Lake Marion Triathlon -
Lakeville, MN
8/16/2015

race logo










					                                                         LAKE MARION TRIATHLON
                                            Antlers Park  -  Lakeville, MN - August 16, 2015
                                                     1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3      13 Brian Gorman            Minneapolis        MN  22 M     1 21:14  1:18  1:29    5 1:10:30 21.1  0:48    1   36:08  5:50 2:10:06 
    2   2/3      21 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M     5 26:20  1:37  1:53    3 1:08:39 21.7  0:43    7   43:05  6:57 2:20:39 
    3   1/3       7 Mitch Brekke            Hartland           MN  26 M    14 28:46  1:46  2:03    2 1:07:49 22.0  1:04    3   41:21  6:41 2:21:01 
    4   1/6       5 Michael Bieber          Maplewood          MN  31 M    10 27:55  1:43  2:11    4 1:09:22 21.5  1:06    5   42:09  6:48 2:22:40 
    5   1/9      16 Jim Guenter             St. Paul           MN  45 M     2 23:07  1:25  1:53    7 1:12:43 20.5  0:42   13   45:00  7:16 2:23:24 
    6   1/5      36 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  37 M     4 25:15  1:33  1:50   12 1:14:22 20.0  0:53    8   43:19  7:00 2:25:37 
    7   3/3      49 Nate Sanders            Albert Lea         MN  33 M     6 26:26  1:37  2:00    6 1:10:33 21.1  0:53   14   46:07  7:27 2:25:57 
    8   1/5      10 Dale Forde              Golden Valley      MN  57 M    12 28:37  1:45  2:00   11 1:13:54 20.2  1:00    4   41:59  6:47 2:27:28 
    9   2/3       8 Steven Chase            Rochester          MN  26 M    11 28:09  1:43  1:58   13 1:14:38 20.0  0:40   11   44:09  7:08 2:29:33 
   10   1/1      45 Matt Perrine            Burnsville         MN  39 M    25 32:49  2:00  2:21    1 1:07:46 22.0  0:51   18   47:56  7:44 2:31:41 
   11   1/1      95 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  24 F     3 24:50  1:31  1:41   18 1:18:28 19.0  0:45   17   47:10  7:37 2:32:52 
   12   1/2      93 Amy Borden              Minneapolis        MN  30 F    16 28:52  1:46  1:55   19 1:18:39 19.0  0:41    6   42:47  6:54 2:32:52 
   13   2/6      92 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  32 M    21 31:04  1:54  2:16   14 1:15:51 19.7  1:09   12   44:37  7:12 2:34:56 
   14   1/8      23 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41 M     9 27:41  1:42  3:00   10 1:13:35 20.3  0:41   23   50:46  8:12 2:35:41 
   15   2/5      31 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  38 M    13 28:45  1:46  2:39    9 1:13:12 20.4  0:48   22   50:41  8:11 2:36:03 
   16   2/8      71 Jeff Glover             Minneapolis        MN  43 M    17 29:14  1:47  2:14   20 1:18:43 18.9  1:08   15   46:08  7:27 2:37:25 
   17   2/9       2 David Barnes            Lakeville          MN  48 M    20 30:21  1:51  3:16   31 1:24:15 17.7  0:56    9   43:47  7:04 2:42:33 
   18   3/9      28 Craig Kurtz             Blaine             MN  45 M     8 27:34  1:41  2:47   16 1:17:49 19.2  1:06   31   54:50  8:51 2:44:04 
   19   4/9      58 Rick Trueman            Plymouth           MN  49 M    43 38:36  2:22  4:12   21 1:19:02 18.9  1:49    2   40:43  6:34 2:44:20 
   20   1/2      15 David Gregory           Elk River          MN  24 M    29 34:48  2:08  2:49   27 1:21:54 18.2  0:31   21   48:46  7:52 2:48:46 
   21   3/5      59 Martin Weiland          Lakeville          MN  39 M    41 38:24  2:21  2:14   15 1:16:22 19.5  1:40   25   51:49  8:22 2:50:28 
   22   3/6       1 Josh Anderson           Eagan              MN  34 M    45 39:14  2:24  3:33    8 1:12:55 20.4  0:22   30   54:37  8:49 2:50:39 
   23   5/9       4 Dave Berg               Lakeville          MN  49 M    28 33:54  2:04  3:23   26 1:21:28 18.3  0:44   28   52:26  8:28 2:51:53 
   24   6/9      18 David Hasz              Lakeville          MN  47 M    52 43:59  2:41  3:01   24 1:21:02 18.4  1:00   10   43:57  7:06 2:52:58 
   25   1/3      65 Darla Wrage             Mankato            MN  47 F    31 35:33  2:11  2:43   28 1:23:28 17.9  1:37   27   52:11  8:25 2:55:30 
   26   3/8      46 Christopher Raddatz     Farmington         MN  42 M    44 38:51  2:23  3:42   22 1:20:38 18.5  2:00   24   51:01  8:14 2:56:09 
   27   2/5      38 Lee Mullen              Saint Paul Park    MN  55 M    24 32:28  1:59  1:54   29 1:23:48 17.8  1:24   37   57:49  9:20 2:57:21 
   28   1/2      42 Pat Oberembt            Eagan              MN  51 M    36 36:51  2:15  4:03   23 1:20:49 18.4  1:38   32   54:51  8:51 2:58:11 
   29   4/8      14 Marshall Grange         Lakeville          MN  40 M    32 35:51  2:12  2:48   17 1:18:19 19.0  1:47   40 1:01:06  9:52 2:59:50 
   30   1/3       6 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  61 M    39 37:30  2:18  3:13   25 1:21:06 18.4  1:32   36   56:57  9:12 3:00:16 
   31   7/9      62 Tony Willett            Lakeville          MN  45 M    27 33:31  2:03  2:14   40 1:28:14 16.9  0:56   33   55:48  9:00 3:00:41 
   32   4/6      11 Jon Fox                 Shakopee           MN  33 M    34 36:15  2:13  3:16   38 1:27:44 17.0  1:26   29   53:19  8:36 3:01:58 
   33   3/3      61 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  26 M    50 42:09  2:35  4:04   39 1:28:02 16.9  1:30   19   48:09  7:46 3:03:52 
   34   2/3      41 Bob Nordman             Savage             MN  61 M    26 33:30  2:03  2:45   36 1:26:58 17.1  1:21   39 1:01:04  9:51 3:05:37 
   35   1/2      52 Sarah Siedschlag        Minneapolis        MN  39 F    40 37:35  2:18  2:34   49 1:33:02 16.0  1:30   26   52:08  8:25 3:06:48 
   36   4/5      32 Erik Loge               Savage             MN  36 M    18 29:43  1:49  3:35   41 1:28:43 16.8  0:46   48 1:06:11 10:41 3:08:55 
   37   5/8       9 Brady Ellis             Lakeville          MN  42 M    57 48:33  2:58  4:37   34 1:25:27 17.4  3:30   20   48:27  7:49 3:10:32 
   38   3/5      63 Tom Wilson              Lakeville          MN  57 M    19 29:50  1:50  3:23   32 1:24:25 17.7  1:19   55 1:11:51 11:36 3:10:46 
   39   6/8      48 David Reeder            Chanhassen         MN  44 M    15 28:52  1:46  3:10   46 1:29:54 16.6  1:33   50 1:07:32 10:54 3:10:59 
   40   1/2      39 Kathy Nelson            Brooklyn Park      MN  51 F    23 32:10  1:58  2:44   52 1:35:01 15.7  1:22   41 1:01:12  9:53 3:12:26 
   41   4/5      33 Carey Manson            Mound              MN  58 M    56 47:52  2:56  3:04   35 1:25:44 17.4  1:25   34   55:51  9:01 3:13:55 
   42   2/2      26 Timothy Jung            Minneapolis        MN  52 M    48 40:49  2:30  4:00   33 1:24:58 17.5  1:51   44 1:03:19 10:13 3:14:56 
   43   2/2      51 Amanda Scott            Burnsville         MN  30 F    22 31:45  1:57  3:27   47 1:30:17 16.5  2:05   51 1:07:50 10:57 3:15:22 
   44   5/6      35 Chris Moldan            Burnsville         MN  32 M    42 38:27  2:21  3:09   45 1:29:49 16.6  0:59   45 1:04:10 10:21 3:16:32 
   45   8/9      57 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  49 M    54 46:53  2:52  4:29   37 1:27:10 17.1  2:20   35   56:07  9:04 3:16:57 
   46   9/9      27 Sean Klett              Woodbury           MN  46 M    37 37:11  2:16  5:01   42 1:28:46 16.8  2:32   46 1:05:10 10:31 3:18:38 
   47   5/5      24 Eric Jacobson           Eagan              MN  36 M    46 39:19  2:24  3:25   43 1:29:04 16.7  1:26   53 1:09:54 11:17 3:23:06 
   48   6/6      40 Michael Nelson          Saint Paul         MN  33 M    47 40:06  2:27  4:01   58 1:51:02 13.4  1:28   16   46:33  7:31 3:23:09 
   49   5/5      60 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  57 M    30 34:52  2:08  5:55   44 1:29:22 16.7  2:07   57 1:14:49 12:05 3:27:04 
   50   2/2      87 Barbara Seifert         Shorewood          MN  39 F    33 35:53  2:12  4:58   56 1:39:41 15.0  4:26   43 1:02:38 10:06 3:27:33 
   51   1/2      17 Gaby Hanzel             Eagan              MN  42 F    58 49:14  3:01  3:34   51 1:34:42 15.7  1:14   38   59:16  9:34 3:27:59 
   52   2/2      29 Jill Lawrence           West St. Paul      MN  40 F    49 41:18  2:32  3:17   50 1:33:27 16.0  2:11   52 1:09:29 11:13 3:29:39 
   53   3/3      53 Don Snyder              Burnsville         MN  70 M    35 36:32  2:14  9:13   55 1:38:54 15.1  3:52   42 1:02:24 10:04 3:30:53 
   54   1/1      20 Debra Hawkins           Lakeville          MN  57 F    51 42:16  2:35  2:21   48 1:32:48 16.1  1:53   56 1:13:34 11:52 3:32:50 
   55   7/8      47 James Rechs             Rochester          MN  40 M    53 44:51  2:45  4:35   54 1:37:52 15.2  1:40   49 1:06:23 10:43 3:35:19 
   56   2/3      43 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  46 F    38 37:17  2:17  4:29   57 1:44:52 14.2  1:32   54 1:10:01 11:18 3:38:08 
   57   3/3      22 Sandi Hofmeister        Hastings           MN  48 F    55 47:25  2:54  4:33   53 1:37:29 15.3  3:32   47 1:05:56 10:39 3:38:54 
   58   8/8      55 Dustin Taylor           Minneapolis        MN  42 M    59 53:15  3:15  2:40   30 1:23:56 17.8  1:43   59 1:18:32 12:40 3:40:05 
   59   2/2      19 Chris Huss              Saint Cloud        MN  24 M     7 26:33  1:38  5:32   60 2:08:21 11.6  2:47   58 1:15:50 12:14 3:59:01 
   60   2/2      25 Carolyn Johnson         Lakeville          MN  53 F    60 64:45  3:57  9:28   59 1:56:02 12.8  5:00   60 1:31:37 14:47 4:46:51 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   68 3 Fast 3 Furious                                 2 33:39  2:04  1:47    1 1:11:11 20.9  0:37    1   50:55  8:13 2:38:08 
           Zach Millis , Brian Limborg , Cody Bestul              
    2   67 Spitfires                                        1 28:07  1:43  2:03    2 1:37:32 15.3  0:30    2   51:39  8:20 2:59:48 
           Michael Amberson , Skip Longen , Jordan Doffing        


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Splash Crash and Dash                            1 25:40  1:34  1:38    1 1:08:16 21.8  0:30    1   43:56  7:06 2:19:58 
           Katie Young , Eric Tessmer , Wade Folgke               


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  50 Kurt Schultz            Lakeville          MN  52 M      4 38:31  2:21  4:08    4 1:28:40 16.8 14:31    1    2:32  0:25 2:28:21 
   3 Bill Benning            Lakeville          MN  53 M      3 34:05  2:05  2:21    2 1:23:07 17.9  1:12                            
  12 Gregg Garretson         Lakeville          MN  57 M      1 30:27  1:52  3:23    3 1:26:52 17.2  1:18                            
  54 Peter Tabor             Minneapolis        MN  58 M      2 32:23  1:59  3:49    1 1:12:58 20.4  2:50                            

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brian Gorman            Minneapolis        MN  22 M   21:14  1:18 
    2 Jim Guenter             St. Paul           MN  45 M   23:07  1:25 
    3 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  24 F   24:50  1:31 
    4 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  37 M   25:15  1:33 
    5 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M   26:20  1:37 
    6 Nate Sanders            Albert Lea         MN  33 M   26:26  1:37 
    7 Chris Huss              Saint Cloud        MN  24 M   26:33  1:38 
    8 Craig Kurtz             Blaine             MN  45 M   27:34  1:41 
    9 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41 M   27:41  1:42 
   10 Michael Bieber          Maplewood          MN  31 M   27:55  1:43 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Matt Perrine            Burnsville         MN  39 M 1:07:46 22.0 
    2 Mitch Brekke            Hartland           MN  26 M 1:07:49 22.0 
    3 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M 1:08:39 21.7 
    4 Michael Bieber          Maplewood          MN  31 M 1:09:22 21.5 
    5 Brian Gorman            Minneapolis        MN  22 M 1:10:30 21.1 
    6 Nate Sanders            Albert Lea         MN  33 M 1:10:33 21.1 
    7 Jim Guenter             St. Paul           MN  45 M 1:12:43 20.5 
    8 Josh Anderson           Eagan              MN  34 M 1:12:55 20.4 
    9 Peter Tabor             Minneapolis        MN  58 M 1:12:58 20.4 
   10 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  38 M 1:13:12 20.4 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brian Gorman            Minneapolis        MN  22 M   36:08  5:50 
    2 Rick Trueman            Plymouth           MN  49 M   40:43  6:34 
    3 Mitch Brekke            Hartland           MN  26 M   41:21  6:41 
    4 Dale Forde              Golden Valley      MN  57 M   41:59  6:47 
    5 Michael Bieber          Maplewood          MN  31 M   42:09  6:48 
    6 Amy Borden              Minneapolis        MN  30 F   42:47  6:54 
    7 Rich Heilman            Lakeville          MN  50 M   43:05  6:57 
    8 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  37 M   43:19  7:00 
    9 David Barnes            Lakeville          MN  48 M   43:47  7:04 
   10 David Hasz              Lakeville          MN  47 M   43:57  7:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   13 Brian Gorman            Minneapolis        MN  22    1 21:14  1:18  1:29    2 1:10:30 21.1  0:48    1   36:08  5:50 2:10:06 
    2   21 Rich Heilman            Lakeville          MN  50    2 26:20  1:37  1:53    1 1:08:39 21.7  0:43    2   43:05  6:57 2:20:39 
    3   49 Nate Sanders            Albert Lea         MN  33    3 26:26  1:37  2:00    3 1:10:33 21.1  0:53    3   46:07  7:27 2:25:57 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   95 Olivia Bagnall          Lakeville          MN  24    1 24:50  1:31  1:41    1 1:18:28 19.0  0:45    1   47:10  7:37 2:32:52 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Matt Perrine            Burnsville         MN  39    1 32:49  2:00  2:21    1 1:07:46 22.0  0:51    1   47:56  7:44 2:31:41 
    2    3 Bill Benning            Lakeville          MN  53    2 34:05  2:05  2:21    2 1:23:07 17.9  1:12                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    7 Mitch Brekke            Hartland           MN  26   10 28:46  1:46  2:03    1 1:07:49 22.0  1:04    2   41:21  6:41 2:21:01 
    2    5 Michael Bieber          Maplewood          MN  31    6 27:55  1:43  2:11    2 1:09:22 21.5  1:06    4   42:09  6:48 2:22:40 
    3   16 Jim Guenter             St. Paul           MN  45    1 23:07  1:25  1:53    3 1:12:43 20.5  0:42   10   45:00  7:16 2:23:24 
    4   36 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  37    2 25:15  1:33  1:50    9 1:14:22 20.0  0:53    5   43:19  7:00 2:25:37 
    5   10 Dale Forde              Golden Valley      MN  57    8 28:37  1:45  2:00    8 1:13:54 20.2  1:00    3   41:59  6:47 2:27:28 
    6    8 Steven Chase            Rochester          MN  26    7 28:09  1:43  1:58   10 1:14:38 20.0  0:40    8   44:09  7:08 2:29:33 
    7   92 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  32   17 31:04  1:54  2:16   11 1:15:51 19.7  1:09    9   44:37  7:12 2:34:56 
    8   23 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41    5 27:41  1:42  3:00    7 1:13:35 20.3  0:41   17   50:46  8:12 2:35:41 
    9   31 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  38    9 28:45  1:46  2:39    6 1:13:12 20.4  0:48   16   50:41  8:11 2:36:03 
   10   71 Jeff Glover             Minneapolis        MN  43   12 29:14  1:47  2:14   15 1:18:43 18.9  1:08   11   46:08  7:27 2:37:25 
   11    2 David Barnes            Lakeville          MN  48   15 30:21  1:51  3:16   25 1:24:15 17.7  0:56    6   43:47  7:04 2:42:33 
   12   28 Craig Kurtz             Blaine             MN  45    4 27:34  1:41  2:47   13 1:17:49 19.2  1:06   23   54:50  8:51 2:44:04 
   13   58 Rick Trueman            Plymouth           MN  49   33 38:36  2:22  4:12   16 1:19:02 18.9  1:49    1   40:43  6:34 2:44:20 
   14   15 David Gregory           Elk River          MN  24   23 34:48  2:08  2:49   22 1:21:54 18.2  0:31   15   48:46  7:52 2:48:46 
   15   59 Martin Weiland          Lakeville          MN  39   31 38:24  2:21  2:14   12 1:16:22 19.5  1:40   19   51:49  8:22 2:50:28 
   16    1 Josh Anderson           Eagan              MN  34   35 39:14  2:24  3:33    4 1:12:55 20.4  0:22   22   54:37  8:49 2:50:39 
   17    4 Dave Berg               Lakeville          MN  49   22 33:54  2:04  3:23   21 1:21:28 18.3  0:44   20   52:26  8:28 2:51:53 
   18   18 David Hasz              Lakeville          MN  47   40 43:59  2:41  3:01   19 1:21:02 18.4  1:00    7   43:57  7:06 2:52:58 
   19   46 Christopher Raddatz     Farmington         MN  42   34 38:51  2:23  3:42   17 1:20:38 18.5  2:00   18   51:01  8:14 2:56:09 
   20   38 Lee Mullen              Saint Paul Park    MN  55   19 32:28  1:59  1:54   23 1:23:48 17.8  1:24   29   57:49  9:20 2:57:21 
   21   42 Pat Oberembt            Eagan              MN  51   28 36:51  2:15  4:03   18 1:20:49 18.4  1:38   24   54:51  8:51 2:58:11 
   22   14 Marshall Grange         Lakeville          MN  40   25 35:51  2:12  2:48   14 1:18:19 19.0  1:47   31 1:01:06  9:52 2:59:50 
   23    6 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  61   30 37:30  2:18  3:13   20 1:21:06 18.4  1:32   28   56:57  9:12 3:00:16 
   24   62 Tony Willett            Lakeville          MN  45   21 33:31  2:03  2:14   35 1:28:14 16.9  0:56   25   55:48  9:00 3:00:41 
   25   11 Jon Fox                 Shakopee           MN  33   26 36:15  2:13  3:16   33 1:27:44 17.0  1:26   21   53:19  8:36 3:01:58 
   26   61 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  26   39 42:09  2:35  4:04   34 1:28:02 16.9  1:30   13   48:09  7:46 3:03:52 
   27   41 Bob Nordman             Savage             MN  61   20 33:30  2:03  2:45   31 1:26:58 17.1  1:21   30 1:01:04  9:51 3:05:37 
   28   32 Erik Loge               Savage             MN  36   13 29:43  1:49  3:35   36 1:28:43 16.8  0:46   36 1:06:11 10:41 3:08:55 
   29    9 Brady Ellis             Lakeville          MN  42   44 48:33  2:58  4:37   28 1:25:27 17.4  3:30   14   48:27  7:49 3:10:32 
   30   63 Tom Wilson              Lakeville          MN  57   14 29:50  1:50  3:23   26 1:24:25 17.7  1:19   40 1:11:51 11:36 3:10:46 
   31   48 David Reeder            Chanhassen         MN  44   11 28:52  1:46  3:10   41 1:29:54 16.6  1:33   38 1:07:32 10:54 3:10:59 
   32   33 Carey Manson            Mound              MN  58   43 47:52  2:56  3:04   29 1:25:44 17.4  1:25   26   55:51  9:01 3:13:55 
   33   26 Timothy Jung            Minneapolis        MN  52   38 40:49  2:30  4:00   27 1:24:58 17.5  1:51   33 1:03:19 10:13 3:14:56 
   34   35 Chris Moldan            Burnsville         MN  32   32 38:27  2:21  3:09   40 1:29:49 16.6  0:59   34 1:04:10 10:21 3:16:32 
   35   57 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  49   42 46:53  2:52  4:29   32 1:27:10 17.1  2:20   27   56:07  9:04 3:16:57 
   36   27 Sean Klett              Woodbury           MN  46   29 37:11  2:16  5:01   37 1:28:46 16.8  2:32   35 1:05:10 10:31 3:18:38 
   37   24 Eric Jacobson           Eagan              MN  36   36 39:19  2:24  3:25   38 1:29:04 16.7  1:26   39 1:09:54 11:17 3:23:06 
   38   40 Michael Nelson          Saint Paul         MN  33   37 40:06  2:27  4:01   44 1:51:02 13.4  1:28   12   46:33  7:31 3:23:09 
   39   60 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  57   24 34:52  2:08  5:55   39 1:29:22 16.7  2:07   41 1:14:49 12:05 3:27:04 
   40   53 Don Snyder              Burnsville         MN  70   27 36:32  2:14  9:13   43 1:38:54 15.1  3:52   32 1:02:24 10:04 3:30:53 
   41   47 James Rechs             Rochester          MN  40   41 44:51  2:45  4:35   42 1:37:52 15.2  1:40   37 1:06:23 10:43 3:35:19 
   42   55 Dustin Taylor           Minneapolis        MN  42   45 53:15  3:15  2:40   24 1:23:56 17.8  1:43   43 1:18:32 12:40 3:40:05 
   43   19 Chris Huss              Saint Cloud        MN  24    3 26:33  1:38  5:32   45 2:08:21 11.6  2:47   42 1:15:50 12:14 3:59:01 
   44   12 Gregg Garretson         Lakeville          MN  57   16 30:27  1:52  3:23   30 1:26:52 17.2  1:18                            
   45   54 Peter Tabor             Minneapolis        MN  58   18 32:23  1:59  3:49    5 1:12:58 20.4  2:50                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 Amy Borden              Minneapolis        MN  30    1 28:52  1:46  1:55    1 1:18:39 19.0  0:41    1   42:47  6:54 2:32:52 
    2   65 Darla Wrage             Mankato            MN  47    4 35:33  2:11  2:43    2 1:23:28 17.9  1:37    3   52:11  8:25 2:55:30 
    3   52 Sarah Siedschlag        Minneapolis        MN  39    7 37:35  2:18  2:34    5 1:33:02 16.0  1:30    2   52:08  8:25 3:06:48 
    4   39 Kathy Nelson            Brooklyn Park      MN  51    3 32:10  1:58  2:44    8 1:35:01 15.7  1:22    5 1:01:12  9:53 3:12:26 
    5   51 Amanda Scott            Burnsville         MN  30    2 31:45  1:57  3:27    3 1:30:17 16.5  2:05    8 1:07:50 10:57 3:15:22 
    6   87 Barbara Seifert         Shorewood          MN  39    5 35:53  2:12  4:58   10 1:39:41 15.0  4:26    6 1:02:38 10:06 3:27:33 
    7   17 Gaby Hanzel             Eagan              MN  42   11 49:14  3:01  3:34    7 1:34:42 15.7  1:14    4   59:16  9:34 3:27:59 
    8   29 Jill Lawrence           West St. Paul      MN  40    8 41:18  2:32  3:17    6 1:33:27 16.0  2:11    9 1:09:29 11:13 3:29:39 
    9   20 Debra Hawkins           Lakeville          MN  57    9 42:16  2:35  2:21    4 1:32:48 16.1  1:53   11 1:13:34 11:52 3:32:50 
   10   43 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  46    6 37:17  2:17  4:29   11 1:44:52 14.2  1:32   10 1:10:01 11:18 3:38:08 
   11   22 Sandi Hofmeister        Hastings           MN  48   10 47:25  2:54  4:33    9 1:37:29 15.3  3:32    7 1:05:56 10:39 3:38:54 
   12   25 Carolyn Johnson         Lakeville          MN  53   12 64:45  3:57  9:28   12 1:56:02 12.8  5:00   12 1:31:37 14:47 4:46:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   15 David Gregory           Elk River          MN  24    2 34:48  2:08  2:49    1 1:21:54 18.2  0:31    1   48:46  7:52 2:48:46 
    2   19 Chris Huss              Saint Cloud        MN  24    1 26:33  1:38  5:32    2 2:08:21 11.6  2:47    2 1:15:50 12:14 3:59:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    7 Mitch Brekke            Hartland           MN  26    2 28:46  1:46  2:03    1 1:07:49 22.0  1:04    1   41:21  6:41 2:21:01 
    2    8 Steven Chase            Rochester          MN  26    1 28:09  1:43  1:58    2 1:14:38 20.0  0:40    2   44:09  7:08 2:29:33 
    3   61 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  26    3 42:09  2:35  4:04    3 1:28:02 16.9  1:30    3   48:09  7:46 3:03:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    5 Michael Bieber          Maplewood          MN  31    1 27:55  1:43  2:11    1 1:09:22 21.5  1:06    1   42:09  6:48 2:22:40 
    2   92 Jon Reifschneider       Minneapolis        MN  32    2 31:04  1:54  2:16    3 1:15:51 19.7  1:09    2   44:37  7:12 2:34:56 
    3    1 Josh Anderson           Eagan              MN  34    5 39:14  2:24  3:33    2 1:12:55 20.4  0:22    5   54:37  8:49 2:50:39 
    4   11 Jon Fox                 Shakopee           MN  33    3 36:15  2:13  3:16    4 1:27:44 17.0  1:26    4   53:19  8:36 3:01:58 
    5   35 Chris Moldan            Burnsville         MN  32    4 38:27  2:21  3:09    5 1:29:49 16.6  0:59    6 1:04:10 10:21 3:16:32 
    6   40 Michael Nelson          Saint Paul         MN  33    6 40:06  2:27  4:01    6 1:51:02 13.4  1:28    3   46:33  7:31 3:23:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   93 Amy Borden              Minneapolis        MN  30    1 28:52  1:46  1:55    1 1:18:39 19.0  0:41    1   42:47  6:54 2:32:52 
    2   51 Amanda Scott            Burnsville         MN  30    2 31:45  1:57  3:27    2 1:30:17 16.5  2:05    2 1:07:50 10:57 3:15:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   36 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  37    1 25:15  1:33  1:50    2 1:14:22 20.0  0:53    1   43:19  7:00 2:25:37 
    2   31 Ken Loehlein            Prior Lake         MN  38    2 28:45  1:46  2:39    1 1:13:12 20.4  0:48    2   50:41  8:11 2:36:03 
    3   59 Martin Weiland          Lakeville          MN  39    4 38:24  2:21  2:14    3 1:16:22 19.5  1:40    3   51:49  8:22 2:50:28 
    4   32 Erik Loge               Savage             MN  36    3 29:43  1:49  3:35    4 1:28:43 16.8  0:46    4 1:06:11 10:41 3:08:55 
    5   24 Eric Jacobson           Eagan              MN  36    5 39:19  2:24  3:25    5 1:29:04 16.7  1:26    5 1:09:54 11:17 3:23:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   52 Sarah Siedschlag        Minneapolis        MN  39    2 37:35  2:18  2:34    1 1:33:02 16.0  1:30    1   52:08  8:25 3:06:48 
    2   87 Barbara Seifert         Shorewood          MN  39    1 35:53  2:12  4:58    2 1:39:41 15.0  4:26    2 1:02:38 10:06 3:27:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   23 Chris Hawes             Minneapolis        MN  41    1 27:41  1:42  3:00    1 1:13:35 20.3  0:41    3   50:46  8:12 2:35:41 
    2   71 Jeff Glover             Minneapolis        MN  43    3 29:14  1:47  2:14    3 1:18:43 18.9  1:08    1   46:08  7:27 2:37:25 
    3   46 Christopher Raddatz     Farmington         MN  42    5 38:51  2:23  3:42    4 1:20:38 18.5  2:00    4   51:01  8:14 2:56:09 
    4   14 Marshall Grange         Lakeville          MN  40    4 35:51  2:12  2:48    2 1:18:19 19.0  1:47    5 1:01:06  9:52 2:59:50 
    5    9 Brady Ellis             Lakeville          MN  42    7 48:33  2:58  4:37    6 1:25:27 17.4  3:30    2   48:27  7:49 3:10:32 
    6   48 David Reeder            Chanhassen         MN  44    2 28:52  1:46  3:10    7 1:29:54 16.6  1:33    7 1:07:32 10:54 3:10:59 
    7   47 James Rechs             Rochester          MN  40    6 44:51  2:45  4:35    8 1:37:52 15.2  1:40    6 1:06:23 10:43 3:35:19 
    8   55 Dustin Taylor           Minneapolis        MN  42    8 53:15  3:15  2:40    5 1:23:56 17.8  1:43    8 1:18:32 12:40 3:40:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   17 Gaby Hanzel             Eagan              MN  42    2 49:14  3:01  3:34    2 1:34:42 15.7  1:14    1   59:16  9:34 3:27:59 
    2   29 Jill Lawrence           West St. Paul      MN  40    1 41:18  2:32  3:17    1 1:33:27 16.0  2:11    2 1:09:29 11:13 3:29:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   16 Jim Guenter             St. Paul           MN  45    1 23:07  1:25  1:53    1 1:12:43 20.5  0:42    4   45:00  7:16 2:23:24 
    2    2 David Barnes            Lakeville          MN  48    3 30:21  1:51  3:16    6 1:24:15 17.7  0:56    2   43:47  7:04 2:42:33 
    3   28 Craig Kurtz             Blaine             MN  45    2 27:34  1:41  2:47    2 1:17:49 19.2  1:06    6   54:50  8:51 2:44:04 
    4   58 Rick Trueman            Plymouth           MN  49    7 38:36  2:22  4:12    3 1:19:02 18.9  1:49    1   40:43  6:34 2:44:20 
    5    4 Dave Berg               Lakeville          MN  49    5 33:54  2:04  3:23    5 1:21:28 18.3  0:44    5   52:26  8:28 2:51:53 
    6   18 David Hasz              Lakeville          MN  47    8 43:59  2:41  3:01    4 1:21:02 18.4  1:00    3   43:57  7:06 2:52:58 
    7   62 Tony Willett            Lakeville          MN  45    4 33:31  2:03  2:14    8 1:28:14 16.9  0:56    7   55:48  9:00 3:00:41 
    8   57 Jeff Vanden Busch       Lakeville          MN  49    9 46:53  2:52  4:29    7 1:27:10 17.1  2:20    8   56:07  9:04 3:16:57 
    9   27 Sean Klett              Woodbury           MN  46    6 37:11  2:16  5:01    9 1:28:46 16.8  2:32    9 1:05:10 10:31 3:18:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   65 Darla Wrage             Mankato            MN  47    1 35:33  2:11  2:43    1 1:23:28 17.9  1:37    1   52:11  8:25 2:55:30 
    2   43 Carol Osterhus          Minnetonka         MN  46    2 37:17  2:17  4:29    3 1:44:52 14.2  1:32    3 1:10:01 11:18 3:38:08 
    3   22 Sandi Hofmeister        Hastings           MN  48    3 47:25  2:54  4:33    2 1:37:29 15.3  3:32    2 1:05:56 10:39 3:38:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   42 Pat Oberembt            Eagan              MN  51    1 36:51  2:15  4:03    1 1:20:49 18.4  1:38    1   54:51  8:51 2:58:11 
    2   26 Timothy Jung            Minneapolis        MN  52    2 40:49  2:30  4:00    2 1:24:58 17.5  1:51    2 1:03:19 10:13 3:14:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   39 Kathy Nelson            Brooklyn Park      MN  51    1 32:10  1:58  2:44    1 1:35:01 15.7  1:22    1 1:01:12  9:53 3:12:26 
    2   25 Carolyn Johnson         Lakeville          MN  53    2 64:45  3:57  9:28    2 1:56:02 12.8  5:00    2 1:31:37 14:47 4:46:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   10 Dale Forde              Golden Valley      MN  57    1 28:37  1:45  2:00    2 1:13:54 20.2  1:00    1   41:59  6:47 2:27:28 
    2   38 Lee Mullen              Saint Paul Park    MN  55    5 32:28  1:59  1:54    3 1:23:48 17.8  1:24    3   57:49  9:20 2:57:21 
    3   63 Tom Wilson              Lakeville          MN  57    2 29:50  1:50  3:23    4 1:24:25 17.7  1:19    4 1:11:51 11:36 3:10:46 
    4   33 Carey Manson            Mound              MN  58    7 47:52  2:56  3:04    5 1:25:44 17.4  1:25    2   55:51  9:01 3:13:55 
    5   60 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  57    6 34:52  2:08  5:55    7 1:29:22 16.7  2:07    5 1:14:49 12:05 3:27:04 
    6   12 Gregg Garretson         Lakeville          MN  57    3 30:27  1:52  3:23    6 1:26:52 17.2  1:18                            
    7   54 Peter Tabor             Minneapolis        MN  58    4 32:23  1:59  3:49    1 1:12:58 20.4  2:50                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   20 Debra Hawkins           Lakeville          MN  57    1 42:16  2:35  2:21    1 1:32:48 16.1  1:53    1 1:13:34 11:52 3:32:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    6 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  61    3 37:30  2:18  3:13    1 1:21:06 18.4  1:32    1   56:57  9:12 3:00:16 
    2   41 Bob Nordman             Savage             MN  61    1 33:30  2:03  2:45    2 1:26:58 17.1  1:21    2 1:01:04  9:51 3:05:37 
    3   53 Don Snyder              Burnsville         MN  70    2 36:32  2:14  9:13    3 1:38:54 15.1  3:52    3 1:02:24 10:04 3:30:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         72
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     60
Number of Male   Finishers:               47
Number of Female Finishers:               13
Did not Finish Race or Did Not Start:      9