Minnesota Duathlon -
Rosemount, MN
7/30/2017

race logo










   


                                                 MINNESOTA DUATHLON
                          Dakota County Technical College - Rosemount, MN - July 30, 2017
                                         2.5K Run - 10 Mile Bike - 2.5K Run

Place Div/Tot  Bib  Name                       Age Sex Rank Run    Trn.1 Rank   Bike  Trn.2  Rank  Run2   Finish  Bike Type
===== ======== ==== =======================    === === =========== ===== ============ =====  =========== ======== =================
    1   1/3      305 Drew Kersten               38  M     2 11:01   1:32    3   33:08  1:03    3   11:34   58:15                            
    2   1/1      351 Gavin Fredrickson          21  M     1 10:34   1:25    8   34:54  1:25    1   10:58   59:15                            
    3   1/6      331 David Wuest                55  M     9 13:05   2:22    1   28:39  4:18    2   11:22   59:45                            
    4   1/2      309 Brett Sloma                48  M     7 12:42   2:43    2   30:14  2:45    8   13:42 1:02:04                            
    5   2/6      262 Tom Lehman                 57  M     3 12:02   1:08    5   34:45  1:27    9   13:43 1:03:02  ROAD/TRIATHLON            
    6   3/6      308 Cory Nelson                54  M     4 12:29   2:41    7   34:52  2:14    6   13:19 1:05:33                            
    7   4/6      371 Joe Yasis                  53  M     6 12:34   2:07    6   34:45  2:31   10   14:06 1:06:01                            
    8   1/10     369 Lorraine Nelson            48  F    14 13:58   1:45    4   33:20  2:16   13   14:47 1:06:04                            
    9   2/2      306 Jim Turck                  44  M     5 12:31   2:31   24   40:32  1:22    4   12:26 1:09:21                            
   10   1/4      332 Kayla Wuest                21  F     8 13:04   1:34   12   36:52  1:10   24   16:58 1:09:37                            
   11   1/5      302 Pauline Harder             53  F    20 14:58   1:45    9   35:10  1:43   21   16:30 1:10:04                            
   12   2/4      370 Amber Roth                 29  F    11 13:42   2:41   10   35:50  3:13   12   14:47 1:10:12                            
   13   2/10     359 Kristy Badger              41  F    19 14:52   2:00   16   37:55  2:19    5   13:19 1:10:22                            
   14   1/1      368 Celina Nelson              17  F    10 13:35   2:15   19   39:41  1:40    7   13:30 1:10:38                            
   15   2/5      311 Deborah Nelson             57  F    15 14:28   2:14   13   37:00  1:50   17   15:48 1:11:17                            
   16   1/7      301 Genal Heinsen              37  F    13 13:54   1:39   20   39:58  1:29   15   15:32 1:12:30                            
   17   3/4      374 Andrea Husar               27  F    17 14:47   2:09   18   39:12  2:28   18   15:54 1:14:28                            
   18   3/5      364 Lisa Vague                 53  F    12 13:48   1:35   28   43:25  1:33   11   14:21 1:14:40                            
   19   2/3      367 Greg Lareau                37  M    21 15:06   1:56   21   40:04  1:48   19   16:01 1:14:52                            
   20   2/7      303 Donna Groschen             39  F    31 16:41   2:06   17   38:15  1:38   27   17:49 1:16:26                            
   21   4/4      358 Felisha Whitney            28  F    28 15:51   1:23   30   44:27  0:57   20   16:25 1:19:02  COMMUTER/HYBRID           
   22   3/7      312 Kristin Olson              34  F    26 15:48   2:23   23   40:07  3:29   25   17:37 1:19:23                            
   23   4/7      307 Logan McRae                39  F    27 15:49   2:22   22   40:05  3:33   26   17:37 1:19:24                            
   24   5/7      366 Heidi Lareau               33  F    16 14:42   2:11   36   47:15  1:07   14   15:15 1:20:28                            
   25   3/10     313 Jenny Erasmus              41  F    18 14:49   3:28   29   43:40  2:12   22   16:31 1:20:38                            
   26   4/10     375 Anne Haddad                40  F    25 15:43   2:39   27   42:28  3:50   23   16:37 1:21:15                            
   27   5/6      354 Frank Pasquerella          50  M    30 16:34   3:06   11   35:56  2:47   35   23:32 1:21:54                            
   28   4/5      365 Edie Niemeier              53  F    24 15:28   2:50   35   46:34  1:28   16   15:41 1:21:59                            
   29   3/3      373 B.J. Batterton             33  M    34 18:16   3:32   14   37:40  3:11   30   20:26 1:23:03                            
   30   6/7      372 Janey Kiryluik             34  F    33 18:16   3:31   15   37:42  3:10   29   20:25 1:23:03                            
   31   5/10     315 Mary Walton                47  F    22 15:20   2:43   32   46:12  2:49   31   20:34 1:27:36                            
   32   6/10     314 Denise Van Asten           43  F    23 15:20   2:40   33   46:14  2:50   32   20:35 1:27:37                            
   33   7/10     316 Jill Turck                 44  F    32 17:23   2:58   31   44:45  3:33   28   20:24 1:29:01                            
   34   8/10     356 Kenya Czerwinski           44  F    35 19:37   3:24   34   46:33  2:29   33   21:09 1:33:10                            
   35   9/10     317 Wendy Van Neste            48  F    29 16:32   2:56   37   50:02  2:11   34   21:53 1:33:32  MOUNTAIN BIKE             
   36   5/5      353 Deb Schiffner              59  F    36 20:58   2:27   26   41:30  3:45   36   25:02 1:33:41  ROAD/TRIATHLON            
   37   6/6      362 Douglas Taplin             56  M    37 21:19   5:34   25   41:03  6:02   38   28:46 1:42:42                            
   38   7/7      253 Tasha Bredeson             31  F    38 23:58   2:04   39   56:32  2:25   37   26:56 1:51:54  COMMUTER/HYBRID           
   39  10/10     265 Annie Pierce               45  F    39 32:32   2:59   38   53:18  3:58   39   38:16 2:11:01                            

results by Mtec Results                                    results posted on:  www.mtecresults.com        

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   368 Celina Nelson              17  F     1 13:35   2:15    1   39:41  1:40    1   13:30 1:10:38                            

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   332 Kayla Wuest                21  F     1 13:04   1:34    2   36:52  1:10    4   16:58 1:09:37                            
    2   370 Amber Roth                 29  F     2 13:42   2:41    1   35:50  3:13    1   14:47 1:10:12                            
    3   374 Andrea Husar               27  F     3 14:47   2:09    3   39:12  2:28    2   15:54 1:14:28                            
    4   358 Felisha Whitney            28  F     4 15:51   1:23    4   44:27  0:57    3   16:25 1:19:02  COMMUTER/HYBRID           

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   301 Genal Heinsen              37  F     1 13:54   1:39    3   39:58  1:29    2   15:32 1:12:30                            
    2   303 Donna Groschen             39  F     5 16:41   2:06    2   38:15  1:38    5   17:49 1:16:26                            
    3   312 Kristin Olson              34  F     3 15:48   2:23    5   40:07  3:29    3   17:37 1:19:23                            
    4   307 Logan McRae                39  F     4 15:49   2:22    4   40:05  3:33    4   17:37 1:19:24                            
    5   366 Heidi Lareau               33  F     2 14:42   2:11    6   47:15  1:07    1   15:15 1:20:28                            
    6   372 Janey Kiryluik             34  F     6 18:16   3:31    1   37:42  3:10    6   20:25 1:23:03                            
    7   253 Tasha Bredeson             31  F     7 23:58   2:04    7   56:32  2:25    7   26:56 1:51:54  COMMUTER/HYBRID           

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   369 Lorraine Nelson            48  F     1 13:58   1:45    1   33:20  2:16    2   14:47 1:06:04                            
    2   359 Kristy Badger              41  F     3 14:52   2:00    2   37:55  2:19    1   13:19 1:10:22                            
    3   313 Jenny Erasmus              41  F     2 14:49   3:28    4   43:40  2:12    3   16:31 1:20:38                            
    4   375 Anne Haddad                40  F     6 15:43   2:39    3   42:28  3:50    4   16:37 1:21:15                            
    5   315 Mary Walton                47  F     4 15:20   2:43    6   46:12  2:49    6   20:34 1:27:36                            
    6   314 Denise Van Asten           43  F     5 15:20   2:40    7   46:14  2:50    7   20:35 1:27:37                            
    7   316 Jill Turck                 44  F     8 17:23   2:58    5   44:45  3:33    5   20:24 1:29:01                            
    8   356 Kenya Czerwinski           44  F     9 19:37   3:24    8   46:33  2:29    8   21:09 1:33:10                            
    9   317 Wendy Van Neste            48  F     7 16:32   2:56    9   50:02  2:11    9   21:53 1:33:32  MOUNTAIN BIKE             
   10   265 Annie Pierce               45  F    10 32:32   2:59   10   53:18  3:58   10   38:16 2:11:01                            

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   302 Pauline Harder             53  F     3 14:58   1:45    1   35:10  1:43    4   16:30 1:10:04                            
    2   311 Deborah Nelson             57  F     2 14:28   2:14    2   37:00  1:50    3   15:48 1:11:17                            
    3   364 Lisa Vague                 53  F     1 13:48   1:35    4   43:25  1:33    1   14:21 1:14:40                            
    4   365 Edie Niemeier              53  F     4 15:28   2:50    5   46:34  1:28    2   15:41 1:21:59                            
    5   353 Deb Schiffner              59  F     5 20:58   2:27    3   41:30  3:45    5   25:02 1:33:41  ROAD/TRIATHLON            

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 99
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   351 Gavin Fredrickson          21  M     1 10:34   1:25    1   34:54  1:25    1   10:58   59:15                            

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   305 Drew Kersten               38  M     1 11:01   1:32    1   33:08  1:03    1   11:34   58:15                            
    2   367 Greg Lareau                37  M     2 15:06   1:56    3   40:04  1:48    2   16:01 1:14:52                            
    3   373 B.J. Batterton             33  M     3 18:16   3:32    2   37:40  3:11    3   20:26 1:23:03                            

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   309 Brett Sloma                48  M     2 12:42   2:43    1   30:14  2:45    2   13:42 1:02:04                            
    2   306 Jim Turck                  44  M     1 12:31   2:31    2   40:32  1:22    1   12:26 1:09:21                            

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============
    1   331 David Wuest                55  M     4 13:05   2:22    1   28:39  4:18    1   11:22   59:45                            
    2   262 Tom Lehman                 57  M     1 12:02   1:08    2   34:45  1:27    3   13:43 1:03:02  ROAD/TRIATHLON            
    3   308 Cory Nelson                54  M     2 12:29   2:41    4   34:52  2:14    2   13:19 1:05:33                            
    4   371 Joe Yasis                  53  M     3 12:34   2:07    3   34:45  2:31    4   14:06 1:06:01                            
    5   354 Frank Pasquerella          50  M     5 16:34   3:06    5   35:56  2:47    5   23:32 1:21:54                            
    6   362 Douglas Taplin             56  M     6 21:19   5:34    6   41:03  6:02    6   28:46 1:42:42                            

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 99
Place Bib  Name                       Age Sex  Rank Run   Trn.1 Rank  Bike   Trn.2 Rank  Run    Finish  Bike Type
===== ==== =======================    === ===  ========== ===== ============ ===== ============ ======= ============