Apple Valley Freedom Days -
Apple Valley, MN
7/4/2012

race logo










					                           APPLE VALLEY FUN RUN
                       Hayes Park - Apple Valley, MN
                               July 4, 2012
                                  2 MILE

=======================================================================================
OVERALL RESULTS  
=======================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                    Sex City               St Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= === ================== == ======= ===== 
    1   1/11    553 Sam Swanson             M                           11:30  5:45 
    2   1/15    539 Jason Schultz           M   Lakeville          MN   11:40  5:50 
    3   1/6     597 Brett Jones             M                           11:50  5:55 
    4   2/15    503 Patrick Silgen          M   Eagan              MN   11:56  5:58 
    5   2/6     507 Eric Thompson           M   Eagan              MN   12:03  6:02 
    6   1/10    255 Melvin Alvarez          M   Rosemount          MN   12:15  6:08 
    7   1/29    558 Sam Karlson             M   Rosemount          MN   12:18  6:09 
    8   2/29    550 Daniel Sampers          M   Rosemount          MN   12:23  6:12 
    9   1/8     570 Hannah Olson            F   Richfield          MN   12:32  6:16 
   10   3/29    593 Thomas Crippes          M   Burnsville         MN   12:34  6:17 
   11   3/6     549 Mat Becker              M   Dundas             MN   12:58  6:29 
   12   2/11    526 Jake Williams           M   Apple Valley       MN   13:37  6:49 
   13   4/29    560 Cody Schultz            M   Rosemount          MN   13:41  6:51 
   14   2/8     544 Maricia Pacheco         F   Farmington         MN   13:42  6:51 
   15   3/11    448 Colt Constantine        M   Northfield         MN   13:54  6:57 
   16   1/15    471 Ellen Jesmok            F   Eagan              MN   14:00  7:00 
   17   3/15    476 Donald Lorr             M   St. Paul           MN   14:00  7:00 
   18   1/7     556 Ryan Schuldt            M                           14:10  7:05 
   19   4/15    594 Steve Borman            M   Apple Valley       MN   14:12  7:06 
   20   2/7     512 Jamie Tveitbakk         M   Apple Valley       MN   14:13  7:07 
   21   5/29    586 Nicholas Plagge         M                           14:19  7:10 
   22   3/8     547 Alyssa Cowan            F   Faribault          MN   14:20  7:10 
   23   2/10    431 Bill Benning            M   Lakeville          MN   14:21  7:11 
   24   4/11   1328 Andy Meidl              M   Lakeville          MN   14:22  7:11 
   25   4/6     572 Austin Gaffney          M   Prior Lake         MN   14:30  7:15 
   26   5/6     430 David Barilla           M   Jordan             MN   14:34  7:17 
   27   1/20    537 Mallory Stach           F   Savage             MN   14:38  7:19 
   28   6/29    468 Jake Haws               M   Apple Valley       MN   14:41  7:21 
   29   2/20    493 Sydney Regalado         F   Rosemount          MN   14:42  7:21 
   30   1/21    484 Lorraine Nelson         F   Inver Grove Height MN   14:48  7:24 
   31   1/3     451 Don Dornfeld            M   St. Paul           MN   14:58  7:29 
   32   6/6     568 Bailey Olson            M   Richfield          MN   15:12  7:36 
   33   5/15    525 Eric Wetterlind         M   Inver Grove Height MN   15:14  7:37 
   34   7/29    587 Trustin Plagge          M   Apple Valley       MN   15:22  7:41 
   35   8/29    435 Nathaniel Blichfeldt    M   Savage             MN   15:25  7:43 
   36   6/15    497 Michael Schatz          M   Eagan              MN   15:28  7:44 
   37   2/15    540 Jessie Mosier           F   Burnsville         MN   15:31  7:46 
   38   9/29    581 Trevor Schermann        M   Lakeville          MN   15:41  7:51 
   39   1/18    253 Martha Arcega-Cruz      F   Loretto            MN   15:42  7:51 
   40  10/29    446 Bo Constantine          M   Northfield         MN   15:44  7:52 
   41   2/21    487 Sandra Oatley           F   Burnsville         MN   15:45  7:53 
   42  11/29    551 Mathew Sampers          M   Rosemount          MN   15:55  7:58 
   43  12/29    573 Alec Gaffney            M   Prior Lake         MN   15:59  8:00 
   44  13/29    564 Joe Leroux              M                           15:59  8:00 
   45   5/11    489 Andy Peterson           M   Stillwater         MN   16:01  8:01 
   46   3/20    252 Martha Arcega           F   Loretto            MN   16:08  8:04 
   47   4/8     441 Haley Chatelaine        F   Lakeville          MN   16:13  8:07 
   48  14/29    523 Reece Wellik            M   Apple Valley       MN   16:16  8:08 
   49   4/20    254 Melissa Islas           F   Loretto            MN   16:20  8:10 
   50   5/20    251 Elizabeth Arens         F   Apple Valley       MN   16:27  8:14 
   51  15/29    546 Nikkolas Hartsuiker     M   Rosemount          MN   16:28  8:14 
   52   3/21    565 Jenny Lerowy            F   Apple Valley       MN   16:31  8:16 
   53   6/20    588 Carly Cory              F   Countyline         OK   16:35  8:18 
   54   3/10    508 Tom Thompson            M   Eagan              MN   16:37  8:19 
   55   1/8     595 Patty Buckley           F   Rosemount          MN   16:44  8:22 
   56   3/15    486 Alison Oatley           F   Burnsville         MN   16:51  8:26 
   57   3/7     542 Curtis Ricard           M   Lakeville          MN   16:57  8:29 
   58   4/21    444 Sally Chatelaine        F   Lakeville          MN   17:00  8:30 
   59   6/11    534 Dan Sather              M   Farmington         MN   17:09  8:35 
   60   4/15    596 Alyssa Herting          F                           17:15  8:38 
   61   7/11    492 Derek Ramthun           M   Bloomington        MN   17:22  8:41 
   62   5/15    511 Morgan Trumble          F   Bloomington        MN   17:23  8:42 
   63   8/11    260 Alex Nelson             M   Apple Valley       MN   17:25  8:43 
   64   5/21   1334 Jennifer Needham        F   Farmington         MN   17:25  8:43 
   65   7/15    516 Jon Van Hulzen          M   Apple Valley       MN   17:27  8:44 
   66  16/29    590 Kyle Rotvold            M   Farmington         MN   17:28  8:44 
   67  17/29    541 Colin Rotvold           M   Apple Valley       MN   17:29  8:45 
   68  18/29    429 Ben Barilla             M   Jordan             MN   17:35  8:48 
   69   7/20    450 Erin Dawson             F   Apple Valley       MN   17:36  8:48 
   70   5/8     469 Morgan Hierlmaier       F   Apple Valley       MN   17:37  8:49 
   71   6/21    259 Jerilyn Nelson          F   Apple Valley       MN   17:39  8:50 
   72  19/29    483 Logan Nelson            M   Inver Grove Height MN   17:43  8:52 
   73   7/21    445 Lisa Cleveland          F   Rosemount          MN   17:47  8:54 
   74   4/10    481 Richard Meidl           M   Lakeville          MN   17:49  8:55 
   75  20/29    479 Dean Luehrs             M   Shakopee           MN   17:51  8:56 
   76   2/3     428 Douglas Ayers           M   Burnsville         MN   17:51  8:56 
   77   9/11    447 Clay Constantine        M   Northfield         MN   17:53  8:57 
   78   1/4     490 Colleen Pilcher         F   Burnsville         MN   17:55  8:58 
   79   8/15    477 Craig Luehrs            M   Shakopee           MN   17:57  8:59 
   80   2/8     557 Beth Karlson            F   Rosemount          MN   18:04  9:02 
   81   8/20    449 Elena Dawson            F   Apple Valley       MN   18:10  9:05 
   82   2/4     453 Beth Duffy              F   Bloomington        MN   18:11  9:06 
   83   9/15    574 Mike Gaffy              M   Prior Lake         MN   18:12  9:06 
   84   6/8     584 Kylie Schermann         F   Lakeville          MN   18:12  9:06 
   85  10/11    583 Tj Strohmyer            M   Lakeville          MN   18:17  9:09 
   86   6/15    531 Nancy Maistrovich       F   Apple Valley       MN   18:22  9:11 
   87   1/2     559 Judy Cronen             F   Lakeville          MN   18:29  9:15 
   88   4/7     452 Adam Duffy              M   Bloomington        MN   18:32  9:16 
   89   3/8     555 Laurel Foshursh         F                           18:35  9:18 
   90  10/15    528 Tom Williams            M   Apple Valley       MN   18:54  9:27 
   91   4/8     589 Kari Woodson            F   Apple Valley       MN   18:58  9:29 
   92   9/20    524 Whitney Wellik          F   Apple Valley       MN   19:02  9:31 
   93  10/20    566 Brianna Weinteweig      F                           19:03  9:32 
   94  11/20    482 Celina Nelson           F   Inver Grove Height MN   19:03  9:32 
   95  11/15    485 Steve Nelson            M   Inver Grove Height MN   19:03  9:32 
   96   2/18    569 Bridget Olson           F   Richfield          MN   19:15  9:38 
   97   5/10    552 Ross Heggestad          M                           19:22  9:41 
   98   7/8     263 Elicia Kleich           F   Oakdale            MN   19:26  9:43 
   99  11/11    579 Andrew Kinsella         M   Rosemount          MN   19:27  9:44 
  100   6/10    473 Keith Kedrowski         M   Apple Valley       MN   19:31  9:46 
  101   7/15    472 Emily Kedrowski         F   Apple Valley       MN   19:35  9:48 
  102   8/21    478 Dawn Luehrs             F   Shakopee           MN   19:36  9:48 
  103   8/15    548 Annie Heggestad         F                           19:40  9:50 
  104   9/15    567 Lauren Falk             F   Apple Valley       MN   19:42  9:51 
  105  10/15    533 Laura Phipps            F   Apple Valley       MN   19:44  9:52 
  106   5/7     530 Ryan Krogh              M   Apple Valley       MN   19:45  9:53 
  107  12/20    496 Natalie Retherford      F   Apple Valley       MN   20:01 10:01 
  108  12/15    261 Jeff Guille             M   Rosemount          MN   20:03 10:02 
  109  11/15    495 Kelsey Retherford       F   Apple Valley       MN   20:04 10:02 
  110  13/20    536 Halley Phoulavan        F   Apple Valley       MN   20:07 10:04 
  111  21/29    545 Jacob Pacheco           M   Farmington         MN   20:08 10:04 
  112   7/10    585 Greg Judd               M   Burnsville         MN   20:15 10:08 
  113  13/15    535 Doug Nowicki            M   Lakeville          MN   20:18 10:09 
  114  22/29    500 Nicholas Schwartz       M   Apple Valley       MN   20:21 10:11 
  115   3/18    504 Angela Sjostrom         F   Apple Valley       MN   20:26 10:13 
  116   6/7     505 Keith Sjostrom          M   Apple Valley       MN   20:26 10:13 
  117   5/8     571 Mary Barnidge           F   Apple Valley       MN   20:30 10:15 
  118   8/10    256 Craig Fields            M                           20:30 10:15 
  119  23/29    480 Ryan McClure            M   Apple Valley       MN   20:38 10:19 
  120   6/8     554 Sue McMurchie           F                           20:43 10:22 
  121  12/15    592 Tara Orme               F   New Market         MN   20:44 10:22 
  122   4/18    434 Summer Bielke           F   Rosemount          MN   20:48 10:24 
  123   2/2    1444 Carol Sankey            F   Bloomington        MN   20:53 10:27 
  124   9/21    262 Christine Kleich        F   Oakdale            MN   21:04 10:32 
  125  24/29    499 John Schwartz           M   Apple Valley       MN   21:07 10:34 
  126   5/18    501 Shawnessy Schwartz      F   Apple Valley       MN   21:07 10:34 
  127   8/8     442 Jacquelyn Chatelaine    F   Lakeville          MN   21:13 10:37 
  128  14/20    576 Tanya Schlichting       F   Burnsville         MN   21:16 10:38 
  129  14/15    575 Brian Schlichting       M   Burnsville         MN   21:17 10:39 
  130  15/20    591 Erika Rotvold           F   Farmington         MN   21:31 10:46 
  131  25/29    582 Hannah Nybakken         M   Apple Valley       MN   21:32 10:46 
  132   7/8     457 Elaine Fries            F   Rosemount          MN   21:34 10:47 
  133   6/18    258 Tritel Voss             F                           21:41 10:51 
  134  10/21    562 Karen Kittel            F                           21:43 10:52 
  135  26/29    439 Aric Brodie             M   Maplewood          MN   21:46 10:53 
  136  11/21    464 Lori Halbur             F   Maplewood          MN   21:50 10:55 
  137   7/18    470 Elizabeth Jerzak        F   Apple Valley       MN   21:53 10:57 
  138  13/15    257 Shannon Korby           F                           22:07 11:04 
  139   9/10    517 Robert Vance            M   Apple Valley       MN   22:30 11:15 
  140  12/21    599 Ann Arens               F   Apple Valley       MN   22:37 11:19 
  141  13/21    432 Kelly Benning           F   Lakeville          MN   22:42 11:21 
  142  16/20    433 Kersten Benning         F   Lakeville          MN   22:45 11:23 
  143   8/18    456 Kristi Fox              F   Lakeville          MN   22:58 11:29 
  144   9/18    506 Rachel Swanson          F   Apple Valley       MN   23:00 11:30 
  145  15/15    455 Brent Erler             M   St. Paul           MN   23:22 11:41 
  146  10/18    436 Stacey Bolton           F   Rosemount          MN   23:39 11:50 
  147   7/7     543 Scott Loosbrock         M   Farmington         MN   23:48 11:54 
  148  11/18    475 Lisa Loosbrock          F   Farmington         MN   23:49 11:55 
  149  12/18    463 Linda Hack              F   Lakeville          MN   24:03 12:02 
  150  27/29    577 David Stotts            M                           24:10 12:05 
  151  17/20    427 Kayla Allen             F   Apple Valley       MN   24:11 12:06 
  152  14/15    563 Elyse Trumble           F                           24:17 12:09 
  153  14/21    522 Molly Wellik            F   Apple Valley       MN   24:28 12:14 
  154  18/20    459 Greta Geheren           F   Apple Valley       MN   24:31 12:16 
  155  15/21    488 Deb Oldenburg           F   Eagan              MN   24:43 12:22 
  156  13/18    458 Cara Geheren            F   Apple Valley       MN   24:45 12:23 
  157   8/8     529 Debra Yndestad          F   Apple Valley       MN   24:47 12:24 
  158  16/21    467 Lisa Hanson             F   Apple Valley       MN   24:50 12:25 
  159  17/21    532 Julie McNally           F   Burnsville         MN   24:58 12:29 
  160  15/15    494 Amenda Retherford       F   Eagan              MN   25:05 12:33 
  161   3/3     578 Kenneth Hughes          M   Apple Valley       MN   25:15 12:38 
  162  14/18    580 Becky Pilgrim           F   Minneapolis        MN   25:15 12:38 
  163  19/20    520 Josie Wear              F   Apple Valley       MN   25:21 12:41 
  164  15/18    510 Jennifer Timmerman      F   Rosemount          MN   25:25 12:43 
  165  16/18    521 Lisa Wear               F   Apple Valley       MN   25:25 12:43 
  166  28/29    443 Luke Chatelaine         M   Lakeville          MN   25:39 12:50 
  167  18/21    474 Jane Kline              F   Apple Valley       MN   26:06 13:03 
  168  19/21    527 Monique Williams        F   Apple Valley       MN   26:08 13:04 
  169  17/18    518 Shannon Wakefield       F   Apple Valley       MN   26:09 13:05 
  170   3/4     498 Barbara Schuldt         F   Farmington         MN   26:10 13:05 
  171  20/20    519 Alexis Wear             F   Apple Valley       MN   26:15 13:08 
  172  20/21    513 Stephanie Uphoff        F   Farmington         MN   27:35 13:48 
  173  29/29   1449 Connor Peteram          M                           27:59 14:00 
  174  21/21   1448 Briget John             F                           28:00 14:00 
  175  18/18    515 Heidi Van Hulzen        F   Apple Valley       MN   29:32 14:46 
  176   4/4     561 Janey Bigger            F                      MN   30:45 15:23 
  177  10/10    862 Timothy Boonstra        M   Saint Paul         MN   40:31 20:16 

=======================================================================================
MALE 2 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Sex City               St Time    
===== ======================= === ================== == ======= 
    1 Sam Swanson             M                           11:30 
    2 Jason Schultz           M   Lakeville          MN   11:40 
    3 Brett Jones             M                           11:50 
    4 Patrick Silgen          M   Eagan              MN   11:56 
    5 Eric Thompson           M   Eagan              MN   12:03 
    6 Melvin Alvarez          M   Rosemount          MN   12:15 
    7 Sam Karlson             M   Rosemount          MN   12:18 
    8 Daniel Sampers          M   Rosemount          MN   12:23 
    9 Thomas Crippes          M   Burnsville         MN   12:34 
   10 Mat Becker              M   Dundas             MN   12:58 
   11 Jake Williams           M   Apple Valley       MN   13:37 
   12 Cody Schultz            M   Rosemount          MN   13:41 
   13 Colt Constantine        M   Northfield         MN   13:54 
   14 Donald Lorr             M   St. Paul           MN   14:00 
   15 Ryan Schuldt            M                           14:10 
   16 Steve Borman            M   Apple Valley       MN   14:12 
   17 Jamie Tveitbakk         M   Apple Valley       MN   14:13 
   18 Nicholas Plagge         M                           14:19 
   19 Bill Benning            M   Lakeville          MN   14:21 
   20 Andy Meidl              M   Lakeville          MN   14:22 
   21 Austin Gaffney          M   Prior Lake         MN   14:30 
   22 David Barilla           M   Jordan             MN   14:34 
   23 Jake Haws               M   Apple Valley       MN   14:41 
   24 Don Dornfeld            M   St. Paul           MN   14:58 
   25 Bailey Olson            M   Richfield          MN   15:12 
   26 Eric Wetterlind         M   Inver Grove Height MN   15:14 
   27 Trustin Plagge          M   Apple Valley       MN   15:22 
   28 Nathaniel Blichfeldt    M   Savage             MN   15:25 
   29 Michael Schatz          M   Eagan              MN   15:28 
   30 Trevor Schermann        M   Lakeville          MN   15:41 
   31 Bo Constantine          M   Northfield         MN   15:44 
   32 Mathew Sampers          M   Rosemount          MN   15:55 
   33 Alec Gaffney            M   Prior Lake         MN   15:59 
   34 Joe Leroux              M                           15:59 
   35 Andy Peterson           M   Stillwater         MN   16:01 
   36 Reece Wellik            M   Apple Valley       MN   16:16 
   37 Nikkolas Hartsuiker     M   Rosemount          MN   16:28 
   38 Tom Thompson            M   Eagan              MN   16:37 
   39 Curtis Ricard           M   Lakeville          MN   16:57 
   40 Dan Sather              M   Farmington         MN   17:09 
   41 Derek Ramthun           M   Bloomington        MN   17:22 
   42 Alex Nelson             M   Apple Valley       MN   17:25 
   43 Jon Van Hulzen          M   Apple Valley       MN   17:27 
   44 Kyle Rotvold            M   Farmington         MN   17:28 
   45 Colin Rotvold           M   Apple Valley       MN   17:29 
   46 Ben Barilla             M   Jordan             MN   17:35 
   47 Logan Nelson            M   Inver Grove Height MN   17:43 
   48 Richard Meidl           M   Lakeville          MN   17:49 
   49 Dean Luehrs             M   Shakopee           MN   17:51 
   50 Douglas Ayers           M   Burnsville         MN   17:51 
   51 Clay Constantine        M   Northfield         MN   17:53 
   52 Craig Luehrs            M   Shakopee           MN   17:57 
   53 Mike Gaffy              M   Prior Lake         MN   18:12 
   54 Tj Strohmyer            M   Lakeville          MN   18:17 
   55 Adam Duffy              M   Bloomington        MN   18:32 
   56 Tom Williams            M   Apple Valley       MN   18:54 
   57 Steve Nelson            M   Inver Grove Height MN   19:03 
   58 Ross Heggestad          M                           19:22 
   59 Andrew Kinsella         M   Rosemount          MN   19:27 
   60 Keith Kedrowski         M   Apple Valley       MN   19:31 
   61 Ryan Krogh              M   Apple Valley       MN   19:45 
   62 Jeff Guille             M   Rosemount          MN   20:03 
   63 Jacob Pacheco           M   Farmington         MN   20:08 
   64 Greg Judd               M   Burnsville         MN   20:15 
   65 Doug Nowicki            M   Lakeville          MN   20:18 
   66 Nicholas Schwartz       M   Apple Valley       MN   20:21 
   67 Keith Sjostrom          M   Apple Valley       MN   20:26 
   68 Craig Fields            M                           20:30 
   69 Ryan McClure            M   Apple Valley       MN   20:38 
   70 John Schwartz           M   Apple Valley       MN   21:07 
   71 Brian Schlichting       M   Burnsville         MN   21:17 
   72 Hannah Nybakken         M   Apple Valley       MN   21:32 
   73 Aric Brodie             M   Maplewood          MN   21:46 
   74 Robert Vance            M   Apple Valley       MN   22:30 
   75 Brent Erler             M   St. Paul           MN   23:22 
   76 Scott Loosbrock         M   Farmington         MN   23:48 
   77 David Stotts            M                           24:10 
   78 Kenneth Hughes          M   Apple Valley       MN   25:15 
   79 Luke Chatelaine         M   Lakeville          MN   25:39 
   80 Connor Peteram          M                           27:59 
   81 Timothy Boonstra        M   Saint Paul         MN   40:31 

=======================================================================================
FEMALE 2 MILE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Sex City               St Time    
===== ======================= === ================== == ======= 
    1 Hannah Olson            F   Richfield          MN   12:32 
    2 Maricia Pacheco         F   Farmington         MN   13:42 
    3 Ellen Jesmok            F   Eagan              MN   14:00 
    4 Alyssa Cowan            F   Faribault          MN   14:20 
    5 Mallory Stach           F   Savage             MN   14:38 
    6 Sydney Regalado         F   Rosemount          MN   14:42 
    7 Lorraine Nelson         F   Inver Grove Height MN   14:48 
    8 Jessie Mosier           F   Burnsville         MN   15:31 
    9 Martha Arcega-Cruz      F   Loretto            MN   15:42 
   10 Sandra Oatley           F   Burnsville         MN   15:45 
   11 Martha Arcega           F   Loretto            MN   16:08 
   12 Haley Chatelaine        F   Lakeville          MN   16:13 
   13 Melissa Islas           F   Loretto            MN   16:20 
   14 Elizabeth Arens         F   Apple Valley       MN   16:27 
   15 Jenny Lerowy            F   Apple Valley       MN   16:31 
   16 Carly Cory              F   Countyline         OK   16:35 
   17 Patty Buckley           F   Rosemount          MN   16:44 
   18 Alison Oatley           F   Burnsville         MN   16:51 
   19 Sally Chatelaine        F   Lakeville          MN   17:00 
   20 Alyssa Herting          F                           17:15 
   21 Morgan Trumble          F   Bloomington        MN   17:23 
   22 Jennifer Needham        F   Farmington         MN   17:25 
   23 Erin Dawson             F   Apple Valley       MN   17:36 
   24 Morgan Hierlmaier       F   Apple Valley       MN   17:37 
   25 Jerilyn Nelson          F   Apple Valley       MN   17:39 
   26 Lisa Cleveland          F   Rosemount          MN   17:47 
   27 Colleen Pilcher         F   Burnsville         MN   17:55 
   28 Beth Karlson            F   Rosemount          MN   18:04 
   29 Elena Dawson            F   Apple Valley       MN   18:10 
   30 Beth Duffy              F   Bloomington        MN   18:11 
   31 Kylie Schermann         F   Lakeville          MN   18:12 
   32 Nancy Maistrovich       F   Apple Valley       MN   18:22 
   33 Judy Cronen             F   Lakeville          MN   18:29 
   34 Laurel Foshursh         F                           18:35 
   35 Kari Woodson            F   Apple Valley       MN   18:58 
   36 Whitney Wellik          F   Apple Valley       MN   19:02 
   37 Brianna Weinteweig      F                           19:03 
   38 Celina Nelson           F   Inver Grove Height MN   19:03 
   39 Bridget Olson           F   Richfield          MN   19:15 
   40 Elicia Kleich           F   Oakdale            MN   19:26 
   41 Emily Kedrowski         F   Apple Valley       MN   19:35 
   42 Dawn Luehrs             F   Shakopee           MN   19:36 
   43 Annie Heggestad         F                           19:40 
   44 Lauren Falk             F   Apple Valley       MN   19:42 
   45 Laura Phipps            F   Apple Valley       MN   19:44 
   46 Natalie Retherford      F   Apple Valley       MN   20:01 
   47 Kelsey Retherford       F   Apple Valley       MN   20:04 
   48 Halley Phoulavan        F   Apple Valley       MN   20:07 
   49 Angela Sjostrom         F   Apple Valley       MN   20:26 
   50 Mary Barnidge           F   Apple Valley       MN   20:30 
   51 Sue McMurchie           F                           20:43 
   52 Tara Orme               F   New Market         MN   20:44 
   53 Summer Bielke           F   Rosemount          MN   20:48 
   54 Carol Sankey            F   Bloomington        MN   20:53 
   55 Christine Kleich        F   Oakdale            MN   21:04 
   56 Shawnessy Schwartz      F   Apple Valley       MN   21:07 
   57 Jacquelyn Chatelaine    F   Lakeville          MN   21:13 
   58 Tanya Schlichting       F   Burnsville         MN   21:16 
   59 Erika Rotvold           F   Farmington         MN   21:31 
   60 Elaine Fries            F   Rosemount          MN   21:34 
   61 Tritel Voss             F                           21:41 
   62 Karen Kittel            F                           21:43 
   63 Lori Halbur             F   Maplewood          MN   21:50 
   64 Elizabeth Jerzak        F   Apple Valley       MN   21:53 
   65 Shannon Korby           F                           22:07 
   66 Ann Arens               F   Apple Valley       MN   22:37 
   67 Kelly Benning           F   Lakeville          MN   22:42 
   68 Kersten Benning         F   Lakeville          MN   22:45 
   69 Kristi Fox              F   Lakeville          MN   22:58 
   70 Rachel Swanson          F   Apple Valley       MN   23:00 
   71 Stacey Bolton           F   Rosemount          MN   23:39 
   72 Lisa Loosbrock          F   Farmington         MN   23:49 
   73 Linda Hack              F   Lakeville          MN   24:03 
   74 Kayla Allen             F   Apple Valley       MN   24:11 
   75 Elyse Trumble           F                           24:17 
   76 Molly Wellik            F   Apple Valley       MN   24:28 
   77 Greta Geheren           F   Apple Valley       MN   24:31 
   78 Deb Oldenburg           F   Eagan              MN   24:43 
   79 Cara Geheren            F   Apple Valley       MN   24:45 
   80 Debra Yndestad          F   Apple Valley       MN   24:47 
   81 Lisa Hanson             F   Apple Valley       MN   24:50 
   82 Julie McNally           F   Burnsville         MN   24:58 
   83 Amenda Retherford       F   Eagan              MN   25:05 
   84 Becky Pilgrim           F   Minneapolis        MN   25:15 
   85 Josie Wear              F   Apple Valley       MN   25:21 
   86 Jennifer Timmerman      F   Rosemount          MN   25:25 
   87 Lisa Wear               F   Apple Valley       MN   25:25 
   88 Jane Kline              F   Apple Valley       MN   26:06 
   89 Monique Williams        F   Apple Valley       MN   26:08 
   90 Shannon Wakefield       F   Apple Valley       MN   26:09 
   91 Barbara Schuldt         F   Farmington         MN   26:10 
   92 Alexis Wear             F   Apple Valley       MN   26:15 
   93 Stephanie Uphoff        F   Farmington         MN   27:35 
   94 Briget John             F                           28:00 
   95 Heidi Van Hulzen        F   Apple Valley       MN   29:32 
   96 Janey Bigger            F                      MN   30:45 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Sam Karlson             M   Rosemount          MN   12:18 
    2 Daniel Sampers          M   Rosemount          MN   12:23 
    3 Thomas Crippes          M   Burnsville         MN   12:34 
    4 Cody Schultz            M   Rosemount          MN   13:41 
    5 Nicholas Plagge         M                           14:19 
    6 Jake Haws               M   Apple Valley       MN   14:41 
    7 Trustin Plagge          M   Apple Valley       MN   15:22 
    8 Nathaniel Blichfeldt    M   Savage             MN   15:25 
    9 Trevor Schermann        M   Lakeville          MN   15:41 
   10 Bo Constantine          M   Northfield         MN   15:44 
   11 Mathew Sampers          M   Rosemount          MN   15:55 
   12 Alec Gaffney            M   Prior Lake         MN   15:59 
   13 Joe Leroux              M                           15:59 
   14 Reece Wellik            M   Apple Valley       MN   16:16 
   15 Nikkolas Hartsuiker     M   Rosemount          MN   16:28 
   16 Kyle Rotvold            M   Farmington         MN   17:28 
   17 Colin Rotvold           M   Apple Valley       MN   17:29 
   18 Ben Barilla             M   Jordan             MN   17:35 
   19 Logan Nelson            M   Inver Grove Height MN   17:43 
   20 Dean Luehrs             M   Shakopee           MN   17:51 
   21 Jacob Pacheco           M   Farmington         MN   20:08 
   22 Nicholas Schwartz       M   Apple Valley       MN   20:21 
   23 Ryan McClure            M   Apple Valley       MN   20:38 
   24 John Schwartz           M   Apple Valley       MN   21:07 
   25 Hannah Nybakken         M   Apple Valley       MN   21:32 
   26 Aric Brodie             M   Maplewood          MN   21:46 
   27 David Stotts            M                           24:10 
   28 Luke Chatelaine         M   Lakeville          MN   25:39 
   29 Connor Peteram          M                           27:59 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Mallory Stach           F   Savage             MN   14:38 
    2 Sydney Regalado         F   Rosemount          MN   14:42 
    3 Martha Arcega           F   Loretto            MN   16:08 
    4 Melissa Islas           F   Loretto            MN   16:20 
    5 Elizabeth Arens         F   Apple Valley       MN   16:27 
    6 Carly Cory              F   Countyline         OK   16:35 
    7 Erin Dawson             F   Apple Valley       MN   17:36 
    8 Elena Dawson            F   Apple Valley       MN   18:10 
    9 Whitney Wellik          F   Apple Valley       MN   19:02 
   10 Brianna Weinteweig      F                           19:03 
   11 Celina Nelson           F   Inver Grove Height MN   19:03 
   12 Natalie Retherford      F   Apple Valley       MN   20:01 
   13 Halley Phoulavan        F   Apple Valley       MN   20:07 
   14 Tanya Schlichting       F   Burnsville         MN   21:16 
   15 Erika Rotvold           F   Farmington         MN   21:31 
   16 Kersten Benning         F   Lakeville          MN   22:45 
   17 Kayla Allen             F   Apple Valley       MN   24:11 
   18 Greta Geheren           F   Apple Valley       MN   24:31 
   19 Josie Wear              F   Apple Valley       MN   25:21 
   20 Alexis Wear             F   Apple Valley       MN   26:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Brett Jones             M                           11:50 
    2 Eric Thompson           M   Eagan              MN   12:03 
    3 Mat Becker              M   Dundas             MN   12:58 
    4 Austin Gaffney          M   Prior Lake         MN   14:30 
    5 David Barilla           M   Jordan             MN   14:34 
    6 Bailey Olson            M   Richfield          MN   15:12 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Hannah Olson            F   Richfield          MN   12:32 
    2 Maricia Pacheco         F   Farmington         MN   13:42 
    3 Alyssa Cowan            F   Faribault          MN   14:20 
    4 Haley Chatelaine        F   Lakeville          MN   16:13 
    5 Morgan Hierlmaier       F   Apple Valley       MN   17:37 
    6 Kylie Schermann         F   Lakeville          MN   18:12 
    7 Elicia Kleich           F   Oakdale            MN   19:26 
    8 Jacquelyn Chatelaine    F   Lakeville          MN   21:13 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Sam Swanson             M                           11:30 
    2 Jake Williams           M   Apple Valley       MN   13:37 
    3 Colt Constantine        M   Northfield         MN   13:54 
    4 Andy Meidl              M   Lakeville          MN   14:22 
    5 Andy Peterson           M   Stillwater         MN   16:01 
    6 Dan Sather              M   Farmington         MN   17:09 
    7 Derek Ramthun           M   Bloomington        MN   17:22 
    8 Alex Nelson             M   Apple Valley       MN   17:25 
    9 Clay Constantine        M   Northfield         MN   17:53 
   10 Tj Strohmyer            M   Lakeville          MN   18:17 
   11 Andrew Kinsella         M   Rosemount          MN   19:27 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Ellen Jesmok            F   Eagan              MN   14:00 
    2 Jessie Mosier           F   Burnsville         MN   15:31 
    3 Alison Oatley           F   Burnsville         MN   16:51 
    4 Alyssa Herting          F                           17:15 
    5 Morgan Trumble          F   Bloomington        MN   17:23 
    6 Nancy Maistrovich       F   Apple Valley       MN   18:22 
    7 Emily Kedrowski         F   Apple Valley       MN   19:35 
    8 Annie Heggestad         F                           19:40 
    9 Lauren Falk             F   Apple Valley       MN   19:42 
   10 Laura Phipps            F   Apple Valley       MN   19:44 
   11 Kelsey Retherford       F   Apple Valley       MN   20:04 
   12 Tara Orme               F   New Market         MN   20:44 
   13 Shannon Korby           F                           22:07 
   14 Elyse Trumble           F                           24:17 
   15 Amenda Retherford       F   Eagan              MN   25:05 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Ryan Schuldt            M                           14:10 
    2 Jamie Tveitbakk         M   Apple Valley       MN   14:13 
    3 Curtis Ricard           M   Lakeville          MN   16:57 
    4 Adam Duffy              M   Bloomington        MN   18:32 
    5 Ryan Krogh              M   Apple Valley       MN   19:45 
    6 Keith Sjostrom          M   Apple Valley       MN   20:26 
    7 Scott Loosbrock         M   Farmington         MN   23:48 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Martha Arcega-Cruz      F   Loretto            MN   15:42 
    2 Bridget Olson           F   Richfield          MN   19:15 
    3 Angela Sjostrom         F   Apple Valley       MN   20:26 
    4 Summer Bielke           F   Rosemount          MN   20:48 
    5 Shawnessy Schwartz      F   Apple Valley       MN   21:07 
    6 Tritel Voss             F                           21:41 
    7 Elizabeth Jerzak        F   Apple Valley       MN   21:53 
    8 Kristi Fox              F   Lakeville          MN   22:58 
    9 Rachel Swanson          F   Apple Valley       MN   23:00 
   10 Stacey Bolton           F   Rosemount          MN   23:39 
   11 Lisa Loosbrock          F   Farmington         MN   23:49 
   12 Linda Hack              F   Lakeville          MN   24:03 
   13 Cara Geheren            F   Apple Valley       MN   24:45 
   14 Becky Pilgrim           F   Minneapolis        MN   25:15 
   15 Jennifer Timmerman      F   Rosemount          MN   25:25 
   16 Lisa Wear               F   Apple Valley       MN   25:25 
   17 Shannon Wakefield       F   Apple Valley       MN   26:09 
   18 Heidi Van Hulzen        F   Apple Valley       MN   29:32 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Jason Schultz           M   Lakeville          MN   11:40 
    2 Patrick Silgen          M   Eagan              MN   11:56 
    3 Donald Lorr             M   St. Paul           MN   14:00 
    4 Steve Borman            M   Apple Valley       MN   14:12 
    5 Eric Wetterlind         M   Inver Grove Height MN   15:14 
    6 Michael Schatz          M   Eagan              MN   15:28 
    7 Jon Van Hulzen          M   Apple Valley       MN   17:27 
    8 Craig Luehrs            M   Shakopee           MN   17:57 
    9 Mike Gaffy              M   Prior Lake         MN   18:12 
   10 Tom Williams            M   Apple Valley       MN   18:54 
   11 Steve Nelson            M   Inver Grove Height MN   19:03 
   12 Jeff Guille             M   Rosemount          MN   20:03 
   13 Doug Nowicki            M   Lakeville          MN   20:18 
   14 Brian Schlichting       M   Burnsville         MN   21:17 
   15 Brent Erler             M   St. Paul           MN   23:22 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Lorraine Nelson         F   Inver Grove Height MN   14:48 
    2 Sandra Oatley           F   Burnsville         MN   15:45 
    3 Jenny Lerowy            F   Apple Valley       MN   16:31 
    4 Sally Chatelaine        F   Lakeville          MN   17:00 
    5 Jennifer Needham        F   Farmington         MN   17:25 
    6 Jerilyn Nelson          F   Apple Valley       MN   17:39 
    7 Lisa Cleveland          F   Rosemount          MN   17:47 
    8 Dawn Luehrs             F   Shakopee           MN   19:36 
    9 Christine Kleich        F   Oakdale            MN   21:04 
   10 Karen Kittel            F                           21:43 
   11 Lori Halbur             F   Maplewood          MN   21:50 
   12 Ann Arens               F   Apple Valley       MN   22:37 
   13 Kelly Benning           F   Lakeville          MN   22:42 
   14 Molly Wellik            F   Apple Valley       MN   24:28 
   15 Deb Oldenburg           F   Eagan              MN   24:43 
   16 Lisa Hanson             F   Apple Valley       MN   24:50 
   17 Julie McNally           F   Burnsville         MN   24:58 
   18 Jane Kline              F   Apple Valley       MN   26:06 
   19 Monique Williams        F   Apple Valley       MN   26:08 
   20 Stephanie Uphoff        F   Farmington         MN   27:35 
   21 Briget John             F                           28:00 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Melvin Alvarez          M   Rosemount          MN   12:15 
    2 Bill Benning            M   Lakeville          MN   14:21 
    3 Tom Thompson            M   Eagan              MN   16:37 
    4 Richard Meidl           M   Lakeville          MN   17:49 
    5 Ross Heggestad          M                           19:22 
    6 Keith Kedrowski         M   Apple Valley       MN   19:31 
    7 Greg Judd               M   Burnsville         MN   20:15 
    8 Craig Fields            M                           20:30 
    9 Robert Vance            M   Apple Valley       MN   22:30 
   10 Timothy Boonstra        M   Saint Paul         MN   40:31 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Patty Buckley           F   Rosemount          MN   16:44 
    2 Beth Karlson            F   Rosemount          MN   18:04 
    3 Laurel Foshursh         F                           18:35 
    4 Kari Woodson            F   Apple Valley       MN   18:58 
    5 Mary Barnidge           F   Apple Valley       MN   20:30 
    6 Sue McMurchie           F                           20:43 
    7 Elaine Fries            F   Rosemount          MN   21:34 
    8 Debra Yndestad          F   Apple Valley       MN   24:47 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Don Dornfeld            M   St. Paul           MN   14:58 
    2 Douglas Ayers           M   Burnsville         MN   17:51 
    3 Kenneth Hughes          M   Apple Valley       MN   25:15 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Colleen Pilcher         F   Burnsville         MN   17:55 
    2 Beth Duffy              F   Bloomington        MN   18:11 
    3 Barbara Schuldt         F   Farmington         MN   26:10 
    4 Janey Bigger            F                      MN   30:45 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Judy Cronen             F   Lakeville          MN   18:29 
    2 Carol Sankey            F   Bloomington        MN   20:53 

Total Registered:                       192
Total Number of Finishers:              177
Number of Male   Finishers:              81
Number of Female Finishers:              96
Did not finish race or did not start:    15