Graniteman Triathlon Clearwater -
Clearwater, MN
7/8/2017

race logo










                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                     Clearwater - MN - July 8, 2017
                                         SPRINT .44 Mile Swim - 14.34 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    245 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M     4 10:38  1:23  0:52    1   36:47 23.4  0:51    3   19:34  6:19 1:08:41 
    2   1/10    197 Daniel Nelson           Eden Prairie       MN  21 M     2 10:03  1:18  1:31    2   36:56 23.3  0:54    5   21:17  6:52 1:10:40 
    3   1/13    201 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38 M    19 12:29  1:37  0:58    9   38:47 22.2  0:53    8   21:42  7:00 1:14:47 
    4   1/8     248 Kyle Swenson            Rogers             MN  15 M     3 10:29  1:22  1:04   26   41:42 20.6  0:56    4   20:55  6:45 1:15:05 
    5   1/15    190 Marty Moran             St Cloud           MN  50 M     1  9:16  1:12  1:20    4   38:03 22.6  1:30   41   25:01  8:04 1:15:08 
    6   2/10    119 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 M     6 11:25  1:29  1:38   14   39:39 21.7  1:17    6   21:18  6:53 1:15:15 
    7   1/14    107 Sara Carlson            Brainerd           MN  38 F    33 13:30  1:45  0:45    6   38:08 22.6  1:03   11   21:59  7:06 1:15:23 
    8   2/8     224 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19 M     7 11:27  1:29  0:56   19   41:18 20.8  0:46   13   22:05  7:08 1:16:30 
    9   1/9     193 Jim Nack                Madison Lake       MN  57 M    14 12:16  1:36  1:08    3   37:40 22.8  1:10   40   24:56  8:03 1:17:08 
   10   2/10    244 Ronnie Stimson          Eden Prairie       MN  23 M    55 14:24  1:52  1:48   44   43:21 19.8  0:49    1   16:49  5:26 1:17:08 
   11   1/7     298 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52 F    29 13:24  1:44  1:09   10   38:48 22.2  1:05   27   23:54  7:43 1:18:19 
   12   2/13    125 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M    39 13:44  1:47  0:40    5   38:04 22.6  1:03   46   25:21  8:11 1:18:49 
   13   3/10    250 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   117 17:40  2:17  2:25    8   38:34 22.3  1:14    2   19:12  6:12 1:19:03 
   14   1/11    135 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45 M    45 14:04  1:49  0:56   18   41:11 20.9  1:10    9   21:45  7:01 1:19:03 
   15   3/13    257 Josh Van Kirk           Maple Grove        MN  35 M    43 13:56  1:48  1:56   16   40:37 21.2  1:36    7   21:25  6:55 1:19:28 
   16   1/10    215 John Rammel             Sartell            MN  33 M    16 12:20  1:36  1:00   11   39:14 21.9  0:59   62   26:25  8:32 1:19:56 
   17   2/11    300 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49 M    65 14:43  1:55  0:42   12   39:20 21.9  1:00   34   24:17  7:50 1:20:00 
   18   3/11    141 Warren Hegge            Minneapolis        MN  47 M    38 13:40  1:46  1:30   13   39:38 21.7  1:16   30   23:59  7:45 1:20:03 
   19   4/13    238 Josh Sell               Waconia            MN  38 M    25 12:51  1:40  2:07   41   42:52 20.1  1:10   10   21:47  7:02 1:20:45 
   20   5/13    253 Derek Thurmes           St. Paul           MN  35 M    47 14:10  1:50  1:13   31   42:17 20.3  0:51   17   22:35  7:17 1:21:04 
   21   3/10    130 Mitchell Ergen          Sartell            MN  24 M    28 13:13  1:43  1:37   35   42:27 20.3  1:04   20   22:49  7:22 1:21:08 
   22   2/9     149 Ken Janda               St Paul            MN  56 M    32 13:29  1:45  1:04   23   41:35 20.7  1:18   26   23:44  7:40 1:21:08 
   23   1/6     170 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42 M    68 14:47  1:55  1:43    7   38:15 22.5  1:17   48   25:29  8:13 1:21:28 
   24   2/15    239 Bradley Severson        Minnetonka         MN  50 M    26 13:05  1:42  1:27   43   43:17 19.9  1:43   14   22:11  7:10 1:21:40 
   25   3/8     265 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  17 M    34 13:34  1:46  1:53   40   42:51 20.1  1:31   12   22:04  7:07 1:21:52 
   26   1/4     208 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  49 F    18 12:24  1:37  1:25   32   42:25 20.3  1:30   35   24:20  7:51 1:22:01 
   27   4/10    145 Zachary Howard          Minneapolis        MN  29 M    23 12:45  1:39  2:05   36   42:35 20.2  0:55   31   24:00  7:45 1:22:18 
   28   5/10    219 Darek Reader            Minneapolis        MN  29 M     8 11:38  1:31  1:55   71   45:39 18.8  1:13   15   22:11  7:10 1:22:34 
   29   4/11    121 Scott Dezurik           Avon               MN  49 M    83 16:03  2:05  0:53   20   41:23 20.8  1:08   24   23:32  7:36 1:22:58 
   30   2/10    268 Troy Williams           Savage             MN  34 M    12 12:12  1:35  1:56   70   45:35 18.9  1:13   21   22:51  7:22 1:23:45 
   31   6/13    198 Jason Nelson            Hugo               MN  39 M    15 12:18  1:36  1:10   66   45:24 19.0  1:05   29   23:58  7:44 1:23:53 
   32   4/8     223 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14 M    49 14:11  1:50  0:57   69   45:35 18.9  0:47   18   22:40  7:19 1:24:09 
   33   6/10    143 Andrew Hoganson         Hanover            MN  28 M    59 14:33  1:53  1:35   48   43:50 19.6  1:28   19   22:47  7:21 1:24:11 
   34   2/14    202 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39 F    27 13:06  1:42  0:50   55   44:16 19.4  1:05   45   25:16  8:09 1:24:31 
   35   2/4      25 Sarah Foley             Cologne            MN  46 F    46 14:08  1:50  1:11   47   43:49 19.6  1:06   38   24:32  7:55 1:24:43 
   36   2/6     160 Dale Kolstad            Hugo               MN  40 M    63 14:42  1:54  1:15   58   44:32 19.3  1:15   22   23:08  7:28 1:24:50 
   37   3/15    264 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  51 M    30 13:26  1:45  1:16   38   42:48 20.1  1:12   67   26:38  8:36 1:25:18 
   38   4/10    228 Tanner Rothstein        Rockville          MN  24 M    44 13:56  1:48  2:12   45   43:25 19.8  0:45   51   25:33  8:15 1:25:48 
   39   4/15    168 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54 M    61 14:37  1:54  2:01   25   41:38 20.7  1:26   66   26:35  8:35 1:26:14 
   40   5/11    247 Greg Swenson            Rogers             MN  48 M    24 12:46  1:39  1:36   28   42:00 20.5  1:42   78   28:54  9:20 1:26:57 
   41   7/10     99 Jason Badger            St Cloud           MN  29 M    13 12:13  1:35  0:46   83   47:07 18.3  0:41   59   26:15  8:28 1:27:00 
   42   1/9     169 Angela Leadens          Hanover            MN  28 F    64 14:42  1:54  1:17   54   44:12 19.5  1:25   49   25:30  8:14 1:27:05 
   43   5/15    106 Craig Carlson           Maple Grove        MN  51 M   131 18:28  2:24  1:11   24   41:36 20.7  1:33   37   24:32  7:55 1:27:19 
   44   6/11    217 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45 M   103 16:59  2:12  1:17   61   45:03 19.1  1:12   23   23:31  7:36 1:28:00 
   45   1/4     183 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63 M    86 16:09  2:06  1:52   30   42:08 20.4  1:12   68   26:46  8:38 1:28:06 
   46   7/13    221 Dan Reitsma             Carver             MN  39 M    91 16:21  2:07  1:56   33   42:25 20.3  1:42   53   25:48  8:20 1:28:09 
   47   3/6     139 Chad Hanson             Ham Lake           MN  43 M    80 15:46  2:03  1:28   21   41:28 20.7  1:33   72   27:56  9:01 1:28:10 
   48   5/8     203 Hunter Norgren          Annandale          MN  19 M    72 15:09  1:58  3:41   56   44:19 19.4  1:10   32   24:05  7:46 1:28:21 
   49   3/9       9 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55 M    76 15:27  2:00  1:19   15   40:23 21.3  1:48   86   29:34  9:33 1:28:30 
   50   6/15    213 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  54 M   108 17:17  2:14  1:50   37   42:47 20.1  1:31   43   25:11  8:08 1:28:33 
   51   8/13    235 Joe Schulte             Sartell            MN  38 M    62 14:40  1:54  1:48   51   44:04 19.5  2:10   54   25:55  8:22 1:28:34 
   52   3/10     76 Jason Sieg              St Anthony         MN  32 M    41 13:52  1:48  1:51   81   46:35 18.5  1:29   42   25:02  8:05 1:28:47 
   53   8/10    105 Garrett Cardinal        Hanover            MN  26 M    22 12:36  1:38  2:30   39   42:49 20.1  2:16   76   28:41  9:16 1:28:51 
   54   7/15     98 James Abfalter          Big Lake           MN  51 M    90 16:20  2:07  2:10   80   46:26 18.5  1:50   16   22:16  7:11 1:28:59 
   55   9/13    103 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35 M   118 17:45  2:18  1:10   22   41:29 20.7  1:14   71   27:25  8:51 1:29:02 
   56   1/6     261 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  33 F    69 14:52  1:56  1:44   59   44:52 19.2  1:10   65   26:30  8:33 1:29:05 
   57   4/9     181 Gunther Maurus          Mankato            MN  56 M    40 13:52  1:48  2:24   27   41:55 20.5  1:48   80   29:12  9:25 1:29:09 
   58   5/9     100 Robert Badger           Hudson             WI  57 M    54 14:23  1:52  0:49   42   43:13 19.9  1:14   93   30:10  9:44 1:29:48 
   59   8/15    209 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  52 M    58 14:32  1:53  2:30   63   45:20 19.0  1:52   52   25:42  8:18 1:29:54 
   60   2/9     118 Lindsey Daniel          St Louis Park      MN  28 F    10 12:11  1:35  2:09   91   48:33 17.7  1:35   57   26:02  8:24 1:30:29 
   61   9/15    159 Tom Kleven              Minneapolis        MN  50 M    67 14:45  1:55  2:58   72   45:46 18.8  2:20   44   25:12  8:08 1:30:58 
   62   4/6     214 Tom Prior               Richmond           MN  40 M   121 17:55  2:19  2:08   77   46:04 18.7  0:54   33   24:08  7:47 1:31:07 
   63   4/10    191 Matthew Mork            Becker             MN  34 M   107 17:11  2:14  1:31   34   42:26 20.3  1:30   77   28:42  9:16 1:31:19 
   64   5/10    188 Matt Minks              Bloomington        MN  24 M    11 12:11  1:35  1:39  105   49:49 17.3  1:54   55   25:57  8:23 1:31:28 
   65   1/6     129 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44 F    60 14:35  1:53  1:16   49   43:52 19.6  1:37   96   30:30  9:51 1:31:48 
   66   3/14    227 Erin Ross               Saint Joseph       MN  39 F    53 14:18  1:51  1:26   65   45:23 19.0  1:18   85   29:29  9:31 1:31:53 
   67   6/10    206 Taylor Park             Anoka              MN  20 M     5 11:01  1:26  3:19  119   51:30 16.7  1:30   39   24:45  7:59 1:32:03 
   68   2/6     270 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  41 F    92 16:28  2:08  2:03   76   46:03 18.7  1:31   61   26:19  8:30 1:32:23 
   69   7/10    153 Alexander Johannes      Clearwater         MN  22 M    17 12:24  1:37  3:29   99   49:12 17.5  1:24   58   26:13  8:28 1:32:40 
   70   5/6     243 David Smith             Sartell            MN  42 M    36 13:38  1:46  1:31   75   46:01 18.7  1:39   90   30:00  9:41 1:32:48 
   71   1/4     156 Paige Jones             Coon Rapids        MN  24 F   138 19:00  2:28  1:45   57   44:23 19.4  0:55   70   27:09  8:46 1:33:09 
   72  10/15    311 Tim Owen                Richfield          MN  50 M    84 16:03  2:05  4:00   82   46:40 18.4  2:48   28   23:55  7:43 1:33:24 
   73   3/6     177 Marissa Mahowald        Sartell            MN  40 F   116 17:39  2:17  1:21   73   45:53 18.8  1:39   69   27:02  8:44 1:33:32 
   74   1/4     230 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61 F    82 15:57  2:04  2:08   92   48:38 17.7  1:39   50   25:31  8:14 1:33:51 
   75   6/8     218 Sean Randolph           Bowlus             MN  18 M    95 16:44  2:10  2:08   84   47:22 18.2  1:17   64   26:28  8:33 1:33:56 
   76  10/13    237 Greg Schutte            Blaine             MN  35 M    37 13:40  1:46  1:50   68   45:32 18.9  1:42   99   31:24 10:08 1:34:07 
   77   4/14    166 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37 F    57 14:32  1:53  2:05   87   47:55 18.0  1:29   75   28:10  9:05 1:34:09 
   78  11/15    174 Jay Lyons               Minneapolis        MN  53 M    87 16:14  2:06  3:14   46   43:41 19.7  1:57   82   29:20  9:28 1:34:24 
   79   7/11    194 James Neal              St. Bonifacius     MN  45 M   130 18:25  2:23  2:00   17   40:47 21.1  1:51  102   31:30 10:10 1:34:30 
   80   7/8     116 Declan Crumley          Avon               MN  13 M    98 16:46  2:10  1:32  118   51:11 16.8  1:00   36   24:30  7:55 1:34:57 
   81   6/6     128 Bill Edmonson           Big Lake           MN  40 M    71 15:04  1:57  2:29   74   45:55 18.7  1:52   92   30:10  9:44 1:35:28 
   82   5/14    175 Christina Lysen         Sartell            MN  38 F    88 16:16  2:06  2:36  103   49:33 17.4  0:49   60   26:16  8:29 1:35:29 
   83   4/6     171 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  43 F    73 15:12  1:58  3:01   62   45:19 19.0  2:04   95   30:23  9:49 1:35:59 
   84   6/9     109 Chris Chinander         Chanhassen         MN  56 M    20 12:31  1:37  1:23   60   44:54 19.2  1:33  141   36:10 11:40 1:36:29 
   85   3/9     186 Jamie Meyer             Minneapolis        MN  29 F   113 17:24  2:15  1:46  108   50:16 17.1  1:02   63   26:25  8:32 1:36:51 
   86   8/8     263 Colton Warner           Eden Prairie       MN  12 M    35 13:35  1:46  2:23  114   50:56 16.9  1:33   79   29:09  9:24 1:37:35 
   87   7/9     216 Tony Ramunno            Big Lake           MN  55 M   152 20:33  2:40  2:09   50   44:00 19.6  1:44   81   29:13  9:26 1:37:36 
   88   2/4     180 James Martenson         Rochester          MN  62 M    99 16:53  2:11  2:31   52   44:06 19.5  2:24  111   32:07 10:22 1:38:00 
   89   6/14    297 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  39 F    66 14:44  1:55  1:10   95   48:47 17.6  1:10  112   32:14 10:24 1:38:03 
   90   8/10    133 Abelardo Gallegos       Saint Cloud        MN  23 M    81 15:46  2:03  2:34   67   45:32 18.9  1:29  117   32:47 10:35 1:38:06 
   91   1/2     113 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68 M    85 16:07  2:05  2:53   79   46:19 18.6  2:50   94   30:20  9:48 1:38:28 
   92   5/10    234 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  34 M   141 19:08  2:29  1:41   89   48:21 17.8  1:37   74   28:00  9:02 1:38:45 
   93   9/10    112 Jarred Cooley           Plymouth           MN  29 M   136 18:51  2:27  2:10  121   51:38 16.7  1:08   47   25:21  8:11 1:39:06 
   94  12/15    137 Doug Graham             Burnsville         MN  53 M   105 17:06  2:13  0:51   64   45:21 19.0  1:19  128   34:46 11:13 1:39:21 
   95   9/10    222 Collin Riley            Paynesville        MN  20 M   125 18:02  2:20  2:07  142   54:58 15.7  0:54   25   23:36  7:37 1:39:36 
   96   1/6      67 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58 F    31 13:26  1:45  1:42  120   51:32 16.7  1:36  105   31:42 10:14 1:39:55 
   97   8/11    236 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  48 M   151 20:31  2:39  3:09   53   44:10 19.5  2:20   88   29:55  9:39 1:40:03 
   98   4/9     258 Kylie Vatthauer         Waite Park         MN  26 F   127 18:10  2:21  3:03   86   47:46 18.0  1:28   89   29:56  9:40 1:40:21 
   99  10/10    241 Anthony Sikorski        Roseville          MN  27 M   115 17:37  2:17  1:56  109   50:19 17.1  0:51   91   30:03  9:42 1:40:43 
  100  11/13    172 Jarett Lieser           Indian Land        MN  39 M   104 17:05  2:13  1:28   97   48:57 17.6  0:57  120   33:02 10:40 1:41:27 
  101   6/10    179 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34 M    77 15:30  2:01  3:11  115   51:00 16.9  2:22   87   29:35  9:33 1:41:35 
  102   5/9     211 Katy Pitts              St. Louis Park     MN  27 F    51 14:14  1:51  3:55  126   52:56 16.3  1:37   84   29:29  9:31 1:42:09 
  103   7/10    155 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31 M    48 14:11  1:50  3:10  102   49:26 17.4  2:53  115   32:32 10:30 1:42:10 
  104   3/4     303 Wendy Mueller           Andover            MN  48 F   123 17:56  2:19  1:49   98   49:06 17.5  2:16  108   31:55 10:18 1:43:00 
  105   3/4     157 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  64 M   111 17:20  2:15  2:32   29   42:07 20.4  2:16  150   38:53 12:33 1:43:07 
  106   9/11    210 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  46 M   128 18:10  2:21  2:13   85   47:27 18.1  1:57  123   33:22 10:46 1:43:07 
  107   1/4     233 Karl Scharnweber        Sartell            MN  35 M   149 20:27  2:39  4:27  117   51:07 16.8  1:12   56   25:58  8:23 1:43:08 
  108   2/6     226 Megan Rose              Sartell            MN  33 F   146 19:48  2:34  2:04  110   50:25 17.1  3:07   73   28:00  9:02 1:43:22 
  109   7/14    259 Angela Viere            Richmond           MN  38 F   119 17:50  2:19  2:41  100   49:15 17.5  2:33   98   31:17 10:06 1:43:34 
  110   4/4     192 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  45 F   102 16:58  2:12  2:25  113   50:55 16.9  2:06  106   31:43 10:14 1:44:05 
  111   8/10    269 Dave Willis             Bloomington        MN  32 M    79 15:36  2:01  2:29   94   48:44 17.7  1:42  140   36:06 11:39 1:44:35 
  112   3/6     299 Angela Nelson           St. Cloud          MN  31 F    42 13:55  1:48  3:03  132   53:39 16.0  1:45  113   32:16 10:25 1:44:37 
  113   5/6     115 Dana Crumley            Avon               MN  42 F    52 14:17  1:51  2:18  129   53:11 16.2  1:30  125   33:38 10:51 1:44:52 
  114   4/6      43 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33 F    70 14:55  1:56  2:06  111   50:32 17.0  1:46  138   35:55 11:36 1:45:11 
  115   2/4     204 Madeleine North         Medina             MN  22 F    21 12:35  1:38  2:07  136   54:21 15.8  1:45  131   34:58 11:17 1:45:44 
  116   8/14    162 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36 F   101 16:57  2:12  2:05  107   50:02 17.2  1:01  137   35:45 11:32 1:45:48 
  117   6/9     164 Kia Kraft               St Cloud           MN  27 F     9 12:10  1:35  2:12  130   53:27 16.1  1:23  144   36:39 11:50 1:45:49 
  118   2/6     178 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58 F   158 22:48  2:57  1:35   96   48:56 17.6  0:58  103   31:33 10:11 1:45:49 
  119   2/4     232 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63 F   135 18:50  2:26  2:58   93   48:42 17.7  2:31  118   32:57 10:38 1:45:56 
  120   3/6     147 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  58 F   145 19:36  2:32  2:06  127   53:01 16.2  1:59   83   29:26  9:30 1:46:07 
  121  10/11    173 Richard Lord Ii         Monticello         MN  49 M   106 17:08  2:13  3:15  123   52:09 16.5  2:13  110   32:07 10:22 1:46:49 
  122   1/1     136 Carol Gragert           Elk River          MN  65 F   112 17:21  2:15  1:49  112   50:50 16.9  1:42  135   35:23 11:25 1:47:02 
  123   9/14    242 Lisa Skelton            Champlin           MN  37 F    74 15:25  2:00  2:42  147   55:18 15.6  2:20  101   31:27 10:09 1:47:09 
  124   2/4     154 Derek Johnson           Otsego             MN  39 M   140 19:07  2:29  2:46   90   48:26 17.8  2:00  132   34:58 11:17 1:47:17 
  125   3/4     212 Joleen Plekkenpol       Chanhassen         MN  22 F    56 14:31  1:53  1:50  137   54:35 15.8  1:11  136   35:33 11:28 1:47:39 
  126   2/7     307 Kari Kleven             Minneapolis        MN  50 F   114 17:25  2:15  4:12  116   51:04 16.8  3:17  107   31:53 10:17 1:47:49 
  127  12/13    124 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36 M   100 16:55  2:12  2:15  104   49:35 17.4  1:46  149   37:44 12:11 1:48:12 
  128   7/9     195 Clara Nellans           Saint Cloud        MN  27 F   139 19:05  2:28  2:30  134   54:08 15.9  2:29  104   31:35 10:11 1:49:45 
  129  11/11    308 Rick Skare              St. Michael        MN  49 M    93 16:33  2:09  6:21  128   53:02 16.2  2:50   97   31:03 10:01 1:49:48 
  130   3/4     199 Shannon Nelson          St.Paul            MN  60 F   122 17:56  2:19  2:13  122   51:51 16.6  2:15  142   36:28 11:46 1:50:41 
  131   8/9     187 Jody Meyer              Minneapolis        MN  29 F   124 17:57  2:20  2:22  156   58:30 14.7  0:51  100   31:26 10:09 1:51:05 
  132   2/2     240 Dave Sibley             Plymouth           MN  65 M   132 18:32  2:24  4:09  139   54:44 15.7  1:51  109   32:02 10:20 1:51:15 
  133  10/14    117 Rita Czapko             Fridley            MN  39 F   120 17:50  2:19  3:46  144   55:02 15.6  1:43  122   33:21 10:46 1:51:41 
  134  13/15    126 Pat Edeburn             St. Cloud          MN  50 M   148 20:26  2:39  3:20  124   52:48 16.3  2:08  121   33:16 10:44 1:51:57 
  135   8/9     131 Gregory Fast            Chanhassen         MN  58 M   144 19:34  2:32  3:44  125   52:50 16.3  3:42  114   32:27 10:28 1:52:15 
  136   3/7     108 Tammy Carruth           Montevideo         MI  54 F    78 15:32  2:01  1:54  154   58:01 14.8  1:59  130   34:56 11:16 1:52:21 
  137   1/2     152 Karen Janssen           Richmond           MN  27 F   110 17:19  2:15  1:52  131   53:30 16.1  2:18  147   37:25 12:04 1:52:22 
  138   9/9     251 Jeff Thiemann           Plymouth           MN  58 M   155 21:57  2:51  2:33  106   49:50 17.3  1:56  145   36:42 11:51 1:52:57 
  139   3/4     182 Clinton Maxson          Big Lake           MN  40 M   161 24:22  3:09  2:24   88   48:11 17.9  1:37  146   37:02 11:57 1:53:34 
  140   6/6     205 Kathryn Olson           Ramsey             MN  41 F    75 15:27  2:00  2:53  148   55:42 15.4  2:01  148   37:35 12:08 1:53:36 
  141  14/15    249 Bill Syverson           St. Cloud          MN  52 M   142 19:21  2:30  3:22  101   49:22 17.4  2:31  151   39:05 12:37 1:53:40 
  142   4/6     262 Barb Walz               Sartell            MN  56 F   143 19:30  2:32  2:15  151   57:25 15.0  1:25  124   33:32 10:49 1:54:06 
  143   9/9     207 Elizabeth Pearson       Maple Grove        MN  28 F    50 14:11  1:50  3:23  161 1:00:58 14.1  1:18  126   34:20 11:05 1:54:08 
  144   1/1     161 Peyton Kopel            Sauk Rapids        MN  14 F   126 18:06  2:21  1:24  135   54:11 15.9  1:29  152   39:16 12:40 1:54:24 
  145   4/4     110 Doug Collison           Eden Prairie       MN  61 M   166 29:28  3:49  2:34   78   46:11 18.6  2:08  127   34:24 11:06 1:54:43 
  146   4/7     144 Lori Hoganson           Marine On St. Croi MN  54 F   134 18:46  2:26  2:57  150   57:09 15.1  1:29  133   34:58 11:17 1:55:16 
  147   4/4     295 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  63 F   160 23:33  3:03  1:33  140   54:53 15.7  0:56  129   34:55 11:16 1:55:47 
  148  13/13    256 Franklin Vaca           Maple Grove        MN  38 M   153 21:25  2:46  3:57  133   54:00 15.9  2:40  134   35:04 11:19 1:57:04 
  149  10/10    266 John Weyer              St Paul            MN  23 M   156 22:37  2:56  2:18  155   58:27 14.7  1:15  119   32:58 10:39 1:57:34 
  150   9/10    122 Ahmad Dib               Saint Cloud        MN  30 M   164 27:15  3:32  1:29  149   56:14 15.3  1:06  116   32:47 10:35 1:58:50 
  151   4/4     260 Abby Vink               Freeport           MN  24 F    89 16:16  2:07  3:00  153   57:52 14.9  1:26  157   41:38 13:26 2:00:11 
  152   5/6     231 Abby Sampsel            Minneapolis        MN  30 F    97 16:46  2:10  3:50  143   55:00 15.6  2:06  159   42:38 13:46 2:00:18 
  153  11/14    132 Ta Flatland             Elk River          MN  36 F    96 16:44  2:10  2:24  159   59:37 14.4  1:35  154   41:09 13:17 2:01:28 
  154  12/14    225 Carrie Roering          Freeport           MN  38 F   159 23:31  3:03  2:52  152   57:49 14.9  1:25  139   36:04 11:38 2:01:39 
  155   4/4     138 Joshua Grulke           Coon Rapids        MN  32 M   129 18:22  2:23  1:49  141   54:57 15.7  2:13  160   44:32 14:22 2:01:52 
  156   5/7     127 Amy Edelstein           Mankato            MN  51 F   137 18:55  2:27  2:46  146   55:14 15.6  2:55  158   42:04 13:35 2:01:53 
  157   2/2     220 Shannon Reagan          Monticello         MN  40 F   133 18:41  2:25  1:41  158   59:31 14.5  1:19  155   41:17 13:20 2:02:27 
  158  13/14    267 Irene Wilcox            Clearwater         MN  35 F   163 26:29  3:26  2:30  145   55:07 15.6  3:22  143   36:32 11:47 2:03:57 
  159   6/7     158 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  54 F   150 20:28  2:39  3:04  138   54:38 15.7  3:34  161   45:28 14:40 2:07:10 
  160  15/15    229 Gary Ryan               Lakeville          MN  54 M    94 16:37  2:09  4:41  157   59:07 14.6  2:19  163   48:18 15:35 2:10:59 
  161   5/6     200 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57 F   165 27:51  3:36  3:18  160   59:43 14.4  2:12  153   40:08 12:57 2:13:11 
  162  14/14    150 Melissa Jannakos        Roseville          MN  35 F   109 17:18  2:15  4:16  166 1:12:02 11.9  1:49  156   41:19 13:20 2:16:43 
  163   6/6     254 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31 F   147 19:58  2:35  3:19  162 1:02:11 13.8  3:13  166   52:55 17:05 2:21:34 
  164  10/10    255 David Vaca              Maple Grove        MN  34 M   154 21:27  2:47  3:49  165 1:05:28 13.1  4:53  162   47:30 15:20 2:23:05 
  165   6/6     185 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58 F   157 22:45  2:57  3:59  164 1:03:08 13.6  2:30  165   52:22 16:54 2:24:42 
  166   7/7     196 Cherie Nelson           Paynesville        MN  50 F   162 25:25  3:17  4:15  163 1:02:28 13.8  1:46  164   51:11 16:31 2:25:03 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  286 Team House of Pizza                              4 11:10  1:27  0:37    1   38:17 22.5  0:40    2   20:20  6:34 1:11:03 
           Mark Nieters , Eric  , Brent Kiele                      
    2  271 AFC 1                                            1  0:12  0:02  0:43    4   46:02 18.7  0:47    5   26:16  8:29 1:13:58 
           Chad Nevils , Steve Mittelstaedt , Matt Minks          
    3  274 Erik, Mac, Adam                                  5 11:31  1:30  0:47    7   50:00 17.2  0:48    1   19:35  6:20 1:22:39 
           Adam Heathcote , Erik Skoe , MacKenzie Nies            
    4  293 Tribe of Spartacus                               6 15:35  2:01  1:05    5   47:10 18.2  0:50    3   22:34  7:17 1:27:13 
           Tim Schoonhoven , Bob  , Jerwane Ford                   
    5  277 GeoComm 1                                        2 10:45  1:24  0:44    2   44:53 19.2  0:51    8   31:12 10:04 1:28:24 
           Jeff Rogholt , Sandeep Chinthoju , Clinton Krummi      
    6  292 Tri Again                                        7 17:35  2:17  1:40    6   47:34 18.1  0:51    6   27:54  9:00 1:35:33 
           Jason Primus , Jason Primus , Matt Lovitz              
    7  275 Galloping Bastards                               8 21:07  2:44  1:09    3   45:32 18.9  0:56    7   28:28  9:11 1:37:10 
           Grant Salzwedel , Pat Blair , Nate Stewart             
    8  278 GeoComm 2                                        3 10:46  1:24  1:02    8 1:03:32 13.5  1:03    4   25:43  8:18 1:42:04 
           Todd Pieper , Matthew O'neil , Clinton Krummi          


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  284 MCC GIRLS                                        1 12:51  1:40  0:32    1   45:46 18.8  0:40    1   23:11  7:29 1:22:59 
           Jennifer Fearing , Kim  , Tanya Koenig                  
    2  290 Tres Chicas                                      5 15:33  2:01  0:45    2   52:03 16.5  1:17    3   36:11 11:41 1:45:47 
           Kelly Carruth , Cindi Woolhouse , Tammy Carruth        
    3  279 GEP 1                                            4 15:17  1:59  0:46    3   53:38 16.0  0:53    5   38:24 12:24 1:48:56 
           Shelly Bauerly Kopel , Emily Brown , Olivia Bauerly    
    4  272 AFC 2                                            2 13:52  1:48  0:39    6 1:10:53 12.1  1:08    2   30:00  9:41 1:56:30 
           Sarai Carrera , Vuochlim Huon , Amelia Monroe          
    5   96 Oriole Alumni Ladies                             3 14:57  1:56  0:47    4 1:02:15 13.8  1:07    4   38:12 12:20 1:57:16 
           Shilo Parisian , Malorie  , Shelby Parisian             
    6  283 Kiss my pass                                     6 15:34  2:01  0:51    5 1:09:09 12.4  1:26    6   41:46 13:29 2:08:43 
           Nicole Prom , Beth Brogan , Beth Brogan                


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  101 Bauerly Team                                     1 12:30  1:37  1:50    1   38:10 22.5  0:58    4   30:17  9:46 1:23:43 
            ,  ,                                                    
    2  287 Team Schulte                                     5 14:39  1:54  0:46    3   48:50 17.6  0:53    2   28:29  9:12 1:33:34 
           Tracy Schulte , Joe Schulte , Gaven Schulte            
    3  285 One Short                                        7 17:02  2:12  1:37    2   44:27 19.4  1:05    9   36:50 11:53 1:40:59 
           Kristin Tracy , Travis Heidebrink , Travis Heidebrink  
    4  280 GEP 2                                            6 16:15  2:06  3:03    4   48:51 17.6  2:06    5   30:46  9:56 1:40:59 
           Cindy Lamp , Cindy Lamp , Sam Schumacher               
    5  281 GEP 3                                            3 13:08  1:42  0:53    7   55:14 15.6  1:00    6   30:54  9:58 1:41:07 
           Ryan Schwartz , Chelsie Binsfeld , Stacy Schumacher    
    6  294 TriCo                                            8 19:47  2:34  0:54    6   55:07 15.6  1:10    1   24:53  8:02 1:41:50 
           Erin Emmerich , Kyle Emmerich , Kylie Stanfield        
    7  276 GEO: TEK & COMM                                  4 13:08  1:42  0:49    5   50:35 17.0  0:56   10   40:54 13:12 1:46:20 
           Tuan Le , Dale Nordquist , Chelsie Binsfeld            
    8  291 Tres Ninos                                       2 12:53  1:40  0:36   10   58:10 14.8  1:05    8   36:45 11:52 1:49:27 
           Jess Carruth , Trenten Woolhouse , Max Carruth         
    9  282 Givin' it a Tri!                                10 22:36  2:56  1:01    9   57:59 14.8  1:11    3   28:35  9:13 1:51:19 
           Jill Phillipp , Jenae Swanson , Sarah Schumacher       
   10  288 The Debilitating Muscle C                        9 22:35  2:56  1:02    8   57:58 14.8  1:12    7   30:55  9:59 1:53:41 
           Sarah Schumacher , Drea Dalzell , Andy Schumacher      


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 273 Ty Nimens               St Cloud           MN  27 M      1 11:50  1:32  0:42    1   39:38 21.7                                  
 148 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  35 M      2 14:01  1:49                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Marty Moran             St Cloud           MN  50 M    9:16  1:12 
    2 Daniel Nelson           Eden Prairie       MN  21 M   10:03  1:18 
    3 Kyle Swenson            Rogers             MN  15 M   10:29  1:22 
    4 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M   10:38  1:23 
    5 Taylor Park             Anoka              MN  20 M   11:01  1:26 
    6 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 M   11:25  1:29 
    7 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19 M   11:27  1:29 
    8 Darek Reader            Minneapolis        MN  29 M   11:38  1:31 
    9 Kia Kraft               St Cloud           MN  27 F   12:10  1:35 
   10 Lindsey Daniel          St Louis Park      MN  28 F   12:11  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M   36:47 23.4 
    2 Daniel Nelson           Eden Prairie       MN  21 M   36:56 23.3 
    3 Jim Nack                Madison Lake       MN  57 M   37:40 22.8 
    4 Marty Moran             St Cloud           MN  50 M   38:03 22.6 
    5 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M   38:04 22.6 
    6 Sara Carlson            Brainerd           MN  38 F   38:08 22.6 
    7 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42 M   38:15 22.5 
    8 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   38:34 22.3 
    9 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38 M   38:47 22.2 
   10 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52 F   38:48 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ronnie Stimson          Eden Prairie       MN  23 M   16:49  5:26 
    2 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25 M   19:12  6:12 
    3 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26 M   19:34  6:19 
    4 Kyle Swenson            Rogers             MN  15 M   20:55  6:45 
    5 Daniel Nelson           Eden Prairie       MN  21 M   21:17  6:52 
    6 Will Delaney            Saint Michael      MN  28 M   21:18  6:53 
    7 Josh Van Kirk           Maple Grove        MN  35 M   21:25  6:55 
    8 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38 M   21:42  7:00 
    9 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45 M   21:45  7:01 
   10 Josh Sell               Waconia            MN  38 M   21:47  7:02 


                      GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                      Clearwater - MN - July 8, 2017

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:39:09 GeoComm              
===============================
  1  1:28:24  GeoComm 1 Jeff Rogholt           Rice               MN 42 
  2  1:37:10  Galloping Bastards Grant Salzwedel Saint Cloud        MN 31 
  3  1:41:50  TriCo Erin Emmerich              St. Cloud          MN 28 
  4  1:42:04  GeoComm 2 Todd Pieper            Saint Cloud        MN 41 
  5  1:46:20  GEO: TEK & COMM Tuan Le          Sartell            MN 31 

  2. 1:39:52 Granite Equity Partne
===============================
  1  1:23:43  Bauerly Team Rick Bauerly        St. Cloud          MN 48 
  2  1:28:34   Joe Schulte                     Sartell            MN 38 
  3  1:33:34  Team Schulte Tracy Schulte       Sartell            MN 38 
  4  1:35:29   Christina Lysen                 Sartell            MN 38 
  5  1:40:03   Greg Schumacher                 Minnetonka         MN 48 
  6  1:40:59  GEP 2 Cindy Lamp                 St. Cloud          MN 55 
  7  1:41:07  GEP 3 Ryan Schwartz              St. Cloud          MN 39 
  8  1:48:56  GEP 1 Shelly Bauerly Kopel       Sauk Rapids        MN 49 
  9  1:51:57   Pat Edeburn                     St. Cloud          MN 50 
 10  1:54:24   Peyton Kopel                    Sauk Rapids        MN 14 

  3. 1:43:30 All Flex Flexible Cir
===============================
  1  1:13:58  AFC 1 Chad Nevils                Faribault          MN 46 
  2  1:31:28   Matt Minks                      Bloomington        MN 24 
  3  1:44:35   Dave Willis                     Bloomington        MN 32 
  4  1:56:30  AFC 2 Sarai Carrera              Northfield         MN 23 
  5  2:10:59   Gary Ryan                       Lakeville          MN 54 

  4. 1:49:42 BerganKDV            
===============================
  1  1:22:39  Erik, Mac, Adam Adam Heathcote   St. Cloud          MN 35 
  2  1:35:33  Tri Again Jason Primus           Sartell            MN 37 
  3  1:39:36   Collin Riley                    Paynesville        MN 20 
  4  1:40:59  One Short Kristin Tracy          St Cloud           MN 41 
  5  1:51:19  Givin' it a Tri! Jill Phillipp   St. Joseph         MN 40 
  6  1:53:41  The Debilitating Muscle C Sarah Schumacher Annandale          MN 39 
  7  2:08:43  Kiss my pass Nicole Prom         Avon               MN 25 
  8  2:25:03   Cherie Nelson                   Paynesville        MN 50 




================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  245 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26    4 10:38  1:23  0:52    1   36:47 23.4  0:51    3   19:34  6:19 1:08:41 
    2  197 Daniel Nelson           Eden Prairie       MN  21    2 10:03  1:18  1:31    2   36:56 23.3  0:54    5   21:17  6:52 1:10:40 
    3  201 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38   16 12:29  1:37  0:58    8   38:47 22.2  0:53    8   21:42  7:00 1:14:47 
    4  248 Kyle Swenson            Rogers             MN  15    3 10:29  1:22  1:04   24   41:42 20.6  0:56    4   20:55  6:45 1:15:05 
    5  190 Marty Moran             St Cloud           MN  50    1  9:16  1:12  1:20    4   38:03 22.6  1:30   37   25:01  8:04 1:15:08 
    6  119 Will Delaney            Saint Michael      MN  28    6 11:25  1:29  1:38   12   39:39 21.7  1:17    6   21:18  6:53 1:15:15 
    7  224 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19    7 11:27  1:29  0:56   17   41:18 20.8  0:46   12   22:05  7:08 1:16:30 
    8  193 Jim Nack                Madison Lake       MN  57   12 12:16  1:36  1:08    3   37:40 22.8  1:10   36   24:56  8:03 1:17:08 
    9  244 Ronnie Stimson          Eden Prairie       MN  23   42 14:24  1:52  1:48   41   43:21 19.8  0:49    1   16:49  5:26 1:17:08 
   10  125 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37   31 13:44  1:47  0:40    5   38:04 22.6  1:03   41   25:21  8:11 1:18:49 
   11  250 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25   79 17:40  2:17  2:25    7   38:34 22.3  1:14    2   19:12  6:12 1:19:03 
   12  135 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45   37 14:04  1:49  0:56   16   41:11 20.9  1:10    9   21:45  7:01 1:19:03 
   13  257 Josh Van Kirk           Maple Grove        MN  35   34 13:56  1:48  1:56   14   40:37 21.2  1:36    7   21:25  6:55 1:19:28 
   14  215 John Rammel             Sartell            MN  33   14 12:20  1:36  1:00    9   39:14 21.9  0:59   51   26:25  8:32 1:19:56 
   15  300 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49   48 14:43  1:55  0:42   10   39:20 21.9  1:00   32   24:17  7:50 1:20:00 
   16  141 Warren Hegge            Minneapolis        MN  47   30 13:40  1:46  1:30   11   39:38 21.7  1:16   28   23:59  7:45 1:20:03 
   17  238 Josh Sell               Waconia            MN  38   21 12:51  1:40  2:07   38   42:52 20.1  1:10   10   21:47  7:02 1:20:45 
   18  253 Derek Thurmes           St. Paul           MN  35   38 14:10  1:50  1:13   29   42:17 20.3  0:51   16   22:35  7:17 1:21:04 
   19  130 Mitchell Ergen          Sartell            MN  24   23 13:13  1:43  1:37   32   42:27 20.3  1:04   19   22:49  7:22 1:21:08 
   20  149 Ken Janda               St Paul            MN  56   25 13:29  1:45  1:04   21   41:35 20.7  1:18   25   23:44  7:40 1:21:08 
   21  170 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42   50 14:47  1:55  1:43    6   38:15 22.5  1:17   43   25:29  8:13 1:21:28 
   22  239 Bradley Severson        Minnetonka         MN  50   22 13:05  1:42  1:27   40   43:17 19.9  1:43   13   22:11  7:10 1:21:40 
   23  265 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  17   26 13:34  1:46  1:53   37   42:51 20.1  1:31   11   22:04  7:07 1:21:52 
   24  145 Zachary Howard          Minneapolis        MN  29   19 12:45  1:39  2:05   33   42:35 20.2  0:55   29   24:00  7:45 1:22:18 
   25  219 Darek Reader            Minneapolis        MN  29    8 11:38  1:31  1:55   60   45:39 18.8  1:13   14   22:11  7:10 1:22:34 
   26  121 Scott Dezurik           Avon               MN  49   58 16:03  2:05  0:53   18   41:23 20.8  1:08   23   23:32  7:36 1:22:58 
   27  268 Troy Williams           Savage             MN  34   10 12:12  1:35  1:56   59   45:35 18.9  1:13   20   22:51  7:22 1:23:45 
   28  198 Jason Nelson            Hugo               MN  39   13 12:18  1:36  1:10   55   45:24 19.0  1:05   27   23:58  7:44 1:23:53 
   29  223 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14   40 14:11  1:50  0:57   58   45:35 18.9  0:47   17   22:40  7:19 1:24:09 
   30  143 Andrew Hoganson         Hanover            MN  28   44 14:33  1:53  1:35   44   43:50 19.6  1:28   18   22:47  7:21 1:24:11 
   31  160 Dale Kolstad            Hugo               MN  40   47 14:42  1:54  1:15   50   44:32 19.3  1:15   21   23:08  7:28 1:24:50 
   32  264 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  51   24 13:26  1:45  1:16   35   42:48 20.1  1:12   54   26:38  8:36 1:25:18 
   33  228 Tanner Rothstein        Rockville          MN  24   35 13:56  1:48  2:12   42   43:25 19.8  0:45   44   25:33  8:15 1:25:48 
   34  168 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54   45 14:37  1:54  2:01   23   41:38 20.7  1:26   53   26:35  8:35 1:26:14 
   35  247 Greg Swenson            Rogers             MN  48   20 12:46  1:39  1:36   26   42:00 20.5  1:42   61   28:54  9:20 1:26:57 
   36   99 Jason Badger            St Cloud           MN  29   11 12:13  1:35  0:46   70   47:07 18.3  0:41   50   26:15  8:28 1:27:00 
   37  106 Craig Carlson           Maple Grove        MN  51   85 18:28  2:24  1:11   22   41:36 20.7  1:33   34   24:32  7:55 1:27:19 
   38  217 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45   71 16:59  2:12  1:17   52   45:03 19.1  1:12   22   23:31  7:36 1:28:00 
   39  183 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63   61 16:09  2:06  1:52   28   42:08 20.4  1:12   55   26:46  8:38 1:28:06 
   40  221 Dan Reitsma             Carver             MN  39   64 16:21  2:07  1:56   30   42:25 20.3  1:42   46   25:48  8:20 1:28:09 
   41  139 Chad Hanson             Ham Lake           MN  43   56 15:46  2:03  1:28   19   41:28 20.7  1:33   57   27:56  9:01 1:28:10 
   42  203 Hunter Norgren          Annandale          MN  19   52 15:09  1:58  3:41   49   44:19 19.4  1:10   30   24:05  7:46 1:28:21 
   43    9 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55   53 15:27  2:00  1:19   13   40:23 21.3  1:48   66   29:34  9:33 1:28:30 
   44  213 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  54   76 17:17  2:14  1:50   34   42:47 20.1  1:31   39   25:11  8:08 1:28:33 
   45  235 Joe Schulte             Sartell            MN  38   46 14:40  1:54  1:48   46   44:04 19.5  2:10   47   25:55  8:22 1:28:34 
   46   76 Jason Sieg              St Anthony         MN  32   33 13:52  1:48  1:51   68   46:35 18.5  1:29   38   25:02  8:05 1:28:47 
   47  105 Garrett Cardinal        Hanover            MN  26   18 12:36  1:38  2:30   36   42:49 20.1  2:16   59   28:41  9:16 1:28:51 
   48   98 James Abfalter          Big Lake           MN  51   63 16:20  2:07  2:10   67   46:26 18.5  1:50   15   22:16  7:11 1:28:59 
   49  103 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35   80 17:45  2:18  1:10   20   41:29 20.7  1:14   56   27:25  8:51 1:29:02 
   50  181 Gunther Maurus          Mankato            MN  56   32 13:52  1:48  2:24   25   41:55 20.5  1:48   63   29:12  9:25 1:29:09 
   51  100 Robert Badger           Hudson             WI  57   41 14:23  1:52  0:49   39   43:13 19.9  1:14   72   30:10  9:44 1:29:48 
   52  209 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  52   43 14:32  1:53  2:30   53   45:20 19.0  1:52   45   25:42  8:18 1:29:54 
   53  159 Tom Kleven              Minneapolis        MN  50   49 14:45  1:55  2:58   61   45:46 18.8  2:20   40   25:12  8:08 1:30:58 
   54  214 Tom Prior               Richmond           MN  40   81 17:55  2:19  2:08   64   46:04 18.7  0:54   31   24:08  7:47 1:31:07 
   55  191 Matthew Mork            Becker             MN  34   75 17:11  2:14  1:31   31   42:26 20.3  1:30   60   28:42  9:16 1:31:19 
   56  188 Matt Minks              Bloomington        MN  24    9 12:11  1:35  1:39   80   49:49 17.3  1:54   48   25:57  8:23 1:31:28 
   57  206 Taylor Park             Anoka              MN  20    5 11:01  1:26  3:19   86   51:30 16.7  1:30   35   24:45  7:59 1:32:03 
   58  153 Alexander Johannes      Clearwater         MN  22   15 12:24  1:37  3:29   76   49:12 17.5  1:24   49   26:13  8:28 1:32:40 
   59  243 David Smith             Sartell            MN  42   28 13:38  1:46  1:31   63   46:01 18.7  1:39   69   30:00  9:41 1:32:48 
   60  311 Tim Owen                Richfield          MN  50   59 16:03  2:05  4:00   69   46:40 18.4  2:48   26   23:55  7:43 1:33:24 
   61  218 Sean Randolph           Bowlus             MN  18   67 16:44  2:10  2:08   71   47:22 18.2  1:17   52   26:28  8:33 1:33:56 
   62  237 Greg Schutte            Blaine             MN  35   29 13:40  1:46  1:50   57   45:32 18.9  1:42   75   31:24 10:08 1:34:07 
   63  174 Jay Lyons               Minneapolis        MN  53   62 16:14  2:06  3:14   43   43:41 19.7  1:57   65   29:20  9:28 1:34:24 
   64  194 James Neal              St. Bonifacius     MN  45   84 18:25  2:23  2:00   15   40:47 21.1  1:51   76   31:30 10:10 1:34:30 
   65  116 Declan Crumley          Avon               MN  13   68 16:46  2:10  1:32   85   51:11 16.8  1:00   33   24:30  7:55 1:34:57 
   66  128 Bill Edmonson           Big Lake           MN  40   51 15:04  1:57  2:29   62   45:55 18.7  1:52   71   30:10  9:44 1:35:28 
   67  109 Chris Chinander         Chanhassen         MN  56   17 12:31  1:37  1:23   51   44:54 19.2  1:33   92   36:10 11:40 1:36:29 
   68  263 Colton Warner           Eden Prairie       MN  12   27 13:35  1:46  2:23   83   50:56 16.9  1:33   62   29:09  9:24 1:37:35 
   69  216 Tony Ramunno            Big Lake           MN  55   93 20:33  2:40  2:09   45   44:00 19.6  1:44   64   29:13  9:26 1:37:36 
   70  180 James Martenson         Rochester          MN  62   69 16:53  2:11  2:31   47   44:06 19.5  2:24   79   32:07 10:22 1:38:00 
   71  133 Abelardo Gallegos       Saint Cloud        MN  23   57 15:46  2:03  2:34   56   45:32 18.9  1:29   83   32:47 10:35 1:38:06 
   72  113 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68   60 16:07  2:05  2:53   66   46:19 18.6  2:50   73   30:20  9:48 1:38:28 
   73  234 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  34   88 19:08  2:29  1:41   73   48:21 17.8  1:37   58   28:00  9:02 1:38:45 
   74  112 Jarred Cooley           Plymouth           MN  29   87 18:51  2:27  2:10   87   51:38 16.7  1:08   42   25:21  8:11 1:39:06 
   75  137 Doug Graham             Burnsville         MN  53   73 17:06  2:13  0:51   54   45:21 19.0  1:19   89   34:46 11:13 1:39:21 
   76  222 Collin Riley            Paynesville        MN  20   82 18:02  2:20  2:07   94   54:58 15.7  0:54   24   23:36  7:37 1:39:36 
   77  236 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  48   92 20:31  2:39  3:09   48   44:10 19.5  2:20   68   29:55  9:39 1:40:03 
   78  241 Anthony Sikorski        Roseville          MN  27   78 17:37  2:17  1:56   82   50:19 17.1  0:51   70   30:03  9:42 1:40:43 
   79  172 Jarett Lieser           Indian Land        MN  39   72 17:05  2:13  1:28   75   48:57 17.6  0:57   85   33:02 10:40 1:41:27 
   80  179 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34   54 15:30  2:01  3:11   84   51:00 16.9  2:22   67   29:35  9:33 1:41:35 
   81  155 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31   39 14:11  1:50  3:10   78   49:26 17.4  2:53   81   32:32 10:30 1:42:10 
   82  157 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  64   77 17:20  2:15  2:32   27   42:07 20.4  2:16   95   38:53 12:33 1:43:07 
   83  210 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  46   83 18:10  2:21  2:13   72   47:27 18.1  1:57   87   33:22 10:46 1:43:07 
   84  269 Dave Willis             Bloomington        MN  32   55 15:36  2:01  2:29   74   48:44 17.7  1:42   91   36:06 11:39 1:44:35 
   85  173 Richard Lord Ii         Monticello         MN  49   74 17:08  2:13  3:15   88   52:09 16.5  2:13   78   32:07 10:22 1:46:49 
   86  124 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36   70 16:55  2:12  2:15   79   49:35 17.4  1:46   94   37:44 12:11 1:48:12 
   87  308 Rick Skare              St. Michael        MN  49   65 16:33  2:09  6:21   91   53:02 16.2  2:50   74   31:03 10:01 1:49:48 
   88  240 Dave Sibley             Plymouth           MN  65   86 18:32  2:24  4:09   93   54:44 15.7  1:51   77   32:02 10:20 1:51:15 
   89  126 Pat Edeburn             St. Cloud          MN  50   91 20:26  2:39  3:20   89   52:48 16.3  2:08   86   33:16 10:44 1:51:57 
   90  131 Gregory Fast            Chanhassen         MN  58   90 19:34  2:32  3:44   90   52:50 16.3  3:42   80   32:27 10:28 1:52:15 
   91  251 Jeff Thiemann           Plymouth           MN  58   96 21:57  2:51  2:33   81   49:50 17.3  1:56   93   36:42 11:51 1:52:57 
   92  249 Bill Syverson           St. Cloud          MN  52   89 19:21  2:30  3:22   77   49:22 17.4  2:31   96   39:05 12:37 1:53:40 
   93  110 Doug Collison           Eden Prairie       MN  61   99 29:28  3:49  2:34   65   46:11 18.6  2:08   88   34:24 11:06 1:54:43 
   94  256 Franklin Vaca           Maple Grove        MN  38   94 21:25  2:46  3:57   92   54:00 15.9  2:40   90   35:04 11:19 1:57:04 
   95  266 John Weyer              St Paul            MN  23   97 22:37  2:56  2:18   96   58:27 14.7  1:15   84   32:58 10:39 1:57:34 
   96  122 Ahmad Dib               Saint Cloud        MN  30   98 27:15  3:32  1:29   95   56:14 15.3  1:06   82   32:47 10:35 1:58:50 
   97  229 Gary Ryan               Lakeville          MN  54   66 16:37  2:09  4:41   97   59:07 14.6  2:19   98   48:18 15:35 2:10:59 
   98  255 David Vaca              Maple Grove        MN  34   95 21:27  2:47  3:49   98 1:05:28 13.1  4:53   97   47:30 15:20 2:23:05 
       148 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  35   36 14:01  1:49                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  107 Sara Carlson            Brainerd           MN  38    8 13:30  1:45  0:45    1   38:08 22.6  1:03    1   21:59  7:06 1:15:23 
    2  298 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52    6 13:24  1:44  1:09    2   38:48 22.2  1:05    2   23:54  7:43 1:18:19 
    3  208 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  49    3 12:24  1:37  1:25    3   42:25 20.3  1:30    3   24:20  7:51 1:22:01 
    4  202 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39    5 13:06  1:42  0:50    7   44:16 19.4  1:05    5   25:16  8:09 1:24:31 
    5   25 Sarah Foley             Cologne            MN  46   10 14:08  1:50  1:11    4   43:49 19.6  1:06    4   24:32  7:55 1:24:43 
    6  169 Angela Leadens          Hanover            MN  28   18 14:42  1:54  1:17    6   44:12 19.5  1:25    6   25:30  8:14 1:27:05 
    7  261 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  33   20 14:52  1:56  1:44    9   44:52 19.2  1:10   12   26:30  8:33 1:29:05 
    8  118 Lindsey Daniel          St Louis Park      MN  28    2 12:11  1:35  2:09   16   48:33 17.7  1:35    8   26:02  8:24 1:30:29 
    9  129 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44   17 14:35  1:53  1:16    5   43:52 19.6  1:37   22   30:30  9:51 1:31:48 
   10  227 Erin Ross               Saint Joseph       MN  39   14 14:18  1:51  1:26   11   45:23 19.0  1:18   19   29:29  9:31 1:31:53 
   11  270 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  41   29 16:28  2:08  2:03   13   46:03 18.7  1:31   10   26:19  8:30 1:32:23 
   12  156 Paige Jones             Coon Rapids        MN  24   49 19:00  2:28  1:45    8   44:23 19.4  0:55   14   27:09  8:46 1:33:09 
   13  177 Marissa Mahowald        Sartell            MN  40   38 17:39  2:17  1:21   12   45:53 18.8  1:39   13   27:02  8:44 1:33:32 
   14  230 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61   26 15:57  2:04  2:08   17   48:38 17.7  1:39    7   25:31  8:14 1:33:51 
   15  166 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37   16 14:32  1:53  2:05   15   47:55 18.0  1:29   16   28:10  9:05 1:34:09 
   16  175 Christina Lysen         Sartell            MN  38   27 16:16  2:06  2:36   23   49:33 17.4  0:49    9   26:16  8:29 1:35:29 
   17  171 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  43   22 15:12  1:58  3:01   10   45:19 19.0  2:04   21   30:23  9:49 1:35:59 
   18  186 Jamie Meyer             Minneapolis        MN  29   36 17:24  2:15  1:46   25   50:16 17.1  1:02   11   26:25  8:32 1:36:51 
   19  297 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  39   19 14:44  1:55  1:10   19   48:47 17.6  1:10   32   32:14 10:24 1:38:03 
   20   67 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58    7 13:26  1:45  1:42   31   51:32 16.7  1:36   28   31:42 10:14 1:39:55 
   21  258 Kylie Vatthauer         Waite Park         MN  26   45 18:10  2:21  3:03   14   47:46 18.0  1:28   20   29:56  9:40 1:40:21 
   22  211 Katy Pitts              St. Louis Park     MN  27   12 14:14  1:51  3:55   33   52:56 16.3  1:37   18   29:29  9:31 1:42:09 
   23  303 Wendy Mueller           Andover            MN  48   42 17:56  2:19  1:49   21   49:06 17.5  2:16   31   31:55 10:18 1:43:00 
   24  226 Megan Rose              Sartell            MN  33   53 19:48  2:34  2:04   26   50:25 17.1  3:07   15   28:00  9:02 1:43:22 
   25  259 Angela Viere            Richmond           MN  38   39 17:50  2:19  2:41   22   49:15 17.5  2:33   23   31:17 10:06 1:43:34 
   26  192 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  45   33 16:58  2:12  2:25   29   50:55 16.9  2:06   29   31:43 10:14 1:44:05 
   27  299 Angela Nelson           St. Cloud          MN  31    9 13:55  1:48  3:03   37   53:39 16.0  1:45   33   32:16 10:25 1:44:37 
   28  115 Dana Crumley            Avon               MN  42   13 14:17  1:51  2:18   35   53:11 16.2  1:30   37   33:38 10:51 1:44:52 
   29   43 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33   21 14:55  1:56  2:06   27   50:32 17.0  1:46   46   35:55 11:36 1:45:11 
   30  204 Madeleine North         Medina             MN  22    4 12:35  1:38  2:07   40   54:21 15.8  1:45   41   34:58 11:17 1:45:44 
   31  162 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36   32 16:57  2:12  2:05   24   50:02 17.2  1:01   45   35:45 11:32 1:45:48 
   32  164 Kia Kraft               St Cloud           MN  27    1 12:10  1:35  2:12   36   53:27 16.1  1:23   50   36:39 11:50 1:45:49 
   33  178 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58   57 22:48  2:57  1:35   20   48:56 17.6  0:58   26   31:33 10:11 1:45:49 
   34  232 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63   47 18:50  2:26  2:58   18   48:42 17.7  2:31   34   32:57 10:38 1:45:56 
   35  147 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  58   52 19:36  2:32  2:06   34   53:01 16.2  1:59   17   29:26  9:30 1:46:07 
   36  136 Carol Gragert           Elk River          MN  65   35 17:21  2:15  1:49   28   50:50 16.9  1:42   43   35:23 11:25 1:47:02 
   37  242 Lisa Skelton            Champlin           MN  37   23 15:25  2:00  2:42   48   55:18 15.6  2:20   25   31:27 10:09 1:47:09 
   38  212 Joleen Plekkenpol       Chanhassen         MN  22   15 14:31  1:53  1:50   41   54:35 15.8  1:11   44   35:33 11:28 1:47:39 
   39  307 Kari Kleven             Minneapolis        MN  50   37 17:25  2:15  4:12   30   51:04 16.8  3:17   30   31:53 10:17 1:47:49 
   40  195 Clara Nellans           Saint Cloud        MN  27   50 19:05  2:28  2:30   38   54:08 15.9  2:29   27   31:35 10:11 1:49:45 
   41  199 Shannon Nelson          St.Paul            MN  60   41 17:56  2:19  2:13   32   51:51 16.6  2:15   48   36:28 11:46 1:50:41 
   42  187 Jody Meyer              Minneapolis        MN  29   43 17:57  2:20  2:22   55   58:30 14.7  0:51   24   31:26 10:09 1:51:05 
   43  117 Rita Czapko             Fridley            MN  39   40 17:50  2:19  3:46   45   55:02 15.6  1:43   35   33:21 10:46 1:51:41 
   44  108 Tammy Carruth           Montevideo         MI  54   25 15:32  2:01  1:54   54   58:01 14.8  1:59   40   34:56 11:16 1:52:21 
   45  205 Kathryn Olson           Ramsey             MN  41   24 15:27  2:00  2:53   49   55:42 15.4  2:01   51   37:35 12:08 1:53:36 
   46  262 Barb Walz               Sartell            MN  56   51 19:30  2:32  2:15   51   57:25 15.0  1:25   36   33:32 10:49 1:54:06 
   47  207 Elizabeth Pearson       Maple Grove        MN  28   11 14:11  1:50  3:23   58 1:00:58 14.1  1:18   38   34:20 11:05 1:54:08 
   48  161 Peyton Kopel            Sauk Rapids        MN  14   44 18:06  2:21  1:24   39   54:11 15.9  1:29   52   39:16 12:40 1:54:24 
   49  144 Lori Hoganson           Marine On St. Croi MN  54   46 18:46  2:26  2:57   50   57:09 15.1  1:29   42   34:58 11:17 1:55:16 
   50  295 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  63   59 23:33  3:03  1:33   43   54:53 15.7  0:56   39   34:55 11:16 1:55:47 
   51  260 Abby Vink               Freeport           MN  24   28 16:16  2:07  3:00   53   57:52 14.9  1:26   56   41:38 13:26 2:00:11 
   52  231 Abby Sampsel            Minneapolis        MN  30   31 16:46  2:10  3:50   44   55:00 15.6  2:06   58   42:38 13:46 2:00:18 
   53  132 Ta Flatland             Elk River          MN  36   30 16:44  2:10  2:24   56   59:37 14.4  1:35   54   41:09 13:17 2:01:28 
   54  225 Carrie Roering          Freeport           MN  38   58 23:31  3:03  2:52   52   57:49 14.9  1:25   47   36:04 11:38 2:01:39 
   55  127 Amy Edelstein           Mankato            MN  51   48 18:55  2:27  2:46   47   55:14 15.6  2:55   57   42:04 13:35 2:01:53 
   56  267 Irene Wilcox            Clearwater         MN  35   61 26:29  3:26  2:30   46   55:07 15.6  3:22   49   36:32 11:47 2:03:57 
   57  158 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  54   55 20:28  2:39  3:04   42   54:38 15.7  3:34   59   45:28 14:40 2:07:10 
   58  200 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57   62 27:51  3:36  3:18   57   59:43 14.4  2:12   53   40:08 12:57 2:13:11 
   59  150 Melissa Jannakos        Roseville          MN  35   34 17:18  2:15  4:16   62 1:12:02 11.9  1:49   55   41:19 13:20 2:16:43 
   60  254 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31   54 19:58  2:35  3:19   59 1:02:11 13.8  3:13   62   52:55 17:05 2:21:34 
   61  185 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58   56 22:45  2:57  3:59   61 1:03:08 13.6  2:30   61   52:22 16:54 2:24:42 
   62  196 Cherie Nelson           Paynesville        MN  50   60 25:25  3:17  4:15   60 1:02:28 13.8  1:46   60   51:11 16:31 2:25:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  248 Kyle Swenson            Rogers             MN  15    1 10:29  1:22  1:04    2   41:42 20.6  0:56    1   20:55  6:45 1:15:05 
    2  224 Parker Roehl            St. Bonifacius     MN  19    2 11:27  1:29  0:56    1   41:18 20.8  0:46    3   22:05  7:08 1:16:30 
    3  265 Hunter Warner           Eden Prairie       MN  17    3 13:34  1:46  1:53    3   42:51 20.1  1:31    2   22:04  7:07 1:21:52 
    4  223 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  14    5 14:11  1:50  0:57    5   45:35 18.9  0:47    4   22:40  7:19 1:24:09 
    5  203 Hunter Norgren          Annandale          MN  19    6 15:09  1:58  3:41    4   44:19 19.4  1:10    5   24:05  7:46 1:28:21 
    6  218 Sean Randolph           Bowlus             MN  18    7 16:44  2:10  2:08    6   47:22 18.2  1:17    7   26:28  8:33 1:33:56 
    7  116 Declan Crumley          Avon               MN  13    8 16:46  2:10  1:32    8   51:11 16.8  1:00    6   24:30  7:55 1:34:57 
    8  263 Colton Warner           Eden Prairie       MN  12    4 13:35  1:46  2:23    7   50:56 16.9  1:33    8   29:09  9:24 1:37:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  161 Peyton Kopel            Sauk Rapids        MN  14    1 18:06  2:21  1:24    1   54:11 15.9  1:29    1   39:16 12:40 1:54:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  197 Daniel Nelson           Eden Prairie       MN  21    1 10:03  1:18  1:31    1   36:56 23.3  0:54    2   21:17  6:52 1:10:40 
    2  244 Ronnie Stimson          Eden Prairie       MN  23    7 14:24  1:52  1:48    3   43:21 19.8  0:49    1   16:49  5:26 1:17:08 
    3  130 Mitchell Ergen          Sartell            MN  24    5 13:13  1:43  1:37    2   42:27 20.3  1:04    3   22:49  7:22 1:21:08 
    4  228 Tanner Rothstein        Rockville          MN  24    6 13:56  1:48  2:12    4   43:25 19.8  0:45    6   25:33  8:15 1:25:48 
    5  188 Matt Minks              Bloomington        MN  24    3 12:11  1:35  1:39    7   49:49 17.3  1:54    7   25:57  8:23 1:31:28 
    6  206 Taylor Park             Anoka              MN  20    2 11:01  1:26  3:19    8   51:30 16.7  1:30    5   24:45  7:59 1:32:03 
    7  153 Alexander Johannes      Clearwater         MN  22    4 12:24  1:37  3:29    6   49:12 17.5  1:24    8   26:13  8:28 1:32:40 
    8  133 Abelardo Gallegos       Saint Cloud        MN  23    8 15:46  2:03  2:34    5   45:32 18.9  1:29    9   32:47 10:35 1:38:06 
    9  222 Collin Riley            Paynesville        MN  20    9 18:02  2:20  2:07    9   54:58 15.7  0:54    4   23:36  7:37 1:39:36 
   10  266 John Weyer              St Paul            MN  23   10 22:37  2:56  2:18   10   58:27 14.7  1:15   10   32:58 10:39 1:57:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  156 Paige Jones             Coon Rapids        MN  24    4 19:00  2:28  1:45    1   44:23 19.4  0:55    1   27:09  8:46 1:33:09 
    2  204 Madeleine North         Medina             MN  22    1 12:35  1:38  2:07    2   54:21 15.8  1:45    2   34:58 11:17 1:45:44 
    3  212 Joleen Plekkenpol       Chanhassen         MN  22    2 14:31  1:53  1:50    3   54:35 15.8  1:11    3   35:33 11:28 1:47:39 
    4  260 Abby Vink               Freeport           MN  24    3 16:16  2:07  3:00    4   57:52 14.9  1:26    4   41:38 13:26 2:00:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  245 Brian Storhaug          Alexandria         MN  26    1 10:38  1:23  0:52    1   36:47 23.4  0:51    2   19:34  6:19 1:08:41 
    2  119 Will Delaney            Saint Michael      MN  28    2 11:25  1:29  1:38    3   39:39 21.7  1:17    3   21:18  6:53 1:15:15 
    3  250 Nick Teetzel            Corcoran           MN  25    9 17:40  2:17  2:25    2   38:34 22.3  1:14    1   19:12  6:12 1:19:03 
    4  145 Zachary Howard          Minneapolis        MN  29    6 12:45  1:39  2:05    4   42:35 20.2  0:55    6   24:00  7:45 1:22:18 
    5  219 Darek Reader            Minneapolis        MN  29    3 11:38  1:31  1:55    7   45:39 18.8  1:13    4   22:11  7:10 1:22:34 
    6  143 Andrew Hoganson         Hanover            MN  28    7 14:33  1:53  1:35    6   43:50 19.6  1:28    5   22:47  7:21 1:24:11 
    7   99 Jason Badger            St Cloud           MN  29    4 12:13  1:35  0:46    8   47:07 18.3  0:41    8   26:15  8:28 1:27:00 
    8  105 Garrett Cardinal        Hanover            MN  26    5 12:36  1:38  2:30    5   42:49 20.1  2:16    9   28:41  9:16 1:28:51 
    9  112 Jarred Cooley           Plymouth           MN  29   10 18:51  2:27  2:10   10   51:38 16.7  1:08    7   25:21  8:11 1:39:06 
   10  241 Anthony Sikorski        Roseville          MN  27    8 17:37  2:17  1:56    9   50:19 17.1  0:51   10   30:03  9:42 1:40:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  169 Angela Leadens          Hanover            MN  28    5 14:42  1:54  1:17    1   44:12 19.5  1:25    1   25:30  8:14 1:27:05 
    2  118 Lindsey Daniel          St Louis Park      MN  28    2 12:11  1:35  2:09    3   48:33 17.7  1:35    2   26:02  8:24 1:30:29 
    3  186 Jamie Meyer             Minneapolis        MN  29    6 17:24  2:15  1:46    4   50:16 17.1  1:02    3   26:25  8:32 1:36:51 
    4  258 Kylie Vatthauer         Waite Park         MN  26    8 18:10  2:21  3:03    2   47:46 18.0  1:28    5   29:56  9:40 1:40:21 
    5  211 Katy Pitts              St. Louis Park     MN  27    4 14:14  1:51  3:55    5   52:56 16.3  1:37    4   29:29  9:31 1:42:09 
    6  164 Kia Kraft               St Cloud           MN  27    1 12:10  1:35  2:12    6   53:27 16.1  1:23    9   36:39 11:50 1:45:49 
    7  195 Clara Nellans           Saint Cloud        MN  27    9 19:05  2:28  2:30    7   54:08 15.9  2:29    7   31:35 10:11 1:49:45 
    8  187 Jody Meyer              Minneapolis        MN  29    7 17:57  2:20  2:22    8   58:30 14.7  0:51    6   31:26 10:09 1:51:05 
    9  207 Elizabeth Pearson       Maple Grove        MN  28    3 14:11  1:50  3:23    9 1:00:58 14.1  1:18    8   34:20 11:05 1:54:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  215 John Rammel             Sartell            MN  33    2 12:20  1:36  1:00    1   39:14 21.9  0:59    3   26:25  8:32 1:19:56 
    2  268 Troy Williams           Savage             MN  34    1 12:12  1:35  1:56    3   45:35 18.9  1:13    1   22:51  7:22 1:23:45 
    3   76 Jason Sieg              St Anthony         MN  32    3 13:52  1:48  1:51    4   46:35 18.5  1:29    2   25:02  8:05 1:28:47 
    4  191 Matthew Mork            Becker             MN  34    7 17:11  2:14  1:31    2   42:26 20.3  1:30    5   28:42  9:16 1:31:19 
    5  234 Derrick Schlangen       Minnetonka         MN  34    8 19:08  2:29  1:41    5   48:21 17.8  1:37    4   28:00  9:02 1:38:45 
    6  179 Robert Marshall         Maple Grove        MN  34    5 15:30  2:01  3:11    8   51:00 16.9  2:22    6   29:35  9:33 1:41:35 
    7  155 Paul Johnson            Minneapolis        MN  31    4 14:11  1:50  3:10    7   49:26 17.4  2:53    7   32:32 10:30 1:42:10 
    8  269 Dave Willis             Bloomington        MN  32    6 15:36  2:01  2:29    6   48:44 17.7  1:42    9   36:06 11:39 1:44:35 
    9  122 Ahmad Dib               Saint Cloud        MN  30   10 27:15  3:32  1:29    9   56:14 15.3  1:06    8   32:47 10:35 1:58:50 
   10  255 David Vaca              Maple Grove        MN  34    9 21:27  2:47  3:49   10 1:05:28 13.1  4:53   10   47:30 15:20 2:23:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  261 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  33    2 14:52  1:56  1:44    1   44:52 19.2  1:10    1   26:30  8:33 1:29:05 
    2  226 Megan Rose              Sartell            MN  33    5 19:48  2:34  2:04    2   50:25 17.1  3:07    2   28:00  9:02 1:43:22 
    3  299 Angela Nelson           St. Cloud          MN  31    1 13:55  1:48  3:03    4   53:39 16.0  1:45    3   32:16 10:25 1:44:37 
    4   43 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  33    3 14:55  1:56  2:06    3   50:32 17.0  1:46    4   35:55 11:36 1:45:11 
    5  231 Abby Sampsel            Minneapolis        MN  30    4 16:46  2:10  3:50    5   55:00 15.6  2:06    5   42:38 13:46 2:00:18 
    6  254 Rose Tonn               Maple Grove        MN  31    6 19:58  2:35  3:19    6 1:02:11 13.8  3:13    6   52:55 17:05 2:21:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  201 Chris Nichols           Maple Grove        MN  38    2 12:29  1:37  0:58    2   38:47 22.2  0:53    2   21:42  7:00 1:14:47 
    2  125 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37    5 13:44  1:47  0:40    1   38:04 22.6  1:03    6   25:21  8:11 1:18:49 
    3  257 Josh Van Kirk           Maple Grove        MN  35    6 13:56  1:48  1:56    3   40:37 21.2  1:36    1   21:25  6:55 1:19:28 
    4  238 Josh Sell               Waconia            MN  38    3 12:51  1:40  2:07    7   42:52 20.1  1:10    3   21:47  7:02 1:20:45 
    5  253 Derek Thurmes           St. Paul           MN  35    8 14:10  1:50  1:13    5   42:17 20.3  0:51    4   22:35  7:17 1:21:04 
    6  198 Jason Nelson            Hugo               MN  39    1 12:18  1:36  1:10    9   45:24 19.0  1:05    5   23:58  7:44 1:23:53 
    7  221 Dan Reitsma             Carver             MN  39   10 16:21  2:07  1:56    6   42:25 20.3  1:42    7   25:48  8:20 1:28:09 
    8  235 Joe Schulte             Sartell            MN  38    9 14:40  1:54  1:48    8   44:04 19.5  2:10    8   25:55  8:22 1:28:34 
    9  103 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  35   13 17:45  2:18  1:10    4   41:29 20.7  1:14    9   27:25  8:51 1:29:02 
   10  237 Greg Schutte            Blaine             MN  35    4 13:40  1:46  1:50   10   45:32 18.9  1:42   10   31:24 10:08 1:34:07 
   11  172 Jarett Lieser           Indian Land        MN  39   12 17:05  2:13  1:28   11   48:57 17.6  0:57   11   33:02 10:40 1:41:27 
   12  124 Jeff Dukowitz           Dassel             MN  36   11 16:55  2:12  2:15   12   49:35 17.4  1:46   13   37:44 12:11 1:48:12 
   13  256 Franklin Vaca           Maple Grove        MN  38   14 21:25  2:46  3:57   13   54:00 15.9  2:40   12   35:04 11:19 1:57:04 
       148 Jacob Isberner          Saint Cloud        MN  35    7 14:01  1:49                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  107 Sara Carlson            Brainerd           MN  38    2 13:30  1:45  0:45    1   38:08 22.6  1:03    1   21:59  7:06 1:15:23 
    2  202 Sarah Nichols           Maple Grove        MN  39    1 13:06  1:42  0:50    2   44:16 19.4  1:05    2   25:16  8:09 1:24:31 
    3  227 Erin Ross               Saint Joseph       MN  39    3 14:18  1:51  1:26    3   45:23 19.0  1:18    5   29:29  9:31 1:31:53 
    4  166 Sophie Kury             Minneapolis        MN  37    4 14:32  1:53  2:05    4   47:55 18.0  1:29    4   28:10  9:05 1:34:09 
    5  175 Christina Lysen         Sartell            MN  38    7 16:16  2:06  2:36    7   49:33 17.4  0:49    3   26:16  8:29 1:35:29 
    6  297 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  39    5 14:44  1:55  1:10    5   48:47 17.6  1:10    8   32:14 10:24 1:38:03 
    7  259 Angela Viere            Richmond           MN  38   11 17:50  2:19  2:41    6   49:15 17.5  2:33    6   31:17 10:06 1:43:34 
    8  162 Anita Koralewski        Holdingford        MN  36    9 16:57  2:12  2:05    8   50:02 17.2  1:01   10   35:45 11:32 1:45:48 
    9  242 Lisa Skelton            Champlin           MN  37    6 15:25  2:00  2:42   11   55:18 15.6  2:20    7   31:27 10:09 1:47:09 
   10  117 Rita Czapko             Fridley            MN  39   12 17:50  2:19  3:46    9   55:02 15.6  1:43    9   33:21 10:46 1:51:41 
   11  132 Ta Flatland             Elk River          MN  36    8 16:44  2:10  2:24   13   59:37 14.4  1:35   13   41:09 13:17 2:01:28 
   12  225 Carrie Roering          Freeport           MN  38   13 23:31  3:03  2:52   12   57:49 14.9  1:25   11   36:04 11:38 2:01:39 
   13  267 Irene Wilcox            Clearwater         MN  35   14 26:29  3:26  2:30   10   55:07 15.6  3:22   12   36:32 11:47 2:03:57 
   14  150 Melissa Jannakos        Roseville          MN  35   10 17:18  2:15  4:16   14 1:12:02 11.9  1:49   14   41:19 13:20 2:16:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Kyle Lehenbauer         Saint Paul         MN  42    3 14:47  1:55  1:43    1   38:15 22.5  1:17    3   25:29  8:13 1:21:28 
    2  160 Dale Kolstad            Hugo               MN  40    2 14:42  1:54  1:15    3   44:32 19.3  1:15    1   23:08  7:28 1:24:50 
    3  139 Chad Hanson             Ham Lake           MN  43    5 15:46  2:03  1:28    2   41:28 20.7  1:33    4   27:56  9:01 1:28:10 
    4  214 Tom Prior               Richmond           MN  40    6 17:55  2:19  2:08    6   46:04 18.7  0:54    2   24:08  7:47 1:31:07 
    5  243 David Smith             Sartell            MN  42    1 13:38  1:46  1:31    5   46:01 18.7  1:39    5   30:00  9:41 1:32:48 
    6  128 Bill Edmonson           Big Lake           MN  40    4 15:04  1:57  2:29    4   45:55 18.7  1:52    6   30:10  9:44 1:35:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  129 Christina Enger         Columbia Heights   MN  44    2 14:35  1:53  1:16    1   43:52 19.6  1:37    4   30:30  9:51 1:31:48 
    2  270 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  41    5 16:28  2:08  2:03    4   46:03 18.7  1:31    1   26:19  8:30 1:32:23 
    3  177 Marissa Mahowald        Sartell            MN  40    6 17:39  2:17  1:21    3   45:53 18.8  1:39    2   27:02  8:44 1:33:32 
    4  171 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  43    3 15:12  1:58  3:01    2   45:19 19.0  2:04    3   30:23  9:49 1:35:59 
    5  115 Dana Crumley            Avon               MN  42    1 14:17  1:51  2:18    5   53:11 16.2  1:30    5   33:38 10:51 1:44:52 
    6  205 Kathryn Olson           Ramsey             MN  41    4 15:27  2:00  2:53    6   55:42 15.4  2:01    6   37:35 12:08 1:53:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  135 Jeff Glover             Minneapolis        MN  45    3 14:04  1:49  0:56    4   41:11 20.9  1:10    1   21:45  7:01 1:19:03 
    2  300 Joe Piepgras            Golden Valley      MN  49    4 14:43  1:55  0:42    1   39:20 21.9  1:00    5   24:17  7:50 1:20:00 
    3  141 Warren Hegge            Minneapolis        MN  47    2 13:40  1:46  1:30    2   39:38 21.7  1:16    4   23:59  7:45 1:20:03 
    4  121 Scott Dezurik           Avon               MN  49    5 16:03  2:05  0:53    5   41:23 20.8  1:08    3   23:32  7:36 1:22:58 
    5  247 Greg Swenson            Rogers             MN  48    1 12:46  1:39  1:36    6   42:00 20.5  1:42    6   28:54  9:20 1:26:57 
    6  217 Joseph Randolph         Bowlus             MN  45    7 16:59  2:12  1:17    8   45:03 19.1  1:12    2   23:31  7:36 1:28:00 
    7  194 James Neal              St. Bonifacius     MN  45   10 18:25  2:23  2:00    3   40:47 21.1  1:51    9   31:30 10:10 1:34:30 
    8  236 Greg Schumacher         Minnetonka         MN  48   11 20:31  2:39  3:09    7   44:10 19.5  2:20    7   29:55  9:39 1:40:03 
    9  210 Mark Phillippi          Brooklyn Park      MN  46    9 18:10  2:21  2:13    9   47:27 18.1  1:57   11   33:22 10:46 1:43:07 
   10  173 Richard Lord Ii         Monticello         MN  49    8 17:08  2:13  3:15   10   52:09 16.5  2:13   10   32:07 10:22 1:46:49 
   11  308 Rick Skare              St. Michael        MN  49    6 16:33  2:09  6:21   11   53:02 16.2  2:50    8   31:03 10:01 1:49:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  208 Jane Peterson           Saint Cloud        MN  49    1 12:24  1:37  1:25    1   42:25 20.3  1:30    1   24:20  7:51 1:22:01 
    2   25 Sarah Foley             Cologne            MN  46    2 14:08  1:50  1:11    2   43:49 19.6  1:06    2   24:32  7:55 1:24:43 
    3  303 Wendy Mueller           Andover            MN  48    4 17:56  2:19  1:49    3   49:06 17.5  2:16    4   31:55 10:18 1:43:00 
    4  192 Heather Myers Moody     Maple Grove        MN  45    3 16:58  2:12  2:25    4   50:55 16.9  2:06    3   31:43 10:14 1:44:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  190 Marty Moran             St Cloud           MN  50    1  9:16  1:12  1:20    1   38:03 22.6  1:30    5   25:01  8:04 1:15:08 
    2  239 Bradley Severson        Minnetonka         MN  50    2 13:05  1:42  1:27    6   43:17 19.9  1:43    1   22:11  7:10 1:21:40 
    3  264 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  51    3 13:26  1:45  1:16    5   42:48 20.1  1:12   10   26:38  8:36 1:25:18 
    4  168 Dwight Larsen           Plymouth           MN  54    5 14:37  1:54  2:01    3   41:38 20.7  1:26    9   26:35  8:35 1:26:14 
    5  106 Craig Carlson           Maple Grove        MN  51   13 18:28  2:24  1:11    2   41:36 20.7  1:33    4   24:32  7:55 1:27:19 
    6  213 Leopoldo Portilla       Woodbury           MN  54   12 17:17  2:14  1:50    4   42:47 20.1  1:31    6   25:11  8:08 1:28:33 
    7   98 James Abfalter          Big Lake           MN  51    9 16:20  2:07  2:10   11   46:26 18.5  1:50    2   22:16  7:11 1:28:59 
    8  209 Ted Peterson            Saint Cloud        MN  52    4 14:32  1:53  2:30    8   45:20 19.0  1:52    8   25:42  8:18 1:29:54 
    9  159 Tom Kleven              Minneapolis        MN  50    6 14:45  1:55  2:58   10   45:46 18.8  2:20    7   25:12  8:08 1:30:58 
   10  311 Tim Owen                Richfield          MN  50    7 16:03  2:05  4:00   12   46:40 18.4  2:48    3   23:55  7:43 1:33:24 
   11  174 Jay Lyons               Minneapolis        MN  53    8 16:14  2:06  3:14    7   43:41 19.7  1:57   11   29:20  9:28 1:34:24 
   12  137 Doug Graham             Burnsville         MN  53   11 17:06  2:13  0:51    9   45:21 19.0  1:19   13   34:46 11:13 1:39:21 
   13  126 Pat Edeburn             St. Cloud          MN  50   15 20:26  2:39  3:20   14   52:48 16.3  2:08   12   33:16 10:44 1:51:57 
   14  249 Bill Syverson           St. Cloud          MN  52   14 19:21  2:30  3:22   13   49:22 17.4  2:31   14   39:05 12:37 1:53:40 
   15  229 Gary Ryan               Lakeville          MN  54   10 16:37  2:09  4:41   15   59:07 14.6  2:19   15   48:18 15:35 2:10:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  298 Jeanne Fleck            Proctor            MN  52    1 13:24  1:44  1:09    1   38:48 22.2  1:05    1   23:54  7:43 1:18:19 
    2  307 Kari Kleven             Minneapolis        MN  50    3 17:25  2:15  4:12    2   51:04 16.8  3:17    2   31:53 10:17 1:47:49 
    3  108 Tammy Carruth           Montevideo         MI  54    2 15:32  2:01  1:54    6   58:01 14.8  1:59    3   34:56 11:16 1:52:21 
    4  144 Lori Hoganson           Marine On St. Croi MN  54    4 18:46  2:26  2:57    5   57:09 15.1  1:29    4   34:58 11:17 1:55:16 
    5  127 Amy Edelstein           Mankato            MN  51    5 18:55  2:27  2:46    4   55:14 15.6  2:55    5   42:04 13:35 2:01:53 
    6  158 Laurie Kjelden          Shoreview          MN  54    6 20:28  2:39  3:04    3   54:38 15.7  3:34    6   45:28 14:40 2:07:10 
    7  196 Cherie Nelson           Paynesville        MN  50    7 25:25  3:17  4:15    7 1:02:28 13.8  1:46    7   51:11 16:31 2:25:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  193 Jim Nack                Madison Lake       MN  57    1 12:16  1:36  1:08    1   37:40 22.8  1:10    2   24:56  8:03 1:17:08 
    2  149 Ken Janda               St Paul            MN  56    3 13:29  1:45  1:04    3   41:35 20.7  1:18    1   23:44  7:40 1:21:08 
    3    9 Patrick Butler          Minneapolis        MN  55    6 15:27  2:00  1:19    2   40:23 21.3  1:48    5   29:34  9:33 1:28:30 
    4  181 Gunther Maurus          Mankato            MN  56    4 13:52  1:48  2:24    4   41:55 20.5  1:48    3   29:12  9:25 1:29:09 
    5  100 Robert Badger           Hudson             WI  57    5 14:23  1:52  0:49    5   43:13 19.9  1:14    6   30:10  9:44 1:29:48 
    6  109 Chris Chinander         Chanhassen         MN  56    2 12:31  1:37  1:23    7   44:54 19.2  1:33    8   36:10 11:40 1:36:29 
    7  216 Tony Ramunno            Big Lake           MN  55    8 20:33  2:40  2:09    6   44:00 19.6  1:44    4   29:13  9:26 1:37:36 
    8  131 Gregory Fast            Chanhassen         MN  58    7 19:34  2:32  3:44    9   52:50 16.3  3:42    7   32:27 10:28 1:52:15 
    9  251 Jeff Thiemann           Plymouth           MN  58    9 21:57  2:51  2:33    8   49:50 17.3  1:56    9   36:42 11:51 1:52:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   67 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  58    1 13:26  1:45  1:42    2   51:32 16.7  1:36    3   31:42 10:14 1:39:55 
    2  178 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  58    5 22:48  2:57  1:35    1   48:56 17.6  0:58    2   31:33 10:11 1:45:49 
    3  147 Marysue Ingman          Eden Prairie       MN  58    3 19:36  2:32  2:06    3   53:01 16.2  1:59    1   29:26  9:30 1:46:07 
    4  262 Barb Walz               Sartell            MN  56    2 19:30  2:32  2:15    4   57:25 15.0  1:25    4   33:32 10:49 1:54:06 
    5  200 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  57    6 27:51  3:36  3:18    5   59:43 14.4  2:12    5   40:08 12:57 2:13:11 
    6  185 Nancy McCourt           Buffalo            MN  58    4 22:45  2:57  3:59    6 1:03:08 13.6  2:30    6   52:22 16:54 2:24:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  183 Mike McCann             Eden Prairie       MN  63    1 16:09  2:06  1:52    2   42:08 20.4  1:12    1   26:46  8:38 1:28:06 
    2  180 James Martenson         Rochester          MN  62    2 16:53  2:11  2:31    3   44:06 19.5  2:24    2   32:07 10:22 1:38:00 
    3  157 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  64    3 17:20  2:15  2:32    1   42:07 20.4  2:16    4   38:53 12:33 1:43:07 
    4  110 Doug Collison           Eden Prairie       MN  61    4 29:28  3:49  2:34    4   46:11 18.6  2:08    3   34:24 11:06 1:54:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  230 Mary Ryan               Minnetrista        MN  61    1 15:57  2:04  2:08    1   48:38 17.7  1:39    1   25:31  8:14 1:33:51 
    2  232 Michel Sanders          Saint Paul         MN  63    3 18:50  2:26  2:58    2   48:42 17.7  2:31    2   32:57 10:38 1:45:56 
    3  199 Shannon Nelson          St.Paul            MN  60    2 17:56  2:19  2:13    3   51:51 16.6  2:15    4   36:28 11:46 1:50:41 
    4  295 Leslie Stanaway         Minneapolis        MN  63    4 23:33  3:03  1:33    4   54:53 15.7  0:56    3   34:55 11:16 1:55:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  113 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  68    1 16:07  2:05  2:53    1   46:19 18.6  2:50    1   30:20  9:48 1:38:28 
    2  240 Dave Sibley             Plymouth           MN  65    2 18:32  2:24  4:09    2   54:44 15.7  1:51    2   32:02 10:20 1:51:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  136 Carol Gragert           Elk River          MN  65    1 17:21  2:15  1:49    1   50:50 16.9  1:42    1   35:23 11:25 1:47:02 

Total Registered:                        212
Total Number of Team Finishers:           24
Total Number of Individual Finishers:    166
Number of Male   Finishers:              102
Number of Female Finishers:               64
Did not Finish Race or Did Not Start:     22