Maple Grove Triathlon -
Maple Grove, MN
8/27/2011

race logo










					
                                               MAPLE GROVE TRIATHLON
                                  Weaver Lake - Maple Grove, MN - August 27, 2011
                                      .3 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run     Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   1/1       1 James Graif              49 M   Elk River          MN   12    9:08  1:44  0:46    1   35:35 23.6  0:43   40   21:58  7:20 1:08:07 
    2   1/14    265 Brian Maas               50 M   Plymouth           MN   15    9:20  1:47  1:33    3   38:09 22.0  1:11    3   18:21  6:07 1:08:32 
    3   1/11    276 Christopher Massey       26 M   Plymouth           MN    8    9:01  1:43  1:36   13   39:54 21.1  1:03    1   17:47  5:56 1:09:19 
    4   1/45    353 Mike Peterson            42 M   Maple Grove        MN   27    9:59  1:54  1:17    7   39:01 21.5  1:07    4   18:44  6:15 1:10:06 
    5   2/11    357 David Phillips           26 M   Maple Grove        MN   41   10:39  2:01  1:48    2   36:07 23.3  1:20   12   20:15  6:45 1:10:07 
    6   1/22    218 Joe Keller               47 M   Maple Grove        MN   20    9:33  1:49  1:08    4   38:16 22.0  1:07   11   20:11  6:44 1:10:13 
    7   1/33    318 Christian Oestreich      32 M   Hopkins            MN    9    9:01  1:43  1:12    6   38:44 21.7  0:48   14   20:43  6:55 1:10:25 
    8   2/22    380 Jim Robb                 48 M   Maple Grove        MN   24    9:51  1:52  1:35                   38:07   19   21:04  7:02 1:10:35 
    9   2/33    455 Matthew Trok             34 M   Maple Grove, Mn    MN   54   10:52  2:04  1:59    5   38:33 21.8  1:28    2   18:20  6:07 1:11:10 
   10   1/46    263 Eric Lund                36 M   Stillwater         MN   13    9:09  1:44  1:32   18   40:21 20.8  1:24   13   20:18  6:46 1:12:41 
   11   1/2     310 Jennifer Neuman          41 F   Ramsey             MN   30   10:05  1:55  1:10   14   40:00 21.0  1:06   24   21:09  7:03 1:13:28 
   12   1/9     452 Jacob Totall             15 M   Minneapolis        MN    5    8:51  1:41  1:13  385 1:11:31 11.7         10   20:08  6:43 1:13:52 
   13   2/2       3 Nordica Stocker          26 F   Minneapolis        MN   14    9:16  1:46  1:07   19   40:49 20.6  0:53   41   22:02  7:21 1:14:04 
   14   1/22    513 Cheryl Zitur             47 F   Corcoran           MN    6    8:58  1:42  2:03   21   40:54 20.5  1:26   21   21:05  7:02 1:14:24 
   15   2/14    430 Dan Stone                54 M   Maple Grove        MN   71   11:14  2:08  1:44                   39:59   32   21:31  7:11 1:14:27 
   16   1/5     388 Danielle Rudin           18 F   Maple Grove        MN    2    8:02  1:32  2:23   74   43:55 19.1  0:53    8   19:48  6:36 1:14:59 
   17   1/44    379 Heidi Robb               44 F   Maple Grove        MN  102   11:49  2:15  1:19   11   39:47 21.1  1:14   29   21:29  7:10 1:15:35 
   18   2/5     314 Natalie Norberg          15 F   Minneapolis        MN   17    9:21  1:47  0:59   63   43:27 19.3  0:56   18   21:01  7:01 1:15:41 
   19   2/46    204 Jacob Johnson            36 M   Medina             MN   31   10:06  1:55  1:11   45   42:31 19.8  1:25   17   20:47  6:56 1:15:58 
   20   1/45    111 Erin Farrens             31 F   Maple Grove        MN   65   11:08  2:07  1:15    8   39:02 21.5  0:56  111   23:59  8:00 1:16:16 
   21   2/45    397 Alan Schelin             40 M   Edina              MN   59   10:58  2:05  1:48   43   42:24 19.8  1:23    7   19:47  6:36 1:16:18 
   22   1/47    471 Jan Vokal                35 F   Maple Grove        MN   55   10:53  2:04  2:10   10   39:31 21.3  1:18   85   23:14  7:45 1:17:03 
   23   2/47    116 Jennifer Fitzharris-Fun  36 F   Minneapolis        MN   97   11:46  2:14  1:43   33   41:50 20.1  0:59   22   21:05  7:02 1:17:19 
   24   2/44    297 Christine Mitchell       43 F   Maple Grove        MN   35   10:19  1:58 44:43                    1:02   26   21:25  7:09 1:17:27 
   25   3/47    244 Tricia Leafblad          38 F   Maple Grove        MN   60   10:59  2:05  1:17   37   42:06 20.0  1:09   42   22:05  7:22 1:17:34 
   26   3/45    201 Brad Johnson             42 M   Maple Grove        MN  132   12:19  2:20  2:02    9   39:26 21.3  1:07   68   22:48  7:36 1:17:40 
   27   1/16    434 Anne Stoudt              29 F   Bayport            MN    4    8:35  1:38  2:25   48   42:35 19.7  1:40   59   22:30  7:30 1:17:41 
   28   3/33    262 Christopher Lund         31 M   Farmington         MN  235   13:52  2:38  1:45   15   40:02 21.0  1:21   15   20:46  6:56 1:17:44 
   29   3/44    366 Lara Rampetsreiter       42 F   Maple Grove        MN   19    9:28  1:48  1:41   65   43:29 19.3  1:20   45   22:07  7:23 1:18:02 
   30   3/46    199 Dan Jenks                38 M   Maple Grove        MN   33   10:07  1:55  2:13   25   41:25 20.3  1:27   70   22:54  7:38 1:18:03 
   31   2/9     370 Joseph Ravits            18 M   Minnetonka         MN   75   11:19  2:09  2:03   72   43:53 19.1  1:36    5   19:22  6:28 1:18:10 
   32   4/45    229 Matthew Koeppen          41 M   Chanhassen         MN   67   11:10  2:07  1:32   22   41:14 20.4  1:40   67   22:47  7:36 1:18:21 
   33   1/6      67 Spencer Campion          24 M   Plymouth           MN   56   10:54  2:04  2:23   17   40:20 20.8  1:52   71   22:56  7:39 1:18:22 
   34   4/46     46 Jonathan Bottema         36 M   Greenfield         MN   74   11:18  2:09  1:49   40   42:13 19.9  1:30   33   21:34  7:12 1:18:22 
   35   1/12    239 Peter Lancaster          57 M   Minneapolis        MN   29   10:03  1:55  3:22   20   40:52 20.6  1:31   63   22:36  7:32 1:18:22 
   36   2/45    445 Kelly Tamm               31 F   Maple Grove        MN   96   11:46  2:14  1:46   35   41:59 20.0  1:07   36   21:49  7:17 1:18:24 
   37   5/46    243 Andy Leafblad            36 M   Maple Grove        MN   45   10:41  2:02  1:48   64   43:28 19.3  1:02   34   21:37  7:13 1:18:35 
   38   5/45    279 Jason McCarty            42 M   Monticello         MN   25    9:53  1:53  1:50   36   42:04 20.0  1:43   86   23:17  7:46 1:18:45 
   39   2/22    521 Linda Schievelbein       47 F                           42   10:40  2:02                                 79   23:04  7:42 1:18:51 
   40   6/46    477 Mark Vyvyan              39 M   Maple Grove        MN  140   12:26  2:22  2:40   41   42:14 19.9  1:44    9   19:56  6:39 1:18:58 
   41   3/45    495 Lauren Williams          32 F   Maple Grove        MN   28   10:00  1:54  1:41   32   41:49 20.1  1:11  121   24:27  8:09 1:19:06 
   42   6/45    368 Joe Randall              42 M   Maple Grove        MN  121   12:06  2:18  1:29   52   42:41 19.7  1:05   38   21:54  7:18 1:19:13 
   43   3/5     217 Gabby Keller             19 F   Maple Grove        MN    3    8:07  1:33  1:18   70   43:41 19.2  1:01  144   25:10  8:24 1:19:14 
   44   3/11     89 Tom Daymont              27 M   St. Paul           MN  133   12:19  2:20  1:58   28   41:38 20.2  1:03   64   22:42  7:34 1:19:37 
   45   7/45    484 Robert Webb              42 M   Edina              MN   95   11:45  2:14  1:40   29   41:42 20.1  1:30   80   23:06  7:42 1:19:39 
   46   3/22    489 David Wichmann           49 M   Edina              MN   38   10:28  1:59                                 99   23:38  7:53 1:19:41 
   47   3/9     385 Michael Rouleau          15 M   Maple Grove        MN    1    7:37  1:27  1:42  148   46:42 18.0  1:34   56   22:22  7:28 1:19:54 
   48   4/33    304 Mark Muhlstein           32 M   Maple Grove        MN  147   12:32  2:23  2:12   12   39:52 21.1  1:22   51   22:13  7:25 1:20:09 
   49   4/11     60 Chris Buller             29 M   Henderson          NE   23    9:50  1:52  2:05  101   45:07 18.6  1:19   46   22:07  7:23 1:20:26 
   50   8/45    192 Robert Hutchinson        43 M   Maple Grove        MN  105   11:51  2:15  1:59   77   44:01 19.1  1:19   28   21:28  7:10 1:20:35 
   51   7/46    339 Chad Parker              38 M   Robbinsdale        MN   87   11:38  2:13  1:47   39   42:10 19.9  1:28  101   23:39  7:53 1:20:39 
   52   9/45    463 Richard Van Sickle       42 M   Minneapolis        MN   11    9:07  1:44  2:11   27   41:36 20.2  1:25  201   26:26  8:49 1:20:43 
   53  10/45    411 Steve Sellner            44 M   Blaine             MN  101   11:48  2:15  4:53                   41:46   58   22:26  7:29 1:20:51 
   54   5/33    236 Charles Lamb             31 M   Plymouth           MN  215   13:34  2:35  2:05   87   44:41 18.8  1:24    6   19:26  6:29 1:21:07 
   55   4/44     44 Jill Bollettieri         42 F   Saint Louis Park   MN   18    9:27  1:48  2:07  135   46:04 18.2  1:41   37   21:53  7:18 1:21:09 
   56  11/45    269 Sam Macke                40 M   Ankeny             IA   77   11:26  2:10  2:10   44   42:26 19.8  1:22  109   23:53  7:58 1:21:15 
   57   8/46    470 Chris Vokal              36 M   Maple Grove        MN  113   11:58  2:16  1:14   23   41:15 20.4  1:04  172   25:49  8:37 1:21:17 
   58   9/46    215 Marc Katz                37 M   Minneapolis        MN  118   12:06  2:18  2:45   38   42:06 20.0  1:22   83   23:11  7:44 1:21:27 
   59  10/46    709 Ben Johnson              37 M   Minneapolis        MN  155   12:36  2:24  2:40   24   41:21 20.3  2:18   65   22:44  7:35 1:21:36 
   60  12/45    260 Daniel Ludwikoski        42 M   Whitefish Bay      WI  179   12:53  2:27  2:27   31   41:43 20.1  1:38   78   23:02  7:41 1:21:40 
   61   4/47     40 Elizabeth Blom           37 F   Maple Grove        MN  168   12:42  2:25  1:31   68   43:37 19.3  1:36   54   22:19  7:27 1:21:42 
   62  11/46    188 Brian Hoolihan           37 M   Brooklyn Park      MN   94   11:44  2:14  2:42   66   43:31 19.3  1:28   57   22:25  7:29 1:21:48 
   63  12/46    103 Dan Ellingsen            38 M   Maple Grove        MN  122   12:07  2:18  2:04   30   41:42 20.1  0:56  138   25:03  8:21 1:21:49 
   64  13/45    298 Mancel Mitchell          40 M   Minneapolis        MN  169   12:43  2:25  2:15   53   42:41 19.7  1:30   66   22:44  7:35 1:21:50 
   65   6/33    155 Jason Gross              34 M   Maple Grove        MN  104   11:50  2:15  1:25   42   42:20 19.8  1:26  140   25:04  8:22 1:22:03 
   66   5/47    446 Stacy Terebayza          39 F   Coon Rapids        MN   10    9:04  1:43  1:43   57   42:58 19.6  1:24  221   27:04  9:02 1:22:09 
   67   5/44    367 Gretchen Randall         40 F   Maple Grove        MN  100   11:48  2:15  1:58   67   43:32 19.3  1:38   87   23:20  7:47 1:22:12 
   68  13/46    120 Mark Fournier            37 M   Maple Grove        MN   84   11:34  2:12  1:07   60   43:14 19.4  0:56  155   25:26  8:29 1:22:15 
   69  14/46    419 Brian Smalkoski          35 M   Apple Valley       MN   40   10:38  2:01  2:51   62   43:21 19.4  1:52   98   23:37  7:53 1:22:16 
   70   2/12     31 Steven Bentz             55 M   Coon Rapids        MN   36   10:20  1:58  2:14                   44:23  152   25:21  8:27 1:22:16 
   71  15/46    389 Matt Russell             36 M   Rochester          MN  162   12:40  2:24  1:27   69   43:40 19.2  1:11   90   23:24  7:48 1:22:20 
   72   2/6     514 Jon Zitur                22 M   Corcoran           MN   70   11:12  2:08  2:06  110   45:22 18.5  1:40   44   22:06  7:22 1:22:24 
   73   4/22    356 Christopher Phelan       48 M   Maple Grove        MN  163   12:41  2:25  2:04   94   44:54 18.7  2:03   16   20:47  6:56 1:22:27 
   74  16/46    213 Colin Kane               37 M   Dallas             TX   58   10:57  2:05  2:49  118   45:44 18.4  1:35   30   21:29  7:10 1:22:32 
   75   2/16    412 Nicole Setten            26 F   New Hope           MN  127   12:10  2:19  1:42   46   42:31 19.8  1:28  128   24:43  8:15 1:22:32 
   76   6/47    475 Tiffany Vreeman          38 F   Rogers             MN  117   12:04  2:17  1:43   84   44:34 18.8  1:29   75   23:00  7:40 1:22:48 
   77   5/22    127 Matthew Froelich         46 M   Big Lake           MN  129   12:11  2:19  2:31                   42:28  162   25:42  8:34 1:22:51 
   78   7/33    277 Mark Mathews             31 M   Minneapolis        MN   69   11:12  2:08  1:52  126   45:55 18.3  2:00   48   22:10  7:24 1:23:06 
   79   4/45    315 Nicole Norlander         32 F   Brooklyn Park      MN  109   11:54  2:16  2:06   80   44:19 19.0  1:11  102   23:41  7:54 1:23:08 
   80  14/45     12 Lance Anderson           41 M   Chaska             MN   44   10:41  2:02  1:46  100   45:04 18.6  1:15  120   24:25  8:09 1:23:08 
   81  17/46    363 Nathan Purdy             35 M   St. Louis Park     MN  120   12:06  2:18  1:50   49   42:36 19.7  1:35  142   25:05  8:22 1:23:10 
   82  18/46    472 Jason Von Bank           35 M   Corcoran           MN   78   11:26  2:10                                206   26:37  8:53 1:23:16 
   83   3/16    156 Kacie Groves             28 F   Brooklyn Park      MN  130   12:12  2:19  2:42   76   43:58 19.1  1:31   73   22:57  7:39 1:23:18 
   84   5/45    376 Rachel Riopel            30 F   Champlin           MN   32   10:06  1:55  1:43  136   46:06 18.2  1:37  113   24:05  8:02 1:23:36 
   85   4/16    401 Allison Schnese          28 F   Minneapolis        MN  149   12:33  2:23  2:28   83   44:31 18.9  1:18   69   22:51  7:37 1:23:37 
   86   3/6     885 Nathan Christenson       21 M   Rochester          MN  116   11:59  2:17  2:15                   47:17   53   22:18  7:26 1:23:40 
   87   3/14    295 Peter Miller             54 M   Zimmerman          MN  141   12:27  2:22  2:06   55   42:55 19.6  1:25  136   24:58  8:20 1:23:49 
   88   6/45    163 Bethany Haag             30 F   Minneapolis        MN  103   11:49  2:15  1:19   79   44:18 19.0  1:17  148   25:15  8:25 1:23:56 
   89   8/33     77 Patrick Chung            34 M   Golden Valley      MN  156   12:36  2:24  2:17   50   42:38 19.7  1:12  153   25:22  8:28 1:24:03 
   90   5/16    743 Monique Lindquist        28 F   Shoreview          MN   79   11:30  2:11  2:10   54   42:44 19.7  1:34  188   26:16  8:46 1:24:12 
   91   5/11    200 Cody Jenson              27 M   Plymouth           MN  194   13:12  2:30  2:55   56   42:57 19.6  1:41   97   23:35  7:52 1:24:17 
   92  15/45     74 Darren Charloff          42 M   St. Louis Park     MN  135   12:22  2:21  1:56   78   44:03 19.1  1:09  137   25:01  8:21 1:24:29 
   93   6/44    135 Lori Gengler             40 F   Plymouth           MN  148   12:33  2:23  1:59   71   43:43 19.2  1:34  131   24:45  8:15 1:24:30 
   94   7/45    136 Shanna Gerads            32 F   Richmond           MN  184   13:03  2:29  2:28  137   46:09 18.2  1:42   25   21:12  7:04 1:24:31 
   95  19/46     15 Fernando Arrieta         36 M   Edina              MN   34   10:12  1:56  2:35  106   45:14 18.6  1:47  139   25:03  8:21 1:24:48 
   96   4/9      34 Corey Berge              18 M   Maple Grove        MN  170   12:43  2:25  2:55  109   45:21 18.5  1:54   50   22:13  7:25 1:25:03 
   97   4/6     251 Randahl Liebelt          21 M   Maple Grove        MN  227   13:46  2:37  2:29   47   42:33 19.7  1:54  123   24:32  8:11 1:25:11 
   98   6/22    302 James Moran              47 M   Minneapolis        MN   57   10:55  2:05  1:45  160   47:09 17.8  1:33  108   23:52  7:58 1:25:13 
   99   4/14    173 Bob Harmon               50 M   New Brighton       MN  312   15:17  2:54                                 72   22:57  7:39 1:25:14 
  100   5/14     21 Kris Bachtell            54 M   Naperville         IL   47   10:44  2:02  2:22  125   45:51 18.3  2:32  107   23:52  7:58 1:25:19 
  101   3/22    148 Lynn Graif               48 F   Elk River          MN  213   13:33  2:34  1:35   95   45:00 18.7  1:38  103   23:43  7:55 1:25:27 
  102   6/14    114 Bob Fine                 54 M   Maple Grove        MN   90   11:41  2:13  3:06   92   44:49 18.7  2:00   39   21:54  7:18 1:25:29 
  103  16/45     39 Brian Blom               40 M   Maple Grove        MN  123   12:09  2:19  2:04  119   45:46 18.4  1:15  118   24:19  8:07 1:25:31 
  104  17/45    159 Rick Gunderson           44 M   Maple Grove        MN   66   11:09  2:07  2:58  116   45:41 18.4  1:47  112   24:00  8:00 1:25:31 
  105   7/47    123 Erin Frank               37 F   Maple Grove        MN   81   11:31  2:11  1:41   98   45:03 18.6  1:21  179   26:05  8:42 1:25:39 
  106  20/46    187 Brian Hood               37 M   Eden Prairie       MN  173   12:48  2:26  1:55  171   47:33 17.7  1:23   47   22:09  7:23 1:25:44 
  107  21/46    169 Seth Hagerty             35 M   Saint Paul         MN  205   13:23  2:32  1:26   89   44:44 18.8  1:55  122   24:30  8:10 1:25:55 
  108   5/9     197 Austin Jacobi            16 M   Roscoe             IL  214   13:34  2:34  2:16  128   45:59 18.3  1:16   74   22:58  7:40 1:25:59 
  109  18/45    147 John Grafstrom           42 M   Maple Grove        MN  221   13:42  2:36  2:10  107   45:16 18.6  1:19  105   23:49  7:57 1:26:13 
  110   8/45    407 Sara Schwartz            32 F   St. Louis Park     MN   80   11:31  2:11  2:13                   50:04   60   22:30  7:30 1:26:15 
  111   1/8     110 Dr. Jon Falkowski        62 M   Apple Valley       MN  248   14:03  2:40  3:11   16   40:17 20.9  2:03  209   26:45  8:55 1:26:17 
  112   9/33    373 Jeff Richardson          30 M   Maple Grove        MN  242   13:55  2:39  2:40   75   43:56 19.1  1:00  135   24:55  8:19 1:26:23 
  113   1/5     378 Megan Ritter             24 F   Minneapolis        MN  119   12:06  2:18  3:09  124   45:51 18.3  1:32  106   23:50  7:57 1:26:25 
  114   7/44    126 Kathryn Freytag          43 F   Eden Prairie       NJ  187   13:04  2:29  2:55   82   44:22 18.9  1:48  119   24:21  8:07 1:26:28 
  115   8/44    476 Jill Vroman              40 F   Marshall           MN   83   11:34  2:12  2:51  216   49:06 17.1  1:59   20   21:04  7:02 1:26:31 
  116   9/44    307 Julie Nessly             43 F   Chanhassen         MN   52   10:50  2:03  2:25  133   46:04 18.2  1:30  170   25:48  8:36 1:26:33 
  117   2/8     499 Mark Winholtz            60 M   Andover            MN   88   11:38  2:13  1:52   93   44:51 18.7  1:50  198   26:24  8:48 1:26:34 
  118   8/47     11 Jill Anderson            36 F   Minneapolis        MN  190   13:07  2:29  1:34  157   47:07 17.8  1:30   89   23:20  7:47 1:26:35 
  119   9/47    130 Rebecca Gartner          37 F   Maple Grove        MN   26    9:58  1:54  1:48  175   47:41 17.6  1:10  181   26:09  8:43 1:26:43 
  120   7/22    324 James Oliver             45 M   Brooklyn Park      MN   48   10:47  2:03  2:40  142   46:19 18.1  2:12  133   24:52  8:18 1:26:47 
  121   9/45      5 Jaime Adam               33 F   Plymouth           MN  228   13:46  2:37                          1:33  132   24:48  8:16 1:26:49 
  122  10/45    101 Alyssa Eidson            32 F   Minneapolis        MN   37   10:26  1:59  1:40  152   46:58 17.9  1:36  205   26:37  8:53 1:27:14 
  123  10/33    509 Jacob Zdon               33 M   Saint Paul         MN  243   13:55  2:39  3:23  104   45:11 18.6  1:40   84   23:12  7:44 1:27:18 
  124  10/47    291 Teresa Mickelson         38 F   Plymouth           MN   99   11:47  2:14  2:07  132   46:00 18.3  1:16  185   26:13  8:45 1:27:20 
  125  11/45    261 Tammy Luecke             31 F   Maple Grove        MN  175   12:50  2:26  2:18  129   45:59 18.3  1:46  124   24:34  8:12 1:27:25 
  126   4/22    246 Dione Leone              49 F   Medicine Lake      MN  138   12:26  2:22  2:08  122   45:47 18.3  2:05  145   25:10  8:24 1:27:34 
  127  11/47    134 Kristen Gendreau         37 F   Plymouth           MN   16    9:21  1:47  2:17  145   46:34 18.0  1:36  250   27:50  9:17 1:27:35 
  128  12/45    387 Stacy Rowe               34 F   Hugo               MN  189   13:06  2:29  1:28  134   46:04 18.2  1:50  146   25:11  8:24 1:27:36 
  129   3/12    464 Terry Vanderwert         58 M   Maple Grove        MN  202   13:21  2:32  2:03   26   41:25 20.3  2:04  271   28:46  9:36 1:27:37 
  130   5/6      10 Jeremy Anderson          24 M   St Paul            MN    7    9:00  1:43  2:00  236   49:56 16.8  1:12  169   25:48  8:36 1:27:53 
  131  19/45     61 Paul Burleigh            43 M   Woodbury           MN   53   10:50  2:04  2:00  149   46:42 18.0  1:36  213   26:50  8:57 1:27:55 
  132  11/33    185 Kyle Holmgren            34 M   Maple Grove        MN  106   11:52  2:15  2:23  117   45:41 18.4  1:36  199   26:26  8:49 1:27:56 
  133  12/33    128 Michael Fuith            31 M   Minneapolis        MN  256   14:10  2:41  2:48  187   47:59 17.5  1:33   35   21:40  7:14 1:28:07 
  134  12/47    392 Jennifer Samec           39 F   Maple Grove        MN  137   12:25  2:21  2:11  120   45:47 18.3  1:08  207   26:42  8:54 1:28:10 
  135   6/9     104 Kenny Ellingsen          15 M   Maple Grove        MN  180   12:56  2:27  2:05  211   48:59 17.1  0:53   88   23:20  7:47 1:28:11 
  136   2/5     308 Amy Neubauer             22 F   Rogers             MN  361   16:40  3:10  2:23  103   45:09 18.6  1:08   76   23:01  7:41 1:28:18 
  137   6/11    413 Ravi Shah                25 M   Madison            WI   63   11:04  2:06  2:29  114   45:37 18.4  2:04  149   25:17  8:26 1:28:27 
  138  13/47    292 Jodelle Migely           36 F   Maple Grove        MN  182   13:03  2:29  2:12  220   49:20 17.0  1:52   43   22:06  7:22 1:28:30 
  139  22/46    272 Ivan Maramis             36 M   Savage             MN  126   12:10  2:19  3:20   91   44:49 18.7  2:05  189   26:18  8:46 1:28:39 
  140  20/45    259 Paul Lorinser            43 M   Minnetonka         MN  379   17:29  3:19  3:45   81   44:22 18.9  0:39   61   22:31  7:31 1:28:43 
  141  23/46    275 Jason Martinetto         36 M   Minneapolis        MN   22    9:49  1:52  2:34  268   51:43 16.2  1:07  100   23:38  7:53 1:28:49 
  142  14/47    424 Sally Smith              38 F   Corcoran           MN  160   12:39  2:24  1:44  146   46:34 18.0  1:27  202   26:28  8:50 1:28:50 
  143  15/47     72 Jodi Cassidy             37 F   Plymouth           MN   85   11:35  2:12  1:56   85   44:35 18.8  1:30  232   27:19  9:07 1:28:52 
  144   1/8     193 Marysue Ingman           53 F   Eden Prairie       MN  201   13:20  2:32  2:23  170   47:32 17.7  2:18   95   23:32  7:51 1:29:02 
  145  13/33    150 Mark Gray                33 M   Maple Grove        MN   73   11:17  2:09  2:17  221   49:20 17.0  0:51  154   25:23  8:28 1:29:06 
  146  24/46    440 Charles Swensson         39 M   Maple Grove        MN  253   14:08  2:41  2:23  113   45:32 18.4  2:05  141   25:05  8:22 1:29:11 
  147  14/33     78 Patrick Cleary           31 M   Brooklyn Park      MN  192   13:09  2:30  2:02  162   47:15 17.8  1:17  156   25:31  8:31 1:29:12 
  148  13/45    481 Janelle Walter           31 F   New Hope           MN  236   13:52  2:38  1:26   90   44:49 18.7  1:26  243   27:43  9:15 1:29:12 
  149   5/22    255 Jonalyn Lippka           45 F   Bloomington        MN  275   14:28  2:45  3:02  188   48:03 17.5  1:32   49   22:13  7:25 1:29:15 
  150   4/12    281 Thomas McConville        59 M   Osseo              MN  303   14:55  2:50  2:31   34   41:58 20.0  2:06  247   27:48  9:16 1:29:17 
  151  14/45    196 Katherine Ites           30 F   Minneapolis        MN  146   12:32  2:23  1:50  144   46:32 18.1  2:06  194   26:21  8:47 1:29:19 
  152  25/46    423 Michael Smith            39 M   Brooklyn Park      MN  150   12:33  2:23  4:15  178   47:45 17.6  1:40   82   23:10  7:44 1:29:20 
  153   1/7     133 Patty Gaustad            56 F   Maple Grove        MN  239   13:53  2:38  2:25  166   47:22 17.7  1:31  114   24:15  8:05 1:29:24 
  154   6/6      85 Brian Crowe              24 M   Edina              MN   91   11:42  2:13  2:56  164   47:17 17.8  1:50  164   25:43  8:35 1:29:25 
  155  21/45    257 Jeffrey Long             40 M   Bismarck           ND  166   12:42  2:25  2:17   96   45:01 18.7  1:15  259   28:16  9:26 1:29:28 
  156  26/46    161 James Guthrie            35 M   Champlin           MN  225   13:44  2:37  2:51  172   47:39 17.6  1:00  117   24:17  8:06 1:29:28 
  157  15/33    362 Richard Powers           32 M   Eden Prairie       MN  131   12:15  2:20  2:37  233   49:52 16.8  0:54  110   23:54  7:58 1:29:28 
  158  16/47    358 Sarah Pitzner            36 F   Maple Grove        MN  254   14:09  2:41  1:52  140   46:15 18.2  1:21  182   26:09  8:43 1:29:43 
  159  27/46    106 James Erickson           37 M   Mound              MN  223   13:44  2:36  1:35  150   46:52 17.9  1:54  165   25:43  8:35 1:29:44 
  160   5/12     92 John Dick                58 M   St Paul            MN  314   15:19  2:54  3:50   73   43:54 19.1  2:12  125   24:35  8:12 1:29:48 
  161  22/45    384 Jeffrey Rouleau          43 M   Maple Grove        MN   51   10:50  2:03  1:28  189   48:04 17.5  1:23  257   28:08  9:23 1:29:50 
  162   3/8     227 Barry Knight             63 M   Orono              MN  125   12:10  2:19  3:09  111   45:29 18.5  2:03  220   27:02  9:01 1:29:51 
  163  28/46     47 Ryan Bouten              38 M   Shakopee           MN  212   13:33  2:34  1:57  159   47:09 17.8  2:47  126   24:37  8:13 1:29:59 
  164   4/5      20 Trisha Bachmeier         15 F   Prior Lake         MN  197   13:14  2:31  1:44  260   51:17 16.4  1:30   55   22:22  7:28 1:30:04 
  165  29/46    359 Stephen Poles            37 M   Rogers             MN   76   11:23  2:10  2:54  102   45:09 18.6  1:43  278   28:59  9:40 1:30:05 
  166  16/33    266 Scott Maciej             33 M   Maple Grove        MN  220   13:41  2:36  2:59  147   46:38 18.0  1:25  163   25:42  8:34 1:30:23 
  167   6/16    184 Breanna Holland          29 F   Maple Grove        MN  176   12:51  2:26  1:34  143   46:20 18.1  1:49  253   27:53  9:18 1:30:24 
  168  17/33     63 Brandon Burns            33 M   Arden Hills        MN   72   11:14  2:08  3:17  244   50:30 16.6        229   27:16  9:06 1:30:25 
  169  17/47    473 Paige Von Bank           35 F   Corcoran           MN  196   13:13  2:31  2:23  179   47:47 17.6  1:24  173   25:51  8:37 1:30:34 
  170  23/45    294 Pete Miller              43 M   Maple Grove        MN  262   14:17  2:43  2:37   88   44:43 18.8  2:18  210   26:46  8:56 1:30:39 
  171   7/11     43 Mark Boknevitz           29 M   St Louis Park      MN   46   10:43  2:02  3:51  200   48:44 17.2  1:42  168   25:46  8:36 1:30:43 
  172  18/33    280 Kelly McConville         33 M   Champlin           MN  161   12:40  2:24  2:26  195   48:27 17.3  1:02  187   26:13  8:45 1:30:46 
  173  10/44    515 Stephanie Zschokke       40 F   Maple Grove        MN  139   12:26  2:22  2:33  154   46:59 17.9  1:41  233   27:19  9:07 1:30:55 
  174   8/11     70 Nathan Carpenter         29 M   Bloomington        MN  128   12:10  2:19  2:59  250   50:42 16.6  0:55  115   24:15  8:05 1:30:59 
  175   6/12    132 Jay Gaustad              56 M   Maple Grove        MN  329   15:45  2:59  2:51  115   45:38 18.4  1:42  143   25:07  8:23 1:31:01 
  176   9/11    493 Michael Wiley            29 M   Champlin           MN  384   17:46  3:22  3:36   86   44:39 18.8  2:56   52   22:14  7:25 1:31:08 
  177   8/22    512 Paul Zimmer              47 M   Maple Grove        MN  307   15:06  2:52  4:22  112   45:31 18.5  2:40   93   23:30  7:50 1:31:08 
  178   9/22    194 Brian Ip                 49 M   Edina              MN  151   12:34  2:23  2:09  190   48:05 17.5  2:11  186   26:13  8:45 1:31:10 
  179  19/33    311 Chris Nichols            32 M   Maple Grove        MN  172   12:46  2:26  2:39  198   48:33 17.3  1:08  196   26:23  8:48 1:31:27 
  180   2/8      38 Deb Blair                53 F   St Paul            MN   64   11:05  2:06  2:23  158   47:08 17.8  1:48  282   29:07  9:43 1:31:29 
  181  24/45    374 John Ridler              44 M   Chaska             MN   92   11:43  2:14  2:56  191   48:07 17.5  1:53  219   27:00  9:00 1:31:37 
  182  20/33     51 Michael Brinker          32 M   Denver             CO  250   14:05  2:40  5:15  151   46:56 17.9  2:18   81   23:07  7:43 1:31:39 
  183  10/22    139 Peter Gjervold           48 M   Maple Grove        MN  301   14:54  2:50  5:12   51   42:40 19.7  3:25  159   25:34  8:32 1:31:42 
  184  18/47    223 Karen Kieser             39 F   Maple Grove        MN  240   13:55  2:38  2:39  169   47:26 17.7  1:23  197   26:23  8:48 1:31:44 
  185  25/45    334 Artie Paar               42 M   Maple Grove        MN  281   14:32  2:46  4:23  238   50:01 16.8  1:45   23   21:07  7:03 1:31:46 
  186  11/22    285 Charles Meadows          45 M   Rogers             MN  320   15:25  2:56  1:49  130   46:00 18.3  1:16  235   27:23  9:08 1:31:50 
  187  26/45    268 Marc Macke               41 M   Corcoran           MN  269   14:24  2:44  2:42  108   45:16 18.6  1:53  242   27:39  9:13 1:31:51 
  188  21/33    406 Ryan Schulzetenberg      34 M   Maple Grove        MN  340   16:14  3:05  2:42  393 1:41:54  8.2        167   25:46  8:36 1:31:55 
  189  12/22    338 Alexander Parker         49 M   Apple Valley       MN  260   14:13  2:42  3:38   97   45:02 18.7  2:47  191   26:20  8:47 1:31:58 
  190  27/45    287 Michael Mercer           42 M   Birchwood          MN  255   14:09  2:41  3:05  161   47:15 17.8  3:01  127   24:39  8:13 1:32:05 
  191   6/22     35 Gwen Berge               47 F   Maple Grove        MN   98   11:46  2:14  1:48  174   47:41 17.6  2:15  265   28:38  9:33 1:32:07 
  192   7/16     97 Kimberly Dustin          27 F   Arden Hills        MN  178   12:53  2:27  2:48  254   50:48 16.5  1:56  104   23:45  7:55 1:32:07 
  193  11/44    296 Michelle Misko           41 F   Brooklyn Park      MN  349   16:26  3:07  2:34  217   49:08 17.1  0:33   94   23:32  7:51 1:32:10 
  194  15/45    459 Rebekah Twaddle          30 F   Saint Paul         MN  185   13:04  2:29  1:41  105   45:11 18.6  1:27  320   30:50 10:17 1:32:10 
  195  10/11    142 Ryan Goff                29 M   Oakdale            MN  263   14:18  2:43  3:31  228   49:35 16.9  1:55   77   23:02  7:41 1:32:18 
  196  12/44    507 Michelle Young           40 F   Maple Grove        MN  226   13:46  2:37  4:15  259   51:12 16.4  1:42   27   21:28  7:10 1:32:20 
  197  22/33     50 Anthony Brinda           30 M   Maple Grove        MN  165   12:41  2:25  3:45  267   51:42 16.2  1:46   62   22:31  7:31 1:32:24 
  198  13/44    282 Meryl McGauvran          43 F   Maple Grove        MN  207   13:29  2:34  2:20  230   49:41 16.9  1:28  157   25:32  8:31 1:32:27 
  199  11/11    225 Kyle Klever              25 M   Bayport            MN  181   12:58  2:28  2:08  202   48:48 17.2  1:34  225   27:12  9:04 1:32:38 
  200  28/45    189 Patrick Hughes           44 M   Shakopee           MN  233   13:49  2:37  2:23  121   45:47 18.3  2:27  261   28:17  9:26 1:32:41 
  201  16/45    346 Sarah Perry              31 F   Delano             MN  247   14:01  2:40  2:36  131   46:00 18.3  1:42  266   28:39  9:33 1:32:55 
  202  19/47    420 Karin Smalkoski          36 F   Apple Valley       MN  245   13:58  2:39  3:31  210   48:56 17.2  2:18  116   24:16  8:06 1:32:56 
  203  17/45    508 Molly Zauhar             30 F   St Louis Park      MN   39   10:34  2:00  2:55                          328   31:11 10:24 1:32:59 
  204  29/45     75 Pat Chen                 42 M   Brooklyn Park      MN  209   13:29  2:34  2:56  192   48:17 17.4  1:13  223   27:09  9:03 1:33:03 
  205  13/22     25 Bill Bauman              48 M   Maple Grove        MN   62   11:02  2:06  3:49  246   50:33 16.6  2:09  161   25:41  8:34 1:33:12 
  206   8/16    503 Amanda Wittig            26 F   Plymouth           MN  265   14:20  2:43  2:58  206   48:53 17.2  1:45  150   25:20  8:27 1:33:13 
  207  30/45    170 Bob Hankins              42 M   Maple Grove        MN   49   10:47  2:03  2:49  262   51:20 16.4  1:20  226   27:13  9:05 1:33:27 
  208  18/45    422 Diane K Smith            31 F   Maple Grove        MN  395   18:31  3:31  3:01   99   45:03 18.6  1:20  160   25:36  8:32 1:33:29 
  209  20/47    449 Tamiko Thomas            39 F   Brooklyn Park      MN   93   11:43  2:14  1:46  235   49:55 16.8  1:25  274   28:50  9:37 1:33:37 
  210   1/5     151 Dianne Gregory           60 F   St. Paul           MN  111   11:57  2:16  2:33  212   48:59 17.1  2:24  252   27:51  9:17 1:33:40 
  211  14/44    119 Julie Fournier           40 F   Maple Grove        MN  216   13:36  2:35  2:20  173   47:41 17.6  1:57  260   28:16  9:26 1:33:47 
  212   7/22    482 Katherine Walz           48 F   Plymouth           MN  210   13:30  2:34  2:14  182   47:51 17.6  2:09  180   26:07  8:43 1:33:48 
  213  21/47    300 Heather Moody            39 F   Champlin           MN  191   13:08  2:30  2:00  163   47:16 17.8  1:45  299   29:44  9:55 1:33:51 
  214   7/14    267 Mike Mack                52 M   Maple Grove        MN  259   14:12  2:42  3:24  139   46:10 18.2  2:15  256   28:05  9:22 1:34:05 
  215  14/22    153 Mike Griffore            48 M   Maple Grove        MN  406   20:27  3:53  2:51   58   43:02 19.5  1:29  195   26:22  8:48 1:34:08 
  216  15/22    360 Dave Poppie              47 M   Maple Grove        MN  204   13:22  2:32  2:22  203   48:49 17.2  2:06  240   27:33  9:11 1:34:10 
  217  19/45    519 Jodi Hastings            33 F   Minnetonka         MN   43   10:40  2:02  3:09                   50:13  311   30:17 10:06 1:34:17 
  218   7/12    207 Walt Johnson             57 M   St Paul            MN  159   12:39  2:24  5:28   61   43:14 19.4  3:34  295   29:38  9:53 1:34:30 
  219  15/44    375 Kris Ridler              44 F   Chaska             MN   21    9:45  1:51  3:13  266   51:38 16.3  2:18  245   27:46  9:16 1:34:37 
  220  22/47     80 Tara Collins             39 F   Minnetrista        MN  142   12:30  2:22  2:46  193   48:18 17.4  2:26  267   28:41  9:34 1:34:38 
  221  31/45    350 Brent Petersen           44 M   Brooklyn Park      MN  234   13:51  2:38  3:27  127   45:57 18.3  1:26  307   30:02 10:01 1:34:41 
  222  32/45    143 Derik Goodman            40 M   Maple Grove        MN  258   14:12  2:42  1:23  181   47:50 17.6  1:54  290   29:27  9:49 1:34:45 
  223  30/46    349 Benjamin Petersen        36 M   Chanhassen         MN  108   11:53  2:15  2:41  199   48:38 17.3  1:42  304   29:58 10:00 1:34:49 
  224  16/44     22 Diane Baltes             44 F   Maple Grove        MN  280   14:32  2:46  3:09  186   47:55 17.5  2:26  214   26:50  8:57 1:34:50 
  225  31/46    496 Troy Williams            38 M   Big Lake           MN  136   12:25  2:21  3:09  167   47:24 17.7  1:32  315   30:26 10:09 1:34:53 
  226   4/8     212 Joe Kandiko              61 M   Excelsior          MN  115   11:59  2:17  2:44  194   48:20 17.4  2:25  294   29:36  9:52 1:35:02 
  227  23/47     68 Lindsey Cargill          36 F   Otsego             MN  299   14:51  2:49  2:47  324   54:51 15.3  1:15   31   21:30  7:10 1:35:12 
  228  32/46    146 David Graff              38 M   Brooklyn Park      MN  208   13:29  2:34  3:33  225   49:25 17.0  1:51  217   26:56  8:59 1:35:12 
  229  17/44    490 Mary Wilcox              44 F   Falls Church       VA   86   11:37  2:12  2:56  232   49:49 16.9  3:17  241   27:37  9:13 1:35:14 
  230  20/45      9 Jennifer Anderson        32 F   Bloomington        MN  270   14:25  2:44  2:04  138   46:09 18.2  1:41  322   30:58 10:20 1:35:15 
  231  23/33    332 Ryan Ostendorf           30 M   Plymouth           MN  186   13:04  2:29  2:46  123   45:49 18.3  0:53  356   32:50 10:57 1:35:21 
  232  24/47     32 Tiffany Berenberg        36 F   Plymouth           MN  244   13:57  2:39  2:26  165   47:19 17.8  2:07  296   29:39  9:53 1:35:26 
  233  18/44     93 Kristin Dingman          42 F   Maple Grove        MN  152   12:35  2:23  3:26  153   46:58 17.9  2:58  292   29:33  9:51 1:35:28 
  234   8/22    256 Denise Long              48 F   St Paul            MN  219   13:39  2:36  2:16  177   47:44 17.6  2:30  288   29:23  9:48 1:35:29 
  235   8/14     86 Paul Crowe               54 M   Edina              MN  289   14:41  2:47  2:16  168   47:25 17.7  1:47  287   29:22  9:48 1:35:29 
  236  25/47     58 Casie Budolfson          36 F   Minnetonka         MN  107   11:53  2:15  2:33  280   52:17 16.1  1:41  228   27:16  9:06 1:35:37 
  237  21/45    312 Sarah Nichols            33 F   Maple Grove        MN  158   12:37  2:24  2:09  296   53:03 15.8  1:42  183   26:11  8:44 1:35:39 
  238  22/45    386 Julie Roux               31 F   New Hope           MN  143   12:31  2:23  2:16  255   50:49 16.5  2:07  254   28:00  9:20 1:35:41 
  239  23/45     24 Andrea Barthel           34 F   Maple Grove        MN  294   14:48  2:49  2:47  234   49:54 16.8  2:03  190   26:18  8:46 1:35:48 
  240   9/14    309 Steve Neubauer           53 M   Rogers             MN  376   17:16  3:17        387 1:15:22 11.1  1:20  211   26:47  8:56 1:35:54 
  241  33/45    517 Jason Pfieffer           42 M   Plymouth           MN  322   15:27  2:56  2:55  215   49:05 17.1  1:40  216   26:55  8:59 1:36:00 
  242  26/47    118 Christine Forbes         37 F   Maple Grove        MN  144   12:32  2:23  1:50  242   50:14 16.7  2:00  300   29:48  9:56 1:36:22 
  243   3/5     405 Elizabeth Schulze        21 F   Edina              MN  251   14:06  2:41  3:52  245   50:31 16.6  2:15  174   25:56  8:39 1:36:37 
  244  19/44     66 Christine Callinan       41 F   Maple Grove        MN  171   12:45  2:25  2:59                   61:57  327   31:08 10:23 1:36:39 
  245   9/16     99 Carolyn Eckart           29 F   Minneapolis        MN  199   13:15  2:31  1:24  247   50:35 16.6  1:31  308   30:08 10:03 1:36:51 
  246  20/44    179 Sharon Herbst            40 F   Maple Grove        MN  157   12:37  2:24  3:11  237   49:56 16.8  2:59  258   28:13  9:25 1:36:53 
  247  21/44    140 Amy Goering              44 F   Buffalo            MN  319   15:24  2:55  2:47  224   49:21 17.0  2:06  234   27:20  9:07 1:36:55 
  248  33/46    222 Tom Kielty               37 M   Elk River          MN  298   14:50  2:49  2:19  377 1:03:29 13.2        338   31:44 10:35 1:37:01 
  249  16/22    457 Christopher Tutka        45 M   Maple Grove        MN  297   14:50  2:49  2:45  314   54:16 15.5  1:40   96   23:34  7:52 1:37:02 
  250  22/44    137 Nancy Germanson          42 F   Maple Grove        MN  252   14:06  2:41  2:44  287   52:34 16.0  1:46  177   26:02  8:41 1:37:10 
  251  24/33    442 Steve Swinney            32 M   New Brighton       MN  231   13:48  2:37  2:39  183   47:51 17.6  2:39  313   30:22 10:08 1:37:16 
  252  24/45    469 Jessica Voerding         30 F   Minneapolis        MN  267   14:22  2:44  2:40  218   49:11 17.1  2:21  270   28:46  9:36 1:37:16 
  253   2/7      59 Jeri Bukstein            59 F   Maple Grove        MN  372   17:01  3:14  3:41  196   48:28 17.3  2:02  192   26:20  8:47 1:37:29 
  254  17/22    233 Marty Krause             48 M   Minneapolis        MN  331   15:53  3:01  3:52  249   50:40 16.6  2:13  134   24:54  8:18 1:37:30 
  255  10/16    618 Brianne Boettner         28 F   Minnetonka         MN  124   12:09  2:19  3:24  204   48:50 17.2  2:11  325   31:06 10:22 1:37:38 
  256  10/14    220 Tim Kenyon               51 M   Minnetonka         MN  286   14:37  2:46  4:56  209   48:55 17.2  1:57  231   27:17  9:06 1:37:40 
  257   2/5     522 Julie Courtney           60 F                          198   13:14  2:31  2:37  155   47:02 17.9  2:41  344   32:12 10:44 1:37:43 
  258  25/45    305 Melissa Nazal            33 F   Albertville        MN  332   15:55  3:01  2:15  243   50:15 16.7  2:33  212   26:49  8:57 1:37:44 
  259  26/45    330 Nikki Ose                30 F   Otsego             MN  283   14:35  2:46  1:52  248   50:38 16.6  1:32  285   29:17  9:46 1:37:50 
  260   3/8     273 Joann Marshall           52 F   Sauk Rapids        MN  177   12:51  2:27  2:45  240   50:12 16.7  1:56  309   30:11 10:04 1:37:53 
  261  25/33    100 Jeffrey Eckart           31 M   Minneapolis        MN  324   15:35  2:57  2:24  299   53:10 15.8  1:01  171   25:48  8:36 1:37:56 
  262  11/16     94 Megan Dooley             29 F   Minneapolis        MN  276   14:28  2:45  4:19  274   51:52 16.2  2:02  151   25:21  8:27 1:37:59 
  263  34/46     19 Neal Axton               38 M   Saint Paul         MN  356   16:35  3:09  5:01  201   48:47 17.2  2:15  158   25:33  8:31 1:38:08 
  264  26/33    293 Erik Miller              33 M   Rogers             MN  218   13:39  2:35  2:57  316   54:31 15.4  1:28  166   25:44  8:35 1:38:16 
  265  35/46     91 Timothy Delcotto         39 M   Maple Grove        MN  145   12:32  2:23  2:41  213   49:04 17.1  1:56  341   32:06 10:42 1:38:16 
  266  27/47    355 Tonya Peterson           38 F   Otsego             MN  328   15:44  2:59  2:25  284   52:26 16.0  1:14  203   26:34  8:52 1:38:19 
  267  34/45    224 Kent Kiewatt             42 M   Maple Grove        MN  167   12:42  2:25  2:28  281   52:20 16.1  1:30  289   29:26  9:49 1:38:23 
  268  23/44    235 Lou Kycek                43 F   West St. Paul      MN  338   16:06  3:03  2:41  257   51:04 16.4  2:11  200   26:26  8:49 1:38:26 
  269  24/44    121 Beth Fraley              41 F   Coon Rapids        MN  282   14:33  2:46  2:34  223   49:20 17.0  2:27  293   29:36  9:52 1:38:27 
  270   8/12    231 Dennis Korkki            59 M   Brooklyn Center    MN  343   16:19  3:06  4:17   59   43:05 19.5  3:33  332   31:19 10:27 1:38:31 
  271   9/22      8 Carrie Anderson          45 F   New Hope           MN  206   13:27  2:33  2:56  309   53:57 15.6  1:48  204   26:36  8:52 1:38:41 
  272  18/22     79 Gary Clunis              45 M   Maple Grove        MN   89   11:40  2:13  4:20  214   49:04 17.1  2:35  324   31:05 10:22 1:38:42 
  273  27/45    462 Amy Van Beck             33 F   New Munich         MN  330   15:51  3:01  2:35                                            1:39:14 
  274  36/46    492 Jason Wilder             36 M   Maple Grove        MN  351   16:27  3:07        392 1:37:36  8.6                          1:39:26 
  275  11/14    487 Thomas Wesely            54 M   Plymouth           MN  363   16:45  3:11  5:45  275   51:54 16.2  1:48   91   23:30  7:50 1:39:40 
  276  37/46    437 Andrew Swartout          37 M   Eden Prairie       MN  347   16:22  3:06  2:39  321   54:44 15.3  1:15  130   24:44  8:15 1:39:43 
  277  19/22    228 Jerry Knutson            46 M   Plymouth           MN  285   14:35  2:46  3:04                   53:14  279   29:00  9:40 1:39:51 
  278   9/12     37 Barry Birkholz           56 M   Wayzata            MN  375   17:09  3:15  3:40  184   47:51 17.6  1:55  286   29:18  9:46 1:39:52 
  279   4/5      41 Jenee Boie               23 F   Dayton             MN  300   14:52  2:49  2:28  278   52:04 16.1  1:49  276   28:51  9:37 1:40:02 
  280  25/44    483 Caroline Wander          44 F   Dayton             MN  378   17:25  3:18  3:19  219   49:12 17.1  2:32  246   27:47  9:16 1:40:13 
  281  12/14    404 Dan Schowalter           54 M   Andover            MN  389   17:59  3:25  3:05  226   49:26 17.0  2:26  237   27:28  9:10 1:40:22 
  282  20/22    115 Scott Fischer            48 M   Mahtomedi          MN  164   12:41  2:25  2:44  307   53:52 15.6  2:06  284   29:12  9:44 1:40:34 
  283  12/16    288 Courtney Meriwether      25 F   Eden Prairie       MN  337   16:04  3:03  2:33  241   50:13 16.7  1:27  312   30:19 10:07 1:40:34 
  284  13/16      7 Aleathea Anderson        29 F   Milaca             MN  229   13:47  2:37  2:28  322   54:46 15.3  1:42  255   28:03  9:21 1:40:43 
  285  10/12    333 Bob Oxborough            56 M   Plymouth           MN  306   15:05  2:52  4:35  263   51:24 16.3  2:40  224   27:10  9:04 1:40:52 
  286  10/22    317 Maureen O'Brien          47 F   Maple Grove        MN  273   14:27  2:45  3:56  261   51:19 16.4  2:43  264   28:31  9:31 1:40:53 
  287  28/47     14 Andreina Aquique         37 F   Maple Grove        MN   82   11:33  2:12  2:06  310   54:01 15.6  2:06  331   31:18 10:26 1:41:03 
  288  26/44    166 Holly Hackley            41 F   Plymouth           MN  237   13:52  2:38  2:32  304   53:50 15.6  2:11  269   28:45  9:35 1:41:07 
  289   3/7     175 Diane Hemstad            59 F   Brooklyn Park      MN  388   17:52  3:23  3:54  205   48:52 17.2  1:57  280   29:00  9:40 1:41:33 
  290  28/45    343 Jennifer Perkins         32 F   Crystal            MN  222   13:42  2:36  2:24                   50:17  374   35:22 11:48 1:41:42 
  291  29/45    186 Molly Holmgren           32 F   Maple Grove        MN  334   15:57  3:02  3:10  222   49:20 17.0  2:34  321   30:51 10:17 1:41:50 
  292  30/45    485 Jill Weiland             32 F   Lakeville          MN  284   14:35  2:46  3:08  156   47:04 17.8  2:31  368   34:38 11:33 1:41:53 
  293  27/44    501 Christine Winston        41 F   Plymouth           MN  325   15:35  2:58  2:53  253   50:45 16.6  3:06  297   29:39  9:53 1:41:57 
  294  28/44    441 Joanna Swiers            40 F   Maple Grove        MN  386   17:50  3:23  4:27  251   50:42 16.6  3:07  176   25:57  8:39 1:42:01 
  295  35/45    221 Steve Kern               43 M   Champlin           MN  323   15:35  2:57  2:44  239   50:10 16.7  3:08  316   30:28 10:10 1:42:03 
  296  29/47    479 Jamie Walker             39 F   Minnetonka         MN  290   14:43  2:48  2:45  176   47:43 17.6  2:16  370   34:43 11:35 1:42:08 
  297  11/22    113 Dori Fife                45 F   Maple Grove        MN  195   13:12  2:30  3:27  265   51:37 16.3  2:29  334   31:31 10:31 1:42:14 
  298  14/16     42 Becky Boknevitz          28 F   St Louis Park      MN  134   12:20  2:21  3:10  285   52:29 16.0  2:05  351   32:30 10:50 1:42:31 
  299  31/45    206 Joyell Johnson           34 F   Minneapolis        MN  341   16:16  3:05  3:14  252   50:43 16.6  2:00  314   30:25 10:09 1:42:35 
  300  30/47    340 Amanda Paschke           37 F   Maple Grove        MN  153   12:35  2:23  3:21  363 1:00:49 13.8  1:12  129   24:44  8:15 1:42:38 
  301   7/9     303 Brendan Mount            17 M   Dayton             MN  288   14:37  2:47  2:25                   59:43  175   25:57  8:39 1:42:40 
  302  27/33    451 Nikolas Thompson         30 M   Maple Grove        MN  310   15:11  2:53  3:05  295   53:02 15.8  1:12  310   30:14 10:05 1:42:42 
  303  13/14    176 David Henke              54 M   Maple Grove        MN  382   17:38  3:21  3:58  319   54:43 15.4  2:58   92   23:30  7:50 1:42:46 
  304  28/33    125 Brian Freeman            31 M   Eagan              MN  373   17:05  3:15  3:12  277   51:55 16.2  3:24  227   27:13  9:05 1:42:47 
  305  29/44    394 Dawn Saxton              42 F   Rogers             MN  336   16:02  3:03  1:48  279   52:06 16.1  1:25  335   31:32 10:31 1:42:50 
  306  30/44    410 Angie Seiberlich         43 F   Mahtomedi          MN  183   13:03  2:29  3:08  270   51:48 16.2  3:02  340   31:52 10:38 1:42:51 
  307  38/46    382 Armando Rodriguez Bord   36 M   Maple Grove        MN  342   16:18  3:06  3:24  329   55:40 15.1  2:19  147   25:14  8:25 1:42:53 
  308  31/47    510 Margaret Zenk            37 F   Columbia Heights   MN  368   16:54  3:12  3:07                   51:45  329   31:15 10:25 1:42:58 
  309  36/45    448 Michael Thomas           40 M   Brooklyn Park      MN  362   16:44  3:11  4:56  288   52:36 16.0  2:10  218   26:57  8:59 1:43:21 
  310  32/47     69 Lisa Carlson             36 F   Elk River          MN  355   16:34  3:09  2:14  335   56:16 14.9  1:19  222   27:07  9:03 1:43:28 
  311   4/8     342 Patty Pavlak             51 F   Brooklyn Park      MN  397   18:39  3:32  2:21  269   51:47 16.2  1:58  277   28:57  9:39 1:43:39 
  312  12/22    361 Kristine Poppie          46 F   Maple Grove        MN  339   16:13  3:05  3:55  282   52:20 16.1  3:43  239   27:30  9:10 1:43:40 
  313  39/46    240 Jeff Lapcinski           39 M   Brooklyn Park      MN  278   14:28  2:45  3:00  197   48:29 17.3  1:36  380   36:15 12:05 1:43:45 
  314  32/45    331 Breah Ostendorf          33 F   Plymouth           MN  321   15:27  2:56  3:12  308   53:56 15.6  1:29  302   29:51  9:57 1:43:53 
  315  33/47    316 Michelle Novotny         38 F   Zimmerman          MN  377   17:19  3:17  3:27  311   54:07 15.5  1:59  230   27:17  9:06 1:44:05 
  316  37/45    230 Kevin Kolle              43 M   Chaska             MN  405   20:25  3:52  4:22  229   49:39 16.9  2:21  236   27:26  9:09 1:44:11 
  317  33/45    480 Emilie Sue Wall          31 F   Minneapolis        MN  114   11:59  2:17  2:32  349   58:39 14.3  1:15  301   29:49  9:57 1:44:11 
  318   8/9     504 Dave Wixon               17 M   Plymouth           MN  230   13:48  2:37  2:49  330   55:48 15.1  1:11  317   30:40 10:14 1:44:12 
  319   5/8      53 Narvel Brooks            60 M   Waconia            MN  359   16:36  3:09  3:28  141   46:16 18.2  2:21  379   35:58 12:00 1:44:37 
  320  38/45    165 David Hackley            44 M   Plymouth           MN  274   14:27  2:45        340   56:31 14.9  2:04  364   33:49 11:17 1:44:45 
  321  31/44    395 Jennifer Schaffhausen    44 F   Ham Lake           MN  315   15:21  2:55  3:57  305   53:51 15.6  1:47  303   29:56  9:59 1:44:49 
  322  29/33    372 Reed Reeve               33 M   Maple Grove        MN  360   16:40  3:10  4:54  256   50:56 16.5  3:41  272   28:46  9:36 1:44:54 
  323  34/45     48 Adrianne Bowem           33 F   Maple Grove        MN  112   11:57  2:16  3:00  292   52:56 15.9  1:16  378   35:51 11:57 1:44:57 
  324  35/45     27 Kristin Beeler           33 F   Maple Grove        MN  292   14:46  2:48  4:39  302   53:42 15.6  1:18  319   30:48 10:16 1:45:11 
  325  40/46     62 David Burnett            39 M   Maple Grove        MN  293   14:48  2:49  4:35  264   51:34 16.3  2:40  339   31:51 10:37 1:45:26 
  326  32/44    417 Cindy Skack              44 F   Chanhassen         MN  357   16:35  3:09  3:11  276   51:54 16.2  3:10  318   30:40 10:14 1:45:28 
  327  39/45     56 Lance Brown-Ochs         41 M   Eden Prairie       MN  266   14:21  2:43  3:13  318   54:41 15.4  2:28  323   30:59 10:20 1:45:39 
  328  33/44    498 Pamela Winge             42 F   Rogers             MN  305   15:05  2:52  4:26  333   56:12 14.9  2:16  244   27:44  9:15 1:45:40 
  329   4/7     249 Laura Lickteig           55 F   Maple Grove        MN  350   16:27  3:07  2:50  334   56:14 14.9  1:44  263   28:28  9:30 1:45:40 
  330   5/8     518 Judy Kjelstad            53 F   Maple Grove        MN  232   13:48  2:37  3:13  271   51:48 16.2  1:38  373   35:18 11:46 1:45:43 
  331  13/22    436 Heidi Svendsen           45 F   Maple Grove        MN   50   10:49  2:03  3:45  294   52:58 15.9  2:50  375   35:26 11:49 1:45:45 
  332  34/47    242 Julie Laue               39 F   Robbinsdale        MN  335   16:02  3:03  4:14  326   55:01 15.3  2:28  262   28:25  9:29 1:46:08 
  333  34/44     90 Paulette Deane           43 F   Maple Grove        MN  412   22:04  4:11  3:09  273   51:52 16.2  2:23  208   26:44  8:55 1:46:10 
  334  35/47    329 Ximena Ortiz Zamora      37 F   Champlin           MN  296   14:49  2:49                          2:05  333   31:21 10:27 1:46:40 
  335  36/47    425 Stacy Sparks             39 F   Maple Grove        MN  353   16:32  3:08  3:57  272   51:50 16.2  2:06  347   32:24 10:48 1:46:47 
  336  37/47    226 Stacie Klitz             38 F   Maple Grove        MN   68   11:10  2:07 18:32  185   47:53 17.5  2:28  215   26:51  8:57 1:46:50 
  337  38/47    157 Allison Gruhn            36 F   Brooklyn Park      MN  291   14:45  2:48  2:40  312   54:11 15.5  1:43  361   33:38 11:13 1:46:55 
  338  35/44    326 Ann & Todd Olson         41 F   Edina              MN  193   13:10  2:30  5:28  317   54:34 15.4  2:11  336   31:37 10:33 1:46:57 
  339  30/33    337 Matt Papke               33 M   Blaine             MN  409   21:24  4:04  2:50  208   48:54 17.2  2:12  298   29:43  9:55 1:47:02 
  340  41/46     36 Brian Bigham             36 M   Cottage Grove      MN  203   13:21  2:32  2:51  207   48:53 17.2  3:02  396   38:59 13:00 1:47:04 
  341  21/22     26 John Beam                48 M   Champlin           MN  358   16:36  3:09  3:53  258   51:05 16.4  3:20  352   32:31 10:51 1:47:23 
  342  42/46    248 Rich Levine              37 M   Maple Grove        MN  333   15:56  3:01  4:18  353   59:19 14.2  1:33  193   26:20  8:47 1:47:23 
  343  14/22    511 Gretchen Zigman          45 F   Maple Grove        MN  344   16:21  3:06  4:41  327   55:31 15.1  1:43  291   29:33  9:51 1:47:46 
  344  40/45    428 David Stickney           44 M   Champlin           MN  304   15:01  2:51  3:36  359 1:00:20 13.9  1:26  238   27:29  9:10 1:47:49 
  345  15/16    396 Katharine Scheidt        26 F   Ogilvie            MN   61   11:01  2:06  3:42  376 1:02:55 13.4  1:36  273   28:46  9:36 1:47:57 
  346  14/14    438 Jeff Swedberg            52 M   Maple Grove        MN  392   18:22  3:29  4:50  231   49:44 16.9  3:06  349   32:27 10:49 1:48:26 
  347   6/8     138 Karen Getty              51 F   Excelsior          MN  268   14:22  2:44  3:53  290   52:48 15.9  2:58  357   32:56 10:59 1:48:55 
  348  39/47    429 Jesaca Stoesz            39 F   New Hope           MN  327   15:40  2:58  3:21  293   52:56 15.9  2:21  372   35:09 11:43 1:49:25 
  349  36/44    383 Nina Rose                41 F   Edina              MN  211   13:32  2:34  2:56  350   58:48 14.3  1:54  345   32:18 10:46 1:49:26 
  350  36/45    211 Camille Kandiko          30 F   Excelsior          MN  154   12:36  2:24  3:09  351   58:54 14.3  1:20  362   33:40 11:14 1:49:36 
  351   9/9     319 Ben Ohearn               15 M   Maple Grove        MN  390   18:03  3:25  2:59  355   59:41 14.1  1:18  248   27:49  9:17 1:49:47 
  352  40/47    214 Erin Kane                36 F   Dallas             TX  188   13:05  2:29  6:25  356   59:48 14.0  2:29  178   26:03  8:41 1:49:48 
  353  15/22    456 Elizabeth Trombley       46 F   Maple Grove        MN  238   13:52  2:38  4:28  347   57:50 14.5  1:37  343   32:11 10:44 1:49:56 
  354  37/44    167 Kristin Haertel          42 F   Edina              MN  313   15:18  2:54  3:20  361 1:00:27 13.9  1:49  281   29:07  9:43 1:49:58 
  355  31/33    203 Daniel Johnson           31 M   Stewartville       MN  174   12:49  2:26  4:21  306   53:51 15.6  2:00  387   37:02 12:21 1:50:00 
  356  43/46    435 Bryan Sullivan           37 M   Brooklyn Park      MN  366   16:53  3:12  2:53  227   49:34 16.9  1:47  395   38:57 12:59 1:50:01 
  357  41/45     65 Carl Cadwallader         44 M   Maple Grove        MN  370   16:58  3:13  3:19  286   52:32 16.0  2:35  371   34:55 11:39 1:50:16 
  358  38/44     95 Maureen Downey-Horowic   41 F   Blaine             MN  398   18:53  3:35  3:33  180   47:48 17.6  3:57  382   36:29 12:10 1:50:38 
  359  16/22    328 Kristi Olson             48 F   Maple Grove        MN  381   17:32  3:20  3:15  300   53:11 15.8  2:12  366   34:34 11:32 1:50:42 
  360  39/44    454 Ernestina Troielli Rubi  41 F   Maple Grove        MN  200   13:18  2:31  3:05  378 1:03:47 13.2  1:29  283   29:11  9:44 1:50:48 
  361  37/45    371 Megan Reeve              32 F   Maple Grove        MN  249   14:05  2:40 13:20  291   52:50 15.9  1:57  268   28:45  9:35 1:50:54 
  362   6/8      64 James Burns              63 M   Neenah             WI  241   13:55  2:38  3:17  342   56:58 14.7  2:28  367   34:35 11:32 1:51:10 
  363  41/47    500 Jennifer Winkenwerder    39 F   Robbinsdale        MN  383   17:38  3:21  3:49  320   54:43 15.4  1:40  359   33:25 11:09 1:51:13 
  364   5/5     180 Grace Hiyakumoto         24 F   Minneapolis        MN  318   15:24  2:55  3:07  283   52:25 16.0  1:57  393   38:27 12:49 1:51:16 
  365  44/46    162 Marco Gutierrez          38 M   Maple Grove        MN  272   14:26  2:44  3:38  301   53:28 15.7  3:08  385   36:39 12:13 1:51:16 
  366   5/7     252 Barbara Lindberg         56 F   Plymouth           MN  279   14:28  2:45  4:12  348   58:06 14.5  2:28  342   32:09 10:43 1:51:20 
  367   3/5      30 Dianne Bentz             60 F   Coon Rapids        MN  352   16:29  3:08  3:47  289   52:44 15.9  2:11  384   36:38 12:13 1:51:45 
  368  40/44    466 Jennifer Vettel          40 F   Brooklyn Park      MN  399   18:54  3:35  3:55  325   54:59 15.3  3:01  326   31:08 10:23 1:51:53 
  369  45/46    453 Federico Troiani         37 M   Plymouth           MN  346   16:21  3:06  3:37  369 1:01:54 13.6  1:31  275   28:50  9:37 1:52:11 
  370  38/45     71 Sarah Carstensen         33 F   Kansas City        KS  365   16:52  3:12  4:34  344   57:22 14.6  1:52  337   31:43 10:35 1:52:20 
  371  42/45    208 Chris Johnston           42 M   Orono              MN  317   15:24  2:55  3:27  303   53:47 15.6  2:33  388   37:15 12:25 1:52:23 
  372  11/12     49 Craig Bower              57 M   Minneapolis        MN  287   14:37  2:47  4:08  380 1:05:24 12.8  2:11  184   26:11  8:44 1:52:29 
  373  46/46    460 Derek Ulferts            35 M   Albertville        MN  385   17:47  3:22  4:15  339   56:28 14.9  1:42  353   32:37 10:53 1:52:46 
  374  39/45    369 Carly Rassler            34 F   Maple Grove        MN  224   13:44  2:36  2:52  371 1:02:02 13.5  2:06  346   32:23 10:48 1:53:05 
  375   7/8     177 Lori Henke               54 F   Maple Grove        MN  396   18:36  3:32  5:24  338   56:27 14.9  2:46  305   29:58 10:00 1:53:08 
  376  42/47    158 Karmen Gruhn             37 F   Belle Plaine       MN  348   16:24  3:07  3:38  365 1:01:19 13.7  2:15  306   30:01 10:01 1:53:34 
  377  43/47    168 Heidi Hagel Braid        36 F   Maple Grove        MN  394   18:28  3:30  4:43                          360   33:27 11:09 1:53:43 
  378   8/8     250 Cynthia Liebelt          54 F   Maple Grove        MN  402   20:15  3:50  3:31  313   54:13 15.5  2:55  358   32:57 10:59 1:53:50 
  379  43/45     45 Harshad Borgaonkar       43 M   Blaine             MN  302   14:54  2:50  3:56  315   54:24 15.4  4:07  386   36:42 12:14 1:54:01 
  380  32/33    129 Andrew Ganoe             32 M   Duluth             MN  326   15:40  2:58  2:32  357 1:00:01 14.0  1:39  365   34:15 11:25 1:54:04 
  381   4/5     237 Elizabeth Lamb           61 F   Plymouth           MN  345   16:21  3:06  4:28  343   57:10 14.7  2:52  363   33:48 11:16 1:54:37 
  382  40/45    160 Carrie Guthrie           34 F   Champlin           MN  309   15:10  2:53  3:09  345   57:33 14.6  1:23  389   37:29 12:30 1:54:41 
  383  41/44    336 Nina Page                44 F   Minneapolis        MN  246   13:58  2:39  4:53  298   53:10 15.8  5:12  390   37:39 12:33 1:54:50 
  384  17/22    254 Rochelle Lindow          49 F   New Hope           MN  354   16:34  3:09  3:19  331   55:52 15.0  3:03  381   36:16 12:06 1:55:00 
  385   5/5      83 Katie Cook               17 F   Saint Michael      MN  369   16:55  3:13  3:28  372 1:02:04 13.5  1:44  330   31:16 10:26 1:55:24 
  386   1/1       4 David Abramson           70 M   St. Louis Park     MN  403   20:16  3:51  4:38  323   54:49 15.3  3:01  355   32:50 10:57 1:55:32 
  387  22/22    320 Don Ohearn               47 M   Maple Grove        MN  391   18:03  3:26  3:02  354   59:39 14.1  1:17  249   27:49  9:17 1:55:47 
  388  42/44    209 Lynn Johnston            42 F   Orono              MN  316   15:22  2:55  3:03  337   56:21 14.9  2:48  392   38:16 12:46 1:55:47 
  389  44/47    247 Holly Levine             36 F   Maple Grove        MN  295   14:49  2:49  4:46  360 1:00:25 13.9  1:47  348   32:25 10:49 1:56:10 
  390  45/47    145 Kristy Gourley           36 F   Maple Grove        MN  404   20:19  3:51  4:13  341   56:41 14.8  3:18  354   32:44 10:55 1:57:12 
  391  41/45    283 Kim McLellan             33 F   Brainerd           MN  217   13:37  2:35  5:47  346   57:39 14.6  2:48  391   38:12 12:44 1:58:01 
  392   6/7     202 Connie Johnson           59 F   Burnsville         MN  277   14:28  2:45  3:54  375 1:02:54 13.4  2:13  369   34:43 11:35 1:58:09 
  393   7/7     399 Deborah Schmedemann      55 F   Minneapolis        MN  264   14:19  2:43  5:20  379 1:05:22 12.9  2:26  350   32:28 10:50 1:59:52 
  394  42/45    348 Karly Peters             31 F   Champlin           MN  110   11:56  2:16  2:24  383 1:09:11 12.1  1:08  376   35:45 11:55 2:00:22 
  395  18/22    708 Jane Jirik               45 F   Faribault          MN  261   14:17  2:43  4:51  332   56:05 15.0  4:33  401   41:16 13:46 2:00:59 
  396  43/45    414 Stacia Shimanski         33 F   Blaine             MN  387   17:51  3:23  3:36  358 1:00:01 14.0  2:01  394   38:57 12:59 2:02:23 
  397  46/47    205 Jennifer Johnson         39 F   Minneapolis        MN  401   19:50  3:46  4:32  328   55:34 15.1  3:49  398   39:21 13:07 2:03:03 
  398  12/12     13 Mark Anderson            55 M   Excelsior          MN  271   14:25  2:44  4:30  370 1:01:57 13.6  3:20  397   38:59 13:00 2:03:09 
  399  44/45    390 Jeffrey Ryan             43 M   Minneapolis        MN  411   22:04  4:11        390 1:32:10  9.1  3:42  383   36:36 12:12 2:03:12 
  400  43/44    421 Amy Smith                43 F   Buffalo            MN  311   15:11  2:53  4:45  336   56:19 14.9  4:41  404   42:53 14:18 2:03:46 
  401  44/45    444 Tracy Tabaka             30 F   Rogers             MN  414   24:08  4:35  5:57  384 1:10:13 12.0                          2:05:36 
  402  45/45    381 Anthony Robinson         41 M   Minneapolis        MN  416   25:29  4:50  6:42  367 1:01:31 13.7  4:52  251   27:51  9:17 2:06:23 
  403  33/33    154 Steve Gritton            30 M   Maple Grove        MN  371   17:00  3:14  3:26  368 1:01:54 13.6  2:14  402   42:06 14:02 2:06:38 
  404   1/2     264 Eber Lusty               68 M   Maple Grove        MN  374   17:05  3:15  7:22  297   53:04 15.8  4:28  410   46:16 15:26 2:08:14 
  405   7/8     402 John Schnese             60 M   Maple Grove        MN  367   16:53  3:12  7:56  362 1:00:31 13.9  3:17  400   40:16 13:26 2:08:50 
  406  19/22    505 Renee Wixon              49 F   Plymouth           MN  380   17:31  3:19  3:42  373 1:02:41 13.4  2:16  403   42:43 14:15 2:08:52 
  407   2/2     234 Harry Kringler           69 M   Bozeman            MT  400   19:39  3:44  5:25  352   59:18 14.2  2:23  407   44:43 14:55 2:11:26 
  408  20/22    183 Kristy Hoffman           47 F   Dayton             MN  257   14:12  2:42  4:29  381 1:06:02 12.7  6:48  399   40:00 13:20 2:11:29 
  409   1/1     232 Joann Krause             74 F   Maple Grove        MN  407   20:40  3:55  8:22  374 1:02:49 13.4  4:02  377   35:45 11:55 2:11:36 
  410  21/22     28 Angela Benjamin          47 F   Maple Grove        MN  408   21:08  4:01                                                  2:13:23 
  411   5/5     345 Judy Perkins             63 F   Fort Dodge         IA  393   18:24  3:30  5:04  364 1:00:56 13.8  2:32  413   48:14 16:05 2:15:07 
  412  44/44    418 Wendy Skalicky           40 F   Maple Grove        MN  308   15:08  2:52  4:15  382 1:08:49 12.2  2:57  411   47:47 15:56 2:18:53 
  413   8/8     344 John Perkins             62 M   Fort Dodge         IA  413   24:03  4:34  6:52  366 1:01:27 13.7  1:32  412   47:48 15:56 2:21:40 
  414  47/47    351 Cheryl Peterson          38 F   Mound              MN  364   16:50  3:12  4:13  388 1:17:25 10.9  2:01  406   44:13 14:45 2:24:39 
  415  16/16    352 Kiera Peterson           29 F   Bloomington        MN  415   25:09  4:46  4:49  386 1:12:39 11.6  3:28  405   43:52 14:38 2:29:54 
  416  22/22    467 Mary Videle              45 F   Edina              MN  410   21:31  4:05  7:41  389 1:23:28 10.1  3:12  408   45:13 15:05 2:41:02 
  417  45/45    497 Tracy Wilson             30 F   Maple Grove        MN  417   25:29  4:50 10:19  391 1:32:58  9.0  3:25  409   46:08 15:23 2:58:16 

results by Pickle Events                                     results posted on:  www.pickleevents.com
                                                                      Page 1


                    PENALTY TIME ISSUED

No.  Name                    Age Sex City               St Penalty Penalty Comment                
==== ======================= === === ================== == ======= ============================== 
  72 Jodi Cassidy             37 F   Plymouth           MN 2:00    5.10a Drafting                 
 114 Bob Fine                 54 M   Maple Grove        MN 2:00    5.10a Drafting                 
 138 Karen Getty              51 F   Excelsior          MN 2:00    3.4h Abandon Equipment         
 214 Erin Kane                36 F   Dallas             TX 2:00    5.10f Position                 
 247 Holly Levine             36 F   Maple Grove        MN 2:00    5.10g Overtaken                
 304 Mark Muhlstein           32 M   Maple Grove        MN 2:00    5.10a Drafting                 
 320 Don Ohearn               47 M   Maple Grove        MN 6:00    5.10a Drafting X 2             
 337 Matt Papke               33 M   Blaine             MN 2:00    3.4i Unauthorized Accessories  
 413 Ravi Shah                25 M   Madison            WI 2:00    5.10g Overtaken                
 482 Katherine Walz           48 F   Plymouth           MN 2:00    5.10a Drafting                 


                                           DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH:  COURSE

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
 447 Megan Thomas             30 F   Eden Prairie       MN    2    9:55  1:53  1:52    1   43:34 19.3                                  
 105 Mary Ellingsen           36 F   Maple Grove        MN    4   14:27  2:45  2:22                                                    
 416 Catherine Siebert        49 F   Wayzata            MN    5   15:14  2:53 52:46                                                    
 164 Jared Haag               29 M   Minneapolis        MN    1    9:19  1:46                                                          
 102 Karen Eklin              48 F   Plymouth           MN    3   11:10  2:07                                                          

                                                  ELITE MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1    1 James Graif              49 M   Elk River          MN    1    9:08  1:44  0:46    1   35:35 23.6  0:43    1   21:58  7:20 1:08:07 

                                                 ELITE FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  310 Jennifer Neuman          41 F   Ramsey             MN    2   10:05  1:55  1:10    1   40:00 21.0  1:06    1   21:09  7:03 1:13:28 
    2    3 Nordica Stocker          26 F   Minneapolis        MN    1    9:16  1:46  1:07    2   40:49 20.6  0:53    2   22:02  7:21 1:14:04 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Michael Rouleau       Maple Grove    MN 15 M    7:37  1:27 
    2 Danielle Rudin        Maple Grove    MN 18 F    8:02  1:32 
    3 Gabby Keller          Maple Grove    MN 19 F    8:07  1:33 
    4 Anne Stoudt           Bayport        MN 29 F    8:35  1:38 
    5 Jacob Totall          Minneapolis    MN 15 M    8:51  1:41 
    6 Cheryl Zitur          Corcoran       MN 47 F    8:58  1:42 
    7 Jeremy Anderson       St Paul        MN 24 M    9:00  1:43 
    8 Christopher Massey    Plymouth       MN 26 M    9:01  1:43 
    9 Christian Oestreich   Hopkins        MN 32 M    9:01  1:43 
   10 Stacy Terebayza       Coon Rapids    MN 39 F    9:04  1:43 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 James Graif           Elk River      Mn 49 M 00:35:35 23.6 
    2 David Phillips        Maple Grove    Mn 26 M 00:36:07 23.3 
    3 Brian Maas            Plymouth       Mn 50 M 00:38:09 22.0 
    4 Joe Keller            Maple Grove    Mn 47 M 00:38:16 22.0 
    5 Matthew Trok          Maple Grove, M Mn 34 M 00:38:33 21.8 
    6 Christian Oestreich   Hopkins        Mn 32 M 00:38:44 21.7 
    7 Mike Peterson         Maple Grove    Mn 42 M 00:39:01 21.5 
    8 Erin Farrens          Maple Grove    Mn 31 F 00:39:02 21.5 
    9 Brad Johnson          Maple Grove    Mn 42 M 00:39:26 21.3 
   10 Jan Vokal             Maple Grove    Mn 35 F 00:39:31 21.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Christopher Massey    Plymouth       MN 26 M 17:47  5:56 
    2 Matthew Trok          Maple Grove, M MN 34 M 18:20  6:07 
    3 Brian Maas            Plymouth       MN 50 M 18:21  6:07 
    4 Mike Peterson         Maple Grove    MN 42 M 18:44  6:15 
    5 Joseph Ravits         Minnetonka     MN 18 M 19:22  6:28 
    6 Charles Lamb          Plymouth       MN 31 M 19:26  6:29 
    7 Alan Schelin          Edina          MN 40 M 19:47  6:36 
    8 Danielle Rudin        Maple Grove    MN 18 F 19:48  6:36 
    9 Mark Vyvyan           Maple Grove    MN 39 M 19:56  6:39 
   10 Jacob Totall          Minneapolis    MN 15 M 20:08  6:43 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  388 Danielle Rudin           18 F   Maple Grove        MN    1    8:02  1:32  2:23    3   43:55 19.1  0:53    1   19:48  6:36 1:14:59 
    2  314 Natalie Norberg          15 F   Minneapolis        MN    3    9:21  1:47  0:59    1   43:27 19.3  0:56    2   21:01  7:01 1:15:41 
    3  217 Gabby Keller             19 F   Maple Grove        MN    2    8:07  1:33  1:18    2   43:41 19.2  1:01    4   25:10  8:24 1:19:14 
    4   20 Trisha Bachmeier         15 F   Prior Lake         MN    4   13:14  2:31  1:44    4   51:17 16.4  1:30    3   22:22  7:28 1:30:04 
    5   83 Katie Cook               17 F   Saint Michael      MN    5   16:55  3:13  3:28    5 1:02:04 13.5  1:44    5   31:16 10:26 1:55:24 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  378 Megan Ritter             24 F   Minneapolis        MN    1   12:06  2:18  3:09    2   45:51 18.3  1:32    2   23:50  7:57 1:26:25 
    2  308 Amy Neubauer             22 F   Rogers             MN    5   16:40  3:10  2:23    1   45:09 18.6  1:08    1   23:01  7:41 1:28:18 
    3  405 Elizabeth Schulze        21 F   Edina              MN    2   14:06  2:41  3:52    3   50:31 16.6  2:15    3   25:56  8:39 1:36:37 
    4   41 Jenee Boie               23 F   Dayton             MN    3   14:52  2:49  2:28    4   52:04 16.1  1:49    4   28:51  9:37 1:40:02 
    5  180 Grace Hiyakumoto         24 F   Minneapolis        MN    4   15:24  2:55  3:07    5   52:25 16.0  1:57    5   38:27 12:49 1:51:16 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  434 Anne Stoudt              29 F   Bayport            MN    1    8:35  1:38  2:25    2   42:35 19.7  1:40    1   22:30  7:30 1:17:41 
    2  412 Nicole Setten            26 F   New Hope           MN    5   12:10  2:19  1:42    1   42:31 19.8  1:28    5   24:43  8:15 1:22:32 
    3  156 Kacie Groves             28 F   Brooklyn Park      MN    6   12:12  2:19  2:42    4   43:58 19.1  1:31    3   22:57  7:39 1:23:18 
    4  401 Allison Schnese          28 F   Minneapolis        MN    8   12:33  2:23  2:28    5   44:31 18.9  1:18    2   22:51  7:37 1:23:37 
    5  743 Monique Lindquist        28 F   Shoreview          MN    3   11:30  2:11  2:10    3   42:44 19.7  1:34    8   26:16  8:46 1:24:12 
    6  184 Breanna Holland          29 F   Maple Grove        MN    9   12:51  2:26  1:34    6   46:20 18.1  1:49    9   27:53  9:18 1:30:24 
    7   97 Kimberly Dustin          27 F   Arden Hills        MN   10   12:53  2:27  2:48   11   50:48 16.5  1:56    4   23:45  7:55 1:32:07 
    8  503 Amanda Wittig            26 F   Plymouth           MN   13   14:20  2:43  2:58    8   48:53 17.2  1:45    6   25:20  8:27 1:33:13 
    9   99 Carolyn Eckart           29 F   Minneapolis        MN   11   13:15  2:31  1:24   10   50:35 16.6  1:31   12   30:08 10:03 1:36:51 
   10  618 Brianne Boettner         28 F   Minnetonka         MN    4   12:09  2:19  3:24    7   48:50 17.2  2:11   14   31:06 10:22 1:37:38 
   11   94 Megan Dooley             29 F   Minneapolis        MN   14   14:28  2:45  4:19   12   51:52 16.2  2:02    7   25:21  8:27 1:37:59 
   12  288 Courtney Meriwether      25 F   Eden Prairie       MN   15   16:04  3:03  2:33    9   50:13 16.7  1:27   13   30:19 10:07 1:40:34 
   13    7 Aleathea Anderson        29 F   Milaca             MN   12   13:47  2:37  2:28   14   54:46 15.3  1:42   10   28:03  9:21 1:40:43 
   14   42 Becky Boknevitz          28 F   St Louis Park      MN    7   12:20  2:21  3:10   13   52:29 16.0  2:05   15   32:30 10:50 1:42:31 
   15  396 Katharine Scheidt        26 F   Ogilvie            MN    2   11:01  2:06  3:42   15 1:02:55 13.4  1:36   11   28:46  9:36 1:47:57 
   16  352 Kiera Peterson           29 F   Bloomington        MN   16   25:09  4:46  4:49   16 1:12:39 11.6  3:28   16   43:52 14:38 2:29:54 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  111 Erin Farrens             31 F   Maple Grove        MN    6   11:08  2:07  1:15    1   39:02 21.5  0:56    5   23:59  8:00 1:16:16 
    2  445 Kelly Tamm               31 F   Maple Grove        MN    8   11:46  2:14  1:46    3   41:59 20.0  1:07    2   21:49  7:17 1:18:24 
    3  495 Lauren Williams          32 F   Maple Grove        MN    1   10:00  1:54  1:41    2   41:49 20.1  1:11    7   24:27  8:09 1:19:06 
    4  315 Nicole Norlander         32 F   Brooklyn Park      MN   10   11:54  2:16  2:06    5   44:19 19.0  1:11    4   23:41  7:54 1:23:08 
    5  376 Rachel Riopel            30 F   Champlin           MN    2   10:06  1:55  1:43   12   46:06 18.2  1:37    6   24:05  8:02 1:23:36 
    6  163 Bethany Haag             30 F   Minneapolis        MN    9   11:49  2:15  1:19    4   44:18 19.0  1:17   11   25:15  8:25 1:23:56 
    7  136 Shanna Gerads            32 F   Richmond           MN   19   13:03  2:29  2:28   13   46:09 18.2  1:42    1   21:12  7:04 1:24:31 
    8  407 Sara Schwartz            32 F   St. Louis Park     MN    7   11:31  2:11  2:13                   50:04    3   22:30  7:30 1:26:15 
    9    5 Jaime Adam               33 F   Plymouth           MN   25   13:46  2:37                          1:33    9   24:48  8:16 1:26:49 
   10  101 Alyssa Eidson            32 F   Minneapolis        MN    3   10:26  1:59  1:40   16   46:58 17.9  1:36   16   26:37  8:53 1:27:14 
   11  261 Tammy Luecke             31 F   Maple Grove        MN   18   12:50  2:26  2:18    9   45:59 18.3  1:46    8   24:34  8:12 1:27:25 
   12  387 Stacy Rowe               34 F   Hugo               MN   21   13:06  2:29  1:28   11   46:04 18.2  1:50   10   25:11  8:24 1:27:36 
   13  481 Janelle Walter           31 F   New Hope           MN   26   13:52  2:38  1:26    6   44:49 18.7  1:26   18   27:43  9:15 1:29:12 
   14  196 Katherine Ites           30 F   Minneapolis        MN   15   12:32  2:23  1:50   15   46:32 18.1  2:06   15   26:21  8:47 1:29:19 
   15  459 Rebekah Twaddle          30 F   Saint Paul         MN   20   13:04  2:29  1:41    8   45:11 18.6  1:27   29   30:50 10:17 1:32:10 
   16  346 Sarah Perry              31 F   Delano             MN   27   14:01  2:40  2:36   10   46:00 18.3  1:42   20   28:39  9:33 1:32:55 
   17  508 Molly Zauhar             30 F   St Louis Park      MN    4   10:34  2:00  2:55                           32   31:11 10:24 1:32:59 
   18  422 Diane K Smith            31 F   Maple Grove        MN   43   18:31  3:31  3:01    7   45:03 18.6  1:20   12   25:36  8:32 1:33:29 
   19  519 Jodi Hastings            33 F   Minnetonka         MN    5   10:40  2:02  3:09                   50:13   26   30:17 10:06 1:34:17 
   20    9 Jennifer Anderson        32 F   Bloomington        MN   30   14:25  2:44  2:04   14   46:09 18.2  1:41   31   30:58 10:20 1:35:15 
   21  312 Sarah Nichols            33 F   Maple Grove        MN   17   12:37  2:24  2:09   27   53:03 15.8  1:42   13   26:11  8:44 1:35:39 
   22  386 Julie Roux               31 F   New Hope           MN   14   12:31  2:23  2:16   24   50:49 16.5  2:07   19   28:00  9:20 1:35:41 
   23   24 Andrea Barthel           34 F   Maple Grove        MN   34   14:48  2:49  2:47   20   49:54 16.8  2:03   14   26:18  8:46 1:35:48 
   24  469 Jessica Voerding         30 F   Minneapolis        MN   29   14:22  2:44  2:40   18   49:11 17.1  2:21   22   28:46  9:36 1:37:16 
   25  305 Melissa Nazal            33 F   Albertville        MN   38   15:55  3:01  2:15   21   50:15 16.7  2:33   17   26:49  8:57 1:37:44 
   26  330 Nikki Ose                30 F   Otsego             MN   31   14:35  2:46  1:52   22   50:38 16.6  1:32   23   29:17  9:46 1:37:50 
   27  462 Amy Van Beck             33 F   New Munich         MN   37   15:51  3:01  2:35                                            1:39:14 
   28  343 Jennifer Perkins         32 F   Crystal            MN   23   13:42  2:36  2:24                   50:17   37   35:22 11:48 1:41:42 
   29  186 Molly Holmgren           32 F   Maple Grove        MN   39   15:57  3:02  3:10   19   49:20 17.0  2:34   30   30:51 10:17 1:41:50 
   30  485 Jill Weiland             32 F   Lakeville          MN   32   14:35  2:46  3:08   17   47:04 17.8  2:31   36   34:38 11:33 1:41:53 
   31  206 Joyell Johnson           34 F   Minneapolis        MN   40   16:16  3:05  3:14   23   50:43 16.6  2:00   27   30:25 10:09 1:42:35 
   32  331 Breah Ostendorf          33 F   Plymouth           MN   36   15:27  2:56  3:12   29   53:56 15.6  1:29   25   29:51  9:57 1:43:53 
   33  480 Emilie Sue Wall          31 F   Minneapolis        MN   13   11:59  2:17  2:32   33   58:39 14.3  1:15   24   29:49  9:57 1:44:11 
   34   48 Adrianne Bowem           33 F   Maple Grove        MN   12   11:57  2:16  3:00   26   52:56 15.9  1:16   39   35:51 11:57 1:44:57 
   35   27 Kristin Beeler           33 F   Maple Grove        MN   33   14:46  2:48  4:39   28   53:42 15.6  1:18   28   30:48 10:16 1:45:11 
   36  211 Camille Kandiko          30 F   Excelsior          MN   16   12:36  2:24  3:09   34   58:54 14.3  1:20   35   33:40 11:14 1:49:36 
   37  371 Megan Reeve              32 F   Maple Grove        MN   28   14:05  2:40 13:20   25   52:50 15.9  1:57   21   28:45  9:35 1:50:54 
   38   71 Sarah Carstensen         33 F   Kansas City        KS   41   16:52  3:12  4:34   30   57:22 14.6  1:52   33   31:43 10:35 1:52:20 
   39  369 Carly Rassler            34 F   Maple Grove        MN   24   13:44  2:36  2:52   36 1:02:02 13.5  2:06   34   32:23 10:48 1:53:05 
   40  160 Carrie Guthrie           34 F   Champlin           MN   35   15:10  2:53  3:09   31   57:33 14.6  1:23   40   37:29 12:30 1:54:41 
   41  283 Kim McLellan             33 F   Brainerd           MN   22   13:37  2:35  5:47   32   57:39 14.6  2:48   41   38:12 12:44 1:58:01 
   42  348 Karly Peters             31 F   Champlin           MN   11   11:56  2:16  2:24   37 1:09:11 12.1  1:08   38   35:45 11:55 2:00:22 
   43  414 Stacia Shimanski         33 F   Blaine             MN   42   17:51  3:23  3:36   35 1:00:01 14.0  2:01   42   38:57 12:59 2:02:23 
   44  444 Tracy Tabaka             30 F   Rogers             MN   44   24:08  4:35  5:57   38 1:10:13 12.0                          2:05:36 
   45  497 Tracy Wilson             30 F   Maple Grove        MN   45   25:29  4:50 10:19   39 1:32:58  9.0  3:25   43   46:08 15:23 2:58:16 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  471 Jan Vokal                35 F   Maple Grove        MN    4   10:53  2:04  2:10    1   39:31 21.3  1:18    7   23:14  7:45 1:17:03 
    2  116 Jennifer Fitzharris-Fun  36 F   Minneapolis        MN   11   11:46  2:14  1:43    2   41:50 20.1  0:59    1   21:05  7:02 1:17:19 
    3  244 Tricia Leafblad          38 F   Maple Grove        MN    5   10:59  2:05  1:17    3   42:06 20.0  1:09    3   22:05  7:22 1:17:34 
    4   40 Elizabeth Blom           37 F   Maple Grove        MN   20   12:42  2:25  1:31    5   43:37 19.3  1:36    5   22:19  7:27 1:21:42 
    5  446 Stacy Terebayza          39 F   Coon Rapids        MN    1    9:04  1:43  1:43    4   42:58 19.6  1:24   22   27:04  9:02 1:22:09 
    6  475 Tiffany Vreeman          38 F   Rogers             MN   14   12:04  2:17  1:43    6   44:34 18.8  1:29    6   23:00  7:40 1:22:48 
    7  123 Erin Frank               37 F   Maple Grove        MN    7   11:31  2:11  1:41    8   45:03 18.6  1:21   13   26:05  8:42 1:25:39 
    8   11 Jill Anderson            36 F   Minneapolis        MN   23   13:07  2:29  1:34   14   47:07 17.8  1:30    8   23:20  7:47 1:26:35 
    9  130 Rebecca Gartner          37 F   Maple Grove        MN    3    9:58  1:54  1:48   18   47:41 17.6  1:10   14   26:09  8:43 1:26:43 
   10  291 Teresa Mickelson         38 F   Plymouth           MN   12   11:47  2:14  2:07   10   46:00 18.3  1:16   16   26:13  8:45 1:27:20 
   11  134 Kristen Gendreau         37 F   Plymouth           MN    2    9:21  1:47  2:17   12   46:34 18.0  1:36   27   27:50  9:17 1:27:35 
   12  392 Jennifer Samec           39 F   Maple Grove        MN   15   12:25  2:21  2:11    9   45:47 18.3  1:08   20   26:42  8:54 1:28:10 
   13  292 Jodelle Migely           36 F   Maple Grove        MN   21   13:03  2:29  2:12   24   49:20 17.0  1:52    4   22:06  7:22 1:28:30 
   14  424 Sally Smith              38 F   Corcoran           MN   19   12:39  2:24  1:44   13   46:34 18.0  1:27   18   26:28  8:50 1:28:50 
   15   72 Jodi Cassidy             37 F   Plymouth           MN    9   11:35  2:12  1:56    7   44:35 18.8  1:30   26   27:19  9:07 1:28:52 
   16  358 Sarah Pitzner            36 F   Maple Grove        MN   29   14:09  2:41  1:52   11   46:15 18.2  1:21   15   26:09  8:43 1:29:43 
   17  473 Paige Von Bank           35 F   Corcoran           MN   25   13:13  2:31  2:23   20   47:47 17.6  1:24   11   25:51  8:37 1:30:34 
   18  223 Karen Kieser             39 F   Maple Grove        MN   26   13:55  2:38  2:39   17   47:26 17.7  1:23   17   26:23  8:48 1:31:44 
   19  420 Karin Smalkoski          36 F   Apple Valley       MN   28   13:58  2:39  3:31   23   48:56 17.2  2:18    9   24:16  8:06 1:32:56 
   20  449 Tamiko Thomas            39 F   Brooklyn Park      MN   10   11:43  2:14  1:46   25   49:55 16.8  1:25   30   28:50  9:37 1:33:37 
   21  300 Heather Moody            39 F   Champlin           MN   24   13:08  2:30  2:00   15   47:16 17.8  1:45   32   29:44  9:55 1:33:51 
   22   80 Tara Collins             39 F   Minnetrista        MN   16   12:30  2:22  2:46   22   48:18 17.4  2:26   29   28:41  9:34 1:34:38 
   23   68 Lindsey Cargill          36 F   Otsego             MN   34   14:51  2:49  2:47   35   54:51 15.3  1:15    2   21:30  7:10 1:35:12 
   24   32 Tiffany Berenberg        36 F   Plymouth           MN   27   13:57  2:39  2:26   16   47:19 17.8  2:07   31   29:39  9:53 1:35:26 
   25   58 Casie Budolfson          36 F   Minnetonka         MN   13   11:53  2:15  2:33   28   52:17 16.1  1:41   24   27:16  9:06 1:35:37 
   26  118 Christine Forbes         37 F   Maple Grove        MN   17   12:32  2:23  1:50   26   50:14 16.7  2:00   33   29:48  9:56 1:36:22 
   27  355 Tonya Peterson           38 F   Otsego             MN   36   15:44  2:59  2:25   29   52:26 16.0  1:14   19   26:34  8:52 1:38:19 
   28   14 Andreina Aquique         37 F   Maple Grove        MN    8   11:33  2:12  2:06   31   54:01 15.6  2:06   36   31:18 10:26 1:41:03 
   29  479 Jamie Walker             39 F   Minnetonka         MN   30   14:43  2:48  2:45   19   47:43 17.6  2:16   44   34:43 11:35 1:42:08 
   30  340 Amanda Paschke           37 F   Maple Grove        MN   18   12:35  2:23  3:21   42 1:00:49 13.8  1:12   10   24:44  8:15 1:42:38 
   31  510 Margaret Zenk            37 F   Columbia Heights   MN   42   16:54  3:12  3:07                   51:45   35   31:15 10:25 1:42:58 
   32   69 Lisa Carlson             36 F   Elk River          MN   40   16:34  3:09  2:14   38   56:16 14.9  1:19   23   27:07  9:03 1:43:28 
   33  316 Michelle Novotny         38 F   Zimmerman          MN   43   17:19  3:17  3:27   32   54:07 15.5  1:59   25   27:17  9:06 1:44:05 
   34  242 Julie Laue               39 F   Robbinsdale        MN   37   16:02  3:03  4:14   36   55:01 15.3  2:28   28   28:25  9:29 1:46:08 
   35  329 Ximena Ortiz Zamora      37 F   Champlin           MN   33   14:49  2:49                          2:05   37   31:21 10:27 1:46:40 
   36  425 Stacy Sparks             39 F   Maple Grove        MN   39   16:32  3:08  3:57   27   51:50 16.2  2:06   38   32:24 10:48 1:46:47 
   37  226 Stacie Klitz             38 F   Maple Grove        MN    6   11:10  2:07 18:32   21   47:53 17.5  2:28   21   26:51  8:57 1:46:50 
   38  157 Allison Gruhn            36 F   Brooklyn Park      MN   31   14:45  2:48  2:40   33   54:11 15.5  1:43   43   33:38 11:13 1:46:55 
   39  429 Jesaca Stoesz            39 F   New Hope           MN   35   15:40  2:58  3:21   30   52:56 15.9  2:21   45   35:09 11:43 1:49:25 
   40  214 Erin Kane                36 F   Dallas             TX   22   13:05  2:29  6:25   40   59:48 14.0  2:29   12   26:03  8:41 1:49:48 
   41  500 Jennifer Winkenwerder    39 F   Robbinsdale        MN   44   17:38  3:21  3:49   34   54:43 15.4  1:40   41   33:25 11:09 1:51:13 
   42  158 Karmen Gruhn             37 F   Belle Plaine       MN   38   16:24  3:07  3:38   43 1:01:19 13.7  2:15   34   30:01 10:01 1:53:34 
   43  168 Heidi Hagel Braid        36 F   Maple Grove        MN   45   18:28  3:30  4:43                           42   33:27 11:09 1:53:43 
   44  247 Holly Levine             36 F   Maple Grove        MN   32   14:49  2:49  4:46   41 1:00:25 13.9  1:47   39   32:25 10:49 1:56:10 
   45  145 Kristy Gourley           36 F   Maple Grove        MN   47   20:19  3:51  4:13   39   56:41 14.8  3:18   40   32:44 10:55 1:57:12 
   46  205 Jennifer Johnson         39 F   Minneapolis        MN   46   19:50  3:46  4:32   37   55:34 15.1  3:49   46   39:21 13:07 2:03:03 
   47  351 Cheryl Peterson          38 F   Mound              MN   41   16:50  3:12  4:13   44 1:17:25 10.9  2:01   47   44:13 14:45 2:24:39 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  379 Heidi Robb               44 F   Maple Grove        MN    9   11:49  2:15  1:19    1   39:47 21.1  1:14    4   21:29  7:10 1:15:35 
    2  297 Christine Mitchell       43 F   Maple Grove        MN    4   10:19  1:58 44:43                    1:02    2   21:25  7:09 1:17:27 
    3  366 Lara Rampetsreiter       42 F   Maple Grove        MN    2    9:28  1:48  1:41    2   43:29 19.3  1:20    6   22:07  7:23 1:18:02 
    4   44 Jill Bollettieri         42 F   Saint Louis Park   MN    1    9:27  1:48  2:07    7   46:04 18.2  1:41    5   21:53  7:18 1:21:09 
    5  367 Gretchen Randall         40 F   Maple Grove        MN    8   11:48  2:15  1:58    3   43:32 19.3  1:38    7   23:20  7:47 1:22:12 
    6  135 Lori Gengler             40 F   Plymouth           MN   11   12:33  2:23  1:59    4   43:43 19.2  1:34   10   24:45  8:15 1:24:30 
    7  126 Kathryn Freytag          43 F   Eden Prairie       NJ   16   13:04  2:29  2:55    5   44:22 18.9  1:48    9   24:21  8:07 1:26:28 
    8  476 Jill Vroman              40 F   Marshall           MN    6   11:34  2:12  2:51   13   49:06 17.1  1:59    1   21:04  7:02 1:26:31 
    9  307 Julie Nessly             43 F   Chanhassen         MN    5   10:50  2:03  2:25    6   46:04 18.2  1:30   12   25:48  8:36 1:26:33 
   10  515 Stephanie Zschokke       40 F   Maple Grove        MN   10   12:26  2:22  2:33    9   46:59 17.9  1:41   18   27:19  9:07 1:30:55 
   11  296 Michelle Misko           41 F   Brooklyn Park      MN   38   16:26  3:07  2:34   14   49:08 17.1  0:33    8   23:32  7:51 1:32:10 
   12  507 Michelle Young           40 F   Maple Grove        MN   22   13:46  2:37  4:15   24   51:12 16.4  1:42    3   21:28  7:10 1:32:20 
   13  282 Meryl McGauvran          43 F   Maple Grove        MN   19   13:29  2:34  2:20   18   49:41 16.9  1:28   11   25:32  8:31 1:32:27 
   14  119 Julie Fournier           40 F   Maple Grove        MN   21   13:36  2:35  2:20   10   47:41 17.6  1:57   25   28:16  9:26 1:33:47 
   15  375 Kris Ridler              44 F   Chaska             MN    3    9:45  1:51  3:13   25   51:38 16.3  2:18   22   27:46  9:16 1:34:37 
   16   22 Diane Baltes             44 F   Maple Grove        MN   26   14:32  2:46  3:09   12   47:55 17.5  2:26   17   26:50  8:57 1:34:50 
   17  490 Mary Wilcox              44 F   Falls Church       VA    7   11:37  2:12  2:56   19   49:49 16.9  3:17   20   27:37  9:13 1:35:14 
   18   93 Kristin Dingman          42 F   Maple Grove        MN   12   12:35  2:23  3:26    8   46:58 17.9  2:58   29   29:33  9:51 1:35:28 
   19   66 Christine Callinan       41 F   Maple Grove        MN   14   12:45  2:25  2:59                   61:57   35   31:08 10:23 1:36:39 
   20  179 Sharon Herbst            40 F   Maple Grove        MN   13   12:37  2:24  3:11   20   49:56 16.8  2:59   24   28:13  9:25 1:36:53 
   21  140 Amy Goering              44 F   Buffalo            MN   34   15:24  2:55  2:47   17   49:21 17.0  2:06   19   27:20  9:07 1:36:55 
   22  137 Nancy Germanson          42 F   Maple Grove        MN   25   14:06  2:41  2:44   30   52:34 16.0  1:46   14   26:02  8:41 1:37:10 
   23  235 Lou Kycek                43 F   West St. Paul      MN   37   16:06  3:03  2:41   23   51:04 16.4  2:11   15   26:26  8:49 1:38:26 
   24  121 Beth Fraley              41 F   Coon Rapids        MN   27   14:33  2:46  2:34   16   49:20 17.0  2:27   30   29:36  9:52 1:38:27 
   25  483 Caroline Wander          44 F   Dayton             MN   40   17:25  3:18  3:19   15   49:12 17.1  2:32   23   27:47  9:16 1:40:13 
   26  166 Holly Hackley            41 F   Plymouth           MN   23   13:52  2:38  2:32   32   53:50 15.6  2:11   26   28:45  9:35 1:41:07 
   27  501 Christine Winston        41 F   Plymouth           MN   35   15:35  2:58  2:53   22   50:45 16.6  3:06   31   29:39  9:53 1:41:57 
   28  441 Joanna Swiers            40 F   Maple Grove        MN   41   17:50  3:23  4:27   21   50:42 16.6  3:07   13   25:57  8:39 1:42:01 
   29  394 Dawn Saxton              42 F   Rogers             MN   36   16:02  3:03  1:48   29   52:06 16.1  1:25   36   31:32 10:31 1:42:50 
   30  410 Angie Seiberlich         43 F   Mahtomedi          MN   15   13:03  2:29  3:08   26   51:48 16.2  3:02   38   31:52 10:38 1:42:51 
   31  395 Jennifer Schaffhausen    44 F   Ham Lake           MN   32   15:21  2:55  3:57   33   53:51 15.6  1:47   32   29:56  9:59 1:44:49 
   32  417 Cindy Skack              44 F   Chanhassen         MN   39   16:35  3:09  3:11   28   51:54 16.2  3:10   33   30:40 10:14 1:45:28 
   33  498 Pamela Winge             42 F   Rogers             MN   28   15:05  2:52  4:26   36   56:12 14.9  2:16   21   27:44  9:15 1:45:40 
   34   90 Paulette Deane           43 F   Maple Grove        MN   44   22:04  4:11  3:09   27   51:52 16.2  2:23   16   26:44  8:55 1:46:10 
   35  326 Ann & Todd Olson         41 F   Edina              MN   17   13:10  2:30  5:28   34   54:34 15.4  2:11   37   31:37 10:33 1:46:57 
   36  383 Nina Rose                41 F   Edina              MN   20   13:32  2:34  2:56   39   58:48 14.3  1:54   39   32:18 10:46 1:49:26 
   37  167 Kristin Haertel          42 F   Edina              MN   31   15:18  2:54  3:20   40 1:00:27 13.9  1:49   27   29:07  9:43 1:49:58 
   38   95 Maureen Downey-Horowic   41 F   Blaine             MN   42   18:53  3:35  3:33   11   47:48 17.6  3:57   40   36:29 12:10 1:50:38 
   39  454 Ernestina Troielli Rubi  41 F   Maple Grove        MN   18   13:18  2:31  3:05   41 1:03:47 13.2  1:29   28   29:11  9:44 1:50:48 
   40  466 Jennifer Vettel          40 F   Brooklyn Park      MN   43   18:54  3:35  3:55   35   54:59 15.3  3:01   34   31:08 10:23 1:51:53 
   41  336 Nina Page                44 F   Minneapolis        MN   24   13:58  2:39  4:53   31   53:10 15.8  5:12   41   37:39 12:33 1:54:50 
   42  209 Lynn Johnston            42 F   Orono              MN   33   15:22  2:55  3:03   38   56:21 14.9  2:48   42   38:16 12:46 1:55:47 
   43  421 Amy Smith                43 F   Buffalo            MN   30   15:11  2:53  4:45   37   56:19 14.9  4:41   43   42:53 14:18 2:03:46 
   44  418 Wendy Skalicky           40 F   Maple Grove        MN   29   15:08  2:52  4:15   42 1:08:49 12.2  2:57   44   47:47 15:56 2:18:53 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  513 Cheryl Zitur             47 F   Corcoran           MN    1    8:58  1:42  2:03    1   40:54 20.5  1:26    1   21:05  7:02 1:14:24 
    2  521 Linda Schievelbein       47 F                            2   10:40  2:02                                  3   23:04  7:42 1:18:51 
    3  148 Lynn Graif               48 F   Elk River          MN    9   13:33  2:34  1:35    2   45:00 18.7  1:38    4   23:43  7:55 1:25:27 
    4  246 Dione Leone              49 F   Medicine Lake      MN    5   12:26  2:22  2:08    3   45:47 18.3  2:05    5   25:10  8:24 1:27:34 
    5  255 Jonalyn Lippka           45 F   Bloomington        MN   15   14:28  2:45  3:02    7   48:03 17.5  1:32    2   22:13  7:25 1:29:15 
    6   35 Gwen Berge               47 F   Maple Grove        MN    4   11:46  2:14  1:48    4   47:41 17.6  2:15   10   28:38  9:33 1:32:07 
    7  482 Katherine Walz           48 F   Plymouth           MN    8   13:30  2:34  2:14    6   47:51 17.6  2:09    6   26:07  8:43 1:33:48 
    8  256 Denise Long              48 F   St Paul            MN   10   13:39  2:36  2:16    5   47:44 17.6  2:30   11   29:23  9:48 1:35:29 
    9    8 Carrie Anderson          45 F   New Hope           MN    7   13:27  2:33  2:56   13   53:57 15.6  1:48    7   26:36  8:52 1:38:41 
   10  317 Maureen O'Brien          47 F   Maple Grove        MN   14   14:27  2:45  3:56    8   51:19 16.4  2:43    9   28:31  9:31 1:40:53 
   11  113 Dori Fife                45 F   Maple Grove        MN    6   13:12  2:30  3:27    9   51:37 16.3  2:29   13   31:31 10:31 1:42:14 
   12  361 Kristine Poppie          46 F   Maple Grove        MN   16   16:13  3:05  3:55   10   52:20 16.1  3:43    8   27:30  9:10 1:43:40 
   13  436 Heidi Svendsen           45 F   Maple Grove        MN    3   10:49  2:03  3:45   11   52:58 15.9  2:50   16   35:26 11:49 1:45:45 
   14  511 Gretchen Zigman          45 F   Maple Grove        MN   17   16:21  3:06  4:41   14   55:31 15.1  1:43   12   29:33  9:51 1:47:46 
   15  456 Elizabeth Trombley       46 F   Maple Grove        MN   11   13:52  2:38  4:28   17   57:50 14.5  1:37   14   32:11 10:44 1:49:56 
   16  328 Kristi Olson             48 F   Maple Grove        MN   20   17:32  3:20  3:15   12   53:11 15.8  2:12   15   34:34 11:32 1:50:42 
   17  254 Rochelle Lindow          49 F   New Hope           MN   18   16:34  3:09  3:19   15   55:52 15.0  3:03   17   36:16 12:06 1:55:00 
   18  708 Jane Jirik               45 F   Faribault          MN   13   14:17  2:43  4:51   16   56:05 15.0  4:33   19   41:16 13:46 2:00:59 
   19  505 Renee Wixon              49 F   Plymouth           MN   19   17:31  3:19  3:42   18 1:02:41 13.4  2:16   20   42:43 14:15 2:08:52 
   20  183 Kristy Hoffman           47 F   Dayton             MN   12   14:12  2:42  4:29   19 1:06:02 12.7  6:48   18   40:00 13:20 2:11:29 
   21   28 Angela Benjamin          47 F   Maple Grove        MN   21   21:08  4:01                                                  2:13:23 
   22  467 Mary Videle              45 F   Edina              MN   22   21:31  4:05  7:41   20 1:23:28 10.1  3:12   21   45:13 15:05 2:41:02 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  193 Marysue Ingman           53 F   Eden Prairie       MN    3   13:20  2:32  2:23    2   47:32 17.7  2:18    1   23:32  7:51 1:29:02 
    2   38 Deb Blair                53 F   St Paul            MN    1   11:05  2:06  2:23    1   47:08 17.8  1:48    3   29:07  9:43 1:31:29 
    3  273 Joann Marshall           52 F   Sauk Rapids        MN    2   12:51  2:27  2:45    3   50:12 16.7  1:56    5   30:11 10:04 1:37:53 
    4  342 Patty Pavlak             51 F   Brooklyn Park      MN    7   18:39  3:32  2:21    4   51:47 16.2  1:58    2   28:57  9:39 1:43:39 
    5  518 Judy Kjelstad            53 F   Maple Grove        MN    4   13:48  2:37  3:13    5   51:48 16.2  1:38    8   35:18 11:46 1:45:43 
    6  138 Karen Getty              51 F   Excelsior          MN    5   14:22  2:44  3:53    6   52:48 15.9  2:58    6   32:56 10:59 1:48:55 
    7  177 Lori Henke               54 F   Maple Grove        MN    6   18:36  3:32  5:24    8   56:27 14.9  2:46    4   29:58 10:00 1:53:08 
    8  250 Cynthia Liebelt          54 F   Maple Grove        MN    8   20:15  3:50  3:31    7   54:13 15.5  2:55    7   32:57 10:59 1:53:50 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  133 Patty Gaustad            56 F   Maple Grove        MN    1   13:53  2:38  2:25    1   47:22 17.7  1:31    1   24:15  8:05 1:29:24 
    2   59 Jeri Bukstein            59 F   Maple Grove        MN    6   17:01  3:14  3:41    2   48:28 17.3  2:02    2   26:20  8:47 1:37:29 
    3  175 Diane Hemstad            59 F   Brooklyn Park      MN    7   17:52  3:23  3:54    3   48:52 17.2  1:57    4   29:00  9:40 1:41:33 
    4  249 Laura Lickteig           55 F   Maple Grove        MN    5   16:27  3:07  2:50    4   56:14 14.9  1:44    3   28:28  9:30 1:45:40 
    5  252 Barbara Lindberg         56 F   Plymouth           MN    4   14:28  2:45  4:12    5   58:06 14.5  2:28    5   32:09 10:43 1:51:20 
    6  202 Connie Johnson           59 F   Burnsville         MN    3   14:28  2:45  3:54    6 1:02:54 13.4  2:13    7   34:43 11:35 1:58:09 
    7  399 Deborah Schmedemann      55 F   Minneapolis        MN    2   14:19  2:43  5:20    7 1:05:22 12.9  2:26    6   32:28 10:50 1:59:52 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  151 Dianne Gregory           60 F   St. Paul           MN    1   11:57  2:16  2:33    2   48:59 17.1  2:24    1   27:51  9:17 1:33:40 
    2  522 Julie Courtney           60 F                            2   13:14  2:31  2:37    1   47:02 17.9  2:41    2   32:12 10:44 1:37:43 
    3   30 Dianne Bentz             60 F   Coon Rapids        MN    4   16:29  3:08  3:47    3   52:44 15.9  2:11    4   36:38 12:13 1:51:45 
    4  237 Elizabeth Lamb           61 F   Plymouth           MN    3   16:21  3:06  4:28    4   57:10 14.7  2:52    3   33:48 11:16 1:54:37 
    5  345 Judy Perkins             63 F   Fort Dodge         IA    5   18:24  3:30  5:04    5 1:00:56 13.8  2:32    5   48:14 16:05 2:15:07 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  232 Joann Krause             74 F   Maple Grove        MN    1   20:40  3:55  8:22    1 1:02:49 13.4  4:02    1   35:45 11:55 2:11:36 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  452 Jacob Totall             15 M   Minneapolis        MN    2    8:51  1:41  1:13    8 1:11:31 11.7          2   20:08  6:43 1:13:52 
    2  370 Joseph Ravits            18 M   Minnetonka         MN    3   11:19  2:09  2:03    1   43:53 19.1  1:36    1   19:22  6:28 1:18:10 
    3  385 Michael Rouleau          15 M   Maple Grove        MN    1    7:37  1:27  1:42    4   46:42 18.0  1:34    4   22:22  7:28 1:19:54 
    4   34 Corey Berge              18 M   Maple Grove        MN    4   12:43  2:25  2:55    2   45:21 18.5  1:54    3   22:13  7:25 1:25:03 
    5  197 Austin Jacobi            16 M   Roscoe             IL    6   13:34  2:34  2:16    3   45:59 18.3  1:16    5   22:58  7:40 1:25:59 
    6  104 Kenny Ellingsen          15 M   Maple Grove        MN    5   12:56  2:27  2:05    5   48:59 17.1  0:53    6   23:20  7:47 1:28:11 
    7  303 Brendan Mount            17 M   Dayton             MN    8   14:37  2:47  2:25                   59:43    7   25:57  8:39 1:42:40 
    8  504 Dave Wixon               17 M   Plymouth           MN    7   13:48  2:37  2:49    6   55:48 15.1  1:11    9   30:40 10:14 1:44:12 
    9  319 Ben Ohearn               15 M   Maple Grove        MN    9   18:03  3:25  2:59    7   59:41 14.1  1:18    8   27:49  9:17 1:49:47 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   67 Spencer Campion          24 M   Plymouth           MN    2   10:54  2:04  2:23    1   40:20 20.8  1:52    3   22:56  7:39 1:18:22 
    2  514 Jon Zitur                22 M   Corcoran           MN    3   11:12  2:08  2:06    3   45:22 18.5  1:40    1   22:06  7:22 1:22:24 
    3  885 Nathan Christenson       21 M   Rochester          MN    5   11:59  2:17  2:15                   47:17    2   22:18  7:26 1:23:40 
    4  251 Randahl Liebelt          21 M   Maple Grove        MN    6   13:46  2:37  2:29    2   42:33 19.7  1:54    4   24:32  8:11 1:25:11 
    5   10 Jeremy Anderson          24 M   St Paul            MN    1    9:00  1:43  2:00    5   49:56 16.8  1:12    6   25:48  8:36 1:27:53 
    6   85 Brian Crowe              24 M   Edina              MN    4   11:42  2:13  2:56    4   47:17 17.8  1:50    5   25:43  8:35 1:29:25 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  276 Christopher Massey       26 M   Plymouth           MN    1    9:01  1:43  1:36    2   39:54 21.1  1:03    1   17:47  5:56 1:09:19 
    2  357 David Phillips           26 M   Maple Grove        MN    3   10:39  2:01  1:48    1   36:07 23.3  1:20    2   20:15  6:45 1:10:07 
    3   89 Tom Daymont              27 M   St. Paul           MN    7   12:19  2:20  1:58    3   41:38 20.2  1:03    5   22:42  7:34 1:19:37 
    4   60 Chris Buller             29 M   Henderson          NE    2    9:50  1:52  2:05    6   45:07 18.6  1:19    3   22:07  7:23 1:20:26 
    5  200 Cody Jenson              27 M   Plymouth           MN    9   13:12  2:30  2:55    4   42:57 19.6  1:41    7   23:35  7:52 1:24:17 
    6  413 Ravi Shah                25 M   Madison            WI    5   11:04  2:06  2:29    7   45:37 18.4  2:04    9   25:17  8:26 1:28:27 
    7   43 Mark Boknevitz           29 M   St Louis Park      MN    4   10:43  2:02  3:51    8   48:44 17.2  1:42   10   25:46  8:36 1:30:43 
    8   70 Nathan Carpenter         29 M   Bloomington        MN    6   12:10  2:19  2:59   11   50:42 16.6  0:55    8   24:15  8:05 1:30:59 
    9  493 Michael Wiley            29 M   Champlin           MN   11   17:46  3:22  3:36    5   44:39 18.8  2:56    4   22:14  7:25 1:31:08 
   10  142 Ryan Goff                29 M   Oakdale            MN   10   14:18  2:43  3:31   10   49:35 16.9  1:55    6   23:02  7:41 1:32:18 
   11  225 Kyle Klever              25 M   Bayport            MN    8   12:58  2:28  2:08    9   48:48 17.2  1:34   11   27:12  9:04 1:32:38 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  318 Christian Oestreich      32 M   Hopkins            MN    1    9:01  1:43  1:12    2   38:44 21.7  0:48    3   20:43  6:55 1:10:25 
    2  455 Matthew Trok             34 M   Maple Grove, Mn    MN    2   10:52  2:04  1:59    1   38:33 21.8  1:28    1   18:20  6:07 1:11:10 
    3  262 Christopher Lund         31 M   Farmington         MN   21   13:52  2:38  1:45    4   40:02 21.0  1:21    4   20:46  6:56 1:17:44 
    4  304 Mark Muhlstein           32 M   Maple Grove        MN    9   12:32  2:23  2:12    3   39:52 21.1  1:22    7   22:13  7:25 1:20:09 
    5  236 Charles Lamb             31 M   Plymouth           MN   17   13:34  2:35  2:05    8   44:41 18.8  1:24    2   19:26  6:29 1:21:07 
    6  155 Jason Gross              34 M   Maple Grove        MN    6   11:50  2:15  1:25    5   42:20 19.8  1:26   13   25:04  8:22 1:22:03 
    7  277 Mark Mathews             31 M   Minneapolis        MN    3   11:12  2:08  1:52   12   45:55 18.3  2:00    6   22:10  7:24 1:23:06 
    8   77 Patrick Chung            34 M   Golden Valley      MN   10   12:36  2:24  2:17    6   42:38 19.7  1:12   14   25:22  8:28 1:24:03 
    9  373 Jeff Richardson          30 M   Maple Grove        MN   22   13:55  2:39  2:40    7   43:56 19.1  1:00   12   24:55  8:19 1:26:23 
   10  509 Jacob Zdon               33 M   Saint Paul         MN   23   13:55  2:39  3:23    9   45:11 18.6  1:40   10   23:12  7:44 1:27:18 
   11  185 Kyle Holmgren            34 M   Maple Grove        MN    7   11:52  2:15  2:23   10   45:41 18.4  1:36   23   26:26  8:49 1:27:56 
   12  128 Michael Fuith            31 M   Minneapolis        MN   25   14:10  2:41  2:48   17   47:59 17.5  1:33    5   21:40  7:14 1:28:07 
   13  150 Mark Gray                33 M   Maple Grove        MN    5   11:17  2:09  2:17   21   49:20 17.0  0:51   15   25:23  8:28 1:29:06 
   14   78 Patrick Cleary           31 M   Brooklyn Park      MN   16   13:09  2:30  2:02   15   47:15 17.8  1:17   16   25:31  8:31 1:29:12 
   15  362 Richard Powers           32 M   Eden Prairie       MN    8   12:15  2:20  2:37   22   49:52 16.8  0:54   11   23:54  7:58 1:29:28 
   16  266 Scott Maciej             33 M   Maple Grove        MN   19   13:41  2:36  2:59   13   46:38 18.0  1:25   17   25:42  8:34 1:30:23 
   17   63 Brandon Burns            33 M   Arden Hills        MN    4   11:14  2:08  3:17   23   50:30 16.6         25   27:16  9:06 1:30:25 
   18  280 Kelly McConville         33 M   Champlin           MN   11   12:40  2:24  2:26   18   48:27 17.3  1:02   21   26:13  8:45 1:30:46 
   19  311 Chris Nichols            32 M   Maple Grove        MN   13   12:46  2:26  2:39   19   48:33 17.3  1:08   22   26:23  8:48 1:31:27 
   20   51 Michael Brinker          32 M   Denver             CO   24   14:05  2:40  5:15   14   46:56 17.9  2:18    9   23:07  7:43 1:31:39 
   21  406 Ryan Schulzetenberg      34 M   Maple Grove        MN   29   16:14  3:05  2:42   33 1:41:54  8.2         19   25:46  8:36 1:31:55 
   22   50 Anthony Brinda           30 M   Maple Grove        MN   12   12:41  2:25  3:45   25   51:42 16.2  1:46    8   22:31  7:31 1:32:24 
   23  332 Ryan Ostendorf           30 M   Plymouth           MN   15   13:04  2:29  2:46   11   45:49 18.3  0:53   30   32:50 10:57 1:35:21 
   24  442 Steve Swinney            32 M   New Brighton       MN   20   13:48  2:37  2:39   16   47:51 17.6  2:39   29   30:22 10:08 1:37:16 
   25  100 Jeffrey Eckart           31 M   Minneapolis        MN   27   15:35  2:57  2:24   28   53:10 15.8  1:01   20   25:48  8:36 1:37:56 
   26  293 Erik Miller              33 M   Rogers             MN   18   13:39  2:35  2:57   30   54:31 15.4  1:28   18   25:44  8:35 1:38:16 
   27  451 Nikolas Thompson         30 M   Maple Grove        MN   26   15:11  2:53  3:05   27   53:02 15.8  1:12   28   30:14 10:05 1:42:42 
   28  125 Brian Freeman            31 M   Eagan              MN   32   17:05  3:15  3:12   26   51:55 16.2  3:24   24   27:13  9:05 1:42:47 
   29  372 Reed Reeve               33 M   Maple Grove        MN   30   16:40  3:10  4:54   24   50:56 16.5  3:41   26   28:46  9:36 1:44:54 
   30  337 Matt Papke               33 M   Blaine             MN   33   21:24  4:04  2:50   20   48:54 17.2  2:12   27   29:43  9:55 1:47:02 
   31  203 Daniel Johnson           31 M   Stewartville       MN   14   12:49  2:26  4:21   29   53:51 15.6  2:00   32   37:02 12:21 1:50:00 
   32  129 Andrew Ganoe             32 M   Duluth             MN   28   15:40  2:58  2:32   31 1:00:01 14.0  1:39   31   34:15 11:25 1:54:04 
   33  154 Steve Gritton            30 M   Maple Grove        MN   31   17:00  3:14  3:26   32 1:01:54 13.6  2:14   33   42:06 14:02 2:06:38 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  263 Eric Lund                36 M   Stillwater         MN    1    9:09  1:44  1:32    1   40:21 20.8  1:24    2   20:18  6:46 1:12:41 
    2  204 Jacob Johnson            36 M   Medina             MN    3   10:06  1:55  1:11   10   42:31 19.8  1:25    3   20:47  6:56 1:15:58 
    3  199 Dan Jenks                38 M   Maple Grove        MN    4   10:07  1:55  2:13    4   41:25 20.3  1:27   10   22:54  7:38 1:18:03 
    4   46 Jonathan Bottema         36 M   Greenfield         MN    9   11:18  2:09  1:49    8   42:13 19.9  1:30    5   21:34  7:12 1:18:22 
    5  243 Andy Leafblad            36 M   Maple Grove        MN    7   10:41  2:02  1:48   14   43:28 19.3  1:02    6   21:37  7:13 1:18:35 
    6  477 Mark Vyvyan              39 M   Maple Grove        MN   22   12:26  2:22  2:40    9   42:14 19.9  1:44    1   19:56  6:39 1:18:58 
    7  339 Chad Parker              38 M   Robbinsdale        MN   13   11:38  2:13  1:47    7   42:10 19.9  1:28   16   23:39  7:53 1:20:39 
    8  470 Chris Vokal              36 M   Maple Grove        MN   16   11:58  2:16  1:14    2   41:15 20.4  1:04   29   25:49  8:37 1:21:17 
    9  215 Marc Katz                37 M   Minneapolis        MN   17   12:06  2:18  2:45    6   42:06 20.0  1:22   12   23:11  7:44 1:21:27 
   10  709 Ben Johnson              37 M   Minneapolis        MN   25   12:36  2:24  2:40    3   41:21 20.3  2:18    9   22:44  7:35 1:21:36 
   11  188 Brian Hoolihan           37 M   Brooklyn Park      MN   14   11:44  2:14  2:42   15   43:31 19.3  1:28    8   22:25  7:29 1:21:48 
   12  103 Dan Ellingsen            38 M   Maple Grove        MN   19   12:07  2:18  2:04    5   41:42 20.1  0:56   21   25:03  8:21 1:21:49 
   13  120 Mark Fournier            37 M   Maple Grove        MN   12   11:34  2:12  1:07   12   43:14 19.4  0:56   26   25:26  8:29 1:22:15 
   14  419 Brian Smalkoski          35 M   Apple Valley       MN    6   10:38  2:01  2:51   13   43:21 19.4  1:52   14   23:37  7:53 1:22:16 
   15  389 Matt Russell             36 M   Rochester          MN   26   12:40  2:24  1:27   16   43:40 19.2  1:11   13   23:24  7:48 1:22:20 
   16  213 Colin Kane               37 M   Dallas             TX    8   10:57  2:05  2:49   22   45:44 18.4  1:35    4   21:29  7:10 1:22:32 
   17  363 Nathan Purdy             35 M   St. Louis Park     MN   18   12:06  2:18  1:50   11   42:36 19.7  1:35   24   25:05  8:22 1:23:10 
   18  472 Jason Von Bank           35 M   Corcoran           MN   11   11:26  2:10                                 32   26:37  8:53 1:23:16 
   19   15 Fernando Arrieta         36 M   Edina              MN    5   10:12  1:56  2:35   20   45:14 18.6  1:47   22   25:03  8:21 1:24:48 
   20  187 Brian Hood               37 M   Eden Prairie       MN   27   12:48  2:26  1:55   26   47:33 17.7  1:23    7   22:09  7:23 1:25:44 
   21  169 Seth Hagerty             35 M   Saint Paul         MN   29   13:23  2:32  1:26   17   44:44 18.8  1:55   18   24:30  8:10 1:25:55 
   22  272 Ivan Maramis             36 M   Savage             MN   20   12:10  2:19  3:20   18   44:49 18.7  2:05   30   26:18  8:46 1:28:39 
   23  275 Jason Martinetto         36 M   Minneapolis        MN    2    9:49  1:52  2:34   37   51:43 16.2  1:07   15   23:38  7:53 1:28:49 
   24  440 Charles Swensson         39 M   Maple Grove        MN   34   14:08  2:41  2:23   21   45:32 18.4  2:05   23   25:05  8:22 1:29:11 
   25  423 Michael Smith            39 M   Brooklyn Park      MN   24   12:33  2:23  4:15   28   47:45 17.6  1:40   11   23:10  7:44 1:29:20 
   26  161 James Guthrie            35 M   Champlin           MN   33   13:44  2:37  2:51   27   47:39 17.6  1:00   17   24:17  8:06 1:29:28 
   27  106 James Erickson           37 M   Mound              MN   32   13:44  2:36  1:35   23   46:52 17.9  1:54   28   25:43  8:35 1:29:44 
   28   47 Ryan Bouten              38 M   Shakopee           MN   31   13:33  2:34  1:57   24   47:09 17.8  2:47   19   24:37  8:13 1:29:59 
   29  359 Stephen Poles            37 M   Rogers             MN   10   11:23  2:10  2:54   19   45:09 18.6  1:43   35   28:59  9:40 1:30:05 
   30  349 Benjamin Petersen        36 M   Chanhassen         MN   15   11:53  2:15  2:41   30   48:38 17.3  1:42   36   29:58 10:00 1:34:49 
   31  496 Troy Williams            38 M   Big Lake           MN   21   12:25  2:21  3:09   25   47:24 17.7  1:32   37   30:26 10:09 1:34:53 
   32  146 David Graff              38 M   Brooklyn Park      MN   30   13:29  2:34  3:33   34   49:25 17.0  1:51   33   26:56  8:59 1:35:12 
   33  222 Tom Kielty               37 M   Elk River          MN   38   14:50  2:49  2:19   44 1:03:29 13.2         38   31:44 10:35 1:37:01 
   34   19 Neal Axton               38 M   Saint Paul         MN   44   16:35  3:09  5:01   31   48:47 17.2  2:15   27   25:33  8:31 1:38:08 
   35   91 Timothy Delcotto         39 M   Maple Grove        MN   23   12:32  2:23  2:41   33   49:04 17.1  1:56   40   32:06 10:42 1:38:16 
   36  492 Jason Wilder             36 M   Maple Grove        MN   43   16:27  3:07         45 1:37:36  8.6                          1:39:26 
   37  437 Andrew Swartout          37 M   Eden Prairie       MN   42   16:22  3:06  2:39   39   54:44 15.3  1:15   20   24:44  8:15 1:39:43 
   38  382 Armando Rodriguez Bord   36 M   Maple Grove        MN   40   16:18  3:06  3:24   40   55:40 15.1  2:19   25   25:14  8:25 1:42:53 
   39  240 Jeff Lapcinski           39 M   Brooklyn Park      MN   36   14:28  2:45  3:00   29   48:29 17.3  1:36   42   36:15 12:05 1:43:45 
   40   62 David Burnett            39 M   Maple Grove        MN   37   14:48  2:49  4:35   36   51:34 16.3  2:40   39   31:51 10:37 1:45:26 
   41   36 Brian Bigham             36 M   Cottage Grove      MN   28   13:21  2:32  2:51   32   48:53 17.2  3:02   45   38:59 13:00 1:47:04 
   42  248 Rich Levine              37 M   Maple Grove        MN   39   15:56  3:01  4:18   42   59:19 14.2  1:33   31   26:20  8:47 1:47:23 
   43  435 Bryan Sullivan           37 M   Brooklyn Park      MN   45   16:53  3:12  2:53   35   49:34 16.9  1:47   44   38:57 12:59 1:50:01 
   44  162 Marco Gutierrez          38 M   Maple Grove        MN   35   14:26  2:44  3:38   38   53:28 15.7  3:08   43   36:39 12:13 1:51:16 
   45  453 Federico Troiani         37 M   Plymouth           MN   41   16:21  3:06  3:37   43 1:01:54 13.6  1:31   34   28:50  9:37 1:52:11 
   46  460 Derek Ulferts            35 M   Albertville        MN   46   17:47  3:22  4:15   41   56:28 14.9  1:42   41   32:37 10:53 1:52:46 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  353 Mike Peterson            42 M   Maple Grove        MN    3    9:59  1:54  1:17    1   39:01 21.5  1:07    1   18:44  6:15 1:10:06 
    2  397 Alan Schelin             40 M   Edina              MN    8   10:58  2:05  1:48    8   42:24 19.8  1:23    2   19:47  6:36 1:16:18 
    3  201 Brad Johnson             42 M   Maple Grove        MN   18   12:19  2:20  2:02    2   39:26 21.3  1:07   10   22:48  7:36 1:17:40 
    4  229 Matthew Koeppen          41 M   Chanhassen         MN   10   11:10  2:07  1:32    3   41:14 20.4  1:40    9   22:47  7:36 1:18:21 
    5  279 Jason McCarty            42 M   Monticello         MN    2    9:53  1:53  1:50    7   42:04 20.0  1:43   13   23:17  7:46 1:18:45 
    6  368 Joe Randall              42 M   Maple Grove        MN   16   12:06  2:18  1:29   10   42:41 19.7  1:05    5   21:54  7:18 1:19:13 
    7  484 Robert Webb              42 M   Edina              MN   13   11:45  2:14  1:40    5   41:42 20.1  1:30   12   23:06  7:42 1:19:39 
    8  192 Robert Hutchinson        43 M   Maple Grove        MN   15   11:51  2:15  1:59   12   44:01 19.1  1:19    4   21:28  7:10 1:20:35 
    9  463 Richard Van Sickle       42 M   Minneapolis        MN    1    9:07  1:44  2:11    4   41:36 20.2  1:25   21   26:26  8:49 1:20:43 
   10  411 Steve Sellner            44 M   Blaine             MN   14   11:48  2:15  4:53                   41:46    6   22:26  7:29 1:20:51 
   11  269 Sam Macke                40 M   Ankeny             IA   11   11:26  2:10  2:10    9   42:26 19.8  1:22   15   23:53  7:58 1:21:15 
   12  260 Daniel Ludwikoski        42 M   Whitefish Bay      WI   23   12:53  2:27  2:27    6   41:43 20.1  1:38   11   23:02  7:41 1:21:40 
   13  298 Mancel Mitchell          40 M   Minneapolis        MN   22   12:43  2:25  2:15   11   42:41 19.7  1:30    8   22:44  7:35 1:21:50 
   14   12 Lance Anderson           41 M   Chaska             MN    4   10:41  2:02  1:46   17   45:04 18.6  1:15   18   24:25  8:09 1:23:08 
   15   74 Darren Charloff          42 M   St. Louis Park     MN   19   12:22  2:21  1:56   13   44:03 19.1  1:09   20   25:01  8:21 1:24:29 
   16   39 Brian Blom               40 M   Maple Grove        MN   17   12:09  2:19  2:04   21   45:46 18.4  1:15   17   24:19  8:07 1:25:31 
   17  159 Rick Gunderson           44 M   Maple Grove        MN    9   11:09  2:07  2:58   20   45:41 18.4  1:47   16   24:00  8:00 1:25:31 
   18  147 John Grafstrom           42 M   Maple Grove        MN   25   13:42  2:36  2:10   18   45:16 18.6  1:19   14   23:49  7:57 1:26:13 
   19   61 Paul Burleigh            43 M   Woodbury           MN    7   10:50  2:04  2:00   24   46:42 18.0  1:36   23   26:50  8:57 1:27:55 
   20  259 Paul Lorinser            43 M   Minnetonka         MN   42   17:29  3:19  3:45   14   44:22 18.9  0:39    7   22:31  7:31 1:28:43 
   21  257 Jeffrey Long             40 M   Bismarck           ND   20   12:42  2:25  2:17   16   45:01 18.7  1:15   34   28:16  9:26 1:29:28 
   22  384 Jeffrey Rouleau          43 M   Maple Grove        MN    6   10:50  2:03  1:28   27   48:04 17.5  1:23   33   28:08  9:23 1:29:50 
   23  294 Pete Miller              43 M   Maple Grove        MN   30   14:17  2:43  2:37   15   44:43 18.8  2:18   22   26:46  8:56 1:30:39 
   24  374 John Ridler              44 M   Chaska             MN   12   11:43  2:14  2:56   28   48:07 17.5  1:53   26   27:00  9:00 1:31:37 
   25  334 Artie Paar               42 M   Maple Grove        MN   34   14:32  2:46  4:23   32   50:01 16.8  1:45    3   21:07  7:03 1:31:46 
   26  268 Marc Macke               41 M   Corcoran           MN   32   14:24  2:44  2:42   19   45:16 18.6  1:53   31   27:39  9:13 1:31:51 
   27  287 Michael Mercer           42 M   Birchwood          MN   28   14:09  2:41  3:05   25   47:15 17.8  3:01   19   24:39  8:13 1:32:05 
   28  189 Patrick Hughes           44 M   Shakopee           MN   26   13:49  2:37  2:23   22   45:47 18.3  2:27   35   28:17  9:26 1:32:41 
   29   75 Pat Chen                 42 M   Brooklyn Park      MN   24   13:29  2:34  2:56   29   48:17 17.4  1:13   27   27:09  9:03 1:33:03 
   30  170 Bob Hankins              42 M   Maple Grove        MN    5   10:47  2:03  2:49   34   51:20 16.4  1:20   28   27:13  9:05 1:33:27 
   31  350 Brent Petersen           44 M   Brooklyn Park      MN   27   13:51  2:38  3:27   23   45:57 18.3  1:26   38   30:02 10:01 1:34:41 
   32  143 Derik Goodman            40 M   Maple Grove        MN   29   14:12  2:42  1:23   26   47:50 17.6  1:54   37   29:27  9:49 1:34:45 
   33  517 Jason Pfieffer           42 M   Plymouth           MN   38   15:27  2:56  2:55   30   49:05 17.1  1:40   24   26:55  8:59 1:36:00 
   34  224 Kent Kiewatt             42 M   Maple Grove        MN   21   12:42  2:25  2:28   35   52:20 16.1  1:30   36   29:26  9:49 1:38:23 
   35  221 Steve Kern               43 M   Champlin           MN   39   15:35  2:57  2:44   33   50:10 16.7  3:08   39   30:28 10:10 1:42:03 
   36  448 Michael Thomas           40 M   Brooklyn Park      MN   40   16:44  3:11  4:56   37   52:36 16.0  2:10   25   26:57  8:59 1:43:21 
   37  230 Kevin Kolle              43 M   Chaska             MN   43   20:25  3:52  4:22   31   49:39 16.9  2:21   29   27:26  9:09 1:44:11 
   38  165 David Hackley            44 M   Plymouth           MN   33   14:27  2:45         41   56:31 14.9  2:04   41   33:49 11:17 1:44:45 
   39   56 Lance Brown-Ochs         41 M   Eden Prairie       MN   31   14:21  2:43  3:13   40   54:41 15.4  2:28   40   30:59 10:20 1:45:39 
   40  428 David Stickney           44 M   Champlin           MN   36   15:01  2:51  3:36   42 1:00:20 13.9  1:26   30   27:29  9:10 1:47:49 
   41   65 Carl Cadwallader         44 M   Maple Grove        MN   41   16:58  3:13  3:19   36   52:32 16.0  2:35   42   34:55 11:39 1:50:16 
   42  208 Chris Johnston           42 M   Orono              MN   37   15:24  2:55  3:27   38   53:47 15.6  2:33   45   37:15 12:25 1:52:23 
   43   45 Harshad Borgaonkar       43 M   Blaine             MN   35   14:54  2:50  3:56   39   54:24 15.4  4:07   44   36:42 12:14 1:54:01 
   44  390 Jeffrey Ryan             43 M   Minneapolis        MN   44   22:04  4:11         44 1:32:10  9.1  3:42   43   36:36 12:12 2:03:12 
   45  381 Anthony Robinson         41 M   Minneapolis        MN   45   25:29  4:50  6:42   43 1:01:31 13.7  4:52   32   27:51  9:17 2:06:23 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  218 Joe Keller               47 M   Maple Grove        MN    1    9:33  1:49  1:08    1   38:16 22.0  1:07    1   20:11  6:44 1:10:13 
    2  380 Jim Robb                 48 M   Maple Grove        MN    2    9:51  1:52  1:35                   38:07    3   21:04  7:02 1:10:35 
    3  489 David Wichmann           49 M   Edina              MN    3   10:28  1:59                                  6   23:38  7:53 1:19:41 
    4  356 Christopher Phelan       48 M   Maple Grove        MN   10   12:41  2:25  2:04    4   44:54 18.7  2:03    2   20:47  6:56 1:22:27 
    5  127 Matthew Froelich         46 M   Big Lake           MN    8   12:11  2:19  2:31                   42:28   12   25:42  8:34 1:22:51 
    6  302 James Moran              47 M   Minneapolis        MN    5   10:55  2:05  1:45    9   47:09 17.8  1:33    7   23:52  7:58 1:25:13 
    7  324 James Oliver             45 M   Brooklyn Park      MN    4   10:47  2:03  2:40    8   46:19 18.1  2:12    8   24:52  8:18 1:26:47 
    8  512 Paul Zimmer              47 M   Maple Grove        MN   17   15:06  2:52  4:22    6   45:31 18.5  2:40    4   23:30  7:50 1:31:08 
    9  194 Brian Ip                 49 M   Edina              MN    9   12:34  2:23  2:09   10   48:05 17.5  2:11   13   26:13  8:45 1:31:10 
   10  139 Peter Gjervold           48 M   Maple Grove        MN   16   14:54  2:50  5:12    2   42:40 19.7  3:25   10   25:34  8:32 1:31:42 
   11  285 Charles Meadows          45 M   Rogers             MN   18   15:25  2:56  1:49    7   46:00 18.3  1:16   16   27:23  9:08 1:31:50 
   12  338 Alexander Parker         49 M   Apple Valley       MN   13   14:13  2:42  3:38    5   45:02 18.7  2:47   14   26:20  8:47 1:31:58 
   13   25 Bill Bauman              48 M   Maple Grove        MN    6   11:02  2:06  3:49   13   50:33 16.6  2:09   11   25:41  8:34 1:33:12 
   14  153 Mike Griffore            48 M   Maple Grove        MN   22   20:27  3:53  2:51    3   43:02 19.5  1:29   15   26:22  8:48 1:34:08 
   15  360 Dave Poppie              47 M   Maple Grove        MN   12   13:22  2:32  2:22   11   48:49 17.2  2:06   17   27:33  9:11 1:34:10 
   16  457 Christopher Tutka        45 M   Maple Grove        MN   15   14:50  2:49  2:45   17   54:16 15.5  1:40    5   23:34  7:52 1:37:02 
   17  233 Marty Krause             48 M   Minneapolis        MN   19   15:53  3:01  3:52   14   50:40 16.6  2:13    9   24:54  8:18 1:37:30 
   18   79 Gary Clunis              45 M   Maple Grove        MN    7   11:40  2:13  4:20   12   49:04 17.1  2:35   21   31:05 10:22 1:38:42 
   19  228 Jerry Knutson            46 M   Plymouth           MN   14   14:35  2:46  3:04                   53:14   19   29:00  9:40 1:39:51 
   20  115 Scott Fischer            48 M   Mahtomedi          MN   11   12:41  2:25  2:44   16   53:52 15.6  2:06   20   29:12  9:44 1:40:34 
   21   26 John Beam                48 M   Champlin           MN   20   16:36  3:09  3:53   15   51:05 16.4  3:20   22   32:31 10:51 1:47:23 
   22  320 Don Ohearn               47 M   Maple Grove        MN   21   18:03  3:26  3:02   18   59:39 14.1  1:17   18   27:49  9:17 1:55:47 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  265 Brian Maas               50 M   Plymouth           MN    1    9:20  1:47  1:33    1   38:09 22.0  1:11    1   18:21  6:07 1:08:32 
    2  430 Dan Stone                54 M   Maple Grove        MN    3   11:14  2:08  1:44                   39:59    2   21:31  7:11 1:14:27 
    3  295 Peter Miller             54 M   Zimmerman          MN    5   12:27  2:22  2:06    2   42:55 19.6  1:25    8   24:58  8:20 1:23:49 
    4  173 Bob Harmon               50 M   New Brighton       MN    9   15:17  2:54                                  4   22:57  7:39 1:25:14 
    5   21 Kris Bachtell            54 M   Naperville         IL    2   10:44  2:02  2:22    4   45:51 18.3  2:32    7   23:52  7:58 1:25:19 
    6  114 Bob Fine                 54 M   Maple Grove        MN    4   11:41  2:13  3:06    3   44:49 18.7  2:00    3   21:54  7:18 1:25:29 
    7  267 Mike Mack                52 M   Maple Grove        MN    6   14:12  2:42  3:24    5   46:10 18.2  2:15   12   28:05  9:22 1:34:05 
    8   86 Paul Crowe               54 M   Edina              MN    8   14:41  2:47  2:16    6   47:25 17.7  1:47   13   29:22  9:48 1:35:29 
    9  309 Steve Neubauer           53 M   Rogers             MN   11   17:16  3:17         12 1:15:22 11.1  1:20    9   26:47  8:56 1:35:54 
   10  220 Tim Kenyon               51 M   Minnetonka         MN    7   14:37  2:46  4:56    7   48:55 17.2  1:57   10   27:17  9:06 1:37:40 
   11  487 Thomas Wesely            54 M   Plymouth           MN   10   16:45  3:11  5:45   10   51:54 16.2  1:48    5   23:30  7:50 1:39:40 
   12  404 Dan Schowalter           54 M   Andover            MN   13   17:59  3:25  3:05    8   49:26 17.0  2:26   11   27:28  9:10 1:40:22 
   13  176 David Henke              54 M   Maple Grove        MN   12   17:38  3:21  3:58   11   54:43 15.4  2:58    6   23:30  7:50 1:42:46 
   14  438 Jeff Swedberg            52 M   Maple Grove        MN   14   18:22  3:29  4:50    9   49:44 16.9  3:06   14   32:27 10:49 1:48:26 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  239 Peter Lancaster          57 M   Minneapolis        MN    1   10:03  1:55  3:22    1   40:52 20.6  1:31    1   22:36  7:32 1:18:22 
    2   31 Steven Bentz             55 M   Coon Rapids        MN    2   10:20  1:58  2:14                   44:23    4   25:21  8:27 1:22:16 
    3  464 Terry Vanderwert         58 M   Maple Grove        MN    4   13:21  2:32  2:03    2   41:25 20.3  2:04    8   28:46  9:36 1:27:37 
    4  281 Thomas McConville        59 M   Osseo              MN    7   14:55  2:50  2:31    3   41:58 20.0  2:06    7   27:48  9:16 1:29:17 
    5   92 John Dick                58 M   St Paul            MN    9   15:19  2:54  3:50    6   43:54 19.1  2:12    2   24:35  8:12 1:29:48 
    6  132 Jay Gaustad              56 M   Maple Grove        MN   10   15:45  2:59  2:51    7   45:38 18.4  1:42    3   25:07  8:23 1:31:01 
    7  207 Walt Johnson             57 M   St Paul            MN    3   12:39  2:24  5:28    5   43:14 19.4  3:34   10   29:38  9:53 1:34:30 
    8  231 Dennis Korkki            59 M   Brooklyn Center    MN   11   16:19  3:06  4:17    4   43:05 19.5  3:33   11   31:19 10:27 1:38:31 
    9   37 Barry Birkholz           56 M   Wayzata            MN   12   17:09  3:15  3:40    8   47:51 17.6  1:55    9   29:18  9:46 1:39:52 
   10  333 Bob Oxborough            56 M   Plymouth           MN    8   15:05  2:52  4:35    9   51:24 16.3  2:40    6   27:10  9:04 1:40:52 
   11   49 Craig Bower              57 M   Minneapolis        MN    6   14:37  2:47  4:08   11 1:05:24 12.8  2:11    5   26:11  8:44 1:52:29 
   12   13 Mark Anderson            55 M   Excelsior          MN    5   14:25  2:44  4:30   10 1:01:57 13.6  3:20   12   38:59 13:00 2:03:09 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  110 Dr. Jon Falkowski        62 M   Apple Valley       MN    5   14:03  2:40  3:11    1   40:17 20.9  2:03    2   26:45  8:55 1:26:17 
    2  499 Mark Winholtz            60 M   Andover            MN    1   11:38  2:13  1:52    2   44:51 18.7  1:50    1   26:24  8:48 1:26:34 
    3  227 Barry Knight             63 M   Orono              MN    3   12:10  2:19  3:09    3   45:29 18.5  2:03    3   27:02  9:01 1:29:51 
    4  212 Joe Kandiko              61 M   Excelsior          MN    2   11:59  2:17  2:44    5   48:20 17.4  2:25    4   29:36  9:52 1:35:02 
    5   53 Narvel Brooks            60 M   Waconia            MN    6   16:36  3:09  3:28    4   46:16 18.2  2:21    6   35:58 12:00 1:44:37 
    6   64 James Burns              63 M   Neenah             WI    4   13:55  2:38  3:17    6   56:58 14.7  2:28    5   34:35 11:32 1:51:10 
    7  402 John Schnese             60 M   Maple Grove        MN    7   16:53  3:12  7:56    7 1:00:31 13.9  3:17    7   40:16 13:26 2:08:50 
    8  344 John Perkins             62 M   Fort Dodge         IA    8   24:03  4:34  6:52    8 1:01:27 13.7  1:32    8   47:48 15:56 2:21:40 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  264 Eber Lusty               68 M   Maple Grove        MN    1   17:05  3:15  7:22    1   53:04 15.8  4:28    2   46:16 15:26 2:08:14 
    2  234 Harry Kringler           69 M   Bozeman            MT    2   19:39  3:44  5:25    2   59:18 14.2  2:23    1   44:43 14:55 2:11:26 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1    4 David Abramson           70 M   St. Louis Park     MN    1   20:16  3:51  4:38    1   54:49 15.3  3:01    1   32:50 10:57 1:55:32 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

Total Registered:                            526
Total Number of Individual Finishers:        417
Number of Male Finishers:                    210
Number of Female Finishers:                  207
Did not Finish Race or Did Not Start:        109