Rice Lake Triathlon -
Rice Lake, WI
7/15/2012

race logo










					                                                          RICE LAKE TRIATHLON
                                              Public Beach - Rice Lake, WI - July 15, 2012
                                               1/4 Mile Swim - 16 Mile Bike - 3 Mile Run


Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/13     59 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35 M     1  5:15  1:12  0:26    1   37:14 25.8  0:23    2   18:23  6:08 1:01:39 
    2   1/6      87 Patarick Tharp          Decatur            IL  18 M     5  6:55  1:35  0:31    4   39:16 24.4  0:30    1   16:43  5:35 1:03:52 
    3   2/13     24 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31 M     4  6:42  1:32  0:37    3   37:41 25.5  0:39    3   18:59  6:20 1:04:35 
    4   1/8      10 Lukas Campbell          Eau Claire         WI  20 M     2  5:39  1:17  0:36    6   39:49 24.1  0:42    8   21:16  7:06 1:08:00 
    5   1/13      9 Allen Campbell          Eau Claire         WI  45 M     7  7:03  1:36  1:38    2   37:40 25.5  0:54   12   21:58  7:20 1:09:12 
    6   1/13     63 Hilary Patzer           St Paul            MN  32 F     3  6:18  1:26  0:32   11   42:00 22.9  0:37    5   20:06  6:42 1:09:31 
    7   2/13      8 Mark Bittner            Bruce              WI  46 M    14  8:04  1:50  1:03    5   39:33 24.3  0:43    6   20:15  6:45 1:09:37 
    8   1/7      57 Tim Obrien              Lakeville          MN  56 M     9  7:35  1:44  0:59    8   40:10 23.9  0:55    9   21:30  7:10 1:11:07 
    9   3/13     43 Kevin Link              Siren              WI  45 M    43  9:25  2:09  1:38    9   41:32 23.1  0:38   10   21:38  7:13 1:14:49 
   10   2/13     22 Nicole Finstad          Birchwood          WI  38 F    10  7:41  1:45  0:50   18   44:31 21.6  0:37   18   22:34  7:32 1:16:12 
   11   1/2      34 Judd Johnston           Marquette          MI  60 M    13  7:58  1:49  1:22   10   41:56 22.9  0:57   39   25:28  8:30 1:17:38 
   12   2/8      90 Ryan Urban              Rice Lake          WI  23 M    59 10:06  2:18  1:42   25   46:39 20.6  0:19    4   19:01  6:21 1:17:45 
   13   3/8      46 Curtis Matton           Rice Lake          WI  21 M    36  9:13  2:06  1:18   21   46:13 20.8  0:33    7   20:36  6:52 1:17:51 
   14   2/2      84 Bob Swanson             Altoona            WI  62 M    44  9:26  2:09  0:53   15   42:49 22.4  0:42   27   24:32  8:11 1:18:19 
   15   4/13     92 Rob White               Rice Lake          WI  43 M    26  8:47  2:00  1:50    7   39:55 24.1  0:46   54   27:21  9:07 1:18:37 
   16   2/7      18 Dane Deutsch            Rice Lake          WI  55 M    11  7:55  1:48  0:53   14   42:46 22.4  0:50   47   26:41  8:54 1:19:03 
   17   3/7      49 Steven McMahon          Eau Claire         WI  50 M     8  7:17  1:40  1:54   12   42:39 22.5  1:52   55   27:23  9:08 1:21:03 
   18   3/13     91 Kelly Van Guilder       New Richmond       WI  31 F    16  8:10  1:52  1:13   30   48:22 19.8  0:41   19   22:40  7:34 1:21:04 
   19   2/6      65 Caleb Pierce            Rice Lake          WI  19 M    31  9:05  2:04  2:05   27   47:21 20.3  0:23   14   22:21  7:27 1:21:13 
   20   5/13     36 Ron Kay                 Rice Lake          WI  49 M    42  9:24  2:09  1:53   13   42:41 22.5  1:08   48   26:53  8:58 1:21:57 
   21   4/8      79 Ted Sikowski            Rice Lake          WI  27 M    23  8:43  1:59  2:44   26   47:08 20.4  1:27   13   22:03  7:21 1:22:03 
   22   3/13     41 Mark Larson             Rice Lake          WI  35 M    30  9:04  2:04  1:38   17   43:21 22.1  0:59   51   27:06  9:02 1:22:06 
   23   6/13      3 Brian Arnold            Cumberland         WI  49 M    82 15:02  3:25  1:14   16   42:51 22.4  1:05   17   22:33  7:31 1:22:43 
   24   3/6      27 Jacob Harriman          Cameron            WI  19 M    54 10:00  2:17  2:03   31   48:24 19.8  1:08   15   22:24  7:28 1:23:57 
   25   4/13     25 Josh Gullicksrud        Eleva              WI  39 M    40  9:21  2:08  1:55   23   46:15 20.8  0:52   40   25:41  8:34 1:24:03 
   26   5/13     17 Jim Daniel              South Range        WI  35 M    21  8:35  1:57  2:54   35   49:39 19.3  0:31   16   22:28  7:30 1:24:07 
   27   7/13     23 Chris Flaten            Virginia           MN  49 M    69 10:40  2:26  2:54   19   44:53 21.4  1:08   28   24:35  8:12 1:24:08 
   28   6/13     11 Dan Campion             Danbury            WI  39 M     6  6:58  1:35  1:45   36   50:11 19.1  0:42   29   24:43  8:15 1:24:17 
   29   7/13     54 Dave Nehring            Birchwood          WI  31 M    39  9:20  2:08  1:42   28   47:27 20.2  1:01   32   24:53  8:18 1:24:22 
   30   8/13     78 Troy Shulfer            Stevens Point      WI  43 M    15  8:08  1:51  1:58   24   46:27 20.7  0:43   52   27:10  9:04 1:24:24 
   31   8/13     44 Chuck Loew              Eau Claire         WI  37 M    60 10:07  2:18  2:12   22   46:13 20.8  1:13   36   25:10  8:24 1:24:52 
   32   1/7      75 Meghan Schultz          St Paul            MN  42 F    20  8:21  1:54  1:48   41   51:29 18.6  1:08   20   23:15  7:45 1:25:59 
   33   5/8      48 Nick Mauthe             Rice Lake          WI  29 M    53  9:53  2:15  2:49   29   48:21 19.9  0:26   37   25:21  8:27 1:26:48 
   34   1/11     56 Kristin Nelson          Eau Claire         WI  21 F    28  8:52  2:01  1:53   42   51:43 18.6  0:33   24   23:55  7:59 1:26:54 
   35   4/13     28 Cate Hayman             Siren              WI  37 F    22  8:39  1:58  1:16   38   51:10 18.8  0:54   34   24:57  8:19 1:26:54 
   36   9/13     69 Kori Richter            Rice Lake          WI  39 M    73 10:58  2:30  1:47   20   45:44 21.0  1:26   60   28:39  9:33 1:28:33 
   37   5/13     73 Hope Saeger             Eau Claire         WI  38 F    47  9:35  2:11  1:55   33   49:22 19.4  1:06   45   26:40  8:54 1:28:35 
   38   6/13     20 Jill Dunlavy            Shell Lake         WI  36 F    18  8:11  1:52  1:54   51   53:45 17.9  1:07   31   24:48  8:16 1:29:43 
   39   2/11     77 Katie Schwab            Rice Lake, Wi.     WI  20 F    32  9:06  2:05  1:56   40   51:14 18.7  0:30   50   27:01  9:01 1:29:46 
   40   7/13     33 Rachel Johnson          Rice Lake          WI  34 F    66 10:31  2:24  1:42   48   53:00 18.1  0:30   25   24:24  8:08 1:30:05 
   41   9/13     93 Dave Wirth              New Richmond       WI  47 M    71 10:44  2:27  2:55   37   50:23 19.1  0:54   38   25:25  8:29 1:30:19 
   42   8/13      2 Carrie Anderson         Bloomer            WI  36 F    46  9:32  2:10  2:09   44   51:58 18.5  1:03   44   26:15  8:45 1:30:55 
   43   4/6      89 Logan Thorson           Saint Cloud        MN  17 M    34  9:10  2:05  1:39   55   54:52 17.5  0:23   35   25:04  8:22 1:31:05 
   44  10/13     26 Jeremy Hardy            Eau Claire         WI  31 M    63 10:16  2:20  3:10   47   52:49 18.2  1:51   23   23:42  7:54 1:31:46 
   45  11/13      1 Jeffrey Anderegg        Rice Lake          WI  38 M    41  9:23  2:08  1:06   49   53:15 18.0  0:55   56   27:37  9:13 1:32:14 
   46   9/13     37 Carrie Kehoe            Virginia           MN  36 F    57 10:04  2:18  2:39   46   52:38 18.2  1:11   43   26:13  8:45 1:32:43 
   47  10/13     88 Michelle Thompson       Cameron            WI  37 F    76 11:36  2:38  2:31   39   51:12 18.8  1:24   42   26:09  8:43 1:32:50 
   48   6/8      80 Tim Smyth               Barron             WI  28 M    29  9:03  2:04  3:59   43   51:51 18.5  0:50   53   27:13  9:05 1:32:53 
   49  11/13     86 Brooke Thalacker        Birchwood          WI  31 F    45  9:31  2:10  2:10   45   51:59 18.5  1:33   57   27:59  9:20 1:33:11 
   50   5/6      66 Josh Prosser            Goodfield          IL  19 M    33  9:08  2:05  3:49   57   57:20 16.7  1:08   11   21:54  7:18 1:33:18 
   51   3/11     74 Allison Salisbury       Rice Lake          WI  21 F    19  8:14  1:53  1:42   50   53:39 17.9  0:41   66   30:03 10:01 1:34:16 
   52  10/13     58 Michael Odberg          Superior           WI  45 M    37  9:18  2:07  2:21   32   49:14 19.5  0:47   71   32:45 10:55 1:34:24 
   53  11/13     31 Brett Johnson           Apple Valley       MN  45 M    35  9:11  2:06  2:24                   53:30   64   29:21  9:47 1:34:25 
   54   7/8      42 John Lindelof           Rice Lake          WI  24 M    27  8:49  2:01  2:06   56   57:08 16.8  0:22   49   27:01  9:01 1:35:24 
   55   4/11     21 Megan Fandrich          Siren              WI  25 F    38  9:19  2:07  2:15   53   53:48 17.8  1:18   61   28:52  9:38 1:35:30 
   56  12/13     72 Larry Ruetz             Cumberland         WI  39 M    70 10:42  2:26  2:16   52   53:47 17.8  1:00   58   28:00  9:20 1:35:45 
   57   5/11     70 Tanae Romportl          Bloomington        MN  22 F    24  8:43  1:59  1:11   68 1:01:46 15.5  0:36   22   23:37  7:53 1:35:52 
   58   6/11     35 Daria Kahl              Rice Lake          WI  20 F    48  9:36  2:11  1:46   62   59:42 16.1  0:56   26   24:26  8:09 1:36:23 
   59   4/7      68 Nick Ricci              Cumberland         WI  58 M    65 10:23  2:22  1:25   54   54:44 17.5  0:41   63   29:15  9:45 1:36:26 
   60   2/7      83 Paisley Svensson        New Hope           MN  42 F    61 10:11  2:19  2:11   59   58:54 16.3  0:50   33   24:57  8:19 1:37:01 
   61  13/13     82 Matthew Steele          Cameron            WI  39 M    50  9:45  2:13  3:09   34   49:32 19.4  1:42   75   33:35 11:12 1:37:42 
   62  12/13     81 Chris Spring            Rice Lake          WI  42 M    51  9:46  2:14  2:18   69 1:01:51 15.5  0:52   30   24:44  8:15 1:39:30 
   63   3/7      51 Dawn Mihalovic-Bayer    New Auburn         WI  43 F    58 10:05  2:18  3:30   61   59:39 16.1  0:47   46   26:40  8:54 1:40:39 
   64   7/11     85 Sarah Swanson           Rice Lake          WI  21 F    17  8:10  1:52  2:05   65 1:00:25 15.9  0:42   65   29:27  9:49 1:40:48 
   65  13/13     61 Daniel Organ            Cameron            WI  43 M    72 10:56  2:29  3:21   67 1:01:00 15.7  0:44   41   26:08  8:43 1:42:08 
   66   6/6      29 Ryan Hewitt             Rice Lake          WI  17 M    12  7:56  1:49  2:38   71 1:02:39 15.3  0:26   69   31:26 10:29 1:45:03 
   67   4/7      14 Catherine Connealy      Minneapolis        MN  46 F    68 10:32  2:24  2:19   58   58:35 16.4  0:49   76   33:49 11:17 1:46:02 
   68  12/13     32 Jill Johnson            St Cloud           MN  39 F    55 10:03  2:17  3:03   64   59:50 16.0  0:57   72   32:50 10:57 1:46:40 
   69   5/7      52 Kim Minkel              St Cloud           MN  45 F    56 10:04  2:18  3:03   63   59:47 16.1  0:59   73   32:50 10:57 1:46:40 
   70   6/7      30 Ann Jacobson            New Hope           MN  42 F    62 10:11  2:19  2:13   70 1:02:25 15.4  1:33   74   33:34 11:12 1:49:54 
   71   8/11      4 Lynzie Ball             Chetek             WI  22 F    49  9:42  2:13  4:10   73 1:06:28 14.4  0:34   67   30:03 10:01 1:50:55 
   72   7/7      39 Joan Koslofsky          Chetek             WI  48 F    77 11:41  2:40  5:11   66 1:00:56 15.8  5:30   59   28:07  9:23 1:51:23 
   73   1/2      45 Julie Lynum             Frederic           WI  58 F    74 11:00  2:30  2:13   60   59:16 16.2  1:25   79   37:44 12:35 1:51:36 
   74   1/1      50 Loretta Meng            Rice Lake          WI  64 F    78 12:31  2:51  2:56   72 1:05:57 14.6  1:42   62   28:54  9:38 1:51:58 
   75   8/8      38 Alexander Kerr          Cumberland         WI  21 M    52  9:49  2:14  1:56   74 1:07:09 14.3  0:51   78   34:40 11:34 1:54:24 
   76   9/11     12 Kelli Chupp             Osceola            IN  21 F    64 10:20  2:21  2:42   78 1:10:55 13.5  1:06   68   30:55 10:19 1:55:56 
   77  10/11     16 Judith Crespo-Melendez  Burnsville         MN  27 F    75 11:14  2:34  2:08   77 1:10:05 13.7  1:04   70   32:24 10:48 1:56:53 
   78  11/11     53 Krysti Mireau           Rice Lake          WI  27 F    79 12:33  2:52  1:35   75 1:08:22 14.0  0:47   77   34:10 11:24 1:57:25 
   79   5/7      71 Ted Romportl            Rice Lake          WI  50 M    80 14:00  3:11  3:08   81 1:18:44 12.2  0:33   21   23:27  7:49 1:59:50 
   80   6/7      67 Lanny Quinn             Rice Lake          WI  53 M    67 10:31  2:24  2:40   79 1:14:10 12.9  0:44   80   38:48 12:56 2:06:50 
   81   7/7      13 Anthony ( To Clausen    Cameron            WI  51 M    81 14:09  3:13  2:41   76 1:08:24 14.0  0:43   81   40:56 13:39 2:06:50 
   82  13/13     62 Kristy Otte             W. St. Paul        MN  36 F    25  8:45  2:00  2:04   80 1:18:02 12.3  0:47   82   42:34 14:12 2:12:09 
   83   2/2      15 Jennifer Cotts          Barron             WI  54 F    83 16:40  3:48  3:19   82 1:23:40 11.5  2:24   83   54:41 18:14 2:40:42 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  102 Three Gen                                        1  5:47  1:19  0:33    1   50:04 19.2  0:20    1   22:27  7:29 1:19:09 
           Sam Henningsen , Stuart Durkee , Dave Henningsen       


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   98 pink and beyond                                  1  8:27  1:56  1:34    1 1:03:37 15.1  0:18    1   23:37  7:53 1:37:31 
           Lisa Janty , Clare Janty , Lisa Janty                  
    2  101 The Unlikelies                                   2 11:12  2:33  0:24    2 1:14:42 12.9  0:28    2   33:08 11:03 1:59:52 
           Corrie Hockaday , Rachel Svendsen , Katie Kay          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  103 Zeb                                              3  9:07  2:05  0:31    1   38:19 25.1  0:22    1   18:02  6:01 1:06:19 
           Ally Harjte , Zeb Johnston , Dillon Johnston           
    2   95 Plan B                                           2  8:18  1:54  0:29    2   46:43 20.5  0:23    2   19:10  6:24 1:15:00 
           Carrie Becker , Craig Becker , David Belany            
    3   97 Johnston                                         1  6:59  1:36  0:34    3   47:56 20.0  0:24    6   29:36  9:52 1:25:26 
           Sophie Johnston , Paul Johnston , Nora Johnston        
    4   94 Blood,Sweat and Beers                            4  9:43  2:13  0:30    4   49:14 19.5  0:28    4   26:20  8:47 1:26:13 
           Jeff Rousselow , Dennis Crawford , Kelly Crawford      
    5  100 The Other Repka's                                7 11:49  2:42  0:36    5   50:11 19.1  0:29    5   27:52  9:18 1:30:56 
           Shannon Repka , Julius Mukasa , Mitch Repka            
    6   99 Team Repka                                       6 11:36  2:39  0:28    6   51:31 18.6  0:39    7   31:59 10:40 1:36:11 
           Stacie Grimm , Ashley Repka , Stacie Grimm             
    7   96 Gold                                             5 10:33  2:24  0:38    7 1:05:29 14.7  0:22    3   21:13  7:05 1:38:13 
           Patrick McRairh , Stephanie Olson-Mcraith , Mike McRai 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  19 Tobiah Deutsch          Franklin           WI  33 M      2  8:03  1:50  2:32    1   45:24 21.1  2:06                            
  64 Bob Peterson            Barron             WI  44 M      1  7:24  1:41  0:40                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35 M    5:15  1:12 
    2 Lukas Campbell          Eau Claire         WI  20 M    5:39  1:17 
    3 Hilary Patzer           St Paul            MN  32 F    6:18  1:26 
    4 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31 M    6:42  1:32 
    5 Patarick Tharp          Decatur            IL  18 M    6:55  1:35 
    6 Dan Campion             Danbury            WI  39 M    6:58  1:35 
    7 Allen Campbell          Eau Claire         WI  45 M    7:03  1:36 
    8 Steven McMahon          Eau Claire         WI  50 M    7:17  1:40 
    9 Bob Peterson            Barron             WI  44 M    7:24  1:41 
   10 Tim Obrien              Lakeville          MN  56 M    7:35  1:44 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35 M   37:14 25.8 
    2 Allen Campbell          Eau Claire         WI  45 M   37:40 25.5 
    3 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31 M   37:41 25.5 
    4 Patarick Tharp          Decatur            IL  18 M   39:16 24.4 
    5 Mark Bittner            Bruce              WI  46 M   39:33 24.3 
    6 Lukas Campbell          Eau Claire         WI  20 M   39:49 24.1 
    7 Rob White               Rice Lake          WI  43 M   39:55 24.1 
    8 Tim Obrien              Lakeville          MN  56 M   40:10 23.9 
    9 Kevin Link              Siren              WI  45 M   41:32 23.1 
   10 Judd Johnston           Marquette          MI  60 M   41:56 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Patarick Tharp          Decatur            IL  18 M   16:43  5:35 
    2 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35 M   18:23  6:08 
    3 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31 M   18:59  6:20 
    4 Ryan Urban              Rice Lake          WI  23 M   19:01  6:21 
    5 Hilary Patzer           St Paul            MN  32 F   20:06  6:42 
    6 Mark Bittner            Bruce              WI  46 M   20:15  6:45 
    7 Curtis Matton           Rice Lake          WI  21 M   20:36  6:52 
    8 Lukas Campbell          Eau Claire         WI  20 M   21:16  7:06 
    9 Tim Obrien              Lakeville          MN  56 M   21:30  7:10 
   10 Kevin Link              Siren              WI  45 M   21:38  7:13 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   59 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35    1  5:15  1:12  0:26    1   37:14 25.8  0:23    2   18:23  6:08 1:01:39 
    2   87 Patarick Tharp          Decatur            IL  18    4  6:55  1:35  0:31    4   39:16 24.4  0:30    1   16:43  5:35 1:03:52 
    3   24 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31    3  6:42  1:32  0:37    3   37:41 25.5  0:39    3   18:59  6:20 1:04:35 
    4   10 Lukas Campbell          Eau Claire         WI  20    2  5:39  1:17  0:36    6   39:49 24.1  0:42    7   21:16  7:06 1:08:00 
    5    9 Allen Campbell          Eau Claire         WI  45    6  7:03  1:36  1:38    2   37:40 25.5  0:54   11   21:58  7:20 1:09:12 
    6    8 Mark Bittner            Bruce              WI  46   13  8:04  1:50  1:03    5   39:33 24.3  0:43    5   20:15  6:45 1:09:37 
    7   57 Tim Obrien              Lakeville          MN  56    9  7:35  1:44  0:59    8   40:10 23.9  0:55    8   21:30  7:10 1:11:07 
    8   43 Kevin Link              Siren              WI  45   31  9:25  2:09  1:38    9   41:32 23.1  0:38    9   21:38  7:13 1:14:49 
    9   34 Judd Johnston           Marquette          MI  60   12  7:58  1:49  1:22   10   41:56 22.9  0:57   28   25:28  8:30 1:17:38 
   10   90 Ryan Urban              Rice Lake          WI  23   38 10:06  2:18  1:42   23   46:39 20.6  0:19    4   19:01  6:21 1:17:45 
   11   46 Curtis Matton           Rice Lake          WI  21   25  9:13  2:06  1:18   19   46:13 20.8  0:33    6   20:36  6:52 1:17:51 
   12   84 Bob Swanson             Altoona            WI  62   32  9:26  2:09  0:53   14   42:49 22.4  0:42   19   24:32  8:11 1:18:19 
   13   92 Rob White               Rice Lake          WI  43   17  8:47  2:00  1:50    7   39:55 24.1  0:46   37   27:21  9:07 1:18:37 
   14   18 Dane Deutsch            Rice Lake          WI  55   10  7:55  1:48  0:53   13   42:46 22.4  0:50   31   26:41  8:54 1:19:03 
   15   49 Steven McMahon          Eau Claire         WI  50    7  7:17  1:40  1:54   11   42:39 22.5  1:52   38   27:23  9:08 1:21:03 
   16   65 Caleb Pierce            Rice Lake          WI  19   21  9:05  2:04  2:05   25   47:21 20.3  0:23   13   22:21  7:27 1:21:13 
   17   36 Ron Kay                 Rice Lake          WI  49   30  9:24  2:09  1:53   12   42:41 22.5  1:08   32   26:53  8:58 1:21:57 
   18   79 Ted Sikowski            Rice Lake          WI  27   16  8:43  1:59  2:44   24   47:08 20.4  1:27   12   22:03  7:21 1:22:03 
   19   41 Mark Larson             Rice Lake          WI  35   20  9:04  2:04  1:38   16   43:21 22.1  0:59   34   27:06  9:02 1:22:06 
   20    3 Brian Arnold            Cumberland         WI  49   50 15:02  3:25  1:14   15   42:51 22.4  1:05   16   22:33  7:31 1:22:43 
   21   27 Jacob Harriman          Cameron            WI  19   37 10:00  2:17  2:03   28   48:24 19.8  1:08   14   22:24  7:28 1:23:57 
   22   25 Josh Gullicksrud        Eleva              WI  39   28  9:21  2:08  1:55   21   46:15 20.8  0:52   29   25:41  8:34 1:24:03 
   23   17 Jim Daniel              South Range        WI  35   15  8:35  1:57  2:54   31   49:39 19.3  0:31   15   22:28  7:30 1:24:07 
   24   23 Chris Flaten            Virginia           MN  49   43 10:40  2:26  2:54   17   44:53 21.4  1:08   20   24:35  8:12 1:24:08 
   25   11 Dan Campion             Danbury            WI  39    5  6:58  1:35  1:45   32   50:11 19.1  0:42   21   24:43  8:15 1:24:17 
   26   54 Dave Nehring            Birchwood          WI  31   27  9:20  2:08  1:42   26   47:27 20.2  1:01   23   24:53  8:18 1:24:22 
   27   78 Troy Shulfer            Stevens Point      WI  43   14  8:08  1:51  1:58   22   46:27 20.7  0:43   35   27:10  9:04 1:24:24 
   28   44 Chuck Loew              Eau Claire         WI  37   39 10:07  2:18  2:12   20   46:13 20.8  1:13   25   25:10  8:24 1:24:52 
   29   48 Nick Mauthe             Rice Lake          WI  29   36  9:53  2:15  2:49   27   48:21 19.9  0:26   26   25:21  8:27 1:26:48 
   30   69 Kori Richter            Rice Lake          WI  39   47 10:58  2:30  1:47   18   45:44 21.0  1:26   41   28:39  9:33 1:28:33 
   31   93 Dave Wirth              New Richmond       WI  47   45 10:44  2:27  2:55   33   50:23 19.1  0:54   27   25:25  8:29 1:30:19 
   32   89 Logan Thorson           Saint Cloud        MN  17   23  9:10  2:05  1:39   39   54:52 17.5  0:23   24   25:04  8:22 1:31:05 
   33   26 Jeremy Hardy            Eau Claire         WI  31   40 10:16  2:20  3:10   35   52:49 18.2  1:51   18   23:42  7:54 1:31:46 
   34    1 Jeffrey Anderegg        Rice Lake          WI  38   29  9:23  2:08  1:06   36   53:15 18.0  0:55   39   27:37  9:13 1:32:14 
   35   80 Tim Smyth               Barron             WI  28   19  9:03  2:04  3:59   34   51:51 18.5  0:50   36   27:13  9:05 1:32:53 
   36   66 Josh Prosser            Goodfield          IL  19   22  9:08  2:05  3:49   41   57:20 16.7  1:08   10   21:54  7:18 1:33:18 
   37   58 Michael Odberg          Superior           WI  45   26  9:18  2:07  2:21   29   49:14 19.5  0:47   45   32:45 10:55 1:34:24 
   38   31 Brett Johnson           Apple Valley       MN  45   24  9:11  2:06  2:24                   53:30   43   29:21  9:47 1:34:25 
   39   42 John Lindelof           Rice Lake          WI  24   18  8:49  2:01  2:06   40   57:08 16.8  0:22   33   27:01  9:01 1:35:24 
   40   72 Larry Ruetz             Cumberland         WI  39   44 10:42  2:26  2:16   37   53:47 17.8  1:00   40   28:00  9:20 1:35:45 
   41   68 Nick Ricci              Cumberland         WI  58   41 10:23  2:22  1:25   38   54:44 17.5  0:41   42   29:15  9:45 1:36:26 
   42   82 Matthew Steele          Cameron            WI  39   33  9:45  2:13  3:09   30   49:32 19.4  1:42   46   33:35 11:12 1:37:42 
   43   81 Chris Spring            Rice Lake          WI  42   34  9:46  2:14  2:18   43 1:01:51 15.5  0:52   22   24:44  8:15 1:39:30 
   44   61 Daniel Organ            Cameron            WI  43   46 10:56  2:29  3:21   42 1:01:00 15.7  0:44   30   26:08  8:43 1:42:08 
   45   29 Ryan Hewitt             Rice Lake          WI  17   11  7:56  1:49  2:38   44 1:02:39 15.3  0:26   44   31:26 10:29 1:45:03 
   46   38 Alexander Kerr          Cumberland         WI  21   35  9:49  2:14  1:56   45 1:07:09 14.3  0:51   47   34:40 11:34 1:54:24 
   47   71 Ted Romportl            Rice Lake          WI  50   48 14:00  3:11  3:08   48 1:18:44 12.2  0:33   17   23:27  7:49 1:59:50 
   48   67 Lanny Quinn             Rice Lake          WI  53   42 10:31  2:24  2:40   47 1:14:10 12.9  0:44   48   38:48 12:56 2:06:50 
   49   13 Anthony ( To Clausen    Cameron            WI  51   49 14:09  3:13  2:41   46 1:08:24 14.0  0:43   49   40:56 13:39 2:06:50 
   50   64 Bob Peterson            Barron             WI  44    8  7:24  1:41  0:40                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   63 Hilary Patzer           St Paul            MN  32    1  6:18  1:26  0:32    1   42:00 22.9  0:37    1   20:06  6:42 1:09:31 
    2   22 Nicole Finstad          Birchwood          WI  38    2  7:41  1:45  0:50    2   44:31 21.6  0:37    2   22:34  7:32 1:16:12 
    3   91 Kelly Van Guilder       New Richmond       WI  31    3  8:10  1:52  1:13    3   48:22 19.8  0:41    3   22:40  7:34 1:21:04 
    4   75 Meghan Schultz          St Paul            MN  42    7  8:21  1:54  1:48    8   51:29 18.6  1:08    4   23:15  7:45 1:25:59 
    5   56 Kristin Nelson          Eau Claire         WI  21   11  8:52  2:01  1:53    9   51:43 18.6  0:33    6   23:55  7:59 1:26:54 
    6   28 Cate Hayman             Siren              WI  37    8  8:39  1:58  1:16    5   51:10 18.8  0:54   11   24:57  8:19 1:26:54 
    7   73 Hope Saeger             Eau Claire         WI  38   16  9:35  2:11  1:55    4   49:22 19.4  1:06   15   26:40  8:54 1:28:35 
    8   20 Jill Dunlavy            Shell Lake         WI  36    5  8:11  1:52  1:54   15   53:45 17.9  1:07    9   24:48  8:16 1:29:43 
    9   77 Katie Schwab            Rice Lake, Wi.     WI  20   12  9:06  2:05  1:56    7   51:14 18.7  0:30   17   27:01  9:01 1:29:46 
   10   33 Rachel Johnson          Rice Lake          WI  34   26 10:31  2:24  1:42   13   53:00 18.1  0:30    7   24:24  8:08 1:30:05 
   11    2 Carrie Anderson         Bloomer            WI  36   15  9:32  2:10  2:09   10   51:58 18.5  1:03   14   26:15  8:45 1:30:55 
   12   37 Carrie Kehoe            Virginia           MN  36   21 10:04  2:18  2:39   12   52:38 18.2  1:11   13   26:13  8:45 1:32:43 
   13   88 Michelle Thompson       Cameron            WI  37   30 11:36  2:38  2:31    6   51:12 18.8  1:24   12   26:09  8:43 1:32:50 
   14   86 Brooke Thalacker        Birchwood          WI  31   14  9:31  2:10  2:10   11   51:59 18.5  1:33   18   27:59  9:20 1:33:11 
   15   74 Allison Salisbury       Rice Lake          WI  21    6  8:14  1:53  1:42   14   53:39 17.9  0:41   23   30:03 10:01 1:34:16 
   16   21 Megan Fandrich          Siren              WI  25   13  9:19  2:07  2:15   16   53:48 17.8  1:18   20   28:52  9:38 1:35:30 
   17   70 Tanae Romportl          Bloomington        MN  22    9  8:43  1:59  1:11   26 1:01:46 15.5  0:36    5   23:37  7:53 1:35:52 
   18   35 Daria Kahl              Rice Lake          WI  20   17  9:36  2:11  1:46   21   59:42 16.1  0:56    8   24:26  8:09 1:36:23 
   19   83 Paisley Svensson        New Hope           MN  42   23 10:11  2:19  2:11   18   58:54 16.3  0:50   10   24:57  8:19 1:37:01 
   20   51 Dawn Mihalovic-Bayer    New Auburn         WI  43   22 10:05  2:18  3:30   20   59:39 16.1  0:47   16   26:40  8:54 1:40:39 
   21   85 Sarah Swanson           Rice Lake          WI  21    4  8:10  1:52  2:05   24 1:00:25 15.9  0:42   22   29:27  9:49 1:40:48 
   22   14 Catherine Connealy      Minneapolis        MN  46   27 10:32  2:24  2:19   17   58:35 16.4  0:49   30   33:49 11:17 1:46:02 
   23   32 Jill Johnson            St Cloud           MN  39   19 10:03  2:17  3:03   23   59:50 16.0  0:57   27   32:50 10:57 1:46:40 
   24   52 Kim Minkel              St Cloud           MN  45   20 10:04  2:18  3:03   22   59:47 16.1  0:59   28   32:50 10:57 1:46:40 
   25   30 Ann Jacobson            New Hope           MN  42   24 10:11  2:19  2:13   27 1:02:25 15.4  1:33   29   33:34 11:12 1:49:54 
   26    4 Lynzie Ball             Chetek             WI  22   18  9:42  2:13  4:10   29 1:06:28 14.4  0:34   24   30:03 10:01 1:50:55 
   27   39 Joan Koslofsky          Chetek             WI  48   31 11:41  2:40  5:11   25 1:00:56 15.8  5:30   19   28:07  9:23 1:51:23 
   28   45 Julie Lynum             Frederic           WI  58   28 11:00  2:30  2:13   19   59:16 16.2  1:25   32   37:44 12:35 1:51:36 
   29   50 Loretta Meng            Rice Lake          WI  64   32 12:31  2:51  2:56   28 1:05:57 14.6  1:42   21   28:54  9:38 1:51:58 
   30   12 Kelli Chupp             Osceola            IN  21   25 10:20  2:21  2:42   32 1:10:55 13.5  1:06   25   30:55 10:19 1:55:56 
   31   16 Judith Crespo-Melendez  Burnsville         MN  27   29 11:14  2:34  2:08   31 1:10:05 13.7  1:04   26   32:24 10:48 1:56:53 
   32   53 Krysti Mireau           Rice Lake          WI  27   33 12:33  2:52  1:35   30 1:08:22 14.0  0:47   31   34:10 11:24 1:57:25 
   33   62 Kristy Otte             W. St. Paul        MN  36   10  8:45  2:00  2:04   33 1:18:02 12.3  0:47   33   42:34 14:12 2:12:09 
   34   15 Jennifer Cotts          Barron             WI  54   34 16:40  3:48  3:19   34 1:23:40 11.5  2:24   34   54:41 18:14 2:40:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   87 Patarick Tharp          Decatur            IL  18    1  6:55  1:35  0:31    1   39:16 24.4  0:30    1   16:43  5:35 1:03:52 
    2   65 Caleb Pierce            Rice Lake          WI  19    3  9:05  2:04  2:05    2   47:21 20.3  0:23    3   22:21  7:27 1:21:13 
    3   27 Jacob Harriman          Cameron            WI  19    6 10:00  2:17  2:03    3   48:24 19.8  1:08    4   22:24  7:28 1:23:57 
    4   89 Logan Thorson           Saint Cloud        MN  17    5  9:10  2:05  1:39    4   54:52 17.5  0:23    5   25:04  8:22 1:31:05 
    5   66 Josh Prosser            Goodfield          IL  19    4  9:08  2:05  3:49    5   57:20 16.7  1:08    2   21:54  7:18 1:33:18 
    6   29 Ryan Hewitt             Rice Lake          WI  17    2  7:56  1:49  2:38    6 1:02:39 15.3  0:26    6   31:26 10:29 1:45:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Lukas Campbell          Eau Claire         WI  20    1  5:39  1:17  0:36    1   39:49 24.1  0:42    3   21:16  7:06 1:08:00 
    2   90 Ryan Urban              Rice Lake          WI  23    8 10:06  2:18  1:42    3   46:39 20.6  0:19    1   19:01  6:21 1:17:45 
    3   46 Curtis Matton           Rice Lake          WI  21    5  9:13  2:06  1:18    2   46:13 20.8  0:33    2   20:36  6:52 1:17:51 
    4   79 Ted Sikowski            Rice Lake          WI  27    2  8:43  1:59  2:44    4   47:08 20.4  1:27    4   22:03  7:21 1:22:03 
    5   48 Nick Mauthe             Rice Lake          WI  29    7  9:53  2:15  2:49    5   48:21 19.9  0:26    5   25:21  8:27 1:26:48 
    6   80 Tim Smyth               Barron             WI  28    4  9:03  2:04  3:59    6   51:51 18.5  0:50    7   27:13  9:05 1:32:53 
    7   42 John Lindelof           Rice Lake          WI  24    3  8:49  2:01  2:06    7   57:08 16.8  0:22    6   27:01  9:01 1:35:24 
    8   38 Alexander Kerr          Cumberland         WI  21    6  9:49  2:14  1:56    8 1:07:09 14.3  0:51    8   34:40 11:34 1:54:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   56 Kristin Nelson          Eau Claire         WI  21    4  8:52  2:01  1:53    2   51:43 18.6  0:33    2   23:55  7:59 1:26:54 
    2   77 Katie Schwab            Rice Lake, Wi.     WI  20    5  9:06  2:05  1:56    1   51:14 18.7  0:30    4   27:01  9:01 1:29:46 
    3   74 Allison Salisbury       Rice Lake          WI  21    2  8:14  1:53  1:42    3   53:39 17.9  0:41    7   30:03 10:01 1:34:16 
    4   21 Megan Fandrich          Siren              WI  25    6  9:19  2:07  2:15    4   53:48 17.8  1:18    5   28:52  9:38 1:35:30 
    5   70 Tanae Romportl          Bloomington        MN  22    3  8:43  1:59  1:11    7 1:01:46 15.5  0:36    1   23:37  7:53 1:35:52 
    6   35 Daria Kahl              Rice Lake          WI  20    7  9:36  2:11  1:46    5   59:42 16.1  0:56    3   24:26  8:09 1:36:23 
    7   85 Sarah Swanson           Rice Lake          WI  21    1  8:10  1:52  2:05    6 1:00:25 15.9  0:42    6   29:27  9:49 1:40:48 
    8    4 Lynzie Ball             Chetek             WI  22    8  9:42  2:13  4:10    8 1:06:28 14.4  0:34    8   30:03 10:01 1:50:55 
    9   12 Kelli Chupp             Osceola            IN  21    9 10:20  2:21  2:42   11 1:10:55 13.5  1:06    9   30:55 10:19 1:55:56 
   10   16 Judith Crespo-Melendez  Burnsville         MN  27   10 11:14  2:34  2:08   10 1:10:05 13.7  1:04   10   32:24 10:48 1:56:53 
   11   53 Krysti Mireau           Rice Lake          WI  27   11 12:33  2:52  1:35    9 1:08:22 14.0  0:47   11   34:10 11:24 1:57:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   59 Brendon O'Flanagan      St. Paul           MN  35    1  5:15  1:12  0:26    1   37:14 25.8  0:23    1   18:23  6:08 1:01:39 
    2   24 Andrew Gislason         Owatonna           MN  31    2  6:42  1:32  0:37    2   37:41 25.5  0:39    2   18:59  6:20 1:04:35 
    3   41 Mark Larson             Rice Lake          WI  35    5  9:04  2:04  1:38    3   43:21 22.1  0:59    9   27:06  9:02 1:22:06 
    4   25 Josh Gullicksrud        Eleva              WI  39    7  9:21  2:08  1:55    6   46:15 20.8  0:52    8   25:41  8:34 1:24:03 
    5   17 Jim Daniel              South Range        WI  35    4  8:35  1:57  2:54    9   49:39 19.3  0:31    3   22:28  7:30 1:24:07 
    6   11 Dan Campion             Danbury            WI  39    3  6:58  1:35  1:45   10   50:11 19.1  0:42    5   24:43  8:15 1:24:17 
    7   54 Dave Nehring            Birchwood          WI  31    6  9:20  2:08  1:42    7   47:27 20.2  1:01    6   24:53  8:18 1:24:22 
    8   44 Chuck Loew              Eau Claire         WI  37   10 10:07  2:18  2:12    5   46:13 20.8  1:13    7   25:10  8:24 1:24:52 
    9   69 Kori Richter            Rice Lake          WI  39   13 10:58  2:30  1:47    4   45:44 21.0  1:26   12   28:39  9:33 1:28:33 
   10   26 Jeremy Hardy            Eau Claire         WI  31   11 10:16  2:20  3:10   11   52:49 18.2  1:51    4   23:42  7:54 1:31:46 
   11    1 Jeffrey Anderegg        Rice Lake          WI  38    8  9:23  2:08  1:06   12   53:15 18.0  0:55   10   27:37  9:13 1:32:14 
   12   72 Larry Ruetz             Cumberland         WI  39   12 10:42  2:26  2:16   13   53:47 17.8  1:00   11   28:00  9:20 1:35:45 
   13   82 Matthew Steele          Cameron            WI  39    9  9:45  2:13  3:09    8   49:32 19.4  1:42   13   33:35 11:12 1:37:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   63 Hilary Patzer           St Paul            MN  32    1  6:18  1:26  0:32    1   42:00 22.9  0:37    1   20:06  6:42 1:09:31 
    2   22 Nicole Finstad          Birchwood          WI  38    2  7:41  1:45  0:50    2   44:31 21.6  0:37    2   22:34  7:32 1:16:12 
    3   91 Kelly Van Guilder       New Richmond       WI  31    3  8:10  1:52  1:13    3   48:22 19.8  0:41    3   22:40  7:34 1:21:04 
    4   28 Cate Hayman             Siren              WI  37    5  8:39  1:58  1:16    5   51:10 18.8  0:54    6   24:57  8:19 1:26:54 
    5   73 Hope Saeger             Eau Claire         WI  38    9  9:35  2:11  1:55    4   49:22 19.4  1:06   10   26:40  8:54 1:28:35 
    6   20 Jill Dunlavy            Shell Lake         WI  36    4  8:11  1:52  1:54   11   53:45 17.9  1:07    5   24:48  8:16 1:29:43 
    7   33 Rachel Johnson          Rice Lake          WI  34   12 10:31  2:24  1:42   10   53:00 18.1  0:30    4   24:24  8:08 1:30:05 
    8    2 Carrie Anderson         Bloomer            WI  36    8  9:32  2:10  2:09    7   51:58 18.5  1:03    9   26:15  8:45 1:30:55 
    9   37 Carrie Kehoe            Virginia           MN  36   11 10:04  2:18  2:39    9   52:38 18.2  1:11    8   26:13  8:45 1:32:43 
   10   88 Michelle Thompson       Cameron            WI  37   13 11:36  2:38  2:31    6   51:12 18.8  1:24    7   26:09  8:43 1:32:50 
   11   86 Brooke Thalacker        Birchwood          WI  31    7  9:31  2:10  2:10    8   51:59 18.5  1:33   11   27:59  9:20 1:33:11 
   12   32 Jill Johnson            St Cloud           MN  39   10 10:03  2:17  3:03   12   59:50 16.0  0:57   12   32:50 10:57 1:46:40 
   13   62 Kristy Otte             W. St. Paul        MN  36    6  8:45  2:00  2:04   13 1:18:02 12.3  0:47   13   42:34 14:12 2:12:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    9 Allen Campbell          Eau Claire         WI  45    1  7:03  1:36  1:38    1   37:40 25.5  0:54    3   21:58  7:20 1:09:12 
    2    8 Mark Bittner            Bruce              WI  46    3  8:04  1:50  1:03    2   39:33 24.3  0:43    1   20:15  6:45 1:09:37 
    3   43 Kevin Link              Siren              WI  45    9  9:25  2:09  1:38    4   41:32 23.1  0:38    2   21:38  7:13 1:14:49 
    4   92 Rob White               Rice Lake          WI  43    5  8:47  2:00  1:50    3   39:55 24.1  0:46   11   27:21  9:07 1:18:37 
    5   36 Ron Kay                 Rice Lake          WI  49    8  9:24  2:09  1:53    5   42:41 22.5  1:08    9   26:53  8:58 1:21:57 
    6    3 Brian Arnold            Cumberland         WI  49   14 15:02  3:25  1:14    6   42:51 22.4  1:05    4   22:33  7:31 1:22:43 
    7   23 Chris Flaten            Virginia           MN  49   11 10:40  2:26  2:54    7   44:53 21.4  1:08    5   24:35  8:12 1:24:08 
    8   78 Troy Shulfer            Stevens Point      WI  43    4  8:08  1:51  1:58    8   46:27 20.7  0:43   10   27:10  9:04 1:24:24 
    9   93 Dave Wirth              New Richmond       WI  47   12 10:44  2:27  2:55   10   50:23 19.1  0:54    7   25:25  8:29 1:30:19 
   10   58 Michael Odberg          Superior           WI  45    7  9:18  2:07  2:21    9   49:14 19.5  0:47   13   32:45 10:55 1:34:24 
   11   31 Brett Johnson           Apple Valley       MN  45    6  9:11  2:06  2:24                   53:30   12   29:21  9:47 1:34:25 
   12   81 Chris Spring            Rice Lake          WI  42   10  9:46  2:14  2:18   12 1:01:51 15.5  0:52    6   24:44  8:15 1:39:30 
   13   61 Daniel Organ            Cameron            WI  43   13 10:56  2:29  3:21   11 1:01:00 15.7  0:44    8   26:08  8:43 1:42:08 
   14   64 Bob Peterson            Barron             WI  44    2  7:24  1:41  0:40                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   75 Meghan Schultz          St Paul            MN  42    1  8:21  1:54  1:48    1   51:29 18.6  1:08    1   23:15  7:45 1:25:59 
    2   83 Paisley Svensson        New Hope           MN  42    4 10:11  2:19  2:11    3   58:54 16.3  0:50    2   24:57  8:19 1:37:01 
    3   51 Dawn Mihalovic-Bayer    New Auburn         WI  43    3 10:05  2:18  3:30    4   59:39 16.1  0:47    3   26:40  8:54 1:40:39 
    4   14 Catherine Connealy      Minneapolis        MN  46    6 10:32  2:24  2:19    2   58:35 16.4  0:49    7   33:49 11:17 1:46:02 
    5   52 Kim Minkel              St Cloud           MN  45    2 10:04  2:18  3:03    5   59:47 16.1  0:59    5   32:50 10:57 1:46:40 
    6   30 Ann Jacobson            New Hope           MN  42    5 10:11  2:19  2:13    7 1:02:25 15.4  1:33    6   33:34 11:12 1:49:54 
    7   39 Joan Koslofsky          Chetek             WI  48    7 11:41  2:40  5:11    6 1:00:56 15.8  5:30    4   28:07  9:23 1:51:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   57 Tim Obrien              Lakeville          MN  56    2  7:35  1:44  0:59    1   40:10 23.9  0:55    1   21:30  7:10 1:11:07 
    2   18 Dane Deutsch            Rice Lake          WI  55    3  7:55  1:48  0:53    3   42:46 22.4  0:50    3   26:41  8:54 1:19:03 
    3   49 Steven McMahon          Eau Claire         WI  50    1  7:17  1:40  1:54    2   42:39 22.5  1:52    4   27:23  9:08 1:21:03 
    4   68 Nick Ricci              Cumberland         WI  58    4 10:23  2:22  1:25    4   54:44 17.5  0:41    5   29:15  9:45 1:36:26 
    5   71 Ted Romportl            Rice Lake          WI  50    6 14:00  3:11  3:08    7 1:18:44 12.2  0:33    2   23:27  7:49 1:59:50 
    6   67 Lanny Quinn             Rice Lake          WI  53    5 10:31  2:24  2:40    6 1:14:10 12.9  0:44    6   38:48 12:56 2:06:50 
    7   13 Anthony ( To Clausen    Cameron            WI  51    7 14:09  3:13  2:41    5 1:08:24 14.0  0:43    7   40:56 13:39 2:06:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Julie Lynum             Frederic           WI  58    1 11:00  2:30  2:13    1   59:16 16.2  1:25    1   37:44 12:35 1:51:36 
    2   15 Jennifer Cotts          Barron             WI  54    2 16:40  3:48  3:19    2 1:23:40 11.5  2:24    2   54:41 18:14 2:40:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Judd Johnston           Marquette          MI  60    1  7:58  1:49  1:22    1   41:56 22.9  0:57    2   25:28  8:30 1:17:38 
    2   84 Bob Swanson             Altoona            WI  62    2  9:26  2:09  0:53    2   42:49 22.4  0:42    1   24:32  8:11 1:18:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   50 Loretta Meng            Rice Lake          WI  64    1 12:31  2:51  2:56    1 1:05:57 14.6  1:42    1   28:54  9:38 1:51:58 

Total Registered:                        103
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:     83
Number of Male   Finishers:               49
Number of Female Finishers:               34
Did not Finish Race or Did Not Start:     10