Minnesota Gran Fondo -
Lakeville, MN
5/1/2011

race logo










					
                    Minnesota Gran Fondo - May 1, 2011
                        Age Group Results - 68 Mile




================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================

    1 Amelia Montie            Minneapolis    MN  13 F   5:49:23 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================

    1 Melanie Rudolph          New Hope       MN  29 F   6:14:21 
    2 Amanda Ward              Roseville      MN  25 F   6:20:46 
    3 Tyssa Erickson           Roseville      KS  24 F   6:24:53 
    4 Jennifer Ehlke           Coon Rapids    MN  27 F   7:10:35 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================

    1 Jenny Thacker            Lakeville      MN  36 F   5:39:08 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================

    1 Lori Tally               Minneapolis    MN  44 F   3:58:15 
    2 Paula Volk               Andover        MN  41 F   5:26:53 
    3 Mitzy Johnson            Mankato        MN  47 F   5:36:42 
    4 Gina McCrone             Minnetonka     MN  48 F   5:43:25 
    5 Cindy Olson              Sandstone      MN  49 F   6:12:49 
    6 Kathy Mulier             Andover        MN  42 F   8:40:20 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================

    1 Susie Barlage            New Prague     MN  52 F   3:52:00 
    2 Jill Marks               Andover        MN  51 F   5:34:27 
    3 Cheryl Ehlke             Kenmare        ND  54 F   7:10:27 


================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================



================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  70 - OVER
================================================================================



================================================================================
      MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================

    1 Wyatt Lien               Minneapolis    MN  15 M   4:29:57 
    2 Andrew Turner            Lino Lakes     MN  19 M   7:08:01 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================

    1 Jacob Orvis              Saint Paul     MN  22 M   4:19:37 
    2 Michael Toutant          Eau Claire     WI  29 M   4:53:49 
    3 Clayton Smith            Plymouth       MN  21 M   5:06:24 
    4 Preston Smith            Plymouth       MN  23 M   5:06:46 
    5 Caleb Willi              Plymouth       MN  23 M   5:06:46 
    6 Devan Goembel            Sioux Falls    SD  26 M   5:27:33 
    7 Matt Tubbs               Albert Lea     MN  26 M   6:01:49 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================

    1 James Rosane             Oronoco        MN  34 M   4:03:22 
    2 Matthew Christiaansen    Elk River      MN  37 M   4:28:03 
    3 Wil Kratz                Savage         MN  31 M   4:40:58 
    4 John Doll                Lakeville      MN  38 M   4:45:33 
    5 Tim Sonsalla             Woodbury       MN  38 M   4:46:43 
    6 Scott Doerr              Osceola        WI  39 M   5:01:56 
    7 Sinthang Has             Roseville      MN  35 M   5:03:45 
    8 Mark Finstad             De Pere        WI  31 M   5:07:49 
    9 Kevin Irlbeck            Forest Lake    MN  38 M   5:08:59 
   10 Christopher Hatch        Minneapolis    MN  36 M   5:12:47 
   11 Noel Johnson             St. Cloud      MN  38 M   5:18:49 
   12 Eric Parry               Sioux Falls    SD  39 M   5:19:12 
   13 Reese Puckett            Lakeville      MN  36 M   5:21:21 
   14 Jeremy Ulmer             Fargo          ND  36 M   5:21:44 
   15 Mike Saunders            Fargo          ND  34 M   5:25:46 
   16 Daniel Johnson           Mankato        MN  32 M   5:28:45 
   17 Benjamin Maschke         Savage         MN  30 M   5:34:16 
   18 Mark De Boer             Elk River      MN  36 M   5:34:24 
   19 Greg Tronnes             Richfield      MN  36 M   5:42:20 
   20 Eric Paur                Savage         MN  33 M   5:52:30 
   21 Jason Ostenson           Minneapolis    MN  34 M   5:56:53 
   22 Michael Fransen          Robbinsdale    MN  31 M   5:57:16 
   23 Jamison Kohout           Maple Grove    MN  36 M   5:59:18 
   24 Sean McGinnis            Minneapolis    MN  36 M   6:00:52 
   25 Mark McDonald            Minneapolis    MN  36 M   6:04:55 
   26 Aaron Skille             Sauk Rapids    MN  38 M   6:11:34 
   27 Andrew Kennedy-Lageson   Minneapolis    MN  32 M   6:30:11 
   28 David Dutcher            Minneapolis    MN  36 M   7:43:26 
   29 Aaron Lewis              Minneapolis    MN  37 M   7:43:27 
   30 Charles Hall             Minneapolis    MN  31 M   7:56:42 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================

    1 Thai Nguyen              Blaine         MN  43 M   3:49:16 
    2 Craig Santelman          Hastings       MN  43 M   3:49:29 
    3 Nick Tally               Minneapolis    MN  45 M   3:58:12 
    4 John Koch                Maple Grove    MN  46 M   4:00:48 
    5 Jeffrey Washburne        Minneapolis    MN  40 M   4:03:09 
    6 Robert Ashton            Eagan          MN  45 M   4:05:40 
    7 Paul Bischel             Minneapolis    MN  49 M   4:09:57 
    8 Leroy Marchand           Lonsdale       MN  48 M   4:29:52 
    9 Chuck Nostedt            Eden Prairie   MN  49 M   4:36:12 
   10 Keith Kubiak             Bagley         MN  43 M   4:37:39 
   11 Kevin Knarr              Washington     DC  42 M   4:42:29 
   12 Matthew Wheeler          West Des Moine IA  41 M   4:47:19 
   13 Greg Pirner              New Brighton   MN  46 M   4:52:08 
   14 Damin Zacho              Eau Claire     WI  42 M   4:53:50 
   15 Steven Laukkanen         St. Louis Park MN  40 M   4:55:00 
   16 Dave Bellefeuille        Moorhead       MN  42 M   4:58:52 
   17 Braden Beam              Mpls           MN  44 M   4:59:10 
   18 Erik Friel               Little Falls   MN  43 M   4:59:16 
   19 Nelson Zamora            Woodbury       MN  47 M   5:00:35 
   20 Joseph Bissen            Saint Paul     MN  42 M   5:01:42 
   21 David Olsen              Blue Earth     MN  40 M   5:01:45 
   22 Eric Senf                Oakdale        MN  40 M   5:01:58 
   23 Jeff Pettes              Burnsville     MN  42 M   5:02:17 
   24 Gregory Archer           Minneapolis    MN  45 M   5:15:45 
   25 Joel Leger               Blaine         MN  40 M   5:20:00 
   26 Tim Swanson              Woodbury       MN  42 M   5:25:38 
   27 Kent Smith               Bloomington    MN  48 M   5:28:38 
   28 David Weinstein          Minneapolis    MN  40 M   5:29:10 
   29 Alan Moe                 Savage         MN  46 M   5:34:13 
   30 Thomas Johnson           Mankato        MN  49 M   5:36:46 
   31 Richard Zabinski         Bloomington    MN  46 M   5:39:29 
   32 Brian Gora               Lakeville      MN  49 M   5:40:57 
   33 Mark Johnson             Lakeville      MN  42 M   5:42:33 
   34 Mark Noble               Minneapolis    MN  48 M   5:52:50 
   35 Marc Justinak            Excelsior      MN  42 M   5:55:23 
   36 Joel Monson              Stillwater     MN  46 M   5:56:20 
   37 Joe Ede                  Minneapolis    MN  44 M   5:57:19 
   38 Chris Priest             Lakeville      MN  47 M   5:57:55 
   39 Steve Sellner            Blaine         MN  44 M   6:03:53 
   40 Brent Simpson            Minocqua       WI  42 M   6:11:12 
   41 William Stengl           Minocqua       WI  41 M   6:19:56 
   42 Bob Avery                Waunakee       WI  45 M   6:20:11 
   43 Mike Welsch              Lakeville      MN  43 M   6:29:08 
   44 Patrick Kelly            Bloomington    MN  49 M   6:29:14 
   45 Mark Spagnolo            Keewatin       MN  49 M   6:38:37 
   46 Frank Pasquerella        Apple Valley   MN  44 M   6:41:01 
   47 Craig Egerman            Lakeville      MN  43 M   6:58:02 
   48 Gordon Collin Jr         Brooklyn Park  MN  48 M   7:00:25 
   49 James Peterson           Fergus Falls   MN  42 M   7:10:57 
   50 Bradley Peck             Ham Lake       MN  43 M   7:15:14 
   51 Takatoshi Takigawa       Minnetonka     MN  49 M   8:08:45 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================

    1 Steve Lee                Apple Valley   MN  52 M   3:55:47 
    2 Tim Quigley              Mpls           MN  57 M   3:58:30 
    3 Christopher Cleveland    Minneapolis    MN  56 M   4:23:46 
    4 Douglas Blomker          Minneapolis    MN  55 M   4:32:09 
    5 Glen Rumbaugh            Kansas City    MO  51 M   4:36:12 
    6 Steve Martens            Kandiyohi      MN  54 M   4:37:17 
    7 Jeff Kohrman             Shorewood      MN  50 M   4:39:40 
    8 James Trowbridge         East Bethel    MN  58 M   4:47:29 
    9 Michael Gonzales         Lakeville      MN  52 M   4:48:10 
   10 Dru Drake                Woodbury       MN  56 M   4:50:14 
   11 Charles Anger            Eau Claire     WI  56 M   4:53:54 
   12 Curt Travis              Eau Claire     WI  52 M   5:04:40 
   13 David McCabe             Eau Claire     WI  51 M   5:04:47 
   14 James Clemens            Plymouth       MN  59 M   5:07:49 
   15 John Groezinger          Minneapolis    MN  51 M   5:09:53 
   16 Mark Leclair             Woodbury       MN  56 M   5:10:36 
   17 Jacques Brunswick        Minneapolis    MN  56 M   5:12:13 
   18 Randy Catron             Urbandale      IA  51 M   5:12:15 
   19 Lee Rock                 Lake Elmo      MN  53 M   5:19:39 
   20 Charlie Orsak            Duluth         MN  59 M   5:20:41 
   21 Joshua Fogelson          Minnetonka     MN  53 M   5:21:56 
   22 James Coder              Coon Rapids    MN  57 M   5:25:57 
   23 Bruce Mosher             Pine City      MN  50 M   5:26:40 
   24 William Dietrick         Minneapolis    MN  55 M   5:27:01 
   25 Brian Smith              Plymouth       MN  52 M   5:30:05 
   26 Bruce Lewandowski        Rosemount      MN  51 M   5:38:06 
   27 Roger Chamberlain        North Oaks     MN  58 M   5:38:22 
   28 Jerry Lehnertz           River Falls    WI  55 M   5:38:24 
   29 Carl Besser              Minneapolis    MN  50 M   5:49:23 
   30 Vincent M Justinak       Blaine         MN  53 M   5:55:30 
   31 David Albitz             Edina          MN  50 M   5:57:52 
   32 Scott Woitas             Hayward        MN  50 M   6:02:19 
   33 Thomas Cornell           Brooklyn Park  MN  51 M   6:07:10 
   34 Dwayne Hess              Farmington     MN  51 M   6:07:50 
   35 Paul Keusemann           Savage         MN  50 M   6:07:53 
   36 Keith Beecher            Coon Rapids    MN  56 M   6:08:38 
   37 Peter Koenig             Minneapolis    MN  56 M   6:20:47 
   38 Bruce Ehlke              Kenmare        ND  53 M   6:46:28 
   39 Robert Aylsworth         Saint Francis  MN  56 M   6:46:54 
   40 Bob Ricci                Hudson         WI  50 M   7:05:23 
   41 Joseph McCormick         St. Louis Park MN  57 M   7:14:49 
   42 Steve Mund               Cottage Grove  MN  56 M   8:07:56 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================

    1 Robert Tschabrun         Stanley        WI  69 M   4:23:59 
    2 Sam Ross                 Minneapolis    MN  62 M   5:16:08 
    3 Kyotaka Sato             Higashi-Hirosh HI  64 M   5:20:28 
    4 Richard Borst            Bloomington    MN  68 M   5:23:08 
    5 Mark Thornsjo            Woodbury       MN  61 M   5:25:40 
    6 Donald Reiman            Otsego         MN  62 M   5:26:27 
    7 James Callanan           Edina          MN  64 M   5:39:15 
    8 Francis Ombrello         East Moline    IL  61 M   5:59:30 
    9 Greg Cummins             Minneapolis    MN  64 M   6:22:25 
   10 Tom Engstrom             Mankato        MN  63 M   7:14:47 
   11 Jack Rayburn             Mankato        MN  63 M   7:14:49 
   12 Steven Brunell           Franklin       WI  61 M   7:21:51 
   13 Loren Schomaker          West St Paul   MN  69 M   8:40:22 


================================================================================
      MALE AGE GROUP  70 - OVER
================================================================================