Bertram Blast -
Monticello, MN
7/23/2016

race logo










					                                                        BERTRAM BLAST TRIATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 23, 2016
                                        1/3 Mile Swim - 6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/18     33 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M     4  8:41  1:29  1:05    1   28:53 12.5  0:36    5   22:37  7:33 1:01:52 
    2   2/18     39 John Kallemeyn          Big Lake           MN  30 M    25 10:23  1:47  1:17    2   28:54 12.5  0:40    2   21:04  7:02 1:02:16 
    3   3/18    116 Joel Lafrance           Plymouth           MN  35 M     7  8:53  1:31  1:00   12   31:09 11.6  0:35    1   21:01  7:01 1:02:36 
    4   1/12     26 Jim Guenter             St. Paul           MN  46 M     1  7:41  1:19  0:31    9   30:50 11.7  0:25   13   25:00  8:20 1:04:24 
    5   2/12      9 David Binsfeld          Delano             MN  40 M     2  8:28  1:27  0:44   14   31:38 11.4  0:35    7   23:52  7:58 1:05:16 
    6   1/4      62 Joseph Martin           Ramsey             MN  20 M    32 10:51  1:52  0:55    6   29:28 12.2  0:48    8   24:11  8:04 1:06:10 
    7   4/18    138 Nick Weiler             Apple Valley       MN  33 M    23 10:18  1:46  1:33    7   30:07 12.0  0:52   10   24:20  8:07 1:07:09 
    8   3/12     10 Mike Blair              Prior Lake         MN  47 M     3  8:41  1:29  1:11   18   32:39 11.0  0:27   14   25:09  8:23 1:08:04 
    9   5/18    122 Joel Paulson            Maple Grove        MN  34 M    26 10:25  1:47  0:53   19   32:43 11.0  0:34    6   23:49  7:57 1:08:23 
   10   4/12    118 Joseph Mahoney          Monticello         MN  43 M    39 11:09  1:55  1:56   20   33:12 10.8  0:17    4   21:53  7:18 1:08:25 
   11   1/14     78 Mark Rosen              Otsego             MN  52 M    45 11:32  1:58  1:45    3   29:08 12.4  0:57   18   26:54  8:58 1:10:15 
   12   2/4     135 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24 M    56 11:58  2:03  1:56   25   35:18 10.2  0:30    3   21:21  7:07 1:11:01 
   13   2/14     35 Ken Janda               St Paul            MN  55 M    12  9:40  1:39  1:25   11   31:06 11.6  1:08   24   27:53  9:18 1:11:10 
   14   5/12    128 Michael Ruehle          St Michael         MN  49 M    48 11:38  1:59  1:16    5   29:15 12.3  0:13   28   28:55  9:39 1:11:15 
   15   6/12     44 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  45 M    15  9:43  1:40  0:42   27   35:39 10.1  0:36   15   25:21  8:27 1:11:59 
   16   7/12     74 Dane Ramsay             St Michael         MN  46 M    64 13:21  2:17  1:51   16   32:28 11.1  0:21    9   24:18  8:06 1:12:17 
   17   3/14    110 Craig Harrison          Aberdeen           SD  56 M     6  8:50  1:31  1:04   10   30:53 11.7  0:55   39   30:52 10:18 1:12:32 
   18   6/18     21 Chad Frandson           Burnsville         MN  39 M    42 11:10  1:55  1:04    4   29:14 12.3  0:48   36   30:20 10:07 1:12:34 
   19   1/16     34 Lyndsay Hupka           Thunder Bay        ON  37 F    27 10:29  1:48  1:08   15   32:04 11.2  0:57   25   28:00  9:20 1:12:36 
   20   4/14     81 Gregg Schreiner         Maple Grove        MN  51 M    52 11:44  2:00  1:35    8   30:33 11.8  1:17   23   27:50  9:17 1:12:57 
   21   7/18     53 Andrew Lehto            Thunder Bay        ON  36 M    14  9:41  1:40  1:00   21   33:16 10.8  0:45   29   29:06  9:42 1:13:47 
   22   2/16     54 Natalie Lehto           Thunder Bay        ON  35 F    11  9:32  1:38  2:04   39   37:04  9.7  0:29   16   25:41  8:34 1:14:49 
   23   3/4      24 Jake Gohl               Monticello         MN  21 M    58 12:11  2:05  1:12   23   34:33 10.4  0:18   20   27:04  9:02 1:15:15 
   24   8/18     50 Ehren Layton            Big Lake           MN  39 M    19 10:08  1:44  2:28   13   31:10 11.6  0:45   42   31:22 10:28 1:15:51 
   25   5/14     63 Pete McConnell          Plymouth           MN  50 M    57 12:01  2:03  1:33   17   32:29 11.1  0:47   30   29:13  9:45 1:16:00 
   26   9/18    131 Caleb Sohm              Waconia            MN  34 M    47 11:37  1:59  2:16   35   36:50  9.8  0:42   12   24:59  8:20 1:16:22 
   27  10/18     49 Tom Kuzma               Buffalo            MN  35 M    29 10:36  1:49  1:46   36   36:56  9.7  0:31   21   27:26  9:09 1:17:13 
   28   3/16     59 Carrie O'Keefe          Chanhassen         MN  36 F    40 11:09  1:55  1:10   52   39:35  9.1  0:30   11   24:57  8:19 1:17:19 
   29  11/18    134 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  35 M    46 11:33  1:59  2:18   29   36:11  9.9  0:57   17   26:31  8:51 1:17:28 
   30   1/3       5 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  40 F    18 10:06  1:44  1:15   24   34:54 10.3  0:45   38   30:49 10:17 1:17:48 
   31   1/5      30 Chris Haukos            St. Cloud          MN  51 F    21 10:17  1:46  0:43   38   36:57  9.7  0:57   32   29:27  9:49 1:18:19 
   32   4/4     112 David Herro             Monticello         MN  22 M    33 10:57  1:53  1:46   30   36:20  9.9  0:35   31   29:24  9:48 1:19:01 
   33   1/6      69 Katie Oden              Buffalo            MN  23 F    24 10:18  1:46  1:02   53   39:45  9.1  0:30   22   27:29  9:10 1:19:03 
   34   2/6      17 Brittney Dorn           Rogers             MN  20 F    30 10:45  1:50  2:13   32   36:22  9.9  1:03   35   30:10 10:04 1:20:30 
   35   6/14     28 Steve Gunther           Excelsior          MN  58 M    17 10:05  1:44  1:03   31   36:21  9.9  0:41   47   32:53 10:58 1:21:01 
   36   7/14     31 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  56 M    16 10:04  1:44  1:48   33   36:31  9.9  1:32   46   32:14 10:45 1:22:08 
   37   1/1     133 Bryan Swenson           Alexandria         MN  62 M    34 10:58  1:53  1:57   49   39:02  9.2  1:31   26   28:48  9:36 1:22:15 
   38   8/14     12 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  58 M     9  9:12  1:35  0:38   40   37:21  9.6  0:13   54   35:08 11:43 1:22:30 
   39   8/12     48 Craig Kurtz             Blaine             MN  46 M     5  8:49  1:31  0:54   65   42:45  8.4  0:12   34   30:01 10:01 1:22:39 
   40   9/12      2 Troy Adams              Plymouth           MN  44 M    43 11:29  1:58  2:20   34   36:48  9.8  0:52   43   31:27 10:29 1:22:54 
   41   4/16      3 Carrie Anderson         Champlin           MN  36 F    35 10:59  1:53  2:00   37   36:57  9.7  0:53   45   32:09 10:43 1:22:56 
   42   1/2     130 Quincy Shelp            Maple Plain        MN  12 F    36 11:01  1:53  1:37   46   38:43  9.3  0:36   40   31:10 10:24 1:23:05 
   43   2/3     129 Micki Shelp             Maple Plain        MN  41 F    38 11:06  1:54  1:25   47   38:50  9.3  1:18   41   31:19 10:27 1:23:57 
   44   5/16     73 Tara Pink               Saint Michael      MN  39 F    78 16:23  2:48  2:27   26   35:26 10.2  0:23   33   29:33  9:51 1:24:10 
   45   3/3      87 Annie Stokes            Maple Grove        MN  47 F    44 11:31  1:58  2:58   63   41:51  8.6  1:04   19   27:00  9:00 1:24:21 
   46   2/5      27 Helen Gunther           Excelsior          MN  59 F    31 10:49  1:51  1:18   58   40:53  8.8  0:52   37   30:40 10:14 1:24:31 
   47   9/14     37 Timothy Jung            Minneapolis        MN  53 M    37 11:04  1:54  1:37   48   38:53  9.3  1:09   44   32:01 10:41 1:24:42 
   48  12/18     13 Joshua Christian        Otsego             MN  37 M    59 12:23  2:07  2:16   42   37:25  9.6  0:50   48   33:13 11:05 1:26:05 
   49  10/12     67 Tim Moritz              Andover            MN  43 M     8  9:04  1:33  1:22   28   35:51 10.0  1:29   69   39:20 13:07 1:27:05 
   50  13/18     64 Troy McDougall          Saint Michael      MN  38 M    69 13:47  2:21  2:50   22   34:01 10.6  1:25   55   35:13 11:45 1:27:14 
   51   6/16     86 Christine Stoeber       Maple Lake         MN  38 F    13  9:40  1:39  1:58   68   46:30  7.7  0:28   27   28:50  9:37 1:27:24 
   52  10/14    113 Richard Jahnke          Edina              MN  59 M    20 10:15  1:45  2:29   41   37:24  9.6  1:41   58   36:23 12:08 1:28:10 
   53  11/14     29 Doug Harvey             Bloomington        MN  58 M    10  9:28  1:37  1:33   61   41:36  8.7  0:30   57   35:19 11:47 1:28:23 
   54  14/18     97 Josh Wilson             Maple Lake         MN  37 M    68 13:44  2:21  2:39   43   38:07  9.4  1:17   49   33:24 11:08 1:29:09 
   55  12/14     11 Randall Brandt          Rosemount          MN  59 M    63 13:11  2:15  0:49   54   39:49  9.0  0:33   56   35:18 11:46 1:29:38 
   56   7/16     45 Sally Knapp             Carver             MN  38 F    55 11:57  2:03  0:58   51   39:20  9.2  1:11   59   36:41 12:14 1:30:04 
   57   8/16     91 April Tix               Rogers             MN  38 F    65 13:34  2:19  2:14   44   38:09  9.4  0:21   67   38:07 12:43 1:32:23 
   58   9/16     23 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  38 F    54 11:54  2:02  1:51   57   39:55  9.0  0:28   70   39:24 13:08 1:33:30 
   59   3/5      92 Cathy Torgerson         Rochester          MN  58 F    66 13:36  2:20  2:35   45   38:17  9.4  2:05   63   37:35 12:32 1:34:07 
   60  11/12     38 Ryan Kadelbach          Big Lake           MN  41 M    60 12:25  2:08  2:24   55   39:49  9.0  3:13   60   36:44 12:15 1:34:33 
   61   4/5     120 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  55 F    51 11:43  2:00  1:28   66   43:12  8.3  0:55   62   37:31 12:31 1:34:48 
   62  13/14      7 Pete Bassett            Burnsville         MN  50 M    28 10:29  1:48  2:41   64   42:30  8.5  1:19   68   38:18 12:46 1:35:14 
   63  10/16     94 Missy Vande Kieft       Brookings          SD  31 F    50 11:38  2:00  2:35   71   46:37  7.7  0:54   51   34:28 11:30 1:36:11 
   64  15/18     95 Ryan Vande Kieft        Brookings          SD  36 M    53 11:46  2:01  2:29   70   46:34  7.7  0:56   52   34:29 11:30 1:36:12 
   65   3/6      43 Jamie Kelly             Little Canada      MN  27 F    75 14:35  2:30  2:12   62   41:44  8.6  0:43   64   37:36 12:32 1:36:47 
   66  11/16     40 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  32 F    22 10:18  1:46  1:10   60   41:24  8.7  0:37   73   43:34 14:32 1:37:02 
   67   2/2      66 Megan Milroy            St. Cloud          MN  18 F    61 12:29  2:08  2:07   67   43:59  8.2  0:41   65   37:51 12:37 1:37:05 
   68  16/18     68 Brent Nygaard           Monticello         MN  38 M    74 14:04  2:25  2:31   69   46:31  7.7  1:33   50   33:40 11:14 1:38:18 
   69  17/18    106 Jared Anderson          Plymouth           MN  39 M    41 11:10  1:55  1:52   56   39:53  9.0  1:00   74   44:26 14:49 1:38:19 
   70  12/12    124 Stephen Roemer          Maple Grove        MN  46 M    49 11:38  2:00  3:43   75   50:04  7.2  0:53   53   34:53 11:38 1:41:09 
   71  12/16     57 Carrie Liddicoat        Monticello         MN  38 F    76 16:17  2:47  2:03   50   39:06  9.2  0:30   75   44:33 14:51 1:42:27 
   72  14/14     96 Jeffrey Will            Rogers             MN  54 M    72 14:01  2:24  3:44   59   41:02  8.8  1:15   72   43:16 14:26 1:43:16 
   73   4/6      84 Kate Stephens           Minneapolis        MN  25 F    79 16:25  2:49  2:36   73   48:20  7.4  0:43   61   36:52 12:18 1:44:54 
   74  13/16     98 Lindsey Wood            Sutter             IL  32 F    77 16:21  2:48  2:33   74   48:25  7.4  0:38   66   37:53 12:38 1:45:50 
   75   5/5      32 Shawn Hipp              Little Canada      MN  59 F    80 16:41  2:51  3:14   72   47:31  7.6  0:49   71   40:15 13:25 1:48:27 
   76   5/6      85 Kelly Stephens          St Louis Park      MN  23 F    70 13:47  2:22  2:29   77   55:50  6.4  0:50   77   46:08 15:23 1:59:01 
   77  18/18     99 Ryan Wood               Sutter             IL  33 M    81 19:45  3:23  2:31   76   53:32  6.7  0:48   76   45:55 15:19 2:02:30 
   78   6/6      55 Beth Leipholtz          Alexandria         MN  23 F    73 14:03  2:24  2:31   79 1:00:35  5.9  0:47   78   46:08 15:23 2:04:02 
   79  14/16     89 Bethanne Stolp          St. Louis Park     MN  31 F    71 13:50  2:22  3:07   78   56:45  6.3  1:20   79   49:30 16:30 2:04:31 
   80  15/16    137 Kristi Walter           Shoreview          MN  37 F    62 12:55  2:13  2:19   80 1:07:05  5.4  1:18   80   50:16 16:46 2:13:50 
   81  16/16     76 Shannon Reagan          Monticello         MN  39 F    67 13:40  2:20  1:18   81 1:11:00  5.1  0:31   81   50:23 16:48 2:16:50 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== =============================================  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  111 Tree Dodgers                                     1 10:55  1:52  0:33    1   29:12 12.3  0:44    1   24:49  8:17 1:06:10 
           Warren Hegge , Jason Kerber , Warren Hegge             
    2  101 No nuts, just guts!                              2 11:02  1:53  0:18    2   40:00  9.0  0:21    3   29:53  9:58 1:21:31 
           Lindsay Kelley , Trisha Sisto , Jen Bertolatus         
    3  102 Old Duffers                                      3 11:07  1:54  0:22    4   49:54  7.2  0:17    2   28:29  9:30 1:30:08 
           Jacob Kramer , Kurtis Lindberg , Tim Daluge            
    4  104 Workout Divas (captain)                          4 17:08  2:56  0:25    3   49:42  7.2  0:21    4   34:14 11:25 1:41:49 
           Kelly Lindberg , Stephanie Daluge , Amber Kramer       


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: TRIATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jim Guenter             St. Paul           MN  46 M    7:41  1:19 
    2 David Binsfeld          Delano             MN  40 M    8:28  1:27 
    3 Mike Blair              Prior Lake         MN  47 M    8:41  1:29 
    4 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M    8:41  1:29 
    5 Craig Kurtz             Blaine             MN  46 M    8:49  1:31 
    6 Craig Harrison          Aberdeen           SD  56 M    8:50  1:31 
    7 Joel Lafrance           Plymouth           MN  35 M    8:53  1:31 
    8 Tim Moritz              Andover            MN  43 M    9:04  1:33 
    9 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  58 M    9:12  1:35 
   10 Doug Harvey             Bloomington        MN  58 M    9:28  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M   28:53 12.5 
    2 John Kallemeyn          Big Lake           MN  30 M   28:54 12.5 
    3 Mark Rosen              Otsego             MN  52 M   29:08 12.4 
    4 Chad Frandson           Burnsville         MN  39 M   29:14 12.3 
    5 Michael Ruehle          St Michael         MN  49 M   29:15 12.3 
    6 Joseph Martin           Ramsey             MN  20 M   29:28 12.2 
    7 Nick Weiler             Apple Valley       MN  33 M   30:07 12.0 
    8 Gregg Schreiner         Maple Grove        MN  51 M   30:33 11.8 
    9 Jim Guenter             St. Paul           MN  46 M   30:50 11.7 
   10 Craig Harrison          Aberdeen           SD  56 M   30:53 11.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Joel Lafrance           Plymouth           MN  35 M   21:01  7:01 
    2 John Kallemeyn          Big Lake           MN  30 M   21:04  7:02 
    3 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24 M   21:21  7:07 
    4 Joseph Mahoney          Monticello         MN  43 M   21:53  7:18 
    5 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36 M   22:37  7:33 
    6 Joel Paulson            Maple Grove        MN  34 M   23:49  7:57 
    7 David Binsfeld          Delano             MN  40 M   23:52  7:58 
    8 Joseph Martin           Ramsey             MN  20 M   24:11  8:04 
    9 Dane Ramsay             St Michael         MN  46 M   24:18  8:06 
   10 Nick Weiler             Apple Valley       MN  33 M   24:20  8:07 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36    4  8:41  1:29  1:05    1   28:53 12.5  0:36    5   22:37  7:33 1:01:52 
    2   39 John Kallemeyn          Big Lake           MN  30   19 10:23  1:47  1:17    2   28:54 12.5  0:40    2   21:04  7:02 1:02:16 
    3  116 Joel Lafrance           Plymouth           MN  35    7  8:53  1:31  1:00   12   31:09 11.6  0:35    1   21:01  7:01 1:02:36 
    4   26 Jim Guenter             St. Paul           MN  46    1  7:41  1:19  0:31    9   30:50 11.7  0:25   12   25:00  8:20 1:04:24 
    5    9 David Binsfeld          Delano             MN  40    2  8:28  1:27  0:44   14   31:38 11.4  0:35    7   23:52  7:58 1:05:16 
    6   62 Joseph Martin           Ramsey             MN  20   23 10:51  1:52  0:55    6   29:28 12.2  0:48    8   24:11  8:04 1:06:10 
    7  138 Nick Weiler             Apple Valley       MN  33   18 10:18  1:46  1:33    7   30:07 12.0  0:52   10   24:20  8:07 1:07:09 
    8   10 Mike Blair              Prior Lake         MN  47    3  8:41  1:29  1:11   17   32:39 11.0  0:27   13   25:09  8:23 1:08:04 
    9  122 Joel Paulson            Maple Grove        MN  34   20 10:25  1:47  0:53   18   32:43 11.0  0:34    6   23:49  7:57 1:08:23 
   10  118 Joseph Mahoney          Monticello         MN  43   27 11:09  1:55  1:56   19   33:12 10.8  0:17    4   21:53  7:18 1:08:25 
   11   78 Mark Rosen              Otsego             MN  52   31 11:32  1:58  1:45    3   29:08 12.4  0:57   16   26:54  8:58 1:10:15 
   12  135 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24   38 11:58  2:03  1:56   23   35:18 10.2  0:30    3   21:21  7:07 1:11:01 
   13   35 Ken Janda               St Paul            MN  55   11  9:40  1:39  1:25   11   31:06 11.6  1:08   20   27:53  9:18 1:11:10 
   14  128 Michael Ruehle          St Michael         MN  49   34 11:38  1:59  1:16    5   29:15 12.3  0:13   22   28:55  9:39 1:11:15 
   15   44 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  45   13  9:43  1:40  0:42   24   35:39 10.1  0:36   14   25:21  8:27 1:11:59 
   16   74 Dane Ramsay             St Michael         MN  46   44 13:21  2:17  1:51   15   32:28 11.1  0:21    9   24:18  8:06 1:12:17 
   17  110 Craig Harrison          Aberdeen           SD  56    6  8:50  1:31  1:04   10   30:53 11.7  0:55   28   30:52 10:18 1:12:32 
   18   21 Chad Frandson           Burnsville         MN  39   29 11:10  1:55  1:04    4   29:14 12.3  0:48   27   30:20 10:07 1:12:34 
   19   81 Gregg Schreiner         Maple Grove        MN  51   36 11:44  2:00  1:35    8   30:33 11.8  1:17   19   27:50  9:17 1:12:57 
   20   53 Andrew Lehto            Thunder Bay        ON  36   12  9:41  1:40  1:00   20   33:16 10.8  0:45   23   29:06  9:42 1:13:47 
   21   24 Jake Gohl               Monticello         MN  21   40 12:11  2:05  1:12   22   34:33 10.4  0:18   17   27:04  9:02 1:15:15 
   22   50 Ehren Layton            Big Lake           MN  39   16 10:08  1:44  2:28   13   31:10 11.6  0:45   29   31:22 10:28 1:15:51 
   23   63 Pete McConnell          Plymouth           MN  50   39 12:01  2:03  1:33   16   32:29 11.1  0:47   24   29:13  9:45 1:16:00 
   24  131 Caleb Sohm              Waconia            MN  34   33 11:37  1:59  2:16   31   36:50  9.8  0:42   11   24:59  8:20 1:16:22 
   25   49 Tom Kuzma               Buffalo            MN  35   22 10:36  1:49  1:46   32   36:56  9.7  0:31   18   27:26  9:09 1:17:13 
   26  134 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  35   32 11:33  1:59  2:18   26   36:11  9.9  0:57   15   26:31  8:51 1:17:28 
   27  112 David Herro             Monticello         MN  22   24 10:57  1:53  1:46   27   36:20  9.9  0:35   25   29:24  9:48 1:19:01 
   28   28 Steve Gunther           Excelsior          MN  58   15 10:05  1:44  1:03   28   36:21  9.9  0:41   33   32:53 10:58 1:21:01 
   29   31 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  56   14 10:04  1:44  1:48   29   36:31  9.9  1:32   32   32:14 10:45 1:22:08 
   30  133 Bryan Swenson           Alexandria         MN  62   25 10:58  1:53  1:57   38   39:02  9.2  1:31   21   28:48  9:36 1:22:15 
   31   12 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  58    9  9:12  1:35  0:38   33   37:21  9.6  0:13   39   35:08 11:43 1:22:30 
   32   48 Craig Kurtz             Blaine             MN  46    5  8:49  1:31  0:54   45   42:45  8.4  0:12   26   30:01 10:01 1:22:39 
   33    2 Troy Adams              Plymouth           MN  44   30 11:29  1:58  2:20   30   36:48  9.8  0:52   30   31:27 10:29 1:22:54 
   34   37 Timothy Jung            Minneapolis        MN  53   26 11:04  1:54  1:37   37   38:53  9.3  1:09   31   32:01 10:41 1:24:42 
   35   13 Joshua Christian        Otsego             MN  37   41 12:23  2:07  2:16   35   37:25  9.6  0:50   34   33:13 11:05 1:26:05 
   36   67 Tim Moritz              Andover            MN  43    8  9:04  1:33  1:22   25   35:51 10.0  1:29   46   39:20 13:07 1:27:05 
   37   64 Troy McDougall          Saint Michael      MN  38   46 13:47  2:21  2:50   21   34:01 10.6  1:25   40   35:13 11:45 1:27:14 
   38  113 Richard Jahnke          Edina              MN  59   17 10:15  1:45  2:29   34   37:24  9.6  1:41   43   36:23 12:08 1:28:10 
   39   29 Doug Harvey             Bloomington        MN  58   10  9:28  1:37  1:33   43   41:36  8.7  0:30   42   35:19 11:47 1:28:23 
   40   97 Josh Wilson             Maple Lake         MN  37   45 13:44  2:21  2:39   36   38:07  9.4  1:17   35   33:24 11:08 1:29:09 
   41   11 Randall Brandt          Rosemount          MN  59   43 13:11  2:15  0:49   39   39:49  9.0  0:33   41   35:18 11:46 1:29:38 
   42   38 Ryan Kadelbach          Big Lake           MN  41   42 12:25  2:08  2:24   40   39:49  9.0  3:13   44   36:44 12:15 1:34:33 
   43    7 Pete Bassett            Burnsville         MN  50   21 10:29  1:48  2:41   44   42:30  8.5  1:19   45   38:18 12:46 1:35:14 
   44   95 Ryan Vande Kieft        Brookings          SD  36   37 11:46  2:01  2:29   47   46:34  7.7  0:56   37   34:29 11:30 1:36:12 
   45   68 Brent Nygaard           Monticello         MN  38   48 14:04  2:25  2:31   46   46:31  7.7  1:33   36   33:40 11:14 1:38:18 
   46  106 Jared Anderson          Plymouth           MN  39   28 11:10  1:55  1:52   41   39:53  9.0  1:00   48   44:26 14:49 1:38:19 
   47  124 Stephen Roemer          Maple Grove        MN  46   35 11:38  2:00  3:43   48   50:04  7.2  0:53   38   34:53 11:38 1:41:09 
   48   96 Jeffrey Will            Rogers             MN  54   47 14:01  2:24  3:44   42   41:02  8.8  1:15   47   43:16 14:26 1:43:16 
   49   99 Ryan Wood               Sutter             IL  33   49 19:45  3:23  2:31   49   53:32  6.7  0:48   49   45:55 15:19 2:02:30 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Lyndsay Hupka           Thunder Bay        ON  37    7 10:29  1:48  1:08    1   32:04 11.2  0:57    5   28:00  9:20 1:12:36 
    2   54 Natalie Lehto           Thunder Bay        ON  35    1  9:32  1:38  2:04    7   37:04  9.7  0:29    2   25:41  8:34 1:14:49 
    3   59 Carrie O'Keefe          Chanhassen         MN  36   13 11:09  1:55  1:10   14   39:35  9.1  0:30    1   24:57  8:19 1:17:19 
    4    5 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  40    3 10:06  1:44  1:15    2   34:54 10.3  0:45   11   30:49 10:17 1:17:48 
    5   30 Chris Haukos            St. Cloud          MN  51    4 10:17  1:46  0:43    6   36:57  9.7  0:57    7   29:27  9:49 1:18:19 
    6   69 Katie Oden              Buffalo            MN  23    6 10:18  1:46  1:02   15   39:45  9.1  0:30    4   27:29  9:10 1:19:03 
    7   17 Brittney Dorn           Rogers             MN  20    8 10:45  1:50  2:13    4   36:22  9.9  1:03    9   30:10 10:04 1:20:30 
    8    3 Carrie Anderson         Champlin           MN  36   10 10:59  1:53  2:00    5   36:57  9.7  0:53   14   32:09 10:43 1:22:56 
    9  130 Quincy Shelp            Maple Plain        MN  12   11 11:01  1:53  1:37   10   38:43  9.3  0:36   12   31:10 10:24 1:23:05 
   10  129 Micki Shelp             Maple Plain        MN  41   12 11:06  1:54  1:25   11   38:50  9.3  1:18   13   31:19 10:27 1:23:57 
   11   73 Tara Pink               Saint Michael      MN  39   30 16:23  2:48  2:27    3   35:26 10.2  0:23    8   29:33  9:51 1:24:10 
   12   87 Annie Stokes            Maple Grove        MN  47   14 11:31  1:58  2:58   20   41:51  8.6  1:04    3   27:00  9:00 1:24:21 
   13   27 Helen Gunther           Excelsior          MN  59    9 10:49  1:51  1:18   17   40:53  8.8  0:52   10   30:40 10:14 1:24:31 
   14   86 Christine Stoeber       Maple Lake         MN  38    2  9:40  1:39  1:58   23   46:30  7.7  0:28    6   28:50  9:37 1:27:24 
   15   45 Sally Knapp             Carver             MN  38   18 11:57  2:03  0:58   13   39:20  9.2  1:11   16   36:41 12:14 1:30:04 
   16   91 April Tix               Rogers             MN  38   21 13:34  2:19  2:14    8   38:09  9.4  0:21   23   38:07 12:43 1:32:23 
   17   23 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  38   17 11:54  2:02  1:51   16   39:55  9.0  0:28   24   39:24 13:08 1:33:30 
   18   92 Cathy Torgerson         Rochester          MN  58   22 13:36  2:20  2:35    9   38:17  9.4  2:05   19   37:35 12:32 1:34:07 
   19  120 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  55   16 11:43  2:00  1:28   21   43:12  8.3  0:55   18   37:31 12:31 1:34:48 
   20   94 Missy Vande Kieft       Brookings          SD  31   15 11:38  2:00  2:35   24   46:37  7.7  0:54   15   34:28 11:30 1:36:11 
   21   43 Jamie Kelly             Little Canada      MN  27   27 14:35  2:30  2:12   19   41:44  8.6  0:43   20   37:36 12:32 1:36:47 
   22   40 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  32    5 10:18  1:46  1:10   18   41:24  8.7  0:37   26   43:34 14:32 1:37:02 
   23   66 Megan Milroy            St. Cloud          MN  18   19 12:29  2:08  2:07   22   43:59  8.2  0:41   21   37:51 12:37 1:37:05 
   24   57 Carrie Liddicoat        Monticello         MN  38   28 16:17  2:47  2:03   12   39:06  9.2  0:30   27   44:33 14:51 1:42:27 
   25   84 Kate Stephens           Minneapolis        MN  25   31 16:25  2:49  2:36   26   48:20  7.4  0:43   17   36:52 12:18 1:44:54 
   26   98 Lindsey Wood            Sutter             IL  32   29 16:21  2:48  2:33   27   48:25  7.4  0:38   22   37:53 12:38 1:45:50 
   27   32 Shawn Hipp              Little Canada      MN  59   32 16:41  2:51  3:14   25   47:31  7.6  0:49   25   40:15 13:25 1:48:27 
   28   85 Kelly Stephens          St Louis Park      MN  23   24 13:47  2:22  2:29   28   55:50  6.4  0:50   28   46:08 15:23 1:59:01 
   29   55 Beth Leipholtz          Alexandria         MN  23   26 14:03  2:24  2:31   30 1:00:35  5.9  0:47   29   46:08 15:23 2:04:02 
   30   89 Bethanne Stolp          St. Louis Park     MN  31   25 13:50  2:22  3:07   29   56:45  6.3  1:20   30   49:30 16:30 2:04:31 
   31  137 Kristi Walter           Shoreview          MN  37   20 12:55  2:13  2:19   31 1:07:05  5.4  1:18   31   50:16 16:46 2:13:50 
   32   76 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   23 13:40  2:20  1:18   32 1:11:00  5.1  0:31   32   50:23 16:48 2:16:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  130 Quincy Shelp            Maple Plain        MN  12    1 11:01  1:53  1:37    1   38:43  9.3  0:36    1   31:10 10:24 1:23:05 
    2   66 Megan Milroy            St. Cloud          MN  18    2 12:29  2:08  2:07    2   43:59  8.2  0:41    2   37:51 12:37 1:37:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   62 Joseph Martin           Ramsey             MN  20    1 10:51  1:52  0:55    1   29:28 12.2  0:48    2   24:11  8:04 1:06:10 
    2  135 Nicholas Teetzel        Corcoran           MN  24    3 11:58  2:03  1:56    3   35:18 10.2  0:30    1   21:21  7:07 1:11:01 
    3   24 Jake Gohl               Monticello         MN  21    4 12:11  2:05  1:12    2   34:33 10.4  0:18    3   27:04  9:02 1:15:15 
    4  112 David Herro             Monticello         MN  22    2 10:57  1:53  1:46    4   36:20  9.9  0:35    4   29:24  9:48 1:19:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   69 Katie Oden              Buffalo            MN  23    1 10:18  1:46  1:02    2   39:45  9.1  0:30    1   27:29  9:10 1:19:03 
    2   17 Brittney Dorn           Rogers             MN  20    2 10:45  1:50  2:13    1   36:22  9.9  1:03    2   30:10 10:04 1:20:30 
    3   43 Jamie Kelly             Little Canada      MN  27    5 14:35  2:30  2:12    3   41:44  8.6  0:43    4   37:36 12:32 1:36:47 
    4   84 Kate Stephens           Minneapolis        MN  25    6 16:25  2:49  2:36    4   48:20  7.4  0:43    3   36:52 12:18 1:44:54 
    5   85 Kelly Stephens          St Louis Park      MN  23    3 13:47  2:22  2:29    5   55:50  6.4  0:50    5   46:08 15:23 1:59:01 
    6   55 Beth Leipholtz          Alexandria         MN  23    4 14:03  2:24  2:31    6 1:00:35  5.9  0:47    6   46:08 15:23 2:04:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   33 Anthony Hirschman       Plymouth           MN  36    1  8:41  1:29  1:05    1   28:53 12.5  0:36    3   22:37  7:33 1:01:52 
    2   39 John Kallemeyn          Big Lake           MN  30    6 10:23  1:47  1:17    2   28:54 12.5  0:40    2   21:04  7:02 1:02:16 
    3  116 Joel Lafrance           Plymouth           MN  35    2  8:53  1:31  1:00    5   31:09 11.6  0:35    1   21:01  7:01 1:02:36 
    4  138 Nick Weiler             Apple Valley       MN  33    5 10:18  1:46  1:33    4   30:07 12.0  0:52    5   24:20  8:07 1:07:09 
    5  122 Joel Paulson            Maple Grove        MN  34    7 10:25  1:47  0:53    7   32:43 11.0  0:34    4   23:49  7:57 1:08:23 
    6   21 Chad Frandson           Burnsville         MN  39   10 11:10  1:55  1:04    3   29:14 12.3  0:48   10   30:20 10:07 1:12:34 
    7   53 Andrew Lehto            Thunder Bay        ON  36    3  9:41  1:40  1:00    8   33:16 10.8  0:45    9   29:06  9:42 1:13:47 
    8   50 Ehren Layton            Big Lake           MN  39    4 10:08  1:44  2:28    6   31:10 11.6  0:45   11   31:22 10:28 1:15:51 
    9  131 Caleb Sohm              Waconia            MN  34   12 11:37  1:59  2:16   11   36:50  9.8  0:42    6   24:59  8:20 1:16:22 
   10   49 Tom Kuzma               Buffalo            MN  35    8 10:36  1:49  1:46   12   36:56  9.7  0:31    8   27:26  9:09 1:17:13 
   11  134 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  35   11 11:33  1:59  2:18   10   36:11  9.9  0:57    7   26:31  8:51 1:17:28 
   12   13 Joshua Christian        Otsego             MN  37   14 12:23  2:07  2:16   13   37:25  9.6  0:50   12   33:13 11:05 1:26:05 
   13   64 Troy McDougall          Saint Michael      MN  38   16 13:47  2:21  2:50    9   34:01 10.6  1:25   16   35:13 11:45 1:27:14 
   14   97 Josh Wilson             Maple Lake         MN  37   15 13:44  2:21  2:39   14   38:07  9.4  1:17   13   33:24 11:08 1:29:09 
   15   95 Ryan Vande Kieft        Brookings          SD  36   13 11:46  2:01  2:29   17   46:34  7.7  0:56   15   34:29 11:30 1:36:12 
   16   68 Brent Nygaard           Monticello         MN  38   17 14:04  2:25  2:31   16   46:31  7.7  1:33   14   33:40 11:14 1:38:18 
   17  106 Jared Anderson          Plymouth           MN  39    9 11:10  1:55  1:52   15   39:53  9.0  1:00   17   44:26 14:49 1:38:19 
   18   99 Ryan Wood               Sutter             IL  33   18 19:45  3:23  2:31   18   53:32  6.7  0:48   18   45:55 15:19 2:02:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   34 Lyndsay Hupka           Thunder Bay        ON  37    4 10:29  1:48  1:08    1   32:04 11.2  0:57    3   28:00  9:20 1:12:36 
    2   54 Natalie Lehto           Thunder Bay        ON  35    1  9:32  1:38  2:04    4   37:04  9.7  0:29    2   25:41  8:34 1:14:49 
    3   59 Carrie O'Keefe          Chanhassen         MN  36    6 11:09  1:55  1:10    8   39:35  9.1  0:30    1   24:57  8:19 1:17:19 
    4    3 Carrie Anderson         Champlin           MN  36    5 10:59  1:53  2:00    3   36:57  9.7  0:53    6   32:09 10:43 1:22:56 
    5   73 Tara Pink               Saint Michael      MN  39   16 16:23  2:48  2:27    2   35:26 10.2  0:23    5   29:33  9:51 1:24:10 
    6   86 Christine Stoeber       Maple Lake         MN  38    2  9:40  1:39  1:58   11   46:30  7.7  0:28    4   28:50  9:37 1:27:24 
    7   45 Sally Knapp             Carver             MN  38    9 11:57  2:03  0:58    7   39:20  9.2  1:11    8   36:41 12:14 1:30:04 
    8   91 April Tix               Rogers             MN  38   11 13:34  2:19  2:14    5   38:09  9.4  0:21   10   38:07 12:43 1:32:23 
    9   23 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  38    8 11:54  2:02  1:51    9   39:55  9.0  0:28   11   39:24 13:08 1:33:30 
   10   94 Missy Vande Kieft       Brookings          SD  31    7 11:38  2:00  2:35   12   46:37  7.7  0:54    7   34:28 11:30 1:36:11 
   11   40 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  32    3 10:18  1:46  1:10   10   41:24  8.7  0:37   12   43:34 14:32 1:37:02 
   12   57 Carrie Liddicoat        Monticello         MN  38   14 16:17  2:47  2:03    6   39:06  9.2  0:30   13   44:33 14:51 1:42:27 
   13   98 Lindsey Wood            Sutter             IL  32   15 16:21  2:48  2:33   13   48:25  7.4  0:38    9   37:53 12:38 1:45:50 
   14   89 Bethanne Stolp          St. Louis Park     MN  31   13 13:50  2:22  3:07   14   56:45  6.3  1:20   14   49:30 16:30 2:04:31 
   15  137 Kristi Walter           Shoreview          MN  37   10 12:55  2:13  2:19   15 1:07:05  5.4  1:18   15   50:16 16:46 2:13:50 
   16   76 Shannon Reagan          Monticello         MN  39   12 13:40  2:20  1:18   16 1:11:00  5.1  0:31   16   50:23 16:48 2:16:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Jim Guenter             St. Paul           MN  46    1  7:41  1:19  0:31    2   30:50 11.7  0:25    4   25:00  8:20 1:04:24 
    2    9 David Binsfeld          Delano             MN  40    2  8:28  1:27  0:44    3   31:38 11.4  0:35    2   23:52  7:58 1:05:16 
    3   10 Mike Blair              Prior Lake         MN  47    3  8:41  1:29  1:11    5   32:39 11.0  0:27    5   25:09  8:23 1:08:04 
    4  118 Joseph Mahoney          Monticello         MN  43    7 11:09  1:55  1:56    6   33:12 10.8  0:17    1   21:53  7:18 1:08:25 
    5  128 Michael Ruehle          St Michael         MN  49    9 11:38  1:59  1:16    1   29:15 12.3  0:13    7   28:55  9:39 1:11:15 
    6   44 Kevin Kirsch            Minneapolis        MN  45    6  9:43  1:40  0:42    7   35:39 10.1  0:36    6   25:21  8:27 1:11:59 
    7   74 Dane Ramsay             St Michael         MN  46   12 13:21  2:17  1:51    4   32:28 11.1  0:21    3   24:18  8:06 1:12:17 
    8   48 Craig Kurtz             Blaine             MN  46    4  8:49  1:31  0:54   11   42:45  8.4  0:12    8   30:01 10:01 1:22:39 
    9    2 Troy Adams              Plymouth           MN  44    8 11:29  1:58  2:20    9   36:48  9.8  0:52    9   31:27 10:29 1:22:54 
   10   67 Tim Moritz              Andover            MN  43    5  9:04  1:33  1:22    8   35:51 10.0  1:29   12   39:20 13:07 1:27:05 
   11   38 Ryan Kadelbach          Big Lake           MN  41   11 12:25  2:08  2:24   10   39:49  9.0  3:13   11   36:44 12:15 1:34:33 
   12  124 Stephen Roemer          Maple Grove        MN  46   10 11:38  2:00  3:43   12   50:04  7.2  0:53   10   34:53 11:38 1:41:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1    5 Noelle Andrychowicz     Blaine             MN  40    1 10:06  1:44  1:15    1   34:54 10.3  0:45    2   30:49 10:17 1:17:48 
    2  129 Micki Shelp             Maple Plain        MN  41    2 11:06  1:54  1:25    2   38:50  9.3  1:18    3   31:19 10:27 1:23:57 
    3   87 Annie Stokes            Maple Grove        MN  47    3 11:31  1:58  2:58    3   41:51  8.6  1:04    1   27:00  9:00 1:24:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   78 Mark Rosen              Otsego             MN  52   10 11:32  1:58  1:45    1   29:08 12.4  0:57    1   26:54  8:58 1:10:15 
    2   35 Ken Janda               St Paul            MN  55    4  9:40  1:39  1:25    4   31:06 11.6  1:08    3   27:53  9:18 1:11:10 
    3  110 Craig Harrison          Aberdeen           SD  56    1  8:50  1:31  1:04    3   30:53 11.7  0:55    5   30:52 10:18 1:12:32 
    4   81 Gregg Schreiner         Maple Grove        MN  51   11 11:44  2:00  1:35    2   30:33 11.8  1:17    2   27:50  9:17 1:12:57 
    5   63 Pete McConnell          Plymouth           MN  50   12 12:01  2:03  1:33    5   32:29 11.1  0:47    4   29:13  9:45 1:16:00 
    6   28 Steve Gunther           Excelsior          MN  58    6 10:05  1:44  1:03    6   36:21  9.9  0:41    8   32:53 10:58 1:21:01 
    7   31 Zachary Herringer       Vadnais Heights    MN  56    5 10:04  1:44  1:48    7   36:31  9.9  1:32    7   32:14 10:45 1:22:08 
    8   12 Stephen Bullard         Minneapolis        MN  58    2  9:12  1:35  0:38    8   37:21  9.6  0:13    9   35:08 11:43 1:22:30 
    9   37 Timothy Jung            Minneapolis        MN  53    9 11:04  1:54  1:37   10   38:53  9.3  1:09    6   32:01 10:41 1:24:42 
   10  113 Richard Jahnke          Edina              MN  59    7 10:15  1:45  2:29    9   37:24  9.6  1:41   12   36:23 12:08 1:28:10 
   11   29 Doug Harvey             Bloomington        MN  58    3  9:28  1:37  1:33   13   41:36  8.7  0:30   11   35:19 11:47 1:28:23 
   12   11 Randall Brandt          Rosemount          MN  59   13 13:11  2:15  0:49   11   39:49  9.0  0:33   10   35:18 11:46 1:29:38 
   13    7 Pete Bassett            Burnsville         MN  50    8 10:29  1:48  2:41   14   42:30  8.5  1:19   13   38:18 12:46 1:35:14 
   14   96 Jeffrey Will            Rogers             MN  54   14 14:01  2:24  3:44   12   41:02  8.8  1:15   14   43:16 14:26 1:43:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   30 Chris Haukos            St. Cloud          MN  51    1 10:17  1:46  0:43    1   36:57  9.7  0:57    1   29:27  9:49 1:18:19 
    2   27 Helen Gunther           Excelsior          MN  59    2 10:49  1:51  1:18    3   40:53  8.8  0:52    2   30:40 10:14 1:24:31 
    3   92 Cathy Torgerson         Rochester          MN  58    4 13:36  2:20  2:35    2   38:17  9.4  2:05    4   37:35 12:32 1:34:07 
    4  120 Rebekah Moscatelli      Chanhassen         MN  55    3 11:43  2:00  1:28    4   43:12  8.3  0:55    3   37:31 12:31 1:34:48 
    5   32 Shawn Hipp              Little Canada      MN  59    5 16:41  2:51  3:14    5   47:31  7.6  0:49    5   40:15 13:25 1:48:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  133 Bryan Swenson           Alexandria         MN  62    1 10:58  1:53  1:57    1   39:02  9.2  1:31    1   28:48  9:36 1:22:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         94
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:     81
Number of Male   Finishers:               49
Number of Female Finishers:               32
Did not Finish Race or Did Not Start:     11