MSHSL State CC Meet -
Northfield, MN
11/3/2012

race logo










					
---------------------------------------------------------------------------
       MSHSL State Cross Country Meet - Class A Girls - 4 Kilometers
                     St Olaf College - Northfield, MN
                             November 3, 2012
---------------------------------------------------------------------------


  1.   115  Esko                              (  15:34.9  1:17:54.1   1:22.9)
================================================
  1      2  Marisa Shady 12                 14:44.8     5     44  Karlie Kulas  8                 16:07.7
  2      5  Kailee Kiminski 10              15:12.9     6   ( 69) Molly Meysembourg 12            16:42.3
  3     26  Kallyn Knutson 12               15:46.1     7   ( 86) Mackenzie Carlson 12            17:19.0
  4     38  Erika Shady 11                  16:02.6

  2.   150  Annandale                         (  15:45.3  1:18:46.5   1:42.8)
================================================
  1      3  Elizabeth Schlafke  9           14:46.3     5     56  Marina Chapman 10               16:29.1
  2      4  Courtney Alama 11               15:06.8     6   ( 72) Ellie Heidebrink  8             16:46.2
  3     41  Emily Quandt  9                 16:06.1     7   ( 94) Julia Massmann  8               17:37.5
  4     46  Hannah Groth  9                 16:18.2

  3.   151  Minnehaha Academy                 (  15:53.9  1:19:29.4   1:00.9)
================================================
  1     11  Nicole Nipper 12                15:31.9     5     63  Anna Wintz  7                   16:32.8
  2     13  Katherine Lubar 12              15:35.4     6   ( 92) Terra Rhoades  7                17:32.4
  3     27  Casey Haffield 12               15:47.2     7   ( 97) Nicolina Cecere 11              17:52.0
  4     37  Hannah Rikkers 12               16:02.1

  4.   157  Waseca                            (  15:55.0  1:19:34.9   1:07.9)
================================================
  1      9  Sadie Klug 11                   15:28.2     5     65  Mackenzie Burke 12              16:36.1
  2     10  Sally O'Brien 10                15:29.7     6   ( 73) Meredith Thomez 11              16:46.6
  3     31  Kourtney Kulseth  8             15:54.7     7   (100) Maya Aberle  7                  17:59.6
  4     42  Allison Breck  9                16:06.2

  5.   184  Dover-Eyota                       (  16:03.4  1:20:17.0   0:57.2)
================================================
  1     12  Ahna Buntrock 12                15:34.8     5     61  Lexi Hasleiet 11                16:32.0
  2     25  Emmy Buntrock  9                15:45.8     6   ( 66) Madison Nelson  9               16:37.7
  3     36  Nikayla Ratz 12                 16:01.9     7   ( 78) Annika Juenemann  7             16:57.0
  4     50  Ellie Morgan  7                 16:22.5

  6.   187  The Blake School                  (  15:48.9  1:19:04.4   2:54.5)
================================================
  1      1  Clare Flanagan 11               14:04.1     5     80  Anne Slusser 11                 16:58.6
  2     17  Darby Herkert 11                15:37.7     6   (101) Carly Bullock  9                18:00.6
  3     21  Carolyn Nye 10                  15:42.1     7   (102) Margaret Graham 11              18:01.4
  4     68  Aliya Feroe 12                  16:41.9

  7.   194  Perham                            (  16:07.9  1:20:39.4   0:48.8)
================================================
  1     16  Bryann Covington  8             15:37.3     5     51  Mary Riestenberg 11             16:26.1
  2     32  Ciarrin Covington 12            15:56.8     6   ( 81) Racole Karels 11                16:59.2
  3     47  Sydney Karels  9                16:19.5     7   ( 84) Maren Anderson 12               17:10.8
  4     48  Lizzie Fudge 11                 16:19.7

  8.   204  Adrian                            (  16:08.6  1:20:42.8   1:51.3)
================================================
  1      7  Jordin Kopplow 12               15:21.3     5     85  Anna Serrao  7                  17:12.6
  2     15  Nicole Slater 11                15:36.9     6   ( 96) Jada Elias  9                   17:47.5
  3     30  Morgan Sauer 10                 15:52.4     7   (105) Hannah Bullerman  7             18:18.8
  4     67  Megan Sauer 12                  16:39.6

  9.   206  Rochester Lourdes                 (  16:08.1  1:20:40.5   0:54.2)
================================================
  1     14  Catherine Degen 10              15:36.1     5     59  Mallory Adamson 10              16:30.3
  2     39  Camila Bedoya 12                16:02.9     6   ( 76) Grace Dearani 10                16:50.8
  3     40  Ellen Beckman 10                16:04.0     7   ( 90) Elizabeth Bauer  9              17:27.1
  4     54  Shannon Strickland 12           16:27.2

 10.   212  Holdingford                       (  16:10.3  1:20:51.2   1:30.2)
================================================
  1     18  Alli Ruprecht  9                15:38.6     5     83  Abby Mokhtary 11                17:08.8
  2     23  Emily Wolter 10                 15:43.4     6   ( 91) Kaitlin Presser 12              17:30.0
  3     28  Jo Merten  8                    15:48.7     7   (107) Amanda Douvier  8               18:28.8
  4     60  Angel Rick  8                   16:31.7

 11.   237  Canby/Minneota/Lincoln            (  16:16.3  1:21:21.5   1:26.9)
================================================
  1      8  Amanda Grengs 12                15:27.3     5     77  Ashley Grengs  9                16:54.2
  2     33  Leah Jessen 11                  15:57.9     6   ( 93) Heidi Pavek 10                  17:35.8
  3     55  Natalie Dinius  8               16:28.3     7   (109) Lauren Jessen  7                19:01.8
  4     64  Sydney Sisk  8                  16:33.8

 12.   255  Martin County West                (  16:23.6  1:21:57.8   1:42.2)
================================================
  1     20  Morgan Larson  9                15:40.4     5     87  Brooke Anderson  8              17:22.6
  2     24  Whitney Smith  9                15:44.0     6   (104) Anna Carlson 12                 18:16.1
  3     49  Noel Bjerken 12                 16:20.7     7   (106) Emily Bettin  9                 18:22.9
  4     75  Rachel Viesselman 12            16:50.1

 13.   257  Spectrum                          (  16:22.3  1:21:51.3   0:47.0)
================================================
  1     35  Kayla Zimmerman 11              16:01.6     5     74  Becca Peterson 11               16:48.6
  2     43  Elizebeth Hackbarth  7          16:07.4     6   ( 79) Anna Neilsen 12                 16:57.9
  3     52  Brittney Waterhouse 10          16:26.8     7   ( 82) Marissa Kuik  9                 17:05.8
  4     53  Noelle Diekman  9               16:26.9

 14.   267  Warroad                           (  16:30.9  1:22:34.5   2:37.8)
================================================
  1      6  Lindsey Fast 11                 15:20.5     5     98  Jasmine Fast  9                 17:58.3
  2     34  Gretta Brunelle 11              15:59.4     6   (110) Elizabeth Grove  7              19:03.2
  3     58  Emma Brunelle  8                16:30.3     7   (112) Lauren Estling  7               21:32.1
  4     71  Susy Heppner 12                 16:46.0

 15.   282  Albany                            (  16:29.9  1:22:29.5   1:41.7)
================================================
  1     22  Madi Sachs 12                   15:43.3     5     88  Courtney Toenies 10             17:25.0
  2     45  Emma Seiler  7                  16:09.2     6   ( 95) Miranda Kremers 11              17:38.5
  3     57  Molly Gersch 11                 16:29.2     7   ( 99) Alyssa Braun 12                 17:58.6
  4     70  Vanessa Spohn 11                16:42.8

 16.   302  International Falls               (  16:43.5  1:23:37.2   2:29.4)
================================================
  1     19  Lexi Erickson  8                15:39.8     5    103  Rachael Foss 12                 18:09.2
  2     29  Sydney Raboin 11                15:48.9     6   (108) Shelby Wolden 10                18:47.8
  3     62  Amber Harms 12                  16:32.4     7   (111) Lexi Edwards  8                 19:08.5
  4     89  Amy Auran 11                    17:26.9





       MSHSL STATE CROSS COUNTRY MEET - Class A Girls - 4 Kilometers
                     St Olaf College - Northfield, MN
                             November 3, 2012
                        (TmPl = Team Scoring Place)


Place TmPl Bib        Name              Grade           School                  Mile Sp    Time   Pace  
===== ==== ==== ======================= ===== ================================= ======= ========= ===== 
    1    1  311 Clare Flanagan             11 The Blake School                     5:24   14:04.1  5:40 
    2       411 Emi Trost                  11 Cannon Falls                         5:29   14:16.5  5:45 
    3       443 McKenzie Holt              11 St. Cloud Christian                  5:28   14:29.8  5:50 
    4       419 Emily Mantor               11 United South Central                 5:34   14:39.5  5:54 
    5    2  371 Marisa Shady               12 Esko                                 5:33   14:44.8  5:56 
    6    3  332 Elizabeth Schlafke          9 Annandale                            5:40   14:46.3  5:57 
    7       451 Savannah Ramirez           11 Litchfield                           5:38   14:47.3  5:57 
    8       444 Hannah Truniger             9 Mayer Lutheran/LPWHT                 5:37   14:49.4  5:58 
    9       428 Madison Schandelmeier       8 Luverne                              5:39   14:56.6  6:01 
   10       412 Kayla Woltz                12 Chatfield                            5:52   14:59.8  6:03 
   11       427 Kayla Huhnerkoch           10 Redwood Valley                       5:39   15:01.6  6:03 
   12       435 Mary Naas                  10 St. Paul Academy                     5:41   15:03.7  6:04 
   13    4  331 Courtney Alama             11 Annandale                            5:40   15:06.8  6:05 
   14       442 Janessa Mueleners          10 Belle Plaine                         5:45   15:12.9  6:08 
   15    5  372 Kailee Kiminski            10 Esko                                 5:54   15:12.9  6:08 
   16       446 Rachel Eickhoff            10 St. Cloud Cathedral                  5:47   15:13.4  6:08 
   17       437 Tori Burr                  11 Glencoe-Silver Lake                  5:46   15:16.3  6:09 
   18       429 Makayla Hohn               11 Luverne                              5:49   15:17.3  6:10 
   19       430 Alaysia Freetly            10 Lac Qui Parle Valley/D-B             5:49   15:19.9  6:11 
   20    6  401 Lindsey Fast               11 Warroad                              5:53   15:20.5  6:11 
   21    7  301 Jordin Kopplow             12 Adrian                               5:47   15:21.3  6:11 
   22       414 Katie Shepardson           12 La Crescent                          5:55   15:22.9  6:12 
   23       445 Bethany Coop               11 Mora                                 5:46   15:23.0  6:12 
   24    8  291 Amanda Grengs              12 Canby/Minneota/Lincoln               5:54   15:27.3  6:14 
   25       421 Hannah Goemann             12 United South Central                 6:01   15:27.3  6:14 
   26    9  272 Sadie Klug                 11 Waseca                               5:52   15:28.2  6:14 
   27   10  274 Sally O'Brien              10 Waseca                               5:52   15:29.7  6:15 
   28       436 Brittany Staab             10 Saint Croix Lutheran                 5:55   15:31.7  6:15 
   29   11  322 Nicole Nipper              12 Minnehaha Academy                    6:03   15:31.9  6:15 
   30       468 Victoria Alexander         12 Lake Of The Woods                    5:47   15:32.4  6:16 
   31       452 Makenzie Smith             12 Morris Area/C-A                      5:46   15:32.7  6:16 
   32       453 Emily Bakken               11 Pelican Rapids                       5:55   15:33.5  6:16 
   33   12  251 Ahna Buntrock              12 Dover-Eyota                          5:50   15:34.8  6:17 
   34       413 Sierra Stucky               9 Plainview-Elgin-Millville            6:01   15:35.2  6:17 
   35   13  321 Katherine Lubar            12 Minnehaha Academy                    6:04   15:35.4  6:17 
   36       459 Megan West                 12 Mesabi East                          5:54   15:36.0  6:17 
   37   14  261 Catherine Degen            10 Rochester Lourdes                    6:02   15:36.1  6:17 
   38   15  303 Nicole Slater              11 Adrian                               6:02   15:36.9  6:17 
   39       420 Winter Tierney              9 WEM/JWP                              5:57   15:37.1  6:18 
   40   16  391 Bryann Covington            8 Perham                               5:55   15:37.3  6:18 
   41       466 Abbey Whiting               9 Mesabi East                          6:01   15:37.4  6:18 
   42   17  313 Darby Herkert              11 The Blake School                     5:58   15:37.7  6:18 
   43   18  351 Alli Ruprecht               9 Holdingford                          6:11   15:38.6  6:18 
   44       422 Kyla Haas                   7 Loyola-Cleveland                     5:50   15:39.3  6:18 
   45       472 Emma Schmitz               10 Wadena-Deer Creek                    5:56   15:39.4  6:18 
   46   19  381 Lexi Erickson               8 International Falls                  5:54   15:39.8  6:19 
   47       447 Halle Geyen                 8 Maple Lake                           6:01   15:40.2  6:19 
   48   20  285 Morgan Larson               9 Martin County West                   5:57   15:40.4  6:19 
   49       439 Ellen McCarthy             10 St. Paul Academy                     5:57   15:40.9  6:19 
   50       460 Gracelynn Otis              9 South Ridge                          6:02   15:41.7  6:19 
   51       469 Sadie Hamrin                7 Trek North                           6:06   15:41.7  6:19 
   52   21  312 Carolyn Nye                10 The Blake School                     5:57   15:42.1  6:20 
   53   22  361 Madi Sachs                 12 Albany                               5:59   15:43.3  6:20 
   54   23  353 Emily Wolter               10 Holdingford                          6:14   15:43.4  6:20 
   55       432 Kelly Kvaal                 9 Lac Qui Parle Valley/D-B             6:00   15:43.7  6:20 
   56   24  286 Whitney Smith               9 Martin County West                   5:57   15:44.0  6:20 
   57       470 Sarah Hamrin                9 Trek North                           6:03   15:44.4  6:20 
   58       455 Tianna Wald                 8 Pelican Rapids                       6:00   15:45.1  6:21 
   59   25  252 Emmy Buntrock               9 Dover-Eyota                          6:03   15:45.8  6:21 
   60   26  373 Kallyn Knutson             12 Esko                                 5:53   15:46.1  6:21 
   61       463 Nicole Tekippe              9 Moose Lk-Willow River/Barnum         6:00   15:46.2  6:21 
   62       465 Johannah Wyrick            11 Eveleth-Gilbert                      6:02   15:46.3  6:21 
   63   27  323 Casey Haffield             12 Minnehaha Academy                    6:04   15:47.2  6:22 
   64       441 Judy Larson                 7 Norwood-Young America                5:56   15:48.1  6:22 
   65   28  352 Jo Merten                   8 Holdingford                          6:14   15:48.7  6:22 
   66   29  382 Sydney Raboin              11 International Falls                  6:09   15:48.9  6:22 
   67       464 Amy Bianco                 12 Ely                                  6:04   15:50.9  6:23 
   68       423 Ashley Lahti               10 St. James                            6:04   15:51.3  6:23 
   69   30  304 Morgan Sauer               10 Adrian                               6:04   15:52.4  6:24 
   70   31  276 Kourtney Kulseth            8 Waseca                               5:54   15:54.7  6:25 
   71       418 Sylvia Lechnir             10 La Crescent                          6:10   15:55.7  6:25 
   72   32  393 Ciarrin Covington          12 Perham                               6:05   15:56.8  6:25 
   73       456 Madelyn Zastrow             9 Long Prairie-Grey Eagle              6:08   15:57.6  6:26 
   74   33  292 Leah Jessen                11 Canby/Minneota/Lincoln               5:54   15:57.9  6:26 
   75       415 Skyler Jacobson             7 Zumbrota Mazeppa/K-W                 6:06   15:58.1  6:26 
   76       417 Karen Gomez                10 Chatfield                            6:05   15:58.7  6:26 
   77       450 Sommer Carlson              9 Maple Lake                           6:03   15:58.8  6:26 
   78   34  402 Gretta Brunelle            11 Warroad                              6:02   15:59.4  6:26 
   79       461 Margaret Stokman           10 Crosby-Ironton                       6:08   16:00.1  6:27 
   80       426 Katiana Fischer            10 Fairmont                             6:05   16:00.2  6:27 
   81   35  341 Kayla Zimmerman            11 Spectrum                             6:03   16:01.6  6:27 
   82   36  257 Nikayla Ratz               12 Dover-Eyota                          6:00   16:01.9  6:27 
   83   37  324 Hannah Rikkers             12 Minnehaha Academy                    6:10   16:02.1  6:28 
   84   38  374 Erika Shady                11 Esko                                 6:05   16:02.6  6:28 
   85   39  262 Camila Bedoya              12 Rochester Lourdes                    6:05   16:02.9  6:28 
   86   40  264 Ellen Beckman              10 Rochester Lourdes                    6:08   16:04.0  6:28 
   87       425 Taylor Grandgenett          9 Blue Earth Area                      6:06   16:05.8  6:29 
   88       416 Taylor Gibson              12 La Crescent                          6:07   16:05.9  6:29 
   89   41  335 Emily Quandt                9 Annandale                            6:12   16:06.1  6:29 
   90       438 Julia Orlow                11 Jordan                               6:01   16:06.2  6:29 
   91   42  275 Allison Breck               9 Waseca                               6:08   16:06.2  6:29 
   92   43  344 Elizebeth Hackbarth         7 Spectrum                             6:08   16:07.4  6:30 
   93   44  375 Karlie Kulas                8 Esko                                 6:04   16:07.7  6:30 
   94       433 Whitney Klassen            11 Mountain Lake Area                   6:05   16:08.7  6:30 
   95   45  363 Emma Seiler                 7 Albany                               6:15   16:09.2  6:30 
   96       448 Hannah Johnson             12 Watertown-Mayer                      6:03   16:09.8  6:31 
   97       471 Marissa Carlson            10 Bagley/Fosston                       6:01   16:11.1  6:31 
   98       449 Liz Miller                 11 Watertown-Mayer                      5:56   16:11.7  6:31 
   99   46  334 Hannah Groth                9 Annandale                            6:13   16:18.2  6:34 
  100   47  392 Sydney Karels               9 Perham                               6:06   16:19.5  6:35 
  101   48  394 Lizzie Fudge               11 Perham                               6:06   16:19.7  6:35 
  102       431 Clare Sulflow               9 Montevideo                           6:11   16:20.3  6:35 
  103   49  281 Noel Bjerken               12 Martin County West                   6:26   16:20.7  6:35 
  104       473 Tayah Otterness             9 Park Rapids Area                     6:09   16:22.0  6:36 
  105       457 Raelynn Callender          12 Eden Valley-Watkins/Kimball          6:08   16:22.4  6:36 
  106   50  255 Ellie Morgan                7 Dover-Eyota                          6:20   16:22.5  6:36 
  107       458 Promise Butler              8 Paynesville                          6:08   16:22.8  6:36 
  108       462 Jasmine Gawboy              8 Northern Lights                      6:03   16:24.3  6:36 
  109   51  395 Mary Riestenberg           11 Perham                               6:11   16:26.1  6:37 
  110   52  345 Brittney Waterhouse        10 Spectrum                             6:14   16:26.8  6:38 
  111   53  343 Noelle Diekman              9 Spectrum                             6:14   16:26.9  6:38 
  112   54  263 Shannon Strickland         12 Rochester Lourdes                    6:08   16:27.2  6:38 
  113       440 Claire Drysdale            11 Breck                                6:05   16:27.5  6:38 
  114   55  295 Natalie Dinius              8 Canby/Minneota/Lincoln               6:07   16:28.3  6:38 
  115       424 Abby Borgmeier             10 St. Peter                            6:16   16:28.9  6:38 
  116   56  333 Marina Chapman             10 Annandale                            6:10   16:29.1  6:38 
  117   57  362 Molly Gersch               11 Albany                               6:15   16:29.2  6:38 
  118   58  404 Emma Brunelle               8 Warroad                              6:13   16:30.3  6:39 
  119   59  265 Mallory Adamson            10 Rochester Lourdes                    6:14   16:30.3  6:39 
  120       434 Liana Blomgren              8 Mountain Lake Area                   6:19   16:31.2  6:39 
  121   60  354 Angel Rick                  8 Holdingford                          6:27   16:31.7  6:39 
  122   61  253 Lexi Hasleiet              11 Dover-Eyota                          6:17   16:32.0  6:40 
  123   62  384 Amber Harms                12 International Falls                  6:15   16:32.4  6:40 
  124   63  325 Anna Wintz                  7 Minnehaha Academy                    6:15   16:32.8  6:40 
  125       454 Abby Vankempen              9 West Central Area                    6:16   16:32.8  6:40 
  126   64  296 Sydney Sisk                 8 Canby/Minneota/Lincoln               6:20   16:33.8  6:40 
  127   65  271 Mackenzie Burke            12 Waseca                               6:05   16:36.1  6:41 
  128   66  256 Madison Nelson              9 Dover-Eyota                          6:14   16:37.7  6:42 
  129   67  302 Megan Sauer                12 Adrian                               6:16   16:39.6  6:43 
  130   68  314 Aliya Feroe                12 The Blake School                     6:18   16:41.9  6:44 
  131   69  376 Molly Meysembourg          12 Esko                                 6:09   16:42.3  6:44 
  132   70  364 Vanessa Spohn              11 Albany                               6:16   16:42.8  6:44 
  133   71  403 Susy Heppner               12 Warroad                              6:16   16:46.0  6:45 
  134   72  336 Ellie Heidebrink            8 Annandale                            6:21   16:46.2  6:45 
  135   73  273 Meredith Thomez            11 Waseca                               6:12   16:46.6  6:45 
  136   74  342 Becca Peterson             11 Spectrum                             6:28   16:48.6  6:46 
  137   75  283 Rachel Viesselman          12 Martin County West                   6:26   16:50.1  6:47 
  138       474 Elizabeth Fraser            9 Lake Of The Woods                    6:17   16:50.8  6:47 
  139   76  266 Grace Dearani              10 Rochester Lourdes                    6:20   16:50.8  6:47 
  140   77  294 Ashley Grengs               9 Canby/Minneota/Lincoln               6:22   16:54.2  6:49 
  141   78  254 Annika Juenemann            7 Dover-Eyota                          6:25   16:57.0  6:50 
  142   79  346 Anna Neilsen               12 Spectrum                             6:27   16:57.9  6:50 
  143   80  315 Anne Slusser               11 The Blake School                     6:19   16:58.6  6:50 
  144   81  397 Racole Karels              11 Perham                               6:20   16:59.2  6:51 
  145   82  347 Marissa Kuik                9 Spectrum                             6:26   17:05.8  6:53 
  146   83  355 Abby Mokhtary              11 Holdingford                          6:39   17:08.8  6:54 
  147   84  396 Maren Anderson             12 Perham                               6:33   17:10.8  6:55 
  148   85  307 Anna Serrao                 7 Adrian                               6:30   17:12.6  6:56 
  149   86  377 Mackenzie Carlson          12 Esko                                 6:24   17:19.0  6:59 
  150   87  287 Brooke Anderson             8 Martin County West                   6:37   17:22.6  7:00 
  151   88  365 Courtney Toenies           10 Albany                               6:33   17:25.0  7:01 
  152   89  383 Amy Auran                  11 International Falls                  6:35   17:26.9  7:02 
  153   90  267 Elizabeth Bauer             9 Rochester Lourdes                    6:34   17:27.1  7:02 
  154   91  356 Kaitlin Presser            12 Holdingford                          6:51   17:30.0  7:03 
  155   92  326 Terra Rhoades               7 Minnehaha Academy                    6:34   17:32.4  7:04 
  156   93  293 Heidi Pavek                10 Canby/Minneota/Lincoln               6:39   17:35.8  7:05 
  157   94  337 Julia Massmann              8 Annandale                            6:35   17:37.5  7:06 
  158   95  366 Miranda Kremers            11 Albany                               6:40   17:38.5  7:06 
  159   96  305 Jada Elias                  9 Adrian                               6:34   17:47.5  7:10 
  160   97  328 Nicolina Cecere            11 Minnehaha Academy                    6:36   17:52.0  7:12 
  161   98  405 Jasmine Fast                9 Warroad                              6:32   17:58.3  7:14 
  162   99  367 Alyssa Braun               12 Albany                               6:40   17:58.6  7:14 
  163  100  277 Maya Aberle                 7 Waseca                               6:43   17:59.6  7:15 
  164  101  316 Carly Bullock               9 The Blake School                     6:37   18:00.6  7:15 
  165  102  317 Margaret Graham            11 The Blake School                     6:37   18:01.4  7:16 
  166  103  385 Rachael Foss               12 International Falls                  6:39   18:09.2  7:19 
  167  104  282 Anna Carlson               12 Martin County West                   6:47   18:16.1  7:21 
  168  105  306 Hannah Bullerman            7 Adrian                               6:41   18:18.8  7:23 
  169  106  284 Emily Bettin                9 Martin County West                   6:50   18:22.9  7:24 
  170  107  357 Amanda Douvier              8 Holdingford                          7:04   18:28.8  7:27 
  171  108  386 Shelby Wolden              10 International Falls                  6:55   18:47.8  7:34 
  172  109  297 Lauren Jessen               7 Canby/Minneota/Lincoln               7:06   19:01.8  7:40 
  173  110  406 Elizabeth Grove             7 Warroad                              7:03   19:03.2  7:40 
  174  111  387 Lexi Edwards                8 International Falls                  7:08   19:08.5  7:43 
  175  112  407 Lauren Estling              7 Warroad                              8:13   21:32.1  8:40