Trinona -
Winona, MN
6/9/2013

race logo










					                                                                TRINONA
                                                Lake Winona - Winona, MN - June 9, 2013
                                                      1.5K Swim, 40K Bike, 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/17      1 David Thompson          Saint Paul         MN  35 M     2 19:10  1:11  0:50    1   59:01 25.3  0:50    3   34:37  5:35 1:54:26 
    2   2/17      3 Dan Hedgecock           Minneapolis        MN  26 M     5 20:14  1:14  1:04    2 1:01:20 24.3  0:56    1   32:20  5:13 1:55:52 
    3   3/17      7 Devon Palmer            Minneapolis        MN  26 M     4 19:14  1:11  1:02    3 1:02:07 24.0  0:56    4   35:34  5:44 1:58:51 
    4   4/17     25 Reeven Nathan                                  20 M     3 19:11  1:11  1:00    8 1:04:35 23.1  0:58   17   38:09  6:09 2:03:51 
    5   5/17     13 Dan Arlandson           Burnsville         MN  37 M     6 20:30  1:15  1:19    7 1:04:33 23.1  1:13    8   36:49  5:56 2:04:21 
    6   6/17      4 Alex Hooke              Rochester          MN  30 M     7 20:57  1:17  1:26    4 1:04:01 23.3  1:09   20   38:28  6:12 2:05:59 
    7   1/45    166 Lance Leo               St. Louis Park     MN  39 M    14 22:17  1:22  1:33    9 1:04:53 23.0  1:25   11   37:19  6:01 2:07:26 
    8   7/17    417 Ross Weinziel           St. Paul           MN  27 M    29 24:06  1:29  1:05    6 1:04:25 23.1  0:50   12   37:32  6:03 2:07:56 
    9   8/17     10 Adam Little             Omaha              NE  31 M    26 23:59  1:28  1:15   10 1:05:38 22.7  1:02    7   36:32  5:53 2:08:24 
   10   9/17     16 Thaddeus Ingersoll                             43 M     1 19:10  1:11  1:05   28 1:08:57 21.6  0:57   18   38:18  6:10 2:08:25 
   11  10/17      5 Brian Sames             Shakopee           MN  27 M    75 27:09  1:40  1:31   16 1:06:56 22.3  1:08    2   33:20  5:22 2:10:02 
   12  11/17     11 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  31 M    42 25:15  1:33  1:43   13 1:06:34 22.4  1:13    5   35:58  5:48 2:10:41 
   13  12/17      9 Ryan Long               Omaha              NE  31 M    18 22:50  1:24  1:24   21 1:07:43 22.0  1:04   15   38:02  6:08 2:11:01 
   14   1/21     65 Nicholas Pergande       Winona             MN  29 M    31 24:24  1:30  1:24    5 1:04:13 23.2  1:09   33   40:12  6:29 2:11:21 
   15  13/17     14 Scott Myers             Minneapolis        MN  38 M    25 23:58  1:28  1:25   19 1:07:20 22.1  1:25    9   37:14  6:00 2:11:21 
   16  14/17      6 John Taipale            Eau Claire         WI  28 M    27 24:01  1:28  1:23   17 1:07:02 22.2  1:11   16   38:09  6:09 2:11:45 
   17  15/17      8 Peter Maves             Rochester          MN  30 M    16 22:39  1:23  2:10   15 1:06:48 22.3  1:34   37   40:36  6:32 2:13:45 
   18  16/17     15 Luke Nelson             Ramsey             MN  39 M    43 25:19  1:33  1:45   12 1:06:30 22.4  1:12   27   39:31  6:22 2:14:15 
   19   1/37    107 Peter Somers            Rochester          MN  34 M    65 26:43  1:38  1:27   24 1:08:01 21.9  1:11   14   37:54  6:06 2:15:13 
   20   1/9      33 Matt Riley              Red Wing           MN  22 M    20 23:15  1:26  1:28   44 1:12:30 20.6  0:50   10   37:15  6:00 2:15:16 
   21   1/7      21 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  35 F    10 21:44  1:20  1:08   34 1:11:07 21.0  0:57   36   40:29  6:31 2:15:23 
   22   1/37    197 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  41 M    15 22:27  1:23  1:42   20 1:07:42 22.0  1:08   57   42:51  6:54 2:15:48 
   23   2/7       2 Claire Bootsma          Minneapolis        MN  26 F    19 22:54  1:24  1:03   46 1:12:31 20.6  0:59   21   38:33  6:13 2:15:58 
   24   2/37    103 Brian Porter            Northfield         MN  33 M    11 21:46  1:20  2:49   32 1:10:22 21.2  1:45   29   39:42  6:24 2:16:22 
   25   3/37     85 Matt Ollwerther         Appleton           WI  32 M    52 25:58  1:35  2:28   14 1:06:35 22.4  2:07   25   39:26  6:21 2:16:32 
   26   1/24    224 Dan Friedrichs          Mankato            MN  45 M    49 25:55  1:35  1:43   27 1:08:47 21.7  1:03   26   39:27  6:21 2:16:53 
   27  17/17     12 Garrett Ping            Winona             MN  34 M    45 25:29  1:34  1:49   26 1:08:22 21.8  1:23   34   40:19  6:30 2:17:21 
   28   4/37     88 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32 M    38 24:59  1:32  1:43   22 1:07:44 22.0  1:05   49   41:56  6:45 2:17:25 
   29   5/37    113 Peter Moeschler         Rochester          MN  34 M    64 26:42  1:38  1:45   18 1:07:17 22.2  1:52   32   39:58  6:26 2:17:32 
   30   3/7      18 Suzanne Fox             Chaska             MN  30 F    36 24:56  1:32  1:06   30 1:09:48 21.4  1:08   42   41:28  6:41 2:18:23 
   31   2/45    142 Michael Cahill          Janesville         MN  37 M    92 27:45  1:42  1:42   29 1:09:27 21.5  1:10   19   38:25  6:11 2:18:27 
   32   6/37     68 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  30 M    56 26:14  1:36  1:21   36 1:11:17 20.9  1:03   22   38:43  6:14 2:18:36 
   33   1/17    278 Brad Johnson            N Mankato          MN  54 M    28 24:04  1:29  1:56   37 1:11:22 20.9  1:19   38   41:19  6:39 2:19:58 
   34   7/37    112 Scott Bowen             Omaha              NE  34 M    76 27:13  1:40  2:08   41 1:12:10 20.7  1:20   13   37:48  6:05 2:20:38 
   35   2/21     60 Matthew Naatjes         Rochester          MN  29 M    79 27:13  1:40  2:05   38 1:11:30 20.9  1:28   23   38:55  6:16 2:21:10 
   36   3/21     52 Phillip Hanson          La Crosse          WI  28 M    63 26:41  1:38  1:54   33 1:10:34 21.1  1:05   41   41:24  6:40 2:21:37 
   37   2/9      29 Patrick Griffith        Osseo              MN  20 M    87 27:30  1:41  1:25   43 1:12:21 20.6  1:10   28   39:33  6:22 2:21:58 
   38   3/45    125 Jason Sinnwell          Rochester          MN  36 M    48 25:52  1:35  2:41   47 1:12:53 20.5  1:25   24   39:17  6:20 2:22:06 
   39   4/45    163 Jeremy Ekman            West Concord       MN  39 M    21 23:30  1:26  3:47   50 1:13:45 20.2  1:37   44   41:38  6:42 2:24:15 
   40   5/45    147 Brendon Kryzer          Stillwater         MN  38 M    54 26:02  1:36  1:52   39 1:11:57 20.7  0:54   74   44:42  7:12 2:25:25 
   41   2/37    174 Bryan Walls             Grand Forks        ND  40 M    24 23:50  1:28  3:12   73 1:15:39 19.7  1:34   39   41:23  6:40 2:25:36 
   42   6/45    168 Eric Hughes             Minneapolis        MN  39 M    82 27:17  1:40  1:52   69 1:15:26 19.8  1:19   31   39:56  6:26 2:25:48 
   43   3/37    206 David Chabot            Owatonna           MN  42 M    72 27:07  1:40  3:11   23 1:07:53 22.0  1:42   98   46:38  7:31 2:26:29 
   44   4/7      22 Andrea Myers            Minneapolis        MN  37 F    39 25:01  1:32  1:15   78 1:15:52 19.7  1:09   63   43:28  7:00 2:26:43 
   45   7/45    127 Neil Cowan              Minneapolis        MN  36 M    12 22:05  1:21  2:18   62 1:15:00 19.9  1:54   85   45:44  7:22 2:27:00 
   46   8/45    161 Brian Lynch             Rochester          MN  39 M    97 28:14  1:44  2:24   60 1:14:44 20.0  1:25   35   40:20  6:30 2:27:05 
   47   4/37    218 Chip Schilling          La Crosse          WI  44 M    13 22:15  1:22  2:39   76 1:15:48 19.7  1:21   78   45:05  7:16 2:27:05 
   48   5/7      23 Ann Snuggerud           Chaska             MN  46 F    37 24:59  1:32  2:10   83 1:16:21 19.5  1:29   54   42:29  6:51 2:27:26 
   49   3/9      38 Danny Braaten           Glenwood           MN  24 M    55 26:06  1:36  1:29   58 1:14:38 20.0  1:01   72   44:25  7:09 2:27:38 
   50   1/14    284 Bill Baker              Winona             MN  55 M    80 27:14  1:40  2:00   57 1:14:32 20.0  1:22   59   43:07  6:57 2:28:12 
   51   4/21     59 Benjamin Cagle          Onalaska           WI  29 M    32 24:29  1:30  1:14   65 1:15:12 19.8  1:12   95   46:32  7:30 2:28:38 
   52   5/21     62 Dave Broz               Bloomington        MN  29 M    88 27:31  1:41  0:50   45 1:12:31 20.6  1:20  101   46:49  7:32 2:28:58 
   53   9/45    160 Dan Foss                Winona             MN  39 M    84 27:23  1:41  1:29   52 1:14:15 20.1  1:11   77   44:52  7:14 2:29:08 
   54   8/37     78 Jeffrey Janus           Rochester          MN  31 M    58 26:24  1:37  2:04   95 1:17:36 19.2  1:12   52   42:05  6:47 2:29:19 
   55   6/7      19 Stephanie Alcivar       Minneapolis        MN  34 F    23 23:43  1:27  1:42   81 1:16:18 19.5  1:19   96   46:34  7:30 2:29:34 
   56  10/45    158 Joe Schmitt             White Bear Lake    MN  38 M    91 27:44  1:42  2:04   68 1:15:25 19.8  1:00   67   43:49  7:03 2:29:59 
   57   4/9      31 Jake Braaten            Glenwood           MN  21 M   137 30:07  1:51  1:30   72 1:15:33 19.7  1:13   48   41:47  6:44 2:30:09 
   58  11/45    149 Steve Rudzik            Rochester          MN  38 M   102 28:36  1:45  2:22   74 1:15:41 19.7  1:34   50   42:02  6:46 2:30:13 
   59  12/45    156 Brian Brophy            Bloomington        MN  38 M    40 25:07  1:32  2:38   70 1:15:31 19.7  1:26   89   46:00  7:25 2:30:39 
   60  13/45    121 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  35 M   140 30:15  1:51  3:46   48 1:13:28 20.3  1:57   47   41:46  6:44 2:31:11 
   61   2/24    255 Sheldon Morgan          Houston            MN  49 M   174 32:11  1:58  3:03   25 1:08:11 21.9  1:51   90   46:18  7:27 2:31:33 
   62   1/9     388 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  43 F   149 30:42  1:53  2:22   51 1:13:49 20.2  1:22   62   43:21  6:59 2:31:35 
   63  14/45    144 Justin Pickar           Minneapolis        MN  37 M    69 26:54  1:39  2:15   56 1:14:30 20.0  1:28  102   46:54  7:33 2:31:59 
   64   6/21     48 Greg Gausewitz          Minneapolis        MN  27 M    73 27:07  1:40  2:04  136 1:22:09 18.1  1:41   30   39:50  6:25 2:32:49 
   65   9/37    108 Jorge Zuniga            Walton             NE  34 M   139 30:14  1:51  3:33   82 1:16:18 19.5  1:39   43   41:33  6:42 2:33:16 
   66   5/37    185 Matthew Schultz         Winona             MN  40 M   129 29:39  1:49  2:44   92 1:17:13 19.3  1:19   55   42:29  6:51 2:33:23 
   67  15/45    146 Adam Huskey             Richfield          MN  38 M   146 30:38  1:53  2:00   55 1:14:28 20.0  1:15   79   45:11  7:17 2:33:30 
   68   1/9     340 Jane Stull              La Crosse          WI  29 F    59 26:31  1:37  2:03   84 1:16:44 19.4  1:17  103   47:00  7:34 2:33:32 
   69   7/7      17 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  30 F     8 20:59  1:17  1:29  149 1:23:05 17.9  1:07  108   47:12  7:36 2:33:50 
   70   1/2     314 Lynn Vogt               Ankeny             IA  65 M    81 27:16  1:40  2:10   31 1:10:12 21.2  2:07  180   52:13  8:25 2:33:56 
   71   3/24    233 Mike Johnson            Jackson            MN  45 M   125 29:27  1:48  2:37   85 1:16:46 19.4  1:06   70   44:04  7:06 2:33:58 
   72   2/17    263 Kirk Scofield           Minneapolis        MN  50 M   104 28:43  1:46  5:11   66 1:15:18 19.8  2:33   53   42:24  6:50 2:34:07 
   73   1/12    347 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  31 F   109 28:57  1:46  2:22  118 1:20:29 18.5  1:15   46   41:40  6:43 2:34:41 
   74  10/37     72 Greg Ryan               Sherwood           WI  30 M    62 26:40  1:38  4:31   98 1:18:00 19.1  2:20   60   43:13  6:58 2:34:42 
   75  11/37    110 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  34 M   114 29:06  1:47  2:18   35 1:11:14 20.9  1:29  165   50:47  8:11 2:34:52 
   76   4/24    240 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46 M    90 27:34  1:41  2:20   80 1:15:54 19.6  1:26  112   47:40  7:41 2:34:53 
   77  12/37     76 Lance Kuehn             Saint Paul         MN  30 M   190 32:53  2:01  3:23   67 1:15:19 19.8  1:45   51   42:02  6:46 2:35:20 
   78  13/37     90 Matt Lilla              Lakeville          MN  33 M   168 31:41  1:56  2:21   54 1:14:22 20.0  1:04   97   46:35  7:30 2:36:01 
   79  14/37     73 Michael Kramer          Rochester          MN  30 M    85 27:24  1:41  2:43   79 1:15:53 19.6  2:04  117   48:04  7:45 2:36:06 
   80   1/2      26 Christian Nachtrodt     Minneapolis        MN  17 M    60 26:33  1:38  2:31   40 1:12:08 20.7  1:25  200   53:45  8:39 2:36:20 
   81  15/37     95 Brady Bates             Saint George       UT  33 M   124 29:26  1:48  2:40   88 1:17:04 19.3  1:45   87   45:54  7:24 2:36:47 
   82   5/24    251 David Burton            Minneapolis        MN  48 M   142 30:32  1:52  2:26   91 1:17:13 19.3  1:31   81   45:14  7:17 2:36:55 
   83   2/2      27 Buck Jones              Wisconsin Rapids   WI  18 M   141 30:23  1:52  2:47   89 1:17:11 19.3  2:20   73   44:27  7:10 2:37:06 
   84   1/6     396 Heidi Frey              Saint Louis        MO  45 F   226 35:36  2:11  1:11   11 1:05:40 22.7  0:55  208   54:00  8:42 2:37:21 
   85  16/37    100 Alex Rasmussen          Minneapolis        MN  33 M   153 30:50  1:53  2:04  114 1:20:01 18.6  1:16   61   43:16  6:58 2:37:25 
   86   7/21     51 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  28 M     9 21:44  1:20  2:52  164 1:24:46 17.6  2:05   92   46:22  7:28 2:37:46 
   87   3/17    280 David Demask            La Crosse          WI  54 M   119 29:18  1:48  4:02   90 1:17:13 19.3  2:06   84   45:22  7:18 2:37:58 
   88  17/37     81 Tyler Gehrmann          La Crosse          WI  31 M   223 35:31  2:10  2:48   53 1:14:21 20.1  1:49   68   43:54  7:04 2:38:21 
   89   1/1     322 Melanie Rabino          Woodbury           MN  19 F    17 22:40  1:23  2:14  158 1:23:35 17.8  1:35  120   48:20  7:47 2:38:22 
   90   1/15    363 Megan Beer              Owatonna           MN  35 F   115 29:07  1:47  2:57  105 1:19:05 18.9  1:33   88   45:55  7:24 2:38:35 
   91  18/37    101 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  33 M    99 28:26  1:44  2:26  103 1:18:38 19.0  1:26  116   47:59  7:44 2:38:54 
   92   2/15    378 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  39 F   173 32:06  1:58  2:34  102 1:18:25 19.0  1:11   76   44:47  7:13 2:39:01 
   93   6/37    187 Tim Hahn                Minneapolis        MN  41 M    44 25:23  1:33  2:19   93 1:17:14 19.3  2:01  179   52:06  8:23 2:39:02 
   94   8/21     45 Andy Cook               Saint Paul         MN  26 M   151 30:45  1:53  3:33  101 1:18:15 19.1  1:50   75   44:42  7:12 2:39:03 
   95   7/37    198 David Soukup            Eden Prairie       MN  41 M   128 29:35  1:49  2:40  108 1:19:17 18.8  1:27   91   46:18  7:27 2:39:15 
   96   8/37    175 Jeremiah Gardner        Bloomington        MN  40 M   227 35:50  2:12  2:15   42 1:12:20 20.6  1:46  107   47:11  7:36 2:39:19 
   97  16/45    155 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  38 M   154 30:51  1:53  2:21   96 1:17:38 19.2  1:32  104   47:00  7:34 2:39:21 
   98   2/14    293 Glen Dornfeld           Winona             MN  58 M    78 27:13  1:40  1:44   64 1:15:08 19.8  1:23  207   54:00  8:42 2:39:27 
   99   1/5     324 Kayla Kjellman          Nipigon            ON  21 F    74 27:08  1:40  2:03  128 1:21:26 18.3  1:47  105   47:06  7:35 2:39:28 
  100   4/17    261 Jerry Porter            Colfax             WI  50 M   184 32:30  1:59  1:55   49 1:13:36 20.3  1:26  152   50:06  8:04 2:39:31 
  101   3/14    303 Dan Wilhelm             Holmen             WI  59 M   203 33:43  2:04  2:15   77 1:15:51 19.7  1:40   99   46:40  7:31 2:40:08 
  102   6/24    228 Carlo Arabian           Orlando            FL  45 M   255 38:09  2:20  3:14   75 1:15:44 19.7  1:42   40   41:24  6:40 2:40:10 
  103   9/37    217 Eric Cleveland          Rochester          MN  44 M   127 29:30  1:48  2:51  107 1:19:13 18.8  2:31   93   46:26  7:29 2:40:29 
  104   7/24    254 John Dilger             Garwin             IA  49 M   158 31:18  1:55  2:09   71 1:15:31 19.7  1:52  143   49:51  8:02 2:40:39 
  105   8/24    225 Mike Reinhart           Saint Paul         MN  45 M   171 32:00  1:58  3:12  116 1:20:16 18.6  1:50   69   43:55  7:04 2:41:11 
  106   5/17    281 Mark Chaney             La Crescent        MN  54 M    67 26:44  1:38  2:39   97 1:17:55 19.1  1:19  185   52:37  8:29 2:41:12 
  107   2/9     335 Amber Christman         Northfield         MN  28 F    30 24:10  1:29  2:12  155 1:23:30 17.9  1:29  150   50:03  8:04 2:41:22 
  108   5/9      35 Toby Robinson           Mankato            MN  24 M    34 24:40  1:31  1:56  148 1:23:00 18.0  1:49  149   50:00  8:03 2:41:23 
  109   9/21     46 Alex Arnason            Minneapolis        MN  27 M   161 31:32  1:56  2:58   99 1:18:06 19.1  1:36  110   47:35  7:40 2:41:46 
  110   6/9      34 Hunter Morgan           Houston            MN  23 M   164 31:38  1:56  2:47  153 1:23:24 17.9  1:19   56   42:47  6:54 2:41:54 
  111   1/5     311 Michael Colaizy         Osceola            WI  63 M   217 35:09  2:09  2:07   61 1:14:57 19.9  1:24  125   48:32  7:49 2:42:07 
  112   2/9     395 Cheryl Barker           Hudson             WI  44 F   133 29:58  1:50  2:29  104 1:18:43 18.9  1:43  138   49:25  7:58 2:42:17 
  113  17/45    152 Arron Lange             Minnesota City     MN  38 M    51 25:58  1:35  2:08  122 1:20:46 18.5  1:37  178   52:01  8:23 2:42:28 
  114  10/21     47 Zack Konetski           Brooklyn Center    MN  27 M    68 26:48  1:39  2:31  124 1:21:05 18.4  1:44  160   50:35  8:09 2:42:42 
  115  19/37    114 Matthew Hangge          Rochester          MN  34 M   260 38:32  2:21  2:22   59 1:14:43 20.0  1:58   80   45:14  7:17 2:42:47 
  116  20/37    104 Ryan Steil              Saint Cloud        MN  33 M   250 37:52  2:19  2:12  106 1:19:08 18.8  1:01   58   42:57  6:55 2:43:09 
  117   3/15    370 Jodi Sussner            Chaska             MN  37 F   159 31:26  1:55  2:07  109 1:19:17 18.8  1:21  131   49:05  7:54 2:43:14 
  118  18/45    133 Phillip Hunt            Waterloo           IA  36 M   138 30:10  1:51  2:56  125 1:21:07 18.4  1:59  113   47:49  7:42 2:43:59 
  119  11/21     39 Kyle Grimes             Freeport           IL  25 M   240 36:59  2:16  3:01  100 1:18:13 19.1  1:40   71   44:15  7:08 2:44:05 
  120   7/9      37 Ricky Hoffman           Lake Elmo          MN  24 M   272 39:29  2:25  6:40  119 1:20:29 18.5  1:22    6   36:14  5:50 2:44:12 
  121   9/24    244 Paul Wild               Minneapolis        MN  46 M   194 33:14  2:02  3:55  112 1:19:40 18.7  1:53   86   45:50  7:23 2:44:30 
  122  19/45    126 Scott Longmuir          Carmel             IN  36 M   182 32:20  1:59  3:33  111 1:19:29 18.8  1:29  118   48:05  7:45 2:44:54 
  123   2/12    349 Kym Zest                Minneapolis        MN  31 F    50 25:55  1:35  2:38  192 1:27:05 17.1  1:36  115   47:56  7:43 2:45:07 
  124  10/37    195 Chad Harvey             Farmington         MN  41 M   106 28:51  1:46  2:51  130 1:21:39 18.3  2:10  162   50:41  8:10 2:46:10 
  125  21/37     98 Steven Hanke            Duluth             MN  33 M   126 29:30  1:48  3:15  196 1:27:24 17.1  2:41   65   43:37  7:02 2:46:25 
  126  20/45    117 Dustin Skarda           South Saint Paul   MN  35 M   152 30:46  1:53  2:35  126 1:21:10 18.4  1:26  159   50:34  8:09 2:46:29 
  127   4/15    365 Cathy Sell              Rochester          MN  36 F    46 25:33  1:34  3:32  173 1:25:31 17.4  2:05  145   49:54  8:02 2:46:32 
  128   4/14    294 Rick Christenson        Winona             MN  58 M   169 31:41  1:56  2:41  151 1:23:18 17.9  1:46  109   47:26  7:38 2:46:51 
  129   3/9     338 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  29 F    33 24:37  1:31  3:35  183 1:26:13 17.3  2:17  156   50:19  8:06 2:46:59 
  130  11/37    201 Joe Ryan                Rochester          MN  41 M   215 35:04  2:09  4:40  159 1:23:37 17.8  2:08   45   41:39  6:43 2:47:07 
  131   5/15    380 Sarah Hunter            Winona             MN  39 F    22 23:37  1:27  2:18  218 1:30:41 16.4  1:56  129   49:01  7:54 2:47:31 
  132  12/37    210 Michael Iwan            Golden Valley      MN  43 M   270 39:23  2:25  2:31   87 1:17:01 19.4  2:06  100   46:42  7:31 2:47:41 
  133  13/37    207 Jason Schmidt           Farmington         MN  42 M   189 32:48  2:00  2:25   63 1:15:05 19.9  1:46  224   56:08  9:02 2:48:10 
  134   3/12    346 Emily Mack              Minneapolis        MN  30 F    71 27:06  1:40  1:43  201 1:28:25 16.9  1:25  139   49:37  8:00 2:48:14 
  135  22/37     74 Aaron Gregerson         Minneapolis        MN  30 M    53 26:02  1:36  2:28  144 1:22:44 18.0  2:20  212   54:52  8:50 2:48:24 
  136   6/15    368 Christina Bratis        Chicago            IL  37 F   107 28:52  1:46  3:51  129 1:21:29 18.3  1:37  186   52:44  8:30 2:48:31 
  137  14/37    177 Toby Kederer            Apple Valley       MN  40 M   212 34:31  2:07  3:42   86 1:16:55 19.4  2:29  168   50:58  8:12 2:48:32 
  138  15/37    188 Jeff Winston            Bloomington        MN  41 M   118 29:15  1:47  3:20  166 1:24:55 17.6  2:15  130   49:04  7:54 2:48:48 
  139  12/21     61 David Gregerson         Winona             MN  29 M    61 26:38  1:38  2:28  154 1:23:29 17.9  1:38  213   54:55  8:51 2:49:06 
  140  10/24    242 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  46 M   122 29:25  1:48  1:40  170 1:25:14 17.5  1:34  172   51:18  8:16 2:49:09 
  141  11/24    236 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46 M    94 28:04  1:43  3:23  123 1:20:48 18.5  1:30  219   55:39  8:58 2:49:21 
  142   4/12    358 Kristina Sinnott        Rochester          MN  34 F   110 28:58  1:46  2:19  185 1:26:23 17.3  1:13  163   50:41  8:10 2:49:32 
  143   4/9     331 Sydney Scott            Edina              MN  26 F   143 30:32  1:52  2:22  188 1:26:42 17.2  1:28  124   48:30  7:49 2:49:33 
  144   1/2     411 Helen Gunther           Excelsior          MN  56 F   136 30:03  1:50  2:25  152 1:23:22 17.9  2:13  175   51:33  8:18 2:49:34 
  145   6/17    262 Paul Appicelli          Winona             MN  50 M   191 33:03  2:01  3:56  138 1:22:19 18.1  1:31  133   49:09  7:55 2:49:56 
  146   7/17    277 Keith Holmquist         Winona             MN  54 M    93 27:52  1:42  2:55  115 1:20:05 18.6  2:31  234   56:40  9:08 2:50:01 
  147  21/45    128 David Schlangen         Sartell            MN  36 M   218 35:11  2:09  2:47  197 1:27:27 17.0  1:08   64   43:33  7:01 2:50:04 
  148   5/14    288 David Joss              Oak Park           IL  56 M    89 27:33  1:41  6:22  139 1:22:30 18.1  3:35  153   50:08  8:05 2:50:06 
  149   5/12    352 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  32 F   202 33:40  2:04  2:30  140 1:22:33 18.1  1:31  148   49:56  8:03 2:50:08 
  150  16/37    211 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  43 M   172 32:01  1:58  2:45  135 1:22:04 18.2  2:22  170   51:12  8:15 2:50:21 
  151  23/37     92 Steve Gricius           Winona             MN  33 M   239 36:53  2:15  1:44  120 1:20:35 18.5  0:58  157   50:24  8:07 2:50:32 
  152   2/6     402 Renee Burton            Minneapolis        MN  47 F   221 35:18  2:10  2:24  172 1:25:19 17.5  1:28   94   46:30  7:29 2:50:58 
  153  17/37    216 Peter Boardman          Saint Paul         MN  44 M   176 32:12  1:58  6:16  141 1:22:37 18.0  2:16  111   47:40  7:41 2:50:59 
  154   6/14    285 Raymond Jick            Red Wing           MN  55 M   246 37:26  2:17  3:46   94 1:17:15 19.3  1:59  164   50:42  8:10 2:51:06 
  155  24/37     97 Jay Franson             Rochester          MN  33 M    66 26:43  1:38  2:59  132 1:21:47 18.2  1:51  244   57:56  9:20 2:51:15 
  156  22/45    148 Grant Kesselring        Rochester          MN  38 M                          168 1:25:09 17.5  2:10  161   50:36  8:09 2:51:18 
  157  23/45    139 Michael Gillespie       Savage             MN  37 M   220 35:17  2:10  3:26  184 1:26:15 17.3  2:51   66   43:38  7:02 2:51:26 
  158  24/45    151 Jonathan Zimmerman      Rochester          MN  38 M   170 31:55  1:57  3:38  127 1:21:26 18.3  2:03  182   52:31  8:28 2:51:31 
  159  12/24    223 Randy Brendal           Waseca             MN  45 M   242 37:07  2:16  3:23  117 1:20:22 18.6  2:03  127   48:48  7:52 2:51:41 
  160  25/37     91 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33 M   175 32:12  1:58  5:17  157 1:23:34 17.8  1:24  136   49:20  7:57 2:51:45 
  161   8/17    269 Roberto Benzo           Rochester          MN  51 M   131 29:50  1:50  2:44  177 1:25:52 17.4  2:04  173   51:26  8:17 2:51:54 
  162  26/37     93 Rick Wilson             Chicago            IL  33 M   233 36:39  2:15  2:10  133 1:21:49 18.2  1:57  140   49:38  8:00 2:52:13 
  163  18/37    222 Bernard Antoine         Edina              MN  44 M   186 32:33  2:00  3:58  169 1:25:14 17.5  1:23  134   49:10  7:55 2:52:15 
  164  27/37     87 Gordon Hill             Saint Paul         MN  32 M   162 31:32  1:56  2:24  175 1:25:42 17.4  1:45  171   51:13  8:15 2:52:34 
  165  19/37    202 Karl Dischinger         Saint Paul         MN  42 M    77 27:13  1:40  3:57  160 1:23:42 17.8  1:59  227   56:15  9:03 2:53:04 
  166   9/17    266 Tedd Morgan             Winona             MN  51 M   225 35:33  2:11  2:43  174 1:25:41 17.4  1:32  114   47:49  7:42 2:53:17 
  167  13/24    235 Doug Grennan            Edina              MN  46 M   156 30:52  1:53  2:43  162 1:24:31 17.6  2:07  193   53:13  8:34 2:53:23 
  168  25/45    130 Jason Gross             Osseo              MN  36 M   193 33:12  2:02  2:16  145 1:22:48 18.0  1:42  196   53:28  8:37 2:53:24 
  169  20/37    215 Michael Burow           Eureka             MT  43 M   145 30:36  1:52  3:55  195 1:27:22 17.1  2:13  137   49:22  7:57 2:53:25 
  170  21/37    221 Paul Wisniewski         Winona             MN  44 M   273 39:48  2:26  2:47  113 1:19:44 18.7  1:32  155   50:13  8:05 2:54:02 
  171  14/24    231 Brad Erickson           Chicago            IL  45 M   210 34:20  2:06  5:06  121 1:20:37 18.5  3:58  151   50:05  8:04 2:54:04 
  172  22/37    208 Matt Nolan              Golden Valley      MN  42 M    47 25:38  1:34  6:35  212 1:29:41 16.6  3:13  132   49:07  7:55 2:54:12 
  173  26/45    154 Jason Quinn             Winona             MN  38 M    41 25:10  1:33  2:32  202 1:28:27 16.9  1:36  235   56:40  9:08 2:54:22 
  174   3/6     406 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  48 F   120 29:18  1:48  2:38  161 1:24:02 17.7  2:05  236   56:42  9:08 2:54:44 
  175  15/24    247 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  47 M   253 38:03  2:20  3:41  134 1:21:58 18.2  2:43  122   48:23  7:48 2:54:46 
  176  27/45    153 Chad McDannald          Warrenville        IL  38 M   245 37:25  2:17  2:26  143 1:22:42 18.0  2:26  147   49:54  8:02 2:54:51 
  177  23/37    172 Oscar Uribe             Winona             MN  40 M   144 30:32  1:52  4:10  142 1:22:37 18.0  1:44  222   56:00  9:01 2:55:02 
  178  28/45    132 Willie Miller           Winona             MN  36 M    57 26:20  1:37  3:07  221 1:31:17 16.3  1:59  183   52:34  8:28 2:55:16 
  179   7/15    375 Alyssa Hawkins          Minneapolis        MN  38 F    98 28:19  1:44  4:00  217 1:30:11 16.5  2:34  166   50:48  8:11 2:55:50 
  180   6/12    355 Kathy Monson            Plainview          MN  33 F    86 27:25  1:41  2:46  239 1:33:05 16.0  1:53  176   51:40  8:19 2:56:47 
  181  29/45    119 Nick Keller             Minneapolis        MN  35 M   216 35:05  2:09  3:15  178 1:25:55 17.4  1:38  169   51:11  8:15 2:57:02 
  182  30/45    167 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  39 M    83 27:23  1:41  3:25  223 1:31:29 16.3  1:27  206   53:59  8:42 2:57:40 
  183   2/2     410 Carolyn Milbrath        Hudson             WI  56 F   130 29:40  1:49  2:45  193 1:27:08 17.1  1:52  229   56:24  9:05 2:57:48 
  184  13/21     57 Mark Hubbard            Rochester          MN  28 M   201 33:31  2:03  3:23  179 1:25:57 17.3  2:00  190   53:03  8:33 2:57:53 
  185  14/21     50 Steve Kraushaar         Saint Paul         MN  28 M   121 29:20  1:48  3:21  211 1:29:36 16.6  2:10  201   53:46  8:40 2:58:12 
  186  24/37    194 German Lopez Grimon     Minneapolis        MN  41 M   187 32:40  2:00  4:12  208 1:29:20 16.7  2:23  142   49:45  8:01 2:58:18 
  187  15/21     63 Dan Diepenbrock         Hopkins            MN  29 M   204 33:50  2:04  4:09  165 1:24:47 17.6  2:42  188   53:00  8:32 2:58:25 
  188  28/37    109 Mark Broeders           Rosemount          MN  34 M    70 26:55  1:39  3:17  207 1:29:08 16.7  2:00  238   57:11  9:13 2:58:27 
  189  29/37    105 Mike Zimanski           New Ulm            MN  34 M   258 38:22  2:21  3:10  146 1:22:48 18.0  2:34  177   51:44  8:20 2:58:35 
  190  25/37    191 Steven Knapp            Grayslake          IL  41 M   264 38:49  2:22  2:47  131 1:21:43 18.2  2:04  202   53:48  8:40 2:59:09 
  191  16/24    239 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46 M   214 34:56  2:08  6:21  199 1:27:44 17.0  1:53  128   48:57  7:53 2:59:50 
  192  26/37    190 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  41 M   224 35:32  2:10  7:26  203 1:28:35 16.8  3:07   82   45:18  7:18 2:59:56 
  193  31/45    169 Stephen O'Hara          Stillwater         MN  39 M   183 32:24  1:59  3:31  238 1:32:47 16.1  1:42  144   49:52  8:02 3:00:14 
  194  30/37     84 Lucas Twedt             Burnsville         MN  32 M   108 28:56  1:46  2:35  228 1:31:54 16.2  3:25  198   53:31  8:37 3:00:18 
  195   8/15    379 Julie Geerdes           Stoughton          WI  39 F   185 32:30  1:59  2:29  205 1:28:40 16.8  1:33  215   55:14  8:54 3:00:25 
  196  27/37    203 Mike Dahlhauser         Oskaloosa          IA  42 M   123 29:26  1:48  3:14  176 1:25:47 17.4  1:45  252 1:00:43  9:47 3:00:53 
  197  32/45    122 Todd Sorensen           Minnetonka         MN  35 M   135 30:02  1:50  3:29  251 1:35:59 15.5  2:34  135   49:11  7:55 3:01:13 
  198  31/37     70 Shawn Lewis             Minneapolis        MN  30 M   116 29:11  1:47  4:45  227 1:31:52 16.2  2:19  195   53:26  8:36 3:01:30 
  199  17/24    421 Andrew Galbus           Rochester          MN  47 M   275 39:56  2:27  3:25  110 1:19:23 18.8  2:37  233   56:37  9:07 3:01:57 
  200   7/12    354 Sarah Linder-Stenzel    Saint Paul         MN  33 F   219 35:12  2:09  3:02  222 1:31:25 16.3  1:53  158   50:33  8:09 3:02:03 
  201  28/37    200 Sergio Gradilone        Rochester          MN  41 M   166 31:39  1:56  3:43  200 1:27:50 17.0  2:34  232   56:36  9:07 3:02:21 
  202   1/2     409 Diane Stoller           Osseo              MN  54 F   262 38:41  2:22  3:55  163 1:24:32 17.6  2:06  192   53:10  8:34 3:02:22 
  203  29/37    219 Hassan Murad            Rochester          MN  44 M   101 28:35  1:45  5:29  237 1:32:43 16.1  1:48  209   54:09  8:43 3:02:41 
  204   2/2     317 Jerry Lawson            Winona             MN  66 M   236 36:46  2:15  7:58  150 1:23:08 17.9  2:05  191   53:09  8:34 3:03:04 
  205  18/24    248 Bruce Piburn            Champlin           MN  48 M   200 33:30  2:03  2:26  137 1:22:16 18.1  1:59  265 1:03:03 10:09 3:03:12 
  206  33/45    170 Matt Wardwell           Winona             MN  39 M   257 38:19  2:21  4:05  181 1:26:08 17.3  1:41  189   53:03  8:33 3:03:15 
  207   8/9     419 Matthew Johnston        Minnetonka         MN  24 M   111 29:02  1:47  3:55  220 1:31:15 16.3  3:09  223   56:01  9:01 3:03:20 
  208  34/45    134 Mike Schmitt            Rochester          MN  36 M   274 39:55  2:26  3:58  210 1:29:32 16.7  1:51  119   48:15  7:46 3:03:29 
  209   4/6     400 Karen Stettler          La Crosse          WI  47 F   208 34:13  2:06  6:26  246 1:34:02 15.9  2:10  106   47:06  7:35 3:03:56 
  210   2/5     305 Charles Downer          Prior Lake         MN  60 M   252 37:57  2:19  4:49  171 1:25:14 17.5  2:23  204   53:52  8:41 3:04:13 
  211  16/21     53 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  28 M   222 35:29  2:10  4:45  191 1:27:03 17.1  2:14  214   54:55  8:51 3:04:24 
  212  30/37    212 Chris Brunholzl         Rochester          MN  43 M   234 36:41  2:15  7:34  182 1:26:11 17.3  3:20  167   50:54  8:12 3:04:38 
  213  17/21     66 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  29 M   197 33:21  2:02  5:08  190 1:27:02 17.1  2:58  226   56:11  9:03 3:04:38 
  214  35/45    162 David Imdieke           Saint Paul         MN  39 M   132 29:55  1:50  4:08  216 1:30:08 16.5  3:09  242   57:35  9:16 3:04:53 
  215  10/17    259 Bill Kees               Brookings          SD  50 M   254 38:04  2:20  7:05  204 1:28:39 16.8  3:01  121   48:21  7:47 3:05:08 
  216   3/9     391 Laurie Broghammer       Winona             MN  44 F   198 33:27  2:03  3:12  186 1:26:30 17.2  2:40  250   59:28  9:35 3:05:14 
  217  36/45    124 Joseph Sobkowiak        Onalaska           WI  35 M   261 38:37  2:22  3:38  147 1:22:49 18.0  2:10  245   58:05  9:21 3:05:17 
  218   5/9     337 Lindsay Macy            Ellendale          MN  28 F   229 36:09  2:13  2:54  198 1:27:38 17.0  2:43  221   55:59  9:01 3:05:21 
  219  11/17    271 Bruce Hegge             Spring Grove       MN  52 M   243 37:13  2:17  4:59  167 1:24:58 17.5  2:21  228   56:16  9:04 3:05:46 
  220   5/6     399 Ann Paulson             Owatonna           MN  46 F   195 33:16  2:02  2:52  231 1:32:04 16.2  2:08  217   55:30  8:56 3:05:48 
  221  32/37     89 Steven Jones            Minneapolis        MN  32 M   165 31:39  1:56  3:41  235 1:32:28 16.1  3:41  210   54:40  8:48 3:06:07 
  222  33/37    111 Benjamin Mix            Lombard            IL  34 M   206 34:10  2:05  5:09  156 1:23:30 17.9  2:57  257 1:01:07  9:51 3:06:52 
  223   4/9     386 Lisa Ramsey             Canmore            AB  41 F   117 29:15  1:47  3:47  214 1:29:55 16.6  2:35  260 1:01:23  9:53 3:06:53 
  224  34/37     71 Nathan Monson           Plainview          MN  30 M   134 29:59  1:50  3:41  213 1:29:54 16.6  2:27  258 1:01:08  9:51 3:07:07 
  225   6/9     334 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  28 F   155 30:51  1:53  1:46  244 1:33:41 15.9  2:25  246   58:34  9:26 3:07:14 
  226  12/17    275 Dan Dean                Cokato             MN  53 M    35 24:54  1:32  2:59  194 1:27:15 17.1  2:49  281 1:09:44 11:14 3:07:40 
  227  37/45    131 Kevin Utech             Grinnell           IA  36 M   283 43:51  2:41  3:33  245 1:33:43 15.9  1:58   83   45:18  7:18 3:08:21 
  228  19/24    250 Todd Lundberg           Houston            MN  48 M   148 30:41  1:53  4:56  226 1:31:50 16.2  3:41  243   57:37  9:17 3:08:44 
  229  18/21     54 Brian Schneider         Faribault          MN  28 M   112 29:05  1:47  5:50  242 1:33:16 16.0  1:45  249   59:08  9:31 3:09:03 
  230  20/24    232 Mike Fingerson          Rochester          MN  45 M   179 32:17  1:59  7:10  257 1:38:37 15.1  2:21  126   48:47  7:52 3:09:11 
  231  13/17    258 Thomas Cordes           Winona             MN  50 M   235 36:45  2:15  3:38  234 1:32:24 16.1  1:46  211   54:45  8:49 3:09:17 
  232  21/24    245 Jim Page                Onalaska           WI  47 M   196 33:19  2:02  3:30  206 1:28:52 16.8  1:57  262 1:01:56  9:58 3:09:32 
  233  38/45    165 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  39 M   259 38:23  2:21  5:05  219 1:31:01 16.4  3:15  181   52:24  8:26 3:10:07 
  234   1/1     321 Richard Nehring         Alden              IA  73 M   241 37:04  2:16  3:31  189 1:26:50 17.2  2:14  254 1:00:56  9:49 3:10:32 
  235  31/37    205 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42 M   228 35:58  2:12  4:43  180 1:26:04 17.3  2:05  263 1:02:07 10:00 3:10:56 
  236   7/14    283 Kevin Obrien            Rushford           MN  55 M   177 32:12  1:58  5:11  249 1:35:03 15.7  2:48  225   56:09  9:03 3:11:22 
  237   8/14    297 Greg Novotny            Winona             MN  58 M   178 32:15  1:58  6:39  230 1:32:01 16.2  3:49  237   56:43  9:08 3:11:26 
  238  39/45    137 Tate McRoberts          Minneapolis        MN  37 M   113 29:06  1:47  4:28  259 1:38:53 15.1  2:05  241   57:31  9:16 3:12:02 
  239   8/12    360 Harmony Burow           Eureka             MT  34 F   248 37:31  2:18  5:42  253 1:36:49 15.4  2:05  154   50:12  8:05 3:12:17 
  240   9/15    361 Nicole Fleischman       Anoka              MN  35 F   199 33:30  2:03  3:37  247 1:34:05 15.8  2:24  247   58:57  9:30 3:12:32 
  241  10/15    381 Melissa Sulentic        Onalaska           WI  39 F   279 41:06  2:31  3:59  233 1:32:09 16.2  2:00  199   53:41  8:39 3:12:54 
  242   3/5     306 David Johnston          Minnetonka         MN  61 M   163 31:37  1:56  6:51  187 1:26:37 17.2  3:23  270 1:04:52 10:27 3:13:18 
  243  40/45    140 Charlie Manson          Andover            MN  37 M   266 39:12  2:24  5:27  236 1:32:31 16.1  2:52  203   53:50  8:40 3:13:50 
  244   5/9     390 Janice Stanford         Bloomington        MN  43 F   251 37:55  2:19  2:56  258 1:38:39 15.1  1:36  197   53:30  8:37 3:14:34 
  245  41/45    164 Peter Crowley           Rochester          MN  39 M    95 28:04  1:43  4:35  250 1:35:17 15.6  2:27  268 1:04:14 10:21 3:14:36 
  246  11/15    373 Krissy Coudron          Winona             MN  38 F   157 31:09  1:54  4:19  209 1:29:24 16.7  2:43  279 1:07:51 10:56 3:15:24 
  247  32/37    199 Eric Butterfield        Oak Grove          MN  41 M   180 32:19  1:59  3:07  232 1:32:05 16.2  2:10  274 1:05:46 10:35 3:15:26 
  248   9/14    298 Ken Hubert              Faribault          MN  58 M   103 28:42  1:45  5:22  254 1:36:49 15.4  3:38  259 1:01:14  9:52 3:15:44 
  249   9/12    353 Amie Chambers           Faribault          MN  33 F   247 37:28  2:18  2:27  265 1:40:55 14.8  1:43  194   53:18  8:35 3:15:50 
  250  35/37     82 Matthew Haake           Winona             MN  31 M   105 28:45  1:46  6:34  262 1:40:04 14.9  6:42  205   53:56  8:41 3:15:59 
  251  36/37     83 Travis Volkman          Winona             MN  32 M   192 33:03  2:01  2:31  224 1:31:34 16.3  1:57  277 1:06:59 10:47 3:16:03 
  252  22/24    234 Brent Roesler           Naperville         IL  46 M   213 34:42  2:07  4:47  282 1:46:32 14.0  1:48  123   48:25  7:48 3:16:12 
  253  12/15    364 Amanda Olson            Minneapolis        MN  35 F   160 31:29  1:56  3:23  272 1:42:56 14.5  2:19  231   56:36  9:07 3:16:41 
  254  37/37     96 Brandon Jones           West Saint Paul    MN  33 M   278 41:05  2:31  6:53  229 1:32:01 16.2  2:28  220   55:46  8:59 3:18:10 
  255   2/5     326 Mary Huff               Rochester          MN  24 F   294 52:14  3:12  2:31  240 1:33:05 16.0  1:43  141   49:40  8:00 3:19:11 
  256  23/24    238 William Nevala          Rochester          MN  46 M   276 40:26  2:28  3:49  225 1:31:44 16.3  3:14  256 1:01:00  9:49 3:20:11 
  257  33/37    181 Ben Furuseth            Prior Lake         MN  40 M   249 37:49  2:19  5:45  215 1:30:05 16.6  2:47  266 1:03:58 10:18 3:20:22 
  258   9/9      36 Andrew Fricke           Winona             MN  24 M   288 46:54  2:52  3:15  252 1:36:05 15.5  1:45  187   52:45  8:30 3:20:42 
  259   7/9     329 Katelyn Trudeau         Inver Grove Height MN  25 F   244 37:24  2:17  9:35  270 1:42:47 14.5  1:28  146   49:54  8:02 3:21:05 
  260   6/9     392 Veronica Golub          Lisle              IL  44 F   205 34:08  2:05  6:51  273 1:43:37 14.4  3:11  239   57:12  9:13 3:24:57 
  261  19/21     44 Kevin Greimel           Richfield          MN  26 M   289 47:41  2:55  3:35  261 1:39:56 14.9  3:06  184   52:35  8:28 3:26:52 
  262   8/9     344 Kimberly Spurbeck       Minneapolis        MN  29 F   181 32:20  1:59  3:41  275 1:45:24 14.1  1:22  267 1:04:07 10:19 3:26:52 
  263   6/6     405 Cathleen McGinnity      Luck               WI  48 F   268 39:20  2:24  3:08  268 1:42:37 14.5  2:19  251   59:34  9:36 3:26:57 
  264  14/17    264 Alfredo Clavell         Rochester          MN  50 M   188 32:45  2:00  5:54  260 1:39:29 15.0  2:16  276 1:06:50 10:46 3:27:11 
  265  15/17    272 Randy Hyde              Winona             MN  52 M   100 28:35  1:45  4:48  256 1:37:45 15.3  2:56  287 1:13:49 11:53 3:27:50 
  266   3/5     328 Michelle Burns          Champlin           MN  24 F   269 39:22  2:25  4:37  279 1:46:10 14.0  2:28  218   55:38  8:58 3:28:14 
  267  16/17    260 Kris Besley             Milwaukee          WI  50 M   147 30:38  1:53  8:42  241 1:33:09 16.0  6:00  282 1:10:17 11:19 3:28:45 
  268   4/5     323 Hannah Smith            Ann Arbor          MI  20 F   285 44:52  2:45  3:38  285 1:48:10 13.8  2:17  174   51:27  8:17 3:30:22 
  269  24/24    253 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  49 M   287 46:30  2:51  4:59  263 1:40:09 14.9  2:34  240   57:18  9:14 3:31:29 
  270  42/45    135 Mick Sedgwick           Saint Paul         MN  37 M   209 34:16  2:06  6:37  277 1:45:46 14.1  3:55  255 1:00:58  9:49 3:31:30 
  271  20/21     56 Cameron Porter          Minneapolis        MN  28 M   280 41:15  2:31  2:21  243 1:33:28 16.0  2:30  285 1:12:30 11:40 3:32:02 
  272  43/45    150 David Field             Rochester          MN  38 M   265 38:49  2:22  5:07  287 1:49:09 13.7  3:04  230   56:31  9:06 3:32:39 
  273  44/45    143 Gregory Downer          Prior Lake         MN  37 M   277 40:57  2:30  5:40  248 1:34:55 15.7  4:34  280 1:07:53 10:56 3:33:57 
  274  10/12    345 Theresa Burns           Chaska             MN  30 F   256 38:11  2:20  5:39  280 1:46:19 14.0  2:32  261 1:01:45  9:57 3:34:23 
  275  34/37    178 Damon Onnen             Worthington        MN  40 M   290 49:01  3:00  3:56  264 1:40:12 14.9  2:55  248   59:04  9:31 3:35:06 
  276  45/45    171 Matt Yender             Minnesota City     MN  39 M    96 28:08  1:43  5:59  276 1:45:35 14.1  2:12  288 1:14:20 11:58 3:36:12 
  277   7/9     393 Jodie Carter            Minneapolis        MN  44 F   232 36:31  2:14  7:14  271 1:42:52 14.5  5:08  275 1:06:13 10:40 3:37:57 
  278  11/12    348 Gretchen Johnson        Sioux Falls        SD  31 F   211 34:31  2:07  3:36  269 1:42:46 14.5  3:19  292 1:17:04 12:25 3:41:14 
  279  35/37    182 Chad Amundson           Shakopee           MN  40 M   150 30:43  1:53  4:05  267 1:42:34 14.5  2:29  296 1:23:49 13:30 3:43:39 
  280  36/37    180 Marco Gutierrez         Osseo              MN  40 M   231 36:27  2:14  5:29  255 1:37:31 15.3  4:23  295 1:21:55 13:11 3:45:44 
  281  17/17    276 Mark Wagner             Winona             MN  53 M   291 50:00  3:03  6:09  278 1:45:57 14.1  3:06  253 1:00:47  9:47 3:45:58 
  282   9/9     342 Molly Kent              Northfield         MN  29 F   167 31:40  1:56  4:25  291 1:52:57 13.2  2:14  289 1:15:14 12:07 3:46:28 
  283   8/9     383 Kymberly Lehenbauer     Saint Paul         MN  40 F   237 36:46  2:15  5:52  266 1:41:45 14.7  4:47  293 1:17:32 12:29 3:46:40 
  284  21/21     42 Benjamin Delkoski       Minneapolis        MN  25 M   292 50:10  3:04  2:34  281 1:46:22 14.0  1:50  278 1:07:02 10:48 3:47:57 
  285  10/14    295 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58 M   281 42:42  2:37  8:00  286 1:48:57 13.7  4:06  269 1:04:37 10:24 3:48:20 
  286  11/14    289 Steven Miller           Des Moines         IA  56 M   238 36:50  2:15  5:40  283 1:47:03 13.9  4:15  291 1:16:19 12:17 3:50:05 
  287  13/15    362 Stacey Schultz          Rochester          MN  35 F   263 38:47  2:22  4:01  290 1:51:32 13.4  2:41  290 1:15:14 12:07 3:52:14 
  288  14/15    366 Christine Johns         Eagan              MN  36 F   282 43:05  2:38  3:26  289 1:50:02 13.6  3:35  286 1:13:44 11:52 3:53:50 
  289  12/14    299 Bill Carter             Winona             MN  59 M   297 58:36  3:35 16:51  288 1:49:27 13.6  6:39  216   55:22  8:55 4:06:53 
  290   2/2     408 Maggie Koepsell         San Luis Obispo    CA  54 F   286 45:57  2:49  8:49  292 1:55:22 12.9  5:58  284 1:12:27 11:40 4:08:30 
  291  12/12    350 Bonnie Rasmussen        Minneapolis        MN  32 F   298 59:01  3:36  6:39  284 1:47:31 13.9 10:31  271 1:05:05 10:29 4:08:46 
  292   5/5     325 Katie Yankowski         Streamwood         IL  22 F   230 36:17  2:13  4:26  298 2:18:49 10.7  2:10  283 1:10:56 11:25 4:12:35 
  293   9/9     394 Cathy Bappe             Minneapolis        MN  44 F   293 50:24  3:05  9:47  296 2:02:07 12.2  5:44  273 1:05:09 10:30 4:13:10 
  294   4/5     308 Terry Hill              Maple Grove        MN  61 M   267 39:18  2:24 42:05  274 1:43:46 14.4  5:48  264 1:02:28 10:04 4:13:22 
  295  37/37    173 Tony Stango             Minnesota City     MN  40 M   295 52:39  3:13  6:13  293 1:56:26 12.8  2:10  294 1:18:43 12:41 4:16:09 
  296  13/14    292 Gerard Leahy            Minneapolis        MN  58 M   284 44:06  2:42 22:00  297 2:02:13 12.2  5:51  272 1:05:09 10:30 4:19:16 
  297  15/15    374 Jill Hansen             Chaska             MN  38 F   271 39:25  2:25  7:35  295 2:00:51 12.3  5:00  299 1:32:43 14:56 4:25:32 
  298   5/5     307 Mark O'Neill            Lake Villa         IL  61 M   296 57:17  3:30 11:47  294 1:59:33 12.5  4:50  297 1:24:04 13:32 4:37:29 
  299  14/14    301 Brian Gilmore           Winona             MN  59 M   207 34:12  2:06  6:09  299 2:23:13 10.4  5:25  298 1:30:02 14:30 4:38:58 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   24 HED Cycling                                      3 21:37  1:20  1:16    1   57:16 26.0  0:45    1   35:10  5:40 1:56:03 
           Carew Halleck , Ian Stanford , Nicholas Vetter         
    2  204 3M Aerospace                                     2 21:09  1:18  1:09    2 1:10:50 21.0  0:49    6   43:26  7:00 2:17:21 
           Andrew Griffey , Scott Bentrup , Sean Mcafee           
    3  256 Thurow Relay                                     1 19:00  1:10  1:14    4 1:12:46 20.5  0:52    7   49:52  8:02 2:23:42 
           Hodd Gorman , Brian Thurow , Aaron Thurow              
    4  300 ONE Life Time                                    6 34:13  2:06  1:01    3 1:11:18 20.9  0:54    3   37:54  6:06 2:25:19 
           Sally Knapp , Cole Calouber , Need Someone             
    5  302 Team Howell Crossfit                             7 34:32  2:07  1:24    6 1:13:20 20.3  0:41    2   36:55  5:57 2:26:50 
           Richmond Mccluer , Boris Kipper , David Gilmer         
    6  291 Lookout Rick                                     5 33:14  2:02  0:58    5 1:13:12 20.4  1:11    5   43:18  6:59 2:31:52 
           Ted Biesanz , Will Oberton , Jack Richter              
    7  120 WKM Props                                        4 26:27  1:37  1:00    8 1:28:48 16.8  0:45    4   43:15  6:58 2:40:13 
           Ben Lang , Nathan Woodworth , Doug Henke               
    8  316 Cuttingham                                       8 43:14  2:39  2:19    7 1:19:45 18.7  1:11    8 1:04:26 10:23 3:10:53 
           Tom O'neal , Kim Wentworth , Richard Dominguez         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  403 Y-nona Women                                     1 25:07  1:32  1:03    1 1:25:41 17.4  1:00    1   48:35  7:50 2:41:24 
           Geri Quinlan , Julie Prondzinski , Nancy Buytendorp    
    2  413 another roadside attracti                        2 34:23  2:06  1:13    3 1:38:52 15.1  1:07    2   57:45  9:18 3:13:19 
           Debbie Christenson , Bonnie Mahoney , Becky Mcgann     
    3  372 M-K8                                             3 41:39  2:33  2:07    4 1:39:50 14.9  3:33    3   58:42  9:27 3:25:50 
           Katy Gabrio , Emily Gillespie , Emily Gillespie        
    4  371 TriTo                                            4 46:26  2:50  1:16    2 1:31:02 16.4  1:22    4 1:12:39 11:42 3:32:44 
           Carmaine Sturino Pat , Tish Hennigan , Kari Jandt      


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   67 Lifetime Run Eagan                               4 26:38  1:38  1:21    1 1:07:05 22.2  0:47    2   44:01  7:06 2:19:52 
           Derek Steward , Tim Bauer , Sara Warnke                
    2  315 mogren burt mogren                               1 23:47  1:27  1:01    2 1:13:06 20.4  1:03    4   47:59  7:44 2:26:53 
           Steve Burt , Ken Mogren , Ben Mogren                   
    3  230 Team Shoemaker                                   5 28:10  1:43  1:00    4 1:18:58 18.9  0:55    7   52:24  8:26 2:41:24 
           Olivia Shoemaker , Darryl Shoemaker , Kristin Shoemake 
    4  359 Team TruWaxx                                     8 30:19  1:51  1:02    6 1:25:04 17.5  0:49    3   45:20  7:18 2:42:33 
           Lisa Truax , Jeffery Truax , Lisa Truax                
    5  279 MCL                                              2 23:49  1:28  1:06    7 1:25:20 17.5  0:46    8   53:04  8:33 2:44:03 
           Malachy Mccarthy , Carol Mccarthy , Logan Mccarthy     
    6  312 Stinson-Sievers                                  6 28:59  1:46  1:14    5 1:20:25 18.5  0:57   10   55:37  8:57 2:47:09 
           Bill Sievers , Ryan Stinson , Libby Stinson            
    7   49 Whatever, I do what I wan                       10 33:06  2:02  1:21    3 1:17:26 19.3  1:29    9   54:02  8:42 2:47:21 
           Andrea Derubeis , Jason Spiegel , Dan Cibulka          
    8  389 Mama's Boys                                     13 39:19  2:24  1:10    9 1:28:12 16.9  0:52    1   41:17  6:39 2:50:48 
           Jack Shaughnessy , Michele Jackson , Ben Shaughnessy   
    9  336 Holler Hillbillies                               9 32:42  2:00  1:16   11 1:32:36 16.1  0:57    5   49:55  8:02 2:57:24 
           Kelly Davis , Chris Carroll , Will Davis               
   10  385 2-4-6 Heidi's Crew                               7 29:30  1:48  1:37    8 1:25:27 17.4                          3:03:48 
           Jackson Rauchwarter , Kim Mills , Heidi Stinson        
   11  118 The Sadvilles                                   12 39:11  2:24  1:11   10 1:32:13 16.2  0:54    6   51:09  8:14 3:04:36 
           Eric Nelson , Ben Scoville , Katrina Scoville          
   12  318 Gender Gap Bangers                               3 25:15  1:33  1:36   13 1:47:22 13.9  1:21   11   57:12  9:13 3:12:44 
           Jane Sherman , Michael Gregerson , Kacey Gregerson     
   13  310 BTM                                             11 33:40  2:04  1:20   12 1:33:36 15.9  1:21   12 1:03:57 10:18 3:13:52 
           Beth Hoven , Tim Tschumper , Michael Walter            

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 
 104 Ryan Steil              Saint Cloud        MN  33          2:00 5.10 Drafting                  


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 397 Kari Boudreau           Minneapolis        MN  45 F      5 43:27  2:39 11:12    1   49:46 30.0  4:54    1 1:01:59  9:59 2:51:16 
 332 Emmanuelle Mehta        Hopkins            MN  27 F                                                                     3:12:28 
  20 Robyn Wangberg          Winona             MN  34 F      1 25:31  1:34  1:49    2 1:16:59 19.4  1:28                            
 246 John Burns              Prior Lake         MN  47 M      3 37:11  2:16  3:43    3 1:39:19 15.0                                  
 138 Eric Shurson            Lewiston           MN  37 M      2 34:21  2:06                                                          
 357 Terese Market           Winona             MN  33 F      4 41:47  2:33                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    1 David Thompson          Saint Paul         MN  35    2 19:10  1:11  0:50    1   59:01 25.3  0:50    3   34:37  5:35 1:54:26 
    2    3 Dan Hedgecock           Minneapolis        MN  26    5 20:14  1:14  1:04    2 1:01:20 24.3  0:56    1   32:20  5:13 1:55:52 
    3    7 Devon Palmer            Minneapolis        MN  26    4 19:14  1:11  1:02    3 1:02:07 24.0  0:56    4   35:34  5:44 1:58:51 
    4   25 Reeven Nathan                                  20    3 19:11  1:11  1:00    7 1:04:35 23.1  0:58   12   38:09  6:09 2:03:51 
    5   13 Dan Arlandson           Burnsville         MN  37    6 20:30  1:15  1:19    6 1:04:33 23.1  1:13    7   36:49  5:56 2:04:21 
    6    4 Alex Hooke              Rochester          MN  30    7 20:57  1:17  1:26    4 1:04:01 23.3  1:09   14   38:28  6:12 2:05:59 
    7  417 Ross Weinziel           St. Paul           MN  27   13 24:06  1:29  1:05    5 1:04:25 23.1  0:50    9   37:32  6:03 2:07:56 
    8   10 Adam Little             Omaha              NE  31   11 23:59  1:28  1:15    8 1:05:38 22.7  1:02    6   36:32  5:53 2:08:24 
    9   16 Thaddeus Ingersoll                             43    1 19:10  1:11  1:05   17 1:08:57 21.6  0:57   13   38:18  6:10 2:08:25 
   10    5 Brian Sames             Shakopee           MN  27   17 27:09  1:40  1:31   12 1:06:56 22.3  1:08    2   33:20  5:22 2:10:02 
   11   11 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  31   14 25:15  1:33  1:43   10 1:06:34 22.4  1:13    5   35:58  5:48 2:10:41 
   12    9 Ryan Long               Omaha              NE  31    9 22:50  1:24  1:24   15 1:07:43 22.0  1:04   10   38:02  6:08 2:11:01 
   13   14 Scott Myers             Minneapolis        MN  38   10 23:58  1:28  1:25   14 1:07:20 22.1  1:25    8   37:14  6:00 2:11:21 
   14    6 John Taipale            Eau Claire         WI  28   12 24:01  1:28  1:23   13 1:07:02 22.2  1:11   11   38:09  6:09 2:11:45 
   15    8 Peter Maves             Rochester          MN  30    8 22:39  1:23  2:10   11 1:06:48 22.3  1:34   17   40:36  6:32 2:13:45 
   16   15 Luke Nelson             Ramsey             MN  39   15 25:19  1:33  1:45    9 1:06:30 22.4  1:12   15   39:31  6:22 2:14:15 
   17   12 Garrett Ping            Winona             MN  34   16 25:29  1:34  1:49   16 1:08:22 21.8  1:23   16   40:19  6:30 2:17:21 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   21 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  35    2 21:44  1:20  1:08    2 1:11:07 21.0  0:57    2   40:29  6:31 2:15:23 
    2    2 Claire Bootsma          Minneapolis        MN  26    3 22:54  1:24  1:03    3 1:12:31 20.6  0:59    1   38:33  6:13 2:15:58 
    3   18 Suzanne Fox             Chaska             MN  30    5 24:56  1:32  1:06    1 1:09:48 21.4  1:08    3   41:28  6:41 2:18:23 
    4   22 Andrea Myers            Minneapolis        MN  37    7 25:01  1:32  1:15    4 1:15:52 19.7  1:09    5   43:28  7:00 2:26:43 
    5   23 Ann Snuggerud           Chaska             MN  46    6 24:59  1:32  2:10    6 1:16:21 19.5  1:29    4   42:29  6:51 2:27:26 
    6   19 Stephanie Alcivar       Minneapolis        MN  34    4 23:43  1:27  1:42    5 1:16:18 19.5  1:19    6   46:34  7:30 2:29:34 
    7   17 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  30    1 20:59  1:17  1:29    7 1:23:05 17.9  1:07    7   47:12  7:36 2:33:50 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Thaddeus Ingersoll                             43 M   19:10  1:11 
    2 David Thompson          Saint Paul         MN  35 M   19:10  1:11 
    3 Reeven Nathan                                  20 M   19:11  1:11 
    4 Devon Palmer            Minneapolis        MN  26 M   19:14  1:11 
    5 Dan Hedgecock           Minneapolis        MN  26 M   20:14  1:14 
    6 Dan Arlandson           Burnsville         MN  37 M   20:30  1:15 
    7 Alex Hooke              Rochester          MN  30 M   20:57  1:17 
    8 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  30 F   20:59  1:17 
    9 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  28 M   21:44  1:20 
   10 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  35 F   21:44  1:20 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kari Boudreau           Minneapolis        MN  45 F   49:46 30.0 
    2 David Thompson          Saint Paul         MN  35 M   59:01 25.3 
    3 Dan Hedgecock           Minneapolis        MN  26 M 1:01:20 24.3 
    4 Devon Palmer            Minneapolis        MN  26 M 1:02:07 24.0 
    5 Alex Hooke              Rochester          MN  30 M 1:04:01 23.3 
    6 Nicholas Pergande       Winona             MN  29 M 1:04:13 23.2 
    7 Ross Weinziel           St. Paul           MN  27 M 1:04:25 23.1 
    8 Dan Arlandson           Burnsville         MN  37 M 1:04:33 23.1 
    9 Reeven Nathan                                  20 M 1:04:35 23.1 
   10 Lance Leo               St. Louis Park     MN  39 M 1:04:53 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Dan Hedgecock           Minneapolis        MN  26 M   32:20  5:13 
    2 Brian Sames             Shakopee           MN  27 M   33:20  5:22 
    3 David Thompson          Saint Paul         MN  35 M   34:37  5:35 
    4 Devon Palmer            Minneapolis        MN  26 M   35:34  5:44 
    5 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  31 M   35:58  5:48 
    6 Ricky Hoffman           Lake Elmo          MN  24 M   36:14  5:50 
    7 Adam Little             Omaha              NE  31 M   36:32  5:53 
    8 Dan Arlandson           Burnsville         MN  37 M   36:49  5:56 
    9 Scott Myers             Minneapolis        MN  38 M   37:14  6:00 
   10 Matt Riley              Red Wing           MN  22 M   37:15  6:00 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  166 Lance Leo               St. Louis Park     MN  39    5 22:17  1:22  1:33    2 1:04:53 23.0  1:25    3   37:19  6:01 2:07:26 
    2   65 Nicholas Pergande       Winona             MN  29   11 24:24  1:30  1:24    1 1:04:13 23.2  1:09   17   40:12  6:29 2:11:21 
    3  107 Peter Somers            Rochester          MN  34   35 26:43  1:38  1:27    8 1:08:01 21.9  1:11    5   37:54  6:06 2:15:13 
    4   33 Matt Riley              Red Wing           MN  22    7 23:15  1:26  1:28   24 1:12:30 20.6  0:50    2   37:15  6:00 2:15:16 
    5  197 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  41    6 22:27  1:23  1:42    5 1:07:42 22.0  1:08   35   42:51  6:54 2:15:48 
    6  103 Brian Porter            Northfield         MN  33    2 21:46  1:20  2:49   13 1:10:22 21.2  1:45   13   39:42  6:24 2:16:22 
    7   85 Matt Ollwerther         Appleton           WI  32   23 25:58  1:35  2:28    3 1:06:35 22.4  2:07   10   39:26  6:21 2:16:32 
    8  224 Dan Friedrichs          Mankato            MN  45   21 25:55  1:35  1:43   10 1:08:47 21.7  1:03   11   39:27  6:21 2:16:53 
    9   88 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32   15 24:59  1:32  1:43    6 1:07:44 22.0  1:05   28   41:56  6:45 2:17:25 
   10  113 Peter Moeschler         Rochester          MN  34   34 26:42  1:38  1:45    4 1:07:17 22.2  1:52   16   39:58  6:26 2:17:32 
   11  142 Michael Cahill          Janesville         MN  37   58 27:45  1:42  1:42   11 1:09:27 21.5  1:10    6   38:25  6:11 2:18:27 
   12   68 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  30   27 26:14  1:36  1:21   16 1:11:17 20.9  1:03    7   38:43  6:14 2:18:36 
   13  278 Brad Johnson            N Mankato          MN  54   10 24:04  1:29  1:56   17 1:11:22 20.9  1:19   19   41:19  6:39 2:19:58 
   14  112 Scott Bowen             Omaha              NE  34   43 27:13  1:40  2:08   21 1:12:10 20.7  1:20    4   37:48  6:05 2:20:38 
   15   60 Matthew Naatjes         Rochester          MN  29   46 27:13  1:40  2:05   18 1:11:30 20.9  1:28    8   38:55  6:16 2:21:10 
   16   52 Phillip Hanson          La Crosse          WI  28   33 26:41  1:38  1:54   14 1:10:34 21.1  1:05   22   41:24  6:40 2:21:37 
   17   29 Patrick Griffith        Osseo              MN  20   53 27:30  1:41  1:25   23 1:12:21 20.6  1:10   12   39:33  6:22 2:21:58 
   18  125 Jason Sinnwell          Rochester          MN  36   20 25:52  1:35  2:41   26 1:12:53 20.5  1:25    9   39:17  6:20 2:22:06 
   19  163 Jeremy Ekman            West Concord       MN  39    8 23:30  1:26  3:47   29 1:13:45 20.2  1:37   24   41:38  6:42 2:24:15 
   20  147 Brendon Kryzer          Stillwater         MN  38   25 26:02  1:36  1:52   19 1:11:57 20.7  0:54   50   44:42  7:12 2:25:25 
   21  174 Bryan Walls             Grand Forks        ND  40    9 23:50  1:28  3:12   51 1:15:39 19.7  1:34   20   41:23  6:40 2:25:36 
   22  168 Eric Hughes             Minneapolis        MN  39   49 27:17  1:40  1:52   47 1:15:26 19.8  1:19   15   39:56  6:26 2:25:48 
   23  206 David Chabot            Owatonna           MN  42   41 27:07  1:40  3:11    7 1:07:53 22.0  1:42   70   46:38  7:31 2:26:29 
   24  127 Neil Cowan              Minneapolis        MN  36    3 22:05  1:21  2:18   40 1:15:00 19.9  1:54   60   45:44  7:22 2:27:00 
   25  161 Brian Lynch             Rochester          MN  39   63 28:14  1:44  2:24   38 1:14:44 20.0  1:25   18   40:20  6:30 2:27:05 
   26  218 Chip Schilling          La Crosse          WI  44    4 22:15  1:22  2:39   54 1:15:48 19.7  1:21   53   45:05  7:16 2:27:05 
   27   38 Danny Braaten           Glenwood           MN  24   26 26:06  1:36  1:29   36 1:14:38 20.0  1:01   48   44:25  7:09 2:27:38 
   28  284 Bill Baker              Winona             MN  55   47 27:14  1:40  2:00   35 1:14:32 20.0  1:22   37   43:07  6:57 2:28:12 
   29   59 Benjamin Cagle          Onalaska           WI  29   12 24:29  1:30  1:14   43 1:15:12 19.8  1:12   68   46:32  7:30 2:28:38 
   30   62 Dave Broz               Bloomington        MN  29   54 27:31  1:41  0:50   25 1:12:31 20.6  1:20   73   46:49  7:32 2:28:58 
   31  160 Dan Foss                Winona             MN  39   51 27:23  1:41  1:29   30 1:14:15 20.1  1:11   52   44:52  7:14 2:29:08 
   32   78 Jeffrey Janus           Rochester          MN  31   29 26:24  1:37  2:04   69 1:17:36 19.2  1:12   31   42:05  6:47 2:29:19 
   33  158 Joe Schmitt             White Bear Lake    MN  38   57 27:44  1:42  2:04   46 1:15:25 19.8  1:00   43   43:49  7:03 2:29:59 
   34   31 Jake Braaten            Glenwood           MN  21   93 30:07  1:51  1:30   50 1:15:33 19.7  1:13   27   41:47  6:44 2:30:09 
   35  149 Steve Rudzik            Rochester          MN  38   67 28:36  1:45  2:22   52 1:15:41 19.7  1:34   29   42:02  6:46 2:30:13 
   36  156 Brian Brophy            Bloomington        MN  38   16 25:07  1:32  2:38   48 1:15:31 19.7  1:26   63   46:00  7:25 2:30:39 
   37  121 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  35   96 30:15  1:51  3:46   27 1:13:28 20.3  1:57   26   41:46  6:44 2:31:11 
   38  255 Sheldon Morgan          Houston            MN  49  122 32:11  1:58  3:03    9 1:08:11 21.9  1:51   64   46:18  7:27 2:31:33 
   39  144 Justin Pickar           Minneapolis        MN  37   39 26:54  1:39  2:15   34 1:14:30 20.0  1:28   74   46:54  7:33 2:31:59 
   40   48 Greg Gausewitz          Minneapolis        MN  27   42 27:07  1:40  2:04  103 1:22:09 18.1  1:41   14   39:50  6:25 2:32:49 
   41  108 Jorge Zuniga            Walton             NE  34   95 30:14  1:51  3:33   58 1:16:18 19.5  1:39   23   41:33  6:42 2:33:16 
   42  185 Matthew Schultz         Winona             MN  40   88 29:39  1:49  2:44   66 1:17:13 19.3  1:19   33   42:29  6:51 2:33:23 
   43  146 Adam Huskey             Richfield          MN  38  101 30:38  1:53  2:00   33 1:14:28 20.0  1:15   54   45:11  7:17 2:33:30 
   44  314 Lynn Vogt               Ankeny             IA  65   48 27:16  1:40  2:10   12 1:10:12 21.2  2:07  128   52:13  8:25 2:33:56 
   45  233 Mike Johnson            Jackson            MN  45   84 29:27  1:48  2:37   59 1:16:46 19.4  1:06   46   44:04  7:06 2:33:58 
   46  263 Kirk Scofield           Minneapolis        MN  50   69 28:43  1:46  5:11   44 1:15:18 19.8  2:33   32   42:24  6:50 2:34:07 
   47   72 Greg Ryan               Sherwood           WI  30   32 26:40  1:38  4:31   72 1:18:00 19.1  2:20   38   43:13  6:58 2:34:42 
   48  110 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  34   76 29:06  1:47  2:18   15 1:11:14 20.9  1:29  117   50:47  8:11 2:34:52 
   49  240 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46   56 27:34  1:41  2:20   57 1:15:54 19.6  1:26   80   47:40  7:41 2:34:53 
   50   76 Lance Kuehn             Saint Paul         MN  30  136 32:53  2:01  3:23   45 1:15:19 19.8  1:45   30   42:02  6:46 2:35:20 
   51   90 Matt Lilla              Lakeville          MN  33  117 31:41  1:56  2:21   32 1:14:22 20.0  1:04   69   46:35  7:30 2:36:01 
   52   73 Michael Kramer          Rochester          MN  30   52 27:24  1:41  2:43   56 1:15:53 19.6  2:04   84   48:04  7:45 2:36:06 
   53   26 Christian Nachtrodt     Minneapolis        MN  17   30 26:33  1:38  2:31   20 1:12:08 20.7  1:25  143   53:45  8:39 2:36:20 
   54   95 Brady Bates             Saint George       UT  33   83 29:26  1:48  2:40   62 1:17:04 19.3  1:45   62   45:54  7:24 2:36:47 
   55  251 David Burton            Minneapolis        MN  48   98 30:32  1:52  2:26   65 1:17:13 19.3  1:31   56   45:14  7:17 2:36:55 
   56   27 Buck Jones              Wisconsin Rapids   WI  18   97 30:23  1:52  2:47   63 1:17:11 19.3  2:20   49   44:27  7:10 2:37:06 
   57  100 Alex Rasmussen          Minneapolis        MN  33  107 30:50  1:53  2:04   84 1:20:01 18.6  1:16   39   43:16  6:58 2:37:25 
   58   51 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  28    1 21:44  1:20  2:52  124 1:24:46 17.6  2:05   66   46:22  7:28 2:37:46 
   59  280 David Demask            La Crosse          WI  54   79 29:18  1:48  4:02   64 1:17:13 19.3  2:06   59   45:22  7:18 2:37:58 
   60   81 Tyler Gehrmann          La Crosse          WI  31  160 35:31  2:10  2:48   31 1:14:21 20.1  1:49   44   43:54  7:04 2:38:21 
   61  101 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  33   64 28:26  1:44  2:26   76 1:18:38 19.0  1:26   83   47:59  7:44 2:38:54 
   62  187 Tim Hahn                Minneapolis        MN  41   18 25:23  1:33  2:19   67 1:17:14 19.3  2:01  127   52:06  8:23 2:39:02 
   63   45 Andy Cook               Saint Paul         MN  26  105 30:45  1:53  3:33   75 1:18:15 19.1  1:50   51   44:42  7:12 2:39:03 
   64  198 David Soukup            Eden Prairie       MN  41   87 29:35  1:49  2:40   79 1:19:17 18.8  1:27   65   46:18  7:27 2:39:15 
   65  175 Jeremiah Gardner        Bloomington        MN  40  163 35:50  2:12  2:15   22 1:12:20 20.6  1:46   76   47:11  7:36 2:39:19 
   66  155 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  38  108 30:51  1:53  2:21   70 1:17:38 19.2  1:32   75   47:00  7:34 2:39:21 
   67  293 Glen Dornfeld           Winona             MN  58   45 27:13  1:40  1:44   42 1:15:08 19.8  1:23  150   54:00  8:42 2:39:27 
   68  261 Jerry Porter            Colfax             WI  50  131 32:30  1:59  1:55   28 1:13:36 20.3  1:26  108   50:06  8:04 2:39:31 
   69  303 Dan Wilhelm             Holmen             WI  59  145 33:43  2:04  2:15   55 1:15:51 19.7  1:40   71   46:40  7:31 2:40:08 
   70  228 Carlo Arabian           Orlando            FL  45  184 38:09  2:20  3:14   53 1:15:44 19.7  1:42   21   41:24  6:40 2:40:10 
   71  217 Eric Cleveland          Rochester          MN  44   86 29:30  1:48  2:51   78 1:19:13 18.8  2:31   67   46:26  7:29 2:40:29 
   72  254 John Dilger             Garwin             IA  49  110 31:18  1:55  2:09   49 1:15:31 19.7  1:52  103   49:51  8:02 2:40:39 
   73  225 Mike Reinhart           Saint Paul         MN  45  120 32:00  1:58  3:12   86 1:20:16 18.6  1:50   45   43:55  7:04 2:41:11 
   74  281 Mark Chaney             La Crescent        MN  54   37 26:44  1:38  2:39   71 1:17:55 19.1  1:19  133   52:37  8:29 2:41:12 
   75   35 Toby Robinson           Mankato            MN  24   13 24:40  1:31  1:56  114 1:23:00 18.0  1:49  106   50:00  8:03 2:41:23 
   76   46 Alex Arnason            Minneapolis        MN  27  111 31:32  1:56  2:58   73 1:18:06 19.1  1:36   78   47:35  7:40 2:41:46 
   77   34 Hunter Morgan           Houston            MN  23  114 31:38  1:56  2:47  117 1:23:24 17.9  1:19   34   42:47  6:54 2:41:54 
   78  311 Michael Colaizy         Osceola            WI  63  156 35:09  2:09  2:07   39 1:14:57 19.9  1:24   90   48:32  7:49 2:42:07 
   79  152 Arron Lange             Minnesota City     MN  38   22 25:58  1:35  2:08   91 1:20:46 18.5  1:37  126   52:01  8:23 2:42:28 
   80   47 Zack Konetski           Brooklyn Center    MN  27   38 26:48  1:39  2:31   93 1:21:05 18.4  1:44  113   50:35  8:09 2:42:42 
   81  114 Matthew Hangge          Rochester          MN  34  188 38:32  2:21  2:22   37 1:14:43 20.0  1:58   55   45:14  7:17 2:42:47 
   82  104 Ryan Steil              Saint Cloud        MN  33  180 37:52  2:19  2:12   77 1:19:08 18.8  1:01   36   42:57  6:55 2:43:09 
   83  133 Phillip Hunt            Waterloo           IA  36   94 30:10  1:51  2:56   94 1:21:07 18.4  1:59   81   47:49  7:42 2:43:59 
   84   39 Kyle Grimes             Freeport           IL  25  172 36:59  2:16  3:01   74 1:18:13 19.1  1:40   47   44:15  7:08 2:44:05 
   85   37 Ricky Hoffman           Lake Elmo          MN  24  195 39:29  2:25  6:40   88 1:20:29 18.5  1:22    1   36:14  5:50 2:44:12 
   86  244 Paul Wild               Minneapolis        MN  46  140 33:14  2:02  3:55   82 1:19:40 18.7  1:53   61   45:50  7:23 2:44:30 
   87  126 Scott Longmuir          Carmel             IN  36  129 32:20  1:59  3:33   81 1:19:29 18.8  1:29   85   48:05  7:45 2:44:54 
   88  195 Chad Harvey             Farmington         MN  41   71 28:51  1:46  2:51   97 1:21:39 18.3  2:10  115   50:41  8:10 2:46:10 
   89   98 Steven Hanke            Duluth             MN  33   85 29:30  1:48  3:15  148 1:27:24 17.1  2:41   41   43:37  7:02 2:46:25 
   90  117 Dustin Skarda           South Saint Paul   MN  35  106 30:46  1:53  2:35   95 1:21:10 18.4  1:26  112   50:34  8:09 2:46:29 
   91  294 Rick Christenson        Winona             MN  58  118 31:41  1:56  2:41  116 1:23:18 17.9  1:46   77   47:26  7:38 2:46:51 
   92  201 Joe Ryan                Rochester          MN  41  154 35:04  2:09  4:40  121 1:23:37 17.8  2:08   25   41:39  6:43 2:47:07 
   93  210 Michael Iwan            Golden Valley      MN  43  194 39:23  2:25  2:31   61 1:17:01 19.4  2:06   72   46:42  7:31 2:47:41 
   94  207 Jason Schmidt           Farmington         MN  42  135 32:48  2:00  2:25   41 1:15:05 19.9  1:46  162   56:08  9:02 2:48:10 
   95   74 Aaron Gregerson         Minneapolis        MN  30   24 26:02  1:36  2:28  110 1:22:44 18.0  2:20  154   54:52  8:50 2:48:24 
   96  177 Toby Kederer            Apple Valley       MN  40  151 34:31  2:07  3:42   60 1:16:55 19.4  2:29  119   50:58  8:12 2:48:32 
   97  188 Jeff Winston            Bloomington        MN  41   78 29:15  1:47  3:20  126 1:24:55 17.6  2:15   94   49:04  7:54 2:48:48 
   98   61 David Gregerson         Winona             MN  29   31 26:38  1:38  2:28  118 1:23:29 17.9  1:38  155   54:55  8:51 2:49:06 
   99  242 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  46   81 29:25  1:48  1:40  130 1:25:14 17.5  1:34  123   51:18  8:16 2:49:09 
  100  236 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46   60 28:04  1:43  3:23   92 1:20:48 18.5  1:30  158   55:39  8:58 2:49:21 
  101  262 Paul Appicelli          Winona             MN  50  137 33:03  2:01  3:56  105 1:22:19 18.1  1:31   96   49:09  7:55 2:49:56 
  102  277 Keith Holmquist         Winona             MN  54   59 27:52  1:42  2:55   85 1:20:05 18.6  2:31  170   56:40  9:08 2:50:01 
  103  128 David Schlangen         Sartell            MN  36  157 35:11  2:09  2:47  149 1:27:27 17.0  1:08   40   43:33  7:01 2:50:04 
  104  288 David Joss              Oak Park           IL  56   55 27:33  1:41  6:22  106 1:22:30 18.1  3:35  109   50:08  8:05 2:50:06 
  105  211 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  43  121 32:01  1:58  2:45  102 1:22:04 18.2  2:22  121   51:12  8:15 2:50:21 
  106   92 Steve Gricius           Winona             MN  33  171 36:53  2:15  1:44   89 1:20:35 18.5  0:58  111   50:24  8:07 2:50:32 
  107  216 Peter Boardman          Saint Paul         MN  44  124 32:12  1:58  6:16  107 1:22:37 18.0  2:16   79   47:40  7:41 2:50:59 
  108  285 Raymond Jick            Red Wing           MN  55  178 37:26  2:17  3:46   68 1:17:15 19.3  1:59  116   50:42  8:10 2:51:06 
  109   97 Jay Franson             Rochester          MN  33   36 26:43  1:38  2:59   99 1:21:47 18.2  1:51  178   57:56  9:20 2:51:15 
  110  148 Grant Kesselring        Rochester          MN  38                         128 1:25:09 17.5  2:10  114   50:36  8:09 2:51:18 
  111  139 Michael Gillespie       Savage             MN  37  158 35:17  2:10  3:26  141 1:26:15 17.3  2:51   42   43:38  7:02 2:51:26 
  112  151 Jonathan Zimmerman      Rochester          MN  38  119 31:55  1:57  3:38   96 1:21:26 18.3  2:03  130   52:31  8:28 2:51:31 
  113  223 Randy Brendal           Waseca             MN  45  174 37:07  2:16  3:23   87 1:20:22 18.6  2:03   92   48:48  7:52 2:51:41 
  114   91 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33  123 32:12  1:58  5:17  120 1:23:34 17.8  1:24   99   49:20  7:57 2:51:45 
  115  269 Roberto Benzo           Rochester          MN  51   89 29:50  1:50  2:44  135 1:25:52 17.4  2:04  124   51:26  8:17 2:51:54 
  116   93 Rick Wilson             Chicago            IL  33  166 36:39  2:15  2:10  100 1:21:49 18.2  1:57  101   49:38  8:00 2:52:13 
  117  222 Bernard Antoine         Edina              MN  44  132 32:33  2:00  3:58  129 1:25:14 17.5  1:23   97   49:10  7:55 2:52:15 
  118   87 Gordon Hill             Saint Paul         MN  32  112 31:32  1:56  2:24  133 1:25:42 17.4  1:45  122   51:13  8:15 2:52:34 
  119  202 Karl Dischinger         Saint Paul         MN  42   44 27:13  1:40  3:57  122 1:23:42 17.8  1:59  165   56:15  9:03 2:53:04 
  120  266 Tedd Morgan             Winona             MN  51  162 35:33  2:11  2:43  132 1:25:41 17.4  1:32   82   47:49  7:42 2:53:17 
  121  235 Doug Grennan            Edina              MN  46  109 30:52  1:53  2:43  123 1:24:31 17.6  2:07  139   53:13  8:34 2:53:23 
  122  130 Jason Gross             Osseo              MN  36  139 33:12  2:02  2:16  111 1:22:48 18.0  1:42  141   53:28  8:37 2:53:24 
  123  215 Michael Burow           Eureka             MT  43  100 30:36  1:52  3:55  147 1:27:22 17.1  2:13  100   49:22  7:57 2:53:25 
  124  221 Paul Wisniewski         Winona             MN  44  196 39:48  2:26  2:47   83 1:19:44 18.7  1:32  110   50:13  8:05 2:54:02 
  125  231 Brad Erickson           Chicago            IL  45  150 34:20  2:06  5:06   90 1:20:37 18.5  3:58  107   50:05  8:04 2:54:04 
  126  208 Matt Nolan              Golden Valley      MN  42   19 25:38  1:34  6:35  160 1:29:41 16.6  3:13   95   49:07  7:55 2:54:12 
  127  154 Jason Quinn             Winona             MN  38   17 25:10  1:33  2:32  152 1:28:27 16.9  1:36  171   56:40  9:08 2:54:22 
  128  247 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  47  182 38:03  2:20  3:41  101 1:21:58 18.2  2:43   88   48:23  7:48 2:54:46 
  129  153 Chad McDannald          Warrenville        IL  38  177 37:25  2:17  2:26  109 1:22:42 18.0  2:26  105   49:54  8:02 2:54:51 
  130  172 Oscar Uribe             Winona             MN  40   99 30:32  1:52  4:10  108 1:22:37 18.0  1:44  160   56:00  9:01 2:55:02 
  131  132 Willie Miller           Winona             MN  36   28 26:20  1:37  3:07  166 1:31:17 16.3  1:59  131   52:34  8:28 2:55:16 
  132  119 Nick Keller             Minneapolis        MN  35  155 35:05  2:09  3:15  136 1:25:55 17.4  1:38  120   51:11  8:15 2:57:02 
  133  167 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  39   50 27:23  1:41  3:25  167 1:31:29 16.3  1:27  149   53:59  8:42 2:57:40 
  134   57 Mark Hubbard            Rochester          MN  28  144 33:31  2:03  3:23  137 1:25:57 17.3  2:00  137   53:03  8:33 2:57:53 
  135   50 Steve Kraushaar         Saint Paul         MN  28   80 29:20  1:48  3:21  159 1:29:36 16.6  2:10  144   53:46  8:40 2:58:12 
  136  194 German Lopez Grimon     Minneapolis        MN  41  133 32:40  2:00  4:12  157 1:29:20 16.7  2:23  102   49:45  8:01 2:58:18 
  137   63 Dan Diepenbrock         Hopkins            MN  29  146 33:50  2:04  4:09  125 1:24:47 17.6  2:42  135   53:00  8:32 2:58:25 
  138  109 Mark Broeders           Rosemount          MN  34   40 26:55  1:39  3:17  156 1:29:08 16.7  2:00  173   57:11  9:13 2:58:27 
  139  105 Mike Zimanski           New Ulm            MN  34  186 38:22  2:21  3:10  112 1:22:48 18.0  2:34  125   51:44  8:20 2:58:35 
  140  191 Steven Knapp            Grayslake          IL  41  190 38:49  2:22  2:47   98 1:21:43 18.2  2:04  145   53:48  8:40 2:59:09 
  141  239 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46  153 34:56  2:08  6:21  150 1:27:44 17.0  1:53   93   48:57  7:53 2:59:50 
  142  190 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  41  161 35:32  2:10  7:26  153 1:28:35 16.8  3:07   57   45:18  7:18 2:59:56 
  143  169 Stephen O'Hara          Stillwater         MN  39  130 32:24  1:59  3:31  180 1:32:47 16.1  1:42  104   49:52  8:02 3:00:14 
  144   84 Lucas Twedt             Burnsville         MN  32   72 28:56  1:46  2:35  172 1:31:54 16.2  3:25  142   53:31  8:37 3:00:18 
  145  203 Mike Dahlhauser         Oskaloosa          IA  42   82 29:26  1:48  3:14  134 1:25:47 17.4  1:45  182 1:00:43  9:47 3:00:53 
  146  122 Todd Sorensen           Minnetonka         MN  35   92 30:02  1:50  3:29  188 1:35:59 15.5  2:34   98   49:11  7:55 3:01:13 
  147   70 Shawn Lewis             Minneapolis        MN  30   77 29:11  1:47  4:45  171 1:31:52 16.2  2:19  140   53:26  8:36 3:01:30 
  148  421 Andrew Galbus           Rochester          MN  47  198 39:56  2:27  3:25   80 1:19:23 18.8  2:37  169   56:37  9:07 3:01:57 
  149  200 Sergio Gradilone        Rochester          MN  41  116 31:39  1:56  3:43  151 1:27:50 17.0  2:34  168   56:36  9:07 3:02:21 
  150  219 Hassan Murad            Rochester          MN  44   66 28:35  1:45  5:29  179 1:32:43 16.1  1:48  151   54:09  8:43 3:02:41 
  151  317 Jerry Lawson            Winona             MN  66  169 36:46  2:15  7:58  115 1:23:08 17.9  2:05  138   53:09  8:34 3:03:04 
  152  248 Bruce Piburn            Champlin           MN  48  143 33:30  2:03  2:26  104 1:22:16 18.1  1:59  193 1:03:03 10:09 3:03:12 
  153  170 Matt Wardwell           Winona             MN  39  185 38:19  2:21  4:05  139 1:26:08 17.3  1:41  136   53:03  8:33 3:03:15 
  154  419 Matthew Johnston        Minnetonka         MN  24   73 29:02  1:47  3:55  165 1:31:15 16.3  3:09  161   56:01  9:01 3:03:20 
  155  134 Mike Schmitt            Rochester          MN  36  197 39:55  2:26  3:58  158 1:29:32 16.7  1:51   86   48:15  7:46 3:03:29 
  156  305 Charles Downer          Prior Lake         MN  60  181 37:57  2:19  4:49  131 1:25:14 17.5  2:23  147   53:52  8:41 3:04:13 
  157   53 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  28  159 35:29  2:10  4:45  145 1:27:03 17.1  2:14  156   54:55  8:51 3:04:24 
  158  212 Chris Brunholzl         Rochester          MN  43  167 36:41  2:15  7:34  140 1:26:11 17.3  3:20  118   50:54  8:12 3:04:38 
  159   66 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  29  142 33:21  2:02  5:08  144 1:27:02 17.1  2:58  164   56:11  9:03 3:04:38 
  160  162 David Imdieke           Saint Paul         MN  39   90 29:55  1:50  4:08  163 1:30:08 16.5  3:09  176   57:35  9:16 3:04:53 
  161  259 Bill Kees               Brookings          SD  50  183 38:04  2:20  7:05  154 1:28:39 16.8  3:01   87   48:21  7:47 3:05:08 
  162  124 Joseph Sobkowiak        Onalaska           WI  35  189 38:37  2:22  3:38  113 1:22:49 18.0  2:10  179   58:05  9:21 3:05:17 
  163  271 Bruce Hegge             Spring Grove       MN  52  176 37:13  2:17  4:59  127 1:24:58 17.5  2:21  166   56:16  9:04 3:05:46 
  164   89 Steven Jones            Minneapolis        MN  32  115 31:39  1:56  3:41  177 1:32:28 16.1  3:41  152   54:40  8:48 3:06:07 
  165  111 Benjamin Mix            Lombard            IL  34  147 34:10  2:05  5:09  119 1:23:30 17.9  2:57  187 1:01:07  9:51 3:06:52 
  166   71 Nathan Monson           Plainview          MN  30   91 29:59  1:50  3:41  161 1:29:54 16.6  2:27  188 1:01:08  9:51 3:07:07 
  167  275 Dan Dean                Cokato             MN  53   14 24:54  1:32  2:59  146 1:27:15 17.1  2:49  204 1:09:44 11:14 3:07:40 
  168  131 Kevin Utech             Grinnell           IA  36  204 43:51  2:41  3:33  184 1:33:43 15.9  1:58   58   45:18  7:18 3:08:21 
  169  250 Todd Lundberg           Houston            MN  48  103 30:41  1:53  4:56  170 1:31:50 16.2  3:41  177   57:37  9:17 3:08:44 
  170   54 Brian Schneider         Faribault          MN  28   74 29:05  1:47  5:50  182 1:33:16 16.0  1:45  181   59:08  9:31 3:09:03 
  171  232 Mike Fingerson          Rochester          MN  45  127 32:17  1:59  7:10  193 1:38:37 15.1  2:21   91   48:47  7:52 3:09:11 
  172  258 Thomas Cordes           Winona             MN  50  168 36:45  2:15  3:38  176 1:32:24 16.1  1:46  153   54:45  8:49 3:09:17 
  173  245 Jim Page                Onalaska           WI  47  141 33:19  2:02  3:30  155 1:28:52 16.8  1:57  190 1:01:56  9:58 3:09:32 
  174  165 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  39  187 38:23  2:21  5:05  164 1:31:01 16.4  3:15  129   52:24  8:26 3:10:07 
  175  321 Richard Nehring         Alden              IA  73  173 37:04  2:16  3:31  143 1:26:50 17.2  2:14  184 1:00:56  9:49 3:10:32 
  176  205 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42  164 35:58  2:12  4:43  138 1:26:04 17.3  2:05  191 1:02:07 10:00 3:10:56 
  177  283 Kevin Obrien            Rushford           MN  55  125 32:12  1:58  5:11  186 1:35:03 15.7  2:48  163   56:09  9:03 3:11:22 
  178  297 Greg Novotny            Winona             MN  58  126 32:15  1:58  6:39  174 1:32:01 16.2  3:49  172   56:43  9:08 3:11:26 
  179  137 Tate McRoberts          Minneapolis        MN  37   75 29:06  1:47  4:28  194 1:38:53 15.1  2:05  175   57:31  9:16 3:12:02 
  180  306 David Johnston          Minnetonka         MN  61  113 31:37  1:56  6:51  142 1:26:37 17.2  3:23  197 1:04:52 10:27 3:13:18 
  181  140 Charlie Manson          Andover            MN  37  192 39:12  2:24  5:27  178 1:32:31 16.1  2:52  146   53:50  8:40 3:13:50 
  182  164 Peter Crowley           Rochester          MN  39   61 28:04  1:43  4:35  187 1:35:17 15.6  2:27  195 1:04:14 10:21 3:14:36 
  183  199 Eric Butterfield        Oak Grove          MN  41  128 32:19  1:59  3:07  175 1:32:05 16.2  2:10  199 1:05:46 10:35 3:15:26 
  184  298 Ken Hubert              Faribault          MN  58   68 28:42  1:45  5:22  190 1:36:49 15.4  3:38  189 1:01:14  9:52 3:15:44 
  185   82 Matthew Haake           Winona             MN  31   70 28:45  1:46  6:34  198 1:40:04 14.9  6:42  148   53:56  8:41 3:15:59 
  186   83 Travis Volkman          Winona             MN  32  138 33:03  2:01  2:31  168 1:31:34 16.3  1:57  201 1:06:59 10:47 3:16:03 
  187  234 Brent Roesler           Naperville         IL  46  152 34:42  2:07  4:47  207 1:46:32 14.0  1:48   89   48:25  7:48 3:16:12 
  188   96 Brandon Jones           West Saint Paul    MN  33  201 41:05  2:31  6:53  173 1:32:01 16.2  2:28  159   55:46  8:59 3:18:10 
  189  238 William Nevala          Rochester          MN  46  199 40:26  2:28  3:49  169 1:31:44 16.3  3:14  186 1:01:00  9:49 3:20:11 
  190  181 Ben Furuseth            Prior Lake         MN  40  179 37:49  2:19  5:45  162 1:30:05 16.6  2:47  194 1:03:58 10:18 3:20:22 
  191   36 Andrew Fricke           Winona             MN  24  207 46:54  2:52  3:15  189 1:36:05 15.5  1:45  134   52:45  8:30 3:20:42 
  192   44 Kevin Greimel           Richfield          MN  26  208 47:41  2:55  3:35  197 1:39:56 14.9  3:06  132   52:35  8:28 3:26:52 
  193  264 Alfredo Clavell         Rochester          MN  50  134 32:45  2:00  5:54  196 1:39:29 15.0  2:16  200 1:06:50 10:46 3:27:11 
  194  272 Randy Hyde              Winona             MN  52   65 28:35  1:45  4:48  192 1:37:45 15.3  2:56  207 1:13:49 11:53 3:27:50 
  195  260 Kris Besley             Milwaukee          WI  50  102 30:38  1:53  8:42  181 1:33:09 16.0  6:00  205 1:10:17 11:19 3:28:45 
  196  253 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  49  206 46:30  2:51  4:59  199 1:40:09 14.9  2:34  174   57:18  9:14 3:31:29 
  197  135 Mick Sedgwick           Saint Paul         MN  37  149 34:16  2:06  6:37  204 1:45:46 14.1  3:55  185 1:00:58  9:49 3:31:30 
  198   56 Cameron Porter          Minneapolis        MN  28  202 41:15  2:31  2:21  183 1:33:28 16.0  2:30  206 1:12:30 11:40 3:32:02 
  199  150 David Field             Rochester          MN  38  191 38:49  2:22  5:07  210 1:49:09 13.7  3:04  167   56:31  9:06 3:32:39 
  200  143 Gregory Downer          Prior Lake         MN  37  200 40:57  2:30  5:40  185 1:34:55 15.7  4:34  203 1:07:53 10:56 3:33:57 
  201  178 Damon Onnen             Worthington        MN  40  209 49:01  3:00  3:56  200 1:40:12 14.9  2:55  180   59:04  9:31 3:35:06 
  202  171 Matt Yender             Minnesota City     MN  39   62 28:08  1:43  5:59  203 1:45:35 14.1  2:12  208 1:14:20 11:58 3:36:12 
  203  182 Chad Amundson           Shakopee           MN  40  104 30:43  1:53  4:05  201 1:42:34 14.5  2:29  212 1:23:49 13:30 3:43:39 
  204  180 Marco Gutierrez         Osseo              MN  40  165 36:27  2:14  5:29  191 1:37:31 15.3  4:23  211 1:21:55 13:11 3:45:44 
  205  276 Mark Wagner             Winona             MN  53  210 50:00  3:03  6:09  205 1:45:57 14.1  3:06  183 1:00:47  9:47 3:45:58 
  206   42 Benjamin Delkoski       Minneapolis        MN  25  211 50:10  3:04  2:34  206 1:46:22 14.0  1:50  202 1:07:02 10:48 3:47:57 
  207  295 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58  203 42:42  2:37  8:00  209 1:48:57 13.7  4:06  196 1:04:37 10:24 3:48:20 
  208  289 Steven Miller           Des Moines         IA  56  170 36:50  2:15  5:40  208 1:47:03 13.9  4:15  209 1:16:19 12:17 3:50:05 
  209  299 Bill Carter             Winona             MN  59  214 58:36  3:35 16:51  211 1:49:27 13.6  6:39  157   55:22  8:55 4:06:53 
  210  308 Terry Hill              Maple Grove        MN  61  193 39:18  2:24 42:05  202 1:43:46 14.4  5:48  192 1:02:28 10:04 4:13:22 
  211  173 Tony Stango             Minnesota City     MN  40  212 52:39  3:13  6:13  212 1:56:26 12.8  2:10  210 1:18:43 12:41 4:16:09 
  212  292 Gerard Leahy            Minneapolis        MN  58  205 44:06  2:42 22:00  214 2:02:13 12.2  5:51  198 1:05:09 10:30 4:19:16 
  213  307 Mark O'Neill            Lake Villa         IL  61  213 57:17  3:30 11:47  213 1:59:33 12.5  4:50  213 1:24:04 13:32 4:37:29 
  214  301 Brian Gilmore           Winona             MN  59  148 34:12  2:06  6:09  215 2:23:13 10.4  5:25  214 1:30:02 14:30 4:38:58 
  215  246 John Burns              Prior Lake         MN  47  175 37:11  2:16  3:43  195 1:39:19 15.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  388 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  43   22 30:42  1:53  2:22    1 1:13:49 20.2  1:22    2   43:21  6:59 2:31:35 
    2  340 Jane Stull              La Crosse          WI  29    7 26:31  1:37  2:03    2 1:16:44 19.4  1:17    6   47:00  7:34 2:33:32 
    3  347 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  31   13 28:57  1:46  2:22    7 1:20:29 18.5  1:15    1   41:40  6:43 2:34:41 
    4  322 Melanie Rabino          Woodbury           MN  19    1 22:40  1:23  2:14   13 1:23:35 17.8  1:35   10   48:20  7:47 2:38:22 
    5  363 Megan Beer              Owatonna           MN  35   15 29:07  1:47  2:57    5 1:19:05 18.9  1:33    4   45:55  7:24 2:38:35 
    6  378 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  39   28 32:06  1:58  2:34    3 1:18:25 19.0  1:11    3   44:47  7:13 2:39:01 
    7  324 Kayla Kjellman          Nipigon            ON  21    9 27:08  1:40  2:03    8 1:21:26 18.3  1:47    7   47:06  7:35 2:39:28 
    8  335 Amber Christman         Northfield         MN  28    3 24:10  1:29  2:12   12 1:23:30 17.9  1:29   20   50:03  8:04 2:41:22 
    9  395 Cheryl Barker           Hudson             WI  44   19 29:58  1:50  2:29    4 1:18:43 18.9  1:43   14   49:25  7:58 2:42:17 
   10  370 Jodi Sussner            Chaska             MN  37   25 31:26  1:55  2:07    6 1:19:17 18.8  1:21   13   49:05  7:54 2:43:14 
   11  349 Kym Zest                Minneapolis        MN  31    6 25:55  1:35  2:38   22 1:27:05 17.1  1:36    9   47:56  7:43 2:45:07 
   12  365 Cathy Sell              Rochester          MN  36    5 25:33  1:34  3:32   17 1:25:31 17.4  2:05   17   49:54  8:02 2:46:32 
   13  338 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  29    4 24:37  1:31  3:35   18 1:26:13 17.3  2:17   22   50:19  8:06 2:46:59 
   14  380 Sarah Hunter            Winona             MN  39    2 23:37  1:27  2:18   30 1:30:41 16.4  1:56   12   49:01  7:54 2:47:31 
   15  346 Emily Mack              Minneapolis        MN  30    8 27:06  1:40  1:43   25 1:28:25 16.9  1:25   15   49:37  8:00 2:48:14 
   16  368 Christina Bratis        Chicago            IL  37   12 28:52  1:46  3:51    9 1:21:29 18.3  1:37   29   52:44  8:30 2:48:31 
   17  358 Kristina Sinnott        Rochester          MN  34   14 28:58  1:46  2:19   19 1:26:23 17.3  1:13   24   50:41  8:10 2:49:32 
   18  331 Sydney Scott            Edina              MN  26   21 30:32  1:52  2:22   21 1:26:42 17.2  1:28   11   48:30  7:49 2:49:33 
   19  411 Helen Gunther           Excelsior          MN  56   20 30:03  1:50  2:25   11 1:23:22 17.9  2:13   27   51:33  8:18 2:49:34 
   20  352 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  32   34 33:40  2:04  2:30   10 1:22:33 18.1  1:31   19   49:56  8:03 2:50:08 
   21  402 Renee Burton            Minneapolis        MN  47   39 35:18  2:10  2:24   16 1:25:19 17.5  1:28    5   46:30  7:29 2:50:58 
   22  406 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  48   17 29:18  1:48  2:38   14 1:24:02 17.7  2:05   40   56:42  9:08 2:54:44 
   23  375 Alyssa Hawkins          Minneapolis        MN  38   11 28:19  1:44  4:00   29 1:30:11 16.5  2:34   25   50:48  8:11 2:55:50 
   24  355 Kathy Monson            Plainview          MN  33   10 27:25  1:41  2:46   34 1:33:05 16.0  1:53   28   51:40  8:19 2:56:47 
   25  410 Carolyn Milbrath        Hudson             WI  56   18 29:40  1:49  2:45   23 1:27:08 17.1  1:52   38   56:24  9:05 2:57:48 
   26  379 Julie Geerdes           Stoughton          WI  39   30 32:30  1:59  2:29   26 1:28:40 16.8  1:33   34   55:14  8:54 3:00:25 
   27  354 Sarah Linder-Stenzel    Saint Paul         MN  33   38 35:12  2:09  3:02   31 1:31:25 16.3  1:53   23   50:33  8:09 3:02:03 
   28  409 Diane Stoller           Osseo              MN  54   49 38:41  2:22  3:55   15 1:24:32 17.6  2:06   30   53:10  8:34 3:02:22 
   29  400 Karen Stettler          La Crosse          WI  47   36 34:13  2:06  6:26   37 1:34:02 15.9  2:10    8   47:06  7:35 3:03:56 
   30  391 Laurie Broghammer       Winona             MN  44   32 33:27  2:03  3:12   20 1:26:30 17.2  2:40   44   59:28  9:35 3:05:14 
   31  337 Lindsay Macy            Ellendale          MN  28   40 36:09  2:13  2:54   24 1:27:38 17.0  2:43   37   55:59  9:01 3:05:21 
   32  399 Ann Paulson             Owatonna           MN  46   31 33:16  2:02  2:52   32 1:32:04 16.2  2:08   35   55:30  8:56 3:05:48 
   33  386 Lisa Ramsey             Canmore            AB  41   16 29:15  1:47  3:47   28 1:29:55 16.6  2:35   46 1:01:23  9:53 3:06:53 
   34  334 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  28   23 30:51  1:53  1:46   36 1:33:41 15.9  2:25   42   58:34  9:26 3:07:14 
   35  360 Harmony Burow           Eureka             MT  34   46 37:31  2:18  5:42   39 1:36:49 15.4  2:05   21   50:12  8:05 3:12:17 
   36  361 Nicole Fleischman       Anoka              MN  35   33 33:30  2:03  3:37   38 1:34:05 15.8  2:24   43   58:57  9:30 3:12:32 
   37  381 Melissa Sulentic        Onalaska           WI  39   54 41:06  2:31  3:59   33 1:32:09 16.2  2:00   33   53:41  8:39 3:12:54 
   38  390 Janice Stanford         Bloomington        MN  43   47 37:55  2:19  2:56   40 1:38:39 15.1  1:36   32   53:30  8:37 3:14:34 
   39  373 Krissy Coudron          Winona             MN  38   24 31:09  1:54  4:19   27 1:29:24 16.7  2:43   52 1:07:51 10:56 3:15:24 
   40  353 Amie Chambers           Faribault          MN  33   45 37:28  2:18  2:27   41 1:40:55 14.8  1:43   31   53:18  8:35 3:15:50 
   41  364 Amanda Olson            Minneapolis        MN  35   26 31:29  1:56  3:23   47 1:42:56 14.5  2:19   39   56:36  9:07 3:16:41 
   42  326 Mary Huff               Rochester          MN  24   60 52:14  3:12  2:31   35 1:33:05 16.0  1:43   16   49:40  8:00 3:19:11 
   43  329 Katelyn Trudeau         Inver Grove Height MN  25   44 37:24  2:17  9:35   45 1:42:47 14.5  1:28   18   49:54  8:02 3:21:05 
   44  392 Veronica Golub          Lisle              IL  44   35 34:08  2:05  6:51   48 1:43:37 14.4  3:11   41   57:12  9:13 3:24:57 
   45  344 Kimberly Spurbeck       Minneapolis        MN  29   29 32:20  1:59  3:41   49 1:45:24 14.1  1:22   48 1:04:07 10:19 3:26:52 
   46  405 Cathleen McGinnity      Luck               WI  48   51 39:20  2:24  3:08   43 1:42:37 14.5  2:19   45   59:34  9:36 3:26:57 
   47  328 Michelle Burns          Champlin           MN  24   52 39:22  2:25  4:37   50 1:46:10 14.0  2:28   36   55:38  8:58 3:28:14 
   48  323 Hannah Smith            Ann Arbor          MI  20   57 44:52  2:45  3:38   53 1:48:10 13.8  2:17   26   51:27  8:17 3:30:22 
   49  345 Theresa Burns           Chaska             MN  30   48 38:11  2:20  5:39   51 1:46:19 14.0  2:32   47 1:01:45  9:57 3:34:23 
   50  393 Jodie Carter            Minneapolis        MN  44   42 36:31  2:14  7:14   46 1:42:52 14.5  5:08   51 1:06:13 10:40 3:37:57 
   51  348 Gretchen Johnson        Sioux Falls        SD  31   37 34:31  2:07  3:36   44 1:42:46 14.5  3:19   58 1:17:04 12:25 3:41:14 
   52  342 Molly Kent              Northfield         MN  29   27 31:40  1:56  4:25   56 1:52:57 13.2  2:14   56 1:15:14 12:07 3:46:28 
   53  383 Kymberly Lehenbauer     Saint Paul         MN  40   43 36:46  2:15  5:52   42 1:41:45 14.7  4:47   59 1:17:32 12:29 3:46:40 
   54  362 Stacey Schultz          Rochester          MN  35   50 38:47  2:22  4:01   55 1:51:32 13.4  2:41   57 1:15:14 12:07 3:52:14 
   55  366 Christine Johns         Eagan              MN  36   56 43:05  2:38  3:26   54 1:50:02 13.6  3:35   55 1:13:44 11:52 3:53:50 
   56  408 Maggie Koepsell         San Luis Obispo    CA  54   58 45:57  2:49  8:49   57 1:55:22 12.9  5:58   54 1:12:27 11:40 4:08:30 
   57  350 Bonnie Rasmussen        Minneapolis        MN  32   61 59:01  3:36  6:39   52 1:47:31 13.9 10:31   49 1:05:05 10:29 4:08:46 
   58  325 Katie Yankowski         Streamwood         IL  22   41 36:17  2:13  4:26   60 2:18:49 10.7  2:10   53 1:10:56 11:25 4:12:35 
   59  394 Cathy Bappe             Minneapolis        MN  44   59 50:24  3:05  9:47   59 2:02:07 12.2  5:44   50 1:05:09 10:30 4:13:10 
   60  374 Jill Hansen             Chaska             MN  38   53 39:25  2:25  7:35   58 2:00:51 12.3  5:00   60 1:32:43 14:56 4:25:32 
   61  357 Terese Market           Winona             MN  33   55 41:47  2:33                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Christian Nachtrodt     Minneapolis        MN  17    1 26:33  1:38  2:31    1 1:12:08 20.7  1:25    2   53:45  8:39 2:36:20 
    2   27 Buck Jones              Wisconsin Rapids   WI  18    2 30:23  1:52  2:47    2 1:17:11 19.3  2:20    1   44:27  7:10 2:37:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  322 Melanie Rabino          Woodbury           MN  19    1 22:40  1:23  2:14    1 1:23:35 17.8  1:35    1   48:20  7:47 2:38:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Matt Riley              Red Wing           MN  22    1 23:15  1:26  1:28    2 1:12:30 20.6  0:50    2   37:15  6:00 2:15:16 
    2   29 Patrick Griffith        Osseo              MN  20    4 27:30  1:41  1:25    1 1:12:21 20.6  1:10    3   39:33  6:22 2:21:58 
    3   38 Danny Braaten           Glenwood           MN  24    3 26:06  1:36  1:29    3 1:14:38 20.0  1:01    6   44:25  7:09 2:27:38 
    4   31 Jake Braaten            Glenwood           MN  21    6 30:07  1:51  1:30    4 1:15:33 19.7  1:13    4   41:47  6:44 2:30:09 
    5   35 Toby Robinson           Mankato            MN  24    2 24:40  1:31  1:56    6 1:23:00 18.0  1:49    7   50:00  8:03 2:41:23 
    6   34 Hunter Morgan           Houston            MN  23    7 31:38  1:56  2:47    7 1:23:24 17.9  1:19    5   42:47  6:54 2:41:54 
    7   37 Ricky Hoffman           Lake Elmo          MN  24    8 39:29  2:25  6:40    5 1:20:29 18.5  1:22    1   36:14  5:50 2:44:12 
    8  419 Matthew Johnston        Minnetonka         MN  24    5 29:02  1:47  3:55    8 1:31:15 16.3  3:09    9   56:01  9:01 3:03:20 
    9   36 Andrew Fricke           Winona             MN  24    9 46:54  2:52  3:15    9 1:36:05 15.5  1:45    8   52:45  8:30 3:20:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  324 Kayla Kjellman          Nipigon            ON  21    1 27:08  1:40  2:03    1 1:21:26 18.3  1:47    1   47:06  7:35 2:39:28 
    2  326 Mary Huff               Rochester          MN  24    5 52:14  3:12  2:31    2 1:33:05 16.0  1:43    2   49:40  8:00 3:19:11 
    3  328 Michelle Burns          Champlin           MN  24    3 39:22  2:25  4:37    3 1:46:10 14.0  2:28    4   55:38  8:58 3:28:14 
    4  323 Hannah Smith            Ann Arbor          MI  20    4 44:52  2:45  3:38    4 1:48:10 13.8  2:17    3   51:27  8:17 3:30:22 
    5  325 Katie Yankowski         Streamwood         IL  22    2 36:17  2:13  4:26    5 2:18:49 10.7  2:10    5 1:10:56 11:25 4:12:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Nicholas Pergande       Winona             MN  29    2 24:24  1:30  1:24    1 1:04:13 23.2  1:09    3   40:12  6:29 2:11:21 
    2   60 Matthew Naatjes         Rochester          MN  29    8 27:13  1:40  2:05    3 1:11:30 20.9  1:28    1   38:55  6:16 2:21:10 
    3   52 Phillip Hanson          La Crosse          WI  28    5 26:41  1:38  1:54    2 1:10:34 21.1  1:05    4   41:24  6:40 2:21:37 
    4   59 Benjamin Cagle          Onalaska           WI  29    3 24:29  1:30  1:14    5 1:15:12 19.8  1:12    8   46:32  7:30 2:28:38 
    5   62 Dave Broz               Bloomington        MN  29    9 27:31  1:41  0:50    4 1:12:31 20.6  1:20    9   46:49  7:32 2:28:58 
    6   48 Greg Gausewitz          Minneapolis        MN  27    7 27:07  1:40  2:04   10 1:22:09 18.1  1:41    2   39:50  6:25 2:32:49 
    7   51 Lawrence Bonzer         Grand Forks        ND  28    1 21:44  1:20  2:52   12 1:24:46 17.6  2:05    7   46:22  7:28 2:37:46 
    8   45 Andy Cook               Saint Paul         MN  26   12 30:45  1:53  3:33    8 1:18:15 19.1  1:50    6   44:42  7:12 2:39:03 
    9   46 Alex Arnason            Minneapolis        MN  27   13 31:32  1:56  2:58    6 1:18:06 19.1  1:36   10   47:35  7:40 2:41:46 
   10   47 Zack Konetski           Brooklyn Center    MN  27    6 26:48  1:39  2:31    9 1:21:05 18.4  1:44   11   50:35  8:09 2:42:42 
   11   39 Kyle Grimes             Freeport           IL  25   18 36:59  2:16  3:01    7 1:18:13 19.1  1:40    5   44:15  7:08 2:44:05 
   12   61 David Gregerson         Winona             MN  29    4 26:38  1:38  2:28   11 1:23:29 17.9  1:38   16   54:55  8:51 2:49:06 
   13   57 Mark Hubbard            Rochester          MN  28   15 33:31  2:03  3:23   14 1:25:57 17.3  2:00   14   53:03  8:33 2:57:53 
   14   50 Steve Kraushaar         Saint Paul         MN  28   11 29:20  1:48  3:21   17 1:29:36 16.6  2:10   15   53:46  8:40 2:58:12 
   15   63 Dan Diepenbrock         Hopkins            MN  29   16 33:50  2:04  4:09   13 1:24:47 17.6  2:42   13   53:00  8:32 2:58:25 
   16   53 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  28   17 35:29  2:10  4:45   16 1:27:03 17.1  2:14   17   54:55  8:51 3:04:24 
   17   66 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  29   14 33:21  2:02  5:08   15 1:27:02 17.1  2:58   18   56:11  9:03 3:04:38 
   18   54 Brian Schneider         Faribault          MN  28   10 29:05  1:47  5:50   18 1:33:16 16.0  1:45   19   59:08  9:31 3:09:03 
   19   44 Kevin Greimel           Richfield          MN  26   20 47:41  2:55  3:35   20 1:39:56 14.9  3:06   12   52:35  8:28 3:26:52 
   20   56 Cameron Porter          Minneapolis        MN  28   19 41:15  2:31  2:21   19 1:33:28 16.0  2:30   21 1:12:30 11:40 3:32:02 
   21   42 Benjamin Delkoski       Minneapolis        MN  25   21 50:10  3:04  2:34   21 1:46:22 14.0  1:50   20 1:07:02 10:48 3:47:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  340 Jane Stull              La Crosse          WI  29    3 26:31  1:37  2:03    1 1:16:44 19.4  1:17    1   47:00  7:34 2:33:32 
    2  335 Amber Christman         Northfield         MN  28    1 24:10  1:29  2:12    2 1:23:30 17.9  1:29    4   50:03  8:04 2:41:22 
    3  338 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  29    2 24:37  1:31  3:35    3 1:26:13 17.3  2:17    5   50:19  8:06 2:46:59 
    4  331 Sydney Scott            Edina              MN  26    4 30:32  1:52  2:22    4 1:26:42 17.2  1:28    2   48:30  7:49 2:49:33 
    5  337 Lindsay Macy            Ellendale          MN  28    8 36:09  2:13  2:54    5 1:27:38 17.0  2:43    6   55:59  9:01 3:05:21 
    6  334 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  28    5 30:51  1:53  1:46    6 1:33:41 15.9  2:25    7   58:34  9:26 3:07:14 
    7  329 Katelyn Trudeau         Inver Grove Height MN  25    9 37:24  2:17  9:35    7 1:42:47 14.5  1:28    3   49:54  8:02 3:21:05 
    8  344 Kimberly Spurbeck       Minneapolis        MN  29    7 32:20  1:59  3:41    8 1:45:24 14.1  1:22    8 1:04:07 10:19 3:26:52 
    9  342 Molly Kent              Northfield         MN  29    6 31:40  1:56  4:25    9 1:52:57 13.2  2:14    9 1:15:14 12:07 3:46:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  107 Peter Somers            Rochester          MN  34    9 26:43  1:38  1:27    4 1:08:01 21.9  1:11    2   37:54  6:06 2:15:13 
    2  103 Brian Porter            Northfield         MN  33    1 21:46  1:20  2:49    5 1:10:22 21.2  1:45    5   39:42  6:24 2:16:22 
    3   85 Matt Ollwerther         Appleton           WI  32    3 25:58  1:35  2:28    1 1:06:35 22.4  2:07    4   39:26  6:21 2:16:32 
    4   88 Andrew Gislason         Owatonna           MN  32    2 24:59  1:32  1:43    3 1:07:44 22.0  1:05    8   41:56  6:45 2:17:25 
    5  113 Peter Moeschler         Rochester          MN  34    8 26:42  1:38  1:45    2 1:07:17 22.2  1:52    6   39:58  6:26 2:17:32 
    6   68 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  30    5 26:14  1:36  1:21    7 1:11:17 20.9  1:03    3   38:43  6:14 2:18:36 
    7  112 Scott Bowen             Omaha              NE  34   12 27:13  1:40  2:08    8 1:12:10 20.7  1:20    1   37:48  6:05 2:20:38 
    8   78 Jeffrey Janus           Rochester          MN  31    6 26:24  1:37  2:04   16 1:17:36 19.2  1:12   10   42:05  6:47 2:29:19 
    9  108 Jorge Zuniga            Walton             NE  34   22 30:14  1:51  3:33   14 1:16:18 19.5  1:39    7   41:33  6:42 2:33:16 
   10   72 Greg Ryan               Sherwood           WI  30    7 26:40  1:38  4:31   17 1:18:00 19.1  2:20   12   43:13  6:58 2:34:42 
   11  110 Eben Spencer            Eden Prairie       MN  34   17 29:06  1:47  2:18    6 1:11:14 20.9  1:29   24   50:47  8:11 2:34:52 
   12   76 Lance Kuehn             Saint Paul         MN  30   28 32:53  2:01  3:23   12 1:15:19 19.8  1:45    9   42:02  6:46 2:35:20 
   13   90 Matt Lilla              Lakeville          MN  33   26 31:41  1:56  2:21   10 1:14:22 20.0  1:04   18   46:35  7:30 2:36:01 
   14   73 Michael Kramer          Rochester          MN  30   13 27:24  1:41  2:43   13 1:15:53 19.6  2:04   20   48:04  7:45 2:36:06 
   15   95 Brady Bates             Saint George       UT  33   19 29:26  1:48  2:40   15 1:17:04 19.3  1:45   17   45:54  7:24 2:36:47 
   16  100 Alex Rasmussen          Minneapolis        MN  33   23 30:50  1:53  2:04   20 1:20:01 18.6  1:16   13   43:16  6:58 2:37:25 
   17   81 Tyler Gehrmann          La Crosse          WI  31   31 35:31  2:10  2:48    9 1:14:21 20.1  1:49   15   43:54  7:04 2:38:21 
   18  101 Mitch Wellman           Fergus Falls       MN  33   14 28:26  1:44  2:26   18 1:18:38 19.0  1:26   19   47:59  7:44 2:38:54 
   19  114 Matthew Hangge          Rochester          MN  34   36 38:32  2:21  2:22   11 1:14:43 20.0  1:58   16   45:14  7:17 2:42:47 
   20  104 Ryan Steil              Saint Cloud        MN  33   34 37:52  2:19  2:12   19 1:19:08 18.8  1:01   11   42:57  6:55 2:43:09 
   21   98 Steven Hanke            Duluth             MN  33   20 29:30  1:48  3:15   29 1:27:24 17.1  2:41   14   43:37  7:02 2:46:25 
   22   74 Aaron Gregerson         Minneapolis        MN  30    4 26:02  1:36  2:28   24 1:22:44 18.0  2:20   31   54:52  8:50 2:48:24 
   23   92 Steve Gricius           Winona             MN  33   33 36:53  2:15  1:44   21 1:20:35 18.5  0:58   23   50:24  8:07 2:50:32 
   24   97 Jay Franson             Rochester          MN  33   10 26:43  1:38  2:59   22 1:21:47 18.2  1:51   34   57:56  9:20 2:51:15 
   25   91 Terry Werk              Eden Prairie       MN  33   27 32:12  1:58  5:17   27 1:23:34 17.8  1:24   21   49:20  7:57 2:51:45 
   26   93 Rick Wilson             Chicago            IL  33   32 36:39  2:15  2:10   23 1:21:49 18.2  1:57   22   49:38  8:00 2:52:13 
   27   87 Gordon Hill             Saint Paul         MN  32   24 31:32  1:56  2:24   28 1:25:42 17.4  1:45   25   51:13  8:15 2:52:34 
   28  109 Mark Broeders           Rosemount          MN  34   11 26:55  1:39  3:17   30 1:29:08 16.7  2:00   33   57:11  9:13 2:58:27 
   29  105 Mike Zimanski           New Ulm            MN  34   35 38:22  2:21  3:10   25 1:22:48 18.0  2:34   26   51:44  8:20 2:58:35 
   30   84 Lucas Twedt             Burnsville         MN  32   16 28:56  1:46  2:35   34 1:31:54 16.2  3:25   28   53:31  8:37 3:00:18 
   31   70 Shawn Lewis             Minneapolis        MN  30   18 29:11  1:47  4:45   33 1:31:52 16.2  2:19   27   53:26  8:36 3:01:30 
   32   89 Steven Jones            Minneapolis        MN  32   25 31:39  1:56  3:41   36 1:32:28 16.1  3:41   30   54:40  8:48 3:06:07 
   33  111 Benjamin Mix            Lombard            IL  34   30 34:10  2:05  5:09   26 1:23:30 17.9  2:57   35 1:01:07  9:51 3:06:52 
   34   71 Nathan Monson           Plainview          MN  30   21 29:59  1:50  3:41   31 1:29:54 16.6  2:27   36 1:01:08  9:51 3:07:07 
   35   82 Matthew Haake           Winona             MN  31   15 28:45  1:46  6:34   37 1:40:04 14.9  6:42   29   53:56  8:41 3:15:59 
   36   83 Travis Volkman          Winona             MN  32   29 33:03  2:01  2:31   32 1:31:34 16.3  1:57   37 1:06:59 10:47 3:16:03 
   37   96 Brandon Jones           West Saint Paul    MN  33   37 41:05  2:31  6:53   35 1:32:01 16.2  2:28   32   55:46  8:59 3:18:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  347 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  31    4 28:57  1:46  2:22    1 1:20:29 18.5  1:15    1   41:40  6:43 2:34:41 
    2  349 Kym Zest                Minneapolis        MN  31    1 25:55  1:35  2:38    4 1:27:05 17.1  1:36    2   47:56  7:43 2:45:07 
    3  346 Emily Mack              Minneapolis        MN  30    2 27:06  1:40  1:43    5 1:28:25 16.9  1:25    3   49:37  8:00 2:48:14 
    4  358 Kristina Sinnott        Rochester          MN  34    5 28:58  1:46  2:19    3 1:26:23 17.3  1:13    7   50:41  8:10 2:49:32 
    5  352 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  32    6 33:40  2:04  2:30    2 1:22:33 18.1  1:31    4   49:56  8:03 2:50:08 
    6  355 Kathy Monson            Plainview          MN  33    3 27:25  1:41  2:46    7 1:33:05 16.0  1:53    8   51:40  8:19 2:56:47 
    7  354 Sarah Linder-Stenzel    Saint Paul         MN  33    8 35:12  2:09  3:02    6 1:31:25 16.3  1:53    6   50:33  8:09 3:02:03 
    8  360 Harmony Burow           Eureka             MT  34   10 37:31  2:18  5:42    8 1:36:49 15.4  2:05    5   50:12  8:05 3:12:17 
    9  353 Amie Chambers           Faribault          MN  33    9 37:28  2:18  2:27    9 1:40:55 14.8  1:43    9   53:18  8:35 3:15:50 
   10  345 Theresa Burns           Chaska             MN  30   11 38:11  2:20  5:39   11 1:46:19 14.0  2:32   10 1:01:45  9:57 3:34:23 
   11  348 Gretchen Johnson        Sioux Falls        SD  31    7 34:31  2:07  3:36   10 1:42:46 14.5  3:19   12 1:17:04 12:25 3:41:14 
   12  350 Bonnie Rasmussen        Minneapolis        MN  32   13 59:01  3:36  6:39   12 1:47:31 13.9 10:31   11 1:05:05 10:29 4:08:46 
   13  357 Terese Market           Winona             MN  33   12 41:47  2:33                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  166 Lance Leo               St. Louis Park     MN  39    2 22:17  1:22  1:33    1 1:04:53 23.0  1:25    1   37:19  6:01 2:07:26 
    2  142 Michael Cahill          Janesville         MN  37   15 27:45  1:42  1:42    2 1:09:27 21.5  1:10    2   38:25  6:11 2:18:27 
    3  125 Jason Sinnwell          Rochester          MN  36    6 25:52  1:35  2:41    4 1:12:53 20.5  1:25    3   39:17  6:20 2:22:06 
    4  163 Jeremy Ekman            West Concord       MN  39    3 23:30  1:26  3:47    6 1:13:45 20.2  1:37    6   41:38  6:42 2:24:15 
    5  147 Brendon Kryzer          Stillwater         MN  38    8 26:02  1:36  1:52    3 1:11:57 20.7  0:54   12   44:42  7:12 2:25:25 
    6  168 Eric Hughes             Minneapolis        MN  39   11 27:17  1:40  1:52   13 1:15:26 19.8  1:19    4   39:56  6:26 2:25:48 
    7  127 Neil Cowan              Minneapolis        MN  36    1 22:05  1:21  2:18   11 1:15:00 19.9  1:54   16   45:44  7:22 2:27:00 
    8  161 Brian Lynch             Rochester          MN  39   18 28:14  1:44  2:24   10 1:14:44 20.0  1:25    5   40:20  6:30 2:27:05 
    9  160 Dan Foss                Winona             MN  39   13 27:23  1:41  1:29    7 1:14:15 20.1  1:11   13   44:52  7:14 2:29:08 
   10  158 Joe Schmitt             White Bear Lake    MN  38   14 27:44  1:42  2:04   12 1:15:25 19.8  1:00   11   43:49  7:03 2:29:59 
   11  149 Steve Rudzik            Rochester          MN  38   19 28:36  1:45  2:22   15 1:15:41 19.7  1:34    8   42:02  6:46 2:30:13 
   12  156 Brian Brophy            Bloomington        MN  38    4 25:07  1:32  2:38   14 1:15:31 19.7  1:26   17   46:00  7:25 2:30:39 
   13  121 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  35   24 30:15  1:51  3:46    5 1:13:28 20.3  1:57    7   41:46  6:44 2:31:11 
   14  144 Justin Pickar           Minneapolis        MN  37   10 26:54  1:39  2:15    9 1:14:30 20.0  1:28   18   46:54  7:33 2:31:59 
   15  146 Adam Huskey             Richfield          MN  38   25 30:38  1:53  2:00    8 1:14:28 20.0  1:15   14   45:11  7:17 2:33:30 
   16  155 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  38   27 30:51  1:53  2:21   16 1:17:38 19.2  1:32   19   47:00  7:34 2:39:21 
   17  152 Arron Lange             Minnesota City     MN  38    7 25:58  1:35  2:08   18 1:20:46 18.5  1:37   29   52:01  8:23 2:42:28 
   18  133 Phillip Hunt            Waterloo           IA  36   23 30:10  1:51  2:56   19 1:21:07 18.4  1:59   20   47:49  7:42 2:43:59 
   19  126 Scott Longmuir          Carmel             IN  36   29 32:20  1:59  3:33   17 1:19:29 18.8  1:29   21   48:05  7:45 2:44:54 
   20  117 Dustin Skarda           South Saint Paul   MN  35   26 30:46  1:53  2:35   20 1:21:10 18.4  1:26   26   50:34  8:09 2:46:29 
   21  128 David Schlangen         Sartell            MN  36   34 35:11  2:09  2:47   29 1:27:27 17.0  1:08    9   43:33  7:01 2:50:04 
   22  148 Grant Kesselring        Rochester          MN  38                          25 1:25:09 17.5  2:10   27   50:36  8:09 2:51:18 
   23  139 Michael Gillespie       Savage             MN  37   35 35:17  2:10  3:26   28 1:26:15 17.3  2:51   10   43:38  7:02 2:51:26 
   24  151 Jonathan Zimmerman      Rochester          MN  38   28 31:55  1:57  3:38   21 1:21:26 18.3  2:03   31   52:31  8:28 2:51:31 
   25  130 Jason Gross             Osseo              MN  36   31 33:12  2:02  2:16   23 1:22:48 18.0  1:42   34   53:28  8:37 2:53:24 
   26  154 Jason Quinn             Winona             MN  38    5 25:10  1:33  2:32   30 1:28:27 16.9  1:36   38   56:40  9:08 2:54:22 
   27  153 Chad McDannald          Warrenville        IL  38   36 37:25  2:17  2:26   22 1:22:42 18.0  2:26   25   49:54  8:02 2:54:51 
   28  132 Willie Miller           Winona             MN  36    9 26:20  1:37  3:07   34 1:31:17 16.3  1:59   32   52:34  8:28 2:55:16 
   29  119 Nick Keller             Minneapolis        MN  35   33 35:05  2:09  3:15   26 1:25:55 17.4  1:38   28   51:11  8:15 2:57:02 
   30  167 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  39   12 27:23  1:41  3:25   35 1:31:29 16.3  1:27   36   53:59  8:42 2:57:40 
   31  169 Stephen O'Hara          Stillwater         MN  39   30 32:24  1:59  3:31   37 1:32:47 16.1  1:42   24   49:52  8:02 3:00:14 
   32  122 Todd Sorensen           Minnetonka         MN  35   22 30:02  1:50  3:29   41 1:35:59 15.5  2:34   23   49:11  7:55 3:01:13 
   33  170 Matt Wardwell           Winona             MN  39   37 38:19  2:21  4:05   27 1:26:08 17.3  1:41   33   53:03  8:33 3:03:15 
   34  134 Mike Schmitt            Rochester          MN  36   42 39:55  2:26  3:58   31 1:29:32 16.7  1:51   22   48:15  7:46 3:03:29 
   35  162 David Imdieke           Saint Paul         MN  39   21 29:55  1:50  4:08   32 1:30:08 16.5  3:09   40   57:35  9:16 3:04:53 
   36  124 Joseph Sobkowiak        Onalaska           WI  35   39 38:37  2:22  3:38   24 1:22:49 18.0  2:10   41   58:05  9:21 3:05:17 
   37  131 Kevin Utech             Grinnell           IA  36   44 43:51  2:41  3:33   38 1:33:43 15.9  1:58   15   45:18  7:18 3:08:21 
   38  165 Scott Olmsted           Minneapolis        MN  39   38 38:23  2:21  5:05   33 1:31:01 16.4  3:15   30   52:24  8:26 3:10:07 
   39  137 Tate McRoberts          Minneapolis        MN  37   20 29:06  1:47  4:28   42 1:38:53 15.1  2:05   39   57:31  9:16 3:12:02 
   40  140 Charlie Manson          Andover            MN  37   41 39:12  2:24  5:27   36 1:32:31 16.1  2:52   35   53:50  8:40 3:13:50 
   41  164 Peter Crowley           Rochester          MN  39   16 28:04  1:43  4:35   40 1:35:17 15.6  2:27   43 1:04:14 10:21 3:14:36 
   42  135 Mick Sedgwick           Saint Paul         MN  37   32 34:16  2:06  6:37   44 1:45:46 14.1  3:55   42 1:00:58  9:49 3:31:30 
   43  150 David Field             Rochester          MN  38   40 38:49  2:22  5:07   45 1:49:09 13.7  3:04   37   56:31  9:06 3:32:39 
   44  143 Gregory Downer          Prior Lake         MN  37   43 40:57  2:30  5:40   39 1:34:55 15.7  4:34   44 1:07:53 10:56 3:33:57 
   45  171 Matt Yender             Minnesota City     MN  39   17 28:08  1:43  5:59   43 1:45:35 14.1  2:12   45 1:14:20 11:58 3:36:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  363 Megan Beer              Owatonna           MN  35    5 29:07  1:47  2:57    2 1:19:05 18.9  1:33    2   45:55  7:24 2:38:35 
    2  378 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  39    9 32:06  1:58  2:34    1 1:18:25 19.0  1:11    1   44:47  7:13 2:39:01 
    3  370 Jodi Sussner            Chaska             MN  37    7 31:26  1:55  2:07    3 1:19:17 18.8  1:21    4   49:05  7:54 2:43:14 
    4  365 Cathy Sell              Rochester          MN  36    2 25:33  1:34  3:32    5 1:25:31 17.4  2:05    5   49:54  8:02 2:46:32 
    5  380 Sarah Hunter            Winona             MN  39    1 23:37  1:27  2:18    9 1:30:41 16.4  1:56    3   49:01  7:54 2:47:31 
    6  368 Christina Bratis        Chicago            IL  37    4 28:52  1:46  3:51    4 1:21:29 18.3  1:37    7   52:44  8:30 2:48:31 
    7  375 Alyssa Hawkins          Minneapolis        MN  38    3 28:19  1:44  4:00    8 1:30:11 16.5  2:34    6   50:48  8:11 2:55:50 
    8  379 Julie Geerdes           Stoughton          WI  39   10 32:30  1:59  2:29    6 1:28:40 16.8  1:33    9   55:14  8:54 3:00:25 
    9  361 Nicole Fleischman       Anoka              MN  35   11 33:30  2:03  3:37   11 1:34:05 15.8  2:24   11   58:57  9:30 3:12:32 
   10  381 Melissa Sulentic        Onalaska           WI  39   14 41:06  2:31  3:59   10 1:32:09 16.2  2:00    8   53:41  8:39 3:12:54 
   11  373 Krissy Coudron          Winona             MN  38    6 31:09  1:54  4:19    7 1:29:24 16.7  2:43   12 1:07:51 10:56 3:15:24 
   12  364 Amanda Olson            Minneapolis        MN  35    8 31:29  1:56  3:23   12 1:42:56 14.5  2:19   10   56:36  9:07 3:16:41 
   13  362 Stacey Schultz          Rochester          MN  35   12 38:47  2:22  4:01   14 1:51:32 13.4  2:41   14 1:15:14 12:07 3:52:14 
   14  366 Christine Johns         Eagan              MN  36   15 43:05  2:38  3:26   13 1:50:02 13.6  3:35   13 1:13:44 11:52 3:53:50 
   15  374 Jill Hansen             Chaska             MN  38   13 39:25  2:25  7:35   15 2:00:51 12.3  5:00   15 1:32:43 14:56 4:25:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  197 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  41    2 22:27  1:23  1:42    1 1:07:42 22.0  1:08    4   42:51  6:54 2:15:48 
    2  174 Bryan Walls             Grand Forks        ND  40    3 23:50  1:28  3:12    5 1:15:39 19.7  1:34    1   41:23  6:40 2:25:36 
    3  206 David Chabot            Owatonna           MN  42    6 27:07  1:40  3:11    2 1:07:53 22.0  1:42    9   46:38  7:31 2:26:29 
    4  218 Chip Schilling          La Crosse          WI  44    1 22:15  1:22  2:39    6 1:15:48 19.7  1:21    5   45:05  7:16 2:27:05 
    5  185 Matthew Schultz         Winona             MN  40   14 29:39  1:49  2:44    9 1:17:13 19.3  1:19    3   42:29  6:51 2:33:23 
    6  187 Tim Hahn                Minneapolis        MN  41    4 25:23  1:33  2:19   10 1:17:14 19.3  2:01   23   52:06  8:23 2:39:02 
    7  198 David Soukup            Eden Prairie       MN  41   13 29:35  1:49  2:40   12 1:19:17 18.8  1:27    7   46:18  7:27 2:39:15 
    8  175 Jeremiah Gardner        Bloomington        MN  40   28 35:50  2:12  2:15    3 1:12:20 20.6  1:46   11   47:11  7:36 2:39:19 
    9  217 Eric Cleveland          Rochester          MN  44   12 29:30  1:48  2:51   11 1:19:13 18.8  2:31    8   46:26  7:29 2:40:29 
   10  195 Chad Harvey             Farmington         MN  41    9 28:51  1:46  2:51   14 1:21:39 18.3  2:10   19   50:41  8:10 2:46:10 
   11  201 Joe Ryan                Rochester          MN  41   26 35:04  2:09  4:40   19 1:23:37 17.8  2:08    2   41:39  6:43 2:47:07 
   12  210 Michael Iwan            Golden Valley      MN  43   34 39:23  2:25  2:31    8 1:17:01 19.4  2:06   10   46:42  7:31 2:47:41 
   13  207 Jason Schmidt           Farmington         MN  42   24 32:48  2:00  2:25    4 1:15:05 19.9  1:46   27   56:08  9:02 2:48:10 
   14  177 Toby Kederer            Apple Valley       MN  40   25 34:31  2:07  3:42    7 1:16:55 19.4  2:29   21   50:58  8:12 2:48:32 
   15  188 Jeff Winston            Bloomington        MN  41   10 29:15  1:47  3:20   21 1:24:55 17.6  2:15   13   49:04  7:54 2:48:48 
   16  211 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  43   19 32:01  1:58  2:45   16 1:22:04 18.2  2:22   22   51:12  8:15 2:50:21 
   17  216 Peter Boardman          Saint Paul         MN  44   20 32:12  1:58  6:16   17 1:22:37 18.0  2:16   12   47:40  7:41 2:50:59 
   18  222 Bernard Antoine         Edina              MN  44   22 32:33  2:00  3:58   22 1:25:14 17.5  1:23   15   49:10  7:55 2:52:15 
   19  202 Karl Dischinger         Saint Paul         MN  42    7 27:13  1:40  3:57   20 1:23:42 17.8  1:59   28   56:15  9:03 2:53:04 
   20  215 Michael Burow           Eureka             MT  43   16 30:36  1:52  3:55   26 1:27:22 17.1  2:13   16   49:22  7:57 2:53:25 
   21  221 Paul Wisniewski         Winona             MN  44   35 39:48  2:26  2:47   13 1:19:44 18.7  1:32   18   50:13  8:05 2:54:02 
   22  208 Matt Nolan              Golden Valley      MN  42    5 25:38  1:34  6:35   30 1:29:41 16.6  3:13   14   49:07  7:55 2:54:12 
   23  172 Oscar Uribe             Winona             MN  40   15 30:32  1:52  4:10   18 1:22:37 18.0  1:44   26   56:00  9:01 2:55:02 
   24  194 German Lopez Grimon     Minneapolis        MN  41   23 32:40  2:00  4:12   29 1:29:20 16.7  2:23   17   49:45  8:01 2:58:18 
   25  191 Steven Knapp            Grayslake          IL  41   33 38:49  2:22  2:47   15 1:21:43 18.2  2:04   24   53:48  8:40 2:59:09 
   26  190 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  41   27 35:32  2:10  7:26   28 1:28:35 16.8  3:07    6   45:18  7:18 2:59:56 
   27  203 Mike Dahlhauser         Oskaloosa          IA  42   11 29:26  1:48  3:14   23 1:25:47 17.4  1:45   31 1:00:43  9:47 3:00:53 
   28  200 Sergio Gradilone        Rochester          MN  41   18 31:39  1:56  3:43   27 1:27:50 17.0  2:34   29   56:36  9:07 3:02:21 
   29  219 Hassan Murad            Rochester          MN  44    8 28:35  1:45  5:29   33 1:32:43 16.1  1:48   25   54:09  8:43 3:02:41 
   30  212 Chris Brunholzl         Rochester          MN  43   31 36:41  2:15  7:34   25 1:26:11 17.3  3:20   20   50:54  8:12 3:04:38 
   31  205 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42   29 35:58  2:12  4:43   24 1:26:04 17.3  2:05   32 1:02:07 10:00 3:10:56 
   32  199 Eric Butterfield        Oak Grove          MN  41   21 32:19  1:59  3:07   32 1:32:05 16.2  2:10   34 1:05:46 10:35 3:15:26 
   33  181 Ben Furuseth            Prior Lake         MN  40   32 37:49  2:19  5:45   31 1:30:05 16.6  2:47   33 1:03:58 10:18 3:20:22 
   34  178 Damon Onnen             Worthington        MN  40   36 49:01  3:00  3:56   35 1:40:12 14.9  2:55   30   59:04  9:31 3:35:06 
   35  182 Chad Amundson           Shakopee           MN  40   17 30:43  1:53  4:05   36 1:42:34 14.5  2:29   37 1:23:49 13:30 3:43:39 
   36  180 Marco Gutierrez         Osseo              MN  40   30 36:27  2:14  5:29   34 1:37:31 15.3  4:23   36 1:21:55 13:11 3:45:44 
   37  173 Tony Stango             Minnesota City     MN  40   37 52:39  3:13  6:13   37 1:56:26 12.8  2:10   35 1:18:43 12:41 4:16:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  388 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  43    3 30:42  1:53  2:22    1 1:13:49 20.2  1:22    1   43:21  6:59 2:31:35 
    2  395 Cheryl Barker           Hudson             WI  44    2 29:58  1:50  2:29    2 1:18:43 18.9  1:43    2   49:25  7:58 2:42:17 
    3  391 Laurie Broghammer       Winona             MN  44    4 33:27  2:03  3:12    3 1:26:30 17.2  2:40    5   59:28  9:35 3:05:14 
    4  386 Lisa Ramsey             Canmore            AB  41    1 29:15  1:47  3:47    4 1:29:55 16.6  2:35    6 1:01:23  9:53 3:06:53 
    5  390 Janice Stanford         Bloomington        MN  43    8 37:55  2:19  2:56    5 1:38:39 15.1  1:36    3   53:30  8:37 3:14:34 
    6  392 Veronica Golub          Lisle              IL  44    5 34:08  2:05  6:51    8 1:43:37 14.4  3:11    4   57:12  9:13 3:24:57 
    7  393 Jodie Carter            Minneapolis        MN  44    6 36:31  2:14  7:14    7 1:42:52 14.5  5:08    8 1:06:13 10:40 3:37:57 
    8  383 Kymberly Lehenbauer     Saint Paul         MN  40    7 36:46  2:15  5:52    6 1:41:45 14.7  4:47    9 1:17:32 12:29 3:46:40 
    9  394 Cathy Bappe             Minneapolis        MN  44    9 50:24  3:05  9:47    9 2:02:07 12.2  5:44    7 1:05:09 10:30 4:13:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  224 Dan Friedrichs          Mankato            MN  45    1 25:55  1:35  1:43    2 1:08:47 21.7  1:03    1   39:27  6:21 2:16:53 
    2  255 Sheldon Morgan          Houston            MN  49   11 32:11  1:58  3:03    1 1:08:11 21.9  1:51    7   46:18  7:27 2:31:33 
    3  233 Mike Johnson            Jackson            MN  45    5 29:27  1:48  2:37    6 1:16:46 19.4  1:06    4   44:04  7:06 2:33:58 
    4  240 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46    2 27:34  1:41  2:20    5 1:15:54 19.6  1:26    8   47:40  7:41 2:34:53 
    5  251 David Burton            Minneapolis        MN  48    6 30:32  1:52  2:26    7 1:17:13 19.3  1:31    5   45:14  7:17 2:36:55 
    6  228 Carlo Arabian           Orlando            FL  45   22 38:09  2:20  3:14    4 1:15:44 19.7  1:42    2   41:24  6:40 2:40:10 
    7  254 John Dilger             Garwin             IA  49    9 31:18  1:55  2:09    3 1:15:31 19.7  1:52   14   49:51  8:02 2:40:39 
    8  225 Mike Reinhart           Saint Paul         MN  45   10 32:00  1:58  3:12   10 1:20:16 18.6  1:50    3   43:55  7:04 2:41:11 
    9  244 Paul Wild               Minneapolis        MN  46   13 33:14  2:02  3:55    9 1:19:40 18.7  1:53    6   45:50  7:23 2:44:30 
   10  242 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  46    4 29:25  1:48  1:40   17 1:25:14 17.5  1:34   16   51:18  8:16 2:49:09 
   11  236 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46    3 28:04  1:43  3:23   13 1:20:48 18.5  1:30   18   55:39  8:58 2:49:21 
   12  223 Randy Brendal           Waseca             MN  45   19 37:07  2:16  3:23   11 1:20:22 18.6  2:03   12   48:48  7:52 2:51:41 
   13  235 Doug Grennan            Edina              MN  46    8 30:52  1:53  2:43   16 1:24:31 17.6  2:07   17   53:13  8:34 2:53:23 
   14  231 Brad Erickson           Chicago            IL  45   16 34:20  2:06  5:06   12 1:20:37 18.5  3:58   15   50:05  8:04 2:54:04 
   15  247 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  47   21 38:03  2:20  3:41   14 1:21:58 18.2  2:43    9   48:23  7:48 2:54:46 
   16  239 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46   18 34:56  2:08  6:21   18 1:27:44 17.0  1:53   13   48:57  7:53 2:59:50 
   17  421 Andrew Galbus           Rochester          MN  47   23 39:56  2:27  3:25    8 1:19:23 18.8  2:37   19   56:37  9:07 3:01:57 
   18  248 Bruce Piburn            Champlin           MN  48   15 33:30  2:03  2:26   15 1:22:16 18.1  1:59   24 1:03:03 10:09 3:03:12 
   19  250 Todd Lundberg           Houston            MN  48    7 30:41  1:53  4:56   21 1:31:50 16.2  3:41   21   57:37  9:17 3:08:44 
   20  232 Mike Fingerson          Rochester          MN  45   12 32:17  1:59  7:10   22 1:38:37 15.1  2:21   11   48:47  7:52 3:09:11 
   21  245 Jim Page                Onalaska           WI  47   14 33:19  2:02  3:30   19 1:28:52 16.8  1:57   23 1:01:56  9:58 3:09:32 
   22  234 Brent Roesler           Naperville         IL  46   17 34:42  2:07  4:47   25 1:46:32 14.0  1:48   10   48:25  7:48 3:16:12 
   23  238 William Nevala          Rochester          MN  46   24 40:26  2:28  3:49   20 1:31:44 16.3  3:14   22 1:01:00  9:49 3:20:11 
   24  253 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  49   25 46:30  2:51  4:59   24 1:40:09 14.9  2:34   20   57:18  9:14 3:31:29 
   25  246 John Burns              Prior Lake         MN  47   20 37:11  2:16  3:43   23 1:39:19 15.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  402 Renee Burton            Minneapolis        MN  47    4 35:18  2:10  2:24    2 1:25:19 17.5  1:28    1   46:30  7:29 2:50:58 
    2  406 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  48    1 29:18  1:48  2:38    1 1:24:02 17.7  2:05    4   56:42  9:08 2:54:44 
    3  400 Karen Stettler          La Crosse          WI  47    3 34:13  2:06  6:26    4 1:34:02 15.9  2:10    2   47:06  7:35 3:03:56 
    4  399 Ann Paulson             Owatonna           MN  46    2 33:16  2:02  2:52    3 1:32:04 16.2  2:08    3   55:30  8:56 3:05:48 
    5  405 Cathleen McGinnity      Luck               WI  48    5 39:20  2:24  3:08    5 1:42:37 14.5  2:19    5   59:34  9:36 3:26:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  278 Brad Johnson            N Mankato          MN  54    1 24:04  1:29  1:56    1 1:11:22 20.9  1:19    1   41:19  6:39 2:19:58 
    2  263 Kirk Scofield           Minneapolis        MN  50    6 28:43  1:46  5:11    3 1:15:18 19.8  2:33    2   42:24  6:50 2:34:07 
    3  280 David Demask            La Crosse          WI  54    7 29:18  1:48  4:02    4 1:17:13 19.3  2:06    3   45:22  7:18 2:37:58 
    4  261 Jerry Porter            Colfax             WI  50   10 32:30  1:59  1:55    2 1:13:36 20.3  1:26    7   50:06  8:04 2:39:31 
    5  281 Mark Chaney             La Crescent        MN  54    3 26:44  1:38  2:39    5 1:17:55 19.1  1:19    9   52:37  8:29 2:41:12 
    6  262 Paul Appicelli          Winona             MN  50   12 33:03  2:01  3:56    7 1:22:19 18.1  1:31    6   49:09  7:55 2:49:56 
    7  277 Keith Holmquist         Winona             MN  54    4 27:52  1:42  2:55    6 1:20:05 18.6  2:31   12   56:40  9:08 2:50:01 
    8  269 Roberto Benzo           Rochester          MN  51    8 29:50  1:50  2:44   10 1:25:52 17.4  2:04    8   51:26  8:17 2:51:54 
    9  266 Tedd Morgan             Winona             MN  51   13 35:33  2:11  2:43    9 1:25:41 17.4  1:32    4   47:49  7:42 2:53:17 
   10  259 Bill Kees               Brookings          SD  50   16 38:04  2:20  7:05   12 1:28:39 16.8  3:01    5   48:21  7:47 3:05:08 
   11  271 Bruce Hegge             Spring Grove       MN  52   15 37:13  2:17  4:59    8 1:24:58 17.5  2:21   11   56:16  9:04 3:05:46 
   12  275 Dan Dean                Cokato             MN  53    2 24:54  1:32  2:59   11 1:27:15 17.1  2:49   15 1:09:44 11:14 3:07:40 
   13  258 Thomas Cordes           Winona             MN  50   14 36:45  2:15  3:38   13 1:32:24 16.1  1:46   10   54:45  8:49 3:09:17 
   14  264 Alfredo Clavell         Rochester          MN  50   11 32:45  2:00  5:54   16 1:39:29 15.0  2:16   14 1:06:50 10:46 3:27:11 
   15  272 Randy Hyde              Winona             MN  52    5 28:35  1:45  4:48   15 1:37:45 15.3  2:56   17 1:13:49 11:53 3:27:50 
   16  260 Kris Besley             Milwaukee          WI  50    9 30:38  1:53  8:42   14 1:33:09 16.0  6:00   16 1:10:17 11:19 3:28:45 
   17  276 Mark Wagner             Winona             MN  53   17 50:00  3:03  6:09   17 1:45:57 14.1  3:06   13 1:00:47  9:47 3:45:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  409 Diane Stoller           Osseo              MN  54    1 38:41  2:22  3:55    1 1:24:32 17.6  2:06    1   53:10  8:34 3:02:22 
    2  408 Maggie Koepsell         San Luis Obispo    CA  54    2 45:57  2:49  8:49    2 1:55:22 12.9  5:58    2 1:12:27 11:40 4:08:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  284 Bill Baker              Winona             MN  55    2 27:14  1:40  2:00    1 1:14:32 20.0  1:22    1   43:07  6:57 2:28:12 
    2  293 Glen Dornfeld           Winona             MN  58    1 27:13  1:40  1:44    2 1:15:08 19.8  1:23    6   54:00  8:42 2:39:27 
    3  303 Dan Wilhelm             Holmen             WI  59    8 33:43  2:04  2:15    3 1:15:51 19.7  1:40    2   46:40  7:31 2:40:08 
    4  294 Rick Christenson        Winona             MN  58    5 31:41  1:56  2:41    6 1:23:18 17.9  1:46    3   47:26  7:38 2:46:51 
    5  288 David Joss              Oak Park           IL  56    3 27:33  1:41  6:22    5 1:22:30 18.1  3:35    4   50:08  8:05 2:50:06 
    6  285 Raymond Jick            Red Wing           MN  55   11 37:26  2:17  3:46    4 1:17:15 19.3  1:59    5   50:42  8:10 2:51:06 
    7  283 Kevin Obrien            Rushford           MN  55    6 32:12  1:58  5:11    8 1:35:03 15.7  2:48    8   56:09  9:03 3:11:22 
    8  297 Greg Novotny            Winona             MN  58    7 32:15  1:58  6:39    7 1:32:01 16.2  3:49    9   56:43  9:08 3:11:26 
    9  298 Ken Hubert              Faribault          MN  58    4 28:42  1:45  5:22    9 1:36:49 15.4  3:38   10 1:01:14  9:52 3:15:44 
   10  295 Bob Oxborough           Plymouth           MN  58   12 42:42  2:37  8:00   11 1:48:57 13.7  4:06   11 1:04:37 10:24 3:48:20 
   11  289 Steven Miller           Des Moines         IA  56   10 36:50  2:15  5:40   10 1:47:03 13.9  4:15   13 1:16:19 12:17 3:50:05 
   12  299 Bill Carter             Winona             MN  59   14 58:36  3:35 16:51   12 1:49:27 13.6  6:39    7   55:22  8:55 4:06:53 
   13  292 Gerard Leahy            Minneapolis        MN  58   13 44:06  2:42 22:00   13 2:02:13 12.2  5:51   12 1:05:09 10:30 4:19:16 
   14  301 Brian Gilmore           Winona             MN  59    9 34:12  2:06  6:09   14 2:23:13 10.4  5:25   14 1:30:02 14:30 4:38:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  411 Helen Gunther           Excelsior          MN  56    2 30:03  1:50  2:25    1 1:23:22 17.9  2:13    1   51:33  8:18 2:49:34 
    2  410 Carolyn Milbrath        Hudson             WI  56    1 29:40  1:49  2:45    2 1:27:08 17.1  1:52    2   56:24  9:05 2:57:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  311 Michael Colaizy         Osceola            WI  63    2 35:09  2:09  2:07    1 1:14:57 19.9  1:24    1   48:32  7:49 2:42:07 
    2  305 Charles Downer          Prior Lake         MN  60    3 37:57  2:19  4:49    2 1:25:14 17.5  2:23    2   53:52  8:41 3:04:13 
    3  306 David Johnston          Minnetonka         MN  61    1 31:37  1:56  6:51    3 1:26:37 17.2  3:23    4 1:04:52 10:27 3:13:18 
    4  308 Terry Hill              Maple Grove        MN  61    4 39:18  2:24 42:05    4 1:43:46 14.4  5:48    3 1:02:28 10:04 4:13:22 
    5  307 Mark O'Neill            Lake Villa         IL  61    5 57:17  3:30 11:47    5 1:59:33 12.5  4:50    5 1:24:04 13:32 4:37:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  314 Lynn Vogt               Ankeny             IA  65    1 27:16  1:40  2:10    1 1:10:12 21.2  2:07    1   52:13  8:25 2:33:56 
    2  317 Jerry Lawson            Winona             MN  66    2 36:46  2:15  7:58    2 1:23:08 17.9  2:05    2   53:09  8:34 3:03:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  321 Richard Nehring         Alden              IA  73    1 37:04  2:16  3:31    1 1:26:50 17.2  2:14    1 1:00:56  9:49 3:10:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        400
Total Number of Team Finishers:           25
Total Number of Individual Finishers:    299
Number of Male   Finishers:              231
Number of Female Finishers:               68
Did not Finish Race or Did Not Start:     74