:08 16.9  1:17  208   28:30  9:30 1:55:31 
  240  301 Jeffrey Naas            Eden Prairie       MN  54  225 22:11  2:32  4:15  245   56:10 16.0  2:27  236   31:40 10:34 1:56:42 
  241  243 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  50  250 26:14  2:59  3:26  226   53:59 16.7  3:05  235   31:27 10:29 1:58:10 
  242  223 Joe Kandiko             Excelsior          MN  66  133 17:58  2:03  3:48  246   56:12 16.0  3:30  252   36:50 12:17 1:58:15 
  243  173 Chris Hanily            Victoria           MN  44  229 22:46  2:36  4:13  254 1:01:51 14.6  1:31  210   28:39  9:33 1:58:58 
  244  228 Daniel Kessler          Chaska             MN  51  148 18:21  2:06  3:01  216   52:46 17.1  3:06  260   41:50 13:57 1:59:03 
  245  474 Chad Weinhold           Crystal            MN  42  214 21:19  2:26  4:40  247   56:32 15.9  2:20  248   35:39 11:53 2:00:28 
  246  235 Thomas Kobierski        Ely                MN  67  178 19:18  2:12  3:39  229   54:16 16.6  1:51  259   41:45 13:55 2:00:47 
  247  199 Tyler Horner            Buffalo            MN  30  241 23:38  2:42  4:46  257 1:02:14 14.5  1:27  213   29:01  9:41 2:01:03 
  248  401 Mike Simon              Stillwater         MN  46  198 20:11  2:18  4:34  233   54:40 16.5  2:07  257   40:04 13:22 2:01:34 
  249   81 Kevin Dana              Chaska             MN  54  180 19:28  2:13  7:19  214   52:39 17.1  4:23  255   38:23 12:48 2:02:10 
  250  122 Dexter Fisher           Cedar Rapids       IA  31  177 19:16  2:12  4:59  250   58:00 15.5  1:18  258   40:15 13:25 2:03:45 
  251   79 Paul Cutler             Chaska             MN  43  204 20:29  2:20  6:22  255 1:02:05 14.5  0:58  246   34:26 11:29 2:04:18 
  252  230 Thomas Kirk             Somerset           MN  50  255 26:39  3:02  3:06  248   56:43 15.9  1:26  254   37:07 12:23 2:05:00 
  253  182 Travis Hein             Excelsior          MN  27  248 25:41  2:56  3:23  260 1:05:25 13.8  1:24  215   29:27  9:49 2:05:18 
  254  111 Mitchell Faber          New York           NY  28  262 40:03  4:34  4:23  244   56:01 16.1  1:24  155   26:04  8:42 2:07:53 
  255   57 Anthony Carlson         Stacy              MN  36  227 22:22  2:33  7:38  253 1:01:43 14.6  3:46  245   33:31 11:11 2:08:58 
  256  262 Scott Link              Excelsior          MN  50  194 20:00  2:17  4:36  261 1:06:58 13.4  1:32  250   36:06 12:02 2:09:10 
  257  530 Matt Stukel             Minneapolis        MN  31  246 25:25  2:54  6:51  256 1:02:06 14.5  3:27  244   33:30 11:10 2:11:18 
  258  344 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  51  260 31:28  3:35  4:34  259 1:02:21 14.4  2:48  226   30:24 10:08 2:11:33 
  259  357 Nick Robinson           St. Paul           MN  33   90 16:22  1:52 21:27  258 1:02:17 14.5  0:56  243   33:11 11:04 2:14:11 
  260  306 Dakri Nelson            Big Lake           MN  39  235 23:04  2:38  4:18  251   58:59 15.3  1:26  261   47:53 15:58 2:15:39 
  261   97 Philip Dunlay           Woodland           MN  59  257 27:03  3:05  5:06  262 1:08:11 13.2  2:47  251   36:44 12:15 2:19:50 
  262   37 Frederick Beseler       La Crosse          WI  61  259 28:09  3:12  3:46  217   52:48 17.0  3:10  262   53:54 17:58 2:21:45 
        12 James Albrecht          South Saint Paul   MN  30  261 32:46  3:44                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  533 Jan Guenther            Long Lake          MN  57    8 14:18  1:38  1:35    3   39:26 22.8  0:50    3   20:36  6:52 1:16:44 
    2  431 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  49   27 15:39  1:47  1:03    1   38:55 23.1  1:04    4   20:46  6:56 1:17:25 
    3  434 Kristina Swenson        Rogers             MN  19    3 12:35  1:26  0:50    5   40:14 22.4  0:48   26   23:14  7:45 1:17:39 
    4  342 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  48   24 15:24  1:45  1:14    2   39:05 23.0  0:59    9   21:29  7:10 1:18:10 
    5  185 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  38   29 15:42  1:47  1:22    9   41:37 21.6  0:41    2   19:48  6:36 1:19:08 
    6  276 Erin Manlove            Minneapolis        MN  31   55 17:11  1:58  1:47    4   40:04 22.5  1:05    1   19:09  6:23 1:19:14 
    7   78 Juli Currie             Chanhassen         MN  44   13 14:30  1:39  1:49    7   41:26 21.7  0:40    6   21:00  7:00 1:19:23 
    8  253 Lindsey Lee             St. Paul           MN  23    1 11:37  1:20  1:24   21   43:44 20.6  1:12   30   23:56  7:59 1:21:52 
    9   10 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  40   14 14:35  1:40  1:52   19   43:00 20.9  0:47   11   21:41  7:14 1:21:53 
   10  171 Naomi Hamer             Orono              MN  41    4 13:43  1:34  2:17   10   41:45 21.6  1:24   21   22:50  7:37 1:21:57 
   11  464 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  45   40 16:11  1:51  1:21   13   42:07 21.4  0:57   10   21:34  7:12 1:22:09 
   12  252 Catherine Lee           Minneapolis        MN  42   26 15:27  1:46  1:32   11   41:48 21.5  0:40   23   23:08  7:43 1:22:32 
   13  391 Lauren Sell             Eden Prairie       MN  38   22 15:19  1:45  1:48    8   41:33 21.7  1:11   25   23:14  7:45 1:23:02 
   14  283 Jennifer Martone        Minneapolis        MN  44   42 16:16  1:51  1:48   12   41:57 21.5  1:12   22   23:00  7:40 1:24:11 
   15  455 Brenda Trok             Maple Grove        MN  37    6 14:14  1:37  1:43   39   46:37 19.3  0:51    7   21:07  7:03 1:24:30 
   16  315 Jacquie Nordwall        Shoreview          MN  39   49 16:29  1:53  2:04   14   42:27 21.2  0:53   20   22:49  7:37 1:24:40 
   17   49 Kari Broyles            Minnetonka         MN  39   11 14:25  1:39  2:28   30   44:40 20.1  1:23   13   21:46  7:16 1:24:40 
   18  219 Becca Joseph            Minnetonka         MN  41   10 14:22  1:38  1:28   37   46:10 19.5  1:06   15   21:49  7:17 1:24:53 
   19   43 Mollie Bousu            Bloomington        MN  31   36 15:58  1:49  2:16   22   43:44 20.6  1:35   14   21:47  7:16 1:25:19 
   20  202 Jill Hughes             Orono              MN  42   68 18:39  2:08  1:41   18   42:50 21.0  1:06    8   21:10  7:04 1:25:24 
   21  310 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38   31 15:47  1:48  1:08   26   44:18 20.3  0:58   28   23:32  7:51 1:25:42 
   22  168 Kristen Hagen           St. Joseph         MO  18   18 15:09  1:44  1:33   32   45:44 19.7  0:55   17   22:30  7:30 1:25:49 
   23  146 Lori Gengler            Plymouth           MN  44   56 17:20  1:59  1:43   16   42:41 21.1  0:55   27   23:16  7:46 1:25:53 
   24  388 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  39   16 14:56  1:42  1:47   20   43:12 20.8  0:56   41   25:21  8:27 1:26:11 
   25   11 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  46   19 15:12  1:44  1:35   25   44:17 20.3  0:47   33   24:27  8:09 1:26:16 
   26  415 Laurie Stanek           Mendota Heights    MN  52   62 17:32  2:00  1:54   15   42:41 21.1  1:10   24   23:10  7:44 1:26:25 
   27  488 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  36   54 17:10  1:57  2:18   23   43:56 20.5  1:19   16   22:20  7:27 1:27:01 
   28  161 Helen Gunther           Excelsior          MN  59   43 16:18  1:52  1:43   29   44:34 20.2  0:59   34   24:32  8:11 1:28:04 
   29   66 Blair Collins           St. Louis Park     MN  33   58 17:24  1:59  1:52   28   44:27 20.2  0:55   31   24:01  8:01 1:28:38 
   30  423 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  35   60 17:29  2:00  1:38   36   45:57 19.6  1:09   19   22:43  7:35 1:28:54 
   31  469 Kate Walton             Chanhassen         MN  36   17 15:02  1:43  2:12   27   44:23 20.3  1:05   50   26:16  8:46 1:28:55 
   32  471 Lisa Waskey             Chanhassen         MN  38   63 17:51  2:02  1:33   38   46:36 19.3  1:12   12   21:45  7:15 1:28:55 
   33  523 Summer Wood                                MN  28    2 12:12  1:24  1:23   45   48:05 18.7  1:09   55   26:41  8:54 1:29:27 
   34  324 Tina Olson              Mound              MN  40   44 16:19  1:52  2:15    6   41:23 21.7  1:44   78   28:29  9:30 1:30:08 
   35  186 Kelly Henderson         Wayzata            MN  49   33 15:49  1:48  1:42   35   45:48 19.7  1:03   47   25:58  8:40 1:30:19 
   36  224 Rebecca Karnes          Mound              MN  39   96 21:05  2:24  2:12   34   45:46 19.7  0:45    5   20:47  6:56 1:30:34 
   37   75 Cindy Crawford          Deephaven          MN  53   39 16:09  1:51  1:44   31   45:09 19.9  1:04   52   26:35  8:52 1:30:40 
   38  190 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  20   99 21:18  2:26  1:37   24   44:08 20.4  1:10   18   22:35  7:32 1:30:46 
   39  338 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  39   50 16:29  1:53  2:13   17   42:43 21.1  1:21   81   28:51  9:37 1:31:35 
   40   13 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  36    7 14:14  1:37  2:26   40   46:54 19.2  1:25   59   27:02  9:01 1:31:59 
   41  339 Jill Prevost            Minneapolis        MN  40   76 19:21  2:12  1:41   41   47:10 19.1  0:55   29   23:53  7:58 1:32:59 
   42   32 Devan Benjamin          St. Paul           MN  25   15 14:56  1:42  2:01   60   49:33 18.2  0:55   56   26:52  8:58 1:34:15 
   43  257 Paige Lenoch            Minneapolis        MN  25    5 14:06  1:37  3:39   58   49:17 18.3  1:14   60   27:06  9:02 1:35:20 
   44  416 Janice Stanford         Mpls               MN  46   75 19:21  2:12  2:10   43   47:41 18.9  0:59   39   25:12  8:24 1:35:21 
   45  426 Emilie Strand           Black River Falls  WI  24   51 17:04  1:57  2:10   52   48:33 18.5  1:08   57   26:52  8:58 1:35:47 
   46   63 Debbie Christian        Buffalo            MN  45   66 18:32  2:07  2:12   33   45:44 19.7  1:45   66   27:41  9:14 1:35:52 
   47  330 Judith Peters           St. Cloud          MN  56   83 19:42  2:15  2:13   47   48:14 18.7  1:49   32   24:18  8:06 1:36:13 
   48  317 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  45   57 17:23  1:59  2:01   49   48:15 18.7  1:46   61   27:11  9:04 1:36:34 
   49  313 Carla Nordenstrom       Blaine             MN  44   28 15:41  1:47  2:16   42   47:33 18.9  1:17   96   29:50  9:57 1:36:34 
   50  353 Hannah Riggs            Chanhassen         MN  26   20 15:13  1:44  3:31   71   51:27 17.5  0:54   48   26:07  8:43 1:37:10 
   51  361 Anne Rogers             Minneapolis        MN  40  100 21:21  2:26  2:44   50   48:17 18.6  0:59   38   25:01  8:21 1:38:21 
   52  484 Whitney Windmiller      Robbinsdale        MN  30   59 17:27  1:59  3:13   64   50:36 17.8  1:33   42   25:33  8:31 1:38:21 
   53  274 Kelsey Malecha          Apple Valley       MN  31   82 19:33  2:14  2:10   44   47:50 18.8  1:12   73   28:07  9:23 1:38:51 
   54  204 Rachel Jacob            Tucson             AZ  30    9 14:21  1:38  3:55   79   52:22 17.2  1:48   51   26:31  8:51 1:38:55 
   55  354 Jennifer Riggs          New York           NY  28                          61   49:38 18.1  1:37   93   29:19  9:47 1:39:15 
   56  350 Christy Ressler         Bloomington        MN  34   61 17:29  2:00  3:20   51   48:22 18.6  1:19   80   28:48  9:36 1:39:17 
   57  379 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  56   71 18:52  2:09  2:15   54   48:36 18.5  1:52   70   27:58  9:20 1:39:30 
   58  162 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  29   72 18:56  2:09  2:29   68   50:59 17.7  1:34   43   25:41  8:34 1:39:37 
   59  521 Monica Stone                               MN  47   98 21:16  2:25  2:54   48   48:14 18.7  1:25   45   25:54  8:38 1:39:41 
   60  208 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  36   47 16:24  1:52  3:07   46   48:08 18.7  1:45   99   30:26 10:09 1:39:48 
   61  304 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  46   48 16:27  1:53  2:28   81   53:10 16.9  0:56   58   26:55  8:59 1:39:53 
   62  291 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  31   88 20:05  2:17  2:29   55   48:42 18.5  1:23   62   27:24  9:08 1:40:02 
   63  476 Christine Wellner       Minneapolis        MN  39   89 20:07  2:18  1:27   66   50:44 17.7  1:29   54   26:39  8:53 1:40:23 
   64  321 Katherine Olig          Eden Prairie       MN  46   38 16:09  1:51  2:53   67   50:49 17.7  0:58   95   29:39  9:53 1:40:25 
   65  284 Jennifer Marzolf        Minneapolis        MN  30   12 14:25  1:39  1:48   90   55:13 16.3  1:15   68   27:49  9:17 1:40:28 
   66  157 Betsy Grams             Chanhassen         MN  40   97 21:10  2:25  2:23   63   50:07 18.0  1:25   49   26:14  8:45 1:41:17 
   67  197 Susan Holt              Plymouth           MN  60   34 15:51  1:49  2:13   74   51:58 17.3  1:27   98   29:55  9:59 1:41:23 
   68  325 Michele Pasko           Minnetonka         MN  50   69 18:51  2:09  2:42   56   48:54 18.4  2:31   82   28:51  9:37 1:41:47 
   69  143 Pamela Gajdosik         Minnepolis         MN  47   80 19:27  2:13  3:13   62   49:50 18.1  1:35   71   28:01  9:21 1:42:05 
   70  244 Alison Kullback         Minneapolis        MN  25   78 19:24  2:13  3:00   72   51:34 17.5  1:31   53   26:37  8:53 1:42:06 
   71   99 Amy Eastmond            Excelsior          MN  33   25 15:26  1:46  5:43   92   55:18 16.3  1:09   37   25:01  8:21 1:42:36 
   72  441 Paula Thomsen           Savage             MN  49   79 19:26  2:13  1:46   73   51:50 17.4  1:07   79   28:39  9:33 1:42:46 
   73  409 Peg Sorensen            Chaska             MN  59   53 17:10  1:57  3:08   53   48:34 18.5  1:53  109   33:11 11:04 1:43:54 
   74  188 Allison Herchuk         Maple Grove        MN  17   45 16:22  1:52  3:06   95   56:14 16.0  1:10   64   27:29  9:10 1:44:20 
   75  408 Megan Sopkowiak         Mpls               MN  23   85 19:44  2:15  3:18   91   55:16 16.3  1:11   40   25:19  8:27 1:44:46 
   76  412 Penny Springer          Prior Lake         MN  52   74 19:14  2:12  2:29   69   51:04 17.6  1:32  100   30:38 10:13 1:44:55 
   77  531 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  40   87 20:02  2:17  3:22   70   51:26 17.5  2:08   75   28:25  9:29 1:45:21 
   78  129 Connie Foster           River Falls        WI  65   70 18:51  2:09  2:25   82   53:48 16.7  1:56   85   28:58  9:40 1:45:57 
   79  214 Jennifer Johnson        Chanhassen         MN  45   90 20:08  2:18  2:36   78   52:18 17.2  1:53   90   29:17  9:46 1:46:12 
   80  449 Danielle Trajano        Savage             MN  19   93 20:49  2:22  1:28   84   54:00 16.7  1:00   84   28:57  9:39 1:46:12 
   81  151 Lori Golightly Barret   Minneapolis        MN  40   91 20:09  2:18  2:57   86   54:13 16.6  1:14   72   28:06  9:22 1:46:37 
   82  135 Wendy Franklin          Delano             MN  46   41 16:12  1:51  2:27   59   49:30 18.2  2:03  120   36:46 12:16 1:46:56 
   83  378 Joy Schlager            Maplewood          MN  37  101 21:22  2:26  2:20   85   54:01 16.7  1:06   77   28:27  9:29 1:47:15 
   84   61 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  26   52 17:07  1:57  2:43   97   56:29 15.9  3:11   76   28:25  9:29 1:47:53 
   85  318 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  46   37 16:07  1:50  2:01   83   53:50 16.7  1:37  116   34:23 11:28 1:47:56 
   86  421 Becky Stewart           Elburn             IL  51  106 22:14  2:32  2:28   77   52:14 17.2  1:49   91   29:18  9:46 1:48:01 
   87  286 Tiffani McCallon        St. Louis Park     MN  49  103 21:53  2:30  2:15   88   54:27 16.5  0:48   83   28:52  9:38 1:48:13 
   88   23 Alicia Baker            Eden Prairie       MN  40   77 19:23  2:13  3:38   80   53:08 16.9  1:37  101   30:49 10:17 1:48:33 
   89  390 Barbara Seifert         Shorewood          MN  40   67 18:35  2:07  5:04   98   56:29 15.9  2:01   65   27:34  9:12 1:49:41 
   90  137 Amy Freese              Minnetonka         MN  50   84 19:43  2:15  3:00   96   56:16 16.0  2:12   86   29:11  9:44 1:50:21 
   91    7 Alex Aberman            Hopkins            MN  28  110 22:51  2:36  3:42   89   54:53 16.4  1:17   67   27:46  9:16 1:50:26 
   92  201 Samantha House          Minneapolis        MN  27  114 23:50  2:43  3:13   94   56:01 16.1  1:26   46   25:58  8:40 1:50:27 
   93  447 Allison Totman          Victoria           MN  33   23 15:22  1:45  2:28  113 1:02:17 14.5  1:13   94   29:29  9:50 1:50:47 
   94  343 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  52   64 17:57  2:03  3:23  104   59:11 15.2  1:11   92   29:19  9:47 1:50:59 
   95  327 Kara Pederson           Bloomington        MN  42   46 16:23  1:52  3:13  105   59:25 15.1  0:43  106   32:34 10:52 1:52:16 
   96   15 Erin Alpers             Sioux Falls        SD  20  117 24:37  2:48  4:02  100   57:52 15.6  1:10   35   24:56  8:19 1:52:35 
   97   16 Lauren Alpers           Sioux Falls        SD  18  108 22:31  2:34  6:06  101   57:52 15.6  1:11   36   24:57  8:19 1:52:35 
   98  215 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  39  122 29:01  3:18  1:47   75   52:07 17.3  1:50   74   28:08  9:23 1:52:51 
   99  400 Melissa Sigel           Minnetonka         MN  49   81 19:30  2:13  3:23   76   52:08 17.3  2:04  117   35:54 11:58 1:52:58 
  100  119 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  47   35 15:56  1:49  4:58  111 1:00:59 14.8  3:39   69   27:51  9:17 1:53:21 
  101  457 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  47  116 24:06  2:45  4:09   87   54:13 16.6  1:36   97   29:50  9:57 1:53:53 
  102   82 Tea Dejanovic           Minneapolis        MN  23   92 20:41  2:21  3:28   93   55:23 16.3  0:49  115   33:40 11:14 1:53:59 
  103   54 Jennie Bushway          Excelsior          MN  51  107 22:26  2:33  2:36   65   50:38 17.8  2:06  122   38:13 12:45 1:55:57 
  104  246 Sheila Lack             Victoria           MN  45  109 22:45  2:36  3:04   57   48:55 18.4  3:02  123   38:24 12:48 1:56:08 
  105  480 Erin Weslander          Saint Louis Park   MN  26   21 15:17  1:45  3:40  103   59:08 15.2  0:47  121   38:06 12:42 1:56:55 
  106  222 Leah Kalgren            Chanhassen         MN  24   30 15:44  1:48  3:02  120 1:05:20 13.8  1:07  104   32:28 10:50 1:57:39 
  107  413 Claire Standafer        Chanhassen         MN  24   32 15:48  1:48  2:57  119 1:05:15 13.8  1:11  105   32:29 10:50 1:57:39 
  108  131 Teresa Foushee          Plymouth           MN  53  105 22:06  2:31  4:51  114 1:02:51 14.3  2:22   44   25:47  8:36 1:57:55 
  109  411 Nicole Sovde            Eden Prairie       MN  22  113 23:47  2:43  3:22  102   58:37 15.4  1:34  102   30:50 10:17 1:58:08 
  110  144 Funmi Garrick           Shakopee           MN  42  104 21:59  2:30  3:47  118 1:04:19 14.0  1:36   63   27:25  9:09 1:59:04 
  111  179 Andrea Hatch            Minneapolis        MN  25  115 23:54  2:43  3:41  108 1:00:25 14.9  2:08   87   29:12  9:44 1:59:19 
  112   20 Carla Baer              Shorewood          MN  48   65 18:13  2:05  4:37  110 1:00:52 14.8  2:56  107   32:44 10:55 1:59:21 
  113   92 Carol Donen             Chanhassen         MN  56  119 25:52  2:57  4:00   99   56:45 15.9  3:11  103   31:03 10:21 2:00:48 
  114  138 Margaret Frisbie        Minneapolis        MN  20   94 21:03  2:24  3:37  112 1:02:17 14.5  0:57  110   33:11 11:04 2:01:04 
  115   58 Jennifer Carlson        Brooklyn Center    MN  40   95 21:04  2:24  3:07  106   59:44 15.1  2:41  118   36:02 12:01 2:02:36 
  116  123 Kaci Fisher             Golden Valley      MN  29  120 26:13  2:59  2:40  107 1:00:12 15.0  0:41  108   32:59 11:00 2:02:43 
  117  263 Gretchen Lohmann        Chanhassen         MN  42   86 19:46  2:15  9:21  116 1:03:24 14.2  2:03   89   29:17  9:46 2:03:49 
  118  249 Kelly Laursen           Edina              MN  40  118 24:46  2:49  4:22  115 1:03:23 14.2  2:02   88   29:17  9:46 2:03:49 
  119  294 Casey Monson            Plymouth           MN  27   73 19:06  2:11  2:26  121 1:05:51 13.7  1:33  119   36:45 12:15 2:05:38 
  120  491 Laura Zontelli          Minnetonka         MN  47  112 23:13  2:39  3:03  122 1:07:21 13.4  1:29  113   33:35 11:12 2:08:39 
  121  142 Jackie Gadbois          Minneapolis        MN  35  123 29:13  3:20  3:33  109 1:00:42 14.8  2:40  112   33:19 11:07 2:09:25 
  122   45 Marie Bridge            Excelsior          MN  44  102 21:34  2:28  7:12  123 1:07:32 13.3  1:21  114   33:35 11:12 2:11:13 
  123  115 Nina Fatyeyenko         St. Louis Park     MN  29  111 22:54  2:37  3:51  124 1:11:04 12.7  1:53  111   33:15 11:05 2:12:54 
  124  289 Meg McMonigal           Minneapolis        MN  57  121 26:59  3:04  3:52  117 1:03:54 14.1  1:13  124   42:58 14:20 2:18:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   46 Anders Broman           Eagan              MN  16    3 12:12  1:24  1:16    3   43:26 20.7  0:48    2   19:20  6:27 1:17:00 
    2  333 Jacob Pettit            Excelsior          MN  19    6 15:13  1:44  1:04    2   43:04 20.9  0:45    1   18:16  6:06 1:18:20 
    3  528 Zach Affeldt            Savage             MN  13    2 11:38  1:20  1:07    6   46:12 19.5  0:31    4   20:29  6:50 1:19:56 
    4  435 Kyle Swenson            Rogers             MN  14    4 12:52  1:28  2:09    4   44:36 20.2  1:05    5   20:35  6:52 1:21:16 
    5   76 Ryan Current            Chanhassen         MN  19    1 11:00  1:15  1:37    1   42:59 20.9  1:17    9   24:38  8:13 1:21:30 
    6  479 Zachary Wenning         Excelsior          MN  16    7 16:12  1:51  0:59    7   46:44 19.3  1:00    6   21:13  7:05 1:26:06 
    7  169 Tj Hagen                Wilsonville        OR  14    9 17:07  1:57  1:20    5   46:00 19.6  0:45   11   25:50  8:37 1:30:59 
    8  450 Henry Trajano           Savage             MN  15   11 18:38  2:08  1:27    8   48:23 18.6  0:44    8   24:30  8:10 1:33:39 
    9  311 Daniel Niemi            Plymouth           MN  16    8 16:55  1:56  3:44   11   52:41 17.1  0:49    3   20:29  6:50 1:34:36 
   10  136 Evan Freed              Excelsior          MN  14    5 15:13  1:44  3:28   10   50:40 17.8  2:29   10   25:30  8:30 1:37:18 
   11  414 Chris Stanek            Plymouth           MN  17   10 18:26  2:06  2:58   12   59:14 15.2  0:39    7   24:01  8:01 1:45:16 
   12  183 Keegan Helmke           St. Paul           MN  15   12 23:56  2:44  4:12    9   49:18 18.3  1:25   12   32:05 10:42 1:50:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  434 Kristina Swenson        Rogers             MN  19    1 12:35  1:26  0:50    1   40:14 22.4  0:48    2   23:14  7:45 1:17:39 
    2  168 Kristen Hagen           St. Joseph         MO  18    2 15:09  1:44  1:33    2   45:44 19.7  0:55    1   22:30  7:30 1:25:49 
    3  188 Allison Herchuk         Maple Grove        MN  17    3 16:22  1:52  3:06    4   56:14 16.0  1:10    4   27:29  9:10 1:44:20 
    4  449 Danielle Trajano        Savage             MN  19    4 20:49  2:22  1:28    3   54:00 16.7  1:00    5   28:57  9:39 1:46:12 
    5   16 Lauren Alpers           Sioux Falls        SD  18    5 22:31  2:34  6:06    5   57:52 15.6  1:11    3   24:57  8:19 1:52:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   85 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  21    1 11:55  1:22  1:11    3   42:25 21.2  0:55    5   20:42  6:54 1:17:06 
    2   35 Paul Berg               Minneapolis        MN  23    3 15:09  1:44  2:07    4   42:33 21.2  1:03    1   18:04  6:02 1:18:54 
    3   68 Ryan Cook               Richfield          MN  23   11 20:06  2:18  2:16    1   41:54 21.5  1:16    2   18:32  6:11 1:24:02 
    4  271 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  24    6 16:32  1:53  2:18    2   42:20 21.3  1:44    6   21:19  7:07 1:24:12 
    5  312 Francisco Nodrid        Blaine             MN  24    5 16:25  1:52  2:38    8   44:20 20.3  1:22    3   20:02  6:41 1:24:45 
    6  277 Phillip Maple           Excelsior          MN  24    2 13:03  1:29  2:23    9   44:46 20.1  1:20   10   23:23  7:48 1:24:53 
    7  279 Alexander Marquis       Kenosha            WI  23    4 15:17  1:45  2:23    6   43:48 20.5  1:08    8   22:49  7:37 1:25:22 
    8  375 Mitchell Schank         Woodbury           MN  20    8 17:51  2:02  1:39    7   44:18 20.3  1:16    9   23:10  7:44 1:28:11 
    9  452 Joe Traxler             Victoria           MN  22    9 18:36  2:07  2:05   10   45:17 19.9  1:34    7   22:05  7:22 1:29:35 
   10  194 Austin Hoggarth         Grand Forks        ND  24   10 19:10  2:11  2:02    5   43:45 20.6  0:51   12   24:05  8:02 1:29:51 
   11  367 Austin Rust             Harwood            ND  20   13 23:03  2:38  2:29   11   45:18 19.9  1:40    4   20:18  6:46 1:32:46 
   12  108 Jacob Eull              Plymouth           MN  21   15 26:28  3:01  2:54   12   53:29 16.8  1:49   13   24:19  8:07 1:48:58 
   13  463 Jack Vettel             Plymouth           MN  23    7 16:44  1:55 15:30   14   55:46 16.1  1:47   11   23:53  7:58 1:53:37 
   14  209 Tanner Jensen           Medicine Lake      MN  22   12 22:56  2:37  9:19   15   55:48 16.1  1:43   14   24:22  8:08 1:54:06 
   15  237 Andrew Kolb             Minneapolis        MN  24   14 25:27  2:54  6:52   13   55:43 16.2  1:45   15   24:36  8:12 1:54:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  253 Lindsey Lee             St. Paul           MN  23    1 11:37  1:20  1:24    1   43:44 20.6  1:12    2   23:56  7:59 1:21:52 
    2  190 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  20    8 21:18  2:26  1:37    2   44:08 20.4  1:10    1   22:35  7:32 1:30:46 
    3  426 Emilie Strand           Black River Falls  WI  24    4 17:04  1:57  2:10    3   48:33 18.5  1:08    5   26:52  8:58 1:35:47 
    4  408 Megan Sopkowiak         Mpls               MN  23    5 19:44  2:15  3:18    4   55:16 16.3  1:11    4   25:19  8:27 1:44:46 
    5   15 Erin Alpers             Sioux Falls        SD  20   10 24:37  2:48  4:02    6   57:52 15.6  1:10    3   24:56  8:19 1:52:35 
    6   82 Tea Dejanovic           Minneapolis        MN  23    6 20:41  2:21  3:28    5   55:23 16.3  0:49   10   33:40 11:14 1:53:59 
    7  222 Leah Kalgren            Chanhassen         MN  24    2 15:44  1:48  3:02   10 1:05:20 13.8  1:07    7   32:28 10:50 1:57:39 
    8  413 Claire Standafer        Chanhassen         MN  24    3 15:48  1:48  2:57    9 1:05:15 13.8  1:11    8   32:29 10:50 1:57:39 
    9  411 Nicole Sovde            Eden Prairie       MN  22    9 23:47  2:43  3:22    7   58:37 15.4  1:34    6   30:50 10:17 1:58:08 
   10  138 Margaret Frisbie        Minneapolis        MN  20    7 21:03  2:24  3:37    8 1:02:17 14.5  0:57    9   33:11 11:04 2:01:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   96 Rob Duijndam            Shoreview          MN  27    1 12:44  1:27  1:52    1   40:00 22.5  0:41    1   19:12  6:24 1:14:26 
    2   87 Jorge Diaz-Garzon       Minneapolis        MN  26    4 14:07  1:37  1:06    2   41:21 21.8  0:48    2   19:26  6:29 1:16:46 
    3  225 Marcus Kasper           Monticello         MN  25    2 13:30  1:32  1:49    3   41:45 21.6  0:50    4   20:59  7:00 1:18:51 
    4  159 Phillip Greshowak       Minneapolis        MN  28    3 14:06  1:37  2:31    5   42:13 21.3  1:12    6   21:50  7:17 1:21:50 
    5  485 Tim Wolfgram            St. Louis Park     MN  25    6 15:59  1:49  2:01    7   42:42 21.1  1:23   10   23:40  7:54 1:25:43 
    6  105 Peter Elsham            Plymouth           MN  28   13 18:18  2:05  1:48    6   42:27 21.2  0:45    9   23:16  7:46 1:26:32 
    7   17 Elliot Amundson         South St. Paul     MN  26    9 17:31  2:00  2:37    9   45:28 19.8  1:43    5   21:39  7:13 1:28:57 
    8  126 Brice Floyd             Polk City          IA  28    7 16:59  1:56  3:55    4   41:49 21.5  2:00   13   24:41  8:14 1:29:22 
    9    2 Christopher Abbott      Excelsior          MN  28    5 14:46  1:41  2:22   10   47:06 19.1  1:24   16   26:20  8:47 1:31:57 
   10  270 Conor Lundquist         Woodbury           MN  28   15 21:38  2:28  1:55    8   44:24 20.3  1:50    7   22:16  7:26 1:32:01 
   11  226 Tyler Kennedy           St. Louis Park     MN  26   14 19:51  2:16  3:39   11   48:25 18.6  0:51    3   20:02  6:41 1:32:46 
   12  376 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  27    8 17:17  1:58  2:16   13   49:22 18.2  2:23    8   22:38  7:33 1:33:54 
   13    3 Dillon Abbott           Santa Monica       CA  26   12 18:17  2:05  3:45   14   49:32 18.2  0:48   14   25:36  8:32 1:37:56 
   14  302 Tyler Naas              Eden Prairie       MN  25   10 17:39  2:01  4:16   16   52:20 17.2  1:13   12   24:26  8:09 1:39:52 
   15  319 David Odorizzi          Minnetonka         MN  27   18 24:40  2:49  2:25   12   49:15 18.3  0:57   11   24:14  8:05 1:41:29 
   16   64 Matthew Clarke          Beloit             WI  27   16 22:50  2:36  3:09   18   54:47 16.4  1:47   17   26:45  8:55 1:49:16 
   17  154 Jonathan Goodman        New Brighton       MN  26   11 18:05  2:04  7:51   19   54:48 16.4  1:48   18   26:53  8:58 1:49:23 
   18  525 James Schultz                              MN  25   17 23:15  2:39  3:54   15   52:19 17.2  2:08   21   30:26 10:09 1:52:00 
   19  345 Duane Ramseur           Minnetonka         MN  28   20 26:43  3:03  5:55   17   53:08 16.9  1:17   19   28:30  9:30 1:55:31 
   20  182 Travis Hein             Excelsior          MN  27   19 25:41  2:56  3:23   21 1:05:25 13.8  1:24   20   29:27  9:49 2:05:18 
   21  111 Mitchell Faber          New York           NY  28   21 40:03  4:34  4:23   20   56:01 16.1  1:24   15   26:04  8:42 2:07:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  523 Summer Wood                                MN  28    1 12:12  1:24  1:23    1   48:05 18.7  1:09    5   26:41  8:54 1:29:27 
    2   32 Devan Benjamin          St. Paul           MN  25    3 14:56  1:42  2:01    3   49:33 18.2  0:55    6   26:52  8:58 1:34:15 
    3  257 Paige Lenoch            Minneapolis        MN  25    2 14:06  1:37  3:39    2   49:17 18.3  1:14    7   27:06  9:02 1:35:20 
    4  353 Hannah Riggs            Chanhassen         MN  26    4 15:13  1:44  3:31    6   51:27 17.5  0:54    3   26:07  8:43 1:37:10 
    5  354 Jennifer Riggs          New York           NY  28                           4   49:38 18.1  1:37   11   29:19  9:47 1:39:15 
    6  162 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  29    7 18:56  2:09  2:29    5   50:59 17.7  1:34    1   25:41  8:34 1:39:37 
    7  244 Alison Kullback         Minneapolis        MN  25    9 19:24  2:13  3:00    7   51:34 17.5  1:31    4   26:37  8:53 1:42:06 
    8   61 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  26    6 17:07  1:57  2:43   10   56:29 15.9  3:11    9   28:25  9:29 1:47:53 
    9    7 Alex Aberman            Hopkins            MN  28   10 22:51  2:36  3:42    8   54:53 16.4  1:17    8   27:46  9:16 1:50:26 
   10  201 Samantha House          Minneapolis        MN  27   12 23:50  2:43  3:13    9   56:01 16.1  1:26    2   25:58  8:40 1:50:27 
   11  480 Erin Weslander          Saint Louis Park   MN  26    5 15:17  1:45  3:40   11   59:08 15.2  0:47   15   38:06 12:42 1:56:55 
   12  179 Andrea Hatch            Minneapolis        MN  25   13 23:54  2:43  3:41   13 1:00:25 14.9  2:08   10   29:12  9:44 1:59:19 
   13  123 Kaci Fisher             Golden Valley      MN  29   14 26:13  2:59  2:40   12 1:00:12 15.0  0:41   12   32:59 11:00 2:02:43 
   14  294 Casey Monson            Plymouth           MN  27    8 19:06  2:11  2:26   14 1:05:51 13.7  1:33   14   36:45 12:15 2:05:38 
   15  115 Nina Fatyeyenko         St. Louis Park     MN  29   11 22:54  2:37  3:51   15 1:11:04 12.7  1:53   13   33:15 11:05 2:12:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  316 George Norris           Minneapolis        MN  34    5 15:50  1:48  1:42    1   39:00 23.1  0:53    1   18:50  6:17 1:16:13 
    2  347 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  33    3 15:25  1:46  1:32    2   39:33 22.8  0:51    2   20:00  6:40 1:17:19 
    3  164 Jeffrey Gustafson       Chanhassen         MN  30    1 13:59  1:36  1:45    8   43:11 20.8  0:45    6   21:30  7:10 1:21:07 
    4  443 Derek Thurmes           St. Paul           MN  34    9 17:05  1:57  1:17    9   43:24 20.7  0:53    5   21:04  7:02 1:23:41 
    5  268 James Lucas             St. Paul           MN  31   13 17:58  2:03  1:56    6   42:53 21.0  1:07    3   20:25  6:49 1:24:17 
    6  460 Luke Twedt              Inver Grove Height MN  34    4 15:28  1:46  1:45   12   44:53 20.1  1:15    7   21:37  7:13 1:24:57 
    7   74 Santino Craven          Minneapolis        MN  33    2 15:13  1:44  2:09   10   43:33 20.7  2:00   11   22:44  7:35 1:25:36 
    8  425 Steve Strait            Maple Grove        MN  30   11 17:23  1:59  2:30    5   42:37 21.1  1:17   10   22:35  7:32 1:26:20 
    9  461 Tou Vang                Maplewood          MN  30   21 21:28  2:27  3:04    3   41:13 21.8  0:51    4   20:51  6:57 1:27:26 
   10   34 Amir Berenjian          Minneapolis        MN  32    8 16:39  1:54  3:03   11   44:38 20.2  1:30    8   21:43  7:15 1:27:32 
   11  296 Brandon Morgan          Chaska             MN  31   16 18:25  2:06  1:30    7   43:06 20.9  1:03   13   23:37  7:53 1:27:38 
   12  163 Brandon Gustafson       Deephaven          MN  33   12 17:34  2:00  3:11   13   45:11 19.9  1:26    9   22:29  7:30 1:29:49 
   13  396 Derrick Shatava         Lino Lakes         MN  34   15 18:22  2:06  2:39    4   41:29 21.7  1:12   17   26:15  8:45 1:29:56 
   14   27 Jordan Baynard          Minneapolis        MN  31   10 17:20  1:59  3:03   14   45:45 19.7  1:45   14   24:12  8:04 1:32:03 
   15   47 Jonathan Brovold        Lakeville          MN  34    6 16:16  1:51  2:30   19   52:05 17.3  1:10   12   23:04  7:42 1:35:04 
   16  172 Yia Hang                Saint Paul         MN  32   22 23:07  2:38  3:00   15   47:48 18.8  0:41   15   24:12  8:04 1:38:47 
   17   48 Jason Brown             Minneapolis        MN  32   17 18:32  2:07  2:40   16   49:31 18.2  0:35   19   28:25  9:29 1:39:41 
   18  437 Lee Thao                Maplewood          MN  31   18 18:59  2:10  3:07   18   51:05 17.6  1:05   20   28:29  9:30 1:42:44 
   19   25 Brian Barlow            St Louis Park      MN  34   14 18:16  2:05  2:26   21   54:47 16.4  0:50   18   27:22  9:08 1:43:39 
   20  398 Aaron Sieben            Richfield          MN  30   20 20:03  2:17  2:52   17   50:56 17.7  1:38   22   29:47  9:56 1:45:14 
   21  206 Brad Jacobson           St Louis Park      MN  31   25 25:46  2:56  5:04   20   53:17 16.9  2:04   16   25:01  8:21 1:51:11 
   22  199 Tyler Horner            Buffalo            MN  30   23 23:38  2:42  4:46   24 1:02:14 14.5  1:27   21   29:01  9:41 2:01:03 
   23  122 Dexter Fisher           Cedar Rapids       IA  31   19 19:16  2:12  4:59   22   58:00 15.5  1:18   25   40:15 13:25 2:03:45 
   24  530 Matt Stukel             Minneapolis        MN  31   24 25:25  2:54  6:51   23 1:02:06 14.5  3:27   24   33:30 11:10 2:11:18 
   25  357 Nick Robinson           St. Paul           MN  33    7 16:22  1:52 21:27   25 1:02:17 14.5  0:56   23   33:11 11:04 2:14:11 
        12 James Albrecht          South Saint Paul   MN  30   26 32:46  3:44                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  276 Erin Manlove            Minneapolis        MN  31    6 17:11  1:58  1:47    1   40:04 22.5  1:05    1   19:09  6:23 1:19:14 
    2   43 Mollie Bousu            Bloomington        MN  31    5 15:58  1:49  2:16    2   43:44 20.6  1:35    2   21:47  7:16 1:25:19 
    3   66 Blair Collins           St. Louis Park     MN  33    7 17:24  1:59  1:52    3   44:27 20.2  0:55    3   24:01  8:01 1:28:38 
    4  484 Whitney Windmiller      Robbinsdale        MN  30    8 17:27  1:59  3:13    7   50:36 17.8  1:33    5   25:33  8:31 1:38:21 
    5  274 Kelsey Malecha          Apple Valley       MN  31   10 19:33  2:14  2:10    4   47:50 18.8  1:12    9   28:07  9:23 1:38:51 
    6  204 Rachel Jacob            Tucson             AZ  30    1 14:21  1:38  3:55    8   52:22 17.2  1:48    6   26:31  8:51 1:38:55 
    7  350 Christy Ressler         Bloomington        MN  34    9 17:29  2:00  3:20    5   48:22 18.6  1:19   10   28:48  9:36 1:39:17 
    8  291 Kelli Millslagle        Minneapolis        MN  31   11 20:05  2:17  2:29    6   48:42 18.5  1:23    7   27:24  9:08 1:40:02 
    9  284 Jennifer Marzolf        Minneapolis        MN  30    2 14:25  1:39  1:48    9   55:13 16.3  1:15    8   27:49  9:17 1:40:28 
   10   99 Amy Eastmond            Excelsior          MN  33    4 15:26  1:46  5:43   10   55:18 16.3  1:09    4   25:01  8:21 1:42:36 
   11  447 Allison Totman          Victoria           MN  33    3 15:22  1:45  2:28   11 1:02:17 14.5  1:13   11   29:29  9:50 1:50:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  328 Moshe Peri              Minnetonka         MN  39    7 14:14  1:37  0:58    1   38:17 23.5  0:36    1   17:49  5:57 1:11:51 
    2  152 Ross Golla              Minnetonka         MN  37    9 15:41  1:47  1:06    2   40:33 22.2  0:52    3   19:29  6:30 1:17:39 
    3   14 Greg Alexander          Plymouth           MN  38    2 13:25  1:32  1:26    4   40:42 22.1  0:59    9   21:24  7:08 1:17:54 
    4  466 Ryan Wakeham            Minnetonka         MN  35    3 13:37  1:33  1:58    6   41:26 21.7  0:51    7   20:33  6:51 1:18:25 
    5  133 Wesley Fox              New York           NY  36   11 16:05  1:50  2:07    5   41:18 21.8  0:43    2   19:22  6:28 1:19:33 
    6  166 Scott Hadorn            Gillette           WY  37    4 13:56  1:35  1:34    8   42:41 21.1  1:18    5   20:26  6:49 1:19:53 
    7  363 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  39   10 15:42  1:47  1:45   12   44:18 20.3  1:09    8   21:23  7:08 1:24:15 
    8  275 Scott Maloney           Savage             MN  39    1 13:23  1:32  1:29   10   43:34 20.7  0:46   19   25:29  8:30 1:24:39 
    9  227 David Kerber            Maple Grove        MN  39   23 21:23  2:26  1:54    3   40:35 22.2  1:06    4   20:15  6:45 1:25:11 
   10  241 Jason Krob              Minneapolis        MN  39    5 13:57  1:36  2:29   17   46:47 19.2  1:23   11   22:06  7:22 1:26:40 
   11  132 Eric Fox                Wayzata            MN  38    6 14:06  1:37  2:01   15   46:04 19.5  0:32   14   24:00  8:00 1:26:41 
   12   40 Tim Bloomquist          Shoreview          MN  39   18 20:22  2:19  3:49    7   41:52 21.5  1:38    6   20:33  6:51 1:28:13 
   13   24 Brenton Balvin          Northfield         MN  36   15 18:38  2:07  2:06   11   43:47 20.6  0:46   13   23:59  8:00 1:29:14 
   14  349 Dan Reitsma             Carver             MN  38   24 21:27  2:27  2:07    9   42:53 21.0  0:54   12   23:50  7:57 1:31:09 
   15   29 George Beatty           Hudson             WI  39   12 16:25  1:52  2:40   14   46:00 19.6  1:55   16   24:37  8:13 1:31:35 
   16  167 David Haeg              Minnetonka         MN  38    8 15:09  1:44  3:10   13   45:31 19.8  1:56   23   27:37  9:13 1:33:22 
   17  465 Jason Wagner            Minneapolis        MN  37   16 18:45  2:08  2:36   19   47:39 18.9  2:02   17   25:25  8:29 1:36:24 
   18   88 Todd Dickson            Big Lake           MN  38   20 20:46  2:22  2:30   18   47:01 19.1  1:24   18   25:26  8:29 1:37:05 
   19   60 Nathan Cerra            Saint Louis Park   MN  38   13 16:59  1:56  2:37   22   49:51 18.1  1:26   22   27:06  9:02 1:37:57 
   20  266 Jason Lorfing           Minneapolis        MN  37   19 20:33  2:21  6:37   16   46:40 19.3  3:15   10   21:42  7:14 1:38:46 
   21  210 David Joas              St. Bonifacius     MN  38   17 19:46  2:15  2:08   26   55:40 16.2  0:37   15   24:36  8:12 1:42:45 
   22  221 Rob Just                Minnetonka         MN  38   21 21:07  2:24  3:21   23   51:06 17.6  1:15   20   26:15  8:45 1:43:01 
   23  462 Jason Vanoverbeke       St Paul            MN  35   22 21:19  2:26  2:06   20   48:30 18.6  1:20   25   30:16 10:06 1:43:28 
   24  240 Drew Krejci             Deephaven          MN  39   14 17:46  2:02  3:02   24   53:28 16.8  1:29   24   30:07 10:03 1:45:50 
   25  238 John Kopecky            Eagan              MN  36   25 21:41  2:28  3:40   25   55:38 16.2  2:06   21   26:34  8:52 1:49:37 
   26   30 Greg Becker             Minnetrista        MN  39   28 23:47  2:43  4:08   21   49:27 18.2  1:54   26   30:41 10:14 1:49:56 
   27   57 Anthony Carlson         Stacy              MN  36   26 22:22  2:33  7:38   28 1:01:43 14.6  3:46   27   33:31 11:11 2:08:58 
   28  306 Dakri Nelson            Big Lake           MN  39   27 23:04  2:38  4:18   27   58:59 15.3  1:26   28   47:53 15:58 2:15:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  185 Kelly Heltemes          Chanhassen         MN  38    7 15:42  1:47  1:22    2   41:37 21.6  0:41    1   19:48  6:36 1:19:08 
    2  391 Lauren Sell             Eden Prairie       MN  38    6 15:19  1:45  1:48    1   41:33 21.7  1:11    9   23:14  7:45 1:23:02 
    3  455 Brenda Trok             Maple Grove        MN  37    1 14:14  1:37  1:43   13   46:37 19.3  0:51    3   21:07  7:03 1:24:30 
    4  315 Jacquie Nordwall        Shoreview          MN  39   10 16:29  1:53  2:04    3   42:27 21.2  0:53    8   22:49  7:37 1:24:40 
    5   49 Kari Broyles            Minnetonka         MN  39    3 14:25  1:39  2:28    9   44:40 20.1  1:23    5   21:46  7:16 1:24:40 
    6  310 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  38    8 15:47  1:48  1:08    7   44:18 20.3  0:58   10   23:32  7:51 1:25:42 
    7  388 Leslie Sedlak           Bloomington        MN  39    4 14:56  1:42  1:47    5   43:12 20.8  0:56   11   25:21  8:27 1:26:11 
    8  488 Shannon Worum           Eden Prairie       MN  36   12 17:10  1:57  2:18    6   43:56 20.5  1:19    6   22:20  7:27 1:27:01 
    9  423 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  35   13 17:29  2:00  1:38   11   45:57 19.6  1:09    7   22:43  7:35 1:28:54 
   10  469 Kate Walton             Chanhassen         MN  36    5 15:02  1:43  2:12    8   44:23 20.3  1:05   12   26:16  8:46 1:28:55 
   11  471 Lisa Waskey             Chanhassen         MN  38   14 17:51  2:02  1:33   12   46:36 19.3  1:12    4   21:45  7:15 1:28:55 
   12  224 Rebecca Karnes          Mound              MN  39   16 21:05  2:24  2:12   10   45:46 19.7  0:45    2   20:47  6:56 1:30:34 
   13  338 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  39   11 16:29  1:53  2:13    4   42:43 21.1  1:21   17   28:51  9:37 1:31:35 
   14   13 Stephanie Alcivar       Bloomington        MN  36    2 14:14  1:37  2:26   14   46:54 19.2  1:25   14   27:02  9:01 1:31:59 
   15  208 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  36    9 16:24  1:52  3:07   15   48:08 18.7  1:45   18   30:26 10:09 1:39:48 
   16  476 Christine Wellner       Minneapolis        MN  39   15 20:07  2:18  1:27   16   50:44 17.7  1:29   13   26:39  8:53 1:40:23 
   17  378 Joy Schlager            Maplewood          MN  37   17 21:22  2:26  2:20   18   54:01 16.7  1:06   16   28:27  9:29 1:47:15 
   18  215 Joyell Johnson          Minneapolis        MN  39   18 29:01  3:18  1:47   17   52:07 17.3  1:50   15   28:08  9:23 1:52:51 
   19  142 Jackie Gadbois          Minneapolis        MN  35   19 29:13  3:20  3:33   19 1:00:42 14.8  2:40   19   33:19 11:07 2:09:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  109 Evan Evans              Dunnellon          MN  40    1 11:47  1:21  0:36    3   37:57 23.7  0:48    5   20:38  6:53 1:11:44 
    2  280 Steve Marshall          Wayzata            MN  44    3 13:54  1:35  1:40    2   37:37 23.9  0:55    2   19:09  6:23 1:13:13 
    3  359 Eric Roesner            Minnetonka         MN  41    4 14:05  1:36  1:23    4   38:32 23.4  0:54    8   21:15  7:05 1:16:08 
    4  439 Shawn Thomas            Chanhassen         MN  43    8 14:51  1:42  1:42    6   40:13 22.4  0:54    4   20:00  6:40 1:17:38 
    5  393 Mark Senkowski          Woodbury           MN  44   21 17:57  2:03  2:04    1   36:53 24.4  0:56    9   21:23  7:08 1:19:11 
    6  184 Brian Heltemes          Chanhassen         MN  40    7 14:46  1:41  1:47   14   43:05 20.9  0:47    1   18:52  6:18 1:19:15 
    7   65 Matthew Colaizy         Minneapolis        MN  40   13 16:27  1:53  2:06    5   40:09 22.4  1:58   11   21:36  7:12 1:22:13 
    8  282 Todd Martin             Minneapolis        MN  43   18 17:24  1:59  2:09    9   41:23 21.7  1:40    3   19:44  6:35 1:22:17 
    9  165 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  43   11 15:27  1:46  2:12   11   42:06 21.4  1:07   12   21:44  7:15 1:22:33 
   10  192 David Hillesheim        Golden Valley      MN  43   16 16:43  1:54  1:41    8   40:41 22.1  1:32   17   23:51  7:57 1:24:28 
   11  245 Nathan Kuncel           Eagan              MN  43    6 14:44  1:41  2:24   21   44:01 20.4  0:45   15   23:07  7:43 1:24:58 
   12  374 Brian Schallhammer      St. Paul           MN  44    2 13:31  1:33  2:39   23   44:18 20.3  1:02   21   24:47  8:16 1:26:15 
   13  424 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  43    5 14:30  1:39  1:35   16   43:17 20.8  1:09   27   26:28  8:50 1:26:58 
   14  490 Dan Zirbes              Minneapolis        MN  44   23 18:19  2:05  2:58    7   40:36 22.2  1:17   19   23:54  7:58 1:27:00 
   15  429 Eric Sundberg           Saint Paul         MN  43   27 19:31  2:14  1:37   19   43:50 20.5  1:19    7   21:06  7:02 1:27:21 
   16  150 Mark Goldman            Edina              MN  43   25 18:44  2:08  1:49   10   41:42 21.6  1:17   18   23:52  7:58 1:27:22 
   17  213 Ben Johnson             Minneapolis        MN  41   31 20:34  2:21  1:34   17   43:25 20.7  1:40    6   20:46  6:56 1:27:56 
   18   69 Bill Copenhagen         Minnetonka         MN  40   14 16:30  1:53  2:02   15   43:15 20.8  1:04   22   25:11  8:24 1:28:00 
   19  177 Alan Haskins            Hugo               MN  40    9 14:57  1:42  1:53   25   46:25 19.4  1:17   16   23:45  7:55 1:28:15 
   20  436 Jason Tarasek           Minneapolis        MN  44   12 16:14  1:51  2:32   20   43:56 20.5  0:53   23   25:15  8:25 1:28:47 
   21  232 Jason Klema             Maple Grove        MN  41   24 18:43  2:08  2:31   24   44:54 20.0  1:33   13   22:38  7:33 1:30:16 
   22  524 Michael Wangness                           MN  42   15 16:34  1:53  3:16   18   43:31 20.7  1:42   24   25:25  8:29 1:30:26 
   23   56 David Cantrill          Wayzata            MN  42   17 17:21  1:59  2:05   13   42:47 21.0  0:54   28   27:56  9:19 1:31:01 
   24  178 Scott Haskins           Excelsior          MN  44   26 19:01  2:10  2:16   22   44:09 20.4  1:25   20   24:15  8:05 1:31:05 
   25  139 Dan Fritz               Eden Prairie       MN  44   19 17:54  2:03  4:17   12   42:38 21.1  1:20   34   29:59 10:00 1:36:06 
   26  340 Robert Prevost          Minneapolis        MN  40   29 20:26  2:20  2:53   26   46:38 19.3  1:57   25   25:32  8:31 1:37:25 
   27   73 Michael Craig           Shakopee           MN  41   22 17:59  2:03  2:47   31   50:12 17.9  0:59   29   28:01  9:21 1:39:56 
   28  273 William Magowan         Excelsior          MN  44   33 21:29  2:27  2:57   33   51:23 17.5  1:38   14   23:02  7:41 1:40:27 
   29  456 Jason Trucano           Minnetrista        MN  44   35 23:31  2:41  4:42   28   48:53 18.4  2:11   10   21:30  7:10 1:40:44 
   30  475 Neil Weinstein          Minneapolis        MN  44   20 17:55  2:03  4:00   29   49:13 18.3  2:16   30   28:06  9:22 1:41:28 
   31  440 Kyle Thompson           Shorewood          MN  41                          27   47:06 19.1  1:31   26   26:16  8:46 1:41:31 
   32  117 Daniel Feller           Chanhassen         MN  40   10 15:11  1:44  4:02   35   56:48 15.8  1:04   31   28:11  9:24 1:45:13 
   33   62 John Chapman            Eagan              MN  43   36 24:19  2:46  3:00   30   49:34 18.2  1:39   33   29:41  9:54 1:48:12 
   34  372 Christopher Sather      Minnetonka         MN  42   28 20:02  2:17  2:20   32   51:21 17.5  1:55   37   39:13 13:05 1:54:49 
   35  173 Chris Hanily            Victoria           MN  44   34 22:46  2:36  4:13   36 1:01:51 14.6  1:31   32   28:39  9:33 1:58:58 
   36  474 Chad Weinhold           Crystal            MN  42   32 21:19  2:26  4:40   34   56:32 15.9  2:20   36   35:39 11:53 2:00:28 
   37   79 Paul Cutler             Chaska             MN  43   30 20:29  2:20  6:22   37 1:02:05 14.5  0:58   35   34:26 11:29 2:04:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   78 Juli Currie             Chanhassen         MN  44    3 14:30  1:39  1:49    2   41:26 21.7  0:40    1   21:00  7:00 1:19:23 
    2   10 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  40    4 14:35  1:40  1:52    8   43:00 20.9  0:47    3   21:41  7:14 1:21:53 
    3  171 Naomi Hamer             Orono              MN  41    1 13:43  1:34  2:17    3   41:45 21.6  1:24    5   22:50  7:37 1:21:57 
    4  252 Catherine Lee           Minneapolis        MN  42    5 15:27  1:46  1:32    4   41:48 21.5  0:40    7   23:08  7:43 1:22:32 
    5  283 Jennifer Martone        Minneapolis        MN  44    7 16:16  1:51  1:48    5   41:57 21.5  1:12    6   23:00  7:40 1:24:11 
    6  219 Becca Joseph            Minnetonka         MN  41    2 14:22  1:38  1:28    9   46:10 19.5  1:06    4   21:49  7:17 1:24:53 
    7  202 Jill Hughes             Orono              MN  42   12 18:39  2:08  1:41    7   42:50 21.0  1:06    2   21:10  7:04 1:25:24 
    8  146 Lori Gengler            Plymouth           MN  44   10 17:20  1:59  1:43    6   42:41 21.1  0:55    8   23:16  7:46 1:25:53 
    9  324 Tina Olson              Mound              MN  40    8 16:19  1:52  2:15    1   41:23 21.7  1:44   16   28:29  9:30 1:30:08 
   10  339 Jill Prevost            Minneapolis        MN  40   13 19:21  2:12  1:41   10   47:10 19.1  0:55    9   23:53  7:58 1:32:59 
   11  313 Carla Nordenstrom       Blaine             MN  44    6 15:41  1:47  2:16   11   47:33 18.9  1:17   19   29:50  9:57 1:36:34 
   12  361 Anne Rogers             Minneapolis        MN  40   20 21:21  2:26  2:44   12   48:17 18.6  0:59   10   25:01  8:21 1:38:21 
   13  157 Betsy Grams             Chanhassen         MN  40   19 21:10  2:25  2:23   13   50:07 18.0  1:25   11   26:14  8:45 1:41:17 
   14  531 Andrea Snortland        Grand Forks        ND  40   16 20:02  2:17  3:22   14   51:26 17.5  2:08   15   28:25  9:29 1:45:21 
   15  151 Lori Golightly Barret   Minneapolis        MN  40   17 20:09  2:18  2:57   16   54:13 16.6  1:14   14   28:06  9:22 1:46:37 
   16   23 Alicia Baker            Eden Prairie       MN  40   14 19:23  2:13  3:38   15   53:08 16.9  1:37   20   30:49 10:17 1:48:33 
   17  390 Barbara Seifert         Shorewood          MN  40   11 18:35  2:07  5:04   17   56:29 15.9  2:01   13   27:34  9:12 1:49:41 
   18  327 Kara Pederson           Bloomington        MN  42    9 16:23  1:52  3:13   18   59:25 15.1  0:43   21   32:34 10:52 1:52:16 
   19  144 Funmi Garrick           Shakopee           MN  42   22 21:59  2:30  3:47   22 1:04:19 14.0  1:36   12   27:25  9:09 1:59:04 
   20   58 Jennifer Carlson        Brooklyn Center    MN  40   18 21:04  2:24  3:07   19   59:44 15.1  2:41   23   36:02 12:01 2:02:36 
   21  263 Gretchen Lohmann        Chanhassen         MN  42   15 19:46  2:15  9:21   21 1:03:24 14.2  2:03   18   29:17  9:46 2:03:49 
   22  249 Kelly Laursen           Edina              MN  40   23 24:46  2:49  4:22   20 1:03:23 14.2  2:02   17   29:17  9:46 2:03:49 
   23   45 Marie Bridge            Excelsior          MN  44   21 21:34  2:28  7:12   23 1:07:32 13.3  1:21   22   33:35 11:12 2:11:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  410 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  45    2 12:44  1:27  1:23    1   38:00 23.7  0:57    2   19:59  6:40 1:13:01 
    2  160 Jim Guenter             St. Paul           MN  46    3 13:09  1:30  0:48    2   38:36 23.3  0:47    6   20:29  6:50 1:13:47 
    3  417 Don Steenson            Plymouth, Mn       MN  45    1 11:46  1:21  1:26    7   40:35 22.2  1:07    3   20:09  6:43 1:15:02 
    4   94 Charles Donly           Minneapolis        MN  46   14 15:52  1:49  1:23    6   40:27 22.2  0:59    1   18:30  6:10 1:17:09 
    5   39 Mike Blair              Prior Lake         MN  46    8 14:45  1:41  1:31    3   39:01 23.1  0:47    9   21:09  7:03 1:17:11 
    6  216 Michael Johnson         St Louis Park      MN  47    5 14:01  1:36  1:21    5   40:11 22.4  1:10    8   20:52  6:58 1:17:32 
    7  430 Johnny Surprise         Minneapolis        MN  47   10 15:00  1:43  1:39    4   39:45 22.6  1:10   10   21:38  7:13 1:19:11 
    8  519 Todd Logan                                 MN  46    7 14:20  1:38  1:51   12   41:42 21.6  1:13    4   20:23  6:48 1:19:27 
    9  394 Bradley Severson        Minnetonka         MN  49   17 16:07  1:50  1:48   19   43:47 20.6  1:32    7   20:47  6:56 1:23:59 
   10   95 Steven Dresler          Willmar            MN  49   12 15:30  1:46  2:33    8   41:13 21.8  1:44   14   24:07  8:03 1:25:05 
   11  445 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  49   28 19:40  2:15  2:14   13   42:27 21.2  1:13    5   20:26  6:49 1:25:58 
   12  433 Greg Swenson            Rogers             MN  47    6 14:15  1:38  1:34   15   43:05 20.9  1:22   25   26:50  8:57 1:27:04 
   13  467 Tim J Walker            Minnetonka         MN  49   15 15:53  1:49  1:56   11   41:36 21.6  0:43   28   27:45  9:15 1:27:51 
   14  134 Michael Franklin        Delano             MN  48   24 18:32  2:07  2:31   14   42:44 21.1  1:09   12   22:57  7:39 1:27:51 
   15   70 Dan Corbett             Northfield         MN  46   18 16:31  1:53  1:56   16   43:13 20.8  1:31   17   24:52  8:18 1:28:00 
   16  107 Jay Erb                 Excelsior          MN  49   13 15:39  1:47  2:41   22   44:43 20.1  0:58   18   25:03  8:21 1:29:02 
   17  481 Chris Wilhoit           St. Louis Park     MN  46   26 19:33  2:14  2:33    9   41:14 21.8  1:19   16   24:43  8:15 1:29:19 
   18  145 Paul Gaskin             Victoria           MN  49    9 14:59  1:43  2:22   21   44:29 20.2  1:49   21   26:11  8:44 1:29:48 
   19  239 Tony Kostick            Woodbury           MN  49   27 19:38  2:14  2:21   17   43:23 20.7  1:30   15   24:08  8:03 1:30:58 
   20  470 Steve Wander            Minnetonka         MN  48   19 16:58  1:56  2:35   20   44:00 20.5  1:32   24   26:39  8:53 1:31:42 
   21  153 Jason Good              Victoria           MN  46   31 20:34  2:21  1:27   18   43:39 20.6  0:54   26   27:04  9:02 1:33:36 
   22  203 John Hughes             Long Lake          MN  47   16 16:04  1:50  2:25   29   50:25 17.9  1:27   13   23:52  7:58 1:34:11 
   23  130 Jeff Foster             Saint Louis Park   MN  45   20 17:21  1:59  2:45   25   46:12 19.5  2:15   23   26:22  8:48 1:34:53 
   24  472 James Wassenberg        Falcon Heights     MN  47   21 17:54  2:03  2:25   24   45:50 19.6  0:57   29   28:11  9:24 1:35:15 
   25  448 Daniel Trajano          Savage             MN  49   11 15:01  1:43  2:13   26   46:32 19.3  1:54   32   31:01 10:21 1:36:38 
   26  422 Richard Stewart         Elburn             IL  48   25 19:05  2:11  4:12   23   45:34 19.8  2:25   20   25:30  8:30 1:36:45 
   27  383 Daniel Schultze         Prior Lake         MN  49   36 23:26  2:40  3:16   10   41:24 21.7  1:36   30   28:31  9:31 1:38:11 
   28  527 Scott Heimes                               MN  47   35 23:22  2:40  3:11   30   50:30 17.8  1:27   11   22:18  7:26 1:40:45 
   29  518 Alejandro Gonzalez-Diaz                    MN  45   34 22:56  2:37  3:03   27   47:35 18.9  1:15   27   27:27  9:09 1:42:13 
   30  356 France Roberts          St. Louis Park     MN  45   22 17:59  2:03  2:36   33   54:26 16.5  2:09   19   25:28  8:30 1:42:37 
   31   77 Bill Currie             Chanhassen         MN  46    4 13:32  1:33  3:42   28   48:23 18.6  1:51   35   36:00 12:00 1:43:26 
   32   86 Joe Derock              Minneapolis        MN  49   23 18:24  2:06  4:23   31   53:45 16.7  2:05   31   30:23 10:08 1:48:56 
   33  331 Mark Petersen           Mound              MN  48   33 22:54  2:37  5:31   34   54:31 16.5  1:42   22   26:17  8:46 1:50:53 
   34  307 Michael Nelson          Excelsior          MN  46   30 20:21  2:19  3:32   32   54:01 16.7  2:38   33   31:40 10:34 1:52:10 
   35  418 Lance Steinke           Edina              MN  48   32 20:46  2:22  2:43   36   55:03 16.3  2:07   34   32:40 10:54 1:53:17 
   36  401 Mike Simon              Stillwater         MN  46   29 20:11  2:18  4:34   35   54:40 16.5  2:07   36   40:04 13:22 2:01:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  431 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  49    3 15:39  1:47  1:03    1   38:55 23.1  1:04    1   20:46  6:56 1:17:25 
    2  342 Jody Quesnell           Arden Hills        MN  48    2 15:24  1:45  1:14    2   39:05 23.0  0:59    2   21:29  7:10 1:18:10 
    3  464 Lisa Wacek              Minneapolis        MN  45    8 16:11  1:51  1:21    3   42:07 21.4  0:57    3   21:34  7:12 1:22:09 
    4   11 Sara Ahlquist           Minnetonka         MN  46    1 15:12  1:44  1:35    4   44:17 20.3  0:47    4   24:27  8:09 1:26:16 
    5  186 Kelly Henderson         Wayzata            MN  49    4 15:49  1:48  1:42    6   45:48 19.7  1:03    7   25:58  8:40 1:30:19 
    6  416 Janice Stanford         Mpls               MN  46   14 19:21  2:12  2:10    7   47:41 18.9  0:59    5   25:12  8:24 1:35:21 
    7   63 Debbie Christian        Buffalo            MN  45   13 18:32  2:07  2:12    5   45:44 19.7  1:45   10   27:41  9:14 1:35:52 
    8  317 Cheryl O'Connell        Eden Prairie       MN  45   11 17:23  1:59  2:01    9   48:15 18.7  1:46    9   27:11  9:04 1:36:34 
    9  521 Monica Stone                               MN  47   19 21:16  2:25  2:54    8   48:14 18.7  1:25    6   25:54  8:38 1:39:41 
   10  304 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  46   10 16:27  1:53  2:28   17   53:10 16.9  0:56    8   26:55  8:59 1:39:53 
   11  321 Katherine Olig          Eden Prairie       MN  46    7 16:09  1:51  2:53   13   50:49 17.7  0:58   16   29:39  9:53 1:40:25 
   12  143 Pamela Gajdosik         Minnepolis         MN  47   16 19:27  2:13  3:13   12   49:50 18.1  1:35   12   28:01  9:21 1:42:05 
   13  441 Paula Thomsen           Savage             MN  49   15 19:26  2:13  1:46   14   51:50 17.4  1:07   13   28:39  9:33 1:42:46 
   14  214 Jennifer Johnson        Chanhassen         MN  45   18 20:08  2:18  2:36   16   52:18 17.2  1:53   15   29:17  9:46 1:46:12 
   15  135 Wendy Franklin          Delano             MN  46    9 16:12  1:51  2:27   11   49:30 18.2  2:03   22   36:46 12:16 1:46:56 
   16  318 Pam O'Connor            Chanhassen         MN  46    6 16:07  1:50  2:01   18   53:50 16.7  1:37   20   34:23 11:28 1:47:56 
   17  286 Tiffani McCallon        St. Louis Park     MN  49   20 21:53  2:30  2:15   20   54:27 16.5  0:48   14   28:52  9:38 1:48:13 
   18  400 Melissa Sigel           Minnetonka         MN  49   17 19:30  2:13  3:23   15   52:08 17.3  2:04   21   35:54 11:58 1:52:58 
   19  119 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  47    5 15:56  1:49  4:58   22 1:00:59 14.8  3:39   11   27:51  9:17 1:53:21 
   20  457 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  47   23 24:06  2:45  4:09   19   54:13 16.6  1:36   17   29:50  9:57 1:53:53 
   21  246 Sheila Lack             Victoria           MN  45   21 22:45  2:36  3:04   10   48:55 18.4  3:02   23   38:24 12:48 1:56:08 
   22   20 Carla Baer              Shorewood          MN  48   12 18:13  2:05  4:37   21 1:00:52 14.8  2:56   18   32:44 10:55 1:59:21 
   23  491 Laura Zontelli          Minnetonka         MN  47   22 23:13  2:39  3:03   23 1:07:21 13.4  1:29   19   33:35 11:12 2:08:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  250 Brian Lavelle           Chaska             MN  54    2 13:04  1:30  1:21    2   37:49 23.8  0:49    4   21:12  7:04 1:14:13 
    2  478 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50    6 14:40  1:40  1:15    3   38:07 23.6  0:54    1   20:00  6:40 1:14:54 
    3  233 David Knack             Prior Lake         MN  53    3 13:40  1:34  1:18    4   38:37 23.3  0:55    3   21:06  7:02 1:15:34 
    4  522 Kirk Vesterstein                           MN  54   11 16:13  1:51  2:10    1   37:41 23.9  0:56    2   20:30  6:50 1:17:28 
    5  112 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  54   15 16:41  1:54  1:25    7   41:11 21.9  0:58    6   22:19  7:27 1:22:32 
    6  195 Greg Holcomb            Chaska             MN  50   17 17:12  1:58  2:26    5   40:39 22.1  1:01    5   21:17  7:06 1:22:33 
    7  397 Eric Showers            Minnetonka         MN  53    4 14:35  1:40  1:54    6   41:03 21.9  1:20   14   25:03  8:21 1:23:54 
    8  487 Tim Woodfield           Victoria           MN  53    5 14:38  1:40  1:29   10   43:07 20.9  1:32    8   24:09  8:03 1:24:53 
    9  381 Mark Schultz            Prior Lake         MN  54   12 16:17  1:51  1:46   12   43:44 20.6  0:48    7   24:01  8:01 1:26:35 
   10  205 Ron Jacobsen            Chaska             MN  52    1 13:01  1:29  2:33   15   44:14 20.3  1:38   16   25:28  8:30 1:26:53 
   11  170 Robb Hall               Chanhassen         MN  53    9 15:56  1:49  2:28    9   42:42 21.1  1:20   12   24:38  8:13 1:27:02 
   12  174 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  54    8 15:05  1:43  2:13   19   45:28 19.8  1:44   15   25:16  8:26 1:29:44 
   13  405 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  54   16 17:02  1:57  2:40    8   41:46 21.5  1:31   26   27:45  9:15 1:30:42 
   14  155 Tim Goodyear            Minnetonka         MN  50    7 15:04  1:43  1:47   23   47:14 19.1  1:05   18   25:50  8:37 1:30:57 
   15  395 Michael Shanahan        Watertown          MN  53   14 16:29  1:53  1:48   14   44:02 20.4  1:36   27   28:09  9:23 1:32:01 
   16   28 Terry Beachey           Excelsior          MN  54   32 20:23  2:19  2:22   13   43:48 20.5  1:23    9   24:15  8:05 1:32:09 
   17   55 Jr Campuzano            Excelsior          MN  51   13 16:24  1:52  3:38   21   46:14 19.5  1:48   10   24:15  8:05 1:32:17 
   18  191 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  53   30 19:32  2:14  2:18   11   43:38 20.6  1:18   21   26:38  8:53 1:33:23 
   19  326 Paul Pasko              Minnetonka         MN  51   28 19:02  2:10  2:26   16   44:28 20.2  2:33   19   26:03  8:41 1:34:30 
   20  332 Mark Peterson           Purcellville       VA  53   19 17:35  2:00  2:35   28   48:50 18.4  0:48   13   24:52  8:18 1:34:38 
   21  147 John Gilje              Rosemount          MN  51   21 18:13  2:05  2:26   24   47:22 19.0  1:26   24   27:35  9:12 1:36:59 
   22  451 Bill Traxler            Victoria           MN  53   33 21:14  2:25  2:57   20   45:33 19.8  0:58   20   26:21  8:47 1:37:01 
   23  269 Dan Lund                Chanhassen         MN  51   24 18:31  2:07  3:01   17   44:42 20.1  1:52   30   29:40  9:54 1:37:44 
   24   53 David Busch             Chanhassen         MN  52   26 18:45  2:08  3:08   29   49:10 18.3  2:06   17   25:45  8:35 1:38:52 
   25  176 Stefan Hartung          Minneapolis        MN  50   27 18:50  2:09  3:09   18   44:58 20.0  1:22   32   30:41 10:14 1:38:57 
   26    8 Kent Adams              Minneapolis        MN  53   34 21:36  2:28  3:23   31   49:20 18.2  1:14   11   24:22  8:08 1:39:54 
   27  300 Matthew Myers           Chanhassen         MN  52   18 17:14  1:58  3:54   27   48:43 18.5  1:55   29   28:46  9:36 1:40:30 
   28  116 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  51   10 16:13  1:51  3:46   26   48:36 18.5  3:50   28   28:17  9:26 1:40:40 
   29  158 Howard Green            Little Canada      MN  52   22 18:16  2:05  3:15   30   49:14 18.3  2:27   23   27:31  9:11 1:40:41 
   30  380 Kurt Schultz            Lakeville          MN  53   25 18:45  2:08  2:16   22   46:15 19.5  2:15   35   32:04 10:42 1:41:32 
   31  305 Bruce Nelson            Prior Lake         MN  52   36 22:17  2:32  3:52   25   47:34 18.9  1:25   22   27:16  9:06 1:42:23 
   32  295 David Moore             Saint Paul         MN  53   20 18:08  2:04  5:14   32   50:45 17.7  2:41   25   27:41  9:14 1:44:27 
   33  301 Jeffrey Naas            Eden Prairie       MN  54   35 22:11  2:32  4:15   36   56:10 16.0  2:27   34   31:40 10:34 1:56:42 
   34  243 Todd Kruse              Inver Grove Height MN  50   37 26:14  2:59  3:26   35   53:59 16.7  3:05   33   31:27 10:29 1:58:10 
   35  228 Daniel Kessler          Chaska             MN  51   23 18:21  2:06  3:01   34   52:46 17.1  3:06   39   41:50 13:57 1:59:03 
   36   81 Kevin Dana              Chaska             MN  54   29 19:28  2:13  7:19   33   52:39 17.1  4:23   38   38:23 12:48 2:02:10 
   37  230 Thomas Kirk             Somerset           MN  50   38 26:39  3:02  3:06   37   56:43 15.9  1:26   37   37:07 12:23 2:05:00 
   38  262 Scott Link              Excelsior          MN  50   31 20:00  2:17  4:36   39 1:06:58 13.4  1:32   36   36:06 12:02 2:09:10 
   39  344 Mark Rabogliatti        Eden Prairie       MN  51   39 31:28  3:35  4:34   38 1:02:21 14.4  2:48   31   30:24 10:08 2:11:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  415 Laurie Stanek           Mendota Heights    MN  52    2 17:32  2:00  1:54    1   42:41 21.1  1:10    1   23:10  7:44 1:26:25 
    2   75 Cindy Crawford          Deephaven          MN  53    1 16:09  1:51  1:44    2   45:09 19.9  1:04    3   26:35  8:52 1:30:40 
    3  325 Michele Pasko           Minnetonka         MN  50    4 18:51  2:09  2:42    3   48:54 18.4  2:31    4   28:51  9:37 1:41:47 
    4  412 Penny Springer          Prior Lake         MN  52    5 19:14  2:12  2:29    5   51:04 17.6  1:32    8   30:38 10:13 1:44:55 
    5  421 Becky Stewart           Elburn             IL  51    8 22:14  2:32  2:28    6   52:14 17.2  1:49    6   29:18  9:46 1:48:01 
    6  137 Amy Freese              Minnetonka         MN  50    6 19:43  2:15  3:00    7   56:16 16.0  2:12    5   29:11  9:44 1:50:21 
    7  343 Denise Rabogliatti      Eden Prairie       MN  52    3 17:57  2:03  3:23    8   59:11 15.2  1:11    7   29:19  9:47 1:50:59 
    8   54 Jennie Bushway          Excelsior          MN  51    9 22:26  2:33  2:36    4   50:38 17.8  2:06    9   38:13 12:45 1:55:57 
    9  131 Teresa Foushee          Plymouth           MN  53    7 22:06  2:31  4:51    9 1:02:51 14.3  2:22    2   25:47  8:36 1:57:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  149 David Goldberg          Minnetrista        MN  55    1 12:59  1:29  1:22    1   38:45 23.2  1:00    4   22:32  7:31 1:16:36 
    2  156 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  55    6 15:12  1:44  1:42    4   40:18 22.3  0:55    1   20:18  6:46 1:18:23 
    3  303 Jim Nack                Madion Lake        MN  56    4 14:11  1:37  1:56    2   39:17 22.9  0:55    3   22:26  7:29 1:18:42 
    4  322 Kevin Olsen             Orono              MN  56    2 13:27  1:32  1:17    3   40:14 22.4  0:41    6   23:58  8:00 1:19:35 
    5  458 Keith Tufte             Eden Prairie       MN  56    3 13:31  1:33  2:22    7   43:20 20.8  1:14    2   21:18  7:06 1:21:43 
    6  348 Michael Reinhart        Minnetrista        MN  56    5 14:17  1:38  3:09    6   42:53 21.0  1:28    5   22:47  7:36 1:24:31 
    7  341 Duane Pullins           Maple Lake         MN  58   11 18:00  2:03  2:11    5   42:08 21.4  1:26    8   25:47  8:36 1:29:30 
    8   80 Jeff Daly               Goodyear           AZ  56   16 18:59  2:10  1:59    8   44:27 20.2  1:31    7   25:28  8:30 1:32:22 
    9   91 Richard Dolski          Chaska             MN  58   12 18:10  2:04  2:12    9   45:39 19.7  1:23   10   26:11  8:44 1:33:34 
   10  260 Rick Lindblom           Minnetonka         MN  56    7 15:17  1:45  2:34   10   46:24 19.4  1:15   16   28:25  9:29 1:33:54 
   11  278 Robert Marchetti        Champlin           MN  58    9 16:59  1:56  2:55   11   46:38 19.3  1:13   13   26:42  8:54 1:34:26 
   12  207 Richard Jahnke          Edina              MN  59   10 17:59  2:03  3:40   13   48:11 18.7  1:15   15   27:51  9:17 1:38:54 
   13   33 Walter Bentz            New Brighton       MN  58   17 20:15  2:19  3:20   14   48:51 18.4  2:01   12   26:25  8:49 1:40:50 
   14    5 Mike Abbott             Excelsior          MN  57   14 18:48  2:09  2:41   17   49:40 18.1  1:21   18   29:06  9:42 1:41:34 
   15  399 Dan Sieben              Edina              MN  57   18 21:32  2:27  2:57   15   49:01 18.4  1:53   11   26:23  8:48 1:41:44 
   16  189 Kenneth Herchuk         Maple Grove        MN  57   20 22:09  2:32  2:39   18   49:53 18.0  1:15    9   25:57  8:39 1:41:51 
   17  520 Paul Fisher                                MN  59    8 16:34  1:53  4:01   16   49:24 18.2  1:37   19   30:42 10:14 1:42:15 
   18  217 Rolf Johnson            Eden Prairie       MN  57   13 18:46  2:08  3:55   21   52:57 17.0  1:17   17   28:28  9:30 1:45:21 
   19  198 James Hoopes            Chanhassen         MN  55   19 22:08  2:31  2:28   19   50:03 18.0  2:01   20   32:16 10:46 1:48:54 
   20  473 Richard Weeks           Woodbury           MN  55   15 18:54  2:09  3:01   12   48:07 18.7  2:00   22   37:00 12:20 1:48:59 
   21   22 Curt Bailey             Minneapolis        MN  55   21 26:20  3:00  3:37   20   50:14 17.9  1:10   14   27:47  9:16 1:49:07 
   22   97 Philip Dunlay           Woodland           MN  59   22 27:03  3:05  5:06   22 1:08:11 13.2  2:47   21   36:44 12:15 2:19:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  533 Jan Guenther            Long Lake          MN  57    1 14:18  1:38  1:35    1   39:26 22.8  0:50    1   20:36  6:52 1:16:44 
    2  161 Helen Gunther           Excelsior          MN  59    2 16:18  1:52  1:43    2   44:34 20.2  0:59    3   24:32  8:11 1:28:04 
    3  330 Judith Peters           St. Cloud          MN  56    5 19:42  2:15  2:13    3   48:14 18.7  1:49    2   24:18  8:06 1:36:13 
    4  379 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  56    4 18:52  2:09  2:15    5   48:36 18.5  1:52    4   27:58  9:20 1:39:30 
    5  409 Peg Sorensen            Chaska             MN  59    3 17:10  1:57  3:08    4   48:34 18.5  1:53    6   33:11 11:04 1:43:54 
    6   92 Carol Donen             Chanhassen         MN  56    6 25:52  2:57  4:00    6   56:45 15.9  3:11    5   31:03 10:21 2:00:48 
    7  289 Meg McMonigal           Minneapolis        MN  57    7 26:59  3:04  3:52    7 1:03:54 14.1  1:13    7   42:58 14:20 2:18:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  247 Peter Lancaster         Minneapolis        MN  61    4 15:14  1:44  2:02    2   41:28 21.7  1:10    1   22:46  7:36 1:22:38 
    2  384 Kent Schwitzer          Minnetonka         MN  63    3 14:22  1:38  2:07    1   39:14 22.9  1:27    4   25:32  8:31 1:22:39 
    3  125 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  61    2 14:09  1:37  2:25    3   41:40 21.6  1:56    9   27:26  9:09 1:27:33 
    4  420 Richard Stevens         Mound              MN  61    1 14:00  1:36  1:49    4   42:51 21.0  1:38   12   28:58  9:40 1:29:15 
    5  382 Sydney Schultz          Burnsville         MN  61    5 17:02  1:57  3:23    7   45:41 19.7  2:27    2   24:31  8:11 1:33:02 
    6  265 Frank Lombardo          Lakeville          MN  62    7 19:00  2:10  2:31    9   46:54 19.2  1:17    6   26:40  8:54 1:36:21 
    7   72 Jeff Corrigan           Copperas Cove      TX  61    6 18:44  2:08  2:17    6   45:29 19.8  3:21    8   26:43  8:55 1:36:32 
    8   50 George Buchok           Edina              MN  62    9 19:20  2:12  2:56    5   45:02 20.0  2:59   10   27:42  9:14 1:37:57 
    9  118 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  61   12 19:54  2:16  3:53    8   46:18 19.4  2:34    7   26:42  8:54 1:39:20 
   10  114 George Fantauzza        Buffalo            MN  64   11 19:47  2:15  3:07   11   49:25 18.2  2:26    5   26:25  8:49 1:41:09 
   11  148 Paul Glade              Cedar Falls        IA  61   14 26:15  2:59  1:54   10   47:27 19.0  1:12    3   24:33  8:11 1:41:20 
   12  220 Doug Jost               Centerville        MN  61   10 19:45  2:15  3:53   12   51:02 17.6  1:20   13   29:29  9:50 1:45:26 
   13  442 Gary Thrasher           Eden Prairie       MN  63   13 19:56  2:16  4:03   15   54:57 16.4  1:16   11   28:09  9:23 1:48:19 
   14  292 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  64    8 19:06  2:11  4:04   14   54:09 16.6  1:14   14   30:12 10:04 1:48:42 
   15   37 Frederick Beseler       La Crosse          WI  61   15 28:09  3:12  3:46   13   52:48 17.0  3:10   15   53:54 17:58 2:21:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Susan Holt              Plymouth           MN  60    1 15:51  1:49  2:13    1   51:58 17.3  1:27    1   29:55  9:59 1:41:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  290 Duane Millslagle        Savage             MN  65    1 14:56  1:42  1:51    1   40:38 22.1  1:07    1   23:12  7:44 1:21:41 
    2  427 Robert Sturm            Plymouth           MN  69    3 15:58  1:49  2:14    2   43:26 20.7  1:37    2   23:13  7:45 1:26:26 
    3  444 Sonny Thweatt           Chiang Mai         CH  65    2 15:00  1:43  2:44    3   43:58 20.5  1:11    3   27:09  9:03 1:30:00 
    4  529 Joseph Gryskiewicz      Edina              MN  67    4 17:24  1:59  4:28    5   49:53 18.0  1:33    6   30:36 10:12 1:43:51 
    5  272 Tom Lynch               Nelson             MN  67   12 27:08  3:05  1:49    4   46:18 19.4  1:43    7   30:45 10:15 1:47:41 
    6  200 Jerry House             Woodbury           MN  68    9 21:07  2:24  4:56    9   53:48 16.7  2:11    4   27:20  9:07 1:49:20 
    7  454 Richard Trenkmann       Hayward            WI  73    7 19:42  2:15  3:30    8   53:46 16.7  2:19    9   32:06 10:42 1:51:21 
    8  360 Fred Roethlisberger     River Falls        WI  73   10 22:37  2:35  2:51   11   54:18 16.6  2:31    5   30:21 10:07 1:52:36 
    9  141 Thomas Fulton           Saint Louis Park   MN  69    8 19:46  2:15  3:55    6   50:44 17.7  3:01   10   35:36 11:52 1:53:00 
   10  334 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  72   11 26:27  3:01  3:36    7   52:21 17.2  1:35    8   31:06 10:22 1:55:03 
   11  223 Joe Kandiko             Excelsior          MN  66    5 17:58  2:03  3:48   12   56:12 16.0  3:30   11   36:50 12:17 1:58:15 
   12  235 Thomas Kobierski        Ely                MN  67    6 19:18  2:12  3:39   10   54:16 16.6  1:51   12   41:45 13:55 2:00:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Connie Foster           River Falls        WI  65    1 18:51  2:09  2:25    1   53:48 16.7  1:56    1   28:58  9:40 1:45:57 

Total Registered:                        511
Total Number of Team Finishers:            6
Total Number of Individual Finishers:    424
Number of Male   Finishers:              291
Number of Female Finishers:              133
Did not Finish Race or Did Not Start:     81