Hoot Lake Triathlon -
Fergus Falls, MN
7/30/2016

race logo










					
                                                     HOOT LAKE TRIATHLON
                                                FERGUS FALLS, MINNESOTA - 2016
                                        1/4 Mile Swim - 15.7 Mile Bike - 3.3 Mile Run


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  128 Travis Miller             36 M   Nisswa MN              9  6:54  1:35  0:36    2   39:28 23.9  0:30    3 19:59  6:04 1:07:26 
    2  137 Branden Scheel            20 M   Fargo ND               5  6:35  1:30  1:06    4   40:18 23.4  0:43    1 19:02  5:46 1:07:42 
    3  138 Spencer Uetz              24 M   Grand Forks ND        24  8:03  1:50  0:50    1   39:05 24.1  0:53    2 19:18  5:51 1:08:08 
    4  119 Dave Jensen               32 M   Fergus Falls MN       13  7:06  1:37  0:29    3   39:28 23.9  0:30    4 21:23  6:29 1:08:54 
    5  129 Corey Nygaard             21 M   So St Paul MN          4  6:26  1:28  0:35    5   40:52 23.1  0:31   10 22:51  6:56 1:11:13 
    6  135 Mitch Wellman             36 M   Fergus Falls MN        7  6:50  1:34  0:35    6   41:54 22.5  0:32   14 23:28  7:07 1:13:16 
    7  102 Jeremy Brekke             45 M   Fargo ND              19  7:50  1:47  0:35    7   42:08 22.4  0:35    6 22:33  6:50 1:13:39 
    8  126 Nick Mariotti             37 M   Fergus Falls MN        6  6:36  1:30  0:53    8   43:55 21.4  0:37    9 22:42  6:53 1:14:42 
    9  139 Nate Jensen               27 M   Fergus Falls MN        8  6:54  1:34  1:06   22   45:58 20.5  0:36    8 22:39  6:52 1:17:11 
   10  116 Brian Heltemes            40 M   Chanhassen MN         21  8:00  1:50  0:33   27   46:45 20.1  0:42    5 21:23  6:29 1:17:22 
   11  324 Aaron Ostlund             26 M   Moorhead MN           23  8:03  1:50  1:05   12   44:27 21.2  0:54   12 23:04  7:00 1:17:30 
   12  335 Mark Undseth              22 M   Fergus Falls MN       44  8:54  2:02  1:34   10   44:15 21.3  0:37   16 23:39  7:10 1:18:57 
   13  113 Ammon Hall                37 M   Coon Rapids MN        15  7:25  1:41  1:55    9   44:06 21.4  1:02   21 24:36  7:28 1:19:01 
   14  106 Jason Edwards             34 M   Fargo ND              17  7:27  1:42  0:43   25   46:42 20.2  0:44   15 23:37  7:10 1:19:12 
   15  206 Kelly Heltemes            38 F   Chanhassen MN         63  9:47  2:14  0:38   26   46:43 20.2  0:39    7 22:36  6:51 1:20:22 
   16  304 Zach Cormican             25 M   Fergus Falls MN        3  6:20  1:27  1:32   28   46:58 20.1  1:18   20 24:35  7:27 1:20:41 
   17  321 Jaron Olsoe               21 M   Fergus Falls MN       34  8:25  1:55  1:09   14   44:40 21.1  0:46   36 25:54  7:51 1:20:51 
   18  213 Calie Larkin              39 F   Fargo ND              47  9:05  2:04  1:06   17   45:07 20.9  0:44   29 25:19  7:41 1:21:19 
   19  114 Jared Hall                35 M   Fargo ND              41  8:47  2:00  1:24   16   44:51 21.0  0:54   35 25:52  7:51 1:21:46 
   20  108 Jennifer Foster           42 F   Mill Valley CA        89 11:07  2:32  0:53   23   46:20 20.3  0:47   11 22:58  6:58 1:22:04 
   21  333 Blake Steinbring          29 M   Alexandria MN         50  9:14  2:06  1:22   19   45:26 20.7  1:39   25 24:52  7:33 1:22:31 
   22  131 Jake Rothstein            35 M   Saint Stephen MN      35  8:33  1:57  0:48   37   48:46 19.3  0:36   17 23:59  7:16 1:22:40 
   23  411 Tom Clow                  55 M   Fargo ND              22  8:01  1:50  1:29   11   44:21 21.2  0:53   52 28:04  8:31 1:22:47 
   24  130 Mark Olson                47 M   Enderlin ND           28  8:13  1:52  1:53   29   47:15 19.9  1:05   24 24:44  7:30 1:23:07 
   25  426 Bruce Money               60 M   Fergus Falls MN       49  9:13  2:06  1:20   15   44:43 21.1  1:07   42 26:46  8:07 1:23:07 
   26  110 Kelly Geiger              40 M   Fargo ND              55  9:28  2:09  1:29   20   45:43 20.6  1:25   27 25:05  7:36 1:23:08 
   27  125 Mike Maier                32 M   Bismarck ND           40  8:46  2:00  0:36   13   44:28 21.2  0:46   60 28:46  8:43 1:23:20 
   28  123 Zach Lange                36 M   Fergus Falls MN       11  7:03  1:36  1:34   40   49:32 19.0  0:25   28 25:13  7:39 1:23:44 
   29  120 Gabriel Kainz             36 M   Fergus Falls MN        2  6:00  1:22  1:32   36   48:41 19.3  0:53   43 26:54  8:09 1:23:57 
   30  305 Jordan Davis              25 M   Bismarck ND           20  7:54  1:48  1:25   31   47:54 19.7  0:39   41 26:40  8:05 1:24:31 
   31  212 Joellen Kohlman-Petrick   38 F   Fergus Falls MN       27  8:11  1:52  0:54   50   50:54 18.5  0:49   22 24:37  7:28 1:25:24 
   32  111 Jason Glynn               38 M   Fargo ND              57  9:31  2:10  2:03   18   45:07 20.9  0:59   53 28:06  8:31 1:25:44 
   33  409 Kari Callahan             52 F   Fargo ND              30  8:14  1:53  1:11   38   49:00 19.2  0:27   45 27:05  8:13 1:25:55 
   34  308 Thomas French             25 M   Moorhead MN           16  7:26  1:42  1:37   59   52:32 17.9  0:29   19 24:13  7:21 1:26:14 
   35  310 Matthew Hanzlik           27 M   Minneapolis MN        42  8:48  2:00  1:56   41   49:33 19.0  2:00   18 24:04  7:18 1:26:19 
   36  124 Andrew Levi               36 M   Lino Lakes MN         12  7:03  1:37  1:44   54   51:05 18.4  0:58   40 26:35  8:04 1:27:24 
   37  214 Ann McBride               42 F   Gresham OR            36  8:33  1:57  0:57   39   49:16 19.1  0:42   58 28:35  8:40 1:28:02 
   38  121 Joshua Koehnen            33 M   Harwood ND             1  5:52  1:20  1:02   80   55:09 17.1  0:30   32 25:41  7:47 1:28:12 
   39  334 Evan Twedt                29 M   McHenry ND            67  9:52  2:15  1:42   44   50:24 18.7  0:32   33 25:47  7:49 1:28:15 
   40  404 Larry Bethel              64 M   Fergus Falls MN       68  9:54  2:15  1:57   47   50:43 18.6  0:46   26 25:02  7:35 1:28:20 
   41  317 Kate Ludwig               16 F   Moorhead MN           45  8:57  2:03  1:44   46   50:31 18.6  1:21   37 26:02  7:54 1:28:33 
   42  406 John Breckenridge         53 M   Geneva                62  9:40  2:12  2:08   35   48:17 19.5  1:30   51 27:56  8:28 1:29:30 
   43  218 Mary Tungseth             38 F   Fergus Falls MN       43  8:48  2:00  1:35   71   53:22 17.7  1:15   23 24:38  7:28 1:29:37 
   44  301 Christopher Breckenridge  15 M   Geneva                51  9:15  2:06  1:08   66   52:49 17.8  0:58   38 26:05  7:55 1:30:13 
   45  302 Tory Brue                 23 M   Bloomington MN        78 10:24  2:22  2:35   48   50:47 18.5  0:41   34 25:52  7:51 1:30:17 
   46  211 Jess Knutson              36 F   Fergus Falls MN       70 10:02  2:17  1:46   55   51:21 18.3  0:43   39 26:34  8:03 1:30:25 
   47  307 Aaron French              24 M   Alexandria MN         60  9:37  2:11  2:23   62   52:42 17.9  0:30   31 25:21  7:41 1:30:31 
   48  313 Zack Hennen               17 M   Minnetrista MN        64  9:49  2:14  2:38   75   54:20 17.3  0:39   13 23:12  7:02 1:30:35 
   49  419 Pamela Hermes             60 F   West Lafayette IN     58  9:35  2:11  1:31   21   45:47 20.6  1:24   81 32:23  9:49 1:30:37 
   50  322 Justin Olsoe              24 M   Minneapolis MN        84 10:48  2:28  1:40   33   48:16 19.5  1:27   59 28:40  8:42 1:30:49 
   51  134 Isaiah Weber              36 M   Fergus Falls MN       83 10:48  2:28  1:12   30   47:49 19.7  1:40   63 29:29  8:56 1:30:56 
   52  132 David Shorma              45 M   Fargo ND              53  9:26  2:09  0:32   42   49:47 18.9  1:11   65 30:11  9:09 1:31:05 
   53  428 Craig Pool                57 M   Fargo ND              69 10:01  2:17  1:32   34   48:17 19.5  1:12   68 30:29  9:15 1:31:29 
   54  109 Michael Geeslin           42 M   Hawley MN             31  8:14  1:53  1:31   70   53:12 17.7  1:14   47 27:34  8:21 1:31:42 
   55  424 Dave Maier                57 M   Bismarck ND           48  9:07  2:05  1:04   24   46:35 20.2  1:57   84 33:08 10:03 1:31:50 
   56  311 Jake Heidorn              23 M   Lynchburg VA          72 10:10  2:19  2:12   45   50:30 18.7  0:40   57 28:31  8:39 1:32:01 
   57  318 Dan McGuire               22 M   Grand Rapids MN       99 11:51  2:42  0:56   53   51:03 18.5  0:28   56 28:23  8:36 1:32:40 
   58  405 David Bjork               65 M   Fergus Falls MN       80 10:36  2:25  1:38   52   51:02 18.5  1:05   55 28:20  8:36 1:32:41 
   59  216 Holly Romenesko           42 F   Chaska MN             14  7:19  1:40  1:37   65   52:48 17.8  1:07   66 30:17  9:11 1:33:06 
   60  408 Barry Burchill            57 M   West Fargo ND         33  8:23  1:55  1:48   43   50:18 18.7  0:47   79 32:07  9:44 1:33:22 
   61  323 Noah Osborn               14 M   Fergus Falls MN       10  7:01  1:36  2:20   76   54:26 17.3  0:48   61 28:50  8:45 1:33:24 
   62  437 Peter Eisenhuth           50 M   Fergus Falls MN       37  8:34  1:57  1:57   64   52:45 17.9  1:15   62 29:19  8:53 1:33:47 
   63  332 Ilsa Shobe                17 F   St Joseph MN         104 12:18  2:48  1:49   56   51:43 18.2  1:06   44 26:59  8:11 1:33:52 
   64  205 Kate Haus                 32 F   Fergus Falls MN       88 10:58  2:30  2:15   63   52:43 17.9  1:08   49 27:41  8:24 1:34:43 
   65  314 Brady Jorud               26 M   Barnesville MN        65  9:50  2:14  2:44   89   56:16 16.7  0:52   30 25:19  7:41 1:35:00 
   66  429 Dan Rogers                54 M   Guthrie MN           119 13:16  3:01  2:37   51   50:59 18.5  1:27   50 27:53  8:27 1:36:10 
   67  100 Ben Anderson              36 M   Moorhead MN           85 10:50  2:28  2:30   49   50:51 18.5  1:39   75 31:37  9:35 1:37:25 
   68  331 Amanda Sargeant           15 F   Jamestown ND          92 11:20  2:35  2:11   88   56:13 16.8  0:38   46 27:08  8:14 1:37:29 
   69  201 Kim Carlson               40 F   Minneapolis MN        74 10:14  2:20  1:19   74   54:10 17.4  1:03   71 30:54  9:22 1:37:39 
   70  422 Steve Jennings            52 M   Menomonie WI         112 12:48  2:55  1:06   58   52:30 17.9  0:42   70 30:48  9:20 1:37:52 
   71  209 Patti Jennings            49 F   Menomonie WI          87 10:56  2:29  1:44   68   53:11 17.7  1:16   72 31:00  9:24 1:38:05 
   72  133 Cory Synstelien           41 M   Fergus Falls MN       38  8:36  1:58  1:49   81   55:16 17.0  1:26   74 31:31  9:33 1:38:37 
   73  118 Miles Jefferis            49 M   Vadnais Hts MN       114 13:00  2:58  1:06   57   52:07 18.1  1:21   73 31:10  9:27 1:38:42 
   74  402 Mary Bangs                54 F   Loveland CO           54  9:27  2:09  1:16   72   53:31 17.6  1:17   88 33:37 10:12 1:39:06 
   75  415 Douglas Geeslin           67 M   Hawley MN             32  8:18  1:54  3:38   61   52:37 17.9  1:47   91 34:06 10:20 1:40:24 
   76  219 Debbie Wellman            38 F   Fergus Falls MN       52  9:21  2:08  1:53   32   48:02 19.6  1:36  117 39:37 12:01 1:40:27 
   77  127 Kyle Meyer                40 M   Fargo ND              29  8:13  1:52  3:37   79   55:01 17.1  1:00   85 33:08 10:03 1:40:57 
   78  115 Wade Hanson               43 M   Devils Lake ND       113 12:56  2:57  3:45   60   52:34 17.9  1:09   69 30:46  9:20 1:41:09 
   79  312 Noah Heidorn              24 M   Fergus Falls MN       75 10:15  2:20  2:21   73   53:54 17.5  0:53   90 34:02 10:19 1:41:23 
   80  433 Lynn Wolters              50 F   Fergus Falls MN      101 12:02  2:44  1:54   97   59:19 15.9  0:54   48 27:35  8:22 1:41:42 
   81  417 Jeff Heidorn              52 M   Lynchburg VA         107 12:27  2:50  3:54   77   54:26 17.3  0:48   67 30:17  9:11 1:41:50 
   82  117 Philip Hennen             49 M   Minnetrista MN        46  9:01  2:03  2:14   91   56:49 16.6  0:43   89 34:01 10:19 1:42:47 
   83  215 Linda Nygaard             49 F   So. St. Paul MN       81 10:37  2:25  1:36   92   56:54 16.6  1:02   83 33:01 10:01 1:43:09 
   84  412 Marty Cone                58 M   Golden CO             97 11:45  2:41  1:55   86   55:36 16.9  0:36   87 33:25 10:08 1:43:14 
   85  420 Jane Hutzol               51 F   Arvilla ND            25  8:04  1:50  2:15   85   55:22 17.0  1:59  103 36:16 11:00 1:43:55 
   86  421 Debbie Janey              65 F   Edina MN             106 12:26  2:50  2:08   98   59:48 15.8  1:21   54 28:17  8:35 1:43:58 
   87  104 Chris Dietz               43 M   Fargo ND              59  9:36  2:11  2:41   78   54:51 17.2  2:05   93 34:48 10:33 1:43:59 
   88  423 Sonya Kalscheur           56 F   Menomonie WI          61  9:38  2:12  1:26   94   57:58 16.3  0:34   95 34:49 10:33 1:44:23 
   89  315 Shannon Karels            22 F   Perham MN             77 10:19  2:21  2:13   84   55:22 17.0  1:12  101 35:47 10:51 1:44:51 
   90  309 Gina Hanzlik              25 F   Somerset WI          100 11:54  2:43  3:17   90   56:18 16.7  2:11   76 31:58  9:42 1:45:35 
   91  400 Brian Arett               60 M   Moorhead MN           76 10:19  2:21  2:06   67   52:51 17.8  1:32  115 39:08 11:52 1:45:55 
   92  403 Steve Bangs               56 M   Loveland CO           91 11:18  2:35  3:26   83   55:20 17.0  1:01   97 35:03 10:38 1:46:07 
   93  210 Tina Johnson              43 F   Baxter MN             82 10:47  2:27  1:59   99 1:00:08 15.7  0:59   86 33:11 10:04 1:47:01 
   94  401 Karen Bakke               60 F   Fargo ND              95 11:24  2:36  2:57   69   53:11 17.7  1:51  111 37:52 11:29 1:47:14 
   95  112 Tyson Hajicek             38 M   Fergus Falls MN       79 10:25  2:22  2:13   87   56:10 16.8  1:26  113 38:39 11:43 1:48:51 
   96  202 Kathy Edwards             31 F   Fargo ND              71 10:07  2:18  1:48  110 1:04:25 14.6  0:36   78 32:03  9:43 1:48:57 
   97  413 Kevin Corbett             56 M   Detroit Lakes MN      56  9:31  2:10  3:17  108 1:03:39 14.8  0:52   80 32:10  9:45 1:49:28 
   98  326 Kaitlyn Peterson          13 F   Detroit Lakes MN      18  7:41  1:45  2:26  104 1:03:08 14.9  1:11   98 35:06 10:38 1:49:29 
   99  327 Sam Pfaffe                23 M   Fargo ND              66  9:51  2:15  1:45  111 1:04:33 14.6  0:44   92 34:12 10:22 1:51:03 
  100  414 Bill Evans                50 M   Staples MN           102 12:03  2:45  3:04   93   57:50 16.3  1:00  110 37:49 11:28 1:51:45 
  101  101 Christian Breczinski      39 M   Wadena MN             39  8:43  1:59  2:34  101 1:01:10 15.4  1:15  114 38:56 11:48 1:52:37 
  102  203 Andrea Gruber             31 F   Minneapolis MN        98 11:47  2:41  2:02   95   58:07 16.2  1:12  118 39:42 12:02 1:52:48 
  103  306 Courtney Erickson         19 F   Barnesville MN        96 11:38  2:39  2:13  105 1:03:09 14.9  1:05   94 34:49 10:33 1:52:52 
  104  427 John-Anders Persson       58 M   Fergus Falls MN      115 13:05  2:59  2:44   82   55:18 17.0  1:27  120 40:24 12:15 1:52:57 
  105  105 Matthew Ditmore           34 M   Minneapolis MN        26  8:04  1:50  2:19  112 1:05:29 14.4  2:17   96 35:01 10:37 1:53:09 
  106  430 Matthew Rud               36 M   Fergus Falls MN      120 14:04  3:12  1:39  106 1:03:19 14.9  1:14   82 32:56  9:59 1:53:11 
  107  425 Matthew McGuire           52 M   Fergus Falls MN      109 12:35  2:52  2:08  109 1:03:42 14.8  0:52   99 35:16 10:41 1:54:30 
  108  122 Walter Lange              37 M   Duluth MN            118 13:06  2:59  3:23   96   58:21 16.1  1:11  116 39:09 11:52 1:55:09 
  109  208 Ashley Joy Hoff           31 F   Battle Lake MN       122 15:07  3:26  1:32  100 1:01:00 15.4  1:06  104 36:42 11:08 1:55:25 
  110  107 Tim Erickson              45 M   Barnesville MN        86 10:51  2:28  4:33  115 1:07:47 13.9  0:56   77 32:02  9:43 1:56:07 
  111  330 Nicole Rilla              22 F   Battle Lake MN        94 11:21  2:35  3:14  103 1:03:06 14.9  1:54  109 37:46 11:27 1:57:19 
  112  329 Katlyn Rilla              19 F   Battle Lake MN        93 11:21  2:35  2:55  107 1:03:27 14.8  1:54  108 37:44 11:27 1:57:19 
  113  200 Karen Borchert            38 F   Omaha NE             108 12:33  2:51  2:18  124 1:12:58 12.9  0:51   64 29:40  9:00 1:58:19 
  114  136 Kent Ritterman            47 M   Fargo ND             127 15:34  3:33  3:25  102 1:01:27 15.3  2:26  106 37:11 11:16 2:00:02 
  115  325 MacKenzie Paulson         26 F   St. Thomas ND        110 12:37  2:52  2:34  118 1:09:00 13.7  1:16  102 36:11 10:58 2:01:36 
  116  207 Rhonda Hennen             48 F   Minnetrista MN       121 14:55  3:24  2:13  117 1:08:53 13.7  0:40  100 35:18 10:42 2:01:58 
  117  336 Brooke Lunski             19 F   Grafton ND           117 13:06  2:59  2:07  128 1:29:19 10.5                        2:02:18 
  118  300 Cheryl Bohnenstingl       24 F   Hankinson ND          90 11:09  2:32  1:30  125 1:13:58 12.7  0:54  112 37:55 11:30 2:05:24 
  119  418 Ken Heidorn               53 M   Fergus Falls MN      128 16:24  3:44  2:51  116 1:08:31 13.7  1:03  105 36:55 11:12 2:05:42 
  120  220 Kristina Miley            31 F   Fergus Falls MN       73 10:10  2:19  2:13  127 1:17:05 12.2  1:05  107 37:31 11:23 2:08:02 
  121  432 Lisa Winter               60 F   Wadena MN            105 12:18  2:48  2:05  113 1:06:41 14.1  1:32  128 48:46 14:47 2:11:21 
  122  316 Gabriella Lindley         21 F   Fargo ND             103 12:14  2:47  3:03  123 1:12:35 13.0  0:50  124 43:51 13:18 2:12:32 
  123  407 Connie Bullock            56 F   Elbow Lake MN        126 15:31  3:32  2:26  119 1:09:37 13.5  0:58  126 44:43 13:33 2:13:14 
  124  436 Mishka Vertin             37 F   Minneapolis MN       124 15:23  3:30  5:16  120 1:10:35 13.3  1:32  122 40:51 12:23 2:13:35 
  125  435 Marecca Vertin            28 F   Breckenridge MN      123 15:19  3:29  5:14  122 1:10:46 13.3  1:49  121 40:30 12:17 2:13:35 
  126  434 Maggie Vertin             67 F   Breckenridge MN      125 15:23  3:30  5:14  121 1:10:39 13.3  1:22  123 41:00 12:26 2:13:36 
  127  416 Susan Groff               71 F   Underwood MN         129 17:14  3:55  3:32  114 1:07:04 14.0  3:06  127 45:49 13:53 2:16:43 
  128  320 Klara Noble-Orcutt        26 F   St Paul MN           116 13:06  2:59  2:18  126 1:16:42 12.3  2:11  125 44:17 13:25 2:18:32 
  129  431 John Ugstad               61 M   Fergus Falls MN      111 12:43  2:54  2:42  129 1:40:28  9.4  3:14  119 39:48 12:04 2:38:53 



                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  128 Travis Miller             36 M   Nisswa MN              9  6:54  1:35  0:36    2   39:28 23.9  0:30    3 19:59  6:04 1:07:26 
    2  137 Branden Scheel            20 M   Fargo ND               5  6:35  1:30  1:06    4   40:18 23.4  0:43    1 19:02  5:46 1:07:42 
    3  138 Spencer Uetz              24 M   Grand Forks ND        22  8:03  1:50  0:50    1   39:05 24.1  0:53    2 19:18  5:51 1:08:08 
    4  119 Dave Jensen               32 M   Fergus Falls MN       13  7:06  1:37  0:29    3   39:28 23.9  0:30    4 21:23  6:29 1:08:54 
    5  129 Corey Nygaard             21 M   So St Paul MN          4  6:26  1:28  0:35    5   40:52 23.1  0:31    9 22:51  6:56 1:11:13 
    6  135 Mitch Wellman             36 M   Fergus Falls MN        7  6:50  1:34  0:35    6   41:54 22.5  0:32   12 23:28  7:07 1:13:16 
    7  102 Jeremy Brekke             45 M   Fargo ND              17  7:50  1:47  0:35    7   42:08 22.4  0:35    6 22:33  6:50 1:13:39 
    8  126 Nick Mariotti             37 M   Fergus Falls MN        6  6:36  1:30  0:53    8   43:55 21.4  0:37    8 22:42  6:53 1:14:42 
    9  139 Nate Jensen               27 M   Fergus Falls MN        8  6:54  1:34  1:06   20   45:58 20.5  0:36    7 22:39  6:52 1:17:11 
   10  116 Brian Heltemes            40 M   Chanhassen MN         19  8:00  1:50  0:33   23   46:45 20.1  0:42    5 21:23  6:29 1:17:22 
   11  324 Aaron Ostlund             26 M   Moorhead MN           21  8:03  1:50  1:05   12   44:27 21.2  0:54   10 23:04  7:00 1:17:30 
   12  335 Mark Undseth              22 M   Fergus Falls MN       37  8:54  2:02  1:34   10   44:15 21.3  0:37   14 23:39  7:10 1:18:57 
   13  113 Ammon Hall                37 M   Coon Rapids MN        14  7:25  1:41  1:55    9   44:06 21.4  1:02   19 24:36  7:28 1:19:01 
   14  106 Jason Edwards             34 M   Fargo ND              16  7:27  1:42  0:43   22   46:42 20.2  0:44   13 23:37  7:10 1:19:12 
   15  304 Zach Cormican             25 M   Fergus Falls MN        3  6:20  1:27  1:32   24   46:58 20.1  1:18   18 24:35  7:27 1:20:41 
   16  321 Jaron Olsoe               21 M   Fergus Falls MN       29  8:25  1:55  1:09   14   44:40 21.1  0:46   31 25:54  7:51 1:20:51 
   17  114 Jared Hall                35 M   Fargo ND              35  8:47  2:00  1:24   16   44:51 21.0  0:54   30 25:52  7:51 1:21:46 
   18  333 Blake Steinbring          29 M   Alexandria MN         41  9:14  2:06  1:22   18   45:26 20.7  1:39   21 24:52  7:33 1:22:31 
   19  131 Jake Rothstein            35 M   Saint Stephen MN      30  8:33  1:57  0:48   32   48:46 19.3  0:36   15 23:59  7:16 1:22:40 
   20  411 Tom Clow                  55 M   Fargo ND              20  8:01  1:50  1:29   11   44:21 21.2  0:53   40 28:04  8:31 1:22:47 
   21  130 Mark Olson                47 M   Enderlin ND           24  8:13  1:52  1:53   25   47:15 19.9  1:05   20 24:44  7:30 1:23:07 
   22  426 Bruce Money               60 M   Fergus Falls MN       40  9:13  2:06  1:20   15   44:43 21.1  1:07   35 26:46  8:07 1:23:07 
   23  110 Kelly Geiger              40 M   Fargo ND              44  9:28  2:09  1:29   19   45:43 20.6  1:25   23 25:05  7:36 1:23:08 
   24  125 Mike Maier                32 M   Bismarck ND           34  8:46  2:00  0:36   13   44:28 21.2  0:46   46 28:46  8:43 1:23:20 
   25  123 Zach Lange                36 M   Fergus Falls MN       11  7:03  1:36  1:34   33   49:32 19.0  0:25   24 25:13  7:39 1:23:44 
   26  120 Gabriel Kainz             36 M   Fergus Falls MN        2  6:00  1:22  1:32   31   48:41 19.3  0:53   36 26:54  8:09 1:23:57 
   27  305 Jordan Davis              25 M   Bismarck ND           18  7:54  1:48  1:25   27   47:54 19.7  0:39   34 26:40  8:05 1:24:31 
   28  111 Jason Glynn               38 M   Fargo ND              46  9:31  2:10  2:03   17   45:07 20.9  0:59   41 28:06  8:31 1:25:44 
   29  308 Thomas French             25 M   Moorhead MN           15  7:26  1:42  1:37   48   52:32 17.9  0:29   17 24:13  7:21 1:26:14 
   30  310 Matthew Hanzlik           27 M   Minneapolis MN        36  8:48  2:00  1:56   34   49:33 19.0  2:00   16 24:04  7:18 1:26:19 
   31  124 Andrew Levi               36 M   Lino Lakes MN         12  7:03  1:37  1:44   45   51:05 18.4  0:58   33 26:35  8:04 1:27:24 
   32  121 Joshua Koehnen            33 M   Harwood ND             1  5:52  1:20  1:02   62   55:09 17.1  0:30   27 25:41  7:47 1:28:12 
   33  334 Evan Twedt                29 M   McHenry ND            53  9:52  2:15  1:42   37   50:24 18.7  0:32   28 25:47  7:49 1:28:15 
   34  404 Larry Bethel              64 M   Fergus Falls MN       54  9:54  2:15  1:57   39   50:43 18.6  0:46   22 25:02  7:35 1:28:20 
   35  406 John Breckenridge         53 M   Geneva                49  9:40  2:12  2:08   30   48:17 19.5  1:30   39 27:56  8:28 1:29:30 
   36  301 Christopher Breckenridge  15 M   Geneva                42  9:15  2:06  1:08   53   52:49 17.8  0:58   32 26:05  7:55 1:30:13 
   37  302 Tory Brue                 23 M   Bloomington MN        59 10:24  2:22  2:35   40   50:47 18.5  0:41   29 25:52  7:51 1:30:17 
   38  307 Aaron French              24 M   Alexandria MN         48  9:37  2:11  2:23   51   52:42 17.9  0:30   26 25:21  7:41 1:30:31 
   39  313 Zack Hennen               17 M   Minnetrista MN        50  9:49  2:14  2:38   57   54:20 17.3  0:39   11 23:12  7:02 1:30:35 
   40  322 Justin Olsoe              24 M   Minneapolis MN        63 10:48  2:28  1:40   28   48:16 19.5  1:27   45 28:40  8:42 1:30:49 
   41  134 Isaiah Weber              36 M   Fergus Falls MN       62 10:48  2:28  1:12   26   47:49 19.7  1:40   49 29:29  8:56 1:30:56 
   42  132 David Shorma              45 M   Fargo ND              43  9:26  2:09  0:32   35   49:47 18.9  1:11   50 30:11  9:09 1:31:05 
   43  428 Craig Pool                57 M   Fargo ND              55 10:01  2:17  1:32   29   48:17 19.5  1:12   52 30:29  9:15 1:31:29 
   44  109 Michael Geeslin           42 M   Hawley MN             26  8:14  1:53  1:31   55   53:12 17.7  1:14   37 27:34  8:21 1:31:42 
   45  424 Dave Maier                57 M   Bismarck ND           39  9:07  2:05  1:04   21   46:35 20.2  1:57   62 33:08 10:03 1:31:50 
   46  311 Jake Heidorn              23 M   Lynchburg VA          56 10:10  2:19  2:12   38   50:30 18.7  0:40   44 28:31  8:39 1:32:01 
   47  318 Dan McGuire               22 M   Grand Rapids MN       68 11:51  2:42  0:56   44   51:03 18.5  0:28   43 28:23  8:36 1:32:40 
   48  405 David Bjork               65 M   Fergus Falls MN       61 10:36  2:25  1:38   43   51:02 18.5  1:05   42 28:20  8:36 1:32:41 
   49  408 Barry Burchill            57 M   West Fargo ND         28  8:23  1:55  1:48   36   50:18 18.7  0:47   59 32:07  9:44 1:33:22 
   50  323 Noah Osborn               14 M   Fergus Falls MN       10  7:01  1:36  2:20   58   54:26 17.3  0:48   47 28:50  8:45 1:33:24 
   51  437 Peter Eisenhuth           50 M   Fergus Falls MN       31  8:34  1:57  1:57   52   52:45 17.9  1:15   48 29:19  8:53 1:33:47 
   52  314 Brady Jorud               26 M   Barnesville MN        51  9:50  2:14  2:44   68   56:16 16.7  0:52   25 25:19  7:41 1:35:00 
   53  429 Dan Rogers                54 M   Guthrie MN            78 13:16  3:01  2:37   42   50:59 18.5  1:27   38 27:53  8:27 1:36:10 
   54  100 Ben Anderson              36 M   Moorhead MN           64 10:50  2:28  2:30   41   50:51 18.5  1:39   57 31:37  9:35 1:37:25 
   55  422 Steve Jennings            52 M   Menomonie WI          73 12:48  2:55  1:06   47   52:30 17.9  0:42   54 30:48  9:20 1:37:52 
   56  133 Cory Synstelien           41 M   Fergus Falls MN       32  8:36  1:58  1:49   63   55:16 17.0  1:26   56 31:31  9:33 1:38:37 
   57  118 Miles Jefferis            49 M   Vadnais Hts MN        75 13:00  2:58  1:06   46   52:07 18.1  1:21   55 31:10  9:27 1:38:42 
   58  415 Douglas Geeslin           67 M   Hawley MN             27  8:18  1:54  3:38   50   52:37 17.9  1:47   67 34:06 10:20 1:40:24 
   59  127 Kyle Meyer                40 M   Fargo ND              25  8:13  1:52  3:37   61   55:01 17.1  1:00   63 33:08 10:03 1:40:57 
   60  115 Wade Hanson               43 M   Devils Lake ND        74 12:56  2:57  3:45   49   52:34 17.9  1:09   53 30:46  9:20 1:41:09 
   61  312 Noah Heidorn              24 M   Fergus Falls MN       57 10:15  2:20  2:21   56   53:54 17.5  0:53   66 34:02 10:19 1:41:23 
   62  417 Jeff Heidorn              52 M   Lynchburg VA          70 12:27  2:50  3:54   59   54:26 17.3  0:48   51 30:17  9:11 1:41:50 
   63  117 Philip Hennen             49 M   Minnetrista MN        38  9:01  2:03  2:14   69   56:49 16.6  0:43   65 34:01 10:19 1:42:47 
   64  412 Marty Cone                58 M   Golden CO             67 11:45  2:41  1:55   66   55:36 16.9  0:36   64 33:25 10:08 1:43:14 
   65  104 Chris Dietz               43 M   Fargo ND              47  9:36  2:11  2:41   60   54:51 17.2  2:05   69 34:48 10:33 1:43:59 
   66  400 Brian Arett               60 M   Moorhead MN           58 10:19  2:21  2:06   54   52:51 17.8  1:32   78 39:08 11:52 1:45:55 
   67  403 Steve Bangs               56 M   Loveland CO           66 11:18  2:35  3:26   65   55:20 17.0  1:01   71 35:03 10:38 1:46:07 
   68  112 Tyson Hajicek             38 M   Fergus Falls MN       60 10:25  2:22  2:13   67   56:10 16.8  1:26   76 38:39 11:43 1:48:51 
   69  413 Kevin Corbett             56 M   Detroit Lakes MN      45  9:31  2:10  3:17   75 1:03:39 14.8  0:52   60 32:10  9:45 1:49:28 
   70  327 Sam Pfaffe                23 M   Fargo ND              52  9:51  2:15  1:45   77 1:04:33 14.6  0:44   68 34:12 10:22 1:51:03 
   71  414 Bill Evans                50 M   Staples MN            69 12:03  2:45  3:04   70   57:50 16.3  1:00   75 37:49 11:28 1:51:45 
   72  101 Christian Breczinski      39 M   Wadena MN             33  8:43  1:59  2:34   72 1:01:10 15.4  1:15   77 38:56 11:48 1:52:37 
   73  427 John-Anders Persson       58 M   Fergus Falls MN       76 13:05  2:59  2:44   64   55:18 17.0  1:27   81 40:24 12:15 1:52:57 
   74  105 Matthew Ditmore           34 M   Minneapolis MN        23  8:04  1:50  2:19   78 1:05:29 14.4  2:17   70 35:01 10:37 1:53:09 
   75  430 Matthew Rud               36 M   Fergus Falls MN       79 14:04  3:12  1:39   74 1:03:19 14.9  1:14   61 32:56  9:59 1:53:11 
   76  425 Matthew McGuire           52 M   Fergus Falls MN       71 12:35  2:52  2:08   76 1:03:42 14.8  0:52   72 35:16 10:41 1:54:30 
   77  122 Walter Lange              37 M   Duluth MN             77 13:06  2:59  3:23   71   58:21 16.1  1:11   79 39:09 11:52 1:55:09 
   78  107 Tim Erickson              45 M   Barnesville MN        65 10:51  2:28  4:33   79 1:07:47 13.9  0:56   58 32:02  9:43 1:56:07 
   79  136 Kent Ritterman            47 M   Fargo ND              80 15:34  3:33  3:25   73 1:01:27 15.3  2:26   74 37:11 11:16 2:00:02 
   80  418 Ken Heidorn               53 M   Fergus Falls MN       81 16:24  3:44  2:51   80 1:08:31 13.7  1:03   73 36:55 11:12 2:05:42 
   81  431 John Ugstad               61 M   Fergus Falls MN       72 12:43  2:54  2:42   81 1:40:28  9.4  3:14   80 39:48 12:04 2:38:53 



                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  206 Kelly Heltemes            38 F   Chanhassen MN         14  9:47  2:14  0:38    4   46:43 20.2  0:39    1 22:36  6:51 1:20:22 
    2  213 Calie Larkin              39 F   Fargo ND               9  9:05  2:04  1:06    1   45:07 20.9  0:44    5 25:19  7:41 1:21:19 
    3  108 Jennifer Foster           42 F   Mill Valley CA        24 11:07  2:32  0:53    3   46:20 20.3  0:47    2 22:58  6:58 1:22:04 
    4  212 Joellen Kohlman-Petrick   38 F   Fergus Falls MN        4  8:11  1:52  0:54    9   50:54 18.5  0:49    3 24:37  7:28 1:25:24 
    5  409 Kari Callahan             52 F   Fargo ND               5  8:14  1:53  1:11    6   49:00 19.2  0:27    9 27:05  8:13 1:25:55 
    6  214 Ann McBride               42 F   Gresham OR             6  8:33  1:57  0:57    7   49:16 19.1  0:42   14 28:35  8:40 1:28:02 
    7  317 Kate Ludwig               16 F   Moorhead MN            8  8:57  2:03  1:44    8   50:31 18.6  1:21    6 26:02  7:54 1:28:33 
    8  218 Mary Tungseth             38 F   Fergus Falls MN        7  8:48  2:00  1:35   16   53:22 17.7  1:15    4 24:38  7:28 1:29:37 
    9  211 Jess Knutson              36 F   Fergus Falls MN       15 10:02  2:17  1:46   10   51:21 18.3  0:43    7 26:34  8:03 1:30:25 
   10  419 Pamela Hermes             60 F   West Lafayette IN     12  9:35  2:11  1:31    2   45:47 20.6  1:24   21 32:23  9:49 1:30:37 
   11  216 Holly Romenesko           42 F   Chaska MN              1  7:19  1:40  1:37   13   52:48 17.8  1:07   16 30:17  9:11 1:33:06 
   12  332 Ilsa Shobe                17 F   St Joseph MN          35 12:18  2:48  1:49   11   51:43 18.2  1:06    8 26:59  8:11 1:33:52 
   13  205 Kate Haus                 32 F   Fergus Falls MN       23 10:58  2:30  2:15   12   52:43 17.9  1:08   12 27:41  8:24 1:34:43 
   14  331 Amanda Sargeant           15 F   Jamestown ND          26 11:20  2:35  2:11   21   56:13 16.8  0:38   10 27:08  8:14 1:37:29 
   15  201 Kim Carlson               40 F   Minneapolis MN        18 10:14  2:20  1:19   18   54:10 17.4  1:03   17 30:54  9:22 1:37:39 
   16  209 Patti Jennings            49 F   Menomonie WI          22 10:56  2:29  1:44   14   53:11 17.7  1:16   18 31:00  9:24 1:38:05 
   17  402 Mary Bangs                54 F   Loveland CO           11  9:27  2:09  1:16   17   53:31 17.6  1:17   24 33:37 10:12 1:39:06 
   18  219 Debbie Wellman            38 F   Fergus Falls MN       10  9:21  2:08  1:53    5   48:02 19.6  1:36   38 39:37 12:01 1:40:27 
   19  433 Lynn Wolters              50 F   Fergus Falls MN       33 12:02  2:44  1:54   26   59:19 15.9  0:54   11 27:35  8:22 1:41:42 
   20  215 Linda Nygaard             49 F   So. St. Paul MN       20 10:37  2:25  1:36   23   56:54 16.6  1:02   22 33:01 10:01 1:43:09 
   21  420 Jane Hutzol               51 F   Arvilla ND             3  8:04  1:50  2:15   20   55:22 17.0  1:59   31 36:16 11:00 1:43:55 
   22  421 Debbie Janey              65 F   Edina MN              37 12:26  2:50  2:08   27   59:48 15.8  1:21   13 28:17  8:35 1:43:58 
   23  423 Sonya Kalscheur           56 F   Menomonie WI          13  9:38  2:12  1:26   24   57:58 16.3  0:34   26 34:49 10:33 1:44:23 
   24  315 Shannon Karels            22 F   Perham MN             19 10:19  2:21  2:13   19   55:22 17.0  1:12   29 35:47 10:51 1:44:51 
   25  309 Gina Hanzlik              25 F   Somerset WI           32 11:54  2:43  3:17   22   56:18 16.7  2:11   19 31:58  9:42 1:45:35 
   26  210 Tina Johnson              43 F   Baxter MN             21 10:47  2:27  1:59   28 1:00:08 15.7  0:59   23 33:11 10:04 1:47:01 
   27  401 Karen Bakke               60 F   Fargo ND              29 11:24  2:36  2:57   15   53:11 17.7  1:51   36 37:52 11:29 1:47:14 
   28  202 Kathy Edwards             31 F   Fargo ND              16 10:07  2:18  1:48   34 1:04:25 14.6  0:36   20 32:03  9:43 1:48:57 
   29  326 Kaitlyn Peterson          13 F   Detroit Lakes MN       2  7:41  1:45  2:26   31 1:03:08 14.9  1:11   27 35:06 10:38 1:49:29 
   30  203 Andrea Gruber             31 F   Minneapolis MN        31 11:47  2:41  2:02   25   58:07 16.2  1:12   39 39:42 12:02 1:52:48 
   31  306 Courtney Erickson         19 F   Barnesville MN        30 11:38  2:39  2:13   32 1:03:09 14.9  1:05   25 34:49 10:33 1:52:52 
   32  208 Ashley Joy Hoff           31 F   Battle Lake MN        43 15:07  3:26  1:32   29 1:01:00 15.4  1:06   32 36:42 11:08 1:55:25 
   33  330 Nicole Rilla              22 F   Battle Lake MN        28 11:21  2:35  3:14   30 1:03:06 14.9  1:54   35 37:46 11:27 1:57:19 
   34  329 Katlyn Rilla              19 F   Battle Lake MN        27 11:21  2:35  2:55   33 1:03:27 14.8  1:54   34 37:44 11:27 1:57:19 
   35  200 Karen Borchert            38 F   Omaha NE              38 12:33  2:51  2:18   44 1:12:58 12.9  0:51   15 29:40  9:00 1:58:19 
   36  325 MacKenzie Paulson         26 F   St. Thomas ND         39 12:37  2:52  2:34   38 1:09:00 13.7  1:16   30 36:11 10:58 2:01:36 
   37  207 Rhonda Hennen             48 F   Minnetrista MN        42 14:55  3:24  2:13   37 1:08:53 13.7  0:40   28 35:18 10:42 2:01:58 
   38  336 Brooke Lunski             19 F   Grafton ND            41 13:06  2:59  2:07   48 1:29:19 10.5                        2:02:18 
   39  300 Cheryl Bohnenstingl       24 F   Hankinson ND          25 11:09  2:32  1:30   45 1:13:58 12.7  0:54   37 37:55 11:30 2:05:24 
   40  220 Kristina Miley            31 F   Fergus Falls MN       17 10:10  2:19  2:13   47 1:17:05 12.2  1:05   33 37:31 11:23 2:08:02 
   41  432 Lisa Winter               60 F   Wadena MN             36 12:18  2:48  2:05   35 1:06:41 14.1  1:32   47 48:46 14:47 2:11:21 
   42  316 Gabriella Lindley         21 F   Fargo ND              34 12:14  2:47  3:03   43 1:12:35 13.0  0:50   43 43:51 13:18 2:12:32 
   43  407 Connie Bullock            56 F   Elbow Lake MN         47 15:31  3:32  2:26   39 1:09:37 13.5  0:58   45 44:43 13:33 2:13:14 
   44  436 Mishka Vertin             37 F   Minneapolis MN        45 15:23  3:30  5:16   40 1:10:35 13.3  1:32   41 40:51 12:23 2:13:35 
   45  435 Marecca Vertin            28 F   Breckenridge MN       44 15:19  3:29  5:14   42 1:10:46 13.3  1:49   40 40:30 12:17 2:13:35 
   46  434 Maggie Vertin             67 F   Breckenridge MN       46 15:23  3:30  5:14   41 1:10:39 13.3  1:22   42 41:00 12:26 2:13:36 
   47  416 Susan Groff               71 F   Underwood MN          48 17:14  3:55  3:32   36 1:07:04 14.0  3:06   46 45:49 13:53 2:16:43 
   48  320 Klara Noble-Orcutt        26 F   St Paul MN            40 13:06  2:59  2:18   46 1:16:42 12.3  2:11   44 44:17 13:25 2:18:32 


                                                      MALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  464 Triple Threat                          1  5:59  1:22  0:31    2   47:50 19.7  0:30    1 23:09  7:01 1:17:58 
    2  457 For Pete's Sake                        3  9:20  2:08  0:33    1   47:29 19.8  0:32    3 26:55  8:10 1:24:47 
    3  465 Team Stupifying                        2  7:16  1:39  0:23    4   54:58 17.1  0:30    2 23:46  7:12 1:26:51 
    4  453 Family Tradition                       4 12:08  2:46  0:42    3   51:57 18.1  0:29    4 29:34  8:58 1:34:49 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  456 USAussie                               1  9:33  2:11  0:28    1   53:30 17.6  0:23    1 26:08  7:55 1:30:00 
    2  455 I Don't Wanna                          2 10:48  2:28  0:49    2   59:13 15.9  0:24    2 33:55 10:17 1:45:08 


                                                     MIXED RELAY RESULTS

Place No.  Team Name                           Rank Swim  Pace  Trn.1 Rank Bike    Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish     
===== ==== =================================== ==== ===== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== ======= 
    1  452 Reard Crabtree Vukonich                2  7:02  1:36  0:31    1   46:04 20.4  0:23    5 29:19  8:53 1:23:18 
    2  462 CMB                                    1  6:03  1:23  0:25    8   58:41 16.1  0:23    1 26:28  8:02 1:31:58 
    3  466 The Jetsons                            4  8:34  1:57  1:56    5   52:46 17.9  0:45    6 29:47  9:02 1:33:47 
    4  461 Slattum Bulls                          7 10:02  2:17  0:32    6   53:03 17.8  0:28    7 30:43  9:19 1:34:45 
    5  463 Blondeau Mariotti                      3  7:39  1:45  0:48    3   51:29 18.3  0:30    9 34:41 10:31 1:35:06 
    6  451 Deutsjums                              9 12:19  2:48  0:27    7   56:09 16.8  0:27    2 26:46  8:07 1:36:07 
    7  459 Young Guns                             8 10:43  2:26  0:35    4   52:30 17.9  0:29    8 33:03 10:01 1:37:18 
    8  458 Pebble Shore Winners                  10 12:52  2:56  1:08    2   50:29 18.7  0:30   10 41:00 12:26 1:45:57 
    9  460 RZR                                    5  9:07  2:05  0:42    9 1:12:04 13.1  1:00    4 28:05  8:31 1:50:55 
   10  454 Shouse                                 6  9:59  2:17  0:23   10 1:21:02 11.6  1:22    3 27:03  8:12 1:59:48 


                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ======  ====
    1 Joshua Koehnen        Harwood        ND 33 M    5:52  1:20 
    2 Gabriel Kainz         Fergus Falls   MN 36 M    6:00  1:22 
    3 Zach Cormican         Fergus Falls   MN 25 M    6:20  1:27 
    4 Corey Nygaard         So St Paul     MN 21 M    6:26  1:28 
    5 Branden Scheel        Fargo          ND 20 M    6:35  1:30 
    6 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 37 M    6:36  1:30 
    7 Mitch Wellman         Fergus Falls   MN 36 M    6:50  1:34 
    8 Nate Jensen           Fergus Falls   MN 27 M    6:54  1:34 
    9 Travis Miller         Nisswa         MN 36 M    6:54  1:35 
   10 Noah Osborn           Fergus Falls   MN 14 M    7:01  1:36 


                            TOP TEN BIKE TIMES

                                                     Bike
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G   Time    MPH
===== ==================== ============== == === = ======== =====
    1 Spencer Uetz          Grand Forks    ND 24 M 00:39:05 24.1 
    2 Travis Miller         Nisswa         MN 36 M 00:39:28 23.9 
    3 Dave Jensen           Fergus Falls   MN 32 M 00:39:28 23.9 
    4 Branden Scheel        Fargo          ND 20 M 00:40:18 23.4 
    5 Corey Nygaard         So St Paul     MN 21 M 00:40:52 23.1 
    6 Mitch Wellman         Fergus Falls   MN 36 M 00:41:54 22.5 
    7 Jeremy Brekke         Fargo          ND 45 M 00:42:08 22.4 
    8 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 37 M 00:43:55 21.4 
    9 Ammon Hall            Coon Rapids    MN 37 M 00:44:06 21.4 
   10 Mark Undseth          Fergus Falls   MN 22 M 00:44:15 21.3 


                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run
PLACE NAME                  CITY          ST AGE G Time   Pace
===== ==================== ============== == === = =====  ====
    1 Branden Scheel        Fargo          ND 20 M 19:02  5:46 
    2 Spencer Uetz          Grand Forks    ND 24 M 19:18  5:51 
    3 Travis Miller         Nisswa         MN 36 M 19:59  6:04 
    4 Dave Jensen           Fergus Falls   MN 32 M 21:23  6:29 
    5 Brian Heltemes        Chanhassen     MN 40 M 21:23  6:29 
    6 Jeremy Brekke         Fargo          ND 45 M 22:33  6:50 
    7 Kelly Heltemes        Chanhassen     MN 38 F 22:36  6:51 
    8 Nate Jensen           Fergus Falls   MN 27 M 22:39  6:52 
    9 Nick Mariotti         Fergus Falls   MN 37 M 22:42  6:53 
   10 Corey Nygaard         So St Paul     MN 21 M 22:51  6:56 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  317 Kate Ludwig               16 F   Moorhead MN            2  8:57  2:03  1:44    1   50:31 18.6  1:21    1 26:02  7:54 1:28:33 
    2  332 Ilsa Shobe                17 F   St Joseph MN           6 12:18  2:48  1:49    2   51:43 18.2  1:06    2 26:59  8:11 1:33:52 
    3  331 Amanda Sargeant           15 F   Jamestown ND           3 11:20  2:35  2:11    3   56:13 16.8  0:38    3 27:08  8:14 1:37:29 
    4  326 Kaitlyn Peterson          13 F   Detroit Lakes MN       1  7:41  1:45  2:26    4 1:03:08 14.9  1:11    5 35:06 10:38 1:49:29 
    5  306 Courtney Erickson         19 F   Barnesville MN         5 11:38  2:39  2:13    5 1:03:09 14.9  1:05    4 34:49 10:33 1:52:52 
    6  329 Katlyn Rilla              19 F   Battle Lake MN         4 11:21  2:35  2:55    6 1:03:27 14.8  1:54    6 37:44 11:27 1:57:19 
    7  336 Brooke Lunski             19 F   Grafton ND             7 13:06  2:59  2:07    7 1:29:19 10.5                        2:02:18 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  315 Shannon Karels            22 F   Perham MN              1 10:19  2:21  2:13    1   55:22 17.0  1:12    2 35:47 10:51 1:44:51 
    2  309 Gina Hanzlik              25 F   Somerset WI            4 11:54  2:43  3:17    2   56:18 16.7  2:11    1 31:58  9:42 1:45:35 
    3  330 Nicole Rilla              22 F   Battle Lake MN         3 11:21  2:35  3:14    3 1:03:06 14.9  1:54    4 37:46 11:27 1:57:19 
    4  325 MacKenzie Paulson         26 F   St. Thomas ND          6 12:37  2:52  2:34    4 1:09:00 13.7  1:16    3 36:11 10:58 2:01:36 
    5  300 Cheryl Bohnenstingl       24 F   Hankinson ND           2 11:09  2:32  1:30    7 1:13:58 12.7  0:54    5 37:55 11:30 2:05:24 
    6  316 Gabriella Lindley         21 F   Fargo ND               5 12:14  2:47  3:03    6 1:12:35 13.0  0:50    7 43:51 13:18 2:12:32 
    7  435 Marecca Vertin            28 F   Breckenridge MN        8 15:19  3:29  5:14    5 1:10:46 13.3  1:49    6 40:30 12:17 2:13:35 
    8  320 Klara Noble-Orcutt        26 F   St Paul MN             7 13:06  2:59  2:18    8 1:16:42 12.3  2:11    8 44:17 13:25 2:18:32 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  206 Kelly Heltemes            38 F   Chanhassen MN          5  9:47  2:14  0:38    2   46:43 20.2  0:39    1 22:36  6:51 1:20:22 
    2  213 Calie Larkin              39 F   Fargo ND               3  9:05  2:04  1:06    1   45:07 20.9  0:44    4 25:19  7:41 1:21:19 
    3  212 Joellen Kohlman-Petrick   38 F   Fergus Falls MN        1  8:11  1:52  0:54    4   50:54 18.5  0:49    2 24:37  7:28 1:25:24 
    4  218 Mary Tungseth             38 F   Fergus Falls MN        2  8:48  2:00  1:35    7   53:22 17.7  1:15    3 24:38  7:28 1:29:37 
    5  211 Jess Knutson              36 F   Fergus Falls MN        6 10:02  2:17  1:46    5   51:21 18.3  0:43    5 26:34  8:03 1:30:25 
    6  205 Kate Haus                 32 F   Fergus Falls MN        9 10:58  2:30  2:15    6   52:43 17.9  1:08    6 27:41  8:24 1:34:43 
    7  219 Debbie Wellman            38 F   Fergus Falls MN        4  9:21  2:08  1:53    3   48:02 19.6  1:36   11 39:37 12:01 1:40:27 
    8  202 Kathy Edwards             31 F   Fargo ND               7 10:07  2:18  1:48   10 1:04:25 14.6  0:36    8 32:03  9:43 1:48:57 
    9  203 Andrea Gruber             31 F   Minneapolis MN        10 11:47  2:41  2:02    8   58:07 16.2  1:12   12 39:42 12:02 1:52:48 
   10  208 Ashley Joy Hoff           31 F   Battle Lake MN        12 15:07  3:26  1:32    9 1:01:00 15.4  1:06    9 36:42 11:08 1:55:25 
   11  200 Karen Borchert            38 F   Omaha NE              11 12:33  2:51  2:18   12 1:12:58 12.9  0:51    7 29:40  9:00 1:58:19 
   12  220 Kristina Miley            31 F   Fergus Falls MN        8 10:10  2:19  2:13   13 1:17:05 12.2  1:05   10 37:31 11:23 2:08:02 
   13  436 Mishka Vertin             37 F   Minneapolis MN        13 15:23  3:30  5:16   11 1:10:35 13.3  1:32   13 40:51 12:23 2:13:35 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  108 Jennifer Foster           42 F   Mill Valley CA         7 11:07  2:32  0:53    1   46:20 20.3  0:47    1 22:58  6:58 1:22:04 
    2  214 Ann McBride               42 F   Gresham OR             2  8:33  1:57  0:57    2   49:16 19.1  0:42    2 28:35  8:40 1:28:02 
    3  216 Holly Romenesko           42 F   Chaska MN              1  7:19  1:40  1:37    3   52:48 17.8  1:07    3 30:17  9:11 1:33:06 
    4  201 Kim Carlson               40 F   Minneapolis MN         3 10:14  2:20  1:19    5   54:10 17.4  1:03    4 30:54  9:22 1:37:39 
    5  209 Patti Jennings            49 F   Menomonie WI           6 10:56  2:29  1:44    4   53:11 17.7  1:16    5 31:00  9:24 1:38:05 
    6  215 Linda Nygaard             49 F   So. St. Paul MN        4 10:37  2:25  1:36    6   56:54 16.6  1:02    6 33:01 10:01 1:43:09 
    7  210 Tina Johnson              43 F   Baxter MN              5 10:47  2:27  1:59    7 1:00:08 15.7  0:59    7 33:11 10:04 1:47:01 
    8  207 Rhonda Hennen             48 F   Minnetrista MN         8 14:55  3:24  2:13    8 1:08:53 13.7  0:40    8 35:18 10:42 2:01:58 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  409 Kari Callahan             52 F   Fargo ND               2  8:14  1:53  1:11    1   49:00 19.2  0:27    1 27:05  8:13 1:25:55 
    2  402 Mary Bangs                54 F   Loveland CO            3  9:27  2:09  1:16    2   53:31 17.6  1:17    3 33:37 10:12 1:39:06 
    3  433 Lynn Wolters              50 F   Fergus Falls MN        5 12:02  2:44  1:54    5   59:19 15.9  0:54    2 27:35  8:22 1:41:42 
    4  420 Jane Hutzol               51 F   Arvilla ND             1  8:04  1:50  2:15    3   55:22 17.0  1:59    5 36:16 11:00 1:43:55 
    5  423 Sonya Kalscheur           56 F   Menomonie WI           4  9:38  2:12  1:26    4   57:58 16.3  0:34    4 34:49 10:33 1:44:23 
    6  407 Connie Bullock            56 F   Elbow Lake MN          6 15:31  3:32  2:26    6 1:09:37 13.5  0:58    6 44:43 13:33 2:13:14 



                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  419 Pamela Hermes             60 F   West Lafayette IN      1  9:35  2:11  1:31    1   45:47 20.6  1:24    2 32:23  9:49 1:30:37 
    2  421 Debbie Janey              65 F   Edina MN               4 12:26  2:50  2:08    3   59:48 15.8  1:21    1 28:17  8:35 1:43:58 
    3  401 Karen Bakke               60 F   Fargo ND               2 11:24  2:36  2:57    2   53:11 17.7  1:51    3 37:52 11:29 1:47:14 
    4  432 Lisa Winter               60 F   Wadena MN              3 12:18  2:48  2:05    4 1:06:41 14.1  1:32    6 48:46 14:47 2:11:21 
    5  434 Maggie Vertin             67 F   Breckenridge MN        5 15:23  3:30  5:14    6 1:10:39 13.3  1:22    4 41:00 12:26 2:13:36 
    6  416 Susan Groff               71 F   Underwood MN           6 17:14  3:55  3:32    5 1:07:04 14.0  3:06    5 45:49 13:53 2:16:43 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  301 Christopher Breckenridge  15 M   Geneva                 2  9:15  2:06  1:08    1   52:49 17.8  0:58    2 26:05  7:55 1:30:13 
    2  313 Zack Hennen               17 M   Minnetrista MN         3  9:49  2:14  2:38    2   54:20 17.3  0:39    1 23:12  7:02 1:30:35 
    3  323 Noah Osborn               14 M   Fergus Falls MN        1  7:01  1:36  2:20    3   54:26 17.3  0:48    3 28:50  8:45 1:33:24 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  137 Branden Scheel            20 M   Fargo ND               3  6:35  1:30  1:06    2   40:18 23.4  0:43    1 19:02  5:46 1:07:42 
    2  138 Spencer Uetz              24 M   Grand Forks ND         8  8:03  1:50  0:50    1   39:05 24.1  0:53    2 19:18  5:51 1:08:08 
    3  129 Corey Nygaard             21 M   So St Paul MN          2  6:26  1:28  0:35    3   40:52 23.1  0:31    4 22:51  6:56 1:11:13 
    4  139 Nate Jensen               27 M   Fergus Falls MN        4  6:54  1:34  1:06    8   45:58 20.5  0:36    3 22:39  6:52 1:17:11 
    5  324 Aaron Ostlund             26 M   Moorhead MN            7  8:03  1:50  1:05    5   44:27 21.2  0:54    5 23:04  7:00 1:17:30 
    6  335 Mark Undseth              22 M   Fergus Falls MN       11  8:54  2:02  1:34    4   44:15 21.3  0:37    6 23:39  7:10 1:18:57 
    7  304 Zach Cormican             25 M   Fergus Falls MN        1  6:20  1:27  1:32    9   46:58 20.1  1:18    9 24:35  7:27 1:20:41 
    8  321 Jaron Olsoe               21 M   Fergus Falls MN        9  8:25  1:55  1:09    6   44:40 21.1  0:46   15 25:54  7:51 1:20:51 
    9  333 Blake Steinbring          29 M   Alexandria MN         12  9:14  2:06  1:22    7   45:26 20.7  1:39   10 24:52  7:33 1:22:31 
   10  305 Jordan Davis              25 M   Bismarck ND            6  7:54  1:48  1:25   10   47:54 19.7  0:39   16 26:40  8:05 1:24:31 
   11  308 Thomas French             25 M   Moorhead MN            5  7:26  1:42  1:37   17   52:32 17.9  0:29    8 24:13  7:21 1:26:14 
   12  310 Matthew Hanzlik           27 M   Minneapolis MN        10  8:48  2:00  1:56   12   49:33 19.0  2:00    7 24:04  7:18 1:26:19 
   13  334 Evan Twedt                29 M   McHenry ND            16  9:52  2:15  1:42   13   50:24 18.7  0:32   13 25:47  7:49 1:28:15 
   14  302 Tory Brue                 23 M   Bloomington MN        19 10:24  2:22  2:35   15   50:47 18.5  0:41   14 25:52  7:51 1:30:17 
   15  307 Aaron French              24 M   Alexandria MN         13  9:37  2:11  2:23   18   52:42 17.9  0:30   12 25:21  7:41 1:30:31 
   16  322 Justin Olsoe              24 M   Minneapolis MN        20 10:48  2:28  1:40   11   48:16 19.5  1:27   19 28:40  8:42 1:30:49 
   17  311 Jake Heidorn              23 M   Lynchburg VA          17 10:10  2:19  2:12   14   50:30 18.7  0:40   18 28:31  8:39 1:32:01 
   18  318 Dan McGuire               22 M   Grand Rapids MN       21 11:51  2:42  0:56   16   51:03 18.5  0:28   17 28:23  8:36 1:32:40 
   19  314 Brady Jorud               26 M   Barnesville MN        14  9:50  2:14  2:44   20   56:16 16.7  0:52   11 25:19  7:41 1:35:00 
   20  312 Noah Heidorn              24 M   Fergus Falls MN       18 10:15  2:20  2:21   19   53:54 17.5  0:53   20 34:02 10:19 1:41:23 
   21  327 Sam Pfaffe                23 M   Fargo ND              15  9:51  2:15  1:45   21 1:04:33 14.6  0:44   21 34:12 10:22 1:51:03 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  128 Travis Miller             36 M   Nisswa MN              5  6:54  1:35  0:36    1   39:28 23.9  0:30    1 19:59  6:04 1:07:26 
    2  119 Dave Jensen               32 M   Fergus Falls MN        8  7:06  1:37  0:29    2   39:28 23.9  0:30    2 21:23  6:29 1:08:54 
    3  135 Mitch Wellman             36 M   Fergus Falls MN        4  6:50  1:34  0:35    3   41:54 22.5  0:32    4 23:28  7:07 1:13:16 
    4  126 Nick Mariotti             37 M   Fergus Falls MN        3  6:36  1:30  0:53    4   43:55 21.4  0:37    3 22:42  6:53 1:14:42 
    5  113 Ammon Hall                37 M   Coon Rapids MN         9  7:25  1:41  1:55    5   44:06 21.4  1:02    7 24:36  7:28 1:19:01 
    6  106 Jason Edwards             34 M   Fargo ND              10  7:27  1:42  0:43    9   46:42 20.2  0:44    5 23:37  7:10 1:19:12 
    7  114 Jared Hall                35 M   Fargo ND              15  8:47  2:00  1:24    7   44:51 21.0  0:54   10 25:52  7:51 1:21:46 
    8  131 Jake Rothstein            35 M   Saint Stephen MN      12  8:33  1:57  0:48   12   48:46 19.3  0:36    6 23:59  7:16 1:22:40 
    9  125 Mike Maier                32 M   Bismarck ND           14  8:46  2:00  0:36    6   44:28 21.2  0:46   14 28:46  8:43 1:23:20 
   10  123 Zach Lange                36 M   Fergus Falls MN        6  7:03  1:36  1:34   13   49:32 19.0  0:25    8 25:13  7:39 1:23:44 
   11  120 Gabriel Kainz             36 M   Fergus Falls MN        2  6:00  1:22  1:32   11   48:41 19.3  0:53   12 26:54  8:09 1:23:57 
   12  111 Jason Glynn               38 M   Fargo ND              16  9:31  2:10  2:03    8   45:07 20.9  0:59   13 28:06  8:31 1:25:44 
   13  124 Andrew Levi               36 M   Lino Lakes MN          7  7:03  1:37  1:44   15   51:05 18.4  0:58   11 26:35  8:04 1:27:24 
   14  121 Joshua Koehnen            33 M   Harwood ND             1  5:52  1:20  1:02   16   55:09 17.1  0:30    9 25:41  7:47 1:28:12 
   15  134 Isaiah Weber              36 M   Fergus Falls MN       18 10:48  2:28  1:12   10   47:49 19.7  1:40   15 29:29  8:56 1:30:56 
   16  100 Ben Anderson              36 M   Moorhead MN           19 10:50  2:28  2:30   14   50:51 18.5  1:39   16 31:37  9:35 1:37:25 
   17  112 Tyson Hajicek             38 M   Fergus Falls MN       17 10:25  2:22  2:13   17   56:10 16.8  1:26   19 38:39 11:43 1:48:51 
   18  101 Christian Breczinski      39 M   Wadena MN             13  8:43  1:59  2:34   19 1:01:10 15.4  1:15   20 38:56 11:48 1:52:37 
   19  105 Matthew Ditmore           34 M   Minneapolis MN        11  8:04  1:50  2:19   21 1:05:29 14.4  2:17   18 35:01 10:37 1:53:09 
   20  430 Matthew Rud               36 M   Fergus Falls MN       21 14:04  3:12  1:39   20 1:03:19 14.9  1:14   17 32:56  9:59 1:53:11 
   21  122 Walter Lange              37 M   Duluth MN             20 13:06  2:59  3:23   18   58:21 16.1  1:11   21 39:09 11:52 1:55:09 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  102 Jeremy Brekke             45 M   Fargo ND               1  7:50  1:47  0:35    1   42:08 22.4  0:35    2 22:33  6:50 1:13:39 
    2  116 Brian Heltemes            40 M   Chanhassen MN          2  8:00  1:50  0:33    3   46:45 20.1  0:42    1 21:23  6:29 1:17:22 
    3  130 Mark Olson                47 M   Enderlin ND            3  8:13  1:52  1:53    4   47:15 19.9  1:05    3 24:44  7:30 1:23:07 
    4  110 Kelly Geiger              40 M   Fargo ND               9  9:28  2:09  1:29    2   45:43 20.6  1:25    4 25:05  7:36 1:23:08 
    5  132 David Shorma              45 M   Fargo ND               8  9:26  2:09  0:32    5   49:47 18.9  1:11    6 30:11  9:09 1:31:05 
    6  109 Michael Geeslin           42 M   Hawley MN              5  8:14  1:53  1:31    8   53:12 17.7  1:14    5 27:34  8:21 1:31:42 
    7  133 Cory Synstelien           41 M   Fergus Falls MN        6  8:36  1:58  1:49   11   55:16 17.0  1:26    9 31:31  9:33 1:38:37 
    8  118 Miles Jefferis            49 M   Vadnais Hts MN        13 13:00  2:58  1:06    6   52:07 18.1  1:21    8 31:10  9:27 1:38:42 
    9  127 Kyle Meyer                40 M   Fargo ND               4  8:13  1:52  3:37   10   55:01 17.1  1:00   11 33:08 10:03 1:40:57 
   10  115 Wade Hanson               43 M   Devils Lake ND        12 12:56  2:57  3:45    7   52:34 17.9  1:09    7 30:46  9:20 1:41:09 
   11  117 Philip Hennen             49 M   Minnetrista MN         7  9:01  2:03  2:14   12   56:49 16.6  0:43   12 34:01 10:19 1:42:47 
   12  104 Chris Dietz               43 M   Fargo ND              10  9:36  2:11  2:41    9   54:51 17.2  2:05   13 34:48 10:33 1:43:59 
   13  107 Tim Erickson              45 M   Barnesville MN        11 10:51  2:28  4:33   14 1:07:47 13.9  0:56   10 32:02  9:43 1:56:07 
   14  136 Kent Ritterman            47 M   Fargo ND              14 15:34  3:33  3:25   13 1:01:27 15.3  2:26   14 37:11 11:16 2:00:02 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  411 Tom Clow                  55 M   Fargo ND               1  8:01  1:50  1:29    1   44:21 21.2  0:53    3 28:04  8:31 1:22:47 
    2  406 John Breckenridge         53 M   Geneva                 6  9:40  2:12  2:08    4   48:17 19.5  1:30    2 27:56  8:28 1:29:30 
    3  428 Craig Pool                57 M   Fargo ND               7 10:01  2:17  1:32    3   48:17 19.5  1:12    6 30:29  9:15 1:31:29 
    4  424 Dave Maier                57 M   Bismarck ND            4  9:07  2:05  1:04    2   46:35 20.2  1:57   10 33:08 10:03 1:31:50 
    5  408 Barry Burchill            57 M   West Fargo ND          2  8:23  1:55  1:48    5   50:18 18.7  0:47    8 32:07  9:44 1:33:22 
    6  437 Peter Eisenhuth           50 M   Fergus Falls MN        3  8:34  1:57  1:57    8   52:45 17.9  1:15    4 29:19  8:53 1:33:47 
    7  429 Dan Rogers                54 M   Guthrie MN            15 13:16  3:01  2:37    6   50:59 18.5  1:27    1 27:53  8:27 1:36:10 
    8  422 Steve Jennings            52 M   Menomonie WI          13 12:48  2:55  1:06    7   52:30 17.9  0:42    7 30:48  9:20 1:37:52 
    9  417 Jeff Heidorn              52 M   Lynchburg VA          11 12:27  2:50  3:54    9   54:26 17.3  0:48    5 30:17  9:11 1:41:50 
   10  412 Marty Cone                58 M   Golden CO              9 11:45  2:41  1:55   12   55:36 16.9  0:36   11 33:25 10:08 1:43:14 
   11  403 Steve Bangs               56 M   Loveland CO            8 11:18  2:35  3:26   11   55:20 17.0  1:01   12 35:03 10:38 1:46:07 
   12  413 Kevin Corbett             56 M   Detroit Lakes MN       5  9:31  2:10  3:17   14 1:03:39 14.8  0:52    9 32:10  9:45 1:49:28 
   13  414 Bill Evans                50 M   Staples MN            10 12:03  2:45  3:04   13   57:50 16.3  1:00   15 37:49 11:28 1:51:45 
   14  427 John-Anders Persson       58 M   Fergus Falls MN       14 13:05  2:59  2:44   10   55:18 17.0  1:27   16 40:24 12:15 1:52:57 
   15  425 Matthew McGuire           52 M   Fergus Falls MN       12 12:35  2:52  2:08   15 1:03:42 14.8  0:52   13 35:16 10:41 1:54:30 
   16  418 Ken Heidorn               53 M   Fergus Falls MN       16 16:24  3:44  2:51   16 1:08:31 13.7  1:03   14 36:55 11:12 2:05:42 



                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98


Place  Bib  Name                    Age Gen  City                Rank Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike  Rate  Trn.2 Rank Run   Pace Finish 
===== ==== ======================== === === ==================== ==== ====  ===== ===== ====  ===== ====  ===== ==== ====  ==== =======
    1  426 Bruce Money               60 M   Fergus Falls MN        2  9:13  2:06  1:20    1   44:43 21.1  1:07    2 26:46  8:07 1:23:07 
    2  404 Larry Bethel              64 M   Fergus Falls MN        3  9:54  2:15  1:57    2   50:43 18.6  0:46    1 25:02  7:35 1:28:20 
    3  405 David Bjork               65 M   Fergus Falls MN        5 10:36  2:25  1:38    3   51:02 18.5  1:05    3 28:20  8:36 1:32:41 
    4  415 Douglas Geeslin           67 M   Hawley MN              1  8:18  1:54  3:38    4   52:37 17.9  1:47    4 34:06 10:20 1:40:24 
    5  400 Brian Arett               60 M   Moorhead MN            4 10:19  2:21  2:06    5   52:51 17.8  1:32    5 39:08 11:52 1:45:55 
    6  431 John Ugstad               61 M   Fergus Falls MN        6 12:43  2:54  2:42    6 1:40:28  9.4  3:14    6 39:48 12:04 2:38:53 

Total Registered:                      153
Total Number of Finishers:             145
Number of Male   Finishers:             81
Number of Female Finishers:             48
Number of Relay Finishers:              16
Did not Finish Race or Did Not Start:    9