Brian Kraft Memorial 5K -
Minneapolis, MN
5/30/2016

race logo










					
                          Brian Kraft Memorial 5K
                               May 30, 2016
                              Minneapolis, MN
                       40+ TEAMS - MEN (TOP 3 SCORE)
   


  1.   50:03.11 Run MN - (30-0466)                                (  16:41.03)
============================================================
  1    16:30.93  Lance Elliott                             45 Minneapolis        MN 
  2    16:43.22  Patrick Billig                            53 Rosevile           MN 
  3    16:48.96  Matthew Waite                             48 St. Paul           MN 
  4 (  17:46.06) Jim Larranaga                             50 Chanhassen         MN 
  5 (  18:34.25) Brian Lundberg                            50 Edina              MN 
  6 (  19:19.69) Barry Brokaw                              43 Superior           WI 
  7 (  19:21.30) William Langhout                          58 Woodbury           MN 

  2.   51:16.97 TC Running Company - (30-0402)                    (  17:05.65)
============================================================
  1    15:31.75  Joey Keillor                              41 Rochester          MN 
  2    17:20.31  John Van Danacker                         53 Greenfield         MN 
  3    18:24.91  Jim Holovnia                              52 Edina              MN 
  4 (  18:36.60) David Helm                                44 Annandale          MN 
  5 (  20:15.11) Pat Richard                               57 Saint Paul         MN 
  6 (  26:58.36) Robert Britain                            58                       
  7 (  33:27.11) Kurt Decker                               45 Minneapolis        MN 

  3.   51:42.90 Molar Milers (30-0325)                            (  17:14.30)
============================================================
  1    16:21.41  Daniel Strike                             45 Roseville          MN 
  2    17:28.58  Allan Bohlke                              52 Woodbury           MN 
  3    17:52.91  William Sikorski                          46 Saint Paul         MN 
  4 (  18:33.78) Marc Nosal                                50 Eden Prairie       MN 
  5 (  20:04.51) Raymond Mitchell                          51                       
  6 (  20:48.17) Denny Jordan                              64 Roseville          MN 
  7 (  20:48.24) Michael Kennedy                           58 Coon Rapids        MN 
  8 (  22:31.33) John Naslund                              65 Bloomington        MN 
  9 (  22:42.63) Mark Leduc                                61 Minneapolis        MN 
 10 (  23:11.85) Mike Connolly                             62 Shoreview          MN 
 11 (  23:22.41) Rick Strand                               62 Brooklyn Park      MN 

  4.   51:57.02 Run N Fun - (30-0380)                             (  17:19.00)
============================================================
  1    16:40.06  Brad Moening                              47 Saint Paul         MN 
  2    17:20.28  Andrew Taylor                             43 Saint Paul         MN 
  3    17:56.68  Bobby Paxton                              59 Minneapolis        MN 
  4 (  18:14.71) Steve Thomas                              59 Delano             MN 
  5 (  18:35.71) Daniel Johnson                            58 Crystal            MN 
  6 (  18:39.96) Michael Moulsoff                          53 Saint Paul         MN 
  7 (  18:57.45) Peter Gellerup                            47 Plymouth           MN 
  8 (  19:11.45) Kirt Goetzke                              55 Plymouth           MN 
  9 (  19:40.05) Christopher Kartschoke                    47 Prior Lake         MN 
 10 (  19:41.14) Perry Bach                                59 Lakeville          MN 
 11 (  21:01.50) Wayne Fynboh                              58 Jordan             MN 
 12 (  21:32.57) Dan Roden                                 58 Excelsior          MN 
 13 (  22:05.23) Jerry Beutel                              65 Afton              MN 
 14 (  23:51.36) Tom McDowell                              64 Minnetrista        MN 
 15 (  26:07.41) Carl Holmquist                            53 Minnetonka         MN 

  5.   52:29.53 Northwoods - MN/WI (30-0339)                      (  17:29.84)
============================================================
  1    16:58.10  Dimitri Drekonja                          42 Minneapolis        MN 
  2    17:07.51  Jonas Ryttie                              41 South Range        WI 
  3    18:23.92  Hyun Yoon                                 51 Vadnais Heights    MN 
  4 (  18:26.72) Douglas Cowles                            42 Saint Paul         MN 
  5 (  18:52.55) Jerimy Hallsten                           41 Esko               MN 
  6 (  18:55.30) Tony Yang                                 52 Maplewood          MN 
  7 (  19:38.12) Robert Gazzola                            55 Saint Peter        MN 
  8 (  19:41.58) Timothy Carlsness Sr                      54 Hermantown         MN 
  9 (  21:56.49) Chris Hegg                                64 Grand Marais       MN 

  6.   53:23.10 Northstar Running (30-0469)                       (  17:47.70)
============================================================
  1    16:49.17  Robert Economy                            52 Victoria           MN 
  2    17:45.31  Anthony Fryer                             41 Minneapolis        MN 
  3    18:48.62  Robert Day                                51 Medina             MN 
  4 (  23:30.01) Damon Rothstein                           44 Saint Paul         MN 
  5 (  23:50.92) Jason Braaten                             47 Woodbury           MN 

  7.   53:42.32 Life Time Run (30-0405)                           (  17:54.10)
============================================================
  1    17:26.81  Ken Cooper                                44 Eden Prairie       MN 
  2    17:40.55  Luke Nelson                               42 Anoka              MN 
  3    18:34.96  Gerald Butler                             44 Lakeville          MN 
  4 (  21:43.64) Shawn Rudkin                              40 Rosemount          MN 
  5 (  24:56.72) Deron Lewis                               41 Shakopee           MN 
  6 (  25:00.67) Terry Brackney                            43 Coon Rapids        MN 
  7 (  30:15.05) Jeremy Kuhns                              41 Lakeville          MN 




  8. 1:01:11.41 St. Cloud River Runners/EnduRUNce Shop - (30-0410)(  20:23.80)
============================================================
  1    19:54.57  Rick Hlebain                              65 St Joseph          MN 
  2    20:04.22  Dave Schwartz                             45 Sartell            MN 
  3    21:12.62  David Hartz                               58 Cold Spring        MN 
  4 (  21:46.94) Allen Zetterlund                          61 Saint Cloud        MN 
  5 (  22:04.05) Ryan Wateland                             49 Sauk Rapids        MN 
  6 (  24:31.35) Bob Kovell                                63 Saint Cloud        MN 
  7 (  29:17.83) Alan Phillips                             81 St. Cloud          MN 

  9. 1:01:50.28 Mill City Running (30-0457)                       (  20:36.76)
============================================================
  1    18:58.29  Thomas Manley                             48 Spring Valley      WI 
  2    20:35.94  Ted Roseen                                40 Minneapolis        MN 
  3    22:16.05  Michael Guswiler                          42 Blaine             MN 
  4 (  22:56.48) Erik Larson                               41 Golden Valley      MN 
  5 (  24:14.16) Tim Peterson                              43 Minneapolis        MN 
  6 (  24:15.63) Robert Leduc                              51 Saint Paul         MN 
  7 (  36:50.03) David Olson                               70 Bloomington        MN 

 10. 1:03:02.52 YWCA of Minneapolis Endurance Sports - (30-0475)  (  21:00.84)
============================================================
  1    20:11.90  D Scott Dibble                            50 Minneapolis        MN 
  2    21:16.53  Tom Goudreault                            56 Minneapolis        MN 
  3    21:34.09  Kevin Kirsch                              45 Minneapolis        MN 
  4 (  22:59.30) Mike Mann                                 66 Minneapolis        MN 

 11. 1:07:09.72 Mile To Marathon (30-0456)                        (  22:23.24)
============================================================
  1    21:06.70  Joel Theisen                              48 Maple Grove        MN 
  2    21:13.90  Mike McMonagle                            51 Eagan              MN 
  3    24:49.12  Ron Byland                                58 Long Lake          MN 
  4 (  24:49.68) Charlie Manson                            40 Andover            MN 

 12. 1:08:38.14 MDRA (30-0301)                                    (  22:52.71)
============================================================
  1    20:31.46  Rick Peterson                             57 Maple Grove        MN 
  2    23:33.64  Jim Graupner                              71 Lake Elmo          MN 
  3    24:33.04  Arland Braaten-Lee                        67 Northfield         MN 
  4 (  25:53.40) Greg Taylor                               69 Minneapolis        MN 
  5 (  27:16.21) Rick Kleyman                              76 Plymout            MN 
  6 (  29:17.55) Rick Recker                               71 Minneapolis        MN 




                          Brian Kraft Memorial 5K
                               May 30, 2016
                              Minneapolis, MN
                      40+ TEAMS - WOMEN (TOP 3 SCORE)
   


  1. 1:00:33.37 TC Running Company - (30-0402)                    (  20:11.12)
============================================================
  1    19:55.70  Manuela Knispel                           44 Shorewood          MN 
  2    20:08.75  Danielle Gordanier                        45 St Paul            MN 
  3    20:28.92  Sonya Decker                              49 Minneapolis        MN 
  4 (  21:28.28) Laurie Hanscom                            52 Eden Prairie       MN 
  5 (  22:20.89) Joelle Nelson                             48 Minneapolis        MN 
  6 (  24:33.60) Amy Clark                                 52 Edina              MN 
  7 (  26:46.18) Sonia Jacobsen                            60 Roseville          MN 

  2. 1:01:54.38 Run MN - (30-0466)                                (  20:38.12)
============================================================
  1    19:14.19  Kara Parker                               46 Saint Paul         MN 
  2    20:59.66  Heather Larson                            43 Somerset           WI 
  3    21:40.53  Tracy Serreyn                             52 Lakeville          MN 
  4 (  23:00.72) Katy Class                                51 Saint Paul         MN 
  5 (  24:00.43) Lori Anne Johnson-Nagy                    43 Lakeville          MN 

  3. 1:02:07.36 Run N Fun - (30-0380)                             (  20:42.45)
============================================================
  1    20:26.13  Darla O'Connor                            48 Woodbury           MN 
  2    20:30.13  Joyce Bourassa                            48 Lakeville          MN 
  3    21:11.10  Bonnie Sons                               50 Shorewood          MN 
  4 (  22:12.46) Kristin Miller                            53 West Lakeland      MN 
  5 (  23:28.37) Laurie King                               56 Lakeville          MN 
  6 (  39:35.05) Mary Hiatt                                69 Minneapolis        MN 

  4. 1:03:20.62 St. Cloud River Runners/EnduRUNce Shop - (30-0410)(  21:06.87)
============================================================
  1    19:29.56  Wanda Gau                                 54 Little Falls       MN 
  2    21:53.13  Lisa Hines                                53 Waite Park         MN 
  3    21:57.93  Jacki Devine                              54 Little Falls       MN 
  4 (  22:30.38) Elizabeth Wateland                        47 Sauk Rapids        MN 
  5 (  23:24.60) Anita Baugh                               58 Sartell            MN 
  6 (  24:10.94) Eda Mutua                                 51 St. Cloud          MN 

  5. 1:09:16.65 Prairie Striders - (30-0302)                      (  23:05.55)
============================================================
  1    21:48.67  Sharon Stubler                            51 Minnetonka         MN 
  2    21:54.79  Andriette Wickstrom                       61 Storm Lake         IA 
  3    25:33.19  Gloria Jansen                             68 White Bear Lake    MN 

  6. 1:10:43.88 Northstar Running (30-0469)                       (  23:34.62)
============================================================
  1    22:43.63  Ananda Henly                              41 Minneapolis        MN 
  2    23:40.95  Kate Kelly                                40 Minneapolis        MN 
  3    24:19.30  Carolyn Fletcher                          58 Saint Paul         MN 
  4 (  31:42.61) Lisa Millam                               56 Coon Rapids        MN 
  5 (  31:43.97) Ellen Kendall                             48 St Louis Park      MN 
  6 (  31:44.02) Mary Sarafolean                           58 Saint Paul         MN 
  7 (  31:44.12) Ann Davenport                             40 Minneapolis        MN 

  7. 1:11:55.28 Mill City Running (30-0457)                       (  23:58.42)
============================================================
  1    23:10.73  Andie Mulvaney-Thorp                      40 Savage             MN 
  2    24:12.97  Barb Leininger                            63 Minneapolis        MN 
  3    24:31.58  Mary Yetzer                               56 Lakeville          MN 
  4 (  25:03.49) Sarah Baude                               46 Maplewood          MN 
  5 (  25:49.60) Adelheid Koski                            47 Minneapolis        MN 
  6 (  28:13.90) Mari Steinbach                            53 Minneapolis        MN 
  7 (  30:05.31) Angela Rice-Beckman                       40 Oakdale            MN 
  8 (  40:34.93) Cindy Hlavika                             49 Minneapolis        MN 
  9 (  44:59.03) Christine Plaza                           52 Cambridge          MI 




  8. 1:13:29.56 Life Time Run (30-0405)                           (  24:29.85)
============================================================
  1    23:22.18  Tamara Snyder                             56 Savage             MN 
  2    24:24.20  Heather Gray                              46 Prior Lake         MN 
  3    25:43.18  Amy Bender                                45 Woodbury           MN 

  9. 1:16:27.22 YWCA of Minneapolis Endurance Sports - (30-0475)  (  25:29.07)
============================================================
  1    24:12.54  Lara Roy                                  44 Minneapolis        MN 
  2    24:36.99  Heather Gray                              43 Saint Paul         MN 
  3    27:37.69  Laurie Goudreault                         54 Minneapolis        MN 

 10. 1:16:38.34 Northwoods - MN/WI (30-0339)                      (  25:32.78)
============================================================
  1    22:31.03  Sara Hollingsworth                        44 Duluth             MN 
  2    22:53.95  Yoshiko Wood                              48 Hermantown         MN 
  3    31:13.36  Shelly Thompson                           51 Proctor            MN 

 11. 1:20:23.84 Mile To Marathon (30-0456)                        (  26:47.94)
============================================================
  1    25:45.84  Linnea Burman                             42 Hopkins            MN 
  2    26:07.81  Erika Benson                              54 Minneapolis        MN 
  3    28:30.19  Anndee Bashyal                            41 Minneapolis        MN