Superior Man Triathlon -
Duluth, MN
8/28/2016

race logo










					                          SUPERIOR MAN TRIATHLON
                                Duluth, MN
                              August 28, 2016
                 0.5 mi. swim, 35.4 mi. bike, 5.6 mi. run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS  
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      19 Peter Somers         36 M   Rochester        MN    7 14:45  1:41  2:03    3 1:30:19 23.5  1:17    1   35:02  6:16 2:23:24 
    2   1/12    407 Kris Nisula          40 M   Thunder Bay      ON    8 15:08  1:44  2:39    1 1:28:00 24.1  1:27    3   37:42  6:44 2:24:54 
    3   1/1     399 Mitchell Clayton     19 M   Forest Lake      MN    3 13:52  1:35  1:54    5 1:33:00 22.8  1:12    2   36:38  6:33 2:26:34 
    4   1/9     395 Rod Raymond          51 M   Duluth           MN    4 14:15  1:38  2:30    2 1:29:17 23.8  1:32   18   44:10  7:54 2:31:42 
    5   2/6     404 Michael Hankee       39 M   Lino Lakes       MN    5 14:20  1:38  2:17    6 1:33:58 22.6  1:24    9   41:54  7:29 2:33:51 
    6   1/8     326 Robert Stieber       32 M   Medford          WI   32 18:10  2:04  2:55    7 1:34:18 22.5  1:37   14   43:25  7:46 2:40:23 
    7   2/9     396 Daniel Duff          51 M   Duluth           MN   10 16:06  1:50  2:55   11 1:39:52 21.3  1:43    5   39:58  7:09 2:40:32 
    8   3/9     301 Paul Kovach          54 M   Duluth           MN   29 17:54  2:03  2:55    4 1:32:49 22.9  1:35   24   46:48  8:22 2:41:59 
    9   4/9     392 Tim Keppers          52 M   Duluth           MN    2 13:35  1:33  3:02    8 1:36:16 22.1  1:45   26   47:38  8:31 2:42:14 
   10   1/3     374 Christel Kippenhan   51 F   Bemidji          MI    6 14:40  1:40  2:22   14 1:41:36 20.9  1:16   12   43:07  7:42 2:42:59 
   11   5/9     201 Philip Rogers        53 M   Duluth           MN   25 17:42  2:01  3:13    9 1:38:38 21.5  1:41   10   42:28  7:35 2:43:39 
   12   1/6     181 Kellne Muldoon       25 M   Milwaukee        WI   21 17:24  1:59  4:33   10 1:39:25 21.4  2:07   19   44:40  7:59 2:48:08 
   13   1/1     398 Eric Cleveland       47 M   Rochester        MN   43 19:03  2:10  3:34   15 1:42:03 20.8  2:48   17   43:55  7:51 2:51:21 
   14   1/4     354 Lisa Wacek           46 F   Minneapolis      MN   24 17:34  2:00  3:06   17 1:45:27 20.1  1:57   16   43:52  7:50 2:51:54 
   15   1/1     387 Lynn Vogt            67 M   Ankeny           IA   17 16:48  1:55  3:37   13 1:40:57 21.0  2:06   30   49:06  8:46 2:52:32 
   16   2/6     370 Kevin Ehrlich        27 M   East Hartford    CT    1 13:23  1:32  3:01   19 1:48:41 19.5  1:53   23   46:10  8:15 2:53:07 
   17   6/9     312 Wayne Hunter         54 M   Fort Collins     CO   11 16:11  1:51  4:21   16 1:43:14 20.6  2:40   34   49:51  8:55 2:56:16 
   18   3/6     353 Max Macemon          26 M   St Anthony Villa MN   19 17:13  1:58  5:54   26 1:51:24 19.1  3:13    7   41:01  7:20 2:58:45 
   19   1/6     371 Angela Engel         39 F   Abbotsford       WI   27 17:45  2:01  3:03   12 1:40:05 21.2  2:43   53   55:31  9:55 2:59:06 
   20   1/3     164 Sophia House         25 F   Milwaukee        WI   45 19:07  2:11  3:43   29 1:53:15 18.8  2:29    6   40:50  7:18 2:59:21 
   21   1/10    402 Karen Murphy         42 F   Thunder Bay      ON   34 18:21  2:06  3:34   21 1:49:07 19.5  2:20   25   47:23  8:28 3:00:43 
   22   1/3     367 Donavon Catton       20 M   Rogers           MN   31 18:10  2:04  4:43   37 1:56:21 18.3  1:10    8   41:27  7:25 3:01:49 
   23   1/7     393 Kaitlin Wiedeman     33 F   Minneapolis      MN   38 18:44  2:08  3:14   18 1:47:02 19.8  1:39   40   51:24  9:11 3:02:02 
   24   2/8     300 Paul Bauerly         30 M   Duluth           MN   28 17:45  2:02  5:12   31 1:53:24 18.7  3:16   15   43:28  7:46 3:03:04 
   25   2/3     381 Jorid Oiestad        27 F   East Grand Forks MN   36 18:31  2:07  3:09   44 1:58:19 18.0  1:39   11   42:46  7:39 3:04:22 
   26   2/3     319 Erick Osten          20 M   Rochester        MN   48 19:33  2:14  2:51   34 1:54:53 18.5  1:51   21   45:40  8:10 3:04:48 
   27   2/12    302 Paul Kudrle          42 M   Sun Prairie      WI   26 17:45  2:01  3:48   27 1:51:59 19.0  1:47   33   49:48  8:54 3:05:05 
   28   3/12    327 Glen Varns           41 M   Minneapolis      MN   20 17:14  1:58  3:26   25 1:51:11 19.1  2:33   39   51:11  9:09 3:05:32 
   29   4/12    405 Andrew Delcore       44 M   Oconomowoc       WI   42 19:02  2:10  4:29   20 1:49:00 19.5  2:00   42   51:50  9:16 3:06:19 
   30   4/6     126 Jordan Davis         25 M   Bismarck         ND   37 18:36  2:07  4:00   28 1:52:21 18.9  1:56   38   50:58  9:06 3:07:49 
   31   2/7     309 Joy Bittner          30 F   Duluth           MN   50 19:45  2:15  3:23   32 1:53:24 18.7  3:14   28   48:07  8:36 3:07:52 
   32   2/6     304 Michelle Rose        37 F   Chanhassen       MN   14 16:24  1:52  3:33   55 2:03:23 17.2  2:06   13   43:19  7:45 3:08:44 
   33   5/12    337 John Koski           40 M   Duluth           MN   58 21:25  2:26  3:09   24 1:50:47 19.2  1:31   43   51:55  9:17 3:08:44 
   34   1/3     303 Carolyn Milbrath     58 F   Hudson           WI   15 16:42  1:54  3:04   33 1:54:06 18.6  2:07   47   53:08  9:30 3:09:05 
   35   3/6     389 Megan Stebbins       39 F   Minneapolis      MN   35 18:25  2:06  3:43   38 1:56:36 18.2  2:04   29   48:35  8:41 3:09:22 
   36   2/4     380 Dawn Mihalovic-Baye  47 F   New Auburn       WI   46 19:14  2:12  4:38   40 1:56:49 18.2  2:20   27   47:38  8:31 3:10:37 
   37   2/10    394 Elizabeth Poeschl    40 F   Bloomington      MN   18 16:50  1:55  3:53   22 1:49:22 19.4  3:00   59   58:41 10:29 3:11:44 
   38   3/4     400 Erika Lee            47 F   Duluth           MN   39 18:53  2:09  3:39   39 1:56:42 18.2  2:08   45   52:29  9:23 3:13:49 
   39   3/10    372 Christina Enger      43 F   Columbia Heights MN   30 18:01  2:03  2:59   23 1:49:46 19.4  2:48   63 1:00:43 10:51 3:14:15 
   40   7/9     378 Pete McConnell       50 M   Plymouth         MN   51 19:49  2:16  4:24   46 1:59:26 17.8  1:55   36   50:15  8:59 3:15:47 
   41   3/7     403 Katie Hanson         31 F   Duluth           MN   65 22:57  2:37  3:37   54 2:03:18 17.2  1:34   22   46:00  8:13 3:17:24 
   42   4/7     341 Kelli Millslagle     31 F   Minneapolis      MN   68 23:50  2:43  4:05   42 1:57:37 18.1  2:10   37   50:17  8:59 3:17:56 
   43   6/12    334 Craig Fellman        43 M   Duluth           MN   74 27:50  3:10  5:11   30 1:53:15 18.8  2:48   31   49:06  8:47 3:18:09 
   44   3/8     375 Michael Kirschling   30 M   Minneapolis      MN    9 15:28  1:46  6:26   56 2:03:58 17.1  4:17   32   49:42  8:53 3:19:49 
   45   4/10    328 Jill Harden          41 F   Carlton          MN   52 19:50  2:16  3:55   50 2:02:17 17.4  2:09   44   52:19  9:21 3:20:28 
   46   4/8     289 Patrick Levno        32 M   Minneapolis      MN   33 18:18  2:05  5:13   57 2:03:59 17.1  2:30   50   54:34  9:45 3:24:32 
   47   5/8     376 Stuart Kubow         32 M   Fall Creek       WI   53 19:57  2:16  4:22   49 2:02:12 17.4  2:45   54   56:17 10:04 3:25:31 
   48   3/6     356 Kevin Hagen          39 M   Hibbing          MN   59 21:41  2:28  3:55   41 1:56:53 18.2  2:47   62 1:00:18 10:46 3:25:32 
   49   5/10    377 Kymberly Lehenbauer  42 F   New Brighton     MN   55 20:36  2:21  5:32   47 1:59:49 17.7  3:58   56   56:34 10:06 3:26:28 
   50   4/6     362 Shawn Amundson       37 M   Duluth           MN   64 22:34  2:34  6:06   43 1:57:58 18.0  3:57   55   56:21 10:04 3:26:54 
   51   1/1     148 Anna Anklam          24 F   Milwaukee        WI   16 16:48  1:55  4:10   59 2:04:48 17.0  2:43   60   58:41 10:29 3:27:09 
   52   6/10    406 Sara Will            43 F   Burnsville       MN   44 19:06  2:11  3:24   65 2:08:12 16.6  4:33   51   55:07  9:51 3:30:21 
   53   1/1     369 Randy Davis          56 M   Coon Rapids      MN   60 21:47  2:29  5:04   48 1:59:58 17.7  2:18   71 1:04:16 11:29 3:33:21 
   54   7/12    355 Jim Gaylord          41 M   Duluth           MN   67 23:22  2:40  6:14   45 1:58:30 17.9  4:53   65 1:01:25 10:58 3:34:23 
   55   7/10    344 Kate Varns           44 F   Minneapolis      MN   63 22:09  2:31  5:17   70 2:12:23 16.0  5:04   35   49:59  8:56 3:34:50 
   56   4/6     349 Kirsten Rain         39 F   Minneapolis      MN   57 20:52  2:23  5:33   77 2:15:55 15.6  3:10   41   51:29  9:12 3:36:57 
   57   5/7     342 Jennifer Olah        32 F   Duluth           MN   49 19:43  2:15  5:13   74 2:14:30 15.8  2:28   52   55:08  9:51 3:37:01 
   58   8/10    316 Sarah McGee          40 F   Saint Paul       MN   61 21:56  2:30  3:38   62 2:06:19 16.8  2:20   70 1:03:56 11:25 3:38:08 
   59   5/6     352 Gregory Levere       27 M   Duluth           MN   66 23:06  2:38  5:19   63 2:07:13 16.7  5:18   57   57:16 10:14 3:38:09 
   60   2/3     408 Donna Ostrom         56 F   Thunder Bay      ON   69 24:12  2:45  5:18   80 2:20:42 15.1  4:11   20   45:28  8:08 3:39:50 
   61   8/12    363 Scott Arntson        44 M   Duluth           MN   78 28:33  3:15  5:41   60 2:04:52 17.0  3:11   58   57:44 10:19 3:40:00 
   62   5/6     314 Molly Jeatran        36 F   Minneapolis      MN   23 17:31  2:00  5:34   53 2:03:06 17.3  2:36   81 1:11:23 12:45 3:40:08 
   63   6/6     296 Brennan Thompson     26 M   Brookings        SD   70 25:31  2:54  6:46   52 2:02:46 17.3  2:45   66 1:02:26 11:09 3:40:12 
   64   3/3     401 Joe Popham           24 M   Saint Paul       MN   80 33:40  3:50  9:13   68 2:10:01 16.3  7:43    4   39:45  7:06 3:40:20 
   65   9/12    321 Rich Pohlidal        41 M   Edina            MN   73 27:41  3:09  5:55   36 1:55:19 18.4  4:19   75 1:07:44 12:06 3:40:56 
   66   2/3     351 Valerie Blanchenay   51 F   Duluth           MN   76 28:17  3:13  5:26   35 1:55:10 18.4  3:20   78 1:09:10 12:22 3:41:21 
   67   6/6      26 Danielle Kolb        38 F   Fitchburg        WI   12 16:15  1:51  5:09   64 2:07:17 16.7  4:00   77 1:08:47 12:17 3:41:27 
   68   4/4     368 Terri Dauplaise      49 F   Andover          MN   47 19:27  2:13  4:45   81 2:22:05 14.9  2:45   48   53:54  9:38 3:42:54 
   69   8/9     390 Mike Thompson        53 M   Sioux Falls      SD   83 33:54  3:52  6:13   51 2:02:36 17.3  2:07   61   59:01 10:33 3:43:48 
   70   6/8     365 Jonathan Braski      31 M   Moorhead         MN   13 16:20  1:52 11:52   79 2:19:33 15.2  5:30   49   54:08  9:40 3:47:22 
   71  10/12    391 Rod Annis            41 M   Chanhassen       MN   56 20:47  2:22  5:12   61 2:05:46 16.9  4:04   82 1:12:52 13:01 3:48:39 
   72   3/3     357 McKayla Hartwig      27 F   Duluth           MN   22 17:25  1:59  4:26   76 2:15:25 15.7  5:06   74 1:07:38 12:05 3:49:58 
   73   9/10    383 Courtney Scotland    40 F   Dillon           CO   62 22:00  2:30  6:03   73 2:13:43 15.9  5:36   69 1:03:20 11:19 3:50:40 
   74   6/7     310 Martyna Gadomska     32 F   Roseville        MN   79 29:13  3:20  5:19   72 2:12:42 16.0  4:13   68 1:02:45 11:13 3:54:09 
   75   5/6     305 Steve Edwards        35 M   Roseville        MN   54 20:28  2:20 14:21   71 2:12:41 16.0  4:15   67 1:02:44 11:13 3:54:28 
   76  10/10    320 Amy Plaisted         42 F   Duluth           MN   77 28:26  3:14  4:14   67 2:09:39 16.4  5:31   79 1:09:13 12:22 3:57:01 
   77   3/3     340 Theresa Miller       53 F   Hinckley         MN   75 28:06  3:12  6:35   78 2:17:21 15.5  4:00   64 1:01:09 10:56 3:57:09 
   78   7/8     335 Dana Gilman          30 M   Minneapolis      MN   85 38:23  4:22  5:01   58 2:04:41 17.0  3:12   80 1:09:38 12:26 4:00:53 
   79   9/9     339 Scott Miller         53 M   Hinckley         MN   86 40:18  4:35  5:57   66 2:09:30 16.4  4:21   73 1:06:15 11:50 4:06:20 
   80   7/7     346 Kaitlin Korbitz      30 F   Minneapolis      MN   82 33:46  3:51  4:30   69 2:11:05 16.2  4:30   84 1:21:00 14:28 4:14:49 
   81   3/3     338 Rene McKercher       59 F   Wilton           MN   72 27:20  3:07  7:11   84 2:29:06 14.2  4:50   76 1:08:12 12:11 4:16:38 
   82  11/12    323 Christopher Sather   43 M   Minnetonka       MN   71 26:34  3:02  5:30   83 2:28:28 14.3  2:47   83 1:19:06 14:08 4:22:23 
   83   1/1     348 Mark O'Neill         64 M   Lake Villa       IL   84 34:14  3:54  9:19   75 2:15:13 15.7  4:50   85 1:23:58 15:00 4:27:32 
   84   8/8     373 Johnny Groff         32 M   Edina            MN   41 19:02  2:10  4:37   86 3:10:43 11.1  4:05   46   52:46  9:26 4:31:10 
   85   6/6     364 Darshan Baldev       35 M   Minneapolis      MN   81 33:40  3:50  9:09   85 2:41:03 13.2  2:48   72 1:05:34 11:43 4:32:13 
       12/12    324 Mark Senkowski       44 M   Woodbury         MN   40 18:54  2:09  3:04   82 2:23:23 14.8                                  

================================================================================================================================================
OVERALL MALE 41.5 TRIATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      19 Peter Somers         36 M   Rochester        MN    6 14:45  1:41  2:03    3 1:30:19 23.5  1:17    1   35:02  6:16 2:23:24 
    2   1/12    407 Kris Nisula          40 M   Thunder Bay      ON    7 15:08  1:44  2:39    1 1:28:00 24.1  1:27    3   37:42  6:44 2:24:54 
    3   1/1     399 Mitchell Clayton     19 M   Forest Lake      MN    3 13:52  1:35  1:54    5 1:33:00 22.8  1:12    2   36:38  6:33 2:26:34 
    4   1/9     395 Rod Raymond          51 M   Duluth           MN    4 14:15  1:38  2:30    2 1:29:17 23.8  1:32   13   44:10  7:54 2:31:42 
    5   2/6     404 Michael Hankee       39 M   Lino Lakes       MN    5 14:20  1:38  2:17    6 1:33:58 22.6  1:24    8   41:54  7:29 2:33:51 
    6   1/8     326 Robert Stieber       32 M   Medford          WI   21 18:10  2:04  2:55    7 1:34:18 22.5  1:37   10   43:25  7:46 2:40:23 
    7   2/9     396 Daniel Duff          51 M   Duluth           MN    9 16:06  1:50  2:55   11 1:39:52 21.3  1:43    5   39:58  7:09 2:40:32 
    8   3/9     301 Paul Kovach          54 M   Duluth           MN   19 17:54  2:03  2:55    4 1:32:49 22.9  1:35   17   46:48  8:22 2:41:59 
    9   4/9     392 Tim Keppers          52 M   Duluth           MN    2 13:35  1:33  3:02    8 1:36:16 22.1  1:45   18   47:38  8:31 2:42:14 
   10   5/9     201 Philip Rogers        53 M   Duluth           MN   16 17:42  2:01  3:13    9 1:38:38 21.5  1:41    9   42:28  7:35 2:43:39 
   11   1/6     181 Kellne Muldoon       25 M   Milwaukee        WI   15 17:24  1:59  4:33   10 1:39:25 21.4  2:07   14   44:40  7:59 2:48:08 
   12   1/1     398 Eric Cleveland       47 M   Rochester        MN   27 19:03  2:10  3:34   13 1:42:03 20.8  2:48   12   43:55  7:51 2:51:21 
   13   1/1     387 Lynn Vogt            67 M   Ankeny           IA   12 16:48  1:55  3:37   12 1:40:57 21.0  2:06   19   49:06  8:46 2:52:32 
   14   2/6     370 Kevin Ehrlich        27 M   East Hartford    CT    1 13:23  1:32  3:01   15 1:48:41 19.5  1:53   16   46:10  8:15 2:53:07 
   15   6/9     312 Wayne Hunter         54 M   Fort Collins     CO   10 16:11  1:51  4:21   14 1:43:14 20.6  2:40   23   49:51  8:55 2:56:16 
   16   3/6     353 Max Macemon          26 M   St Anthony Villa MN   13 17:13  1:58  5:54   19 1:51:24 19.1  3:13    6   41:01  7:20 2:58:45 
   17   1/3     367 Donavon Catton       20 M   Rogers           MN   20 18:10  2:04  4:43   26 1:56:21 18.3  1:10    7   41:27  7:25 3:01:49 
   18   2/8     300 Paul Bauerly         30 M   Duluth           MN   18 17:45  2:02  5:12   23 1:53:24 18.7  3:16   11   43:28  7:46 3:03:04 
   19   2/3     319 Erick Osten          20 M   Rochester        MN   28 19:33  2:14  2:51   24 1:54:53 18.5  1:51   15   45:40  8:10 3:04:48 
   20   2/12    302 Paul Kudrle          42 M   Sun Prairie      WI   17 17:45  2:01  3:48   20 1:51:59 19.0  1:47   22   49:48  8:54 3:05:05 
   21   3/12    327 Glen Varns           41 M   Minneapolis      MN   14 17:14  1:58  3:26   18 1:51:11 19.1  2:33   26   51:11  9:09 3:05:32 
   22   4/12    405 Andrew Delcore       44 M   Oconomowoc       WI   26 19:02  2:10  4:29   16 1:49:00 19.5  2:00   27   51:50  9:16 3:06:19 
   23   4/6     126 Jordan Davis         25 M   Bismarck         ND   23 18:36  2:07  4:00   21 1:52:21 18.9  1:56   25   50:58  9:06 3:07:49 
   24   5/12    337 John Koski           40 M   Duluth           MN   33 21:25  2:26  3:09   17 1:50:47 19.2  1:31   28   51:55  9:17 3:08:44 
   25   7/9     378 Pete McConnell       50 M   Plymouth         MN   29 19:49  2:16  4:24   30 1:59:26 17.8  1:55   24   50:15  8:59 3:15:47 
   26   6/12    334 Craig Fellman        43 M   Duluth           MN   42 27:50  3:10  5:11   22 1:53:15 18.8  2:48   20   49:06  8:47 3:18:09 
   27   3/8     375 Michael Kirschling   30 M   Minneapolis      MN    8 15:28  1:46  6:26   35 2:03:58 17.1  4:17   21   49:42  8:53 3:19:49 
   28   4/8     289 Patrick Levno        32 M   Minneapolis      MN   22 18:18  2:05  5:13   36 2:03:59 17.1  2:30   31   54:34  9:45 3:24:32 
   29   5/8     376 Stuart Kubow         32 M   Fall Creek       WI   30 19:57  2:16  4:22   32 2:02:12 17.4  2:45   32   56:17 10:04 3:25:31 
   30   3/6     356 Kevin Hagen          39 M   Hibbing          MN   34 21:41  2:28  3:55   27 1:56:53 18.2  2:47   37 1:00:18 10:46 3:25:32 
   31   4/6     362 Shawn Amundson       37 M   Duluth           MN   36 22:34  2:34  6:06   28 1:57:58 18.0  3:57   33   56:21 10:04 3:26:54 
   32   1/1     369 Randy Davis          56 M   Coon Rapids      MN   35 21:47  2:29  5:04   31 1:59:58 17.7  2:18   41 1:04:16 11:29 3:33:21 
   33   7/12    355 Jim Gaylord          41 M   Duluth           MN   38 23:22  2:40  6:14   29 1:58:30 17.9  4:53   38 1:01:25 10:58 3:34:23 
   34   5/6     352 Gregory Levere       27 M   Duluth           MN   37 23:06  2:38  5:19   40 2:07:13 16.7  5:18   34   57:16 10:14 3:38:09 
   35   8/12    363 Scott Arntson        44 M   Duluth           MN   43 28:33  3:15  5:41   38 2:04:52 17.0  3:11   35   57:44 10:19 3:40:00 
   36   6/6     296 Brennan Thompson     26 M   Brookings        SD   39 25:31  2:54  6:46   34 2:02:46 17.3  2:45   39 1:02:26 11:09 3:40:12 
   37   3/3     401 Joe Popham           24 M   Saint Paul       MN   44 33:40  3:50  9:13   42 2:10:01 16.3  7:43    4   39:45  7:06 3:40:20 
   38   9/12    321 Rich Pohlidal        41 M   Edina            MN   41 27:41  3:09  5:55   25 1:55:19 18.4  4:19   44 1:07:44 12:06 3:40:56 
   39   8/9     390 Mike Thompson        53 M   Sioux Falls      SD   46 33:54  3:52  6:13   33 2:02:36 17.3  2:07   36   59:01 10:33 3:43:48 
   40   6/8     365 Jonathan Braski      31 M   Moorhead         MN   11 16:20  1:52 11:52   45 2:19:33 15.2  5:30   30   54:08  9:40 3:47:22 
   41  10/12    391 Rod Annis            41 M   Chanhassen       MN   32 20:47  2:22  5:12   39 2:05:46 16.9  4:04   46 1:12:52 13:01 3:48:39 
   42   5/6     305 Steve Edwards        35 M   Roseville        MN   31 20:28  2:20 14:21   43 2:12:41 16.0  4:15   40 1:02:44 11:13 3:54:28 
   43   7/8     335 Dana Gilman          30 M   Minneapolis      MN   48 38:23  4:22  5:01   37 2:04:41 17.0  3:12   45 1:09:38 12:26 4:00:53 
   44   9/9     339 Scott Miller         53 M   Hinckley         MN   49 40:18  4:35  5:57   41 2:09:30 16.4  4:21   43 1:06:15 11:50 4:06:20 
   45  11/12    323 Christopher Sather   43 M   Minnetonka       MN   40 26:34  3:02  5:30   47 2:28:28 14.3  2:47   47 1:19:06 14:08 4:22:23 
   46   1/1     348 Mark O'Neill         64 M   Lake Villa       IL   47 34:14  3:54  9:19   44 2:15:13 15.7  4:50   48 1:23:58 15:00 4:27:32 
   47   8/8     373 Johnny Groff         32 M   Edina            MN   25 19:02  2:10  4:37   49 3:10:43 11.1  4:05   29   52:46  9:26 4:31:10 
   48   6/6     364 Darshan Baldev       35 M   Minneapolis      MN   45 33:40  3:50  9:09   48 2:41:03 13.2  2:48   42 1:05:34 11:43 4:32:13 
       12/12    324 Mark Senkowski       44 M   Woodbury         MN   24 18:54  2:09  3:04   46 2:23:23 14.8                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE 41.5 TRIATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     374 Christel Kippenhan   51 F   Bemidji          MI    1 14:40  1:40  2:22    2 1:41:36 20.9  1:16    3   43:07  7:42 2:42:59 
    2   1/4     354 Lisa Wacek           46 F   Minneapolis      MN    9 17:34  2:00  3:06    3 1:45:27 20.1  1:57    5   43:52  7:50 2:51:54 
    3   1/6     371 Angela Engel         39 F   Abbotsford       WI   10 17:45  2:01  3:03    1 1:40:05 21.2  2:43   22   55:31  9:55 2:59:06 
    4   1/3     164 Sophia House         25 F   Milwaukee        WI   18 19:07  2:11  3:43    8 1:53:15 18.8  2:29    1   40:50  7:18 2:59:21 
    5   1/10    402 Karen Murphy         42 F   Thunder Bay      ON   12 18:21  2:06  3:34    5 1:49:07 19.5  2:20    8   47:23  8:28 3:00:43 
    6   1/7     393 Kaitlin Wiedeman     33 F   Minneapolis      MN   15 18:44  2:08  3:14    4 1:47:02 19.8  1:39   14   51:24  9:11 3:02:02 
    7   2/3     381 Jorid Oiestad        27 F   East Grand Forks MN   14 18:31  2:07  3:09   16 1:58:19 18.0  1:39    2   42:46  7:39 3:04:22 
    8   2/7     309 Joy Bittner          30 F   Duluth           MN   22 19:45  2:15  3:23    9 1:53:24 18.7  3:14   10   48:07  8:36 3:07:52 
    9   2/6     304 Michelle Rose        37 F   Chanhassen       MN    3 16:24  1:52  3:33   21 2:03:23 17.2  2:06    4   43:19  7:45 3:08:44 
   10   1/3     303 Carolyn Milbrath     58 F   Hudson           WI    4 16:42  1:54  3:04   10 1:54:06 18.6  2:07   18   53:08  9:30 3:09:05 
   11   3/6     389 Megan Stebbins       39 F   Minneapolis      MN   13 18:25  2:06  3:43   12 1:56:36 18.2  2:04   11   48:35  8:41 3:09:22 
   12   2/4     380 Dawn Mihalovic-Baye  47 F   New Auburn       WI   19 19:14  2:12  4:38   14 1:56:49 18.2  2:20    9   47:38  8:31 3:10:37 
   13   2/10    394 Elizabeth Poeschl    40 F   Bloomington      MN    6 16:50  1:55  3:53    6 1:49:22 19.4  3:00   24   58:41 10:29 3:11:44 
   14   3/4     400 Erika Lee            47 F   Duluth           MN   16 18:53  2:09  3:39   13 1:56:42 18.2  2:08   17   52:29  9:23 3:13:49 
   15   3/10    372 Christina Enger      43 F   Columbia Heights MN   11 18:01  2:03  2:59    7 1:49:46 19.4  2:48   26 1:00:43 10:51 3:14:15 
   16   3/7     403 Katie Hanson         31 F   Duluth           MN   29 22:57  2:37  3:37   20 2:03:18 17.2  1:34    7   46:00  8:13 3:17:24 
   17   4/7     341 Kelli Millslagle     31 F   Minneapolis      MN   30 23:50  2:43  4:05   15 1:57:37 18.1  2:10   13   50:17  8:59 3:17:56 
   18   4/10    328 Jill Harden          41 F   Carlton          MN   23 19:50  2:16  3:55   18 2:02:17 17.4  2:09   16   52:19  9:21 3:20:28 
   19   5/10    377 Kymberly Lehenbauer  42 F   New Brighton     MN   24 20:36  2:21  5:32   17 1:59:49 17.7  3:58   23   56:34 10:06 3:26:28 
   20   1/1     148 Anna Anklam          24 F   Milwaukee        WI    5 16:48  1:55  4:10   22 2:04:48 17.0  2:43   25   58:41 10:29 3:27:09 
   21   6/10    406 Sara Will            43 F   Burnsville       MN   17 19:06  2:11  3:24   25 2:08:12 16.6  4:33   20   55:07  9:51 3:30:21 
   22   7/10    344 Kate Varns           44 F   Minneapolis      MN   28 22:09  2:31  5:17   28 2:12:23 16.0  5:04   12   49:59  8:56 3:34:50 
   23   4/6     349 Kirsten Rain         39 F   Minneapolis      MN   25 20:52  2:23  5:33   33 2:15:55 15.6  3:10   15   51:29  9:12 3:36:57 
   24   5/7     342 Jennifer Olah        32 F   Duluth           MN   21 19:43  2:15  5:13   31 2:14:30 15.8  2:28   21   55:08  9:51 3:37:01 
   25   8/10    316 Sarah McGee          40 F   Saint Paul       MN   26 21:56  2:30  3:38   23 2:06:19 16.8  2:20   30 1:03:56 11:25 3:38:08 
   26   2/3     408 Donna Ostrom         56 F   Thunder Bay      ON   31 24:12  2:45  5:18   35 2:20:42 15.1  4:11    6   45:28  8:08 3:39:50 
   27   5/6     314 Molly Jeatran        36 F   Minneapolis      MN    8 17:31  2:00  5:34   19 2:03:06 17.3  2:36   36 1:11:23 12:45 3:40:08 
   28   2/3     351 Valerie Blanchenay   51 F   Duluth           MN   34 28:17  3:13  5:26   11 1:55:10 18.4  3:20   34 1:09:10 12:22 3:41:21 
   29   6/6      26 Danielle Kolb        38 F   Fitchburg        WI    2 16:15  1:51  5:09   24 2:07:17 16.7  4:00   33 1:08:47 12:17 3:41:27 
   30   4/4     368 Terri Dauplaise      49 F   Andover          MN   20 19:27  2:13  4:45   36 2:22:05 14.9  2:45   19   53:54  9:38 3:42:54 
   31   3/3     357 McKayla Hartwig      27 F   Duluth           MN    7 17:25  1:59  4:26   32 2:15:25 15.7  5:06   31 1:07:38 12:05 3:49:58 
   32   9/10    383 Courtney Scotland    40 F   Dillon           CO   27 22:00  2:30  6:03   30 2:13:43 15.9  5:36   29 1:03:20 11:19 3:50:40 
   33   6/7     310 Martyna Gadomska     32 F   Roseville        MN   36 29:13  3:20  5:19   29 2:12:42 16.0  4:13   28 1:02:45 11:13 3:54:09 
   34  10/10    320 Amy Plaisted         42 F   Duluth           MN   35 28:26  3:14  4:14   26 2:09:39 16.4  5:31   35 1:09:13 12:22 3:57:01 
   35   3/3     340 Theresa Miller       53 F   Hinckley         MN   33 28:06  3:12  6:35   34 2:17:21 15.5  4:00   27 1:01:09 10:56 3:57:09 
   36   7/7     346 Kaitlin Korbitz      30 F   Minneapolis      MN   37 33:46  3:51  4:30   27 2:11:05 16.2  4:30   37 1:21:00 14:28 4:14:49 
   37   3/3     338 Rene McKercher       59 F   Wilton           MN   32 27:20  3:07  7:11   37 2:29:06 14.2  4:50   32 1:08:12 12:11 4:16:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  399 Mitchell Clayton     19 M   Forest Lake      MN    1 13:52  1:35  1:54    1 1:33:00 22.8  1:12    1   36:38  6:33 2:26:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  367 Donavon Catton       20 M   Rogers           MN    1 18:10  2:04  4:43    2 1:56:21 18.3  1:10    2   41:27  7:25 3:01:49 
    2  319 Erick Osten          20 M   Rochester        MN    2 19:33  2:14  2:51    1 1:54:53 18.5  1:51    3   45:40  8:10 3:04:48 
    3  401 Joe Popham           24 M   Saint Paul       MN    3 33:40  3:50  9:13    3 2:10:01 16.3  7:43    1   39:45  7:06 3:40:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  148 Anna Anklam          24 F   Milwaukee        WI    1 16:48  1:55  4:10    1 2:04:48 17.0  2:43    1   58:41 10:29 3:27:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  181 Kellne Muldoon       25 M   Milwaukee        WI    3 17:24  1:59  4:33    1 1:39:25 21.4  2:07    2   44:40  7:59 2:48:08 
    2  370 Kevin Ehrlich        27 M   East Hartford    CT    1 13:23  1:32  3:01    2 1:48:41 19.5  1:53    3   46:10  8:15 2:53:07 
    3  353 Max Macemon          26 M   St Anthony Villa MN    2 17:13  1:58  5:54    3 1:51:24 19.1  3:13    1   41:01  7:20 2:58:45 
    4  126 Jordan Davis         25 M   Bismarck         ND    4 18:36  2:07  4:00    4 1:52:21 18.9  1:56    4   50:58  9:06 3:07:49 
    5  352 Gregory Levere       27 M   Duluth           MN    5 23:06  2:38  5:19    6 2:07:13 16.7  5:18    5   57:16 10:14 3:38:09 
    6  296 Brennan Thompson     26 M   Brookings        SD    6 25:31  2:54  6:46    5 2:02:46 17.3  2:45    6 1:02:26 11:09 3:40:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  164 Sophia House         25 F   Milwaukee        WI    3 19:07  2:11  3:43    1 1:53:15 18.8  2:29    1   40:50  7:18 2:59:21 
    2  381 Jorid Oiestad        27 F   East Grand Forks MN    2 18:31  2:07  3:09    2 1:58:19 18.0  1:39    2   42:46  7:39 3:04:22 
    3  357 McKayla Hartwig      27 F   Duluth           MN    1 17:25  1:59  4:26    3 2:15:25 15.7  5:06    3 1:07:38 12:05 3:49:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Robert Stieber       32 M   Medford          WI    4 18:10  2:04  2:55    1 1:34:18 22.5  1:37    1   43:25  7:46 2:40:23 
    2  300 Paul Bauerly         30 M   Duluth           MN    3 17:45  2:02  5:12    2 1:53:24 18.7  3:16    2   43:28  7:46 3:03:04 
    3  375 Michael Kirschling   30 M   Minneapolis      MN    1 15:28  1:46  6:26    4 2:03:58 17.1  4:17    3   49:42  8:53 3:19:49 
    4  289 Patrick Levno        32 M   Minneapolis      MN    5 18:18  2:05  5:13    5 2:03:59 17.1  2:30    6   54:34  9:45 3:24:32 
    5  376 Stuart Kubow         32 M   Fall Creek       WI    7 19:57  2:16  4:22    3 2:02:12 17.4  2:45    7   56:17 10:04 3:25:31 
    6  365 Jonathan Braski      31 M   Moorhead         MN    2 16:20  1:52 11:52    7 2:19:33 15.2  5:30    5   54:08  9:40 3:47:22 
    7  335 Dana Gilman          30 M   Minneapolis      MN    8 38:23  4:22  5:01    6 2:04:41 17.0  3:12    8 1:09:38 12:26 4:00:53 
    8  373 Johnny Groff         32 M   Edina            MN    6 19:02  2:10  4:37    8 3:10:43 11.1  4:05    4   52:46  9:26 4:31:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  393 Kaitlin Wiedeman     33 F   Minneapolis      MN    1 18:44  2:08  3:14    1 1:47:02 19.8  1:39    4   51:24  9:11 3:02:02 
    2  309 Joy Bittner          30 F   Duluth           MN    3 19:45  2:15  3:23    2 1:53:24 18.7  3:14    2   48:07  8:36 3:07:52 
    3  403 Katie Hanson         31 F   Duluth           MN    4 22:57  2:37  3:37    4 2:03:18 17.2  1:34    1   46:00  8:13 3:17:24 
    4  341 Kelli Millslagle     31 F   Minneapolis      MN    5 23:50  2:43  4:05    3 1:57:37 18.1  2:10    3   50:17  8:59 3:17:56 
    5  342 Jennifer Olah        32 F   Duluth           MN    2 19:43  2:15  5:13    7 2:14:30 15.8  2:28    5   55:08  9:51 3:37:01 
    6  310 Martyna Gadomska     32 F   Roseville        MN    6 29:13  3:20  5:19    6 2:12:42 16.0  4:13    6 1:02:45 11:13 3:54:09 
    7  346 Kaitlin Korbitz      30 F   Minneapolis      MN    7 33:46  3:51  4:30    5 2:11:05 16.2  4:30    7 1:21:00 14:28 4:14:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   19 Peter Somers         36 M   Rochester        MN    2 14:45  1:41  2:03    1 1:30:19 23.5  1:17    1   35:02  6:16 2:23:24 
    2  404 Michael Hankee       39 M   Lino Lakes       MN    1 14:20  1:38  2:17    2 1:33:58 22.6  1:24    2   41:54  7:29 2:33:51 
    3  356 Kevin Hagen          39 M   Hibbing          MN    4 21:41  2:28  3:55    3 1:56:53 18.2  2:47    4 1:00:18 10:46 3:25:32 
    4  362 Shawn Amundson       37 M   Duluth           MN    5 22:34  2:34  6:06    4 1:57:58 18.0  3:57    3   56:21 10:04 3:26:54 
    5  305 Steve Edwards        35 M   Roseville        MN    3 20:28  2:20 14:21    5 2:12:41 16.0  4:15    5 1:02:44 11:13 3:54:28 
    6  364 Darshan Baldev       35 M   Minneapolis      MN    6 33:40  3:50  9:09    6 2:41:03 13.2  2:48    6 1:05:34 11:43 4:32:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  371 Angela Engel         39 F   Abbotsford       WI    4 17:45  2:01  3:03    1 1:40:05 21.2  2:43    4   55:31  9:55 2:59:06 
    2  304 Michelle Rose        37 F   Chanhassen       MN    2 16:24  1:52  3:33    4 2:03:23 17.2  2:06    1   43:19  7:45 3:08:44 
    3  389 Megan Stebbins       39 F   Minneapolis      MN    5 18:25  2:06  3:43    2 1:56:36 18.2  2:04    2   48:35  8:41 3:09:22 
    4  349 Kirsten Rain         39 F   Minneapolis      MN    6 20:52  2:23  5:33    6 2:15:55 15.6  3:10    3   51:29  9:12 3:36:57 
    5  314 Molly Jeatran        36 F   Minneapolis      MN    3 17:31  2:00  5:34    3 2:03:06 17.3  2:36    6 1:11:23 12:45 3:40:08 
    6   26 Danielle Kolb        38 F   Fitchburg        WI    1 16:15  1:51  5:09    5 2:07:17 16.7  4:00    5 1:08:47 12:17 3:41:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  407 Kris Nisula          40 M   Thunder Bay      ON    1 15:08  1:44  2:39    1 1:28:00 24.1  1:27    1   37:42  6:44 2:24:54 
    2  302 Paul Kudrle          42 M   Sun Prairie      WI    3 17:45  2:01  3:48    5 1:51:59 19.0  1:47    3   49:48  8:54 3:05:05 
    3  327 Glen Varns           41 M   Minneapolis      MN    2 17:14  1:58  3:26    4 1:51:11 19.1  2:33    4   51:11  9:09 3:05:32 
    4  405 Andrew Delcore       44 M   Oconomowoc       WI    5 19:02  2:10  4:29    2 1:49:00 19.5  2:00    5   51:50  9:16 3:06:19 
    5  337 John Koski           40 M   Duluth           MN    7 21:25  2:26  3:09    3 1:50:47 19.2  1:31    6   51:55  9:17 3:08:44 
    6  334 Craig Fellman        43 M   Duluth           MN   11 27:50  3:10  5:11    6 1:53:15 18.8  2:48    2   49:06  8:47 3:18:09 
    7  355 Jim Gaylord          41 M   Duluth           MN    8 23:22  2:40  6:14    8 1:58:30 17.9  4:53    8 1:01:25 10:58 3:34:23 
    8  363 Scott Arntson        44 M   Duluth           MN   12 28:33  3:15  5:41    9 2:04:52 17.0  3:11    7   57:44 10:19 3:40:00 
    9  321 Rich Pohlidal        41 M   Edina            MN   10 27:41  3:09  5:55    7 1:55:19 18.4  4:19    9 1:07:44 12:06 3:40:56 
   10  391 Rod Annis            41 M   Chanhassen       MN    6 20:47  2:22  5:12   10 2:05:46 16.9  4:04   10 1:12:52 13:01 3:48:39 
   11  323 Christopher Sather   43 M   Minnetonka       MN    9 26:34  3:02  5:30   12 2:28:28 14.3  2:47   11 1:19:06 14:08 4:22:23 
       324 Mark Senkowski       44 M   Woodbury         MN    4 18:54  2:09  3:04   11 2:23:23 14.8                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  402 Karen Murphy         42 F   Thunder Bay      ON    3 18:21  2:06  3:34    1 1:49:07 19.5  2:20    1   47:23  8:28 3:00:43 
    2  394 Elizabeth Poeschl    40 F   Bloomington      MN    1 16:50  1:55  3:53    2 1:49:22 19.4  3:00    6   58:41 10:29 3:11:44 
    3  372 Christina Enger      43 F   Columbia Heights MN    2 18:01  2:03  2:59    3 1:49:46 19.4  2:48    7 1:00:43 10:51 3:14:15 
    4  328 Jill Harden          41 F   Carlton          MN    5 19:50  2:16  3:55    5 2:02:17 17.4  2:09    3   52:19  9:21 3:20:28 
    5  377 Kymberly Lehenbauer  42 F   New Brighton     MN    6 20:36  2:21  5:32    4 1:59:49 17.7  3:58    5   56:34 10:06 3:26:28 
    6  406 Sara Will            43 F   Burnsville       MN    4 19:06  2:11  3:24    7 2:08:12 16.6  4:33    4   55:07  9:51 3:30:21 
    7  344 Kate Varns           44 F   Minneapolis      MN    9 22:09  2:31  5:17    9 2:12:23 16.0  5:04    2   49:59  8:56 3:34:50 
    8  316 Sarah McGee          40 F   Saint Paul       MN    7 21:56  2:30  3:38    6 2:06:19 16.8  2:20    9 1:03:56 11:25 3:38:08 
    9  383 Courtney Scotland    40 F   Dillon           CO    8 22:00  2:30  6:03   10 2:13:43 15.9  5:36    8 1:03:20 11:19 3:50:40 
   10  320 Amy Plaisted         42 F   Duluth           MN   10 28:26  3:14  4:14    8 2:09:39 16.4  5:31   10 1:09:13 12:22 3:57:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  398 Eric Cleveland       47 M   Rochester        MN    1 19:03  2:10  3:34    1 1:42:03 20.8  2:48    1   43:55  7:51 2:51:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  354 Lisa Wacek           46 F   Minneapolis      MN    1 17:34  2:00  3:06    1 1:45:27 20.1  1:57    1   43:52  7:50 2:51:54 
    2  380 Dawn Mihalovic-Baye  47 F   New Auburn       WI    3 19:14  2:12  4:38    3 1:56:49 18.2  2:20    2   47:38  8:31 3:10:37 
    3  400 Erika Lee            47 F   Duluth           MN    2 18:53  2:09  3:39    2 1:56:42 18.2  2:08    3   52:29  9:23 3:13:49 
    4  368 Terri Dauplaise      49 F   Andover          MN    4 19:27  2:13  4:45    4 2:22:05 14.9  2:45    4   53:54  9:38 3:42:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  395 Rod Raymond          51 M   Duluth           MN    2 14:15  1:38  2:30    1 1:29:17 23.8  1:32    3   44:10  7:54 2:31:42 
    2  396 Daniel Duff          51 M   Duluth           MN    3 16:06  1:50  2:55    5 1:39:52 21.3  1:43    1   39:58  7:09 2:40:32 
    3  301 Paul Kovach          54 M   Duluth           MN    6 17:54  2:03  2:55    2 1:32:49 22.9  1:35    4   46:48  8:22 2:41:59 
    4  392 Tim Keppers          52 M   Duluth           MN    1 13:35  1:33  3:02    3 1:36:16 22.1  1:45    5   47:38  8:31 2:42:14 
    5  201 Philip Rogers        53 M   Duluth           MN    5 17:42  2:01  3:13    4 1:38:38 21.5  1:41    2   42:28  7:35 2:43:39 
    6  312 Wayne Hunter         54 M   Fort Collins     CO    4 16:11  1:51  4:21    6 1:43:14 20.6  2:40    6   49:51  8:55 2:56:16 
    7  378 Pete McConnell       50 M   Plymouth         MN    7 19:49  2:16  4:24    7 1:59:26 17.8  1:55    7   50:15  8:59 3:15:47 
    8  390 Mike Thompson        53 M   Sioux Falls      SD    8 33:54  3:52  6:13    8 2:02:36 17.3  2:07    8   59:01 10:33 3:43:48 
    9  339 Scott Miller         53 M   Hinckley         MN    9 40:18  4:35  5:57    9 2:09:30 16.4  4:21    9 1:06:15 11:50 4:06:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  374 Christel Kippenhan   51 F   Bemidji          MI    1 14:40  1:40  2:22    1 1:41:36 20.9  1:16    1   43:07  7:42 2:42:59 
    2  351 Valerie Blanchenay   51 F   Duluth           MN    3 28:17  3:13  5:26    2 1:55:10 18.4  3:20    3 1:09:10 12:22 3:41:21 
    3  340 Theresa Miller       53 F   Hinckley         MN    2 28:06  3:12  6:35    3 2:17:21 15.5  4:00    2 1:01:09 10:56 3:57:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  369 Randy Davis          56 M   Coon Rapids      MN    1 21:47  2:29  5:04    1 1:59:58 17.7  2:18    1 1:04:16 11:29 3:33:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  303 Carolyn Milbrath     58 F   Hudson           WI    1 16:42  1:54  3:04    1 1:54:06 18.6  2:07    2   53:08  9:30 3:09:05 
    2  408 Donna Ostrom         56 F   Thunder Bay      ON    2 24:12  2:45  5:18    2 2:20:42 15.1  4:11    1   45:28  8:08 3:39:50 
    3  338 Rene McKercher       59 F   Wilton           MN    3 27:20  3:07  7:11    3 2:29:06 14.2  4:50    3 1:08:12 12:11 4:16:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  348 Mark O'Neill         64 M   Lake Villa       IL    1 34:14  3:54  9:19    1 2:15:13 15.7  4:50    1 1:23:58 15:00 4:27:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  387 Lynn Vogt            67 M   Ankeny           IA    1 16:48  1:55  3:37    1 1:40:57 21.0  2:06    1   49:06  8:46 2:52:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

Total Individuals Registered:           111
Total Number of Individual Finishers:    85
Number of Male   Finishers:              48
Number of Female Finishers:              37
Did not finish race or did not start:    26