MSHSL Section 4AA CC -
Saint Paul, MN
10/26/2011

race logo










					
    MSHSL - Section 4AA Cross Country Meet - Junior Varsity Boys - 5km
                  University of Minnesota Les Bolstad GC
                             October 26, 2011

                                TEAM SCORES


  1.    16  Stillwater                (  17:15  1:26:15   0:25)
========================================
  1      1  Edoardo Tagliaferri SO              17:01     5      6  Paul Larson JR                      17:26
  2      2  Evan Johnson SR                     17:13     6   (  7) Austin Reed SO                      17:31
  3      3  Eli Krahn 8T                        17:17     7   (  8) Josh Choe SR                        17:32
  4      4  Nate Hanson SR                      17:18

  2.    60  White Bear Lake           (  17:57  1:29:43   0:49)
========================================
  1      5  Carter Pasma SO                     17:21     5     16  Karl Solberg JR                     18:10
  2     10  Mitchell Winters SO                 17:53     6   ( 17) William Schlafke FR                 18:12
  3     14  Alex Thiele FR                      18:09     7   ( 18) Daniel Allen FR                     18:13
  4     15  Nick Timmons JR                     18:10

  3.    64  Roseville Area            (  18:01  1:30:02   0:46)
========================================
  1      9  Kyle Marshall SR                    17:32     5     19  Collin Kiley 8T                     18:18
  2     11  Jacob Hasse JR                      18:02     6   ( 20) Wilson Pietruszewski SO             18:20
  3     12  Kevin Brooks SR                     18:03     7   ( 21) Josh Christiansen FR                18:28
  4     13  Lucas Osborn SR                     18:07

  4.   128  Woodbury                  (  18:36  1:32:56   0:15)
========================================
  1     22  Tom Young JR                        18:29     5     29  Dan Buchmeier SO                    18:44
  2     23  Nathan Wareham SR                   18:31     6   ( 52) Justin Warner FR                    19:24
  3     26  Jack McCann JR                      18:33     7   ( 55) Michael Myers JR                    19:25
  4     28  Tyler Jordahl JR                    18:39

  5.   167  East Ridge                (  18:53  1:34:22   0:41)
========================================
  1     24  David Scholz SO                     18:32     5     45  Andrew Berg FR                      19:13
  2     25  Jack Walter 8T                      18:33     6   ( 48) Alex Slette JR                      19:18
  3     36  Peter Betz 8T                       19:01     7   ( 50) William Stefani SO                  19:22
  4     37  Aaron Gordon SO                     19:03

  6.   167  St. Paul Central          (  18:53  1:34:24   0:34)
========================================
  1     27  Thomas McCarthy SO                  18:38     5     44  Noah Kreider-Carlson JR             19:12
  2     30  Joe Elwell SO                       18:44     6   ( 53) Andrew Hinrichs SR                  19:25
  3     32  Ned Leebrick-Stryker JR             18:53     7   ( 57) Alex Sherman SR                     19:30
  4     34  Devin Liljedahl SR                  18:57

  7.   183  St. Anthony Village       (  19:01  1:35:05   0:19)
========================================
  1     31  Martin O'Connell FR                 18:50     5     41  Alex Marsh SR                       19:09
  2     33  Jesse Lindahl JR                    18:53     6   ( 46) Phillip Horsager SR                 19:17
  3     38  Eli Banks JR                        19:06     7   ( 56) Will Jones SO                       19:30
  4     40  Mark Sholl SR                       19:07

  8.   279  Mahtomedi                 (  19:34  1:37:47   0:47)
========================================
  1     43  Nathan Ferrey SR                    19:12     5     68  Paul Kittleson FR                   19:59
  2     51  Andrew McIntrye SO                  19:23     6   ( 81) Jim Gannon SO                       20:44
  3     54  Kyle Olson SO                       19:25     7   ( 82) Sean Indrlie JR                     20:45
  4     63  Hans Buttermann SO                  19:48

  9.   299  Hill-Murray               (  19:49  1:39:05   1:37)
========================================
  1     35  Jake Droel JR                       19:01     5     80  Colin Little 9T                     20:38
  2     47  Calvin Rueb SO                      19:17     6   ( 90) Sam Rustad SO                       21:28
  3     58  Jesse Sabota SO                     19:32     7   ( 91) Jackson Nolde SO                    21:30
  4     79  Jonny Dolezal SO                    20:37

 10.   318  Cretin-Derham Hall        (  19:53  1:39:23   0:55)
========================================
  1     49  Jimmy Haider SR                     19:20     5     72  Greg Conlin JR                      20:15
  2     60  Brady Steigauf JR                   19:37     6   ( 76) Stuart Cleveland JR                 20:34
  3     66  Zach Schreier SR                    19:57     7   ( 77) Steven Hartman JR                   20:35
  4     71  Jacob Goblish FR                    20:14

 11.   323  St. Paul Highland Park    (  19:56  1:39:40   1:35)
========================================
  1     42  Riley Quinlan 9T                    19:10     5     83  Abram Donovan 8T                    20:45
  2     64  Jacob Johnson JR                    19:48     6   ( 85) Jesse Brelje 9T                     20:53
  3     65  James Westby SO                     19:50     7   ( 88) Mark Idstrom 9T                     21:01
  4     69  Luca Cherubini 9T                   20:07

 12.   333  St. Paul Como Park        (  20:08  1:40:37   2:26)
========================================
  1     39  Adam Reece SR                       19:06     5     92  Charlie Swanson SO                  21:32
  2     62  Ben Reynolds FR                     19:45     6   ( 95) Matt Klein FR                       22:22
  3     67  Joey Pratte FR                      19:59     7   ( 96) Mikey Densinger FR                  22:30
  4     73  John Proper FR                      20:15

 13.   339  North St. Paul            (  20:04  1:40:18   0:56)
========================================
  1     59  Vincent Toulouse JR                 19:33     5     75  Walker Rosand 8T                    20:29
  2     61  Alex Barret SO                      19:40     6   ( 93) Cole Soulnar 7T                     21:33
  3     70  Jake Hunt SR                        20:11
  4     74  Josh Boice SO                       20:25

 14.   461  Tartan                    (  23:17  1:56:21   8:50)
========================================
  1     78  Tyler Halverson SR                  20:36     4     99  Colin Johnson SO                    24:10
  2     87  Tyler Kogler JR                     20:59     5    108  Jeff Munter 7T                      29:26
  3     89  Ryan Chevalier SR                   21:10

 15.   483  St. Paul Johnson          (  23:52  1:59:20   5:50)
========================================
  1     84  Khalil Christiansen FR              20:49     5    104  Tyme Enright FR                     26:39
  2     94  Charlie Arrigoni FR                 21:57     6   (105) Alex Dillner FR                     27:06
  3     98  Brian Blahna FR                     23:31
  4    103  Timothy Face FR                     26:24

 16.   486  St. Paul Harding          (  24:07  2:00:32   4:44)
========================================
  1     86  Ronnie Corbett FR                   20:58     5    102  Muamo Vang JR                       25:42
  2     97  Nick Kelly FR                       23:28     6   (106) Zak Emstad FR                       27:19
  3    100  Nate Kelly SO                       24:48     7   (107) Tyler Fricke SO                     27:20
  4    101  Charles McGregor SR                 25:36




    MSHSL - Section 4AA Cross Country Meet - Junior Varsity Boys - 5km
                  University of Minnesota Les Bolstad GC
                             October 26, 2011

                            INDIVIDUAL RESULTS

Place Tea Name                    Grade Team                      Time  Pace  
===== === ======================= ===== ========================= ===== ===== 
    1   1 Edoardo Tagliaferri        SO Stillwater                17:01  5:29 
    2   2 Evan Johnson               SR Stillwater                17:13  5:33 
    3   3 Eli Krahn                  8T Stillwater                17:17  5:34 
    4   4 Nate Hanson                SR Stillwater                17:18  5:35 
    5   1 Carter Pasma               SO White Bear Lake           17:21  5:35 
    6   5 Paul Larson                JR Stillwater                17:26  5:37 
    7   6 Austin Reed                SO Stillwater                17:31  5:38 
    8   7 Josh Choe                  SR Stillwater                17:32  5:39 
    9   1 Kyle Marshall              SR Roseville Area            17:32  5:39 
   10   8 Eric Corcoran              SR Stillwater                17:37  5:41 
   11   9 Bailey Hesse-Withroe       FR Stillwater                17:39  5:41 
   12  10 Tyler Tomek                JR Stillwater                17:52  5:45 
   13   2 Mitchell Winters           SO White Bear Lake           17:53  5:46 
   14  11 Alex Percival              FR Stillwater                18:00  5:48 
   15  12 John Huntley               FR Stillwater                18:02  5:48 
   16   2 Jacob Hasse                JR Roseville Area            18:02  5:48 
   17   3 Kevin Brooks               SR Roseville Area            18:03  5:49 
   18  13 Luke Richie                JR Stillwater                18:05  5:50 
   19   4 Lucas Osborn               SR Roseville Area            18:07  5:50 
   20  14 Allen Burbach              FR Stillwater                18:08  5:50 
   21   3 Alex Thiele                FR White Bear Lake           18:09  5:51 
   22   4 Nick Timmons               JR White Bear Lake           18:10  5:51 
   23   5 Karl Solberg               JR White Bear Lake           18:10  5:51 
   24  15 Matt Thomas                SO Stillwater                18:12  5:52 
   25   6 William Schlafke           FR White Bear Lake           18:12  5:52 
   26   7 Daniel Allen               FR White Bear Lake           18:13  5:52 
   27  16 Chase Johnson              SO Stillwater                18:16  5:53 
   28  17 Josh Daum                  FR Stillwater                18:17  5:53 
   29  18 Andrew Peterson            FR Stillwater                18:17  5:54 
   30   5 Collin Kiley               8T Roseville Area            18:18  5:54 
   31   8 Joe Larson                 JR White Bear Lake           18:20  5:54 
   32   6 Wilson Pietruszewski       SO Roseville Area            18:20  5:54 
   33  19 Kellen Wessels             JR Stillwater                18:27  5:57 
   34   7 Josh Christiansen          FR Roseville Area            18:28  5:57 
   35  20 Isaac Secor                SR Stillwater                18:29  5:57 
   36   1 Tom Young                  JR Woodbury                  18:29  5:57 
   37   9 Joey Viavattine            JR White Bear Lake           18:29  5:57 
   38   8 Joseph Katzung             SO Roseville Area            18:30  5:57 
   39   9 Hunter Larson              JR Roseville Area            18:30  5:58 
   40   2 Nathan Wareham             SR Woodbury                  18:31  5:58 
   41  10 Adam Montividas            JR White Bear Lake           18:32  5:58 
   42   1 David Scholz               SO East Ridge                18:32  5:58 
   43   2 Jack Walter                8T East Ridge                18:33  5:59 
   44   3 Jack McCann                JR Woodbury                  18:33  5:59 
   45   1 Thomas McCarthy            SO St. Paul Central          18:38  6:00 
   46   4 Tyler Jordahl              JR Woodbury                  18:39  6:01 
   47  10 Aaron Vought               JR Roseville Area            18:40  6:01 
   48  11 Jacob Suciu                SO Roseville Area            18:41  6:01 
   49  21 Arthur Seeb                FR Stillwater                18:41  6:01 
   50  22 Forrest Rosenbower         SR Stillwater                18:42  6:02 
   51  11 Mitchell Brunkow           JR White Bear Lake           18:42  6:02 
   52  12 Christian O'Brien          JR White Bear Lake           18:43  6:02 
   53   5 Dan Buchmeier              SO Woodbury                  18:44  6:02 
   54   2 Joe Elwell                 SO St. Paul Central          18:44  6:02 
   55  12 Levi Arneberg              JR Roseville Area            18:45  6:02 
   56  13 Justin Whitehouse          SO White Bear Lake           18:46  6:03 
   57  13 Steel Kilgore-Cavis        8T Roseville Area            18:48  6:04 
   58  14 Alex Rod                   SR White Bear Lake           18:49  6:04 
   59   1 Martin O'Connell           FR St. Anthony Village       18:50  6:04 
   60   3 Ned Leebrick-Stryker       JR St. Paul Central          18:53  6:05 
   61   2 Jesse Lindahl              JR St. Anthony Village       18:53  6:05 
   62  15 Peder Solberg              FR White Bear Lake           18:54  6:05 
   63  16 Kaleb Dekeyrel             FR White Bear Lake           18:54  6:05 
   64   4 Devin Liljedahl            SR St. Paul Central          18:57  6:06 
   65   1 Jake Droel                 JR Hill-Murray               19:01  6:07 
   66   3 Peter Betz                 8T East Ridge                19:01  6:08 
   67   4 Aaron Gordon               SO East Ridge                19:03  6:08 
   68   3 Eli Banks                  JR St. Anthony Village       19:06  6:09 
   69   1 Adam Reece                 SR St. Paul Como Park        19:06  6:09 
   70   4 Mark Sholl                 SR St. Anthony Village       19:07  6:09 
   71  14 Dan Nace                   JR Roseville Area            19:07  6:09 
   72   5 Alex Marsh                 SR St. Anthony Village       19:09  6:10 
   73   1 Riley Quinlan              9T St. Paul Highland Park    19:10  6:11 
   74   1 Nathan Ferrey              SR Mahtomedi                 19:12  6:11 
   75   5 Noah Kreider-Carlson       JR St. Paul Central          19:12  6:11 
   76  23 Nick Skaret                SO Stillwater                19:12  6:11 
   77  17 Seth Coulter               SO White Bear Lake           19:12  6:11 
   78   5 Andrew Berg                FR East Ridge                19:13  6:11 
   79  15 Andrew Paul                SR Roseville Area            19:14  6:12 
   80  24 Michael Gilleo             JR Stillwater                19:14  6:12 
   81  25 Chris Schulenberg          JR Stillwater                19:15  6:12 
   82  18 Mitchel Ryan               JR White Bear Lake           19:16  6:13 
   83   6 Phillip Horsager           SR St. Anthony Village       19:17  6:13 
   84   2 Calvin Rueb                SO Hill-Murray               19:17  6:13 
   85  26 Jordan Clemens             SR Stillwater                19:17  6:13 
   86  27 Sam Metzger                SO Stillwater                19:18  6:13 
   87   6 Alex Slette                JR East Ridge                19:18  6:13 
   88   1 Jimmy Haider               SR Cretin-Derham Hall        19:20  6:14 
   89   7 William Stefani            SO East Ridge                19:22  6:14 
   90  19 Jon Herringer              JR White Bear Lake           19:22  6:14 
   91   2 Andrew McIntrye            SO Mahtomedi                 19:23  6:15 
   92   6 Justin Warner              FR Woodbury                  19:24  6:15 
   93   6 Andrew Hinrichs            SR St. Paul Central          19:25  6:15 
   94   3 Kyle Olson                 SO Mahtomedi                 19:25  6:15 
   95   7 Michael Myers              JR Woodbury                  19:25  6:15 
   96  28 David Felsch               FR Stillwater                19:26  6:16 
   97  16 Graham Seignious           SO Roseville Area            19:26  6:16 
   98  29 Sam Desch                  SR Stillwater                19:26  6:16 
   99   7 Will Jones                 SO St. Anthony Village       19:30  6:17 
  100   8 Andrew Eckart              SO St. Anthony Village       19:30  6:17 
  101   7 Alex Sherman               SR St. Paul Central          19:30  6:17 
  102   3 Jesse Sabota               SO Hill-Murray               19:32  6:18 
  103   9 Cameron Anderson           FR St. Anthony Village       19:32  6:18 
  104   8 Vince Dzik                 FR St. Paul Central          19:33  6:18 
  105   1 Vincent Toulouse           JR North St. Paul            19:33  6:18 
  106   8 Quint Larson               SR East Ridge                19:34  6:18 
  107  17 Josh Reece                 FR Roseville Area            19:34  6:18 
  108   9 Nathan Strom               8T East Ridge                19:34  6:18 
  109   8 Eric Shumaker              FR Woodbury                  19:35  6:19 
  110   2 Brady Steigauf             JR Cretin-Derham Hall        19:37  6:19 
  111  10 Zach Gehl                  FR East Ridge                19:38  6:20 
  112   9 Quinlan Kett               SO Woodbury                  19:38  6:20 
  113  18 Grant Johnson              SO Roseville Area            19:40  6:20 
  114  19 Jack Schugel               FR Roseville Area            19:40  6:20 
  115   2 Alex Barret                SO North St. Paul            19:40  6:20 
  116  10 R.J. Hafiz                 SR Woodbury                  19:40  6:20 
  117   9 Luke Horton                SO St. Paul Central          19:43  6:21 
  118  10 Cole Grotting              FR St. Anthony Village       19:45  6:22 
  119  20 Jay Chase Jacobus          SO White Bear Lake           19:45  6:22 
  120   2 Ben Reynolds               FR St. Paul Como Park        19:45  6:22 
  121  20 Jacob McPherson            FR Roseville Area            19:46  6:22 
  122  21 Connor Callahan            SO White Bear Lake           19:46  6:22 
  123  30 Andrew Czarniak            SR Stillwater                19:47  6:22 
  124  21 Tyler Graham               FR Roseville Area            19:48  6:23 
  125   4 Hans Buttermann            SO Mahtomedi                 19:48  6:23 
  126   2 Jacob Johnson              JR St. Paul Highland Park    19:48  6:23 
  127  22 Ben Hartnett               SO Roseville Area            19:49  6:23 
  128  10 Sam Weber                  SO St. Paul Central          19:49  6:23 
  129   3 James Westby               SO St. Paul Highland Park    19:50  6:23 
  130  11 Carter Berg                JR East Ridge                19:50  6:23 
  131  23 Shamus Greger              SO Roseville Area            19:50  6:23 
  132  11 Spencer Warejoncas         8T St. Paul Central          19:53  6:24 
  133  31 Tyler Hagberg              FR Stillwater                19:54  6:25 
  134  11 Ryan Garbe                 SO Woodbury                  19:56  6:25 
  135   3 Zach Schreier              SR Cretin-Derham Hall        19:57  6:26 
  136   3 Joey Pratte                FR St. Paul Como Park        19:59  6:26 
  137  11 Cole Richmond              8T St. Anthony Village       19:59  6:26 
  138   5 Paul Kittleson             FR Mahtomedi                 19:59  6:26 
  139  32 Joel Malwitz               JR Stillwater                20:00  6:27 
  140  12 Mark Dornfeld              JR Woodbury                  20:02  6:27 
  141  22 Nick Beck                  FR White Bear Lake           20:02  6:27 
  142  33 Matt Wagenius              SR Stillwater                20:02  6:27 
  143  12 Ed Perez-Nichols           SR East Ridge                20:06  6:28 
  144   4 Luca Cherubini             9T St. Paul Highland Park    20:07  6:29 
  145  23 Owen Parker                FR White Bear Lake           20:07  6:29 
  146  34 Quayd Korman               FR Stillwater                20:08  6:29 
  147  35 Archie Hamel               JR Stillwater                20:09  6:30 
  148  36 Michael Desch              SR Stillwater                20:10  6:30 
  149   3 Jake Hunt                  SR North St. Paul            20:11  6:30 
  150  13 John Pape                  JR Woodbury                  20:12  6:30 
  151  24 Brian Harnisch             FR White Bear Lake           20:13  6:31 
  152  13 William Gramer             SR East Ridge                20:13  6:31 
  153  24 Dan Wahlstedt              SO Roseville Area            20:14  6:31 
  154   4 Jacob Goblish              FR Cretin-Derham Hall        20:14  6:31 
  155  12 Marcus Papasodora          FR St. Anthony Village       20:15  6:31 
  156   5 Greg Conlin                JR Cretin-Derham Hall        20:15  6:31 
  157  25 Nick Bibeau                JR White Bear Lake           20:15  6:31 
  158   4 John Proper                FR St. Paul Como Park        20:15  6:31 
  159  25 Devon Chiodo               FR Roseville Area            20:16  6:32 
  160  12 Simon Brown                FR St. Paul Central          20:17  6:32 
  161  26 Joseph Burquest            JR Roseville Area            20:18  6:32 
  162  26 John Galatowitsch          SR White Bear Lake           20:19  6:33 
  163  14 Cody Vandeneinde           SO East Ridge                20:20  6:33 
  164  27 Donovan Weiblen            JR Roseville Area            20:24  6:34 
  165   4 Josh Boice                 SO North St. Paul            20:25  6:35 
  166  15 Mj Okada                   8T East Ridge                20:26  6:35 
  167  13 Matthew Dosland            FR St. Paul Central          20:27  6:35 
  168   5 Walker Rosand              8T North St. Paul            20:29  6:36 
  169  28 Eamon Kuhne                7T Roseville Area            20:34  6:37 
  170   6 Stuart Cleveland           JR Cretin-Derham Hall        20:34  6:38 
  171  14 Julian Hommeyer            JR St. Paul Central          20:34  6:38 
  172   7 Steven Hartman             JR Cretin-Derham Hall        20:35  6:38 
  173  14 Seth Neu                   FR Woodbury                  20:35  6:38 
  174  13 Mac Foley                  JR St. Anthony Village       20:35  6:38 
  175  27 Maxwell McLeod             FR White Bear Lake           20:36  6:38 
  176   1 Tyler Halverson            SR Tartan                    20:36  6:38 
  177   4 Jonny Dolezal              SO Hill-Murray               20:37  6:39 
  178  16 Sam Boardman               SO East Ridge                20:38  6:39 
  179  29 Isaac Miller               8T Roseville Area            20:38  6:39 
  180   5 Colin Little               9T Hill-Murray               20:38  6:39 
  181  30 Austin Larson              8T Roseville Area            20:39  6:39 
  182  15 Andrew Sharbono            SR Woodbury                  20:39  6:39 
  183  17 Christain Yonkoski         SO East Ridge                20:39  6:39 
  184  18 Chris Murphy               FR East Ridge                20:40  6:39 
  185   6 Jim Gannon                 SO Mahtomedi                 20:44  6:41 
  186   7 Sean Indrlie               JR Mahtomedi                 20:45  6:41 
  187   5 Abram Donovan              8T St. Paul Highland Park    20:45  6:41 
  188  16 Nicholas Imsdahl           SR Woodbury                  20:46  6:41 
  189  14 Jim Zeller                 8T St. Anthony Village       20:46  6:41 
  190  19 Matthew Klein              FR East Ridge                20:48  6:42 
  191   1 Khalil Christiansen        FR St. Paul Johnson          20:49  6:42 
  192   8 Brody Gigrich-Huth         JR Mahtomedi                 20:50  6:43 
  193   8 Nathan Odahl               FR Cretin-Derham Hall        20:51  6:43 
  194  17 Billy Best                 JR Woodbury                  20:51  6:43 
  195  28 Aaron Ristine              FR White Bear Lake           20:51  6:43 
  196  20 Hieu Nguyen                SR East Ridge                20:51  6:43 
  197   6 Jesse Brelje               9T St. Paul Highland Park    20:53  6:44 
  198  15 Tommy Demars               8T St. Anthony Village       20:54  6:44 
  199   9 Tom Bakko                  SR Cretin-Derham Hall        20:55  6:44 
  200  18 Jeremy Storvick            SO Woodbury                  20:55  6:44 
  201  37 Graham Krumpelman          JR Stillwater                20:56  6:44 
  202  29 Grant Walby                JR White Bear Lake           20:56  6:45 
  203   9 Matt Beich                 SR Mahtomedi                 20:57  6:45 
  204  15 August Morin               8T St. Paul Central          20:57  6:45 
  205  21 Jack Standal               8T East Ridge                20:57  6:45 
  206  38 Austin Jordan              JR Stillwater                20:58  6:45 
  207   1 Ronnie Corbett             FR St. Paul Harding          20:58  6:45 
  208   2 Tyler Kogler               JR Tartan                    20:59  6:45 
  209  10 Thomas Rieth               SR Cretin-Derham Hall        20:59  6:45 
  210  16 Ian Niewald                SR St. Anthony Village       20:59  6:46 
  211  22 Sam Phipps                 8T East Ridge                21:00  6:46 
  212   7 Mark Idstrom               9T St. Paul Highland Park    21:01  6:46 
  213  23 Alex Burns                 SR East Ridge                21:02  6:46 
  214  39 Davis Gray                 SO Stillwater                21:06  6:48 
  215  24 John Nocker                JR East Ridge                21:07  6:48 
  216  11 Harrison Schutz            SR Cretin-Derham Hall        21:08  6:49 
  217   3 Ryan Chevalier             SR Tartan                    21:10  6:49 
  218  16 Charlie Platt              SR St. Paul Central          21:10  6:49 
  219  12 Will Dunford               JR Cretin-Derham Hall        21:13  6:50 
  220  31 Kevin Holmes               7T Roseville Area            21:14  6:51 
  221   8 Jacob Marcott              SO St. Paul Highland Park    21:16  6:51 
  222  30 Jirakit Kuariyakul         SR White Bear Lake           21:16  6:51 
  223  32 Harris Krahn               SO Roseville Area            21:17  6:51 
  224  10 Sam Paakonen               SR Mahtomedi                 21:17  6:51 
  225  40 Ian Carley                 SR Stillwater                21:17  6:51 
  226  41 David Blondin              JR Stillwater                21:18  6:52 
  227  17 Aaron Levin                JR St. Paul Central          21:19  6:52 
  228  31 Jake Marzitelli            JR White Bear Lake           21:20  6:52 
  229  13 Colin Dean                 JR Cretin-Derham Hall        21:20  6:52 
  230  17 Sam Roman                  SO St. Anthony Village       21:21  6:53 
  231  11 Davis Grilley              SO Mahtomedi                 21:24  6:54 
  232  18 Brendan Wappes             SR St. Anthony Village       21:27  6:55 
  233   6 Sam Rustad                 SO Hill-Murray               21:28  6:55 
  234  33 Hans Knutson               FR Roseville Area            21:29  6:55 
  235   7 Jackson Nolde              SO Hill-Murray               21:30  6:55 
  236   5 Charlie Swanson            SO St. Paul Como Park        21:32  6:56 
  237  19 Mitch Neis                 SO St. Anthony Village       21:32  6:56 
  238  34 Sam Forrest                7T Roseville Area            21:33  6:56 
  239  20 Michael Wappes             FR St. Anthony Village       21:33  6:56 
  240   6 Cole Soulnar               7T North St. Paul            21:33  6:57 
  241  25 Duncan Coronado            SO East Ridge                21:37  6:58 
  242  19 Alex Bohn                  SR Woodbury                  21:37  6:58 
  243  26 Blake Slette               FR East Ridge                21:38  6:58 
  244  21 Kevin Lundorff             SR St. Anthony Village       21:38  6:58 
  245  14 Alex Steiner               JR Cretin-Derham Hall        21:40  6:59 
  246  27 Danny Mackey               SR East Ridge                21:40  6:59 
  247  22 Danylo Loutchko            SO St. Anthony Village       21:45  7:00 
  248  20 Lassi Raivohen             SR Woodbury                  21:47  7:01 
  249  12 Sam Schroeder              SR Mahtomedi                 21:47  7:01 
  250  13 Dylan Grimes               SO Mahtomedi                 21:49  7:02 
  251  14 Noah Hennes                SO Mahtomedi                 21:51  7:02 
  252  15 Jeremy Nuque               FR Cretin-Derham Hall        21:53  7:03 
  253  23 Stephen Risk               SR St. Anthony Village       21:53  7:03 
  254  18 Paul Ihlenfeldt            FR St. Paul Central          21:55  7:04 
  255  19 Keagan McCully             FR St. Paul Central          21:57  7:04 
  256   2 Charlie Arrigoni           FR St. Paul Johnson          21:57  7:04 
  257  32 Andrew Summers             FR White Bear Lake           21:59  7:05 
  258  16 Zach Lentsch               SR Cretin-Derham Hall        22:03  7:06 
  259  33 Henry Abebisi              JR White Bear Lake           22:04  7:07 
  260  20 Joel Seabury-Kolod         FR St. Paul Central          22:07  7:07 
  261  21 Sam Beedle                 8T Woodbury                  22:10  7:08 
  262   9 Pablo Helm-Hernandez       SO St. Paul Highland Park    22:10  7:08 
  263  10 James Grenke               JR St. Paul Highland Park    22:14  7:10 
  264  11 Grant Palas                9T St. Paul Highland Park    22:16  7:10 
  265  24 Nathan Dropik-Landwerh     8T St. Anthony Village       22:17  7:11 
  266  42 Luke Brombeck              JR Stillwater                22:18  7:11 
  267  17 Keegan Hughes              JR Cretin-Derham Hall        22:20  7:12 
  268   6 Matt Klein                 FR St. Paul Como Park        22:22  7:12 
  269  21 Nathan Taylor              SO St. Paul Central          22:29  7:15 
  270   7 Mikey Densinger            FR St. Paul Como Park        22:30  7:15 
  271  34 Mitchell Perron            FR White Bear Lake           22:34  7:16 
  272  12 Ben White                  JR St. Paul Highland Park    22:34  7:16 
  273  18 Jack Fitzpatrick           FR Cretin-Derham Hall        22:37  7:17 
  274  25 Ben Gustafson              8T St. Anthony Village       22:38  7:17 
  275  26 Adam Busacker              JR St. Anthony Village       22:43  7:19 
  276  22 Charles Mecha              SO Woodbury                  22:44  7:19 
  277  22 Tyler Schultz              JR St. Paul Central          22:47  7:20 
  278  13 Alec Krieger               9T St. Paul Highland Park    22:47  7:20 
  279  27 Matt Gavino                SR St. Anthony Village       22:49  7:21 
  280  43 Alden Zeller               FR Stillwater                22:50  7:21 
  281  19 Michael Fortuna            FR Cretin-Derham Hall        22:54  7:23 
  282   8 Stefan Hankerson           FR St. Paul Como Park        23:03  7:25 
  283  28 Ryan Kriva                 FR East Ridge                23:04  7:26 
  284   8 Jacques Delisle            SO Hill-Murray               23:09  7:27 
  285  23 Dominick Villanueva        SR Woodbury                  23:16  7:30 
  286   9 Rueb Jonah                 7T Hill-Murray               23:19  7:31 
  287  28 Fred Fredrickson           SR St. Anthony Village       23:19  7:31 
  288  23 Joey Waite                 7T St. Paul Central          23:25  7:33 
  289  29 Sam Siegal                 8T St. Anthony Village       23:26  7:33 
  290  15 Jack Schroeder             FR Mahtomedi                 23:28  7:33 
  291   2 Nick Kelly                 FR St. Paul Harding          23:28  7:34 
  292  30 Ghassan Maalouf            SR St. Anthony Village       23:29  7:34 
  293   3 Brian Blahna               FR St. Paul Johnson          23:31  7:34 
  294  35 Jonathan McBurney          SO Roseville Area            23:44  7:39 
  295  14 Matt Bluhm                 7T St. Paul Highland Park    23:57  7:43 
  296  15 Timothy Krall              8T St. Paul Highland Park    23:59  7:43 
  297   4 Colin Johnson              SO Tartan                    24:10  7:47 
  298  24 Brenton Holiday            SO Woodbury                  24:13  7:48 
  299  36 Ethan Hamer                8T Roseville Area            24:19  7:50 
  300  20 Joe Arends                 JR Cretin-Derham Hall        24:30  7:53 
  301  16 Mihn Nguyen                JR St. Paul Highland Park    24:37  7:56 
  302  44 Mina Yacoup                JR Stillwater                24:41  7:57 
  303   3 Nate Kelly                 SO St. Paul Harding          24:48  7:59 
  304  31 Zac Johnsen                8T St. Anthony Village       24:55  8:01 
  305  32 Noah Heggem                8T St. Anthony Village       24:55  8:01 
  306  45 Sebastian Dingle           JR Stillwater                25:04  8:04 
  307  33 Kieran Hanson              8T St. Anthony Village       25:08  8:06 
  308   4 Charles McGregor           SR St. Paul Harding          25:36  8:15 
  309   5 Muamo Vang                 JR St. Paul Harding          25:42  8:17 
  310   9 Sam Godfrey                8T St. Paul Como Park        25:56  8:21 
  311   4 Timothy Face               FR St. Paul Johnson          26:24  8:30 
  312  29 Carter Naegeli             8T East Ridge                26:37  8:34 
  313  21 Patrick Rosemark           FR Cretin-Derham Hall        26:37  8:34 
  314  16 Brian Gehring              FR Mahtomedi                 26:39  8:35 
  315   5 Tyme Enright               FR St. Paul Johnson          26:39  8:35 
  316  17 Tate Bosler                9T St. Paul Highland Park    26:44  8:37 
  317  10 Alex Glebov                SO St. Paul Como Park        26:55  8:40 
  318   6 Alex Dillner               FR St. Paul Johnson          27:06  8:44 
  319  18 Ike Pihlstrom              7T St. Paul Highland Park    27:10  8:45 
  320   6 Zak Emstad                 FR St. Paul Harding          27:19  8:48 
  321   7 Tyler Fricke               SO St. Paul Harding          27:20  8:48 
  322  11 Emmet O'Connell            FR St. Paul Como Park        27:55  8:59 
  323   8 Nick Christensen           SO St. Paul Harding          27:56  9:00 
  324  34 Palmer Sola                8T St. Anthony Village       28:30  9:11 
  325  25 Michael Wanlass            JR Woodbury                  28:37  9:13 
  326   5 Jeff Munter                7T Tartan                    29:26  9:29 
  327  19 Max Fierke                 SR St. Paul Highland Park    30:22  9:47