Trinona -
Winona, MN
6/8/2014

race logo










					                                  TRINONA
                  Lake Winona - Winona, MN - June 8, 2014
                                      
   


=============================================================================
KING OF THE BLUFF: OVERALL MALE (Top 3 awarded)
=============================================================================
    1    2 Adam Bohach             La Crosse          WI  30    6:07 
    2    4 Dan Hedgecock           Saint Paul         MN  27    6:10 
    3    1 David Thompson          Long Lake          MN  36    6:19 
    4  205 Kris Spoth              Polk City          IA  27    6:25 
    5  514 Brent Sinn              La Crosse          WI  36    6:33 
    6  468 Sheldon Morgan          Houston            MN  50    6:36 
    7  488 Brian Porter            Northfield         MN  34    6:43 
    8  535 Tyson Wieland           Johnston           IA  20    6:46 
    9  171 Lance Leo               Minneapolis        MN  40    6:51 
   10   10 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  32    6:56 
   11    5 Alex Hooke              Rochester          MN  31    6:59 
   12  497 Nick Rizzo              Wheaton            IL  27    7:03 
   13  204 Caleb Smidt             Omaha              NE  32    7:05 
   14   75 Andrew Gislason         Owatonna           MN  33    7:22 
   15   13 Benjamin Trnka          La Crescent        MN  25    7:23 
   16  164 Dmytro Koshevy          Minneapolis        MN  26    7:24 
   17   21 Chap Achen              Red Wing           MN  45    7:25 
   18   51 Scott Cooper            Holmen             WI  50    7:26 
   19  118 David Carney            Coon Rapids        MN  40    7:30 
   20  115 Ben Brueshoff           Minneapolis        MN  31    7:37 
   21  492 Jim Portmann            Minneapolis        MN  27    7:41 
   22   69 Garrett Gardner         Madison            WI  24    7:41 
   23  506 Kenneth Schreiber       Naperville         IL  42    7:41 
   24    6 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  44    7:44 
   25  209 Jay Styba               Shakopee           MN  45    7:45 
   26  516 Peter Somers            Rochester          MN  35    7:47 
   27  466 Peter Moeschler         Rochester          MN  35    7:48 
   28   57 John Dilger             Garwin             IA  50    7:48 
   29  221 Graham Wright           Saint Paul         MN  40    7:48 
   30  513 Brian Shoemaker         Rosemount          MN  36    7:49 
   31   99 Jeffrey Janus           Rochester          MN  32    7:51 
   32  163 Paul Kline              Brooklyn Park      MN  46    7:52 
   33  121 Steven Chase            Rochester          MN  25    7:55 
   34  134 Marcus Duval            Bloomington        MN  22    7:56 
   35  465 Michael Moeschler       Menlo Park         CA  33    8:00 
   36  502 Nate Sanders            Minneapolis        MN  31    8:00 
   37  162 Chad Klehr              Minneapolis        MN  36    8:02 
   38   60 Jeremy Ekman            West Concord       MN  40    8:04 
   39  507 Matthew Schultz         Winona             MN  41    8:05 
   40   22 Brian Alberto           Saint Paul         MN  27    8:08 
   41  218 Michael Williams        Bloomington        MN  25    8:08 
   42  114 Dave Broz               Bloomington        MN  30    8:11 
   43  501 Andrew Rye              Eastman            WI  30    8:16 
   44  106 Pete Bernardy           Saint Paul         MN  34    8:17 
   45  464 Brad Mitchell           Rochester          MN  41    8:18 
   46   47 Mark Chaney             La Crescent        MN  55    8:22 
   47   80 Kevin Greimel           Richfield          MN  27    8:24 
   48  225 Mark Zoia               Minneapolis        MN  44    8:25 
   49   95 Eric Hughes             Minneapolis        MN  40    8:27 
   50  184 Daniel Nowlan           Hugo               MN  38    8:28 
   51   81 Steve Gricius           Winona             MN  34    8:31 
   52   25 Alex Arnason            Minneapolis        MN  28    8:31 
   53  445 Steve Lentz             Iowa City          IA  57    8:31 
   54   24 Paul Appicelli          Winona             MN  51    8:31 
   55  192 Timothy Quesnell        Saint Paul         MN  47    8:33 
   56   19 Andrew Hardacre         Excelsior          MN  41    8:38 
   57  540 Kerry Yndestad          Rosemount          MN  54    8:38 
   58  172 Michael Leonard         Minneapolis        MN  29    8:38 
   59  109 Karl Betchner           Appleton           WI  24    8:39 
   60  110 Markus Bieber           North Oaks         MN  44    8:39 
   61  132 Adam Drahos             Minneapolis        MN  37    8:43 
   62  139 Thomas Fritz            Minneapolis        MN  36    8:43 
   63  441 Paul Kulas              Bettendorf         IA  53    8:46 
   64  156 Pauly Hoffman           Minneapolis        MN  36    8:46 
   65  181 Charlie Mitchell        Plymouth           MN  30    8:47 
   66   39 Nathan Campbell         Saint Paul         MN  27    8:49 
   67  169 David Leard             Rosemount          MN  50    8:49 
   68   34 Randy Brendal           Waseca             MN  46    8:51 
   69   58 Damon Dunkel            Minneapolis        MN  40    8:53 
   70  199 Thomas Schneider        Eagan              MN  28    8:53 
   71  104 Ben Bassett             Bloomington        MN  37    8:55 
   72   20 Nick Lodien             Minneapolis        MN  33    8:55 
   73  511 Dave Schutz             Saint Louis Park   MN  38    8:56 
   74   68 Andrew Galbus           Rochester          MN  48    8:58 
   75  447 Scott Longmuir          Carmel             IN  36    8:58 
   76  487 Blake Pieper            Stillwater         MN  43    8:59 
   77  174 Mike Lyner              Stillwater         MN  61    8:59 
   78  125 Luiz Correa             Rochester          MN  34    9:01 
   79  136 Dan Foss                Winona             MN  40    9:02 
   80   73 Michael Gillespie       Savage             MN  38    9:04 
   81  212 Ryan Trudeau            Lakeville          MN  27    9:06 
   82  531 Mike Wayman             Anoka              MN  40    9:09 
   83  420 Marshall Mack           Minneapolis        MN  34    9:09 
   84  440 Peter Kucharas          Eau Claire         WI  30    9:12 
   85  485 Greg Owens              Portland           OR  36    9:13 
   86   32 Peter Boardman          Saint Paul         MN  45    9:13 
   87  196 Seth Salenger           Minneapolis        MN  31    9:13 
   88  542 Mike Zimanski           New Ulm            MN  35    9:14 
   89   36 Chris Brunholzl         Rochester          MN  44    9:14 
   90   33 Gary Boughton           Boscobel           WI  54    9:15 
   91  523 Tom Turner              Jackson            MN  40    9:15 
   92   45 David Chabot            Owatonna           MN  43    9:18 
   93   91 Keith Holmquist         Winona             MN  55    9:19 
   94  490 Jerry Porter            Colfax             WI  51    9:22 
   95   26 Bill Baker              Winona             MN  56    9:23 
   96  438 Casey Kramer            Hattiesburg        MS  28    9:23 
   97   50 Eric Cleveland          Rochester          MN  45    9:24 
   98  228 Luke Hintermeister      Cambridge          MN  36    9:27 
   99  538 Jeff Winter             Edina              MN  46    9:27 
  100  153 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  48    9:27 
  101  142 Steve Gillies           Savage             MN  47    9:27 
  102  170 Daniel Lentz            Saint Paul         MN  30    9:28 
  103  200 Brandon Schroeder       Fall Creek         WI  31    9:29 
  104   87 Lance Hauge             Minneapolis        MN  43    9:30 
  105  528 John Wagner             Madison            WI  53    9:30 
  106   30 Roberto Benzo           Rochester          MN  52    9:33 
  107  525 Jeff Viestenz           Winona             MN  41    9:35 
  108  202 Peter Seifert           Edina              MN  41    9:35 
  109  437 Steven Knapp            Grayslake          IL  42    9:36 
  110    3 Glen Dornfeld           Winona             MN  59    9:36 
  111  450 Andrew Lyp              Valparaiso         IN  19    9:39 
  112  494 Jason Quinn             Winona             MN  39    9:39 
  113   17 Rob Lykins                                     35    9:42 
  114  519 Steve Stettler          Plain              WI  43    9:43 
  115  536 Dan Wilhelm             La Crosse          WI  60    9:45 
  116  197 Kyle Scheeler           Saint Cloud        MN  25    9:48 
  117  449 German Lopez Grimon     St. Louis Park     MN  42    9:48 
  118  534 Brent Wiebke            Arnolds Park       IA  32    9:51 
  119  432 Gunnar Johnson          Lakeville          MN  18    9:51 
  120  105 David Bauman            Saint Paul         MN  32    9:54 
  121  434 Dan Kamphoff            Mankato            MN  39    9:54 
  122   42 Shad Carney             Rochester          MN  32    9:56 
  123  143 Jake Gleitz             Minneapolis        MN  30    9:58 
  124  530 Matt Wardwell           Winona             MN  40    9:58 
  125  472 Lucas Nacusi            North Oaks         MN  40    9:59 
  126  127 Craig J. Davis          Minnesota City     MN  47   10:01 
  127  537 Jeff Winston            Bloomington        MN  42   10:02 
  128  161 Tyler Johnson           Brooklyn Park      MN  29   10:03 
  129  460 Chad McDannald          Sycamore           IL  39   10:04 
  130  216 Pete Webster            Minneapolis        MN  43   10:06 
  131   70 Gregg Garretson         Lakeville          MN  57   10:07 
  132  193 Robert Riehm            Minneapolis        MN  32   10:12 
  133  151 Steve Hegedus           Osseo              MN  24   10:15 
  134  160 Troy Johnson            Lakeville          MN  48   10:18 
  135   77 Richard Gomez           Minneapolis        MN  45   10:18 
  136   48 Rick Christenson        Winona             MN  59   10:22 
  137  474 Jacob Nash              Chippewa Falls     WI  39   10:23 
  138  443 Arron Lange             Minnesota City     MN  39   10:27 
  139  120 Timothy Chapdelaine     Edina              MN  46   10:28 
  140  529 Bryan Walls             Grand Forks        ND  41   10:30 
  141  148 Jason Gross             Osseo              MN  37   10:30 
  142  201 Chad Seelhammer         Elko New Market    MN  37   10:31 
  143   62 Brian Faeth             Edina              MN  53   10:38 
  144  203 Hugues Sicotte          Rochester          MN  46   10:39 
  145   78 Somashekar Govindaraj   Rochester          MN  50   10:40 
  146  168 Greg Larson             Woodbury           MN  51   10:40 
  147  182 Matthew Mohning         Minneapolis        MN  39   10:43 
  148  419 Logan Schneider         Farmington         MN  23   10:44 
  149  135 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  31   10:52 
  150   89 Anthony Hess            Marine On Saint Cr MN  55   10:53 
  151   79 Sergio Gradilone        Rochester          MN  42   11:03 
  152   93 Mark Hubbard            Rochester          MN  29   11:05 
  153  137 Mike Fox                Rosemount          MN  42   11:07 
  154  484 Damon Onnen             Worthington        MN  41   11:08 
  155   49 Alfredo Clavell         Rochester          MN  51   11:12 
  156  155 Shane Hochradel         Saint Paul         MN  34   11:15 
  157  433 Steven Jones            Minneapolis        MN  33   11:16 
  158  108 Jon Berry               Champlin           MN  47   11:20 
  159   64 Alberto Forte           Minneapolis        MN  50   11:20 
  160  522 Noboru Tomonari         Northfield         MN  52   11:22 
  161  481 Greg Novotny            Winona             MN  59   11:27 
  162  126 Alex Dabelstein         Eden Prairie       MN  29   11:32 
  163  102 Bernard Antoine         Minneapolis        MN  45   11:39 
  164  533 Jason Welsh             North Oaks         MN  45   11:39 
  165  482 Kevin O'Brien           Rushford           MN  56   11:43 
  166  211 Jim Trost Ii            Inver Grove Height MN  29   11:53 
  167  463 Willie Miller           Winona             MN  37   11:57 
  168  458 Kyle Martin             Winona             MN  25   12:00 
  169   43 Bill Carter             Winona             MN  60   12:00 
  170  117 Brian Cagley            Chaska             MN  41   12:02 
  171  448 Tyler Loomis            Milwaukee          WI  44   12:03 
  172  165 Phil Kramer             Saint Paul         MN  24   12:06 
  173  173 Todd Lundberg           Houston            MN  49   12:07 
  174  470 Daniel Moschkau         New Auburn         WI  42   12:08 
  175  198 Brian Schneider         Minneapolis        MN  29   12:17 
  176  191 Justin Plecko           Crystal            MN  33   12:22 
  177  180 Sol Mirelez             Jamestown          IN  64   12:27 
  178  166 Ben Krey                Osseo              MN  29   12:29 
  179  526 Travis Volkman          Winona             MN  33   12:30 
  180   65 Kollin Foss             Minnesota City     MN  43   12:33 
  181  141 Joseph Gefroh           Bloomington        MN  50   12:36 
  182  140 Christian Fuchs         Minneapolis        MN  42   12:38 
  183   97 Anthony Hunt            Richfield          MN  32   12:50 
  184  157 Andrew Iverson          Eden Prairie       MN  30   12:54 
  185  512 Michael Sedgwick        Saint Paul         MN  38   13:01 
  186   98 Randy Hyde              Winona             MN  53   13:05 
  187   54 Nick Craig              Delavan            WI  42   13:14 
  188   94 Mike Huber              Saint Paul         MN  41   13:22 
  189  478 Richard Nehring         Alden              IA  74   13:32 
  190  133 Dennis J Duval          Bloomington        MN  52   13:42 
  191  439 Robert Kramer           Grand Forks        ND  55   13:59 
  192  177 Michael McMillan        Excelsior          MN  32   15:16 
  193   63 Martin Fernandez-Zapico Rochester          MN  42   16:38 
  194  189 Steve Paladie           Plymouth           MN  72   17:08 
  195  489 Cameron Porter          Minneapolis        MN  29   17:32 
  196  213 Hans-Jurgen Van Heteren Prior Lake         MN  49   17:58 
  197  150 Adam Hannemann          Minneapolis        MN  35   20:08 
  198  217 Richard Wicklund        Lakeville          MN  74   20:46 
  199  517 Tony Stango             Minnesota City     MN  41   22:59 
  200  210 Jeff Swanson            Andover            MN  42   24:30 

=============================================================================
KING OF THE BLUFF: OVERALL FEMALE (Top 3 awarded)
=============================================================================
    1    8 Heather Lendway         Saint Paul         MN  30    7:12 
    2   72 Brenna Gibbons          Coon Valley        WI  24    7:42 
    3   14 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  36    7:59 
    4  435 Tracie Kent             Saint Paul         MN  40    7:59 
    5  515 Kelly Skillicorn        Winona             MN  51    8:05 
    6  149 Diane Hankee            Hugo               MN  37    8:20 
    7   11 Jessica Rossing         Duluth             MN  29    8:23 
    8  454 Kimberly Madrid         Minneapolis        MN  40    8:24 
    9  124 Sara Conrad             Saint Paul         MN  34    8:29 
   10  167 Molly Larew             Minneapolis        MN  35    8:34 
   11   12 Ann Snuggerud           Chaska             MN  47    8:37 
   12  504 Patti Schmidt           Chanhassen         MN  44    8:38 
   13  431 Chelsea Jenson          Minneapolis        MN  26    8:39 
   14  123 Emily Conner            Minneapolis        MN  30    8:47 
   15  147 Stephanie Greer         Minneapolis        MN  23    8:57 
   16  214 Mariane Walin           Brooklyn Park      MN  29    9:01 
   17   29 Megan Beer              Owatonna           MN  36    9:01 
   18   76 Jenelle Glasbrenner     Stoughton          WI  40    9:09 
   19    9 Bridget McCoy           Saint Paul         MN  31    9:12 
   20  122 Ann Clowser             Saint Paul         MN  50    9:15 
   21  222 Jayme Wyss              Rhinelander        WI  28    9:23 
   22   28 Cheryl Barker           Hudson             WI  45    9:24 
   23  456 Amanda Marek            Naperville         IL  23    9:29 
   24  572 Robyn Wangberg          Winona             MN  35    9:30 
   25   90 Abby Holmquist          Saint Paul         MN  30    9:33 
   26  186 Rhiannon Oconnor        Saint Paul         MN  58    9:41 
   27  138 Catherine Fredrick      Farmington         MN  37    9:44 
   28  518 Karen Stettler          Fountain City      WI  48    9:47 
   29  206 Janice Stanford         Bloomington        MN  44    9:47 
   30  185 Lyndsey Ochsner         Minneapolis        MN  32    9:50 
   31  208 Mari Steinbach          Minneapolis        MN  51    9:51 
   32   41 Taylor Carlson          Minneapolis        MN  33    9:52 
   33   23 Amblyn Allen            Winona             MN  31    9:56 
   34  475 Alisha Natzel           Saint Paul         MN  25    9:57 
   35  219 Liv Williamsen          Chanhassen         MN  36    9:58 
   36   92 D'Arcy Honeycutt        Bismarck           ND  58   10:12 
   37  480 Kathy Newcomb           Woodbury           MN  49   10:13 
   38  107 Robyn Bernardy          Saint Paul         MN  33   10:15 
   39   85 Laura Hanneman          Lakeville          MN  44   10:16 
   40  473 Zoe Nance               Winona             MN  45   10:19 
   41   71 Julie Geerdes           Stoughton          WI  40   10:29 
   42  146 Kari Gondeck            Green Bay          WI  33   10:36 
   43   38 Tiffany Calteaux        Winona             MN  32   10:36 
   44  190 Cara Pavek              Rosemount          MN  40   10:42 
   45   88 Jen Herdina             Winona             MN  32   10:55 
   46  532 Amanda Weilandt         Minnesota City     MN  41   11:00 
   47  461 Cathleen McGinnity      Luck               WI  49   11:04 
   48  188 Amanda Olson            Minneapolis        MN  36   11:05 
   49  509 Amy Schulz              Farmington         MN  37   11:07 
   50   40 Alexandra Carlson       Holmen             WI  19   11:08 
   51  479 Megan Neldner           Winona             MN  34   11:10 
   52  483 Lisa Oliver-Bell        Madison            WI  54   11:11 
   53  295 Erica Gleitz            Minneapolis        MN  29   11:16 
   54  498 Jennifer Roberge        La Crosse          WI  40   11:18 
   55   52 Heidi Corley            Rochester          MN  35   11:36 
   56  496 Jessica Riskedahl       Owatonna           MN  31   11:49 
   57  459 Merideth Mayrand        Minneapolis        MN  32   11:51 
   58  194 Denise Rogge            Bloomer            WI  34   11:52 
   59  495 Lisa Ramsey             Canmore            AB  42   11:55 
   60   53 Krissy Coudron          Winona             MN  39   11:56 
   61  144 Annah Goergen           Saint Paul         MN  28   12:01 
   62  539 Mary Yeager             Marine On Saint Cr MN  54   12:34 
   63  224 Jenny Zetocha           Fargo              ND  22   12:40 
   64  493 Caitlin Powers          Minneapolis        MN  29   12:54 
   65  521 Kelly Thompson          Edina              MN  30   13:37 
   66   27 Cindy Banchy            Rosemount          MN  54   13:54 
   67   82 Dee Gulis               Minneapolis        MN  28   14:07 
   68  159 Jenny Johnson           Minneapolis        MN  31   15:31 
   69  477 Corinne Nechal          Minneapolis        MN  33   15:33 
   70  457 Terese Market           Winona             MN  34   15:48 
   71  508 Stacey Schultz          Rochester          MN  36   17:53 
   72  436 Karen Knapp             Grayslake          IL  43   18:04 
   73  452 Danielle Maclaurin      Minneapolis        MN  40   19:13 
   74  176 Casandra McCrae         Circle Pines       MN  32   23:44 


=============================================================================
KING OF THE BLUFF: TEAM DIVISION (Top 3 awarded)
=============================================================================
    1  549            Ian Stanford         Mugby Junction               6:05 
    2  547            Travis Frey          Michelob Ultra Big Shark     6:38 
    3  561            Tim Bauer            DeLeTed                      7:27 
    4  560            Darryl Shoemaker     Shoefly                      7:50 
    5  545            Bob Heath            Holler Hillbillies           8:02 
    6  551            Patrick Sheedy       Riverway Learning Communi    8:08 
    7  566            Ryan Johnson         Out for a Rip                8:23 
    8  554            Ken Mogren           Mogren Burt and Alexander    8:29 
    9  544            Brian Buelow         Adventure                    8:51 
   10  552            David Pardoe         Veni Vidi Vici               8:53 
   11  550            Ken Hofschulte       3 of a kind                  8:57 
   12  562            Brian Thurow         Team Thurow                  9:10 
   13  548            Marco                Two boobs and a redhead      9:11 
   14  555            Kay Peterson         Easily Enthused              9:52 
   15  565            Judy Olstad          Triple Threat                9:56 
   16  559            Jim Baertsch         First Tri-mers              10:06 
   17  557            David Pringle        P Cubed                     10:22 
   18  553            Mark Miner           QuinMine after 5            10:44 
   19  558            Julie Prondzinski    Y-NONA Women                11:58 
   20  546            Bonnie Mahoney       Another Roadside Attracti   12:11 
   21  563            Heidi Viestenz       3 Medals and a Selfie       12:14 
   22  556            Tony Pham            Actually Aon's Actuaries    12:21 
   23  543            Isaiah Beard         Beard-Evans                 13:13 
   24  564            Mark Wagner          Wags                        14:12