Waupaca Area Triathlon -
Waupaca, WI
8/20/2011

race logo










					            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 4 AND UNDER
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 19,2011
               50 FOOT SWIM - 0.6 MILE BIKE - 0.15 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1   54 Zak Bellile                    4 M   M0104        Depere   WI    7:41 
    2   91 Maxwell St Clair               4 M   M0104                       8:16 
    3   68 Aaron Wolff                    4 M   M0104        Waupaca  WI    8:49 
    4   85 Maksim Salienko                4 M   M0104        Plover   WI    8:54 
    5   56 Addison Schliewe               4 F   F0104        Sheboyga WI    8:56 
    6   86 Landon Simonis                 4 M   M0104        New Lond WI    9:20 
    7   90 Christian St Clair             4 M   M0104                       9:26 
    8   11 Natasha Konop                  4 F   F0104        Oshkosh  WI    9:34 
    9   62 Gavin Hafferman                4 M   M0104        Waupaca  WI    9:37 
   10   77 Taylor Seeger                  4 F   F0104        Byron    MN    9:38 
   11   63 Owen Buchholz                  4 M   M0104        Waupaca  WI    9:45 
   12   40 Kael Konrad                    4 M   M0104        Kaukauna WI    9:48 
   13   75 Peyton Carlson                 4 F   F0104        Waupaca  WI    9:56 
   14   26 Betsy Estill                   4 F   F0104        Hartland WI    9:57 
   15   61 Owen Lencki                    4 M   M0104        Waupaca  WI   10:02 
   16   13 Meghan Spence                  4 F   F0104        Sheboyga WI   10:29 
   17    3 Sidney Lang                    4 F   F0104        Greenvil WI   10:40 
   18   80 Teegan Charapata               4 F   F0104        Waupaca  WI   10:43 
   19   51 Mason Jurewicz                 4 M   M0104        Sycamore IL   10:57 
   20   49 Dylan Javoroski                4 M   M0104        Waupaca  WI   11:22 
   21   16 Zack Gusmer                    4 M   M0104        Waupaca  WI   11:22 
   22   95 Bloedow Liam                   4 M   M0104        Waupaca  WI   12:42 
   23   41 Ava Kneer                      4 F   F0104        Waupaca  WI   13:18 
   24   98 Cade Brockington               4 M   M0104        Depere   WI   13:21 
   25   69 Ryan Bayer                     4 M   M0104        Hubertus WI   13:30 
   26    9 Patrick Stewart                4 M   M0104        Muskego  WI   13:54 
   27   72 Zach Trudeau                   4 M   M0104        Appleton WI   15:42 
   28   55 Willa Haynes                   4 F   F0104        Glen Ell IL   15:50 
   29   35 Sophia Pucillo                 4 F   F0104        Waupaca  WI   17:11 
   30   30 Reid Klein                     4 M   M0104        Lexingto KY   17:46 
   31   42 Joshua Youngwerth              4 M   M0104        Neenah   WI   17:59 
   32   93 Jackson Holzheu                4 M   M0104        Appleton WI   20:10 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 5 AND 6    
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 19,2011
               50 FOOT SWIM - 0.6 MILE BIKE - 0.15 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1   60 Anna Glick                     6 F   F0506        Reedsbur WI    6:42 
    2    4 Devyn Lang                     6 F   F0506        Greenvil WI    6:44 
    3   15 Tyler Foti                     6 M   M0506        Waukesha WI    6:49 
    4    8 Tori Bogenschutz               6 F   F0506        Grafton  WI    6:55 
    5   21 Aspen Lenczer                  6 F   F0506        Oak Cree WI    6:57 
    6    6 Erin Bogenschutz               6 F   F0506        Grafton  WI    6:57 
    7   25 Joe Stumpf                     6 M   M0506        Oneida   WI    7:06 
    8   70 Allie Dornfeld                 6 F   F0506        Stevens  WI    7:17 
    9   45 Abby Ellingson                 6 F   F0506        St Louis MN    7:18 
   10   44 Aiden Martinsen                6 M   M0506        Stevens  WI    7:19 
   11   28 Nevaeh Tessen                  6 F   F0506        Waupaca  WI    7:24 
   12   50 Sophia Palmeri                 6 F   F0506        New Lond WI    7:30 
   13   20 Thomas Bergin                  5 M   M0506        Brookfie WI    7:33 
   14   64 Elizabeth Vigil                6 F   F0506        New Lond WI    7:36 
   15   24 Ben Shingledecker              5 M   M0506        New Berl WI    7:38 
   16   37 Joseph Coghlin                 5 M   M0506        Suamico  WI    7:40 
   17   94 Gavin Miller                   5 M   M0506        Waupaca  WI    7:41 
   18    7 Kate Bogenschutz               6 F   F0506        Grafton  WI    7:42 
   19   82 Bennett Oetken                 6 M   M0506        Appleton WI    7:48 
   20   39 Keira Jahner                   5 F   F0506        Appleton WI    7:53 
   21   19 Amara Lisowe                   6 F   F0506        Neenah   WI    7:55 
   22   84 Ella Nelson                    6 F   F0506        Kaukauna WI    8:05 
   23   81 Katie Laemmich                 6 F   F0506        Appleton WI    8:05 
   24   79 Finley Charapata               6 F   F0506        Waupaca  WI    8:13 
   25   18 Elena McKenzie                 6 F   F0506        Rocheste MN    8:16 
   26   97 Havanah Brockington            6 F   F0506        Depere   WI    8:21 
   27    2 Olivia Arvai                   5 F   F0506        Franksvi WI    8:21 
   28   66 Jonas Siebert                  5 M   M0506        Waukesha WI    8:30 
   29   73 Melanie Kush                   5 F   F0506        Pewaukee WI    8:35 
   30   38 Ryan Simmert                   6 M   M0506        Greendal WI    8:38 
   31   29 Brady Rhodes                   5 M   M0506        Waupaca  WI    9:22 
   32   87 Alex Falke                     5 M   M0506        Manawa   WI    9:30 
   33   53 Bryanna Bellile                6 F   F0506        Depere   WI    9:34 
   34    5 Kedrah Brooks                  6 F   F0506        Kenosha  WI    9:39 
   35   46 Mia Koehler                    5 F   F0506        Waupaca  WI    9:50 
   36   88 Lydia Falke                    5 F   F0506                       9:53 
   37   76 Laura Johnson                  5 F   F0506        Stoughto WI    9:54 
   38   17 Alexander Gusmer               6 M   M0506        Waupaca  WI   10:14 
   39   99 Isabella B Raaksma             5 F   F0506        Randolph WI   10:17 
   40   78 Julia Seeger                   5 F   F0506        Ogdensbu WI   10:20 
   41   34 Miles Burchardt                5 M   M0506        Waukesha WI   10:20 
   42   58 Frederick Callister-Crai       6 M   M0506        Madison  WI   10:32 
   43   83 Isabella Leiva                 5 F   F0506        Appleton WI   10:39 
   44   65 Arelle Maiman                  6 F   F0506        Greenvil WI   10:39 
   45   27 Logan Janssen                  6 M   M0506        Waupaca  WI   10:41 
   46    1 Sophie Saunders                5 F   F0506        Waupaca  WI   10:50 
   47   96 Emrey Seeger                   5 F   F0506        Ogdensbu WI   11:00 
   48   59 Jameson Nikolai                5 M   M0506        Waupaca  WI   11:24 
   49   33 Adrik Dix                      5 M   M0506        Wisconsi WI   11:30 
   50   43 Lily Polzin                    5 F   F0506        Green Ba WI   11:32 
   51   89 Madalyn Falke                  6 F   F0506                      11:37 
   52   47 Evelyn Mlada                   5 F   F0506        Port Was WI   11:43 
   53   10 Peyton Stewart                 6 F   F0506        Muskego  WI   11:50 
   54   74 Ellie Hooey                    5 F   F0506        Waupaca  WI   11:51 
   55   71 Allie Caldiero                 6 F   F0506        Waupaca  WI   11:53 
   56   14 Katherine Spence               6 M   M0506        Sheboyga WI   12:40 
   57   57 Alison Carroll                 5 F   F0506        Grayslak IL   12:56 
   58   92 Alex Martinez                  5 M   M0506        Chicago  IL   14:17 
   59   22 Madison Gdanski                6 F   F0506        Oakville CA   16:42 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 7 AND 8    
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 19,2011
               200 FOOT SWIM - 1.0 MILE BIKE - 0.3 MILE RUN
Place No.  Name                         Ag Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ == === ===== ====== ======== == ======= 
    1  153 Cameron Wnek                  7 M   M0708        Appleton WI    9:04 
    2  131 Charlie Pfefferle             8 M   M0708        Appleton WI    9:11 
    3  152 Logan Rappert                 8 M   M0708        Appleton WI    9:16 
    4  144 Brandon Vicko                 8 M   M0708        Plover   WI    9:23 
    5  103 Preston Lang                  8 M   M0708        Greenvil WI    9:25 
    6  107 Carson Lisowe                 8 M   M0708        Neenah   WI    9:48 
    7  156 Alex Voss                     8 M   M0708        Neenah   WI    9:53 
    8  115 Luke Moczynski                7 M   M0708        Racine   WI    9:53 
    9  110 Gianna Lenczer                7 F   F0708        Oak Cree WI    9:58 
   10  151 Tayler Carlson                8 F   F0708        Waupaca  WI   10:01 
   11  128 Finn Patenaude                7 M   M0708        Middleto WI   10:02 
   12  138 Makenna Kappler               8 F   F0708        West Ben WI   10:03 
   13  124 Collin Burchardt              8 M   M0708        Waukesha WI   10:06 
   14  108 Tyler Schroeder               7 M   M0708        Waupaca  WI   10:09 
   15  169 Nick Grotenhuis               8 M   M0708        Neenah   WI   10:14 
   16  143 Vincent Nikolai               7 M   M0708        Waupaca  WI   10:16 
   17  101 Evan Saunders                 7 M   M0708        Waupaca  WI   10:18 
   18  157 Henry Oetken                  8 M   M0708        Appleton WI   10:23 
   19  161 Brodey Schroeder              8 M   M0708        Rosendal WI   10:24 
   20  134 Jed Vandenbush                8 M   M0708        Waupaca  WI   10:26 
   21  135 Alek Erickson                 7 M   M0708        Wild Ros WI   10:37 
   22  132 Elizabeth Fyler               8 F   F0708        Berlin   WI   10:44 
   23  148 Loken Siebert                 7 M   M0708        Waukesha WI   10:45 
   24  127 Caleb Youngwerth              7 M   M0708        Neenah   WI   10:49 
   25  113 Sydney Gdanski                8 F   F0708        Oakville CA   10:49 
   26  141 Brodie Nikolai                8 M   M0708        Waupaca  WI   10:50 
   27  133 Jacob Hayes                   7 M   M0708        Depere   WI   10:56 
   28  140 Kennedy Smit                  7 F   F0708        Frieslan WI   10:56 
   29  136 Owen Carroll                  7 M   M0708        Grayslak IL   10:59 
   30  154 Ellie Prell                   8 F   F0708        Menomoni WI   11:01 
   31  114 Elizabeth Skalla              8 F   F0708        Greenvil WI   11:02 
   32  155 Aiden Charapata               8 M   M0708        Waupaca  WI   11:08 
   33  116 Emma Shingledecker            7 F   F0708        New Berl WI   11:09 
   34  126 Alex Kush                     8 M   M0708        Pewaukee WI   11:09 
   35  106 Maxwell Gusmer                7 M   M0708        Waupaca  WI   11:10 
   36  119 Cameron Van Iten              7 M   M0708        Green Ba WI   11:15 
   37  145 Derek Russell                 8 M   M0708        St Louis WI   11:18 
   38  105 Alexander Foti                8 M   M0708        Waukesha WI   11:18 
   39  129 Ethan Koehler                 7 M   M0708        Waupaca  WI   11:21 
   40  118 Joseph Button                 7 M   M0708        Wild Ros WI   11:28 
   41  163 Madison O'Connor              8 F   F0708        Port Edw WI   11:31 
   42  166 Aubrie Seeger                 8 F   F0708        Ogdensbu WI   11:48 
   43  120 Madeline Rhodes               8 F   F0708        Waupaca  WI   11:49 
   44  147 Carson Lashua                 7 M   M0708        Iola     WI   11:49 
   45  130 Payton Rossebo                8 F   F0708        West Ben WI   11:50 
   46  159 Katrina St Clair              8 F   F0708        West All WI   11:52 
   47  125 Owen Bunnell                  7 M   M0708        Rothschi WI   11:53 
   48  164 Maxwell O'Connor              7 M   M0708        Port Edw WI   11:56 
   49  170 Eden Witt                     8 F   F0708        Oconto F WI   11:56 
   50  111 Allison Lavold                8 F   F0708        Mauston  WI   12:00 
   51  149 Keegan McKinley               7 M   M0708        Plover   WI   12:02 
   52  122 Ben Thuerman                  7 M   M0708        Waupaca  WI   12:08 
   53  123 Hailey Bault                  7 F   F0708        Saukvill WI   12:14 
   54  117 Kloey Daliege                 7 F   F0708        Nekoosa  WI   12:15 
   55  104 Natalie Yanke                 7 F   F0708        Wisconsi WI   12:19 
   56  139 Gabriel Palmeri               7 M   M0708        New Lond WI   12:21 
   57  112 Ely Marcy                     7 M   M0708        Hillman  MN   12:30 
   58  137 Karl Haynes                   7 M   M0708        Glen Ell IL   12:31 
   59  109 Erich Huttinger               8 M   M0708        North Ba WI   12:34 
   60  102 Talia Arvai                   7 F   F0708        Franksvi WI   12:37 
   61  167 Jameson Seeger                8 M   M0708                      12:39 
   62  168 Tyler Braaksma                8 M   M0708        Randolph WI   12:44 
   63  162 Codi Spence                   8 F   F0708        Appleton WI   12:45 
   64  142 Samuel Nikolai                8 M   M0708        Waupaca  WI   12:54 
   65  158 Maija Salienko                7 F   F0708        Plover   WI   13:14 
   66  150 Will Yurjevich                7 M   M0708        Appleton WI   13:59 
   67  121 Hanna Freund                  8 F   F0708        Fond Du  WI   14:09 
   68  160 Ellia Hollman                 8 F   F0708        Waupaca  WI   14:46 
   69  165 Aiden Bloedow                 7 M   M0708        Waupaca  WI   19:23 

            WAUPACA AREA YOUTH TRIATHLON RESULTS - 9 AND 10   
                    WAUPACA, WISCONSIN - AUGUST 19,2011
               200 FOOT SWIM - 1.0 MILE BIKE - 0.3 MILE RUN
Place No.  Name                         Age Sex Div   Div Pl City     St Finish  
===== ==== ============================ === === ===== ====== ======== == ======= 
    1  206 Michael Jarvis                10 M   M0910        Greenvil WI    7:58 
    2  263 Connor Wnek                    9 M   M0910        Appleton WI    8:11 
    3  203 Dylan Konop                   10 M   M0910        Oshkosh  WI    8:27 
    4  262 Jason Johnson                 10 M   M0910        Stoughto WI    8:32 
    5  218 Rachel Stumpf                  9 F   F0910        Oneida   WI    9:10 
    6  211 Brandon Lenczer               10 M   M0910        Oak Cree WI    9:16 
    7  248 Kalista Revai                 10 F   F0910        Waupaca  WI    9:22 
    8  219 Johnny Weinhold               10 M   M0910        Oak Cree WI    9:24 
    9  214 Noah Daliege                   9 M   M0910        Nekoosa  WI    9:32 
   10  257 Noah Lencki                   10 M   M0910        Waupaca  WI    9:32 
   11  247 Kobe Smit                      9 M   M0910        Frieslan WI    9:33 
   12  202 Jack Bogenschutz               9 M   M0910        Grafton  WI    9:33 
   13  226 Gale Chier                    10 F   F0910        Antigo   WI    9:41 
   14  251 Ashlyn Vicko                   9 F   F0910        Plover   WI    9:43 
   15  237 Connor Brzank                  9 M   M0910        New Berl WI    9:48 
   16  231 Nick Blum                      9 M   M0910        Onalaska WI    9:51 
   17  236 Aaron Ellingson                9 M   M0910        St Louis MN    9:59 
   18  253 Liam Noonan                    9 M   M0910        West Ben WI   10:00 
   19  258 Charlie Stockwell             10 M   M0910        Scandian WI   10:08 
   20  217 Christian Van Iten             9 M   M0910        Green Ba WI   10:09 
   21  223 Milija Grotenhuis             10 F   F0910        Neenah   WI   10:12 
   22  266 Benjamin Mlinar                9 M   M0910        Elkhorn  WI   10:15 
   23  240 Max Schwab                     9 M   M0910        Waukesha WI   10:17 
   24  245 Jessica Micoley                9 F   F0910        Greenvil WI   10:20 
   25  212 Wyatt Marcy                   10 M   M0910        Hillman  MN   10:22 
   26  205 Jacob Sadler                  10 M   M0910        Eagle    WI   10:23 
   27  232 Rebekah Morici                10 F   F0910        West Ben WI   10:24 
   28  210 Caroline Huttinger            10 F   F0910        North Ba IL   10:24 
   29  208 Will Ernst                     9 M   M0910        Oneida   WI   10:26 
   30  270 Kayla Kraus                   10 F   F0910        Neenah   WI   10:26 
   31  216 Elizabeth Hayes                9 F   F0910        Waupun   WI   10:27 
   32  239 Olivia Mlada                   9 F   F0910        Port Was WI   10:34 
   33  268 Garret Miller                  9 M   M0910        Waupaca  WI   10:36 
   34  269 Riley Schroeder               10 F   F0910        Rosendal WI   10:36 
   35  254 Madie Gile                    10 F   F0910        Waupaca  WI   10:37 
   36  204 Nathan Yanke                   9 M   M0910        Wisconsi WI   10:39 
   37  207 Clint Schweitzer               9 M   M0910        Wind Lak WI   10:40 
   38  213 Celine Hatherly               10 F   F0910        North Ba IL   10:40 
   39  252 Ian Burmeister                 9 M   M0910        St Charl IL   10:40 
   40  227 Brady Bunnell                  9 M   M0910        Rothschi WI   10:44 
   41  243 Abby Erickson                  9 F   F0910        Wild Ros WI   10:44 
   42  229 C.C. Tisol                    10 F   F0910        Manitowo WI   10:45 
   43  255 Holly Lashua                   9 F   F0910        Iola     WI   10:46 
   44  220 Reis Hitz                      9 M   M0910        Oshkosh  WI   10:49 
   45  225 Hunter Bault                   9 F   F0910        Saukvill WI   10:50 
   46  244 Samantha Micoley               9 F   F0910        Greenvil WI   10:51 
   47  261 Kareena Rossebo               10 F   F0910        Hubertus WI   10:52 
   48  250 Grace Proebsting               9 F   F0910        Waupaca  WI   10:56 
   49  249 Noah Olson                    10 M   M0910        Iola     WI   10:58 
   50  241 Mac Hayes                      9 M   M0910        Depere   WI   11:00 
   51  238 Megan Fischer                  9 F   F0910        West Ben WI   11:00 
   52  230 Jake Blum                      9 M   M0910        Onalaska WI   11:01 
   53  209 Ian Ernst                      9 M   M0910        Oneida   WI   11:02 
   54  228 Brooke Hiess                  10 F   F0910        Stevens  WI   11:04 
   55  224 Maxwell Klein                  9 M   M0910        Lexingto KY   11:08 
   56  267 Samantha Murphy               10 F   F0910                      11:10 
   57  246 Kylee Sommer                   9 F   F0910        Whitefis WI   11:23 
   58  201 Laura Saunders                10 F   F0910        Waupaca  WI   11:29 
   59  271 Jessica Barrett                9 F   F0910        Greenfie WI   11:35 
   60  259 Max Van Rossum                10 M   M0910        Menasha  WI   11:38 
   61  264 Molly Loy                      9 F   F0910        Wrightst WI   11:48 
   62  234 Paige Jahner                   9 F   F0910        Appleton WI   11:50 
   63  256 Grace Vigil                    9 F   F0910        New Lond WI   11:50 
   64  235 Ellen Everhart                10 F   F0910        Coon Rap MN   11:58 
   65  265 Lylli Sondrol                  9 F   F0910        Waupaca  WI   12:32 
   66  215 Emily Button                   9 F   F0910        Wild Ros WI   12:40 
   67  233 Georgia Simmert                9 F   F0910        Greendal WI   13:31 
   68  260 Lydia Van Rossum               9 F   F0910        Menasha  WI   13:54