Graniteman Triathlon Big Lake -
Big Lake, MN
8/7/2016

race logo










					                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 7, 2016
                                          OLYMPIC .9 Mile Swim, 24.83 Mile Bike, 6.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     117 David Holden            Hudson             WI  47 M     1 19:57  1:16  0:57    1 1:00:17 24.7  0:43    1   39:00  6:18 2:00:52 
    2   1/4     147 David Koppel            Plymouth           MN  29 M    14 27:22  1:44  0:49    3 1:03:44 23.4  0:52    5   42:00  6:47 2:14:46 
    3   1/3     341 Kelly Trom              Minneapolis        MN  29 F     4 24:41  1:34  1:20    9 1:06:56 22.3  1:07    6   42:45  6:54 2:16:48 
    4   2/6     277 Don Steenson            Plymouth           MN  45 M     2 22:12  1:25  1:32   12 1:07:16 22.1  1:10   10   44:42  7:13 2:16:50 
    5   1/6      17 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31 M     3 24:10  1:32  1:06   19 1:09:40 21.4  1:07    4   41:34  6:43 2:17:36 
    6   1/4     306 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50 M    17 28:10  1:47  1:06    4 1:05:01 22.9  0:45    8   44:36  7:12 2:19:35 
    7   1/4      62 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34 F    16 28:07  1:47  2:26   16 1:09:14 21.5  1:47    3   39:52  6:26 2:21:24 
    8   1/10    258 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  42 M    25 29:55  1:54  1:28    2 1:02:38 23.8  1:35   13   46:26  7:30 2:21:59 
    9   3/6      29 Mike Blair              Prior Lake         MN  47 M    15 28:07  1:47  1:10   11 1:07:15 22.2  1:07   12   46:13  7:28 2:23:50 
   10   2/6     134 John Kallemeyn          Big Lake           MN  31 M    48 34:24  2:11  1:48   14 1:08:32 21.7  1:10    2   39:03  6:18 2:24:55 
   11   1/5      86 Alison Forney-Gorman    Minneapolis        MN  44 F     9 26:09  1:39  1:06   23 1:10:20 21.2  1:00   15   47:02  7:36 2:25:36 
   12   2/10    226 Jeff Phillips           Hopkins            MN  42 M    20 28:35  1:49  2:16    7 1:06:10 22.5  1:19   17   47:28  7:40 2:25:47 
   13   4/6      93 Richard Geisen          Washburn           WI  49 M    29 30:22  1:55  1:23   24 1:10:23 21.2  1:01    7   43:43  7:04 2:26:50 
   14   5/6     145 Kevin Knight            Minneapolis        MN  46 M    26 29:56  1:54  1:44    6 1:05:09 22.9  1:25   22   50:18  8:07 2:28:30 
   15   1/8      72 Josh Duda               Pillager           MN  39 M     8 25:47  1:38  0:56   17 1:09:34 21.4  0:47   29   52:49  8:32 2:29:50 
   16   2/8     214 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  36 M    27 30:07  1:54  1:22   27 1:11:05 21.0  1:14   11   46:11  7:27 2:29:58 
   17   2/5     106 Naomi Hamer             Orono              MN  41 F    12 26:41  1:41  1:44   22 1:10:11 21.2  1:22   28   51:56  8:23 2:31:52 
   18   2/4     278 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29 M    24 29:42  1:53  1:59   15 1:09:05 21.6  1:37   20   50:01  8:04 2:32:21 
   19   3/5      32 Veronica Bond           Rochester          MN  44 F    10 26:14  1:40  1:21   26 1:11:02 21.0  1:15   31   52:55  8:33 2:32:46 
   20   3/8     115 Gordon Hill             St. Paul           MN  35 M    13 27:19  1:44  1:42   41 1:15:48 19.7  0:49   18   48:57  7:54 2:34:33 
   21   4/8     159 Eric Larson             Minneapolis        MN  39 M    30 30:30  1:56  1:38    8 1:06:48 22.3  1:36   34   54:06  8:44 2:34:37 
   22   1/5     282 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56 M    23 29:30  1:52  2:25   10 1:07:02 22.2  0:53   35   55:27  8:57 2:35:15 
   23   3/10    294 Brandon Thyen           North Branch       MN  43 M    28 30:17  1:55  1:27   18 1:09:36 21.4  1:17   30   52:51  8:32 2:35:26 
   24   2/5      10 Rod Anderson            Woodbury           MN  59 M    34 31:29  2:00  1:53   13 1:07:27 22.1  2:16   32   53:08  8:35 2:36:11 
   25   3/6     161 Tim Larson              Circle Pines       MN  33 M     7 25:34  1:37  1:30   30 1:13:03 20.4  0:51   37   55:49  9:01 2:36:45 
   26   3/5      70 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  55 M    21 28:54  1:50  2:41    5 1:05:04 22.9  2:20   40   58:11  9:23 2:37:08 
   27   6/6      33 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  45 M    33 31:12  1:59  1:30   28 1:11:35 20.8  2:13   24   50:41  8:11 2:37:09 
   28   4/10    127 Ben Johnson             Minneapolis        MN  42 M    46 34:17  2:10  1:33   35 1:14:05 20.1  2:05   14   46:46  7:33 2:38:46 
   29   5/8     252 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  35 M    47 34:20  2:10  1:12   44 1:18:15 19.0  1:15    9   44:42  7:13 2:39:42 
   30   1/5     312 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  37 F    36 32:00  2:02  1:27   37 1:15:01 19.9  1:25   23   50:23  8:08 2:40:14 
   31   5/10    272 David Smith             Sartell            MN  41 M    19 28:25  1:48  2:01   25 1:10:24 21.2  1:55   39   58:03  9:22 2:40:47 
   32   2/4      40 Miles Burd              Cottage Grove      MN  52 M     6 25:17  1:36  1:48   20 1:09:41 21.4  1:36   52 1:04:00 10:20 2:42:19 
   33   2/5     263 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  37 F    32 30:53  1:57  1:19   43 1:17:23 19.3  1:25   27   51:27  8:18 2:42:26 
   34   2/4      88 Brigitte Fox            Plymouth           MN  34 F    38 32:49  2:05  1:58   39 1:15:21 19.8  1:30   26   51:25  8:18 2:43:01 
   35   1/2     222 Ed Patton               Golden Valley      MN  62 M    11 26:33  1:41  2:06   21 1:09:55 21.3  2:39   48 1:01:58 10:00 2:43:09 
   36   6/8     253 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  36 M    35 31:48  2:01  1:51   49 1:19:11 18.8  1:09   21   50:13  8:06 2:44:12 
   37   7/8     140 Brian Kelly             St Louis Park      MN  39 M    31 30:34  1:56  1:18   40 1:15:47 19.7  1:14   36   55:31  8:58 2:44:23 
   38   3/4     342 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  27 M    64 40:16  2:33  3:37   29 1:12:53 20.4  1:21   16   47:05  7:36 2:45:10 
   39   4/6     232 Peter Portilla          Minneapolis        MS  30 M    45 34:04  2:09  1:31   36 1:14:25 20.0  1:05   38   56:30  9:07 2:47:33 
   40   6/10     48 Dan Christoferson       Otsego             MN  43 M    58 37:58  2:24  2:33   42 1:16:25 19.5  1:30   25   51:10  8:16 2:49:34 
   41   2/3       9 Lauren Anderson         Maple Grove        MN  26 F     5 25:00  1:35  2:42   59 1:28:04 16.9  2:12   33   53:28  8:38 2:51:24 
   42   7/10    335 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  40 M    44 33:57  2:09  2:24   32 1:13:40 20.2  2:27   42   59:17  9:34 2:51:42 
   43   1/1     194 Bill Minge              Minneapolis        MN  65 M    65 42:50  2:43  2:40   34 1:13:54 20.2  3:05   19   49:38  8:01 2:52:05 
   44   4/5     229 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  40 F    22 28:59  1:50  2:20   33 1:13:47 20.2  1:57   56 1:06:33 10:44 2:53:34 
   45   1/1     151 Kyle Kraemer            St. Cloud          MN  23 M    41 33:02  2:06  2:22   45 1:18:39 18.9  1:34   44   59:53  9:40 2:55:28 
   46   8/10    198 Tim Moritz              Andover            MN  43 M    18 28:16  1:47  2:21   31 1:13:11 20.4  2:05   62 1:09:44 11:15 2:55:35 
   47   1/1     261 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  56 F    42 33:30  2:07  1:32   50 1:19:42 18.7  1:44   43   59:25  9:35 2:55:51 
   48   3/5     141 Carin Kelly             St Louis Park      MN  39 F    43 33:41  2:08  1:38   51 1:20:02 18.6  1:28   45 1:00:16  9:44 2:57:03 
   49   3/4      42 Erik Carlson            Maplewood          NJ  51 M    57 37:34  2:23  3:11   48 1:19:00 18.9  2:27   41   58:20  9:25 3:00:30 
   50   2/2      34 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  62 M    53 35:38  2:15  2:51   47 1:18:59 18.9  1:53   50 1:02:35 10:06 3:01:55 
   51   4/4      90 Stephen Fregosi         Champlin           MN  28 M    37 32:13  2:02  4:31   54 1:20:41 18.5  1:53   51 1:03:02 10:10 3:02:19 
   52   4/5     308 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58 M    51 34:59  2:13  4:24   38 1:15:13 19.8  2:01   60 1:07:36 10:55 3:04:11 
   53   9/10    304 Travis Wells            Zimmerman          MN  40 M    50 34:47  2:12  2:09   46 1:18:59 18.9  1:54   58 1:06:58 10:48 3:04:45 
   54   5/5     233 Michael Powers          Minneapolis        MN  59 M    39 32:52  2:05  2:44   53 1:20:05 18.6  1:30   61 1:08:11 11:00 3:05:20 
   55   5/6     184 Josh Melchior           Big Lake           MN  34 M    54 36:05  2:17  2:55   55 1:20:53 18.4  1:12   53 1:04:24 10:24 3:05:27 
   56   8/8      15 Chris Asche             Brooklyn Park      MN  37 M    49 34:38  2:12  3:16   52 1:20:04 18.6  2:02   57 1:06:49 10:47 3:06:47 
   57   3/4     270 Michele Silva           Minneapolis        MN  31 F    40 32:55  2:05  2:21   56 1:22:38 18.0  1:27   63 1:15:27 12:11 3:14:46 
   58  10/10     71 Warren Downing          Prior Lake         MN  40 M    56 37:17  2:22  4:01   58 1:26:58 17.1  2:10   55 1:06:09 10:41 3:16:33 
   59   4/4     251 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52 M    61 38:56  2:28  4:55   57 1:24:45 17.6  3:18   54 1:06:06 10:40 3:17:58 
   60   3/3      89 Jacquelyn Fregosi       Champlin           MN  28 F    62 39:10  2:29  3:16   62 1:32:51 16.0  1:33   46 1:01:26  9:55 3:18:14 
   61   4/4     202 Elizabeth Mulville      Champlin           MN  30 F    60 38:46  2:27  3:39   63 1:32:53 16.0  1:31   47 1:01:27  9:55 3:18:14 
   62   6/6     203 Matthew Mulville        Blaine             MN  30 M    63 40:12  2:33  4:32   64 1:38:40 15.1  1:50   49 1:02:23 10:04 3:27:34 
   63   4/5      56 Heidi Corley            Rochester          MN  38 F    52 35:20  2:14  2:36   60 1:30:43 16.4  2:57   65 1:17:10 12:27 3:28:44 
   64   5/5     137 Janelle Katzner         Rogers             MN  37 F    55 36:20  2:18  3:10   65 1:43:22 14.4  3:50   59 1:07:07 10:50 3:33:48 
   65   1/1     143 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  53 F    59 38:07  2:25  2:22   61 1:31:28 16.3  2:52   66 1:25:02 13:43 3:39:48 
   66   5/5     249 Lori Rogosheske Hahn    Big Lake           MN  40 F    66 42:53  2:43  2:20   66 1:48:52 13.7  1:15   64 1:15:49 12:14 3:51:07 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 David Holden            Hudson             WI  47 M   19:57  1:16 
    2 Don Steenson            Plymouth           MN  45 M   22:12  1:25 
    3 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31 M   24:10  1:32 
    4 Kelly Trom              Minneapolis        MN  29 F   24:41  1:34 
    5 Lauren Anderson         Maple Grove        MN  26 F   25:00  1:35 
    6 Miles Burd              Cottage Grove      MN  52 M   25:17  1:36 
    7 Tim Larson              Circle Pines       MN  33 M   25:34  1:37 
    8 Josh Duda               Pillager           MN  39 M   25:47  1:38 
    9 Alison Forney-Gorman    Minneapolis        MN  44 F   26:09  1:39 
   10 Veronica Bond           Rochester          MN  44 F   26:14  1:40 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Holden            Hudson             WI  47 M 1:00:17 24.7 
    2 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  42 M 1:02:38 23.8 
    3 David Koppel            Plymouth           MN  29 M 1:03:44 23.4 
    4 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50 M 1:05:01 22.9 
    5 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  55 M 1:05:04 22.9 
    6 Kevin Knight            Minneapolis        MN  46 M 1:05:09 22.9 
    7 Jeff Phillips           Hopkins            MN  42 M 1:06:10 22.5 
    8 Eric Larson             Minneapolis        MN  39 M 1:06:48 22.3 
    9 Kelly Trom              Minneapolis        MN  29 F 1:06:56 22.3 
   10 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56 M 1:07:02 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Holden            Hudson             WI  47 M   39:00  6:18 
    2 John Kallemeyn          Big Lake           MN  31 M   39:03  6:18 
    3 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34 F   39:52  6:26 
    4 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31 M   41:34  6:43 
    5 David Koppel            Plymouth           MN  29 M   42:00  6:47 
    6 Kelly Trom              Minneapolis        MN  29 F   42:45  6:54 
    7 Richard Geisen          Washburn           WI  49 M   43:43  7:04 
    8 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50 M   44:36  7:12 
    9 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  35 M   44:42  7:13 
   10 Don Steenson            Plymouth           MN  45 M   44:42  7:13 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  117 David Holden            Hudson             WI  47    1 19:57  1:16  0:57    1 1:00:17 24.7  0:43    1   39:00  6:18 2:00:52 
    2  147 David Koppel            Plymouth           MN  29    9 27:22  1:44  0:49    3 1:03:44 23.4  0:52    4   42:00  6:47 2:14:46 
    3  277 Don Steenson            Plymouth           MN  45    2 22:12  1:25  1:32   11 1:07:16 22.1  1:10    8   44:42  7:13 2:16:50 
    4   17 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31    3 24:10  1:32  1:06   17 1:09:40 21.4  1:07    3   41:34  6:43 2:17:36 
    5  306 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50   11 28:10  1:47  1:06    4 1:05:01 22.9  0:45    6   44:36  7:12 2:19:35 
    6  258 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  42   18 29:55  1:54  1:28    2 1:02:38 23.8  1:35   11   46:26  7:30 2:21:59 
    7   29 Mike Blair              Prior Lake         MN  47   10 28:07  1:47  1:10   10 1:07:15 22.2  1:07   10   46:13  7:28 2:23:50 
    8  134 John Kallemeyn          Big Lake           MN  31   35 34:24  2:11  1:48   13 1:08:32 21.7  1:10    2   39:03  6:18 2:24:55 
    9  226 Jeff Phillips           Hopkins            MN  42   14 28:35  1:49  2:16    7 1:06:10 22.5  1:19   14   47:28  7:40 2:25:47 
   10   93 Richard Geisen          Washburn           WI  49   22 30:22  1:55  1:23   20 1:10:23 21.2  1:01    5   43:43  7:04 2:26:50 
   11  145 Kevin Knight            Minneapolis        MN  46   19 29:56  1:54  1:44    6 1:05:09 22.9  1:25   19   50:18  8:07 2:28:30 
   12   72 Josh Duda               Pillager           MN  39    6 25:47  1:38  0:56   15 1:09:34 21.4  0:47   22   52:49  8:32 2:29:50 
   13  214 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  36   20 30:07  1:54  1:22   22 1:11:05 21.0  1:14    9   46:11  7:27 2:29:58 
   14  278 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29   17 29:42  1:53  1:59   14 1:09:05 21.6  1:37   17   50:01  8:04 2:32:21 
   15  115 Gordon Hill             St. Paul           MN  35    8 27:19  1:44  1:42   33 1:15:48 19.7  0:49   15   48:57  7:54 2:34:33 
   16  159 Eric Larson             Minneapolis        MN  39   23 30:30  1:56  1:38    8 1:06:48 22.3  1:36   25   54:06  8:44 2:34:37 
   17  282 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56   16 29:30  1:52  2:25    9 1:07:02 22.2  0:53   26   55:27  8:57 2:35:15 
   18  294 Brandon Thyen           North Branch       MN  43   21 30:17  1:55  1:27   16 1:09:36 21.4  1:17   23   52:51  8:32 2:35:26 
   19   10 Rod Anderson            Woodbury           MN  59   26 31:29  2:00  1:53   12 1:07:27 22.1  2:16   24   53:08  8:35 2:36:11 
   20  161 Tim Larson              Circle Pines       MN  33    5 25:34  1:37  1:30   25 1:13:03 20.4  0:51   28   55:49  9:01 2:36:45 
   21   70 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  55   15 28:54  1:50  2:41    5 1:05:04 22.9  2:20   31   58:11  9:23 2:37:08 
   22   33 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  45   25 31:12  1:59  1:30   23 1:11:35 20.8  2:13   20   50:41  8:11 2:37:09 
   23  127 Ben Johnson             Minneapolis        MN  42   33 34:17  2:10  1:33   29 1:14:05 20.1  2:05   12   46:46  7:33 2:38:46 
   24  252 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  35   34 34:20  2:10  1:12   35 1:18:15 19.0  1:15    7   44:42  7:13 2:39:42 
   25  272 David Smith             Sartell            MN  41   13 28:25  1:48  2:01   21 1:10:24 21.2  1:55   30   58:03  9:22 2:40:47 
   26   40 Miles Burd              Cottage Grove      MN  52    4 25:17  1:36  1:48   18 1:09:41 21.4  1:36   39 1:04:00 10:20 2:42:19 
   27  222 Ed Patton               Golden Valley      MN  62    7 26:33  1:41  2:06   19 1:09:55 21.3  2:39   35 1:01:58 10:00 2:43:09 
   28  253 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  36   27 31:48  2:01  1:51   40 1:19:11 18.8  1:09   18   50:13  8:06 2:44:12 
   29  140 Brian Kelly             St Louis Park      MN  39   24 30:34  1:56  1:18   32 1:15:47 19.7  1:14   27   55:31  8:58 2:44:23 
   30  342 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  27   46 40:16  2:33  3:37   24 1:12:53 20.4  1:21   13   47:05  7:36 2:45:10 
   31  232 Peter Portilla          Minneapolis        MS  30   32 34:04  2:09  1:31   30 1:14:25 20.0  1:05   29   56:30  9:07 2:47:33 
   32   48 Dan Christoferson       Otsego             MN  43   43 37:58  2:24  2:33   34 1:16:25 19.5  1:30   21   51:10  8:16 2:49:34 
   33  335 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  40   31 33:57  2:09  2:24   27 1:13:40 20.2  2:27   33   59:17  9:34 2:51:42 
   34  194 Bill Minge              Minneapolis        MN  65   47 42:50  2:43  2:40   28 1:13:54 20.2  3:05   16   49:38  8:01 2:52:05 
   35  151 Kyle Kraemer            St. Cloud          MN  23   30 33:02  2:06  2:22   36 1:18:39 18.9  1:34   34   59:53  9:40 2:55:28 
   36  198 Tim Moritz              Andover            MN  43   12 28:16  1:47  2:21   26 1:13:11 20.4  2:05   47 1:09:44 11:15 2:55:35 
   37   42 Erik Carlson            Maplewood          NJ  51   42 37:34  2:23  3:11   39 1:19:00 18.9  2:27   32   58:20  9:25 3:00:30 
   38   34 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  62   39 35:38  2:15  2:51   38 1:18:59 18.9  1:53   37 1:02:35 10:06 3:01:55 
   39   90 Stephen Fregosi         Champlin           MN  28   28 32:13  2:02  4:31   43 1:20:41 18.5  1:53   38 1:03:02 10:10 3:02:19 
   40  308 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58   38 34:59  2:13  4:24   31 1:15:13 19.8  2:01   45 1:07:36 10:55 3:04:11 
   41  304 Travis Wells            Zimmerman          MN  40   37 34:47  2:12  2:09   37 1:18:59 18.9  1:54   44 1:06:58 10:48 3:04:45 
   42  233 Michael Powers          Minneapolis        MN  59   29 32:52  2:05  2:44   42 1:20:05 18.6  1:30   46 1:08:11 11:00 3:05:20 
   43  184 Josh Melchior           Big Lake           MN  34   40 36:05  2:17  2:55   44 1:20:53 18.4  1:12   40 1:04:24 10:24 3:05:27 
   44   15 Chris Asche             Brooklyn Park      MN  37   36 34:38  2:12  3:16   41 1:20:04 18.6  2:02   43 1:06:49 10:47 3:06:47 
   45   71 Warren Downing          Prior Lake         MN  40   41 37:17  2:22  4:01   46 1:26:58 17.1  2:10   42 1:06:09 10:41 3:16:33 
   46  251 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52   44 38:56  2:28  4:55   45 1:24:45 17.6  3:18   41 1:06:06 10:40 3:17:58 
   47  203 Matthew Mulville        Blaine             MN  30   45 40:12  2:33  4:32   47 1:38:40 15.1  1:50   36 1:02:23 10:04 3:27:34 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  341 Kelly Trom              Minneapolis        MN  29    1 24:41  1:34  1:20    1 1:06:56 22.3  1:07    2   42:45  6:54 2:16:48 
    2   62 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34    6 28:07  1:47  2:26    2 1:09:14 21.5  1:47    1   39:52  6:26 2:21:24 
    3   86 Alison Forney-Gorman    Minneapolis        MN  44    3 26:09  1:39  1:06    4 1:10:20 21.2  1:00    3   47:02  7:36 2:25:36 
    4  106 Naomi Hamer             Orono              MN  41    5 26:41  1:41  1:44    3 1:10:11 21.2  1:22    7   51:56  8:23 2:31:52 
    5   32 Veronica Bond           Rochester          MN  44    4 26:14  1:40  1:21    5 1:11:02 21.0  1:15    8   52:55  8:33 2:32:46 
    6  312 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  37    9 32:00  2:02  1:27    7 1:15:01 19.9  1:25    4   50:23  8:08 2:40:14 
    7  263 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  37    8 30:53  1:57  1:19    9 1:17:23 19.3  1:25    6   51:27  8:18 2:42:26 
    8   88 Brigitte Fox            Plymouth           MN  34   10 32:49  2:05  1:58    8 1:15:21 19.8  1:30    5   51:25  8:18 2:43:01 
    9    9 Lauren Anderson         Maple Grove        MN  26    2 25:00  1:35  2:42   13 1:28:04 16.9  2:12    9   53:28  8:38 2:51:24 
   10  229 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  40    7 28:59  1:50  2:20    6 1:13:47 20.2  1:57   14 1:06:33 10:44 2:53:34 
   11  261 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  56   12 33:30  2:07  1:32   10 1:19:42 18.7  1:44   10   59:25  9:35 2:55:51 
   12  141 Carin Kelly             St Louis Park      MN  39   13 33:41  2:08  1:38   11 1:20:02 18.6  1:28   11 1:00:16  9:44 2:57:03 
   13  270 Michele Silva           Minneapolis        MN  31   11 32:55  2:05  2:21   12 1:22:38 18.0  1:27   16 1:15:27 12:11 3:14:46 
   14   89 Jacquelyn Fregosi       Champlin           MN  28   18 39:10  2:29  3:16   16 1:32:51 16.0  1:33   12 1:01:26  9:55 3:18:14 
   15  202 Elizabeth Mulville      Champlin           MN  30   17 38:46  2:27  3:39   17 1:32:53 16.0  1:31   13 1:01:27  9:55 3:18:14 
   16   56 Heidi Corley            Rochester          MN  38   14 35:20  2:14  2:36   14 1:30:43 16.4  2:57   18 1:17:10 12:27 3:28:44 
   17  137 Janelle Katzner         Rogers             MN  37   15 36:20  2:18  3:10   18 1:43:22 14.4  3:50   15 1:07:07 10:50 3:33:48 
   18  143 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  53   16 38:07  2:25  2:22   15 1:31:28 16.3  2:52   19 1:25:02 13:43 3:39:48 
   19  249 Lori Rogosheske Hahn    Big Lake           MN  40   19 42:53  2:43  2:20   19 1:48:52 13.7  1:15   17 1:15:49 12:14 3:51:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  151 Kyle Kraemer            St. Cloud          MN  23    1 33:02  2:06  2:22    1 1:18:39 18.9  1:34    1   59:53  9:40 2:55:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  147 David Koppel            Plymouth           MN  29    1 27:22  1:44  0:49    1 1:03:44 23.4  0:52    1   42:00  6:47 2:14:46 
    2  278 Blake Steinbring        Alexandria         MN  29    2 29:42  1:53  1:59    2 1:09:05 21.6  1:37    3   50:01  8:04 2:32:21 
    3  342 Jacob Wernersbach       Zimmerman          MN  27    4 40:16  2:33  3:37    3 1:12:53 20.4  1:21    2   47:05  7:36 2:45:10 
    4   90 Stephen Fregosi         Champlin           MN  28    3 32:13  2:02  4:31    4 1:20:41 18.5  1:53    4 1:03:02 10:10 3:02:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  341 Kelly Trom              Minneapolis        MN  29    1 24:41  1:34  1:20    1 1:06:56 22.3  1:07    1   42:45  6:54 2:16:48 
    2    9 Lauren Anderson         Maple Grove        MN  26    2 25:00  1:35  2:42    2 1:28:04 16.9  2:12    2   53:28  8:38 2:51:24 
    3   89 Jacquelyn Fregosi       Champlin           MN  28    3 39:10  2:29  3:16    3 1:32:51 16.0  1:33    3 1:01:26  9:55 3:18:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   17 Bucky Badger            Maple Grove        MN  31    1 24:10  1:32  1:06    2 1:09:40 21.4  1:07    2   41:34  6:43 2:17:36 
    2  134 John Kallemeyn          Big Lake           MN  31    4 34:24  2:11  1:48    1 1:08:32 21.7  1:10    1   39:03  6:18 2:24:55 
    3  161 Tim Larson              Circle Pines       MN  33    2 25:34  1:37  1:30    3 1:13:03 20.4  0:51    3   55:49  9:01 2:36:45 
    4  232 Peter Portilla          Minneapolis        MS  30    3 34:04  2:09  1:31    4 1:14:25 20.0  1:05    4   56:30  9:07 2:47:33 
    5  184 Josh Melchior           Big Lake           MN  34    5 36:05  2:17  2:55    5 1:20:53 18.4  1:12    6 1:04:24 10:24 3:05:27 
    6  203 Matthew Mulville        Blaine             MN  30    6 40:12  2:33  4:32    6 1:38:40 15.1  1:50    5 1:02:23 10:04 3:27:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   62 Sheena Dauer            Montevideo         MN  34    1 28:07  1:47  2:26    1 1:09:14 21.5  1:47    1   39:52  6:26 2:21:24 
    2   88 Brigitte Fox            Plymouth           MN  34    2 32:49  2:05  1:58    2 1:15:21 19.8  1:30    2   51:25  8:18 2:43:01 
    3  270 Michele Silva           Minneapolis        MN  31    3 32:55  2:05  2:21    3 1:22:38 18.0  1:27    4 1:15:27 12:11 3:14:46 
    4  202 Elizabeth Mulville      Champlin           MN  30    4 38:46  2:27  3:39    4 1:32:53 16.0  1:31    3 1:01:27  9:55 3:18:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   72 Josh Duda               Pillager           MN  39    1 25:47  1:38  0:56    2 1:09:34 21.4  0:47    5   52:49  8:32 2:29:50 
    2  214 Scott Olson             Brooklyn Park      MN  36    3 30:07  1:54  1:22    3 1:11:05 21.0  1:14    2   46:11  7:27 2:29:58 
    3  115 Gordon Hill             St. Paul           MN  35    2 27:19  1:44  1:42    5 1:15:48 19.7  0:49    3   48:57  7:54 2:34:33 
    4  159 Eric Larson             Minneapolis        MN  39    4 30:30  1:56  1:38    1 1:06:48 22.3  1:36    6   54:06  8:44 2:34:37 
    5  252 Jacob Rothstein         Saint Stephen      MN  35    7 34:20  2:10  1:12    6 1:18:15 19.0  1:15    1   44:42  7:13 2:39:42 
    6  253 Jon Rydberg             Brooklyn Park      MN  36    6 31:48  2:01  1:51    7 1:19:11 18.8  1:09    4   50:13  8:06 2:44:12 
    7  140 Brian Kelly             St Louis Park      MN  39    5 30:34  1:56  1:18    4 1:15:47 19.7  1:14    7   55:31  8:58 2:44:23 
    8   15 Chris Asche             Brooklyn Park      MN  37    8 34:38  2:12  3:16    8 1:20:04 18.6  2:02    8 1:06:49 10:47 3:06:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  312 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  37    2 32:00  2:02  1:27    1 1:15:01 19.9  1:25    1   50:23  8:08 2:40:14 
    2  263 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  37    1 30:53  1:57  1:19    2 1:17:23 19.3  1:25    2   51:27  8:18 2:42:26 
    3  141 Carin Kelly             St Louis Park      MN  39    3 33:41  2:08  1:38    3 1:20:02 18.6  1:28    3 1:00:16  9:44 2:57:03 
    4   56 Heidi Corley            Rochester          MN  38    4 35:20  2:14  2:36    4 1:30:43 16.4  2:57    5 1:17:10 12:27 3:28:44 
    5  137 Janelle Katzner         Rogers             MN  37    5 36:20  2:18  3:10    5 1:43:22 14.4  3:50    4 1:07:07 10:50 3:33:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  258 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  42    4 29:55  1:54  1:28    1 1:02:38 23.8  1:35    1   46:26  7:30 2:21:59 
    2  226 Jeff Phillips           Hopkins            MN  42    3 28:35  1:49  2:16    2 1:06:10 22.5  1:19    3   47:28  7:40 2:25:47 
    3  294 Brandon Thyen           North Branch       MN  43    5 30:17  1:55  1:27    3 1:09:36 21.4  1:17    5   52:51  8:32 2:35:26 
    4  127 Ben Johnson             Minneapolis        MN  42    7 34:17  2:10  1:33    7 1:14:05 20.1  2:05    2   46:46  7:33 2:38:46 
    5  272 David Smith             Sartell            MN  41    2 28:25  1:48  2:01    4 1:10:24 21.2  1:55    6   58:03  9:22 2:40:47 
    6   48 Dan Christoferson       Otsego             MN  43   10 37:58  2:24  2:33    8 1:16:25 19.5  1:30    4   51:10  8:16 2:49:34 
    7  335 Timothy Poeschl         Bloomington        MN  40    6 33:57  2:09  2:24    6 1:13:40 20.2  2:27    7   59:17  9:34 2:51:42 
    8  198 Tim Moritz              Andover            MN  43    1 28:16  1:47  2:21    5 1:13:11 20.4  2:05   10 1:09:44 11:15 2:55:35 
    9  304 Travis Wells            Zimmerman          MN  40    8 34:47  2:12  2:09    9 1:18:59 18.9  1:54    9 1:06:58 10:48 3:04:45 
   10   71 Warren Downing          Prior Lake         MN  40    9 37:17  2:22  4:01   10 1:26:58 17.1  2:10    8 1:06:09 10:41 3:16:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   86 Alison Forney-Gorman    Minneapolis        MN  44    1 26:09  1:39  1:06    2 1:10:20 21.2  1:00    1   47:02  7:36 2:25:36 
    2  106 Naomi Hamer             Orono              MN  41    3 26:41  1:41  1:44    1 1:10:11 21.2  1:22    2   51:56  8:23 2:31:52 
    3   32 Veronica Bond           Rochester          MN  44    2 26:14  1:40  1:21    3 1:11:02 21.0  1:15    3   52:55  8:33 2:32:46 
    4  229 Elizabeth Poeschl       Bloomington        MN  40    4 28:59  1:50  2:20    4 1:13:47 20.2  1:57    4 1:06:33 10:44 2:53:34 
    5  249 Lori Rogosheske Hahn    Big Lake           MN  40    5 42:53  2:43  2:20    5 1:48:52 13.7  1:15    5 1:15:49 12:14 3:51:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  117 David Holden            Hudson             WI  47    1 19:57  1:16  0:57    1 1:00:17 24.7  0:43    1   39:00  6:18 2:00:52 
    2  277 Don Steenson            Plymouth           MN  45    2 22:12  1:25  1:32    4 1:07:16 22.1  1:10    3   44:42  7:13 2:16:50 
    3   29 Mike Blair              Prior Lake         MN  47    3 28:07  1:47  1:10    3 1:07:15 22.2  1:07    4   46:13  7:28 2:23:50 
    4   93 Richard Geisen          Washburn           WI  49    5 30:22  1:55  1:23    5 1:10:23 21.2  1:01    2   43:43  7:04 2:26:50 
    5  145 Kevin Knight            Minneapolis        MN  46    4 29:56  1:54  1:44    2 1:05:09 22.9  1:25    5   50:18  8:07 2:28:30 
    6   33 Mark Bontrager          Robbinsdale        MN  45    6 31:12  1:59  1:30    6 1:11:35 20.8  2:13    6   50:41  8:11 2:37:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  306 Ryan Wenning            Excelsior          MN  50    2 28:10  1:47  1:06    1 1:05:01 22.9  0:45    1   44:36  7:12 2:19:35 
    2   40 Miles Burd              Cottage Grove      MN  52    1 25:17  1:36  1:48    2 1:09:41 21.4  1:36    3 1:04:00 10:20 2:42:19 
    3   42 Erik Carlson            Maplewood          NJ  51    3 37:34  2:23  3:11    3 1:19:00 18.9  2:27    2   58:20  9:25 3:00:30 
    4  251 Joel Rosenthal          Maple Grove        MN  52    4 38:56  2:28  4:55    4 1:24:45 17.6  3:18    4 1:06:06 10:40 3:17:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  143 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  53    1 38:07  2:25  2:22    1 1:31:28 16.3  2:52    1 1:25:02 13:43 3:39:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  282 Dan Streeter            Maple Plain        MN  56    2 29:30  1:52  2:25    2 1:07:02 22.2  0:53    2   55:27  8:57 2:35:15 
    2   10 Rod Anderson            Woodbury           MN  59    3 31:29  2:00  1:53    3 1:07:27 22.1  2:16    1   53:08  8:35 2:36:11 
    3   70 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  55    1 28:54  1:50  2:41    1 1:05:04 22.9  2:20    3   58:11  9:23 2:37:08 
    4  308 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  58    5 34:59  2:13  4:24    4 1:15:13 19.8  2:01    4 1:07:36 10:55 3:04:11 
    5  233 Michael Powers          Minneapolis        MN  59    4 32:52  2:05  2:44    5 1:20:05 18.6  1:30    5 1:08:11 11:00 3:05:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  261 Sharon Schneider        Ham Lake           MN  56    1 33:30  2:07  1:32    1 1:19:42 18.7  1:44    1   59:25  9:35 2:55:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  222 Ed Patton               Golden Valley      MN  62    1 26:33  4:43  2:06    1 1:09:55 12.4  2:39    1 1:01:58 20:00 2:43:09 
    2   34 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  62    2 35:38  6:20  2:51    2 1:18:59 11.0  1:53    2 1:02:35 20:12 3:01:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  194 Bill Minge              Minneapolis        MN  65    1 42:50  7:37  2:40    1 1:13:54 11.7  3:05    1   49:38 16:01 2:52:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                         86
Total Number of Team Finishers:            0
Total Number of Individual Finishers:     66
Number of Male   Finishers:               47
Number of Female Finishers:               19
Did not Finish Race or Did Not Start:     20