Minnesota Gran Fondo -
Lakeville, MN
5/1/2011

race logo










					
                    Minnesota Gran Fondo - May 1, 2011
                 Age Group Results - 100 Mile (105 Miles)




================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================



================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================

    1 Cristen Bonz             St Louis Park  MN  22 F   8:08:27 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================

    1 Wendy Tseng              Minneapolis    MN  33 F   7:15:50 
    2 Kathy Dezurik            Maple Grove    MN  36 F   8:37:50 
    3 Alicia Cordes            Minneapolis    MN  35 F   8:51:34 
    4 Shawyn Lee               Oakdale        MN  33 F   9:29:10 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================

    1 Jenny Lorenz             Marion         IA  49 F   7:26:50 
    2 Lisa Tabor               Thunder Bay    ON  41 F   8:23:18 
    3 Shanie Hahn              Duluth         MN  40 F   8:23:44 
    4 Deanna Bartlam           Duluth         MN  42 F   8:24:25 
    5 Judy Hanson              Bismarck       ND  42 F   8:32:12 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================

    1 Carol Daniels            Maple Grove    MN  58 F   8:57:58 
    2 Rebecca Davis            Good Thunder   MN  54 F   8:57:59 
    3 Helen Rickman            Vadnais Height MN  54 F   9:19:23 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

    1 Sheila Gronemann         New Hope       MN  64 F   9:55:18 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  70 - OVER
================================================================================



================================================================================
      MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================

    1 Raymond Kennedy          Woodbury       MN  17 M   10:00:16 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================

    1 Luke Kane                Minneapolis    MN  24 M   6:06:16 
    2 Michael Brevig           Minneapolis    MN  29 M   6:06:18 
    3 Matthew Jester           Minneapolis    MN  24 M   6:42:30 
    4 Stephen Smith            Maple Grove    MN  27 M   6:48:17 
    5 Trevor Garson            Marion         IA  26 M   7:17:10 
    6 Alex Hamberger           Minneapolis    MN  21 M   7:21:51 
    7 Nathaniel Powell         Minneapolis    MN  29 M   7:23:55 
    8 Samuel Berkland          Minneapolis    MN  20 M   7:34:02 
    9 Max Severson             Minneapolis    MN  24 M   7:35:14 
   10 Phil Walczak             Cottage Grove  MN  24 M   7:42:29 
   11 Jonathan Heinz           Mason City     IA  27 M   8:01:55 
   12 Jeff Nelson              Richfield      MN  24 M   8:20:45 
   13 Jason Loeffler           Richfield      MN  23 M   8:38:03 
   14 Caleb Von Vett           Minneapolis    MN  26 M   9:43:01 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================

    1 Graham Wright            Saint Paul     MN  36 M   5:32:38 
    2 Brady Bargman            Blaine         MN  32 M   5:32:39 
    3 Jeff Annesley            Minneapolis    MN  30 M   5:34:36 
    4 Joshua Weigel            Rochester      MN  35 M   5:39:40 
    5 Will Cooksey             Minneapolis    MN  31 M   6:57:24 
    6 Clint Balfanz            Edina          MN  37 M   7:03:45 
    7 Ross Lazarov             Prior Lake     MN  37 M   7:17:21 
    8 Brandon Voltzke          Maple Grove    MN  33 M   7:22:28 
    9 Jeremy Richardson        Cedar Rapids   IA  33 M   7:26:46 
   10 Clayton Stephens         Swisher        IA  34 M   7:26:51 
   11 George Latus             Maple Grove    MN  39 M   7:27:14 
   12 Ryan Severson            Coon Rapids    MN  35 M   7:27:38 
   13 Derrick Narlock          Saint Cloud    MN  38 M   7:33:22 
   14 Carlos Villalpando       Saint Paul     MN  38 M   7:36:41 
   15 Paul Theisen             Rosemount      MN  36 M   7:45:33 
   16 Jason Harms              Ortonville     MN  38 M   7:51:38 
   17 Alan Eastlund            Edina          MN  39 M   8:01:52 
   18 Michael Campbell         Mason City     IA  39 M   8:01:56 
   19 Curt Bakken              Eden Prairie   MN  37 M   8:08:52 
   20 Matthew Deboer           Elk River      MN  36 M   8:10:08 
   21 Ross Hargrove            New Hope       MN  34 M   8:17:03 
   22 Joshua Schneider         St. Paul       MN  33 M   8:17:17 
   23 Jess Luce                Minneapolis    MN  34 M   8:24:53 
   24 David Simmer             Eden Prairie   MN  32 M   8:30:16 
   25 Matthew Angleson         St Louis Park  ME  37 M   8:34:27 
   26 Jason Mousel             Shakopee       MN  31 M   9:54:42 
   27 Don Seiler               Lakeville      MN  37 M   9:54:45 
   28 Justin Rusco             Dayton         MN  31 M   10:15:06 
   29 Douglass Hassell         Minneapolis    MN  35 M   10:21:53 
   30 Mark Pankratz            Bloomington    MN  32 M   10:28:19 
   31 Joseph Weier             St Louis Park  MN  37 M   10:29:25 
   32 Brian Hjelt              St Paul        MN  34 M   10:51:16 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================

    1 Joe Hamlin               Inver Grove Ht MN  45 M   5:17:49 
    2 Bob Cumming              Eagan          MN  46 M   5:32:22 
    3 Tim Sproul               Arden Hills    MN  42 M   5:32:42 
    4 Jon Helt                 Mendota Height MN  47 M   5:34:09 
    5 Martin Andrusiak         Saint Paul     MN  46 M   5:34:09 
    6 Tom Sadowski             Minneapolis    MN  42 M   5:41:02 
    7 David Jones              Lakeville      MN  49 M   5:42:40 
    8 Eric Lagerquist          Saint Paul     MN  44 M   5:48:01 
    9 Troy Johnson             Lakeville      MN  44 M   5:55:48 
   10 Todd Wright              Lakeville      MN  46 M   6:04:42 
   11 Charles Breer            St Paul        MN  48 M   6:06:20 
   12 Scott Larson             Inver Grove Ht MN  45 M   6:06:29 
   13 Robert Werling           Minneapolis    MN  46 M   6:06:40 
   14 Quang Vo                 Blaine         MN  43 M   6:06:51 
   15 Alain Crosfield          Apple Valley   MN  46 M   6:07:31 
   16 Evan Tweed               Lakeville      MN  44 M   6:07:37 
   17 Richard Gray             Minneapolis    MN  49 M   6:07:54 
   18 Anthony Gerlach          Wausau         WI  45 M   6:09:04 
   19 Bryan Loecken            Richfield      MN  46 M   6:17:26 
   20 Kevin Gust               Burnsville     MN  47 M   6:19:54 
   21 William Welsh            Golden Valley  MN  44 M   6:31:30 
   22 Justin Kelly             Long Lake      MN  40 M   6:36:46 
   23 James Gillach            Lindstrom      MN  43 M   6:38:01 
   24 Dennis Hill              Bloomington    MN  47 M   6:38:44 
   25 Scott Mason              Minnetonka     MN  42 M   6:43:51 
   26 Todd Morris              Coon Rapids    MN  48 M   6:45:58 
   27 Scot McCabe              Lakeville      MN  46 M   6:45:59 
   28 Jared Lewis              Minnetonka     MN  43 M   6:47:10 
   29 Greg Schrank             Bloomington    MN  44 M   6:50:06 
   30 Scott Vandeputte         Victoria       MN  43 M   6:55:04 
   31 Miles Burd               Cottage Grove  MN  47 M   6:55:57 
   32 Kelly Hines              Big Lake       MN  44 M   6:56:14 
   33 Joe Cecre                Minneapolis    MN  40 M   7:02:16 
   34 James George             Minneapolis    MN  42 M   7:02:18 
   35 Steven Lee               Maple Grove    MN  48 M   7:09:18 
   36 Peter Swenson            North Oaks     MN  42 M   7:14:23 
   37 John Abbott              Stillwater     MN  44 M   7:14:25 
   38 Christopher Lentsch      Saint Paul     MN  48 M   7:16:26 
   39 Mark Appelbaum           Minneapolis    MN  47 M   7:23:34 
   40 Tom Prussner             Maple Grove    MN  49 M   7:24:24 
   41 Brad Weyer               Swisher        IA  42 M   7:26:50 
   42 Kevin O'Connor           Minneapolis    MN  48 M   7:35:10 
   43 David Moen               Victoria       MN  41 M   7:35:11 
   44 Mark Vanholland          Eden Prairie   MN  43 M   7:40:42 
   45 Keith Hoppe              Eagan          MN  45 M   7:40:42 
   46 Kirk Moore               Eden Prairie   MN  45 M   7:41:36 
   47 Dominic Cotroneo         Shoreview      MN  49 M   7:41:49 
   48 Mikel Connly             St. Paul       MN  49 M   7:45:18 
   49 Chris Simons             Saint Louis Pa MN  49 M   7:47:01 
   50 John Wilson              Rochester      MN  43 M   7:47:33 
   51 Nik Papazois             Bloomington    MN  40 M   7:50:16 
   52 Patrick Riedel           Bloomington    MN  46 M   7:53:21 
   53 Evan Frakes              Eden Prairie   MN  42 M   7:53:50 
   54 John Wheeler             Cottage Grove  MN  42 M   7:54:33 
   55 Joseph Steffen           Roseville      MN  48 M   7:55:40 
   56 John Hogan               Minneapolis    MN  44 M   7:55:57 
   57 Pete Bassett             Lakeville      MN  45 M   7:57:22 
   58 Rob McCready             Saint Paul     MN  43 M   8:01:07 
   59 Joe Kjeer                Scandia        MN  48 M   8:01:08 
   60 Charlie Knutson          Minneapolis    MN  49 M   8:01:19 
   61 Jim Ringuette            St. Louis Park MN  40 M   8:08:54 
   62 Marty Broan              Minneapolis    MN  44 M   8:10:17 
   63 Chad Thompson            Victoria       MN  41 M   8:11:59 
   64 Ernie Weidner            Minneapolis    MN  44 M   8:12:19 
   65 Toby Sarahan             Eden Prairie   MN  41 M   8:14:17 
   66 Dan Barsness             Victoria       MN  40 M   8:14:22 
   67 Tom McGoldrick           Deephaven      MN  45 M   8:14:53 
   68 Jay Dellis               Richfield      MN  44 M   8:24:16 
   69 Jay Maxey                Farmington     MN  46 M   8:24:23 
   70 Andrew Luce              Bloomington    MN  44 M   8:24:54 
   71 Thomas Rhoda             Cold Spring    MN  49 M   8:25:48 
   72 Colin Fleming            Burnsville     MN  44 M   8:28:46 
   73 Darrin Drosky            Apple Valley   MN  46 M   8:31:54 
   74 Tom McBeain              Burnsville     MN  49 M   8:33:27 
   75 David Hanel              Madison Lake   MN  40 M   8:45:08 
   76 Tim Morgan               Minneapolis    MN  43 M   8:47:50 
   77 John Meyer               Farmington     MN  44 M   8:52:01 
   78 William Eddins           Minneapolis    MN  46 M   9:16:35 
   79 Jason Martinek           Richfield      MN  40 M   9:50:56 
   80 R.J. Kennedy             Woodbury       MN  42 M   10:00:16 
   81 James Lefor              Superior       WI  40 M   10:14:59 
   82 Jim White                Minneapolis    MN  45 M   10:21:48 
   83 David Frattalone         Mpls           MN  40 M   10:23:01 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================

    1 Scott Olson              Apple Valley   MN  50 M   5:18:13 
    2 David Watson             Burnsville     MN  56 M   5:32:32 
    3 David Lundquist          Blaine         MN  51 M   5:32:39 
    4 Dr.Clayton Shepard       Anoka          MN  54 M   5:32:43 
    5 Randall Huskamp          Minneapolis    MN  55 M   5:41:48 
    6 Brian Siska              Orono          MN  54 M   5:54:30 
    7 Doug Sams                Orono          MN  53 M   6:00:39 
    8 Mark Fiddler             Minneapolis    MN  55 M   6:06:19 
    9 Todd Peterson            Leonard        MN  57 M   6:10:33 
   10 Michael Edgerly          St. Paul       MN  57 M   6:28:54 
   11 Brian Koller             Apple Valley   MN  52 M   6:33:48 
   12 Criag Knodle             Fergus Falls   MN  50 M   6:41:07 
   13 Randy Twito              Eagan          MN  56 M   6:45:16 
   14 Raymund Samide           Eden Prarie    MN  52 M   6:47:15 
   15 Peter Grasse             Woodbury       MN  55 M   7:02:16 
   16 Mark Seaburg             Hopkins        MN  51 M   7:14:55 
   17 Mark Kubes               West St Paul   MN  50 M   7:17:20 
   18 David Zanussi            Afton          MN  56 M   7:17:46 
   19 Chris Armstrong          Plymouth       MN  51 M   7:23:12 
   20 Jon Asp                  Plymouth       MN  52 M   7:31:00 
   21 Glenn Seager             Minneapolis    MN  50 M   7:32:36 
   22 Randy Kloepper           Coon Rapids    MN  56 M   7:33:51 
   23 Steven Niewald           Minneapolis    MN  55 M   7:42:52 
   24 Andrew Cecere            North Oaks     MN  50 M   7:55:16 
   25 David J. Rhude           Minneapolis    MN  55 M   7:56:03 
   26 Bruce Anderson           Northfield     MN  52 M   8:05:16 
   27 Mik Meyer                Plymouth       MN  55 M   8:09:01 
   28 Leonard Bossert          Bismarck       ND  54 M   8:12:46 
   29 Dan Blake                Eden Prairie   MN  50 M   8:15:24 
   30 Barrie Rempel            Brainerd       MN  59 M   8:15:58 
   31 Thomas Felber            Hutchinson     MN  52 M   8:17:28 
   32 Lynn Glock               Bismarck       ND  53 M   8:17:49 
   33 Bill Bruning             Long Lake      MN  56 M   8:18:51 
   34 Michael Bono             Minneapolis    MN  58 M   8:24:51 
   35 Brian Groh               St. Peter      MN  54 M   8:45:58 
   36 John Markey              Bloomington    MN  55 M   8:47:45 
   37 Dharma Kodali            Plymouth       MN  59 M   8:48:56 
   38 Robert Gazzola           Woodbury       MN  50 M   8:51:35 
   39 Andre Rethman            West Des Moine IA  50 M   8:52:39 
   40 Earl Kincaid             Eagan          MN  53 M   8:56:04 
   41 Howard Grinsell          Anoka          MN  51 M   9:35:10 
   42 Ron Bisek                Eagan          MN  56 M   9:36:31 
   43 Lou Dzierzak             Richfield      MN  53 M   9:40:26 
   44 Lon Peterson             Hastings       MN  52 M   9:46:56 
   45 Robert Fried             Edina          MN  57 M   9:54:25 
   46 John Hildebrandt         Maple Grove    MN  53 M   9:54:36 
   47 Brad Nelson              White Bear Lak MN  56 M   10:03:36 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

    1 Bob Erickson             Belle Plaine   MN  62 M   6:07:54 
    2 John Phillippi           Lakeville      MN  61 M   6:48:37 
    3 John Knapp               Minneapolis    MN  61 M   7:05:59 
    4 Dan Conway               Shoreview      MN  60 M   7:09:25 
    5 Ken Drivdahl             Northfield     MN  60 M   8:05:01 
    6 John Escritt             Maple Grove    MN  66 M   8:25:48 
    7 John Evans               Blaine         MN  61 M   8:27:40 
    8 Tom Dice                 Mitchell       SD  65 M   8:40:22 
    9 Robert Schusler          Roscoe         IL  62 M   8:55:10 
   10 David Amundson           Mpls           MN  61 M   9:13:16 
   11 Richard Andrews          Hastings       MN  62 M   9:46:58 
   12 Jeff Lindoo              Alexandria     MN  60 M   9:46:59 
   13 David Heffernan          Minneapolis    MN  60 M   10:16:55 
   14 Ed Hassler               Minneapolis    MN  63 M   10:58:16 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  70 - OVER
================================================================================

    1 Robert Dykoski           Mound          MN  71 M   9:40:09